Prinses Margriet onthult standbeeld in het oude Spaarndam Vijftien millioen communisten onder bevel van Cominform Homogeen katholiek kabinet in België gevormd II l J Weest op Uw hoede Haarlems inspecteur vrijgesproken Koningin Juliana met de Piet Hein naar de Woerdersluis Finse premier naar Moskou Canada wil gehuwde demobilisanten opnemen Tot hoofd en hart Haarlemse jongen redde stad en omgeving van waterramp B0MMENWERPER IN ZEE GESTORT Australië verzet zich tegen eis van Sukarno Duvieusart premier; Van Zeeland blijft minister van Buitenlandse Zaken 15.000 PASSAGIERS IN AANTOCHT VERDUISTERING VAN TWINTIG MILLE Het weer. MARGARINEPRIJS PER 1 JULI VRIJ :J3SL:."' - DUBBELE LIKEUREN LEVERT CO DONDERDAG 8 JUNI 1950 74ste JAARGANG No. 24787 Geen opzettelijke schending van geheimen Tranen van Marijke parels in de grond van Spaarndam Haarlems jeugd present Opgedragen aan onze jeugd Russische communisten één vierde van het totale aantal Eén dodeacht gewonden; twee overlevenden Terug uit Indonesië Ten nadele van de „Sierkan" Weer twee jongens verdronken Prijs 36 a 37 cent? Staatsloterij Nieuw-Zeeland kan 2000 personen plaatsen iifïftü ffliiisterdainsic BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeniqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mitlimeter- hooqte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Telkens als er in een der West- Europese landen verkiezingen worden gehouden valt als resul taat een aanzienlijke teruggang van stemmen op de communistische partij te constateren. Wanneer dit inderdaad verklaard zou mogen worden uit een gewijzigde mentaliteit der communis ten kan men zich hierover slechts ver heugen. Ongetwijfeld zullen er zijn, Wier ogen langzamerhand zijn openge gaan toen zij de leugenachtigheid van Moskou's politiek onderkenden Ook zullen er zijn, die er niets voor voelen in de communistische partij slaafs de richtlijnen te volgen, welke het Krem lin dictatoriaal voorschrijft. Wij menen echter dat hun aantal niet zo groot is. als sommigen misschien op grond van de verliescijfers der communisten ge neigd zouden zijn aan te nemen. De heersers in Moskou zijn realisten genoeg om te bemerken, dat de com munistische partijen in West-Europa niet meer, zoals in de eerste na-oorlogse jaren, kunnen profiteren van de good will die Rusland had tengevolge van Zijn aandeel in de vernietiging van het Hitler-regiem. Een andere meer geca moufleerde politiek werd noodzakelijk. Zij voeren thans overal een sluwe stra tegie om niets vermoedende eenvoudi- gen van geest in hun netten te vangen. Overal duiken vredes-comité's op, kin derspeeltuin-verenigingen, vacantie-cc- mité's etc. om langs deze omweg ziel tjes voor hun verderfelijk systeem te winnen. Deze camouflage zet zich even eens voort in de partij-politiek. Zo kunnen wij begrijpen dat een ka tholiek Vlaams blad niet zo enthousi ast is over de nederlaag der communis ten bij de jongste verkiezingen. Er zijn bladen, aldus lezen wij in het Antwerp se Handelsblad, die schrijven over doodsstrijd van het communisme. Niets daarvan. „Het communisme staat thans sterker dan ooit. Het heeft enkel heel oehendig weten te manoeuvreren en hierbij blijk gegeven van een bittere hardnekkigheid In het bereiken van zijn doel. Het ging immers tegen de C.V.P.. de dragers van de christelijke beschaving. Wat vermochten de communisten als opkomende partij tegen zo'n machtig blok? Niets. Wat zij wel konden was diegenen steunen die evenals zij tegen de C.V.P. streden, n.l. de socialisten. Zij hebben dit op een handige manier gedaan. Terzelfdertijd was het voor hen een dankbare gelegenheid om zich in de rangen van de B.S.P. in te werken. Neen het communisme ligt in ons land niet op sterven, verre van daar: het heeft alleen het socialisme voorlopig gediend om het ten gepasten tijde te zijnen voordele aan te wenden. Behen dig spel waardoor men zich niet mag laten verblinden en waarvan de socia listen ïn de eiiernnvste plaats de Slachtoffers zullen zijn". Tot zover dit Vlaamse blad. Wij hebben ook bij de jongste ver kiezingen in ons land een verschuiving van extreem-links naar de gematigde P.v.d.A. kunnen constateren. Hierin schuilt onaetwiifeld een groot gevaar. Het gevaar van een pénétration pacifique een rustig en kalm doordringen van communisten in de gelederen van een partij, om daar door cellenbouw een ra dicale ondermijningsactie te voeren. Vooral daar waar de katholieken op nauwe samenwerking met de socialisten zijn aangewezen, dienen de katholieken Zeer op hun hoede te zijn. Minded dan °oit mogen zij zich, zoals nogal eens Voorkomt, on sleeptouw laten nemen door de socialisten. Zelfs de schijn ervan moet vermeden worden. Het gevaar is immers lang niet denkbeeldig, dat de socialistische partijen door extreem linkse manoeuvres gedwongen worden een fel-radicale politiek te gaan voeren. En tenslotte mogen wij ook dit niet vergeten: op beslissende momenten be staat altijd het gevaar, dat alle partijen tegen de katholieken te hoop lopen naar de oude leuze: „Liever Turks dan paaps." België is hiervan een leerzaam voorbeeld. Ook in ons land menen wij de laatste tijd wel eens iets te hebben opgemerkt, dat in deze richting sohijnt te wijzen. De Haarlemse politie-inspecteiir, die twee weken geleden voor de arrondisse mentsrechtbank terecht stond wegens schending van geheimen, is hedenmor gen vrijgesproken. Bij zijn onderzoekingen naar vermiste politieke dossiers had hij aan zekere v. d. K., die hem regelmatig van inlichtin gen voorzag, inzage gegeven in een aan tal duplicaten van processen-verbaal. De Officier van Justitie, mr. v. Over- beke, achtte het bewezen, dat de inspec teur geheimen aan een derde ter inzage had gegeven. Bij de uitspraak van hedenmorgen wees de rechtbank erop, dat het niet Wettig en overtuigend bewezen is, dat de inspecteur opzettelijk geheimen ge schonden heeft. Wei was de rechtbank ei van overtuigd, dat hij de stukken aan v. d. K. ter inzage heeft gegeven. De Oostenrijkse gezant in Den Haag, de heer R. Friedinger Pranter, zal Ne derland gaan verlaten. Hij zal waar schijnlijk worden opgevolgd door de heer Richard Seemann, die. voor de oorlog legatieraad in Berlijn is geweest. Van 1945 tot 1948 was hij gezant in Zwit serland en nadien in Praag. Met een flinke ruk trok prinses Margriet gistermiddag in Spaarndam aan het koord van een grote witte doek, waaronder het beeld geborgen stond van de legendarische Haarlemse jongen, die volgens de overleveringen jaren ge leden Haarlem en de wijde omgeving voor een waterramp behoed zou hebben. Dat deze onthulling geen plechtigheid is geworden in de gebruikelijke zin van het woord, omgeven met onnoemelijk veel heren in zwart, de waardige muziek van een militaire kapel en de straffe commando's van officieren, is ongetwijfeld te danken aan de Spaarndammers zelf, voor wie gemoedelijk heid en onverstoorbaarheid de basis vormen van een gezond dorpsleven. Zelfs wanneer daar een koningin met twee koningskinderen bij een hunner sluizen voet aan wal zetten. Het was gisteren trouwens ook te warm om bijzonder plechtig te doen en zo werd heel dat zonnig gebeuren een intiem dorpsfeest, waarover vele ge neraties later nog gesproken zal worden als het feest van Spaarndam. Men kent de historie oud-minister Deckers vertelde haar nog eens aan de jeugd, die op de Woerdersluis was toe gestroomd en ieder recht-geaard Spaarndammer weet de vreemdeling te vertellen, hoe eens een Haarlemse jon gen door zijn moeder met een brood werd uitgestuurd naar een arme. blinde man, die twee uur gaans verder woonde. Toeri de jongen door de donkere herfst avond naar huis terug liep, merkte hij, dat er water door de dijk sijpelde We tend, dat dit het'-begin betekende van een grote doorbraak van het water, stak hij zijn hand in de opening om het wa ter tegen te houden, maar zijn geroep om hulp mocht niet baten. Pas de volgende ochtend werd de jongen ontdekt, dode lijk vermoeid en geheel verstijfd. En waar dit verhaal vooral in het buiten land een gretig onthaal vond, was er voor de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer alle aanlei ding om ter huldiging van deze legenda rische knaap in Spaarndam op d'e Woer dersluis een standbeeld in klein formaat op te richten. Maar daaróm was het gisteren in het oude Spaarndam ook waarlijk feest. De huisjes, die zich behaaglijk nestelden aan de voet van de Slaperdijk, waren met vlaggen uitgedost en reeds in de vroege namiddag hadden oud én jong op hun zómerbest allerhande stoelen bezet en zelfs de 96-jarige Aaltje Smit, de oudste inwoonster van Spaarndam, kon zich niet herinneren, dat haar dorp vroeger ook maar eenmaal zo in de belangstelling had gestaan. De mannen van Crescendo, de fan fare van Spaarndam, trotseerden de hitte van de middag en bliezen zich letterlijk in het zweet des aanschijns, maar stoer marcheerden zij op naar de sluis en pompten de honderden be langstellenden en genodigden de no dige moed in bij het wachten. Met liefst drie vaandels trokken zij door het dorp en de oorzaak van deze drie vuldigheid moet ongetwijfeld gezocht worden in de talloze prijzen, die de blazende kerels van Spaarndam in de loop der jaren hebben behaald. Het ro de fluweel van hun vaandels was bij kans niet te zien door de vracht zil veren palmtakken en lauwerkransen, die de vaandeldragers overigens met gerechtvaardigde trots in hun gordel torsten. Intussen werd het publieke geheim, dat koningin Juliana, in ieder geval verge zeld van prinses Margriet, de onthulling zou bijwonen, officieel prijs gegeven en dat zij op de Piet Hein naar Spaarndam zou komen, mochten wij eigenlijk geen publiek geheim meer noemen. Zo langzamerhand arriveerden intus sen de verschillende notabelen en on der hen bevonden zich de voorzitter van de A.N.V.V., oud-minister dr. N. L. Dec kers, de gedeputeerden van Noord-Hol land Van der Donk en Bouwman, verte genwoordigers van de ministers van O. K. en W., Waterstaat en Economische Zaken, de gemeentesecretaris van Haar lem. mr. Th. Wesstra, en pastoor Berke- meijer van Haarlemmerliede en Spaarn dam. Van alle negentig Haarlemse scholen, zowel lagere als middelbare, waren twee leerlingen uitgezonden om de onthulling bij te wonen, welke in eerste instantie be doeld was voor de jeugd; welpen vorm den een haag van het standbeeld naar de haastiglijk opgebouwde koninklijke loge en voorzover er op de weg geen plaats meer was, waren de Spaarndammers zelf op de daken geklommen of hadden zij post gevat in dakvensters of kozijnen. Zo was het gistermiddag in Spaarndam, toen vanaf de daken geroepen werd, dat de „Piet Hein" op het Spaarne aankwam en even later ook de kijkers in lagere regionen het vaartuig in de richting van de sluis zagen zwenken, en de verras sing was groot, dat behalve de koningin en prinses Margriet ook prinses Marij ke de tocht had meegemaakt. De koningin en de prinsesjes waren per auto via de Haarlemmermeer naar Haarlem gekomen eh vanaf de gemeen- Spaarndam kreeg gisteren Koninklijk bezoek. Prinses Margriet onthulde ier het standbeeld van „Peter van de dijk". Het ogenblik der onthulling. „/v.//'i'1'"'' Prinses Margriet in afwachting tegrens ging het linea recta naar de ha ven van de Haarlemse Jachtclub', waar de „Piet Hein" gemeerd lag om de hoge gasten naar Spaarndam te brengen. Met de koninklijke standaard in top voer het schip naar de „Balk", waar de koningin en de prinsesjes aan wal gingen. Van daar ging het over de „Taanplaat" naar de Woerdersluis en bij aankomst op dc sluis van het gezelschap, waaronder de gedeputeerde van Noord-Holland, de heer Prakken, namens de Commissaris der Koningin, en de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F, M. Cremers, bleek reeds, dat hier iedere formele plechtig heid ontbrak en er sprake was van een intiem dorpsfeest. De fanfare zweeg in alle tonen, het Wilhelmus bleef achter wege, maar daar was- het juichen van de kinderen en de vriendelijkheid van de koningin. En dat wds voldoende om aan heel dat gebeuren een gemoedelijk cachet te geven. Prinses Marijke, evenals haar zusje ge kleed in een smetteloos wit jurkje, schrok aanvankelijk wat van al dat ru moer, maar huppelde later lustig aan de hand van haar moeder, terwijl Margriet rustig haar plaatsje opzocht bij Ria Balm, Hilda Snel, Pieter Stegeman en Hymen Germans, de eerste drie uit Spaarndam en de laatste uit Haarlemmerliede. die haar met een bosje lathyrus in de hand reeds stonden op te wachten. Oud-minister Deckers maakte het in zijn 'toespraak kort, maar de jeugd de spelbnde Marijke dan uitgezonderd luisterde nog eens met plezier naar het oude verhaal en de moraal, die er voor hen werd uitgetrokken: altijd klaar te staan om anderen te helpen Voor prinses Margriet was toen het grote ogenblik aangebroken om haar eerste daad in het openbaar te stellen Met burgemeester Cremers liep zij naar het omhulde Isceld en luttele seconden later viel het witte doek neer. Het beeld, dat door de beeldhouwster Grada Rueb is gemaakt, stelt de jonge knaap voor met zijn hand in het gat van de dijk. I» het marmeren voetstuk, waarop het is geplaatst, kan de voorbijganger in het Nederlands en Engels lezen: Opgedragen aan onze jeugd als een huldeblijk aan de knaap, die het symbool werd van de eeuwigdurende strijd van Nederland te gen het water. Burgemeester Cremers nam namens de gemeente Haarlem, waartoe ook Spaarn dam behoort, gaarne de zorg voor het beeld over en met een kleine variatie op de woorden van oud-minister Deckers stelde hij de onbekende knaap uit het verleden de jeugd van onze dagen en de toekomst ten voorbeeld. En daarmede was alles eigenlijk ten einde, maar waar de heroïsche strijd tegen het water in alle toonaarden weer zo bezongen was, kon het niet anders of het vaderlandse hart moest zich weer even uitzingen. Wij leven vrij. wij leven blij, speelde de fanfare «sn de kinderen namen het lied al heel gauw over. Wij willen Holland hou wen en Alleman van Neerlands stam deden het weer goed, vooral waar het klonk temidden van de Hollandse poi- ders in een ongeschonden Hollands dorp. Prinses Margriet en de vier kinderen, die haar deze middag gezelschap hielder. ontvingen ieder van het A.N.V.V. een pakketje met versnaperingen, terwijl de prinses bovendien een Delftsblauw bord ten geschenke kreeg als herinnering aan haar eerste optreden als prinses in het openbaar. Wy spraken u reeds van de 96-jarige Aaltje Smit. De jaren, die haar geschon ken zullen worden op dit ondermaanse zullen bij haar de herinnering niet ver vagen aan deze grote dag. Want het was toch de koningin zelf, die naar haar toe kwam en haar dc hand drukte en als we Aaltje geloven mogen, had zij nog veel meer de koningin willen vertellen. Maar aan alios komt een einde. Het afscheid van Spaarndam was even gemoedelijk en hartelijk als de ontvangst en de Spaarn dammers zullen dc tranen van Marijke die tenslotte nogal rijkelijk vloeiden, wel licht als parels beschouwen, die in de aarde van hun dorpsgrond zijn achter gebleven Volgens de te Moskou gepubliceerde cijfers bedroeg het aantal militante com munisten van de gehele wereld in 1940 niet meer dan 4.500.000; in Rusland zelf 3.400.000 en buiten de Sovjet-Unie vér der nog ongeveer één millioen. De JLenin- Stalin-partij vormde toen dus verreweg de meerderheid van deze internationale macht en het is duidelijk, dat de Rus sen in deze organisatie een belangrijke rol speelden. Na de oorlog is deze toestand echter ingrijpend gewijzigd. Rusland heeft nu niet langer een numerieke meerder heid. Thans telt de Sovjet-Unie n.l. zes millioen actieve communisten (leden en candidaten van de communistische par tij), terwijl het aantal communisten in de andere landen maar liefst achttien millioen bedraagt, als men tenminste af gaat op de verklaring, die Radio-Mos kou op 30 April heeft afgelegd, aldus schrijft André Pierre in Le Monde. Rusland heeft thans dus niet meer dan een vierde van het totale aantal. Deze ingrijpende verandering, die zich in het tijdsbestek van tien jaar voltrok, vormt een voortdurende bron van onrust voor het Polit-bureau van het Kremlin. En dit verklaart voor een groot gedeelte waarom Rusland zich nu meer dan ooit inspant, om zijn ideologische suprematie te behouden en waarom èe Sovjet-Unie een volkomen onderworpenheid oplegt aan de zusterpartijen, die zo onrustba rend zijn gegroeid. Het is interessant na te gaan, hoe groot het getal der communisten is op dit totaal aantal van vier en twin tig millioen die tot de Cominform- landen behoren. Men weet dat de Cominform sinds Joegoslavië na de rebellie van Maarschalk Tito werd uit gestoten nog uit de volgende landen bestaat: Rusland, Roemenië, Bulgarije, Tsjechoslowakije, Hongarije, Polen, Frankrijk en Italië. In April j.l. heeft het Russische blad „Bolchevik" in een artikel waarin het zijn Verbazing uitsprak over de buiten- Een B-29 bommenwerper van de Ame rikaanse luchtmacht is Woensdagavond bij de Engelse kust in de Noordzee ge stort. Twee overlevenden en een dode zjjn door een Engelse trawler aan boord genomen. Acht andere leden van de be manning werden vanmorgen nog ver mist. gewone groei van de communistische partijen de volgende cijfers gepubli ceerd over het ledenaantal van de com munistische partijen in de andere Comin- formlanden; de tussen haakjes geplaatste cijfers geven het ledenaantal van voor de oorlog aan. Tsjechoslowakije Polen Roemenië Hongarije Bulgarije Italië Frankrijk 2.300.000 1.360.000 1.000.000 950.000 460.000 2.300.000 800.000 (80.000) (20.000) 1.000) (30.000) 8.000) (58.000) (340.000) Deze zeven landen hebben dus op het ogenblik samen 9.179.000 leden, waarbij men dan nog de 6.000.000 communisten van de Sovjet-Unie moet optellen. De Cominform voert dus het bevel over een internationale macht van iets meer dan vijftien millioen communisten, en in deze organisatie vormen de zes mil lioen Russische communisten ten op zichte van de gezamenlijke rest, nu dus een flinke minderheid. In het Australische Huis van Afge vaardigden is Woensdag, naar A.P meldt, van beide zijden critiek geleverd op de eis van Sukarno om Nieuw-Guinea in te lijven bij Indonesië. Sukarno's aanspraken zün historisch ethnologisch, geologisch en geografisch onjuist, zo verklaarde Kent Hughes. Dr. Herbert Evatt zei, dat Nieuw-Gui nea tot het Stille Zuidzeegebied behoort en niet tot Azië en dat daarom de eis van Sukarno niet gerechtvaardigd is. De minister van Buitenlandse Zaken Spender heeft verklaard, dat Neder lands Nieuw-Guinea strategisch van vitaal belang is voor de Australische defensie. De Australische opvatting is, dat Indonesië niet' méér recht op West- Nieuw-Guinea heeft dan China. Mochten besprekingen tussen Neder land en Indonesië leiden tot schikkingen, die de status van West-Güinea zouden wijzigen, dan is deze zaak- niet langer er een voor de twee partijen. Geheel los van het belang van Australië dient reke ning gehouden te worden met de belan gen en de wensen van het volk, dat het gebied bewoont. Koningin en Prinsesjes begeven zich naar de Woerdersluis. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmiddag. Jean Duvieusart, die gisteren door Prins-Regent Karei als kabinetsformateur is aangewezen, heeft vanmorgen een nieuw kabinet gevormd, dat uitsiuiirnd uit katholieken is samengesteld. Het kabinet omvat veertien ministeries plus een minister-presidentschap zonder portefeuille. Jea-i Duvieusart, de aftredende mi nister van Economische Zaken, is minister-president in het nieuwe kabinet. Hij heeft zijn functie geruild met Gaston Eyskens. die in de nieuwe regering mi nister van Economische Zaken is. Paul van Zeeland is minister van Buitenland se Zaken gebleven. Albert de Vleeschauwer is in zijn functie van minister van Binnenlandse Zaken eveneens gehandhaafd. Het kabinet is verder ais volgt samen gesteld: Financiën: Albert van Houttc; Landbouw: Maurice Orban; Koloniën: Pierre Wigny; Verkeerswezen: Paul Se- gers; Arbeid: Oscar Behogne; Onder wijs: Pierre Harmei; Landsverdediging: Henri Moreau de Meien; Openbare Wer ken: Albert Coppee; Volksgezondheid: Alfred de Taye; Wederopbouw: De Quae en Justitie: graaf Carton de Wiart. In een periode van ruim vjjf weken, n.l. van 9 Juni tot 16 Juli. zullen aan de kade van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd bijna 15.000 passagiers uit Indo nesië aankomen. Bij hen zijn ongeveer 6000 burgers, voor een groot deei K.N.I.L.-gezinnen, alsmede een kleine 9000 militairen. De boekhouder E. en de controleur G. van de Haarlemse melkinrichting „De Sierkan" hebben in enkele jaren tijds een bedrag van ongeveer twintigduizend gulden verduisterd ten nadele van het bedrijf. De oeide empioyé's, die reeds sinds 1946 door middel van valse boekin gen geld achter hielden, zijn dezer da gen in arrest gesteld en gisteren werden zij voor de Officier van Justitie geleid. Daar zij zowel toezicht hielden op de inkomsten als op de uitgaven, konden zij door een perfecte samenwerking de verduistering lange tijd verborgen hou den. Hoewel zij dit grote verduisterings kapitaal bij honderden guldens tegelijk verwierven, waren zij er zeker van, dat het op een zekere dag mis zou lopen. Dit vooruitzicht van de nadere ontkno ping bezwaarde een van de beide em ployés dermate, dat hij er ziek van werd. Een plaatsvervanger, die de openge vallen plaats innam, ontdekte de on rechtmatige gang van zaken en toen ging ook de politie zich ermee bemoeien. De beide empioyé's hebben de verduiste ring bekend en zijn in het politiebureau te Haarlem opgesloten. Maandagmiddag omstreeks vier uur is een achtjarige jongen bij het baden in de Houthaven te Amsterdam verdron ken. Twee uren later eiste het water een tweede slachtoffer. Zwemmend in het Schinkelkanaal werd een 13-jarige jongen overvallen door een hartver lamming tengevolge waarvan ook hij verdronk. Verwachting tot Vrijdagavond: Vrü veei bewolking, maar over wegend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Verdere daling van temperatuur, vooral in het Oosten van het land. Zon: 4.21—20.57. Maan: 1.41—14.38. (Van onze Haagse redactie) In de laatste nota van wijzigingen op dc begroting van het Landbouwegalisa- tiefonds wordt bepaald, dat de heffing op de margarine wordt verhoogd van f 11.25 tot f 13.25 per honderd kilogram. De consumentenprijs voor margarine zal met ingang van de datum waarop deze heffing ingaat 1 Juli a.s. wor den vrijgelaten. In de practijk zou een en ander neerkomen op een prijsver hoging van 2 a 3 cent per pakje, zodat de margarine 36 a 37 cent zou gaan kos. ten. Tevens zal dit vrijlaten van de maximumprijs voor margarine wel tot gevolg hebben, dat de concurrentiestrijd verscherpt wordt. In middenstandskrin gen heeft men althans weinig vertrou wen in een eventuele opheffing van de margarine-oorlog, die, als bekend, nog steeds onverminderd voortduurt. Vele winkeliers, die thans de marga rine voor 25 cent per pakje verkopen, zijn tot de bevinding gekomen, dat zij hierbij inderdaad verlies lijden. Daarom mag verwacht worden, dat deze „oor- logsprijs" 28 cent zal worden. Het ligt verder niet in de lijn der verwachtingen, dat de ongevitaminiseerde margarine zal gaan stijgen. Door dit alles lijkt het erop, dat wij weer toegaan naar een tijd, dat de kwa liteit de grootste rol zal gaan spelen. Op no. 10897 is gevallen een prijs van f 20.000. s! Het stoffelijk overschot van veldmaarschalk Lord Wavell is Woensdag naar Westminster Abbey in Londen overgebracht vooraleer het te Winchester begra ven werd. Een opname tijdens de plechtigheid. De Finse premier dr. Urho Kekkonen is gisteravond per trein uit Helsinki naar Moskou vertrokken om de ondertekening bij te wonen van de grootste han delsovereenkomst die ooit tussen Finland en de Sovjet Unie afgesloten werd. Kekkonen was vergezeld van de Russische gezant in Helsinki generaal Gre gory Savonenkov. De nieuwe handelsovereenkomst, die naar verwacht wordt aan het einde van de week in Moskou getekend zal worden, is het resultaat van onderhandelingen die zeven weken duurden. Verdere bijzonderheden over het pact werden tot nog toe niet bekend ge maakt, maar wei werd verklaard, dat het vele malen groter is dan het laatste pact dat voorzag in de uitwisseling van goederen ten bedrage van 60 millioen dollar. Het pact voorziet in de uitwisseling van goederen gedurende 5 jaar, te beginnen Om te glinsteren moet diamant geslepen worden. (Van onze Haagse redactie) De Canadese regering heeft, zo ver nemen wij, te kennen gegeven, dat zjj 400 a 500 gedemobiliseerde militairen als landbouwers in Canada wil opnemen. De demobilisanten moeten gehuwd zijn en moeten zich minstens één jaar in Ne derland in de landbouw geschooid heb ben. De Centrale Stichting Landbouw Emigratie is thans, samen met dc Natio nale Demobilisatie Raad en de centrale landbouworganisaties, bezig in Neder land landbouwbedrijven te zoeken, waar de demobilisanten, die te kennen zullen geven op deze wijze naar Canada te willen emigreren, voor een jaar minstens geplaatst kunnen worden. Verder zullen de demobilisanten in staat gesteld worden een talencursus te volgen, zodat ze ook op dit zo belang rijke punt enigszins beslagen ten ijs komen. Verder vernemen wij nog, dat de regering van Nieuw-Zeeland de wens te kennen gegeven heeft meer Neder landse emigranten, en wel uit alle cate gorieën met uitzondering van de ad ministratieve beroepen te willen op nemen. Het zou hier gaan om een aantal van ongeveer 2000 emigranten. De grote moeilijkheid bij emigratie naar Nieuw- Zeeland is echter gelegen in de hoge transportkosten.' Naar verwacht mag worden, zal die moeilijkheid door over leg tussen de regeringen van Nieuw- Zeeland en Nederland opgelost kunnen worden. Volgens de minister van Immigratie van Nieuw-Zeeland, Sullivan, zal Nieuw- Zeeland de voorkeur geven aan nieuwe kolonisten uit Nederland, wanneer het aantal immigranten uit Engeland niet voldoende mocht blijken. Sullivan zei, dat de regering onder een plan om jaarlijks tienduizend immi granten op te nemen, de mogelijkheid bestudeert immigranten uit Europa, in het bijzonder uit Nederland, op indivi duele basis aan te trekken. Hij kondigde aan, dat de directeur-generaal van de Arbeid in Nieuw-Zeeland, H. L. Bockett, een bezoek aan Nederland zal brengen om de situatie ter plaatse onder de ogen te zien en besprekingen over de immi gratieplannen te voeren met de Neder - landse autoriteiten. 1 Januari 1950. Voor de rest van 1950 is zowel de. hoeveelheid goederen als de prijs vastgesteld. Voor de overige vier jaren zijn alleen de hoeveelheden vast gesteld, terwijl men later de prijzen zal bespreken. Voor de eerste maal zijn de prijzen genoteerd in roebel^ Voorheen gebeurde dit altijd in dollars. Waarnemers in Helsinki geloven, dat de. nieuwe overeenkomst het begin is van vriendschappelijker betrekkingen tussen de twee landen, na een periode van koelheid onder de voormalige pre mier, de sociaal-democraat dr. K. A. Fagerholm, die gedurende, vier maanden tevergeefs onderhandelde over de her nieuwing van - de handelsovereenkomst. Meer pessimistisch gestemde waar nemers vragen zich echter af wat in de overeenkomst „verborgen" kan zijn. Er is tot dusverre echter geen aanduiding dat de Finnen speciale concessies geëist hebben in ruil voor een gunstige han delsovereenkomst. Advertentie ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT is G O D

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1