n EXPORTVEILINGEN VAN AARDBEIEN TE BEVERWIJK ONGUNSTIG BEGONNEN Sanatorium der gemeente Haarlem te Zandvoort m Franken 's BLIKSEMAFLEIDERS Burgemeester by opening: zeer gelukkig initiatief Orkestuitvoering Drama voltrekt zich op de Kennemer Tuinen ■m 7-persoons wagens SLOT DEFECT? MELKEROO» HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 14 JUNI 1950 PAGINA 2 H. J. Wesseling Haarlems kunstenaar begraven Veel belangstelling bij begrafenis Carillonbespeling Burgerlijke Stand Zangwedstrijd Polyhymnia Hoogste afd. mannenkoren AVOND-VIERDAAGSE 1950 SPORTDAG R.K. JONGENS SCHOOL VOOR MULO WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Haarlems Muziekinstituut IJMU1DEN VISSERIJSCHOOL ZILVEREN JUBILEUM VAN „NAZORG" E. P. Schuyt beladen met geschenken door pupillen FAILLISSEMENTEN DE KLAD IN DE PRIJS ZES TON VOOR DUITSLAND Jubileum Wasserij Klever park Ook industrie bleef weg Meerkade, sarcastische speling van bedrijfskosten opvoeren. Vraag daarbij VOORHISTORISCHE AUTO BEZOCHT AMSTERDAM Veertig jaar oud en nog perfect lopend Huis van zijn tante in brand gestoken Twee en half jaar tegen jongeman geëist HILLEGOM GOUDEN BRUILOFT Concordia 30 jaar NOORDWIJKERHOUT Vriendelijk verzoek a»n WEEK-abonné's BRANDWEERLIEDEN MOCHTEN COLLEGA'S NIET HELPEN Branden in Uithoorn en Ede VERDEELDE MARKT BESOMMINGEN Waterstanden Beurs van New York Beurs van Amsterdam Tsit 1223 WASSERIJ DUYN Postduivenvereniging „De Duinklievers" met aanhangwagen voor bagag® te,huur, uitsluitend met chauffeU „TAXI-13000" - Plein 33 Tel. 13000 of 17000 „DE SLEUTELSPECIALIST Nu geen trage eters meer is er weer! Zandvoort is een uiodel-inrichting rijker geworden. De Clara-stichting aan de Kostverlorenstraat, vroeger sanato rium voor Joodse kinderen, tijdens de evacuatie van binnen en buiten grondig .geruïrieerd, daarna hersteld en ingericht voor 300 ontheemde Joodse kinderen, is opnieuw gerestaureerd en thans aan de gemeente Haarlem verhuurd als sanato rium voor kindertuberculose van het St. Elisabeth's of Grote gasthuis. Ter gelegenheid van de opening waren Dinsdagmiddag een groot aantal geno digden in het gebouw bijeengekomen. Wij merkten op burgemeester Cremers, de wethouders Angenent en Geluk, ver schillende raadsleden van Haarlem, de inspecteur van de Volksgezondheid, dr. De Groot, dr. Van- Slooten, leider van het Haarlemse consultatiebureau, dr. Halbertsma, kapelaan Blom, de predi kanten van Zandvoort, wethouder Slag veld en de gemeentesecretaris van Zana- voort. Als voorzitter van het college van Regenten releveerde burgemeester Cre mers de grote moeilijkheden van het St. Elisabeth's of Grote gasthuis wegens het gebrek aan verpleegruimte. In de ge meente Bloemendaal was „Eikengaard" ingericht voor de verpleging van t.b.c.- patiënten en aanvankelijk bestond het plan om dat uit te breiden. Langdurige besprekingen hebben tenslotte geleid tot een resultaat, dat heel anders is dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. Toen de uitbreiding van „Eikengaard" op moeilijkheden stuitte, is de Clara- stichting in bespreking gekomen en wel als gevolg van een gelukkig initiatief van een inwoonster van Zandvoort, na melijk mevrouw Tates. Deze oplossing is zo aantrekkelijk, omdat verwachtin gen bestaan, dat de omvang der tubercu- Na een korte ziekte is in de Maria- stichting te Haarlem overleden de kunstschilder H. J. Wesseling. Hij werd geboren in 1881 en bezocht gedurende enkele jaren de School voor Kunstnij verheid, waar de leraren een meer dan gewone aanleg bij hun leerling consta teerden. Op het atelier van de heer Loots kreeg Wesseling daarna gelegen heid om zich in de kerkelijke kunst te bekwamen. In 1914 ging hij zwerven en schilderen, maar zijn hart bleef naar Haarlem uitgaan. Wesseling is de portrettist van drie Haarlemse bisschoppen. Mgr Callier po. seerde vijfmaal voor de schilder, mgr. Aengenent ontbood hem eveneens en het portret van de tegenwoordige bis schop. mgr. Huibers. dat naast de an dere in het bisschoppelijk paleis hangt, is eveneens van Wesseling De schilder vertoefde graag in Bra bant en van industriëlen uit vele plaatsen ontving hij daar opdrachten. Lange jaren had hij een vermaardheid voor zijn miniaturen, kinderkopjes met olie verf op eikenhout gepenseeld. Hij was ook een uitstekend restaurateur en van oud-Haerlem heeft hij honderden pentekeningen vervaardigd. Een bekwaam en begaafd schilder van de oudere garde is onze stad weer ontvallen. Hij ruste in vrede. Donderdag wordt om half negen de plechtige H. Requiemmis voor zijn zie- lerust opgedragen in de St. Jozefkerk. Omstreeks half tien vindt de begrafe nis plaats op St. Barbara, Van Jan Wiegman ontvingen wij namens „Kunst zij ons Doel" het vol gende „In Memoriam": Kalm en rustig, zoals hij heeft ge leefd, is collega Wesseling heenge gaan Wij, zijn medebestuursleden en ver dere confraters van het genootschap „Kunst zij ons Doel", zullen hem mis sen, want van zijn persoon en zijn werk ging een rustige overtuiging uit, die zijn kameraden in de kunst begeesterde. Hij bezat een merkwaardige vakkennis, ook op neven ge bieden en had daarnaast een onmiskenbaar talent als beeldend kun stenaar, hetwelk hij op velerlei terrein ontplooide. Voor velen van ons was hij een vraagbaak in allerlei omstandig heden, ook buiten picturaal gebied. Hij was een van de oude garde en be zat er alle goede eigenschappen van. Wess, na je ruim 40-jarig lidmaatschap en je 35-jarige bestuursfunctie in ons college, laat je een pijnlijke leegte ach ter, maar je geest zal onder ons blijven leven als die van een goed en oprecht mens, een knap kunstenaar en een trouw kameraad. In de Zandvoortse parochiekerk had den zich verschillende kunstenaars en parochianen verzameld voor de begra fenis van de Zaterdagmiddag overleden kunstschilder en glazenier L. Th. L. Lourijssen. De begrafenis geschiedde door pastoor Van Diepen, die, weer in de kerk teruggekomen, een toespraak hield Hij maakte hier een uitzondering op de regel, daar na de begrafenis van een leek doorgaans niet gesproken wordt. De pastoor wijdde in zijn In Me moriam enige woorden aan de heer Lourijssen, die leefde uit het Geloof en geen vijanden, doch slechts vrienden had. Als kunstenaar ging zijn voorkeur uit naar de religieuze beeldende kunst en zijn werk werd geïnspireerd door voortdurende meditatie over de onder werpen, welke hij in zijn werk tot uiting bracht. Zandvoort prijst zich gelukkig zijn kunstwerken in haar parochiekerk te bewaren. In Zandvoort zal de overle dene door zijn werk blijven spreken en de parochianen zullen hem zeker in hun gebeden blijven herdenken. In verband met de opening van het Holland Festival zal Reinoud Heering Donderdagavond 15 Juni van half acht tot acht uur het carillon bespelen. Hij zal de volgende melodieën ten gehore brengen: Concerto, Vivaldi; Hollandse Feestdag, Timmermans; Menuet, Cre- man; Andante cantabile, Denijn. De heer M. van Norde, Trompstraat 30. herdenkt op 19 Juni het feit, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem. Te Den Haag slaagde voor het diplo ma gemeente-administratie de heer A. J. Angenent. GEBOREN: A. J. Heidebrink—Terol, z; C. A. EelmanFehrmann, z; L. Dou- maWielenga, z; J. M. Stevensvan der Ploeg, z; P. T. M. de JongUijt de Willigen, z; E. ValstarJaski, z; C. Post Paap, z; W. P. MaasdamAntonisse, d; H. RooseHoogwout, d; T. A. Jansen —Hendriks, d; M. T. SmitSuijkerland, d. GEHUWD: H. D. van der Ouw en H. C. Hoefnagel. OVERLEDEN: P. M. L. Stheeman-El- lens, 74 j., Middenlaan; J. A. Wennink, 54 j., Lorentzkade; L. T. C. Lourijsen, 64 i. Oranjeplein. lose eerlang zal afpemen en men dan dus met minder sanatoriumruimte toe kan. Het is dus niet wenselijk grote kapi talen te investeren als een andere oplos sing mogelijk is. Deze is hier gevonden doordat de gemeente Haarlem dit ge bouw voor 10 jaren van de Clara-sticli- ting heeft kunnen huren. Dr. Pimentel sprak namens de Clara- stichting en zei, dat deze opening hem met weemoed doet terugdenken aan het lot van de Joodse kinderen, die vroeger hier verpleegd werden, doch spr. was toch verheugd, dat deze inrichting weer haar vroegere bestemming had gekre gen. Nadat een vertegenwoordiger van de hoofdinspectie van de Volksgezond heid woorden van gelukwens had ge sproken, dankte dr. Heeres, geneesheer directeur van het St. Elisabeth's-gast- huis, allen, die hadden meegewerkt om tot dit resultaat te komen. Spr. prees de practische inrichting van dit gebouw, dat in 1917 gesticht 33 jaren later nog aan redelijke eisen, aan een zieken huis te stellen, voldoet. Hierna werd het sanatorium bezich tigd. Ruim 50 patiënten, jongens en meis jes, benevens een aantal dames, bevon den zich in de zalen of lighallen en ge noten van de heerlijke, gezonde zee- en duinlucht. Alles was tot in de puntjes verzorgd en algemeen was men het er over eens, dat deze inrichting een aan winst is zowel voor de gemeente Haar lem ais de gemeente Zandvoort. Namens het gemeentebestuur van Zandvoort voerde vervolgens de ge meentesecretaris nog het woord. Zondagavond a.s. wordt de Internat. Zangwedstrijd, uitgeschreven door Po lyhymnia, besloten met de Afdeling Uitmuntendheid en Hoogste Ere-Afde ling Mannenkoren. In elke afdeling tre den drie bekende koren onder leiding van hoogstaande, ervaren dirigenten op met als verplichte werken: „O Domine Jesu Christe" van Josquin des Prés en „Incipit Oratio" van Palesfrina. Dit laatste werk is grotendeels Ö-stemmig en stelt daardoor, alsmede floor het ver eiste stijlbegrip hoge eisen aan dirigent en zangers. Maar men kan van dirigent Kef met zijn Zaandams Mannenkoor, Dirigent Henk van den Berg met Ko ninklijk Dordrechts Mannenkoor en Dirigent Sicking met zijn Klein Man nenkoor „De Zaankanters" verwachten dat zij allen met de grootste inspanning naar de ere-palm, dat is de eerste prijs in de hoogste afdeling, zullen streven. Als vrij gekozen werk hoort men een Italiaanse compositie: „A Dio" van Zuelli, „Les Soldats de Gédéon" van Saint-Saëns en „Requiem" van A. B. Verhey (de vader van de H.O.V.-diri gent). In de andere afdeling worden als vrije nummeis gezongen: „Dit zijn de stemmen die klagen" van Fred. Roes- ke, „Sérénade d'Hiver" van Saint- Saëns en „Veni Creator Spiritus" van Diepenbrock. Tezamen een unieke verzameling mannenkoorwerken, die men zelden op één avond te horen zal krijgen en dan nog wel door de beste koren uit ons land. Haarlemse liefhebbers van man- nenzang kunnen dus naar hartelust ge nieten. Hieronder volgt het parcours van morgen: Gestart vanaf de Hoofmanstraat, gaat het langs de Zijlweg en Kinderhuissin- gel-Kenaupark en Parklaan naar de Hooimarkt om vervolgens via Kouden- horn en de brug van de Harmenjans- weg de Oude Weg te volgen tot aan de driesprong voorbij fort „Penningsveer". Van hier over de Lagendijk naar Spaarndam. Hier de brug over, in het dorp over de Woerdersluis naar beneden, over de Pol in de richting van het Stoomgemaal, verder de Spaarndamse- weg volgen tot aan de Kloppersingel, vervolgens de brug over naar het Prin sen Bolwerk, rechtuit het Kennemer- plein, Staten Bolwerk, viaduct onder door naar de Kinderhuissingel om dan langs de Pieter Kiesstraat weer terug te komen via de Zijlweg naar de Hoof manstraat. Hedenavond tot 7 uur is er gelegen heid tot inschrijven. iwas iop- te eer !ag- 4), art- De Heer en Mevrouw J. A. H. CLOUS—Kohier geven met grote vreugde en dankbaarheid kennis van de geboorte van hun dochtertje MARIANNE, die bij het H. Doopsel de na men ontving: Johanna Maria Gerarda. Overveen, 9 Juni 1950 Bloemendaalseweg 267 Op Zondag 25 Juni 1950 hopen mijn ouders, de Heer A. DE HAAN en Mevrouw W. M. DE HAAN- Verdonschot SS Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat op het Floraplein het Frans Halsmonu ment onthuld werd. Wij hebben daar aan enige tijd geleden in een uitvoerig artikel herinnerd en de vraag ge steld of het hedendaagse geslacht dit grote gebeuren nog, zij het summier, zou herdenken. Dit is geschied. Heden morgen omstreeks negen uur verza melden zich bij het monument wethou der D. Geluk namens het gemeentebe stuur van Haarlem, de directeur en enige bestuursleden van de Stichting Haarlems Bloei, enige leden van het genootschap Kunst, zij ons Doel en de heer G. D Gratema, oud-directeur van het Frans Halsmuseum, Wethouder Ge luk legde de krans aan de voet van het standbeeld van de grote Haarlemse meester. Begunstigd door mooi zomerweer, hield de R. K. Jongensschool voor Mulo op de Gedempte Oude Gracht haar jaar lijkse sportdag. Deken J. J. A. Kuil man van Haarlem gaf door zijn aanwe zigheid blijk van zijn belangstelling. De organisator, de heer C. A. Thijssen, bcckte met zijn leerlingen fraaie suc cessen. De uitslag is als volgt: De vierkamp 12-13 jaar: L. Miezen- beek, W. Par.nekeet, B. Lucas en J. v d. Putte. 14-15 jaar: P. Spanjaart, N. de Zwager, K. v. d. Berg en K. Kroskinski. 16 jaar en ouder: J. de Zwager, J. C. Hsndgraaf, W. v. d. Pol en R. Scheffer. Hardlopen dezelfde leeftijdsindeling: 750' m. P. Metzelaar, 1000 m. K. Kros kinski, 1500 m. J. de Zwager. De beste prestaties leverden voor: 80 m hardlopen: J. C. Handgraaf; hoog springen J. de Zwager; vèrsprir.gen J. ae Zwager; bal ver trappen J. v. d. Aar; speerwerpen P. Spanjaart. Aan de R.K. Kweekschool te Rotter dam slaagde voor onderwijzeres mej. A. A. M. van Wel te Overveen. AMARAPOORA (Ned.), 28, Juni te Amst. verw. GROOTE BEER, pass. 14 Juni Al giers; 1 Juni ca. 8 u. vm. te A/st. verw.; passagiersontscheping 9 uur v.m. GENERAL J. H MAC RAE (R. Lloyd), 14 Juni te R'dam verw. HELLENIC PRINCE (Ned.), pass. 14 Juni K up Bon; 19 Juni te Amst. verw. SIBAJAK, 14 Juni van Colombo n. R'dam. Aan Hoogerwerf's Instituut is een or estafdeling verbonden, waarin vol- oend geroutineerde bespelers van trijk-, blaas- en slaginstrumenten egrijpelijkerwijs grotendeels leerlin gen van genoemd instituut kunnen worden opgenomen ter beoefening van de symphonische. kunst. Het doel is geenszins zoveel mogelijk uitvoeringen te geven of medewerkingen te verle nen. neen, studie blijft hoofdzaak en gelukkig geschiedt deze onder leiding van Haarlem's beste orkestdirigent: de alhier zo hoog geachte Anton Ver- hev. Een enkele uitvoering is vanzelfspre kend niet uitgesloten en deze heeft, dan gewoonlijk aan het einde van het stu diejaar plaats ter afsluiting der serie leerlingenuitvoeringen van het instituut. De dirigent durft dan na tien maanden intense studie met zijn amateurs een symphonie als hoofdnummer uit te voeren Wij herinneren ons verdienste lijke uitvoeringen van Tschaikowsky's vijfde en Brahms' eerste Symphonie. Thans ging de vijfde, van Schubert. Een werk, dat geen groot „koper" vereist en dus steeds in volledige bezetting kan worden bestudeerd, bovendien nimmer al te zware eisen op technisch gebied aan ervaren amateurs stelt. Niettemin moet het vooral stijlvol worden ge speeld, doorgaans warm en gevoelvol van toon, met fijne nuancering, in het bijzonder met uiterst regelmatig ge maakte dynamische schakeringen, (cres cendo en decrescendo) en benadering van het Weense karakter. Dirigent An ton Verhey tot aller grote voldoe ning hersteld bereikt dat alles en weet zijn schare in zulk een mate te begeesteren, dat deze Schubert-sym- phonie een ieder boeit en voldoet en de enkele kleine feilen niet eens opval len. Over het algemeen genomen moet zowel het spel van de strijkers als van het hout (vanaf de fluit tot aan de fagot) en het koper hoog worden ge prezen. In het eerste deel van de avond ver vulde het orkest een begeleidende, rol. Berta Bonset, van wie we de vorige week reeds een Brahms-Rhapsodie ver dienstelijk hoorden vertolken, droeg het D dur piano-concert van Haydn, Tom Zuidema het A dur vioolconcert van Mozart voor. In deze rol was het orkest met direct op dreef. De inze* klonk onderling niet geheel zuiver en al voegden de strijkers zich zoveel mogelijk naar de toonhoogte van de vleugel, iets wat mogelijk is zonder gebruik van losse snaren, toch werd een homogeniteit op dit punt niet altijd bereikt. Waar op het meest officiële concert een solist tussen de delen zo nodig zijn strijkinstrument stemt, is er toch geen bezwaar tegen het opnieuw stemmen door een amateursorkest. De pianiste speelde los en vrij, met een zekere charme en me.t muzikaal aanpassingsvermogen. De solo-violist droeg zijn partij be de vrijheid zijn instrument te herstem de vrijheid zijn instrumt te herstem men Van dit concertwerk viel bovenal de aandacht op het zeldzaam mooie Rondo in menuet-tempo, dat wonder schoon werd vertolkt door solist en orkest. Een avond, die opnieuw deed blijken wat een knap dirigent Verhey is, maar ook w't een muzikale, volgzame ama teurs Haarlem bezit! Reeds in 1939 heeft het college van B. en W. plannen doen voorbereiden voor de verbouwing van de Gem. Vis- serijschool te IJmuiden. Door de oor logsomstandigheden kwamen deze ech ter niet tot uitvoering. Nu, na de be vrijding, werd de verbouwing wederom urgent en is het de bedoeling van het college om deze zo spoedig mogelijk te doen doorvoeren. Aan de raad wordt daarvoor een crediet gevraagd van ƒ206.365.— terwijl de verbouwing m hoofdzaak zal bestaan uit het slopen van de bestaande machinekamer en het aan bouwen van twee nieuwe leslokalen. Een van deze lokalen zal bestemd worden tot visbehandelingslokaal, waarin onder wijs zal worden gegeven in het bewer ken en conserveren van vis. Verder wordt een nieuw gebouw gesticht, waar in de werkplaatsen worden onderge bracht. Een rijwielstalling zal worden gebouwd en de bestaande werkplaats wordt tot magazijn ingericht. Al vindt de officiële feestviering bij gelegenheid van het zilveren jubileum der Haarlemse Werkinrichting, beter bekend als de „Nazorg" van Schuyt, pas iater plaats, gisteravond hebben de jongens en meisjes, die de zegeningen van dit werk ondervinden, reeds laten zien. waartoe zij in staat zijn. In het gymnastieklokaal van de Bus- keri Huetschool aan het Prinsen Bol werk was een podium gebouwd en daarvóór hadden vele vrienden van het werk plaatsgenomen. De burgemeester en mevrouw Cremers, wethouder Bak ker en natuurlijk de pionier, de heer E. P. Schuyt, met vrouw en dochter, mochten speciaal welkom worden ge heten door de voorzitter van dez» avond, de heer A. H. Bloem. die al spoedig een uitstekend conferencier bleek te zijn. Hij herinnerde er aan hoe de heer Schuyt bij zijn komst een keu rig kaartsysteem opzette, een gebouw wist te vinden, een uitstekende werk meester bereid vond en meer dan f 125.000 aan giften wist te verzamelen. En als hij nu wéér moest beginnen, zou hij ongetwijfeld hetzelfde resultaat oog sten. Aan hem is het dan ook voorna melijk te danken, dat het Haarlemse Nazorgwerk zonder vergelijking in ons land is. Keurig uitgedost zongen de jongens een meisjes een welkomstlied, dat met het overhandigen van een bloe mentuil eindigde. Anna van Stijn ver telde in dichtvorm hoezeer haar mede pupillen de heer Schuyt waarderen en bood een oorkonde aan met een op de werkplaats vervaardigde van riet ge vlochten schuit, feestelijk opgetuigd en versierd. Toen voerden de meisjes een bloemenreidans uit en later éen linten- dans, met begeleiding van mejuffrouw M. Bakker. Terecht wees de ceremoniemeester er op hoeveel moeizame uren van repe teren nodig.waren om 'n dergelijke uit voering mogelijk te maken. Het resul taat was de moeite waard en mejuf frouw Jet van Muyen, die voor het in studeren en nog veel meer zorgde, heeft dan ook een dankbaar applaus verdiend. Henk Cliteur, een der pupillen, liet merken, dat de jongens en mannen de heer Schuyt niet minder waarderen dan de meisjes. Allen stonden wat van hun loon af om het aanbieden van twee kus sens mogelijk te maken. Het ene werd door een der meisjes in urenlange ar beid in Smyrna uitgevoerd, het ander was versierd met een geborduurd schip, dat de Nazorgvlag in top voerde. Tussen de verschillende nummers voor de pauze zong mevrouw Truus MoriënBlom enige liederen, met aan de piano de heer Bert van Poelgeest, die ook verdienstelijk een potpourri van Weense liederen speelde. Met zang namen de jongens en meis jes weer afscheid van het publiek en het was hun aan te zien, dat zij een misschien nog nooit gekende feestavond hadden beleefd, juist, omdat zij er zelf voor zorgden. Na de pauze werden vijf en twintig jaren Nazorg uitgebeeld door de Vier Jaargetijden. De zomer werd voorgesteld door mevrouw M. van Kesselvan der Goes, de lente en de herfst door mevrouw MoriënBlom en de winter door de heer Van der Goes. De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag failliet verklaard: V. G. Piazza, caféhouder, te Haarlem, Doelstraat 15. Rechter-commissaris mr. C. W. de Visser. Curator mr. J. Rogge veen te Haarlem. De Vennootschap onder de firma Van der Laan, Dijkhuis en Co., te IJmuiden, Platanenstraat 18, en de vennoten: 2. F. van der Laan, IJmuiden-Oost, Platanen- straat 18; b. A. Dijkhuis, IJmuiden-Oost, Berkenstraat 27; c. H. van der Laan, IJmuiden-Oost, Meidoornstraat 22; e. Th. J. Smeding, Haarlem, Nieuwe Gracht 53. Rechter-commissaris mr. C. W. de Visser. Curator mr. A. W. Hellema Sr., te IJmuiden. K. G. A. Wolters, fabrikant van elec- trische apparaten, te Haarlem, Leidse- vaart 572. Rechter-commissaris mr. C. W. de Visser. Curator mr. A. J. Fibbe, te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van D. Opgelder, vertegenwoordiger in bloembollen, te Beverwijk, Iepenlaan 7. Rechter-commis saris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. K. van Giffen, te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van J. B. Cleeren, te Drie huis, Hofdijklaan 76. Rechter-commis saris mr. J. P. Petersen. Curator mr. L. Ali Cohen, te Haarlem. (Van onze Beverwijkse redacteur) „Zeven en vijftig manden Moulin Rouge van Klaas Wigter", kondigde Jaap Peekei, de afslager, aan, en zijn stem schalde door het veilinggebouw aan de magistrale Breestraat te Beverwijk, waar de zoete geur van het product der Kennemer Tuinen doordringend hing. In de banken zaten de kopers uit Haar lem, Amsterdam, Den Haag en de Zaanstreek, groothandelaren en groenteboeren, die nauwlettend de veilingklok volgden. De aardbeien van Klaas Wagter gingen voor twee gulden vijftig de mand naar Bertus Fatels, grossier te Heemskerk. Dat was maar een matig begin van de exportveilingen, die gistermiddag een aanvang namen. Vorig jaar gebeurde het een dag later en de prijzen liepen tot vier gulden negentig de mand. Niettemin kon de tuinder, die gisteren twee gulden vijftig ving, de handen dichtknijpen, want van de 10.000 manden, die werden aangevoerd, ging het grootste gedeelte beneden de twee gulden weg. De prijs zakte tot één gulden dertig. Directeur Jac. de Weijer van veiling „Kennemerland" noemde die twee gulden vijftig dan ook een behoorlijke beloning, gezien de dalende tendenz van de laatste week. In afwijking van voorgaande jaren namelijk is er reeds een veertien dagen vrij veel aanvoer van aardbeien geweest, rond de 30 tot 40 duizend manden, die in het begin weggingen tegen zeer redelijke beloning, maar in de da ling van gisteren slechts het doorzetten van de neergaande lijn vonden. Er heerst dan ook, begrijpelijk, in de streek Kennemerland pessimisme ten aanzien van de aardbeiencampagne. een enkele zeer mooie partij, boven de Dat heeft zo z'n oorzaken. Laten we de ontstemming over minimumprijs en heffing, voor een groot deel te wij ten aan een zekere kortzichtigheid, buiten beschouwing, dan moet gecon stateerd worden, dat zich het grootste drama rond deze aardbeiencampagne dreigt te gaan afspelen op de tuinen zelf. De ongekende warmte van Juni en de daarmee gepaard gaande droogte, hebben de planten futloos en slap ge maakt. Wie een wandeling maakt over en langs de aardbeienvelden, vraagt zich ernstig af, wat ervan terecht moet komen. De boel verdroogt, kreeg de laatste dag enige regen, die evenwel terstond gevolgd werd door een harde, gure stuifwind. Deze heeft de campag ne voor een niet onbelangrijk deel de das omgedaan. Slechts op enkele heel zware tuinen, aan de Crettzberglaan te Beverwijk bijvoorbeeld, of op tuinen, waar pomp-installaties geplaatst zijn, ziet het product er nog behoorlijk uit. Elders evenwel treft men, zelfs op tui nen, waar andere jaren geen klachten waren, slappe, neerhangende planten aan. Men verzekerde ons dan ook van tuinderszijde, dat maar een zeer matige oogst te verwachten is. De Moulin Rou ge, de grote teelt van de streek, kan nog een en ander goedmaken. Deze aardbeien komen nu geleidelijk meer hi twee gulden zullen handhaven, kan niet worden verwacht. Er was gisteren één kweker, die voor zo'n partijtje f 2.80 kreeg, een hele uitzondering. De verwachting, dat export naar En geland en Duitsland, voor het eerst sinds de bevrijding weer aan de markt, een opleving in de prijs zou veroorza ken, werd niet vervuld. De fa. Gebr. Duijn te Beverwijk kocht zes ton aard beien voor Duitsland, die rond de f 1.80 per mand opbrachten. Engeland was <j"e Beverwijk zijn Dinsdag de eerste aardbeien geveild voor de export. De aanvoer nog niet vertegenwoordigd. bedroeg ongeveer 6000 kg. De regie van deze revue was in handen van Ton van Otterloo. De heer Schuyt heeft met een harte lijk woord bedankt voor de geschenken. Hij meende, dat dit werk alleen kan geschieden als hart en hoofd samenwer ken en het ambtelijke doordrenkt wordt door de liefde voor de medemensen, die met minder capaciteiten begiftigd zijn en hulp nodig hebben om enige levens vreugde te kunnen genieten. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Haarlemse Wasserij Kle verpark belegden directie en personeel hedenmorgen een feestelijke bijeenkomst in het fabrieksgebouw. Een van de per soneelsleden, die met een korte toespraak het jubileumgeschenk overhandigde, wees op de grote vooruitgang, die het bedrijf in deze jaren gemaakt heeft. Na mens het personeel bood hij de heer en mevr. TijsseKortekaas een gebrand schilderd raam aan, waarop de verschil lende werkzaamheden van het wasserij bedrijf op fraaie wijze zijn uitgebeeld. De voorzitter van de R.K. Bond van Wasindustriëlen in Nederland, de heer J. Huyg, bood zijn gelukwensen aan en prees de werklust van dè directie, ook in de hoedanigheid van collega-was- industrieel. De heer E. A. van Olst, voor zitter van de Vakgroep Witwasserij- industriëlen, feliciteerde eveneens de jubilerende directie en schetste het grote belang van het vrouwelijk aandeel in het wasserijbedrijf. Als tegenprestatie huldigde de directeur W. Tijsse tenslotte mej. R. Vlag, die reeds 22 jaar in dit bedrijf werkzaam is. het lot, of bedoelde „uitdaging" een niet naar de pluklonen! Op onze vraag Opvallend was, dat zo goed als alle Belg uit Sint Truiden met verlokkende aan een tuinder, waarom hij zijn Mou- aardbeien met dop werden aangevoerd, kistjes kersen. Dat moest er nog bij lin Rouge met dop plukte, inplaats van zodat er voor de industrie bijna niets komen! zonder, was het antwoord vrij laconiek* voorhanden was. Een onbeduidende Aardbeien: 40 cent per pond, één gul- Het zou me twintig cent per uur aan hoeveelheid ging dan ook slechts in het den tachtig de slof, kondigde de groen- plukloon meer kosten. Dat kan er bij vat voor de jamfabricage, terwijl ook teman in de stad het publiek aan. Bij deze prijzen niet af. iets werd gekocht door de diepvriesin- zulke prijzen begint het bedenkelijk te Een grauw begin van een steeds met richtingen. Aardbeien, voor het blik worden voor de tuinder, die, wc moeten spanning tegemoet geziene campagne waren niet bij deze eerste aanvoer. Men het hier nog eens zeggen, de grootste Maar in de Breestraat en op de Meer- rekent er echter op, dat een behoorlijk 20rg aan zijn product heeft besteed, kade staan de wagens met sappige kwantum, met het oog op een Engels pompen liet slaan, nu de gronden steeds vruchten, geurend en zoet, verleidelijk contingent, hiervoor beschikbaar ge- armer worden door de wateron'ttrek- in de zon. De aardbei is er weer. We steld kan worden. king, een kostbaar alarmsysteem met Er heerste gisteren te Beverwijk, De Bilt in het leven riep voor de nacht- men voelt dit uit bovenstaande, een ge- vorst-waarschuwing, de velden afdekte drukte stemming, zowel bij veiling met toch altijd nog prijzig geprepareerd „Kennemerland", als bij de B.E.T.-vei- papier, en van de proeftuin „Duin- ling waar afslager J. Heeremans de- streek van Holland", geselecteerd plant- aaruueieu - nujuc. uu zelfde ervaringen had als zijn collega materiaal betrok. Allemaal onkosten, die het of men er al aan toe was, moge binnen, maar dat zij zich, behoudens aan de Breestraat, Intussen stond op de er oorspronkelijk met waren, maar de voorkomen worden, mogen aan het pessimisme geen gehoor geven, voordat de gehele campagne voorbij is. De komende weken kunnen veel goed maken. Het zal „matig" blij ven, maar een daling tot de minimum prijs van 45 cent per kilo, even leek Ter gelegenheid van de Kalverstraat-fees- ten in Amsterdam, zal vandaag een, in 1909 in Luik gebouwde luxe auto, merk „Na- gant", waaraan prachtig koperen beslag en ouderwetse lantaarns zijn aangebracht, en die veertig jaar geleden voor een staaltje van moderne autobouw gold, de lange reis van Maastricht naar Amsterdam onderné men. Deze auto is het eigendom van de heer Dotremont te Maastricht, die de wagen uit de eerste jaren van automobielbouw in West-Europa voortreffelijk heeft onderhou den. De wagen loopt nog uitstekend, al is de motor dan veertig jaar oud en al haalt ze maar een gemiddelde van 30 kilometer. Vandaag gaat het met die uursnelheid via Arnhem en Soestdijk naar Amsterdam. In Arnhem wordt de afdeling Parijs in Arnhem" van de tentoonstelling „Een mijlpaal 1950" bezocht, en op Soestdijk zou de „Nagant 1909" paraderen naast de Ko ninklijke Cadillac van dit jaar. In Amsterdam, waar de „Nagant" heden avond omstreeks kwart over zes wordt ver wacht, zal het antieke karretje door het be stuur van de Stichting 1940/'45 worden af gehaald. Diezelfde avond zal de „Nagant" een bezoek brengen aan de poppententoon- stelling bij. Gerzon, welke de Stichting 1940/'45 aldaar heeft georganiseerd. En Don derdagmorgen zal de loco-burgemeester van Amsterdam per „Nagant" een bezoek bren gen aan de Kalverstraat, waarbij Maastricht haar gelukwensen en groeten aan feestvie rend Amsterdam zal overbrengen. De prestatietocht van de „Nagant" zal in étappes worden gecontroleerd. De A.N.W.B. heeft een tijdschema vastgesteld, en op ver schillende politieposten langs de route zul len controles worden gemaakt. De terugtocht gaat Vrijdag via Utrecht cn Den Bosch, en na geslaagd werk zal Maastricht zijn „Nagant" een welkom thuis toeroepen met een muzikale hulde en een feestavond. Voor de Amsterdamse rechtbank ver telde vanmorgen de 20-jarige lederbe werker fe. uit Amsterdam, dat hjj in Januari j.l. door wraakgevoelens gedre ven de woning van zjjn tante in de Quellijnstraat in brand had gestoken. Deswege eiste de officier van Justitie twee en een half jaar tegen hem. door te brengen in een jeugdgevangenis. De officier voegde daaraan toe, dat het aan het gedrag van verdachte zelf tijdens déze gevangenschap zou liggen, of hij de gehele straf zou moeten onder gaan, dan wel eerder in vrijheid zou worden gesteld. De verdediger, mr. P. J. M. Mettrop, vroeg een straf gelijk aan het voorarrest en hem onder toezicht te stellen van de reclassering. Verdachte zelf zeide. dat hij gaarne de gelegenheid wilde krijgen te gaan varen. Ter zitting bleek, dat de jongen ge ruime tijd bij zijn tante heeft gewoond, met wie hij bijna constant ruzie had. Hij liep tenslotte het huis uit en keerde op de bewuste dag terug om zijn kleren te halen. Maar bovendien had hij een mes bij zich gestoken. Zijn tante was echter niet thuis. Daarop stak hij in een kamer enkele kussens en wat afval in brand en verliet ijlings het huis. Daar de brandweer tijdig ingreep, bleef de schade beperkt. In een psychiatrisch rapport stond, dat verdachte geen misdadigerstype is, maar eerder het slachtoffer is geworden van de omstandigheden. Nimmer had hij in zijn jonge leven enige genegenheid of liefde ondervonden. De jongen had vol gens dit rapport een openhartig karak ter, maar moest licht verminderd toe rekeningsvatbaar worden geacht. Uitspraak 28 Juni. Dinsdag j.l. herdacht het echtpaar N. J. Trompvan Deursen, wonende Am bachtstraat, zijn vijftigjarige bruiloft. Des morgens werd in de St. Martinus- kerk een H. Mis van dankbaarheid op gedragen. Beide oudjes zijn nog kras. De heer Tromp is voor zeer velen een goede bekende, omdat hij vele jaren de spoor bomen bediende aan de Bachlaan. Het aantal felicitaties en cadeaux was zeer groot. De R. K. Harmonie „Crescendo" bracht des avonds een serenade. Zondag a.s. zal feestelijk herdacht worden dat de R. K. Sportvereniging „Concordia" 30 jaar bestaat. Het bestuur van „Corcordia" houdt een receptie van 12 tot 1 uur in Hotel „Flora". Onze bezorgers moeten op Don- derdag de weekgelden afdragen, wj verzoeken de abonné's, die per w betalen, het abonnementsgeld °P Maandag of Dinsdag te willen vol doen. Administratie N. H. C. Voor de tweede maal dit jaar een felle uitslaande brand ^!.nsSeY een der opslagloodsen van de N.V. i derlands technisch bedrijf Elpewe a de Mijdrecht-zijde van de Amstel Uithoorn in de as gelegd. Waarschijnlijk tengevolge van ove vliegende vonken uit de fabrieksscho steen heeft het droge en zeer brandoa materiaal vlam gevat. Met levensgev kon het personeel nog enige vaten e plosieve stoffen tijdig verwijderen. rle Tengevolge van het verbod van burgemeester van Mijdrecht mocht Uithoornse brandweer geen hulp Yc lenen (de plaats van de brand ligt clT^r 200 meter van haar kazerne). Het vu had ruim twintig minuten vrij spel vo de brandweer uit Mijdrecht ter plaat was. Dank zij de gunstige wind liep hoofdgebouw der fabriek geen gevaa De schade is aanzienlijk. De werkzaal»* heden in het bedrijf zelf konden n° maal worden voortgezet. Tijdens een kort maar hevig onweef dat zich Dinsdag boven Ede ontlasi werd een grote opslagplaats bij de w ning van de landbouwer Schut door/Y bliksem getroffen. Ongeveer 10.000 hooi en stro gingen verloren. Niets w verzekerd. Terwijl de brandweer n aan het blussen was loeiden de sireo- opnieuw en thans bleek de grote boe derij van de fam. Folmer door het J melvuur getroffen. Aan blussen viel W te denken. Het huis brandde tot o grond af. Het vee en een klein a van het huisraad konden in veilig»® worden gebracht. Amsterdam, 13 Juni 1950. De stemming ter beurze was vand min of meer verdeeld. De leidende lód nesische fondsen gaven geen verde koersverliezen te zien en openden PrlJ® houdend, waarna geleidelijk kleine ve beteringen volgden. Op de meeste rige afdelingen bleef de stemming ec ,- v wegens gebrek aan affaire nog tainehJ zwak. Bij cultuuraand. konden aand. H."***I tijdelijk oplopen tot 131, waarna het si op 129% kwam, hetgeen een avance tekende van ruim 2 pet. Van interna»®' nale waarden sloten Olies op het laags punt van de dag met een koersverlie van bijna 2 pet. op 275. Ook Unilev® moest een dergelijk koersverlies inca seren. Scheepvaartaand. bleven mere deels prijshoudend. Staatsfondsen slo*e prijshoudend. IJMUIDEN. 14 Juni 1950. Trawler® IJm. 16 f 16.200,—, Ro. 53 f 8.260.—, jog gers Kw. 76 f 5.550.—; kustvissers W1"* 213 f 460.—. Tex. 33 f 2.730.—. IJMUIDEN, Woensdag 14 Juni: Ho®» water: 2.55 u. en 15.19 u. Laag wji"- 10.43 u. en 23.10 u. 13/6 Anaconda Copper 32% Bethlehem Stee) 38% Chrysler Corp. 78% General Electric 49 13 General Motors 98% Hudson Motors 16 Kennecott Copper 57% Montgomery Ward 58% North Amerikan Co 20 Radio Corp. 20% Republic Steel 35% Shell Union Oil M Southern Pacific 56% Southern Railway 38 Tidewater 29 U.S. Steel 36% ex. dlv. 12/8 32% 39 80 50(4 98% 16% 58 20% 33f 56% 36% (Nlet-officlële koersen) slot 14/® Vorig slot 3'4 Nederl. 1948 3% pCL Ned. 1950 3-31/2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. 1.00% 100% 98% 100 Inschr. Grtbk. *46 3 pCt. 98A Ned Handel Mij. eert. 151 168 A.K.O. 167 Van Berkels Patent 110% Calvè-Delft eert. 128% Van Gelder 158'% Kon. Hoogovens eert. 157% 202 Unilever cert. 204% Ned. Kabel 261b 23$ 1251/* PhUips 231 %1 Kon. Petroleum 274 „Amsterdam" Rubber 127 HoU. Amerika Lijn 144exd Kon. N. Stoomb. Mt). 126% Ned. Scheepv. Unie 132% H.V.A. 130 Dell MM. eert. 1237,1 Advertentie AMSTERÏi AMSBV A ART 20 TE1.. 11053 De uitslag van de wedvlucht met oude duiven vanaf Aschaffenburg op Zondag 11 Juni over een afstand van plm. 415 km. is als volgt: Aankomst le duif te 12 u„ 32 min., 12 sec. J. en C. Broekhof: 1, 3 en 5; G. C. Rotteveel: 2; A. v. d. Burg: 4 en 6. In concours waren zeventien duiven, die om zes uur bij Oostenwind losge laten werden. A dvertentia Advertentie rEL LANGE VEERSTRAAT 10 Advertentie Advertentie HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2