LeeggespeeM Oranjeteam verliest zelfs in Onderscheiding gasten DUBIEUZE Helsinki uitblinker der voor Rijvers m Zeeburgia troonde op fluweel, maar DWV was nog niet uitgepraat Hopeloos schijnende achter stand (3-0) in 5-3 zege omgezet Nieuwe triomf voor Ken Wharton op Circuit van Zandvoort lijst Veel favorieten op lange van uitvallers DOELPUNTEN •Fris spel van de Finnen Balans E Sprintzege van S N IJ D E R S in Beneluxwedstrijd Profcriteriam voor Cor Bijster Rusland c.s. in 1952 naar Helsinki? D.W.V. EINDELIJK IN EERSTE KLAS Prins Bernhard onder de toeschouwers U Acht sprintmatadoren in Olympisch Stadion MAANDAG 12 JUNI 1950 PAGINA 4 99 HELSINKI, 11 Juni De 60.000 Nederlanders, die nog geen maand geleden de lrifoun.es van hei Amsterdamse siadion zowai» afbraken, ioen een herboren Nederlands elfial de Engelse beroepsvoeiballers mei 30 versloeg, zullen nau welijks kunnen geloven, dai hun favorieten van die achi- iiende Mei dezelfden waren als de teleurstellende spelers, die nu van de technisch niet hoog aangeslagen Finse voet ballers mei 41 en niet minder verloren. Maar dai is toch werkelijk hei geval geweest en ronduit gezegd heeft hei er in het Olympisch Siadion van de Finse hoofdstad geen ogenblik naar uitgezien, dat het anders zou worden. Hei Nederlands elftal was ,,op". Het liep mei loodzware benen over de door 25.000 enthousiaste toeschouwers omzoomde grasmat en kon niets anders produceren dan een dof, onge ïnspireerd spelletje, waarin geen spoortje enthousiasme te vinden was en dat in zijn doorzichtigheid een verbijsterend gemakkelijke prooi werd voor de opportunistisch, maar wel dadig fris spelende Finnen. Rijvers geëerd Van burgemeester d'Ailly tot arbiter Eklind Eindelijk een treffer -Interlands 1949—'50 KC zoekt al weer Land steam Olymp. Dag Schulte vóór Middelkamp en Schotte mÊSm j Zwaar geschut Ommekeer Wielernieuws met een zijner grensrechters, waarbij men parlementeerde over de tijd, be landde een verre trap bij de Finse rechtsbuiten Vaihela. Onze achterhoede stak de handen omhoog wegens buiten spel, doch Eklind was nog steeds in con ferentie en zag op dat ogenblik niet eens het gevaar, dat er voor het Hollandse doel dreigde, en juist toen hij en de grensrechter tot overeenstemming wa ren gekomen zag hij de bal in het Ne derlandse doel verdwijnen. Met een po- sitief gebaar, van verre afstand, wees hij naar het midden: doelpunt! Een potsier lijk incident, dat algehele verwarring veroorzaakte. Alle Oranjehemden, kee per Kraak voorop, holden naar de an dere kant van het terrein om de Zweed op zijn fout attent te maken. Na enkele seconden beraad trok die overigens zijn beslissing niet in (4X). Even later floot hp het einde en verdween in volle spurt naar de kleedkamer, net of hij zich een I eet je schaamde voor zijn lang niet feilloze leiding. Er valt, zoals wij elders schrijven, misschien wel iets op te merken over het gehalte en de rechtsgeldigheid van de doelpunten, waarmee de Finnen hun opvallend grote zege behaalden. Maar dat doet er allemaal niet toe. Dit Ne derlands elftal zou ook met een 21 nederlaag of zelfs met een draw, een bewijs van zwakte hebben geleverd dat men na de 41 overwinning van het vorig jaar en niet te vergeten de 3—0 tegen de Engelse B-profs, niet voor mo gelijk had gehouden. De verklaring ligt voor de hand. De Zweden spraken al van een elftal dat „er vermoeid uitzag". In Helsinki was dit elftal volkomen lam geslagen en het is tijd en ruimte ver knoeien om de werkelijke oorzaken van de nederlaag elders te zoeken. Dus ook niet bij de spelers. Zelfs Kraak, die in Stockholm nog zó geschit terd had. dat zelfs de koele Zweden het woord „brillant" gebruikten, zelfs Kraak miste in de Finse hoofdstad zijn traditionele glans. De overigen de een meer, de ander minder waren volkomen leeggespeeld en het heeft met persoonlijke kwaliteiten of mogelijkhe den niet veel te maken, dat er ditmaal zo bitter, bitter weinig van terecht kwam. Rijvers was een der besten in de aan val en werd bekroond met de te Hel sinki gebruikelijke onderscheiding „uit blinkers der gasten", waarvoor hij een presentje kreeg. Ook Lenstra was goed, Clavan ijverig. Hofma en Michels niet voldoende. In de middenlinie was Ter louw niet de stopper die wij kennen en speelde de hard sjouwende Stoffelen evenmin een goede wedstrijd als Van der Hoeven. De achterspelers waren zwak. vooral Potharst. Bij de Finnen, die aardig en vlot maar vast niet imponerend speelden, kreeg keeper Laaksonen de prijs van „beste speler der gastheren". Zwakke plekken waren niet in het elftal te vin den, al maakten Beijar en Vaihela geen sterke indruk. Midvoor Asikainen is een handige sjouwer, een goed techni cus. maar niet snel. Rytkonen, de rechts binnen. was de motor in de voorhoede, die een voortreffelijke partij voetbal heeft gespeeld. Over scheidsrechter Eklind valt niet veel goeds te zeggen. Het aantal fouten, dat hij maakte, was legio. In hun met zon overgoten, witte sta dion ontwikkelden de Finnen direct een vlot spelletje, met aardige combiiiaties, welke door het matte spel van de Ne derlandse backs, niet ongevaarlijk wa ren. Rond een kwartier na het begin was er voor het eerst deining op de tribunes, toen middenvoor Asikainen, die wilde doorbreken, ten val werd gebracht door Terlouw, maar niet op een wijze, dat de beslissing van Eklind „strafschop" als een rechtvaardige straf mocht gelden. De achterspeler Myntti vond het echter allemaal best en schoot de bal rustig langs Kraak heen: 10. In plaats dat dit doelpunt de Oran- jehemden wakker hal geschud, bleven onze spelers een spel demonstreren, dat niet onaardig in elkaar zat, maar zonder vaart breedtespel! en fantasie werd uitgevoerd. De Finse achterhoede, die zeker geen sterke in druk maakte, kreeg daardoor voort durend gelegenheid zich tijdig te her steilen, maar niettemin werden mid voor Michels enkele prachtige kan sen om de gelijkmaker te scoren aan geboden. Zijn schoten vlogen echter over of langs het doel. Men kreeg overigens duidelijk de in druk, dat onze landgenoten de Finnen volkomen onderschatten, iets, waarvoor in het geheel geen reden bestond. Na een half uur wist Finland de voorsprong te vergroten. Midvoor Asikainen kreeg de bal van zijn snelle linksbuiten toege speeld. Potharst werd door Asikainen verrast, Terlouw stak de handen om hoog om aan te geven dat de Fin bui tenspel stond, waarbij hij echter vergat, Een gedrukte stemming heerste er in dc Nederlandse kleedkamer. Daar kon zelfs de opgewekte burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, r.iet veel aan doen. De hoofdstedelijke burgerva der wees op de goede dingen van deze wedstrijd,, maar de spelers luisterden stilletjes. Ook nadat mr. d'Ailly zijn gastheren weer was gaan opzoeken de burgemeester van Amsterdam was naar do Finse hoofdstad gekomen in verband met de plechtige viering van het 400-jarig bestaan van Helsinki bieef het rustig in de kleedkamer. Alleen over de scheidsrechter raakte men r.iet uitgepraat. Hij heeft de spelers het genoegen in de wedstrijd vergald. Eerst die veel te zware straf. Penalty. „Waarom?" zei Kraak. „Zo erg was net niet, wat Terlouw deed." Toen dat twee de doelpunt, buitenspel. Althans zo den ken de meeste oranjehemden er over. Vervolgens het niet toekennen van het Nederlandse doelpunt, toen het leder een meter over de doellijn was. En vervol gens die blunder aan het slot: die con ferentie tussen scheidsrechter en grens rechter „ergens in Helsinki" zei een der Nederlandse spelers. Waarop Abe be weerde: ..Als mijnheer Eklind op die ma nier in Rio fluit, wordt hij prompt ge hangen!" dat Huybregts nog enkele meters dich ter bij het doel stond dan Asikainen. Kraak moest uit zijn doel lopen en de harde schuiver verdween langs onze doelman in het net: 20. De toch werkelijk niet zo schitterend spelende gastheren liepen nu rechts en links door onze verdediging heen. Zon der dat de Oranjchemden nog maar een moment gevaarlijk waren geweest doelman Laaksonen had één goed gericht schot te verwerken gekregen, maar dat was bij het terugspelen af komstig geweest van zijn spil Pylkko- nen!wilde de scheidsrechter het fluitje al aan de mond brengen als sig naal van het einde der eerste helft, toen een fraaie aanval van Asikainen bij de rechtsbinnen Rytkonen belandde, die onhoudbaar voor Kraak het derde doel punt produceerde (30). In de tweede helft kwamen de Oran jehemden in het veld met de wil om de achterstand in te halen. Men kon in derdaad hun volhouden en hun vechten tegen eigen onmacht bewonderen, maar daarmede wil nog niet gezegd zijn, dat onze vertegenwoordiger-s ook goed voetbal speelden. Het enige aantrekke lijke van de ontmoeting was, dat beide doelen nu om beurten in gevaar ver keerden. Intussen was Rijvers naar de rechts buitenplaats verhuisd, Lenstra kwam naast hem staan en Clavan bezette de linksbinnenplaats naast Hofma. Ook bij de Finnen volgden enkele omzettingen. Langzaam maar zeker werd de druk op het Finse doel sterker. Terlouw stond enkele malen over de helft, maar het schieten en het koppen waren zo slecht, dat Laaksonen, die het wel druk had, het toch niet bepaald moeilyk kreeg. Toen er nog 20 minuten te spe len waren, kreeg Lenstra met een kop bal van Michels het leder in vrije po sitie. Ecn hoog schot in de rechterhoek volgde en de achterstand was ver kleind (31). De druk op het Finse doel werd, het sprak welhaast vanzelf, na dit doelpunt nog groter. Een kogel van Abe Lenstra sloeg tegen de onderkant van de lat het veld in, waarschijnlijk het beslis- sendé ogenblik van de wedstrijd. Eens klaps was de fut er weer volkomen uit. Men bleef druk uitoefenen, maar de harde onverzettelijke wil om de wed strijd toch nog uit het vuur te slepen, ontstaan na het doelpunt van Lenstra, was al weer verdwenen. De Finnen pro fiteerden er van en wisten met enkele gevaarlijke, snelle uitvallen opluchting voor de achterhoede te brengen. Juist toen scheidsrechter Eklind een kleine conferentie hield bij de zylijn NederlandBelgië (Rotterdam) 01 NederlandDenemarken (A'dam) 01 NederlandEngeland B (Newc) 01 NederlandBelgië (Antw.) 02 NederlandEngeland B (A'dam) 30 NederlandZweden (Stockholm) 14 NederlandFinland 14 Nederland 7 1 0 6 2 5—13 Na afloop van dc wedstrijd tegen Fin land is het bondselftal, hetwelk Zondag 18 Juni in het kader van de Olympische Dag tegen Kopenhagen speelt, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvo gels); achter: Huybregts (BVV) en De Jong (ADO); midden: Weenink (Braban- tia), Terlouw (Sparta) en Verbeek (Sparta); voor: Vermunt (RBC), Rijvers (NAC), Langelaan (HBS), Lenstra (Heerenveen) en Hofma (Heerenveen). Als reserves zyn aangewezen: Saris (BVV), Mcrtens (Willem II), Bauman (ADO) en Steenbergen (Feijenoord). Het „vredescongres" te Wenen heeft met algemene stemmen onder meer de volgende resolutie aangenomen: „Met het oog op de uitstekende propa gandistische waarde voor de vrede van de Olympische Spelen hebben de Sow- jet-Unie en andere landen, die daar tot nog toe niet aan meededen, beslo ten dat z\j aan de komende spelen te Helsinki moeten deelnemen." Een Amsterdams korfbalteam heeft een Fries twaalftal met 84 verslagen, nadat de rustmet 11 was ingegaan. A raison van f 91,200 per man hebben de Zweedse voetballers Nilson en Malberg een contract van twee jaar gesloten met de Italiaanse voetbalclub Genoa. Zaterdag 24 Juli wordt de Zuid-Holland Grensrit voor motoren gehouden. Start Rotterdam, route 400 km., eindpunt Was senaar. Het zal niet meevallen. Iders op deze pagina hebben wij nog 'eens de resultaten vermeld van de wedstrijden, welke het .Veacrlands Elftal dit seizoen heeft ge speeld. Erg opwekkena zijn die resul taten niet Zeven wedstrijden, waarvan de oranjemannen er maar één wonnen en wel die veelbesproken ontmoeting met de Engelse B-profs in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. De vraag rijst of hetgeen na die wedstrijd als „winst" werd geconsta teerd, winst van één dag blijkt te zijn geweest. De tour naar Skandinavië heeft immers twee fikse nederlagen opgeleverd en van de verheugende symptomen, welke men te Amsterdam ontdekte, was hóch in de Zweedse, nóch in de Finse hoofdstad ook maar iets te bespeuren. Is daarmee bewezen dat de winst van 17 Mei helemaal geen winst is geweest? Wij geloven het niet. Wij hebben de wedstrijd tegen de Zweden verloren, omdat de Olympische kam pioenen veel sterker waren, óók ster ker dan het elftal, dat met 30 van de Engelse B-ploeg won. Daarom op de eerste plaats. Maar ook omdat het grootste deel van ons elftal overver moeid was en de ware lust om te spe len miste. In Helsinki bleek dat nog sterker. De frisse Finnen, die pas aan hun seizoen begonnen, waren met heel hun gebrek aan techniek of brille, maar dl te vaak in staat de Nederlanders te overspelen en het gevolg was een ne derlaag waarop niemand had gerekend. Vorig jaar hebben wij de vraag ge steld, of een zomertournée, practisch na het seizoen, voor onze amateurs wel aanbevelenswaardig was In Stockholm, maar vooral in Helsinki, heeft men twaalf maanden later het antwoord op die vraag gegeven. Verschillende spe lers hadden al eerder getoond, dat de lasten van een lang en in spannend sei zoen hen te zwaar werden. In Helsinki bleek iedereen te zijn meegesleept door een loomheid, welke alle techniek, com binatievermogen, eendracht en speldrift de hals omdraaide. De teleurstellende resultaten van de Skandinavische tour hebben dan ook niet op de eerste plaats aangetoond, dat men weer een reeks andere spelers moet gaan proberen, maar dat er een langer en consequen ter gesloten seizoen moet zijn. Ook en vooral voor interlandwedstrijden. Cr. ETTEN, 11 Juni. Te Etten is een internationaal criterium over 200 km. voor profs en onafhankelijken gehou den, dat werd gewonnen door Gcrrit Schulte. Ongeveer 30.000 toeschouwers woonden de uitermate spannende wed strijd bij, waarvan de uitslag luidt: 1 Schulte, 4 uur 55 min. 43 sec.; 2. Middelkamp (Kieldrecht), op 7 sec.; 3. Schotte; 4. Van As; 5. Voorting; 6. Van der Zande; 7. Janssen; 8. Savelsberg; 9. Van der Vcken; 10. Schoenmakers; allen zelfde tijd. Eind Juli organiseert de K.N.M.V. een rallye voor rijwielen met hulpmotor naar het vliegveld Ypenburg, waar dan een vliegfeest wordt gehouden. De Poolse Davis Cup heeft Ierland met 32 verslagen en zich daardoor geplaatst in de halve zóne-finale. Zó werd, doelpunt va doelpunt, Zee- burgia's vonnis geveld, toen DWV zijn r achterstand inliep. Op de voorgrond j middenvoor Homan, die daarin zo'n groot aandeel had. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 10 Juni Na 34 minuten spelen in de tweede helft werd Zeeburgia's hoop op behoud van het eerste-klasserschap genadeloos de bodem ingeslagen, toen D.W.V.'s stormram Homan met een ongelofelijk mooi doel punt vliegend schot inééns uit strakke hoekschop van invaller rechts buiten Donkersloot na tal van emotionele momenten in deze heroïsche strijd D.W.V.'s hopeloos schijnende 30 achterstand na de eerste drie kwartier wist, om te zetten in een 43 voorsprong! Groot was het enthousiasme van de D.W.V.-aanhang, die allerminst op zo'n tour de force van zijn club gehoopt had; diep de verslagenheid van de Zeeburgianen, die er toch zo vast van overtuigd waren, dat de mannen van de Kruislaan de veilige voorsprong in de tweede helft wel zouden consolideren. Doch dit laatste bleek ijdele hoop, omdat de Over-IJers schutters in de voorhoede herbergden, die, toen zij de kansen eenmaal goed kregen, er een beter gebruik van wisten te maken dan Zeeburgia, dat alleen in Van Biljouw en Verhage voetballers van formaat in de aanvalslinie had. DWV ging het aanvankelijk alles behalve naar den vleze. De eerste tien minuten kreeg haar verdediging het zwaar te verduren. Zeeburgia huldig de het standpunt, dat de kortste weg naar het doel bewandeld diende te worden en demonstreerde dit met aanvalsspel over de vleugels en door het midden waarmede de Over-IJse verdediging maar ternauwernood raad wist. Dit neemt niet weg, dat ook Zeeburgia blijk gaf geen hecht verdedigingsblok te bezitten, zodat aan beide zijden tal van (Van een speciale verslaggever) ZANDVOORT, 11 Juni Alleen de kopgroep van de laatste klasse sport wagens heeft Zondag eigenlyk een sensationele eindspurt geleverd in de strijd om de eerste plaats. De pechduivel maakte veel slachtoffers onder de favorieten, die in de eerste ronden een flinke dosis spanning teweegbrach ten onder de ruim 20.000 toeschouwers die, al of niet ge(zonne)brild, op de tribunes en tegen de duinhellingen deze sportieve strijd gadesloegen. De spanning werd dikwijls van de kopgroep verplaatst naar de middelste ge lederen; vooral bij de M.G.'s, die in klasse C. een verwoed gevecht leverden om de tweede, derde en vierde plaats. De trieste lijst van de uitvallers telde ditmaal vele grote coureurs en belangrijke sollicitanten voor de eerste prijzen. Zandvoort: Start van de 500 c.c.'s tij dens de prachtig geslaagde automobiel races. Boven: Prins Bernhard hangt de winnaar van deze klasse Ken Wharton (tweevoudig winnaar van de Tulpen- rallye) een krans om. De Renault van H. Kreisler verloor in de Tarzanbocht een achterwiel; ir. Visser moest zijn veelbelovende strijd staken, omdat de versneUingshandle gebroken was. De bekende coureur Gatsonides verliet het asfalt met een defect aan zijn linker achterwiel; Lex Beels, de grote man van het vorig jaar, viel uit wegens motorstoring; evenals Parker, die met Ken Wharton zo vrolijk stuivertje wisselde in de race van de 500 cc renwagens. De tweede „Beels Special" met Richard son kon het ook niet bolwerken en tenslotte moest de onfortuinlijke Gat sonides voor de tweede maal capitu leren omdat in de 2000 cc klasse zijn „Gatso 4000 Sport" overkookte. Ken Wharton, de winnaar van de tulpen-rallye, was de „held" van de dag. Deze reus onder de „lilliputters" zette zijn grijze Cooper JAP, uitgerust met een reservemotor, als eerste over de finish in de reeds populair geworden race van de 500 cc renwagens. Direct na de start lag hij achter Parker en Beels in de kopgroep en werkte zich spoedig op naar de eerste plaats. Zelfs wist hij in de vijfde ronde Parker voor bij te spurten. Nadat de „Parker Spe cial" uitviel, was de eerste prijs reeds voor hem gereserveerd. Dank zij zijn superioriteit, rijkunst en verbluffend bochtenwerk, kreeg hij een grote voor sprong op Watkins, die als tweede de eindstreep passeerde. De Nederlander Richardson deed in de laatste ronde v. alles wat maar mogelijk was om de derde Engelsman, Headland, in te halen, maar hij moest genoegen nemen met de vierde plaats. De jonge coureur Hoogeveen leverde een grandioze prestatie met zijn eigen- gebouwde „Minor", de enige tweetact- wagen van het gehele veld. Piet Nor- tier had het omroepershokje verwisseld voor een zitplaats in de „Renault Vier" en eindigde als tweede met één ronde achterstand. Van Houten bespeelde de gaspedaal van de sierlijke „Fiat 1100" met de fijngevoelige voet van de meester. Het was jammer, dat zijn geduchte rivaal, ir. Visser, (M.G. „Magna"), die in al die bochten nog al eens wat snelheid verloor, wegens mankement naar de pits moest terugkeren. Ook v. d. Lof won met zijn M.G. onbetwist in de 1100 1500 cc klasse, toen Gatsonides was uitgevallen. De jonge W. Kühne maakte een prachtig debuut op de racebaan door beide ervaren renners Molenaar en Roe- loffzen te slaan. De Antwerpse Nederlander H. Roos dorp bond alle anderen achter zijn zege wagen en geen enkele car kwam zon der een of meer ronden achterstand in de wolk, die de uitlaat van de Ferrari achter zich liet. De enige serieuze con current van de ultra-moderne wagen, de Cotura BMW met v. d. Tuin aan de touwtjes, vloog uit de bocht en staakte verdere pogingen. Bij de klasse E (boven de 2000 cc) brandde het zware geschut eerst goed los. Gatsonides wist de snelste serie wagen, de Jaguar X.K. 120, te passeren, waarbij de „Vliegende Molshoop" waar schijnlijk boven zijn toeren draaide, want de wagen was nog niet helemaal ingereden De grote rijvaardigheid van Tielens won het tenslotte van J. v. Dieten, die met zijn snelle Jaguar nog al eens aardig over de weg scheur de. Het zware slippen kostte hem dik wijls veel snelheid. Het publiek, waaronder ook Prins Bernhard aanwezig was, had veel plezier om de „trouwauto" van de bekende ra cer Van Dijk, een Ford V 8, die niet onder deed voor de gestroomlyde sportieve collega's. Tenslotte een bewon- deringskransje voor majoor Flinterman, die met veel durf en behendigheid zyn Simca als vijfde over de eindstreep rolde. Uitslagen: Klasse A (t/m 750 cc) 1 H. Hoogeveen, 39.11.8, gem. 96.28 km; 2 P. Nortier; 3 I. Langestraat; 4 C. Rijs- houwer; 5 H. Jonkers; snelste ronde H. Hoogeveen 2.35 min., gem. 97.32 km. Klasse B (750 t/m 1100 cc) 1 A. v. Hou ten, 37.27.2, gem. 100.76 km; 2 G. Reys; 3 Pieksma; 4 W. Oosten; 5 A. v. d. To ren. Klasse C (1100 t/m 1500 cc) 1 A. v. d. Lof, 36.29.8, gem. 103.38 km; 2 W. Kühne; 3 J. Molenaar; 4 G. Roeloffzen; 5 J. Flinterman; snelste ronde M. Gat sonides, 2.18.5 min., gem. 108.99 km. Klasse D (1500 t/m 2000 cc) 1 H. Roos dorp, 34,22.3, gem. 109.78 km; 2 J. Beem- sterboer; 3 H. van Ramshorst; 4 J. Gött- sens; snelste ronde H. Roosdorp, 2.13.2, gem. 113.32 km. Klasse E (boven de 2000 cc) 1 Tielens, 33.41.8, gem. 112 km; 2 J. v. Dieten; 3 K. Barendrecht; 4 H. Sijthoff; 5 P. v. Dijk; snelste ronde Tie lens 2.09.9, gem. 116.5 km. 500 cc 1 Ken Wharton, 38.25.4, gem. 111.32 km; 2 K. Watkins; 3 C. Headland; 4 J. Richardson; 5 J. Cox; snelste ronde D. Parker, 2.10.1, gem. 116.03 km. benauwde situaties ontstonden. Na 11 minuten beleefde DWV zijn eerste tra giek. Doelman Meyer hypernerveus nam een doelschop. On onverklaarbare wijze en tot ont zetting van allen, die DWV een warm hart toedragen, belandde de bal viif meter buiten het strafschopgebied precies voor de voeten van de verblufte Zèe- burgia-linksbuiten Nieland, die slechts zijn been behoefde uit te steken om het onbeschermde doel te raken (10). Dit voorval kwam de zekerheid in de defen sie nu niet bepaald ten goede, wél de aanval der Zeeburgianen, die zelfver zekerder begon te spelen en een nog grotere aggressiviteit aan de dag legden. Langzaam maar zeker veroverden de whites het middenveld en dit resulteer de in het overwicht, dat nu ten toon werd gespreid. Vijf minuten na de eer ste goal kreeg DWV wederom een bit tere pil te slikken. Een goed opgezette aanval van Zeeburgia schiep wederom verwarring in de zwart-gele defensie, linksbuiten Nieland zette tamelijk non chalant voor en in het duel dat volgde tussen linksback Roeien en v. Biljouw caramboleerde de bal via het hoofd van de onfortuinlijke DWV-er langs Meyer, die onmachtig bleek de plotselinge kop bal weg te werken (2—0). Doch daarmee had het pechduiveltje nog niet met de kampioenen afgerekend, al mogen ze waarlijk van geluk spreken, dat Verhage de kans van zijn leven voor open doel miste. Zeker, ook het Zeeburgia-doel beleefde zijn benauwde momentien. Maar hoe de DWV-ers ook werkten als paar den, het was boter aan de galg ge smeerd, te meer toen na 27 minuten Roeien bij een ongevaarlijke Zeeburgia- aanval even buiten het strafschopgebied geheel onnodig hands maakte. Een muur van zwart-geel verrees voor het doel, een kanjer van v. Biljouw volgde en deze zou ongetwijfeld zohder succes gebleven zijn als Verhage niet onver wacht de bal voor zijn schoen had ge kregen via een DWV-been. In geheide buitenspelpositie werd doelman Meyer kansloos op de knieën gebracht. Pro tester bij scheidsrechter Ausum, die ook in het verdere verloop van de strijd enige dubieuze beslissingen nam, mocht niet baten. Zeeburgia juichte: men stond weer voor driekwart in de eerste klasse. Jawel, het had er inderdaad de schijn van. Doch de rust had DWV blijkbaar goed gedaan. Geleidelijk aan werd Zeeburgia geheel op eigen helft teruggedrongen. Schoten suisden als raketten over en naast Altena's heiligdom en de ene scrimmage volgde op de andere. In deze periode werd het een ieder duidelijk, dat het moreel van DWV ongeschokt gebleven was. Het was ook geen opzien barend feit, dat Homan na twaalf minu ten met een strak schot, waar Altena nog niet eens z'n vinger naar uitstak, de achterstand verkleinde (31). Dat had tot gevolg, dat Zeeburgia zich krampachtig teweer ging stellen, slecht wegwerkte en lijdzaam moest toezien, dat Klaas Ooms met een zweefduik, via de paal, de strijd weer volkomen open maakte (32). Zeeburgia's kansen wer den hierna wel tot een minimum ge reduceerd: binnen het tijdsbestek van nog geen vijf minuten had rechtshalf Verhoeve, die rechtsbinnen was gaan spelen, de balans in evenwicht gebracht. Nog was Zeeburgia niet geheel verloren. Had het immers niet genoeg aan ecn gelijk spel? Zeker, zei Homan, die zich vooral in de tweede helft een aanvals leider van klasse toonde. Daarom moet er nog een treffer komen. Prompt kwam deze op bovenomschreven' wijze tot stand. Het was een hard gelag' voor de Zeeburgianen. Geheel ontmoedigd leg den zijn de handen in de schoot en capituleerden. Het vijfde doelpunt, waarmede Homan de hattrick verrichtte, was de bevestiging van de zekerheid, dat DWV na zovele kampioenschappen in dc tweede klas. de kans verdient, het in de hoogste regionen te proberen. PROMOTIE TWEEDE KLASSE VOETBAL West I: ZeeburgiaDWV 35 DWV 4 3 0 1 6 15—7 Zeeburgia 4 2 1 1 5 98 OSV 4 0 13 1 1—10 West II: EmmaNeptunus 21 Emma 5 3 117 114 Neptunus 5 2 1 2 5 9—6 UVS 4 0 2 2 2 3-13 Halve Eindstrijden Beker: HaarlemDHC 21 PSVExcelsior 21 na verl. Korfbalkampioenschap WWMDWesterkwartier 29 Zuiden—PSV 4—3 iVest er kwart. 5 5 0 0 10 508 PSV 6 3 0 3 6 37—18 Het Zuiden 4 2 0 2 4 16—20 Rigtersbleek 4 2 0 2 4 1019 WWMD 7 1 0 6 2 14—62 AMSTERDAM, 10 Juni. De sterke amateur Snijders uit Halfweg heeft met groot succes de finale uitgevochten _van de Benelux-wedstrijd Breda-Antwerpën- Amsterdam op het parcours rond het Olympisch Stadion. Die finale van 265 kilometer harde strijd ging tussen hem, Mangelaars uit Hoogerheide en de Am sterdammer Matzen. Ongeveer honderd meter vóór de finish vond Snijders de kracht om van zgn rivalen weg te spur ten en met één lengte voorsprong op Mangelaars en vijf meter op Matzen be haalde hy een prachtige overwinning. Het heeft overigens 150 kilometer ge duurd, voordat er leven in de strijd kwam. De renners peddelden rustig hun ritje Breda-Antwerpen v.v. en vandaar via Oosterhout en Den Bosch naar de Betuwe, waar eindelijk de knuppel in het hoenderhok werd gegooid. In een kopgroepje van tien man namen plotse ling Dekkers en Roks de benen. Met suc ces werkten ze zich los en in Utrecht, 60 kilometer vóór het einde, hadden ze een voorsprong van twee minuten op Snijders. Holleeder, Mangelaars, Matzen, Wiilekes' en Ris. Dit zestal echter was sterker en be gon met succes een achtervolging tegen de langzamerhand vermoeid rakende tandem Dekkers-Roks. In Hilversum bedroeg de voersprong nog anderhalve minuut, in Ouderkerk nog maar 500 me ter en toen was het natuurlijk gedaan. Dekker en Roks werden ingelopen en hadden zelfs moeite om het tempo te blijven volgen. Toen de groep van acht man Nieuwer-Amstel passeerde en nog maar vier kilometer moest afleggen, sprong Mangelaars er tussen uit. Snij ders ging direct mee en met een verbit terd sprintje kon ook Matzen zich van de rest losmaken. Op de Amstelveense- weg hebben deze drie renners keer op keer getracht de beide andere los te rij den. maar tevergeefs. Aan eikaars wiel geklemd draafden de drie de hekken van het Olympisch Stadion binnen, waar Snijders tenslotte de meeste stoom over had. Uitslag: 1. Snijders. 265 km. in 7 uur 52 min. 34 sec.; 2. Mangelaars; 3. Matzen. Op 2 min. 15 sec.: 4. Wiilekes; 5. Dek kers; 6. Roks; 7. Holleeder. .Op 3 minu ten: 8. Ris. Op 7 min. 31 sec.: 9. Witte- veen; 10. Van Breenen. Een criterium voor beroepsrijders, dat aan deze aankomst voorafgipg en dat door de sterke bezetting zo interessant beloofde te worden, raakte in de ver drukking, omdat de wedstrijd moest worden bekort. De hele groep sprintte r.u zo ongeveer mee om de eerste plaats en de snelle Cor Bijster kon de zegepalm grijpen vóór Bakker, Voorting, Lande- nius en Van As. Zondag 25 Juni a.s. zullen in het Olympisch Stadion te Amsterdam de volgende acht professionals uitkomen in de sprintwedstrijden om de Grand Prix: Harris, Van Vliet, Derksen. Gerardin, Scherens, Pauwels, Schandorff en Platt- ner. Op het programma staat voorts een omnium bestaande uit een klassements- rit van 10 km. en twee ritten achter han delsmotoren. Aan deze omnium zullen waarschijnlijk Diot. Schulte, Van Est, Peters, Lakeman, Gillen, De Hoogh, Vos en Evers deelnemen. Tenslotte zullen et wedstrijden voor amateurs zijn. Het Fruitmarktcriterium te 's-Gravenhage is gewonnen door de amateur Dukers. Blan kenburg was de snelste nieuweling en eert derde Hagenaar, Duquesnoy, won bij «c veteranen. De Ronde van Hoorn is gewonnen door de amateur Hofland vóór Ris. Timmerman en Duijf. Kfcvante was de snelste nieuwe* ling. Het Bossche Veemarktcriterium voor amateurs is gewonnen door Arie Voorti met één ronde voorsprong op P. Feeters. Petri is eerste geworden in de van Amsterdam Zuid voor Donker (op 2.191 en Kleefstra (4.35). Het algemeen klassement van de van Italië is onveranderd gebleven, van daag Maandag is de voorlaatste etapP6- Op de baan van Rocour won Van Vliet het sprintnummer der professionals voo. Harris en Astolfi; Hijzelendoorn dat ae amateurs door een zege op Gosselm Jr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4