WIE KOMEN ER THUIS? COID WAVE?? WÊK 'JL Spanjaardslaan zal sterven aan ouderdomskwalen I Premieregeling woning bouw 1950 C. J. V. d. BROEK Krans voor Frans Hals Laat het tegenwoordige geslacht dit historisch bezit waarderen f Plannen voor hulp aan Indonesië TUINGEREEDSCHAP MO LEND UK'S KAPSALONS HERINGA WUTHRICH SLEUTEL WEG? ZATERDAG 10 JUNI 1950 PAGTNA 2 WERKLOOSHEID IN DE BOUW- EN METAALNIJVERHEID NEEMT TOE Op 1 Juni in het Haarlemse rayon 1715 ingeschrevenen ZIEKENTRIDUUM BLOEMENDAAL Dubbel jubileum Gegund Verbouwing energiebedrijf Burgerlijke Stand Een jongen of een meisje? VOOR de BABy „St. Caecilia" naar het concours Bond van Woningbouw verenigingen Orgelbespeling H.O.V.-concert in het Bloemendaalse Bos Beeld vijftig jaar geleden onthuld KRUIDENIERSBEURS TE HOOFDDORP Belangrijk voor winkelier en consument Bollenstreek ontevreden over nieuwe bustarieven BLOEMENDAAL GEMEENTERAAD Zomerprogramma Bloemen- daalsche Schaakclub ONS STADSSCHOON EEUWENOUDE BOMEN WORDEN GEPLOMBEERD Legende over de wonder boom HEEMSTEDE Zondagsdiensten R.K. Verenigingsgebouw SANTPOORT Kerklijst Zondagsdienst HALFWEG Examen R.K. E.H.B.O. HILLEGOM Nationale reclasseringsdag K I IIP a; - si# Op nader te bepalen tijdstip in werking Bestryding van framboesia komt op gang Franse onderscheidingen DEZE WEEK gunstige aanbieding WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Ja, maar van CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS „DE SLEUTELSPECIALIST" Prijshoudende markt Beurs van New York Hier en daar klinkt het geluid, dat de werkloosheid in ons land weer ver ontrustend zou toenemen. Hoewel de toekomst, wel met enige bezorgdheid tegemoet kan worden gezien, zijn de cijfers niet van dien aard dat men op dit moment zwartgallig mag zijn. Hoe staan de zaken er in Haarlem voor? Het antwoord öp deze vraag wordt gegeven door de statistische gegevens van het Gewestelijk Arbeidsbureau, ge differentieerd tot 1 April en in totaal berekend tot 1 Juni j.l. maar dan voor het gewest en niet alleen voor de stad Haarlem. Het rayon-lijstje ziet er als volgt uit: lJan. 1 Apr. Juni 1950 1950 1950 Geheel werkloos 1716 1597 1460 DUW. 292 257 250 Wachtgelders 13 10 5 De teruggang moet voornamelijk ge vonden worden in de landbouw. Wat Haarlem betreft waren er op 1 April 1717 of honderd minder dan op 1 Janu ari en 700 méér dan op 1 April 1949. De verdeling was, wat de mannelijke werklozen betreft de vrouwelijke kunnen verwaarloosd worden April April 1950 1949 Grafische nijverheid Bouwvakken Metaalnijverheid Voedingsmiddelen Land- en Tuinbouw Haven- en Transport Kantoorbedienden Handelspersoneel Hotelpersoneel Varenden Andere beroepen Ongeschoolden Minder validen 6 3 253 133 205 74 67 28 78 45 76 36 111 75 69 35 41 32 28 17 112 57 466 297 174 118 Totaal 1686 950 Deze statistiek leert, dat de mannen in het grafisch bedrijf van onze stad allemaal een goede boterham hebben. In de afgelopen week zijn de vol gende giften binnengekomen: N.N f2.50, H. f25.—, K. f25.—, SI. f25.—. Hartelijk dank aan de gevers., f75.— kwam uit Bloemendaal, f2.50 uit Het triduum wordt in Bloemendaal gehouden, maar 7/10 van de zieken komt uit de omtrek. Daarom hopen wij ook op het medeleven van niet-Bloe- mendalers. En die hoop zal niet ijdel zijn. Gaven kunnen bezorgd worden aan de pastorie of gestort worden op giro nummer 286611 ten name van kapelaan H. Roosen. Kapelaan H. ROOSEN, Bloemendaalseweg 70, Bloemendaal Zieken uit Haarlem, die het triduum te Bloemendaal willen bijwonen, kunnen zich opgeven Maandag 12 Juni en Woens dag 14 Juni tussen drie en vijf uur aan het kantoor maatschappelijke zorg voor zieken, Mariastichting. Op Woensdag 14 Juni viert de wasse rij „Kleverpark" een dubbel jubileum. Op die dag bestaat zij 50 jaar en tevens is het 30 jaar geleden dat de tegenwoor dige eigenaar, de heer Tijssen, de toen malige wasserij overnam. De heer Tijs sen en zijn echtgenote begonnen met een verliesgevend bedrijf, want terwijl zij voor tachtig gulden in de week werk ontvingen, werd aan lonen veel meer uitgegeven. Hoewel de heer Tijssen aan vankelijk bloemist was, wist hij toch zoveel van dit soort zaken af dat hij de wasserij tot een modern bedrijf met 60 man personeel wist te maken. Tijdens de oorlog lag het bedrijf stil. Toen exploiteerde de eigenaar een trans portonderneming. Zijn wasserij gebruik- te hij als schuilplaats voor illegalen, die zich veilig in de wasmachines en droog- kasten konden verbergen. De receptie ter gelegenheid van deze jubilea wordt Woensdag 14 Juni van half drie tot half vijf in het restaurant Brinkmann op de Grote Markt gehou- den. Aan het bouwbedrijf Gebr. Schip horst is de uitbreiding opgedragen van de overhemdenfabriek N.V. Kerko on der architectuur van de architect BNA, H. Tuningen. Tevens zal deze firma een villa bou wen te Heemstede. De architectuur hiervan berust bij ir. S. J. van Embden. De firma Schiphorst is ook opgedragen het bouwen van een verplegerspaviljoen voor het R. K. Ziekenhuis Sint Joannes de Deo. B. en W. stellen voor hen te machti gen tot het doen uitvoeren van een verbouwing der kantoren en bedrijfs gebouwen van het gemeentelijk ener giebedrijf aan de Harmenjansweg. Een bedrag van f35.000.is daarvoor op de begroting uitgetrokken. Er zal een trappenhuis gebouwd worden, waardoor éen betere verbinding tussen gas- en electriciteitsbedrijf zal ontstaan. Do af deling boekhouding zal een rustiger werkruimte krijgen GEBOREN: W. C. SeppVéssles, z; M. H. C. KoopenRuigrok van der Werven, z; H. MulderHemsing, z; J. van der HeldeCarsjens, z; E. M. van TienhovenHaselager, z; J. Seggelink Rosenboom, z; J W. der Kinderende Haas, d; S. C. Kruithofv. d. Blom, d. GETROUWD: 9 Juni: H. de Jonge Mulock Houwer en N E. van der Breg- gen; W Jansen en C. C. Kroon. OVERLEDEN: J. F. Eden—Pieters, 50 j„ Wester Boogaardstraat: G. de VriesGroeneveld. 68 j., Spaarnhoven- straat; J. M. Ligthart, 67 j„ Vooruit gangstraat; T A. de Haan, 73 j., Bad huisstraat. Advertentie Stel voor dat het een jongen en een meisje wordt. Dan krijgt U bovendien Uw 2e Baoy- uitzet cadeau, wanneer ge in het tijd vak van 24 Jan. tot 24 Oct. 1950 Uw Baby-uitzet hebt gejcocht bij ANEGANG 46, HAARLEM Dat, naarmate de bouwbedrijvigheid toeneemt, tóch het aantal werkzoeken den in deze branche bijna verdubbelde en dat ook de metaalarbeiders weer naar het bureau aan de Kleine Houtweg moeten lopen. Ongeschoolden nemen schrikbarend, toe en het ziet er naar uit, dat zij het kind van de rekening zullen blijven als ze zich niet bekwamen in eên aantrek kelijk vak. In de land- en tuinbouw Isebben velen tijdelijk werk gevonden, waardoor de cijfers in de zomermaan den dan ook een veel aantrekkelijker beeld geven. Zondag 11 Juni zal de R.K. Harmo nie „St. Caecilia" te Haarlem-N deel nemen aan het concours te Heilo, uit geschreven door de R.K. Bond van Har monie- en Fanfare-corpsen, district Noord-Holland. Als verplicht nummer wordt ten ge hore gebracht „lm Reiche des Indra" (In het land van de Indra) van P. Lincke, terwijl als vrij nummer werd gekozen „de Dans-suite" van Gerard Boedijn Ook aan de marswedstrijd zal deelge nomen worden en de mars „Lynwood" van J. Ord Hume zal hiervoor dienst doen. Voor de tamboers is een speciale wed. strijd georganiseerd. Vertrek per bus van het Kennemer- plein om precies 9.45 uur De R. K. Bond van Woningbouwver enigingen vergadert 1 Juli in restaurant Brinkmann. De aanvang der vergade ring is op tien uur gesteld. De agenda vermeldt o.a. een bestuursverkiezing en een bespreking van de plannen voor goedkope woningbouw, welke plannen gebaseerd ziin op de Rijksbijdrage-rege ling van 15 Februari 1949. De toelichting zal geschieden door het architectenbu reau ir. Van der Berg-Coolen uit Amers foort. In de Grote Kerk zal George Robert Dinsdag 13 Juni, des avonds van 89 uur het volgende spelen: Preludium en Fuga g kl. t., J. S. Bach; Wo sol Ich fliehen hin, J. S. Bach; Benedictus. Dona nobis pacem, Couperin; Prière, Franck; Preludium, Kadaly; Derde Choral, H. Ar.driessen. De Amsterdamse Politie Toneelver eniging „Kunst Verheft" voert Woens dag 14 Juni in de Stadsschouwburg het blijspel „De Troubadour van Loos- drecht" op. Het stuk staat onder regie van Ton Rouwhorst Op Maandag 12 Juni a.s. zal de Haar lemse Orkest Vereniging voor de eer ste maal in dit zomerseizoen een con cert in het Bloemendaalse Bos geven. Onder leiding van Marinus Adam zal het volgende programma worden uit gevoerd: Ouv. „Oberon" van C. M. von Weber; de Lyrische Suite van Edv. Grieg; „Zp- rahayda", legende voor orkest van Joh. Svendsen, met viool-solo door Jan Hesmerg; Piet Hein, Rhapsodie van Dr. P. van Anrooy; Ouv. en Suite „Die ver- kaufte Braut van B. Smetana en ten slotte twee werken van Joh. Strauss: Perpetuum mobile en Ouv. „Die Fle- dermaus". Bij ongunstige weersomstandigheden zal het concert worden uitgesteld tot Dinsdagavond 13 Juni. Op Woensdag 14 Juni zal des mor gens omstreeks negen uur een krans worden gelegd bij het monument van Frans Hals in het Florapark ter herin nering aan het feit, dat het die dag vijftig jaar geleden zal zijn dat dit standbeeld, tot stand gekomen als ge volg van het initiatief en de offervaar digheid van dr. Crol, de toenmalige voorzitter der V, V. V, „Haarlem", werd onthuld. Dr. Crol, een bekende kunstbescher mer uit die. dagen, is naar beweerd wordt ook degene geweest door wiens waarlijk vorstelijke gift destijds de nieuwe schouwburg aan het tegenwoor dige Wilsonsplein kon worden gebouwd, doch waarbij de schenker uitdrukkelijk verlangd had onbekend te blijven. Ouderen zullen zich herinneren dat Koningin Wilhelmina destijds dit stand beeld heeft onthuld. Onder grote belangstelling, vooral vanuit de zakenwereld, heeft de burge meester van de Haarlemmermeer, mr. J. F. Jansonius, gisteravond half zeven de vijfde kruideniersbeurs officieel ge opend. In zijn openingswoord memoreer de spreker, dat gedurende de oorlogs jaren persoonlijk initiatief en activiteit van de zakenman dood was, doch daar is na de opheffing van de distributie een einde aan gekomen. Een verheugend be wijs is hiervoor, dat de Coöperatieve vereniging van winkeliers in kruide nierswaren „Door Eendracht Sterk" voor Haarl.meer en omstreken deze tentoon stelling heeft mogelijk gemaakt. Spreker sprak de hoop en de overtuiging uit, dat deze beurs zich in een druk bezoek zal mogen verheugen en dat daarmede het gestelde doel: winkelier en klant tot lering en voordeel strekken, ten volle zal worden bereikt. In een rondgang door de zalen der beurs, waar ruim dertig bekende gro'ot- fabrikanten en importeurs stands had den opgesteld, viel op welk een zorg men aan deze beurs besteed heeft. De entrée-prijs is zeer laag, dus ieder een is in de gelegenheid deze beurs, waar allerlei demonstraties gegeven worden, waar het grote toneel in een keurige theetuin is herschapen, waar de bezoekers gratis thee of koffie wordt aangeboden, te bezoeken. De heer P. Korver viert Dinsdag 13 Juni zijn veertigjarig dienstjubileum bij de NZHUM. De jubilaris is begonnen als conducteur op de Velser stoomtram. Toen deze werd opgeheven reed hij de stadsdienst lijn één. Nadat ook deze was opgeheven, werd hij overgeplaatst naar de lijn Amsterdam-Haarlem-Zandvoort. De 35-jarige plaatwerker J. S. rook tijdens zijn werkzaamheden in het ketel huis van de chemische industrie „Rida", gevestigd in de Waarderpolder, dat. er chloorgas ontsnapte. Hij wilde naar bui ten lopen om de bedrijfsleiding te waar schuwen, doch toen kwam bij juist in de gasstroom terecht, waardoor hij be wusteloos raakte. Enkele personeels leden hebben de plaatwerker met zuur stofapparaten weer bij kennis gebracht. In verband met bet optreden in de sportweek is het noodzakelijk, dat alle nog beschikbare oefenavonden zoveel mogelijk worden benut. De dames wor den daarom verzocht gebruik te ma ken van alle 3 de wekelijkse oefen avonden, n.l. Maandagavond Triniteits- lyceum Overveen, aanvang 7.30 uur; Woensdagavond Wastergracht, aanvang 8.30 uur en Donderdagavond Teyler- plein, aanvang 8.15 uur. f" V li»:-;;»-. De schoorsteenvegers uit o.a, Amsterdam en Haarlem zullen in de maanden Juni, Juli en Augustus voor iedere geveegde schoorsteen vijf cent afdragen voor de kankerbestrijding. Twee employé's van het Nederlandse kankerinstituut konden niet de tijd afwachten, dat de schoorsteenvegers hun letterlijk „zwarte" giften bij het instituut zouden afleveren Met bussen gewapend volgden zij één' der schoor steenvegers op het dak. De nieuwe tarieven van de busdienst der N.Z.H.V.M. schijnen in de Bollenstreek niet zo geestdriftig ontvangen te worden. Te Hillegom heeft men zich reeds tot de direc tie van dit vervoersbedrijf gewénd en te vens heeft men zijn klachten geuit ten overstaan van het Directoraat-Generaal voor de prijzen en de minister van VerKeer en Waterstaat. Op de eerste plaats is men zeer ontevre den over de ongewijzigde handhaving van de tarief grenzen, zoals de N.Z.H. deze na de oorlog heeft vastgesteld. Ook zijn de bewoners van de Bollenstreek niet erg be lust op de nieuwe tariefsverhoging, waar door het nieuwe tarief ongeveer 25 pet. hoger is dan het vorige. De raad zal Donderdag 15 Juni om kwart over twee op het raadhuis bij eenkomen. Voorgesteld wordt een gedeelte van de Noordlaan, waar tien duplex-wonin- gen gebouwd zullen worden, te noemen „Wietze Noormanlaan". B. en W. stel len. dit voor om te herinneren aan de verdienste, die de heer W. Noorman bij zijn leven èn als raadslid èn als voor zitter van de woningbouwvereniging „Bloemendaal-Noord" heeft verworven'. Voorgesteld wordt ook de algemene politieverordening aan te vullen met een bepaling, waarbij het plaatsen van objecten als directiewagens in tuinen of op overige onbepaalde gronden verbo den zal zijn. De Bloemendaalsche Schaakclub biedt voor haar leden en introducé's als zomer programma een viertal bijzondere schaakavonden aan. Op 14 Juni wordt een onderlinge wed strijd gehouden van het eerste tiental tegen het tweede tiental en van het derde tiental tegen de reservespelers. Op 21 Juni wordt door de bekende simultaanspeler N. Cortlever een simul- taanséance gegeven aan minsters 30 bor den. De R. K. Haarlemse schaakclub „Het Witte Paard" komt op 28 Juni in Bloe mendaal op bezoek voor een vriend schappelijke massakamp. Tenslotte zal op 12 Juli een gezellige schaakavond worden gehouden, waar van het programma nog niet nader be kend is. De nooit versagende „tand des tijds" vreet op onrustbarende wijze aan de wereldberoemde bomen van de Span jaardslaan. Onrustbarend, omdat de holle bomen, die ruim vijfduizend kilo wegen, een levensgevaar betekenen voor de voorbijgangers Zoals overal in de plantsoenen waakt ook hier de Dienst Hout en Plantsoenen over de veiligheid van de argeloze wandelaar. Volgens bosbouwkundige normen moeten deze bomen hoognodig geveld worden, uit aesthetisch oogpunt bezien wil men de driehonderdjarige linden echter langzaam laten uitsterven, om nog zo lang mogelijk te genieten van deze gracieuze allée. Evenals vele kie zen der mensen, worden ook de bomen van de Spanjaardslaan geplombeerd; hier door een team van plantkundige tandartsen. Eerst worden de uitge holde linden grondig schoongemaakt. In plaats van de kostbare mengsels, die de hedendaagse „tandentrekkers" ge bruiken, bedient men zich hier van stenen, waarmee het gat wordt opge vuld. Over dit alles heen wordt een cementlaag gestreken en de boom heeft haar stervensuur weer enkele tientallen jaren uitgesteld.' Deze kunstmatige instandhouding kan de dienst Hout en Plantsoenen echter niet onbeperkt blijven voortzetten. Ie dere winter sneuvelen er twee of drie bomen en over een jaar of dertig ver wacht men de moeilijkste periode. Bo- menkenners verwachten, dat dan de he le Spanjaardslaan wel weggekapt zal worden. De Hout beschermt de bomen voor een groot gedeelte voor de harde windvlagen.' Aanvankelijk dacht men dat de asphalt-wegbedekking de groei van de bomen zou belemmeren, doch dit was zeer miniem. De Spanjaardslaan is aangelegd in 1650. De Vroedschap van het Sint Eli sabeth's Gasthuis kocht in 1664 het ge bied van Eindenhout tot aan de Span jaardslaan, om een rechte grenslijn te verkrijgen. In 1665 heeft men de Span- jardslaan beplant met linden (Tilia Pla- typhyllos). De Spanjaardslaan dankt haar naam aan het „Spaanse veld", een open terrein, dat gelegen was aan beide zij den van de laan. Op dit veld lagen in de jaren 1572'73 Duitse huurlingen ge legerd, die bij een uitval door de Span jaarden verslagen werden. Gelokt door het melodieus gesjierp van de vogeltjes in de Hout, zijn wij op een zwoele zomeravond neergestreken op een van de bankjes onder de zware lindebomen. Naast ons zat een oude grijze man; hij bladerde in een lijvig boek, dat vol stond met schone verzen, die de rijkdom van de natuur bezongen. Het deed hem zo goed, zei hij peinzend, terwijl hij ons vanachter zijn brilleglazen toetste op dichterlijkheid en zomerse me lancholie. Hij zat er al vanaf de middag uren, toen had hij onder het loofdak van deze oude lindeboom beschutting gezocht tegen de hitte der zonnestralen. De rode glans, waarmee de ondergaande zon de kruinen van de bomen bestreek, ver bleekte en spoedig was de Spanjaardslaan in schemering gehuld. Zelfs de leesbril van de oude man mocht niet meer baten en met een zucht van voldoening klapte hij de dichtbundel toe. „Het is een legende," zo sprak hij, „maar het is ongepast, om dit verhaal niet te geloven." Tijdens een hevige strijd heeft eens een onbekend gebleven soldaat de man woog tweehonderd en vijftig kilo een vai% deze kolossale lindebomen met wortel en al uit de grond getrok ken, omdat stam en bladeren hem het uitzicht belemmerden. Hij sloeg zijn gespierde arm om de reuzestam, wrik te de boom heen en weer, gaf een flin ke ruk en zette de boom op een andere plaats weer op de grond.... met de kruin naar beneden! Toen de ver woede strijd was uitgevochten, hebben de burgers van Haarlem de boom als curiositeit laten staan. En of het nog niet wonderlijk genoeg was: de boom schoot opnieuw wortel aan de kruin en ze zeggen, dat de boom nog te zien is. De oude man had hem echter nooit kunnen vinden. Volgens omschrijvingen in oude boeken had de boom voor de tweede maal wortel geschoten tegenover het „Dronckenmanshuysje", een herberg, die gestaan heeft naast het „Huis met de Beelden". Deze Wonderboom zoals de Haarlemmers haar noemden was ken baar aan de zonderling gevormde stam, die eigenlijk bestond uit drie met elkaar vergroeide stammen. Ook wij konden deze noviteit in de plantenwereld niet vinden en om onze nieuwsgierigheid wat te bevredigen hebben we gesnuffeld in archieven en vergeelde boeken. Daar vonden we de oplossing van het myste rie; de Wonderboom is omgewaaid met de beruchte Pinksterstorm van 1863. Deze bijzondere boom was één van de eerste, die het slachtoffer werd van dit natuurlijk uitdunningsproces. Een zware storm betekent dikwijls een flinke rava ge aan deze bomen-weelde en vanwege het grote gevaar, dat deze omvallende bomen veroorzaken, zal er binnen zekere tijd op drastische wijze ingegrepen moe ten worden. Het wegkappen van alle bomen op de Spanjaardslaan zou voor Haarlem een haast onherstelbaar verlies betekenen. Bjj een nieuwe inplant duurt het min stens twintig jaar voordat het enigszim: op een laan begint te lijken en dat be tekent dan nog lang niet, dat Haarlem een jvaardige opvolgster zal hebben van deze wereldvermaarde allée. Daar zal Bicer dan een mensenleeftijd overheen gaan. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 11 Juni waargenomen door; Dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763; Dr. W. v. d. Linde. Heemsteedse Dreef 253, tel. 16850 en Dr. A. J v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek. Heemsteedse Dreef 31. tel. 29464. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek. Binnenweg 98. tel. 28197; Aerdenhout Apotheek. Zandvoortselaan 164. tel 26772. Maandag, 8 uur Melodia, 8 uur. Mis sie Naaikrans, 8 uur, bestuur H.B.C. Dinsdag 8 uur Kath., Gemengd Koor, 8 uur Laudate Dominum, 8 uur R.K. Harmonie „St. Michaël", 6.30 Kath. Kinderkoor. Woensdag, 7.30. Damclub St. Bavo. Donderdag, 8 uur. Dameskoor Vive Maria. 8 uur St. Vïncentius. Vrijdag. 2 uur, Uitreiking Verkeers- diploma's, 8 uur Repetitie „Door Een dracht Sterk". Lijst van namen en adressen van militai ren, afkomstig uit Haarlem en omstreken, die resp. 17 Juni met de Heelenic Prince te Amsterdam en 19 Juni met de General A. W. Greely te Rotterdam worden ver wacht. „HELLENIC PRINCE" HAARLEM: Dam, J. G. M. van, Nassau- laan 20: Hoetmer, J., Gen. Cronjéstr. 37 rd.; Kensen, A. A., Sterrebosstraat 46; Koeie- mij, J., Jan Evertsenstraat 39; Meij, R M. v. d„ Potgietêrstraat 59; Post. E. J., Van .Nesstraat 76: Schifferstein, F., Berkenrode straat 36; Werf, S. J. v. d., Medanstraat 11; Bosman, C. J., Oranjestraat 110; Karpow, A., Riouwstraat 26: Kors, N. Th., Vergierde- weg 310; Aken, G. P. van, 2e Hogerwoerd- dwars'straat 12; Anker, N. A., J. F. Helmei's- straat 24; Daalen. H. P. van, Timorstraat 52; Kuijpers, P., Essenstraat 21 rd.; Leeuwen, H. J., Brouwerskade 75; Schaap, H., Si- riusstraat 21; Vossen, H. v. d„ Voorduin straat 63: Vries, A. de, Duvenvoordestraat 70; Steenbergen, J. J., Elzenplein 42; Voor- twist, J., Bilderdijkstraat 13. BEVERWIJK: Schoonenwolf, W„ Alk- maarseweg 242; Koedijk, J., Hoflanderweg 4; Oostveen, G., Romerkerkweg 117; Uiux- wijk, B., Wijk aan Zee, Duinweg 15. BLOEMENDAAL: Beekman. A. F., Voge- lénzang, Leidsevaart 174; Timmer, J. L„ Rijper weg 3. HAARLEMMERMEER: Dijk, W. van. Hoofddorp, Pr. Hendriklaan 2; Jongejans, G- P.. Nieuw-Vennep, Hoofdweg 1384; Café. W. F., Nieuw-Vennep, Venneperstraat 16; Kamstra, P., Hoofddorp, Kruisweg 1499; Roodzand. H. J., Hoofddorp, Parklaan 82. HEEMSKERK: Vendel, P. A. J., Strer.g- weg 3A. HEEMSTEDE: Blom, M. W„ Landzichtlaan 84: Henckes, H. M., Schollevaarlaan 11: Stynman, R., Iepenlaan 1. O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand: ZONDAG de H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 5—7 Aanbidding; 7 uur Lof. In de week de H.H. Missen te 7 en 8 uur. MAANDAG 7.30 uur Mariagarde. DINSDAG 6.30 uur extra H Mis voor de pelgrims naar Heiloo. WOENSDAG 7.30 uur H. Familie jeugd-afd. DONDERDAG 10 uur Huwelijksmis. VRIJDAG 6.30 uur extra H. Mis; 4 uur kort Lof met plech tige kinderzegen; 7.30 uur plechtig Lof. ZATERDAG 7.30 uur Broederschapslof. Biechten 59 uur. Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaar. 23. tel. 8320. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalse straat weg 145, tel. 8249. Donderdag werd in café „De Kei zerskroon" het examen afgenomen voor de A-cursus ter opleiding van het eenheidsdiploma. Geslaagd zijn de da mes Zoetelief, Hauer, Mangnus en Kra mers, alsmede de heren v. Baarsen, Daniels, Wesseling, Posthumus, Giate- ling, Kloes, Kroon, Lijen en Eijndhovén. Het examen werd afgenomen door dr. Kagenaar. Deze avond is voor de R.K. E.H.B.O.- vereniging „St. Catharina v. Siëna" wel een zeer succesvolle geweest, daar alle opgeleide cursisten ditmaal ge slaagd zijn. Het bestuur hoopt dan ook binnenkort de E.H.B.O.-posten langs de weg te kunnen uitbreiden en ziet vol goede moed de nieuwe cursus, welke in September gaat beginnen, tegemoet. De nationale reclasseringsdag zal dit jar.r op 17 Juni worden gehouden. In r gemeente is voor het wélslagen van de te houden collecte een comité gevormd. Het secretariaat wordt waar genomen door de heer J. J- Heirman, - rstraat 114, Hillegom. Aan dit adres kan men zich ook aanmelden als collec tant. Het comité rekent -op aller mede werking, want meer dan ooit is er thans gel -dig voor het reclasseringswerk. j - 4&V - v- .-.v .<-3 <>-< <Z -■ «I 'fÉ f'*** y V* Zal deze historische en rustige laan vlak bij het rumoer der grote stad over dertig jaar verdwenen zijn? Voor de Haarlemmers lijkt de Spanjaardslaan onsterfelijk. Hoewel de minister van Wederopbouw er. Volkshuisvesting thans de premiere- geling-Woningbouw 1950 bekend heeft gemaakt, zal zij eerst op een nader te bepalen tijdstip in werking treden. Een premie op grond van da nieuwe premie regeling kan worden toegekend aan na tuurlijke en rechtspersonen voor de bouw van ééngezinshuizen, maximaal groot 375 m3 of voor de bouw van meer- gezinshuizen, waarvan de woningen maximaal 325 m3 groot mogen zijn. Hoot- den van gezinnen met meer dan zes in wonende kinderen, die zich verbinden met hun gezin de aangevraagde woning te betrekken, kunnen voor eensgezins huizen met een maximale inhoud van 450 m3 premie aanvragen. In afwijking van het bepaalde in de financieringsregeling-Woningbouw 1948 kunnen thans ook de woongedeel- t e n van woningen met bedrijfsruimte in aanmerking komen voor premie, mits het woongedeelte niet meer dan 375 m3 voor de gezinnen met meer dan zes inwonendé kinderen hoogstens 450 m3 bedraagt en de aanvrager de woning met zijn gezin zal bewonen. De premiën voor woningen, geschikt voor twee t.e.m dertien en meer perso nen, variëren van 3.000 tot 5.000 voor eéngezinshuizen en woningen in meer- gezinshuizen met twee woonlagen van ƒ3.100 tot f5.200 voor woningen in meergezinshoizen in drie woonlagen en van ƒ3.200 tot f5.600 voor woningen tn meergezinshuizen met vier of meer woonlagen. Voorts kunnen nog toeslagen op de premiën worden toegekend voor funde ring en grondkosten. Bij de huurvast- stelling wordt rekening gehouden met een verhoging van 30 pet. boven het peil- Mei 1940. HILLEGOM: Hartog, K. P. de. Haven 74; Hoogervorst, S., Vossendwarsstraat 5; Werk hoven. C. van, Meerdorpstraat 49. LISSE: Linden, M. v. d., Grachtweg 53; Dolieslager, J„ Lisbloemstraat 15; Hoorn. A. J. v. d., Grachtweg 13. NOORDWIJK: Christiaanse, P. J.. Van Limb. Stirumstraat 17: Hemelt, J. A.. Voor- strsst 1 SASSENHEIM: BeeK, W. G. M. van, Hoofdstraat 206. VELSEN: Stuut, B.. Vén Galenstraat 5; Scholten. H. J.( IJmuiden, Kanaalstraat 111; Doorn, \V. van, Wijkerstraatweg 122; Hei- nig, P., IJmuiden. Bloemstraat 8; Otte, H. J., Watervlietstraat 37. VOORHOUT: Homan, M. F., Herenstraat 124. ZANDVOORT: Schoutejn, Th. F., Ko ningstraat 8. „GENERAL A. W. GREELY" HAARLEM: Heijma, J. H., Ant. v. d. Goesstraat 26; Hartendorp, C., Spaarndam» Visserseinde 51; Klein de Groot, J. W A.» Raamvest 41 rd.; Tiggelman, A. J. M., u'ra- nusstraat 39; Winterink, W. M., Kempstraat 3; Beljaarts, W., 2e Zuidpolderstraat b2; Devilé, W. H., Kinderhuissingel 14; Rooze- krans, A. L. M., Spaarne 98; Terpoorten, J. R., Bisschop Ottostraat 30; Vink, K. de. De Genestetstraat 18; Alphen, P. C. van. Gen. Joubértstraat 41; Dubelaar, P G. E-, Teslastraat 32; Elk, A. W. van, 2e Zuidpol derstraat 7; Aeissing, H., Adr. Loosjes- straat 32; Hirs, D., Zuid Brouwerstraat 36; Salma, J. A. M., Zwaardstraat 22; Kooij- mans, P., Velserstraat 36; Landwehr—Jo- hann, K. F„ Hof van Egmond 31; Njjs, A- F. de, Meester Lottelaan 37; Klijn, A. J. G-» Paj-klaan 84; Duffelen, A. F. van, Karohn- genstraat 57; Kraakman, S., Tugelastraat 15; Kuijk, J. A., Emostraat 8; Post, G„ Pa triarchstraat 10; Steensma, S., Indischestr. 63; Stokvis, R., Floresstraat 60; Vossen, D* W. J., Ged. Voldersgracht 65; Wurkum, G* Aelbertsbergstraat 5. AALSMEER: Zwaard, A. v. d., Kanaal straat 22; Buchner, J. C., Begoniastraat 13; Noordam, J., Hojnweg 53; Mans, J. B-» Dorpsstraat 121. BENNEBROEK: Zandfoort, G., Laan 19a. BEVERWIJK: Spruit, P., Kuikensweg 55; Merbis, H„ Duinwijklaan 32. BLOEMENDAAL: Wouts, J. A. M.t Joh. Verhulstweg 21; Bakker, G., Overveen, Brouwerskolkweg 4; Heisterkamp, J. Overveen, Pr. Hendriklaan 21; Hense, G. C* Vogelenzangsesduinweg'1; Röttgring, W. M., Overveen, Zandvoortpad 66; Rutte. H. G., Aerdenhout, Jul. v. Stolberglaan 19. HAARLEMMERLIEDE c.a.: Poelgeest, J* H., Halfweg, Dennenlaan 18; Peet, J. J. W. v. d., Spaarndam, Dopsstraat 78. HAARLEMMERMEER: Steeg. A. v. d* Rijk, Vijfhuizerweg 197; Wessels, A. C„ Lis- serdijk 317; Klauw, J. G. v. d., Lisserdyk 448; Schie, G. van, Huigsloterdijk 257; Hij- stek, C. G., Badhoevedorp, Nieuwe Meer- dijk 197; Luiing, J. van, Rijk, Aalsmeerder- weg 483; Daalman, J. P., Hoofddorp. Aals- meerderweg 767; Mooren, J. v. d., Hoofd dorp, Bennebroekerweg 950; Veek, P. v. d., Lisserdijk 416: Apswoude, J. L* Hoofddorp, Bennebroekerdijk 38; Oord, G. v. d.. Badhoevedorp, Akerdijk 113; Plas, J. v. d., Nieuw-Vennep, Hillegommerdijk 308; Brouwer, G., Spieringweg 1083. HEEMSKERK: Jongejans, G., Kerkweg 32. HEEMSTEDE: Beusen, P. M. A. G., Vecht- straat 4; Rooden, Th. W. G. van, Roemer- huisserplein 17; Gozeling, J. G. M., Lijster beslaan 5; Koppen, C. J., Havenstraat 31. Hillegom: Preidel, F., Stationsweg 222; Seis, Th. J., Talmastraat 6; Lommerse, H. F., Haarlemmerstraat 1; Hoogkamer, H. L.» Zilk, Zilkerduinweg 65; Janssen, J. J., 2e Loosterweg 116; Rouwenhorst, G. D., Vosse- laan 12. LISSE: Meij, Th. P. v. d., Meersweg 216; Veldhoven, J. A., Nieuwstraat 3. NOORDWIJK: Barnhoom, P., NoordwijK a. Zee, Barnhoornweg 2; Klinkenberg, Ruiterstraat 44; Dijk, W. J. van. Van LimD. Stirumstraat 58. NOORDWIJKERHOUT: Duivenvoorde, J. J. A., Parallelweg 19; Bakker, J„ Zeestr. 46. SASSENHEIM: Colijn, L. A., W. War- naarlaan 15; Nouland, J. H. v. d., Welte vreden 14; Dujjn, A. F. van, Heemsterstr. 10; Vliet, M. P. van, Charbonlaan 33. VELSEN: Stals, B., Oosterduinweg 38; Kruyssen, J. v. d., IJmuiden, Zanderstraat 30; Bastiaan, J. W., Santpoort. Kerkweg 42; Paardeken, J., Willemsbeekweg 84; Joor. H., v. d. Poelstraat 23; Yytendaal, H. L.» Hagelingerweg 60. ZAND VOORTKoper, Brederodestr. 37. Maurice Pate, de uitvoerend directeur van het UNICEF, heeft aan Aneta me degedeeld, dat belangrijke vooruitgang in de pieuwe plannen voor hulp aan Indonesië gemaakt is. Hij zei, dat het programma ter bestrijding van fram boesia, waaraan het UNICEF deelneemt voor een bedrag van meer dan een mil- lioen dollars, geleidelijk op gang komt. Een nieuw belangrijk project voor In donesië. dat thans wordt uitgewerkt, is de zorg voor moeder en kind en is ge richt op herste en uitbreiding van het netwerk van diensten, dat onder het Nederlandse bestuur voor de oorlog be stond. Een ander nieuw plan voorziet in ver dere melkleveranties volgens hetzelfde schema als in de afgelopen acht maan den. Dit nieuwe plan vergt 128.000 dol lars en zou 181.000 personen ten goede komen. Tenslotte is een bedrag van 34.000 dollars verschaft voor negqn beurzen, die Indonesische studenten in staat stellen in het buitenland te stude ren op terreinen, die in nauw verband staan met de programma's van het UNICEF. In de Koning Willem Ill-kazeme te Apeldoorn heeft de ambassadeur van Frankrijk, de heer Garnier, epn aantal Franse onderscheidingen uitgereikt aan Nederlanders, die gedurende de bezet ting aan Frankrijk diensten hebben be wezen. Het ridderkruis van het Legioen van Eer werd uitgereikt aan P. Henry te Rotterdam en pastoor A. Schaars te Velp. Posthuum werden met het ridder kruis van het Legioen van Eer onder scheiden: M. LcJivelt te Lichtenvoorde; J. Rotman, Nieuw Amsterdam; G. Slag man, Gorssel; D. Verloop, Zeist en J. Vos, Rossum Voorts is toegekend een aantal oor- logskruisen met palm en met emaille, bronzen en zilveren ster, een aantal medailles van de „Reconnaissance fran- gaise" en .werd aan vier twintig per sonen het diploma van „passeur" uit gereikt. Aavenentxe CASTELBIANCO (Ncderl.), 8 Juni van Djakarta; 2 Juli te Amst. verw. CHESHIRE (R. Lloyd), pass. 9 Juni Gibraltar; 13 Juni ca. 6 u. v.m. te R'dam verw.; passagiersont scheping 9 u. v.m GENERAL J. H. MAC RAE (R. Lloyd), 9 Juni 100 mijlen Z. O. Kaap Guardefui, n. R'dam. GROOTE BEER, 10 Juni te Suez verw. KOTA INTEN, 8 Juni van Djakar ta; 5 Juli te R'dam verw SIBAJAK, 8 Juni van Djakarta; 5 Juli te R'dair. verw. WATERMAL, 9 Juni te R'dam. Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1. Tel. 19706 Advertentie HAARLEM Advertentie GED. OUDE GRACHT 32 IEL. 12162 tegenover ae kerk WIJ VERHUREN STOFZUIGERS 4.60 per maand REPARATIES VRIJ Advertentie LANGE VEERSTRAA® 10 TEL. 11493 AMSTERDAM, 9 Juni 1960. Bij zeer matige handel was de stemming op de aandelenmarkt vandaag tamelijk prüs' houdend. Aand,. Kon. Olie lagen evenwel wat zwaarder in de markt en verwisselde0 vrijwel het gehele beursuur tussen 278 e0 279 van eigenaar. De scheepv. markt was zeer stil bij °a' genoeg onveranderde koersen. De locale markt was min of meer ver" beeld. Staatsfondsen bleven prijshoudend. eert. waren een tikje beter gedisponeer 9/6 Anaconda Copper 32% Bethlehem Steel 38% Chrysler Corp. 78 General Electric 50 !4 General Motors 96% Hudson Motor» 16% Kennecott Copper 38% Montgomery Ward 59 North Amerikan Co 20% Radio Corp. 21% Republic Steel 35V* Shell Union Oil 44% Southern Pacific 36% Southern Railway 38% Tidewater 29 '4 U.S. Steel 35% 7/« 32'A 38 73% 48 w> 95% 15% 37%* 60 Vl 20 Vi. 21 36% 2714 35

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2