BAST0GNE" Von Rundstedt's offensief uitmuntend verfilmd Duitse vakverbondsleiders bezinnen zich op Pauselijke rede GOUDEN VOLKSSIERADEN y/ Meisjes van Middelbare Scholen besteedden hun vacantie nuttig Vacantia I aanbieding TAFELZEIL WEEFSTOF I MOLTON DEKENS 3 98 SPREIEN* 12. BOUCLÉ LOPER ostwald Privé-problemen in privé-taal voor de kunstliefhebber? Geslaagd initiatief van U. V V. Meningsverschil over interpretatie van resoluties van Bocham ZATERDAG 10 JUNI 1950 PAGINA 4 H.H. MISSEN OP ZONDAG Onderwijzersexamen S i I WASECHTE TAFELKLEEDJES ioo x ioo 75 l IH. SMYRNA VLOERKLEEDJES 75 99 ,V:. Frans Hals Luxor Palace City Spaarne Toonkunst-orkest Onder leiding van Marinus Adam AARDBEIENSEIZOEN INGELUID Dinsdag nu officieel eerste exportveiling ZANDVOORT Verplaatsbare muziektent B. en W. zien demonstratie en gaan tot aankoop over Loop der bevolking Training in Zandvoort B(j een expositie van André Volten O - i EERSTE VRIJE WONINGEN IN DOKKUM Rijksbijdrage f 125 per jaar in plaats van f400 Tentoongesteld in Utrecht Verleden jaar zomer nam de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers te Haar lem in samenwerking met het Geweste lijk Arbeidsbureau het initiatief om meisjes van de Middelbare Scholen, die hun vacantie nuttig wilden besteden, enige weken in het volle leven te plaat sen. Op een avond in de winter kwamen enige tientallen meisjes in de aula van de H.B.S.-A bijeen om verslag te doen van haar werkzaamheden als hulp in de huishouding, kinderverzorgster, hulp In de ziekenhuizen, op kantoor e.d. Op deze avond vertelden ook vaders en moeders, wat zü over de actie dach ten of wat rij hadden ondervonden en daarbij kwam de humor dikwijls om de hoek kijken. Het is toen gebleken, dat deze proef (men heeft dit werk kortaf aangeduid als „vacantiebezigheden") als volkomen geslaagd mag worden beschouwd en dat deze meisjes, voor het eerst zelfstandig werkzaam op plaatsen, waar zij later voorgoed zullen werken, hun teveel aan energie spuiende in huishoudens en bij kinderen, hier grote voldoening van hebben ondervonden. En niet alleen voldoening. Het hono rarium voor deze werkzaamheden ont vangen heeft veel meisjes in staat ge steld hun eigen vacantiegenoegens te be kostigen, sportuitrustingen te kopen e.d. Uit de aard der zaak konden de mevrou wen op deze avond niet uitgenodigd worden (de meisjes hadden dan waar schijnlijk minder vrij-uit gesproken!) om iets van haar ervaringen met deze opgroeiende jeugd te vertellen, maar de vele telefoontjes, die tijdens en na deze geboden werkzaamheden werden ont vangen, hebben ons de overtuiging ge geven, dat men zeer zeker met dit werk moet doorgaan en dat het van beide kanten alleszins een succes is geweest. Nu reeds worden aanvragen ontvan gen om hulpen voor de maanden Juni, Juli of Augustus, ook zijn er al meisjes die zich beschikbaar hebben gesteld, maar de grote stroom moet nog komen. Wij zouden de verschillende mevrouwen en werkgevers willen verzoeken: wacht U niet te lang met Uw aanvrage, zodat wij tijdig een schema van onze beschik bare krachten kunnen maken, 't Geldt ook hier als overal elders: „de rechte man op de rechte plaats", cn daar is heel wat. passen en meten voor nodig. Men doet steeds z'n best het beschik bare materiaal te rangschikken naar aanleg, leeftijd, religie en bekwaamheid, zodat er bijtijds een volledig overzicht KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidsevaart) 6.30, 7-30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. JOZEF (Jansstraat): 6.45, 8, 9.15 (Hoog mis) en 11 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt): 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. O. L. Vr. ROZENKRANS (Spaarne): 6.15, 7.30. 9 en 10.30 u. (Hoogmis). H. JOANNES DE DOPER (Amsterdam straat): 6.30. 7.30. 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.43 uur ALLERH. HART VAN JEZUS (Klever- parkweg): 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)6.30, 7.46, 9 (Hoogmis) en II uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 en 11.30 uur. O L. VROUW VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemendaal): 7. 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H. SACRAMENT (Bloemendaal): 7.30 eft 10.15 uur (Hoogmis). O. L. VROUW ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen): 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden- hout): 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. BAVO (Heemstede): 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. VAN HEMELVAART (Heemstede): 7, 8.30, 10.15 en 11.30 uur. H. AGATHA (Zandvoort): 7. 8 (Hoogmis) en 10 uur H. ADELBERTUS (Spaarndam): 7.30 en 10 uur (Hoogmis). Aan de Rijkskweekschool voor Onderwij zersfessen) te Haarlem slaagden de heren E. Hutter en A. v. Woensel te Urnuiden, P. Nieuwen weg te Beverwijk, W. de Vries en R. Wést te Haarlem. Advertentie SiiiiMiiiiiiiiiiiittiiMiiiHuimiiiiiiiittmiiiiitiiiiiiiHiiHiiiiiiuiiiiiHimiiiiii'l Diverse dessins O 30 1 115 breed ede 1 Diverse kleuren O 65 i 120 breed <Sm 1 5 Prseht dessin* fi 75 I 60 x 120 125 x 180 2 persoons 70 cm breed A 90 beide xijden legbasr KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 iinnHiimmii)iiiiimniiiiniiniinminni)ii»»"*'|i)mmuiiniiimmiiiui is, waar hulp gewenst wordt, of waar iemand beschikbaar is. Elke morgen van 10 tot 12 uur (be halve Maandag en Zaterdag) kunt U op het bureau alle gewenste inlichtingen ontvangen en ook telefonisch (20405) is de U.V.V. op deze uren aldaar te bereiken. Zij hoopt in October weer te kunnen zeggen: „Wij hadden het héél druk deze zomer, maar wij deden prettig en nuttiff werk!" Advertentie ONOVERTROFFEN IN .KWALITEIT DE BETERE RIJWIELZAKEN PHOENIX-RUWIELENFABRIEK LEEUWARDEN William Wellman heeft het zoge naamde Ardennen-offensief van 1944 verfilmd en laat ons nog heel even de adem inhouden als in die nare tijd, toen de mist alle activiteit in de lucht onmogelijk maakte en de witte Duitsers hun laatste kans gunde gedu rende enkele weken van gedeeltelijk succes. In zijn film „Battleground", die onder de titel ,3astogne" vertoond wordt, heeft hij een beeld gegeven van de wanhopige strijd der infanterie, aan alle kanten omsingeld door de vijandelijke troepen, slecht bewapend, zonder voedsel, zonder steun van artillerie of luchtmacht, ter wijl hoog in de lucht de eskaders over vliegen om Berlijn te bombarderen. Tot eindelijk de zon schaduwen werpt op de sneeuw. Dan barst het gehuil van de gierende vliegtuigen los. de bommen storten neer op de Duitse stellingen, de granaten fluiten uit de vliegtuigen en in minder dan geen tijd zijn de Duitsers vernietigd. Die episode, van het door breken van de zon tot het einde van de beproeving, zijn een uitmuntend stuk film geworden. Wat daaraan vooraf gaat, is een eentonig relaas, dat weliswaar de wanhopige situatie der Amerikanen sug gereert en een geheimzinnige en grieze lige verwarring van spionnage en con- tra-spionnage in de besneeuwde bossen oproept, maar waarbij de blijkbaar on misbare grollen der Amerikaanse solda ten zo overvloedig aanwezig zijn, dat zij geroepen schijnen om aan te vullen, wat men aan actie tekort kwam. Niettemin: een bijzonder handig ge maakte film, zoals men die van Well man verwachten mag, maar geen film, die uitmunt door een persoonlijk ac cent, hetgeen men helaas óók van Wellman verwachten moet. Veeleer een film, zoals er dertien in een dozijn gaan, zij het dan ook in dat dozijn, dat met grote vakmanschap gemaakt is, te weten het industrieproduct, dat gaaf uit de machine komt, maar waarin nergens de schok te beleven valt van een oorspronkelijke vormge ving, die een oorspronkelijke gemoed beweging dekt. Met zulke regisseurs zullen de Amerikanen nog lang zulke films kunnen maken, waaraan geen worsteling met de stof te bespeuren valt, en dat dus een te ongevoelig schouwspel moet opleveren. Maar dit geldt niet voor die taferelen, waarin de „Krauts" in levende lijve ver schijnen. Daar krijgt Wellman kans, zijn visie op de Duitsers kenbaar te maken en hij raakt de heren wel nauwkeurig in de roos, door ze langs zijn neus weg als mislukte Übermenschen te behandelen. Ze zijn bepaald in de minderheid, de Krauts, al zal het nooit tot ze door dringen. Een paar van die accenten méér en de film was op een hoger niveau terecht gekomen. De film draait de komende week in Rembrandt. Veertien jaar. Blinde wegen (Phantom Lady) ls een voortreffelijke detective-film, met een spanning, die van minuut tot minuut toeneemt en met de ene. verrassing na de andere, waarvoor de regisseur Ro bert Siodmak niet het minst gezorgd heeft. Men ziet Franchot Tone ditmaal als een waanzinnige en Ella Rains als een ondernemende secretaresse, die de dader van een moord tracht te vinden en na veel tegenslagen eindelijk een ontdekking doet, dietot een ge lukkig huwelijk leidt. Een uitstekende, tot in de details verzorgde thriller, die ongetwijfeld de aandacht zal trekken. En let U dan ook, als U ouder dan achttien jaar bent, op het knap gemaakte tekenfilmpje In het voorprogramma. De film „Au grand balcon" is minder opvallend om haar dynamiek dan om de menselijkheid die uit deze rolprent spreekt. Henrl Decoin heeft naar een oorspronkelijk manuscript van Joseph Kessel het drama van een vliegveld verteld, met eenvoudige middelen, die de belangstelling echter gevangen houden tot het einde toe. „Au grand balcon" is de naam van een pension, waar behalve renteniers en agenten voor levensverzekeringen ook een paar jonge piloten wonen. Een ge zellig, burgerlijk pension met twee oude zusters, die als moeders zorgen voor hun gasten. Ergens buiten Tou louse ligt het vliegveld. De „Lijn", die omstreeks 1925 nog maar een kleine onderneming was breidt zich langzaam maar zeker uit onder directie van een nors en schijnbaar harteloos directeur, die slechts één ideaal kent: de Lijn. Hiervoor offert hij de levens van zijn Jongens, die het niet altijd begrijpen. Eén hunner, de beste, ligt voortdurend overhoop met zijn baas, door wie hij wordt aangesteld als directeur van een nieuw vliegveld. De jonge vlieger ver vult zijn plicht in weerwil van zijn ge vallen vrienden, in weerwil van de steeds dreigende gevaren, enkel en al leen omdat de „Lijn" ook hepi te pak ken heeft In deze film schuilt iets van de ge heimzinnige dwang, die uitgaat van een ideaal. (Achttien jaar). Twee mooie juffers en twee lievende knapen, eén ideale omstandigheid voor twee huwelijken. Maar het ongeluk wil. dat ieder precies op da verkeerde verliefd is en zo is er een hele film voor nodig om een waarlijk bevredi gend happy-end te zoeken. Eer het echter zover is, heeft u de nodige tijd doorgebracht op een eiland in de Zuid zee, waaraan de film ook haar naam te danken heeft en heeft Esther Williams de nodige capriolen in het water ge maakt. Dat alles is hevig in de kleuren gestoken, maar de indruk is tenslotte toch dat hier een product van de lopen de band is geleverd. Zonder meer. (Achttien jaar). Muziek van Peter Tschalkowsky is de aanleiding geweest tot de film ..Song of my heart". Of deze film het leven van de grote componist historisch weergeeft, valt sterk te betwijfelen. Er zijn sterk romantische fragmenten te zien in dit soms goed verzorgde filmwerk. Het le ven van Tschaikowsky wordt zeer frag mentarisch weergegeven. De muziek, in de voor de liefhebber mooie omlijsting van paleistuinen, ruisende avondjapon nen en klaterend applaus, is de hoofd zaak. De werken, die in deze film ge speeld worden zijn o.a. het beroemde pianoconcert, de Blcemenwals en enige gedeelten uit het Requiem. De film ls voor liefhebbers van dit genre muziek films de moeité waard. (Alle leef tij den V Randolph Scott en Barbara Britton spelen de hoofdrollen in deze schitte rende cinecolor, welke naar de roman „Twin Sombreros" van Zane Grey is opgenomen. De titel van deze film is echter veranderd in Gunfighters. De ge schiedenis verhaalt hoe de revolverko ning Erazps Kane na een mislukt schot zich voorneemt nooit meer een wapen te hanteren. Hij trekt naar de Inskip- boerderij, waar zijn vriend werkt. Als hij daar aankomt, ziet hij nog net de moordenaars van zijn vriend wegvluch ten. De sheriff beschuldigt Brazos van de moord en deze neemt zich voor de ware moordenaar te ontmaskeren. Een aardig meisje wil hem graag helpen, hoewel haar vader erg tegen Brazos is. Deze eerbiedwaardige man is immers de leider van een machtige roversbende. Moord volgt op moord en na lang aar zelen ziet Brazos dat hij toch weer de revolver ter hand zal moeten nemen. Na op allerlei manieren belaagd te zijn, weet hij te overwinnen. Dan wordt Banner, de vader van het aardige meisje, gearresteerd en samen gaan zij een nieuw leven tegemoet. Het bestuur van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, afdeling Haarlem en omstreken, heeft in overleg met de directeur der Muziekschool be sloten tot de oprichting van een „Toon kunstorkest" onder leiding van Marinus Adam, die zich hiertoe bereid heeft verklaard. Reeds gedurende vele jaren bestaat aan de Muziekschool een orkestklasse en de bedoeling is nu deze met voldoend bekwame bespelers van strijk- en blaas instrumenten naast de leerlingen der school, tot een vast orkest uit te breiden. De orkestklasse komt derhalve te ver vallen en het nieuwe uit leerlingen en dilettanten te vormen orkest zal niet, gelijk vroeger de orkestklasse slechts één uur per week zich oefenen, doch gedurende een avond per week repetitie houden, t.w. elke Maandag om 8 uur in het Toonkunstgebouw, Nieuwe Gracht 41. Het verloop van de aardbeienaanvoer te Beverwijk is geweest, zoals wij, na een onderhoud met de veilingdirectie van „Kennemerland'' gisteren onder het algemene nieuws konden melden. Er zijn ruim 10.000 manden de veiling- klok gepasseerd. Als gevolg hiervan liepen de prijzen terug tot rond de twee gulden per mand. De veilingen te Bre da en Zaltbommel hebben gisteren eveneens een groot aanbod van aard beien te verwerken gehad. Spraken wij gisteren het vermoeden uit. dat Dinsdag of Donderdag de spe ciale exportveilingen zouden beginnen, de toevloed van aardbeien heeft de vei lingdirecties het besluit doen nemen Dinsdagmiddag te 4 uur officieel een aanvang te maken met wat men noemt de grote campagne. Maandag worden de aardbeien nog met de groenten ge veild, ofschoon ook dan reeds apart in dien de aanvoer dit vraagt. De Zandvoortse raad besloot kort ge leden om f 6.000 beschikbaar te stel len voor de aanschaffing van een mu ziektent. Donderdagmiddag demonstreer de een Haagse firma op het Tramplein een verplaatsbare muziektent. Deze wordt in ingeklapte toestand op een truck aangevoerd en ter plaatse voor gebruik in gereedheid gebracht. Een taak, welke enkele ervaren werklieden in een uur kunnen verrichten Een der gelijke constructie biedt voor een bad plaats als Zandvoort aanmerkelijke voordelen, want een geannonceerd con cert kan dan naar gelang de weersom standigheden op de. Boulevard of ln een meer beschut gedeelte van het dorp worden gegeven. De muziektent maakt een zeer soliede indruk en een blauw zeildoek geeft het geheel een fleurig aanzien. Het college van burgemeester en wethouders, dat de demonstratie bij woonde, had niet lange tijd voor over weging nodig en besloot terstond tot aankoop van de tent. Waarschijnlijk zal de tent op Zaterdag 17 Juni a.s. mét een concert van de Zandvoortse mu ziekkapel worden ingewijd. In de maand Mai vermeerderde de Zandvoortse bevolking door geboorte met 20 en door vestiging met 79 perso nen. Zij verminderde door overlijden met 6 en door vertrek met 79 personen. Per saldo nam het aantal inwoners toe van 10131 tot 10145 personen. Opvallend is het grote aantal vertrokken perso nen. Dit moet worden toegeschreven aan het vertrek van personen die in Zandvoort in de wintermaanden tijde lijk onderdak hebben gevonden, maar bij het aanbreken van het se.izoen plaats moeten maken voor de badgasten Dien tengevolge daalde het bevolkingscijfer in April zelfs met 21 personen. Vrijdagmiddag werd de eerste training gehouden voor de aanstaande nationale en internationale autowedstrijdeh op het autocircuit te Zandvoort. In klasse A (tot 750 cc) boekte H. Hoogevêen uit Haar lem met een Minor 650 een gemiddelde snelheid van 97.17 km. per uur. In klas se B (750 tot 1000 cc) reed het snelst A. van Houten uit Heemstede met een Fiat 1100. namelijk 100.83 km. In klasse C (1100 tot 1500 cc) werd eerste M. Gatso- nides uit Zandvoort met een Gatso 1493 met een snelheid van 107.51 km. In klas se D (1500 tot 2000 cc) werd nummer één C. van der Tuyn uit Rotterdam met een Cotura 1996 met een snelheid van 106.15 km. In klasse E boven de 2000 cc boekte A. Barendregt uit Den Haag met een Gatso 3920 de snelste tijd, namelijk 112.14 km. per uur. Van André Volten zagen wij al iets op de laatste Haarlemse Kerst tentoonstelling in welker samen stelling hij opviel,1 minder een schil der te zijn dan wel een bedoeler. In „Het Luifeltje" heeft hij nu een tentoonstelling privé, en hier blijkt dan ook duidelijk, dat hij niet schildert om te schilderen, maar dat het linnen een vlak is waarop hij met een kwast in omamentale bewegingen een begrip tracht uit te drukken. Het schilderen is voor hem aldus uitsluitend een middel tot het formuleren van gedachten die buiten de schilderkunst staan. Hierdoor onderscheidt hij zich van abstracten als (groot maar sprekend voorbeeld) Kandinsky, die intern- picturale problemen stelt, als van an dere abstracten-bedoelers voor wie het middel tot uitdrukken van hun bedoe lingen van schilderkunstige aard is. Een wijsgeer ontwikkelt zijn gedach ten en legt deze vast in schrift, een door eenieder gekend samenstel van tekens. De aldus publiek gemaakte for muleringen zijn door hun verstaanbaar heid aanvaardbaar of aanvechtbaar Een mens met problemen geen wijs geer zijnde bespreekt deze met an deren en vindt op deze wijze correcties op eigen gedachten. Gaat zo iemand zich uitspreken in ornamenten dit zijn slechts voor hemzelf verstaanbare tekens dan is de correctie op de privé-wijsgerigheid eveneens beperkt tot hemzelf. Het zwart-en-wit van Volten heeft de aanvaardbaarheid noch de aanvechtbaar heid van het definitieve „zwart op wit" van het geschreven woord. Om deze reden alleen reeds ligt een dergelijke tentoonstelling buiten het terrein van de kunstrecensent en zou deze binnen de competentie vallen van de geschoolde wijsgeer of de theoloog. Liefhebberij voor wijsbegeerte in geschreven vorm zou door dezulken genegeerd worden en de scribent zou op een ander niveau moeten werken om op zijn probleem stellingen en conclusies reactie te ver krijgen. Het feit dat men nadenkt en problemen heeft, impliceert ni®t dat men een denker is. De schare van geïnteresseerden voor beeldende kunst worden steeds veel- vuldiger bij verrassing geconfronteerd met allerhande niet-picturale, privé- psychologische annex religieuze proble men, die slechts verstaanbaarheid en zin bezitten voor de „schilder". Waarom dit dan aan de openbaarheid aangebo den? Moeten wij, ons beperkend tot deze tentoonstelling en haar picturale kwali teiten, iets zeggen, dan rijst eerst de vraag of dit materiaal en deze formaten verantwoord zijn door noodzakelijkheid: éêntiende van de huidige afmetingen, dunkt ons, zou iq redelijker verband staan tot de betrekkelijke, want zeer persoonlijke belangrijkheid. Het gebruik van alleen maar zwarte en witte verf, met een enkele niaal het spaarzaam aan wenden van eeri streep kleur, niet als kleur, maar om de kleur-als-symbool wijst naar een eerbied voor de schilder kunst, die hierdoor niet in het geding is. Uit het oogpunt van beeldende kunst zijn Vrouw (10) en Maan en zeé (18) de enige werken, die bevredigend verwerkt Zijn" L. T. Op de Zeevaartschool te Annapolis (V.S.) hebben dezer dagen de tot officier bevorderde gevierd. Alle mutsen gaan de lucht in.... leerlingen hun promotie In het laatste stadium van lange en moeilijke onderhandelingen over revoln- tionnaire eisen van de West-Duitse vakbond tot het verkrijgen van een alom vattende medezeggenschap der arbeiders in de bedreven en in het bedrijfsle ven is een nieuw element gebracht door de een week geleden voor de leden van het internationale congres voor sociale studiën geuite Pauselijke waarschuwing tegen een overdrijving dezer eisen. Het schijnt dat deze waarschuwing niet zonder invloed zal blijven op de houding van het christelijke deel van de Duitse vakbondsleiders, dat zich tot nog toe solidair heeft getoond met de sociaal democraten, die in de vakbond de toon aangeven. Minister Kaiser, van huis uit chris telijk vakbondsleider, heeft ln een ver kiezingstoespraak als eerste cpenlijk verzet aangetekend tegen het door de vakbond opgestelde ontwerp voor de medezeggenschap. Hij heeft zich daar bij uitgesproken vóór een volgens hem door de christelijke arbeiders gewenste middenweg en volkomen in de lijn van de Pauselijke toespraak afstand genomen van de door de socialisten ge wenste formulering, waardoor de ver tegen v/oordiging van de arbeiders in de leiding ener onderneming door de vakbond zelf zou kunnen worden overgenomen. Deze mogelijkheid van het ingrijpen van buitenaf in de be drijfsleiding was overigens ook het grootste struikelblok bij de nog altijd voortgaande onderhandelingen over de kwestie. De ondernemers wilden haar in geen enkel opzicht aanvaarden. De ondernemers zijn er voorts tegen gekant de medezeggenschap tot zuiver economische kwesties der bedrijfslei ding uit te breiden. Afgaande op Kai ser's woorden en verdere reacties, die te Bonn te vernemen waren, leest men hier echter in de Pauselijke toespraak geen directe aanwijzing om van deze eis af te zien. Deze vorm van medezeggenschap, die dus ver buiten het sociale terrein reikt, is in katholieke kringen sedert lang op gesteld. Hij werd vorig jaar neergelegd in resoluties van de Katholiekendag te Bochum en werd ondersteund door Kardinaal Frings, de Aartsbisschop van Keulen. Over de interpretatie er van is echter nadien in katholieke kring veel te doen geweest en de Kardinaal zelf heeft op matiging der practische eisen aangedrongen. Volgens Kardinaal Frings verbood het economisch inzicht de eisen op economisch gebied even ver door te voeren als op sociaal terrein. Er moest volgens de in deze kwestie zeer actieve Aartsbisschop zoveel medezeggenschap worden gegeven, dat de arbeider het Een „kapperskist" uit Hoorn met beu geltas, bloedkoralen ketting, reukwater- flesje, zilveren schoengespen etc. Links op de voorgrond twee Westfnese mut- senspelden. Particulier bezit „van groot moeder geërfd". bedrijf en het bedrijfsleven kon be schouwen „als zjjn eigen levensruimte". Deze uitlatingen lieten nogal wat ruimte. Van hoge kerkelijke zijde kon dan ook verklaard worden, dat niet di rect tot een tegenstelling tussen de Pauselijke toespraak én de besluiten van Bochum kon worden geconcludeerd. Daarentegen hebben ondernemers kringen aanstonds doen verklaren, dat de Paus zich principieel tegen de Bochumse besluiten zou hebben uitge sproken. In elk geval is ook binnen katholieke kring sterk aan de juistheid van de Bochumse besluiten getwij feld. Daarin werd de medezeggenschap tot een natuurrecht van de arbeiders geproclameerd, éen stelling, die onder meer werd aangevochten door de be kende Jezuiet prof.'Von Nell-Breuning. Er was met dat al in katholieke krin gen een zekere mate van verwarring ontstaan over de interpretatie van de aanvankelijk opgestelde eisen. Vooral in ondernemerskringen juicht men de ver klaring van de Heilige Stoel dan ook toe als een bijdrage tot het verhelderen van het katholieke standpunt en men hoopt, dat daardoor de volgende onder handelingen in gunstige zin zullen wor den beïnvloed. Het contact tussen vakbond en onder nemers, aanvankelijk volkomen negatief: is thans onder de leiding van de minis ter van Arbeid, Storch, weer hervat. Het verkeert juist nu in een beslissend sta dium en men vraagt zich af, of de chris telijke invloed in de vakbonden vol doende zal zijn om het straffe standpunt te matigen. (Van onze correspondent) In December 1949 daagde de minister van Wederopbouw de aannemers uit met de verklaring: „Wie goedkoper kan bouwen dan ik thans heb berekend, kome maar op." Op 3 Jan. d.a.v, kwam de aannemer J. Martens uit Leeuwar den met een plan voor de dag, welk plan begin Maart werd goedgekeurd, waarop men het grondwerk kon begin nen van 250 woningen buiten het bouw volume om. Van deze 250 woningen werden er 50 toegewezen aan Dokkum, de rest aan Leeuwarden. Nauwelijks drie maanden later zijn de- eerste woningen in ons land gereed ge komen en wel te Dokkum, waar de mi nister van Wederopbouw mr. J. In 't Veld deze eerste vrije woningen be woonbaar heeft verklaard. Voor deze plechtige ingebruikneming bestond van de zijde der autoriteiten, waarbij we de Commissaris van de Ko ningin in Friesland, mr. H. P Lint horst Homan en enkele leden van de Friese Gedeputeerde Staten opmerkten, Veel belangstelling, evenals uit de we reld van aannemers. Minister In 't Veld heeft bij de of ficiële ingebruikneming een rede ge houden, waarin hij zijn verbazing uit sprak over het verbazend snelle tempo waarmee deze woningen gereed zijn. gekomen. Dit systeem van bouwen, zo als de minister het zei, een uitvloeisel van de Boumanstunt, neemt in de hui dige volkswoningbouw een belangrijke plaats in. De Rijksbijdrage bij andere woningen van dit type bedroeg vroeger f 400 per jaar per woning, voor de thans gereed gekomen woningen bedraagt deze f 125 per jaar per woning. Een half jaar geleden kostte deze woning nog f 8500, thans heeft men kans ge zien deze kosten te drukken tot f 7300. Dit verschil in kostprijs bedraagt rond 10 procent en als wij ex in slagen dit systeem door te voeren, dan betekent dit, dat er tien procent meer woningen kunnen worden gebouwd. Dit voordeel is van niet te onderschatten betekenis in het streven de woningbouw cp te voeren. Een grote Brabantse poffer gedragen door een zeer on-Brabantse zuirrkijken- de boerinnenkop) aan weerszijden ge flankeerd door een Huizense kap en een Groninger oorijzer vormt een der eerste beelden die dé bezoeker van de ten- toonstelling Het Nederlandse gouden volkssieraad" ontwaart. Deze tentoon stelling, die van 3 Juni3 Aug. wordt gehouden in het Nederlands Goud. en Zilvermuseum naast Utrechts kathe draal in de Lange Nieuwstraat, is min of meer bedoeld als een noodkreet. Be schouwt men de in prachtige kant-stro ken uitgevoerde kaart van Nederland, waarop alleen maar van de oude hoofd tooi is aangegeven, waar deze nog leeft, waar hij uitstervende en waar hij ver dwenen is, dan begrijpt men dat de min naars van oude volksdrachten en -sie raden en in 't algemeen de folkloristen de schrik om het hart slaat. De plattelandscultuur verdwijnt met rasse schreden. Waar de ouderen vaak nog de oude klederdrachten dragen, zij het dikwijls al zonder de gouden en zilveren sieraden, daar is de jeugd reeds „op z'n burgers" gekleed. Bezaten wij voor de oorlog in het Rijksmuseum voor Volkskunde „Het Nederlandse Openluchtmuseum" te Arn hem een vrij volledig overzicht van al onze nationale costuums, die in 1898 nog werden gedragen of toen reeds waren uitgestorven, in de oorlog is deze col lectie vrijwel geheel verloren gegaan, terwijl ook vele bezitters en dragers in die jaren hun sieraden, vaak noodge dwongen, in de smeltkroes zagen ver dwijnen. Deze eerste tentoonstelling van deze omvang en opzet heeft dus een tweele dig doel: zij wil de niet-kenners een beeld geven Van al het schone en fraaie dat op dit gebied, vaak als product van uiterst bekwaam vakmanschap, bestaat maar dreigt te verdwijnen; anderzijds is zij, zoals wij het noemden, een nood kreet in de hoop dat particulieren, waai' dit ook in hun vermogen ligt, zullen meewerken om verlies van dit cultuur bezit tegen te gaan en dat het Depar tement van O.K. en W. op de sugges tie van de museum-directie zal ingaan en een fonds zal vormen, waaruit god- den volkssieraden, die verloren dreigen te gaan, ten bate van musea e.d. kun nen worden aangekocht. Want de prachtige collectie die hier ten toon staat is toch voor 95% uit par ticuliere verzamelingen bijeengebracht. Moeten wij U een beschrijving geven van bloedkoralen en gitten kettingen, van de meest tere en fijnbewerkte voor- hoofds- en zljnaalc'.en, van de kolossal® zilveren vrouwenschoenengespen U1 Axel, van de enorme horlogesleutels Sommige zelfs van een stempel voor zien en massief-zilveren pijpenroe- ters? Komt U zelf overtuigen en laa U deskundig Voorlichten door de .cojy servator, de heer Van Baaren, mej, A. Hijlkema van het Openluchtmuseum te Arnhem of een hunner deskundig® assistenten. U zult merken dat U in tentoonstellingszaal van 20 m. l®n» uren kunt „zoet zijn".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4