OLIEVLEK DER KONINKLIJKE BREIDDE ZICH UIT OVER HEEL DE WERELD Regering kan vrij handelen plan niet uitvoerbaar is als 60 jaren teleurstelling en triomf Benelux-conferentie één maand uitgesteld Opleiding tot onderwijzer zal vijf jaar duren BRON VAN WELVAART VOOR NEDERLAND Mimici isesiwis BEWIJS Va»"aanDHL sU mm groot DUIZEND GULDEN. - c .Beroep van Herdtmann verworpen Geslaagde kan tevens als hoofd fungeren Arts zag beroepsgeheim in gedrang DONDERDAG 15 JUNI 1950 PAGINA 5 v'^-' Kwestie-Jerusalem verwezen naar Algemene Vergadering - nmaum fSfffiiiTl Ut PETBöLEÜMBROKSEH fl MEIBIOBrjSÉ, K A Y T A A I1 10,0011- verêsêtó in 1380 iantótes f7-10 Op verzoek van Neder- land se regering TAAK VAN DE KOOPVAARDIJ Bij Atlantische defensie plannen Canada wil hervatting van atoomenergie-besprekingen De 10.000ste en 12.000ste PLAN-SCHUMAN IN EERSTE KAMER DEELNAME IN HOOGOVENS GOEDGEKEURD Instructeur van het verradersleger Naar financiële gelijkstelling ITALIAANSE MINISTER VUURT MET CIJFERS LABOUR TREKT WEER AAN 'T LANGSTE EIND Bij behandeling van de begroting 1950-51 GENERAAL SMUTS BIEDT ONTSLAG AAN In verband met zijn ernstige ziekte DE HULPVERLENING AAN DE ONONTWIK KELDE GEBIEDEN Fiscus wenste boeken te controleren 82.000 foto-kaarten verkocht Voor Oorlogsgravenstichting BIJEENKOMST LEIDERS OPENBARE DIENSTEN CONGRES R.K. ARTSEN Belgische en Duitse deelname C.G.T. VERLIEST MEERDERHEID In soc. verzekeringsraden :x"'ivw V li 2 (Van onze financiële redacteur) Fier wapperen de kleuren van de Koninklijke Petroleum M|j. aan de mas ten van de talloze nederzettingen over vrijwel de gehele wereld, van Austra lië tot Argentinië. Driftig wapperen ze ook uit over alle wereldzeeën aan boord van de vele eenheden van de tankervloot van de MjJ. Z|j getuigen steeds op nieuw van de durf en de ondernemingsgeest van Nederlandse pioniers, als even zovele symbolen van moedig doorzetten, als symbolen ook van succes en triomf. 16 Juni, zestig jaar geleden, is niet alleen voor de Koninklijke, maar misschien meer nog voor de welvaart van Nederland, een uitermate gedenkwaardige dag. Die dag werd n.l. de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch Indië gesticht met een maatschappelijk ka pitaal van f 1.300.000, waarvan geplaatst f 1.100.000 en met één concessie, ver kregen van de vorst van Langkat en thans op 16 Juni 1950 werkt het concern de Koninklijke met een maatschappelijk kapitaal van f 1.998.500.000, waarvan geplaatst en volgestort f 906.523.000 en met niet te tellen concessies, onderge bracht in talrijke dochterondernemingen. Merkwaardigerwijze is het de maat schappij, althans in de eerste jaren van haar bestaan, niet voor de wind gegaan, doch dank z|j een Jean Baptiste Kessler en een Henri Deterding, wier namen on verbrekelijk aan de trotse historie van de Koninklijke verbonden zullen blijven, konden alle tegenslagen van die jaren overwonnen worden. Het bestuur van Deterding van 1901 tot 1936 betekende voor de maatschappij een bloeiperiode, zoals nimmer enig Ne derlands bedrijf ooit heeft gekend en waartoe, wij durven dit zonder meer vaststellen, ook geen enkel Nederlands bedrijf meer de kans zal krijgen, de hui- iige periode van beperkingen en onvrij heid in aanmerking genomen. Het moet gezegd, de kansen, die er in te loop van deze afgelopen zestig jaren poor iedere oliemaatschappij lagen, wa ren groots. Kon olie immers in de aan- rang van dit tijdvak vrijwel uitsluitend langewend worden voor petroleumlam pen, de ontwikkeling van de benzine- ïlotor bood voor de petroleumindustrie luizelingwekkende perspectieven. Het is echter naar onze smaak de verdienste van Deterding geweest, dat hij niet duizelde, doch kloek de kan sen greep, die werden geboden. Van de aanvang van zijn bestuursperiode af. hield hij vast aan zijn opvatting, dat slechts spreiding van het bedrijf de Koninklijke de beste kansen bood. Een opvatting, die hij en ook zijn op volgers consequent in toepassing brachten en waarvan het hoogtepunt ongetwijfeld was de samenwerking tussen de Koninklijke Petroleum en de Engelse Shell Transport and Tra ding Co. in 1907, nadat in 1903 reeds een begin van samenwerking was ontstaan. De beide maatschappijen bleven af- ionderlijk voortbestaan, doch partici peerden in de verhouding van 6040 in de nieuw opgerichte Bataafsche Petro leum Mij. die zou exploreren en exploi teren, de Anglo Saxon Petroleum Co., die zou transporteren en later de Shell Petroleum Co., die zich uitsluitend met de verkooporganisatie zou belasten. De situatie van de Koninklijke Shell- groep is in het kort samengevat, sedert 1907 tot op de huidige dag zo, dat de Koninklijke en de Shell Transport als maatschappijen uitsluitend een kapitaal- verstrekkende functie hebben, doch doordat haar directeuren en commissa rissen ook de dagelijkse leiding hebben Van de drie werkmaatschappijen, ner Groep, zou men kunnen zeggen, dat de beide moedermaatschappijen: ook een Werkzame functie uitoefenen. W|j zetten hierboven reeds uiteen, dat de kansen van de olie-industrie voorna melijk gestimuleerd werden door de ontwikkeling van de benzinemotor. De laatste decennia echter, werd de olie industrie en daarmede niet op de laat ste plaats de Koninklijke Sheli-Groep, geïnspireerd door de ontwikkeling van de techniek, aan welke ontwikkeling de research van de Groep trouwens een Werkzaam aandeel had. Steeds nieuwe Het arbeidsterrein van de Konink lijke strekt zich uit over schier de gehele wereld, want niet alleen de mens heeft dorst. Dorstiger wellicht zijn de voertuigen waarin de mens zich voortbeweegt. Treffend symbool van deze dorst en zijn remedie is het beeld van de eenzame benzinepomp i* de witheet geblakerde Sahara. Jean Baptiste August Kessler, die de mij. hecht fnudeerde. brandstoffen en steeds betere smeer oliën werden verlangd. Reeds omstreeks 1910 werden uit de ruwe aardolie ca. 100 derivaten vervaardigd, welk aantal op dit moment reeds is uitgebreid tot on geveer 1400 verschillende producten. En nog zjjn de mogelijkheden niet uitge put. Vanaf het tijdstip van samenwerking in 1907 tussen de Koninklijke en de Shell begon de verovering van de we reld in de vorm van talrijke concessies en verkoopplaatsen, alle ondergebracht in nieuw op te richten dochtermaatschap pijen. Het is interessant genoeg deze wereld veroverende gang. uiteraard sum mier en in grote lijnen, te volgen. De eerste jaren van samenwerking werden gelouterd door de hevige striid tussen de Groep enerzijds en de mach tige Standard Oil van Rockefeller an derzijds. Boorde de Standard Oil zich in 1912 in het hart van het werkterrein van de Koninklijke doo'r het verwerven van concessies op Sumatra, Deterding pa reerde de aanval door de Standard in haar burcht te attaqueren door het ver werven van productiegebieden in Okla homa (V.S.). Daarnaast werdén nog con cessies verkregen in Trinidad, Venezuela en Californië. Vooral de verkrijging van concessies in Venezuela zijn van vér strekkende betekenis voor de Groep ge bleken. Het 25-jarig jubileum van de mij. viel samen met een periode van ern stige belemmering der expansie, n.l. de wereldoorlog 1914'18 Het was echter in deze tijd. dat de exploratie van de Venezolaanse concessies culmineerde in de bouw van een olieraffinaderij op. Curagao. Anderzijds was het ook in dit tijdvak, dat alle belangen in Rusland, door de sovjetisering, totaal verloren gingen. Na de wereldbrand van '14'18 werden prodüctiebelangen verkregen in Polen, concessies in Argentinië, terwijl in deze periode het asfalt, tot dusver practisch een afvalproduct, commercieel belang wekkend werd. Omstreeks 1925 begon de mij. haar eerste stappen op chemisch terrein te zetten, stappen, die gaandeweg resoluter werden. Het is voornamelijk het kraken van olie, d.w.z. zware stoffen in lichte omzetten, die hieraan de grote stoot heeft gegeven. Zo werden kunst meststoffen vervaardigd, een product waaraan de M.E.K.O.G. in IJmuiden haar ontstaan te danken heeft. In 1929 werd opgericht de Shell Chemical Co. in de V.S.; in 1930 een stikstofbindingsbe- drijf in Pittsburgh; in 1930 werd ook een begin gemaakt met de vervaardiging van alcoholen. De tweede wereldoorlog kenmerkte zich in dit opzicht door de vervaardiging van synthetische rubber, terwijl in deze periode eveneens plastics tot vervolmaking werden gebracht. Het vijftigjarig jubileum van de Ko ninklijke werd evenals dat van het vjjf en twintig-jarig bestaan gesmoord in een bloedige twist tussen de wereld volkeren. Werd hierdoor de expansie van d'e mij. ten tweeden male geremd, de inspanningen werden er door ge stimuleerd. Talloze nieuwe producten, die aan de allerhoogste eisen moesten voldoen, werden tot ontwikkeling ge bracht. Wli noemden reeds syntheti sche rubber, plastics, waaraan nog toe gevoegd kunnen worden synthetische zeep, aceton, glycerine, vliegtuigben- zine octaan 100, enz, De jaren 1945'50 hebben voor de Groep allereerst betekend herstel en wederopbouw van dat wat tijdens de jongste wereldkrijg verwoest werd. In donesië produceert weer. De tankvloot, door oorlogshandelingen gedecimeerd, heeft thans weer een groter omvang dan ooit te voren. Maar niet alleen herstel, ook vernieuwing en uitbreiding ken merkten de na-oorlogse jaren. Als sym bool hiervan moge gelden de winning van olie in eigen bodem. Direct na de oorlog werd de ontwik keling van het olieveld Schoonebeek in Drente ter hand genomen. In 1948 werd reeds ca. 496.000 ton olie geproduceerd, welke opbrengst in 1949 werd opgevoerd tot 620.000 ton, hetgeen overeenkomt met 30 pet. van onze behoefte. En nog is deze productie niet gestabiliseerd. Het was slechts een summier over zicht, dat wij kon den geven van de ontwikkeling van de „maatschappij" de Koninklijke tot het „wereldconcern" de Koninklijke, doch in al zijn onvolle digheid meenden wij de indruk reeds imposant genoeg. Wij vermochten slechts een zwak schijnsel te werpen op de pionier Kess ler en de kracht figuur Deterding Het zou echter on vergeeflijk zijn, te besluiten zonder de namen te noemen van de stoere lei ders na 1936, t.w. de heren De Kok, J. B. Aug. Kessler en thans mr. B. van Hasselt, die allen de lijn van Kessler Sr. en Deterding met vaste hand hebben doorgetrok ken. Wij weten ten slotte niet, wie w|j thans met dit jubi leum moeten felici teren, de Konink lijke zelf met het succes, dat zij in deze zestig jaar be haalde, of het Ne derlandse volk, dat bij voortduring en in steeds grotere mate de vruchten plukte, waarvoor zestig jaren ge leden het zaad ge strooid werd. De historie van zestig jaren Ko ninklijke is vastgelegd hoe kan het anders in een jubileumboek, dat uitmunt door zijn helderheid en zijn talloze fraaie foto's. Scherp worden de figuren van Kessler Sr. en Deterding getekend, terwijl verder de ontwikkeling van het pro duct olie in al zijn geledingen wordt gevolgd. Het maakt het prima werk van prof. dr. F. C. Gerretson van 1914 „Geschiedenis der Koninklijke" ove rigens niet overbodig. Een zij het onbetekenende cor rectie zouden wij in Tiet gedenkboek willen aanbrengen. Jean Baptiste Kessler is niet plotseling overleden op een reis van Indië naar Neder land, doch hij overleed, terwijl hij in een extra trein op weg was naar Duitsland om daar een oogspecialist te raadplegen voor zijn kwaal, ont staan door de enorme inspanningen, die hij zich bij zijn werk getroostte. Bij zijn overlijden duidde hij Sir Henri Deterding als zijn opvolger De Trustschapsraad van de V.N. heeft gisteren besloten de kwestie-Jeruzalem opnieuw in handen van de Algemene Vergadering te leggen. De Trustschaps raad, die door de Sovjet-Unie geboycott wordt, hechtte zjjn goedkeuring aan een resolutie, welke constateert, dat zowel het Israëlische als het Jordaanse deel der bevolking van de Heilige Stad weigert zijn medewerking te verlenen aan het streven der Algemene Verga dering naar volledige internationalisatie van Jeruzalem. Het besluit werd met negen tegen één stem genomen. Irak stemde tegen de resolutie. De Trustschapsraad zal zijn rapport, waarin een opsomming wordt gegeven van de vergeefse pogingen om zijn taak ten uitvoer te leggen, ter kennis bren gen van de najaarszitting der Algemene Vergadering. In December van het vo rig jaar droeg de Assemblée aan de Raac op, de mogelijkheid van een internatio naal bestuur voor Jeruzalem te onder zoeken. Twee Zwitserse vliegers, die beiden slechts 19 jaar oud waren, kwamen gisteren om het leven toen een sportvliegtuig in de Franse Alpen nabij Genève neerstortte. Een Wellington-bommenwerper van de R.A.F. stortte gisteren tijdens een oefen vlucht brandend neer. De piloot werd op slag gedood en twee leden der bemanning liepen ernstige verwondingen op. Het begin van de Koninklijke loopbaan was met zijn f 1.300.000 aandelenkapi taal wel wat povertjes Thans werkt de mij. met een kapitaal dat bijna dui zend maal zo groot is. Trouwens on derstaand aandeel heeft ook ongeveer duizendvoudig zijn waarde aan bezitter(s) opgeleverd. de m a loöz r. M tiooft c x f IC^AV TT. X X, v"-: -Ü- "*C' AAN TOOTirsiEW. i* jitjsttchixgb tot AAN'BKR!., jo'orrt De kabinetsraad van de Benelux, die aan het einde van deze maand te Osten- de zou worden gehouden, zal op verzoek van de Nederlandse regering ongeveer een maand worden uitgesteld, aldus verneemt A.N.P. van welingelichte zijde te Brussel. Nederland heeft om dit uit stel verzocht, in Verband met het groot aantal andere buitenlandse conferenties, dat op hetzelfde tijdstip wordt gehou den, in het bijzonder die inzake de Europese betalingsunie. Het uitstel zou ook de Belgische rege ring niet onwelkom zijn, daar hierdoor de parlementaire debatten, die aan het einde van deze maand aan de orde zul len komen, meer speling zullen krijgen. De drie regeringen zullen, zodra een beslissing is genomen, over een nieuwe datum van deze Benelux-conferentie een desbetreffend communiqué uitgeven. De „Planning Board", de Noord-At lantische ontwerp-commissie vo9r de Oceaanscheepvaart, komt op 27 Jnni voor de eerste maal te Londen bjjeen. De gedelegeerden zullen zich bezighou den met de rol, die de koopvaardij te spelen heeft in de Atlantische verdedi gingsplannen, zo verneemt U.P. van de zijde van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Deze „Planning Board", die de vorige maand tot stand is gekomen tijdens de bijeenkomst van de Atlantische Raad, zal een onderzoek instellen naar de Oceaanvloot van de Atlantische mogend heden en voorstellen bestuderen voor een. gemeenschappelijke activiteit der diverse koopvaardijvloten, wanneer de gezamenlijke defensie dit in geval "van ncod zou vereisen. In de „Planning Board" zijn alle twaalf landen van het Atlantische Pact vertegenwoordigd. Na afloop van de conferentie, die waarschijnlijk twee dagen in beslag zal nemen, zal aan de Atlantische Raad rap port worden uitgebracht over de opge dane ervaringen, vergezeld van de no dige aanbevelingen. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, heeft gis teren een verklaring afgelegd voor de commissie voor buitenlandse aangele genheden van het Huis van Afgevaar digden, waarin hij zijn goedkeuring uit sprak over de jongste „vredesreis", die de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, naar Londen, Parijs en Moskou heeft gemaakt. Hij deelde .voorts mede, dat de Canadese regering er bij de regeringen der andere Wester se landen op aandringt, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om de Commissie voor de Atoomenergie der V.N. weer aan het werk te krijgen. De werkzaamheden van deze commis sie z|jn thans verlamd door de weige ring der Russische gedelegeerden tot het bijwonen van vergaderingen, waarop ook het nationalistische China is verte genwoordigd. Minister Pearson verklaarde dat de regeringen der vier Westerse landen er van overtuigd zijn. een controle-stelsel te hebben uitgewerkt dat in de practijk zou voldoen. Deze regeringen hopen dat, indien de commissie der V.N. voor de Atoomenergie weer aan het werk zal kunnen gaan. het Kremlin bereid zal zijn een verklaring te onderschrijven, welke hieromtrent door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, An drei Vysjinsky, is afgelegd. „Het schijnt", aldus Pearson, „dat deze ver klaring zeer ver gaat op het gebied van een internationale controle der atoom energie". Vermoedelijk doelde de Canadese mi nister op de rede, die Vysjinsky 23 No vember 1949 in de Algemene Vergade ring van de V.N. heeft gehouden, en waarin hij zei, dat Rusland bereid was een internationale contróle van alle materiaal voor de opwekking van atoomenergiè te aanvaarden. Vliegrampen. Gisteren is in de Ver enigde Staten een vliegtuig van het type B 25 neergestort. Negen vliegers kwamen hierbij om het leven. In het gezin H. J. Onland is dezer dagen de 12000ste inwoonster van de gemeente Haaksbergen geboren: Ro salind. In hetzelfde gezin werd in dertijd óók de 10.000ste inwoner van Haaksbergen geboren. In de vergadering der Eerste Kamer van gistermiddag heeft de heer WEN- DELAAR (Vrijh.) er zijn voldoening over uitgesproken, dat een tot de Ka mer gericht schrijven van mr. Meijer Ranneft ter griffie werd neergelegd ter inzage van de leden. Spr. merkte op, dat ook bij de Tweede Kamer een der gelijk schrijven was ingekomen. De Eerste Kamer zal nu zo nodig hierop kunnen terugkomen, wanneer de Twee de Kamer in deze zaak een eindbeslis sing zal hebben genomen. Aan de orde kwam vervolgens het wetsontwerp, houdende tijdelijke voor zieningen ten behoeve van de wederop bouw en de bevordering van de bouw nijverheid (wederopbouw). De heer KRAAYVANGER (K.V.P.) zag in het ontwerp een wettelijke verrijking, maar hij is ér niet gerust op, dat de wet geen vertraging zal brengen. In dit verband vroeg hij zich af of de tijd niet is aan gebroken, zich te beperken in het over leg met allerlei instanties, vóór beslis singen worden genomen. Hoe staat het met de plannen, die reeds waren inge diend? Misschien is het goed de inwer kingtreding dezer wet ui't te stellen om te voorkomen, dat opnieuw een lang durige procedure moet worden toege past op die plannen. Wat het bouwpro gramma betreft, betoogde spr., dat dit geen sluitpost zal mogen worden van het financieel-economisch beleid. Minister IN 'T VELD betoogde, dat zoveel mogelijk zal worden gestreefd naar beperking van het overleg. JDt gang van zaken is reeds veel vlotter dan een 'jaar geleden. Alleen zit men vast aan het interdepartementaal overieg. Definitief zijn thans vastgesteld 244 plannen. In behandeling zijn er 29, wdar- van er 27 niet kunnen worden goed gekeurd vóór in werkingtreding de zer wet. Voorts worden nog 21 plan nen ingewacht. Deze gunstige stand van zaken geeft de minister geen aanleiding de inwerkingtreding der wet uit te stellen. Het gevaar kan inderdaad bestaan, dat het bouwpro gramma sluitpost wordt van ons na tionaal budget. Tot heden is dit ech ter niet het geval. Het wetsontwerp werd hierna z.h.st. goedgekeurd. Aan de orde was vervolgens het Wets ontwerp inzake deelneming in het uit te breiden kapitaal van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmui den, alsmede deelneming in de financie ring ener Nederlandse Naamloze Ven nootschap, welke zich ten doel stelt de oprichting en exploitatie van een breed- bandwalserij en een blikfabriek. De heer VIXSEBOXSE (C.H.) zag in dit wetsontwerp een logisch gevolg van het streven naar industrialisatie. Ook in economisch opzicht geloofde spr., dat de regering hier een keuze heeft ge daan, welke te verdedigen is. De heer VAN DE KIEFT (Arb.) vond het wetsontwerp aantrekkelijk. De werk verruiming zal in ons land veel groter blijken, dan alleen ten aanzien van die genen, die in de nieuwe fabriek zullen worden te werk gesteld. Van het plan- Schuman is zó weinig bekend, dat het onmogelijk is, te beoordelen of het wets ontwerp er in zal passen. De heer MOLENAAR (Vrijh.) betreur de het, dat de heer Van de Kieft zo weinig "gezegd heeft over het plan- Schuman. De VOORZITTER: de heer Van de Kieft had daarin gelijk. Er is geen basis voor een brede bespreking hier van het plan-Schuman. Minister VAN DEN BRINK betoogde, dat dit ontwerp moet worden gezien in het kader der industrialisatiepolitiek, al z|jn deze plannen niet gesproten uit het initiatief der regering. In dit stadium kan men niet diep ingaan op het plan- Sschuman. De regering heeft zich haar vrqheid voorbehouden voor het geval naar haar mening het plan niet uitvoer baar zal z|jn. Binnenkort beginnen in Barjjs de besprekingen hierover. Neder- land zal vertegenwoordigd z|jn door een ambtelqke commissie, waaraan toege voegd enige deskundigen. Voorts zal er in Nederland een commissie van advies ztfn. Wat het ontwerp zelf betreft, is juist dezer dagen de definitieve goedkeuring ontvangen voor de investering van 96 millioen uit de „Local Currency". Inza ke de voorraadpolitiek van het bedrijf had spr. vertrouwen in de directie. Het wetsontwerp werd hierna goedge keurd; de C.P.N. wenste geacht te wor den tegen te z|jn. (Van onze verslaggever) De Procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, concludeerde gisteren tot verwerping van het beroep, dat Julius Herdtmann uit Utrecht had aangetekend te gen het vonnis van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, dat hem ter dood veroordeeld had. Herdtmann was leider van de Nationaal-Socialistische organisatie „Sport en Spel", die een groep Nederlan ders opleidde om de Duitsers behulpzaam te zijn bij hun inval in Mei 1940. „Nog maar zeer weinig is het in de ge schiedenis voorgekomen, dat op zulk een verachtelijke wijze door een Nederlander verraad is gepleegd", aldus de Procureur fiscaal. Hij verklaarde verder, dat hij zijn conclusie kort moest maken, daar de ten laste gelegde feiten, zowel als de houding Van requirant, die zijn toevlucht nam tot pertinente leugens, zo evident waren, dat deze feiten geen nader betoog behoefden. De Raad zal 6 Juli a.s. uitspraak doen. Volgens het thans bij de Tweede Ka mer ingediende wetsontwerp regelen de de vorming van onderwijzers (essen) voor het Lager Onderwijs beoogt de regimg de verlenging van de duur van opleiding van vier tot vijf jaar. Deze cursus is verdeeld over drie leerkringen. De eerste en tweede leerkring bestaan elk uit twee leerjaren, de derde leer kring bestaat uit een leerjaar. De eerste leerkring beoogt de alge mene vorming van de leerling, de twee de leerkring zijn bijzondere vorming als toekomstig onderwij «er. De derde leerkring beoogt vooral de leerling na der vertrouwd te makvi met de lagere school. Na de eigenlijke vakstudie kan de akte van onderwijzer worden behaald, welke tevens het recht verleent tot hoofd ener school te worden benoemd. De tegenwoordige splitsing in ,akte van onderwijzer" en „akte van hoofd onderwijzer" behoort in beginsel te ver vallen. Degenen, die slechts het eerste ge deelte van de vakstudie hebben vol bracht en derhalve als niet-volledig be voegd moeten worden aangemerkt, zijn slechts benoembaar tot onderwijzer aan een school voor gewoon lager onder wijs. Willen zij tot onderwijzer aan een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs of uitgebreid lager onderwijs worden benoemd, dan zullen zij eerst hun vakstudie dienen af te maken. Zou te zijner tijd blijken, dat het overgrote deel der kweekschoolleerlin gen eerst de opleiding aan een school voor algemeen vormend middelbaar on derwij sderwijs zou beëindigen om daar na met de vakstudie van onderwijzer te beginnen, dan zou de geprojecteerde eerste leerkring geheel kunnen verval len.. Voor de toelating tot de eerste klasse van de kweekschool worden in de toe komst geen andere eisen gesteld dan die, welke daarvoor thans gelden. De Andolfo Pacciardi, de Italiaanse mi nister van Defensie, heeft Woensdag avond verklaard, dat de totale sterkte van de strijdkrachten van Rusland en zijn satellietstaten in Europa op 31 Ja nuari 1950 2.885.000 man bedroeg. Tegen deze troepenmacht, aldus deelde hij de Senaat mede, kunnen de Europese lan den van het Atlantische Pact slechts 951.000 man in het veld brengen. Hierbij z|jn dan nog inbegrepen de Amerikaan se troepen in Europa. Pacciardi gaf deze cijfers in verband met een communistisch betoog volgens hetwelk het Atlantisch Pact een agres sief bondgenootschap zou zijn. Pacciardi gaf de volgende cijfers over de sterkte van de legers van de West-Europese landen: België 60.000; Denemarken 20.000; Frankrijk 240.000; Groot-Brittan- nië 335.000; Italië 175.000; Luxemburg 2.000; Noorwegen 12.000; Nederland 40.000 en Portugal 50.000. De Britse Labour-regering heeft gister avond in het Lagerhuis opnieuw de vuur proef b|j de behandeling van de begro ting voor 1050'51 doorstaan: twee tegen de verdubbeling van de benzinebelasting gerichte conservatieve moties werden met 302 tegen 299 stemmen ver worpen. Eerst dienden de conservatieven een motie in, welke intrekking van de belastingverdubbeling beoogde en daar na kwamen z|j met een motie, welke pleitte voor een uitzonderingspositie voor invalidewagentjes met hulpmotor. Een socialistische motie, waarin werd aangedrongen op beëindiging van de de batten, werd aangenomen met 302 tegen 289 stemmen. De liberalen steunden de conservatie ven over de gehele linie. Indien een van beide moties der conservatieven was aangenomen zou de regering waarschijn lijk het parlement hebben ontbonden en nieuwe verkiezingen hebben moeten uit schrijven, omdat verwerping van elk onderdeel van de begroting wordt be schouwd als een motie van wantrouwen. Na een zitting van 14 uur was de ver gadering vanmorgen vroeg nog in volle gang. De minister van Financiën Sir Staf ford Cripps heeft voorgesteld de zitting tot Vrijdagmorgen te laten voortduren. Op een conservatieve uitlating, dat zijn voorstel een misbruik was van de demo cratische procedure antwoordde Cripps: „Ik ken geen ander geval, waarin het zo lang heeft geduurd om vier amen dementen te bespreken." Generaal Jan Smuts heeft met het oog op z|jn langdurige ziekte zjjn ontslag aangeboden als leider van de parle- mentsfractie der Verenigde Partij, de Z.-Afrikaanse oppositie. J. G. N. Strauss, waarnemend voorzitter der parlements- fractie, is met algemene stemmen tot zjjn opvolger gekozen. Generaal Smuts was, voor de tweede maal in zjjn loop baan, leider van de oppositie sinds de combinatie van de Nationalistische en de Naturellenpartjj z|jn Verenigde Par tij bij de algemene verkiezingen in Mei 1948 versloeg. Aan het eind van een conferentie, die drie dagen geduurd heeft, zijn vijftig landen het eens geworden over een uit gebreid plan van de V.N. om technische hulp te verlenen aan onontwikkelde gebieden. Zij beloofden hiertoe gezamen lijk ruim 20 millioen dollar bij te dragen. Het plan zal onder supervisie staan van een commissie voor technische bijstand, waarvan de achttien leden van de Eco nomische en Sociale Raad deel zullen uitmaken. De V.S. leveren met 12.007.500 dollar de grootste bijdrage, de andere' landen samen 8.005.000 dollar. Groot-Brittannië. De Britse regering heeft bekend gemaakt, dat zij met Rusland contracten heeft afgesloten voor uitbreiding van de uitvoer van timmerhout naar Groot- Brittannië met vijftig procent. Verwacht wordt, dat Rusland volgend jaar En geland ongeveer 375.000 ton timmerhout zal leveren. huidige mogelijkheid om na een toela tingsexamen tot de tweede klasse dier school te worden toegelaten is evenwel afgesneden. De toelating tot de derde klasse, d.i. de eerste klasse van de tweede leer kring, van degenen die een H.B.S., een. Gymnasium of een in dit verband ge lijkwaardige onderwijsinrichting hebben doorlopen, volgt uit de opbouw van de school" in drie leerkkringen. Het wetsontwerp beoogt tevens de financiële rechtsgelijkheid tussen het openbaar en bijzonder kweekschoolon- derwijs, welke de wet sedert 1920 wenst, maar welke tot op heden, ondanks de vele daartoe gedane pogingen, nog al tijd niet is tot stand gekomen, te ver wezenlijken. De Maastrichtse politierechter heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen de arts de heer J. D. uit Geleen. Deze had indertijd tegenover belasting ambtenaren geweigerd inzage van zijn boeken te geven. Hij beriep er zich op, dat zijn beroepsgeheim in het gedrang zou komen, als hij vrijuit zijn boeken ter inzage aan derden zou geven, want daarin stonden namen van patiënten met vermelding en bijzonderheden van ziektegevallen vermeld. De fiscus had proces-verbaal laten opmaken tegen de arts wegens weige ring om zijn boeken te laten controle ren conform de omzetbelasting. De rijksadvocaat had vorige week Woensdag duizend gulden boete geëist. De politierechter heeft het verzoek van de verdediger in deze zaak. prof. mr. Russel uit Amsterdam, de dagvaar ding nietig te doen verklaren, niet aanvaard. Verdachte werd niettemin vrijgesproken omdat niet was bewezen, dat hij zijn boeken niet had willen openleggen. Een der ambtenaren van de belasting, die als getuige werd gehoord, kon n.l. niet de verklaring van de dok ter tegenspreken, dat deze zijn boeken w e L wilde openleggen onder voorwaar de, dat de kolom, waarin de details van de ziektegevallen zijner patiënten ston den vermeld, bedekt zou blijven voor de controlerende belastingambtenaren. Ten behoeve van de Oorlogsgraven stichting, die zorgt voor het Nederland se oorlogsgraf, waar ter wereld ook, hebben leerlingen van middelbare scho len en scholen voor het nijverheidson derwijs in de maand Mei twee en tach tig duizend fotokaarten verkocht. Naar schatting zal de opbrengst hiervan f 10.000 voor het fonds van deze stich ting betekenen. Slechts een klein aantal scholen heeft aan deze actie medewer king verleend. De leerlingen, die aan deze actie hebben deelgenomen, zijn met veel doorzettingsvermogen aan het werk geweest. Enige leerlingen hebben zelfs ruim vierhonderd kaarten ieder ver kocht. Het bestuur van de Stichting voor Oorlogsgraven is zeer dankbaar voor het werk door de jonge mensen verricht. Op de vergadering van de Vereniging van leiders van Openbare Diensten, die Woens dagavond in Leeuwarden is gehouden, zijn prae-adviezen behandeld over de vraag: „On dermijnt de sociale zekerheid het verant woordelijkheidsgevoel en zo ja op welke wijze kan de maatschappelijke zorg hier voor een tegenwicht scheppen?" Dr. G. M. J. Veldkamp, lid van het Na tionaal Katholiek Sociaal-Charitatief Cen trum, referendaris bij de Raad van Ar beid te Breda, kwam tot de slotsom, dat zowel de social^ zekerheid als de maat schappelijke zorg tot ondermijning van het verantwoordelijkheidsgevoel kunnen leiden. Indien dit bij de sociale zekerheid het geval is, kan de maatschappelijke zorg daartegen geen tegenwicht bieden, daar zij op dezelfde premissen zal steunen als de sociale zekerheidspoiitiek, verbonden als beide problemen zijn met levens- en we reldbeschouwing. De sociale zorg mag nimmer verder gaan, dan het streven aan ieder het zijne te ge ven. Het voorzien in de behoeften, die niet tot „het zijne" behoren, ligt op de weg der maatschappelijke zorg. Waar deze dus een ander gebied bestrijkt dan de sociale ze kerheid, kan de maatschappelijke zorg geen tegenwicht bieden voor de verkeerde ten- denzen in de richting van de ondermijning van het verantwoordelijkheidsgevoel, welke gelegen zijn in een, op onjuiste beginselen gefundeerde, sociale zekerheidspoiitiek. Op 24 en 25 Juni a.s. belegt de R.K. Art- sen vereniging te Maastricht haar jaarverga dering, die, wegens deelname van confraters uit België en Duitsland, het karakter van een internationaal congres zal aannemen. Inleidingen worden gehouden over „Opzet telijke persoonlijkheids verandering door uit wendige beïnvloeding, in het bijzonder langs pharmacologische weg". Een onderwerp van actuele betekenis sedert de geruchtmakende processen in Oost-Europa. Dr. C. Heymans uit Gent zal het vraagstuk behandelen uit oogpunt van pharmacologic en toxicologie; pater C. Moonen C.s.s.R. uit Wittem gaat een morele beoordeling geven, waarna prof. Dr. E. Carp uit Leiden het onderwerp van psy chiatrische zijde zal bezien. Over dit wel bijzonder actuele onderwerp wordt een le vendige gedachtenwisseling verwacht. De vergadering zal staan onder leiding van Dr. Schulte te Maastricht. Aan de orde komt ook een voorstel van het hoofdbestuur, om binnen het kader der vereniging een afdeling voor R.K. Tandart sen te vormen. Tijd Limburg 5 Het onder communistische leiding staande Franse vakverbond C.G.T. heeft haar absolute meerderheid in de sociale verzekeringsraden verloren, al neemt zij nog steeds de sterkste plaats in in deze raden. De C.G.T. verwierf n.l. 43.5 proeent der uitgebrachte stem men en daarmee 968 zetels, tegen de christelijke vakverenigingen 21.3 pro cent of 536 zetels, de socialistische Force Ouvrière 15.2 procent of 405 zetels, de verenigingen van onderlinge bijstand 11.1 procent of 206 zetels, de gezinsver enigingen 5.3 procent of 33 zetels en an dere kleine groepen 3.6 procent of 45 zetels. In de sectie voor gezinstoeslagen lui den de cijfers: C.T.G.: 47,9 procent 684 zetels; Christelijke Vakverenigin gen; 23,7 procent 339 zetels; Force Ouvrière: 13,5 procent 212 zetels; verenigingen van onderlinge bijstand: 4 procent 28 zetels; gezinsverenigin gen: 8.1 procent 60 zetels; anderen: 2J5 procent IS zetels.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5