SUCCES NEDERLANDS SOLO-KWARTET IN DJAKARTA Stemming onder de tuinders gedrukt HAARLEM-NOORD HOOIJ's De Haarlemmer Han le Fèvre vertelt over reis en uitvoering AGENDA HOE ZIJN DE MIDDELBARE SCHOLEN BEZET? Verkeersongeval eist één dode Onrustbarende daling aardbeienprijs? Aardbeien met en zonder dop 33ste Sovjet-boycot in V.N. -conferentie Katz-Suchy over het plan-Schuman Deense geleerde pleit voor samenwerking Joegoslavië verzoekt economische hulp „Jimenne" arresteren „de doder" OPENING „TAXI-13000" P L E IN 33 PHILIPS- EN MARCO-KOELKASTE* DINSDAG 13 JUNI 1950 PAGINA 2 OM EEN VERKEERD SCHOOLBOEK Ter bedevaart naar Heiloo Herwonnen Levenskracht Wielrydster aangereden Eindexamen Sted. Gymn. Kon. onderscheiding Burgerlijke Stand Gegund Waterstanden i BESOMMINGEN VOETBAL NederlandFrankrijk militair) AVONDVIERDAAGSE 1950 HEEMSTEDE Succes voor „En Avant" ZANDVOORT Geslaagd WONINGBOUW TE ZANDVOORT Vriendelijk verzoek aan WEEK-abonné's Bijna evenveel leerlingen uit de buitengemeenten als uit Haarlem BENNEBROER VERGADERING KATH. MIDDENSTAND „Cheshire" te Rotterdam tyNieuwe oorlog in Europa onder Amerik. pressie HANDELSBALAMS W.-EUROPA W.-DUITSLAND IS SLUITEND Vele vraagtekens Verse aardbeien voor de Zondag Hoop op Moulin Rouge ATOOMENERGIE Tussen Oost en West Aan West-Duitsland Franse onderwereld wordt opgerold WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? LUSTELOZE MARKT Beurs van New York Beurs van Amsterdam Nu zijn ook gedistilleerde dranken Rijksstraatweg 242 bron van MATRASSEN HAARL. MATRASSENHU1S H. DE GRAAFF WASSERIJ DUYN Hiermede wijzen wij onze geachte cliënten a-AAft er op, dat, als ons nummer: IJVWW in gesprek is, U ook ons tweede nummer: 1700® THEO VAN AMERONGEN 3944® 28 Mei j.I. vertrok per KLM-vIiegtuig een viertal Nederlandse vocalisten naar Djakarta om aldaar medewerking te verlenen aan de uitvoeringen van de Negende Symphonie van Ludwig van Beethoven. Het waren de dames Corry Bijster, sopraan, Annie Hermes, alt en de heren Han le Fèvre, tenor, allen uit Haarlem en Laurens Bogtman, bariton. Vocalisten, die reeds naam hadden veroverd op het gebied van het liede- rengenre en in het bijzonder van het oratorium, dit zowel in het binnen- als in het buitenland. De heer Han le Fèvre vonden we na 2ijn terugkeer bereid aan ons een en ander over de reis en uitvoering mede te delen. De aanleiding van deze tournée waren genoemde uitvoeringen, welke gegeven werden bij gelegenheid van het afscheid van de heer Yvon Baarspul, dirigent van het Radio Philharmonisch Orkest te Djakarta, dat als zodanig opgeheven wordt (de orkestleden krijgen groten deels een ander emplooi in Indonesië). Voor zijn afscheidsconcert was zijn keu ze gevallen op de „Negende", die nog nimmer aldaar was uitgevoerd. Zijn or kest achtte hij, al bestond het Rechts twee jaren, daartoe in staat en als koor kon de Oratoriumvereniging medewer- gen, die hoofdzakelijk uit Nederlanders, o.m. soldaten en matrozen bestond. De grootste moeilijkheid bracht de overkomst van een solokwartet uit Ne derland met zich mede en dit wel om financiële redenen. Echter maakten de Ned. regering, de NIWIN en enige Han delsmaatschappijen in Nederland door een gezamenlijke schenking de uitzen ding van een kwartet mogelijk. Bovendien nam een Indonesisch Insti tuut een Jeugd- en Volksconcert voor zijn rekening, waardoor de basis voor het financieel welslagen van de uitvoe ringen werd gelegd. Alhoewel men grote belangstelling verwachtte, niet alleen omdat het de „Negende" gold, maar ook omdat de uitvoeringen zouden gegeven worden ten bate van de Bloedtransfusie dienst van het Ind. Rode Kruis, vormde men voor de zekerheid toch 'n garantie fonds om een eventueel deficit te kun nen dekken. Aan dit fonds hadden bij gedragen een 20-tal banken, maatschap- De communistische raadsfractie heeft B. en W. verzocht de vragen te mogen stellen omtrent het eventueel bij het gemeentelijk Ulo-onderwijs in gebruik zijnde schoolboek: „Algemene geschie denis voor het Mulo-diploma". Dit boek, geschreven door G. de Haas, zou krach tens een publicatie o. m. in de Groene Amsterdammer van 10 Juni een vriend schappelijke strekking inhouden tegen over de voormalige regeringen van de „As". De vragenstellers zouden dit schoolboek onmiddellijk willen verwij deren en wensen dat het college het daarmee eens is. De R. K. Middenstandsvereniging gaat Woensdag 21 Juni ter bedevaart naar Heiloo. Het vertrek is bepaald op des morgens half negen in de stationshall van Haarlem, vanwaar per trein zal wor den vertrokken. Gedurende de Kruis wegoefening zal de kanselredenaar pater Peters preken. Deelnemers kunnen zich opgeven voor 17 Juni aan het R.K.M.- Bureau, Kruisstraat 25. Het plaatselijk comité van Herwon nen Levenskracht houdt morgen Woens dag 14 Juni a.s. met de leden van de subcomité's een belangrijke comitéver gadering des avonds kwart over acht in het gebouw St. Bavo, waar naast be langrijke mededelingen hoofdzakelijk besprekingen zullen gewijd worden aai. de aanstaande te houden speldjes- dagen. Niemand mag dus deze avond ontbreken. Maandagmiddag tien voor half zes fietsten twee dames op de Jansweg nabij de Parkstraat. Toen zij langs een stil staande bakfiets wilden rijden, werd de ene dame aangereden door een personen auto. Zij kwam te vallen en liep ver moedelijk een hersenschudding op. Men heeft haar naar haar woning gebracht. Geslaagd voor diploma B de dames A. C Middeldorp, J. J. Scholten, S. J. Stelma en de heren W. Evers, A. Groe- neveld, E. Happé, J. M. C. Hoog, N. C. de Ronden en A. P S. Ponten. 2 candi- daten werden afgewezen. Geslaagd voor diploma A mej. H. A. Briët. Bij K. B, is verleend de eremedaille, verbonden de orde van Oranje-Nassau, in brons, aan P. Korver, te Haarlem, conducteur bij de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij. GETROUWD: 12 Juni: W. Enthoven en R. T. K. Mitter GEBOREN: W. Wereldsmavan der Sluis, z; C. M. T. van DijkDekker, z; M. J van 'BoekeiSteen, z; P. C. Teeu- wenWassenaar, z; H. M. van der Zalmvan Wissen, z; A. Zwier Schmidt, z; E. A SpanjaartNegele, z; N. M. Verkerk—Uittenbosch, z; J M. C. HoekemeijerKesseler, z; A. M. van den EijndeHertog, z, I. J. J- van der Veldtvan Emmerik, d OVERLEDEN: C. J. Krug, 78 j„ Ju- Uanapark. pijen, kunstkringen en particulieren. Hieraan kunnen we direct toevoegen, dat bij alle vijf uitvoeringen er had den, gezien de grote opkomst van het publiek, er nog meer kunnen plaatsvin den de grote zaal van „Tarnen Raden Saleh", de „Garden Hall", plaats bieden de voor 1400 personen, uitverkocht was en het batig saldo f 8.000 bedroeg. Het solokwartet arriveerde in de beste welstand en is gedurende zijn verblijf in goede conditie gebleven. Het prijst de hartelijke ontvangst, de goede ver zorging gedurende het verblijf, de nauw keurige studie op de repetities en het enthousiasme van de medewerkenden op de uitvoering. Al stond het orkest na twee jaren van cultivering vanzelfspre kend nog niet op de hoogte van onze grote orkesten, het spel, niet het minst de muzikaliteit er van, dwong eerbied af. Met zeer veel lof spreekt het kwar tet over het 120 dames en heren tel lend koor. De koorklank prees men zonder enige reserve. De veelal hoog liggende sopraanpartij werd met glan zend geluid gezongen en ook de even eens dikwijls hoog liggende tenorpartij verraste door fraaie klank. Dit koor stond volgens de solisten geenszins ten achter bij onze beste Nederlandse koren. De acoustlek van de zaal kon gunstig worden genoemd en de temperatuur was steeds fris. Men verklaarde in ons eigen land niet dikwerf in zo'n aangename temperatuur te hebben gezongen. (De uitvoeringen hadden plaats des avonds 9 uur en de zaal bezat een uitstekende ventilatie). Gebruikelijk is het, dat de medewerkende dames in witte blouse en zwarte rok, de heren in wit colbert met zwarte pantalon gekleed zijn. Al leen de dirigent draagt een zwart rok- costuum. Op het jeugdconcert heeft de dirigent de Indonesische jeugd, die met gespan nen aandacht luisterde, toegesproken en de hoop geuit dat eenmaal de tijd zal aanbreken, waarop zij deze muziek zal kunnen uitvoeren. Op elke uitvoering betoonden de aan wezigen zich uitermate voldaan over solisten en koor, dirigent en orkest. Prachtige bloemstukken werden aange boden. De pers roemde de uitvoeringen zonder een enkele opmerking. Op het eerste concert heeft de Hoge Commissaris dr. Hirschfeld de dirigent gehuldigd voor zijn pioniersarbeid, zijn initiatief voor de uitvoering van Beet hoven's Negende Symphonie en hem namens H.M. de Koningin de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau medegedeeld. Het programma was prachtig verzorgd. Het bevatte o.a. een uitlegging van de „Negende" en het „Heiligenstadter Tes tament". En nu verlaat de jonge, talentvolle dirigent Yvon Baarspul aldaar het to neel na Indonesiërs en Nederlanders het „Alle Menschen werden Brüder" te heb ben laten toezingen in Beethoven's on volprezen, indrukwekkende verklanking. Dat het zijn uitwerking niet moge mis sen! OL. KOOP Naar aanleiding van de op 30 Mei ge houden aanbesteding hebben burge meester en wetnouders van Zandvoort het aanbrengen van de electrische in stallaties in de watertoren opgedragen aan de laagste inschrijfster t.w. de N.V. Technische Maatschappij Heringa en Wütrich te Haarlem voor de som van f 6311.—. Dinsdag 13 Juni. Hoog water: 2.20 u. en 14.42 u. Laag water: 10.00 u. en 22.34 u. Woensdag 14 Juni. Hoog water: 2.55 u. en 15.19 u. Laag water: 10.43 u. en 23.10 u. BIOSCOPEN: Rembrandt: Bastogne (14 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Romance in de Zuidzee (18 s2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Hotel au grand balcon, (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Blinde wegen (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Song of my heart (a. 1), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Gunfigther (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 13 Juni Concertgebouw: (Tuinzaal) Orkestuitvoe ring Haarlems Muziekinstituut, 8 u. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 u Woensdag 14 Juni Schouwburg: Politietoneelvereniging Con tact met De Troubadour van Loosdrecht, 8 u. IJMUIDEN, 13 Juni 1950. Trawlers RO 46 f9.950.—; loggers Seh. 107 f 4350.—, Texel 32 f 1465.—. De samenstelling van de elftallen welke hedenavond, 13 Juni, om 7 uur op het Haarlemterrein uitkomen in de wedstrijd NederlandFrankrijk om de 3e plaats in het internationaal militair voetbaltournooi is als volgt: Nederland: doel Gerberink (Ensche de), achter Bouwmeester (NAC) en Meines (Frisia), midden Verbeek (Spar ta), W. Hendriks (Vitesse) en De Rub ber (VUC), voor H. Hendriks (NEC), J. Kolkman (Go Ahead), Homan (DW V), Mangelmans en Clavan (ADO). Frankrijk: doel Pinat (Stade Rennais), achter Krysce (Lens) en Mouynet (Tou louse), midden Grattarol (Cannes), Matthey (Monacco) cn Anesi (Lens), voor Saunier (Le Havre), Waloriseck (Le Havre), Croxat (Rouen), Bohee (Roubaix) en Lenfant (Lilies). Scheidsrechter is de heer Jörgensen (Denemarken). Grensrechters de heren Formenoy en Grotegoed. De wedstrijd wordt opgeluisterd door een groot militair muziekcorps. Woensdagavond zal de zevende Avond vierdaagse een aanvang nemen. Zeer velen hebben reeds ingeschreven, terwijl ook aan de start nog gelegenheid bestaat om zich op te geven. Gestart wordt tus sen 6 en 7 uur vanaf gebouw „Rosehage" aan de Hoofmanstraat (bij de Zijlweg). Inschrijving is mogelijk vanaf 14 jaar. Ieder, die met succes meewandelt, ont vangt het bekende N.W.B.-kruis, groe pen van 13 personen ontvangen daarbij een groepsprijs. De afstanden zijn Woensdag, Donderdag en Vrijdag 15 km. en Zaterdagmiddag 20 km. Het parcours van de eerste dag is als volgt: Vanaf Hoofmanstraat, Zijlweg, Bloemendaalse- weg en Mollaan naar de Brederodelaan, vervolgens via Velserendeweg en de Bergweg weer terug naar de Brederode- weg. Langs de prachtige Hoge Duin en Daalse-weg, Lonbar Petrilaan en Mili- taireweg naar de Zeeweg; hierna Brou- werskolkweg, Duinlustweg. om Elswout en Elswoutlaan naar de Ramplaan. Nu terug via Vlaamseweg, Ruyterweg en plein, langs Westerstraat en Leidsestraat naar de Leidsevaart en dan via de Zijl weg naar het eindpunt. Dit parcours is zeer zeker één van de mooiste. De aan wijzingen van politie en N.W.B.-officials dienen strikt te worden opgevolgd. Op het ruiterfeest van het Leidse Stu dentencorps slaagde in de wedstrijd voor kinderen tot 12 jaar freule Pia van Wei- deren Rengers, lid van de Jeugdrijver- eniging „En Avant", met Teacher er in zich ais no. 1 te plaatsen. De Zandvooi'tse agenten van politic G. Brandse, P. J. van der Marei, G Pols en P. J. Smink, zijn geslaagd voor het politie- diploma. Op 28 Juni zal de architect B. J. J. M. Stevens te Haarlem, voor de woningbouw vereniging „Eendracht maakt macht' aan besteden de bouw van 18 duplex- en 8 eengezinswoningen in de omgeving van de A. J. van der Moolenstraat. Onze bezorgers moeten op Don derdag de weekgelden afdragen. Wij verzoeken de abonné's, die per week betalen, het abonnementsgeld op Maandag of Dinsdag te willen vol doen. Administratie N. H. C. Nu de vlottende bevolking der Haar lemse Middelbare scholen weer wis selt en de eerste eindexamens zijn af gelegd is het interessant enkele getallen te vernemen over de bezetting, zoals deze thans is. Haarlem heeft tien mid delbare scholen benevens een gemeen telijke avondschool voor handelsonder wijs en een R.K. Handelsavondschool. Totaal hebben de middelbare scholen samen 3671 leerlingen en de handels avondscholen 450. Uit de stad komen 1986 leerlingen en uit de buitengemeen ten 1695. Het R.K. Lyceum voor Jongens telt 697 leerlingen (waarvan 390 uit Haar lem) en zou de grootste middelbare school genoemd kunnen worden indien er eigenlijk niet van twee instellingen sprake was, n.l. op de Zijlweg en aan de Schoterstraat. De beide Christelijke lycea hebben 754 leerlingen waarvan er 453 van buiten de stad komen. Wat het Stedelijk Gymnasium betreft ligt dit ci,jfer nog merkwaardiger. Hier stude ren slechts 91 Haarlemmers de klas sieken terwijl er 159 van buiten komen. De andere cijfers van de openbare ly cea en H.B.S. zijn als volgt: (het twee de cijfer geeft het aantal buitenleerlin gen aan): Lorentzlyceum 239 plus 42; Coornhertlyceum 124 plus 139; H.B.S. A 282 plus 117; H.B.S. B 254 plus 213. Het R.K. Lyceum voor Meisjes heeft 340 leerlingen, waarvan iets meer dan de helft van buiten de stad. De Open- De afdeling Bennebroek van de Ka tholieke Middenstandsbeweging kwam Maandagavond in het R. K. Verenigings gebouw in vergadering bijeen en de voorzitter, de heer F. G. Lommerse, drukte in zijn openingswoord, waarin hij niet alleen de spreker van deze avond, de heer Jan Bakker, maar ook de geestelijk adviseur, pastoor L. F. Janssen Schmidt en de vele aanwezigen verwelkomde, zijn voldoening uit over de verschillende nieuwe gezichten, welke hij hied mocht zien. Onmiddellijk daarop nam de heer Jan Bakker het woord, die van mening was, dat er een schrikbarend gebrek was aan standsbewustzijn onder alle standen waardoor gemeenschapszin geheel uit gesloten wordt. Uitdrukkelijk wees spt. er op, dat 't hier gaat om de verdediging van de middenstand ais groep, een zeer grote groep waar het grootste deel van de arbeiders werkzaam is. Daarom moet iedereen zich organiseren, onverschillig of hij in 'n grote of in een kleine plaats woont, zodat elke afdeling een sterke schakel is in de middenstandskettmg Slechts 40 pCt. van de middenstandeis is georganiseerd, aldus riep spreKer uit. en niettegenstaande onze 3500 leden zijn wij er toch reeds in geslaagd, vier be langrijke punten van ons urgentieprogram verwezenlijkt te zien. Uitvoerig weidde spreker daarna uit over de behaalde resultaten en wees vervolgens op het enorme belang van de komende P.B.O. ook voor de middenstand. Aan het slot van zijn toespraak wekte hij de aan wezigen op, niet alleen lid maar vol ledig lid te worden van de standsorga- nisatic. Nadat besloten was, het komend win terseizoen te openen met de viering van het dertigjarig bestaan, sloot de voor zitter met een krachtige aansporing om deel te nemen aan de bedevaart naar Heiloo, eerst tegen 12 uur de2e bijeen komst. Daarna gaven verschillende aan wezigen zich op voor deelname aan de bedevaart naar Heiloo. Op de Rijksweg Amersfoort—Apel doorn onder de gemeente Stoutenburg is een driewielig motorrijwiel voor in validen tegen een luxe auto gereden. De bestuurde van die driewieler en zijn vrouw werden op de weg geslingerd. De 61-jarige vrouw J. S. S. uit Rotterdam was op slag dood, haar 63-jarige echt genoot J. S. is in ernstige toestand naar het ziekenhuis ,De Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Vanmorgen om 8 uur is aan de Lloyd- kade te Rotterdam de ontscheping be gonnen van de ongeveer 655 opvaren den, die met de „Cheshire" uit Indone sië in Nederland zijn aangekomen. Er bevonden zich 270 kinderen aan boord. Morgen rijdt ten behoeve van passa giers die met de „Surriento" uit Indo nesië zijn gekomen, een boottrein van Marseille naar Amsterdam. De aan komsttijden in Nederland zijn: Roosen daal 15.40, Rotterdam 17.27, Den Haag (Holl. Spoor) 18.02, Haarlem 18.54, Am sterdam (C.S.) 19.18. De stemming onder de tuinders van Kenncmerland is gedrukt. Toen gister middag te Beverwijk officieel de prijs regeling voor de aardbeien van de oogst 1950 aan de wachtende file aan de Bree- straat werd uitgereikt, kon men over het algemeen slechts pessimistische geluiden beluisteren. De tuinders vrezen voor de dalende tendenz van de prijzen, die zich meer en meer demonstreert en die zich, naar zij vrezen, zal voortzetten om vol gende week rond het minimum te zwe ven. In hoeverre dit pessimisme gerecht vaardigd is, zal de tijd moeten leren. Dat het in groot optimisme zal overgaan, ge loven we reeds niet meer. Een gouden campagne zal die van 1950 niet worden. Rond de twee gulden per slof heeft de tuinder nodig om behalve vergoeding van kosten een enigszins redelijke ver dienste te hebben. Of in dat geval de consument zich de weelde van een ruim schaaltje met aardbeien kan veroor loven, is een andere vraag. De situatie is moeilijk. Het evenwicht is niet ge makkelijk te vinden. Aan goedkope aardbeien, waarbij de tuinder niet aan zijn prik komt, hebben we echter, zo we niet kortzichtig willen zijn, al heel wei nig. Een welvarende tuindersbevolking is voor Kennemerland een zegen, een arme tuindersbevolking verlaagt het levenspeil van de gehele streek. De veilingen hebben gisteren aan de tuinders officieel de minimumprijs van f45 per 100 kg. bekend gemaakt. Offi cieus was deze reeds algemeen bekend. Er zijn echter thans volledige richtlijnen openbaar gemaakt. De vergoeding bedraagt voor geschik te aardbeien zonder dop f 45 per 100 kg.; voor geschikte aardbeien met dop be draagt deze f35 per 100 kg. en voor aardbeien, die voor pulpdoeleinden on geschikt zijn, wordt f 15 per 100 kg. ver goeding gegeven, waarna deze onge schikte aardbeien worden vernietigd. Ingeval doordraai van aardbeien dreigt op te treden zijn de veilingdirecties ver plicht om de aanvoer van aardbeien met dop zoveel mogelijk tegen te gaan en de aardbeien zonder dop te stimuleren. De directies dringen er bij de tuinders op aan het prijs- en marktverloop van de aardbeien nauwlettend te volgen, opdat zij zelf tijdig kunnen aanvoelen of met dop dan wel zonder dop geplukt moet worden. Bovendien kan het zijn nut heb ben, nauwkeurig te observeren of het in sommige gevallen voordeel kan hebben om de aardbeien in twee sorteringen, geplukt in twee sloffen dus, aan te voe ren. Het is nu nog niet bekend, hoé de export, de diepvries en de conserven- industrie reageert en of dus extra gesor teerde aardbeiein werkelijk met extra prijzen zullen worden betaald. bare H.B.S. voor meisjes heeft er 220, waarvan 134 uit Haarlem. Vergelijkt men de cijfers van de vo rige cursus dan is het gemeentelijk gymnasium met 39 achteruit gegaan, terwijl de openbare lycea een behoor lijke vooruitgang hebben geboekt. Het Triniteitslyceum is precies gelijk geble ven en de Christelijke lycea zijn met 85 leerlingen teruggelopen.. De H.B.S.-en hebben ook wat leerlingen verloren aan de lycea. Het avondhandelsonderwijs heeft geen schommeling vertoond. Het totaal van de vorige cursus was wat de middelbare scholen betreft 3853 en dus 182 meer dan dit jaar. Rusland en zjjn satellietstaten hebben gisteren de conferentie van de V. N. over technische hulp aan weinig ontwikkelde gebieden geboycot. Deze driedaagse ver gadering is gisteren te Lake Success begonnen. De V. N. hadden bericht ont vangen, dat het Russische blok de bij eenkomsten voor de stichting van een internationaal fonds voor technische bij stand niet zou bijwonen. Dit is de 33ste maal dat Rusland een organisatie van de V.N. boycot. Miljenko Filipovic, de Joegoslavische gedelegeerde, diende een motie in om communistisch China tot dc vergaderin gen toe te laten, doch de motie werd met '26 tegen acht stemmen verworpen. 13 leden onthielden zich van stemming. In donesië stemde vóór en Nederland ont hield zich. De conferentie, waaraan 66 landen ook niet-leden van de V. N. deel nemen, zal onderzoeken hoeveel geld de verschillende landen in het fonds willen storten om technische hulp aan minder ontwikkelde gebieden te verschaffen. Tijdens een rumoerige vergadering van de Economische commissie voor Europa, heeft de Poolse gedelegeerde Katz-Suchy gisteren te Genève ver klaard, dat het plan-Schuman „een enorm kartel, dat ten doei heeft, onder Amerikaanse pressie, industriële bases voor een nieuwe oorlog in Europa te stichten" een schending betekent van de verdragen van Potsdam en Yalta, en een opleving van het Duitse imperia lisme. De Zweedse voorzitter van de com missie, mevrouw Karin Koek, verzocht het debat langs zuiver economische lijnen te voeren, doch Katz-Sdchy bracht in het midden, dat de scheiding tussen politiek en economie „te beweeglijk'' is. De Amerikaanse gedelegeerde verzocht de voorzitter het woord aan de Poolse gedelegeerde te ontnemen en de betwiste zinsnede uit het verslag weg te laten. Hjerop sloeg Katz-Suchy met de vuist op tafel en riep „Dit is nog nooit in een ver gadering van de V.N. voorgekomen. De Amerikaanse gedelegeerde moet niet denken deel te nemen aan een vergade ring van het Plan-Marshall". Katz-Suchy vervolgde tenslotte zijn toespraak, die meer dan twee uur duurde. De handelsbalans tussen West- Duitsland cn West-Eijropa is voor de eerste maal sluitend, zo werd door de Amerikaanse autoriteiten meegedeeld. West-Duitsland importeert op het ogenblik uit West-Europa voor onge veer 100 millioen dollar per maand. De export beloopt ongeveer hetzelfde be drag. De artistieke leider en uitvoerder van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" in ernstige discussie over de klassieke opvatting, hoe een echt petmolentje er uit moet zien. De veilingdirecties delen voorts mede, dat er voor aardbeien zonder dop be langstelling schijnt te bestaan, zowel voor het vat als voor het blik. Voor de tuinders een aanleiding om het gehele prijs- en afzetverioop op de voet te blij ven volgen en te handelen naar gelang de alsdan geldende mogelijkheden. Er zijn vele vraagtekens, waarop de vei- lingklok straks het juiste antwoord zal geven. De groothandel heeft aan de Bever- wijkse veilingen verzocht om op de Za terdagen om écn uur te gaan veilen. Het verse product kan dan dezelfde middag nog in de Zaanstreek, Haarlem, Hilver sum enz. verhandeld worden. De stad kan zo voor de Zondag prima verse aardbeien afleveren. Over dit verzoek moet men zich te Beverwijk nog beraden, maar nu reeds worden de tuinders aangespoord er re kening mee te houden, dat op de Zater dagen vermoedelijk vroeger geveild zal worden. Aardbeienstad levert hadt pro ducten graag zo vers en fris mogelijk af. Het zal de propaganda voor de aard beien wordt die eigenlijk wel ge voerd? ten goede komen. De dalende tendenz in de prijs zette zich gisteren voort. Een grote hoeveel heid aardbeien kon de twee gulden per mand van 5 pond niet meer opbrengen. Het merendeel van de aanvoer bestond uit de vroege Madame Lefeber, terwijl het aanbod van Moulin Rouge, de eigen lijke teelt van de streek, toenam. Voor deze aardbei werd tot drie gulden per mand betaald. De tuinders houden de hoop gevestigd op de Moulin Rouge, nu de vroege soorten een teleurstelling brachten. Prof. Niels Bohr, dc Jbekcnde Deense atoomgeleerde, heeft op 9 Juni in een brief aan de V.N. aangedrongen op vrije uitwisseling van wetenschappelijke ge gevens, een maatregel, die volgens hem de meningsverschillen over het gebruik van de atoomenergie, zoals die zich openbaren tussen Oost en West, uit de weg kunnen ruimen. Gisteren heeft hij op een persconferentie de inhoud van de brief bekend gemaakt. In zijn open brief voerde prof. Bonr aan, dat een radicale verandering in de internationale betrekkingen noodzake lijk is om de beschaving te redden. Hij pleitte voor een wereld, waarin ieder land naar vermogen bijdraagt aan de cultuur en andere landen bijstaat met ondervinding en hulpmiddelen. Hij meende, dat een dergelijke wereld alleen kan worden bereikt door afschaffing van het isolationisme en invoering van vrije, niet door grenzen belemmerde dis cussies. Prof. Bohr deelde mede, dat hij geheel op persoonlijk initiatief gehandeld had en met geen enkele regering overleg had gepleegd. Toen Bohr in Februari van dit jaar naar de V.S. vertrok om be sprekingen te voeren in Princeton met profesor Einstein en andere vooraan staande geleerden, werd beweerd, dat Bohr door de V.S. officieel tot een be zoek was uitgenodigd. Deze geruchten zijn echter categorisch tegengesproken Maarschalk Tito heeft een uit negen man bestaande missie naar West-Duits land gezonden, die tot taak heeft West- Duitsland te verzoeken om tot 1952 aan Joegoslavië een hoeveelheid machinerie- en en materiaal te leveren ter waarde van 80 a 100 millioen dollar. Joegoslavië wil in 1952 beginnen met het terugbetalen van het crediet. In 1957 zou dan het gehele crediet zjjn af betaald, aldus meldt A. P. De Joegoslaven zullen vragen om krachtstations, metaalgieterijen en ma chinerieën voor olieboringen en mijnen. Zij hebben dit materiaal nodig om het hoofd te kunnen bieden aan de econo mische blokkade, die door de Comin formlanden tegen de regering van Tito is ingesteld. De terugbetalihg zou geschieden met voedsel en landbouwproducten en mo gelijk metalen en ertsen. Joegoslavië heeft in de maand April bijna twee maal zo veel goederen van de V.S. ontvangen als het gehele Rus sische blok, zo is te Washington mede gedeeld. Amerika zond in die periode goederen naar Joegoslavië ter waarde van vier millioen dollar. De Franse „Jimenne" hebben Maan dag Emile Buisson, Frankrljks staats vijand No. 1, bijgenaamd „de doder" gearresteerd. De enige grote Franse misdadigers die zich thans nog op vrije voeten bevinden zijn Tomasini en een man die ervan verdacht wordt de hand te hebben gehad in vele roofovervallen. De organisatie der „Jimenne", die werkt volgens de methoden van de Amerikaanse „G-men", is in October van het vorig jaar door het hoofd van de Parijse politie opgericht om een eind te maken aan de golf van misdadigheid, die Frankrijk na de oorlog overspoelde en die Parijs de weinig vleiende bij naam „Chicago aan de Seine" bezorgde. Zoals uit een thans verschenen rap port blijkt hebben de „Jimenne" reeds uitstekend werk geleverd. Tussen October 1949 en April 1950 werden 11.331 misdadigers gearresteerd. In Mei j.I. zijn er niet minder dan 1828 ingerekend. Onder de arrestanten bevin den zich Paul Dellapma, „gentleman- inbreker" van het deftige Neuilly, Jean Joyet, naaste „medewerker" van Emile Buisson, en Gaby Stebe, die een grote bankoverval op touw had gezet. De Zondag gearresteerde Buisson werd gezocht als aanvoerder van ver schillende oenden. Ook moord wordt hem ten laste gelegd. Zijn arrestatie vormt de grootste slag, die tot nu toe door de „Jimenne"-organisatie is ge slagen. Buisson is reeds vijftien maal veroor deeld. Hij wist in 1947 uit de gevange nis te ontsnappen. De Franse politie meent, dat hij sindsdien minstens één moord heeft gepleegd en de hand heeft gehad in een onbekend aantal berovin gen. De bende van Buisson is in Sep tember 1949 te Parijs opgerold, toen zijn als gevolg van een schotwond mank lo pende voornaamste helper, „René met de wandelstok", en zes andere bende leden door de politie werden gearres teerd. De zedenpolitie heeft opnieuw twee uitgevers van aanstootgevende tijd schriften gearresteerd en 14.000 exem plaren van deze tijdschriften in beslag genomen. Totaal zijn u uitgevers van zeven tijdschriften gearresteerd en 43.001) exemplaren achterhaald. CHESHIRE (R. Lloyd), 12 Juni n.m. te R'dam. GENERAL A. W. GREELY (B. Lloyd), pass. 13 Juni Gibraltar n. R'dam. GENERAL HARRY TAYLOR (Ned.), pass. 13 Juni Anderhalf Graadska naal, n. Amst. GROOTE BEER, pass. 12 Juni Kreta, n. Amst. GOYA (Ned.), pass. 13 Juni Maladi- ven, n. Amst. HELLENIC PRINCE (Ned.), pass. 12 Juni Kreta n. Amst. Amsterdam, 12 Juni 1959 De aandelenmarkt had vandaag weer te kampen met een groot gebrek aan orders. Het publiek bleef in zijn apathi sche houding volharden en de be roepshandelaren toonden eveneens wei nig activiteit. De stemming was dan ook zeer lusteloos en het weinige mate riaal dat aan de markt werd gebracht kon merendeels slechts tegen lagere koersen plaatsing vinden. Bij opening werden koersverliezen in de hoofdlond- sen geleden van 2 a 3 pet., waarna het koerspeil in het verder verloop van de beurs nog enigszins afbrokkelde. De koersfluctuaties waren echter van be perkte omvang. In aand. Kon. Olie kwamen zelfs in twee tapes geen transacties tot stand. Het slot kwam voor het fonds met een koersverlies van 2 pet. Rubberfondsen gaven echter wat grotere verliezen te zien. De scheepvaartmarkt bood tame lijk goed weerstand, doch de affaire in deze afdeling bleef ook zeer beperkt. 12/6 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North Amerikan Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwa.t Tidewater U.S Steel ex. div. 32 39 80 5014 934 I6V2 58 59 20*6 21% 354 44 tó 56% 38 29 >4 361s 9/6 32% 38% 78 50'4 96 16 li 58-:4 59 20 ié 21% 38'4 44 5» 56:4 38% 29 '4 38% (Nlet-officiële koersen) 314 Nederl. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3-3y2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 Del. fac Inschr. Grtbk. '46 3 pCt Ned Handel Mb. cert A K.U. Van Berkels Patent Calve-Deift cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn kon. N. Stoomb. Mb Ned. Scheepv. Ume H V.A. Dell Mb- cert. Vorig Opening slot 13/6 100% lOOtJgb 98% 98% 100 98,% 1 150 1 167 (4 b 167 110H 130b 15014 158 206% 20514 230% Rb 230% 278". 27514 127 Va 1261/, 185 125 126 132% 132% 127 %b 128 124(41 124% Advertentie in het Noordelijkste deel van Haarlem verkrijgbaar. Donderdag 15 Juni, 3 uur van de slijterij (verg. J. Bogaart) aan de bij de J. Cijzenbrug Telef. 23744 Lef op de speciale feestaanbieding in de folder, welke U een dezer dagen ontvangt. Advertentie Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van s morgens genaaid, s avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF 1148» Advertentie VmstkkdaMsevaakt20 tel. 11053 Advertentie kunt bellen. Prospecti over VOLKSWAGENS ZONDER CHAUFFEUR en „DE HAARLEMSCHE AUTORIJSCHOOL" worden U op aanvrage gaarne toegezonden. Advertentie De Radio-Specialist van Heemstede. RAADHUISSTRAAT 35 TEL.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2