DE HOUDING VAN BELGIË TEGENOVER PLAN STIKKER KOMT NEER OP WEIGERING Zeventig sportvliegtuigen te Hilversum opgestegen De roofoverval aan de Heerensingel te Haarlem Grote ontstemming in Belgische pers over Nederl. handelwijze „Geen godsdienstvrijheid in Oost-Duitse republiek" NEHRU STEUNT DE INDONESISCHE AANSPRAKEN OP W.-NIEUW-GUINEA Sint Adelbertus-relieken naar Egmond overgebracht Benelax-rondvlucht vandaag begonnen VAX XIEL Tot hoofd en hart Een der daders en minderjarig meisje in arrest Het uitstel van de Benelux-conferentie Kerkelijke leiders belasterd als oorlogsstokers Oplossing langs vreedzame weg" John Thiessen op weg naar Singapore Premie-verhoging voor vrijwillig verzekerden Het weer SCHEVENINGEN WORDT HOOFDKWARTIER AIR FRANCE VERBIEDT NACHTLANDINGEN HET EILAND IN DE PERZISCHE GOLF OP HORLOGES - KLOKKEN Nieuwe roof voorbereid Midden Juli rapport enquête-commissie VRIJDAG 16 JUNI 1950 74sfe JAARGANG No. 24794 WEER EEN ATOOMSPION GEARRESTEERD WESTERLING VERKLARING VAN KARD. VON PREYSING SUKARNO TEGEN BEHEER- SCHAP VAN DE V.N. Edammer kaasje en bols als geschenk Als getuige a décharge Van 63 tot 80 cent Bü geallieerde luchtmanoeuvres DE VLIEGRAMPEN BIJ BAHREIN Sabotage onwaarschijnlijk doch niet uitgesloten GROTE HOUTSTRAAT 86 67 JAAR SPECIAALZAAK Oost-Duitse regering besluit „zeepolitie" te vormen BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeriigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rurv Wnd. hoofdredacteur: Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 oer maand, f 4.55 oer kwartaaL 2. De leerlingen van de lagere scho len niet meer in deze anti-christelijke leer verplicht worden onderwezen. 3. Kinderen en jongeren niet meer gedwongen worden zich bij de onder communistische leiding staande Vrije Duitse Jeugdbeweging aan te sluiten. 4. Alle pogingen van de Volkspolitie om het godsdienstige leven tot binnen de muren van de kerken te beperken worden gestaakt. 5. Alle christenen het recht krijgen onbeperkt godsdienstige activiteit bui ten de kerken te ontplooien. 6. De Oost-Duitse autoriteiten onmid dellijk ophouden met haar dwang op personen om zich bij organisaties of massabewegingen aan te sluiten. 7. De Katholieke Kerk het recht ontvangt vrijelijk haar eigen periodic ken te publiceren en de katholieken wordt toegestaan katholieke periodie ken, die buiten de Oost-Duitse republiek worden uitgegeven, te lezen". (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. De Belgische pers toont zich zeer ontstemd over wat „La Libre Belgique" Haar aanleiding van de besprekingen van de Raad der O.E.E.S. te Parijs over «en Europese betalingsunie „de egoïstische houding van de Hollanders" noemt, „die de Belgen eens te meer ijskoud in de steek hebben gelaten na hun eigen inzichten eerst rustig te hebben doen zegevieren". In het kader van het plan- Stikker werden namelijk aan België aanzienlijke credieten gevraagd men noem» het cijfer van twaalf milliard francs in de loop van twee jaar terwijl het land ook geen directe Marshall-hulp zou ontvangen. Niet alleen acht men hier deze laatste noodzakelijk met het oog op de dringende modernisering van het economisch apparaat en voor binnenlandse investeringen ter bestrijding Van de werkloosheid, doch tevens merkt men op, dat de andere landen dank zij het Marshall-plan hun posities aanzienlijk hebben kunnen verbeteren en het aldus voor België moeilijk is met hen te concurreren. Over het algemeen stemt de pers dan ook in met de radicale houding door Van Zeeland te Parijs aangenomen en door het in allerijl bijeengeroepen mi nisterieel coördinatiecomité goedge keurd. Deze komt neer op een volstrek te weigering. De mogelijkheid werd zelfs onder ogen gezien, dat België ge heel zou moeten afzien van deelneming aan de Europese betalingsunie. „La Na tion Beige" schrijft in dit verband o.m.: „Zeker is dat de houding van België niet zal veranderen en dat er geen kwestie is van toegeven." Andere bladen beschrijven uitvoerig de consequenties, die zouden bestaan uit een terugkeer naar het regiem der vergunningen, van het bilateralisme en het dirigisme. De ,,Peuple" voegt eraan toe, dat heel de buitenlandse politiek er de weerslag van zal ondervinden, doch het blad kan zich toch niet goed indenken hoe men een betalingsunie zou oprichten met niets dan debiteurlanden. aangenomen dan dat Zwitserland het Belgische voor beeld zou volgen. Terwfll de meeste bladen hun pijlen uitsluitend afschieten op de eisen, die te Parijs aan België werden gesteld, trekt „La Libre Belgique" in de volgen de termen van leer tegen het plan- Stikker als zodanig. Zij noemt het plan doordrenkt van „ongehoord dirigisme". „Dit systeem van subsidies op interna tionale schaal heeft alle fouten van de binnenlandse subsidies en nog andere. Ziet men b.v. de Nederlandse steenkool industrie reeds de Belgische mijnen on dersteunen of de Nederlandse landbouw de premie betalen die België toekent aan zijn kaasproducenten? Het plan-Stikker is slechts een dirigistisch initiatief, dat niet kan bijdragen tot de reorganisatie van Europa. Het kan hoogstens de alge mene verwarring nog vermeerderen. Onder voorwendsel de douanebelemme ringen op te heffen en de vrijheid te herstellen voert het een nog radicaler en verderfelijker dirigisme in." Intussen werd bij dezelfde gelegenheid door het ministerieel coördinatiecomité ook besloten de Beneluxcopferentie, die tegen het einde van deze maand te Ostende moest samenkomen, tot Juli uit te stellen. Men gaf hiervoor niet alleen de gebeurtenissen te Parijs als reden op tal van Beneluxkwesties hangen in derdaad nauw samen met de onderhan delingen omtrent de Europese betalings unie doch men verwees ook naar de De Amerikaanse geheime politie, het F.B.I., heeft een 44-jarige chemicus, Al fred Dean Slack uit Syracuse (New York)gearresteerd op beschuldiging van medeplichtigheid aan atoomspionnage voor de Sovjet-Unie, waarvoor dr. Klaus Fuchs thans een gevangenisstraf van 14 jaar uitzit. Volgens het Amerikaanse ministerie van Justitie wordt Slack als medeplichtige beschouwd van Harry Gold, die 23 Mei werd gearresteerd en beschuldigd wordt van het doorgeven van atoombomgeheimen, die hij van Fuchs ontving. Slack was in 1943 en 1944 werkzaam aan een artilleriefabriek te Kingsport (Tennessee), waar hij Gold inlichtingen zou hebben verstrekt en een monster van een nieuwe krachtige explosieve stof zou hebben overhandigd. Gold heeft deze gegevens over de vervaardiging van het monster doorgegeven „aan zijn Rus sische meerdere, Semen Semenof", aldus de bekendmaking van het F.B.I. Volgens het F.B.I. is gebleken, dal deze Semenof de geheimzinnige „Ri chard Doe", alias „Sam", is, die on langs in de aanklacht van de grote jury van Brooklyn tegen Gold ge noemd werd. Gold kende Semenof al leen als „Sam". Toentertijd was Se menof employé van de handelsonder neming Amtorg, een verbindingsorga nisatie van het Russische zakenleven in de V. S. Semenof verliet in Sep tember 1944 de V. S. Toen verslaggevers Slack kort na de arrestatie vroegen, of hy Harry Gold kende, antwoordde hij: „Ik herinner mij niet iemand van die naam te kennen. *k ben volkomen onschuldig aan enige overtreding." Hy noemde zich een tech nicus, „geen chemicus". „Ik ben niet en tvas nooit en zal nooit lid van de com munistische party zyn," voegde hy er aan toe. politie alleen bekend dat de twee overvallers lichte regenjassen droe gen. Na lang en moeizaam speuren is het de Haarlemse recherche gelukt, om een van de verdachten, de 21-jarige kellner W„ die vroeger in Haarlem werkzaam was, te Amsterdam in de Warmoesstraat aan te houden. Hij was in het bezit van een met scherp geladen automatisch pistool en vertelde aan de recherche, dat hij van plan was om gisteravond weer een roofoverval te plegen, omdat hij geld moest hebben om te leven. Alvorens deze verdachte gearresteerd werd, legde de politie in Amsterdam de hand op een minderjarig meisje, dat in Haarlem woonde en voortvluchtig was. Tijdens het verhoor bleek, dat zij in con nectie stond met de twee overvallers uit de hoofdstad. Het was de politie reeds kort na de roof bekend, dat de mannen en het meisja erbij betrokken waren, maar het was zeer moeilijk om het be wijs te construeren. De kellner en het minderjarige meisje zijn opgesloten in het politiebureau aan de Smedestraat; naar de derde verdachte, die nog steeds voortvluchtig is, wordt ijverig gespeurd. „Er bestaat geen godsdienstvrijheid in de Oost-Duitse republiek", zo zegt kar dinaal Von Preysing, de katholieke Aartsbisschop van Berlijn, in een ver klaring, die gisteren te Berlijn is uit gegeven. „Iedere loyale katholiek in Oost- Duitsland weet uit eigen ervaring, dat de in de grondwet gewaarborgde vrij heid van geloof en geweten niet be staat", aldus de Kardinaal. De verklaring vervolgt: „De. kerkeiy- ke leiders hebben verschillende malen stappen gedaan bü de Oost-Duitse re gering om de godsdienstvrijheid gewaar borgd te krijgen. Deze stappen zijn ech ter door de regeringsvertegenwoordi gers verkeerd uitgelegd en ten onrech te een politieke strijd genoemd". „De Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck, heeft zelfs de kerkelijke leiders belasterd als „oorlogsstokers" en hen er van beschuldigd, dat zij tegen de na tionale belangen van het Duitse volk stryden". Kardinaal Von Preysing beklaagt zich erover, dat de Katholieke Kerk in Oost- Duitsland geen officieel orgaan heeft, waarin zij zich „tegen deze lasterlijke aantijgingen kan verweren". „Een memorandum, dat ik vier maan den geleden aan de plaatsvervangende premier, Otto Muschke, heb gezonden, is nog steeds onbeantwoord gebleven", aldus de verklaring. „Ten einde deze onhoudbare toestand op te heffen, eis ik, dat: 1. De Oost-Duitse republiek onmid dellijk haar pogingen om de bevolking met geweld de materialistische leer op te leggen staakt. Pandit Nehru heeft vandaag openlijk zijn steun gegeven aan de Indonesische aanspraken op het Westeiyk gedeelte van Nieuw-Guinea. Op gen persconfe rentie, die hij op de laatste dag van zqn bezoek aan Indonesië hield, zei Nehru: „Het spreekt vanzelf, dat kwesties als deze langs vreedzame weg en door over leg tussen de betrokken partijen moeten worden opgelost. Een historische en geo grafische beschouwing geeft gewicht aan Indonesië's eis om West Nieuw-Guinea op te nemen. Ik stel my voor, dat West Nieuw-Guinea in de toekomst aange wezen is op Indonesië." Sukarno heeft op Bali aan U. P. medegedeeld, dat hij zich niet kan verenigen met het plan, Nieuw- Guinea onder beheerschap van de V. N. te stellen. Hij gaat evenmin accoord met het plan om het Neder landse deel van Nieuw-Guinea in Australische handen over te geven, zoals onlangs in Australische rege ringskringen is voorgesteld. Het in India verschijnende blad „Sta tesman" schrijft ten aanzien van de ver klaring van Sukarno, dat „het vuur van de strijd zal braijden tot Nieuw-Guinea vrij is", dat in tegenstelling met de ver klaring van Nehru, „India ongetwijfeld het meest ruime plan, dat in het belang van de bevolking van Nieuw-Guinea is, zal steunen, doch of dat zou bestaan in het onderschrijven van het irredentisme is geenszins beslissend getoond". De „Sydney Morning Herald" wijdt een beschouwing aan de kwestie Nieuw- Guinea en schrijft, dat de federale re gering een voorstel van de waarnemend leider der oppositie, Evat't, dat deze tij dens het debat over het buitenlands be leid heeft ingediend en dat tot strekking heeft, dat Australië Westelijk Nieuw- Guinea van Nederland zal kopen, niet in overweging zal nemen. Het enige grote dagblad, dat het voor- stel-Evatt steunt, is de „Sydney Daily Telegraph", dat in een hoofdartikel schrijft: „Er is geen reden waarom Australië geen zakelijke overeenkomst zou sluiten, wanneer de Nederlanders bereid zijn te verkopen". Vele Australische bladen bepleiten een beheer van Australië over Nederlands Nieuw-Guinea, wanneer de Nederlan ders zouden vertrekken. De „Sydney Sun" schrqft, dat „slechts de eisen van twee belangheb benden enig recht hebben op overwe ging in de eerste plaats die van de Nederlanders, wier bestuur sinds 1914 erkend is, en indien dat niet gaat- Australië. De „Sydney Morning Herald" schrijft- Indien Nederland er in zou toestem men zijn deel van Nieuw-Guinea af te staan, om redenen, die verband houden met zijn ruime belangen in Indonesië, dan zou andere actie van de zijde van Australië noodzakelijk zijn. Onder der gelijke omstandigheden zou Australië het best zijn toevlucht, kunnen nemen tot de Veiligheidsraad, teneinde een strategisch beheerschap te krijgen over Westelijk Nieuw-Guinea op grond van het argument, dat dit gebied van vitaal belang is voor de veiligheid van Austra lië en dat overdracht van dit gebied aan de Indonesiërs schadelijk zou zijn vcor de internationale vrede en veilig heid. Een congres in Queensland van een vereniging van teruggekeerde militairen heeft aan de federale regering aanbevo len, dat zy „zich tot de Nederlandse regering zal wenden, teneinde de mo- geiykheid te onderzoeken van een ver drag inzake wederzijdse ontwikkeling en verdediging van Nieuw-Guinea". Het bestuur van de Daerah-Zuid-Ce- lebes heeft een zestal opzienbarende ontslagen bij de zelfbesturen van Zuid- Celebes bekend gemaakt. De klokken van de Haarlemse Kathe drale Basiliek beierden gistermiddag feesteiyk over Haarlem, toen door het middenpad van de Kathedraal de St. Adelbertus-relieken, waarover wij reeds uitvoerig schreven, naar buiten werden gedragen om eindelijk in de Abdy van Egmond terug te keren. Tevoren waren deze relieken op het bisschoppelijk altaar geplaatst, waarna Z. H. Exc. Mgr. J. p. Hui- I Leven ten voordele van anderen is gelukkig leven. bers, bisschop van Haarlem, ple baan Mgr. Filbry en archivaris Hen- neman met de andere aanwezige geestelijken de Litanie van Alle Hei ligen zongen. Toen de relieken naar buiten werden gedragen, zongen de priesterstudenten van Hageveld de hymne der martelaren. De bisschop reisde mee naar Egmond, alwaar de relieken eveneens onder het gelui der klokken in ontvangst werden genomen en in processie rond de Abdij werden gedragen. De bisschop vroeg van de monniken een voortdurend gebed voor de zielzorg in het bisdom. Nadat Abt Dom Paulus Andriessen in de ka pittelzaal een dankwoord gesproken had, werden de Vespers gezongen. Wie de vijf honderd-jarige Amsterdamse Kalverstraat doorloopt, wacht een attractie. Een meisje in de klederdracht uit de tijd van Lodewijk XVI bespuit de voorbijgangers met eau-de-cologne. Men is er graag van gediend! (Van onze verslaggever) Met tussenpozen van nauwelijks een minuut kozen van hedenmorgen tien uur af zeventig sportvliegtuigen, afkomstig uit vele Europese landen, van het sport- vliegveld Hilversum het luchtruim met koers naar het Zuiden. Na een feeste- lüke ontvangstdag te Hilversum was de Beneluxrondvlucht begonnen Reeds Donderdagmiddag was het op het fraai aan de bosrand van het Gooi gelegen vliegveld een bont en gezellig bedrijf toen de deelnemers in hun vliegtuigjes arriveerden: Nederland stond vooraan met 23 vliegtuigen, Engeland volgde met 15, België met 10, Denemarken met 6, Luxemburg met 8, Frankryk en Italië ieder met 3 en Zwitserland met een deelnemer. Daar de vliegtuigen naar gelang van de grootte van het toestel een of meer passagiers vervoeren be draagt het aantal deelnemers ruim 150 onder wie vele dames. Een opvallende verschijning in de interessante collectie van 23 verschillen de vliegtuigtypen was de tweemotorige gloednieuwe Piaggio P. 136 amphibie van de Italiaanse markiezin Carina Negrone uit Genua, die het kostbare toestel met een fraaie landing aan de grond zette. De douane, die voor enige dagen in de grote loods resideerde maakte het de gasten zeer gemakkelijk. De gast heren, de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart en de Goois- Stichtse Aeroclub ontvingen de vliegers en vliegsters met zeer Hollandse ge schenken: een Edammer kaasje en een klein kruikje Bols. In de burgerzaal van het raadhuis werden de gasten door het Hilversums gemeentebestuur ontvangen. De burge meester mr. J. A. G; M. van Hellen- berg Hubar heette het gezelschap in het Engels welkom en sprak er zijn vreugde over uit dat de Beneluxgedach- te nu ook door de samenwerking van de Aeroclub Royale Belgique, de Aero club Luxembourg en de K.N.V.v.L. wordt uitgedragen. De voorzitter van de K.N.V.v.L., de heer C. Kolff, borduurde op dit thema door en kwam in zijn rede tot de con clusie, dat Benelux niet beter gepropa geerd wordt dan in de lucht. Na de start te Hilversum hedenmor gen zette de Benelux Armada koers naar Limburg, waar zij omstreeks het middaguur op het vliegveld Beek bij Maastricht neerstreek. Hier stond de Commissaris van de H°ningin, mr. F. J. M. A. H. Houben, gereed om het ge zelschap te verwelkomen. Na de lunch vloog men door naar Luxemburg, waar men in de middag neerstreek op het vliegveld Sandweiler. De Luxemburgse minister van Verkeer nam daar de hon neurs waar en dineerde met de sport vliegers in het clubhuis van de Luxem burgse Golfclub. Zaterdag vliegt het- ge zelschap naar Brussel, waar een bezoeK zal worden gebracht aan de Internatio nale Luchtvaarttentoonstelling. Donderdagavond is de heer John Thiessen Jr., die door de verdediger van Westerling is opgeroepen als getuige a. décharge bij de behandeling van diens zaak voor het Britse gerechtshof te Singapore, per K. L. M.-vliegtuig naar Indonesië vertrokken. Prof. P. S. Gerbrandy heeft Thiessen op Schiphol uitgeleide gedaan. Bij de bagage van de heer Thiessen bevond zich. verpakt in cellophaan, de rode baret van Westerling. Zoals bekend zal bij de behandeling te Singapore de beslissing vallen of Westerling al dan niet aan Indonesië zal worden uitgeleverd. De heer Thies sen verklaarde voor zijn vertrek, dat zijns inzien thans wel vaststaat, dat de Engelsen in de actie bij Bandung geen reden zien om Westerling uit te leve ren. Het feit, dat Th. van de Nederland se regering zijn paspoort heeft terug gekregen, ziet hij als een bewijs, dat deze wil meewerken om Westerling te redden van een zekere dood. Tenslotte verklaarde de heer Thiessen dat Wes terling nog niet weet naar welk land hij zich zal begeven in het geval, dat hij in vrijheid wordt gesteld. Drie bui tenlandse mogendheden hebben Wester ling echte.r reeds agyl geboden, volgens dc heer Thiessen. De minister van Sociale Zaken heeft de Ziekenfondsraad bericht, dat hij geen bezwaar zal maken tegen de verhoging van de premie voor vrijwillig verzeker den van 63 tot 80 cent. Verwacht mag dus worden, dat deze premie binnenkort tot dit bedrag verhoogd zal worden. De West-Duitse Bondsdag heeft gis teren definitief de uitnodiging aan West- Duitsland, om toe te treden tot de Raad van Europa, aanvaard. Het desbetreffen de wetsontwerp werd met 220 tegen 152 stemmen in derde lezing aanvaard. Tegen stemden de sociaal-democraten, de communisten, de uiterst rechtse Duitse Rijkspartij en een deel van de Beierse Centrumpartyen. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien en voor namelijk in de nacht en ochtend op klaringen. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig veran dering in temperatuur. Zon 4.19—21.02. Maan: 5.10—23.13. Naar het ANP verneemt zullen de grote internationale luchtmanoeuvres, de oefening „Cupola", dit jaar in Neder land gehouden worden. Ze zullen onder leiding staan van air chief marshall Sir James M. Robb, commandant van de Westeuropese luchtstrijdkrachten, die zijn hoofdkwartier zal vestigen in het Grand Hotel te Scheveningen. Vorig De Air France' heeft gisteren alle nachtlandingen op het eiland Bahrein in de Perzische Golf verboden nu in dit gebied kort na elkaar twee vlieg tuigen van deze maatschappij zqn ver ongelukt waarbij in totaal waarschijn lijk 86 mensen om het leven zqn geko men. Het eerste .toestel stortte, zoals ge meld, Dinsdag neer. Van de inzittenden verloren er 47 het leven. Het tweede toestel, dat 52 personen aan boord had, stortte gistermorgen vroeg by het eiland Bahrein in zee onder vrüwel gelijke om standigheden. De Air France deelde gisteren mede, dat tot nu toe 25 lichamen zijn geborgen. Veertien personen worden vermist, 13 anderen werden door een helicopter en schepen gered. Officials op Bahrein hebben weinig hoop, dat nog overlevenden zullen worden aangetroffen. Niettemin blijven tal van schepen de zee afzoeken. De mogelijkheid van een tweevoudige sabotage wordt in algemeen weinig waarschijnlijk geacht, hoewel men haar niet geheel en al uitschakelt. De directeur van de Air France in Azië, Paul Hebrard, gaf tijdens een persconferentie in Saigon te kennen dat beide catastrofes misschien te wijten zijn aan onjuiste adviezen die door de ver keerstoren van Bahrein aan de piloten zijn verstrekt. In Parijs is meegedeeld, dat het vlieg veld op Bahrein niet is uitgerust met electrische installaties om het vliegtuig binnen te loodsen, en dat de radio installatie van een primitief type is. De Air France heeft dit vliegveld ongeveer drie maanden in gebruik. Voorheen landden de toestellen in Basra. jaar werden deze oefeningen onder d naam „Operation Bulldog" In Engeland gehouden in de maand September. Men mag verwachten, dat omstreeks datzelf de tijdstip dit jaar de oefeningen znllen worden gehouden. Het spreekt vanzelf, dat de oefeningen niet tot Nederlands grondgebied beperkt blijven. Aan de oefening zullen deelne men de gecombineerde luchtvloten die deel uitmaken van het pact van Brus sel en eenheden van de luchtmacht van de V.S.. Was de oefening-„Bulldog" ver leden jaar in hoofdzaak bedoeld om de verhouding tussen jagers en bommen werpers te testen, waarbij vooral de na druk gelegd werd op de defensieve taak van de luchtmacht, dit keer zal ook de verdediging beproefd worden van in dustriecentra en verkeersknooppunten in België, Frankrijk en Nederland. De vijf landen van het Pact van Brussel. (Engeland, België, Frankrijk, Nederland en' Luxemburg) hebben tot dusverre reeds goede vorderingen gemaakt in de coördinatie van de strategie en taktiek van de lucht- en grondverdediging. De oefening „Cupola" is er o.m. op gericht deze samenwerking nog eens in de practijk te beproeven. Advertentie belangrijke parlementaire debatten, waaraan de Belgische regering op dat zelfde moment het hoofd zal hebben te bieden en naar de onvoldoende voorbe reiding van de economische unie tenge volge van de langdurige regeringloos heid, twee zaken, die men echter nu pas schijnt ontdekt te hebben. De Belgische minister van Buitenland se Zaken, Paul van Zeeland, heeft zich gisteravond per vliegtuig naar Parijs begeven voor het voortzetten van de voorbereidende onderhandelingen over de Europese betalingsunie. Van Zeeland zal de vergadering in kennis stellen van de beslissing van de Belgische regering om onder de huidige voorwaarden niet aan de betalingsuni'e deel te nemen. De Oost-Duitse regering heeft besloten een „zeepolitie" te vormen „ter bescher ming van onze democratische prestaties en de economische wederopbouw langs de kust". De politie zal douanewerkzaamheden ver richten, waterwegen afbakenen en toezicht houden op de Oost-Duitse vissersvloot. Zeven en twintig leden van Giuliano's bende op Sicilië worden op het ogenblik berecht te Viterbo. Giuliano's zaak wordt behandeld bij verstek van de bandie tenkoning zelf, die klaarblijkelijk naar veiliger oorden is uitgeweken. De bende telt 36 mant Negen leden ontbreken dus nog. Erg onder de indruk schijnen de heren niet In de avond van de 22ste Mei, om streeks half zeven, werden de buren van de manufacturier T. v. 't Hout, owner.de aan dc Heerensingel 7. opgeschrikt door een luid geroep om hulp. De winkelier bleek opgesloten te zijn in de keuken en naar hij verklaarde, hadden twee man nen hem op een stoel vastgebonden. Een der mannen was eerst in de winkel ge komen en vroeg om een paar nylon- kousen. Toen kwam een tweede man binnen, die de deur afsloot, en terwijl de winkelier bezig was de gevraagde kousen voor de dag te halen werd hij naar zijn zeggen met een revolver bedreigd en gedwongen naar de keuken te gaan. Tot 8 uur waren beide mannen bezig geweest met het doorzoeken van het huis en zij vérdwenen met een buit van negenhonderd gulden. Deze roofoverval bleef lange tijd in een waas van geheimzinnigheid gehuld en ook de recherche had aanvankelijk slechts de beschikking over zeer vage gegevens. Het was de (Van onze verslaggever) Midden Juli verschijnt het vierde rap port van de Enquête-commissie, dat, drie delen groot en met een omvang van meer dan drieduizend pagina's, verhaalt van de gang van zaken by de Geheime Diensten in oorlogstijd en van de ge beurtenissen by het veelvuldig contact tussen Londen en het bezette gebied. Uitvoerig zqn ook beschreven de vele en langdurige verhoren, die de commis sie heeft afgenomen, met betrekking tot het England-Spiel. De priorij te Egmond is verheven tot abdij. In processie zijn de ré- lieken van St. Adelbertus naar de abdij overgebracht. Mgr J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, schrij- I dend achter de reliekdragers. Naast hem dom Andriessen, abt van Egmond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1