m ROTTERDAMSE VLOOT DOBBERT IN EEN BASSIN ROND R Eric de Noorman - Va strijd omfietTfecte ik SPITSKOOL DE STILLE MAN Ontstane gezagscrisis is gevaarlijk HavententoonsteHing „Rotterdam-Ahoy" wordt morgen in de Maasstad geopend Correspondent Antara geeft beschouwing EEN WAL VIS DIEPZEESHOW SLACHTOFFERS VAN JAPANSE EXECUTIES AMERIKAANS TOURISME NAAR NEDERLAND ft PERSONEEL BIJ HET HOGE COMMISSARIAAT IN NEDERLAND VEEL TE UITGEBREID Toestanden zijn ongezond" Mr. Nagel over criminaliteit en oorlog KABINETSRAAD VAN DE BENELUX Hadji Agus Salim over West-Nieuw- Guinea Nieuwe Missiebisschop Mgr. Van Velsen O.P. WOENSDAG 14 JUNI 1950 PAGINA 3 i- Zes millioen dollar uitgegeven in 1949 tegen vier millioen in 1948 Mr. A. STRUYCKEN Voorzitter Mijnindustrie' raad? Prins Bernhard opent gebouw T.N.O. HOOFDPUNT <- door PATRICK PURCELL (Wordt vervolgd) 1 Juli personenverkeer vrij? Onverdachte Getuigenissen ge- (Van onze Rotterdamse redactie) Als morgen H. M. Koningin Juliana de tentoonstelling „Rotterdam-Ahoy' opend zal hebben, dan is er in de Maasstad een havenfestival begonnen, dat gedurende twee maanden tot 15 Augustus landgenoot en vreem deling de vernieuwde haven van de „Poort van Europa" zal laten zien, zoals die na vijf jaren bevrijding is geworden. De al maanden geleden opgevatte plannen om het herstel van de Rotterdamse haven, dat in 1949 zijn voltooiing vond in een, zelfs voor Amerikaanse begrippen, kort tijdsbestek, te vieren met deze waarlijk groots opgezette tentoonstelling zijn gerealiseerd. Op Dijkzigt, in het Park en langs de Parkkade is een werk beëindigd, dat bewondering afdwingt, uitermate boeit en op overtuigende wijze laat zien, dat Rotterdam bij de voortgaande ont wikkeling van het Europese verkeer, waarmede het lot van de stad en ook van ons land ten nauwste samenhangt, gereed is. Het herstel van de grootste haven van Europa mag men inderdaad met een dergelijke grootse manifestatie vieren! wordt hier een duidelijk overzicht en een indruk van samenhang en werk wijze gegeven van de verschillende be drijfstakken» Misschien is het meest spectaculaire van de hele tentoonstelling wel het grote bassin m het midden van de grote hal, Waarin de gehele Rotterdamse zeegaande vloot ronddobbert. Deze miniatuurvloot- parade van scheepsmodellen, die ge bouwd zijn* op 1/200-ste van de ware grootte, spreekt eigenlijk voor zich. Van het kleinste sleepbootje tot de „Nieuw- Amsterdam" in totaal 328 modellen hebben een plaats gevonden in het bassin. Een tiental modellen vaart voort durend rond; zij worden op zeer inge nieuze wijze electrisch voortbewogen. In dit gedeelte van de hal vindt men verder de metaalnijverheid, scheepsbouw en scheepsreparatie. Hierbij trekt allereerst de aandacht een natuurgetrouw model Van het 32000 ton grote Prins Bernhard- dok, waarin de Willem Ruys binnen vaart en „drooggelegd" wordt. Over een lengte van bijna 200 meter ligt daar langs het water bijna een ge heel schip uitgespreid, keurig ontleed, zodat iedere belangstellende procies kan bezien, waarvoor hij belangstelling heeft. Men wandelt er langs een mast met laadhoofd; een scheepsroer; een 8 meter hoge schoorsteen; een compleet bruggenhuis, voorzien van alle moge lijke moderne navigatiemiddelen; een achtersteven en een enorme schroef. Zo passeert de toeschouwer alle vitale on derdelen van een schip, onderdelen, die straks op diverse, nog in aanbouw zijnde schepen zullen worden geplaatst. Langs een van die gigantische kranen komt men daar aan het einde van de tentoon stelling, dat voor velen misschien geen einde zal zijn, omdat ze in een bootje zullen stappen en vijf kwartier lang door de herstelde havens zullen varen. Een verlengstuk van de tentoonstelling dus, dat zeker even onderhoudend zal zijn als de eigenlijke expositie! Tevoren heeft de bezoeker de geschie denis van Rotterdam gezien in vier pe rioden; een inzending van de Rijkswater staat onder het motto „Een schip stoomt op naar de open haven Rotterdam"; een maquette van de Rijksloodsdienst, die laat zien hoe de kustverlichting werkt en een stand van het K.N.M.I. Op een verhoogd platform, van waar uit men tevens een goed overzicht heeft over de gehele zaal, is een stand van de E.C.A. ondergebracht, die de bete kenis van de Marshall-hulp voor de lan den van Europa onderstreept. De Rijnvaart is in de Oostelijke hoek van de zaal ondergebracht. Men heeft dit op originele wijze weten uit te beelden. Van een enkele meters boven de begane grond aangelegde brug, die de gestyleerde loop van de Rijn aangeeft, ziet men alles wat met de Rijnvaart te rdaken heeft. Een smalle stroom water langs de balus trade van de brug symboliseert de Rijn. Met de stroom meegaande glijden de geprojecteerde tableaux, die betrek king hebben op de Rijnlanden, voor bij. Aan het einde van de dan neer dalende brug staat de toeschouwer tegenover een maquette van Rotter dam, waarin zich ten slotte al het water van de Rijn verenigt en vervol gens afvloeit via een enorme, draaien de wereldbol, die het internationale karakter van Rotterdam nog eens dui- deijk wil onderstrepen. De havenbedrijven hebben uiteraard een belangrijke plaats in de hal gekre gen. Collectief zijn ze ten toon gesteld op een grondoppervlak van 900 M2. Er Het hoofd van de legergravendienst te Bandung heeft via het Ncdcrlandsche Roode Kruis bekend gemaakt, dat het na een langdurig en moeizaam onder zoek is gelukt de volgende slachtoffers van Japanse executies in Augustus 1942 te Longnawan op te sporen en de stoffelijke overschotten naar Tara- kan te transporteren, waar zij Donder dag op het ereweld zullen worden bij gezet. Het zijn: T. Heul, Eur. segt., K. van der Woude, mil. sgt. stbnr. 23090, empl. B. P. M., Fred C. Jackson (Am.) U. S. A-.mission, R. F. Sinclair (Austr.), comm. v. politie, D. J. A. Westerhuis en echtgenote, le It. inf., J. de Wilde en echtgenote, Eur. sgt. inf. det. Boe- longan. D. C. ten Have, mil. sgt. stbnr. 08023 empl. B. P. M., J. H. Groenveld, res. le lt. vlieger, A. Baarschers, mil. off. vlieger 3 M. L. D., J. van Halm, sgt. vlieger, stbnr. 12735, H. Dries, Eur. brig., B. J. Teunissen, sld. le kl„ stbnr. 90084, Rev. Andrew Sande (Am.), echt genote en zoon David, U. S. A.-mission, H. J. Spencer (Br.) landbouwkundige, H. J. Koullen, mil. matr. stbnr. 3714/d, F. W. C. Ledeboer, mil. matr., stbnr. 7909/d, A. H. Sarton, mil. matr. stbnr. 8923/d, Thomas S. Scheers, mil. matr. stbnr. 14808/d, F. L. Scipio, mil. matr. stbnr. 1514/d, G. Th. Valk, mil. matr. stbnr. 822/d, H. W. van der Wulp, mil. matr. stbnr. 8712/d, J. Th. Burghardt, mil. korp. telgr. stbnr. 30318/d, N. C. van der Eist telgr. matr. stbnr. 13791, J. Joseph, mil. matr. telgr. stbnr. 5420/d, K. A. Reen, mil. matr. telgr. stbnr. 19920/d, mrs. Boumphrey (Br.) entwee kinderen, L. G. Lee (Br.) en echtgeno te, Serawak Steamship co ltd., T. A. Reid (Br.), P. W. D„ M. W. J. M. Geus- loens, lt. ter zee 2e kl. vsd. kmr., G. A. A. van Amersfoort, mil. matr. stbnr. 1012/d, L. Barnstijn, mil. matr. stbnr. 7115/d, T. Donk, mil. matr. stbnr. 7818/d, A. J. Geeve, mil. matr. schr. stbnr. 33519/d, W. E. G. Hauber, mil. matr. stbnr. 1122/d. A. Hornbostel, mil, matr. stbnr. 17017/d, pastoor Padei, father O'Brien, afkomstig van Miri, Kailola en echtgenote amb. sold, le kl., F. L. Mansel (Br.),' betaalmeester, S. H. K. Cox (Br.), bevoorradingsoff., M. Grey (Br.), ing., Mac Pherson (Br.), echtge note en kind, res. of Sibu Serawak 3rd. div., B. B. Perry (Br.), Serawak Oil Fields ltd., Miri, P. C. V. Corbold (Br.) Borneo Co. ltd., D. V. Murphy (Br.), Politiefunctionaris, T. E. Bach (Br.), Waterbouwkundige, A. F. Th. Bplto, Sep. sgt. maj., J. Italiaander, gep. sgt. wiaj., Wantar Amb. hosp. sld., pater reldbrugge, kapelaan te Baram, Mr. Great (Br.), S. G. Hanson (Br.), be stuursambt, Sibu. ,1. Lok. Eur. sgt. Kiel, *;Ur. sgt., T. Dauphin, sld. art., Andeweg Eur. sgt. Het tweede deel van het tentoonstel lingsterrein, dat in het park ligt, is door de brede Westzeedijk gescheiden. Men heeft daarom een 40 meter lange lucht brug gebouwd over deze drukke ver keersweg. die een magnifiek uitzicht geeft over de gehele tentoonstelling. In het park is een vuurtoren opgesteld, die beklommen kan worden. Verder heeft hier het loodswezen enige zaken neer gezet, waaruit de landrot iets kan leren van de ingewikkelde navigaties ter zee. Ook zijn er het reddingswezen en de Marinepresent o.a. met een 9 meter hoge periscoop en kan men in vijf grote paviljoens de opleiding in de am bachtsschool en de bedrijfsscholen zien. In een doorzichtige, grote tank, waar in duikers onder water lassen en bran den, zullen per dag vier demonstraties gegeven worden, die het publiek vanaf een tribune zal kunnen bezichtigen. Ook otterdam zal gedurende de twee maanden, dat er de ha vententoonstelling gehouden wordt, het centrum zijn van vele bijeenkomsten, congressen en jaar lijkse vergaderingen. In de musea zijn speciale tentoonstellingen, die verband houden met het havenfes tival. Verder zijn er vele sportwed strijden. In de Rotterdamse Schouw burg wordt de hele maand Juli de Ahóy'-revue vertoond. Er worden tenslotte verschillende concerten ge geven. Het is dus wel duidelijk, dat, hoe verschillend de belangstelling van de bezoekers ook moge zijn, er tijdens de Ahoy'-tjagen altijd voor een ieder wel iets te beleven zal zijn. de zgn. „Kikvorsmannen", in de laatste oorlog bekend geworden, zullen hierin hun kunnen laten zien. Een bezienswaardigheid is verder het skelet van een 22 meter lange walvis, dat in een apart bouwsel is onderge bracht. Wij hebben hier 6lechts een greep ge daan uit het vele, dat „Rotterdam Ahoy de komende twee maanden biedt. Het is inderdaad ondoenlijk om in dit bestek een beschrijving van de 'gehele tentoon stelling te geven. Wel voelen we ons nog verplicht even te vermelden, dat er behalve de gelegenheden die er op de tentoonstelling zijn om even uit te rus ten en de inwendige mens te verzorgen, nog een apart vermaakscentrum is, dat als een eiland in het park ligt: een brokje oud-Rotterdam. Het zijn enige straten, gegroepeerd om een markt pleintje met winkeltjes, waar men van alles kan kopen en waar handenarbeid gedemonstreerd wordt. Men kan er volksdansen zien en oude spelen. De meest merkwaardige oude vervoermid delen, die van overal uit ons land zijn bijeengebracht, zijn'er te bewonderen en tenslotte is er nog een diepzee-show. Ook hier doen wij slechts een greep, verge zeld van een warme aanbeveling en de raad om in de avonduren in oud-Rot terdam te gaan dwalen; de verlichting is fantastisch! Op de Parkkade zijn allerlei scheepsattributen verzameld, waaronder een com plete commandobrug, een schoorsteen, een werkende schroefeen mast en een voorsteven in aanbouw. In 1949 hebben de Amerikanen 6 mil lioen dollar voor reizen naar Nederland uitgegeven tegen vier millioen in 1948: Twee en veertig procent der toeristen uit de V.S. vond onze hotels uitstekend, een en veertig goed en veertien pet. middelmatig, aldus het verslag van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer over het jaar '49. De A.N.V.V. zat niet stH. In totaal verspreidde ze 881.000 stuks gedrukt propaganda-materiaal over de wereld. Hoe waardevol overigens die propa ganda wel is moge. blijken uit de erva ringen van Oostenrijk. Voor elke dol lar. die het in Amerika aan adverteren voor zijn toerisme besteedt, krijgt het tachtig dollar terug! In het algemeen neemt men aan, dat slechts zij voor een pleizierreis naar Europa in aan merking komen, wier inkomen de vijf duizend dollar per jaar overschrijdt De statistieken tonen aan, dat in 1941 slechts 4 pet. der Amerikaanse burgers een inkomen had van meer dan 5000 dollars. In 1947 was dit ge stegen tot 21 pet. (9.366.000 gezin nen). Nu verschillende Europese lan den na de devaluatie van hun munt eenheid ten opzichte van de dollar (voor Nederland: 43 pet.) als doel van een Amerikaanse reis in aan merking komen ook voor/ de lagere inkomstengroepen, dienen bij de ge noemde 21 pet. feitelijk nog te wor den opgeteld de 12.934.000 (29 pet.) Amerikaanse gezinnen, wier inko men ligt tussen de 3000 en 5000 dol lars. Juist het bezoek van dergelijke groepen zal door de Europese landen moeten worden aangemoedigd. In 1949 hebben een 35.000 Amerikanen ons land bezocht. Zij brachten zes mil lioen dollar aan „wit" geld in ons land binnen. In totaal bezorgden de 275.000 300.000 Amerikanen, die in 1949 Euro pa bezochten nietrminder dan 185.000.000 dollars naar dit werelddeel, ongeacht de kosten hunner passage ad totaal 82.000.000 dollars, voor zover Europese scheepvaart- en luchtlijnen betreffend. De vraag naar wat de Amerikanen in ons land het meest waardeerden werd door 27 pet. der geënquêteerden beantwoord met. „De bevolking"; daar op volgde „zindelijkheid" met slechts 9 pet. De vraag: „Was er iets, wat U niet aangenaam vond?" leverde als resultaat dat II pet. diverse klachten uitte over voeding en huisvesting; dit waren meestal geen ernstige klachten, doch meer aanmerkingen; eenzelfde percen tage beklaagde zich over de te grote commercialisatie van Marken en Volen- dam en eveneens 11 pet. had bezwaren tegen het optreden van deviezen- en douane-ambtenaren. Gevraagd naar hun aankopen van souvenirs, verklaarde 22 pet. Delfts en ander aardewerk gekocht te hebben, 14 pet. zilverwerk en 10 pet. klompen. 103. „Mannen.' Zij komen Opgewonden heeft Eric zijn zwaard uit de schede gerukt. En het is of zijn voor beeld een alectrische schok door zijn volgelingen doet gaan. Bij toverslag vallen de angst en vermoeidheid van de afgelopen vier en twintig uur van hen af. Zij stormen vooruit! Gretig luisteren zij naar de bevelen welke hun aanvoerder hun geefi. Eindelijk, eindelijk actie! Het tergende, moedeloze wachten is ten einde! Lynx'. Neem de helft van de mannen en beklim de rotsen aan de overzijde!" Eric's stem schalt vrolijk. „Snel, ze mogen je niet zien.' Pas aanvallen op mijn signaal! Alles duidelijk?" „Alles duidelijk, heer!" Zij snellen weg. Hij ziet ze gehurkt de kloof oversteken. Hun wapens glinsteren vrolijk in het zonlicht. „Kom mee, mannen! Verder de rotsen op!" richt hv zich tot de achtergeblevenen, die hun makkers gespannen volgen met de ogen. Hij is de eerste die de (op van de helling bereikt. Als de anderen nog hijgend omhoog klauteren heeft hv de mogelijk heden van het terrein reeds geschat en weet wat hem te doen staat. De wind blaast door zijn haren. Er gaat een wonderlijk overwicht van hem uit. Opnieuw beseffen de mannen waarom zijn vijanden met zoveel biigelovig gezag over hem spreken. „Boogschutters naar de hoge plekken. Een pijl op de pees en drie klnnr om ;e vuren! De rest in groepen van tien mee naar voren dekking zoeken cn klaar voor een stormloop!" Terwijl hij spreekt laten zijn ogen de rij huifkarren die diep onder hen de kloof binnentrekt geen moment los. „Ze zitten in een vogelknip mompelt een der mannen. Eric grinnikt. „Voor goudhaantjes," voegt hij er spottend aan toe, en hoort het gelach van zijn krijgers achter zich opklinken, wanneer hij zich snel naar voren begeeft. Langzaam rijden de karren de kloof verder in. Baldon's onderaanvoerder kijkt even zoekend langs de rotsen. Een ogenblik meende hij iets te zien bewegen. Maar alles blijft stil; een lome stilte met een ondergrond van dreiging, waarin slechts het gekraak der wielen hoorbaar is. Naar Aneta uit Djakarta meldt heeft een correspondent van Antara, Sukris- no, met betrekking tot het Indonesische Hoge Commissariaat in Nederland in een artikel geschreven dat de perso neelsbezetting van ongeveer achthonderd man nog steeds te zwaar is. Hij wijst op de functies die dr. Ban nier, ex-hoofdambtenaar van het voor malige departement van Overzeese Ge biedsdelen, en de heer Bertsch, gewezen gouverneur van midden-Java op het H.C. vervullen. Zij hebben de personele en finan ciële zaken onder zich. Beiden zijn vooral in Indonesische kringen in Ne derland bekend als personen met een zeer conservatieve visie ten aanzien van Indonesië, aldus Sukrisno, wiens artikel o.a is gepubliceerd in „De Nieuwsgier" en vele Indonesische bla den. Hij noemt de positie van Rum zeer moeilijk. „Hij beseft dat hij is omringd door ambtenaren die salaris genieten uit de Indonesische kasgelden, maar die moeilijk vertrouwen kunnen genieten zolang het politieke conflict aangaande de kwestie-N.-Guinea niet is opgelost. Sukrisno zegt, dat naast het politieke conflict, ook op economisch gebied de Nederlandse en de Indonesische belan gen nog steeds aan elkaar tegengesteld zijn. Sukrisno besluit zijn beschouwing als volgt: „Iemand verklaarde eens, dat een gedeelte van het voormalige kolo nialisme is verhuisd naar het (Indone sische) Hoge Commissariaat Dit is Mr. A. A. M. Struycken te Breda wordt, zo vernemen wij, genoemd als de nieuwe voorzitter van de Mijn-In- dustrieraad te Heerlen. Bij een even tuele benoeming zal dan in de vacatu re, die ontstaan is doordat de vroegere voorzitter van de Raad, mr. Cals, die enige tijd geleden benoemd werd tot Staatssecretaris van O., K. en W„ ont slag genomen heeft, voorzien zijn. Van officiële zijde in Den Haag was he denmorgen hierover echter nog geen zekerheid le krijgen. Mr. Struycken is advocaat en procureur en wethouder te Breda. misschien te veel gezegd, maar dat de toestanden op het Indonesische Hoge Commissariaat ongezond zijn, kan men velen moeilijk uit het hoofd praten". „Ik moet de strekking en inhoud van het door Antara gepubliceerd artikel, waarin het Indonesische Hoge Commis- sariaat in Nederland wordt voorgesteld als een koloniaal bolwerk in het alge meen tegenspreken", aldus verklaarde de Indonesische Hoge Commissaris in Nederland, Rum, in een gesprek met Aneta. „Niet alleen wij, Indonesiërs, zeggen dat bepaalde functies door Indonesiërs moeten worden bekleed, ook van Ne derlandse zijde wordt dat zeer wel in gezien. Bij mijn laatste bezoek aan Djakarta is reeds gesproken over de opvolging van de heer Bannier als ge committeerde voor Indonesische zaken. Men dient wel te bedenken, dat indien er nog Nederlanders op leidende plaat sen zitten, die naar algemene opvatting door Indonesiërs behoren te worden in genomen, zulks het gevolg is van het feit dat de vervangers er nog niet zijn. Wij weten maar al te goed dat dit geen gemakkelijke zaak is". Hedenmorgen heeft Prins Bernhard in zijn kwaliteit van bestuurslid dér centrale organisatie voor toegepast -na tuurwetenschappelijk onderzoek (T.N.O.) officieel het nieuwe gebouw in gebruik gesteld, dat in Rijswijk is gereed geko men op het terrein van het centraal in stituut voor materiaalonderzoek (CIMO). Prins Bernhard onderstreepte in een korte toespraak de betekenis van het toegepast-natuurwetenschappelijk on derzoek in het algemeen en van het ma teriaal-onderzoek in het bijzonder. Met een forse ruk zette hij vervolgens een sterkte-beproevingsapparaat in werking, waarvan de luide klap enxele ogenblik ken later de officiële inge'oiuikstelling van het laboratorium bevestigde. Prof. ir. D. Dresden, voorzitter van de nijverheidsorganisatie T.N.O. deelde mede, dat het gebouw met goedvinden van de Prins voortaan als „Prins Bern- hard-gebouw" 2al worden aangeduid. De minister van O., K. en W„ prof. Rutten, woonde deze plechtigheid bij. Advertentie Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletren. Koker 75 ct. „De vervaging van het rechtsbewust zijn is één van de belangrijke oorza ken van de stijging der criminaliteit in de na-oorlogse jaren", aldus mr. dr. W. H. Nagel, hoofd van het studie- en documentatiecentrum van het ge vangeniswezen, in zijn referaat over oorlog en criminaliteit, dat hij in het ministerie van Justitie heeft gehouden voor een gezelschap predikanten in ge vangenissen en rijksopvoedingsge stichten. Mr. dr. Nagel besprak de invloed van de oorlog op de criminaliteit en op de verschijningsvorm van verschillende misdrijven. Hij constateerde een verband tussen oorlog en criminaliteit. Niet al tijd echter is dit verband zo direct aan wijsbaar als bij misdrijven als moord doodslag en mishandeling en delicten tegen de staat. De correlatie van oorlog met vermogenscriminaliteit is meer in direct. Het aanzien van het recht werd reeds in de oorlog geschaad, omdat de bezetter er de handhaver van werd. Het publiek zag het overheidsapparaat min of meer als een instrument van de vijand en koesterde wantrouwen. Dit wantrouwen Advertentie Met recht een groente die ander» dan anders is. Want spitskool is een verrassend pittjge koolsoort, niet duur en buitengewoon rijk aan beschermende stoffen en voe dingswaarde Van restjes spitskool, aardappelpuree en desgewenst wat vleesrestjes is een kostelijk oven-schoteltje te bereiden. Of neem er voor de variatie eens een kaassausje bij. Gewoonweg een Zondagsmaal4 45 „Ik ben geen opstandeling," ant woordde ze ijzig, naar voren lopend om Markie uit zijn wagen te nemen. „Maar, al zijn we honderd maal rijksambte naar, dan kan het nog gebeuren, dat we ons nu en dan herinneren, Ieren te zijn en dat de regering dat niet is." Lalor boog. „Ik ben zelf ook Ier, me vrouw, maar mag ik u hierop wijzen: tegen de regering zijn, is het voorrecht van elke Ier; tegen hoogverraad en moord te zjjn is het geboorterecht van ieder eerlijk mer\s." Fonsy Farrell zat op de muur buiten de onderwijzerswoning en verkondigde revolutionnaire leerstellingen aan de wereld in het algemeen en aan Andy Gorman, in het bijzonder. Het was een warme Zondagavond,de avond van de eerste Zondag in M!ei, en er lag een zachtheid in het briesje, die goede be loften inhield voor komende, zonnige zomerdagen. „Het was een grote en grootse daad," verklaarde Fonsy, „een daad die altijd in de herinnering zal blijven voortle ven. waar ook een Ier woont of reist of zich vestigt. In de bladzijden van de Nieuwste Geschiedenis zal Pasen ne- gentienzestien nooit vergeten worden." „En evenmin vergeven," kaatste An dy terug. „Vreemd goud aannemen om Enge land in de rug aan te vallen. Mannen, die zo laag konden zinken, zijn niet eens mannen. En het feit, dat mijn eigen broer zich nog steeds schuil houdt in de heuvels, met mijn jachtgeweer onder zijn arm, verandert aan mijn mening geen steek." Fonsy vulde zijn pijp en verwaardig de zich niet te spreken, voordat deze, volgestopt, dartel op zijn onderlip bun gelde. „Wat jou mankeert, Andy," zei hij behaaglijk, „is, dat je in het geheel geen oog of oor, ik kon zelfs zeggen, geen hersens hebt om de grote lijn der gebeurtenissen te volgen. Je kunt niet verder zien dan je neus lang is, en God betere het, dat is niet ver, omdat je, ginds op dc boerderij in Ballyvarna, deze laatste tien jaar, tot over je oog wimpers begraven was." „Iemand," antwoordde Andy met een soort van wijsgerige grimmigheid, „kan evengoed, zo niet beter, door zuivere klei heenkijken, als door het beschim melde schuim van eindeloze glazen bier." Fonsy Farrell hief protesterend zijn hand op. „Andy, mijn jongen, vanaf de eerste dag, dat je een lange broek droeg, heb ik met je geredetwist, maar de eerste grondbeginselen van 't debat zijn nog niet door die dikke schedel van jou heengedrongen. Het eerste principe bij een debat is, zoals in alle grote handboeken voor debaters staat beschreven, nooit persoonlijk te wor den. Het veroorzaakt slechts onnodige hitte in de disputen, en maakt een man minder geschikt om zijn argumenten naar hun voorafbepaalde eindconclu sies te. kunnen leiden." „En wie is begonnen, persoonlijk te worden? Wie maakte beledigende op merkingen over mij, dat mijn neus al tijd in de klei bleef steken? Welk ant woord geeft jo.uw Eerste Handleiding voor Kroegredenaars daarop, meneer de Dorpspoëet?" „Hou je mond!" riep Fonsy veront waardigd. „Hou je gemak nu! Toen de Goede Man hierboven ons schiep, gaf Hij ons allen een klein gebrek, en we moeten het als een erfenis van de zon de van onze eerste ouders beschouwen, dat zo'n kleine zwakheid ons van tijd tot tijd voor de voeten gegooid wordt door een simulerende domkop. Maar wanneer het de bedoeling is mijn, door God geschonken gave belachelijk te maken, ga ik op mijn achterste benen staan, jongenlief. Dat is een insinuatie, die Fonsy Farrell niet zal toelaten noch tolereren." „Vandaag of morgen," waarschuwde Andy hem, „zullen een paar van die grote blufwoorden in je keel blijven steken en je naar adem laten snakken, verdorie, zonder dat je zelfs de beteke nis weet van de woorden, die je lieten stikken." Fonsy beheerste zich prachtig, slikte zijn woede in, en stak een lucifer aan, om zijn langverwaarloosde pijp weer op dreef te helpen. „Om terug te ko men, waar we daarnet zijn gebleven," zei hij met zelfbewuste waardigheiel, „nooit zul jij het met deze. of welke rebellen dan ook, eens worden. En, wil je weten waarom?" „Waarom zou jij me dat moeten ver tellen, wanneer ik zelf bliksems goed de reden ken? Omdat zij ons. zonder uitzondering, gluiperig in de rug aan gevallen hebben." „Nee, Andy. dat zijn jouw motieven helemaal niet." „Fonsy, vertel me niet, dat je nog steeds probeert die arme Andy te be keren." Beter O'Dea stond in de deur achter hen. „Ik had gedacht dat je, ln de loop der jaren, verstandiger zou zijn geworden." „Hij trachtte mij alleen wijs te ma ken, dat ik mijn eigen gedachte niet ken. Hij is blijkbaar de enige man, die de beweegreden kent van alles wat ik doe." „Hoor eens," zei Fonsy, „ik consta teer slechts feiten. Hoor eens meester. Hoor eens hier! Jij gaat, evenmin als Andy, accoord met de opstandelingen. En waarom niet? Omdat jullie allebei niet verder kunnen zien, dan je neus lang is. Andy daar, kijkt niet vereier dan zjjn vrouw en zjjn boerderij en zijn gezin! Jij kunt niet verder zien dan je vrouw en je school en je zoon. Niemand van jullie kan het een sikkepit schelen wat er met de rest van het land ge beurt, zolang als .de boel in jullie boer derijen en scholen maar goed mar cheert en je met jullie vrouwen en kinderen in vrede en welvaart kunt leven. Heb ik soms geen gelijk?" „En, als ik je vraag met een weder- vraag mag beantwoorden, waar heeft men dan nog meer behoefte aan?" De schoolmeester knipoogde naar Andy. „Als iedereen met vrede gelaten werd om dergelijke dingen te doen, zouden er geen oorlogen of moeilijkheden ont staan, hier niet en nergens niet." „Hoor nu eens hier, meester,'; ant woordde Fonsy, „hebt je nooit het woord Vrijheid gehoord? Kjjk naar de mannen die vorige week vechtend in Dublin gestorven zijn! Kijk naar al die genen die in dit land vechtend gestor ven zijn sedert het jaar Nul! Waarvoor stierven zij anders dan voor de Vrij heid? En honderden en duizenden van hen hadden vrouwen en gezinnen en boerderijen en scholen." bleef, zo zei spr., na de oorlog voortbe staan, o.m. door een onadequate zuive ring. Hierdoor is een gezagscrisis ont staan, die spr. zeer gevaarlijk acht. Als een symptoom van de spanning tussen overheid en volk signaleerde spr. de weerspannige houding van het publiek tegenover de politiek. Spr. wees verder op de vergroving en verruwing, die na de oorlog aan hei licht getreden is. Echter niet alleen in de criminaliteit, zo zei hij. Ook in de verschillende takken van sport ziet h.j een verruwing, getuige o.m, het feit, dat 51 bokswedstrijden na de oorlog een do delijke afloop hadden. Sprekend over roof en roofovervallen, wees spr. op het feit, dat dergelijke misdrijven vóór de oorlog in ons land niet „inheems" waren met uitzondering dan van het geval-Oss. Als de daders noemde hij ontslagen politieke delin quenten, die niet in de maatschappij werden opgenomen en voormalige ille gale werkers, van wie er sommigen in het verzet de morele normen uit hel oog hebben Verloren, terwijl anderen door teleurstelling in hun verwachting gen tot de misdaad zijn gekomen. Een uitzicht in dit alles kon spreker niet geven. „Ik geloof in de integrale verdoi venheid van de mens", zo zei hij, „en ik ben er van overtuigd, dat we de oorlog niet zullen kunnen uitbannen". Wel wees hij er op, dat de jeugd, die in de stijging van de criminaliteit een groot aandeel heeft gehad, gewekt zal moeten worden uit haar onverschillig heid. De manier, waarop dat thans door sommigen wordt beproefd, kan spr. niet toejuichen. De Kabinetsraad van de Benelux zal vermoedelijk 27 Juni te Ostende bij een komen om een plan op te stellen voor een volledige economische unie tussen de drie landen, aldus wordt te Brussel vernomen. De vergadering van deze raad, die is samengesteld uit de ministers-presidenten en deministers van Buitenlandse Zaken, Financiën, Land bouw en Openbare Werken van België, Nederland en Luxemburg, zal waar schijnlijk drie dagen duren. Hoewel de agenda nog niet bekend is, verwachten waarnemers, dat de minis ters een tijdschema zuilen opstellen voor de overgang van het huidige voorstadium naar een volledige economische unie tussen de drie landen. In een artikel in „La Libre Belgique" stelt prof. F. Baudhuin voor op 1 Juli een beperkte Benelux-Unie af te kondi gen. In het kader van deze unie zou, volgens schrijver, het personenverkeer tussen Nederland. België en Luxemburg geheel vrijgegeven kunnen worden. De Nederlanders zouden zonder pas of identiteitskaart naar België kunnen komen en hier met guldens betaien. Belgen en Luxemburgers zouden dezelf de voordelen kunnen genieten in Neder land. Het gevolg van deze regeling zou, aldus professor Baudhuin, zijn, dat zeer veel Nederlanders naar België zouden komen, hetgeen de koers van de gulden zcu doen dalen. Dit zou echter csn gunstige invloed hebben op de gelijk making der prijzen in België en Neder land. De vrjje handel in bankbiljetten francs in Nederland en guldens in Bel gië zou slechts op het personenver keer betrekking hebben, niet op het goederenverkeer. „De toekomstige positie van West- Nieuw-Guinea is een zaak tussen de Nederlanders en de Indonesiërs en zo lang besprekingen tussen hen niet zijn mislukt behoeft geen enkel land tus senbeide te komen" zeide Hadji Agus Salim, adviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken der V.S.I. Dinsdag. De voormalige republikeinse minister van Buitenlandse Zaken merkte op, dat als Nederlands-Indonesische besprekin gen mislukken, nog altijd de UNO- commissie bij de hand is. waarin Au stralië op uitnemende wijze vertegen woordigd is. Australië heeft geen recht op dit gebied, aldus Salim. Z.H. de Paus heeft tot Apostolisch Vi caris van Kroonstad (Zuid-Afrika) be noemd mgr. Norbertus van Velsen O.P. Mgr. van Velsen werd in 1910 in Zwol le geboren. Hij trad in September 1929 te Huissen in de Orde der Dominicanen. 25 Juli 1935 werd hij priester gewijd en in 1938 vertrok hij naar Zuid-Afrika. Hier werd hij in Maart 1948 benoemd tot Administrator Apostolicus van het vicariaat Kroonstad. De communistische pers verwijt de niet-communistische altijd, dat zij geen objectieve voorlichting over de toestan den in het Sovjet-paradijs geeft, maar slechts kwaadaardige fabeltjes vertelt. Daarom laten we liever thans de Russische pers zelf over de gang van zaken in de Sovjet-Unie aan het woord: In Maart stuurde de directeur van een kledingfabriek te Moekatsjef aan een winkelier een wagonlading lichte overjassen.... zonder knoopsgaten. De winkelier geraakte in de knoop en zag er geen gat meer in. Volgens de Prawda zijn in tal van steden in de provincie Gorki, die be kend is om haar metaalproducten, geen messen, geen deurknoppen en geen em mers te krijgen. Het ontbreken van deurknoppen is niet te wijten aan een verordening van de staatspolitie. De „Izwestia" vertelt, dat de aanne mers te Petrozavodsk erg verstrooid zijn. In een flatgebouw zaten alle ra men op de verkeerde plaats. In een an der gebouw hadden twee appartemen ten elk drie balcons. Ja, er was zelfs één kamer met twee balkons. In een nieuw hotel moesten uit alle bij de luxe kamers behorende douchecellen de dou ches worden weggehaald, omdat men vergeten had voor afvoermogelijkheed van het water te zorgen. De verkeerd geplaatste ramen verhinderden, dat de bewoners te veel kijk op bepaalde za ken zouden krijgen. De appartementen met veel balcons bieden welkome ont vluchtingskansen voor lieden, die dooi de politie gezocht worden. En in de douchecellen zonder afvoer kan niemand het kind met het badwater weggooien. In Leningrad, zo verhaalt de „Lenin- gradskaja Prawda", zijn er communis ten, die de andere huurders in een nieuw flatgebouw een slecht voorbeeld geven.. Zo betrapte een woninginspec teur er de huurders van een apparte ment op, dat ze hout zaagden op de gas kachels en in de keukens blokken hak ten. Sommige lieden hadden zes kubieke meter hout in hun kamer, terwijl in de kelders opslagruimte voor hout tot hun beschikking was, maar dat wisten ze waarschijnlijk niet, want de com munistische dame, die er op moest toezien, dal de kamers behoorlijk be woond werden, wist het ook niet en ook zij zaagde en hakte hout in de keuken. In Moskou komt het volgens de „Mos- kwofskaja Prawda" voor, dat huizen worden verhuurd, die nog niet klaar zijn en tengevolge hiervan ook nooit helemaal klaar komen. Het blad acht „meer socialistische concurrentie" in de bouwvakken noodzakelijk. Naar de „Izwestia" meldt, hebben de autorijscholen in Rusland het hard te verantwoorden. Ze kunnen bijna geen nieuwe wagentypen of voldoende ben zine en smeerolie krijgen. De leswagens zijn zo oud, dat reparatie meer kost dan nieuwe wagens. Een woedende lezer schreef de „Iz westia", dat hij een za^i had geschre ven hem een prijscourant van gra- mofoonplaten te sturen. In plaats daar van kreeg hij een prijscourant van lantaarnplaatjes. Hij schreef opnieuw en kreeg ten antwoord, dat de gevraagde prijscourant nog niet was verschenen. Tenslotte kreeg hij zijn prijs-courant toch. Hierop bestelde hij het was Januari een aantal gramofoonpla- ten. In Maart had hij nog steeds geen platen en ook zijn geld had hij niet te ruggekregen. Aan de redactie van het blad „Wol- zjskaja Magistral" (Wolga-spoorweg, dat geacht wordt voor spoorwegperso neel bestemd te zijn) is volgens de „Prawda" niemand verbonden die iets van het vervoerwezen weet. Zo zijn dus, volgens deze onverdachte getuigenissen. de toestanden - in het technocratische Sovjet-paradijs, waaral le belangrijke uitvindingen van de we reld op naam van Russen worden ge schreven en de stand der technische wetenschappen die van het Westen en de Verenigde Staten ver heet te over treffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3