BEZIGHEID EN FANTASIE" m idum ^rouwe/j I Voor Uw baby KLEINE OLYMPIADE IN SPORTPARK TE VELSEN OVER TIEN MAANDEN EEN PAAR HONDERD MONTAGE-WONINGEN GEREED De geest van Mussolini in een geschiedenisboekje AGENDA ^ClUeeAt: ROOFOVERVAL TE DRIEHUIS BERECHT Zes jaar geëist tegen 28-jarige Haarlemse jongeman wielrennen SPORT Show van vele sporten Wat Haarlemmers in hun vrije tijd presteren BE 8MB O KOELKASTEN 7 persoons wagen» Neem geen risico Bouckaer t Zooin DONDERDAG 15 JUNI 1950 PAGINA 2 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Winkelsluiting Burgerlijke Stand reclame-artikelen VOOR DE BABy Om een geschiedenis boekje Inlandse priesters van de Goudkust naar Haarlem WIELRIJDSTERDOORAUTOBUS AANGEREDEN Slachtoffer later in zieken huis overleden Vriendelijk verzoek aan WEEK—abonné's ARBEIDSMARKT IN RAYON HAARLEM Werknemers meer hokvast HAARLEMMERS EN EMIGRATIE Hier werken 969 xxreemd elingen DODELIJK ONGEVAL Schuld niet bewezen Geslaagd AVONDVIERDAAGSE 1950 Vacantiebesteding voor meisjes door bemid deling van U.V.V. „Het Rotterdams Kinder toneel" en „Pietje Bell" WEEK DE HAARLEMSE SPORTWEEK Wegens vreemde manier veroordeeld Zilveren jubileum Muziekdiploma HEEMSTEDE Het resultaat van een verzoek Inenting tegen diphterie Autotocht ouden van dagen Weer naar huis yy LEERT ELKANDER KÉNNEN Vissen en schelpen De Hobby-club Kamperen Bijenpark Kleuterhuis Jaarvergadering H.B.C. BLOEMEN DAAL Een uur later Beurs van Amsterdam BESOMMINGEN Waterstanden WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Voor VADERDAG een VULPENHOUDER BALL-POINT of VULPOTLOOD Kantoorboekhandel De Rocij WANDGEDIERTE On!sici.*beclrijf „RADICAAL" 85 liter fl. 595. met aanhangwagen voor bagage te huur, uitsluitend met chauffeur „TAXI-13000" Plein 33 Tel. 13000 Of 17000 De gemeenteraad kwam Woens dagmiddag in openbare vergadering bijeen en hield zich anderhalf uur be zig met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de bouw van 182 mon tagewoningen, 11 winkels en een kan toortje ten Oosten van de Rijksstraat weg en ten Zuiden van de Jan Gijzen- vaart. Daartoe is een crediet van f 2.294.240.nodig. De exploitatie zal ita handen komen van de coöperatieve woningverenigingen „Eigen Haard" en „Eigen Woning". De heer F i b b e (WD) kon er zich niet mee verenigen, dat slechts 10% der verdeling aan het huisvestingsbu reau voor het oplossen van krepeer- gevallen zal worden toegewezen. De heer Hennevelt (Comm.) vroeg zich af waarom deze voordracht eerst nu in de raad komt, terwijl Ged. Staten al in December van het vorig jaar toestemming hebben gegeven tot de bouw. En dan zijn het 182 van de toegestane 200 woningen. Waar blijft het restant? Verder vroeg spr. wanneer de huizen klaar zullen zijn en of Haarlem voldoende bouwrijpe grond heeft. De heer G o e d e e (PvdA) critiseerde de te geringe bergruimte in deze eta ge-woningen. Er zijn veel te weinig kasten, de balcons bieden geen gele genheid om iets op te bergen, brand stoffen kunnen niet worden opgesla gen etc. Later krijgt men daar narig heid mee en wat kost het dan niet om verbetering aan te brengen. Spr. vroeg waarom de betrokken woningvereni gingen zo laat in de zaak betrokken zijn, zodat ze nog geen enkele voor waarde kennen, die de gemeente voor de overdracht van de exploitatie zal stellen. Wethouder Angenent beantwoord de deze sprekers. Aanvankelijk was ge rekend op een groter aantal traditio nele woningen, waarvoor gronden bouwrijp waren gemaakt. De noodza kelijke montage-verdieping-bouw is echter minder elastisch, een nieuwe verkaveling van de gronden was daar om noodzakelijk. Er kan nu echter onmiddellijk begonnen worden en over 10 maanden (op z'n vroegst) zullen alle woningen bezet kunnen zijn. Er is in derdaad een tekort aan bergruimte, maar de financiën laten geen speling toe. Er zal overleg gepleegd worden met de bouwers, maar uitstel van bouw mag daardoor niet ontstaan. Er wordt intussen al uitgezien naar andere systemen montage-bouw. De bouwver ordening zal onder de loupe genomen worden en de 18 overblijvende wonin gen zullen dienen als aanloop voor de bouw van nieuwe complexen in 1951. Spr. hield daarna nog eens het van hem bekende pleidooi voor de woning bouwverenigingen. De besturen innen niet alleen huur, hebben niet alleen de exploitatie in handen, maar begrij pen ook hun sociale taak bij de verde ling der huizen. Wethouder H a p p (PvdA) ver klaarde met nadruk, dat de woning- verenigingen in kwestie de exploitatie eerst in handen zullen krjjgien wanneer een overeenkomst bereikt is omtrent de verdeling. Of men lid is van een woningvereniging of niet doet voor de nr^ènte gevalleh niets ter zake. Met gedemobiliseerden, medische omstan digheden etc. zal wel degelijk rekening gehouden worden. Na de eerste verde ling zullen de verenigingen achter het heft geheel in handen houden. De voordracht werd z.h.st. goedge keurd. Voorgesteld werd de verplichte Dins dagmiddagsluiting voor enkele groe pen winkels niet te doen gelden na 2e Paas- of Pinksterdag of een feest dag, die op een Maandag valt. Daar door deze regeling de halve ONDERTROUWD: 14 Juni: H. H. Sondagh en M. M. Moonen; W. van Egmond en H. C. Bachman; G. J C. Jansen en E. Konings; J. Revers en M. J. C. Vosse; C. P. Pauli en M C. van Hoeyen; E. Spoor en W. C. Vuijst; C. Dubbelman en H. J. van Leeuwen; G. B. Boerrigter en M. J. Schmitz; F. Phi- lippo en F. J. M. Hilterman; J. A Mut- saers en M. H. Danko; C. J. J. van Buu- ren en J. H C. Verboom; D. de-Leeuw en H. Jungfërmann; W. F. de Groot en H. Nes; H. Sleutelberg en H. P. Wild schut; W. Snoek en J. Brussee; A van der Schaar en C, L, Reyns; H. Boon en P. S. Rozenhart; J. J. Vooges en A. M. de Vos; P. H. Adriaanse en J. T. van der Plaat; W. van der Maken en A van der Beek; H J. Meenderinck en P. Pe per; G. Schouten en M. J. Stiemer; M. Koomen en G. Adriaanse; N. C. Schie.- veen en. R. C. Luikel. GETROUWD: J. van Markenstein en A. C. van der Velde; H. G. M van Meeuwen en A. B. M. Brugman; K. Maarsen en A. Speelmans; E. Philippi en H. C. Hoogkamer; B. M. Selhorst en C. J. Neeven; J. B. de Mol en J C. Kroon; A. Plakke en W. S. van den Broek; R. Treffers en J. van Slooten; B. J. H. Geerdink en T, Adema; E. Dasmen en A. G. Swart; H. W. de Hoop en L. Severijnse; J. H. Heemskerk en T. W. Gloerich; P van Es en A. P. Loogman; K. Hos en W. de Jongh; F. J. Voetelink en W. A. Letzer. GEBOREN: A. K Cuppé—Kool, z; M. J. Hoogenstraaten—Scheuter, z; jkvr. M. S. Hugenholtzvan Rheineck Leys- sius, z; M. van Liervan Hage, d. OVERLEDEN: A M. Alders—Bertho- lee, 71 j., Ve.rspronckweg; P J. du Saar, 83 j., Kampervest; T. BakkerHidma, 90 j., Jansstraat; J. Slabber, 75 j., Ko ninginneweg; S. W. M Schoenvan Musscher, 36 j., Hodsonstraat; H S. Wesseling, 69 j., Damstraat. Advertentie Wij kreg a een pracht Kinderledikantje 24.75 Een opvouwbare Kinderwagen 114.75 Een kinderstoel met beklede rug 28.75 Een box met bodem, lste kwaliteit 26.75 Een autostoeltje, bizonder practisch 11.75 Draagstoeltjes 5.90 Tuinbroeken, Amerikaans model 6.80 Speelbroekjes, veel variaties 3.99 Katoenen pyama's, popdessin 6.10 Katoenen schortjes 2.25 ANEGANG 46 TEL. 14651 vrije dag voor het personeel zou ko men te vervallen en een winkelslui tingswet op stapel staat, werd het nut tiger. geoordeeld een besluit op te schorten. De heer Proper (CPN) lichtte ver volgens zijn vragen toe betreffende een geschiedenisboekje, dat op de open bare MULO-scholen gebruikt zou wor den en waarin een vriendschappelijke stemming tegenover de voormalige „As"-mogendheden te bespeuren zou zijn. Hij wenste onmiddellijke verwij dering van dit boek. Wethouder Geluk wees er op, dat reeds in November 1949 in een stu dentenblad over dit werk geschreven is. Het wordt op alle openbare MULO- scholen gebruikt, zodat het om 767 stuks gaat, die f 2200.gekost hebben. Het is een zeer bruikbaar product, maar wat de geschiedenis van de tweede wereldoorlog betreft is het zo summier, dat enige aanvulling noodzakelijk is. Onjuist is het niet, wanneer verteld wordt, dat Mussolini aan de bedelarij in Ita lië een eind heeft gemaakt, maar men dient ook de keerzijde van de medail le te belichten. Er zal een kleine commissie van geschiedkundigen en onderwijzers gevormd worden onder voorzitterschap van dr. Bartstra, die B. en W. zal moeten adviseren wat te doen. De héér Schippers (KVP) noem de het beknopt weergeven van geschie denis een zeer moeilijk werk. Zelfs met dé commissie is voorzichtigheid gebo den omdat zij op haar beurt een sub jectief oordeel zou kunnen hebben. Wethouder Geluk zegde een rapport toe en daar de vacanties op de scho len beginnen is er thans geen man meer over boord. De andere punten werden goedge keurd, waarbij mej. Ch. van Ditshuizen benoemd werd tot onderwijzeres aan de school voor zeer moeilijk opvoed bare kinderen, waarna de vergadering werd gesloten. Op de jaarlijkse bijeenkomst voor ze- la tricen van de pauselijke missiegenoot schappen, welke op Zondag 18 Jufti ge houden wordt in het gebouw Sint Bavo, zullen de vijf inlandse priesters en vier leken van de Goudkust aanwezig zijn. Ook het stamhoofd Stephen Owusee bevindt zich in dit gezelschap, dat een maand in ons land vertoeft, teneinde zich op de hoogte te stellen van het katholieke leven in Nederland. De 28-jarige analyste H. E. K. uit Heemstede werd gisteravond door een autobus van Maarse Kroon aangere den op de hoek van de Fonteinlaan en de Spanjaardslaan. Zij reed op haar fiets op de Spanjaardslaan in de richting van de Fonteinlaan. Toen zij de Fonteinlaan overstak werd zij door de voorzijde van de autobus, die op deze laan in Zuide lijke richting reed, aangereden en over een afstand van ruim 22 meter meege sleurd. In zorgwekkende toestand is zij per ziekenauto naar de „Mariastichting" vervoerd, waarzij dezelfde avond om ongeveer half tien overleed, vermoede lijk tengevolge van een schedelbasis- fractuur. Het slachtoffer was ongehuwd. Het rijwiel werd totaal vernield en de voorzijde van de autobus werd inge deukt. De politie verzoekt de getuigen van dit ongeval zich te melden bij het politiebureau in de Smedestraat. Onze bezorgers moeten op Don derdag de weekgelden afdragen. Wij verzoeken de abonné's, die per week betalen, het abonnementsgeld op Maandag of Dinsdag te willen vol doen. Administratie N. H. C. BIOSCOPEN: Rembrand!Bastogne (14 j2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Romance in de Zuidzee (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Hotel au grand balcon, (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Blinde wegen (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Song of my heart (a. I.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: Gunfighter (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 15 Juni Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 2 uur. In het verslag van het gewestelijk Ar beidsbureau Haarlem wordt er op ge wezen, dat in 1949 het aantal verzoeken van werknemers om vergunning de ar beidsverhouding te mogen beëindigen zeer sterk is teruggelopen. Dit is teke nend voor de op de arbeidsmarkt opge treden verschuiving. Bedroeg dit aantal in 1947 nog 670 en het jaar daarna 348, in 1949 daalde het tot 92. De neiging van betrekking te veranderen nam dus sterk af. Behalve de verminderde mogelijk heid links en rechts een werkkring te aanvaarden, leverde de grote stabilisatie in de lonen een belangrijke bijdrage tot dit verschijnsel. Het aantal aanvragen van werkgevers om vergunning tot beëindiging van de arbeidsverhouding daalde van 3047 tot 3034. Deze teruggang moet echter niet worden verklaard uit een grotere ge neigdheid van de werkgever het in dienst zijnde personeel aan te houden, doch uit een zeer sterke vermindering van het aantal aanvragen tot ontslag van bouwvakarbeiders. In tegenstelling tot vorige jaren werden in 1949 de arbeidsverhoudingen in het bouwvak meestal met wederzijds goedvinden be ëindigd, zodat geen vergunning van het Arbeidsbureau nodig was. In de overige bedrijfstakken nam het aantal ontslag- gevallen echter toe. Bovendien waren de kwesties die aan de directeur van het Arbeidsbureau ter beslissing werden voorgelegd dikwijls veel moeilijker dan in voorgaande jaren. Van de 3034 verzoeken van werkge vers om ontslagvergunning werden er 1906 toegestaan; 266 verzoeken om ver gunning werden geweigerd. In 862 ge vallen werd de ontslagkwestie alsnog door onderling overleg tussen partijen tot oplossing gebracht; 248 gevallen ein digden met een intrekking van het ver zoek om ontslagvergunning. In de res- erende 615 gevallen werd de arbeids verhouding alsnog met instemming van de werknemer beëindigd. Het aantal verleende aanstellingsver gunningen nam in het verslagjaar zeer sterk toe, van 366 in 1949 tot 1152 in 1949. De stijging moet in hoofdzaak wór den toegeschreven aan de invoering van een aanstellingsvergunning voor de confectie-industrie. Ondanks het feit, dat de economische toestand zich in 1949 niet zo gunstig liet aanzien, meldden zich minder serieuze emigratiecandidaten bij het Gew. Ar beidsbureau te Haarlem. Nu het Rijk een gedeelte der overtochtskosten yoor zijn rekening neemt, neemt het aantal candidaten belangrijk toe. Er werden 331 emigratie-rapporten opgemaakt. Austra lië is bij de Haarlemmers het meest in trek. Het aantal vergunningen voor vreemdelingen, die hier willen werken, steeg met 188 tot 969. Het aantal hier werkende Oostenrijkse dienstboden neemt geleidelijk toe. De chauffeur, die veertien dagen ge leden in hoger beroep kwam wegens een veroordeling ter zake van een verkeers overtreding, is hedenmorgen vrijgespro ken, daar het bewijs, van schuld niet ge leverd was. Deze verkeersovertreding had een dodelijk ongeval tengevolge gehad. Aan de Gem. Universiteit te Amster dam slaagden voor cand. geneesk. mej. A. Altman uit Haarlem, de heer O. Bij voet, eveneens uit Haarlem en de heer P. Sikkenk, IJmuiden. De heer J. de Bruine uit Aerden- hout slaagde te Rotterdam voor het prop. econ. wetensch. examen. In de middag van 22 September 1949 pleegde naar later bleek de 28- jarige (jzervlechter J. Sp. uit Haarlem een brutale roofoverval op het kort tevoren geopende postagentschap in een oude boerderij aan de Driehuizerkerk- weg, waarover de invalide juffrouw M. Aris als beheerster was aangesteld. De man wachtte buiten totdat het postkan toor verlaten was, ging naar binnen en gaf de vrouw een slag in het gezicht, waarbij haar bril werd stukgeslagen. De onverlaat stal f 339 uit een geldkistje en maakte zich op de fiets uit de voeten. Spoedig daarop maakte mej. Aris alarm en kon zij aan de politie het signalement van de vermoedelijke dader opgeven. Door een toeval is de dader, eerst kort geleden, achterhaald. Hij werd aange houden voor een andere zaak en beken de tijdens zijn verhoor ook deze roof overval gepleegd te hebben. Vanmorgen stond de man voor de Haarlemse Rechtbank terecht. De kan toorhoudster werd als getuige gehoord; zij gaf een summier relaas van het ge beurde op die middag. Verdachte had een jodiumbuisje tegen haar wang ge drukt en hield daarbij haar linkerarm vast. Daarna gaf hij met zijn andere arm een paar stompen en raakte daarbij haar bril, waarvan een glasscherfje het ooglid van de kantoorhoudster verwond de. Voor de rechter-commissaris had verdachte verklaard, dat hij een schuld had van f 2000 en daarom had hij het Ondanks het regenachtige weer zijn gisteravond ruim driehonderd deelne mers gestart voor het parcours van de eerste avond. In gebouw „Rosehaghe" in de Hoofmanstraat was het een komen en gaan van wandelaars. Het parcours van de eerste avondwas bijzonder mooi, jammer was het dat de afstand geen 15 maar eerder 20 km. was, wat voor vele beginnelingen een handicap bleek Hedenavond gaat de route naar Spaarndam heen en terug, terwijl het parcours van morgenavond, de derde avond, als volgt is: Vanaf de Hoofman straatGasthuislaan naar Oosten de Bruynstraat, vervolgens de Leidsevaart langs tot aan de, Manpadlaan, hier rechtsaf en over de spoorwegovergang W oestduinwegV ogelenzangse weg BoekenrodewegViersprong Oosterduin weg, dan langs de ElswoutlaanBloe- mendaalseweg en JulianalaanZijlweg weer terug naar de Hoofmanstraat. Aan wijzingen van politie of N. W. B.-offi- cials dienen strikt te worden opgevolgd. Verder moet gebruik gemaakt worden van de voetpaden. Op het circuit van Zandvoort, waar bin nenkort de wedstrijd om het kampioenschap van Nederland voor amateurs lange afstand gehouden wordt, zal de Haarlemse Sport vereniging „De Kampioen" Woensdagavond 21 Juni om half zeven een wedstrijd om het. clubkampioenschap over 100 km. hou den. De vereniging heeft onder haar le den G. Peters, C. Voprting, C. Bijster, A. Vporting, Kiekens en P. Peters, die voorne mens zijn aan de wedstrijd deel te némen. Van de zijde der U.V.V. verzoekt men ons mede te delen zulks ten vervolge op het Zaterdag j.l. gepubliceerde dat voor het hulp bieden in de huishouding e.d. gedurende de vacantie niet alleen in aanmerking komen meisjes van Middel bare scholen, doch over het algemeen alle wel of niet studerende meisjes, die een deel van haar vacantie in de bedoel de zin nuttig willen besteden. De mini- mum-leeftijdsgrens wordt hierbij op on geveer 17 jaar gesteld. Het bekende ensemble „Het Rotter dams Kindgrtoneel" zal a.s. Zaterdag middag 17 Juni 2 uur in Rembrandt Theater het zeer bekende toneelstuk „Pietje Bell" opvoeren. Ruim vijf jaar lang was het niet mo gelijk de schrijver Chr. v. Abcoude, die in Amerika woont, ta bewegen om dit werk voor opvoering af te staan. Thans echter komt dit werk in geheel nieuwe bewerking ten tonele en al degenen, die het werk van „Het Rotterdams Kinder toneel" kennen, weten dat dit Weer een voorstelling zal worden, die ook paeda- gogisch op zeer verzorgd peil staat. JA JUKIÜ [JUU HAARLEM plan opgevat ergens zijn slag te slaan. Hij was op het muurtje rond de boerde rij gaan zitten, om te wachten tot er geen mensen meer in het kantoor waren. Hij verklaarde, dathij toen in een zeer zenuwachtige toestand verkeerde. Ver dachte bekende voor de rechtbank, dat alles juist was zoals het in de stukken stond. Hij had ook soortgelijke misdaden gepleegd op het station in Meppel, en ook in Apeldoorn en Hengelo. De Officier van Justitie achtte verdach te volkomen verantwoordelijk voor de door hem begane misdrijven en noemde hem een zeer gevaarlijke figuur, die lange tijd mede in zijn eigen belang uit de maatschappij verwijderd dient te worden. Hij eiste een gevangenisstraf van zes jaar. De verdediger kon zich volkomen met het standpunt en de eis van de Officier verenigen. Uitspraak over veertien dagen. In het programma van de Haarlemse Sportweek, welke van Zaterdag 24 Juni tot en met Zaterdag 1 Juli gehouden wordt, zijn enkele wedstrijden opgenomen, die van na tionale betekenis zijn. Dat zijn in de eerste plaats de zwemwedstrij den op Vrijdagavond 30 Juni in Stoop s Bad te O verveen. Binnenkort worden in Wenen de Europese zwemkampioen- schappen gehouden, waaraan ook een Ne derlandse ploeg zal deelnemen. Er wordt op het ogenblik druk geoefend en regelmatig komen de candidaten in wedstrij den uit. Dezen verschijnen binnenkort ook in Stoop's- Bad. De beste zwemsters en zwemmers starten, anders bestaat de kans dat zij voor de Europese kampioenschap pen niet worden aangewezen. De wielerwedstrijd van Haarlem-Noord op Dinsdag 27 Juni kan beschouwd worden als een goede training voor de Nederlandse kampioenschappen voor amateurs op Zon dag 2 Juli op het circuit van Zandvoort De tijd op een avond is te kort, om de renners in de gelegenheid te stellen een afstand af te leggen zoals die voor het kam pioenschap geldt, doch als oefening is de ronde, welke bij de Delftlaan gehouden wordt, bijzonder gffschikt. De organisatie berust bij H.S.V. „De Kampioen". Reeds is besloten de inschrijving stop te zetten. Er komen zeventig nieuwelingen en zeventig amateurs aan de start. Een derde nationaal punt van het pro gramma is de serie athletiekwedstrijden van de H.A.V. „Haarlem" op Woensdagavond 28 Juni op het terrein aan de Jan Gijzenvaart. De organisatoren verwachten dat goede Ne derlandse krachten aan de start zullen verschijnen. De wedstrijden gelden tevens voor de „In memoriam Hil van de Meybe- ker". Ook op andere avonden kómen sportbe oefenaars (sters) uit andere plaatsen van ons land naar Haarlem, om hun krachten te meten. Bosloop Van plaatselijk karakter is de Bosloop op Zaterdagmiddag 1 Juli in de Haarlemmer hout. De afstanden zijn voor leden van de K.N.A.U. 3000 meter (heren klassen C en D) en 1500 meter voor junioren. Ook niet- leden van de K.N.A.U. kunnen deelnemen. Personen van 20 jaar en ouder lopen 3000 meter en van 18 en 19 jaar 1500 meter Inschrijfgeld is niet verschuldigd. Tot 26 Juni kan men zich melden bij de heer F. Koehorst, Muiderslotweg 188, Haarlem-Nrd. De 25-jkrige bankwerker J. v. d. B. die er de zonderlinge manier op na hield ondergoed te stelen en in brand te steken, werd hedenmorgen veroordeeld tot twaalf maanden hechtenis, waarvan zes voorwaardelijk op een proeftijd van drie jaar. Daar de officier van mening was, dat verdachte geestesziek was, kreeg hi> eveneens dé raad zich onder behande ling van een psychiater te stellen. Vandaag herdenkt de heer J. E. W. Loog, voorman van de afd. Monotype, de dag, dat hij vijf en twintig jaar in dienst is bij de N.V. Drukkerij De Spaarnestad. De Haarlemse pianiste Justine Koot be haalde dezer dagen het diploma C 2, afde ling piano, aan het Amsterdams Conserva torium. De beslissingswedstrijd De Kenne- mers IIH.F.C. II, voor een plaats in de reserve 2e klasse, vindt plaats op Zaterdagavond a.s. om 7 uur op het Haarlem-terrein. Mevr. E. MetsMeinema, Kleine Houtweg 89, herdenkt 18 Juni haar 40- jarig jubileum als verloskundige. Door het gemeentebestuur is een schrijven gericht aan alle bewoners van de Heemsteedse Dreef waarin werd ver zocht, de auto niet op de weg te plaat sen maar in de oprit welke naar de garage leidt. Daardoor zou worden be reikt dat het doorgaand verkeer minder last zou hebben van geparkeerde auto's zodat de algemene toestand stellig vei liger zou wordien. In het schrijven werd er nog op gewezen, dat het gemeentebe stuur liever niet tot een parkeerverbod over zou gaan, omdat dit ongerief aan de bewoners zou veroorzaken. Naar aanleiding van dit schrijven zijn wij enige dagen later eens gaan kijken hoe de reactie op dit schrijven zou zijn en het resulaat is buitengewoon mee gevallen. Zonder uitzondering is aan het verzoek van het gemeentebestuur gevolg gegeven en in het ene geval waar de bewoner van het betreffende perceel niet over een eigen garage beschikte, werd de auto zodanig op het trottoir ge plaatst dat alleen de wielen aan de bui tenkant op de weg stonden. Het stemt tot grote voldoening, dat men zo prompt aan het verzoek van het gemeentebestuur gevolg heeft gegeven en men mag aannemen, dat men het zonder mopperen heeft gedaan. Ver trouwd mag worden, dat men dit ook in de toekomst blijft doen, dan zal het gemeentebestuur geen reden vinden voor het instellen van een parkeerverbod en integendeel ook alles doen, om het de bewoners zoveel mogelijk naar de zin te maken. Slechts op deze wijze kan er een wederzijdse waardering groeien tus sen gemeentebestuur en ingezetenen en daardoor is ook in de toekomst de weg gebaand tot het verlenen van de grootst mogelijke medewerking over en weer om aan ongewenste toestanden een eind te maken. Op 23 Juni zal te Heemstede in het Gezondheidshuis aan de Lieven de Key- laan gelegenheid bestaan om kinderen van acht maanden tot zes jaar te laten inenten tegen diphterie. Echter zullen alleen die kinderen worden behandeld, die vóór 17 Juni aan het Gezondheids huis zjjn opgegeven hetwelk dus ook nog morgen Vrijdag tussen ne gen en twaalf uur kan geschieden. Be langhebbende ouders worden vooral verzocht, hiervan goede nota te nemen. De autotocht voor ouden van dagen te Heemstede is vastgesteld op 28 Juni. Het doel van de reis blijft echter een diep geheim. Volgens de-passagierslijst van het troe pentransportschip „Groote Beer", welk schip op 19 Juni te Amsterdam wordt verwacht, komt Th. van Steyn, Jan van Goyenstraat 12, naar huis terug. Met het troepentransportschip „Gene ral J. H. McRae", welk schip op 25 Juni te Rotterdam wordt verwacht, komen naar Heemstede C. Smits, Pieter Aertsz- laan 5 en J. H. J. van Balen, Jan van den Bergstraat 74. Ter gelegenheid van het 25-jarig ju bileum van de gymnastiek- en athletiek- vereniging „Olympia" te IJmuiden. wordt Zaterdagmiddag in het Velser sportpark „Schoonenberg" een kleine olympiade gehouden, een show van vele sporten met als hoogtepunten het optreden van de beste Nederlandse turnsters en tur ners, de keurploeg van het KNGV. Een, der leden van het comité voor de tentoonstelling vrije tijdsbesteding genaamd „Bezigheid en rantasie", georganiseerd door Haarlems Bloei", merkte tijdens een persconferentie op, dat deze gebeurtenis een mooie gelegenheid voor de Haarlemmers is om elkaar beter te leren kennen. Men ziet elkander in het dagelijks werk, men weet hoe die of die zijn dagelijks brood verdient, maar wat de man of de vrouw doet, wanneer de vrije tijd begint, weet men maar zelden. Te veel verenigingen, die de mensen meer geluk en levensblijheid geven aoor lien te helpen met de liefhebberij, op zeer verschillend terrein, werken nog in de schaduw der openlijke en algemene waardering en daarom is het zeer toe te juichen, dat straks duizenden in het Concertgebouw zullen kijken naar wat honderden in vrije uren verrichten en dat daardoor wellicht die honderden tot duizenden zullen groeien. Hiermede is het paedagogische ele ment van de tentoonstelling, die Vrij dag 14 Juli geopend zal worden, wel zeer duideijk belicht. We hebben al enige malen over deze komende ge beurtenis geschreven, maar thans zijn de voorbereidingen zover gevorderd, dat een volledig beeld van het geheel te geven is. Het aantal deelnemende verenigin gen is zó groot, dat alle ruimte in zalen en tuin van het Concertgebouw ontoe reikend was, zodat een selectie van het door de verenigingen in te zenden materiaal noodzakelijk bleek. In de hal ter rechterzijde is de inzen ding van de Vereniging tot bevordering van de Aquarium- en Terrariumkunde „De Natuur", welker welgeslaagde en drukbezochte tentoonstelling in de Vis- hal tijdens de Bloemenfeestweek 1949 men zich allerwege nog wel zal herin neren. Er zal ook een ingerichte huis kamer zijn, waarin een aquarium van deze vereniging en een vogelkooi van moderne constructie, ontworpen voor de huiskamer door de Club van Volière houders en Vogelvrienden „Onderling Genoegen", worden geëxposeerd. Ter linkerzijde vindt men inzendingen van de afdeling Haarlem der Ned. Ge nealogische Ver., de Ned. Jeugdbonn voor Natuurstudie, een inzending studie boeken op het gebied van liefhebberij en een verzameling schelpen van de heer F. van Velzen als een waardevol en typisch voorbeeld van verzamelen als vrije-tijd-besteding. In de zaal bevinden zich ter linkerzijde de inzendingen van de Haarlemse Huis houdscholen en Gezinsvoorlichting. Deze inzendingen zullen ter voorko ming van herhalingen van het geëxpo seerde op elkaar zijn afgestemd en een beeld geven van wat de leerlingen dezer instellingen wordt onderricht, vanaf de vervaardiging van allerlei voorwerpen uit waardeloos of goedkoop materiaal tot weven, vlechten en kantklossen toe. Er zullen o. a. ook weefgetouwen en een Egyptisch vlechttoestel aanwezig zijn, zomede een collectie door leerlingen vervaardigd kinderspeelgoed en versie- ringsvoorwerpen. Ook het opmaken van feesttafels wordt er geëxposeerd. In aansluiting hierop zal er ook een inzending zijn van de afd. Haarlem van het „Nederlandsche Roode Kruis" van werk van patiënten, die hun tijdelijke rust in afwachting van herstel thans vaak nuttig besteden, onder deskundige voorlichting. In het midden van de grote zaal be vinden zich de stands van de Hobby- Club, de Haarlemse Luchtvaartclub en de Vereniging voor Modelbouw. Een volledige opsomming van het geen hier zal te zien zijn op „hobby"- gebied zou te ver voeren, doch dat hier vooral de jongeren zich de ogen zullen uitkijken, is zeker. Hier zijn „bezig heid en fantasie" wel innig versmolten. Terwijl de Hobby-Club het terrein der radio's, electriciteit in het alge meen naast scheikunde e.d. hier zal de monstreren, zullen er interessante mo dellen en o.a. vliegtuig in actie in bei de andere stands te zien zijn. Ter rechterzijde zal een grote stand ingericht zijn voor handenarbeid, die in tegenstelling met wat ter linkerzijde is te zien, n.l. allerlei voorwerpen ver vaardigd door meisjes on vróuwen, een demonstratie van de handenarbeid zal brengen zoals de jongens die bij voor keur verrichten. Op het grote podium zal een harmo nisch geheel vervolledigd met boom en planten worden gebouwd dat de in zendingen zal omvatten van de Ned. Vereniging tot behoud van Natuurmo numenten, de Ned. Nat.-historische Vereniging en de Nederlandse Toeristen Kampeer Club. Dit belooft een even aantrekkelijke als leerzame stand te worden waar de a.s. trekker en de kampeerder niet al leen een model-uitrusting, dito tent en een voorbeeld van een goed bepakt rij wiel zullen kunnen zien, doch ook ver trouwd worden gemaakt met de arbeid der beide andere verenigingen. De grote tuin van het Concertgebouw zal worden onderverdeeld; er komt een fraai aangelegde tuin van de Tuin- bouw-studieclub, in een hoek waar van een volière van de Club van Vo lièrehouders en Vogelvrienden „Onder ling Genoegen" een plaats zal vinden. Daarnaast komt een model volkstuin, welke gezamenlijk wordt ingericht door de Volkstuinders-verenigingen „Eigen Tuin". „Ons Buiten" en „Zonder Wer ken Niets". Hierbij sluit zich aan de inzending van de Sportfokkersclub „Haerlem", die enkele soorten kleinvee in modelhok- ken zal laten zien. Buitendien zal in de uiterste hoek een fraai bijenpark inge richt worden door de afdeling Haar lem der Vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, o.a. een inzen ding van allerlei artikelen bereid uit honing en was, omvattende. In enkele demonstratiekasten zal het publiek het leven der bijen kunnen gadeslaan. Verder zal er in de tuin een hok postduiven zijn van de Nederl. Postduiven-organisatie, terwijl in de serre kleurkanaries in bonte verschei denheid van „De Gekleurde Zanger" in een grote volière zullen te zien zijn. In de zaal worden broedkooien e.d. met kleurkanaries geëxposeerd. In deze zaal zal ook een geheel van doorzichtig materiaal vervaardigde broedmaéhine en kunstmoeder worden geëxposeerd, waardoor het publiek het interessante proces van ontwikkeling van ei tot kuiken zal kunnen volgen. In de tuinzaal, welke geheel is ge reserveerd door het jubilerende Ver bond van Haarlemse Speeltuin Vereni gingen, zal een overzicht worden gege ven van het werk der speeltuinvereni gingen door middel van verklarende fo to's e.d. Er zal ook een kleutertuin zijn. De model kleutertuin zal de kinderen gelegenheid bieden zich onder toezicht te vermaken, terwijl de ouders de ver dere tentoonstelling bezoeken. Op 't toneel in de tuinzaal zullen ie dere avond en verschillende middagen kindervoorstellingen worden gegeven van de meest uiteenlopende aard. Op Dinsdagavond zal het Kindercir cus uit Amsterdam, waarvan de leden en leiders die dag de gast van „Haar-, lerns Bloei" zijn, hier een korte voor stelling geven. Tenslotte wordt een deel van de kof fiekamer ingeruimd voor een collectie ve inzending yan de leden van de per soneelsvereniging van de N.Z.H.V.M., welke inzending meer in overeenstem ming is met de gebruikelijke tentoon stellingen van huisvlijt. Men zal een goed beeld krijgen van de liefhebberijen en vrije-tijd-beste- ding van een zo uitgebreide groep per soneel als werkzaam is bij de ver voersmaatschappij. Wat hier de leden van de personeels vereniging te zien zullen geven, moge ook de verenigingen van andere grote bedrijven animeren. Tenslotte zij nog vermeld, dat ver schillende amateur-muziekverenigingen gedurende de tentoonstelling de gele genheid zal worden gegeven proeven van deze vorm van vrije-tijd-besteding te laten horen. De entréeprijzen zullen zo laag zijn, dat niemand hiervoor het tentoonstel- lingsbezoek behoeft te laten. De tentoonstelling wordt Vrijdag avond, 14 Juli om half acht officieel ge opend. Zij zal iedere dag geopend zijn van 105 uur en van 7 tot 10.30 uur. De tuin sluit des avonds om 10 uur. Zondag, 23 Juli des avonds om 10.30 wordt de tentoonstelling gesloten. Op de .meeste stands zal regelmatig worden gedemonstreerd, terwijl op en kele stands op de werkdagen zal wor den gewerkt aan modellen en toestellen. Olympia is een van de oudste sport verenigingen te Velsen, een van de oud ste turngroepen van Kennemerland, op gericht door de heer Ch. F. Smit, die nog altijd de bezielende leider is. Deze vereniging, verklaarde men gis teren op een persconferentie en mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, bevestigt dit in zijn voorwoord tot het programmaboekje heeft in de loop der jaren minder gelet op topprestaties van enkele van haar leden dan op de beoefening van de sport en de licharne- lijke ontwikkeling daardoor van de massa van haar turnsters en turners, van haar athleten. Aan de vooravond van de jubileum viering wordt in de „Heerenduinen" een zwemprogramma afgewerkt met tot slot, na een tweekamp, een waterpolowed- strijd tussen Nereus uit Zaandam en VZV uit Velsen. De kleine Olympiade, die Zaterdag te vijf uur in Schoonenberg begint, zal een show zijn van vele sporten, in voortdu rende opeenvolging gedemonstreerd op het hoofdveld van het sportpark. Er nemen aan deze demonstraties vijfhon derdvijftig sportmensen deel in hun keurige en sierlijke uniformen. Tijdens de opmars zal dit een fraai aanzien geven. Olympia zelf zal een uur vroeger achter de Hoogoven-Harmonie van het Kennemerplein te IJmuiden vertrekken om een rondgang door het dorp te ma ken. De wedstrijden worden geopend met softball, een soort honkbal voor dames, waarbij de bekende Jules Karsemeijer uitleg geeft. Daarna demonstreren de dames van Olympia, en wordt een hockeywedstrijd gespeeld tussen Straw berries en Schaerwijde (Zeist), twee promotieklassers. Korte athletiekwedstrijden van „Suo- mi"-junioren volgen, tot een der hoog tepunten, het optreden van het dames keurcorps van het Kon. Ned. Gymnas tiek Verbond, aan de orde komt. De heren van het keurcorps sluiten hierbij aan. Verschillende turndemonstraties volgen nog en tenslotte wordt een voetbalwed strijd gespeeld tussen geselecteerde ju nioren van Stormvogels en VSV. Het gaat hierbij meer om demonstratie van mooi en goed voetbalspel dan om het winnen van een wedstrijd. Het dames-keurcorps van het KÏfGV dat optreedt bestaat uit de dames: D. Krulv. d. Nolk van Gogh (Den Haag); B. KoopmansHoekstra (Leeuwarden); T. CornelisseDe Wit (Haarlem); C. v. KampenTonneman (Arnhem); S. Mus- kee (Enkhuizen); R. v. Geene (Alk maar); J. Jacobs (Leeuwarden); A. Krol —Koopmans (Leeuwarden); H. Consten (Groningen); T. Eerhart (Den Haag). Het heren-keurcorps bestaat uit de heren: M. Volkers; W. Groeneveld; J. Koopmans; B. Zont; G. Klinkhamer; G. Wiethaar; J. Janneman; B. Besselsen; J. Sallé; H. Licher. Het ligt in de bedoeling, indien dit sportfeest een succes wordt, jaarlijks een dergelijke Olympiade-dag te orga niseren. Op de jaarvergadering van de R-K- Sportvereniging HBC, welke Maandag gehouden zal worden in het R.K. Vere- ningingsgebouw, zal een zeer belangrij ke agenda worden behandeld. De wijze waarop b.v. over twee jaar het vijftig jarig bestaan van de vereniging gevierd zal worden, zal nu reeds een onderwerp van bespreking uitmaken. Ook is men bezig met de oprichting van een speciale afdeling gymnastiek voor dames en er worden pogingen in het werk gesteld een handbalclub 1° het leven te roepen. Het eerste is reeds zo goed als geslaagd en aan de verwe zenlijking van het tweede wordt op het ogenblik door enige enthousiaste meisjes hard gewerkt. Wanneer deze beide pogingen slagen, is het niet uit gesloten, dat daarna nog andere spor ten bij HBC zullen worden onderge bracht. Daarmede wordt het ideaal dat enige jaren geleden aan het bestuur van HBC werd voorgelegd, langzamerhand verwezenlijkt, HBC niet meer uitslui tend voetbal, maar een Katholiek cen trum voor alle sportbeoefening. De burgemeester van Bloemendaal tal a.s. Vrijdag i.p.v. van tien tot twaalf uur, van elf tot twaalf uur spreekuur houden. (Niet-offlciële 3(4 Nederl. 1948 3(4 pCt. Neü. 1950 3-3i/2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inscnr. Grtbk. 46 3 pCt Ned, Handel Ml), eert A K.ü. Van Berkels Patent Calve-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert l'nilever eert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoom b. Mil Ned Scheepv Unie H VA Dell Mil eert. koersen) Vorig siot slot 15/6 100% 100(41 98% 100 98 fa - 147(4 168% UOV4I 130b 158(4 15/% 2051.,) 170 232 275 %b 126% 125% 131 ('2 O 12914 b 20414 234 275 125(4 129 123(4 IJMUIDEN. 15 Juni. Trawlers: Sch. 93 f 12.400; loggers: KW 21 f 820 IJMUIDEN, Donderdag 15 Juni: Hoog water: 3.28 u. en 15.52 u. Laag water: 11.28 u. en 23.45 u. Maanstand: nieuwe maan 16.53 u. Vrijdag 16 Juni: Hoog water: 4.05 ti en 16.32 u. Laag water 12.05 u. GENERAL A. W. GREELV (R. Lloyd), pass. 15 Juni Finisterre; 18 Juni ca. 3 u. v.m. te R'dam verw.; passagiersontscheping ca. 8 u. v.m. GROOTE BEER, pass. 15 Juni Gi braltar, n. Amst. KOTA INTEN, pass. 15 Juni Minicoi, n R'dam. SIBAJAK. pass. 15 Juni Minicoi, via Aden n. R'dam. Advertentie «K=? DE BAND VOOR UW FIETS PHOENIX oRUWIElENf ABRIEK LEEUMMftQ Advertentie Anegang 14 - Telef. 11963 Haarlem Advertentie Wij verdelgen alle ongedierte onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Gen. Cronjéstraat 135 Telef. 1165" Advertent ie MMNCDMVK (||D fAAMUUR j NMHN - Ttt. *4M4 Advertentie Advertentie bestel vroegtijdig Uw 7-pers trouwauto e Sinds 1910 Rozenstraat 7-9 - «elefoon 1 Gevestigd sinds 1910 - Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2