brman - V> Nederland biedt aan Schuman het! plan-Stikker aan a M Damstad opent onder trompetgeschal en kanongedaver de poort Werkprogram voor de Ear. industrie Witboek brengt geen nieuws, rede Attlee onbegrijpelijk Twee vliegtuigen neergestort Erehurgerschap voor mr. d'Ailly NIEUWE PLANNEN Tot hoofd en hart en botte weigering Vermindering handels beperkingen dit jaar Het werd Churchill al te kras NEHRU EN SUKARNO GEBOYCOT Nog twee vliegtuigen worden vermist VRIJWILLIGERS VOOR NIEUW-GUINEA BEDRIJVIGHEDEN OP HET MARKTPLEIN Onverbiddelijke strijd tegen vogelpest Boeten opgelegd aan communisten WOENSDAG 14 JUNI 1950 O V (Vervola op pag. b) 74ste JAARGANG No. 24792 PLAN-SCHUMAN IN ENGELAND Indonesisch jeugdcongres liet verstek gaan 48 doden Militairen uit Suriname gerepatrieerd Aankomst „General Greely" Enquête onder militairen Pluimveestapels worden ontnomen DODELIJK MOTOR-ONGEVAL Nasleep Luikse valse muntersaffaire Raadsleden pleegden verzet tegen de politie ONDERZOEK IN ZAAK- HAMID VOLTOOID Korporaal-vlieger ter aarde besteld BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM .Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rutv Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. De plompe geste der Britse Labour- partij om vierkant te getuigen van haar als onmacht voor gestelde onwil tot het deelnemen aan een hout-snijdende Europese samenwer king, waarbij Engeland het dan nodige offer van een deel zijner souvereiniteit zou moeten brengen, blijkt overal de verdiende verontwaardiging te hebben gewekt. Wij, hier in Europa, weten nu precies waar we aan toe zijn: Schuman en Stikker mogen nog zulke fraaie plannen uitdenken, Engeland antwoordt en zal blijven antwoorden: ik kan niet, het bedoelt en zal blijven bedoelen: ik wil niet. Uit, af. Men weet waarom het tenslotte draait zovaak er sprake is van het in Koenen's woordenboek niet vermelde begrip „in tegratie" (d.w.z. samengroeiing tot één geheel) der West-Europese landen; dan draait het in politiek opzicht om het prijs geven van een deel der eigen sou vereiniteit door elk der deelnemende staten. Een lange en trieste historie (Volkenbond, tweede wereldoorlog en ook de UNO) heeft ons geleerd, dat geen enkele aaneensluiting van staten tot het in onderlinge samenwerking be reiken van één en hetzelfde doel blijven de resultaten kan opleveren, tenzij men duldt, dat het souvereine zelfbeschik kingsrecht op de onderwerpelijke ter reinen ten dele wordt afgestaan aan een hogere macht, waaraan de deelnemende staten zich onderwerpen. De grote verdienste van het plan- Schuman tot vereniging der steenkool- en staalindustrie van de deelnemende landen schuilt dan ook hierin, dat daar bij is gedacht aan de instelling van een internationaal orgaan, dat onafhankelijk zou zijn van de diverse regeringen. En wie nauwkeurig kennis heeft genomen van het plan-Stikker, door onze minis ter van Buitenlandse Zaken vorige week te Oslo in grote trekken uiteen gezet en thans volledig bekend gewor den, zal hebben bemerkt, dat ook daar in sprake is van een internationaal ge zagsorgaan, hetwelk ook anders dan bij eenparigheid van stemmen een allen ge lijkelijk bindende beslissing kan nemen. Intussen dreigde de aandacht voor dit in menig opzicht opmerkelijke plan, dat al lang vóór de bekendmaking van het plan-Schuman in de pen schijnt te zijn geweest, even een weinig weg te eb ben door toedoen van de plotselinge en schaamteloze onthulling van Engelands werkelijke gezindheid ten opzichte van een Europese eenwording. Vandaag, bij de volledige publicatie van het plan, zal die aandacht stellig wederkeren. Stikker beoogt een verdere vrijmaking Van de handel in verschillende étappes, Welker omvang zal worden bepaald door de onderscheidene industrieën, waarop deze handel betrekking heeft. Een strikt liberaal plan, zal men zeggen, kennelijk ingegeven door een heimwee naar voor goed voorbije tijden. Stikker heeft te Oslo evenwél ook r.og gesproken over het dragen van elkanders lasten als een der leidinggevende gedachten van zijn plan; hij heeft met name gewag ge maakt van de werkloosheid in het ene land als een alle andere landen aan gaand probleem. In dit verband noemde hij de werklozen var. West-Duitsland en dic van Italië. En daarom bevat zijn Plan het volkomen on-liberale hoofd idee tot instelling van een Europees In tegratiefonds, dat telkens zal bijsprin gen, wanneer in een der deelnemende landen een industrie gevaar loopt, werk loosheid ontstaat of, in het algemeen, ongunstige economische verschuivingen dreigen plaats te grijpen. Dit Fonds nu zal worden beheerd door een gezags orgaan, dat op de bovenomschreven wijze (doordat eenparigheid van stem men niet vereist zal zijn) de tot on vruchtbaarheid doemende strikte sou vereiniteit der deelnemende landejj zal doorbreken. De verhouding van Stikker's plan tot dat van Schuman is vooralsnog moeilijk ta bepalen. Er is zeker geen sprake van een tegenstelling. Wij hebben ergens beweerd gezien, dat het plan-Stikker verder zou gaan dan het plan-Schuman. Dat kan men, zonder nadere onder scheidingen te maken, moeilijk volhou den, wanneer men iets meer dan niets beweren wil. Het voorstel van onze mi nister van Buitenlandse Zaken is inder. daad meeromvattend in zoverre het ziqh niet tot de zware industrieën alleen beperkt; daar staat echter tegen over, dat deze zware industrieën door hun onderschikking aan een bovensta- telijk gezagsorgaan, zoals in het Franse plan wordt beoogd, geheel onttrokken worden aan iedere nationaal-souvereine inmenging. Tenslotte willen wij nog op één ding wijzen. Gelijk wij reeds eerder signa leerden blijkt men van socialistische zijde wel eens beducht voor de ideeën en plannen, welke klaarblijkelijk door een ongerechtvaardigde speling van het lot voortkomstig zijn van een niet-so- cialistisch brein. De progressiviteit kruipt dan blijkbaar waar zij eigenlijk niet gaan mag en van deze wantoe stand worden de ergste gevolgen ge vreesd. Wanneer men dit in ogenschouw neemt, doet het eigenlijk alleen maar Vermakelijk aan. wanneer men in het manifest der Britse Labourpartij, zo treffend betiteld met het opschrift „Europese eenheid", de volgende zin snede leest: „De houding van de La bourpartij wordt bepaald door d e Principes van het democra tisch socialisme en door de be langen van het Britse volk als leden Van het GemenebestEldêrs leest men in hetzelfde geschrift, dat geen socialistische regering zich kan onder werpen aan het gezag van een lichaam met een anti-socialistische meerderheid. Uit deze uitlatingen, in onderling ver band genomen, volgt maar één conclu sie: het socialisme meent van een al leenzaligmakende onfeilbaarheid te zijn. Weshalve het in de grofste intolerantie geen andere ideologie naast zich laat staan boven zich duldt, maar ander- Zijde blijken zijn principes van dien aard, dat zij zich geredelijk lenen tot dekmantel voor eng nationalistisch eigenbelang. West-Europa moge bij al zijn veront waardiging niet vergeten dankbaar te zijn voor zulk een openhartige zelf bekentenis. De Nederlandse ambassadeur te Parijs, Baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft gisteravond aan de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schu man, het Plan-Stikker aangeboden, een plan van actie voor Europese economi sche integratie. Het Plan-Stikker omvat een werkprogram voör de Europese in dustrie, gebaseerd op specialisatie van de productie en een betere werkverde ling. Technische commissies zullen rapport moeten uitbrengen over de eventuele moeilijkheden in elke industrie, te beginnen met de vitale industrieën en de landbouw. Het in te stellen Europese Integratie Fonds zal steun moeten geven aan landen, die wellicht nadelige gevolgen zullen ondervinden van een specialisatie plan. Het Plan-Stikker wil voorts vjjf en zeventig procent van de bestaande han delsbeperkingen tussen de bij de O.E.E.C. aangesloten landen tegen het eind van dit jaar wegnemen. Het plan pleit tenslotte voor uitschrijving van periodieke vergaderingen over begrotingskwesties, ter coördinatie van de verschillende economische gedragslijnen. Verwacht wordt, dat het Plan-Stikker Vrijdag door de Raad van de O.E.E.C. te Parijs in behandeling zal worden genomen. Het doel van de integratie der Euro pese volkshuishoudingen is het levens peil der bevolking te verhogen en de betalingsbalans t.o.v. de rest van de wereld in evenwicht te brengen onder het nastreven en handhaven van een hoog en stabiel peil der werkgelegen heid. Dit doel, hetwelk verhoging der pro ductie impliceert, kan worden bereikt door middel van specialisatie der pro ductie en verbetering der arbeidsinde- ling. Specialisatie der productie en ver beterde arbeidsindeling zjjn slechts denkbaar bij de vorming van één grote markt, d.w.z. door de geleidelijke weg neming van alle belemmeringen, zowel aan de invoer- als aan de uitvoerzijde, die een maximale uitwisseling van goe deren en diensten in de weg staan. De reden, waarom de Europese landen aarzelen alle maatregelen te nemen, wel ke het bereiken van dit dbel mogelijk zouden maken, is gelegen in de omstan digheid, dat de duidelijke voordelen van de integratie niet worden bereikt zonder risico's voor het economisch bestel der landen. Delen van het productie-apparaat van een land zouden immers kunnen worden uitgeschakeld tengevolge van een vol ledige vrije uitwisseling van goederen en diensten met ernstige gevolgen voor de handhaving van een hoog en stabiel peil van werkgelegenheid in de betreffende sectoren. Het ligt voor de hand, dat iedere verantwoordelijke regering zich in de eerste plaats wil bedienen van de na tionale economische defensie-midde len, teneinde haar volkshuishouding te beschermen tegen de hierboven ge noemde risico's. Slechts dan kan een regering zich veroorloven van deze middelen af stand te doen, indien de moeilijkheden op de weg naar het bereiken van het door allen gewenste doel in gemeen schappelijk overleg en onder gemeen schappelijke verantwoordelijkheid tot oplossing worden gebracht. Dit betekent, dat de gemeenschappe lijke voordelen van de integratie slechts bereikt kunnen worden, wanneer de lasten gemeenschappelijk worden gedra gen. Het hier volgende plan van actie Minister Stikker. geeft aan langs welke wegen de inte gratie zou kunnen worden bereikt. Ingevolge de beslissing van de Coun cil van 31 Januari 1950 zal bij het tot standkomen van de Europese betalings unie 60 pet. van het handelsverkeer door de deelnemende landen moeten worden geliberaliseerd. Dit percentage zal uiterljjk 31 Decem ber 1950 moeten worden verhoogd tot 75 pet. Ieder land zal dit percentage di nen te bereiken door de vaststelling va één enkele lijst, die zal gelden tegen' over alle deelnemende landen. Terwi,. tot dusverre een deelnemend land veel al verschillende lijsten toepaste t.o.v. de andere deelnemende landen, zal inge volge dit voorstel ieder land slechts één lijst bezitten, welke tegenover alle ove rige deelnemende landen geldt. Deze lijsten zullen door de deelnemende lan den voor een nader overeen te komen periode moeten worden geconsolideerd tenzij in het kader van de E.P.U. een deelnemend land, overeenkomstig de bepalingen van de E.P.U., het recht heeft multilaterale restricties in te stellen. Nu de totstandkoming van een bevre digende intra-Europese betalingsrege ling gegarandeerd schijnt, moet dit per centage bereikbaar worden geacht, mits ook voor het tarief-probleem een bevre digende oplossing wordt gevonden. Ten slotte wordt voorgesteld dit percentage te bereiken voor alle goederen tezamen en niet, gelijk tot nu toe, voor de drie goederen-groepen t.w. grondstoffen, voedingsmiddelen en eindproducten af zonderlijk. Voorgesteld wordt t.a.v. de staatshandel overeen te komen, dat deze, gelijk tot nu toe het geval is, voor de berekening van het liberalisatie-percentage buiten beschou wing mag worden gelaten, onder de voor waarde, dat het betreffenle land zijn in feite laag liberalisatie-percentage compen seert door het sluiten van aankoop-con tracten op lange termijn tegen redelijke prijzen.Hierdoor wordt de zekerheid ge schapen, dat de verwachte voordelen van de liberalisatie meer evenwichtig worden verdeeld. Voorts is het noodzakelijk overeen te komen, dat het volume van het handelsver keer in de niet-geliberaliseerde sector ten minste wordt gehandhaafd. Het is duidelijk, dat de voordelen der boven omschreven liberalisatie op ongelij ke wijze door de verschillende landen wor den genoten. Deze ongelijkheid dient te worden gecompenseerd door de garantie dat de genomen maatregelen worden ge volgd door een completering der integratie, welke hieronder wordt omschreven. Voorgesteld wordt deze completering der integratie bedrijfstakgewijze door te voe ren, aangezien het ondoenlijk lijkt door het uniform opvoeren van het liberalisatie-per centage de beoogde doeleinden te bereiken Dit houdt in, dat de nog resterende quan- titatieve restricties zowel bij de invoer als bij de uitvoer, alsmede de tarifaire en an dere belemmeringen voor het intra-Euro pese verkeer moeten worden opgeheven. Deze completering der integratie heeft dus betrekking zowel op de geliberaliseerde sec tor, waarin immers slechts de quantitatie- ve restricites zijn opgeheven, alsook op de 25 pet. van het goederenverkeer, ten aan zien waarvan nog geen enkele maatregel tot liberalisatie is genomen. tSANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het Indonesische jeugdcongres heeft verstek laten gaan bij een tweespraak die Pandit Nehru en Sukarno Dinsdag op het vliegveld van Surabaja zouden houden. Er was niemand verschenen, aldus meldt A.P. Men beschouwt het congres als links georiënteerd en volgens waarnemers is het waarschijnlijk, dat de leden ver toornd zijn over de openlijke denun ciatie door Nehru van de communisti sche tactiek in zijn eigen land. Evenwel werd Nehru in Surabaja toch uitgeleide i gedaan door ongeveer vijfhonderd Indiërs. Een vertegenwoor diger van India hield hier een afscheids toespraak, die naar de zin van Nehru te lang duurde. „Kunt u niet ophouden, want we moeten gaan," aldus sprak Nehru volgens U.P., en voor de verbaas de ogen van zijn landgenoten pakte hij de microfoon van de spreker over en begon zelf een korte afscheidstoespraak in het Hindustaans. De Indonesische centrale arbeidsorga nisatie heeft van Nehru de „vrijlating der arbeiders- en boerenleiders in In dia" verlangd. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteren publiceerde de Britse rege ring een witboek, waarin het verloop der onderhandelingen tussen Engeland en Frankrjjk over de te houden confe rentie over het plan-Schuman wordt uiteengezet. Het witboek brengt weinig nieuws. Eveneens gisteren lichtte Engelands Eerste Minister het Engelse standpunt toe. Deze toelichting maakt de situatie alleen nog maar minder begrijpelijk voor gewone lieden. Eergisteren ver scheen namelijk, zoals eerder werd be richt, een schokkende publicatie van het Dagelijks Bestuur van de Labourpartij, waarin werd duidelijk gemaakt hoe isolationistisch de Britse socialisten den ken. En nu stond zowaar Engelands Eerste Minister gisteren op in het Lager huis en deelde een lichtelijk verbaasd gehoor mede, dat er een beslissend ogen blik was aangebroken in de organisatie van de Atlantische gemeenschap: „Dit," aldus Attlee, „zal vereisen dat elk land op ongehoorde wijze afstand zal doen van het vermogen te handelen zoals het belieft. De Britse regering zal in deze grote poging voorop gaan." Churchill vond dit stukje Engelse logica, geuit door Attlee, die als lid van het Dagelijks Bestuur van de Labourpartij (evenals vijf andere leden van het kernkabinet) mede verant woordelijk is voor het botte isolatio nisme van het Labourpartijmanifest, al te kras en vroeg hoe hij dit moest rijmen met het gisteren gepubliceerde „Daltondocument". Waarop Attlee ant woordde, dat het partijdocument In deze zaak niet moest worden be schouwd als een verklaring omtrent het regeringsbeleid. Hiermede komt de buitenlandse poli- In verband met de benoeming van gene- ^aal-maj. A. G. J. M. F. v. der Kroon tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof, is aan gewezen als hoofd van de Nederlandse rie- Jpgatie bij de staf van de opperbevelhebber landstrijdkrachten van West-Europa te ^pntainebleau, generaal-majoor W. T. Carp, directeur der Hogere Krijgsschool. I De liefde geeft voorgoed. Wie ooit ^terugtrekt, had nooit werkelijk lief^J De negentien-jarige Tineke Wiestra uit Purmerend, leerlinge van de Kunstnijver heidsschool te Amsterdam, heeft van de directeur van het Zuiderzeemuseum, dat 1 Juli a.s. zal worden geopend, opdracht gekregen een maquette te vervaardigen van Marken. Langzaam verdwijnt het oude eiland MarkenDe paalwoningen met de regenbak onder het huis moeten plaats maken voor meer moderne bouw En als Marken in de toekomst met het vasteland wordt verbonden, zullen er onge twijfeld vele ingrijpende veranderingen geschieden. Dank zij de maquette zal men dan toch in het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen een indruk van Marken kunnen krijgen, zoals het was. tiek van de socialistische Britse regering (wat is er overgebleven van de sluwe tact van de vroegere Britse diplomatie?) terecht in het puzzlehoekje. Voor een gewoon, niet Engels sterveling is er geen touw meer aan vast te knopen, be halve in zoverre, dat zich niemand op het continent enige illusie hoeft te ma ken omtrent Engelands goede wil om trent een integratie. Zowel Churchill als Davies, de leider van de liberalen, verzocht om tijd voor een debat over het plan-Schuman. Davies wees op het voorbeeld van Ne derland, dat ondanks zeker voorbehoud toch kon besluiten deel te nemen aan de conferentie over het Franse plan, en achtte het voldoende aanleiding tot een debat over de stugge houding van Brit- tannië. Het is nauwelijks nodig hieraan toe te voegen, dat Herbert Morrison weigerde gelegenheid te scheppen voor het gevraagde debat. Gistermorgen vroeg is een vier-mo- torige skymaster van de Franse lucht vaartmaatschappij „Air France" met één en vijftig inzittenden in de Perzi sche Golf gestort. Slechts zes personen vier passagiers en twee leden van de bemanning, die uit acht man be stond hebben deze ramp overleefd. Zes doden werden geborgen. Er wordt nog steeds gezocht naar de negen en dertig vermisten, maar men heeft geen hoop meer nog overlevenden aan te treffen. In de nabijheid van Southampton is gisteren de grootste helicopter ter we reld, met een accommodatie voor vier en twintig passagiers, tijdens een proef vlucht neergestort. Het toestel vloog onmiddellijk in brand. De drie inzitten den kwamen om het leven. Bij deze twee vliegongevallen zijn in totaal dus acht en veertig slachtoffers te betreuren. Militaire autoriteiten van Madagas car maakten gisteren bekend, dat een militair vliegtuig met zestien personen aan boord, vermist wordt op een vlucht van Tananariva naar Tamatava. Men begon gisteren al met zoeken, doch er zijn nog geen resultaten gemeld. De twee genoemde steden liggen driehon derd kilometer uit elkaar. Te Amman verkeert men in onzeker heid over het lot van bet vliegtuig, dat gistermorgen in de Jordaanse hoofdstad is opgestegen voor de verbinding Am manCairo. Men is met opsporingen begonnen, doch ook deze hebben tot nog toe geen resultaat opgeleverd. Hedenmorgen is op de etablissemen ten van de K.N.S.M. te Amsterdam een contingent bestaande uit 89 militai ren ontscheept. Deze soldaten zijn per s.s. Cottica uit Suriname waar zij en kele jaren hun dienstplicht hebben vervuld, aangekomen. Een militaire ka pel speelde op de kade het Volkslied en vrolijke marsen. Het troepenschip „General Greely" wordt omstreeks Maandag 19 Juni te Rotterdam verwacht TainefuËUkocl weer. Zon: 4.19—21.01. Maan: 3.24—21.44. (Van onze Haagse redactie) Op het ogenblik wordt onder de hier te lande verblijvende militairen van de Koninklijke Landmacht op zuiver infor matieve wijze nagegaan, welke militai ren eventueel bereid zijn om gedurende één jaar naar Nieuw-Guinea te gaan. De Nederlandse troepen, die zich thans op dit eiland bevinden ongeveer ter sterkte van een bataljon komen bin nenkort in aanmerking om te repatrië ren. Het is het laatste in Indonesië aan gekomen troepenonderdeel. Deze enquête, zo vernemen wij nader, heeft het karakter van een voorzorgs maatregel. Men heeft de bedoeling om tijdig een contingent troepen te vormen, dat aldus uit vrijwilligers zou kunnen bestaan, die het onderdeel op Nieuw- Guinea zullen kunnen gaan aflossen. Voorafgegaan door herauten reed vanmorgen tegen elf uur Amsterdams eerste burger in een rijtuig de „Damstad" op. Aan hem was de taak de poorten van dit stukje middeleeuwen te openen, hetgeen tevens de opening was van de festivi teiten ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat, De twee stadswachten bieden burgemeseter d'Ailly de sleutel van Damstad aan. (Van onze speciale verslaggever) Te elf uur vanmorgen, juist op het ogenblik, dat de zon zich weer een weg door het wolkendek baande en vrolijk over het nieuwe stadje binnen Amster dams wallen, Damstad, uitkeek, heeft burgemeester d'Ailly de oud-Hollandse veste voor geopend verklaard. Er klonk trompetgeschal: herauten hoog te paard staken hun trompetten en bliezen een fanfare. Een klein kanon, een kanon zo onschuldig, dat men er gans geen spek takel van verwachtte, blies plotseling rookwolken de lucht in en gaf een acht tal daverende salvo's ten beste en de feestgangers, genodigden van de bestuur- deren der jubilerende Kalverstraat, hieven een gemoedelijk gejuich aan. Damstad had officieel stadsrechten ge kregen. De burgerij van Amsterdam en al wie van heinde en verre naar 's lands hoofdstad komt toegestroomd, zal er een maand lang plezier ende vermaak vin den, zoveel als verkrijgbaar is voor wat duiten en een goed humeur! Heel de morgen had Damstad al in het teken der belangstelling gestaan. De belangstelling groeide naarmate het tijd stip der officiële incomste van Amster dam's burgemeester mr. d'Ailly aanbrak en om half elf was er bij de toegangs poort al geen doorkomen meer aan. Op dit tijdstip arriveerde een stoet van herauten en wapenknechten, vooraf gaande aan de calèches met autoriteiten, bij de ingang aan de Kalverstraat. Een nar en harlekijn duikelden naar buiten, speelden een pantomime en boden de sleutel der stad aan. Het politiemuziek- corps blies een pittige mars en de stoet trok naar binnen, rechtstreeks naar het stadhuis. Burgemeester d'Ailly kreeg daar al dadelijk het woord. De hulpmiddelen der techniek lieten de burgervader echter in de steek en zo kon men zijn stem nu eens door luidsprekers over heel de Dam horen uitgedragen, dan weer pianissimo alsof die techniek zelve zich tegen zoveel aanranding van zestiende eeuwse entou rage verzette. „Ik voel me hier behaag lijk," zei de burgemeester, en even later: „Ik geloof niet beter te kunnen doen dan de stad aan uw hoede toe te ver trouwen." Hij bracht een. heilwens uit op Amsterdanj en de Kalverstraat om daarna Damstad zeer rustig en met ken nelijk pleizier in de situatie te openen. En toen staken de herauten hun trom pet en daverde het kanon. Bij de toespraak bleef het natuurlijk niet. Op oud-vaderlandse wijze haastte zich Schout Groeneveld het zijne aan de woorden van de burgemeester toe te voegen. Hij beloofde het ambt der over heid goed te hanteren en sprak de ver. zamelde menigte toe met de wijsheid van een vroede vader, toen hij allen op riep om te üveren voor het gemene best. Hij wist te spreken namens heren van die gerechte en hoofden van die stede en, enfin, hij deed en zeide alles wat men van een schout mag verwachten. JDe bevolking, waardeerde dit in een vriendelijk applaus, ongeveer wel zo spontaan als de bijval, welke-zij de voor zitter van het „Comité Kalverstraat de heer G. W. IJsselstijn, schonk, teen hij naar links en rechts hoofse buigin gen en hartelijke woorden van dank richtte. En nadat al deze zaken waren geschied gingen schout en schepenen, burgemeester d'Ailly en het comité een glas champagne dringen op het feest van Mevrouw Roosevelt brengt een bezoek aan Zweden. Koning Gustaaf ontving haar in het kasteel. Drottningholm in audiëntie. Op drie plaatsen is er thans in de ge meente Barneveld pseudo-vogelpest: te Barneveld-dorp, te Voorthuizen en te Kootwijkerbroek. Bij elkaar zijn er on geveer 25 bedrijven thans aangetast. Men moet te Barneveld zijn om te we ten, hoe er gewerkt wordt om deze ziekte een halt toe te roepen. Onverbid delijk wordt de bedrijven hun plufm- veestapel ontnomen. Het laatst gemelde geval komt uit Kootwijkerbroek, dat tot nog toe vrjj bleef. Uit het onderzoek bleek, dat de man reeds vorige week Vrijdag de pest op zijn bedrijf had, maar „omdat hij het zo druk met de hooi bouw had" nog niet had opgegeven. Hij kreeg prompt proces-verbaal voor het verzwijgen van pseudo-vogelpest op zijn bedrijf. De aangrenzende bedrijven wer den ook besmet verklaard en als hun pluimvee in aanraking heeft kunnen komen met de zieke kippen, dan wordt het onherroepelijk afgemaakt. Vanuit Stroe, dat veertien dagen geleden een besmet bedrijf had, werden sindsdien geen nieuwe gevallen gemeld. Vanmorgen kort ma zeven uur is de 26-jarige aannemer A. de Koning uit Wognum met zijn motor met zijspan in de bocht bij de R.K. kerk Heerhugo- waard-Zuid tegen een auto gebotst De Koning overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Da duopassagier werd zwaar en de zijspanpassagier licht ge wond. Toen de aannemer, die met matige gang de bocht inreed, de tegenligger bemerkte, wilde hij snelheid vergroten; dit mislukte. De politie wijt het onge luk aan onbekwaamheid van de^ motor rijder, die geen rijbewijs bezat. Van de beruchte Luikse valsemun- tersaffaiie ging hedenmorgen voor het Haagse gerechtshof nog een naspel. Zo als men zich zal herinneren, werden valse bankbiljetten van honderd gul den, die in Luik vervaardigd waren, door enige Belgen in Nederland uitgegeven. Eén van hen, de 24-jarige Luikenaar R. J. J. M. werd bij het uitgeven van dit valse geld in Den Haag gearresteerd. De rechtbank veroordeelde hem tot een ge vangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Bij de behandeling van zijn beroep concludeerde de advocaat-gene raal tot bevestiging van de opgelegde straf. Uitspraak 28 Juni. de Kalverstraat, bij welke gelegenheid men kon waarnemen, welk een voortref felijke verhouding er bestaat tussen de magistratuur der hoofdstad en de heren, die notabene midden in die hoofdstad een eigen nederzetting hebben gevestigd Men ledigde er blij het glas op. Daarmee was de zaak echter wel beklonken, maar nog niet bekeken, luttele minuten na elven trokken de autoriteiten het stadhuis weer uit en. gingen op hun gemak de kraampjes bezichtigen, welke op het markt plein zijn opgeslagen. In het brandpunt der lenzen van ongeveer alle persfotografen, die men kan verzinnen. hief bur gemeester d'Ailly, ereburger van Damstad waarvoor hem de leges a f 2.50 werden kwijtgescholden kleedjes ten hemel, keurde poppe tjes op hun soliditeit, nam het kun stig werk van wevers en kantklos- ters in ogenschouw en luisterde naar alle verhalen welke de marktkoop lui tot lof hunner waren afstaken. Maar het was nu al half twaalf en het werd tijd voor de schout om een num mertje toneel weg te geven. Dat deed hij in een vermakelijke een-acter, waar bij hij o.a. door Chris Baay, Johan Schmitz en Jenny van Maerland werd geassisteerd. En een kwartier later mocht hij met zijn (echte) collega het Amsterdams Prentenboek bekijken, dat op het podium voor het Paleis werd opengeslagen: luchtig en sierlijk ballet, dat de toeschouwers allergenoeglijkst stemde. En in die stemming trok men toen de poort weer uit. De officiële opening was voorbij. Nu kan ieder, die het wil, zijn hart in Damstad gaan ophalen. De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen de twee communistische raadsleden, die betrokken waren bij het tumult in de raadsvergadering van 30 Juli 1949, veroordeeld. De ex-wethou der L. Seegers werd conform de eis veroordeeld tot 100.boete subs, tien dagen. Het communistische raadslid J. Brandenburg, tegen wie eveneens 100 was geëist, werd één maand voorwaar delijk opgelegd met een proeftijd van drie jaar en 100.boete subs, tien dagen. Naar men zich zal herinneren vorm de de vertoning van de film „Het ijze ren gordijn" het onderwerp van een mo tie, ingediend door de communistische fractie, die de burgemeester niet in be spreking wilde brengen. Toen het me rendeel der overige raadsleden met dit voorstel van de burgemeester instem de en besloot over te gaan tot de orde van de dag, ontstond tumult onder de communistische raadsleden. De burge meester schorste de vergadering, doch ook na de hervatting bleef de heer See gers het recht opeisen het woord te ver krijgen. De burgemeester liet daarop enkele rechercheure de raadzaal binnen roepen, waarop de communistische raadsleden zich om de heer Seegers schaarden en de rechercheurs trachtten te verhinderen hem uit de vergadering te verwijderen. Aan de heer Seegers wordt verweten, dat hij niet aanstonds op vordering van de politie de raadzaal heeft verlaten en aan de heer Brandenburg, dat hij had deelgenomen aan de vechtpartij tegen de agenten. Sukarno heeft te Surabaja medege deeld dat het onderzoek naar de ge dragingen van Sultan Hamid II vol tooid is. Het wachten is op de berech ting. Het Indiase gezelschap heeft hier aan Nehru een bedrag van ƒ50.000 in con tanten ter hand gesteld. Deze overhan digde dit bedrag aan Sukarno met de woorden: „Voor het volk van Indone sië". Onder grote belangstelling van bur gerlijke en militaire zijde is hedenmor gen op het R.K. Kerkhof te Noord- Scharwoude het stoffelijk overschot van de op 1 Juni j.l. omgekomen korporaal vlieger J. van Kleef met militaire eer ter aarde besteld. Het vuurpeloton der Mariniers van het vliegveld Valken burg loste boven de laatste rustplaats een drietal salvo's. De Nederlandse ambassadeur in de V.S., mr. E. N. van Kleffens, heeft een afscheidsbezoek aan president Truman gebracht. In San Francisco zal hij aan boord gaan van een schip dat hem via het Panamakanaal naar Nederland zal brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1