LAB0URPARTIJ MOET ZICH VERANTWOORDEN Ferdinand B LOCOMOTIEF Conferentie in Londen over het plan-Schaman begonnen m Nieuwe arrestatie verricht in atoomspionnagezaak BIJ GRAMSBERGEN STAAT DE HOOGSTE BOORTOREN VAN EUROPA HERZIENING UITVOERINGSORGANISATIE SOCIALE VERIEKEBIMG r EEN PELGRIMAGE NAAR ROME Geen nieuwe looneis, nu r Het weer. Tot hoofd en hart Acheson geeft geen commentaar Gegevens verstrekt aan Harry Gold Maar olie is er tot nu toe nog niet uit gekomen Zwaartepunt zal in handen komen van het georganiseerde bedrijfsleven Spoedig gewijzigde ouderdomsverzekering J Benelux-vlieger raakte „de weg" kwijt Jr- Negen en zestigjarige loopt het in twee maanden André Basdevant vecht nu reeds 20 jaar voor een Kanaaltunnel K- ZATERDAG 17 JUNI 1950 74ste JAARCANG No. 24795 TOERISTENVLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING Passagiers ongedeerd OOK SPOEDIG BORINGEN IN r. PANDIT NEHRU VERTROKKEN tiEen unieke ervaring" VALSE BILJETTEN VAN f 100 UITGEGEVEN Complot opgerold Hoofdprijzen Niwin-loterij Het plan weer ter tafel gebracht BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden meaedelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zorider ooqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 oer maand f 4.55 oer kwartaal. Vertegenwoordigers van de socialistische partijen van tien Europese landen zijn gisteren in Londen bijeengekomen teneinde te trachten meer eenheid te brengen in de socialistische houding ten opzichte van het plan-Schuman voor samensmelting van de West-Europese steenkolen- en staalindustrieën. Verder zal men op de geheime bijeenkomsten, welke drie dagen lang in Transport House gehouden zullen worden, de houding der partijen ten opzichte van de Europese eenheid nader bespreken. De partyleiders zijn in Londen op uit nodiging van de Britse Labourpartij en er zijn aanwijzingen, dat de gastheren scherp aan de tand gevoeld zullen worden over hun houding t.o.v. de Euro pese eenheid. De verklaring, die de Labourpartij deze week heeft uitgegeven, is door vele Europese socialisten met zeer veel reser ve ontvangen. Sommige Franse socialis ten waren er zelfs zo verstoord over, dat zij overwogen hebben de uitnodiging voor de vergadering in Londen af te slaan. Tenslotte werd besloten een dele gatie van één man te zenden. Behalve door Frankrijk wordt de ver gadering bijgewoond door vooraanstaan de socialisten uit België, Denemarken, Oostenrijk, Nederland, Noorwegen, Zwe den, Duitsland en Italië. De Zwitserse socialistische partij is niet vertegen woordigd. De Britse vertegenwoordigers ter con ferentie zijn Hugh Dalton, Sam Watson en Morgan Philips. Paul Hoffman, de Amerikaanse administrateur van het plan-Marshall, heeft gisteren zijn criti- sche uitspraak van Donderdag over de verklaring van het bestuur der Britse Labourpartij inzake de Europese eenheid enigszins gewijzigd. Donderdag bestem pelde hij deze verklaring als „betreu renswaardig isolationisme". Gisteren zei hij op een niet-officiële persconferentie op het Witte Huis. dat hij Donderdag, toen hij voor een congres-commissie sprak, alleen maar krantenberichten over de Labourverklaring had gezien. Nu had hij kennis genomen van het ge hele verslag. Hij zei: „Het is een perfec te diplomatieke verklaring. Ik zou aan de hand van een willekeurig aantal zinnen uit de verklaring kunnen bewij zen, dat er betreurenswaardig isolatio nisme in het spel is, maar aan de hand van een ander aantal zinnen zou ik ook kunnen aantonen, dat de Labourpartij volledig voorstandster is van Europese eenheid en bereid is deel te nemen aan de Europese betalingsunie en het pian- Schuman". Richard Crossman, vooraanstaand lid van de* linkervleugel der Labour- fractie in het Britse lagerhuis, ver klaarde gisteravond in antwoord op Hoffman's eerste verklaring, dat het manifest van de Labourpartij over de Europese eenheid uitdrukking gaf aan de nauwgezet omschreven gezichts punten van het partijbestuur eo mi nister Bevin. „Als. Hoffman verwacht, dat de mi nister-president het manifest zal desa voueren, zal hij in zijn verwachting worden teleurgesteld", zo zeide Cross man. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie gezegd de verklaring van de Britse Labour partij over de eenheid van Europa als een „partij-pamflet" te beschouwen. Hij wenste daarom geen commentaar te le veren. Attlee had in het Lagerhuis dui delijk gemaakt, dat het niet een verkla ring omtrent de Britse regeringspolitiek was, aldus Acheson. Acheson zeide in Londen geen ophel dering te hebben gevraagd en zulks ook niet van plan te zijn. Gevraagd naar zijn mening over het plan-Stikker, antwoordde hij, dat het State Department geen houding had aan genomen ten opzichte van het vóór en het tégen van het plan. Het ministerie verheugde zich echter over het feit, dat er voorstellen werden gedaan. Het was goed. indien men over deze voorstellen beraadslaagde Een dezer dagen had een vliegtuigongeval plaats op het vliegdekschip de Prince William". De piloot, die een landing probeerde te maken op het dek van het schip, raakte uit de koers. Hij trachtte door gas te geven zich weer op te trekken, maar vloog tegen de commandotoren. De piloot kreeg hevige brand wonden, terwijl 5 leden van het dek-personeel werden gewond Omdat er toeval lig gefilmd werd aan boord, zag de fotograaf kans een unieke foto tijdens het ongeluk te maken. De Amerikaanse Federale Veiligheidsdienst (de F. B. L) heeft een nieuwe ar restatie verricht in de atoomspionnage-zaak. De directeur van het F. B. I., Edgar Hoover, maakte gisteren de arrestatie be kend van David Greenglass, onder beschuldiging dat hij zou hebben samenge zworen met de reeds eerder gearresteerde Harry Gold en een Russische agent, om gegevens over de atoomenergie in handen te krijgen. Hoover verklaarde, dat Greenglass, die tijdens de oorlog in de atoombom-fa- brieken van Los Alamos in Nieuw Mexico strikt vertrouwelijke werkzaamheden verrichtte, gegevens heeft verstrekt aan Gold, die deze vervolgens ter hand stelde van Anatoli Yakovlef, een vooegere vice-consul der Sovjet-Unie in New York. Het hoofd van het New Yorkse bu reau van de F.B.T., Edward Schneidt, deelde mede, dat Greenglass zijn con tact met Gold had verklaard door te zeggen: „Ik was van mening, dat het een grote tekortkoming was van de Ver. Staten om Rusland geen inlichtin gen te verschaffen over de atoombom, daar dit land toch een bondgenoot was." Scheidt zei, dat Greeenglass als ser geant van de technische dienst werk zaam was geweest bij het atoomproject in New - Mexico. Greenglass had zich zelf van de geheimen meester gemaakt en had deze niet van derden ontvan gen. Greenglass is geboren in de V.S. Hij (Van onze redacteur) Door benzinegebrek heeft een Neder- ZAANSTREEK EN BIESBOSCH? lands toeristenvliegtuig in de omgeving van Lanaken (België) een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig werd ge deeltelijk vernield. De twee passagiers bleven ongedeerd. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot herziening van de uit voeringsorganisatie der sociale verzeke ring. De regering deelt blijkens de toelichting het standpunt van de ge mengde commissie, dat het zwaartepunt van de uitvoering der sociale verzeke ring gelegd moet worden in handen van 'organen van het georganiseerde bedrijfs leven. Zij onderschrijft de opvatting, dat het gewenst is de belanghebbenden zo veel mogelijk bij de uitvoering te betrek ken, hetgeen, blijkens de ervaring, het best kan geschieden bü een bedrijfstaks- gewijze opbouw van de uitvoeringsor ganisatie. Deze voorkeur voor het per be- drijstak werkende orgaan betekent, dat voor de thans bestaande alge- igene bedrijfsverenigingen in de nieu we organisatie geen plaats meer is. Slechts voor een algemene bedryfs- vereniging zal, zolang niet alle werk gevers en verzekerden in de opge richte vakbedrijfsverenigingen kun nen worden ondergebracht, een plaats moeten worden ingeruimd, doch het naast elkaar functionncren van verschillende algemene bedrijfs verenigingen zal in de toekomst niet meer mogelijk zijn. De regering heeft niet geaarzeld ook de uitvoering der ouderdoms verzekering in handen van de be drijfsverenigingen te leggen. Zij heeft zich daarbij in het bijzonder laten leiden door de overweging, dat alleen op deze wijze unificatie van de uitvoering der sociale verzekering kan worden bereikt. Met het oog op de belangen van die groepen der bevolking, welke niet geacht kunnen worden tot het bedrijfsleven te behoren en die mitsdien niet geacht kunnen worden haar vertegenwoordi ging te vinden in de organen van het georganiseerde bedrijfsleven, houdt de voorgestelde regeling de mogelijkheid open om deze groepen bij de oprichting van een bedrijfsvereniging en in het be stuur daarvan te betrekken. De bedrijfs verenigingen zullen, naast de overkoepe lende Sociaïfe Verzekeringsraad, de uit sluitende dragers der verzekering worden. Dit betekent, dat zij het vrijwillige en particuliere karakter, dat zij bij de hui dige ziekteverzekering bezitten, niet lan ger zullen behouden, doch meer het ka rakter krijgen van publiekrechtelijke organen, welke krachtens de wet gëzag hebben ten aanzien van de personen, die van rechtswege bij haar zijn aangesloten dan wel van rechtswege bij haar ver zekerd zijn. Wil de voorgestelde organisatie der sociale verzekering niet leiden tot een onefficiënte uitvoering tengevolge van de veelheid van organen, dan is het noodzakelijk het denkbeeld van een cen trale administratie, zoals dat en in de nota's van de Stichting van de Arbeid en in het rapport van de gemengde com missie is verdedigd, over te nemen. Met de reorganisatie der sociale ver zekering kan niet worden gewacht, tot dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganen in voldoende mate zijn gevormd. Derhal ve meende de regering goed te doen in de wet te bepalen, dat .hij algemene maatregel van bestuur kan worden be paald, dat taak en bevoegdheden van een bedrijfsvereniging worden uitgeoefend door een bij deze maatregel aan te wijzen publiekrechtelijk bedrijfsorgaan. Een ontwerp van wet, houdende rege ling van een herziening ouderdomsver zekering, verkeert in een gevorderd sta dium van voorbereiding. Ten einde de overgang van de oude naar de «ïieuwe organisatie zo goed mo gelijk te doen verlopen, opent de wet de mogelijkheid, dat de huidige admini stratieve organen, zulks op aanwijzing van de Sociale Verzekeringsraad, gedu rende een zekere overgangstijd de taak van het centraal administratiekantoor waarneemt. Aldus wordt bereikt, dat een geleidelijke ontwikkeling van de huidige administratie naar het centraal admini stratiekantoor wordt verkregen en dub bele parallel lopende werkzaamheden in de overgangstijd worden vermeden. e Nederlandse Aardolie Maatschappij is momenteel onvermoeid in de weer om de gehele Nederlandse bodem te onderzoeken in de hoop te zijner tijd een tweede olieveld aan te boren naast het nu ruim vier jaar in exploita tie zijnde olieveld te Schoonebeek in Drente. Waar of men denkt dat tweede olieveld te vinden zal men u niet vertellen. Er gaan echter hardnekkige ge ruchten, dat onder Gramsbergen aan de weg van Gramsbergen naar Koevorden een nieuwe bron is ontdekt. Daar heeft de Aardolie Maatschappij de hoogste boortoren van West-Europa neergezet en is thans een diepte van 2767 meter be reikt. Maar, volgens officiële bron te Schoonebeek, nog geen olie! Momenteel boort men nog door 'n mergelachtige donkergrijze kalksteen „slinkkalk" heet dat. Al zijn er al eens oliedruppeltjes in de boorspoeling ontdekt, dat kan smeerolie van de boormachine zijn. De mensen van de Aardolie Maatschappij geloven niet in een nieuwe bron „als de zaak niet brandt". Daarom zullen bin nenkort op veilige afstand van de boorput de branders worden aangestoken. Lukt dat, dan eerst kan het grote nieuws de wereld in. aanwyzing over de verhoudingen van de ondergrond. Men moet dan van de zgn. geophysische methoden gebruik gaan maken, waarby men door waarneming met ingewikkelde en precieze instru menten gegevens met betrekking tot de ondergrond tracht te verkrijgen. Men probeert de veranderingen in de zwaartekracht te meten over een groot gebied of de afwijkingen van het nor male magnetische veld. Ook registreert men nauwkeurig door diepere aardlagen teruggekaatste trillingen, welke door explosies worden veroorzaakt. Daartoe boort men een ondiepe put, waarin de springlading wordt aangebracht. Uit de trillingen, door deze explosie veroor zaakt, kan men dan veel aan de weet komen. Maar al deze methoden geven geen afdoende antwoord op de vraag of de ondergrond oliehoudend is en of een boring rendabel zal zijn. Steeds is het de beitel, dus een proefboring, die hier be slissen moet. Op enige kilometers afstand van de boring onder Gramsbergen werd in j. een Put geboord tot 2785 meter diep. Daar werd een grote hoeveelheid aardgas ontdekt met een spanning van circa 285 atm. De verwachting werd gewekt dat daar in de buurt een olie bron aangeboord zou kunnen worden, die onder eigen druk zou kunnen spui ten, zodat men geen gebruik behoefde te maken van pompen in de volks mond als „ja-knikkers" bekend. Maar dan moet men onder Gramsbergen spoedig op olie stuiten, want men heeft ons verteld dat men niet veel dieper zal gaan dan 3000 meter! U moogt ook nog weten, dat thans een „heel belangrijke" boring wordt verricht te Oostzaan. Hier werd gis teren een diepte bereikt van 1200 meter. Bij Hoogcarspel is een diepte bereikt van 1000 meter. Bij Ureterpe, 33 km. ten Z.W. van Groningen, zit men op 423 meter en de boorbeitel gaat er hier door „als koek". Bij Haastrecht wordt momenteel een boortoren gemonteerd, evenals bij Herpst onder Heusden in Noord-Bra bant. Bij Staphorst is men al even zeer aan de gang, terwijl men in het veld te Schoonebeek de 119e exploi tatieboring verricht. Veel hoop heeft de Nederl. Aardolie Maatschappij gevestigd op de Zaan streek en de Biesbosch, om daar eer lang, evenals te Schoonebeek, olie in exploitabele hoeveelheden te winnen. door hx, is olie Maatschappij verricht, is verre van eenvoudig. Aan de oppervlakte vindt men in ons land nagenoeg geen enkele C'GzK- FERDINAND Neen, jonge en oude lezers en le zeressen, maakt u niet ongerust. Eric zou niet onze stoere Noorman zijn, als hij ook dit avontuur niet tot een goed einde zou brengen. Maar rust krijgt hij niet. Wil hij zelf ook niet. En daarom zien wij in de verte reeds een nieuw hachelijk avontuur opdoemen, waarin Eric te kampen krijgt met een gemaskerde Zwarte Rui ter. Zijn leven komt aan een zijden draad te hangen, maar ook nu weer doet zijn zwaard wonde- Intussen zijn onze jonge lezers en lezeressen, naar ons is gebleken, niet minder enthousiast over de wonderlijke belevenissen van de struisvogel Rasmus, die als kampioen-stierenvechter ook geen slecht figuur slaat. In onze krant zullen onze lezers heden voor het eerst nog een nieuwe figuur aantreffen: Fer dinand, een humoristisch man netje. Ferdinand is eigenlijk een diepe denker, wiens leven vol is van problemen. Maar, en dat is juist zijn grote kracht, hij is vindingrijk. Zijn leven is ijk aan merkwaardige belevenissen. Hij heeft twaalf ambachten en dertien ongelukken en geraakt daarbij vaak in de moêilijkste situaties. Tot zijn geluk en tot geluk ook van onze lezers weet hij er zich echter steeds uit te redden en meestal komt hij er bovendien nog zonder kleerscheuren af. De geestelijke vader van Ferdi nand is de tekenaar Dahl Mik- kelsen, een jonge Deen, die thans in Hollywood woont, waar, zoals men weet, de meeste tekenfilms vandaan komen. 7/ DAHL MIKKELSEN Zodoende heeft de Nederlandse Aard olie Maatschappij reeds meer dan 200 boringen verricht met een gezamenlijke diepte van 170.000 meter. Dat is hemels breed gerekend een afstand van Schoo nebeek naar Rotterdam! Hiervan werden 119 boringen in het veld te Schoonebeek verricht, waarvan er ruim 100 productief bleken. Hier hoefde men niet dieper te gaan dan 800900 meter, terwyi op an dere plaatsen tot by de 3000 meter werd geboord. Het tiendaagse bezoek van de premier van India Pandit Nehru aan Indonesië is Vrijdagavond besloten met een gala- uitvoering ir,- paleis Rijswijk. Te midder nacht begaf de Indiase premier zich per vliegtuig naar Singapore. In een af scheidsrede voor de radio verklaarde Nehru, dat hij tijdens zijn verblijf in Indonesië „een unieke ervaring" heeft opgedaan. Hij besloot met de woorden: „Concentreer u op de eenheid en con solideer de onafhankeiykheid. Verspil geen tijd aan ondergeschikte vraagstuk ken of internationale argumenten. Be denk, dat gy vrienden in India hebt, een ware vriendschap, die meer waard is dan pacten en bondgenootschappen". Bij zijn aankomst te Singapore was een menigte van meer dan 3000 te Sin gapore wonende Indiërs aanwezig. Nehroe, die kwaad werd, verzocht de demonstranten, die ook -ransen om zijn hals wierpen, op heftige toon weg te gaan. President Sukarno heeft op Bali nog verklaard, dat hij voorstander was van het zenden van gen Indonesische missie naar Australië om tegenover dit land het Indonesische standpunt inzake Nieuw-Guinea duidelijk uiteen te zetten. Hij zei, dat zijn regering „op redelijke voorwaarden om buitenlands kapitaal had verzocht voor de wederopbouw, doch de Amerikaanse bijstand was „zeer gering", terwijl het geld, dat van de Nederlan ders geleend was, gebruikt werd voor de betaling van hun pensioenen. Hij was niet voornemens de industrie te natio naliseren, daar men geen geld had. i Vrijdagmiddag kreeg de havenmeester van het vliegveld Hilversum via Schip hol een telefonisch verzoek om inlich tingen van het vliegveld Duisburg over het toestel 1 XAID bemand met de Luxemburgse sportvlieger P. Brasseur, die des morgens uit Hilversum was ver trokken. Het betrof een der deelnemers aan de Benelux-vliegtocht, die kennelijk de richting was kwijtgeraakt en het Duitse vliegveld had aangezien voor het Limburgse Beek, waar een tussenlan ding moest worden gemaakt. Het vliegveld Duisburg staat onder militair beheer van de bezettende macht. Later heeft men de sportvlieger in de gelegenheid gesteld zich naar Beek te begeven. Het Nederlandse volk moet olie- minded gemaakt worden", heeft ons de heer J. Pisuisse, propagandachef van de Nederlandse Aardolie Maat schappij, verteld. „Prachtig, hoe staat het daarmee?" hebben wij toen maar gevraagd. „Best", zei meneer Pisuisse. ,£)agelijks komen touring cars vol mensen die hunkeren om olie-minded te worden naar Schoo nebeek om daar te vernemen en te zien hoe de olie uit de grond komt en wat olie eigenlijk is." Meneer Pisuisse houdt dan een lezing. Hij doet dat grappig, want hij is een zoon van de grote Pisuisse, de beste conferencier die wij in deze eeuw gehad hebben. De bezoekers zijn erg belangstellend en gaan olie-minded naar huis. Toen wij dit allemaal hoorden, kwamen wij tot de conclu sie dat elk kind van de twintigste eeuw, dat nog niet olie-minded is. oliedom moet zijn en dat er voor de schuchtere ziel weinig anders over blijft dan maar in de olie te gera ken. werd opgevoed in New York; na de oorlog werkte hij als machinist in Brooklyn. Greenglass was in 1948 lid van de liga van jonge communisten. Zijn vader was een Rus van geboorte, die in 1921 Amerikaans staatsburger werd en een jaar geleden overleed. De recherche deelde mee, dat niet bekend was of Greenglass in contact had gestaan met Alfred Slack, die Don derdag is gearresteerd op beschuldiging van medeplichtigheid met Gold. De federale veiligheidsdienst heeft gisteren verder dr. Sydney Weinbaum van het Califomische instituut voor technologie gearresteerd. Het hoofd van het bureau van de re cherche in Los Angeles, Richard Hood, deelde mee, dat Weinbaum beschuldigd wordt van meineed en fraude. Op 2 Sept. 1949 had dr. Weinbaum onder ede verklaard, dat hij nooit lid van de communistische partij was ge weest, terwijl hij in werkelijkheid on der de naam Sydney Empson deel had uitgemaakt van een communistische cel. Weinbaum is geboren te Kamenez (Rusland) en zijn laatst-bekende woon plaats in het buitenland was Lemberg (Polen). Op de vraag, of de arrestatie van dr. Weinbaum verband hield met de andere arrestaties, verklaarde de woordvoerder van de recherche, dat dit niet het geval was. De Nederlandse rijkspolitie en de Belgische gerechtelijke politie hebben in nauwe samenwerking een complot opgerold, dat op het einde der vorige maand in Zuid-Limburg een aantal valse biljetten van f 100 heeft uitgege ven of pogingen daartoe in het werk stelde. Er zijn drie personen aangehou den. (Van onze correspondent) De voorstelling, die men zich maakt van een Rome-pelgrim, is meestal ver vuld van een jeugdig élan, een tikje overmoedig, en geïncarneerd in een mens in de lente van zijn bestaan. De eerste veronderstelling klopt met de figuur van de heer C. Ibelings uit Am sterdam, maar in de lente van zijn be staan is hij zeker niet meer; als we ten minste een bepaalde leeftijdsgrens willen trekken. Een man in de leeftijd van negen en zestig jaar, die twee en zestig dogen loopt om de eeuwige stad te be reiken, mag zeker teel. gezien zijn pres tatie, onder de groten in de sportwereld worden gerekend, al houdt hij zich be scheiden achteraf. „Het was louter malligheid", vertelt de heer Ibelings, als we hem vragen, wat hem ertoe bracht deze tocht te onder nemen. „Met een stel vrienden gingen we na de H. Mis dikwijls klaverjassen en toen op een goede dag het Heilig Jaar tei sprake kwam, hadden we er wel idee in om naar Rome te gaan. Oorspronke lijk wilden wij per trein of met een andere gelegenheid gaan. Toen de ande ren van lieverlee van het voornemen afstapten, zei ik, dat ik de pelgrimsreis te voet zou maken. Ik werd echter niet au sérieux genomen. .Maar ik vertrok in de morgen van 24 Maart; zonder dat iemand, behalve mijn dochter, het wist". Daarna doet hij het verhaal van de lange tocht door vele landen. „Als toe- ri zou ik het in België al opgegeven hebben", meent de heer Ibelings die als pelgrim was gegaan. Zijn bruine ogen, die stralen van vitaliteit en opti misme, doen de kracht vermoeden, waarmee hij de vermoeidheid, die hij elke dag opnieuw weer te overwinnen had, bestreed. Van de mensen „langs de weg" onder vond de heer Ibelings veel steun. Overal waar hij kwam, werd hij met open ar men ontvangen, alsof hij een verwachte gast was. Met de talen behielp hij zich zo goed en zo kwaad als het ging. Kon hij in het Frans niet meer uit zijn woor den komen, dan ging hij rad in het Duits verder en vulde het ontbrekende aan met gebaren. En voor het Italiaans had hij de meest urgente woorden op een papier staan. Alsof hij een verre herinnering ophaalt, zegt hij ineens „Sono Olandese. Vengo di Amsterdam et mi resso de Roma a piedo. Ik ben Hollander. Ik kom van Amsterdam en ik ga te voet naar Rome." Dan vertelt hij over de liften, die hij gehad zou kunnen hebben. Als een ver zoeking kwamen hem steeds weer auto's achterop die hem mee wilden nemen. Het eerste wat hij deed, toen hij in Rome aankwam? Hij ging op een van de fonteinen zitten om uit te rusten en stak een pijp op. Daarna bezocht hij de kerken van Rome. Het hoogtepunt van de reis was van zelfsprekend voor de heer Ibelings de audiëntie bij de Paus geweest. In he Vaticaan ging de edelgarde met een: At- tenzione glimlachend in de houding staan, toen zijn prestatie uit zijn pas bleek. Over de audiëntie zelf vertelt hij niet veel; alleen, dat de H. Vader hem het pelgrimsboek weer terug gaf, toen hij het aanbood, omdat het voor de pel- kon hij rustig met verwondering dj men sen gadeslaan, die zich voor de ramer verdrongen, om vooral niets te misse, van de natuur daarbuiten.... grim zelf van zo grote waarde was. De terugreis maakte de heer Ibelings per trein; maar met de wetenschap, da; er zoveel meer moois te genieten was dan men uit het treinraampje kon zien, Verwachting tot Zondagavond: Tameiyk veel overdrijvende wol kenvelden, met slechts op enkele plaatsen later enige lichte regen. Zwakke tot matige, later aan de kust vrq krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets hogere temperaturen, vooral des nachts. Zondag: Zon 4.1921.03 6.22—23.39. Maandag: Zon 4.1921.03 7.41—23.58. Maan Maan Bij de Vrijdag gehouden trekking van de laatste Niwin-loterij viel de eerste prijs, een reis naar de Verenigde Staten, op lot no. 107422. De tweede prijs, een luxe Ford-auto, op no. 332702 en de der de prijs, een schaapskooi met een kudde schapen op no. 307180. Advertentie (Van een bijzondere medewerker) Enkele weken geleden vestigden wij de aandacht op het feit, dat rond het vraagstuk van lonen en prij zen slechts door vertegenwoordigers van het N.V.V. publiekelijk een stand punt werd ingenomen, doch dat van de Zijde van het C.N.V. en K.A.B. gezwe gen werd. Voor zover her de K.A.B. aangaat is dit zwijgen thans verbroken, middels een officiële publicatie in Her stel. De kwestie overwegende van de ge constateerde overschrijding der bewuste 5% loonsverhoging naar de één zegt 2.6%, de ander ruim 3% legt de ver- bondsleiding verantwoording af van het in dezen gevoerde beleid. wij achten ons verplicht publiek, allereerst ten overstaan van onze ruim 300.000 leden en hun gezinnen, rekenschap te geven van het standpunt, hetwelk door Je eerstverantwoordelijken in de K.A.B. is ineenomen." Een verantwoording door middel van een artikel is altijd te prefereren boven die middels een spreekbeurt op een of andere incidentele vergadering. Hoe vaak immers gebeurt het niet, dat ach teraf een verantwoordelijk spreker pu blicaties in de pers als een „onjuiste weergave" van het gesprokene weer spreekt en bovendien: Verba volant, scripta manent, 't gesproken woord ver vliegt, het geschrevene ligt vast. Na deel van een schriftelijke verklaring is, zeker bij een aangelegenheid als de on derhavige. dat de scribent (en) zo voor zichtig zich uitdrukken, dat men na le zing nog niet precies weet. waar men aan toe is. Wie de Bruijn wel eens hoorde spre ken en ondertekende artikelen van hem las. heeft niet veel moeite zijn hand in het hier bedoelde Herstelartikel te her kennen. Aannemende dat de Verbonds voorzitter zelf de schrijver van deze verantwoording is, waaruit de belang rijkheid van de aangelegenheid spreekt, stellen we vast, dat weliswaar zonder de minste kans om te kunnen worden mis verstaan, de Verbondsleiding aan de leden mededeelt, dat op dit ogenblik geen eis om loonsverhoging door de le den mag worden verwacht, maar dat overigens kennelijk de leiding van onze katholieke vakcentrale met het pro bleem van lonen en prijzen zit te hou den.. Men moet bewondering hebben voor de openhartigheid waarmee het stand punt wordt kenbaar gemaakt. Ook wij hebben de laatste jaren eni ge ervaring opgedaan, niet, met alleen althans in een of andere parochie waar ijverig aan de beoefening van de chris telijke charitas wordt gedaan, maar in talrijke plaatsen op alle punten van ons vaderland, met hoofd- en handarbei ders, met middenstanders en boeren. En we weten uit eigen aanschouwing hoe de nood in talloze gezinnen bestaat en dag voor dag nog stijgt. Iedere dag op nieuw spreken we ze, de mensen met de kleine beurs, de vrouwen die zich na de oorlog nog geen nieuwe mantel kon den aanschaffen, omdat het consumen- tencrediet eerst werd besteed voor man en kinderen en voor de allernoodzake lijkste aanvullingen in huis. Ach, wat zin heeft het, die hele klach tenlitanie telkens weer te herhalen. Men moet maar verantwoordelijk staan voor het welzijn van honderdduizenden ge zinnen, men moet zich maar eens goed bewust zijn wat het zeggen wil. dat van jouw woord mede afhangt of een nieu we looneis gesteld gaat worden, ja. of neen. Op die beslissende momenten speelt die klachtenlitanie wel degelijk mee en we zijn er vast van overtuigd, dat ze ook meegespeeld heeft toen, zoals in het artikel wordt gezegd, de verte genwoordigers der bonden, die deel uit maken van de K.A.B., de vraag overwo gen of de geconstateerde prijsstijgingen een nieuwe looneis noodzakelijk maak ten. Men heeft, in het volle bewustzijn van zijn verantwoordelijkheid en van de tekorten in de gezinnen van de men sen met de kleine beurs, de vraag ont kennend beantwoord: op dit ogenblik geen nieuwe looneis. Opmerkelijk is de daarvoor aange voerde argumentatie. „In talrijke bijeen komsten, aldus het artikel, met onze mannen, is ons gezegd: laat men astu- (Vervnlg op pag. b) André Basdevant, een internationaal bekende Franse architect en ingenieur, is in Frankrijk teruggekeerd na zijn zesde poging om de Engelse regering te overtuigen, dat een tunnel onder hgt Kanaal een eenvoudiger weg is om de twee landen met elkaar te verbinden. Reeds 20 jaar vecht Basdevant voor zijn plan. Wanneer 3.000 man zes uur per dag onder de grond werken, zou de bij tunnel in twee jaar en de hoofdtunnel drie jaar later klaar kunnen zijn, aldus Basdevant. Nadat Alfred Barnes, de Engelse mi- Men is vaak graag bereid iets twee maal te vertellen, doch slechts heel zelden wil men iets tweemaal aan horen. nister van Vervoer, in November het tunnelplan aan de dijk had gezet, heeft Basdevant een nieuw Engels Kanaal tunnelcomité gevormd. Kapitein Chris topher Shawcross, lid van het parle ment en broer van sir Hartley Shaw cross, de Engelse procureur-generaal, neemt het voorzitterschap op zich. Ver leden jaar dienden 200 parlementsleden een motie ten gunste van het plan in. Thans beloven meer leden alles te doen om de bespreking te heropenen. Uit militair oogpunt vindt het plan de meeste tegenstand, omdat de autoritei ten bang zijn voor het gevaar van een invasie in Engeland via de tunnel inge val van bezetting van Frankrijk door een vijand. Volgens Basdevant kan de tunnel in een dergelijk geval onder water gezet worden. Enthousiaste Ame rikaanse ingenieurs, die Amerikaans grootkapitaal achter zich hebben, heb ben reeds aangeboden de tunnel te bou wen en te betalen op voorwaarde, dat zij als enigen de tunnel mogen beheren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1