STAD EN OMGEVING Geen pokken te Haarlem Expositie in Rijksmuseum geopend Felle uitslaande brand op Staten Bolwerk VERNIEUWING VAN HET ONDERWIJS Groter zeggenschap der ouders noodzaak Zangconcours „Polyhymnia Afrikaanse priesters bezochten de zelatricendag in Haarlem AGENDA G.G.D. spreekt de geruchten tegen School moet gehaald uit de beperking van louter onderwijsinstituut Uitstekende prestaties der mannenkoren „Wij zijn hier gekomen om U te bedanken" VAN BIJZONDERE SCHOONHEID WONINGRUIL HERINGA &WUTHRICH MAANDAG 19 JUNI 1950 PAGINA 2 Vuur ontstond vermoedelijk in prullemand IN MEMORIAM F. DUIJN SR. MODERNE ASSEPOESTER Zangklasse Anny Bonarius voor stille armen Burgerlijke Stand ERNSTIGE AANRIJDING OP AMSTERDAMSE VAART NACHTCACTUS IN BLOEI JAARVERGADERING BEYNES Kath. Arbeidersbeweging PASTOOR BEUNE WEEF IN ZIJN PAROCHIE SPELDJESDAGEN VAN HERWONNEN LEVENS KRACHT DE HAARLEMSE SPORT WEEK Slijkhuis en Foukje komen LANDDAG ST. ADELBERTVERENIGING yy AARDBEIENPRIJS WAAR ZIJN DE TROEPEN- SCHEPEN? AVONDVIERDAAGSE EEN SUCCES Afscheid dr. Kraus Drie inbraken in één nacht Geslaagd BLOEMENDAAL Wegens verduistering aangehouden Kind aangereden ZANDVOOR1 Uitreiking brandweer- diploma's HEEMSTEDE Uitreiking verkeersdiploma's Verzilvering Landbouw- vacantiebonnen WASSERIJ DUYN OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS der Vereniging v. Handelaren in OudeKunst in Nederland. Museum „Het Prinsenhof" x Delft 15 Juni - 6 Juli 1950 Schilderijen - Tekeningen - Beeldhouwwerken - Meubelen Porcelein - Aardewerk - Glaswerk - Zilver - Juwelen Weefsels - Brons - Tin - Boeken - Penningen - Enz. Unieke tentoonstelling der collecties van onderstaande kunsthandelaren: In de nacht van Zaterdag: op Zondag heeft er een korte, maar felle uitslaande brand gewoed op het Staten Bolwrk op de bovenverdieping van perceel no. 3. Er bestond groot gevaar dat het vuur zich zou uitbreiden tot het gehele huis, maar door het energieke optreden van de Haarlemse brandweer is het gelukt de brand te beperken tot de voorzijde van de eerste verdieping en een ge deelte van de zolder. Een voorbijganger die om ongeveer drie uur 's morgens dit huis passeerde, zag op de eerste verdieping kleine vlam men naar buiten slaan. Hij rende on middellijk naar de voordeur, belde uit alle macht, en wekte daardoor enige be woners van dit huis, waarin een pension gevestigd is. De brandweer en de politie werden terstond gewaarschuwd en een andere nachtelijke voorbijganger bracht enige kostbare instrumenten in veilig heid van de oogarts Winckler Prins, die op de benedenverdieping zijn practijk uitoefent, maar in Bilthoven woonachtig is. De brand die begonnen was in de slaapkamer, breidde zich spoedig uit tot een daarnaast gelegen vertrek en wel dra lekten de vlammen door het plafond _naar de zolder. De hevige rookontwik- na ongeveer twintig minuten spuiten v/as de brand bedwongen. De felle brand richtte op de eerste verdieping en de zolder grote schade aan; de benedenverdieping bleef voor de vlammen gespaard, hoewel er flinke waterschade werd aangericht. De na- blussingswerkzaamheden namen nog ge- ruimte tijd in beslag, zodat de brand weer eerst om half zes kon inrukken. De politie vermoedt, dat de brand is ontstaan in de prullemand van de slaap kamer (annex keuken). Voordat de be woners vertrokken, hadden zij namelijk enige asbakken geledigd in de prulle mand. Men schrijft ons: Met het verscheiden van de heer F. Duijn Sr. heeft de Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" wederom een ge voelig verlies geleden. De ere-voorzitter voor ons „Oom Frits" had, wat men noemt, zijn hart aan onze Kamer ver pand. Meer dan 30 jaren heeft hij met het wel en wee van onze Kamer meege leefd en als 't mogelijk was of nodig, voor ons op de bres gestaan en getoona dat hij zijn ere-voorzitterschap niet slechts op papier had aanvaard. Hij was het die het initiatief nam „Alberdingk Thijm" in het bezit van een vaandel te stellen, hij was de stuwkracht bij de eer ste aanwerving van donateurs. Geen ge legenheid liet hij voorbijgaan zich voor de Kamer in te zetten en vooral bij de onderscheidene jubilea (35-, 40-, 50-ja- rig bestaan) wase hij een harde werker, voor wie niets te veel was als het erom ging A. T. te propageren en de belang stelling van anderen voor onze Kamer op te voeren. Zijn wankele gezondheid maande hem tenslotte tot meer rust en hij kon niet meer zoals hij wel graag zou hebben gewild. Hij hoopte nog steeds A. T.'s 60-jarig feest mee te kunnen vieren en er zijn krachten aan te kunnen geven. Dit heeft helaas niet zo mogen zijn. God beschikte anders. „Oom Frits", rust in vrede. Bij A. T. zal uw naam blijven voortleven. W. T., secretaris. De zangklasse van mej. Anny Bona rius heeft in stad en land grote ver maardheid verkregen. Men weet, dat de leidster van deze groep zangers en zan geressen, drie en vijftig kinderen tussen vijf en zeventien jaar, steeds voor zeer verantwoorde voorstellingen zorgt, wan. neer er in het openbaar wordt opgetre den. Zondagmiddag 25 Juni, des mid dags om half drie, zal mej. Bonarius met haar klasse wederom voor het voet licht verschijnen. Voor het eerst zal eeen uitvoering worden gegeven van een geheel nieuw bewerkte „Assepoester" met moderne liedjes van Saar Bessem. Deze nieuwe vorm zal ongetwijfeld zeer veel belangstellenden trekken. Er komt echter nog wat bij. De baten van deze voorstelling komen geheel ten goede aan de stille armen. Deken J. J. A. Kuilman beveelt deze opvoering dan ook met klem aan. Van Vrijdag a.s. af kan men aan de Stads schouwburg plaatsbewijzen kopen. GEHUWD: H. Hartel en A. Schipper A. J. van der Hoeven en M. van der Stad. GEBOREN: M. C. van de Kleut—Van Norden, z. J. M. van den BergGoed hart, z. G. van GeestBos, z. G. MeijerHoltkamp, 2 z. E. D. Hacke- r.itzHill, z. J. GillekensDe Groot, z. H. D. SpoorSteding, z. K. J. de VriesSchmitz, d. P. J. A. Eder- veenReintjes, d OVERLEDEN: F. Duij®, 74 j., Jans straat J. Aarts, 87 j., Westerhoutpark. Naar aanleiding van geruchten over een geval van pokken, dat zich zou hebben voorgedaan in de Minahassa- straat te Haarlem, vernemen wij van de Geneeskundige Dienst, dat een specia list dit geval onderzocht heeft. Uit dit onderzoek is komen vast te staan, dat hier in het geheel geen sprake is van pokken maar van een veel minder ern stige huidziekte. In de Amsterdamse buurt hebben in de afgelopen dagen twee ernstige onge vallen plaats gehad. Na de aanrijding op het Teylerplein, die twee mensen het leven kostte, kwamen gisteravond om half tien twee personenauto's met elkaar in botsing op de Amsterdamsevaart. De bestuurder van één van deze beide auto's, die op de Amsterdamsevaart reden, wilde bij de Nachtzaamstraat naar links afslaan. Voordat hij echter het linker weggedeelte overstak, bracht hij zijn wagen tot stilstand, om het tege moetkomende verkeer voorrang te ver lenen. De tweede personenauto, die di rect achter deze wagen reed, botste toen in volle vaart tegen de stilstaande auto. De schok was zo Jievig, dat de bestuurder van de achteropkomende auto en zijn echtgenote uit de wagen werden geslingerd en op het wegdek terecht kwamen. Het echtpaar J. P.-B. P. werd met een ziekenauto naar het Grote Gasthuis overgebracht. De slachtoffers, die 43 jaar oud zijn, liepen beiden een zware hersenschudding op. De beide auto's werden zwaar beschadigd. In de Stadskwekerij staat een nacht cactus in bloei. Men haaste zich om er van te profiteren. Vanavond is de kwe kerij speciaal voor dit doel geopend. De jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Fa brieken van rijtuigen en spoorwegen J. Beynes N.V., die heden werd gehou- Iden in café-restaurant Brinkmann, Grote Markt te Haarlem, stelde de balans per 31 December 1949 en de verlies- en winstrekening over 1949 vast. Overeen komstig het voorstel van het bestuur werd besloten tot het uitkeren van een dividend van 6 pet. op de preferente [aandelen A (f 45 per aandeel van f 750 ominaal) en 5 pet. op de gewone aan- elen (f 2^ per aandeel van f 500 no- [minaal). Met ingang van 26 Juni a.s. zullen eze dividenden (onder aftrek van 15 pet. dividendbelasting) betaalbaar zijn bij de kantoren vand e Nederlandscbe Handel Mij. te Haarlem en te Amsterdam en bij de Kasvereniging N.V. te Amsterdam. De heer ir. J. J. F. Beynes, die volgens dti rooster aan de beurt was voor perio dieke aftreding, werd als commissaris herkozen. Het bestuur van de K.A.B. en de kringbesturen hebben een bespreking gehouden voor een betere en hechtere samenwerking tussen het dagelijks be stuur en de kringbesturen. De voorzit ter van de K.A.B., de heer A. Ange- nent, deelde mede dat in de tweede helft van Augustus het winterprogram- ma zal worden samengesteld. Er zullen komende winter weer drie paedagogi- «che concerten gegeven worden door de H.O.V. waarschijnlijk met optreden van solisten.. De jaarlijkse studiedagen zullen dit jaar gehouden worden op Vrijdag 18, Zaterdag 19, Zondag 20 en Maandag 21 Augustus, wederom te Voorhout. Er zal getracht worden een nieuwe driejarige cursus in het leven te riepen om een kern van mannen te vormen die leiding zullen geven in het K.A.B.- werk. Hierna besprak de voorzitter de sa menwerking tussen dagelijks bestuur en de kringbesturen. Verschillende argu menten werden naar voren gebracht, waarom een betere samenwerking no dig was, vooral bij de grote avonden van de K.A.B. zelf. Uit een breed gevoerde discussie ont stond een gedachtengang, waaruit voor de toekomst de beste resultaten te ver wachten zijn. Inderdaad is zeer juist dat de kring besturen heel veel werk verzetten en dat van hen niet alles verwacht mag worden. In zijn sluitingswoord zeide de voor zitter dat hij hoopte dat deze bespre kingen vruchtbaar mogen geweest zijn 'en voor de toekomst goede resultaten mochten opleveren in het belang van de K.A.B. BIOSCOPEN: Rembrandt: Bastogne (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Vreemd in eigen huis (18 j 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De man op de Eiffeltoren (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Welkom thuis! (14 j.), 2.30, 7 en 9.15; City: Slavenschip (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: S.O.S., Kustwacht (18 j.), 2.30, 7 en 9.15. Maandag 19 Juni: Schouwburg: Theater Plezier met Toon Hermans, ter gelegenheid van 20-jarig be staan Thalia, 8 uur. Dinsdag 20 Juni: Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert. 8 uur. Schouwburg: Theater Plezier met Toon Hermans, ter gelegenheid van 20-jarig be staan Thalia, 8 uur. Pastoor L. Beune die enige maanden ernstig ziek geweest is, zodat de dok toren hem niet in het leven dachten te houden, nam gisteren tijdens de hernieuwing der doopbeloften van een veertigtal zijner parochiaantjes onver wachts in het priesterkoor plaats. Na afloop der plechtigheid bedankte de herder voor het voortdurende gebed van zijn parochianen en vertelde dat hij op 15 Juli zijn pastoraat weer ten volle hoopt waar te nemen. Het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht heeft met het sub-comité vergaderd ter voorbereiding van de speldjesdag op Zaterdag 29 Juli. De voorzitter, de heer B. Reynders, memo reerde het plotseling overlijden van het oud-bestuurslid, de heer Van der Lan den, waarna voor diens zielerust een gebed gestort werd. Het Goede-Week- offer heeft de mooie som van f 2148.23 opgebracht. Hij bracht dank aan allen, d'.e aan dit resultaat medewerkten en zeide, dat het geld uitsluitend bestemd wordt voor de huisverpleegde t.b.c.- patiënten. Voor het sanatorium Berg en Bos moeten meer donateurs gewonnen worden. De voorzitter deed nu een op roep aan allen, om met vele middelen de openbare collecte op 29 Juli en de verkoop van speldjes aan de kerken op 30 Juli te doen slagen. Collectanten en collectrices zul len met vreugde verwacht worden. Over een en ander werd uitvoerig ge discussieerd. Het bestuur kreeg opdracht na te gaan of tot het aanschaffen van een vlag of vaandel besloten kan worden. Het ont werp kan gratis verkregen worden, maar het materiaal vraagt geld. Naar wij vernemen zal de Haarlemse sportweek ditmaal een bijzondere at tractie krijgen door de deelneming van Slijkhuis en Foukje Dillema aan de atletiekwedstrijden op de terreinen van „Haarlem". Deze wedstrijden vin den plaats Woensdag 28 Juni des avonds om zeven uur. Foukje, wier 200 meter gisteren het hoogtepunt van de Olympische dag in het stadion vormde, zal uitkomen in de 4 x 100 meter estafette en de 100 meter voor dames. Wim Slijkhuis, door wiens prestatie het Haagse Trekvogels Zondag de Prins Hendrikbeker behaalde, zal de 3000 m lopen. (Van onze speciale verslaggever) Op haar Zaterdag j.l. te Leiden gehouden landdag heeft de St Adelbert- vereniging het probleem der onderwijsvernieuwing aan de orde gesteld, nadat tevoren reeds een daarop betrekking hebbende brochure van haar was uitgegaan. De behandeling van dit hoogst actuele vraagstuk was in handen gelegd van de Nijmeegse hoogleraar dr. J. J, Gielen en van dr. A. M. J. F Michels, hoogleraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. In een inleiding, die wellicht eerder de naam van causerie mocht hebben, zijn beiden voor zover de krap toege meten tijd zulks toeliet ingegaan op de voornaamste gebreken, welke ors onderwijs over de hele linie genomen zowel naar de vorm als naar de inhoud aankleven, zonder dat er evenwel enige duidelijke woorden werden gezegd over het hoe en het wat ener doeltreffende verbetering. Tijdens de al weer door tijdnood besnoeide gedachtenwisseling werd duidelijk blijk gegeven van enige teleurstelling over het gemis aan een positieve en opbouwende beschouwing. zijn. Prof. Michels achtte een groter zeggenschap der ouders op het onder wijs noodzaak en was van mening, dat een krachtig verzet moest rijzen tegen de overwaardering van het geheugen in het onderwijs ten koste van de ontwikkeling van het (boeren)-ver stand. Deze behandeling van het vraagstuk der onderwijsvernieuwing maakte deel uit van de Algemene Vergadering, die in de morgenuren door de landelijk- voorzitter, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst was geopend met een op merkelijke rede over de toekomstplan nen der St. Adelbertvereniging. Uit gaande van het eigentijdse verschijnsel dat zich enerzijds een nivelleringsdrang doet gelden, terwijl de functionele on gelijkheid naar technische bekwaamheid en beroepsuitoefening anderzijds steeds sterker wordt geaccentueerd, zag de heer Van Voorst tot Voorst het als een eerste taak der katholieke organisatie van de leidende stand om de armelijke grondslag van deze onderscheidenheid naar uiterlijk waarneembare prestaties te verrijken en te verdiepen door dis tincties van wezenlijker strekking, op de innerlijkheid betrekking hebbend, door in eigen kring en in georganiseerd verband de zedelijke en culturele waar den te behouden, te doen groeien en actief naar buiten uit te dragen. Bij deze laatste activiteit dacht hij vooral aan een sterk contact met de andere stands organisaties, tot welke hij de verhouding goed tot zeer goed achtte en waarvan diverse vertegenwoordigers op deze Mnddag aanwezig waren. Ook A.R.K.A., Thijmgenootschap, K.V.P. enz. hadden hun representanten gezonden, terwijl van de regeringspersonen staatssecretaris Van der Grinten aanwezig was. De voor zitter benadrukte een federatieve samen werking met K.A.B. en R. K. Midden stand, terwijl hij een reëele versteviging der eigen organisatie verwachtte van een samenbundeling der beroepsorgani saties van de leidende stand binnen het verband der Adelbertverenigingen. In de middagvergadering, die volgde op een ontvangst ten stadhuize door Leidens burgemeester mr. Van Kinschot, waarbij vriendelijke en soms zinvolle woorden over erl weer werden gezegd, liet allereerst prof. Michels zijn licht schijnen over de gebreken van het hui dige onderwijs. Uitgaande van het grondbeginsel, dat God de mens gescha pen heeft tot het gelukkig zijn in Zijn dienst, stelde hij voorop, dat de leerlin gen in welk stadium van het onderwijs dan ook moeten worden gebracht tot het inzichtelijk genieten van de dingen om hen heen. Het accent dient te worden verlegd van vakopleiding zonder meer naar een opvoeding tot persoonlijkheid. Wij hebben geen functionele scha- blone-mensen nodig, doch persoonlijk heden, wie het enigermate aan te zien is, dat zij naar Gods beeld geschapen De laatste avond van de in vier etap pes verdeelde grote internationale zang wedstrijd bij gelegenheid van Poly^ hymnia's vijftigjarig jubileuh, ken merkte zich over het algemeen door menig goede prestatie der afzonderlijke koren. Allereerst was er de opgave der ver plichte werken in beide afdelingen, resp. O Domine Jesu Christe, van Josquin des Prés, voor uitmuntendheid, en de Lamentatie Incipit Oratio, van Palestri na, in de hoogste ere-afdeling. Beide werken, die zeer moeilijk te verwezen lijken zijn, te meer daar het hier gaat in de schrijfwijze en uitvoering voor mannenkoren, die intussen met grote kennis van zaken voortreffelijk door Jos. de Klerk waren verzorgd. Natuur lijk krijgt men nooit het klankidioom, dat men bij gemengde zetting heeft. Dit neemt niet weg, dat de opgave uit velerlei oogpunt, voor de mannenkoren een prachtig studie-object is, dat veel kan bijdragen om de goede smaak in zake keuze der programma's in de toe komst op hoger peil te brengen. Toch is het typerend, dat ook op deze slotavond de keuze der vrije werken nog veelal op het bravour berekend is. Het is natuurlijk daarom van doorslag gevende betekenis hoe de jury staat tegenover de vrije werken. Leggen deze vijftig procent gewicht in de schaal in verhouding tot het verplichte werk of minder? De negerpriesters, die vergezeld van een viertal Afrikaanse stamhoofden een rondreis door ons land maken, be zochten gistermiddag de jaarlijkse bijeenkomst voor zelatricen van de pauselijke missiegenootschappen uit Haarlem en omstreken, die gehouden werd in het Sint Bavogebouw. Pater Killian Kpatakpa, die de deel neemsters van deze zelatricendag in het Engels toesprak, zei, dat zij als af gevaardigden van de Goudkust hier allereerst gekomen waren om uiting te geven aan hun gevoelens van dankbaar heid tegenover de katholieken in Ne derland. „Als U zo sprak hij de mis- siearbeid in Afrika niet gesteund had, dan had ik hier waarschijnlijk nooit als priester voor U gestaan. Wij koesteren een zeer hoge achting voor U, omdat gij de oorzaak zijt van ons heil. Doet Uw best, om verder te gaan op deze weg, die U bent ingeslagen. Wanneer wij aan het verleden den ken, dan denken wij aan U. Ook voor de toekomst hebben wij onze hoop op U gevestigd, wij zien op naar U en wij vragen U: ziet U terug op ons". Pater Kpatakpa was gekomen in ge zelschap van pate* Paul Yawo en de onderkoning «Alfons Kwamikofi, die over zijn witte hemd en witte broek een kleurig overkleed edrapeerd had. De drie andere Afrikaanse priesters en stamhoofden arriveerden eerst later op de middag, waarna het gehele gezel schap naar Amsterdam verder reisde. De vijf paters hebben allen gestudeerd bij de paters van Cadier en Keer en zijn ruim acht jaar geleden priester ge wijd. Een vna deze joviale en goed lachse negerpriesters is reeds tot pro fessor benoemd en doceert in Engels en Aardrijkskunde. Het stamhoofd Stephen Owusee, dat de eretitel draagt van „king", heeft twaalf duizend onderda nen onder zijn gezag, waarvan er reeds vele tot het katholieke geloof bekeerd zijn. Bij de opening van deze zelatricendag wees rector H. Schrama van het Di ocesaan Missiebureau op de nieuwe actie voor de voortplanting van het geloof. Hij drong sterk aan op uitbreiding van het korps zelatricen, want de resultaten van de pauselijke missiegenootschappen in het bisdom Haarlem staan achter bij die van de andere* bisdommen. De vertoning van de film „Pareltje Wang" over de H. Kindsheid deed nog eens sterk uitkomen in welke grote noden de missie verkeert en hoe de financiële hulp van het katholieke volksdeel noodzakelijk is, om vooral de kerken en instellingen als ziekenhuizen en kostscholen in stand te houden. „Verliefd en Jaloers" was de titel van het blijspel, dat na de pauze door het gezelschap van Pierre Balledux werd opgevoerd. Deze komische geschiedenis van een verstokte vrijgezel, die op zijn oude dag nog in liefde ontvlamt, bracht onder de zelatricen veel gegichel en ge lach teweeg èn een ieder had plezier om de rake gezegden en dolle situaties. De volgende Zondag komen de Afri kaanse priesters wederom in Haarlem; zij zullen dan onder meer in de de kenale kerk aan de Jansstraat de Hoog mis celebreren en 's middags een bezoek brengen aan het seminarie „Hageveld". Intussen kwam in de afdeling Uit muntendheid de eerste Prijs A terecht bij het koor dat er o.i. inderdaad de meeste aanspraak op kon maken: Am- stels Mannenkoor „Harmonie", o.l..v. Bram Keereweer. Het verplichte werk viel op door de transparante sfeer, de uitstekende tekstbehandeling en correcte uitspraak. Ook de klankverhouding viel te roemen. Om een werk zo doorzichtig te houden bij een mannenkoor, komt een en ander van vakkennis om de hoek kijken. Geheel anders was de weergave van Eindhoven's Mannenkoor „De Ver enigde Zangers", o.l.v. Fr. van Vlerken, die zich meer kenmerkte door grotere robuustheid, iets wat nu bij deze muziek niet direct ten voordele strekt. Daar echter in numeriek opzicht Eindhoven veel groter was, is dit enigszins te ver klaren. De vrije werken van Fred. Roeske en Saint-Saëns konden ons beide niet be koren. Het Zandvoorts Mannenkoor kon de zware opgave niet volbrengen en moest zich met een derde prijs tevreden stellen, hoezeer overigens ook de keuze van het vrije werk: „Veni Creator Spi ritus" van Diepenbrock te prijzen valt Beide werken bleken echter voor deze vereniging te zwaar. Hierna was het dan de beurt aan de hoogste ere-afdeling, waarin de prestaties aangaande het zeer moeilijke verplichte werk van Palestrina opvielen. Hier viel tot slot een verrassing in de uitslag te noteren. Het Klein Man nenkoor „De Zaankanters", o.l.v. F. J. Sicking, kreeg de lB-prijs, terwijl aan Kon. Dordrechts Mannenkoor „Kunst na Arbeid", o.l.v. Henk van de Berg, de lA-prijs werd toegekend. Maakte het vrije werk van Dordrecht „Les soldats de Gédéon" van Saint Saëns zoveel in druk, ook op de jury? Het kan toch on mogelijk gelegen hebben aan het „In cipit oratio", dat door Sicking subliem werd weergegeven, en zeker hoger van niveau was dan bij Dordrechts Man- nennenkoor. Zaandams Mannenkoor, o.l.v. C. Kef, verwierf de tweede prijs, overigens een eervolle prestatie, die bij de oude regeling der punten zeker een eerste prijs geworden was. Vermelden we tenslotte nog even, ln alphabetische volgorde, de namen der jury: H. Arisz, J. Bonset, W. Hespe, N. Hogerwerf, A. de Klerk, O. Koop en Toon Verheij. Na afloop der wedstrijd bracht de voorzitter van Polyhymnia, de heer A. N. Zonneveld aan allen hartelijk dank, die op enige wijze hebben medegewerkt om dit groots opgezette zangconcours te doen slagen. O.m. werd aan H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard dank gebracht, die hun beeltenissen afstonden in vormen van medailles, om als prijs tenslotte naar Zweden te verhuizen. De Commissaris der Koningin in de provincies Noord-Holland, bur^emees- provincie Noord-Holland, burgemees- stede en Bloemendaal, ere-comité, jury en feestcommissie werden gememo reerd. De secretaris, de heer Jac. Bos, die twee weken geleden werd gerid derd, kreeg ook nu de persoonlijke dank van de voorzitter te incasseren, terwijl aan de penningmeester, de heer Ulsamer, het ere-lidmaatschap werd uitgereikt. Polyhymnia heeft haar 50-jarig be staan waardig gevierd en allen die dit internationaal concours hebben moge lijk gemaakt, kunnen de uiteindelijke zoetheid smaken, dat het ongetwijfeld in alle opzichten een groot succes is ge weest. En nu: Sempre avanti. JAN LAARVELD. Prof. Gielen sprak langer, gaf enkele interessante cijfers en wetenswaardig heden, doch beperkte zich overigens tot cfe onthulling van algemene waarheden welke stellig niet die Zaterdagmiddag het eerst werden ontdekt. In het kort kwam zijn aanklacht tegen het huidige onderwijs hierop neer, dat men te wei nig rekening houdt met het kind-zijn van de leerling ook al zijn de inzich ten te dezer zake de laatste jaren in verheugende mate toegenomen dat het onderwijs als erfenis van de gees tesgesteldheid der vorige eeuw te intel- lectualisch is ingesteld, dat de school haar sociale betekenis te weinig beseft zij dient de leerlingen op te voeden tot verantwoordelijke staatsburgers en dat de verhouding school-gezin dient te worden herzien tot een inniger con tact tussen beide zoals het hier en daar in Amerika bestaat. Prof. Gielen achtte niet het instellen van een nieuwe methode essentieel, doch stelde voorop, dat de onderwijskrachten berekend dienen te zijn voor hun taak, zodat de school uit de nauwe beperking van het „louter onderwijsinstituut" kon worden gehaald en gebracht tot een taakvervulling ten bate van gezin, kerk en maatschappij. In verband hiermee bracht hij als noviteit naar voren, dat de Nijmeegse Universiteit in het komen de studiejaar een begin zal maken met een paedagogische scholing der toekom stige leraren naast en in verband met hun vakopleiding. Een kleine troost voor de beknopt heid der discussie was het, dat de Adel- bert-leden in de gelegenheid werden ge steld het gesprek voort te zetten tijdens een boottocht op de Kaag, en een grote troost ten opzichte van het brandende probleem der onderwijsvernieuwing mag het heten, dat de St. Adelbertvereni ging een verdere en positieve bestudering daarvan zal opnemen in haar winterprogramma. Zaterdagmiddag is voor de eerste maal in verband met het feit dat de handel graag verse aardbeien voor de Zondag in de steden bracht, om één uur een veiling gehouden. De prijs van de aard-' beiden was behoorlijk, al was de markt iets trager en was de aanvoer kleiner dan voorgaande dagen. Goede kwaliteit Moulin Rouge ging nog tot f 2.80, de diepvries was een van de grootste afne mers. Madame Lefeber bracht van f 1.40 2.per mand op, de Framboos-aard bei noteerde nog f2.70. Voor aardbeien zonder dop bestond zeer grote belang stelling, maar de aanvoer was slechts klein. Er werd van f 1.702.10 per mand besteed. FAIRSEA (R. Lloyd), pass. 17 Juni Kaap Guardefui n. R'dam. GENERAL A. W. GREELY (Rott. Lloyd), 17 Juni n.m. ca. 10 u. te R'dam verw. Passagiersontsche ping 18 Juni 8 u. v.m. GOYA (Nederl.), pass. 17 Juni Kaap Guardefui; 18 Juni te Aden verw. "iROÓTE BEER, pass. 17 Juni Fi- nisterre; 19 Juni ca. 8 u. v.m. te Amst. verw. Passagiersontsche ping 9 u. v.m. HELLENIC PRINCE (Ned.) Woens dag 21 Juni 4 u. v.m. te IJmui- den en ca. 7 u. v.m. te Amst. verw. Passagiersontscheping 9 u. v.m. Vrijdagmiddag is in het Rijksmuseum te Amsterdam de grote zomertentoon- stelling „120 beroemde schilderijen uit het Kaiser-Friedrich-Museum te Berlijn, open gegaan. Zonder officiële toespra ken in alle rust, die de genodigden, voor wie deze eerste uren gereserveerd wa ren, gelegenheid gaf de werken te be zien. Er was veel belangstelling uit binnen- en buitenland, autoriteiten en museum-directies uit België, Duitsland, Nederland, vertegenwoordigers ook van bezettingsautoriteiten in Duitsland. Zoals de meeste tentoonstellingen, die na de oorlog in het Rijksmuseum te zien zijn geweest, is ook deze georganiseerd in samenwerking met België, waar de zelfde tentoonstelling na sluiting hier 17 September in Brussel zal wor den ondergebracht. Er is uit het rijke bezit van het Ber- lijnse museum een keuze gemaakt, be perkt niet alleen door de toestand, waar in vele schilderijen na hun omzwervin gen in en na de oorlog verkeerden, maar ook bijvoorbeeld door de omstan digheid. dat het be zit aan Italiaanse kunst bestemd is voor 'n gelijktijdige tentoonstelling in Wiesbaden, zodat deze afdeling slechts vertegenwoordigt kon worden door een Caravaggio. Niettemin is de b"°engebrachte col lectie er een van zeer bijzondere schoonheid. Wij zullen nog gelegen heid vinden daar nader op in te gaan, zodat wij thans kunnen volstaan met in het alge meen te wijzen op de uitstekende ma nier, waarop voor al de Vlaamse en Hollandse primitie ven, Frans Hals, Rembrandt, Rubens, de Delftse school en „Het glas wijn" van Johannes Vermeer, geschilderd om- de Fransen verte- streeks 1658/60, te zien op de zomertentoonstelling genwoordigd zijn. Van de 311 deelnemers aan de Avond- Vierdaagse hebben 297 personen deze mooie wandeltocht met succes volbracht. Zeven deelnemers ontvingen het cijfer 7, onder deze was o.a. de 71-jarige S. Govers, beter bekend als ome Sam, die ook dit jaar weer aan de Vierdaagse te Nijmegen deelneemt. Er waren dit jaar 156 personen die voor de eerste maal hebben deelgenomen, terwijl 18 deelne mers het mooie NWB-kruis ontvingen dat beschikbaar wordt gesteld voor hen die met succes vijfmaal hebben deelge nomen. Groepsprijzen werden uitgereikt aan: Zandv. Redd. Brigade; „Onder Door" en „Jan Passtoors" te Haarlem; D. V-S. te Halfweg; A.N.M.B.; Spoor- en Trampersoneel Haarlem; alsmede de bekende vereniging van het Provinciaal Ziekenhuis uit Santpoort „Viribus Uni- tus" welke is samengesteld uit verple gers en verpleegden. De directeur-geneesheer van het pro vinciaal ziekenhuis te Santpoort, dr. G. Kraus, die zoals bekend benoemd is tot hoogleraar aan de Groningse Universi teit, zal Dinsdagmiddag om twee uur afscheid nemen van de staf, van het verplegend personeel en de patiënten van het ziekenhuis. Op drie ver uit elkaar liggende plaat sen in Haarlem werd Vrijdagnacht een inbraak gepleegd en wel in een wasserij op de Brouwersvaart en in een tweetal woningen gelegen aan de Schalkwijker- weg en de Brederodestraat. Bij elk der inbraken namen de ongenode gasten gebruiksartikelen of geldsbedragen mede. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam heeft de heer P. A. Spieren burg te Haarlem met goed gevolg het doctoraal examen geneeskunde afgelegd. Zaterdagmiddag is door de Bloemen- daalse politie een 26-jarige Haarlemse werkster 'aangehouden. Zij wordt er van verdacht een geldsom ten nadele van haar mevrouw te hebbeq verduisterd. Ook haar vriend, een 32-jarige Haar lemmer, is gearresteerd. Men verdenkt hem van heling. Beiden bevinden zich in verzekerde bewaring. Vanmorgen om acht uur is in dé Ignatius Bispincklaan een knaapje van vijf jaar door een luxe auto overreden. Het kind liep achter een daar rijdende vrachtwagen en stak onverhoeds de rij weg over. Hoewel de 'bestuurder van de luxe wagen, die uit tegenovergestelde richting kwam, krachtig remde, kon een aanrijding niet voorkomen worden. Het kind liep een hersenschudding op en is per ziekenauto naar het Sint Elisabeths- gasthuis gebracht. Vrijdagmiddag vond op het raadhuis te Zandvoort de uitreiking plaats van dé brandweer-diploma's, welke door een twaalftal leden van de Zandvóortse vrij willige brandweer werden behaald. Burgemeester Van Fenema sprak de gediplomeerden toe en uitte zijn grote tevredenheid over de prestaties van de Zandvoortse brandweer. Deze diploma's werden behaald na een cursus van 32 lessen, gegeven door de commandant, de heer Van Noort, en de ondercomman dant, de heer Buré. Spr. complimen teerde de geslaagden, in het bijzonder de vier brandweerlieden, die het examen „zeer goed" hebben afgelegd. Vorige week heeft de schooljeugd van Heemstede, die hiervoor in aan merking kwam, het practisch verkeers- examen afgelegd en de geslaagden wa ren Vrijdagmiddag in het R.K. Vereni gingsgebouw bijeen, gekomen, om dit succes een beetje feestelijk te vieren. Bepaald daverend waren overigens de resultaten niet geweest; moest het vorig jaar tien procent worden afge wezen, dit jaar bedroeg dit niet minder dan negentien procent of bijna het vijfde deel van het aantal deelnemen de kinderen. Weliswaar worden ook de verkeersexamens er niet gemakkelijker op, maar het geeft te denken wanneer er van 307 deelnemende kinderen slechts acht een volledig examen zon der fouten afleggen. De burgemeester, mr. A. G. A. Rid der van Rappard; sprak de kinderen toe en wees hen in duidelijke taal op deze cijfers. Hij drong er op aan, dat het ge leerde toch vooral ook zou worden toe gepast wanneer de kinderen op de weg waren, want het is de bedoeling van dit examen geweest dat de kinderen zou den leren, hoe zij zonder gevaar aan het verkeer kunnen deelnemen. De burgemeester dankte de politie voor de grote medewerking die zij heeft gege ven en de aanwezige jeugd onderstreep te dit met een daverend applaus. Nadat de acht leerlingen, waarvan er vier van de Dreefschool waren, twee van de Voorwegschool, een van de Crayenesterschool en een van de Bosch en Hovenschool het verkeersinsigne hadden ontvangen en hoofdinspecteur Berentsen nog eens gewezen had op de grote gevaren die het tegenwoordig verkeer kent, werd het dank zij enige aardige films en een zeer royale trak tatie voor de geslaagden een vrolijke middag die tegen vijf ,uur met een woord van de burgemeester besloten werd. In de week van 1924 Juni a.s. zal de laatste verzilvering van landbouwva- cantiebonnen met opdruk „geldig tot 30 April 1950" mogelijk zijn op iedere avond na 7 uur ten huize van de heer M. J. Mooren, Resnovaplein 33, alhier. De verzilvering geldt zowel voor geor ganiseerde als ongeorganiseerde werk nemers in de land- en tuinbouw en ie der die deze vacantiebonnen nog in zijn bezit heeft, dient daarvan gebruik te maken. De uitbetaling geschiedt in de week van 815 Juli. Advertentie A M STEK 1) A M S E V A ART 20 Tel.. 11051 Advertentie Aangeboden: omgeving Kleverpark, vrij huis, bev. 5 kamers, keuken, badkamer en zeer grote tuin. Huur 37.50 per maand. Gevraagd: te Haarlem: groter huis, liefst met garage. Br. onder no. 6891, bur. van dit blad. Advertentie HAARLEM Electrische installaties Luidsprekende Telefoon installaties Advertentie Jac. Aalderink E. Aardewerk Gebr. N. A.Aronson Bachstitz Gallerif N.V. A, C. Bee!ing S Zoon A. J. Boer P. de Boer C.V. Paul Cassirer S Co. N.V. Etienne Delaunoy N.V. J. Denijs Joan Dirven Gebr. Douwes Meijer Elte Louis L. Gieltng en Zn. Barend M. Groen Jac. Hageraats Zoon Intern. Antiquariaat Menno Hertzberger S Co. D. A. Hoogendijk Bernard Houthakker S. van Leeuwen St. Lucas M. Mogrobi Joseph M. Morpurgo M. Mossel A. Nijstadt Hzn. Perez N.V. F. J. Peters H. van der Ploeg Premsela Hamburger A. Staal Mr. M.J. SchretIen Jacques Scbulman Jacob Stode! W. van Wenz Wtegersma Spiegelgracht 15 Lange Poten 43 Kerkstraat 146 Surinamestr. 11 Nieuwestad 91 AnnaPaulownastr.l 1 Herengracht 512 Keizersgracht 109 Rokin 118 Nwe Spiegelstr. 29 en Keizergr. 565-567 Keizersgracht 15 Rokin 46 Korte Poten 13 Ganzenmarkt 23 Oudkerkhof 35 Spiegelgracht 13 Nwe Spiegelgr. 58 Keizersgracht 610 Keizersgracht 640 Rokin 98 Noordeinde 164 Zeestraat 68 Spiegelgracht 11 Rokin 108 Rokin 120 't Ei 1 Surinamestr. 34 Rokin 116 Spoorlaan 5 Willemsparkweg 32 Kloveniersburgw. 39 Noordeinde 121 Rokin 156 Herengracht 390 Keizersgracht 448 Rokin 70 Aalsterweg 70 Minrebroederstr. 9 Amsterdam 's-Gravenhage Amsterdam 's-Gravenhage Leeuwarden 's-Gravenhage Amsterdam Amsterdam Amsterdam 32 Amsterdam Eindhoven Amsterdam 's-Gravenhage Utrecht Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam 's-Gravenhage 's-Gravenhage Amsterdam Amsterdam Amsterdam Lochem 's-Gravenhage Amsterdam Tilburg Amsterdam Amsterdam 's-Gravenhage Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Eindhoven Utrecht Geopendt Werkdagen 10-5, Zondagen 1-5, bovendien op Dinsdag enDonderdagavond 7-10 u. Toegang t 1-, Zondag en Woensdag f-50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2