158 UITVINDER van de LOCOMOTIEF Dood van de pelgrim INDIANEN op oorlogspad LOMMERD Geen steun voor het plan-Schuman van Britse mijnwerkers Opgesloten 1950 cursus Andere landen staan volledig achter het Franse voorstel Rijk geeft voorschot aan gerepatrieerden Padvinders naar de V.S. Het communisme wint veld in Indonesië" INPOLDERING VAN DE BIESBOSCH BEGONNEN °a .OIL geneesten ve^ödmtdeAuid PAGINA 7 DE B-29 SCHOOT ZICHZELF NEER Relaas van de commandant Captain Walsh Oude Proever >*hnekeR "n AihXikumAtfdie fomiA'VJo Dr. Feuilletau de Bruyn: DE TOESTAND OP CELEBES A.V.R.O. in hoger beroep Nieuwe haven te Werkendam geopend /w/V~ E9 VERHOGING VAN DE ONGEVALLENRENTE GEMEENTESECRETARIS ONTSLAGEN Dief van kostbare ringen op de vlucht gegrepen Liturgische weekkalender De Britse gedelegeerden op de speciale conferentie van de mijnwerkers-interna tionale te Brussel hebben gisteren gewei gerd een verklaring te ondertekenen, Waarin steun wordt toegezegd aan het Plan-Schuman voor gemeenschappelijk beheer van de Europese steenkolen- en staalindustrieën. De speciale zitting van het bestuur was bijeengeroepen op verzoek van de Fran se socialistische vakvereniging „Force Ouvrière" ter bespreking van het plan- Schuman. „Wij wensen eerst met onze leden overleg te plegen, alvorens wij in enig voorstel toestemmen", aldus sir Will Lawther, voorzitter van de Britse myn- Werkersbond. „Wij wensen te weten, wat Wij ondertekenen", voegde hij er aan toe. Lawther zei, dat hij 'n voorstander was van de doeleinden van net plan, maar er iets meer over te willen weten, vóórdat bij er zijn steun aan gaf. Lawther verklaarde, dat zijn bond zich ongerust maakt over de uitwer king, die het plan kan hebben op de arbeidsvoorwaarden der Britse mijn werkers. Hij beweerde, dat er minder aarze ling in Groot-Brittannië zou bestaan, als het plan een bepaling bevatte voor nationalisering van de mijnen in het Ruhrgebied. De gedelegeerden van de mijnwerkers bonden van Frankrijk, België, Luxem burg, Nederland, Italië en West-Duits- land gaven allen hun steun aan het plan. Achille Delattre, voorzitter van de in ternationale bond, verklaarde, dat van daag een communiqué uitgegeven zou Worden en dat daarin waarschijnlijk te De commandant van het Superfort B-29, dat Woensdagavond in de Noord zee is neergestort, heeft gisteren het be richt bevestigd, dat het toestel zichzelf beeft neergeschoten. Hij vertelde, dat een der boordkanonnen tijdens schiet oefeningen in een der motoren heeft ge vuurd. Captain Walsh vertelde op een Persconferentie dat het ongeluk veroor zaakt is door een defect in het onder brekingsmechanisme van een van de geschutkoepels, hetgeen tot gevolg had, dat een kogel de rechterbuitenboord- motor van het eigen vliegtuig trof. tGen dit zich op 230 meter boven de zee bevond. Dit mechanisme moet de wa pens automatisch afsluiten, wanneer zij haar het vliegtuig zelf worden gedraaid. kennen zou worden gegeven, dat de bond zich achter het voorstel van Schuman stelt. Dit doet de mogelijkheid rijzen, dat de Britse bond van mijnwerkers zich dan uit de internationale bond zal terugtrek ken, tenzij een behoorlijke formule ge vonden wordt in het communiqué, waar door de Britse houding zich laat verkla ren. Naar van officiële zijde is vernomen, hebben de regeringen van België, Ne derland, Luxemburg, West-Duits- land en Italië zich accoord verklaard met de datum 20 Juni, welke door de Franse regering voor de opening van de bespre kingen te Parijs over dè steenkool- en staalpool was voorgesteld. Het Franse kabinet heeft een kleine permanente ministeriële commissie be noemd, die aan het voorbereiden van de besprekingen zal medewerken en later ter beschikking zal staan voor de behan deling van vraagstukken, die in de loop der besprekingen, van het Franse stand punt bezien, zich zullen voordoen. (Van onze Haagse redactie) Naar wü vernemen kunnen uit Indo nesië gerepatrieerde burgers en militai ren, vooral zij, die na hun aankomst in Nederland worden opgevangen in kam pen of andere provisorische verblijfplaat sen, van het Rijk een renteloos voorschot krijgen, wanneer zij de gelegenheid heb ben een woonruimte te betrekken, maar hiertoe niet in staat zijn, omdat zij niet over de financiële middelen beschikken. Deze voorschotten, die gegeven worden door de Dienst voor Maatschappelijke Zorg van het ministerie van Binnenland se Zaken, worden vastgesteld naar de grootte van het gezin en zouden begin nen met f 1200 en oplopen tot ongeveer f 3000. Aan het Rijk blijft het ter beoordeling of deze gelden, die besteed kunnen wor den voor de aankoop van de eerst-nodige meubelen en de verdere woninginrich ting, kunnen worden toegékend. Men wijst er ons verder nog op, dat deze hulpverlening een sociale en economische zijde heeft: sociaal, voor wat de gerepa trieerden betreft, en economisch met het oog op de staat, die er groot belang bij heeft, dat deze mensen zo spoedig moge lijk op gehoorlijke wijze gehuisvest wor den. Dit kan gebeuren, wanneer het wapen zelf beweegt of door richtingsverande- "—20756) ring van het vliegtuig, wanneer de wa pens zijn ingesteld op een zeker kom- Paspunt. Het vliegtuig verloor hoogte en Walsh gaf aan de bemanning opdracht te sprin gen, toen het nog maar 170 meter boven het water was. De mannen verlieten, aldus gezagvoerder Walsh, op rustige wijze door vier uitgangen het vliegtuig. Alle mannen waren tijdens de vlucht uitgerust met parachutes en reddings- gcrdels. ,iWij bleven met drie rpan ach- tpr, toen het toestel in zee dook en in, hertig a veertig seconden zonk," aldus captain Walsh. Hij vertelde vervolgens hoe hij en sergeant Ebert uit een raam het vliegtuig verlieten en op een red dingsvlot klommen. Zij zagen geen an dere leden van de bemanning en wisten niet, dat kapitein Vessel zich nog aan bcord bevond. Gezagvoerder Walsh en sergeant Ebert werden vier uur later door de treiler „Warren" uit Lowestoft opgepikt Het was de tweede maal, dat Walsh op wonderlijke wijze aan de dood ont snapte. Verleden jaar vloog hij een Su perfort boven Okinawa, toen een straal jager met zijn vliegtuig in botsir-g kwam, doch Walsh was toen in staat de basis veilig te bereiken. 24 vliegtuigen zochten gisteren nog naar de vier inzittenden, die nog ver mist worden. Tot dusverre zijn drie lijken geborgen en vier inzittenden gered. Het secretariaat voor de Katholieke Jeugdraad voor Nederland en van de Ka tholieke Vacahtiehuizen en Jeugdherber gen Centrale is vanaf 5 Juni, j.l. gevestigd te Utrecht, Stationsplein 15 bis (tel. 3400 Voor het eerst in de veertigjarige ge schiedenis van „De Nederlandse pad vinders" zal een officieel Nederlands Padvinderscontingent een bezopk bren gen aan Amerika. Van 30 Juni tot 6 Juli wordt in Valley Forge in Pennsyl vania een nationale jamboree gehouden ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de „Boy Scouts of America' 13 Juni vertrekken uit Rotterdam per S.S. Volendam drie landverkenners, twee luchtverkenners en één zeeverkenner en de leider van dit contingent, de assistent districts commissaris D. A. Coenradi, Maar Quebec in Canada. Vandaar wordt doorgereisd naar Valley Forge. Na het kamp zullen de Nederlandse padvinders nog enige tijd doorbrengen in Amerikaanse padvindersfamilies. 24 Juli wordt de terugreis aanvaard uit New York, eveneens per „Volendam". Advertentie Advertentie Do ede file grondtonen een eeuwenoud recept Kef meestertchip ven de vefcmea «ij schenken U een superieur* genever «veereen reeds echt ge slachten de voorkeur geven u Oefie^i ln dit museum. Hel Piiiuenhoi te Dellt, wordt »an I5juni-6ju!ia.s. opnieuw de Oude Kunst en Antiekbeurs gehouden. Leden van de Ver eniging van Handelaren in Oude kunst stellen daar het schoonste ten toon. wat zij bezitten. Geopend op werkdagen 10-17. Zondagen 13-17. bovendien Dinsdag, «n Donderdag avond van 19-22 urn. In „Pulchri Studio" te Den Haag" is Vrijdagavond een vergadering gehouden, belegd door- de „Groter Nederland Ac tie", „Nationaal Reveil" en de „Nieuw- Guinea Nederlandse Vrouwenbond". Dr. W. Feuilletau de Bruyn besprak de toestand in Indonesië en legde vooral de nadruk op de sterke communistische tendenzen en stromingen, die' zich naar zijn mening in Indonesië, vooral sedert de terugkeer van de missie-Palar-Yamin uit Moskou, ontwikkelen. Hij deelde mede, dat aan administrateurs van sui kerfabrieken in Cheribon en een deel van Midden-Java reeds aanzegging is ge daan, dat hun ondernemingen binnen af zienbare tijd zullen worden genationali seerd. Spreker achtte het niet onmoge lijk, dat de regering Sukarno-Hatta geen weerstand zal kunnen bieden aan deze communistische stremingen en dat nog voor het einde van dit jaar de Sovjet republiek Indonesië de facto haar be slag zal krijgen. Op grond daarvan acht hij het nood zakelijk, dat de regering aan allen, die Indonesië wensen te verlaten, de gele genheid biedt gratis te evacueren naar Nederland of Niguw-Guinea. Generaal Seheffelaar heeft over de toestand op Celebes het volgende me degedeeld: In het tot voor kort economisch zo sterke Zuid-Celebes bevinden zich thans weliswaar op verschillende plaat se posten van de Apris en het KNIL, doch de verbindingswegen worden vol komen gecontroleerd door de gueril la's. Bij deze guerilla-groepen bevinden zich joqgetjes van tien jaar die gewa pend zijn met stens. Overal zijn weg versperringen opgeworpen. Bovendien hebben de guerilla's het gehele transport in handen. De gevolgen hiervan zijn zeer ernstig. In Zuid-Celebes komt n.l. op 't ogenblik een zeer rijke rijstsoogst af, die een groot overschot beloofde. Er isechter thans geep mogelijkheid -deze::rijst af te voeren. Overal langs de Wegönükan men nu gesneden padi zien liggen, die tengevolge van de regen, die tamelijk veel valt, wegrot. Weliswaar tracht de bevolking nog wat te transpor teren met behulp van lastpaarden, doch de hoeveelheid die op deze manier nog gered wordt, is uiteraard slechts gering. Aan deze toestanden zal, wil het tot voor kort zo rijke Zuid-Celebes niet tot een arm land worden, met spoed een eind moeten worden gemaakt. Zolang de guerilla's er het heft in handen heb ben, bestaat er, aldus de generaal, voor Zuid-Celebes economisch geen moge lijkheid meer. De A.V.R.O. heeft hoger beroep aan getekend tegen het vonnis van de Hil- versumse kantonrechter, die haar 6 April veroordeelde tot het betalen van een schadevergoeding van f 1100 aan haar vroegere medewerker, de heer Bob Wallagh. De zaak dient 27 Juni voor de Am sterdamse rechtbank. (Van onze Brabantse redactie) De plechtige opening van de haven van Werkendam gistermiddag was voor de provincie N oord-Brabant een be langrijke gebeurtenis. Belangrijkzo als prof. dr. J. E. de Quayde. com missaris der Koningin, opmerkte, „niet alleen om het verdienstelijke werk van de totstandkoming 'van deze haven, maar vooral met hel zicht op de ach tergrond daarvan, op het enorme werk, Waarvan dit een klein onderdeel is. HET WERK AAN DE OOSTERPOLDER IS BEGONNEN I.2CN3 IIJN WX»KTenntlNtN VOO» DIJKVAKKEN Jt2 IN 3 FRIESLAND NO. POLDER •EMMCIOOKS NOORD HOLLAND 3 yt:2— at KI «trtLOit» O ikamxn 1 Z.W P0LDEP OOSTCRPOLDCR LEVOSTaD (jjAHKw ZUIDERPOLDER harderwijk p» ^AARDEN r-* v* 't vv •l/TRECH ^PELJ^A^502^ werkzaamheden in de Oosterpolder zijn begonnen Bovenstaande kaart geeft e«n overzicht van de huidige stand van het grootse plan om de gehele voormalige Zuiderzee droog te leggen. In de kaart is de gehele ontwikkelingsgang aangege- van het eerste begin af. Na de proefpolder te Andijk volgden Wieringermeer, Afsluitdijk en N.O.-polder. Thans is een begin gemaakt met de Oosterpolder, *°ttarna nog twee grote polders volgen. Met deze werkzaamheden is het plan 6an itLevie, de geestelijke vader van dit projectgoeddeels tot uitvoering 9ebracht. Behalve een aanzienlijke vergroting, van het landbouwareaal, zal ook et verkeer tussen het Westen en het Oosten en Noorden van ons land aanmer kelijke verbeteringen kunnen ondergaan. Van dit reusachtige werk, n.l. de in poldering vande Biesbos, is deze ha ven, die de naam Biesboshaven heeft Jekregen, de eerste stap. Immers door het vastleggen van het waterpeil in de Biesbos op 50 A.P. zou de oude ha ven onbruikbaar zijn geworden. Deze nieuwe haven is dus hel eerste pro ject; het zal gevolgd worden door de sluis, die Noord- en Zuid-Biesbos met elkaar zal verbinden. Prof. De Quay zelf had, staande voor op het veerbootje, dat de genodigden van de oude naar de nieuwe haven ver voerde, het oranje lint, dat de gepavoi- seerde zeiljachten aan de ingang van de haven verbond, doorgeknipt. Nadat het bootje aan de 90 m. lange loswa) was gemeerd, bezocht het gezelschap waarin zich o.a. bestuursleden van de rijks- en provinciale waterstaat, van het waterschap en van de Kamer van Koophandel, alsmede vertegenwoordi gers van omliggende gemeenten en raadsleden bevonden, de industrieter reinen en de nieuwe dijken, die een hoogte van 6'A m. H- A.P. hebben. Teruggekeerd in Werkendam gaf bur gemeester J. J. de Bruyne uiting aan zijn vreugde over deze aanwinst voor de gemeente. Hij was uiterst blij, dat dit werk in de tijd van 500 werkdagen was gereedgekomen en deelde mee dat reeds nu 66 abonné's voor de haven zijn ingeschreven. Ook voor de industriële vestigingen blijkt veel belangstelling te bestaan. Spr. wees op diverse desidera ta, die men thans nog heeft, als de voorziening van stroom en waterleiding en wegverbetering. Prof. De Quay sprak de hoop uit, dat het tempo, waarin de Biesbos- werken zouden worden uitgevoerd, zouden worejen bespoedigd. Ook hier is de oorzaak weer te zoeken in het financiële vraagstuk, waar aan het ook te wijten is, dat dit ge bied, het Land van Altena, nog steeds geïsoleerd is. De Biesbos- werken, die f 45.000.000.zullen kosten, zullen echter worden uit gevoerd. Het is nu maar de vraag of dit in vijf of in vijftien jaar zal geschieden. Vervolgens boden o.a. de heer J. v. Heesbeen, voorzitter van de K. v. K. voor Waalwijk en omstreken en de voorzitter van de schippersvereniging Schuttevaer, mr. W. A. C. van Dam, hun gelukwensen aan. llllllllllllllllllllllllllltllllllllllllMHIIII iiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiii (SLOT) Het duurde niet zo heel lang of een tweede lijn werd in En geland geopend, n.l. die tussen Manchester en Liverpool, waar de locomotief van Stephenson reeds een uursnelheid van 55 km. wist te bereiken, voor die tijd ongetwijfeld een enorm re sultaat. Deze laatste prestatie vooral maakte George Stephen son in één dag wereldberoemd Vele geesten vóór hem hebben zich reeds met het probleem be zig gehpuden een wagen door stoom voort te doen bewegen doch allen, zelfs James Watt, ontbrak iete wat George Ste phenson bezat: de gelegenheid, die hem in staat stelde zijn plan nen ten uitvoer te brengen. En zodoende is „de kolengraver van Killingworth", zoals men hem een tijd lang noemde, die in zijn vrije tijd lezen en schrijven leer de, horloges en klokken voor dames repareerde en een veilig- heidsiamp voor wegenverlich ting construeerde, de schepper geweest van de locomotief. Natuurlijk was dit geen loco motief zoals wij die kennen; o nee. Zc'n stoompaard was voor onze tegenwoordige begrippen een raar geval, het was meer een stoomketel op wielen met een grote schoorsteen voorop, waar- Het blijft een indrukwekkend ge zicht, een trein te zien aankomen of vertrekken. uit-, dikke en zwarte rookwol ken kwamen, zodat de passa giers in de open wagens daar achter soms danig onder het roet kwamen. In elk geval deed het snelheidsmonster zijn intrede in de wereld. Er is een groot verschil tussen de eerste locomotief van Ste phenson en de grote moderne locomotieven van tegenwoor dig, maar de algemene vorm is toch wel zowat hetzelfde 'geble ven. De stoom wordt ontwik keld in een ketel, die gevuld is met water en verhit wordt door kolenvuur. Dat heb je natuur lijk al eens gezien. Ook dat de grote wielen verbonden zijn door stangen, de zgn. koppel stangen. Door deze stangen wordt de kracht, die de zuiger van de stoom ondervindt, op de wielen overgebracht, waardoor de locomotief in staat is de trein te trekken. Hoewel er ook in ons land al veel electrische en dieseltreinen zijn, blijft het toch altijd een indrukwekkend gezicht een trein te zien aankomen (of ver trekken), met een grote loco motief er voor. In de Verenigde Staten wordt momenteel aan een nieuw type electrische locomotief gewerkt dat misschien een omwenteling teweeg zal brengen op het ge bied van de electrificatie der spoorwegen. Het bijzondere van deze locomotief is, dat de moto ren ervan gelijkstroom-motoren zijn, doch dat de stroomdraden waaraan de locomotief energie onttrekt, met wisselstroom ge voed worden. De snelste locomotief met straalaandrijving is vorige week in Engeland in gebruik eeno men. Deze moderne locomotief kan een snelheid bereiken van 140 km. per uur! (SLOT) „Jongens, Dik kan er niet meer uit. Je. zit opgesloten, jochie." „Je bent net een apie in een kooitje," spotte een an der. Dik lachte in het begin ook maar mee. „Ik kom er best uit," riep hij. „Als jullie alle maal maar even mee helpen. Vooruit, jongens, allemaal te gelijk omhoog." De jongens probeerden het. Ze duwden eerlijk, zo hard ze konden. Maar het gaf niets. Het hek zat vast. „Je. zult tus sen de tralies door moeten kruipen, Dik," stelde er een voor. Maar dat kon natuurlijk niet. Daarvoor waren' de ope ningen veel te klein. „Dan zul je moeten wachten, tot je een beetje magerder bent," spotte een andere jon gen. „Wat zijn jullie leuk," mop perde Dik. Hij begon die op gesloten toestand al niets pret tig te vinden. „Gaan jullie lie ver naar de concierge en vraag hem, of hij het hek even open komt maken." Veel voelden de andere jon gens daar niet voor. Die con cierge was niet zo heel ge makkelijk. „Laten we het maar doen," besloot eindelijk een der jongens. „Dan zeggen we, dat er een aapje in de kooi zit. Gaan jullie mee?" Daar ging het hele stel al, naar het huis van de concierge. De man was niet thuis. „Ja Dik," lachten de jon gens. „Je zult nog een poosje in je kooitje gesloten blijven." „Als je vanavond honger krijgt, zullen we je wel wat eten brengen," spotte de. een. „En als het niet anders kan, kun je hier vannacht nog wel blijven slapen ook," lachte weer een ander. „Jullie zijn mispunten," schold Dik. Maar hij vergat, dat het zijn eigen schuld was, dat hij nu opgesloten zat. „Juut Dik!" riepen de. jon gens opeens, „daar komt een agent aan." Dat was erger. Dik had lie ver niet met de politie te ma- Jcen. Maar hie.r kon het niet anders. Want de agént zag na tuurlijk dadelijk dat opgeslo ten ventje. „Zo, zo," zei die. „Zit jij daar achter de tralies? Natuur lijk op het hek gespeeld, hè. Jaja, dat begrijpen we. Zeg me maar eens hoe je heet." Asjeblieft. De agent schreef alles in een boekje. Dik vond het ineens heel erg naar in zijn kooitje. „Laat u me er astublieft uit," smeekte hij even later. „We zullen eens kijken, of dat gaat. Daarvoor zullen we de concierge moeten roepen." Er waren dadelijk een paar jongens bereid de agent de weg te wijzen. Nu troffen ze het. De concierge was net thuis gekomen. „Zulke apen van jongens," bromde hij. „Nou ja, ik zal dan maar even mee gaan." Vijf minuten later klikte het slot en ging het ijzeren hek nog eenmaal omhoog. „Pas maar op, dat het niet meer gebeurt," waarschuwde de con cierge, „want waarachtig jo chie, ik laat je de hele nacht als een aap in de kooi zitten." Dik lachte eens en was al lang blij, dat hij eindelijk uit die kooi verlost was. Ieder jaar viert Laren, op de feestdag van de H. Joan nes de Doper, groot feest. Dan trekt de prachtige Sint Jans processie. door de straten van het plaatsje en komen, hon derden, ja duizenden mensen uit de omtrek hierheen, om hulde aan Joannes de Doper te brengen. Waarom is juist Laren de bedevaartsplaats van deze heilige geworden? Mei zekerheid kunnen we daarover niet veel zeggen. Maar de le gende verhaalt ons een prach tige historie. Luister maar. Honderden jaren geleden, tegen het eind van de tiende ••"V- De „Vliegende Schot", de snelste Engelse locomotief op de lijn LondenGlasgow. eeuw, keerde op een dag een pelgrim van zijn tocht naar hei Heilige Land naar zijn huis terug. Hij had gehoopt nog voor het vallen van de avond zijn geboorteplaats. Laren, te bereiken. Maar door de. duis ternis had hij de juiste weg niet kunnen vinden en zo dwaalde hij in de nacht van de 22ste Juni over de heide Een kostbare last had hij in zijn zak geborgen: in een zilveren doos waren enkele beenderen van de H, Joannes de Doper geborgen. Die had hij op zijn lange reis weten te bemachti gen en die zou hij nu aan de pastoor van zijn kerk overhan digen. Helaas, de vrome pel grim zou nooit zijn geboorte plaats bereiken. Toen hij La ren naderde, werd hij door en kele rovers overvallen. Zij sloegen de man neer en be roofden hem van alles, wat hij bij zich had. Ook de zilveren doos viel zo in hun handen. Ze meenden hiermede een goede slag geslagen te heb ben. Maar hoe groot was hun teleurstelling, toen zij tot de ontdekking kwamen, dat in die prachtige doos slechts en kele beenderen zaten. Niet ver van de plaats, waar zij .het lijk van de pelgrim in een kuil ge worpen hadden, smeten zij ook de beenderen uit de zilveren doos op de heide. Alleen de doos behielden ze Zulke overvallen en plun deringen hadden vroeger meer malen plaats. Waarschijnlijk zouden we van deze gebeurte nis ook nooit verder iets ver nomen hebben, als niet enkele dagen later een herder een bij zondere ontdekking had gedaan. Hij bemerkte namelijk dat zijn anders zo trouwe herdershond ditmaal heel geen aandacht aan de schapen besteedde, maar star en strak bleef kij ken naar iets, dat op de grond lag. Toen de herder naderbij kwam, ontdekte hij, dat het slechts enkele beenderen wa- De Bank van Lening wordt in de volksmond ook wel lom merd genoemd. Dit' is een ver bastering van lombard. De geldhandel heeft namelijk zijn bakermat in Lombardije, het Noordelijke deel van Italië. De Lombarden werden de geld schieters voor de handel.. Zij vestigden hun voorschot- en wisselbapken ook in de Zuide lijke en Noordelijke Nederlan den. Later ontstonden woeker- bedrijven en pandjeshuizen die, wel of niet door Italianen gedreven, lombard en later lommerd werden 'genoemd. R«SE^8 Spoorlijn tussen Amsterdam en Haarlem in 1M9. Met het mooie weer kom ik ook weer eens opduiken om jullie een van miin laatste bele venissen te gaan vertellen. Kortgeleden hebben we een grote buitendag gehad in de Waterleidingduinen, 's Morgens vroeg zijn we naar de H. Mis geweest het was op Zondag daarna tippelden we naar ons hordehol en hebben daar gege ten en zijn toen met de Haar lemse tram naar de Waterlei dingduinen gegaan. Akeela had ons de dag te vo ren al verteld, wat voor spel we daar zouden-krijgen, een India- nenspel. De stam van de-Buffels had een geheimzinnige schat verworven, maar de Sioux had den daar lucht van gekregen en op een onbewaakt ogenblik de schat gekaapt en op een onbe kende plek verborgen. De woe dende Buffels togen onmiddel lijk op het oorlogspad om de verloren schat te herwinnen en dit gedeelte van het verhaal zouden wij spelen. Ik behoorde bij de stam van de Buffels en moest dus zien de schat op te sporen. Wij waren met twaalf man en we hadden ons in drie groepjes van vier man gesplitst. Eén ploegje zou onze kampplaats verdedigen, een tweede moest zien de schat te ontdekken en de laat ste ploeg moest eventuele te genstanders onschadelijk zien te maken, overigens makkelijker gezegd dan gedaan, want bij de tegenpartij zaten een paar echte vechtjassen. Mijn ploeg had de taak te gaan verkennen waar de schat zich bevond, maar we waren nauwelijks op weg, of een paar Sioux zaten ons al op de huid. Dat kostte ons twee levens en dus moesten we eerst terug om bij Raksha nieuwe levens te ha len. Toen ging het vlotter, want ongemerkt wisten we de kamp plaats van de Buffels te be sluipen en konden we onze twee andere ploegen gaan waarschu wen om de grote overval te gaan beginnen. Bijna was dat nog misgelopen, want Juist toen we wegslopen, kreeg een van de vijandige krijgers ons in de gaten. Gelukkig konden we hem onschadelijk maken, vóórdat hij alarm sloeg. Nou, je begrijpt, dat het een machtige veldslag is geworden die overrompeling van de Sioux. Ze hadden eerst niets in de gaten, maar toen we een maal de schat te pakken had den, zetten ze ons achterna en we hebben de grootste moeite gehad om onze buit te bewa ren. Het kostte de Buffels een kostbare hoofdtooi van het op perhoofd en ons allen de nodige blauwe plekken. Maar als echte Indianen hebben we ons daarna verbroederd, neen, niét met de vredespijp, maar met een grote limonadefuif, die Bagheera op touw had gezet. Bruingebrand, moe, maar voldaan en met het voornemen om zoiets gauw weer te doen, zijn we des avonds naar huis gegaan. Zo, dat was dan het avontuur van onze horde. Tot een volgen de kier maar weer. Groeten van jullie KAREL Nu gaan wy eens een sleutel tekenen.. Deze week een lips- sleutel en de volgende week een andere huissleutel. Wellicht kun je thuis even een sleutel vragen om die eens goed te be kijken. Het bovenste gedeelte is eigen lijk een cirkel. Bovenin een klein cirkeltje, dat een ope ning voorstelt. De naam „Lips staat in het. midden, zodanig, dat de bovenkant der letters ge lijk vallen met de middellijn Naast het kleine cirkeltje en rondom de letters staan enige versieringen in de vorm van gebogen lijnen. De sleutel zelf het gedeelte dat in het slot past' is drie maal zo lang als de breedte. Als je deze verdeling maakt, zie je ook vanzelf waar de insnijdingen beginnen. Maar deze zijn bij iedere sleutel ver schillend. Probeer maar eens een sleutel te tekenen van jul lie huis- Het aloude St. Jansbeeld op het St. Janskerkhof te Ijfren. (Sedert enige jaren is het beeld bij de kapel geplaatst) ren, die de hond zijn plicht deden vergeten. Is dat alles, dacht de herder. Hij wüde de beenderen oprapen en wat verder weggooien. Maar dat ging niet. De beenderen zaten als vastgeplakt op de grond. Dat was iets vreemds. Ineens leek het de herder, alsof die beenderen ook een beetje licht uitstraalden. Dat moesten de mensen thuis weten De herder spoedde zich naar het dicht bij zijnde Laren. En één der eersten, aan wie hij zijn zon derlinge ontdekking meedeel de, was de pastoor. Nou ja, die wilde, dan ook wel eens even komen kijken, net zo goed als de andere mensen. Maar ook de pastoor kon de beenderen niet los krijgen. De mare van deze vreemde gebeurtenis verspreidde zich binnen enkele dagen tn de verre omtrek. Van alle kanten kwamen de mensen toegelo pen, om ook dat wonderlijk geval van nabij op te nemen. Men vond nu ook het lijk van de pelgrim. Het duurde ni niet lang meer of er kwamen mensen, die enkele inlichtingen geven konden. Hoe er licht kwam in deze duistere zaak, horen jullie de volgende keer. Advertentie N.V. 8tCO BOTTERDAM ICO.N. MÊU BBLFABtllll JCLEiWEQ. 244 TEL 64704 Meubelen en betimmeringen voor: Directiekamers Vergaderzalen Hotels Woningen Schepen Adviezen voor binnenhuisarchitectuur tOONKAMïK.S Utrechts Binnenhut» Museumlaao 7 .Utrecht TeL 1728} Sovjet-Unie. Radio-Moskou heeft gis teren tot in bijzonderheden melding ge maakt van het vredesmemorandum en de begeleidende brief, die eerder in de week door Trygve Lie bekend zijn gemaakt. De radio onthield zich van commentaar. 12 Juni treedt in werking de wet tot aanvulling der Ongevallenrente. Hier door zuilen rentes krachtens de Onge vallenwetten toegekend naar aanleiding van verlies van arbeidsgeschiktheid van meer dan 25 pet. worden verhoogd met ten minste 25 pet. Deze verhoging wordt gegeven voor ongevallen inge volge de Zee-ongevallenwet, die plaats gehad hebben vóór 1 Januari 1946. Voor de andere Ongevallenwetten geldt als datum 1 Januari 1947. De verhogingen worden automatisch uitgekeerd. De centrale raad van beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de beroepskwestie van de heer Nagelhout, eertijds gemeentesecretaris van de ge meente Monnikendam. Bij defe uit spraak werd de gemeente in het gelijk gesteld. Hierdoor is het indertijd ontleende ontslag aan de heer Nagelhout dus onherroepelijk gewprden. Deze gemeen tefunctionaris werd ongeveer een jaar geleden van zijn functie ontheven daar hij in een vlaag van verstandsverbijste ring zijn vrouw naar het leven had ge staan. Advertentie Donderdagavond omstreeks zeven uur heeft dp 46-jarige D. J. R. te Utrecht in de Zadelstraat met enige straatstenen de etalageruit van een juwelierszaak stukgeslagen. Hij heeft drie plateaux met in totaal negen ringen ter waarde van ongeveer 16.000.uit de etalage genomen én reed daarna op zijn fiets er vandoor. Een verpleegster van het stads- en academisch ziekenhuis hoorde het glasgerinkel en zag R. vluchten. Zij wierp haar fiets voor die van de vluch teling maar hij kwam niet ten val. Op haar geroep „houdt de dief" werden een spoorwegambtenaar en zijn dochter ge alarmeerd, die bij een bushalte stonden te wachten. Zij slaagden erin de man te overmeesteren en aan de politie over te leveren. De stijging van stook-olieprijzen en de zware fiscale lasten stellen de Britse ree- ders voor het probleem, hoe zij hun ef ficiency zullen kunnen handhaven. Men vraagt zich in Engeland af, hoe de reeders hun bestaande schepen in stand zullen kun nen houden en nog meer hoe zij nieuwe schepen' zullen kunnen bestellen uit hun winsten na aftrek van belasting. ZONDAG 11 Juni: 2de Zondag na Pinkste ren: onder het octaaf v. Sacramentsdag: Mis v. d. dag; 2 Sacramentsdag; 3 H. Bar nabas (sequentie): Creda; prefatie van Kerstmis; wit. MAANDAG: Mis v. Sacramentsdag; 2 H. Joannes v. S. Facundo; 3 H.H. Basilides en gezell. (sequ.); Credo; pref. v. Kerst mis; Utrecht. Haarlem. Den Bosch: 2 H. Odulphus; 3 H. Joannes; 4 H.H. Basilides en gezellen: wit. DINSDAG: Mis v. Sacramentsdag; 2 H. An- tonius (sequentie): Credo; prefatie e. Kerstmis wit. WOENSDAG: als Dinsdag, behalve: 2 H. Basilius. DONDERDAG: ais Dinsdag, behalve: 2 H.H. Vitus en gezellen; sequentie. VRIJDAG: feest v. h. Allerheiligst Hart v. Jezus: Mis v. h. feest; Credo; pref. v h. H. Hart; wit. ZATERDAG: Mis v. h. H. Hartfeest: 2 tot de H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; Cre do: prefatie v. h. H. Hart: wit. Roermond: alle H.H. Bisschoppen v. Maastricht: eigen Mis; 2 H. Hart; Credo; pref. v. h. H. Hart: wit. ZONDAG 18 Juni: 3de Zondag na Pinkste ren: onder het octaaf v. h. H. Hart; Mis v. d. dag; 2 H. Ephraem: 3 H. Hart: Cre do; prefatie v. h. H. Hartl 4 HF. Marcus en Marcellianus; wit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7