Militairen gemakkelijker te repatriëren dan burgers en gezinnen Tl LABOURPARTU INZAKE PLAN GEEN REDEN TOT OPTIMISME STANDPUNT SCHUMAN DE WERELD ROND Belevenissen van de struisvogel Rasmus i y D Wat er aan vast zit vermoedt een buitenstaander niet voor de helft Franse politiek inzake de ontwikkeling plan-Schuman verdere bepaald Regeringen moeten volledige zeggen schap behouden VELE MILLIARDEN ONTGLIPPEN DE ITALIAANSE SCHATKIST AAN De „vrije Duitse jeugd" schopt herrie m Attlee legt vandaag verklaring af BISSCHOPPEN ONDER HUISARREST Door kleine onoplettendheid van juristen en te vroege dood van de koning Vonnis van 50 pagina's Irak wenst geen wapen leveranties Werklust vereist boven enthousiasme DINSDAG 13 JUNI 19S0 PAGINA 4 GESPREK MET 's LANDS GROOTSTE REDER MR. J. VOS Een zeer heterogene vloot in de vaart 1500 ton water Enorm apparaat 'T-i Engeland verleent slechts steun aan socialistisch verenigd Europa VOLGENDE WEEK BELGISCHE VOORSTELLEN Felle campagne tegen de clericale reactie" Schuman „verbaasd" i PROTEST TEGEN ERKENNING VAN ODER-NEISSEGRENS West-Duitse Bondsregering zal nota indienen Von Manteuffel het spreken onmogelijk gemaakt GROTE DRIE IN AUGUSTUS BIJEEN DE ERFENIS VAN VICTOR EMANUEL Verklaring van Grote Drie verworpen Sovjet-Unie zou diamanten op Antwerpse markt verkopen Nehru in Bandying: Constructieve resolutie begonnen Dagelijks kinder verhaal door Clevin (Van onze Haagse redacteur) Er zijn instanties in Den Haag, waar men, om toegang te krijgen tot de men sen aan de top, na veel vijven en zessen mag beginnen met schriftelijk zijn vragen te formuleren, waarop dan na verloop van tijd ook zowaar nog wel •ens een persoonlijk onderhoud volgt. Wie 's middags mr. J. M. Vos, de plaatsvervangend directeur-generaal voor de Scheepvaart, belt, kan het echter treffen, dat hij de volgende morgen vroeg zijn interview te pakken heeft. Niet, dat men daar in het flatgebouw Groenen- daal nu bepaald zit te wachten om met flair rond te bazuinen hoe de zaken marcheren de tijd, welke voor ons was vrijgemaakt, werd toch weer flink beknot door een niet voorziene telefonade met Djakarta en het zakelijk on derhoud, dat mr. Vos na ons gesprek wachtte, betekende een dringend appèl aan ons om te zorgen weer zo spoedig mogelijk op straat te staan..... Maar wel is de snelle inwilliging van een verzoek om inlichtingen tekenend voor het tempo, waarin men op Van Alkcmadelaan 400 beslissingen neemt. Er hangt een groot schoolbord in de werkkamer van de plv. directeur-gene raal; daarop staat het programma van het nabije verleden en van de naaste toekomst. „Atlantis, Brits, 900 personen, vertrek 8 Jum, aankomst 7 Juli; Dun- dalk Bay. Brits. 1054 personen, vertrek 26 Juni, aankomst 23 Juli; Nelly. Pana- mees, 1570 personen, vertrek 27 Juni. aankomst 24 Juli; Asturias, Brits, 1500 personen, vertrek 29 Juni, aankomst 22 Juli; Zuiderkruis, Nederlands, 1600 per sonen, vertrek 30 Juni, aankomst 27 Ju lien nog een hele rits andere schepen meer, met gegevens over natio naliteit, passagiersaccommodatie en vaar- tijden. Over de organisatie van het vervoer der repatriërenden sprak ons mr. Vos: de ambtenaar, die ongeveer de grootste reder van ons land is. Nemen we eerst maar eens de repa triëring van de militairen; hun ver trek naar Indonesië geschiedde in etap pes, het werd over ongeveer drie jaren uitgesmeerd, maar in een half jaar tijds moeten ze allen weer terug ko men! Wel, in September zal dan de re patriëring van de K. L. voltooid zijn; wat daar echter aan vast zit, kan zelfs een buitenstaander met fantasie nog niet voor de helft vermoeden. Reeds een half jaar van te voren moe ten de troepenschepen „in positie" wor den gebracht. „De" schepen, dat zijn er een achttal van Nederlandse nationa liteit en een vijftig a zestig, varend on der verschillende vreemde vlaggen. Dat die niet ten gerieve van onze repatriëring uit de lucht zijn komen vallen, kan men zich voorstellen; het directoraat-generaal voor de Scheepvaart heeft daarvoor overal en nergens zijn mannetjes op de loer liggen, met name in Australië. Engelse emigrantenschepen, schuiten, die Displa ced Persons voor de Internationale Vluchtelingenorganisatie hebben ver voerd en vrij komen voor de terugreis Amerikaanse boten, die geleend konden worden en zo verder: een zeer hetero gene vloot is voor deze repatriëring in de vaart gekomen. De mensen in Den Haag huren deze schepen en hebben voor de gang van zaken aan boord de verant woording; de scheepvaartmaatschappijen zorgen echter zelf voor alle faciliteiten Maar daarmee zijn we er natuurlijk nog niet. Van te voren wordt de accom modatie aan boord geïnspecteerd. De slaapgelegenheden zijn doorgaans van hetzelfde type; sinds de oorlog is men internationaal merendeels tot de „stan- dies" bedden boven elkaar voor dergelijke massa-transporten overgegaan Er worden monsters van het water ge keurd, maar behalve op de kwaliteit moet ook gelet worden op de kwantiteit. 250 ton per etmaal zou misschien nor maal zijn, doch wat te doen als die man nen, pas uit de tropen en vol zindelijk heidsneigingen, in het begin van de reis zo'n duizend tot vijftienhonderd ton ge bruiken De rederij zelf koopt da etenswaren in. het Directoraat-Generaal echter schrijft de menu's voor. Op elk buitenlands schip vaart een liaison-officer" mee; het zijn gewoonlijk gepensionneerde kapiteins en oud-pur- sers. die voor dit belangrijke en moei lijke werk worden aangetrokken. In het algemeen gesproken meende mr. Vos ons wel te kunnen zeggen, dat de militairen over de verzorging te vreden zijn. Dat blijkt b.v. uit de en quêtes, die, als de jongens eenmaal goed en wel thuis zijn, worden ingesteld door het Directoraat-Generaal voor Vervoer van het Ministerie van Oorlog, Wij kregen de indruk uit dit alles, dat het enorme apparaat van de repa triëring goed in elkaar zit, zeker als l men de geweldige omvang der te ver richten taak in aanmerking neemt. De plv. directeur-generaal wenste er ech ter wel bij aan te tekenen, dat men ook veel geluk heeft gehad bij deze organi satie: het moet maar eens gebeuren, dat er zich een of andere technische storing voordoet aan boord en zo'n schip met vijftienhonderd man ergens in de Rode Zee moet blijven dobberen of dat om een enkel besmettingsgeval de hele troep moet worden vastgehouden in een q uaran tainc-haven Het nog moeilijker werk is echter pas aan het beginnen: steeds meer ziet men op het bord in de kamer van mr. Vos de cijfers naar voren komen van de re patriëring van burgers en gezinnen: de verlofgangers die in 1946 naar Indone sië gingen en nu terug komen en de duizenden, die definitief Indonesië ver laten. De militairen kan men betrekke lijk gemakkelijk dirigeren volgens een groot schema; bij de burgers echter komen kwesties als: de klas se-indeling, de kinderen, die in Ne derland met September naar school moeten, de wijzigingen in aanvan kelijk voor Nederland opgegeven adressen, waar men voorlopig ging wonen, het telegraafverkeer dat daar weer uit voortvloeit, omdat de ont vangst anders geregeld moet worden en nog een heel langgerekt enzo voorts Uw redacteur, gebrekkig organisator als hij is, liep het hoofd reeds om al leen al met het luisteren naar zoveel ingewikkeldheden. We geloven, dat do mensen in Djakarta en hier. die bij deze repatriëring het hoofd koel hou den, al zullen ze zeker ook wel eens falen, een pluim op de hoed verdienen. Ze hebben die gekregen in de vorm van een officierschap in de Orde van Oran je Nassau, dat onlangs aan mr. J. Vos is toegekend. In Augustus zal Hindeloopen feestelijk het feit vieren, dat het 725 jaar geleden stadsrechten heeft verkregen. Zeer bekend is dit typische torentje van het Friese stadje, gelegen naast de sluis, die toegang geeft tot de haven waar vroeger zo talrijke schepen binnenvoeren. In een buitengewone zitting van het Franse kabinet, waaraan de Franse mi nister-president Bidault en zes kabi netsleden deelnamen, is gisteren de Franse politiek vastgesteld voor de ver dere ontwikkeling van het Plan-Schu man tijdens de besprekingen, die de vol gende week te Parijs beginnen en waar aan behalve Frankrijk, ook West-Duits- land, de Benelux-landen en Italië zullen deelnemenr Na de zitting, die twee en een half uur duurde, verklaarde Robert Schuman, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken: „We wisselden van ge dachten en bereikten overeenstemming over de te volgen procedure van ons voorbereidend werk voor het Franse plan. We debatteerden voorts over ver schillende punten van dat plan". Behalve Queuille (Binnenlandse Za ken). Mayer (Justitie), Teitgen (Voor lichting). Pleven (Defensie), Louvel (Industrie) en Bacon (Arbeid) nam ook Jean Momnet, die door velen als de schepper van het Plan-Schuman wordt beschouwd, aan de conferentie deel. Schuman en Monnet werden belast met het voorbereidende werk voor de con ferentie. Vóór volgende week Dinsdag zullen de Franse ministers nog verschil lende malen bijeenkomen. De Britse premier. Clement Attlcc, zou vandaag in het Dagerhuis een ver klaring aflegger over het Plan-Schuman. Tegelijkertijd zou te Londen een wit boek gepubliceerd worden waarin een opsomming wordt gegeven van hetgeen bekend is over de desbetreffende Fran se voorstellen, alsmede de door B'rank- rijk en Engeland uitgewisselde nota's, waarin tot uiting komt waarom Enge land volgende week niet aan de bespre kingen deelneemt. Het witboek vormt een achtergrond van de verklaring van Attlee. België zal volgende week concrete voorstellen doen ter bespoediging van het Plan-Scnuman tijdens de besprekin gen over dit plan, zo verneemt Reuter in kringen, welke in nauw contact staan met de Belgische regering. Het Belgische standpunt zou zijn, dat de uitvoering van het Plan-Schu man in de eerete stadia moet worden gecombineerd met een gezamenlijke actie tot verdere vrijmaking van de handel, opheffing van de valutacon- tróles en alle andere maatregelen, waarvan de welvaart der Europese landen en daardoor de wereldvrede uiteindelijk afhankelijk zijn, zo ver klaarde men. Men wijst er in dezelfde kringen voorts op, dat de Belgische staalin- dustriëlen uitgesproken gunstig staan Volgens een speciale correspondent van de „Observer" zijn de Aartsbis schop van Kalocsa, mgr. Groesz, die sedert de arrestatie van Kardinaal Mindszenty de leiding heeft van het Hongaarse Episcopaat, en twee andere bisschoppen onder huisarrest gesteld. In de afgelopen dagen zouden vele hon derden mannelijke en vrouwelijke reli gieuzen zijn gearresteerd. Zoals gemeld heeft de Hongaarse mi nister van Onderwijs, Revai, vorige week een felle campagne tegen de cle ricale reactie" aangekondigd. tegenover het Plan-Schuman. Zij ver wachten, dat dit plan hen zal helpen hun export verder uit te breiden en de concurrentie op de wereldmarkten het hoofd te bieden. Op de zitting van de Internationale Arbeidsorganisatie te Genève prees de Nederland-se afgevaardigde, P. J. S. Ser- rarens, gisteren het Plan-Schuman ais gelijkstaande met, zo niet belangrijker, dan het Marshall-plan. Hij zeide, dat de Britse aarzeling om zich aan te sluiten een schaduw over het plan werpt. Ser- rarens hield de gedelegeerden voor, dat de landen bereid moeten zijn een deel van hun nationale souvereiniteit op te offeren in het belang van het plan. Hier volgt een kort overzicht van de inhoud van het uiterst belangrijke do cument. De Labourpartij, aldus het geschrift, erkent de noodzaak van Europese sa menwerking en geeft toe, dat Groot- Brittannië een leidende rol behoort te spelen in deze samenwerking. Het mani fest ziet twee alternatieven, namelijk het afstaan van alle of van een gedeelte van de constitutionele rechten van de afzonderlijke samenwerkende landen aan een supra-nationaal gezagslichaam, of wel het samenwerken tussen regeringen met eigen verantwoordelijkheid in on derlinge overeenstemming. Het eerste van deze alternatieven, het prijsgeven van enige souvereini teit. wordt in het manifest verworpen, want „de houding van de Labourpar- President Auriol heeft het Franse Oorlogskruis verleend aan de Militaire Acade mie van St. Cyr. Hier hecht hij de onderscheiding aan het vaandel. De West-Duitse bondsregering zal in een lange nota bij de geallieerde Hoge Commissarissen protesteren tegen de overeenkomst tussen Polen en Oost- Duitsland, waarbij de Odcr-Neisse-lyn werd erkend als permanente gemeen schappelijke grens, aldus verneemt U.P. In dê nota, welke thans wordt opge steld, zal op juridische gronden de on wettigheid van het besluit worden aan getoond. De West-Duitse bondsregering heeft reeds openlijk te kennen gegeven, dat zij de overeenkomst als onwettig be schouwt. De geallieerde Hoge Commis sarissen hebben op hun beurt laten we ten, dat de permanente Pools-Duitse grens pas kan worden vastgelegd in een vredesverdrag met Duitsland. De Oost-Duitse communistische rege ring is ondertussen van plan met Tsje- choslowakijs een overeenkomst aan te gaan waarbij de historische Duitse eisen op het Sudetenland opgegeven worden. Dit heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Georg Dertinger, gisteravond be kend gemaakt. Dertinger zei, dat de Oost-Duitse re gering van plan is met Tsjechoslowakije een soortgelijke overeenkomst te slui ten als met Polen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De optimisten van het West-Europese vasteland en vooral de socialisten, de hoopvolle zangers van de Internationale, beleven heden een trieste dag, want het Dagelijks Bestuur van de Nationale Labourpartij heeft het eindelijk nodig en fatsoenlijk geoordeeld ons niet langer in de waan te laten, dat West-Europa mag rekenen op de medewerking van een Britse socialistische regering voor het nastreven van een Europese eenheid welke ook maar een enkel offer van de nationale souvereiniteit zou eisen. Het partijbestuur heeft heden een mani fest gepubliceerd ter lengte van ongeveer 8000 woorden, waarin het 't stand punt van de Britse socialisten uiteenzet. Het is verreweg het meest zelfgenoeg zame geschrift ooit gepubliceerd door het hoogste gezag van de Labourpartij. tij wordt bepaald door de principes van het democratisch socialisme en door de belangen van het Britse volk als leden van het Gemenebest en van de wereldgemeenschap". Kortom hier bevestigt het manifest wat een ieder, die niet geheel verblind is, sedert de oorlog duidelijk moet zijn geworden, namelijk dat de Britse socialisten even imperialistisch denken als hun conservatieve tegenstanders en dat de dikwijls geuite beschuldiging, dat Groot Brittannië ook onder een so cialistische regering nimmer bereid zou blijken ook maar iets af te staan van zijn nationale souvereiniteit ten behoeve van een Europese integratie, juist is geweest. Het document gaat voort met te ver klaren dat Groot Brittannië veel dichter staat bij de leden van het Gemenebest dan bij de landen van Europa, dat de economieën van de Gemenebest-landen de Britse economie complementeren zo als de Europese landen dit nimmer zou den kunnen doen en dat Groot-Brittan- nië bovendien de functie vervult van bankier van het Gemenebest. Voorts verwerpt de Labourpartij de theorie van een economische unie, gebaseerd op het opheffen van alle uitwendige handelsbelemmeringen, zoals invoer rechten en quotastelsels. Een dergelijke methode zou slechts leiden tot het vor men van een beschermde, gemakkelijke Europese markt met hoge prijzen, een vergroten van de dollarkloof, verlies van productie en het stijgen van de werkloosheid. Vervolgens kloppen de socialisten zich zelf eens flink op de schouders door te verklaren, dat vele van Europa's proble men zouden verdwijnen indien Europa het Britse voorbeeld van „full employ ment" en „eerlijk delen" volgde, alsof niet de Marshall-dollars ook een heel klein beetje hadden bijgedragen tot het Engels economisch herstel. Dan verne men wij, dat ,.op het ogenblik die Euro pese landen het meest immuun zijn voor communistische penetratie, welke een democratisch socialistisch beleid vol gen" (dus Engeland en Scandinavië). „Het zou een misdaad zijn," aldus het manifest, „om de prestaties van deze landen te niet te doen in een poging te streven naar een eenheid, waarvan het voornaamste doel zou zijn de economi sche en politieke gezondheid van West- Europa te herstellen". (Labour schijnt vergeten te zijn hoe weinig de arme so cialisten hebben kunnen uitrichten in de landen, die inmiddels reeds door de Te Düsseldorf hebben een aantal leden van de F.D.J., de communistische „vrije Duitse jeugd", gisteravond een vergade ring van de „Vrije democratische partij", waarop de vroegere Duitse generaal Von Manteuffel een toespraak zou houden, onmogelijk gemaakt. De leden van de „vrije Duitse jeugd" drongen naar het podium en verhinderden Von Manteuf fel naar de microfoon te gaan. Micro foon, tafels en stoelen werden vernield en in de zaal ontstond een vechtpartij. Von Manteuffel verliet de zaal onder politiebescherming. Later zongen de jongelieden de internationale en andere communistische liederen. De ex-generaal verklaarde later op een persconferentie, dat hij en zijn me destanders geen belang stelden in een remilitarisatie van Duitsland. Zijn doei was slechts er voor te zorgen, dat „de oorlogsgeneratie rechtvaardig behandeld werd". Verenigde Naties. Jean Chauvel, het hoofd van de Franse delegatie bij de V.N., heeft gisteren gezegd, dat de Franse regering geen wijziging heeft ge bracht in haar besluit om zich te ont houden van stemming, wanneer de Vei ligheidsraad de kwestie van de Chinese communistische afvaardiging aan de orde stelt, aldus A.P. communisten onder de voet zijn gelo pen). Dan komt er een typisch Daltonis- tische verklaring: „Geen socialisti sche regering in Europa zou zich kunnen onderwerpen aan het gezag van een lichaam, waarvan het be leid zou worden bepaald door een anti-socialistische meerderheid." Dit is niets anders dan de oude stelling van Hugh Dalton (die opmerkelijk genoeg de opdracht kreeg het nieu we socialistische manifest gisteren de wereld in te zenden op een pers conferentie), dat eenheid alleen denkbaar is onder socialisten. Het manifest verwerpt, terecht, de ge dachte van een „third force", die als een neutraal Blok zou liggen tussen het Oosten en het Westen. Over het plan-Schuma'n is het Labour- manifest enigszins dubbelzinnig, doch het lijkt vrij duidelijk, dat de Britse socialisten van mening zijn, dat het sa menbrengen in een „pool" van de zware industrieën van West-Europa slechts mogelijk is, indien deze industrieën eerst genationaliseerd worden door de onder scheiden regeringen. Het manifest ein digt met de status en functie van de Consultatieve Assemblée. Deze behoort zich te onthouden van „goochelen" met constitutionele experimenten en zich in plaats daarvan bezig te houden met het vraagstuk van full employment en so ciale rechtvaardigheid. De Britse La bourpartij wenst niet mee te doen aan het scheppen van een Europees parle ment met wetgevende bevoegdheid en zal zich moeten verzetten, aldus dit on draaglijk zelfgenoegzame document, te gen alle pogingen een dergelijke be voegdheid te verlenen aan de Consul tatieve Raad. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft verklaard verbaasd" te zijn naar aanleiding van de verklaring van de Britse Labourpartij. Hij zeide te menen, dat noch de Labour- afgevaardigden in het Lagerhuis, noch de regering „een zo negatief standpunt" zullen innemen als het bestuur van de Labour-partij. Hij verklaarde „moeite te hebben te geloven, dat men definitief een zo absolvtte houding heeft aange nomen". De vroegere Franse premier. Paud Reynaud, verklaarde te vrezen, dat de verklaring een verwerping van het denkbeeld van een eenheid zelf inhield. De Labourpartij, zo ging hij voort, wenst geen offers te brengen ter vereniging van Europa. Guy Mollet, de secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, heeft me degedeeld, dat de executieve commissie van zijn partij de verklaring vanavond zal bestuderen. In Augustus zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, En geland en Frankrijk in New York op nieuw byeen komen, zo deelde het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren mede. Bevin en Schu man, die de opening van de Algemene Vergadering van de U.N.O. zullen bij wonen, zullen eerst besprekingen voeren met hun Amerikaanse collega, aldus ver klaarde een woordvoerder. Hy zei, dat niet is getracht ook de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken in de be sprekingen te betrekken. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Juni Zoals we reeds meldden, heeft de Ro meinse rechtbank de erfgenamen van de vroegere koning van Italië, Victor Ema nuel van Savoie, in het gelijk gesteld in hun procedure tegen de staat, die alle bezittingen van de ex-koning had geconfiskeerd. De staat verliest hiermee vier vijfde deel van het enorme vermo gen dat Victor Emanuel naliet en de prinsen en prinsessen van Savoie kun nen zich tot de milliardairs rekenen. Wanneer tenminste de staat, die naar wij vernemen in hoger beroep zal gaan en die eventueel beroep in cassatie zal aantekenen, daarbij nog niet in het ge lijk wordt gesteld. Artikel XIII van de grondwet der Italiaanse republiek, die op 1 Januari 1948 van kracht werd, stelde vast dat alle goederen van de ex-koning en van zijn mannelijke erfgenamen aan de staat vervallen en dat alle „vervreemdingen" van deze goederen na 2 Juni 1946 van nul en gener waarde zouden zijn. Tot groot ongeluk van de jonge repu bliek en tot eeuwige schande van de honderden Italiaanse juristen in de con- stituente is er echter een kink in deze strak gespannen kabel gekomen: Victor Emanuel stierf op 27 December 1947 drie dagen voor het ogenblik waarop de grondwet van kracht zou worden. Op hetzelfde moment dat de koning stierf gingen al zijn bezittingen auto matisch over op zijn erfgenamen: Jo- landa. Giovanna (de weduwe van ko ning Boris van Bulgarije), Maria, Um- berto en de vier kinderen van de voor overleden prinses Mafalda, die met z'n vieren in de plaats van hun moeder traden. Een vijfde deel van de erfenis kwam aan Umberto en verviel dan ook op 1 Januari aan de staat. Maar de an dere vier vijfde ontglipte aan de Repu bliek door een kleine onoplettendheid van haar juristen, die daarmede de staat een schade van vele milliarden hebben berokkend. De staat heeft voor de rechter nog alles geprobeerd om een gunstig vonnis te krijgen door er op te wijzen dat er door de dood van Victor Emanuel en de daarmee gepaard gaan de eigendomsovergang een „vervreem ding" had plaatsgevonden, zoals de grondwet deze nietig had verklaard, maar de rechters hebben in een von nis van vijftig pagina's druks beslist dat erfopvolging geen „vervreemding" is. De Savoies hebben een paar maan den geleden nog een andere zaak tegen de staat gewonnen, toen het voor de Engelse rechter ging om het appeltje voor de dorst van drie milliard lire, dat de Savoies op de Bank of England hadden staan, zijnde deze losse duit de verzekeringspenningen, die bij de dood van Umberto I waren uitgekeerd en dip sinds 1900 de nodige rente hebben op gebracht. Maar behalve de enorme sommen die de prinselijke erven zijn toegevallen, zijn er nog vijf groepen onroerende goe deren, die door dit vonnis aan de Sa voies terugkomen. Een daarvan, de Vil la Savoia in het hart van Rome .waarin De Iraakse regering heeft besloten de verklaring van de drie grote westelijke mogendheden, betreffende de leverantie van wapens aan het Midden-Oosten te verwerpen, aldus heeft de Iraakse pre mier, Tewfik El Soeweidi, gisteren te Alexandrië verklaard. De premier verklaarde, dat zijn rege ring de verklaring had verworpen, om dat zij „onwettig is, actie buiten de V. N om betreft, en afhankelijk is van het gebruik van geweld". Hij voegde er aan toe: „Bepaalde Ara bische landen hebben ons in een kri tieke toestand gebracht, doordat zij er blijk van geven bevreesd te zijn voor een aanval van andere Arabische sta ten. Door dit te doen hebben deze lan den de Grote Drie een wapen in han den gegeven, welke de huidige grenzen in het Midden-Oosten in stand zal hou- den, waarbij alleen Israël voordeel heeft." De „New York Times" en het persbu reau A.P. meldden gisteren uit Antwer pen, dat de Sowjet-Unie op de Antwerp se markt gepolijste diamanten uit de tijd van voor de revolutie verkoopt. In Mei zou door de Russen voor een be drag van 7 y„ millioen Belgische francs aan diamanten verkocht zijn en in April voor een bedrag van 5 millioen frs. De diamanten zouden door de Rus sische ambassade te Brussel zijn inge voerd en verkocht worden door bemid deling van een Antwerpse makelaar. A.P. meldt echter, dat men gisteren in de kringen van de Antwerpse diamant industrie verklaard heeft niets van deze berichten te weten. Charles Sommer, voorzitter van de bond van diamantslijpers verklaarde er nooit van gehoord te hebben. vijftien gebouwen liggen en waarvan "v park 90 hectaren beslaat, werd reeds in 1936 geschat op 150 millioen lire en dai betekent in tegenwoordig geld zeven en een half milliard (dit is alleen al dB waarde van het terrein met uitsluiting van de gebouwen). De overige bezittin gen liggen over het land verspreid, de meest belangrijke, die verschillende dorpen beslaan, in Piemonte. Deze gro.e rijkdommen, die de Savoies zich tijdens hun regeringsperiode hebben kunnen verwerven, en die men dus moreel ge sproken geenszins hun strikt privaat eigendom kan noemen, zijn door de ieiS te vroege dood van Victor Emanuel aan de Italiaanse Republiek ontnomen. De laatste ..slechte dienst dus die de oude koning aan zijn land bewezen heeft. Maar fiat justitia, ruat coelum! De premier van India, Pandit NehrB, heeft Zaterdagavond een rede gehouden voor de technische studenten van de Universiteit te Bandung. Hij verklaarde zich te verheugen over het enthousiasme, waarmede men Sukarno begroet. Soms echter vraag ik mij, aldus Nehru, af, of dit enthousiasme niet iets is, dat de plaats van het werk inneemt, want hard werken èn samenwerking, niet slechts enthousiasme, zijn nodig indien u deze vrije, nieuwe natie wilt opbouwen. Sukarno, die na Nehru het woord voerde, zette uiteen, dat er thans een „tweede revolutie": een constructieve revolutie, begonnen is. Wijzend op de onrust en de diefstallen, vroeg hij zich af: „Wat moet ik de vreemdelingen in ons land en wat moet ik de vertegenwoor digers van vreemde mogendheden zeg gen, als zij deze onrust en onveiligheid constateren? Ik schaam mij hierover." Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Defensie heeft vol gens A.P. medegedeeld, dat alleen in Oost-Java 20.000 gewapende ongeregelde strijders door het land zwerven. Daar zij niet tot de officiële Indonesische strijd krachten behoren, ontvangen zij geen soldij en leven derhalve op kosten van de bevolking, onwettige schattingen hef fend, rovend en stelend op grote schaal. Naar volgens U.P. te Singapore ver luidt, zijn aldaar vrienden van Sultan Hamid II aangekomen om te trachten van Westerling bevestiging te verkrij gen, dat de sultan onschuldig is aan Westerling's actie en ontsnapping. Pandit Nehru heeft te Djocja ver klaard, dat de volkeren in Zuid-Oost- Azië omringd zijn door gevaren. „Het is mogelijk dat hier een conflict kan ont staan." Nehru herhaalde zijn vroegere verklaringen, dat Azië ondanks zijn on ontwikkeldheid, een belangrijk centrum der wereldpolitiek zal worden, en dat ieder land. dat, dit feit negeert, eeir vergissing begaat. Arabische Liga. De Raad van de Arabische Liga heeft gisteren besloten de kwestie, welke stappen tegen Jorda nië moeten worden genomen, terug te verwijzen naar de politieke commissie, clie vandaag zou vergaderen. De raad was gisteren bijeengekomen om Öe eis van Egypte te bespreken tot uitstoting van Jordanië, omdat dit land Oost- Palestina heeft ingelijfd zonder de Liga er in te kennen. Jordanië, een van de zeven leden van de Liga, was niet ver tegenwoordigd op de vergadering van gisteren. Oostenrijk. Engeland zal zijn mili taire hoge commissaris in Oostenrijk, ge- r.eraal-majoor Winterton, met ingang van 1 Augustus vervangen door een burgerlijke autoriteit, de huidige Britse gezant te Wenen, sir Harold Caechia, zo is vandaag officieel bekend gemaakt. Verwacht wordt, dat ook Frankrijk en de V.S. een dergelijke stap zullen doen. De maatregel maakt deel uit van het streven der drie Westelijke geallieerden om de bezettingskosten van Oostenrijk te drukken met het oog op de impasse bij de besprekingen over het vredes verdrag met Oostenrijk. Amerika. De federale rechter te Philadelphia heeft besloten voorlopig nog geen gevolg te geven aan het ver zoek van de Amerikaanse regering om Harry Gold, die van uitlevering van atoomgeheimen aan Rusland beschuldigd wordt, naar New York te doen over brengen ter onmiddellijke berechting. Italië. Voor het eerst sinds vijf maanden geleden zijn moeder weer in vrijheid gesteld werd, heeft de Sici- liaanse bandietenkoning. Giuliano, weer van zich laten horen. Hij heeft een brief gezonden aan het hof, dat hem bij verstek tezamen met 37 leden van zijn bende berecht. Hij schreef te hopen, dat de rechter en de jury zich niet door politieke overwegingen zouden laten be- invloeden. Men vermoedt, dat Giuliano naar Noord-Afrika is ontsnapt. Tsjechoslowakije. De katholieke Bisschop van Noorwegen, dr. Jacob Man gers, heeft president Klement Gottwald van Tsjechoslowakije telegrafisch om gratie verzocht voor degenen die de vo rige week in Praag ter dood zijn ver oordeeld wegens spionnage. P- L B- Box 6 Co pen hogen Gro 37. Sim speelde het klaar om met een hengel wat ren de helden van de dag. Het kleine mannetje met Sim en Sam tegen Rasmus. Hij maakte toen het ether op de parasol te druppelen. Ze bleven toen de degen zetten ze buiten de wagen en in zijn plaats draadje van de accu aan zijn degen vast en ginO maar achter de stier aan rijden en lieten als maar lieten ze Rasmus instappen. Intussen werd de stier op de stier af. De auto hield stil en Sim en Sa™ meer ether op de parasol druppelen, totdat de fles alsmaar duizeliger want van ether word je dui- gingen nieuwsgierig zitten kijken, wat er zou helemaal leeg was. Al de mensen in de arena zaten zelig en hij waggelde van de ene kant naar de gebeuren, te springen en hoera te roepen en Sim en Sam wa- andere. „Nou moet jij maar eens wat doen," zeiden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4