RUM DRIEHONDERD DUIZEND BEZOEKERS Eric deNoormarc - Ve Een snuifje paprika I li Koekdozen met Rembrandt-afheelding vonden grif af trek DE STILLE MAN Voorlopige balans van Holland Fair HOLLANDSE SCHILDERS ZIJN TE GAST BIJ FRANSE HOTELHOUDERS PUROL Negatief antwoord van de V.S.I. Welverzorgde Handen: HAMEA Gelei /oer UterfledVracuft U*v u/ifUxUer. Economische blokkade tegen Ambon? DINSDAG 13 JUNI 1950 PAGINA 3 Orders voor deuren en voor jachten En Franse schilders komen naar ons land Schilderijen als vergoeding Nieuw detachement opgericht Voor overgang van K.N.I.L. naar K.L. Hulp aan Zuid-Molukken? Stand bloembollen Goed tot zeer goed Mr. Kortenhorst bij Van Cauwelaert Tracleer de kinderen ...en Uzelf! LEMCO Nederlandse producten op beurs in Chicago TEGEN TIPGEVERS VAN NOL DE BRABANDER Zeven en acht jaar geëist Angst voor Tweelingen Onnozele Kinderen Het Witte Beest Collectieve Romantiek Vierling in privé-zwembad door PATRICK PURCELL Kamerlid stelt vragen (Van onze bijzondere correspondent) NEW YORK, 10 Juni. Deze week heeft de Directeur voor de Exportbevordering, de heer L. Smit, aan de Nederlandse pers te New York zyn indrukken medegedeeld van de nu geëindigde Holland Fair te Philadelphia. Positieve en in cijfers uit te druk ken resultaten, welke voor de Nederlandse exporteurs bereikt zouden zijn, kon den nog niet worden verstrekt. Een feit, dat mogelijk weer koren op de molen Van de critici dezer Fair betekent. Maar, met een zijdelingse blik op deze heren critici: bij de éérste organisatie ener Nederlandse tentoonstelling van Nederland se producten in het grootscheepse Amerika, waar het immers nooit aan dollars ontbreekt om eigen organisatiemachinerie in perfecte staat te brengen r~ mag men wel met wat welwillendheid de fouten beoordelen, die door de Nederlanders zijn gemaakt Is deze hele kostbare tentoonstelling de Nederlandse Exporthandel naar ver houding ook ten goede gekomen, vra gen twijfelaars. Of, zeggen anderen, had men niet veel meer kunnen bereiken als de Fair wat langer dan drie maan den en dus wat zorgvuldiger was voor bereid? Ook het verwijt, dat men niet twee rozen met één schot kan treffen, lï.l. de groothandelaar èn de consument, Werd nogal eens gehoord. Alles goed en wel: maar bij de begro ting van iedere onderneming moet een post voor de ervaring worden uitge trokken. En wie daarachter durft schrij ven: verloren geld, verloren mogelijk heden, kan er wel eens naast zijn, om dat dit „verlies" bij een volgende on derneming zelfs in winst kan verkeren. Hieronder laten wjj de voornaamste mededelingen van de heer Smit volgen, zodat men beter kan beoordelen of er niet een keerzijde aan de medaille is. De Holland Fair in Gimbels' Warenhuis is door meer dan 300.000 personen be zocht, van wie 85.000 Hollandse pro ducten kochten. Met uitzondering van de goederen, die Gimbels zelf wil over nemen, is er voor 86.000 dollars ver kocht. Die goede verkoop moet echter niet meer dan als een aangename ver rassing worden beschouwd: daar het niet om winkeltje spelen, maar vooral om contact met groothandelaars ging. Welnu, ongeveer 100 warenhuis-inko pers en lieden van de groothandel heb ben de Fair bezocht. Misschien stelt dit cijfer teleur. Men moet echter niet ver geten, dat soliede Amerikaanse gros siers niet zo hard naar ,,'n tentoonstel ling" van buitenlandse producten lopen, tenzjj deze door een op Amerikaanse leest geschoeide (dus ontzaglijke) re clamecampagne is aanbevolen. Tevens moet men ook denken aan de belem mering van de afstanden; veel zaken lieden zouden misschien belangstelling getoond hebben, indien zij wat dichter bij hadden gewoond. Onder die voedselproducten, welke het meeste succes hadden, waren behal ve chocolade en botersprits- de Hol landse kaas, waarvan 40.000 stuks zijn verkocht. Bij deze verkoop bleek in tussen dat de Amerikaanse consument liever een kaas van een gewicht van 10 ons koopt, dan een van 14 tot 16 ons, welke Nederland tot nu toe exporteer de. De Hollanders zouden daar echter weer liever niet aan willen, omdat bij een kleinere kaas veel van de smaak zou verloren gaan. Maar de Amerikaan se consument geeft aan gemak de voor keur, zelfs als het ten koste van de SIhaak moet gaan: die kaas-van-tien-ons Past beter in de ijskast. Deze regel voor exporteurs van voedselproducten moet steeds weer worden herhaald: Amerikanen geven kwaliteit en bezuiniging graag cadeau voor handige (en aantrekkelijke) verpakking. De Nederlandse voedsel producent, die aan Amerika levert, moet altijd rekening houden met de maten van de electrische ijskast, de enige provisiekast der Amerikaanse afnemers. Overigens, wat die aan trekkelijkheid betreft, is het wel aar dig te weten, dat dozen met Victoria- koekjes, welke op het deksel een af beelding droegen v&n een schilderij van Rembrandt, groot succes had den.... om die afbeelding (waarmee niets gezegd wil zijn tegen de voor treffelijkheid van de inhoud der do zen). De ontdekking van deze merk waardige kunstzinnige trek bij de Amerikaanse consument mag door Nederlandse fabrikanten als een wenk worden beschouwd Gebrek aan plaatsruimte maakt het niet mogelijk een overzicht te geven van de verschillende reacties op de vele tentoongestelde voorwerpen. Onder die Nederlandse fabrikaten echter, welke groot succes hadden, moeten vooral het glaswerk en tin worden gehoemd. Een verrassing was bovendien de onver wachte belangstelling voor een beschei den zending confectiegoederen, met name van damesmantels, waarvan vooral de kwaliteit en afwerking als heter dan de Amerikaanse werd ge prezen. Stoffen en dekens droegen eveneens de trofee van het succes weg. Naar het keukengerei in de vorm van gevlochten draadartikelen bestond veel vraag, en Gimbels heeft deze o.m. op Zijn bestellijst geplaatst. Vermeldenswaard is, dat ook naar aanleiding van deze Fair een order in Holland is geplaatst voor het maken Van 150.000 deuren (Amerikaans Fa tent) plus 5000 deuren volgens Hollands model. En tenslotte bewees de grote be langstelling voor de Nederlandse jacht (Vrijheidsklasse), waarvan er direct zeven zijn verkocht, terwijl meer be stellingen volgen, hoe goed het is al onze producten onder de aandacht van het Amerikaanse publiek te brengen, dat zonder Fair wel niet op het idee zon zijn gekomen met Hollandse jach ten op Amerikaanse meren te gaan Kijkje op een der stands van de »Hol- land Fair" te Philadelphia. zeilen, Meubels en schilderden stelden de verwachtingen teleur. Dit was niet al leen een gevolg van gebrek aan ruimte, waardoor speciaal de meubels kwalijk tct hun recht kwamen. Een belangrijke factor o.i. was dat de Hollandse meu bels niet op de Amerikaanse smaak, be hoeften en op de in dit land gebruike lijke maten en woningverdelingen be rekend waren. Soliditeit en artistieke afwerking in deze branche worden door de gemiddelde Amerikaan ook niet al tijd geapprecieerd. Dat de oude Hol landse schilderijen niet genoeg waar dering vonden, ligt vooral aan het feit, dat zakenlieden en het warenhuis-be zoekend publiek gemeenlijk niet tot de juiste kunstkenners en liefhebbers be horen. Terwijl de goede kunsthandelaar niet veronderstelt het zijne te zullen vinden op de tentoonstelling in een warenhuis. Waarmee in vogelvlucht de in drukken van de Holland Fair in Philadelphia gegeven zijn. Een ten toonstelling welke, wat de critiek ook voor onvriendelijks heeft te zeggen, meer dan geslaagd genoemd mag worden, al was het alleen al om de reclame. Vandaar dat de heer Smit hoopt spoedig een tweede fair te kunnen organiseren, ditmaal waar schijnlijk in het Midden-Westen. Met recht mag verwacht worden, dat zich hiervoor nog meer deelnemers zul len opgeven. Want diverse vertegenwoordigers van Hollandse industrieën, die deelname aan de Philadelphia-tentoonstelling ge weigerd hadden, hebben zich voor de tweede Fair vrijwillig aangemeld. Als nu bovendien bij deze a.s. Fair ook nog voor een betere bediening van het pu bliek gezorgd kan worden, zodat be zoekers niet teleurgesteld behoeven weg te gaan daar er niet genoeg prsoneel is, dan kan met zekerheid worden voor speld, dat de Nederlandse Exporthandel en de Nederlandse industrieën niet met een schrede, maar met een reuzen schrede vooruit zullen gaan. Prins Bernhard bracht een bezoek aan de „Holland Fair". Hier zien wij hem in gezelschap van ambassadeur Van Kleffens en directeur Cimbel bij de „klompenmakerij' Ongeveer 60 Franse hoteliers hebben zich bereid verklaard een Nederlandse kunstschilder als gast te ontvangen. Het Iaat zich aanzien, dat dit aantal nog be langrijk zal stijgen. Reeds 20 Neder landse kunstschilders vertoeven thans in Frankrijk als gast van een Franse hotel houder en dit ondanks de bedoeling van de Nederlandse Reisvereniging om de uitwisseling van Nederlandse en Franse schilders eerst in September van dit jaar te laten ingaan. Het feit, dat ook reeds een tiental hotelhouders in Nederland zich zonder speciale propaganda hebben aangemeld tot het uitnodigen van een Franse schilder, geeft optimistische ver wachtingen voor het slagen van deze culturele uitwisseling, waarvoor de heer J. F. Nagelhout, arts te Holten, het ini tiatief nam. De kunstenaars, die uitgezonden wor den, hebben zelf te zorgen voor hun reis en voor het nodige zakgeld. Dit zal som mige schilders, die men toch ni^t gaarne zou willen uitsluiten, zwaar vallen. De heer Nagelhout heeft daarom en dit zou voor de rest van Nederland als voor beeld kunnen dienen in zijn streek verschillende loterijen georganiseerd, waarvan de opbrengst komt ten bate van een bepaalde schilder. Als tegen prestatie zal deze na zijn verblijf in Frankrijk een schilderij ter beschikking moeten stellen voor de gelukkige prijs winnaar van de loterij en zal hij voor de bevolking wat over zijn werk moe ten komen vertellen. Het verblijf in Frankrijk levert voor de kunstenaar hoegenaamd geen finan ciële moeilijkheden op. Alleen heeft hij de verplichting op zich te nemen, om bij het beëindigen van zijn ver blijf, dat bij voorkeur in de z.g. stille tijd zal vallen, de hotelhouder een van zijn schilderijen te schenken. Dr. Vroom, hoofd van de afdeling Kunstzaken van het ministerie van O., K. en W., die tijdens de persconferentie, waarbij dit alles werd medegedeeld, tegenwoordig was, zeide, dat de econo mische toestand van de beeldende kun stenaar zeer zorgelijk was. Het gebrek aan expansiemogelijkheid, zowel Advertentie Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten op geografisch als op sociaal gebied is hiervan veelal de oorzaak. Door deze uitwisseling krijgt de Nederlandse kun stenaar de kans zijn inspiratiebronnen te verwisselen zonder dat dit zijn budget erg belast. De Regering staat dan ook zeer sympathiek tegenover deze onder neming en zegt alle steun toe om de schilderijen, die in dit kader in Frankrijk gemaakt worden, te doen exposeren. De selectie is in handen van de ver tegenwoordigers der kunctenaars-federa- ties en van het Kunstcentrum. Er wordt naar gestreefd die cshlders uit te zenden, die voor het gewone publiek be grijpelijk zijn en die, waarvan men de zekerheid heeft dat zij serieuze werkers zijn. In gevallen van twijfel heeft het toeristische element voorrang. Zowel de Nederlandse Reisvereniging als de Tou ring Club de France zijn er van uitge gaan, dat het voor een toeristische streek van groot belang is, dat haar natuur schoon, haar historische bouwwerken, haar klederdrachten e. d. worden uitge beeld door talentvolle kunstenaars. Het woord is dus nu aan de Neder landse hotelhouders om het voorbeeld van hun Franse collega's en van enige Nederlandse collega's te volgen. Daar voor is nodig, dat zij het belang van deze toeristische propaganda inzien. Het werkcomité wordt gevormd door vertegenwoordigers van de N.R.V. en het ministerie van O., K. en W. In het erc-comité hebben o. a. zitting genomen prof. dr. F. Rutten, minister van O., K. en W., de ministers In 't Veld en Spitzen, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, mi nister van Staat, dr. F. Bender en dr. N. Vroom. 102. Op hetzelfde ogenblik, dat Winonah met angst in het hart haar ogen op de zon richt, ontsnapt de mannen van de Lynx der Wouden een zucht van verlichting, -wanneer zii het licht weerzien. Enkelen kijken nog argwanend om naar de schim mige donkere gestalten, die zich achter hen in de nevels terugtrekken. „Dat gebeurt eenmaal, maar nooit meer," mompelt de voorste krijger beslist. Alleen een kerel als koning Eric kan u veilig door dat behekste gebied brengen:" Dan haasten zij zich verder, naar de Lynx, die reeds op afgemeten toon zijn orders geeft Eric is de laatste, die het mistige rijk der Dvergars verlaat. Als een goed aanvoerder heeft hij gewacht tot zijn laatste krijger in veiligheid is. Nu wendt hij zich. tot Orl. „Heb dank, vorst der Dvergars. Door uw hulp kan ik wellicht nog op tijd komen!" Men zegt ten onrechte, dat wij slechts het kwade toegenegen zijn, klinkt hot antwoord. „Slechts zijdie met bo.se harten naar de Dvergars komen, hebben reden hen te vrezen. Ge zijt een rechtvaardig man, heer Eric. Van hier lopen onze wegen uit elkaar, maar ge kent onze afspraak. Indien gij Lauri tot een rechtsgeding dwingt, staal Orl der Dvergars achter u indien gij uw verplichting nakomt." Langzaam trekt de zwarte gestalte zich verder in de klamme mist terug, tot er niets anders zichtbaar is dan het trage wielen der nevels. Eric staart hem in ge- gedachten verzonken na. Met een ruk roept hij zichzelf terug naar de werkelijkheid. Te veel staat er thans op het spel om niet iedere minuut te gebruiken. Hij haast zich achter z'n mannen aan. Deze zijn reeds in de richting van de steile rotsen getrokken, welke Eric heelt horen omschrijven als de Satanskloof. De Lynx heeft enkele verspieders vooruitge zonden. Juist als de Noorman zich aan het hoofd van de groep schaart keert eei> van hen hijgend terug. „Heer! Ziet!" Opgewonden wijst de man in de verte. Ook ae scherpe ogen van de Noorman onderscheiden heel ver de kleine stofwolk, aie bijna onmerkbaar nadert. En terwijl een vreemde spanning zich van hem meester maakt, ziet Eric de goudkaravaan voor zich De minister van Oorlog heeft opge richt het (t(jdei(jk) detachement over gang beroepspersoneel KNIL naar KL. Het detachement wordt geplaatst by het KNIL-centrum te Nijmegen. Het internationale Rode Kruis heeft de Indonesische regering gepolst over de mogelijkheid van het zenden van hulp naar de „Republiek Zuid iMoluk- ken", aldus meldt A.P. uit Djakarta. De Indonesische regering heeft ech ter vandaag bekend gemaakt, dat zü het schrijven van het Rode Kruis niet als basis van overweging kan aanvaar den, daar hierin naar de Zuid-Moluk- ken wordt verwezen ais naar een „bel- ligerente partij". Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Indonesische Regering de Zuid-Moiukse beweging als een binnenlandse opstand beschouwt. Ondanks het soms ongunstige weer verliep de bloei der verschillende bloem bollengewassen vrij bevredigend. Hoe wel de stand in Anna-Paulowna en om geving iets minder gunstig is, is deze in de overige gebieden door het achterwege blijven van ernstige beschadigingen over het algemeen goed tot zeer goed. Beschadigingen aan de gewassen door vorst en hagel waren onbeduidend. Ook waterschade kwam nagenoeg nergens voor, alleen in de streek, Wervershoof en Andijk werd deze bij de tulpen matig, in Anna-Paulowna en omgeving bij hya cinten en narcissen matig tot ernstig genoemd. Hoewel bij tulpen plaatselijk een ern stige vuuraantasting voorkomt, is over het algemeen de hierdoor veroorzaakte schade slechts gering. Het verschijnsel doet zich voor, dat naarmate men Noor delijker in de bloembollenstreek komt, de aantasting een ernstiger karakter aanneemt. Het optreden van geelziek en zwart- rand bij hyacinten is onbeduidend. Ook bij narcissen komen geen ziekten van betekenis voor. Mr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer, is gisteren in Brussel aangekomen in gezelschap van de griffier van de Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel. Mr. Kortenhorst heeft een langdurig onderhoud gehad met de heer Van Cauwelaert, voorzitter van de Belgische Senaat. Advertentie Advertentie SUIKERWERK. FABRIEK ROTTERDAM Aangemoedigd door het succes van de Holland Fair in het warenhuis Gimbel te Philadelphia zullen ongeveer 50 Ne derlandse fidma's, waarvan de meeste aan de Holland Fair hebben deelgeno men, Nederlandse producten ten toon stellen op de eerste Amerikaanse han delsbeurs te Chicago, die van 7 tot 19 Augustus gehouden zal worden. Te Chicago, op de eerste internationale handelsbeurs, die ooit in de V.S. werd gehouden, zal de tentoonstellingsruimte voor Nederland in totaal ongeveer 10.000 vierk. voet groot zijn. Tot dus verre hebben ongeveer 40 landen ruimte op de tentoonstelling gereserveerd. Voor het gerechtshof te 's-Kertogen- bosch diende gisteren de appèl-zaak te gen H. B. en J. H., beiden uit Tilburg, die de bende van Nol de Brabander in verschillende gevallen zouden hebben getipt. De rechtbank te 's-Hertogen- bosch veroordeelde hen tot gevangenis straffen van resp. acht en zeven jaar met aftrek. Voor het Hof maakten de verdachten hun beklag niet naar behoren door de rechtbank te zijn behandeld. De presi dent, mr. J. E. Perink, nam deze klacht zonder een enkel woord ter kennisge ving aan. Beide verdachten ontkenden pertinent alles wat hun ten laste werd gelegd en kwalificeerden alle getuigenverklarin gen als vals. Tegen B., die reeds achtmaal veroor deeld werd, eiste de advocaat-generaal, mr. S. J. van der Hoeven, bevestiging van het vonnis. i De vrouwen van het Griekse plaatsje Polykstro willen van het buitenlandse hulpcomité, dat haar van extra-voeding voorziet, geen melkpoeder meer heb ben. „Je kunt ons geven, wat je wilt, maar in geen geval melkpoeder zeg gen ze en werpen een blik vol afgrij zen op de betreffende blikken, die haar weldoeners haar tevergeefs aanbieden. Waar die plotselinge afkeer vandaan komt? Wel. toevallig hebben twee vrou wen ir\ Polykstro, die na het uitdelen van melkpoeder moeder werden, alle bei een tweeling ter wereh} gebracht, en nu menen de Griekse dorpsvrouwen, dat je van melkpoeder tweelingen krijgt. De voedselpositie in de streek en het lot van duizenden naar communis tisch Joegoslavië ontvoerde Griekse kinderen hebben de vrouwen van Po lykstro nu niet bepaald gebrand op tweelingen gemaak'. De redactie van het Sovjet-Russische blad „Izwestia" deelt mede, dat zij da gelijks overstroomd wordt door brieven van kinderen, die om kinderboeken vragen. Zij dringen er op aan, dat do schrijvers meer boeken voor hen zul len schrijven om hun leeshonger te stillen. Zelfs geven de kinderen soms de titels aan van de boeken, die nog niet geschreven zijn, maar die zij wen sen te lezen. Deze titels kunnen zó op spandoeken worden gezet en in de monstraties worden meegedragen. Of hebben de kinderen ze misschien van dergelijk propaganda-materiaal overge nomen? Als titel wördt o.a. voorgesteld: ..Stalin heeft ons trouw aan het volk geleerd", of „Wij danken u, kameraad Stalin, voor een gelukkige kindsheid". Al lijken de Russische kinderen zo voorlijk, dat zij het geluk van hun kindsheid niet achteraf, maar nu reeds beseffen, zij blijken toch in sprookjes te geloven. Dr. Kaleroo Obey, een ethnoloog, die verbonden is aan het Smithonian Insti tuut in .Amerika, heeft vier jaren door gebracht in het binnenland van Brazi lië. Hij heeft gebieden betreden, die vóór hem nog nooit door een blanke waren bezocht. In deze gebieden heeft hij een tweetal Indianenstammen aan getroffen, die alleen bij zeer bijzondere gelegenheden kleren dragen en hoofd zakelijk van vis, tortelduiven en vruch ten leven. Deze stammen, die geen af stompingsproces hebben doorgemaakt als de beschaafde volkeren gedurende de oorlog, geloven niettemin dat de mens uit houtblokken is gemaakt. On der mensen verstaan zij alleen zichzelf, want de blanke' is voor hen „het witte beest", dat zij niet vertrouwen en waar voor zij hun militaire geheimen van pijl en boog angstvalliger verborgen houden dan de Amerikanen en Russen het geheim van atoom- en waterstof bommen. In September zal het in het Engelse vacantie-oord Whitley Bay in North umberland een vrijgezellige boel wor den. Er wordt dan n.l. een „week van romantiek" georganiseerd. Uit alle de len van Engeland en zelfs uit Frank rijk zullen in totaal ongeveer tweedui zend vrijgezellen en naar wij aanne men jonge vrijsters zich naar Whitley Bay begeven, in de hoop er elkaar te vinden. Het organisatie-comité van de „week van romantiek" stelt huwelijks geschenken en gratis wittebroodsweken ter beschikking van de paartjes, die er niet alleen verliefd zullen raken, maar ook zullen besluiten te trouwen. We vermoeden, dat de gelukkige winnaars na deze week van collectieve roman tiek nog hartgrondiger dan in het al gemeen gebruikelijk is „Eindelijk al leen" zullen zuchten, wanneer zij van het gratis wittebrood gaan snoepen Advertentie Met grote zonnehoeden op, viert de vierling Good uit Westerleigh vandaag zijn verjaardag in eigen tuin. Het heerlijkst van alles vinden de meisjes, dat zij naar hartelust mogen ploeteren in eigen „zwembad", dat evenwel niet meer dan 10 cm. diep is. 44 Tessie hijgde naar adem en bewoog zich instinctmatig in de richting van de kin derwagen, om zichzelf tussen Markie en alle gevaren te plaatsen. Peter richtte zich op, haalde diep acjem en schudde zijn hoofd. „Te fantastisch, inspecteur U hebt naar de ouwe Fonsy Farrell ge luisterd. Fonsy heeft in de afgelopen twaalf maanden niets anders gedaan dan revoluties aangekondigd voor iedere der de Zondag". „Wel. Fonsy heeft deze niet voorspéld", gromde Lalor. „Dit is geen visioen van Fonsy. O, nee! Dit worat harde werkelijkheid. De groepsleiders in Dublin verwachten, dat het hele land zal opstaan wanneer zij het sein geven" De distric'ts-inspecteur veroorloofde zich een flauw glimlachje. „Maar het land is. Goddank, noch slecht, noch gek, noch verraderlijk. Ons land zal niet in zijn geheel in opstand komen. En de weinige ontevredenen in Dublin zullen geen revolutie op touw zetten, als de overheid daar schrander genoeg is, handelend op te treden, na mijn herhaalde waarschuwingen en dat stel dwazen achter slot en grendel te zetten, voordat zij zichzelf, en half Dub lin met hen, de dood injagen met hun waanzinnige plannen". „Goeie hemel", zei Peter, „da's een hele hoed vol nieuws". „En wanneer het voor sommigen van ons geen doodkist vol nieuws wordt, is het mooi genoeg. Ik ben hierheen geko men, mijnheer, om uw hulp in te roepen, teneinde te trachten dit te bereiken: dat wij, althans in dit deel van het land, geen dwaasheden of verlies van mensen levens zullen meemaken. De groepslei ders hier, u kent ze even goed als ik, moeten overtuigd worden van het nut teloze van de hele opzet". Peter O'Dea staarde ver weg over de velden naar de Slievenamon, die gehuld was in de stralen van de ondergaand»- zon. „De handhaving van rust en vrede is uw plicht, inspecteur, niet de mijne Waarom zou ik moeilijKheden gaan zoe ken?" Woedend trok Din Lalor zijn hoed verder over zijn oren. „In tijden als deze, mijnheer, is de handhaving van de vrede de dure plicht van elke. onder de wet staande burger. Deze mannen zullen niet naar mij luis teren, en dat weet ik. Wanneer ik hen laat arresteren, veroorzaak ik juist de moeilijkheden, die ik wens te voorko men. Maar naar u zullen ze luisteren. Ned Gorman is uw vriend. Fogarty is uw zwager. Regan zal zich schikken naar wat u zegt." „Neemt u mij niet kwalijk, dat ik in de rede val, inspecteur," zei Tessie O'Dea bedaard, „ik begrijp uw stand punt en ga er mee accoord. Niemand wil oorlog en doodslag en bloedvergie ten. Maar, om u volkomen eerlijk te zeggen, ik maak me nogal ongerust over uw beweegredenen. Bent u zacht aardig, wilt u er graag zeker van zijn, dat de heethoofden zichzelf en ons al len niet in het ongeluk storten? Pro beert u langs een omweg soms uw plicht te doen, door de revolutie met vriendelijkheid te onderdrukken?" Zü pauseerde. „Of tracht u zowel uw ge weten als uw staat van dienst als poli tieman schoon te houden door mijn man over te halen het smerige werk voor u op te knappen, zodat u. mocht er elders een opstand komen, die mis lukt, met een schijnheilig gezicht te gen uw chef kunt zeggen: „Nu in mijn district heb ik geen 'last gehad." En zou door het een of ander wonder de op stand lukken, dan kon u gerust tegen het volk van Carrigla zeggen: „Wel, ik heb de jongens uit Carrigla niet tegen gehouden. hun steentje bij te dragen. Dat was het werk van Peter O'Dea.' Ondanks de steeds killer wordende bries, nam Din Lalor zijn hoed af en gebruikte hem heftig als waaier. „Mijn beste mevrouw, hier sta ik, geplaatst tegenover de dreigingen van oorlog, moord, samenzwering. burgeroorlog, bloedvergieten en de Heer mag weten wat nog meer, en nu probeert u mij een kruisverhoor af te nemen over mijn motieven. Luister, mevrouw, om uw hart gerust te stellen zal ik u meer vertellen dan ik eigenlijk mag. Er zul len geen Duitse kanonnen aan land worden gezet. Het schip, dat ze ver voerde, is bij Queenstown tot zinken gebracht. Van Duitsland zal geen hulp komen, Sir Roger Casement zette van morgen voet aan wal bij Tralee met dat nieuws. Hij is nu een gevangene." Lalor zette nogmaals zijn hoed op en vervolgde: „Daarom moet de voorge nomen opstand mislukken! Wat ik thans wil bereiken is, dat onze vrien den hier bijtijds alle feiten zullen we ten en niet, door onwetendheid, hun hoofd in de strop zullen steken." „En tezelfder tijd zeker te zijn, dat u uw baantje niet zult verliezen, on verschillig uit welke hoek de wind waait." voegde Tessie er aan toe. „Wilt u het zo uitdrukken, dan kunt u dat doen, Mevr. O'Dea," zei Lalor berustend. „Ik wil net zo min als ieder ander graag mijn paar pond per maand verspelen." Er ontstond een korte, drukkende stilte, slechts onderbroken door het kraken van de veren van de kinderwa gen, telkens als de veronachtzaamde Markie op en neer sprong. Toen zei Peter, zeer langzaam: „In heel deze affaire, inspecteur, ben ik noch vóór u, noch tégen u, evenmin als ik voor of tegen hén ben. Ik ben in werkelijkheid voor niemand, behalve voor mijn vrouw en mijn kind en mij zelf. Maar ik zie niemand graag lijden, noch aan deze, noch aan gene zijde. Daarom, als het zal helpen de vrede te bewaren, beloof ik het volgende te doen. Ik zal de desbetreffende mannen volledig van de feiten op de hoogte stellen. Ik zal echter geen enkele po ging doen om hen op de een of andere wijze te beïnvloeden. Ik zal het aan henzelf overlaten een beslissing te ne men in overeenstemming met hun eigen idealen en hun eigen geweten. En meer zal ik niet doen." Doe dat dan, mijn waarde heer, en u 'zult een goed werk voor Ierland ver richt hebben." Tevredengesteld, maak te Lalor aanstalten te vertrekken. „Zo waar als ik leef, Peter O'Dea, deze dienst van vandaag zal ik nooit ver geten en geloof me, geen enkele man, vrouw of kind zal het ooit vergeten" .Ik hoop, dat Carrigla geen reden zal krijgen te* zeggen, dat zij het niet zui len vergeven," zei Tessie. Lalor kon weer enigszins lachen. Kom, kom. Mevrouw O'Dea! U be hoorde ambtelijke oren niet te veront reinigen met zulke ontrouwe gevoe lens. En ik sta verbaasd dat u, een riiksambtenares. ondanks de aanhan kelijkheid aan uw broer, er zelfs maar over kunt dromen een opstandig woord te spreken." (Wordt vervolgd) Het Tweede-Kamerlid de heer Van de Wetering (C.H.) heeft aan de minis ter-president gevraagd, of hij kennis genomen heeft van de mededelingen van een woordvoerder van het ministe rie van Defensie van de V.S.I., majoor Harjono, dat ondanks de ontkennende mededeling van de minister voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen in de Tweede Kamer op 26 Mei j.L er wel degelijk sprake is van een economische blokkade tegen Ambon. Heeft de mi nister-president uit die verklaring van bedoelde woordvoerder vernomen, dat de voedselvoorraden op Ambon aan zienlijk zijn afgenomen, zodat gehoopt wordt, dat door deze onmenselijke me thode het Ambonese volk gedwongen zal worden zich over te geven met al de vreselijke gevolgen van dien? Is de minister-president bereid stappen bij de regering van Indonesië te doen., op dat aan deze wrede methode tegen een om zijn zelfbeschikkingsrecht strijdend volk een einde komt? Hetzelfde Kamerlid heeft voorts aan de minister voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen gevraagd, of hij bereid is om de in de garantiewet bedoelde afvloeiingscommissie op zeer korte, ter mijn in te stellen, gezien de noodtoe stand der Nederlandse ambtenaren in Indonesië, die door onveiligheid en rechteloosheid onhoudbaar is geworden, terwijl de positie van vele ambtenaren leidt tot verpauperisering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3