Huurverhoging moet zo spoedig mogelijk in werking treden RELIEKEN VAN EGMOND TERUG NAAR DE ABDIJ REI NI LD A -HUIS IN DE HOOFDSTAD VIERT ZILVEREN FEEST 4 Verlaging belasting voldoende compensatie OP DE BAARS", de lichtzinnigste van alle zoetwatervissen Vrouwen van Bethanië richten zich vooral op apostolaat onder niet-katholieken Al meer gehoord Tot hoofd en hart Rekening gehouden met huurders, maar ook met verhuurders Mgr. Huibers brengt ze Donderdagmiddag van Haarlem over .Het weer. Zeer wonderlijke verhalen Indonesië lid van de A rbeidsconferentie ITALIAANSE COMMUNISTISCHE PERS VALT DE BELGISCHE KONING AAN J DINSDAG 13 JUNI 1950 74ste JAARGANG No. 24791 MEMORIE VAN ANTWOORD OP HUURWET K.L.M. HEEFT 71 VLIEGTUIGEN Vloot wordt uitgebreid met twee Constellations HuuradviesCommissies 99 „DE ZEEWOLF" IN MOEILIJKHEDEN Met groot lek de haven van Veere binnengesleept „Osservatore Romanodient van repliek VOORWAARDELIJKE STRAF VOOR H.B.S.-ER Hij sloeg oog van student stuk STIER VALT ZIJN GELEIDER AAN BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeniqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rurt Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Het ligt in de bedoeling; de voorgestelde huurprijsregeling en de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting zo spoedig mogelijk na de aanvaarding van de desbetreffende wetsontwerpen door de Staten-Generaal in werking te doen treden. Hoewel de regering erkent, dat de voorgestelde Huurwet, evenals de daar aan voorafgaande huurprijs- en huurbesehermingsvoorschriften, haar grond slag vindt in buitengewone omstandigheden tekort aan woningen en be drijfsruimten, stijging van lonen en prijzen hebben zij er bezwaar tegen haar geldigheidsduur bij voorbaat aan een bepaalde termijn te binden. Wel licht zal, naarmate de situatie zich ontspant, een aantal voorschriften, hetzij voor alle onroerend goed, hetzij voor bepaalde categorieën daarvan, kunnen vervallen. Een zeer belangrijke vraag in komende jaren zal ongetwijfeld zijn in hoe verre, op welke wijze en in welk tempo de huurprijzen van het vooroorlogse onroerend goed moeten worden aaangepast aan wat in de toekomst het lonende huurpeil van nieuw te bouwen onroerend goed zal blijken te zijn. Hiervan is thans nog weinig met zekerheid te zeggen, aldus de Memorie van Antwoord der regering op het voorlopig verslag der commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp „regelen nopens de huur prijzen van onroerend goed en de bescherming van de huurders (Huurwet)." Met betrekking tot de grootte van de voorgestelde huurverhoging wordt o.a. opgemerkt, dat het percentage 15 niet zonder meer uitkomst is van een berekening van de gestegen ex ploitatiekosten van gebouwd onroe rend goed. Het is mede beïnvloed geworden door algemene overwegin gen van loon- en prijspolitiek en het is onder invloed daarvan krap be rekend. Ware het gevaar voor ver storing van de loon- en prijspolitiek niet aanwezig geweest, dan zou wel licht een hoger percentage zijn voor gesteld. Bij de berekening van de stijging der onderhoudskosten is uitgegaan van de gedachte, dat thans evenveel aan onder houd zou worden gedaan als vóór de oorlog het geval was. Het is evenwel duidelijk, dat hiervan geen sprake is en ook na de huurverhoging nog geen sprake zal zijn. Nu de positie der huur ders door de schaarste op de woning markt zoveel zwakker is geworden, ne men eigenaren in het algemeen uitgaven voor het opknappen van leegkomende woningen met meer voor hun rekening. Deze versobering in het ten laste van de eigenaren komende onderhoud levert Voor hen een beduidende besparing op. De kosten voor zgn. achterstallig on derhoud, voor onderhoudswerken dus welke tijdens de oorlogs- en eerste vredesjaren noodzakelijk achterwege moesten blijven, zijn in de gegeven berekening van de lastenstijging niet verdisconteerd. Deze kosten moeten in de eerste plaats worden bestreden uit de gelden, welke eigenaren, zij dan nood gedwongen, in bedoelde periode op on- öerhoudsuitgaven hebben bespaard. Voor zover deze daartoe niet toereikend zijn, hioet naar hetoordeel van de regering naar andere middelen Worden omgezien Een blijvende huurverhoging acht zij voor dit doel niet verantwoord. Bij wo ningwetwoningen is reeds een oplossing gevonden door enige verlenging van de afschrijvingstermijn toe te staan. Bij particuliere woningen, waar in het ver leden eveneens een reële afschrijvings- politiek is gevolgd, zou een gelijke ver lenging zijn te overwegen. Voor de vrees, dat bij de huurbescher- nung wel wat te uitsluitend met de belangen van de huurders rekening is gehouden, bestaat geen aanleiding. In tegendeel, steeds is gestreefd naar een evenwicht tussen belangen van huurders en van verhuurders. Van een beduidende stijging der verkoopprijzen van onroe- rend goed kan, ook naar de mening van de regering, niet worden gesproken. Nauwkeurige taxaties hebben uitgewe zen, dat in 's-Gravenhage, waar in 1949 voor bijna f 37 millioen aan gebouwd onroerend goed in andere handen over ging. een stijging van 15 pet. boven de waarde per 9 Mei 1940 aantoonbaar is De beperking van de zeggenschap van de eigenaar over zijn onroerend goed gelegen in de mindere vrijheid tegenover de huurder, is een integrerend onderdeel Van de huurbescherming en zou in geen geval kunnen worden gemist. Voor zoveel als zulks mogelijk was. Is echter behalve met de belangen der huurders naar de mening der rege ring zeker ook rekening gehouden met de belangen van de bezitters van onroerend goed. Daarnaast is de re gering ervan overtuigd, dat èn door verhogingen van vaste lasten welke geen verband houden met het ge- bruiksgenot èn door de niet onaan zienlijke stijging der onderhoudskos ten en enige stijging der administra tiekosten, de positie dezer eigenaren, economisch bezien, verbetering be hoeft. De thans voorgestelde algeme ne huurverhoging beoogt daaraan te gemoet te komen. Wat nu de huurverhoging betreft, is de regering van oordeel, dat niet tot de daaruit voortvloeiende verhoging van lasten kan worden overgegaan, indien met tegelijkertijd enkele maatregelen Worden ingevoerd, die een verlaging Van lasten met zich brengen. Als zoda- ®"S strekt in de eerste en voornaamste Plaats het wetsvoorstel tot verminde- Ving van de loon- en inkomstenbelas ting. Als gevolg van de daarbij voorge stelde belastingverlaging zal voor het «vergrote gedeelte van de huurders te- genover de lastenverzwaring: ingevolge de huurverhoging een verlaging van De K.L.M. heeft op het ogenblik een Vloot van 71 vliegtuigen, waaraan in de eerstvolgende maanden nog twee Constellations worden toegevoegd, aldus Eet verslag, dat de K.L.M. dezer dagen heeft gepubliceerd over de sterkte van haar vloot. Op Schiphol beschikt men over zestien Lockheed Constellations, zeven Douglas DC-6-toestellen, twaalf Convairs, vijf Skymasters, een Douglas DC 4, achttien .Dakota's en één Auster-fotovliegtuig. In l^est-Indië beschikt men over drie Douglas DC 4's, zeven Dakota's en een Paymaster. De gehele vloot kan tegelij kertijd 2870 passagiers vervoeren. lasten komen te staan, welke voldoende compensatie biedt. Het bij de wet uitvaardigen van bin dende voorschriften voor de huurprijs berekeningen van nieuw te bouwen wo ningen stuit in de practijk op grote be zwaren. Voor de woningwetbouw is een regeling inzake verminderde Rijksbij dragen uitgevaardigd, waarbij ook ten aanzien van de huurberekening eniger mate afwijkende voorschriften gelden. Voor de particuliere woningbouw zal de financieringsregeling Woningbouw 1948 worden vervangen door een premiere geling, waarbij tevens de ingewikkelde huurprijsberekening, in eerstgenoemde regeling v.ervat, door een eenvoudiger regeling wordt vervangen. De taak der huuradviescommissies zal een drieledige zijn. In de eerste plaats dienen zij een huurder of verhuurder, die zulks verzoekt, van advies omtrent de naar hun mening juiste huurprijs. Uiteraard zal dit advies in de praktijk niet zonder autoriteit zijn door de be tekenis, die er in een eventuele procedu re aan kan worden toegekend. Het ge wijzigd ontwerp bepaalt daaromtrent, dat de rechter op de adviezen van de huuradviescommissies zodanig acht zal slaan als hij zal vermenen te behoren. In de tweede plaats brengen de huur adviescommissies op bevel van de rechter een rapport uit, bevattende alle inlichtingen, welke deze dienstig zal achten betrekkelijk een zaak, waarin hij ingevolge deze wet moet oordelen. In de derde plaats zullen zij aan de ver huurder die tot ontruiming heeft ge dagvaard, desverzocht een verklaring afgeven, waaruit blijkt, of de huurder het goed al dan niet heeft onderver huurd. Bij de beantwoording var. de ge maakte opmerkingen over de positie van de onderhuurder zou de rege ring willen vooropstellen, dat de on derhuurder een huurder is, die zich in wezen in geen enkel opzicht van andere huurders onderscheidt. Uit het feit, dat ook de onderhuurder huurder is, vloeit voorts voort, dat hij aanspraak kan maken op huur- bescherming tegenover zijn ver- huurder, de hoofdhuurder. De vraag of naast de bestaande bepa lingen als gevolg waarvan de onder huurder bescherming geniet een nieuwe bepaling cp haar plaats zou zijn, krach tens welke de onderhuurder ook nog een zelfstandig recht op voortgezet ge not van het onroerend goed tegenover de eigenaar-verhuurder zou kunnen doen gelden, meent de regering ontken nend te moeten beantwoorden. Wanneer buitenlanders een bezoek aan Nederland brengen, staat de trip „Volendam en Marken" altijd op het programma. Ook 160- leden van de Zweedse marine, die met een viertal oorlogsschepen naar Nederland zijn gekomen, bezochten het vissersdorp. Natuurlijk moesten er ansichtkaarten, klompjes en poppen voor „thuis" worden gekocht bij één der talrijke souvenirwinkeltjes De aandacht van katholiek Neder land is door de Paus zelf op Egmond gevestigd14 Februari van dit jaar werd naar aanleiding van het feit dat het duizend jaar geleden is, dat de oude Abdij werd gesticht, het in 1935 herre zen fclooster wederom tot Abdij verhe ven. Ook het aloude, door Innocentius IV verleend predikaat van „regaal", d.i. koninklijk, werd aan het klooster op nieuw toegekend en aldus zet Pius XII voort de gedragslijn van Zijn voorgan ger Pius IX, die bij het herstel der Hië rarchie verklaarde de wereld te willen tonendat de katholieken van Neder land niet van gisteren zijn De nieuwe abt is dus niet de eerste, maar de 38ste prelaat van Egmond; zijn wijding op 24 Juni de aanknoping op een verleden, dat duizend jaar geleden werd ingezet. Deze band met het vroegere Egmond zal ook a.s. Donderdag heel zichtbaar zijn. De grootste schatten van het vroe gere klooster waren niet de gouden al taar-retabel, die. verdwenen is, of het kostbaar Evangeliarium, dat nu in Den Haag berust, maar de heilige relieken van St. Adelbert,_ St. Jeroen en van vele andere heiligen. Het lichaam van de H. Adelbert heeft vanaf zijn dood te. Egmond berust; de relieken van St. Jeroen werden er in het jaar 955 reeds heen gebracht. Ze hebben er gerust tot de verwoesting door Sonoy in 1573. Dat de monniken ze als hun rijkste bezit hebben geacht, wordt wel zeer duidelijk bewezen door het feit, dat ze Verwachting tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking met en kele verspreide onweersbuien. Zwak ke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 4.19—21.01. Maan: 2.52—20.41. bij de verwoesting van hun klooster niets hebben gered dan alleen de relieken. Niet alleen hebben zij toen de aloude schrijnen geopend, maar zelfs de alta ren; elk altaar immers bevat overblijf selen van heiligen, die door de bis schop daarin bij de wijding worden in gemetseld tezamen met enige wierook korrels om de lichamen der heiligen als het ware te balsemen. Dat de red ding overhaast is gebeurd, blijkt onder andere hieruit, dat ook deze wierook korrels later tussen het gebeente zijn aangetroffen. Aanvankelijk zijn de redders met hun schat naar Keulen gegaan. In 1595 bevinden de relieken zich echter weer in Haarlem; ten huize van dr. Duvius worden zij dan door de. achtergebleven kanunniken van het Haarlems kapittel geverifieerd, opdat hun echtheid voor het nageslacht vast zal staan. Een dankbaar herdenken van de mannen, die in zo moeilijke tijden aan een be tere toekomst gedacht hebben, is thans, nu die tijden gekomen zijn, volkomen geplaatst In het Haarlemse schuilkerkje van de ..Maagden aan de Hoek" zijn de relie ken toen bewaard, totdat na de slui ting daarvan op de helft van de vorige eeuw de eerste nieuwe bisschop van Haarlem ze üe.t plaatsen in zijn huis kapel. Maar nog zijn ze gewikkeld in de drievoudige omhulling van linnen, zijde en marokijnleder, waarin ze in 1595 besloten werden. In 1892 heeft Bisschop Bottemanne de relieken van St. Jeroen doen plaatsen in de parochiekerk van Noordwijk en die van St. Adc.lbert in zijn kerk te Egmond. Zij blijven daar ook nu. Een gedeelte er van wordt a.s. Donderdag echter geplaatst in de kathedrale Ba siliek tezamen met de overige relieken uit het vroegere. Egmond. Van daar uit zullen zij a.s. Donderdag door de Bis schop zelf worden teruggebracht naar de nieuwe abdij. In de kathedraal zal Donderdagoch tend om 7.30 uur de Hoogmis gezongen worden; de overbrenging zelf begint om 3.30 uur met de zang van de Lita nie van Alle Heiligen. Belangstelling tonen is niet alleen mogelijk maar ook gewenst! A. R. ~J~ T e' is geenszins toevallig, dat de knaapjes reeds bij hun eerste pogingen J~~1 om de hengelsport te beoefenen, bij voorkeur „op de baars" gaan. Deze vis is de brutaalste en lichtzinnigste van alle zoetwatervissen. Een onnaden kend heer, wiens gulzigheid alle deugden in de wind slaat. Hij valt altijd aan en laat zich door niets weerhouden. Is er baars in de buurt; dan komt zelfs de onhan digste hengelaar aan zijn trekken. En daarin zit het leuke en tevens het vervelende van het baarsen. Hij is te gemakkelijkNauwelijks is de kronkelende wurm onder gedoken of de baars, groot of klein, vliegt er op af. Geen ogenblik bedenkt hij zich. Hij wil hébben; hij is hebberig De ongeduldige vissersman en die zijn er nog al wat onder de beginners vindt dat wel aardig. Hij komt tenminste spoedig te weten, of zijn moeite al of niet beloond zal wordenEn inderdaad, als ge uw aas ze water laat en uw dobbertje blijft tien tellen onbeweeglijkdan zit er eenvoudig geen baars. De methode is dus: langs de slootkant wandelen, ingooien en ophalen zolang tot ge temidden van het baarzenvolk terecht zijt gekomen. Ofwel: met uw bootje langs de kant van de poel glijden en voortdurend proberen. water te vissen. Dat gebeurde als volgt. Het haakje met het visje ging te wa ter, een baars stormt er op af, slikt met zoveel gulzigheid, dat haakje met visje door een zijner kieuwen schiet, waarop het gezien wordt door een andere rover, die het geval met één slok verslindt. Dit drama speelde zich af in drie tellen Dat piertje is eigenlijk maar kinder werk. Goed voor de baarsjes beneden de maat. De echte liefhebber gebruikt krabbetjes of kleine witvisjes, waar de en verbaasde hengelaar had twee gro- grote baars verlekkerd op is. De kans is weliswaar groot, dat ook de kleinste baarsjes zo'n visje te lijf gaan, want dat goedje overschat zichzelf verschrikke lijk, maar de grote broeders geven zich zelden met de wurm af. En als ge dan het geluk hebt in een familie van flinke baarzen rond te drijven, dan zijn de suc cessen niet van de lucht. Dan is het ophalen, ophalen en allemaal baarzen van een pond hoor, die hun gevaarlijke en scherpe rugvinnen opzetten, als het te laat is. De baarsvissers kunnen U de won derlijkste verhalen doen. Het mag dan waar zijn, dat de baars niets aan de fan tasie overlaat door zijn ontactische ma nier van aanvallen, waar geen greintje strategie aan te pas komt, hij stelt u nu en dan voor de wonderlijkste feiten, die een leek voor visserslatijn verslijt. Maar laat ik u vertellen, dat een bekend hen gelaar, die het geluk had temidden van een falanx van baarzen te zitten, met één slag twee grote baarzen ophaalde, omdat hjj geen tijd kreeg er één uit het te baarzen aan één haak. Ja, zulke din gen komen voor in dat wereldje Het is niet eenvoudig om met ze kerheid te weten te komen, waar de baars zich ophoudt. Zij zitten vaak onder blaren en kroos, 'even eens langs schoeiingen en palen, maar ook wel in open water en als ge ergens meeuwen ziet zweven boven de waterspiegel, betekent dat wel eens, dat scholen kleine vis sen rondlummelen, hetgeen weer zeggen wil, dat de baars op jacht is en.de kleintjes bij honderden voort drijft om het vege lijf te redden voor hun vraatzucht. Wie de poldersloten verkiest om daar het baarsje te verschalken, zal door gaans het dichte dek met kroos moeten doorbreken. Dat kan niet met een ge woon simmetje. Dies gebruikt men zo genaamde paternosters, een samenstel ling van verschillende haakjes en zware stukjes lood, die dwars door het kroos heen naar beneden gaan. Zit er baars, dan is de vangst gegarandeerd en dan moet ge u niet verbazen als ge bij iedere klap een paar beestjes op het droge smijt. Wat mij betreft, ik héb het eens geprobeerd met zo'n instru ment, maar ik heb er alleen kroos mee gevangen. Het wil ook wel eens voorkomen, dat ge met uw aas visje. in de buurt van een snoek komt. De grote snoek laat zo'n ding wel met rust. Het is hem niet de moeite waard. Maar het kleine snoekje, dat naar vaders voorbeeld ook eens een aanval wil doen, lust dat visje wel. Hij schuift er op af, hapt en bijt de draad door. Weg visje, weg haakje. Ge moet op nieuw beginnen. Dbg. Vijf en twintig jaar geleden, op het feest van Johannes de Doper, 24 Juni, namen twee vrouwen van Bethanië haar intrek in het Reinilda-Huis in Amster dam, met als doel het apostolaat onder de niet-katholieken van de hoofdstad die dikwijls huiverig zijn om recht streeks contact te zoeken met een pries ter. In stilte hebben de vróuwen van Bethanië, thans acht in getal, in het Amsterdamse apostolaatshuis 'gewerkt, zoals ze ook in stilte werken in de andere grote steden en in het bekende Zonnehuisin Bilthoven, waar retraites voor niet-katholieken worden gegeven. Deze geringe ruchtbaarheid die ze aan haar veelsoortig contact met en instruc ties aan niet-katholieken geven, is mee de oorzaak, dat velen, ook in onze krin gen, de Vrouwen van Bethanië en de Vrouwen van Nazareth met elkaar ver warren. Beide immers zijn stichtingen van Jac van Ginriiken S.J., vctn beide groepen dragen de leden „gewone" kleren. In grote trekken is het onderscheid dit, dat de Vrouwen van Bethanië, wier. moederhuis staat in Bloemendaal, reli gieuzen zijn al dragen ze lekenkleren de Vrouwen van Nazareth, wier huis ligt in Vogelenzang, leek zijn. Wat haar werkzaamheid betreft richten de Vrou wen van Bethanië zich uitsluitend op het apostolaat onder niet-katholieken in de beschaafde landen, terwijl de Vrou wen van Nazareth haar activiteit, althans in Nederland, richten op het katholieke werk als Gezinszorg, Verpleegstersop leiding, Missieschool. De vorming van groepen Van gemeen schappelijk leven door lekenvrouwen, die zich met tijdelijke geloften binden en haar leven in dienst stellen van het apostolaat, is inharent aan onze tijd die voor de vrouw op ieder gebied zoveel mogelijkheden heeft geschapen. Maar de Vrouwen van .Bethanië voelden in de beginjaren van haar werk de vurige be hoefte om religieuzen te zijn, en de Paus die zeer grote belangstelling en waardering voor haar werk toont, heeft haar in 1932 tot religieuze congregatie gemaakt. Religieuzen, omwille van het werk zonder habijt, en als zodanig pio niersters. Als de Vrouwen van Bethanië in de stad op huisbezoek zijn, op ziekenbe zoek, clubs geven of lezingen houden, in de uitleenbibliotheek staan of 's avonds haar godsdienstlessen aan vol wassen leerlingen geven, onderscheiden ze zich uiterlijk in niets van andere vrouwen. Maar één dag in de maand, één maand in het jaar, en een geheel jaar in ieder tijdperk van tien jaren, trekken zij zich terug in de stilte van het moederklooster in Bloemendaal, kleden zich in het witte habijt en ver zadigen zich, naast en met de contem platieven, die uitsluitend bidden en of feren voor het werk harer actieve me dezusters, aan de bron waar ze de gro te geestelijke kracht en weerbaarheid moeten putten om het moeilijke dub belleven van religieuze in de wereld vol te houden. Haar opleiding duurt langer dan bij de meeste andere vrouwelijke congre gaties, wat begrijpelijk is omdat de beheersing vraagt, evenveel liefde als kunde, een volstrekt loslaten van zichzelf en een voortdurend „payer de sa personne", is moeilijk. Met alle leeftijden, alle staten, alle standen hebben de Vrouwen van Be thanië contact. Toevallig staat haar huis in Amsterdam in de Jordaan, maar ook in West, Oost en Zuid hebben zij raakpunten. En uit alle verschillende buurten komen belangstellenden naar het gastvrije, ruime Reinilda-Huis, met de prettige, open sfeer, waar de mees ten zeer gevoelig voor zijn. Niet alleen zijn hier lezingen en bijeenkomsten, worden er clubs gegeven, is er de bi bliotheek -en het Montessorischooltje (door de kinderen bereikt men de ouders) ook de godsdienstlessen worden er gegeven aan degenen die daarom vragen. Vrouwen van Bethanië naast geestelijk gevormd ook zeer onderlegd moeten zijn. Na drie jaar kloosterlijke vorming volgen drie jaar studie in Nijmegen met onderricht in dogmatiek, grondsla gen filosofie, catechese, bijbelexegese, economie, moderne stromingen, enz. De apostolaatstaak van deze moderne reli gieuzen immers is zowel mannelijk: in structief en strijdbaar als typisch vrou welijk, zich tactvol aanpassend en ge vend uit het hart. Zoals de Bethanië-vrouwen in het stadswerk op de ontelbare manieren waarop men mensen die God niet ken nen, om Zijnentwille kan benaderen, haar volledige activiteit daaraan geven, zo geven de contemplatieven zich in het klooster „Bethanië" voor dezelfde zielen in gebed en boete. Tussen actie ven en contemplatieven leeft er een voortdurende wisselwerking, een gees telijk bevruchten van elkaar, want de contemplatieve van Bethanië (anders dan bijv. de Carmelites) stelt zich met al haar geestelijke talenten en gaven, haar belangstelling en studie ten dien ste van haar actieve medezuster. Zonder deze ruggesteun zou het de actieven wel eens zwaar vallen haar doorzettingsvermogen, haar innerlij ke kracht en haar nooit falende be reidheid ongerept te houden. Want haar taak die evenveel overgave als Hoe weten deze vrouwelijke aposte len van de twintigste eeuw (die een uitstekende samenwerking hebben met „De Open Deur") degenen te vinden in wie een latent verlangen naar het katholicisme leeft? O.a. op de zeer moderne wijze van een advertentie in de neutrale dagbladpers, die bijv. een voorbereidingscursus voor Kerstmis aankondigt. De laatste maal meldden zich daarvoor een en tachtig gegadig den, van wie er vijftien later vroegen om onderricht te krijgen. Het verlangen wekken naar en getui gen van het ware geloof, dat is in een notedop waar de Vrouwen van Betha nië voor leven. De congregatie die thans een en negentig leden telt, in de ver houding van ongeveer, één contempla tieve op tien actief werkenden, heeft, na vele aanvragen uit het buitenland, drie catechisten naar Wenen laten ver trekken, bij welk groepje zich reeds ver scheidene Oostenrijkse meisjes uit uni versitaire kringen hebben aangesloten. Op «Zondag 18 Juni wordt het vijf en twintigjarig bestaan van het Amster damse Reinilda-Huis plechtig gevierd. Honderden en honderden „leerlingen" zullen dan met een dankbaar hart ge tuigen van het vruchtbare geestelijke werk dat vanuit dit huis in de Marnix- straat gedaan is. A. Bgl. t e Australische minister van ÊM Buitenlandse Zaken, Percy Spender, heeft in het Huis van Afgevaardigden verzekerd, dat Australië zich zal blijven verzetten tegen een inlijving van Nederlands Nieuw-Guinea door Indonesië. Presi dent Sukarno heeft in een massa vergadering te Djakarta gezegd: „Het vuur van ónze strijd zal bran den, totdat Nieuw-Guinea een deel van het Indonesisch grondgebied is," en houdt nog steeds vol, dat vóór het einde van 1950 Nieuw-Guinea in de unitaristische staat Indonesië zal worden opgenomen. Minister Van Maarseveen heeft met de mo mentele, maar wel eens variabele beslistheid hem eigen verklaard, dat in ieder geval Nieuw-Guinea dit hele jaar nog tot het Koninkrijk der Ne derlanden zal blijven behoren. Wat er uiteindelijk met de Papoea's zal geschieden, ligt nog in de schoot van de toekomst verborgen en we durven ons gezien de vele onberekenbare factoren en figuren, die de wereld politiek beïnvloeden, geen veronder stelling in welke richting dan ook te maken. Maar wel willen wij in dit ver band de aandacht vestigen op enige 'merkwaardige Australische pers stemmen. De „Sydney Sun" noemde Sukarno's „uitdaging" „arrogant" en schreef: „De Indonesiërs kunnen geen enkel recht op dit gebied doen gelden, noch uit volkskundig noch uit politiek oogpunt, terwijl het van vi taal belang is voor de veiligheid van Australië." De „Sydney Daily Telegraph" schreef: Wij erkennen volledig de his torische en wettelijke rechten van Nederland om het land te blijven besturen, indien het zulks wenst te doen", maar het blad voegt eraan toe, dat Australië geographisch en strategisch meer recht heeft op Nieuw-Guinea dan Nederland of In donesië. Waren het niet de Nazi's, die in 1940 om geografische en strategische re denen de historische en wettelijke rechten vay Nederland schonden en vertrapten? En werd de zgn. strate gische veiligheid niet steeds door Nazi-Duitsland en door de Sovjet- Unie uitgespeeld om de overweldi ging van aangrenzende landen te „rechtvaardigen"? De reddingsboot van de Kon. Zuid- Hollandse Mij. tot Redding van Dren kelingen de „Maria C. Blankenheim" heeft op de Oester-Schelde een uit Haarlem afkomstig jacht de „Zeewolf", dat in nood verkeerde, op sleeptouw ge. nemen. Aan boord bevonden zich de drie gebroeders Van Duyn uit de Jan Steenstraat in Haarlem. Zondag waren zij met het jacht, dat volgens de schip per van de „Maria C. Blankenheim", geenszins zeewaardig is, uit IJmuiden vertrokken. Het doel van hun reis was Vlissingen. Maar Zondagavond waren de broers dermate vermoeid, dat zij pro beerden de kust te bereiken. Zij zijn bij hun poging om in een haven te komen, aan de grond gelopen. Dinsdagnacht om ongeveer één uur is het jacht, dat een groot lek had, met zijn uitgeputte bemanning in de haven van Veere binnengesleept.'' De Internationale Arbeidsconferentie die gisteren in Genève is gehouden, heeft Indonesië toegelaten tot lid van deze organisatie. Pandit Nehru brengt een bezoek aan Indonesië. De premier van India in gesprek met president Sukarno. De Osservatore Komana beantwoord de gisteren de aanvallen, die er in de Italiaanse communistische pers zijn ge daan op het bezoek van Koning Leopold van België aan de Paus. He blad schreef: „Het is bekend, dat de Katholieke Kerk werkt voor de vre de. In de Belgische zaak kan zij slechts één wens uitdrukken, n.l., dat het volk, trouw aan de christelijke idealen, de vrijheid en de sociale vooruitgang, in staat zal zijn tot vruchtbare overeen stemming te geraken, die het in staat zal stellen, om, vereend, de weg naar de toekomst te vervolgen. De commu nisten en hun vrienden", aldus de Os servatore, „willen verdelen in plaats van verenigen. Laten zij tenminste zo be leefd zijn in deze zaak te zwijgen", al dus meldt A.P. De communistische pers zet ondertus sen echter haar aanvallen op de Bel gische Koning voort. De communisti sche „Paese Sera" schreef: „Het is dui delijk, dat Koniug Leopold de Paus wil- óc ontmoeten om advies te vragen over zijn toekomstige houding. Het lijdt geen twijfel, of Pius XXI en Leopold hebben gesproken over de ernstige toestand in België, vooral nu de katholieke partij m België, die de terugkeer van de Ko ning voorstaat, de overhand heeft". „Paese Sera" herhaalde de bewering, die reeds verscheidene malen in de communistische pers is gelanceerd, dat het Vaticaan eveneens de terugkeer van Leopold op de troon wenst en hiervoor een actie voert. De Osservatore schreef echter: „Leo pold is uitsluitend gekomen met het doel hulde te brengen aan de Heilige Vader". Men verwacht, dat Koning Leopold en zijn vrouw, prinses De Réthy, verschei dene dagen in Rome zullen blijven Het paar verblijft op de villa van de Bel gische ambassadeur bij het Vaticaan Koning Leopold passeert na zijn audiëntie bij Z. H de Paus de Zwitserse garde. Als men iets tot stand wil bren gen, moet men ook bereid zijn tot een langdurige, onafgebroken in spanning. De 20-jarige HBS-er J. R. R. uit Heemstede, die op een feestje van de roei- en zeilvereniging ..Het Spaarne" slaags raakte met de Delftse student Loeb van Zuilenburg en deze daarbij het rechteroog stuk sloeg, zodat het later operatief moest worden verwijderd, is vanmorgen veroordeeld door het Am sterdams Gerechtshof. Hem was twee jaar geleden door de Haarlemse recht bank één maand gevangenisstraf opge legd. Het Hof bevestigde dit vonnis, maar legde de straf voorwaardelijk op met een proeftijd van twee jaar. In de vroegere gemeenteweide bij het stadje Hattem, de zogenaamde Hoenwaard, heeft een stier zijn geleider gedood. De heer Van W., die jarenlange ervaring had in omgang met stieren, wilde de onder zijn hoede staande stier laten drinken. Daartoe bracht hij het beest naar een sloot. Onverwachts ech ter viel de stier zijn geleider aan en voordat nabijzijnde boeren tussenbeide konden komen, was het slachtoffer reeds dodelijk gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1