OVEREENSTEMMING BEREIKT Twee wetsontwerpen voor verhoogde uitkering Gunstige wending voor België DE GOUDSBERG IN HET TEKEN VAN 20 JAAR KATH. VERKENNERS „27 procent van Duitse katholieken vervult de Paasplicht niet" 150ste troepenschip in ons land Werklozen worden weer bij honderdduizenden geteld" Bijzondere en kindertoeslagen Dubbele draadbreuk bij Lisse Zestien jaar geëist tegen ex-corpschef Liquidatie grafische bedrijven Grote vooruitgang geboekt Feestelijke Koempoelan te Lanteren Zevensprong rond de kampvuren r1 Kerksheid in Duitsland lager dan in Nederland Lezin? directeur „Kerkelijk Sociaal Instituut" Geen verlenging Heilig Jaar Albert Einstein doet dringend beroep op de grote mogendheden Tot hoofd en hart .Het weer. Hoewel de wereld potentieel rijk is, leven velen in armoede Rede mr. Joekes te Genève LEVENSLANGE STRAF BEVESTIGD Nederlander in Parijs gearresteerd DE VROLIJKE „KERSEPIT" EN EEN BOZE TELEFOONDIRECTEUR Socialisten worden het niet eens over super- nationaal gezagsorgaan MAANDAG 19 JUNI 1950 74ste JAARGANG No. 24796 DE EUROPESE BETALINGS-UNIE I et, 8?5 ATOOM- EN WATERSTOFBOM Naweeën van de aanval op Hirosjima en Nagasaki 99 Pensioenen overheidspersoneel Spoorwegverkeer tijdelijk gestremd Joden gearresteerd en aan Duitse politie overgeleverd KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND Procuratiehouder krijgt f 10.000 boete Staatsloterij Prijsvraag veroorzaakt telefoonstoring De internationale conferentie te Londen BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Ruft Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1.52 oer maand, f 4.55 oer kwartaal. Over het plan om een Europese Betalings-Unie in te stellen is thans te Parijs volledige overeenstemming bereikt, aldus verklaarde min. Stikker Zondag. De onderhandelingen namen een voor België gunstige wending. Men is het n.l eens kunnen worden over een formule, waarmede ook België zou kunnen instemmen. Eind Mei zal de raad van ministers bijeenkomen om een uiteinde lijke beslissing te nemen over het opgestelde ontwerpaccoord. In kringen van de voorbereidende conferentie was men van oordeel, dat het mogelijk zal zijn de Europese Betalings-Unie met terugwerkende kracht op 1 Juli te doen intreden. raad der ministers van de O.E.E.S. Onze Belgische correspondent tele foneerde ons dat de Belgische Zon dagspers in het kort melding maakt van het accoord, waardoor het Bel gië alsnog mogelijk zon worden deel te nemen aan de Europese Betalir.gs- unie. In officiële kringen laat men op merken, dat de Nederlanders hierin een groot aandeel hebben gehad. In zijn commentaar dienaangaande schrijft „La Libre Belgique", dat minister Stikker, enigszins verschrikt door de Belgische tegenstand, is teruggekeerd tot de Beneluxopvatting. Hoewel men de nieuwe regeling nog niet nauwkeurig kent, meent het blad toch te weten, dat zij de volgende punten omvat: een aanzienlijk lager door België te verlenen crediet dan aanvankelijk voorzien werd, geleide lijke terugbetaling van vroeger toe gestane voorschotten en toekenning van een dollartoelage ter gedeeltelijke compensatie van het te geven crediet. Op een in de nacht van Zaterdag op 'ondag gehouden persconferentie ver- Klaarde de secretaris-generaal van het Uitvoerend comité van de O.E.E.S., Ro bert Marjolin, dat het comité op alle punten van zijn agenda tot overeenstem ming was gekomen en wel: 1. Het Belgische probleem. 2. De duur van de Europese Betalings- Unie. 3. Wat zal er gebeuren met landen die door hun credietén heen zijn en schulden hebben. 4. De dispositie van de schulden die reeds bestaan binnen het kader van het Europese herstelprogramma, wanneer de unie in werking treedt. Hij zeide er vrijwel zeker van te zijn. dat een Europese betalingsunie binnen kort zou worden ingestelde. De aanbeve lingen van het comité zoudèn alle bij de raad van de O.E.E.S. ter goedkeuring worden ingediend, o.a. „zekere rege lingen" welke de toetreding van België tot de Betalingsunie zouden vergemak kelijken. Het comité heeft voorts, aldus Mar jolin, de grote lijnen vastgelegd voor de organisatie, die de betalingsunie zal beheren en het heeft de mogelijkheid voorzien om te hulp te komen aan de debiteuren-landen, die aan bijzondere moeilijkheden het hoofd moeten bieden Marjolin weigerde evenwel bijzonder heden te verstrekken over de bereikte accoorden en hij legde er de nadruk op. dat het aanbevelingen van de uitvoe rende commissie betrof, die samenge steld is uit slechts zeven leden van de De Franse minister van Financiën, Pctsche, heeft verklaard dat een grote vooruitgang geboekt is en dat een rege ling is getroffen, die op alle voor Frank rijk belangrijke punten bevredigend is. V (Van onze redacteur) „Wjj gaan naar huis, maar ik heb geen zin!" zongen Zondagmiddag 3500 aalmoezeniers, leiders en leidsters van de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging na de sluiting van de Nationale „Koempoelan 1950", die dit weekeinde op de „Goudsberg" in Lunteren gehouden is. Nu moet U eerst weten dat „Koempoelan" een Maleis woord is, dat vergadering betekent. Voorts dat zo'n büeenkomst van alle aalmoezeniers, leiders en leidsters van de Katholieke Verkenners eenmaal in de twee jaar gehouden wordt, zodat men aan de derde na de bevrijding toe was. Dit is een heel bijzondere Koem poelan geweest. „DE Koempoelan" noemden de verkenners deze, omdat het een onderdeel was van dé viering van het twintig jarig bestaan van de Katholieke Verkenners in Nederland. Een feest is het geworden! Een dave rend en bont festyn, dat doorgewinterde verkenners wel eens ernstige ge zichten deed trekken, maar waaraan de overige 99 procent uitbundig plezier heeft beleefd. De luchten boven Lunteren hadden Zaterdag al iets feestelijks, voordat deze Koempoelan begonnen was. Het zonnelicht waasde uit over de heuvels en bossen, over de korenvelden en frisse weiden. Het was een feest van de zomer. En wat is heerlijker dan in deze tijd, zwanger van immense problemen en gevaren, voor een ogenblik jezelf af te sluiten van die wereld en een zomers feest te houden, boven op een berg, waar lommerrijke bossen een zonnige weide omsluiten? Bij de feestelijke vlaggenparade op het St. Jorisveld, waar de vlaggen van vele landen uitwaaiden in de wind, moest de hoofdcommissaris, H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, met een blik naar de wijde zonnige lucht, wel zeggen dat hij het rijna jammer vond dat het niet regende. Want ook in de stromende regen moet een verkenners kamp kunnen slagen, zonder meer. Die regen heeft men overigens ook gehad, al was dat maar een heel klein beetje. Zondagmiddag tijdens een spel, waarin het District Amsterdam de groei van e» rl- gjr- in* ■$41. •:»r- Het Katholiek Genootschap voor Gees telijke Vernieuwing hield Zaterdag zijn jaarvergadering in het Maltezer Ridder huis te Utrecht onder voorzitterschap van ir. J. G. B. M. ridder de van der Schueren. Deze zeide in zijn openings woord, dat het genootschap nog altijd, zelfs in stijgende mate, een niet onbe langrijke functie in het culturele en re ligieuze contact tussen de Nederlandse en Duitse katholieken vervult en dat het in staat is geweest de gunstige ont wikkeling van het rooms-katholicisme in Duitsland mede te bevorderen. De vergadering was bezocht door een der tigtal vertegenwoordigers van rooms- katholieke organisaties, werkzaam op het culturele en religieuze terrein en voorts op dat der jeugd en van de ca ritas. Pater P. B. van Leeuwen, directeur van het „Kerkelijk Sociaal Instituut", hield een lezing over zijn bevindingen in Duitsland, tijdens zijn recente reizen ter bestudering van de godsdienstige si tuatie opgedaan. Tot zijn verbazing was hem gebleken dat 95% van de bevolking nog tot de christelijke kerken behoort en nog vrijwillig de kerkelijke belasting be taalt. In Nederland was in 1930 14% van de bevolking onkerkelijk, welk percentage in 1947 gestegen was tot 17,5%. Amsterdam was in 1947 voor 45% onkerkelijk en in Berlijn was het spreker enkele maanden geleden ge bleken dat daar slechts 15% onker kelijk was. Het verschijnsel der ker kelijkheid is volgens spreker gedeel telijk te verklaren door het feit dat de kerken in Duitsland veel meer dan in Nederland volkskerken zijn. Toch raadde spreker aan met conclu sies niet te voorbarig te zjjn. Al is de kerkelijkheid hoog, de kerksheid is aan merkelijk lager dan in Nederland, aldus hater Van Leeuwen. 27 pCt. van de ka tholieken in heel Duitsland vervult niet Regelmatig de Paasplicht. In Nederland U dit percentage 10 pCt. In de grote Duitse steden is volgens de bevindingen, t'an spreker 1/3 deel actief, 1/3 deel Passief en het andere derde deel kan als katholieken worden afgeschreven. Niet tegenstaande -het Ruhrgebied industrie gebied is, zijn daar de toestanden voor *ie kerk veel gunstiger, vervolgde pater t'an Leeuwen. Daarentegen benaderen Sj in Keulen en Düsseldorf sterk de 'ranse omstandigheden. Het vluchtelingenprobleem vormt een JJitzonderlijke belasting voor de zielzorg, U'aardoor een geheel nieuwe constructie Van de zielzorg noodzakelijk geworden s- De katholieken zijn veelal in kleine lantallen over grote afstanden verspreid. ^Preker betreurde het daarom dubbel, 2?t het tekort aan priesters zo gewel- Is. De secretaris, dr. K. J. Hahn uit Bilt- hoven, sprak in zijn jaarverslag van de bemiddelende functie van het genoot schap voor vele katholieke organisaties en instellingen in Nederland wat be treft reizen naar Duitsland, mogelijk ge maakt door de speciale overeenkomst met de Britse autoriteiten. Een belang rijk deel van de activiteit van het. ge nootschap was er ook op gericht sprekers naar Duitsland te 'zenden en de Duitse katholieken in te lichten omtrent het katholieke leven buiten hun landsgren zen. Omgekeerd heeft het genootschap het ook mogelijk gemaakt dat Duitse katholieken naar Nederland kwamen. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 18 Juni. Naar aanleiding van de hardnekkige geruchten die onder meer door de nieuwsagentschappen verspreid zijn, als zou het Heilig Jaar verlengd worden tot Pasen 1951, deelt het Centraal Comité voor het Heilig Jaar mede, dat dit bericht elke grond mist. de Katholieke Verkennersbeweging verbeeldde. Maar die korte bui ver mocht de vreugde niet te blussen en onder regenjassen leefde de stemming voort. Het mag dan niet helemaal in over eenstemming met de aanvankelijke opzet zqn geweest, maar deze Koem poelan bereikte haar hoogtepunt tij dens het Zaterdagavond-feest. Toen trokken de duizenden aalmoezeniers, leiders en leidsters verkleed als in dianen, zigeunerinnen, langslapers, schone Romeinsen, boerinnen en wat al niet meer arm in arm over het enorme St. Jorisveld. In een bonte slingering slierde de stoet over de glooiende weide en toen de avond rijn duistere sluiers over deze gul den berg der vrolijkheid spreidde werden de fakkels en lampions ont stoken en danste de stoet in een wilde dwarreling voort rond vijf kampvu ren die hoog tegen de donkere hemel oplaaiden. En onderwijl zong men. Men zong trouwens de ganse dag, de gehele avond en de volgende dag. Men zong hét ene lied na het andere, in een massaal koor. Men zong en dans te, tot lang na de Koempoelan, toen p het Stationsplein van Nijmegen twee groepen elkaar troffen en daar ten aanschouwen van iedereen 'n herhaling geven van de massale „zevensprong' van Zaterdagavond. Men heeft zich Zaterdagavond rond het grootste kampvuur neergezet, waar de dappersten dwaze verhalen vertel den en liedjes zongen. Ook de aanwe zige journalisten traden in de cirkel, terwijl Tom Bouws achter de micro foon op vreemde wijze de menigte een originele opvatting van „De wolf en dé zeven geitjes" voorzette. Het is waarlijk niet alleen het jolijt geweest, die op deze Koempoelan hoog tij vierde. Vele ontroerend schone mo menten hebben deze bijeenkomst tot een onvergetelijk geheel gemaakt. Daar was het eenvoudige avondgebed rond het stervende vuur: de plechtige Hoogmis in de open lucht, die door mgr. dr. A. Ramselaar aan het stijlvolle altaar werd opgedragen en de massale H. Communie der duizenden. Daar was ook de schone predikatie van Hoofdaal moezenier Verhoeven die sprak over de waarde van het „dienen". „Wij moeten ons bekeren en worden als kinderen. En kind zijn betekent een antwoord op Gods Vaderschap". Tenslotte is er het plechtige Lof geweest. Deze Koempoelan stond in het teken van de verhoging der technische vaar digheid bij de Verkenners, om hun meer mogelijkheden tot „dienen" te ge ven. De vernieuwingszucht in de ver kennersbeweging, het zoeken naar nieuwe wegen, de angst voor verstarring en methodiek hebben de noodzakelijke voorwaarde van „het spel van Verken nen" op de achtergrond gedrongen. De eenvoudigste waarheden .van het Ver kennen moet men blijven zien. Daarom was er een zgn. „insigne-santekraam" aan het avondfeest verbonden, waar de technische vaardigheden in de practijk stituut van onderzoek der Zweedse s rijdkrachten. De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat zich bij de slachtoffers van de aanval met atoombommen op Hirosjima en Nagasaki thans in bepaal de gevallen verschijnselen voordoen van oog-cataract tgrauwe staar). Onderzoekingen, verricht sinds 1947 op duizend personen, die zich binnen duizend meter bevonden van het punt, waar de atoombom ontplofte, hebben aangetoond, dat bij veertig personen zich cataract-verschijnselen voordoen die zeker aan radioactieve straling zijn te wijten. Veertig andere gevallen wor den „verdacht" genoemd. Het onderzoek naar de gevolgen van radioactieve straling zal vele jaren moeten worden voortgezet. Niet slechts de kinderen, doch ook de kleinkinderen van atoombom-slachtoffers dienen in voortdurende observatie te blijven. Prof. Albert Einstein deed gisteren te Princeton in een radio-interview een beroep op de grote mogendheden, alle thans beschikbare atoombommen over te dragen aan een internationale orga nisatie. Hij wees er op, dat een bewapenings wedloop de slechtste methode tot voor koming van een openlijk conflict is en dat ware vrede niet kan worden be reikt zonder systematische ontwape ning op internationaal plan. „Bewape ning levert geen bescherming tegen oorlog, maar leidt onontkoombaar naar oorlog", zei hij. Intussen verklaarde gisteren te Stock- holfm professor Ljunggren, vooraan staand Zweeds atoomgeleerde, dat Ame rika gereed is over te gaan tot he: daadwerkelijk vervaardigen van de eerste waterstofbom. In een interview baseerde de professor zijn mening op het feit, dat de Amerikaanse Commis sie voor Atoomenergie bij het congress gelden heeft aangevraagd voor de ver vaardiging van tritium. Het vraagstuk, hoe van tritium ge bruik te maken om een atoom-ontplof fing teweeg te brengen, is theoretisch reeds opgelost. Prof. Ljunggren staat aan het hoofd van de sectie atoomenergie van het in- Hoe voornamer iemand is, des te beleefder behandelt hij de mindere Uitreiking van de ff. Communie aan de verkenners-leiders en -leidsters op de Koempoelan te Lunteren. te zien waren. Daarom ook werden er Zondagmiddag vele sessies over insig nes gegeven en heeft dr. A. Starmans over de waarde van de vaardigheid ge sproken. Deze concludeerde dat de Ver kennersbeweging thans een natuurlijk gegroeide movement voor jongeren is geworden. Vele gasten woonden deze Koempoe lan bij, o.a. mr. Cals, staatssecr. van O. K. en W„ René Höppener, voorzitter van de Katholieke Jeugdraad, dr. Ram selaar, oud-Hoofdaalmoezenier en vele pioniers uit de vroegere beweging. Al deze gasten zijn begroet met een mas sale rally op het St. Jorisveld. Verwachting tot Dinsdagavond: Af en toe overdrijvende bewolking met later in de Zuidelijke helft van het land kans op enkele verspreide onweersbuien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Warmer. Zon: 4.1921.03; Maan: op 9.02. Zondagnacht is het troepentransport schip „General A. W. Greely" in Rot terdam binnengelopen. Dit was het 150ste troepentransportschip dat mili tairen uit Indonesië naar Nederland heeft vervoerd. Het bracht de eerste onderdelen van de F-brigade aan, in totaal 1483 man. Woorden van welkom bij de ontsche ping aan de Lloyd-kade spraken ka pitein R. J. E. M. van Zinnincq Berg- mann namens de Koningin, luitenant- generaal M. R. H. Calmeyer namens de regering en luitenant-kolonel P. H Lach de Bere namens de inspecteur- generaal van de Koninklijke Landmacht Prins Bernhard. Om tien u donmorgen begon de debarkatie var, nepen aan boord van het s.s. „Groott dat'twee uur tevoren in de Amste e haven uit Indonesië was gearrive». Aan boord bevonden zich ruim 900 manschappen, voor een groot gedeelte behorende tot onderdelen van de F-brigade, die in de zomer en het najaar van 1948 naar Indo nesië vertrokken. Voorts 237 zieken en gewonden en leden van het KNIL en de Koninklijke Marine. In zijn rede, die minister Joekes in de plenaire zitting der 33e internatio nale arbeidsconferentie te Genève heeft uitgesproken, heeft hij bijzondere aan dacht geschonken aan de vraagstukken van productiviteit en werkgelegenheid zowel nationaal als internationaal. Hij verklaarde, dat, hoewel de wereld po tentieel rijk is, velen in armoede leven. „Spreekt dit wellicht duidelijker voor de minddr ontwikkelde gebieden, als de Westerse wereld niet op haar hoede is, zal zij door vergelijkbare zorglijke om standigheden getroffen worden. Werklo zen worden in verschillende landen reeds weer bij honderdduizenden geteld, zelfs reeds in millioenen. De economische toestand is niet in evenwicht, hoewel dit toch mogelijk zou zijn." Denkende aan de gecompliceerde pro blemen, die zich voordoen, werd mi nister Joekes herinnerd aan het gezeg de: „De wereld wordt geregeerd door de wijsheid van God en door de ver warring der mensen." Die verwarring, zo zeide hij, mag echter niet als blij vend worden beschouwd. De taak die onze tijd op ons gelegd heeft, het ver schaffen van een hoge levensstandaard aan allen, moet ten uitvoer worden ge- bracht. Spr. wees vervolgens op de noodzaak van productieverhoging in Nederland en schetste enkele maatregelen om dit doel te bereiken. In het bijzonder on derstreepte hij, dat de noodzakelijkheid van deze maatregelen duidelijk door de werkgevers en de werknemers wordt gezien. Als één van de noodzakelijke voorwaarden voor een hoog niveau van productiviteit noemde hij de samen werking tussen wergevers en werkne mers, waarvan hij als culminatie in Ne derland de Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie zag. De minister wees vervol gens op het industrialisatieprogram dat het vorig jaar vrijwel geheel ver wezenlijkt werd en de noodzaak daar van in verband met de bevolkingstoe neming. In verband hiermede legde hij tevens de nadruk op de emigratiemoge lijkheden, die relatief nog te gering zijn en op de noodzaak van nauwere inter nationale samenwerking op dit gebied, die door de I. L. O. gestimuleerd kan worden. Het plan-Schuman juichte hij in be ginsel toe. Ook het door minister Stik ker in de OEEC ingediende plan, en de invloed die dit op de werkgelegenheia kan hebben, bracht hij naar voren. Hij voegde hier echter aan toe, dat de nood zakelijke internationale maatregelen nooit inbreuk mogen maken op de grondrechten van de mens, zoals bij voorbeeld door het dictatoriaal dirige ren van arbeidskrachten naar de ge wenste plaats en betrekking. By de Tweede Kamer wordt dezer dagen ingediend een tweetal wets ontwerpen betreffende verhoging van de thans geldende uitkeringen aan gepensionneerde ambtenaren (burgerlijke ambtenaren, militaire amb tenaren en spoorwegambtenaren). In de Memorie van Toelichting deelt de regering mede, dat na aanvaarding van deze beide wetsontwerpen door de Staten-Generaal een totaal bedrag van 16 millioen per jaar de gepensionneerden ten goede zal komen. Het ene wetsontwerp kent een bij zondere toeslag op de pensioenen toe, welke toeslag eensdeels verband houdt met de nadelige omstandigheden, voort vloeiende uit de devaluatie, en ander deels moet gezien worden als een tege moetkoming aan de motie-Van Sleen, die inmiddels, blijkens een mededeling van de minister van Binnenlandse La ken aan de voorzitten der Tweede Ka mer, door de regering is teruggenomen. Aan alle gepensionneerden. vallende onder de Toeslagwet 1948, wordt een toeslag verleend van f 90 per jaar, te rekenen van 1 Januari 1950 af. Van dit bedrag wordt f 50 geacht te zijn eeu tegemoetkoming wegens de bijzondere omstandigheden hierboven aangeduid, en f 40 als een nadere tegemoetkoming in verband met het amendement-Van Sleen. Zij, die niet vallen onder de Toeslagwet 1948, ontvangen uitsluitend de bijzondere toeslag van f 50. De toe slag geldt niet vor de maximum-pen sioenen. Met opzet is deze regeling gehouden in de eenvoudige vorm van een alge mene gelijke toeslag op alle pensioenen, omdat alleen op deze wijze de uitke ring, zonder technisch-administratieve bezwaren en zonder zeer hoge uitvoe ringskosten, spoedig na eventuele aan neming van het wetsontwerp kan ge schieden. Tevens wordt aldus verkre gen, dat de onderlinge verhoudinj tus sen de pensioenen niet wordt v< d. De kosten van dit wetsvoorstel 1 f 12.3 millioen per jaar. Tegelijkertijd is een wc voorstel ingediend tot uitvoering van een kindertoeslag voor gepensionneerde ambtenaren, en wel voor de eerste drie kinderen f 132 per kind per jaar, en van het vierde kind af f 162 per kind en per jaar. De kindertoe lage wordt verleend voor kinderen tot deze de 16-jarige leeftijd heb ben bereikt. De kosten voor s Rijks schatkist, uit dit wetsontwq^j voort vloeiende, exclusief de administra tiekosten, belopen f 3.750.000 per jaar. Naast de Toeslagwet 1948, waarmede een bedrag van rond f 40 millioen is gemoeid, wordt door de beide thans voorgestelde voorzieningen een bedrag van f 16 millioen daarbij gevoegd. H-t totaal bedrag aan pensioenen van oud ambtenaren der overheid inclusier de pensioenen voor oud-militairen en het spoorwegpersoneel dat door de Toeslagwet 1948 rond f 180 millioen be liep, en na inwerkingtreding dezer wet tot circa f 220 millioen is gestegen, zal bij aanneming der thans ingediende wetsontwerpen f 236 milioen bedragen. Het totaal aantal gepensionneerden, dat onder de eerstgenoemde bijzondere toeslagregeling valt, beloopt rond 147.000. Berekend wordt, dat ongeveer 40% van het totaal bedrag aan pensioe nen betrekking heeft op invaliditeits pensioen. Zondagavond omstreeks 19.45 uur, even nadat de D-trein AmsterdamPa rijs was gepasseerd, s b:j Lisse een dub bele draadbreuk ontstaan in de boven leiding van de spoorlijn, waardoor het electrische treinverkeer onmogelijk werd. Des avonds om elf uur kon het verkeer slechts over enkel spoor hervat worden. De Heilige Ursula en haar gezellinnen voeren ook mee in de grote optocht. De procureur-fiscaal by de Büzondere Raad van Cassatie, mr. Bakhoven, heeft zestien jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist tegen E. J- W„ die o.a. van 1 Januari 1943 tot April 1945 corpschef van de gemeente politie te Bussum is geweest. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam had hem veertien jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest opgelegd, omdat hij in Augustus 1941 was toegetreden tot het Vrijwilligers legioen in Groningen, waar hij inspec teur van politie is geweest, J. W. Hee- ringe bij de commandant der ordepoii- tie had aangebracht, daar deze Hee- ringa geen werk verrichtte en „een Ozo- mannetje van de ergste soort was en omdat hij in Bussum Joden en hun be gunstigers heeft gearresteerd en aan de Duitse politie overgeleverd. De president bracht W. onder het oog, dat hij kinderachtig is opgetreden, om dat hij in Groningen in een tuin gouds bloemen had laten omspitten, proces verbaal had opgemaakt tegen kinderen, die Oranjeliedjes zongen en een onder wijzeres, die in de klas over het Ko ninklijk Huis had gesproken, liet ver baliseren. Wat het optreden in Bussum betreft merkte de president o.a. op. dat vrijwel alle Joden, die W. gear resteerd had, zijn omgekomen. W. verklaarde, dat hij daar tot zijn dood toe wroeging over zal hebben. De Bijzondere Raad zal 7 Juli uit spraak doen. Naar wij vernemen zal de Koninklijke Familie deze zomer een bezoek"ïan Zee land brengen. De datum is nog niet vast gesteld. De 47-jarige procuratiehouder P. v. d. H. uit Bussum, die sedert l'/2 jaar op vrije voeten is en die veertien dagen geleden terecht stond voor de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse arron- dissements-rechtbank, is wegens de rol, die hij bij de liquidatie van de grafische bedrijven in de bezettingstijd heeft ge speeld, vanmorgen veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van drie jaar en vier maanden met aftrek van de tijd doorgebracht in voorinternering en tot betaling van een boete ten bedrage van f 10.000 subs. 6 maanden. Verdachte werd voorts voor de tijd van het leven ontzet uit de kiesrechten. Aangezien hij na de bevrijding reeds drie jaar en vier maanden in voorinternering heeft door gebracht, zal hij geen verdere gevan genisstraf meer behoeven te ondergaan. Hem werd het recht gegeven van dit vonnis in cassatie te gaan. Zaterdag heeft Tiel zijn eeuwfeest besloten met een historische optocht di" een waardig slot vormde van de festi viteiten. De historische optocht beoogde een beeld te geven van de 1500 jaren oude geschiedenis van deze Betuwse stad Elf groepen toonden de belangrijkste en aardige episoden hiervan. De duizen den toeschouwers zagen de Batavieren de Noormannen maar ook hertog Rei- noud van Gelre, hertog Jan van Braband en liels grootste ambtsman Dirck Vijgh langs zich voorbij gaan. De dag werd besloten met een brillant vuurwerk aan de nieuwe kade bij de Waal, dat duizenden belangstellenden trok. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. J. L. te Enkhuizen, die door het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam was veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. In het tijdvak van 1 October 1943 tot 5 Mei 1945 had hij blijkens de sententie te Velsen. Beverwijk. Koog aan de Zaan. Zaandijk. Limmen en Amsterdam als lid van de N.S.B aan vankelijk als burgerbewaker bij de po litie te Velsen. later als wachtmeester van politie aldaar, Joden, illegale wer kers, onderduikers en personen. die aan Joden en onderduikers onderdak hadden geboden, gearresteerd Voorts had hij huiszoekingen verricht. u DÜ Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep verworpen. Een Nederlandse handelaar in groen ten en fruit, M. P., te Parijs woonach tig, is Zaterdag gearresteerd. Hij wordt verdacht van het uitschrijven van een cheque, waarvoor geen dekking aanwe zig was. P. had bij een Parijse handelaar 550 kisten sinaasappelen besteld voor 1.200.000 francs, die hij met een cheque had betaald. Enkele dagen later ont ving de Parijzenaar. aan wie P. beloofd had dat hij hem Nederlandse tulpen bollen zou zenden, een kist die mispels bevatte. De zaak werd voor de Parijse handelaar duidelijk toen hij de chèque wilde gaan innen, waarvoor geen dek king aanwezig bleek. P. werd gearresteerd toen hij voorbe reidingen trof er van door te gaan, na dat hij de opbengst van de sinaasappe len in acht gelegenheden had opge maakt. In de 510e Staatsloterij is in de derde klasse, eerste lijst, op nummer 20473 de 25.000.gevallen. Jan de Cler is Zondagmiddag met zijn gezelschap in een Kersenboogaard le Haarzuilen bij Utrecht opgetreden. Zijn gehoor bestond uit gewonde militairen daarvoor uit verschillende inrichtingen naar Haarzuilen gebracht De K, R. O. gaf 's avonds in zijn programma van deze openluchtvoorstellinp een herha ling op platen. In een door Jan de Cler uitgebracht schetsje was een prijsvraag Socialistische leiders uit tien West-Europese landen (België, Denemarken, Duitsland, Engeland, Frankryk, Italië, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk en Zweden) hebben Zaterdagavond te Londen een verklaring uitgegeven, waarin het Plan-Schuman tot samensmelting van. de kolen- en staalindustrie een moedig voorbeeld van Europees initiatief wordt genoemd. De confe rentie bereikte evenwel geen overeenstemming over het machtige boven nationale orgaan, dat de samengesmolten bedreven zou moeten beheren. verwerkt De uitslag was een telefoon nummer met kengetal. Wie van de luisteraars tussen kwart voor en kwart °v®r negen het als uitslag gedachte telefoonnummer opbelde, zou als beloning voor zijn scherpzinnigheid een mandje kersen toegezonden krij gen, als tenminste zijn oplossing goed was geweest. Het gevolg was, dat het halve land elkaar tussen kwart voor negen en kwart over negen is gaan op bellen. Er is in dit bewuste halve uur zo verschrikkelijk veel uit alle oorden van het land interlocaal gebeld, dat tenslotte de K. R. O. door een boze te lefoondirecteur werd opgebeld met de mededeling, dat er door overbelasting een "relais van het Amsterdamse tele foonnet was doorgebrand, wat iets heel ergs moet zijn. Naar verluidt zouden er verder in Den Haag drie storingsdien sten aan het werk zijn gegaan om de gevolgen van de overbelasting van het telefoonnet in orde te krijgen Vermelden we nog, dat 38 luisteraars in de aangegeven tijd het goede tele foonnummer hebben weten te berei ken, namelijk K 2950.8218 Hun zal dus een mandje kersen worden thuisgezon- den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1