Waaghalzerij bij zwemmen eist vele slachtoffers f De eerste stap Verhoging pensioenen Hittegolf in Engeland kost twee personen het leven - .Het weer. VREUGDE EN LEED OP HET WARME STRAND VAN ZANDVOORT Belevenissen rond een strandstoel Dakota vloog tussen de bergen als een meeuw tussen de huizen BELGISCHE TELLERS BEGINGEN EEN VERGISSING AMERIKAANS VLIEGTUIG MAAKT EEN NOODLANDING OP ZEE f Tot hoofd en hart Harry Lime-theme, zure bommen en roimops Spoedige regerings vorming verwacht Men kon zo maar op tafel kijken in een huis aan de bergwand REISDUUR DRIE UUR Drie vlotten met overlevenden waargenomen NOODLANDING VAN SPORTVLIEGTUIG Kathiemijnen opgeruimd DINSDAG 6 JUNI 1950 74ste JAARGANG No. 24785 Ondraaglijke warmte plaagt Engeland llllllllll AMSTERDAMMERS BESTOLEN Bedrag van f 1000 uit auto ontvreemd Twee aanlegsteigers voor pont te Velsen NIEUWE LUCHTLIJN AMSTERDAM—INNSBRUCK Meerderheid der C.V.P. nu 4 zetels Kipkuikens in kraaiennest UITVAART KORP. VERVEER Mr. N. C. M. v- d. Dries BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boertigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte. Ingezonden meaedelinoen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hooate. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventu«ei zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het plan tot samensmelting der West-Europese kolen- en staal industrie, dat is uitgegaan van de Franse minister van Buitenlandse Zaken en aan dit feit de inmiddels in geburgerde naam „plan-Schuman" clankt, heeft twee grote verdiensten: ten eerste wordt daardoor een buiten gewoon practisch immers voor on middellijke verwezenlijking vatbaar middel aan de hand gedaan om het onmachtig en soms schijnheilig ge praat over Europese samenwerking eindelijk te doen verkeren in een daadwerkelijke eenwording op econo misch gebied en ten tweede zit hier aan onvermijdbaar vast de voor de deelnemende staten weinig prettige consequentie van een inkorting der eigen souvereiniteit. Het niet-prettige van dit laatste staat geenszins aan het verdienstelijke karSkter van het plan in de weg; integendeel, het verhoogt daarvan in zoverre de waarde als slechts een offer van de deelnemende landen afzonderlijk in staat kan wor den geacht het welzijn van alle teza men te bevorderen. Dit blijkt dan eindelijk begrepen door Frankrijk op de eerste plaats en vervolgens door West-Duitsland, Ita lië en de Benelux-landen, die verle den Zaterdag in een gemeenschappe lijke verklaring kennis gegeven heb ben van hun besluit om op basis van het Franse voorstel van 9 Mei j.l. on derhandelingen te openen tot het doen samensmelten van de steenkool- en staalproducties, welker beheer zal worden gevoerd door een van de di verse regeringen onafhankelijke hoge autoriteit. Dit blijkt evenwel niet be grepen door Engeland, dat, na een drukke nota-wisseling met Frankrijk in de loop der vorige week, tenslotte tot voorlopige afzijdigheid besloot. Men had ook haast niet anders kun nen verwachten van een land, dat nog altijd, de schijn gewekt heeft, de hoogst noodzakelijke (betrekkelijke) eenwording der Westelijke democra tische landen bewust te willen hou den in het stadium van theoretische bespiegelingen omtrent de mogelijk heid daartoe, zonder de grootmoedig heid te willen opbrengen tot een daadwerkelijke samenwerking, die in den beginne nog wat ongewis zou zijn en waarbij het misschien een veer zou moeten laten. Engeland had een voor beeld mogen nemen aan Frankrijk, dat zijn historisch gegrond wantrou wen jegens Duitsland voorgoed opzij gezet heeft en tezelfdertijd, door een plan, dat van een grote visie getuigt, iedere feitelijke grondslag aan hef voortduren van dit wantrouwen heeft willen ontnemen. Zdals de zaken thans staan, is het zeker, dat over ongeveer twee weken de besprekingen tussen de deelne mende landen zullen beginnen over het plan zelf. Daardoor is althans de mogelijkheid geschapen, dat er spijkers met koppen zullen worden geslagen. Engeland en daar komt het in wezen op neer is tenslotte uggeschrokken voor deze mogelijk heid. Het had alles liever in de sfeer van „het verplicht u tot niets" gehou den en over formele kwesties, zoals procedure-regels e. d„ gepraat. Men mene echter niet, dat de toe komstige conferentiepartners zich bij voorbaat tot alles verplichten. Zij hebben zich alleen maar vastgelegd op het beginsel van het te bestreven doel; bij de nadere bespreking daar van zullen zij nog altijd hun eigen belangen ter sprake kunnen brengen en zelfs in het uiterste geval van verdere medewerking kunnen af zien. Zo zou Nederland reeds enig na drukkelijk voorbehoud in die richting hebben gemaakt. Intussen blijft voor Engeland, dat getrouw op de hoogte zal worden ge houden van de komende besprekin gen, de deur openstaan; ja zelfs schijnt er sprake te zijn van een gewijzigd voorstel van Franse zijde (aan een tegenvoorstel van Engelse zijde werd reeds eerder voorbijgegaan), dat deel name van Engeland te elfder ure mo gelijk zou maken. Opmerkelijk is nog, dat tegen deze eerste stap naar Europese unificatie naast economisch-politieke ook so ciaal-economische bezwaren zijn gere zen. Wij lazen onlangs een beschou wing in Het Parool, waarin de be duchtheid werd uitgesproken voor een zeker internationaal liberalisme, dat door het plan-Schuman wellicht in de hand zou worden gewerkt. Deze be duchtheid blijkt dan voornamelijk ge grond op de persoonlijke denkrichting van de ontwerpers van het plan en van de daarmee nadrukkelijk sympa- thiserenden. Het blad begaat daarmee de fout, de daden te beoordelen naar de personen van wie zij voortkomstig zijn en niet omgekeerd. „Voor andere dan liberale idealen in de internatio nale samenwerking kan men natuur lijk bij figuren als Schuman, Van Zee land, Stikker, Adenauer, Francois- Poncet e.t.q. niet terecht," zo staat er o.a. te lezen. Op deze vrij goedkoDe bewering volgt dan de volkomen juis te eis om volledig met de sociale ge- rechtigheidsaanspraken rekening te houden. Maar reeds in de eerste be kendmaking van het plan-Schuman heeft men kunnen lezen, dat het niet de bedoeling is een internationaal kar tel te vormen met louter winstbejag als hoofddoel; de verbetering van de levensomstandigheden der arbeiders in de betreffende industrieën wordt daarentegen wel als oogmerk voorop gesteld. Men bedenke wel, dat de niet-socia- hstische kopstukken in de buitenland se politiek het toch ook niet kunnen helpen, dat de socialistische leer en Practijk aan het afnemen van haar in vloed een groeiend onvermogen paren °m de grote internationale problemen lot een oplossing te brengen. Naar wij vernemen is dezer dagen de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een nieuw wetsont- verp inzake de verhoging van pensioe- nen. Het bij die Kamer aanhangige ontwerp is door de regering ingetrok- Nu bij het warme weer velen, de zwemkunst ternauwernood of niet meester, gaan zwemmen op plaatsen, waar geen of onvoldoende toezicht is, kunnen verdrinkingen niet uitblijven. Maandag zijn verscheidene personen aan hun waaghalzerij ten offer gevallen. Een drietal jongelui uit Haarlem, on der wie twee. broers, wilden zich gis teravond omstreeks zeven uur wat ver frissen in de vijver, die langs de Zee weg te Bloemendaal wordt aangelegd. Hoewel twee van hen niet konden zwemmen en de derde maar heel wei nig de zwemkunst meester was, begaven zij zich te water en waadden naar de overzijde. Op de terugweg zakte de 19-jarige J. P. Jordaan, in een diep gedeelte en voor iemand hem te hulp kon snellen was hij verdronken. Terstond werd de politie gewaar schuwd en tezamen met de Bloemen- daalse Reddingsbrigade is de vijver systematisch afgedregd. Een uur na het ongeval werd het slachtoffer boven wa ter gehaald. De verdronkene woonde in de Oliekanstraat 21, Haarlem. In Sassenheim wilde de 23-jai'ige Ben Schroder met zijn broer en hond in de Sassenheimer Vaart gaan zwemmen. Toen hij de lijn van zijn bouvier, die nog op de kant stond te wachten; naar de overzijde wilde brengen, zakte hij hal verwege naar beneden. Zijn broer, die de zwemkunst niet voldoende meester was om hem te kunnen redden, moest toezien hoe hij verdronk. Da politie, die een kwartier daarna arriveerde, heeft na een half uur dreggen het slachtoffer opgehaald. De verdronkene was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter. Bij Renkum is het stoffelijk overschot aangespoeld van de twintigjarige C. D. uit Arnhem, die niet kon zwemmen. In Den Haag is de 17-jarige timmermans leerling K„ die zich met drie collega's in het water van de Veenendaalkade had begeven, doch evenmin kon zwemmen, verdronken. Zijn collega's slaagden er niet in hem te redden. In Franeker is in het Nieuwe Kanaal de 19-jarige D. An- nema, die met enkele vrienden was gaan zWemmen, verdronken. Hij werd pas Ook in Londen is hel warm. De apen profiteren er van, want zij mogen het hok uit en genieten een grotere bewe gingsvrijheid. Suzan (links) en So-So, twee chimpansees, slaan het aanbod van hun oppasser om een kopje melk te drinken niet af. vermist, toen de anderen zich al hadden aangekleed. Men heeft gisteren tot mid dernacht gedregd, echter zonder resul taat. In Rotterdam is een twintigjarige wasserijknecht bij het zwemmen in de Schie verdronken. Maandagmiddag verdwenen de twee zusjes Mosterd, respectievelijk tien en twaalf jaar oud, bij het baden in de Waalhaven plotseling in de diepte. De 29-jarige radiotelegrafist W. P. J. van Laar, die slechts één been heeft, be dacht zich geen ogenblik en dook in het water. Het gelukte hem beide meisjes tegelijkertijd in veiligheid te brengen. De drenkelingetjes en de dappere redder hebben geen nadelige gevolgen van dit onvrijwillige bad ondervonden Tengevolge van de hittegolf in En geland zijn gisteren twee personen om het leven gekomen. In Leicester kwamen een man van tachtig en een vrouw van zeventig jaar niet meer bij uit een bezwijming, die het gevolg was van de ondraaglijke hitte. Op de lijn Newcastle-on-Tyne naar York zetten de rails door de warmte zo ver uit, dat het baanvak vernield werd. Een trein ontspoorde en tien personen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Maar in Birmingham hadden een paar honderd meisjes een meevaller. Daar moest een chocoladefabriek het werk staken omdat tengevolge van de hitte de chocolade niet wilde stollen en er dus geen repen gemaakt konden worden. Tal van Britten zochten verkoeling aan de kust en brachten het grootste gedeelte van de dag in het zilte nat door. Bij Plymouth waagde echter niemand zich in het water, want daar patrouil leerde voor de kust een hele school kwallen. In Londen steeg gisteren het kwik tot 31 graden Cel sius. De gehele nacht is de tempe ratuur in Londen niet lager geweest dan 21 graden. Honderden perso nen hebben gesla pen in Hyde Park Het was zo warm, dat de katten (niet de mussen) van de daken vielen, 20 door de warmte bevangen katten, die naar beneden waren getuimeld, werden in dieren- asyls opgenomen. De maximum temperaturen in Frankrijk waren 32 graden C. te Ab beville en 30 gra den in Parijs. Aan de Rivièra steeg het kwik niet ho ger dan 25 graden. In West-Duitsland werd een maxi mum-temperatuur van 33 graden ge registreerd. In Stockholm was het maximum 27 graden, in Oslo 24,4 graden. De gemid delde temperatuur in Zwitserland was 26 graden. Radio- Moskou meldde een temperatuur in de Russische hoofdstad van 23 graden. Jong en oud hebben op warme dagen slechts één verlangen: verkoeling. Verwachting tot Woensdagavond: Over het algemeen vrij' zonnig weer met morgenmiddag een kleine kans op onweer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 4:22—20.56 Maan: 1.22—12.14 De Volendamse vrouwen maken van het zonnetje een dankbaar gebruik om het wasgoed te drogen. Bevorderlijk voor het vreemdelingen verkeer is de diefstal die gistermiddag ten nadele van enkele Amsterdammers te Wijk aan Zee werd gepleegd zeker niet. Op het parkeerterrein aan. de Rijckert-Aertsweg, -hoog in het duin, hadden zij hun auto geplaatst. Toen zij om vijf uur naar huis wilden gaan en hun auto opzochten, bemerkten zij dat een ruit was ingedrukt en een drietal colbertjasjes ontvreemd, waarin een be drag van totaal duizend gulden aan geld. Een onderzoek naar de daders wordt door de politie te Beverwijk in gesteld. Het ligt in het voornemen, aldus de K. N. A. C., nog dit jaar een tweetal aanlegsteigers te Velsen bij te bouwen, daar in 1951 vermoedelijk met vier pon ten zal worden gevaren. (Van onze speciale verslaggever) Het is falikant tegen alle bestaande theorieën in, wij weten het, maar wij voelden ons een tikje verlegen en beschaamd toen wij dwars door alle luchtigheid in gistermiddag in ons colbertje langs het Zandvoortse strand wandelden. Zelfs de agenten, die te paard de gemeentelijke voorschriften controleerden, waren in overhemdsmouwen gekomen. Zodat wij ons op de onnatuurlijke gedachte betrapten, dat wij, zo compleet gekleed, misschien wel aanstoot aan onze omge ving zouden kunnen geven. rende dat wij sliepen, met onzekere vingertjes aan de veter in onze schoen begon te peuteren. Toen wij „boe" zeiden, rolde het kereltje chaotisch weg. Waarna wij enige tijd gelaten wachtten op de boze papa, die ons opgewonden zou ko men verwijten, dat wij zijn zoon had den geslagen. Goed. Wij huurden een strandstoel, teneinde althans iets aan onze omgeving tegemoet te komen. Maar wij werden er vrijwel aanstonds uit verdreven door een rood aangelopen man in een kanariegele zwembroek, die polemisch als hadden wij hem persoonlijk be ledigd zei, dat hij er al de hele dag in zat; in de strandstoel. Wij kozen een belendende ligstoel met een beschut tend oranje-kleurig afdakje, en wij ke ken naar de zee, die als een immens, gerimpeld zijden kleed voor ons lag. Nu weten wij niet hoe het u vergaat, maar wij raken er altijd vrij spoedig op uitgekeken op zo'n kalm, nauwelijks bewogen zeetje, en wij moesten gisteren denken aan onze filosofisch aangelegde vriend, die zijn bezwaar tegen het (zo merse) natte element eens formuleerde in de kernachtige woorden: „Heel aar dig, maar ik zie er nooit gat in." Overigens er gebeurde gisteren in de onmiddellijke omgeving van onze strandstoel genoeg, dat 'n gebrek aan natuurgenietingen kon compenseren. Om te beginnen was er die perfide kleuter-in-hansop, die, kennelijk in het afschuwelijke misverstand verke- Maar er gebeurde niéts van die aard. Wél posteerde zich op een gegeven moment een heer in onze nabijheid, die een draagbaar radio-toestel met zich meetorste; hij ging er op z'n gemak mee in het zand zitten, draaide aan en kele knopjes en toen kwam Bing Crosby er uit. Er kwamen talrijke bad gasten om het ingenieuze mechaniek heen staan en zij luisterden ernstig en aandachtig toe, totdat Bing klaar was. Toen kwam er trouwens een muzikale verpozing van heel andere aard, in de gestalte van vier mannen in ambtskle- ding, die gezamenlijk aan een tuba, een accordeon, een trompet dit alles gesteund door een zeer vernuftig slag werk, dat ook met de voet bediend kon worden het Harry Lime-theme ont lokten. „Daar hè je Harrie Lijm," riep een Amsterdammer, die zich eindelijk thuis voelde, verheugd uit. Hij kreeg de klok van Arnemuiden als toegift. Maar direct daarop stond hij zich om slachtig te goe.d .te doen aan een roi mops en een zure bom, die hij zich aan een juist passerend typisch hoofdstede lijk haringkarretje had aangeschaft Al die muzikale en culinaire geneug ten horen onvervreemdbaar bij een Am sterdams dagje naar zee. Na dat inter mezzo werden, op dat kleine plekje strand, dat wij van onze ligstoel uit met onze blik konden bestrijken, sport en spel hervat. Men duwde elkaar zorge loos het water in en men gooide elkaar nóg zorgelozer, met zand; een jongeman van Herculische gestalte tartte over moedig iedere hittegolf en jongleerde als een dol-geworden zeehond met een strandbal. Een heel klein meisje schep te. zittend op haar hurken, aandachtig een emmertje met een lepel vol water: goot het leeg en begon weer opnieuw; en toen deed ze het nog eens en nog eens. En een dame van niet helemaal verantwoorde omvang plofte hijgend in een strandstoel neer en zei: „Heerlijk vrij is het hier." Maar twee kleine knaapjes met git zwarte haren zorgden vóór de verto ning van de dag. Zij kwamen aange wandeld, ieder verpakt in een lang veelkleurig kamerjasje en een grove witte badhanddoek om de hals. Een kaalhoofdig heer in een zwart bad pak pelde hen uit dat belemmerende tenue, trok de geringe mannekes een paar miniatuur-bokshandsehoenen aan de knuistjes, ging ter zij dé staan en telde één-twee-drie. Dat wérd toen een heuse boksmatch aan de voet van Neerlands blankgetopte duinen; mét technische .aanwijzingen van de zwar te man en aanmoedigende kreten van de badgasten. „De schapen"zei de dame van de heerlijke vrijheid. En achter ons drensde een jongetje om een „ijssie":, „Straks as jé in de auto bent; en as je gaat huilen, laai'ik je al leen hier", zei een rap-driftige vrouwen stem. Die barre gedachte deed het man neke in een vertwijfeld snikken uitbar sten. De naderende vloed rolde alle strandvreugde en -leed op. Maar de volgende dag zou 't nóg mooi weer zijn zei De Bilt. In deze gewijzigde omstandigheden ligt het voor de hand, dat de Christe lijke Volkspartij de beloften, die zij aan haar kiezers gedaan heeft, niet zal trach ten te ontwijken wegens een te geringe meerderheid. Daarom zal zij met haar (Van onze speciale verslaggever) Een landing als een eitje van drie minuten, verklaarde chef-piloot Van Ulsen van de K.L.M., nadat hij zijn Dakota als eerste vliegtuig op de nieuwe luchtlijn AmsterdamInnsbruck op het vliegveld Kranebitten, onder de rook der stad, had neergezet. Het was een bijzonder feestelijk entree, die de K.L.M. te Innsbruck maakte, want er werd juist deze Zondagmiddag door de Franse bezetting een groot vliegfeest gegeven, dat tal van nieuws gierigen trok, die nu als extra nummer op het program de aankomst van de indrukwekkende K.L.M.-vogei, diep in het dal tussen de bergen, te ge nieten kregen. Voor de bemanning, K.L.M.-officials en 18 passagiers was die aankomst evenzeer een sensatie, zoals trouwens het gehele laatste traject van de route, waarbij onze Dakota binnen de bergwanden vloog als een meeuw tussen de huizen van een Amsterdamse gracht. Want wij waren van Beieren uit let terlijk de Alpen binnen gevlogen. Heel de reis, van Amsterdam af, hadden wij vredig geslapen op ons plaatsje boven de vleugel, die wij telkens, tussen twee dromen door. zagen glinsteren in de zon als vroeger van ons kamertje thuis uit het zinken platje van de buren. Wij draaiden ons dan weer eens behaaglijk om op onze stoel en de motoren zoemden ons wel opnieuw in slaap. Pas het kopje koffie, dat de stewardess na het aard beiendessert van de lunch serveerde, maakte ons weer prettig wakker. En toen doemden al in de verte, tussen de grillige wolken door, de bergen op, grauwe toppen en spitsen met heel in het verschiet het blinken van eeuwige sneeuw. Van dat ogenblik af bleef onze aan dacht gespannen. Wij waren al eerder de Alpen overgevlogen, de reusachtige ma quette van het bergland diep onder ons. Nu echter ging het er recht op af, de brons-groene kammen eerst nog beneden, maar spoedig naast ons, een aanvanke lijk nog ruime dalketel, waar wij op een gegeven ogenblik naar rechts de hoek om sloegen. Wij vlogen nu tamelijk laag en plotseling deden wij de merkwaardige ontdekking van een huis aan de berg wand, waar wij zomaar op gelijke hoogte bij de mensen op tafel keken. Men wuif de naar ons en wij wuifden terug en dat was een ervaring, die wij, in heel onze journalistieke luchtcarrière nog niet hadden gekend. Vooral toen ook ter andere zij van het vliegtuig een zelfde beeld zich vertoonde. Zó, dachten wij, moeten de meeuwen zich voelen, wanneer zq thuis op de gracht laag langs de huizen scheren. Elk ogenblik, stelden wij ons voor, kunnen wij iets eetbaars uit een raam verwachten en vangt onze Dakota het hap! in de vlucht op. Wij zagen het voor onze verbeelding gebeuren, maar toen wij het later, na aankomst te Innsbruck, waar men ons prompt de microfoon van de plaatselijke om roep tot het geven van indrukken voor de mond hield, het als grapje debiteer den, keken de heren van de Rundfunk ons een beetje gortig aan; het stond hun kennelijk niet zo duidelijk voor ogen. Voor ons echter bleef het de grote sensatie van deze vlucht. Beneden ons stroomde de Inn, helderblauw tussen het tere kleurengamma van bouwland en weiden. Speelgoeddorpjes, rood- en roomkleurig met rankgespitste of uivormige kerktorens, gleden onder ons Weg. Overal langs de bergwanden aan weerszij, die hoog boven ons uitreikten, stonden, toen wij Innsbruck naderden, mensen naar ons te kijken. Spoedig zouden wij weten, dat het om het vlieg feest was, al die belangstelling, nu ech ter verhoogde het de emotie als van een bijzonder experiment, dat het bergvolK diep scheen te imponeren, maar ons hart van de weeromstuit een slagje sneller deed kloppen. Tot wij keurig tussen de bloeiende bloemen van de Kranebittense vliegwei de grond raakten en tot stilstand kwamen. Met nog de hooi- geur van de Hollandse polder aan de kleren, snoven wij nu, geen drie uur later, onze longen vol berglucht, genietend ook thans weer van de grote bekoring van het vliegen: de altijd opnieuw lichtelijk sprookjes achtige overgang van de ene in de andere, gans verschillende wereld, 's Avonds was er in Hotel Arlberger Hof een ontvangst van autoriteiten, waarde leider, tot dusver, van de K.L.M. in Oostenrijk, dr. G. IJssel de Schepper, zijn taak overdroeg aan de jongere generatie, de heer Harald Le- geur, de nieuwe hoofdvertegenwoordi ger. Van Oostenrijkse zijde spraken de Landeshauptmann Stellvertreter van Tirol Josef Mayr en de burgemeester van Innsbruck dr. A. Melzer. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Dinsdagmorgen In België hing gisteren op verschillende plaatsen de rode vlag of de nationale driekleur uit. Katholieken en socialisten vierden hun respectievelijke overwin ningen. De vooruitgang van Spaak's partij is Maandag nochtans tengevolge van een vrij grove vergissing bij de eerste telling van 12 op 10 zetels teruggelopen. Een der aanvankelijk aan de socialisten toebedeelde zetels bleek de communis ten toe te komen, de andere aan de C.V.P., wier meerderheid in de Kamer van Volksvertegemvoorigers daarmee tevens verdubbeld wordt en nu vier zetels be draagt. Zij behaalde inderdaad 108 zetels tegenover de andere partijen samen 104. stemoverwicht niet alleen de terugkeer van de Koning bewerkstelligen, doch tevens die meerderheid gebruiken om het land met een homogeen katholieke regering te besturen. Het bestuur en het nationaal comité van de partij schijnen hiertoe besloten, zoals blijkt uit een communiqué. Men verwacht dan ook een spoedige regeringsvorming, daar de C.V.P. niet het initiatief zal nemen tot bespreking met de andere partijen, die zij echter geheel op de hoogte zal hou den van haar plannen. Als mogelijke kabinetsformateurs worden opnieuw Eyskens en Duvieusart genoemd. Ook de socialisten gaven gisteren een communiqué uit, waarin o.m. de wens wordt uitgedrukt, dat de kwesties van louter politieke aard, m.a.w. de konings kwestie, spoedig zouden worden afge wikkeld, opdat het parlement zich zon kunnen gaan bezighouden met andere belangen. Er is reden om aan te nemen, dat de socialistische partij zich misschien minder onverdraagzaam zal tonen bij een verzoenende regeling van de ko ningskwestie. Het is velen opgevallen, dat zij in haar verkiezingspropaganda deze aangelegenheid in een voor haar ongewone mate terzijde heeft gelaten en de nadruk heeft gelegd op sociale kwes ties e. d. Die kans is des te groter, daar alles erop wijst, dat de Koning na zijn terug keer nogmaals een gebaar van verzoe ning zal maken. Het feit, dat de socia listen in Wallonië en Brussel sterk voor uitgingen, terwijl de C.V.P. haar zetel winst haast uitsluitend in Vlaanderen behaalde, verscherpt nog de tegenstel ling tussen de landsdelen en maakt een verzoeningspolitiek noodzakelijk. De so cialisten dienen echter te beseffen, dat zij niet het onderste uit de kan kunnen eisen en van een troonsafstand in geca moufleerde vorm moeten afzien. Het nog in functie zijnde Belgische, katholiek-liberale coalitiekabinet van Gaston Eyskens is vandaag afgetreden. Welingelichte bronnen verwachten dat België binnen 48 unr een geheel katho lieke regering zal hebben, aldus meldt United Press. Wie geleerd wil worden, moet lange j dagen maken. De K. L. M heeft een nieuwe luchtlijn geopend op Innsbruck. Een foto van de aankomst der eerste machine op deae route. Talrijke Amerikaanse vliegmachines zochten vanmorgen bij Florida het kust gebied van de Atlantische Oceaan af naar een tweemotorig vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij West Air, dat met vijf en zestig perso nen aan boord op weg van Porto Rico naar Zuid-Carolina vannacht door een defect aan een van de motoren ge dwongen was een noodlanding op zee te maken, ongeveer 300 kilometer buiten de kust van Florida. Het vliegtuig sein de naar de kustwacht van New York. dat het voortdurend hoogte verloor en wel gedwongen zou zijn in zee te dalen. De heer H. Vos te Obdam plaatste in een leegstaand kraaiennest een tweetal kip-eieren. Dit bleek een suc ces te zijn, want dezer dagen zagen twee kuikens hoog in de boomkruin het levenslicht. De hooggeboren kui kens werden in hun eigen milieu ge bracht en worden met doelmatig voedsel groot gebracht. Omstreeks kwart over twaalf vanmid dag heeft een sportvliegtuig, de PH UCE van de luchtvaartschool NVL te Hilversum, een noodlanding gemaakt achter de Kerkhoeve bij de R.K. kerk te Veenhuizen. Het toestel ramde een electrische weide-afrastering en kwam terecht in een ondiepe greppel. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd, o.m. liep het hoogteroer veel schade op. De beide inzittenden, de piloot J. Gor ter en de passagier J. Peet, beiden uit Hilversum, kwamen met de schrik vrij. Zij waren op weg van Hilversum naar Eelde voor een zakenreis. De piloot kon Eelde niet vinden. Hij dacht dit ergens ten Noorden van het Sneekermeer te moeten zoeken. Daar hij benzinegebrek kreeg, was hij genoodzaakt een nood landing te maken. H.M. de Koningin heeft hedenochtend in haar paleis aan het Voorhout te Den Haag de gezant van Joegoslavië, de heer P. Zaucer, in afscheidsgehoor ontvan gen. Hierna werd niets meer van de machine vernomen. Vanmiddag om kwart over twaalf heeft een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht drie reddingvlotten met over levenden waargenomen, aldus meldt A.P. Een ander vliegtuig seinde vanmor gen vroeg uit hetzelfde gebied, dat het een reddingboot had waargenomen, maar dat het te donker was om te kun nen zien of zich iemand aan boord be vond. Later berichtte dit vliegtuig no£, dat het een flitslicht had waargenomen, waarmee SOS-seinen werden gegeven. Het toestel had zeven reddingsboten voor tien man en zes en zestig zwem vesten aan boord. In de loop van de morgen zijn ook nog een aantal kotters van de Amerikaanse kustwacht uitge varen. Hoewel men tot nu toe aannam, dat de Nederlandse kust tussen Hoek van Hol land en Wijk aan Zee is gezuiverd van z.g. „Kathiemijnen", zijn bij nasporingen naar de wrakstukken der beide voor de Scheveningse kust verongelukte vlieg tuigen van de Marineluchtvaartdienst vier van deze contactmijnen aangetrof fen en opgeruimd. Hedenmorgen is op de R. K. begraaf plaats te Utrecht met militaire eer ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de Donderdagmiddag j.l. voor de kust bij Scheveningen met een „Firefly" in zee verongelukte korporaal-vlieger J. H. Verveer uit Utrecht. In de Gerardus Majellakek aan de Vleutenseweg werd de Requiemmis opgedragen door vloot-, aalmoezenier Hubrechts, die op de be-* graafplaats de absoute verrichtte. Een peloton van vijftig matrozen-vliegtuig bouwers gaf een salvo over de kist, die met de Nederlandse vlag was bedekt. Mr. N. C. M. A. van den Dries, vice- .president van de Hoge Raad, zal de rechterlijke dienst 1 Juli verlaten we gens het bereikt hebben van de zeven tig jarige leeftijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1