Belevenissen van de struisvogel Rasmus België neemt niet deel aan Europese betalingsunie SAMENGROEIING TOT EEN GEHEEL SLECHTS ALS LASTEN GEMEENSCHAPPELIJK WORDEN MOGELIJK GEDRAGEN Landen wensen garanties „Voorwaarden van de O.E.E.C. zijn onaanvaardbaar" FINANCIERING WEDEROPBOUW PUBLIEKRECHTELIJKE LICHAMEN IN TWEEDE KAMER AANVAARD Wij luisteren naar Alle belemmeringen in het handelsverkeer zullen moeten verdwijnen IVOROL: de beste garantie tegen tandbederf Voorstel van prof, Lieftinck tot wijziging van de artikelen 12 en 18 „De Zilveren Krakeling" r' J DONDERDAG 15 JUNI 1950 PAGINA 7 TOELICHTING OP PLAN-STIKKER Oordeel van de New York Times Dagelijks kinder verhaal door Cl evin schooluitzendingen UITGEBREID Minister antwoordt Staatssecretaris geen ambtenaar De novelle Werkendam INDONESISCHE MILITAIREN IN NED. GEVANGENSCHAP? Vragen van Kamerlid Weiter Aantal bakkers loopt terug Prof. dr. Alfrink consultor Pauselijke Bijbelcommissie TRITON WINT DE TELEGRAAF-BEKER Antwoord mr. Teulines COURSES DUINDIGT Italië winnaar miilitair voetbaltournooi Militair sportprogramma Belgische ploegen voor Tour de France De Paus ontvangt deel nemers Ronde van Italië Sportsnippers markten Scheepvaartberichten naast de nationale inspanning van het betrokken land. Tenslotte wordt in het memorandum ingegaan op de noodzakelijkheid, dat ten aanzien van de budget-politiek der Europese landen periodiek overleg wordt gepleegd, aangezien de budget- politiek van vitaal belang wordt geacht bij het streven naar handhaving van een hoog en stabiel peil van werkgelegen heid. In een hoofdartikel, gewijd aan het Nederlandse voorstel voor een Euro pees Integratiefonds, schrijft de New York Times, dat „het plan een welkome maatregel is, daar de fondsen gevormd zouden worden zonder Amerikaanse dollar-hulp. Het is ook en in het bij zonder een bewijs, dat de gedachte van Europese integratie ingang vindt, en dat zij, die zich er tegen verzetten, de reactionairen van deze tijd worden", aldu het blad. „Het Nederlandse plan voor Euro pese economische integratie is in elk geval positief en eenvoudig", schryrt de Londense Times. „Maar zonder grondige bestudering zullen slechts weinig regeringen ver trouwen hebben, dat het plan een werkelijke basis voor daden biedt: ver moedelijk zal hun in dit geval even wel niet worden gevraagd zich reeds Woensdagmorgen heeft minister Stikker op een persconferentie in Den Haag een nadere toelichting op zijn plan voor Europese integratie verstrekt. De tekst *an deze toelichting luidt als volgt: Op 2 Juni deelde minister Stikker in de Council van de O.E.E.C., na behan deling en aanvaarding van de voorstellen van de secretaris-generaal voor het Verdere werk van de organisatie mede, dat hij binnenkort namens de Nederland- ®e regering een plan van actie aan zijn buitenlandse collega's in de O.E.E.C. zou overhandigen, waarin de ideeën van de Nederlandse regering waren vervat over «e weg, die gevolgd dient te worden bij het tot stand brengen van een nauwere samenwerking op economisch gebied tussen de deelnemende landen. Minister Stikker deelde in de vergadering mede, dat hij bijzonder verheugd ivas over de voorstellen, welke de secretaris-generaal had gedaan. Hij wees er echter met nadruk op, dat naar zijn mening de voorstellen van de secretaris-ge- heraal t.w. een verhoging van productie, consumptie en investeringen, slechts Verwezenlijkt zouden kunnen worden, wanneer zij gepaard gaan met een con creet plan voor de nauwere samenwerking van de Europese landen op economisch Sebied. De hoofdgedachte van het stuk, dat mans door minister Stikker aan zijn buitenlandse collega's is aangeboden, is he volgende: Het doel van de integratie der Euro pese economieën kan slechts worden be- 'eikt door middel .van specialisatie der Productie en verbetering der arbeids deling. Beide zijn slechts denkbaar bij Se vorming van één grote markt, d.w z. door de geleidelijke wegneming van alle belemmeringen, welke een vrije uitwis seling van goederen en diensten in de *eg staan. De reden, waarom de Europese lan den aarzelen al die maatregelen te nemen, welkehet bereiken van dit doel mogelijk zouden maken, is gelegen in de omstandigheid, dat de duidelijke voordelen van de integratie niet wor den bereikt zonder risico's voor het economisch bestel dezer landen. Geen enkele verantwoordelijke regering kan zonder meer accepteren, dat de libera lisatie van het handelsverkeer en de integratie van de economieën zou be tekenen, dat bepaalde industrieën in de betrokken landen zouden worden stilgelegd met alle gevolgen op het gebied van werkloosheid, welke daar uit zouden voortvloeien. Het ligt voör de hand, dat iedere verantwoordelijke regering zich in de eerste plaats zal bedienen van de na tionale economische defensie-middelen ten einde haar volkshuishouding te be schermen tegen deze risico's. Slechts dan kan een regering zich ver oorloven van deze middelen afstand te hoen, indien de moeilijkheden op weg Paar de integratie gemeenschappelijk borden gedragen. Gemeenschappelijke ^oordelen van de integratie kunnen J'echts worden bereikt, wanneer de las ten ook voor gemene rekening komen. Om nu aan deze gedachte inhoud te Seven, is in het Nederlandse memoran- hum een plan van actie ontwikkeld. In de eerste phase van dit plan wordt Voorgesteld dat uiterlijk 31 December 1950 pet van het handelsverkeer door de deelnemende landen moet worden gelibe- faliseerd. Nader wordt in het plan ingegaan ip welke wijze deze liberalisatie tot stand frroet worden gebracht en hoe de tarief kwestie, de kwestie van de staatshandel en 'e omvang van de contingenten uit de I1 et-geliberaliseerde sector van het han- tcisverkeer moeten worden geregeld. Het is duidelijk, dat bij deze liberalisatie 'e voordelen en de nadelen zeer ongelijk >ver de verschillende landen zullen wor den verdeeld. Deze stap kan dan ook slechts ienomen worden, wanneer een garantie is verkregen, dat de deelnemende landen de itincipes van de hieronder nader te om- 'ehrij ven twee phase zullen accepteren. Het belangrijkste principe van deze tweede Chase is het volgende: Voorgesteld wordt de werkelijke inte- l'atiemaatregelen niet door te voeren over ®et gehele terrein, maar per bedrijfstak. Onder werkelijke integratie wordt "er- faan het wegnemen van de resterende kwantitatieve restricties en alle tarifaire en •ndere belemmeringen voor het inter- kuropese verkeer. Deze tweede phase heeft dus zowel be trekking op de 75 pCt. van het goederen verkeer, dat geliberaliseerd is, maar waar Wechts de kwantitatieve restricties zijn op geheven, als op de 25 pCt., waarin nog Keen enkele integratie-maatregel heeft Maats gevonden. In aanmerking zullen ko- Pien in de eerste plaats de basis-industrieën, Je landbouw en die verwerkende indus trieën, welker specialisatie een bijzondere P'jdrage tot de levensvatbaarheid van ®uropa kunnen leveren en welker pro ductie een gewichtige rol speelt in het Jhtemationale handelsverkeer, zowel binnen Miropa als intercontinentaal. In het memorandum wordt uitvoerig in degaan op de procedure, welke binnen de b.E.E.C. te dien aanzien moet worden ge volgd Zeer centraal wordt in deze phase Sesteld de oprichting van een Europees 'htegratie-fonds, dat de concrete uitwerking 18 van de gedachte, dat de nadelen, welke °P weg naar de integratie worden onder bonden, gemeenschappelijk moeten worden Kedragen Dit Europese integratie-fonds zal borden samengesteld uit bijdragen van de deelnemende landen. Bijdragen uit het Jonds zullen in hoofdzaak in de vorm van O'n in gen worden verstrekt. Het Fonds heeft een adviserende func- ten opzichte van de Council van de ^•E.E.C. en zal naar aanleiding van be- paalde council-beslissingen ook execu tieve bevoegdheden kunnen verkrijgen. De werkzaamheid van het Fonds boordt vooral gezien op twee hoofdge bieden. In de eerste plaats zal het moge lijk zijn, dat een land slechts aan de Jhtegratie van een bepaalde bedrijfsleer Jan medewerken, wanneer de desbetref fende industrie gemoderniseerd wordt. "et Fonds zou bij deze modernisering rol kunnen spelen. In de tweede plaats kan het Fonds jjorden ingeschakeld, wanneer mocht PÜjken, dat bij integratie een bepaalde bedrijfstak in een land zou worden uit geschakeld. Dan kan. het Fonds het des betreffende land behulpzaam zijn bij bieuwe investeringen in een sector, Jbaarin dit land bij uitstek efficiënt zou bunnen produceren. Ook kan het Fonds helpen bij de om scholing en verplaatsing van arbeiders, "ie hierbij noodzakelijk moeten worden Geacht. v, Als principe is vastgesteld, dat het Fonds slechts bijdragen zal verlenen Op zijn Woensdagochtend op het minis terie van Buitenlandse Zaken gehou den persconferentie heeft minister Stikker verklaard, dat Nederland zich in verband met de Europese econo mische samenwerking op het brede standpunt heeft geplaatst, dat het nationale belang soms moet wijken voor het Europese belang. Met de meeste nadruk wees de minister er op, dat van Engeland op het ogenblik de meest loyale mede werking wordt ondervonden. De minister achtte zijn plan niet in ■tegenspraak met het plan-Schuman. Dit laatste plan gaat echter verder en zoekt ook naar een staatsrechte lijke oplossing. De minister achtte het economisch en politiek essentieel, dat Engeland een partner is bij de uitvoering van de plannen voor economische inte gratie. Het is op het ogenblik echter nog moeilijk te zeggen hoeveel jaren de verwezenlijking van het Neder landse plan zal vragen.. De integratie heeft een aspect op langere termijn. De vrijmaking van de handel moet op korte termijn geschieden. Minister Stikker gaf tenslotte als zijn over tuiging, dat het uiteindelijk toch mogelijk zal zijn, dat Engeland aan het plan-Schuman deelneemt. Copyright P- t. B. Box 6 Copenhagen 39. Iedereen in de arena vond het geweldig, dat Rasmus het klaar speelde om zo in een handom draaien van de stier te winnen en ze begonnen allemaal sinaasappelen en repen chocolade naar hem toe te gooien. En ze noemden hem Rasmus de kampioen-stierenvechter. Rasmus vond dat erg mooi en ving de sinaasappelen op zijn degen op. Onder wijl reden Sim en Sam in hun wagentje de 'arena maar wat rond en ze wisten nog altijd niet, dat de stier achterin lag. Maar de stier kwam langzamer hand weer een beetje bij en terwijl Sim en Sam lustig aan het zingen en het fluiten waren, keek hij eens om zich heen. Hij vond het helemaal niet leuk daar achter in de auto, net of hij zo maar een stuk bagage was. Hij maakte zich daar zelfs kwaad over, pakte Sim op zijn hoorns en smeet hem de lucht in en toen deed hij hetzelfde met Sam. En toen.Wat denk je, dat er toen gebeurde? Advertentie De Times noemt drie bezwaren tegen van te voren te binden", het plan: 1 Wederzijdse afschaffing van tane ven kan leiden tot nieuwe economische ontwrichting. 2. Een groot gebied van vrije handel moet wel ontwrichtingen veroorzaken én zelfs tot chaos leiden als er niet een behoorlijke coördinatie bestaat op het gebied van de arbeidsbezetting. 3. Het blootstellen van alle Europese industrieën aan nieuwe Europese con currentie zou waarschijnlijk gehele in dustrieën vernietigen en ernstige re gionale werkeloosheid teweeg brengen. „Het Nederlandse plan doet eigenlijk alleen een poging om aan deze derde moeilijkheid het hoofd te bieden", al dus de Times. „Niettemin is het een constructieve poging om de practische procedure te schetsen en te waken tegen althans een van de evidente moeilijkheden van economische samenwerking. Een arote mensenmenigte dromde achter de kathedraal van Saigon tezamen om de proefnemingen gade te slaan met een der twee „Hiller 360" helicopters, die dienst gaan doen om gewonden te vervoeren van ver verwijderde en moeilijk bereikbare posten. Het Belgische Kabinet heeft gisteravond eenparig de voorwaarden, die door de O.E.E.S. gesteld, zijn voor de deelneming van België aan de voorgestelde Europese Betalingsunie, als onaanvaardbaar voor zo ver het België betreft, verworpen. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Panl van Zeeland, zou vandaag naar Parijs gaan om dc O.E.E.S. op de hoogte te brengen van de Belgische weigering om onder de huidige omstandigheden deel te nemen aan de geprojecteerde Europese be talingsunie. In gewoonlijk welingelichte kringen in de. Belgische hoofdstad wordt medegedeeld, dat er in het kader van de voorgestelde Euro pese betalingsunie op België een beroep zou worden gedaan om nieuwe credieten aan het buitenland te verstrekken tot een bedrag van 10 milliard francs. België's eco nomische middelen, zo verklaart men, zijn ten enenmale ontoereikend om zodanige cre dieten te verstrekken en de regering is dan ook niet bereid zich hiertoe te verbinden. Men meent in deze kringen te weten, dat- de Amerikaanse deelneming aan het tot standkomen van een Europese Betalings unie zou afhangen van de bereidheid van België om nieuwe credieten tot een totaal bedrag van 10 milliard francs te verlenen. Het zag er gisteravond naar uit, dat het Europese plan om de handel te vergroten door middel van een samen voeging der schulden, zou struikelen over het goudvraagstuk. Deskundigen, die in het begin van deze week te Parijs achter gesloten deuren vergaderd hebben, zouden het niet eens zijn geworden over het tijd stip, waarop het goud ten tonele zou moeten komen om de schulden van de Europese landen onderling te vereffe nen. Deze vereffeningen zouden moeten geschieden via een Europese Betalings unie (E.P.U.), die tén doel heeft de Inter-Europese handel op een coöpera tieve basis te brengen en het ouder wetse systeem van de bilaterale trans acties opzij te schuiven. De gisteren in Brussel gehouden ver gadering van Benelux-ministers is in een impasse geëindigd door België's eis voor een bevoorrechte positie in de E.I*.U. België heeft de meeste Europese lan den grote credieten verleend en een De leidende organen van de AVRO en 06 VARA hebben besloten hun goed keuring te verlenen aan de plannen om Gezamenlijk schooluitzendingen te ver legen. Voor de practische uitvoering wordt commissie gevormd, waarin zowel tadiodeskundigen als onderwijsautoritei- n zitting hebben. Daarom zal het Waarschijnlijk nog niet mogelijk zijn teeds in September, bij de aanvang van nieuwe schooljaar, mét deze serie a beginnen. Hiermede hebben thans alle ^teroep verenigingen enkele uren zend- 'Jd per week ingeruimd voor de school- Jb'zendingen. De KRO en de NCRV heb- h deze reeds geruime tijd. De VPRO ®aat ia September beginnen. (Vergadering van Woensdag, geopend te 13 uur; voorz. dr. L. G. Kortenhorst) Zonder stemming en zonder discussie worden aangenomen de wetsontwerpen tot naturalisatie van M. H. Berger en 20 anderen; van O. Baruch en x» a deren; van A. A. J. Adriaensen en 19 anderen; van P. J. Aerts en 21 anderen Voortgezet wordt de beraadslaging oveer het w.o. financiering wederopbouw publiekrechtelijke lichamen. De beraadslaging over art. 12 wordt heropend. Mr. de Haas (kath.) zegt ook van mening te zijn, dat de wijziging van de w.m.o. bij art. 18 van dit ontwerp staatsrechtelijk niet juist is. In verband daarmee dient hij een aamendement in, dat beoogt de wijziging van art. 93 van de w.m.o. slechts van toepassing te verklaren op het in behandeling zijnde ontwerp. Daartoe dient een gedeelte van art, 18 verschoven te worden naar art. 12. De beraadslaging wordt geschorst. Voor kennisgeving wordt aangenomen de conclusie van het verslag der com- missie voor de rijksuitgaven omtrent de rekeningen van ontvangst en uitgaaf der 3 pet geldlening '47. trekt. Ten onrechte spreekt de rege ring dan ook van „ondergeschiktheid" van de staatssecretaris aan de minister. De positie van de staatssecretaris na zijn aftreden en van zijn gezin na zjjn overlijden, is nog niet bevredigend ge regeld. De minister van Binnenlandse Zaken, MR. TEULINGS, betoogt, dat het ver schil tussen de artikelen 1 en 2 gezocht moet worden in de opmerking, dat in art. 1 ook „onze ministers zonder porte feuille" worden genoemd. Wat de taakomschrijving van de staatssecretarissen aangaat, behoort in derdaad één lijn aangehouden te worden. Het kwam de regering het meest juist voor deze omschrijving aan de ministers over te laten, binnen het kader van de grondwet. Spr. gelooft, dat moeilijkheden en misvattingen niet zullen optreden, in dien de in dit ontwerp omschreven pro cedure eenmaal, is ingeburgerd. Wat de financiële positie van de staatssecretaris aangaan, zegt spr., dat de kwestie van het weduwenpensioen stellig de aandacht verdiend van de staatscommissie-van Poelje. Hier is geen sprake van onderwaardering van het ambt van staatssecretaris. De minister-president, DR. DREES, zegt met betrekking tot het verwijt van verambteiljking dat de regering zich er van bewust is, dat de staats secretaris geen ambtenaar is. Hy zal ongetwijfeld aftreden, als de minister aftreedt en het zal ook de gelukkigste vorm zijn de staatssecretaris te doen optreden en aftreden tegelijk met het kabinet, niettemin moeten tussentijdse benoemingen mogelijk blijven. Spr. acht het geen groot bezwaar, dat een staatssecretaris uit de ambtelijke kring komt. Dit is immers zelfs met ministers wel het geval. Het is veelal de bedoeling ëen deskundige voor een bepaald onderdeel te verkrijgen; daar naast moet de betrokkene zich bewust zijn van volledige verantwoordelijkheid voor het beleid. Bovendien de ambte naren onder hen, die de nieuwe functie Aan de orde is het w.o. nadere voor zieningen in verband met de invoering van de ambten van minister zonder por tefeuille en van staatssecretaris. MR. TILANUS (C.-H.) betoogt, dat dit ontwerp scherp aan de tekst van de grondwet getoetst dient te worden- In verband daarmee vraagt spr. wat in de artikelen 1 en 2 bedoeld wordt met de bevoegdheden en verplichtingen, die „in het algemeen" (1) en „in het bijzonder" (2) zijn verleend aan de ministers en dus nu mede toekomen aan de beide nieuwe functionarissen. Wat is het ver schil? Overigens is het spreker niet dui delijk hoe bevoegdheden, die door een wet aan de minister zijn opgedragen, kunnen worden overgedragen. De mi nister moet in dergelijke gevallen im mers de verantwoordelijkheid blijven dragen. MR. TERPSTRA (A.-R.) vreest, dat de regering het instituut van staatssecre taris niet voldoende buiten de ambtelijke sfeer houdt; enkele benoemingen geven aanleiding tot deze vrees. Spr. vraagt wat precies de externe bevoegdheden van de staatssecretaris zijn. Het is van belang te weten of de staatssecretaris, die als minister optreedt, ook werkelijk in die gevallen de bevoegdheid van de minister heeft. Het is toch niet juist, te zeggen, dat de grondwet steeds deze be voegdheid toelaat. Spr. legt er de nadruk op, dat alle vaagheid hier vermeden dient te worden. Hij kan zich niet onttrekken aan het, gevoel, dat de regering de koers niet kan vinden. JHR. MR. VAN DER GOES VAN NATERS (Arb.) merkt op, dat de prac- tijk tot nu toe enige halfslachtigheid heeft te zien gegeven. Onjuist is het, dat zoveel ambtenaren staatssecretaris zijn geworden. Deze functionarissen dienen direct bij de kabinetsformatie benoemd te worden; zo dienen zij ook te vertrekken, ate het kabinet ver hebben gekregen, zijn vrijwel geen van allen eeht ambtenaren in de normale zin van het woord geweest. Spr. geeft toe, dat de term „onder geschikt" in dit verband niet gelukkig gekozen is. Bij de behandeling van de artikelen vraagt JHR. MR. VAN DER GOES VAN NATERS (Arb.) of ook vrouwen tot staatssecretarissen benoemd kunnen worden. De vraag wordt bevestigend door de minister-president beant woord. Het ontwerp wordt zonder stemming aangenomen. Aan de orde is het w.o. wijziging van hfdst. 9 A der Rijksbegroting voor '49 (Wederopbouw) De heer GORTZAK (comm.) kon zich Gr niet mee verenigen, dat het herstel van de Scheveningse bosjes wordt uit gevoerd door D.U.W.-arbeiders. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. IN T VELD, wil graag toestemmen, dat in het geval van de Scheveningse bosjes twijfel mogelijk is. Overigens moet het gemeentebestuur hier in eerste instantie zelf beslissen. Van aandrang van het Rijk is geen sprake, omdat de gemeente pas, als ze tot de conclusie is gekomen, dat het werk niet normaal kan worden uitge voerd, aan het Rijk verzoekt het in D.U.W.-verband te mogen uitvoeren. In dien dwang zou zijn toegepast, zou dit absoluut af te keuren zijn. Na re- en dupliek wordt het ontwerp zonder stemming aangenomen. Voortgezet wordt de beraadslaging over het w.o. financiering wederopbouw publiek rechtelijke lichamen. De minister van Financiën, prof. mr LIEFTINCK zegt zijn bezwaren tegen het standpunt van de kamerleden te willen la ten 'vallen. Het gevolg daarvan zal zijn dat binnèiikort een novelle zal worden inge diend tot wijziging van de w. m. o. Spr dient een voorstel tot wijziging van de art. 12 en 18 van het behandelde ont werp in en spreekt de hoop uit. dat de kamerleden met deze wijziging thans ac- coord kunnen gaan. Mr. DE HAAS (kath.) trekt zyn amende- mDe heer HOOGCARSPEL (corrim.) zegt bezwaren te hebben tegen deze gang van zaken omdat de Kamer zich hier vastlegt op de novelle, die de minister gaat indie- neprof. mr. GERBRANDY (a.r.) dankt de minister voor het feit, dat hij structureel aan de wensen van de Kamer is tegemoet ge komen. Spr. is van mening, dat de Kamer vrij blijft t.a.v. de novelle op de w.m.o. Art. 12 wordt' zonder stemming aangeno men, met aantekening, dat de heer Hoog- carspel (comm.) geacht wil worden te heb ben tegengestemd. Mr. TEN HAGEN (arb.) trekt een aanvan kelijk op art. 18 ingediend amendement in. Het ontwerp wordt zonder stemming aan genomen. mr Aan de orde ls het w.o. tot samenvoe ging van de gemeenten Werkendam en De Werken en Sleeuwijk. Mr. VAN DEN HEUVEL (kath.) zegt, dat de betrokken gemeenten geen miniatuurge meenten zijn. De minister zal dan ook goede argumenten moeten aanvoeren, om spr. van speciale dispensatie ten aanzien van de vereffening van schulden geëist. Volgens het plan van de E.P.U. zouden de landen hun handelsschulden met el kaar vereffenen door middel van een gemeenschappelijk clearinginstituut. De exporten en importen zouden zoveel mo gelijk in evenwicht gebracht worden en de uitstaande schulden zouden gedeel telijk in goud en dollars vereffend wor den. Aangezien de meeste West-Europese landen België geld schuldig zijn uit hoofde van handelstransacties, verzoekt België om speciale consideratie voor de bedragen der betalingen in goud, zo werd vernomen. Ministers van zeven der West-Euro pese Marshall-landen komen morgen in Parijs bijeen om te trachten de E.P.U. op te richten. Groot-Brittannië heeft dit reeds zes weken opgehouden, volgens Europese financiële deskundigen, door aan te dringen op een speciale positie van het pond sterling. Deze speciale posi tie is toegekend. Het Belgische probleem, dat Volgens een welingelichte woordvoerder „te zijner tijd pok opgelost zal worden dreigt thans de oprichting van de E.P.U. opnieuw te vertragen. Een woordvoerder voor de O.E.E.C. -zei: „Er is geen—reden tot pessimisme" wat betreft de eventuele totstandkoming van een betalingsplan. Het Tweede-Kamerlid, de heer Wetter (K.N.P.), heeft aan de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen ge vraagd, of het juist is, dat op het eiland Onrust in de baai van Batavia ongeveer 125 Indonesische militairen, voor het me rendeel Ambonnezen, die deelgenomen hebben aan de bezetting van Bandung door de vrijscharen van Westerling, zich in Nederlandse gevangenschap bevinden. Indien hierop bevestigend moet wor den geantwoord, is de regering dan be reid te bevorderen, dat de berechting van deze militairen plaats heeft vóórdat de Nederlandse troepen uit Indonesië zijn teruggetrokken, en er voor zorg te dragen, dat zij, al of niet na berechting, vóór dat tijdstip hetzij naar Ambon, het zij naar Nederland worden overgebracht? Bij de opening van de Intern, ,-ïakke- ry ten toonstelling „De zilveren krake ling" te Groningen heeft minister Mansholt hedenmorgen een rede ge houden, waarin hij enkele belang rijke opmerkingen gemaakt heeft, de bakkerij en het volksvoedsel brood betreffende. Allereerst constateer de de minister, dat het aantal bakkers sinds 1939 belangrijk is teruggelopen. In 1909 waren er nog 13.000 bakkers, in 1939 16.000, terwijl dit aantal tot 1950 terug liep tot 14.500. Aangezien zeven procent van alle huishoudelijke uitgaven worden besteed aan brood, is overheidsbemoeiing ten deze zeer gewenst. Het gebruik van brood nam in het algemeen af, ofschoon het gebruik van wittebrood ten opzichte van het gesub sidieerde brood met 5 procent toenam. Sprekende over de menging van aard appelmeel in het brood, verklaarde de minister, dat noch verhoging noch ver laging van het aardappelmeelpercentage mag worden verwacht. Men bedenke goed, dat 75 procent van de grondstoffen voor het brood moeten worden betaald met aan ons geschonken dollars. Boven dien zou een intrekken van dit percen tage aardappelmeel ernstige gevolgen hebben in de agrarische (in het bijzon der de veenkoloniale) sector. De minis ter sprak de hoop uit, dat in de eerste helft van 1951 de subsidies kunnen wor den afgeschaft Z.H. Paus Pius XII heeft prof. dr. B. J. Alfrink, hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, benoemd tot consultor van de Pauselijke Bijbelcom missie. Deze commissie is door Paus Pius X ingesteld om directieven te ge ven voor de bijbelstudie en bestaat uit drie kardinalen, enkele bijbelprofesso ren van de Romeinse universiteit en een 25-tal vakgeleerden over de gehele we reld. Het belang van deze benoeming wordt het best geïllustreerd' door het feit dat prof. Alfrink de tweede niet in Rome wonende Nederlander is die sinds haar instelling in deze commissie is benoemd. Met anderhalve lengte voorsprong op de Oude Acht van Willem 3 heeft de Utrechtse studentenploeg Triton, een Jonge Acht B, gisteravond de vier en een halve kilometer lange jaarlijkse roeiwedstrijd op de Amstel gewonnen Het is' een fraaie zege van de Utrech tenaren geworden. Zij namen na de start bij het Kalfje onmiddellijk een geringe voorsprong en stonden die niet meer af, hoewel de Willem 3-ploeg met Petricek aan slag en verder met de be kende skiffeurs Neumeier, Reiding en Van der Meer herhaaldelijk het tempo iets verhoogde om te trachten de ach terstand in te lopen. De Telegraafbeker werd in 1948 door Nereus en verleden jaar door Njord gewonnen. DONDERDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 18.00 hobo, 18.25 vakbeweging, 18.40 Leger des Heils, 19.00 nieuws, 19.15 amusem.muz.. 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 Franse liedjes, 20.45 emigratie naar Z. Afrika, 21.00 gram., 21.15 wegverkeer, klankbeeld, 22.15 De vaart der volken, 22.35 Alborada del Gracioso v. Ravel, 23.00 nieuws, 23.15 serenade In bes v. Mozart. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 strijdkr.. Vraag en aanbod. 19.00 volksmuziekschool, 19.30 Galaconc.: De Italiaanse symph. v. Mendelssohn, pianoconc. v. Mozart, in de pauze plm. 20.40 De stenen spreken, 3e symph. v. Pijper, De vuurvogel van Strawinsky. 21.45 nieuws. 21.50 viool- werk v. Dvorak enz., 22.10 Nederlands belang bij herstel van Duitsland, 22.30 Musettemuz., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 amusementsmuziek. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 werk v. Ferguson, 9.15 zieken, 9.35 strijkork., 11.00 symph. Minuten v. Don- nanyi, 11.15 vioolrecital, 11.45 Russ volksdansen, 12.33 koor, 13.00 nieuws, 13.15 operafragm., 14.00 lichte muz. 14.40 boek, 15.00 suite no. 3 v. Reger, 15.25 Valses v. Schubert, 15.40 voordr 16.00 kamerork., 17.00 In de lens. 17.30 Fries progr., 17.45 orgel. HILVERSUM n, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.18 operettefragm., 8.50 vrouw 9.00 symph. v. Handel. Romantiscne suite v. Reger. VPRO: 10.00. VARA: 10.20 Weense liedjes, 10.30 vrouw, 10.45 liede- renrecital, 11.05 Katrina, feuilleton, 11.20 zang, 11.30 orgel. AVRO: 12.00 Skymas- ters, 12.33 sport, 12.45 Strauss-melodieën. 13.00 nieuws, 13.15 Tom Erich, 13.40 kookles, 14.00 sinfonia v. Veretti, conc. v. Bernstein, 15.00 Ons volk en zijn dichters, 15.20 Rosen aus dem Süden v. Strauss, 15.30 Renova en ork. VARA: 16.00 Trio Pia Beek, 16.30 jeugd, 17.00 omroepkoor, 17.25 Wij en de muziek. de noodzakelijkheid van de samenvoeging te overtuigen. Dit is gelukkig ten slotte in de Memorie van Antwoord gebeurd, wat de eerste twee gemeenten aangaat. In Sleeuwijk schijnt men op zelfstandigheid prijs te stellen; de argumentatie is echter zwak en tegen de vorming van een afzonderlijke nog kleinere gemeente Sleeuwijk bestaan toch wel grote bezwaren. Spr. is voor het ontwerp. Mr. VERKERK (a.r.) is het opgevallen, dat de minister huivert om Sleeuwijk af zonderlijk te laten voortbestaan. Betekent dit, dat de minister permanent huiverig is van gemeenten met ongeveer 3000 inwoners? De heer RITMEESTER (v. en d.) vraagt zich af of het noodzakelijk is ook Sleeuwijk bij de samenvoeging te betrekken. Waarom zou de minister huiverig worden voor de structuur van de zelfstandige gemeente Sleeuwijk? Mr. BERNINK (c.h.) is van mening, dat van Sleeuwijk een afzonderlijke zelfstandige gemeente gemaakt kan worden. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. TEULINGS, zegt, dat hij in het algemeen van mening is, dat waar goede samen werking mogelijk is, men niet al te spoedig tot samenvoeging behoeft over te gaan. Als echter het gehele bestuurlijke gebied in de samenwerking betrokken wordt, is het beter tot samenvoeging over te gaan. Spr. ontkent, dat nit zijn huivering voor een genieente Sleeuwijk van 2700 inwoners geconcludeerd mag worden, dat hij huiverig is voor iedere gemeente van dat aantal inwoners. Spr. ontraadt ten sterkste een aparte gemeente Sleeuwijk te stichten. Na re- en dupliek wordt het ontwerp zonder stemming aangenomen. De vergadering wordt te 17.45 gesloten. Nora Belwin-prijs. 2040 m.: 1. Narciso 2 1.38.8; 2. Over Again; 3. Liberator W. f4.40, pl.: f 1.80, f 1.20, f2.20; koppel: f 14.70; covercal: f 2.60. Noble Star-prijs, 2100 m.: 1. mr. Fried 1.30.3; 2. Lycurgus; 3. Lord Gregor W.: 16.50; pl.: f2.80 f4.40, f 1.40; koppel: f 154.30; covercal: f 14.50. Napolitaine-prijs, 1560 m.: 1. Nanda 1.32.1; 2. O. Dorighy; 3. Kalumet Axkit. W.: f4.80;; pl.: f2.10, f 19.90; koppel: 55.20; covercal f 8.40. Nosina-prijs 2120 m.: 1. Lord Heuy 1.28.8; 2. King Spencer; 3. Louise de la Maire B. W.: f66.40; pl.: f 14.90, f2.50; koppel £41.covercal: f4.10. Noisette-prijs 1600 m.: 1. Arienne 1.45.4; 2. Robespierre; 3. Taxiol. W.: f7.50; pl.: fl.50, fl.10, f2.—; koppel: f3.50; cover cal: f 3.80. Totale omzet: f 24.802.50. De finale van het internationaal mili tair voetbaltournooi, welke op het HBS- terrein te 'sGravenhage tussen Italië en België werd gespeeld, is geëindigd in een 21 overwinning voor Italië. De rust ging in met 10 voor Italië, dat nier- mee winnaar van het tournooi werd. België is tweede. Te Den Haag is gisteren een verga dering gehouden van de Internationale Militaire Sportraad onder voorzitter schap van commandant H. de Bnis (Frankrijk), waarin het voorlopige mili taire sportprogramma voor 1951 werd vastgesteld. Het ziet er als volgt uit: in Nederland: Handbal in JuliAugus tus; in Denemarken: Zeilen (Augus tus); in Zweden: Zwemmen (Augus tus); in België: Schermen en de Pen tathlon (Juli); in Frankrijk: militaire vijf kamp en de crosscountry (datum wordt nader vastgesteld)in Italië: Athletiek (September); in Egypte: Voetbal en basketball (Januari 1952). Het bestuur van de Belgische Wieler bond heeft gisteren de twee Belgische ploegen bekend gemaakt, die zullen deel nemen aan de Tour de France. De A-ploeg: Maurice Blomme. Hilaire Couvreur, Marcel Dupont, Marcel Hen- drikx, Raymond Impanis, Roger Lam- brecht, Constant Ockers, Alberic Schotte. Edouard van Ende en Joseph Verhoert. De B-ploeg: Armand Baeyens, Alexan dre Close, Marcel Demulder, Albert Du- buisson, Jean Storms. Marcel Ver- schueren. Reserves: Jean Bogaerts, Jean Breuer. Isidor de Rycke, Roger Gyselinck, Edouard Peeters, Lionnel van Brabant. Paus Pius de Twaalfde, die al vele malen blijk gegeven heeft van zijn be langstelling voor de wielersport, heeft gisteren de deelnemers aan de Ronde van Italië ontvangen. De Paus wenste de winnaar van de Ronde de Zwitser Koblet geluk. De Italiaan Glno Bartali had tijdens de audiëntie een ereplaats. In de St. Pieter waren dui zenden pelgrims aanwezig uit Frank rijk, Engeland, Zwitserland, de V. S. en Mexico. Bij regenachtig weer werden gisteren de paardenraces te Ascot voortgezet De Royal Hunt Cup, de belangrijkste race van de dag, werd gewonnen door het paard Hyperbole, eigenaar Rank. dat bereden werd door de Australische jockey Arthur Breasley. Tweede werd, met een hoofdlengte verschil. Sir Percy Loraine's paard Wat Tyler, dat 100/30 genoteerd stond. Voor de zomercompetitie van de K.N.Z.B. werden de volgende water- polowedstrijden gespeeld: Haarlem: he ren le kL afd. A: DWRGZC 111; Arnhem: heren le kL afd A: Neptunus ArnhemRZC 22. Het Nederlands brandweerelftal speel de gisteravond te Den Haag een voetbal wedstrijd tegen VUG De uitslag was 0—0. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Nederlandse Dambond zul len op Hemelvaartsdag 1951 te Amster dam provinciale massakampen worden gehouden, waaraan 1200 dammers deel- VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH, 14 Juni Op de markt werden aangevoerd 3535 stuks vee, zijnde 937 runderen. 84 vette kalveren. 544 nuchtere kalveren. 58 zeugen. 63 lopers, 1469 biggen, 369 schapen en lammeren, 11 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalf vaarzen van f 650925 p. st., gulste koeien van I 500—700 p. st., kalfvaarzen van 625900 p. St., klamvaarzen van f550600 p St., guiste vaarzen van f 450575 p. St., pinken van f, 300^25 p. St., graskalveren van f 160—285 p. st., nuchtere fokkalveren van f 70115 p. st., nuchtere slachtkalveren van f 40—65 p. st., lopers van f 60—70 p. st., biggen van f 35—55 p. st., schapen van f 6580 p. St., schapen met lammeren van f 95145 p. st., geiten van f 2045 p. St. Vette koeien le kw. tot f 2.90, 2e kw. f2.60 f 2.80, 3e kw. f 2.402.60 per k.g. Melk vee duur. ÏIELSE VEILING SEPTER, 14 Juli. Aardbeien: Deuts. Evem le soort 5886, 2de srt. 26—54, Madame Moutot le srt. 4470. 2de srt. 26—44. Kersen: Vroege Duitse a 72—98, b 5581, c 1934; vroegste V. d. markt b 54—85, c 15—25, Meikersen 39. ABBEDIJK 14 v. Rio n. Santos, AKKBUM- DIJK 14 bij K. Race, ALCOR 15 te Porto Alegro, ALMDIJK 14 te Londen, ALMKERK 15 te Marseille, ALNATI p. 14 St. Pauls Rock. AMSTELDIEP p. 14 Finisterre, AM- STELDIJK 14 bij Scilly eil.. AMSTELKERK 14 te Donala, AMSTELVEEN 14 bij K. Ra ce, ANDIJK 14 te Bremen, ARNEDIJK 14 v. Galveston n. New Orleans, BAARN 14 V. Balbao n. Guayaquil, BEVERWIJK 14 bij Malta. BONAIRE 14 bij Madeira, BORNEO 14 te Suez, BREDA p. 14 Sombrero eil.. CAL- TEX PERNIS 15 te Ras Tanura, CALTEX THE HAGUE 14 te Bahrein, CELEBES 15 te Surabaja, DRENTE 14 v. Djakarta n. Singapore, EEMLAND 14 bij K. St. Vincent, ESSO AMSTERDAM 14 v. Rott. n. Aruba. ESSO DEN HAAG 14 bij Fayal, FARMSUM p 14 Beachy Head, GAASTERKERK 14 v. Suez n. P. Saïd, GADILA 14 bij Barbados, GENERAL A GREELY p. 14 K. St. Vincent, GROOTE BEER p. 14 Algiers, HAARLEM 14 bij Scilly, HECUBA 14 bij Corantijnnvier. HELLENIC PRINCE p. 14 P. Said. JAPARA p 13 Gibraltar, JAVA 14 bij Ouessant, JO- HAN v. OLDENBARNEVELT 14 bij K. Blan co, KEILEHAVEN p. 13 Ouessant KOTA GEDE 14 bij K. Blanco, K°TA WT™ 14 v. Colombo, LEKHAVEN P-14 K. Finister re, LEOPOLDSKERK p. M M^ta LEUVE- KERK 14 te Khorramshar. LIEVE VROUWE- KERK 14 te Khorramshar. LUNA 14 v Rott. n. Tel Aviv, MAASHAVEN 15 te Lage», MAASKERK 14 v Las Palmas n Plymouth, MEERKERK 14 te Suez, MENTOR 14 bij Malta MUIDERKERK 14 v. Antwerpen n. Rott. NIEUW AMSTERDAM 14 bij K Ra ce NOORDWIJK p. 14 K. Bougaronl, ORAN JE p 14 Socrota, PHRONTIS 14 v. Belawan n. Aden. PRINS WILLEM V 14 bij Bishops- rock, REMPANG 15 te Makassar, RONDO 15 te Rott., ROTTI 15 te Djakarta. SALA- WATI p. 14 K. De Gata, SARANGAN 18 te Halifax. SIBAJAK 14 v. Colombon. Aden. SLAMAT 15 te Djakarta. STAD DOR DRECHT p. 14 K Carbon, STAD HA.AR- LEM 14 te Narvik v. Emden STAD MAAS TRICHT p. 15 Burlings, TALISSE 15 te Bah rein, TAMO p. 14 Beachy Head, TERNA TE p. 14 K. St. Vincent, TIBIA 14 bu Flo- res, VENUS 14 v. Falmouth n Amster dam, VOLENDAM p. UWlghtAVELTEVRE DEN 14 v. Rott. n. Djakarta. WESTERDAM 14 bij K. Race. WESTLAND p. 14 Fem. Noronha. WILLEM RUYS 15 te M°mbo. ZEELAND 14 v Londen te Blyttt, ZIJPEN BERG p. 14 Ibiza.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7