Straalvliegtuigen hebben de toekomst PROVINCIE UTRECHT ONTVANGT KONINGIN MET FEESTELIJK VERTOON Radiocontact tussen Hongarije en Westen wordt belemmerd De dag is niet ver meer, dat ook bij de burgerluchtvaart het „jet"- toestel zijn intrede zal doen 1 De luchtlanding in 1944 te Arnhem een volslagen verrassing Het oude Wijk spande misschien de kroon Een angstig probleem Tot hoofd en hart Het weer Nieuwe problemen voor de vliegvelden mm Toch pluimvee vervoerd CRITIEKE TOESTAND IN OOST-JAVA Paters Franciscanen en Dominicanen speciale vijanden van de vrede 70 Japanse arbeiders levend begraven ZATERDAG 10 JUNI 1950 74ste JAARGANG No. 24789 Russen maken raket-brandstof van aardappelen Coloradokevers dienen als excuus voor nijpend tekort Veldmaarschalk Model kwam midden tussen de parachutisten te zitten KRANSLEGGING BIJ BENSCHOP Speling der natuur Ondanks streng verbod Drastische maatregelen afgekondigd Zaak-Westerling tot 21 Juni verdaagd „CHESHIRE" KOMT EEN DAG EERDER THUIS Bedolven onder lawine van rotsblokken en zand lUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk; Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur; 3. 3. W. Boeniqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEM ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden meaedelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hooote. De administratie behoudt zich het reent voor advertentiër. eventueei zonder ooaave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1.52 oer maand f 4.55 oer kwartaal. Een nieuw tijdperk in de evolutie der luchtvaart is aangebroken. Worden momenteel straalvliegtuigen in hoofdzaak ontwikkeld voor militaire doel einden, de dag is niet ver dat ook in het geregelde luchtverkeer het „jet"- tocstel zijn intrede zal doen. Engeland heeft op dit gebied reeds baanbrekend werk verricht. De beroemde „Cömet" van De Havilland is het eerste straal- verkeersvliegtuig ter wereld. De Britten hebben met dit zeer vooruitstrevende type oen voorsprong op de Ver. Staten die niet gemakkelijk is in te halen. Ook met de ontwikkeling van vliegtuigen, uitgerust met propeller-gas-turbines, de z.g. „turbo-props", staan de Engelse vliegtuigfabrieken bovenaan. De Vickers Viscount, die enige tijd geleden een bezoek aan Schiphol bracht en de Armstroeig- Whitworth „Apollo" zijn er voorbeelden van. Ook in Canada vliegt si ids enige tijd een „jef'-verkeersvliegtuig. Deze inte ressante machine is gebouwd door de zusterorganisatie van de Engelse A. V. Roe-fabrieken. Met deze vliegtuigen wordt nu de nodige ervaring opgedaan en het is wo: i do „Cornet", die door zijn weergaloze prestaties sterk de aandacht trekt. I_ 'gt»!r, met een snelheid van 800 K.M. per uur op een hoogte van 12.000 m eemaal zo snel als de welbekende Constellations. Zes en der tig passa nen in de cabine plaatsnemen; de bemanning bestaat uit vier personen, li net" kan men beschouwen als de voorloper van een nieuwe generatie ve vliegtuigen. Prestaties en mogelijkhedien van dit technisch ju- Weel zijn op hev Jet-Symposium dan ook aandachtig bestudeerd. tijd vergen dan bij de ingewikkelde zuigermotoren. Een groot bezwaar van straalvliegtuigen is de hoge lan dingssnelheid. In vele gevallen zijn de startbanen van de luchthavens hierop niet berekend. In de Ver. Staten wor den z.g.. rem-parachutes gebruikt. De parachutes zijn in de staart van het vliegtuig ingebouwd en worden bij de landing naar buiten geschoten. Tot welke resultaten heeft nu het Jet-Symposium der I.A.T.A. geleid? Het gepublieerde rapport bevat verschil lende interessante bijzonderheden. Wan neer de luchtvaart-maatschappijen om „bij" te blijven, zullen moeten over schakelen van de huidige orthodoxe vliegtuigen op straalvliegtuigen, zal dit zo economisch mogelijk dienen te ge beuren. Het is begrijpelijk, dat een zo kostbare vloot van b.v. de K.L.M. niet zo maar afgeschreven kan worden. Het aanschaffen van straalverkeersvliegtui- gen, zoals de „Cornet" en de Canadese „Jet Liner" is een kostbare kwestie. De mogelijkheid de huidige vliegtuig typen om te bouwen en uit te rusten met straalmotoren, werd op de conferentie verschillend beoordeeld. Over het alge meen was men van mening dat het niet rendabel zou zijn. De Engelse Wickers en Amerikaanse Boeing-fabrieken verklaarden zich voorstanders voor ge heel nieuw geconstrueerde straalvlieg tuig-ontwerpen. Wel kunnen machines met zuigermo toren tot „turbo-prop"-vliegtuigen wor den omgebouwd. De luchtvaartmaat schappijen zouden dus geleidelijk via het schroefturbinevliegtuig tot het ,.2Ul" vere" straalvliegtuig kunnen overgaan. Ongetwijfeld zal men nog voor vele technische moeilijkheden komen te staan. Immers toekomstig luchtverkeer met straalvliegtuigen stelt andere en zwaardere eisen dan het hedendaagse. De organisatie en verkeersleiding der luchthavens zullen op de grote snelheid Van deze moderne machines moeten worden ingesteld. Zo zullen in de toe komst straalvliegtuigen niet starten voordat de landingstijd bepaald is. Wat het landen betreft, deze hypersnelle toe stellen zullen voorrang hebben ten op zichte van de langzame orthodoxe ma chines. De drukcabines van straalver- keersvliegtuigen zullen worden uitgerust niet een speciale geluidsinstallatie, zo dat de passagiers geen hinder hebben Van het enerverende geluid der motoren. Het grondpersoneel van de lucht havens zal zo veel mogelijR door een speciale oorbescherming voor dit se- rene-achtig geloei beschermd dienen te worden. Ook het gevaar aangezo gen te worden door de straalmotoren mag men niet over het hoofd zien. De aanzuigkracht van een in werking zijnde gasturbine is enorm; reeds is in Zweden een dodelijk ongeval voor gekomen, doordat een monteur te dicht bij de inlaat kwam. Circa twee meter voor de aanzuigopening is een veilige v afstand. Het grondpersoneel zal het in de toekomst heel wat ge makkelijker krijgen met het onder houd der Jets en „Turbo-props." Hoewel men niet direct zeggen kan dat een straalmotor een simpel geval is, de revisie zal aanzienlijk minder Geallieerde autoriteiten in West-Duits- land hebben bekend gemaakt dat vijf tigduizend ton Amerikaanse surplus- aardappelen op weg zijn naar de Rus sische zone van Duitsland om een einde te maken aan het nijpend aardappelte kort. Amerikaanse experts zeiden Don derdag dat het aardappeltekort te wijten was aan de inbeslagname van aardap pels door de Russische autoriteiten voor het vervaardigen van brandstof voor raketten. De Oost-Duitse beschuldiging dat Amerikaanse vliegtuigen colorado kevers boven Oost-Duitsland uitgooien zou als excuus voor het tekort moeten dienen. Koningin Juliana bezichtigde bij haar bezoek aan de provincie Utrecht ook een aantal oude huizen. De Commissaris der Koningin M. 'A. Reinalda (links) vergezelde haar. De Amerikaanse Stratojet en Martin XB 51 bommenwerpers zijn er reeds mee uitgerust. Ook worden bij militaire „Jet"-toestellen veelal Jato startraketten gebruikt; deze zouden eventueel ook voor het afremmen der Een opname van de XB-5I, de straalbommenwerper van de Ame rikaanse luchtmacht, die bij de landing gebruik maakt van een parachute aan de staart om de snelheid te breken. Fan 9 tot 20 Mei is in de Ver. Staten de jaarlijkse bijeen komst van de I.A.T.A. Inter national Air Transport Association gehouden. Deskundigen en techni ci der aangesloten Luchtvaartmaat schappijen en vliegtuigfabrieken hebben op deze conferentie van ge dachten gewisseld. Het hoogtepunt ■was wel het z.g. Jet-symposium. Experts op het gebied der straal- voortstuwing bespraken de voor- en nadelen van het toekomstige lucht verkeer met straalvliegtuigen. snelheid dienst kunnen doen, door ze naar voren te riichten. Bij verkeersvliegtuigen schijnt dit echter vele bezwaren met zich mee te brengen. Wat de landingssnelheid van de „Cornet" betreft, dere heeft een zeer lage vleugelbelasting en hierdoor ligt de minimum-snelheid niet hoger dan bij de tegenwoordige Constellations en en DOULAS D.C. 6. De „Cornet" kan zonder bezwaar van alle thans in gebruik zijnde luchtha vens gebruik maken. Het straalver- keersvliegtuig der toekomst zal op gro te hoogte vliegen. Dit is noodzakelijk daar het brandstoffenverbruik der- straalmotoren bij hoge snelheid op b.v een hoogte van 12 K.M. het laagste is. Dit brengt met zich mede, dat de ca bines van een speciale drukinstallatie van grote capaciteit behoren te worden voorzien. De deuren en vensters van het vliegtuig zullen hierop berekend moeten zijn. De lucht in de cabine moet kunstmatig bevochtigd worden, daar op grote hoogte de buitenlucht te droog is om ingeademd te kunnen worden. Nog vele andere technische proble men zijn gedurende de conferentie on der de loupe genomen. Ongeveer 150 personen namen er aan deel. De K.L.M. werd vertegenwoordigd door de heer C. C. Steensma, die als voorzitter op trad van het algemeen Technical-Com mittee. Al met al was het een zeer geslaag de bijeenkomst. Er is hard gewerkt om het overvloedig programma door te ko men. Geen onderwerp is te noemen wat met de moderne luchtvaart in ver band staat, dat niet is besproken. Ter verkrijging van grote vaardigheid oefenen de piloten van de Amerikaanse luchtmacht geregeld. Lockheed F-80 straalvliegtuigen vliegen met een snelheid van 960 hm. per uur in dichte formatie, practisch vleugel aan vleugel, boven de Nevada-woestijn. Het hoofd van de sectie krijgsge schiedenis van de Nederlandse generale staf, de generaal-majoor D. A. van Hilten, die van de slag bjj Arnhem een grondige studie heeft gemaakt en ook de kwestie van mogelijk verraad heeft onderzocht, is op grond van de feiten tot de conclusie gekomen, dat verraad van een Nederlandse spion niet tot het mislukken van de luchtlandingsope ratie bij Arnhem heeft geleid. Wel heeft de spion Lindemans, bijgenaamd „King Kong", aan de Duitse legerleiding op 25 Augustus en 15 September 1944 mededeling gedaan van te verwachten aanvallen vande geallieerden op Eind hoven en de corridor naar Nijmegen en Arnhem, maar van een te verwachten luchtlanding bij Arnhem heeft hij niets medegedeeld, omdat hij, aldus gen.-maj. Van Hilten, er niets van wist. Dat naar aanleiding Van de meldin gen van „King Kong" de Duitsers tijdig pantsertroepen naar' Arnhem hebben gezonden is niet juist. Het II S.S. Pant- ztrkorps dat bij de gevechten in Frank rijk ernstig had geleden, was terugge nomen voor rust en reorganisatie en om opnieuw te worden uitgerust. Het was reeds vóór 15 September 1944 ge legerd in het rustige gebied ten N. O van Arnhem. De Duitse legerleiding verwachtte in (Van een speciale verslaggever) Vrijdag was een groot gedeelte van de provincie Utrecht uitverkoren grond gebied. Koningin Juliana ditmaal niet vergezeld door Prins Bernhard bracht een officieel bezoek aan enkele gemeenten in de zeer sfeerrijke streek tussen IJsselstein en Rhenen. En het behoeft wel nauwelijks betoog, dat elk stadje en elk dorp waar de Vorstin al was het ook maar voor de korte tijd van twee minuten vertoefde, zich feestelijk en kleurryk nad opge maakt als gold het een feest, dat heel lang moest duren. Dat Wijk bij Duur stede, wellicht een van de meest poëtische stadjes die ons land kent, daar by misschien wel de kroon spande, wie zal het misgunnen aan een patriarchale gemeente, die op het punt staat het luisterrijke gebeuren te herdenken, dat haar zeshonderd en vijftig jaar geleden de stadsrechten werden geschonken. In het oude Wijk, dat jóng bleek in zijn gretige bereidheid om de Koningin met joyeuze zwierigheid binnen zijn veste te ontvangen, duurde het feest tot laat in de avond Maar cijfer Benschop niet weg! Daar begon de tocht; en de inwoners van hèt idyllische plaatsje hadden voor een brillant begin gezorgd. Zij hadden het intieme pleintje voor hun gemeentehuis prachtig versierd en iedereen was daar samengekomen, toen de koninklijke auto, waarin naast Hare Majesteit de heer M. A. Reinalda, commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, was gezeten, er arriveerde. „Wien Neerlands Bloed door de a'dren vloeit" speelde de fanfare en heel Benschop zong het mee. De Koningin die gekleed was in licht grijze deux pieces met bijpassend hoedje en een kort lichtgrijs Nertz-bontjasje kwam op het bordes van het gemeente- huis en toen werd ei" gezongen en „Hoera" geroepen. En de 68-jange Vrouw Benschop zong met wankele stem, maar met een veroverende over gave een vurig Oranje-lied; zij kreeg van Hare Majesteit een vriendelijke handdruk als beloning. Benschop had geschenken voor de Koningin; specimen van de edelste producten, die men er op kan bren gen. Vertegenwoordigsters van de Ned. Plattelandsvrouwen en de R.K. Boerinnenbond boden de Vorstin een juweel van een kaas aan en de Benschopse fruittelers een mand vol fluwelig-rode appels, die zó uit de hoorn des overvloeds leken gerold. Maar de jeugd bleef niet achter. Zij had een prachtige pouffe voor de Koningin gemaakt en ieder school- kind had aan dat kleurige geschenk zijn steentje of steekje bijgedragen. In Benschop was het zonnig en gul; de kinders droegen er rode petjes, waarop in zwarte letters stond ge schreven, dat het als steeds „Oranje Boven!" was. Even buiten het dorp legde de Ko ningin een prachtige krans van paarse, lila en witte Lathyrus aan de voet van een monument, waarin de namen waren gebeiteld van verzetslieden, die op deze plek in Februari 1945 werden gefusil leerd. En Zij bezocht de nabijgelegen boerderijen, waar de families Van Iepe- reri en Klever, die elk twee jonge kerels in de verzetsstrijd verloren, woonden. Hare Majesteit sprak er geruime tijd met de nabestaanden. Via Vreeswijk, waar Juliana en Bern hardt van Iepeden een zesjarige tweeling in de koninklijke auto klom men om de Koningin een riante bos bloemen te overhandigen, en via Schalk wijk, waar het hele dorp een mand glan zende kersen aanbood, ging het naar Wijk bij Duurstede, waar de zware bronzen klokken galmden toen de ko ninklijke stoet arriveerde aan de voor deze gelegenheid (in hout) opgetrokken historische Veldpoort. Niemand was thuis gebleven jn het stadje en de meis jes droegen er bloemenkransjes van (rode) papavers, (witte) margrieten en (blauwe) korenbloemen. In Wijk bij Duurstede gonsde het van de feest vreugde; een feestvreugde, die misschien ook wel werd gestimuleerd door de om standigheid, dat de Koningin er vandaag langer verbleef dan in welke andere gemeente ook. Zij bezocht er een zestal families en sprak er ongedwongen en harte lijk met iedereen; op het raadhuis dat omstuwd was door juichende en zingende mensen liet Zij zich door burgemeester Kentie en door een aantal vooraanstaande maatschappe lijke werkers inlichten over verschil lende problemen van sociale aard in het gewest! Maar voor de Koningin vertrok moesten de Wijk bij Duur- stedenaren Haar nog even écht goed doen en zij lieten een. groep kinders een mand kersen geven van zulke respectabele omvang, dat zij onmo gelijk in de auto kon. Dat fruit moet nog aan het paleis Soestdijk worden bezorgd Op het Hofplein in Amerongen werd gestopt vlak voor het gemeentehuis, waar alle ingezetenen met burgemeester Martens aan het hoofd de Vorstin een ovatie brachten; en daarna kwam spoe dig de Rhenense Cuneratoren in zicht. De burgemeester van de Grebbestad jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal verwelkomde Koningin Ju liana aan de grens van zijd gemeente en voerde Hare Majesteit met gepaste trots (door een dichte haag van juichen de mensen) naar het beroemde kerkge bouw, waarvan sinds kort de inwendige restauratie voltooid is, en hij toonde de Vorstin aan de Zuidwal een reeks nieuwe arbeiderswoningen, waarbij het Haar mogelijk was een vergelijking te maken met de toestand van twee jaar geleden, toen zij dezelfde plek bezocht. Maar wij mogen beslist niet vergeten ie vermelden, dat Joost Beekhof en Ma rijke Knaa'pen de Koningin een kinder servies van plateel product van de plaatselijke industrie aanboden en dat de motorclub „Macro" fiere uitvoerig gehelmde knaapjes in hun kleurig zelf race-motoren zich langs de route had opgesteld; tot kennelijk vermaak van Hare Majesteit. Wel, het begon in Benschop; het ein digde in Veenendaal, waar tot besluit honderden kinderen de Koningin een fikse zanghulde brachten. De galm van hun frisse stemmen klonk nog lang na over het Zuid-Oosthoek van de provin cie Utrecht. Aan de Kanaaldijk in Waterweg op de boerdeij van C. Lof werd enige tijd geleden een bokje geboren met "twee normale achterpoten, doch slechts één kromgegroeid voorpootje. Het diertje, dat men in het leven liet, wandelt nu op twee achterpoten op deze wereld met het ongelukkige pootje, gestrekt voor de borst. leder geldstuk brengt zijn gierigheid I l mee. J September 1944 in het Nederlandse ge bied geen luchtoperaties van grote om vang. Wel was bekend, dat de geallieer den over belangrijke afdelingen Airbor- ne-troepen beschikten, doch in het bij zonder de Feldmarschall Model, de op perbevelhebber van Heeres Gruppe H. was van mening, dat de geallieerden er te zuinig op zouden zijn om deze kost bare troepen op het, in zijn ogen, se cundaire front in Holland in te zetten Hij verwachtte, dat ze bestemd zouden worden voor het forceren van een rechtstreekse Rijnovergang. Uit het volgende blijkt zeer duidelijk, dat de. Duitsers door de luchtovervallen volkomen werden verrast. Feldmarschall Model had aanvankelijk zijn hoofdkwartier in Venlo, doch ver plaatste dit 15 September naar Ooster beek, waar hij met zijn gehele staf op 17 September midden tussen de gelande parachutisten kwam te zitten, zodat hij overijld naar Terborg moest verhuizen. Indien inderdaad bekend zou zijn ge weest, dat juist in de sector Oosterbeek de luchtoverval zou geschieden, had hij stellig een andere plaats voor zijn hoofdkwartier uitgekozen. De Wehr- machtsbefehlshaber in Nederland, ge neraal Christiansen, zat met zijn chef staf op 17 September in Crailoo te di neren, toen zij opgeschrikt werden door het overweldigend aantal geallieerde vliegtuigen in de lucht, waarvan zij on middellijk de transportcapaciteit schat ten op een regiment. Overtuigd dat het hier ging om een luchtoverval in grote stijl, snelden zij naar hun commando post in de grote bunker te Hilversum om alarm te maken. Tijdens een nachtelijke controle heeft de Rijkspolitie te Barneveld enige krat ten met levend pluimvee in beslag ge nomen, omdat ze ondanks het bestaand verbod zonder vergunning of politie- geleide vervoerd werden. Tegen de pluimveehandelaar J. V. te Blokker, alsmede tegen de in Barneveld wonende pluimveehandelaar B. van V. en de pluimveehouder N. is proces-verbaal op gemaakt. Te Barneveld is men met man en macht in de weer om aan de vorige week onder het pluimvee uitgebroken ziekte paal en perk te stellen. Drie pluimveehouders maakten melding van ziekte onder hun pluimveestapel. Voor zorgsmaatregelen tegen de gevreesde ziekte werden genomen, maar het serum- onderzoek zal moeten uitwijzen, of er inderdaad sprake is van pseudo vogel pest. De Sultan van Djocja heeft aan Aneta medegedeeld, dat als 26 Juli de reorga nisatie van het KNIL nog niet haar be slag heeft gekregen, hij als minister van Defensie zal aftreden. Verwachting tot Zondagavond: Nu en dan overdrijvende wolken velden maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk uit Westelijke richtingen. Plaatselijk iets hogere middagtem- peraturen. ZONDAG. Zon: 4.29—20.59. Maan: 2.02—17.02. MAANDAG. Zon: 4 20—20.59. Maan: 2.14—18.15. De Indonesische minister van Defensie heeft Vrijdag in een radiorede krachtige maatregelen aangekondigd ter bestrij ding van de golf van misdaden, die op het ogenblik Oost-Java overspoelt, aldus meldt A.P. uit Djakarta. De minister zei: De toestand in Oost- Java is zo critiek geworden, dat er dras tische maatregelen moeten worden ge nomen, die geen uitstel lijden. Iedere onrustzaaier wordt van nu af aan be schouwd als een vijand van het volk. Er zullen geen verdere waarschuwingen worden gegeven." De radiorede van de sultan volgde op het ontslag dat werd verleend aan de militaire gouverneur van Oost-Java, ko lonel Sungkono, die thans de functie van „adviseur" van het ministerie van De fensie bekleedt. Sukarno en Pandit Nehru zijn op hun reis via Buitenzorg naar Bandoeng uit bundig door de bevolking begroet. U.P. meldt, dat de wegen omzoomd waren met mensen en dat in Bandoeng een kwart milloen juichende Indonesiërs op de been waren. De auto's konden in Ban doeng niet door de opeengepakte me nigte en Sukarno en Nehru waren ge dwongen uit te stappen en langzaam naar het huis van de gouverneur te lopen. Het Hooggerechtshof van Singapore heeft op verzoek van Westerling de be handeling van het door Indonesië gedane verzoek om zijn uitlevering verdaagd tot 21 Jun>. Het verzoek om vergunning voor Westerling's vrouw en drie kin deren om Indonesië te verlaten, is af gewezen. De „Cheshire", die met zevenhonderd burgerpassagiers, onder wie ruim vijf honderd gezinsleden van KNIL-perso- neel op weg is van Indonesië naar Rot terdam, wordt niet, zoals aanvankelijk werd verondersteld en bericht, Woens dag 14, maar reeds Dinsdag 13 Juni in de morgenuren aan de kade van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd verwacht. Onvoorziene omstandigheden voorbe houd»» zal de ontscheping aldaar om 8 uur beginnen. Militairen zowel als gezinsleden van militairen kunnen .niet worden afgehaald, maar worden door het bureau „Havenafvoer" van de dienst kwartiermeester-generaal met autobus sen thuisgebracht. Of VOGELPEST IN NEDERLAND N5 LAND BEREIKTE HUIDIG VOGEL PEST CENTRUM ILO, vogelpéstcenT IN MAART In de laatste weken komen er weer regelmatig gevallen van pseudo-vogel pest voor, terwijl er nog geen aanwij zingen zijn, dat deze nieuwe bedreiging van onze pluimveestapel reeds bezwo ren zou zijn. Merkwaardig is evenwel, dat de „haard" van de vogelziekte zich in Noordelijke richting verplaatst heeft en zelfs uitbreiding naar het Oosten nam. In de kaart zijn de beide centra van thans en van het vorige jaar in beeld gebracht. Tevens wordt een overzicht gegeven van de herkomst de zer infectueuze ziekte. De communistische regering van Hon garije heeft gisteren maatregelen geno men om het radiocontact met het Westen onmogelijk te maken. In Boedepest werd opdracht gegeven over te gaan tot de massa-productie van „volksontvangers", waarmee slechts radio-programma's uit Hongarije en de Sovjet-Unie beluisterd kunnen worden. Dit besluit is in hoofdzaak gericht tegen de programma's van de Voice of Ame rica en de Engelse B.B.C. Diplomatieke woordvoerders in Boeda pest melden, dat de Hongaarse autoritei ten de permissie, die particuliere scho len bezaten om Westerse talen te onder wijzen, hebben ingetrokken. Het Russisch is nu de enige vreemde taal, die in Hongarije mag worden on derwezen. Ook werd bericht, dat de jacht op spionnen thans in Hongarije een hoogte punt heeft bereikt. De bond van amateurfotografen heeft zijn leden gewaarschuwd, dat er zware straffen zijn gesteld op het fotograferen van bruggen, fabrieken, spoorwegsta tions, militaire instellingen en regerings gebouwen. Men kan hiervoor zelfs de doodstraf krijgen. De woordvoerders verklaarden verder, dat wekelijks honderden personen van alle rangen en beroepen worden gear resteerd, verdacht van spionnage en sa botage. In de afgelopen weken zijn 320 katho lieke onderwijzers en onderwijzeressen uit hun functie geschorst en meer dan honderd geïnterneerd. In het bijzonder de orden der Franciscanen en Domini canen zijn zwaar getroffen. De regering beschouwt deze orden als „speciale vijan den van de vrede". Onlangs zijn twee politie-autoriteiten gearresteerd, die terugkwamen van een inspectiereis naar de gevangenis van Sorpon. Tijdens de terugreis per trein naar Boedapest werden zij afgeluisterd door een agent van de geheime politie. Zij kregen vele jaren gevangenisstraf, omdat hun gesprek, dat liep over de ge vangenis, die zij hadden bezocht, waar devolle inlichtingen bevatte voor Weste lijke spionnen. (Van een bijzondere medewerker) Toenemende werkloosheid in de sigarenindustrie! Dreigende slapte in de damesconfectie! Verzadiging op de schoenenmarkt. Schoenfabrieks arbeiders werken halve dagen. Ziedaar enkele berichten uit de kranten der laatste weken, in staat om ieder, die nog herinneringen heeft aan de grootste eco nomische ramp, die Nederland ooit trof, in alarmtoestand te brengen. Van 1930 af steeg dag na dag en week na week, die rampzalige curve, het aantal totaal werklozen registrerende. Dikke boek werken staan nog ergens in onze boe kenkast met plannen, rapporten, sche ma's. Duizelingwekkende cijfers herin neren aan de steunbedragen die moesten worden uitgegeven, aan financiering van kampen voor jeugdwerklozen, voor werkverschaffingskampen. Maar ner gens vinden we het boek dat iuist heeft geregistreerd de som van ellende, van verlies aan persoonlijkheid, van demo- ïalisatie, van verpaupering, van twee dracht in gezinnen, van verloren gods dienstzin, van wanhoopsdaden, die met het economisch verschijnsel van de werk loosheid gepaard ging. Weliswaar wer den honderden millioenen guldens uitge keerd door regering en vakbeweging, maar het individuele steunbedrag in kleine gemeenten van 6 a 7 gulden per week. of een werkverschaffingsloon van 12 a 13 gulden kon de armoede niet weg nemen. Operi en gesloten retraites voor de katholieke werklozen, ontspannings- comité's, jeugdwerklozenkampen, scho lingscursussen zonder kans op plaatsing, waren slechts zeer incidenteel in staat om de morele gevolgen van die op de eerste en ergste plaats sociale ramp wat af te zwakken. Aan dat alles moet men wel denken, wanneer de pers weer met nieuwe drei gende berichten over toenemende werk loosheid komt. Het dient ook thans nog volledig erkend te worden, dat de oor zaken van de toenmalige crisis van zo danig internationale aard waren, dat de Nederlandse regering zeker niet voor de oorzaken aansprakelijk kon worden ge steld. Toch kunnen we ons nog goed het verwijt herinneren dat een van Neer lands beste journalisten neerschreef kort na het uitbreken van de tweede wereld oorlog (wij citeren uit het hoofd): Nu de regering zoveel honderden millioenen in enkele dagen ti.ids via de normale parlementaire weg beschikbaar weet te stellen voor de landsverdediging, vragen we ons toch af, of ook bij die andere ramp, die ons zoveel jaren achtereen trof, niet een vlottere en royalere geld- verlening had gepast tegenover de aan passingspolitiek van Colijn. Zeker, we denken er niet aan, de mi litaire uitgaven thans te critiseren. maar we betogen wel, dat de bestrijding van de werkloosheid het sneller brengen van groter offers zonder twijfel had gerecht vaardigd. Aldus schreef Vesters Sr. in September 1939. Tijdens de oorlog ont stond een internationale beweging rond het vraagstuk van de werkgelegenheid Het beroemde economisch-politieke tijd schrift „The Economist schreef in Oc tober 1942: „Wie de oorlog ook wint de vrede zal alleen gewonnen worden door dat politieke stelsel- dat in staat is werk aan allen te geven". Enkele jarer, later legde de Engelse regering een soci ale geloofsbelijdenis af: „De regering aanvaardt de handhaving van een hoog en stabiel niveau voor werkgelegenheid na de oorlog als een van haar belang rijkste doeleinden". Slechts enkele maanden later ver scheen het bekende rapport van 6ir W. Beveridge „Full employment in a free society", „Volop werk in een vrije maatschappij". Ook andere landen, Cana da, Zweden, Amerika, Frankrijk, maak ten plannen. Maar het leek er onmiddel lijk na de oorlog op, alsof deze plannen minder urgent waren geworden. Produc tie immers was het toverwoord. En de noodzaak tot productie van eerste levens behoeften riep weer andere productie noodzakelijkheden op: machines, grond stoffen, halffabricaten. Inmiddels heeft Italië weer anderhalf millioen werklo zen en valt het in Amerika niet mee om, eenmaal zonder, weer aan de slag te komen. De Belgische winkels becon curreren elkaar weer met gemakkelijke betalingsvoorwaarden, omdat het groot aantal werklozen de koopkracht zeer na delig beïnvloedt. Het is vooral Amerika, dat met zorg de toestand in West-Europa gadeslaat. Het Marshall-plan was een gevolg van deze bezorgdheid. En we kunnen ons ook indenken, dat men in Amerika met enige verwonde ring naar de Europese verhoudingen kijkt. Neem bijv. het feit, dat Amerika zowel naar Italië als naar Frankrijk graan moet verschepen. Naar Italië om dat daar rond 1% millioen werklozen rond lopen, die geen land meer ter be werking kunnen vinden, naar Frankrijk wijl het land daar braak ligt omdat er geen landarbeiders zijn te vinden. En dal alles op - naar Amerikaanse begrippen korte afstand van elkander. Op 7 Juni is te Genève de nieuwe in ternationale arbeidsconferentie begon nen, waaraan niet minder dan 60 lan den deelnemen. Hoofdschotel op deze conferentie zal zijn een discussie tussen de vertegenwoordigers van arbeiders werkgevers en regeringen over een rap port van het internationaal arbeidsbu reau betreffende de werkgelegenheid. Dit is, gezien de omstandigheden, ver heugend. Het vraagstuk van de werkge legenheid is niet langer een kwestie van nationale aard. Wé kunnen de Ameri kaanse leuze, tot Europa gericht: Gooi de grenzen open, verstaan. We hopen van harte, dat het de vertegenwoordigers der volkeren moge gelukken wegen aan te geven om, naar het woord van „The Eco nomist", de vrede te winnen, doordat de volkeren in staat zullen zijn aan allen werk te geven. Minstens zeventig Japanse arbeiders, die gistermorgen herstelwerkzaamhe den aan een spoorlijn verrichtten, zijn onder een lawine van rotsblokken en zand bedolven. De steen- en zandmassa was tengevolge van een wolkbreuk in beweging gekomen. Ondanks het feit dat de grondver schuivingen bleven aanhouden, begon nen honderden arbeiders, bijgestaan door een bulldezer van het Amerikaan se leger onmiddellijk met het reddings werk. Na enige uren van koortsachtige arbeid slaagde men er in 20 ernstig ge wonden en 15 doden uit het puin te voorschijn te halen. Ongeveer 36 ande ren worden nog vermist

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1