EEN NIEUWE HAP UIT HET IJSSELMEER Onze kans op N.-Guinea ligt in de mijnbouw Missiewerk in Z.-A frika uiterst moeilijk door oude heidense gewoonten van de negers 3 Omzet van detailhandel in April kleiner dan vorig jaar Indijken van Oosterpolder zal spoedig beginnen Weelde van het Scheidsgerecht voor de oorlogsschade Bos- en heidebranden bij gemeente Veldhoven Zwarte missionarissen vertellen van hun pioniersarbeid Huip aan onvoldoende ontwikkelde landen SSI NIEUWE LAND Grootste deel der bevolking kent Nederlanders noch Indonesiërs CONTACT-CENTRUM OP VOORLICHTINGS- GEBIED BESTAAT VIJF JAAR Bij de textiel echter een stijging Grote moeilijkheden voor katholieke pers Haard van pseudo-vogelpest ligt in Barneveld WOLTERS PLEIT VOOR INSTELLING VAN MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID DINSDAG 13 JUNI 1950 PAGINA 5 Ipl P IÜ !|*vM 1 1 T Troepen op de „Hellenic Prince" en „Groote Beer" Tafelrede van Prins Bernhard DE „N. AMSTERDAM" HEEFT VERTRAGING HAARLEMSE HYP. BANK Overname en naams wijziging RIJKSPOSTSPAARBANK De conferentie in Lake Success Uitbreiding als een olievlek Benoemingen Lid Hoog Mil. Gerechtshof Kamerheer van H. M. de Koningin Op algemene ledenvergadering van de A.V.O. /":x> t* •y- v. >Nrv-*v - r..\i .-\y\ A V\ (Van onze redacteur) Al is het land begroeid met wuivend koren, al bloeit onder de warme zon het violette eendagsbloempje van de aardappel open, al razen auto's voort over geasfalteerde wegen en is het land als bezaaid met rode daken van grote witte landbouwschuren, toch blijft het een zonderlinge gewaarwording te weten, dat men in de Noord-Oostpolder op de bodem van de Zuiderzee staat. Dit Wijde, vlakke land heeft nog iets van de zee. Het heeft er de ononderbroken einder van, de strakke horizont waar achter de zon verdwijnt en het heeft er de blauwe waas Van de ochtend- en avondnevels van. Het bezit dezelfde Wijde luchten waarlangs de wolken zeilen als grote boten op de wind en ook heeft het er nog de geur van; de geur Van water en zand, van zon en zomer en achter de dijk rimpelt het IJsselmeer. Nog lijkt de kim oneindig ver en >s het water diep en blauw. Maar, in het midden van dit taeer, wentelt de Jacobsladder reeds van de eerste bag germolen en zijn daar drie dagen geleden de werkzaam heden begonnen om de tot nog toe grootste la_' grond aan het water te ontnemen, de Oosterpolder. zijn hier nu met een vijftigtal boeren, de laatste is een week geleden gekomen, en de volgende week komt een nieuwe groep van 50 mar. een kijkje nemen. In totaal zullen er 150 man uit Walcheren komen, waarvoor in de N O P. 3000 h.a. is gereserveerd." „Ik ben hier nu drie maanden en het bevalt me best," zegt Toon Harpe ten afscheid, en hij poseert nog even met zijn zoon Rinus voor de fotograaf. En wij razen weer voort over nieuwe wegen en bruggen lar.gs nieuwe boerde rijen en grote landbouwschuren. Overal zijn de bewoners op het land bezig met wieden en zaaien en eggen en ploegen. Het is nu reeds hooitijd in de Noórd- Oost-Polder. Grote tractoren trekken maaimachines en zuigers spuiten het ge maaide gras op de wagens. Zwermen muggen dansen rond het opgetaste gras en kieviten vliegen op uit de weilanden, wanneer de maaiers hen naderen. Men voelt er zich vrij en gelukkig onder de stralende zomerzon op het wijide, nieuwe lard. L... Rijdende kruidenierswinkel in de Noord- Oostpolder. Steenbergen in Urk, steenhopen op de Vossewaard en baggermolens in het Ke- teldicp bij Kampen, huizenhoge stapels basaltblokken op Marken, opgetast rijs hout en zinkstukken bij Schokkerhaven lh de Noord-Oostpolder, hier en daar een Öirectiekeetje waar uitvoerders inge wikkelde berekeningen bestuderen en «en eenzame baggermolen ergens midden °P het meer, is alles wat men tot heden 'oe van de droogmaking van de Ooster- Polder kan bespeuren. Binnen enkels Weken echter is het werk in volle gang zal op drie plaatsen tegelijk begon- hen zijn met de aanleg van de dijk, dis he Oosterpolder zal omsluiten. De Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken (M.U.Z.) zal dan begonnen zijn bezuiden de Noord-Oost-Polder en mid- hsn in het IJsselmeer, recht tegenover Marken. De firma Broekhoven uit Arn hem is dan op volle kracht aan het werk hij de monding van het Keteldiep boven ■Kampen. Enige dagen geleden, op 6 Juni, werden •jeze dijkstukken gegund voor een totaal bedrag van ruim 22 millioen gulden. Het Saat hier echter nog maar om 22.6 ki lometer van de Meerdtik rond de Oos terpolder, die ongeveer 85 km. lang moet Worden. Het zal tenminste zes jaren du ren voor dat deze dijk geheel gereed is. Daarna heeft men nog een jaar nodig het water er binnen weg te halen, pr0£e hoeveelheden bazalt en zlnkstuk- *en zijn naar de werkterreinen versleept. waarna het nieuwe land in cultuur ge bracht kan worden. Het mag vreemd klinken, dat de Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken ergens midden in het IJsselmeer is begonnen. Maar dit lieeft het voor deel, dat over twee of drie jaar, wan neer daar een stuk dijk van VA km. klaar is, men twee verschillende kanten uit kan gaan werken. De voorbereidende werkzaamheden aan de droogmaking geschieden in grote ruste cn de buitenstaander bemerkt er eigenlijk niets van. Al maanden geleden zijn grote hoeveelheden bazalt en zink stukken naar de verschillende werkter reinen gesleept en verder bemerkt men nog niets. Over,tien jaar zal dit vierde deel van het IJsselmeer eenzelfde aanblik geven als de Noord-Oost-Polder die dan bijna helemaal gereed is. Ir. Bouts heeft ons verteld dat van de 500 km. weg die in deze polder moest worden aangelegd reeds 450 km. klaar is. Alle vaste brug gen zijn gebouwd en alleen de beweeg bare moeten nog komen om de nood- bruggetjes te vervangen. Dorpen zijn al verrezen en duizenden vonden werk op deze nieuwe grond. De bewoners van de Noord-Oost-Pol der komen uit alle delen van het land. Men vindt er Friezen en Groningers, zowel als Limburgers en Zeeuwen. De ze laatsten komen van Walcheren. Daar is Antoon Harpe, die met zijn blonde zoon Rinus zijn bietenveld van, onkruid aan het zuiveren is. Op Walcheren had hij zeven H.A. grond. Dat was verdeeld over 12 percelen, waarvan er sommige maer dan een half uur lopen uit elkaar -v! Toon Harpe met zijn zoon Rinus: het bevalt ons best in de nieuwe polder. lagen. Een onhoudbare toestand was het daar in Biggekerke, bij Zoutelande, vertelt Toon Harpe. Door de inundatie was zijn land trouwens toch voor enige jaren waardeloos geworden en eerlijk gezegd was hij blij dat hij bij de her verkaveling van Walcheren de medede ling kreeg, dat hij beter op, een van de boerderijen in de N. O. P. kon gaan zitten. Èn dat heeft boer Harpe toen maar gedaan. Hij kreeg in de Noord-Oost-Polder 10 h.a. land en een aardig huisje. „Een best land is het," zegt hij. „Wij hebben heel veel last van het bietenkevertje en de bietenvlieg, maar och, dat zouden wij op Walcheren ook gehad hebben. Wij Bij K. B. ztfn benoemd in de eerste ka mer van het Scheidsgerecht voor de Oor logsschade tot lid-voorzitter prof. mr. Ph. A. N. Hou wing, tot plv. lid, tevens plv. voorzitter mr. P. S. Notion. Tot leden mr. C. J. A. M. ten Hagen en ir. L. Meyer; tot plaatsvervangers J. van de Kieft en ir. P. H. de Groot. In de tweede kamer van het Scheids gerecht voor de Oorlogsschade zijn be noemd tot lid-voorzitter mr. D. J. Geur- scn; tot plv. lid, tevens plv. voorzitter mr. N. M. Veil inga; tot leden M. Raavmaa. kers en prof. ir. W. J. Dewez; tot plaats vervangers mr. Ph. C» M. van Camp en en prof. ir. F. Hellinga. Met het troepenschip „Hellenic Prin ce", dat omstreeks Zaterdag 17 Juni te Amsterdam wordt verwacht, repatrieert als eerste onderdeel van de F-brigade, de 41e Hulpverbandplaatsafdeling. Een deel van het personeel .an dé 41e Hupva keert met de „Groote Beer" huiswaarts. Uit Djakarta keerden Zondagavond de drie Nederlandse leden van de ge mengde Nieuw-Guinea-commissie, be staande uit prof. dr. G. H. van der Kolff (voorzitter), prof. dr. J. M. Pieters en prof dr. R. van Dijk, in ons land terug. De drie Indonesische leden worden de volgende week in Nederland verwacht. Het bezoek aan Nieuw-Guinea was voor ons aldus prof. v. d. Kolff zeer waardevol. Behalve dat materiaal kon worden verzameld ten dienste van het gemeenschappelijk rapport, dat de Indonesiërs en wij moeten opstellen, heeft dit bezoek ons een persoonlijk in- heeft dit bezoek ons een persoonlijk verschaft, die nodig zijn om ons werk inzicht en een persoonlijke overtuiging doelmatig en verantwoord te kunnen verichten. Onze kans ligt in de mijnbouw. Wat de landbouwpolitiek betreft lijkt het definitieve antwoord niet zoveel kans op verrassingen aangename of on aangename in te houden. Op een vraag over demonstratie bi) aankomst van de commissie op Nieuw- Guinea, antwoordde prof. Van der Kolff, dat er inderdaad door de bevol king werd gedemonstreerd (tegen op neming in de V S.I.). Dit was te Biuk. Verder arriveerde Zondagavond uit Djakarta de minister van Onderwijs der V.S.I., Abu Hanifah. Zijn Nederlandse ambtgenoot, prof. dr. F. J. Th. Rutten was ter begroeting aanwezig. Minister Hanifah komt hier op uitno diging van de Nederlandse regering als vervolg op het bezoek, dat minister Ruten taan Indonesië heeft gebracht. ..Ik ben hier vooral gekomen", zo zei hij, „om te zoeken naar technici voor hoger- en middelbaar onderwijs en meer in het bijzonder voor de opleiding van leraren in de chemie, wis- en nat- tuurkunde en de vreemde talen. De minister vertelde, dat het aan tal doktoren in Indonesië thans 1500 is en er zijn er 5000 nodig. Ten aanzien van ingenieurs zal er in de toekomst een behoefte bestaan aan een 3000 a 4000. Op het ogenblik is deze behoefte 8000. Er zijn nu ech ter maar 90. Tot slot zeide de mi nister; „Ik behoef u niet te herin neren aan het spreekwoord: in de nood leer men zijn vrienden ken- ien." Met hetzelfde vliegtuig kwam aan onze ambassadeurs in India, de heer A. Th. Lamping, die, zoals bekend, ge noemd wordt als opvolger van dr. Hirschfeld, de Hoge Commissaris in In donesië. Hij deelde mede naar ons land te ko men voor besprekingen bij het Mini sterie van Binnenlandse Zaken. Over op handen zijnde mutaties in Indonesië wilde de ambassadeur zich niet uit laten. Gistermiddag om ongeveer drie uur zijn hevige bos- en heidebranden uit gebroken onder de gemeente Veldhoven tussen de dorpen Veldhoven en Steen- scl. Tientallen ha. bos en hei gingen in vlammen op. De Eindhovense brand weer moest te hulp worden geroepen, daar een kindertehuis, waar ongeveer honderd kinderen verblijven, gevaar liep. Omstreeks half acht was de brand, weer het vuur meester. Het katholieke kindertehuis bleef gespaard ondanks het feit, dat enige ernstige brandhaar den op ongeveer achthonderd meter van het huis lagen. De ongeveer honderd kinderen gedroegen zich onder leiding van de zusters en paters voorbeeldig van paniek was geen sprake. Brandweerautoriteiten in Veldhoven zijn van mening, dat de verschillende brandhaarden opzettelijk veroorzaakt waren. (Van onze Haagse redactie) „We zullen moeten afstappen van onze oude denkgewoonten van vóór de veranderingen in Indonesië, we zullen een weldoordachte voorlichting moeten geven er moeten wijzen op vele mis vattingen, die er over verschillende landen hier bestaan," aldus sprak Prins Bernhard in de tafelrede, die hij Zater dagmiddag hield in de Witte Sociëteit te Den Haag, waar het Contact-Centrum op Voorlichtingsgebied zijn 5-jarig bestaan herdacht. Ook minister Schokking. de heer Neher, directeur-generaal van de P. T. T., en mr. Schokking, burge meester van Den Haag, waren hierbij tegenwoordig. De Prins, die in de aanvang van zijn rede gezegd had, dat hetgeen hij van plan was te betogen niet zo belangrijk was, dan dat het „ook Maandag nog wel in de krant" zou kunnen U), wees in zijn rede vooral op de voorlichting inzake Midden- en Zuid-Amerika. De pers heeft tot op heden te weinig aan dacht geschonken aan dit gebied. In Nederland weet men eigenlijk niet wat daar omgaat. Het Nederlandse volk en het zakenleven worden niet voldoende geanimeerd om voordeel te trekken uit de mogelijkheden, die daar liggen. De pers moet mede voor Nederland gaan uitkijken en het daar helpen, waar het zich kan uitbreiden. Uit de overzichten, welke door het Econo misch Instituut voor den Middenstand zijn gepubliceerd met betrekking tot het omzet- Verloop in de detailhandel in April j.l„ kan borden afgeleid, dat de omzetten in vrijwel alle branches, hoger waren dan die in de voorafgaande maand. Hiertoe heeft de om- standigheid, dat de Paasdagen dit jaar in April vielen, in belangrijke mate bijgedra gen, Ook het feit, dat laatstgenoemde maand *en Zaterdag meer telde dan Maart jl. is van invloed geweest op de hoogte van de 'h April geboekte omzetten. Opvallend is echter het verschijnsel, dat 'h zeer veei branches de Aprilomzetten in 4950 lager waren dan die in 1949. Voor een "eel zal dit moeten worden toegeschreven aan de uitermate ongunstige weersomstan digheden in April van het lopende jaar. Ve- 4c deelnemers aan de omzetstatistieken van ket E.I.M. berichtten althans, dat zulks de 0inzet in belangrijke mate heeft gedrukt. In het kruideniersbedrijf konden de in April behaalde geldomzetten niet geheel tot tevredenheid stemmen. Weliswaar werd ten °Pzichte van de voorafgaande maand een geringe omzetstijging geboekt, maar toch „(even de omzetten nog 5 pet. lager dan die in de overeenkomstige maand van 1949. Het slagersbedrijf behaalden in April een dogere omzet dan in de voorafgaande maan den van 1950. De geldomzetten waren in de- branche geifliddeld 6 pet. hoger dan die d Maart j.l. en 38 pet. boven het peil van April 1949. In de detailhandel in textiel trokken de dinzetten verder aan. Ten opzichte van de voorafgaande maand werd een omzetver- kieerdering behaald van 5 pet. Ook waren omzetten gemiddeld hoger dan die in April 1949. Toch was dit laatste geenszins algemeen verschijnsel, hetgeen duidelijk 'eruit blijkt, dat van de deelnemers aan omzetstatistiek voor deze branche niet binder dan 41 pet. van het totaal aantal la gere omzetten noteerde dan in de corres ponderende maand van 1949. Vooral in de grote zaken was enige daling waarneembaar. De detailhandel in schoeisel ondervond in sterke mate de invloed van de ongun stige weersomstandigheden, waardoor de extra omzet in de week vóór Pasen voor een groot deel verloren ging. De geld omzetten waren in deze branche 30 pet hoger dan in Maart jl„ maar konden niet de hoogte bereiken van die in April 1949. De parenomzetten vertoonden ten opzich te van laatstgenoemde maand een terug gang van 16 pet. De gemiddelde opbrengst per paar schoeisel was in April jl, vrij wel gelijk aan die in de voorafgaande maand, nl. t 15.62; dft is f 1.56 hoger dan de gemiddelde opbrengst per paar in April 1949. Ongunstig was het omzetverloop in April jl. in het banketbakkersbedrijf. Wel was ook hier ten opzichte van Maart enige om zetstijging waar te nemen, maar ten op zichte van de gelijknamige maand in 1949 wertV een omzetdaling geboekt van niet minder dan 18 pet. Een overeenkomstig verschijnsel was op te merken in de detailhandel in chocolade en suikerwerken, al was in deze zaken de omzetdaling ten opzichte van Ap-ril 1949 niet zo sterk. Deze bedroeg hier nl. „slechts" 12 pet. in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken trad ten opzichte van Maart van het lopende jaar enige omzet stijging in. De extra verkoop in verband met de Paasdagen bleef echter van geringe afmetingen. In vergelijking tot de corres ponderende maand van 1949 was sprake van een omzetdaling en wel van 11 pet. Het s.s. „Nieuw Amsterdam", dat Vrijdag j.l. uit New York vertrok, zal met enige vertraging in Europa aanko men, daar een der condensatoren moei lijkheden veroorzaakte. De definitieve datum van aankomst zal nader worden bekend gemaakt. (Van onze redacteur) Wii zijn naar Nederland gekomen om de bevolking te bedanken voor de bewonderenswaardige hulp die z« aan de Afrikaanse missiën verleent, voor haar gebed en offers. Wij willen het land zien, dat ons zijn missionaris sen heeft gezonden om ons het Woord Gods te verkon digen." In de recreatiezaal van liet Provincialaat van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën, huize „De Tafel- berg" in Oosterbeek, zien wij ons omringd door een vijftal zwarte priesters van de Goudkust, die geen woor den genoeg kunnen vinden 0111 hun dankbaarheid te uiten voor de vrijgevigheid van het Nederlandse volk en de missiegenootschappen speciaal het Sint Petrus Liefdewerk die de West-Afrikaanse missiën hebben geadopteerd. Het is vandaag feest in huize „De Tafelberg". Een der paters viert zijn naamdag en daarom deelt pater-Provln- ciaal vandaag sigaren uit en staan de glazen op tafel. Aan een tafeltje zijn vier notabelen van de Goudkust, gekleed in de kleurenrijkdom van hun land, in een druk en onverstaanbaar gesprek. In een hoekje vertellen de vijf zwarte priesters ons over de eerste reis van hun leven naar Europa, Via FrankrUk zijn zij naar Rome, naar de Heilige Vader getrokken en vandaar naar ons land, waar zij drie weken zullen blijven. Daarna gaan zij voor vier dagen naar Engeland en vandaar terug naar hun parochies, verspreid over de verre bisdommen van de Goudkust, Ook de publiciteit over Nederland in deze Amerikaanse landen is veel te ge ring. Er zou blijvend over Nederland gepubliceerd moeten worden. Verder zou een culturele uitwisseling vele mo gelijkheden bieden. De Prins meende vervolgens, dat er door de pers niet voldoende aandacht besteed werd aan de emigratie-moge lijkheden, vooral voor onze boeren, naar die landen. In Suriname ligt nog een groot terrein braak; daar kan nog enorm veel gebeuren, maar er is ook nog enorm veel nodig, zoals b.v. een luchlcartering, goede voorlichting en investeringen. „In het belang van ons volk is hier voor de pers een grote taak weggelegd." Prins Bernhard achtte het noodzakelijk, dat vertegenwoordi gers van de Nederlandse pers hem op een reis, zoals hij die onlangs gema&kl heeft, vergezellen. In het algemeen vond Prins Bern hard, dat de houding en het verant woordelijkheidsbesef van de pers sinds de oorlog belangrijk vooruitgegaan zijn Hij achtte het echter noodzakelijk, dat er meer aandacht besteed zou worden aan de opleiding tot journalist, speciaal op de Universiteiten, waar men de toe komstige journalist zo besloot de Prins moet doordringen van zijn machtige, maar ook delicate taak. De heer Dettmeyer, voorzitter van de Bestuursraad van hei Contact-Centrum, reikte daarop Z. K. H. Prins Bernhard, als „Nederlands voorlichter nummer één", he' bewijs over van zijn benoe ming tot erelid van het Centrum. In de morgenuren ontving het Haagse gemeentebestuur het jubilerende Cen trum op het raadhuis en 's avonds vond er in de Houtrusthal een concert plaats, dat gegeven werd door het Residentie- Orkest De directie van de Haarlemse Hypotheek bank te Haarlem maakt thans officeel aan haar aandeelhouders bekend, dat het Pensioenfonds der Kon. Shell een bod doet op de aandelen der bank en wel in dier voege, dat voor aandelen waarop 10 pet. is gestort f 215 en voorvolgestortc aandelen f 1175 wordt geboden. Directie en commissarissen menen, dat aanvaarding van het bod in het belang van aandeelhouders is. De Stichting Pensioenfonds der Kon. Shell deel nog mede, dat het haar voor nemen is de naam van de bank te wijzigen in N V. De Haarlemse Bank voor Hypo thecaire Financiering. Bij de Rijkspostspaarbank werd in Mei ingelegd f 31.316.711 (Mei 1949 f 22 944.682) en terugbetaald f 30.644.209 (f 27.536 990). Totaal werd in 1950 t.m. Mei ingelegd f 141 253.011 (1949 t.m. Mei f 115.277.185) en terugbetaald f 140.782.850 (f 128.576.741). Op de driedaagse conferentie, welke gisteren in Lake Success begonnen is en waarop een uitgebreid wereldprogram ma voor technische hulp zal worden ge lanceerd. hebben 16 landen zich bereid verklaard tezamen meer dan 16 milli oen dollar beschikbaar te stellen voor de hulp aan onontwikkelde gebieden. De V.S. beloofden 10 millioen dollar, in dien andere landen hier 7 millioen te genover stelden. De conferentie duurt tot Woensdag en men verwacht, dat nog andere landen bijdragen zullen beloven. Engeland heeft een bedrag aangebo den, dat gelijk staat met 2.100.000 dol lar, Frankrijk 1.200.000 dollar in francs, Nederland VA millioen gulden (400.000 dollar), België 270.000 dollar, Venezuela 4.000. Bolivia 12.500. Noorwegen 37.700, Brazilië 460.000, Zweden 96.500, Pakis tan naar schatting 140.000, Australië 400.000, Canada 765.000, iran 40.000 en Joegoslavië 50.000 dollar in eigen munt. De conferentie zal een definitief plan opstellen voor een financiële pool voor technische hulp aan onvoldoende ont wikkelde landen. Indonesië neemt voor de eerste maal als volledig gelijkgerechtiigde natie aan deze vergadering van de V. N. deel. Palar stemde voor de eerste keer in de vergadering der V. N. mee, toen moest worden beslist over een voor stel van Joegoslavië om de Chinese communistische regering tot de confe rentie uit te nodigen. Palar stemde voor de uitnodiging evenals nog vier Aziati sche en vier Europese landen, doch het voorstel werd met grote meerderheid verworpen. Aneta verneemt, dat Indonesische kringen in het aanbod van Nederland om op ruime schaal technische krach ten, diensten en kennis in het kader van het plan der V. N. aan andere lan den beschikbaar te stellen een practi- sche mogelijkheid zien tot samenwer king tussen Nederland en Indonesië, daar veel wat Nederland op dit gebied aan te bieden heeft door Indonesië be nodigd wordt. Wat lange t(jd in Barneveld revreesil werd is een feit geworden. De op de mest- bedrUven uitgebroken pseudo-vogelpest heeft men niet tot deze bedrijven beperkt kunnen houden, ofschoon het pluimvee van do aangrenzende bedrijven vernietigd werd. Nog steeds geeft men de moed niet op. maar er worden steeds nieuwe gevallen gemeld. Een aantal daarvan is nog in onderzoek, waaronder enige uit het dorp Voorhuizen. In enkele andere gevallen werd definitief pseudo-vogelpest gecon stateerd en tot vernietiging van de pluim veestapel overgegaan. Volgens mededelingen van officiële zij de breidt de speudo-vogelpest te Barne veld zich uit als een olievlek. Er zijn thans zeer ingrijpende maatregelen afgekondigd. Alle pluimvee in een gedeelte van Barne. veld moet opgehokt worden, terwijl hon den en katten vastgehouden moeten wor den. Honden cn katten, die toch loslopen, worden doodgeschoten. Loslopend pluim vee wordt in beslag genomen en eveneens vernietigd. Het is nog niet te overzien, wat de vogende maatregelen zullen zijn, omdat dit van een eventuele uitbreiding af hangt. Overigens betekent het reeds, dat de Barneveidse pluimveehandel, welke voor deze gemeente van zo'n grote be tekenis is, volkomen stilligt, export in begrepen. De eierhandel kan echter nog ongestoord verder gaan. Z.HJExc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te 's-Gra- venhage (H. Familie), de weleerw. heer P. A. van den Bosch; te Oegstgeest, de weleerw. heer W. C. de Bot, die kapelaan was te Schoonhoven. Bij K. B. is benoemd tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof, generaal- majoor van de generale staf, A. G. J. M. F. van der Kroon, thans hoofd van de Nederlandse delegatie bij de staf van de opperbevelhebber van de land strijdkrachten van West-Europa te Fon- tainebleau. Bij K.B. Is benoemd tot kamerheer in buitengewone dienst van H M. de Ko ningin mr. W. A. Offerhaus te Gro ningen. Steeds meer blijkt dat de Friese taal uit de sfeer van het „boerenfries" wordt gehaald om een rechtmatige plaats in te nemen in het Friese open bare leven. Thans is weer een belangrijke schre de vooruitgezet, nu de Particuliere Sy noden van de Gereformeerde Kerken in Friesland hebben besloten om aan de kerken zelf de beslissing te laten over het bezigen van het Fries bij het houden van erediensten. Tot nu toe was het Fries bij het hou den van Zondagdiensten niet toege staan. Het missiewerk in West-Afrika is uiterst moeilijk. De missionarissen en inheemse priesters hebben af te rekenen met vele oude heidense gewoonten van de bevolking. Bigamie is zelfs onder de tot het katholicisme bekeerde negers een heel gewoon verschijnsel. De kerken zijn altijd wel vol, maar er zijn bitter weinig communicanten, omdat de gehuwden veelal in concubinaat leven. Daarom ka i men nog niet doordringen tot in de kernen van deze maatschappij, het gezin. Father A. Menyah, die tezamen met de Nederlandse missionaris pater Th. van Veizen uitgever is van het katholieke veertiendaagse tijdschrift „Akan Kyere- ma" (hetgeen zoiets betekent als de tam tam), heeft thans enige gebeden- en ge- zangenboeken in de volkstaal van de Goudkust het „Fanti" uitgegeven. Tevens zijn de bijbelse geschiedenis en de Zondags Epistels en -Evangeliën in die taal door father Menyah bewerkt. Binnenkort hoopt hij te beginnen met een volledige vertaling van het oude en nieuwe testament naar het voorbeeld van de in ons land zo bekende Canisius- bijbel. De moeilijkheden hieraan verbon den zijn echter bijzonder groot. Het taalgebied is betrekkelijk klein en de lezende bevolking is nog niet groot genoeg. Bovendien zal het voor de inwoners van de Goudkust moeilijk zijn een hoge prijs voor deze bijbel te betalen. De Methodisten, in dit gebied de ergste concurrenten van de Nederlandse missionarissen, hebben met een grote subsidie van de „British and Foreign Bible Society" een volledige statenbijbel vertaling kunnen uitgeven tegen de luttele prijs van vier shilling oftewel twee gulden. Mits een dergelijke, degelijke subsidie uit Holland komt. zullen de paters van Cadier en Keer niet in staat zijn, dan voor f 12.50 hun zo groot nodige bijbelvertaling uit te geven. En die prijs is voor de inlanders onbetaalbaar. Ook de katholieke pers in dit betrek kelijke jonge missiegebied kampt met grote moeilijkheden. Er is thans in de Goudkust een soort rush bij de dagblad pers ontstaan. Elke plaats heeft zo zijn eigen krantje en. daar zün vele bladen van anti-katholieke strekking en minder allooi bij. In het Engels verschijnt er een katholiek weekblad, The Standard, en een katholiek maandblad, The Catholic Voice. Daarnaast verschijnt het twee wekelijkse blad van pater Menyah en pater Van Veizen in de volkstaal, het geen de voorloper moet zijn van een katholiek dagblad. De moeilijkheden hieraan verbonden zijn echter ontzaglijk groot. Father Menyah vertelt ons nog. dat er in Februari van het volgend jaar een groot eucharistisch congres in de Goud kust gehouden zal worden. De fathers Tawiah en Couston interes seren zich bijzonder voor de verkenners beweging in ons land. Zij zijn commis sarissen in hun bisdom en zijn van plan degelijk te bestuderen, hoe in Nederland het spel van verkennen wordt gespeeld. Father Paul Jawo zat gedurende het lange gesprek stil voor zich uit te kijken en verdween spoedig naar het Lof. Van father Kpatakpa hoorden wij later, dat huj in ons land op zoek was naar een buiten boordmotor voor zijn boot, waarmede hij dikwijls dagenlange reizen moet maken. Gisteravond hebben deze zwarte pries ters .zichzelf gezien temidden van hun volk op een film, die door pater Van Veizen is opgenomen. Wij zagen daarop vele kleurige processies, waarin de be volking veel bijbelse taferelen uitbeeld de. Een jong negermeisje was een ont roerende Maria en zwarte apostelen zaten rond de tafel voor het laatste avondmaal. Deze gehele film was een treffend verhaal over een echt levend, maar neg jong geloof. (Van onze redacteur) Tijdens de Algemene Ledenvergade ring van de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van de Arbeid voor Onvol waardige Arbeidskrachten (A.V.O. Zaterdag in Arnhem gehouden, heeft dr. D. H. F. Wolters. arts in Hengelo ge pleit voor de instelling van een apart ministerie van Volksgezondheid. Op de vraag of er dan „nog een ministerie?" moest komen, antwoordde hij dat men tegenwoordig in de bestaande ministe ries reeds een grote differentiatie aan treft. Zo is er reeds een staatssecretaris voor de Volksgezondheid. Het medische terrein is heden ten dage groot genoeg. Daarnaast dient, aldus dr. Wolters, de sociale verzekering bij een apart minis terie ondergebracht te worden, waarbij ee:. medicus de „dirigent" moet zijn. Deze kwestie kwam ter sprake bij de behandeling door de algemene leden vergadering van het prae-advies van dr. Wolters over de rehabilitatie van Ar- beidsonvolwaardigen en de Sociale ver zekering. Dr. Wolters zegt hierin dat de vérschillende sociale verzekeringen naast elkaar werken en dikwijls op een tegen gestelde wijze. Er bestaan plannen om veranderingen in de uitvoeringsvorm van de sociale verzekering te brengen doch naar de mening van de prae-advi- seur zouden deze veranderingen in de praktijk geen verbeteringen blijken te zijn. Men zal andere wegen in moeten slaan en aan het principe van de Soc. Verz. een positieve factor toe moeten voegen; de systematische rehabilitatie der arbeidsongeschikten. .Deze rehabilitatie behoort een bemoeienis van de Sociale Verzekering te zijn. Daarnaast conclu deerde dr. Wolters in zijn belangwek kend advies, dat de rehabilitatie in wezen niet anders dan een geneeskun dige behandeling is. De arbeidsonge schiktheid is daarom een zuiver medisch terrein. Derhalve dient de sociale ver zekering ondergebracht te worden bij een apart ministerie van Volksgezond heid, waardoor een deskundig en posi tief beieid niet alleen t.a.v. van ziekte en verwonding, maar ook t.a.v. de ar beidsongeschiktheid kan ontstaan. De kapitein der Mariniers, G. C. J. Ballieux had een prae-advies ingediend aangaande de arbeidsbemiddeling als phvsiologisch onderdeel der rehabilita tie. Hij concludeerde daarin dat de reva lidatie van zgn. arbeidsongeschikten de sluitsteen is van de medische behande ling van ziekte of ongevalsgevolgen. Daarom zal er een krachtig beleid moe ten worden gevoerd t.a.v. de revalidatie ten opzichte van de algemene medische behandeling. Het verdient geen aanbe veling de revalidatie geheel onder te brengen in een ambtelijk apparaat. Juist het particulier initiatief, waarbij tal van personen kunnen worden ingeschakeld die zich met liefde en innerlijke aan drift aan dit werk geven, is van grote waarde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5