AFRIKA IN V0LENDAM Soldaten gaan sluipend door Hoorn m l Negerpriesters celebreren Hoogmis in het vissersdorp België critiseert de houding van Nederland t.o.v. plan-Schuman De Kerkvervolging wordt in Tsjechoslowakije steeds scherper Internationale Rode Kruis zal Ambon helpen K. L. ML beproeft uitlaatsysteem Weer een scheepsbrand in de Amsterdamse haven Nationale reserve oefent zich Vinnige strijd tegen „vijfde colonne" - *- M f Ook in Helsinki een nederlaag „De mensen Slier moeten wel erg gelukkig zijn" Hoogovens behoren niet te worden uitgebreid Britse tegenvoorstellen opgeschort Herderlijk schrijven van Hongaarse bisschoppen Dubbele moord Het eiland Buru gebombardeerd? .Het weer. Verhoging kruis- en stijgsnelheid Opvarende van de Noorse tankboot „Skotaas ernstig gewond ;,,m - y RUIM DUIZEND HONDEN BRACHTEN IN DE R.A.I. HET WEEKEND DOOR Tot hoofd en hart Zendeling vermoord Verreikend Ned. plan tot industriële reorganisatie in West-Europa MAANDAG 12 JUNI 1950 74ste JAARGANG No. 24790 Vreselijk drama te Zutfen Studenten vernielen tribune SNEEUW IN JUNI Levensgevaarlijk gewond bij vechtpartij 4 - - m m j Openingsrede ging verloren in geblaf en gebtrom Finnen winnen met 4 BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 ■Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run Wnd. hoofdredacteur: \JL. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich bet recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Van onze speciale verslaggever) Het Domine salvam fac Reginam nostram klonk Zondagmorgen In de pa rochiekerk van Volendam uit de mond van Father Menya, na afloop van de plechtige hoogmis, welke deze met assistentie van Father Tawiah en Father Couston had opgedragen, drie negerpriesters, afkomstig van de Goudkust, het gebied der Sociëteit voor Afrikaanse Missiën, de Paters van Cadier en Keer. „Voor onze Koningin" bad hier een zoon van Afrika en het was een zinrijke bede, want meer dan twee eeuwen heeft de Goudkust tot Nederland behoord en de herinnering aan deze tijd is ter plaatse nog niet uitgewist. Te minder nu de Goudkust al zoveel jaren opnieuw ons bezit mag heten, maar dan in hogere betekenis: door Nederlandse missionarissen met onver flauwde steun van een Nederlands thuisfront voor Christus gewonnen en in Zijn naam geleid. Men zou mogen spreken van een geestelijke Unie tussen Nederland en dit deel van Afrika en hoezeer deze Unie leeft, is dezer dagen duidelijk geworden bij het bezoek van een groep van vijf inheemse priesters en vier leken aan Nederland. Dat op het program van dit bezoek Volendam Voorop prijkte mocht geen verwondering wekken: dit uitverkoren, wellicht meest Katholieke dorp ter wereld, dat zeventig priesterzonen telt, onder wie meer dan de helft missionarissen, had Zaterdag en Zondag de eer van hun komst. Drie priesters en drie leken- waren er, die ook naar Sehoorl en Hoorn gingen. Twee priesters en de vierde leek reisden naar Hengelo in Twente. De Goudkust-groep, die thans in Ne derland vertoeft, heeft zich afgesplitst Van een deputatie van 400 priesters en leken uit Weest-Afrika, welke ter ge legenheid van het H. Jaar Rome heeft bezocht en in audiëntie wgrd ontvangen bij de H. Vader, tegenover Wie zij haar erkentelijkheid betuigde voor de instelling van de Kerkelijke hiërarchie in Sierra Leone, Nigeria en aan de Goudkust. Behalve het vijftal priesters tnaken er deel van uit het stamhoofd Stephen Owusee, die Zondag met de fathers Yawo en Kpakapta de gast was van de Deken van Hengelo, de hoog- eerw. heer A. J. Weijenborg, de Head Christian, hoofd van het kerkbestuur Alphons Kofi, de koopman Justus Ag- bolusu en de beeldhouwer Joseph An- hani, welke laatste drie in Noord-Hol land waren en daar de plechtigheden bijwoonden in de kleding van hun land streek: wit hemd en broek, sandalen en een kleurig overkleed, de untam, welke zij als een Romeinse toga over de schou der en om het middel draperen. Alle Priesters hebben hun opleiding gehad in het seminarie Amisano van de paters Van Kadier en Keer. Voor Volendam was de komst der Afrikanen een grote gebeurtenis. Ont roerend was de assistentie, welke de Zwarte priesters verleenden bij het uit reiken der H. Communie, 's morgens onder de stille H.H. Missen, en indruk- wekkend vooral werd het ogenblik, Waarop bij de Consecratie donkere han den de blanke Hostie hieven voor de overvolle kerk. Pastoor J. Langendijk van Volendam sprak de gelovigen toe. De plechtigheid werd bijgewoond door de hoogeerw. pater Provinciaal H. Mon- dé en pater B. Eerden van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën. Een deputatie van katholieke Surinamers, onder lei ding van de heer H. J. Lafour, was uit Amsterdam overgekomen. De avond tevoren hadden de zwarte priesters door het dorp ge wandeld en naar plaatselijk gebruik bij verschillende families een be zoek afgelegd, onder meerdere bij een juist uit Indonesië teruggekeer de militair. Zij liepen ook op de dansavond binnen van de jeugd in het Piushuis. Ondanks het verschil in taal, de Afrikanen spreken naast het Ashanti van hun streek Engels, was er dadelijk contact. Overal wer den de fathers met eerbied en har telijkheid ontvangen, dronken zij veel kopjes koffie met telkens de bijbehorende twee koekjes, en ga ven bij hun vertrek de knielende huisgenoten hun zegen. Een oude Volendammer sprak ontroerd: Nu zie je toch de algemeenheid der Kerk. Van hun kant waren de Afri kaanse priesters diep getroffen door de katholiciteit van Volendam, het massaal communiceren in het bij zonder. Trouwens de gehele levens atmosfeer van het dorp maakte gro te indruk op hen. People must bc happy here, zeiden zij: de mensen hier moeten wel erg gelukkig zijn. Van Volendam reed het gezelschap naar Sehoorl, waar in de dichtbezette parochiekerk father Tawiah met zijn confraters het plechtig Lof celebreerde en vervolgens in de tuin van de pastorie het Allerheiligste droeg in een intieme Sacramentsprocessie. Het Belgische blad „La Libre Bel- gique" oefende Zaterdag scherpe critiek op „het uit Nederland afkomstige be richt, volgens hetwelk de Nederlandse regering heeft besloten ondanks het plan-Schuman voort te gaan met de uit breiding van de ijzer- en staalindustrie te IJmuiden". Het blad schrijft de Ne derlandse houding bevreemdend te vin den. „Het is zeer goed mogelijk dat de hoogovens te IJmuiden in het kader van het Plan-Schuman kunnen blijven werken, hoewel hieromtrent ernstige twijfel bestaat. Om evenwel te verkla ren, dat men zal voortgaan met de uit breiding van deze hoogovens ondanks het plan-Schuman, is kentekenend voor een bepaalde mentaliteit", aldus La Libre Belgique. Radio Vaticana maakte gisteravond in de Tsjechische uitzending bekend, dat de Tsjechische Katholieke geestelijke Blesik kortgeleden in de gevangenis is overleden en dat de stichter van de katholieke universiteit in Praag, Jan Ur ban, ernstig ziek is. In een proces, dat enige maanden geleden tegen tien ka tholieke geestelijken werd gehouden, Werden beiden veroordeeld tot levens lange gevangenisstraffen, aldus meldt U.P. Radio Vaticana waarschuwde voor een actie van de Russische Othodoxe kerk, die ten- doel heeft het helë chris telijk geloof in Tsjechoslowakije uit te roeien. Er werd gewezen op het feit dat bet precies een jaar geleden is dat de Communiten een „katholieke actie" in bet leven riepen teneinde de katholie ken in twee kampen te verdelen. In de uitzending werd gezegd: „De Vervolging van de Kerk van Christus Wordt in heel Tsjechoslowakije van dag tot dag heftiger. Priesters worden ge arresteerd en de communistische politie Voert aanvallen uit op kerken waarbij geplunderd en gestolen wordt. A.le bisschoppen worden in hun huizen ge- Vangen gehouden." De radio richtte een oproep tot de Tsjechische geestelijkheid en de gelovi gen om moed te houden en „even sterk je blijven als zij zich tot nu toe be toond hebben". In een herderlijk schrijven van de Hongaarse katholieke bisschoppen, dat gisteren in de kerken is voorge lezen, werden de katholieke monni ken- en nonnenorden, die vorige week door minister Revai zijn gebrand- ^et een enorme knal werd een stuk vuilnisbelt „opgeblazen." merkt als „imperialistische agitators en reactionnaire nieuwtjesjagers", verdedigd. Hun historische verdien sten in het verleden werden geschetst en de katholieken werden verzochi, voor de orden te' bidden, aldus AP. Het schrijven van het Hongaarse Epis copaat moedigt de katholieke ouders aan godsdienstonderwijs voor hun kinderen te vragen voor het komende schooljaar. In antwoord op Revai's aankondiging, dat de regering een eind zal maken aan haar „liberale politiek ten opzichte van het godsdienstonderwijs", zegt de herder lijke brief, dat er geen officiële nieuwe regeling bestaat van het stelsel van vrij godsdienstonderwijs. Stamhoofden in vol ornaat met een van de zwarte missionarissen gefo tografeerd met enkele Volendam- sen na de plechtige H. Mis. Na Sehoorl volgde Hoorn, waar de Afrikanen in het Parkhotel de ver gadering bezochten van 400 zelatri- cen der Pauselijke Genootschappen, welke bijeenkomst onder leiding stond van rectpr H. Schrama. Fa ther Menya sprak de zelatricen in het Engels toe, waarna zijn woorden in het Nederlands werden vertaald. Men woonde ook een deel van de opvoering bij, onder regie van Pier re Balledux gegeven. En de dag eindigde weer in Volendam, waar tot grote verrassing der mensen de zwarte priesters het Lof celebreer den en father Coustonhet Aller heiligste in de processie door de grote, stampvolle kerk droeg, een plechtigheid van zulk een sfeer, dat tal van gelovigen hun ontroering niet konden bedwingen. Ook in Twente was de belangstelling der gelovigen voor de Afrikaanse pries ters zeer groot. Zij droegen de H. Mis °P in de St. Lambertuskerk te Hengelo. Tijdens het avondlijk Sluitingslof van het Veertig Urengebed in de St. Lam bertuskerk, liepen de zwarte priesters en het stamhoofd in de processie mee. Vanmorgen is het Afrikaanse gezel schap, dat bij de paters van Cadier en Keer op „de Tafëlberk" te Oosterbeek logeert, te Utrecht bij Kardinaal de Jong ontvangen. (Van onze correspondent) In de Rozenhoflaan te Zutphen heeft zich in de loop van Zondagochtend een afschuwelijk familiedrama afgespeeld, dat aan het licht kwam, toen de 37- jarige Ten B. in de loop van gisteravond de politie een verward verhaal deed over een moord, die hij op zijn bejaar de ouders zou hebben gepleegd. Het onderzoek maakte uit, dat hij inderdaad zijn ouders beiden met bijlslagen om het leven had gebracht. De dader, die sinds enige tijd uit een psychiatrische inrichting was ontslagen en voor wie de ouders in Zutphen wa ren komen wonen, wist niet eens meer, wanneer het drama was geschied, maar volgens getuigenissen van de buren zou het 's ochtends zijn gebeurd, omdat men vanaf die tijd het ouderpaar piet meer gezien heeft in de tuin of op straat. De vader is tien jaar geleden uit Indonesië teruggekeerd en was directeur van een postkantoor. Het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, dat ten aanzien van de gevraagde hulpverlening aan de bevolking van de Zuid-Molukken, reeds geruime tijd con tact met het internationale comité van het Rode Kruis in Genève is opgeno men. Deze besprekingen hebben geleid Verwachting tot Dinsdagavond: Zonnig en droog weer met meest matige wind uit Oostelijke richtin gen en iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon 4.20—21.00. Maan 2.30—19 30. Naar wij vernemen is de K.L.M. op het ogenblik bezig een nieuw uitlaat systeem in de practijk te toetsen. Zij is de eerste luchtvaartmaatschappij ter wereld die dit doet. Het uitlaatsysteem is door de Lockheed vliegtuigenfabrie ken ontwikkeld, na grondige proefne mingen. Dit systeem komt hierop neer, dat de uitlaatgassen worden verzameld in een zgn. verzamelring. Deze ring heeft een vijftal recht naar achteren gerichte straalpijpjes. Door de naar achteren stromende uitlaatgassen zal de kruis snelheid van het vliegtuig, dat uitge rust is met motoren voorzien van dit nieuwe systeem, kunnen worden ver hoogd. Bovendien verwacht men dat de stijgsnelheid van een dergelijk vlieg tuig zal kunnen worden vergroot. Het nieuwe systeem is op het ogen blik in gebruik bij een der K.L.M.- Lockheed „Constellation"-vliegtuigen, n.l. de PHTDE (Enschede). tot een stap van de gedelegeerde in In dia van het internationale comité bij de betrokkenen, teneinde de aandacht te vestigen op bepaalde humanitaire be ginselen, waarvan toepassing, indien nodig, de bescherming zou verzekeren van gewonde en zieke burgers en krijgsgevangenen. Het comité heeft voorts vrije doorgang verzocht voor hulpzendingen. Naar aanleiding van de ondernomen stappen heeft het interna tionale comité van het Kode Kruis zich bereid verklaard deze actie tot hulpverlening ter hand te nemen. De vertegenwoordiger van de „Republiek Zuid-Molukken" In Ne derland deelt mede dat de burger bevolking van Namlea op het eilana Buru gebombardeerd is. Het aantal slachtoffers zou wegens gebrek aan een radio-verbinding onbekend zijn. Van de zijde van het Hoge Com missariaat werd het A.N.P. echter medegedeeld, dat omtrent een der gelijk bombardement niets bekend is. De vertegenwoordiger van de „Repu bliek der Zuid-Molukken" deelt verder mede, dat de Zuid-Molukken Australië hebben verzocht wapens, voedsel en medische hulp in elke vorm te zenden. Een agent van politie te Delft betrapte Zaterdagochtend om ongeveer vijf uur twee studenten, die bezig waren vernie lingen aan te richten aan de tribune, welke in de kloostertuin van 't Prin senhof is gebouwd in verband met de komende opvoering van „Elckerlyc" in het kader van het Holiand Festival. Zij hadden reeds een schakelbord vernield en een schijnwerper gereed gelegd om mee te nemen. De politie beschouwt zulk een daad van vandalisme niet meer als een studentengrap en heeft de 23- jarige C.M.B. en de 26-jarige H.T.C. in arrest gesteld. Te Burgemeester Beinsdorp en Barnflair nabij Ter Apel vielen Vrij dagmiddag uit een donkere wolk plotseling enorme sneeuwvlokken, waartussen zich hagelstenen bevon den, die* menigeen dwongen een snel heenkomen te zoeken. De bui duur de slechts enkele minuten; zowel sneeuw als hagel waren snel ver dwenen. Dank zij de korte duur van de bui werd aan de gewassen vrijwel geen schade aangericht. In cfe nacht van Zaterdag op Zondag is een vechtpartij ontstaan tussen R. V. en P. P., beiden te Steenwijk. Tijdens deze vechtpartij werd P. met een mes in de rug gestoken, waardoor een long werd ge raakt. De man werd in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis in Meppel overgebracht. Tussen V. en P. bestond reeds lang een gespannen verhouding. V. is in arrest gesteld. „Een dergelijke verklaring doet twij felen aan de overtuiging, waarmede de Europese regeringen het plan-Schuman hebben onderschreven. Men vraagt zich bovendien af, waarom Nederland in deze aangelegenheid er niet eenvoudig het zwijgen toe heeft gedaan, totdat men be ter bekend was met de aard van het plan-Schuman". Het blad besluit met de woorden: „Het feit dat men een derge lijke eenzijdige instelling bekend maakt zonder dat men hiertoe verplicht was. is een slecht voorteken, èn voor het Plan- Schuman èn voor de eenmaking van Europa". In doorgaans goed ingelichte krin gen ip Den Haag heeft men tegenover het A.N.P. verklaard, dat de uitbrei ding van de Hoogovens te IJmuiden reeds lang aan de orde Was voor er sprake was van het Plan-Schuman. Hoewel Nederland sympathiek tegen over het Plan-Schuman staat. „kan men hiermede nog geen rekening hou den, daar het immers nog geen con crete vorm heeft gekregen. Uit niets is gebleken, dat deze uitbreiding niet in het plan zou passen. Wat de laatst aangehaalde zin van het artikel van „La Libre Belgique" betreft werd op gemerkt, dat de regering niets anders deed dan vragen beantwoorden, welke haar door leden van het Parlement waren gesteld, aldus meldt het A.N.P, Robert Schuman. de Franse minister van Buitenlandse Zaken heeft tegenover een aantal journalisten verklaard, dat liet hem verheugde te kunnen zeggen, dat hij over het Plan-Schuman „enig goed nieuws van Engelse zijde had ont vangen". Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za len heeft naar aanleiding hiervan ver klaard, dat Schuman waarschijnlijk doelde op een besluit van Engeland, zijn tegenvoorstellen inzake de samensmel ting van de staal- en steenkoolindustrieën niet te zullen voorleggen, voordat de conferentie over het Plan-Schuman vol gende week Dinsdag zal zijn begonnen. De Britse liberale partij heeft Zater dag haar goedkeuring uitgesproken over het plan-Schuman en de Britse regering dringend aangeraden het te bestuderen „in een oprechte poging" om te zien hoe Engeland eraan zou kunnen deelne men. Een resolutie van de partijraad verklaart, dat de voorstellen van Schu man dienen te worden toegejuicht op politieke, economische en strategische gronden. f» (Van onze verslaggever) Een Nederlandse loods kon Zondag onverwachts inrukken. Hij zou het Noorse tankschip „Skotaas" van Am sterdam uit buitengaats brengen, maar het schip brandde twee uur voor het vertrek voor een gedeelte uit, zodat het vertrek moest worden uitgesteld. De „Skotaas" meet 8190 ton, hoort thuis in Larvik en is in 1931 in Enge Ongeveer 550 man namen aan de oefe ningen deel: 450 van de infanterie onder wie een groep grensbewaking er. I - van de luchtdoelartillerie, want de „vijand" beschikte ook (veronder- i'-*è LuJCs (Van een speciale verslaggever) De bewoners van Hoorn waren natuurlijk van te voren ingelicht, maar de reizigers, die er Zaterdagmiddag met de trein het station binnenstoomden, moeten enkele ogenblikken aan gevoelens van hevige ongerustheid ten prooi zijn geweest toen zij uit een rookgordijn de griezelige gestalten van in camouflage-tenue gestoken soldaten zagen opdoemen, die, het geweer in de aanslag, onder oorverdovend geknal van inslaande granaten over het spoor wegemplacement slopen. Zij verkeerden nog in volkomen onwetendheid omtrent het feit, dat Nationale Reservisten bezig waren het stationsgebouw in de stad van Jan Pieterszoon Coen op enkele actieve heren van de vijfde colonne te heroveren; en ook omtrent de ongetwijfeld meer geruststellende omstandigheid, dat die „vijfde colonne" voor deze gelegenheid was gerecru- teerd uit de gelederen van de Nationale Reserve zelve...... stellenderwijs overigens) over de steun van enkele vliegtuigen. Het doel van de manoeuvre was vooral, zo werd ons uitgelegd, de Nationale Reservisten uit het District Noordholland, die in hun dorpen en stadjes meestal met niet meer dr ongev. 20 man tegelijk oefenen, eens in groter verband bij elkaar te bren gen en hun leren zich aan te passen in een actie van verderstrekkende allure. Gelijk onze lezers bekend zal zijn maakt deze Nationale Reserve deel uit van de op particulier initiatief en op basis van volkom"" belangeloze vrijwilligheid op gerichte organisatie van „Steun Wettig Gezag", die zich voorstelt de regering op haar verzoek met alle haar ten dienste staande middelen in geval van nood ter zijde te staan. Zo'n „geval van nood" deed zich, zo werd aangenomen, Zaterdagmiddag in I voor. Tengevolge van een „uiter mate kritieke internationale situatie", roerden zich in het stadje vijandige elementen. terdege, zij veroorzaakten relletjes en hadden zelfs in een onbe waakt ogenblik zich meester weten te maken van het stationsgebouw. Maar hun heerschappij daar duurde bijzonder kort. Wij mochten er getüige van zijn dat de Nationale Reservisten in minder dan tien minuten de zaak weer stevig in handen hadden. Hoe het precies ging kunnen wij u gehuld als wij ineens waren in een rookgordijn niet ver tellen. Maar toen wij weer enig zicht hadden konden wij nog nét constateren, hoe een niet onbelangrijke groep vro lijk-gestemde krijgsgevangenen door grimmige reservisten werd weggevoerd. Vinniger was de strijd echter om een 4 cm stuk luchtdoelgeschut dat ergens pal in de nabijheid van de stad was opgesteld en dat in handen was van de Nationale Reserve. Het draaibare wapen zelf moest men al spoedig opgeven. Er ontploften zóveel schertsgranaten jn de nabijheid van het geschut, dat men onmogelijk nog langer kon voorwenden dat er geen vuiltje aan' do lucht was. Maar daarmee was het pleit nog niet beslecht. Want de reservisten bleven zich hardnekkig verzetten tegen de uit het omliggende struikgewas overal op rukkende vijanden. Er speelden zich daarbij zeer zonderlinge tonelen af. Een reservist, die precies op het punt stond een persoon van de vijfde colonne door zijn helm te schieten zag zich in eens door een sergeant bij de loop van zijn geweer gepakt en hoorde zich ver ontwaardigd toeroepen: „Dat kan nóóit!" Waarom het niet „kon" begrepen wij niet; maar de reservist liet zeer ontmoedigd zijn wapen zakken. Even later hief hij het weer op en knalde op een haar na zijn eigen commandant neer. En temidden van het krijgsrumoer, dat door toedoen van lustig met grana ten werpende verdedigers en „vijanden" en door toedoen ook vooral van een sergeant, die ijverig springstof tot ont lading bracht, waarlijk niet gering was, vingen wij het volgende gesprek op tussen twee reservisten, die bij een groepje krijgsgevangenen de wacht hiel den. „Daar heb je er weer een". „Pas jij maar even op de gevangenen, dan ga ik hem even onschadelijk maken". „Nee, i k heb hem ontdekt". „Ach wat, die is tóch al lang dood. Want dat was dikwijls een heel vraag stuk, wie „dood" was en wie niet, een vraagstuk waarover men soms een aan valler en een aangevallene, die vrijwel gelijktijdig hun geweer hadden afge schoten, heftig kon horen dicusSiëren. Wie tenslotte deze strijd won, weten wij niet, al kregen wij sterk de indruk dat ook hier de Nationale Reservisten tenslotte aan het langste end trokken. Maar, dat was de algemene eindcon clusie, heel deze „net echte" actie was zeer leerzaam geweest. De maaltijd en het défilé voor de mili taire autoriteiten, waaraan „vriend en vijand" tenslotte gezamenlijk deelnamen, waren echter helemaal echt, dat ver zekeren wjj u. X, s v ;X -<N- In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is een internationale hondententoonstelling gehouden,"georganiseerd door de Nederlandse Kennelclub „Cynophilia". Tijdens de keuring van een fraaie groep Barsois. Voor wie leren wil, is het leven dagelijks een school.J (Van onze verslaggever) Het weekend lang hebben een duizend honden, om precies te zijn 1016, het RAI-gebouw vereerd met hun aanwe zigheid. Tachtig rassen waren met hen vertegenwoordigd. Ze waren kennelijk uit hun gewone doen, want men ving hun geblaf, gesteun en gekef voortdu rend op, waar men zich ook in de toch zo grote hall van de RAI bevond. Dui zenden nieuwsgierige ogen hebben deze duizend honden gedurende het weekend gehoord en gadesiagen. Het betrof hier namelijk een internationale hondenten- toonstelling, georganiseerd vanwege het 60-jarig bestaan der Nederlandse Ken nelclub „Cynophilia". Wethouder mr. F. H. C. van Wijck verrichtte Zaterdag namens de burge meester van Amsterdam de opening Spaniels en Afghaanse windhonden, terriers, poedels, alles wat U maar aan hondenrassen kunt opnoemen, zaten uitgedost in pelzen op zijn fraaist te wachten tot zij voor de keurmeesters mochten verschijnen. Eigenlijk versche nen de keurmeesters voor hen. Alle kennis door nauwgezette Studie verza meld werd hier op de honden losgelaten, die het zich lieten welgevallen. Koel soms en uit de hoogte, vriendelijk en bijna likkebaardend of met een onder worpenheid, die hun baas of bazin tot wanhoop brachten. De zilveren medaille van H.M. Ko ningin Juliana, voor de beste hond van de tentoonstelling, aan de chow-chow „Schild's Xabu" (die tevens de beste hond uit het buitenland was), eigena resse comtesse R. de Changy (Brussel), de zilveren medaille van Z.K.H. Prins Bernhard, voor de beste zelfgefokte hond, aan de bedlington terrier „Derby v. d. Helmburg", eigenares mej. H. Cloppenburg (Winterswijk) en de zil veren medaille van de gemeente A'dam voor de beste groep aan de greyhounds van de heer C. Jongert uit Suameer (Friesland). land gebouwd. Het lag aan de proef- stoomplaats van de Ned. Dok- en Scheepsbouwmij. te Amsterdam- Noord toen er Zondagnacht omstreeks vier uur brand uitbrak in de verblij ven van de opvarenden in het achter deel van het schip. De 28-jarige Zweedse matroos Erik Jonis moest met brandwonden aan hoofd, borst en handen naar het Wilhelminagasthuis worden overgebracht. Het is gewoonte aan boord van Noor se tankboten dat de officieren ook hun gezinnen metenemen en in grote haast moesten dan ook vrouwen en kinderen van boord vluchten. De brandende ver blijven lagen rondom de machinekamer boven de tanks met stookolie. De Am sterdamse brandweer rukte met het oog op deze situatie met veel materieel uit Zij kon eerst, door de felle vlammen en de scherpe rookontwikkeling, de vuur haard niet bereiken, maar wist tenslotte toch de brand te localiseren tot de offi ciers- en matrozenverblijven, die aan bakboordzijde vrijwel geheel uitbrand den. De drijvende stoomspuit „Jason" heeft met zijn waterkanon en acht stra len het leeuwen aandeel in het blus- singswerk gehad. Ook de tweede wedstrijd van de voet- baltocr naar het hoge Noorden is ge ëindigd in een nederlaag van het Oranje team, dat in Helsinki met 41 van de zwakkere Finnen verloor. Het mag dan waar zijn, dat het eerste van de drie Finse doelpunten uit een wat dubieuze strafschop werd gemaakt en dat er aan het vierde al een héél raar luchtje zat, maar het is toch in ieder geval zó, dat dit Nederlands Elftal geen overwinning verdiende. Het was volkomen uit z'n gewone doen. Het speelde lusteloos en zonder enthousiasme en reageerde zelfs nauwe lijks op de Finse doelpunten, die toch stuk voor stuk een knauw in zijn repu tatie betekenden. Pas toen de tweede helft 20 minuten oud was, begonnen de Oranjemannen pogingen in het werk te stellen om althans die beruchte en eer loze „0" weg te werken. Dat lukte dank zij Lenstra, maar daarmee was het kruit toch verschoten. Voor het verslag zie pagina 4. Naar eerst thans vernomen wordt, is 5 Juni j.I. ds. G. W. Mollema te Laya (Z. O. Celehes) door terroristen ver moord. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. De Nederlandse regering zal deze week bij de O.E.E.C. een verreikend plan indienen voor industriële reorganisatie in West-Europa, dat ten doel heeft de nog bestaande handelsbarrières uit de weg te ruimen, aldus verneemt Associated Press. Het voornaamste punt van het voorstel houdt in de stichting van een Euro pees fonds, dat steun zal moeten verlenen bij de aanpassing, die nodig is indien een industrie door concurrentie getroffen wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1