Eric de Moorman - Ve m DE STILLE MAN AARDE VOOR HOLLYWOOD NIEUWE, GROTE HULP OP WASDAG Pseudo-vogelpest heerst in rijkste pluimveecentrum van W.-Europa i KONINGIN OPENT „ROTTERDAM-AHOY" Overtreder deviezenbesluit hoger beroep WEK DE GAL IN UW LEVER OP in Nehru en Sukarno op Bali Sensationele triomftocht Barneveld gebukt onder dreigende catastrophe De haven wacht weer op de schepen Opnieuw hoge geldboete geëist Prae-historische auto te Soestdijh Opzienbarende toepassing van Actief Wit DONDERDAG 15 JUNI 1950 PAGINA 3 Kippen worden niet ingeënt PSEUDO-VOGELPEST TE LAREN (GELD.) DIES CAROLUS MAGNUS Huwelijksbezwaren Zij moest gelijk hebben Aan het verkeerde adres Pijnlijk misverstand Mr. R. HÖPPENER Voorzitter Katholieke Jeugdraad 96 mill, gulden tegenwaarde voor Hoogovens SCHEEPSBEL JAN VAN GALEN" LUIDDE TOCHT DOOR DE HAVENS Do olgarol van vooroorlogse kwalitoltf 60 oonl do 20 Maar de baas kan het betalen MGR. SCHOEMAKER Apostolisch Vicaris van Purwokerto MGR. KIWANUKA IN NEDERLAND door PATRICK PURCELL Opgegraven onder het Concertgebouw (Van onze redacteur) Langs de weg in de richting van de buurtschap Terschuur, even buiten de bebouwde kom van Barneveld, zijn de boerderijen gebrandmerkt met een licht groen plakkaat. „Besmettelijke vogelziekte. Van besmetting verdacht terrein' staat daar huis aan huis te lezen. Het is zover gekomen! De pseudo-vogelpest, drie Traanden geleden uit België ons land binnengesmokkeld, heeft een weg gevonden naar het rijkste pluimveecentrum van West-Europa, Barneveld m de Gelderse vallei. Gistermorgen waren officieel 18 bedrijven besmet verklaard met de gevreesde ziekte, waartegen eigenlijk nog geen bruikbaar bestrijdingsmiddel is gevonden. 25.000 kippen, voor het merendeel jonge hennen die van de winter zouden gaan leggen, zijn reeds vernietigd. Barneveld gaat zichtbaar gebukt onder de dreiging van een catastrophe. De des kundigen houden de moed er in, maar de boeren geloven maar nauwelijks dat een economische ramp nog af te wenden is. „Meneer, in Godsnaam, doe wat!" Vragen ze aan de veearts. Maar de vee arts kan niets doen. Hij weet dat er twee sera zijn om de pseudo-vogelpest te bestrijden. Dat zijn een dode en een levende entstof. Kippen met de dode stof ingeënt zjjn voor drie maanden im muun. Bjj inenting met de levende stof sijn zij voor hun verdere leven onvat baar. Hieraan zijn echter grote risico's Verbonden. Tien procent Van de kippen komt er niet door ert de kans bestaat dat de rest voor een deel verlamd wordt of geen eieren meer legt. Daarom is er een entverbod van kracht. Professoren en veeartsen zijn er voor om de risico's te nemen, ten einde te voorkomen dat de hele kippenstapel er aan gaat. Maar het rijksseruminstituut en de Veeart- senijkundige dienst zijn er tegen, zodat er momenteel niets gebeurt. Men tracht de besmettingshaarden uit te roeien en wacht verder af hoe de zaak zich ont wikkelt. Dat echter maakt de boeren zo onrus tig. Voor hen gaat het om „to be or not to be". Velen hebben een gemengd be drijf. Zij bezitten twee of drie koeien en een paar honderd kippen, waar ze van moeten leven. Breekt ook op hun bedrijf de vogelpest uit, dan zien zij zich in hun bestaan bedreigd. Zij krijgen weliswaar een vergoeding voor elke hoender die vernietigd moet worden, maar wat heb ben zij aan enige honderden guldens. Zij moeten kunnen produceren. De kans be staat daarom dat de boeren zullen trach ten de besmetting te verbergen wan neer die uitbreekt. Dergelijke gevallen zijn reeds voorgekomen en het gevaar Wordt daar des te groter door. De deskundigen moeten op de volle medewerking van de boeren kunnen re kenen. Dr. M. H. Hoogland, hoofd van de veeartsenijkundige dienst, die met de bestrijding is belast, heeft het nog eens benadrukt. Hij noemde de situatie critiek maar niet hopeloos, wanneer de vee houders maar meewerken. Dr. P. Nieu- wenhout is veearts. Hij ziet de zaak pes simistischer. Er moet iets gebeuren, zegt hij, anders gaan ze er allemaal aan Het zal geen lolletje zijn om een half mil- lioen kippen in te enten, maar er moet lest gedaan worden. Het gaat om mil- üoenen. De eierhandel is wel weer optimistisch. Momenteel merkt men in deze branche nog niets van de vogelpest. Maar de kans bestaat, dat van de winter de aan voer geringer wordt en de prijzen hoger. Het zijn voor het merendeel jonge hen hen, die zjjn aangetast en worden ver nietigd. En de boeren in Terschuur, in Koot wijkerbroek en in Voorthuizen? Zij scharrelen wat rond in de lege hokken „Je hebt plotseling niets meer om handen," zegt gr een. Bij v. d. Flierts zijn er gisteren nog enige honderden afgemaakt. De grote tankwagen van het vernietigingsbedrijf uit Amersfoort stond voor om de dode kippen naai de verbrandingsplaatsen te vervoeren. In de omgeving zitten de kippen in de hokken. Zij mogen er niet uit. Een haan kraait en de kippen kakelen. Soms hoort men een akelige schreeuw. „Daar gaat er weer een", zegt een boer. De besmette hoenders zitten in elkaai gedoken op stok, hun staart hangt naar beneden. Dan vallen ze ineens op de grond, dood. Zij hebben vreselijke dorst en vallen dikwijls al dood bij de drinkbak. Soms gebeurt alles in enkele uren, er is een bedrijf, waar de boei 's morgens nog niets gemerkt had maar 's middags waren er al verschil lende kippen dood. Honden en katten moeten in de besmette gebieden oinner blijven. Zij kunnen de ziekte over brengen. De politie patrouilleert met de buks in de aanslag en schiet elke hond of kat, die zich op straat ver toont, zonder pardon dood. Tweede Pinksterdag is de ziekte uit gebroken op een bedrijf waar kippen uit alle delen van het land worden vetge mest voor de consumptie. Twee weken later zijn reeds 18 bedrijven aangetast. De schade beloopt reeds tienduizenden guldens. Nog steeds bestudeert een com missie in Den Haag dit vraagstuk. Ver nietiging blijkt tot heden toe het enige wapen. Zichtbare onrust heerst in Bar neveld, bij een nijvere bevolking, die om haar producten beroemd werd in de gehele wereld. In Laren (Gelderland) is een gevai van pseudo-vogelpest geconstateerd. In verband hiermede heeft de burgemeester gelast, dat in het gehele Zuidelijke dee) van de gemeente Laren, dat gelegen is ten Zuiden van het Twenthe-kanaal, alle pluimvee, honden en katten moeten wor den opgehokt. Zowel in Goor als in Markelo breidt zich, ondanks de strenge voorzorgsmaat regelen, de pseudo-vogelpest uit. In Markelo is één geval en in Goor een aantal nieuwe gevallen geconstateerd. Het pluimvee op de betreffende bedrij ven is afgemaakt. Op de gebruikelijke plechtige wijze werd Woensdag te Nijmegen de 26ste Dies Natalis van het Nijmeegse studen tencorps Carolus Magnus gevierd. In de kerk van de Heilige Jozef op het Keizer Karelplein werd des morgens een plech tige Heilige Mis opgedragen door de moderator, drs. B. v. Ogtrop S.J. Des middags werd in een buitengewone corpsvergadering, die door de burge meester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx, en talrijke hoogleraren werd bijge woond, een 20-tal nieuwe leden geïnau gureerd, waarna prof. dr. A. Oldendorff een boeiende feestrede uitsprak over de organisatie van het studentenleven en de plaats van de student in de maat schappij. De dag werd besloten met een feestelijke bijeenkomst in hotel „Groot Berg en Dal". De Amerikaan Martin Larson is van zijn vrouw gescheiden, omdat zij: 1. een amgator in de badkamer hield en hij biijKbaar aan één alligator in huis ge noeg had; 2. honderd dollar zakgeld per week eiste en hij dat een bee .je veel voor spelden vond; 3. in strijd met de woningvoorschriften voor 50 dollar een aap had gekocht en als inwonend huisgenoot behandelde; 4. weigerde méér dan één warme maaltijd per Week voor hem te bereiden en 5. een geladen pistool bezat, waarmee zij hem keer op keer bedreigde. Had Martin Larson ons vóór de stap, die hij gedaan heeft, geraadpleegd, dan zouden wij hem geadviseerd hebben: 1. een nijlpaard voor de badkamer aan te schaffen, 2. voor honderd dollar per week nieuwe dassen te kopen, 3. gratis zijn moeder voor samenwoning in huis te nemen, 4. dagelijks in het duurs.e hotel ter plaatse warm en uitvoerig te gaan dineren en 5. een spoedcursus ji- ju-jitsju te volgen. Tien tegen een, dat hij niet zou hebben behoeven te schei den.' In Parijs stapte de waarzegster Ju liette Piatat omstreeks middernacht heimelijk uit bed, greep een knuppel en bewerkte daarmee de schedel van haar de slaap der rechtvaardigen sla- Pende echtgenoot. Ondanks zijn ern stige kwetsuren verloor de goede man geen ogenblik zijn zelfbeheersing en slaagde hij er in zijn doorslaande ega ervan te overtuigen, dat hij geen kop van Jut had. Niettemin vond hij het raadzaam de politie van een en ander in kennis te stellen. „Uit de kaarten had ik gelezen, dat mijn man aan het einde van de dag een .zware hoofdwonde zou oplopen", Verklaarde zij tegenover de rechter, ..dus u begrijpt De rechter begreep het en liet haar onderzoeken door een psychiater. Een dief, die meende zijn slag te hebben geslagen in de woning van Seneraal Carlos Romulo, de voorzitter yan de Algemene Vergadering van de ty.O., kwam in de gevangenis tot de ontdekking, dat hij alleen maar een ■Amerikaanse legerkapitein, die een ver dieping lager dan Romulo woont, van oOoo dollars had beroofd. De man heeft hu berouw. Dezer dagen ging als een lopend yuurtje het. gerucht door Berlijn, dat vilhelm Pieck, de communistische pre sent van de Oost-Duitse, door Moskou ^dirigeerde Volksrepubliek, naar West- eerlijn was gevlucht. Honderden men- ®en belden de redacties der dagbladen h om te vragen, of het wezenlijk waar was, dat Pieck er eindelijk de brui aan had gegeven. Er bleek echter een afschuwelijk misverstand in het spel te zijn, want het gerucht betrof niet Pieck, maar een Engelse journalist Peert (spreek uit Piet) en deze was niet van Oost naar West, maar van West- Berlijn naar de Oostelijke zone uitge weken. Voor Pieck is dit een uiterst pijnlijke geschiedenis, want er zijn heel wat communistische kopstukken op grond van loze geruchten in de loop der ja ren door Moskou geliquideerd. Het Hoogwaardig Episcopaat heeft als opvolger van mr. J. M. L. Th. Cals be noemd tot voorzitter van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland: mr. R. G. A. Höppener te Roermond. Mr. Höppener, die sedert vele jaren een leidende rol speelt in het katholieke sociale werk en de vrije jeugdvorming. was eertijds voorzitter van de Limburgse Jongstudentenbond, terwijl hij ook bij het patronatenwerk een stuwende kracht was. Na verscheidene functies in de Verkennerij vervuld te hebben, werd de heer Höppener in 1937 benoemd tot hoofdcommissaris der Katholieke Ver kennersbeweging. Bij de Wereldjambo ree 1937 trad hij op als plaatsvervangend kampleider en bij de jamboree 1947 in Frankrijk als leider van het Nederlandse contingent van katholieke deelnemers. In de uitbouw van de Katholieke Ver kennersbeweging vóór de laatste wereld oorlog had mr. Höppener een belangrijk aandeel, terwijl hij ook tijdens de bezet tingstijd toen de verkennersbeweging was opgeheven tezamen met andere leidende figuren het gehele vraagstuk der vrije jeugdvorming diepgaand heeft bestudeerd en voorbereidingen heeft ge troffen voor de herrijzenis van de katho lieke jeugdbeweging. Mr. Höppener heeft in 1948 voor de Katholieke Volkspartij een prae-advies uitgebracht over „Actieve Jeugdpolitiek" en hij behoort tot de oprichters van het „Katholiek Sociaal Tijdschrift". Nederlandse regering heeft indertijd Wiillioen De voogesteld, dat de staat voor 9 gulden zou deelnemen in de kapitaalsuit breiding van de N.V. Hoogovens en voor 87 millioen gulden zal deelnemen in de N.V. Breedband. Hiertoe zullen nader suppletoire begrotingen worden ingediend. Thans heeft de E.C.A. voor dit doel bo vendien haar goedkeuring gehecht aan de besteding van f 96 millioen uit de speciale rekening van 's Rijks schatkist bij de Ne- derlandsche Bank, waarop de tegenwaarde van de onder de Marshall-hulp ontvangen schenkingen wordt geboekt. 104. Van achter de rotsen volgen de mannen iedere beweging van de traag voort- schuivende huifkarren. Hun spieren zijn gespannenhun adem gaat kort. Er bestaat niet anders meer voor hen dan de tegenstanders daar omlaag. Nu... Nu! Waarom wordt het signaal niet gegevenWaarom wachten zij nog? Hun vuisten ballen zich om de greep hunner zwaarden. Zoekend flitsen hun ogen naar de plaats waar zij Eric weten. Niet langer aarzelen! Nu is de kans gunstig! Nog blijft alles stil! Reeds zijn de eerste wagens hun voorbij gegaan. Waarom? Wat mankeert hun aanvoerder? Vooruit! Boven op de rotsen voelt Eric de onrust die zijn mannen bevangt. Heerfluistert de mön naast hem ademloos. „Is het niet beter De Noorman antwoordt niet. Tot op een grein nauwkeurig weet hij wat hij waagt. Alleen wanneer kracht en tegenkracht haarscherp tegen elkaar worden uitgewogen, heeft hij de kans dat de aanval van zijn zoveel kleinere troep op de goed-bewaakte karavaan gelukt. Alleen wanneer hij er in slaagt reeds bij de eerste aanloop de ver dediging uiteen te splijten en een totale verwarring te veroorzaken, is succes mogelijk. Hij wacht. Tot wagen na wagen langs is getrokken. Tot hij plotseling met een ruk zijn hand opheft De boogschutters achter hem begrijpen het gebaar. Reeds trilt zijn boogpees en beneden uit de eerste escorte-ruiter een snijdende gil.' Eensklaps lijkt het de krijgers bij de karavaan toe of de rotsen boven hen levend geworden zijn. Een wolk van pijlen suist op hen neer. De paarden van de huifkarren steigeren en sleuren de wa gens dwars over de weg. En voor zij nog maar iets beseffen van wat er gaande is, zien Baldon's mannen overal om zich heen krijgers oprijzen. Onder daverend krijgs geschreeuw rennen zij de hellingen af! Aan het hoofd van de ene vleugel, voor al de anderen uit, stormt de Noorman vooruit. Zijn stem klinkt boven al de anderen uit. „Val aan, mannen'.... Daar is het goud!" En terwijl zijn mannen op de eerste teaenstanders inhakken, davert de roep tussen de wanden van de pas. „Val aan Daar is het doud Leve koning Eric Advertentie V soit 's morgen» „ktplekke*** vit bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal tv vw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIB- LETJES om die Uter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeveroUletjea. Door het luiden van de scheepsbel van de in de Meidagen 1940 te Rotter dam tot zinken gebrachte torpedobootjager „Jan van Galen" heeft H. M. Koningin Juliana hedenmorgen de tentoonstelling Rotterdam Ahoy op officiële wijze geopend. Z.K.H. Prins Bernhard was hierbij tegenwoordig. Wethouder Van Tilburg, voorzitter van de Raad van Beheer van de tentoon stelling, sprak tevoren een rede uit. „Wij kiezen zee," aldus spr.. „onder de zeemansroep ,Ahoy". Een woord, ontleend aan onze eigen taal en overge nomen door alle zeevarende naties. Het is de scheepsroep, die heeft gekion- ken over alle zeeën, honderden jaren. De roep van de man in het kraaiennest, van de uitkijk, telkens als ergens het ene schip het andere praaide, „ship Ahoy!" De aanroep, die vooraf ging aan een mededeling of aan een vraag, waarop de roeper het antwoord verwachtte. Thans hoort u de aanroep van de herstelde en verjongde haven, die u zeggen wil: „Ik ben weer tot uw dienst, mijn kaden wachten op uw schepen." Wij achten het zinvol in de werkstad Rotterdam thans bijzondere aandacht te vragen voor de arbeiders in de haven, voor de ontwikkeling van de sociale voorzieningen en voor de werkende jeugd. Door een prijzenswaardige samen werking van alle ambachts-, bedrijfs- en middelbare nijverheidsscholen wordt in het park en op een vijftal paviljoens de gehele vakopleiding in werkgroepen getoond. Daarnaast werkte een aantal jonge kunstenaars mede aan de verzor ging van het interieur van de tentoon stelling, terwijl aan anderen in het park gelegenheid werd geboden iets van hun werk te laten zien. De burgerij is zeer zakelijk, zo zeide de heer Van Tilburg. Daarom werd aan de gebouwen een meer blijvende bestem ming gegeven. Wanneer „Rotterdam- Ahoy' zal zijn gesloten, dan blijft er niet een hoeveelheid braak over, maar een instrumentarium, dat zó weer zijn dien sten kan verlenen aan het leven in ha ven en stad: een grote hal, voor tal van doeleinden bruikbaar, een twaalftal schoolgebouwen, delen van machines en schepen. Zich aan het slot richtende tot H.M. de Koningin zei spr.: „Wjj gevoelen de ernst en de diepe betekenis van Uw bereidwilligheid om dezfe tentoonstelling te willen inluiden met de scheepsbel van Uwer Majesteits „Van Galen", waarvan de naam sedert 14 Mei 1940 verbonden blijft aan die van Rotterdam. Sprekende tot de studerende jeugd te Parijs zei Uwe Majesteit o.m., dat een neergang reeds alles in zich draagt, wat een op gang nodig zal hebben. De klank van de scheepsbel van de ondergegane „Van Galen" luidt, door Uw hand, nu in, wat wij allen beschouwen als een symbool van de opgang van Rotterdam. Moge zij klinken als een welkom van onze haven aan allen op zee en te land." Het bezoek van Koningin Juliana aan Rotterdam droeg overigens een onoffi cieel karakter. Om even vóór 10 uur arriveerde zij op het tentoonstellingster- lein, waar zij de aldaar opgestelde ere wacht van mariniers inspecteerde. Na de opening maakte het Koninklijk Paar een rondgang over de tentoonstelling. Om circa kwart voor twaalf begaf het zich aan boord van de „Regentesseplaat", om een tocht door de Rotterdamse haven te maken. Om half één stapten Koningin en Prins weer aan wal, waarna zij af scheid namen en Rotterdam verlieten. Advertentie L Het Haagse Gerechtshof, gepresideerd door mr. Van Berckel, heeft gistermid dag het beroep behandeld van de 46-ja- rige J. A. J. R. uit Rotterdam, die we gens overtreding van het deviezenbe sluit door de economische politierechter te Rotterdam is veroordeeld tot een boete van f 50.000, subs, twee maanden hechtenis. R. is chef-commies bij de N.V. ATO Van Gend en Loos. In de tijd, dat hij de overtreding van het deviezenbesluit be ging, 19471948, was hij de chef van de zg. Praaglijn van deze transportonder neming. In die functie heeft hij van een Tsjech Nederlands geld tot een bedrag van f 260.000 geaccepteerd als betaling voor transporten van Nederland naar Tsjecho-Slowakije. Een dergelijke han deling is volgens het Deviezenbesluit verboden. R. verklaarde voor het Haagse Ge rechtshof, dat hij niet op de hoogte is geweest van een desbetreffende bepa- Op het Moederhuis van de Neder landse Provincie van de Missionarissen van het H. Hart (M.S.C.) te Tilburg is bericht ontvangen dat Mgr. Wilh. Schoemakerapostolischh administra tor van het Apostolisch-Vicariaat van Purwokerto, benoemd is tot Aposto lisch Vicaris. Mgr. Schoemaker is de eerste Apostolisch Vicaris van het ge bied Purwokerto, dat in 1927 door de Missionarissen van het H. Hart werd overgenomen van de Jezuïeten. Mgr. Wilhelmus Antonius Schoemaker werd geboren 11 Januari 1909 te De venter. De Humaniora maakte hij ge deeltelijk in Tilburg en gedeeltelijk in het Missiehuis te Driehuis-Velsen. 10 Augustus 1933 priester gewijd te Stein (L.), ging hij 2 November 1934 scheep naar Java, alwaar hij zich specialiseer de op het werk onder de Javanen. In zijn gebied, dat het westelijk ge deelte van de vroegere provincie Mid- den-Java omvat en 5.000.000 inwoners telt, werken naast de Missionarissen van het H. Hart, onder wie drie Ja vaanse priesters, een Javaanse wereld priester, de Broeders van Liefde, de Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart, de Ursulinen, de Zusters van O. L. Vrouw van Tegelen, de Zusters van het Kostbaar Bloed van Koningsbosch. De Dochters van Maria en Jozef (Choorstraat Den Bosch) leiden er het Doofstommeninstituut te Wonosobo. Het Vicariaat heeft sinds het einde van de oorlog zijn eigen Klein-Semina- rie, terwijl de groot-seminaristen hun verdere opleiding ontvangen aan het Groot-Seminarie der paters Jezuïeten in Djocja. Gisteravond arriveerde in Eindhoven mgr. dr. Joseph Kiwanuka W. P., die na afloop van de. Afrikaanse bedevaart naar Rome een bezoek aan Nederland brengt. Hij is de eerste neger-Bisschop die Nede.land bezoekt De bisschop werd begroet door deken Heezemans en de loco-burgemeester mr. dr. L. Janssens. ♦6 „Vrijheid voor wie? Vrijheid voor wat?" „Vrijheid voor wat?" herhaalde Fon- sy, een en al sarcasme. „Vrijheid voor Ierland natuurlijk." „Voor Ierland? Of voor het volk van Ierland?" Fonsy, minder zeker van zijn zaak, fronste zijn voorhoofd en krabde op zijn hoofd. „Voor het volk van Ierland, vermoed ik." „En wie anders vormen het Ierse volk dan Andy en ikzelf, en onze boer derijen en onze scholen en onze vrou wen en kinderen?" „Vooruit nou!" waagde de vrolijke Andy Gorman. „Antwoord die man! Zeg het hem dan Fonsy! Waar zijn al je geweldige argumenten nu gebleven? Zeg op dan!" „Daar heb ik het helemaal niet over gehad. Ik debatteerde over heel iets anders." Fonsy gaf de strijd op. „Och, jullie houden me voor de gek. Ik wil verder geen tijd meer aan jullie verspillen, we draaien toch in hetzelf de kringetje rond. Maar, verdraaid nog aan toe, was Jer Coady vandaag maar hier geweest, hij had jullie wel van re pliek gediend en jullie met je eigen woorden doodgegooid." „Och meester, je moet niet zo hard tegen Fonsy zijn," adviseerde Andy, naar Peter knipogend. „Hij raakt nu eenmaal licht verward in een twistge sprek, als hij zijn Beknopte Handlei ding voor Redenaars niet bij de hand heeft om hem terzijde te staan." „De gave van het gevoel voor hu- fnor," verkondigde Fonsy, moeizaam yan de muur afklimmend, „volgt zo ge zegd, direct op de gave der dichtkunst. Maar wanneer iemand denkt dat hij geestig is, terwijl hij dat niet is, is hij de grootste plaag, die de mensheid op gelegd kan worden." Hij tuurde de weg af. „Ik zie je vrouw naar boven komen, Peter, en te oordelen naar de bochel op haar rug, zit ze boordevol met nieuws en staat ze op springen, om het te vertellen." „Ze is naar huis in Clashmairead ge weest," antwoordde Peter hem „en in Clashmairead heeft men steeds wat nieuws, waar of onwaar." Tessie O'Dea, nog altijd de enige vrouwelijke fietser in het hele district Carriglea, naderde langzaam, heuvel opwaarts, in hun richting, stapte af, en leunde over het stuur om op adem te komen. „Ik ben doodop van tegen die heuvel optornen," zei ze eindelijk. „Je zult een motor voor me moeten ko pen. Peter, zo gauw de oorlog afgelo pen is, en me niet m'n rug laten breken op deze oude trapkar. Hallo, Fonsy! Hallo Andy! Je bent bijna een vreemde voor ons! Je zou ons haast je naam moeten noemen, zo zelden zien wij je tegenwoordig. Hoe gaat het toch met jullie? Alles in orde? En Mevr. Gor man? En Tom? Ja, hij begint al een stevige, kleine baas te worden. En Cis- sie? Ik wed, dat ze al lopen en praten kan! Let op, ik vind dat ze meer bijde hand is dan Markie, ofschoon ze even oud zijn." Ze wachtte niet op ant woord. „Hoe heeft Markie zich gedra gen, Peter? Was hij boos? Huilde hi.i om'mij? Is hij rustig gaan slapen?" „Ja hoor. als een lammetje," ver*- kerde Peter haar. „O, Andy, hoe gaat het met de nieu we baby?" „De nieuwe baby," zei Andy Gorman, is zo sterk als een strandjutter en het zoetste kind-, dat ooit geboren is." ,0, het derde kind," beweerde Tessie O'Dea, onmiddellijk verwaand de om vang van haar moederlijke wijsheid tentoonspreidend, „is altijd het liefste en het beste. Hoe oud is hij nu? Een paar maanden? Welke naam heb je hem gegeven? Andy, veronderstelde ik, naar jezelf. „Mevrouw, hij werd geboren op de vijfde Maart," antwoordde Andy ge duldig, „en hij werd Kieran gedoopt, omdat hij op St. Kieran's dag ter we reld kwam." „Stel je voor! Ik ben er zeker van, dat jij het niet bent geweest, die daar aan gedacht heeft. Maar goed, je 'kunt de volgende zoon Andy noemen en het evenwicht weer herstellen." Peter kuchte en vroeg met een ernst, die echt of voorgewend geweest zou kunnen zijn: „Tess, heb jij ooit iemand vermoord?" Vragend glimlachte de vrouw naar hem. „Tot nu toe nog nooit, Peter. Maar ik zal mijn best doen de nalatig heid te herstellen, als je een bepaald iemand on het oog'hebt. Ik ben een zeer gehoorzame echtgenote, weet je." „Haar man draaide zijn hoofd hal verwege om, en zei tegen zijn vrienden: „Fonsy, ik neem ieder woord terug, dat ik ten gunste van getrouwde mensen gezegd heb." Nog eens wendde hij zich tot zijn vrouw. „Wanneer je tot dusver nog nooit iemand vermoord hebt, Tess, dan ben je daar op het ogenblik hard mee bezig. Die arme Fonsy zal precies over een minuut, van nu af gerekend. ling. „Dat klinkt haast als een sprook je", vond de president. Enkele getui gen, o.m. de adjunct-directeur van de N.V. ATOVan Gend en Loos, de heer H. P. J. Hennus, vonden de verklaring van verdachte evenwel niet zo onaanne melijk. De heer Hennus wees er op, dat transacties als die, welke R. heeft afge sloten, meestal over het hoofdkantoor in Utrecht lopen, waar men dus meer er varing op dit gebied heeft. Deze getuige was van oordeel, dat aan R. slechts ver weten kan worden, dat hij Utrecht niet heeft ingelicht. De advocaat-generaal mr. Reumer achtte het onaannemelijk, dat de ver dachte niet op de hoogte zou zijn ge weest met de deviezenbepalingen. De in eerste instantie opgelegde geldboete van een halve ton vond hij niet te hoog. „De N.V., die klakkeloos de revenuen van deze transacties heeft geïncasseerd, zal de boete wel betalen", zo zei hij. Hij vroeg bevestiging van het vonnis. De raadsman, mr. Schuur uit Amster dam, deelde o.m. mede dat de officier van Justitie in Rotterdam de N.V. in de gelegenheid heeft gesteld, de huidige ge strafvervolging af te kopen voor f 60.000. De N.V., zo zei hij, heeft van dit aanbod geen gebruik gemaakt, om dat men aannam dat de Rekenkamer te gen een dergelijke gang van zaken be zwaar zou maken. Spr. betoogde verder, dat men zijn cliënt slechts verwijten kan niet zorgvuldiger geweest te zijn. Persoonlijk voordeel heeft hij van.de transacties niet gehad. De raadsman maakte voorts ernstig bezwaar tegen de passage in het vonnis van de econo mische politierechter, waarin wordt ge zegd, dat de N.V. ATOVan Gend en Loos de boete; die aan R. is opgelegd, moet betalen. Dat is geen rechtspraak meer, zo zei hij. Een personenauto althans wat daarvoor doorging in het jaar 1909 is gisteren het grote hek van het pa leis Soestdijk binnengereden. Het was de „Nagant" van de heer H. E. Dotre- mont uit Maastricht, naar wiens hand dit pronkstuk van automobielbouw an no 1900 het best luistert, die op weg was van Mastricht naar Amsterdam. De 41-jarige „Nagant" en zijn 65-jarige be stuurder maakten de tocht naar Am sterdam ter gelegenheid van de vijf eeuwen Kalverstraatfeesten. Prinses Irene, in padvindstersuniform gestoken, bekeek vóór het paleis de uitstekend onderhouden wagen met zijn hoge carrosserie en zijn ouderwetse lantaarns met veel belangstelling. Een menigte van ongeveer duizend Ba linezen heeft gisteren op uitbundige wijze de premier van India en de In donesische president, Sukarno, op het vliegveld te Den Passar begroet, aldus meldt United Press. Beiden richtten het woord tot de be volking. Op spandoeken, die werden rondgedragen, stond o.a. „Vergeet Nieuw-Guinea niet" en „Indonesië zal geen tweede Indo-China worden." Gistermiddag hebben de Spaanse ge zant te 's Gravenhage, de markies De Santa Cruz. en de Hoge Vertegenwoor diger van de Verenigde Staten van In donesië Rum nota's uitgewisseld, waar mede de diplomatieke betrekkingen tussen Spanje en de republiek Indone sië zijn geopend. De Nieuw-Zeelandse minister van Bui tenlandse Zaken. Doidge, heeft ver klaard. dat Australië er juist aan doet, in diplomatiek opzicht een standvastige houding aan te nemen met het oog op dë aanspraken, die Sukarno doet galden op het Nederlandse deel van Nieuw-Gui nea. Indien de Nederlanders gedwonj£én zouden worden Nieuw-Guinea op te ge ven, zou het wenselijk zijn de kwesti» van het toekomstige bestuur door de Verenigde Naties te laten regelen, aldus Doidge. Omdat op 1 Augustus in de Hollywood Bowl in Californië de grootste open- luchtconcertruimte ter wereld een feest der internationale kunstverbroede ring zal plaats vinden, is op Woensdag middag half twee de heer Eduard van Beinum langs een laddertje afgedaald in de bodem van de grote zaal van het Con certgebouw te Amsterdam en heeft een kom vol aarde overhandigd aan de zan geres mevr. Faniëlla, die voor de expe ditie naar Amerika zal zorgdragen. Om ringd door verslaggevers, fotografen en suppoosten verdween onze eerste dirigent tot de schouders toe in de krochten van de slibberige veengrond onder de rechter gaanderij van onze muziektempel, ten einde met eigen hand een brok 400 gram volgens Amerikaans verzoek van deze door talloze symphonieën en oratoria doorzinderde aarde te onttrek ken aan de duisternis. De Amerikanen ontploffen als hij geen nieuws hoort van de gevechten in Dublin." Zij wierp haar hoofd in de nek, op de haar eigen uitbundige wijze, schud de het weelderige haar los uit de onge bonden shawl en lachte haar heldere lach. „O, die mannen," zei ze. „Als je nieuws had willen horen, had dat dan eerder gezegd inplaats van daar te staan kuchen en stamelen en stotteren als een kind, dat jam wil hebben." Ze werd opeens ernstig. „Dublin heeft zich gis teren overgegeven. Het hele centrum van de stad is ofwel platgebrand of op geblazen. God weet hoeveel soldaten en vrijwilligers en burgers gedood of gewond zijn. Hetzelfde hotel, waar wij gelogeerd hebben Peter, is aan flarden geschoten. O, Dublin zal nooit meer herrijzen zegt Fintan. Nooit meer!" „Wat is er van de vrijwilligers ge worden?" vroeg. Fonsy. „Wat er overgebleven is. is gevan gen genomen, Fintan had een Engelse krant gekregen van een matroos in Wa- terford. en daarin stond dat de leider, een zekere Pearse, zwaar gewond was. Kun je je Connoly herinneren. .Peter? Die flinke kerel, die we op de grote ar- beidsvergadering hebben horen spre ken? Men vermoedt, dat hij dood is!" „God geve hem de eeuwige rust," zei Peter. „Heb je verder geen nieuws?" „Ik heb genoeg, als maar de helft er van waar is. De vrijwilligers houden geheel het graafschap Galway nog be zet. En een legerafdeling van hen vecht nog ten Noorden van Dublin. De stad Enniscrothy hebben ze ook. Maar, hoe dan ook, het is slechts een kwestie van uren, zegt Fintan, voordat het in die plaatsen ook afgelopen is. omdat de overgave van Dublin voor heel het land het einde betékent, en zij zullen alle maal de wapens neer moeten leggen. (Wordt vervolgd immers zijn verzot op tastbare sym bolen. Uit 21 landen zullen van allerlei culturele instellin gen dergelijke aar- de-relikwieën naar Hollywood getrans porteerd worden, om daar na steri lisatie te worden vermengd met Ca- lifornische aarde en dan bewaard als symbool der inter nationale culturele eenheid. Bruno Wal ter zal daarbij Oos tenrijk vertegen woordigen, Richard Hageman Neder land, Arthur Rubin stein Polen, José Iturbi Spanje en Darius Milhaud zal er namens Frankrijk zijn. Men kan er ver zekerd van zijn, dat Hollywood deze kluitige kunstbroe derschap zeer ern stig neemt Wij houden ons hart vast bij de gedach te, dat een vette, maar totaal onmu zikale pier het wa gen zou zich in de Amsterdamse aard kluit het Holly- woodse heiligdom te laten binnen smokkelen. Hij zou echter een wisse sterilisatie niet ont gaan. v. E. Advertentie Alle lezeressen kennen, natuurlijk het ene of het andere zelfwerkende wasmiddel. De verbreiding van het zelfwerkende was middel betekende indertijd een uitkomst. Boenen en wrijven vervielen geheel. Thans echter is het zelfwerkende wasmiddel in een nieuw stadium gekomen. Dobbelman in Nijmegen slaagde er in, haar Castella Zelfwerkend Wasmiddel geheel nieuwe eigenschappen mee te geven door de toe passing van Actief Wit. Dit maakt het de huisvrouw mogelijk de methode van het optisch bleken toe te passen: een werk wijze, die vroeger alleen door scheikun digen kon worden toegepast. De resultaten overtreffen iedere verwachting. De was wordt vele en vele malen helderder. Wit goed glinstert U tegen, kleuren worden als nieuw, weefsels worden soepel en zacht. Wie met het verbluffend effect van Cas tella kennis maakt,' verwondert zich niet over de sensationele triomf van dit nieuwe wasmiddel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3