Eric de Noorman - Vestrijd om TfecAé NEDERLANDERS MOETEN UIT NIEUW-GUINEA" Belgische socialisten aanvaarden i Leopold niet als koning JmiMa z°"^h:.T Katholieke voortrekkers bouwen een huis in Heeze Congres over de bestrijding van valsemunterij beëindigd DE STILLE MAN „ZWARE OFFERS ZULLEN VAN DE NATIE GEVRAAGD WORDEN" I Weigering om samen te werken knoeierijen met effecten Ontploffing in gieterij V.S.I. SPELEN EEN EIGEN ROL Bezoek kan van politiek belang worden PROTEST VAN AMBON BIJ DE V.N. Krijgsgevangenschap is diensttijd K.A.J. in het Bisdom Haarlem bijeen Nationale landdag van Katholieke Middenstand Opbouw nieuwe strijdmacht MAANDAG 19 JUNI 1950 PAGINA 3 Actie van Spaak - VERKIEZINGEN WESTFALEN- NORDRHEINLAND Belangrijke verschuiving naar rechts Proces-verbaal opgemaakt „Thielbek" gelicht Geert Nederlanders onder de slachtoffers DRIE NIEUWE ARRESTATIES In valse-munterszaak GEEN DWANG BIJ INSTELLING P.B.O. Verklaring werkgevers bonden „Wij varen niet ifi het kielzog van Rusland of Amerika" Bestemd voor het armste gezin 99 NA NEHRU'S TOCHT DOOR INDONESIË Zij moeten gaan Minister deelt mede: De grootste en de beste! door PATRICK PURCELL Oprichting van een centrum in Velsen-Noord (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Maandagmorgen. Algemene Raad van de Belgische Socialistische Partij heeft op voorstel van Spaak een motie goedgekeurd, waarin betreffende het plan van de C.V.P. 0,o met haar parlementaire meerderheid Koning Leopold terug te brengen v'erklaard wordt, dat „wat de ene politieke meerderheid kan doen, een andere ^'eer ongedaan kan maken, en de socialistische partij Leopold III niet meer beschouwt als de Koning der Belgen doch als het hoofd van een politieke "'eerderheid, dat zou behoren heen te gaan op hetzelfde moment dat die "'eerderheid wordt omver geworpen." Aan het partijcongres, dat Zaterdag "•s. wordt gehouden, richt de Raad het verzoek „tegen de terugkeer van keopold III een onbarmhartige en onverzettelijke tegenstand af te kondigen. *n elk geval weigert de partij", zo gaat de motie verder, „onder om het even "'elke vorm met Leopold III samen te werken en neemt zij alle maatregelen "oor het voeren van de actie, die hem tot troonsafstand zal dwingen." Tenslotte spreekt de party haar dank uit aan het Belgisch Vakverbond voor Jlin steun in de strijd tegen de Koning en rekent opnieuw op deze arbeiders organisatie „om op het geschikte moment de beslissende actie te ontketenen." Be socialisten voeren hun nieuwe anti- keopoldistische campagne op grond van "e bewering, dat 52 pet. van het kie- *®rscorps zich tegen de C.V.P. en haar Wannen heeft uitgesproken en dat der- i "alve. sinds de Volksraadpleging ca. 10 bot. van de kiezers van mening zou 2ljn veranderd. Men is enigszins ver wonderd dit te vernemen, niet enkel °tndat de jongste verkiezingen geenszins "en zuiver beeld van de opinie inzake "e koningskwestie hebben gegeven, die "r lang niet de enige inzet van vormde, j "och vooral omdat de onmogelijkheid "oor de Koning om te regeren in 1945 1 Wel degelijk werd afgekondigd door een Eenvoudige parlementaire meerderheid. Waarbij bovendien slechts 136 van de 202 Volksvertegenwoordigers aan de stem ming deelnamen. De anti-Leopoldisten "ogen thans door manoeuvres en chan- fage de toepassing van deze door henzelf "1 1945 gestemde wet te verhinderen, i Sindsdien hebben zij trouwens elke po sing om de koningskwestie te regelen belet door de parlementaire meerderheid, Waarover zij tot voor kort beschikten. Overigens is de nieuwe meerderheids regering alleen maar van plan de Koning !n zijn rechten te herstellen. Zij sluit Seenszins een nationale verzoening uit, doch laat het initiatief hiertoe over aan de Vorst, die bij zijn terugkeer tenge- "olge van de traditionele ontslagname "an de regering tot uitgebreide raadple gingen moet overgaan, om vervolgens 'rt beslissing te nemen „in het belang van "et land", zoals hij altijd nadrukkelijk Verzekerd heeft. De socialisten vinden echter, dat deze beslissing vóór 's Ko- i "ings terugkeer zou moeten worden ge- i "omen en dan nog in de door hen voor- i Sestane zin, d.w.z. onmiddellijke of hoogstens uitgestelde troonsafstand. Advertentie Gisteren hebben in Noordrijn-West- faten verkiezingen plaats gehad voor een hieuw parlement, dat uit 215 leden be gaat, die over het algemeen een ver schuiving naar rechts hebben teweeg gebracht. De volledige uitslag van de verkiezin gen voor het parlement van Noordrijn landWestfalen toont een meerderheid "an drie stemmen aan voor de Christen democraten en de Centrumpartij op de Socialisten, die als de favorieten bij de "erkiezingen golden, en alle andere par tijen tezamen. De verdeling van de in totaal 215 ze tels tellende volksvertegenwoordiging "an deze staat, is als volgt: zetels 93 68 28 16 12 Christelijk Democratische Partij Sociaal Democratische Partij Vrije Democratische Partij (lib.) Centrumpartij Communistische Partij Het kiezerscorps heeft zich tezelfder tijd met overweldigende meerderheid, h.l. 3.627.808 tegen 2.237.720 stemmen, hitgesproken voor een nieuwe staats- Sfondwet die de grote steenkool-, ijzer- En staatsindustrieën van het Ruhrgebied tot openbaar bezit maakt en ieder con cern, dat misbruik maakt van zijn eco nomische macht, met regeringsmaatrege len bedreigt. Bij een onderzoek, ingesteld door de recherche te Utrecht in samenwerking "iet de fiscale recherche, is te Woerden een knoeierij met effecten ontdekt. Een kaashandelaar aldaar (ex-politieke de linquent) kocht in het laatst van de Oorlog tal van effecten. Hiervan „ver kocht" hij een gedeelte voor tienduizen den guldens aan plaatsgenoten, die deze "tukken later normaal ter registratie aanboden. Bij de Raad voor Rechtsher stel werden de effecten natuurlijk ge deblokkeerd ten name van de personen, die ze ter registratie hadden aangebo den. Toen de effecten waren vfijgege- "en verkocht de kaashandelaar deze door tussenkomst van een bankier te Vloerden. De bankier was vertrouwe lijk ingeiicht en hij verkocht de effee- 'en voor de kaashandelaar, echter op "aam van de officiële bezitters. Hij had echter „vergeten" de ver koopopdrachten door deze officiële be zitters te laten tekenen. Daarna kon zijn aandeel in de transactie worden Vastgesteld. De kaashandelaar had door deze manipulaties echter kans gezien "i de oorlogsjaren verdiend geld vrij te krijgen en zelfs nog een winst van Vijftig procent te maken, hetgeen voor de fiscus een reden zal zijn om eens met deze man te gaan praten. In deze zaak ls tegen zeven personen proces-verbaal °t>gemaakt. In de ijzergieterij De Globe te Tegelen beeft zich Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie een ontploffing voor gedaan, die, doordat op deze Zaterdag middag slechts een ploeg van twintig m»n in de fabriek aan het werk was, eh vrijwel beperkt heeft tot ernstige Materiële schade. Ben nieuwe gasoven, die drie weken «"leden in gebruik genomen was, ex plodeerde met èen enorme knal, ver moedelijk doordat een gasleiding verstopt as. Het deksel van de oven werd er 'geslingerd en vloog door het op het ende moment reeds voor een groot deel s 6ggeslagen dak heen. Alle ruiten vProngen en de muren van drie vleugels j?" het gebouw werden zwaar bescha- u*gd. j. Be ontploffing geschiedde in de afde- l"g vormerij. Van aldaar werkzame ar- lders liepen enkele lichte verwondin- b op. Men kan zich intussen afvragen of de door Spaak voorgestelde motie door deze laatste in werkelijkheid niet bedoeld is om zichzelf eerst het nodige anti-Leopol- distische crediet te verzekeren teneinde op het ogenblik der transacties zijn fa natieke partijgenoten tot een ietwat ge matigder standpunt te kunnen overhalen. Het zou niet de eerste maal zijn, dat Spaak slaagt in een zodanige manoeuvre Door velen wordt hij trouwens aange zien als de man, die zijn internationaal prestige door een dergelijke binnenland se prestatie gaarne zou herstellen. Zoals gemeld is in de Lübeckerbocht het wrak gelicht van de „Thielbek", één der schepen, die volgeladen met gevan genen uit concentratiekampen, op 3 Mei 1945 aldaar ten gronde ging. Van slechts enkelen was identificatie mogelijk. Onder hen zijn geen Nederlan ders. Onder de verder in het schip aan getroffen voorwerpen bevond zich een gedeeltelijk nog leesbaar boek met ge gevens over in een der buitencommando s van Neuengammc overledenen. Aan de hand daarvan kon door het informatie bureau van het Nederlandsche Roodc Kruis van vier nog vermiste Nederlan ders plaats en datum van overlijden po sitief worden vastgesteld. Van' vier an deren konden aanvullende gegevens over het overlijden worden verstrekt. Door drie nieuwe arrestaties van de politie te Luik is de zaak der valse hondérd-gulden-biljetten, waarin het onderzoek nog steeds niet ten einde is, weer in de belangstelling komen te staan. De Nederlandse politie te Vaals had het parket te Luik er van op de hoogte gebracht, dat twee mannen op Zondag 28 Mei te Wilre en te Wilken in Herbergen twee valse biljetten van ƒ100.hadden uitgegeven. De Luikse recherche slaagde er in hen beiden te identificeren en te arresteren. De 38-ja- rige J. Q. uit Trembleur en de 25-jarige douanebeambte J. S. uit Hombourg be kenden, dat zij in het bezit van de val se biljetten waren gekomen door een vriend van Q., de 52-jarige G. K. uit Gemmenich, die, op zijn beurt gearres teerd, beweerde, niet te weten vanwaar de valse biljetten kwamen. De centrale bonden van werkgevers hebben in een brief aan prof. mr. F. de Vries, voorzitter van de Sociaal-Econo mische Raad, hun standpunt toegelicht ten aanzien van de P.B.O. Zij dringen er in deze brief op aan, dat men bij de totstandkoming van organen der P.B.O. in het oog zal houden, dat het organisa torisch overleg groei nodig heeft en niet geforceerd mag geschieden. Van boven af zullen de publiekrechtelijke organen niet opgelegfd mogen worden. Zij moeten de vrucht zijn van vrijwillig overleg, aldus de bonden van werkgevers, die overigens met de houding van regering en Staten-Generaal tijdens de behande ling in de Kamers kunnen instemmen, omdat deze houding vertrouwen af dwong. De bezwaren tegen het wetsontwerp kwamen, aldus leest men in de brief, voor namelijk voort uit de vrees, dat de be drijfsorganen zouden worden opgelegd. De bezorgdheid in de kringen der werk gevers zal echter worden weggenomen, zo men rekening houdt met wat onder nemers en werkgevers bij de toebede ling van taken mogelijk en wenselijk achten in de betrokken bedrijfstak. De werkgevers stellen zich op het standpunt, dat alle groepen uit het be drijfsleven genoeg realiteitsbesef en be grip zullen opbrengen bij de instelling en totstandkoming der organen van de P.B.O. en dat daaraan innerlijke over tuiging ten grondslag moet liggen, elke dwang verre moet blijven. Hun brief is ondertekend door het R.K. Verbond van werkgeversvakverenigingen, het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, het Verbond van Neder landse Werkgevers en het Centraal So ciaal Werkgevers-Verbond. „Onze nationale politiek in interna tionale zaken is gebaseerd op deelne ming als subject en niet als object, het geen betekent, dat wij een eigen rol spelen en niet in het kielzog van Rus land of Amerika varen. Of zulks moge lijk is, zal de toekomst leren", aldus minister-president Hatta hedenmorgen in het parlement der V.S.I. in antwoord op vragjen over de buitenlandse poli tiek. Aangaande de communistische partij zei Hatta: „Uw slogans kennen wij en wij kunnen niet ontkennen dat er con sequentie in zit. De regering der V.S.I. is echter niet van plan, deze te volgen". Met betrekking tot gestelde vragen over de nationalisatie antwoordde Hat ta: „Nationalisatie van ondernemingen kunnen wij niet betalen en wij zijn niet van plan om zonder meer te onteigenen. Bovendien is nationalisatie van land bouwondernemingen niet verantwoord, aangezien op de wereldmarkt de cul tuurproducten al te conjunctuurgevoelig zijn. De regering zou daarvoor een on verantwoord groot risico voor haar reke ning nemen. Ook kunnen wij de buiten landse leiding in de ondernemingen niet missen. Wij hebben er geen krachten voor, zodat wij de buitenlanders moe ten handhaven. Intussen kunnen wij Indonesische krachten opleiden". (Van onze redacteur) De katholieke voortrekkers van Ne derland gaan in Heeze, enige kilometers ten Zuid-Oosten van Eindhoven, een huis bouwen. Zij doen dit tijdens het grote Beneluxkamp voor voortrekkers, de Triade 1950 waarop van S t.e.m. 16 Augustus katholieke voortrekkers uit België. Nederland en Luxemburg elkaar in grote broederschap zullen ontmoe ten. Men heeft een sociale daad willen stellen, om aan de buitenwereld te to nen wat de voortrekkersbeweging wil: overal helpen waar zij kan. En daarom wordt in de eerste twee weken van Au gustus in Heeze een arbeiderswoning gebouwd; twee kamers en keuken be neden en vier kamers boven. De bouwvergunning voor deze woning is al verleend en officieel is alles reeds in orde. Voordat het Beneluxkamp be gint zullen de fundamenten al gelegd zijn en zal het huis al een meter hoog zijn ongetrokken door de voortrekkers van Heeze en Geldrop en omgeving, daarbij kranig geassisteerd door de Hee- zense aannemers. Alle materialen wil men zelf betalen. De stenen heeft men echter al voor niets gekregen en nu hoopt men dat een vervoerder zal ko men opdagen om die stenen gratis te vervoeren en dat een houthandelaar zijn hand eens over zijn hart zal strijken. Ia die kampweek zullen de voortrekkers dag en nacht moeten werken om het huis klaar te krijgen. Ervaring hebben zij opgedaan bij het bouwen aan de abdij „De Slangenburg" bij Doetinchem en voorts zijn er ambachtslieden genoeg bij de voortrekkersbeweging. Als het huis af is wordt het aan het dekenaat Heeze ten geschenke gegeven. Dan kan het armste arbeidersgezin van Heeze er in gaan wonen. De huur hoeft alleen de onderhoudskosten te dekken. Het bou wen van dit huis past geheel in het kader van de activiteiten, die de voor trekkers het laatste jaar aan de dag leggen. Zij willen in hun vacanties werk kampen houden, tijdens welke zij zich voor de omgeving waar zij kamperen ten nutte maken. Zij helpen bij de oogst, helpen het Jezuïetenklooster m Hoog- Elten opbouwen en de abdij „De Slan- genburg", zij knappen de barakken van het katholieke jongens jeugdkamp te Zweelo in Drente op en trachten te hel pen overal waar zij kunnen. Zij willen zich volledig in dienst stellen van de maatschappij. 107. „Nu Lauri," valt Baldon triomfantelijk uit, terwijl hij Winonah bij haar arm grijpt. „Ik heb mijn deel van de overeenkomst gehouden. Wordt het geen tijd, dat ge uw toestemming geeft Doch de magiër schudt het hoofd. „Ik wil eerst zekerheid hebben, zegt hij nors. Hij kan deze vernedering moeilijk verkroppen. „Toon mij uw goed en ge zult van mij geen hinder ondervinden. Maar eerder niet!" Schouderophalend treedt Baldon op de voorste wagen toe. De aanvoerders van Lauri's krijgers omringen hem. Er fonkelt begeerte in hun ogen. Geen twijfel of zij zullen hem als hun meester erkennen. Baldon's gevoel van zekerheid groeit. „Hé jij!" richt hij zich hooghartig tot de voerman in de zwarte mantel, wiens gezicht door een wijde kap aan het oog onttrokken wordt. „Haal een kist met goud uit de wagen en breek die open." „Het spijt me!" mompelt de voerman nors. „Ik mag^ niet aan de lading komen zonder toestemming van de leider van deze karavaan." Hij werpt een snelle blik over zijn schouder, naar de andere wagens, die nu achter elkaar het binnenplein zijn opgereden en in een halve cirkel de krijgen omringen. Zijn hand schuift langzaam onder zijn mantel. „Ik bewonder uw gehoor zaamheid," zegt Baldon spottend. „Het zij zo. Haal Leighart. mijn onderaanvoerder." Tot zijn verbazing schudt de voerman opnieuw het hoofd. „Ik vrees, dat dat onmogelijk is, heer Baldon," klinkt dezelfde zachte stem. nu echter met een vreemde ondertoon van dreiging, welke de roofridder plotseling schrik aanjaagt. „Voor zover ik weet is niemand meer bij machte Leighart levend voor u te brengen. Maar..." en hier staat de reusachtige voerman langzaam op... Misschien heb ik een plaatsvervanger voor hem. Kijk...!!!" Met een sprong komt Hij van de wagen. Zijn bewegingen zijn razend snel. Nog voor zijn voeten de grond bereiken heeft hij reeds zijn lang zwaard getrokken. Tegelijker tijd valt de wijde pij af. Met een gil van schrik deinst de roofridder achteruit. Want daar met getrokken zwaard, terwijl de woede zijn ogen doet vlammen, staat Eric hijgt Baldon ontzet. „Erie de Noorman De politieke invloed van het bezoek van Nehru aan Indonesië kan groot zijn, zo verneemt de correspondent van het A.N.P., die zeven dagen in gezelschap van president Sukarno en Nehru de reis door Indonesië meemaakte. Nehru heeft grote - bewondering ge wekt in de kringen der Indonesische in- telligentia door de wijsheid, de rust en de eenvoud, die uit zijn houding, om gang en woorden zijn gebleken. Zijn tal loze toespraken hadden tot refrein: „De politieke vrijheid op zichzelf is slechts een middel tot verheffing van de wel vaart der bevolking. De politieke vrij heid is niet volledig voordat de econo mische vrijheid is bereikt. Hiervoor is het weer nodig, dat wij veel van de Westerse landen leren en buitenlands kapitaal trachten aan te trekken. De tijd van de slogans is voorbij, <ie oude anti- koloniale slogans hebben hun inhoud verloren, aangezien het kolonialisme zo goed als dood is. De politieke vrijheid brengt een grote verantwoordelijkheid met zich, die wij niet kunnen overdra gen aan andere naties, maar die wij ai- leen door harde en gestage arbeid tot bloei van het land kunnen leiden". Een opmerkelijk verschijnsel tijdens de rondreis was, dat in de gebieden van de voormalige negara's West-Java, Oost- Java en Bali het enthousiasme voor Su karno het grootst was, aanmerkelijk gro ter dan in het Djocjase. De politieke waarnemers verklaarden dit enerzijds uit het feit, dat men in Djocja Sukarno vele malen heeft horen spreken en aan hem gewend is. anderzijds uit de om standigheid dat in Djocja de politieke spanningen groter zijn dan elders. De leden van de communistische partij hebben geweigerd de vergadering van het werkcomité van het K.N.I.P., waar Nehru sprak, bij te wonen. Zij hebben bovendien, samen met het bestuur van de S.O.B.S.I. (de meest invloedrijke links-gerichte vakvereniging) aan Nehru een open brief geschreven, waarin werd geprotesteerd tegen het gevangen nemen van arbeidersleiders in India. Nehru zelf was hierover geprikkeld en zei dat deze lieden slecht waren ingelicht over de achtergrond van de in India verrich te arrestaties. Als men de betekenis van dit be zoek van Nehru aan Indonesië wil samenvatten, dan heerst in politieke kringen te Djakarta de indruk dat dit bezoek in dit stadium, zegenrijk voor Indonesië zal blijken te zijn geweest. Op een persconferentie in Singapore heeft Nehru o.m. medegedeeld, dat „in- dien de Nederlanders in Westelijk Nieuw-Guinea blijven, dit een voortdu rende wrevel voor de Indonesiërs zal zijn, onafhankelijk van de factor, hoe goed de Nederlanders ook zijn. Zij moe ten gaan vanwege hun vroegere kolo niale overheersing. Zowel uit geogra fisch als uit historisch oogpunt hoort dit deel van Nieuw-Guinea bij Indone sië". Inzake Oostelijk Nieuw-Guinea zei Nehru: „Australië ligt in het gebied van Zuid-Oost-Azië en bevindt zich niet in dezelfde positie als de Nederlanders. De beslissende toetssteen is: „Wat is goed voor Nieuw-Guinea, wat wenst het volk van Nieuw-Guinea?" De jaarlijkse vergadering van de leden van de Australische uchtmacht, die de Sydney is gehouden, heeft een resolutie aangenomen waarin aangedrongen wordt op onmiddellijke bezetting van geheel Nieuw-Guinea, De vliegers dringen er op aan, zoveel mogelijk samen te wer ken met de Nederlanders. President Harrison, die zelf enige tijd in Indonesië gestationneerd is geweest, verklaarde: „Wanneer we werkeloos toe zien hoe de Indonesiërs van Sukarno Nieuw-Guinea in bezit nemen, dan zal dat een rampzalige dag. voor Australië worden. Het zou dan niet lang meer duren voor de Indonesiërs in Australië zouden staan." De vertegenwoordiger van de „repu bliek Zuid-Molukken" in ons land heeft bij de Verenigde Naties te Lake Success telegrafisch geprotesteerd tegen het feit, dat de republiek Indonesië niet wil toe staan, dat er goederen naar Ambon wor den gezonden. Tevens heeft hij de tus senkomst der V.N. gevraagd. Ditzelfde protest werd verzonden aan mevrouw Roosevelt als presidente van de organi satie der' O.V.N. voor de rechten van de mens. Bovendien is het Internationale Rode Kruis uitvoerig op de hoogte gesteld. Advertentie Fabrieken Op vragen van het Eerste Kamerlid Van Santen (C.P.N.) met betrekking tot het medeberekenen bij pensioensaan spraken van de periode, gedurende wel ke ambtenaren, die geen gevolg hebben gegeven aan de bekendmaking op 30 April 1943 van generaal Christiansen, zich in krijgsgevangenschap te begeven, zich door opvolging van het bevel van Radio-Oranje op 30 April 1943 aan die bekendmaking hebben onttrokken dooi desnoods onder te duiken, heeft de mi nister van Oorlog het volgende geant woord: Het is de minister bekend, dat zo wel bij de regeling van het pensioen van de ambtenaar als bij de ter be oordeling van de pensioensaanspra ken te maken berekeningen als diensttijd medetelt de tijd, doorge bracht in militaire betrekkingen. Tijd, in krijgsgevangenschap door gebracht, is miiltaire diensttijd en telt dientengevolge als diensttijd mede. By de regeling van het pensioen van de ambtenaar, die geen gevolg heeft ge geven aan het bevel van de bezetter om zich in krijgsgevangenschap te begeven en die is ondergedoken, zal de tijd, ge durende welke hij tijdens zijn ambte naarschap is ondergedoken, als diensttijd medetellen. Voor zover het betreft dienstplichti gen, die eerst nè de periode van onder duiken ambtenaar zijn geworden, vormt deze periode geen werkelijke dienst. De tijd, gedurende welke militairen, be horende tot het reserve-personeel, zijn ondergedoken, komt uitsluitend in aan merking voor de berekening van pen sioen, te verlenen krachtens de Pen sioenwet voor het reservepersoneel der Landmacht, en dan slechts als „diensttijd niet onder de wapenen doorgebracht" Advertentie per rol Het internationale congres ter bestrij ding van de valse munterij dat Zaterdag middag in Den Haag gesloten werd, heeft een viertal resoluties opgeleverd, die tijdens de laatste gecombineerde zitting van de vertegenwoordigers "Van het bankwezen en de politie met algemene stemmen werden aangenomen. Men heeft zich in deze dagen beraden over het ju ridische, politioneel-tactische, het techni sche en het administratieve aspect van de bestrijding der valse munterij. In de eerste resolutie, de juridische, wordt allereerst aangedrongen op het ratificeren van de Conventie van Genève van 1929. Enige landen, onder welke de U.S.A. hebben dit n.i. nog niet gedaan. Onder de 27 landen, die de Conventie reeds ratificeerden, bevindt zich Neder land, dat het in 1932 deed. Vervolgens wordt aanbevolen om Parijs als de enige Centrale van de Commission Internatio nale de Police Criminelle aan te wijzen. Tenslotte acht men het, althans voor dit ogenblik, nog niet nodig de Conventie te wijzigen. Men spreekt echter de wens uit, dat de bescherming van de nationale wetten wordt uitgebreid tot nationale en vreemde credietpapieren, die een gelijke rol spelen als het geld. Het betreft hier (9 Naar hen beiden te oordelen, zou men denken, dat de Valera Ierland gemaakt heeft". „De Valera!" De dokter had reeds op het punt van vertrekken gestaan, maar nu bleef hij sta.in. in woede uitbarstend, „de Valera! Goede hemel, ik word er misselijk van als de mensen die de Va lera gaan ophemelen, alsof de vent iets opbouwends voor het land had verricht! Een niksnut van een kerel, wiens naam nooit eerder genoemd werd, voordat hij een jaar geleden uit de gevangenis kwam, om eerlijke mensen op een dwaalspoor te leiden met zijn sabotage en zijn landverraad". „Hij schijnt de bewondering ginds van mijn eigen familie in Clare te hebben opgewekt," zei Peter. „En die bewondering zal hem of hen naar de duivel voeren," riep de dokter boos, en hij greep de deurknop vast, alsof hij de hele Sinn-Feinbeweging bij de strot had. „Ach, mijn hart bloedt bij het horen van de jonge dwazen, schreeuwend om die de Valera, die er op uit is, ons allen in het ongeluk te storten; te zien hoe diezelfde gekken niets dan verachting hebben voor mijn arme vriend, John Redmond, die zich zijn levenlang gewijd heeft aan bret wel zijn van ons land en ons volk". Peter kuchte meelevend; Markie maakte rusteloze geluidjes in zijn ledi- kantje, doch werd door zijn moeder tot stilte gesust. De dokter, nog steeds verontwaardigd, goochelde met hoed en parapluie. „Gis teren, uitgerekend gisteren nog, had een onnozel stuk gemeentewerkman, een sukkel. Regan genaamd, die niets beters te doen heeft dan de straten te vegen, de vervloekte brutaliteit mij mede te delen, dat John Redmond, naar zijn mening naar zijn mening, Heer ver geef het hem niets anders was dan een opgeblazen, oude idioot." Met een purperen gezicht pauseerde de kleine man om adem te scheppen. „O, maar ik had hem te pakken! Ik had onze geachte vriend Regan gauw te pakken! „Is dat heus?" zei ik zo beleefd als mogelijk was. „Denk je werkelijk zo over Mr. Redmond? Wel, Regan," zei ik, „ik heb een beetje haast," en maakte mijn medi cijnentas open. „Hier zijn een paar pillen voor je," zei ik. „Elk uur een innemen en binnen een dag ben je zo gezond als een vis." O, ik had die flinke Regan gauw te pakken!" De gedachte aan zijn overwinning leek als een stralenkrans rond het kogelronde hoofd van de dokter te schitteren. Hij dempte zijn stem uit vrees iemand te ergeren. „Onder ons gezegd en gezwegen, een van die pillen zou bij een trekpaard een darmkoliek hebben veroorzaakt. O, de grote Regan zal vandaag geen lust hebben, John Red mond te beledigen, dat vertel ik je." Nog gnuivend, trippelde de dokter de trappen af en wachtte in de gang tot Tessie O'Dea beneden kwam. „O, hij is helemaal buiten gevaar, mevrouw. Het ergste is voorbij. Het enige waar hij nu behoefte aan heeft, is rust en ver sterkende middelen in overvloed. Een paar maal per dag een geklopt ei, alle volle-melkpap en dergelijke, die u hem kunt geven, maar boven alles rust, en nog eens rust, en binnen een paar weken zal hij weer de oude zijn." Hij bekeek haar scherp. „Vandaag is het Donderdag, Zaterdag kom ik weer langs en als u er tegen die tijd niet beter uitziet, jonge dame, zal ik u eens grondig onderzoeken. Het les geven en Markie verzorgen mat u te veel af. Wanneer die geklopte eitjes klaar gemaakt worden, neem er dan zelf ook een paar." Hij zette zijn hoed op. „Ik beveel u, met ingang van heden, wat kalmer aan te doen voor een poosje. Ik heb al te veel patiënten op mijn boekje, weet u." Peter O'Dea, een man gewend bezorgd te zijn om zijn gezondheid, lag angstig afwachtend in zijn bed te luisteren hoe zijn vrouw de dokter goede avond wenste, hoorde de doktersauto luidruch tig sputterend aanslaan, hoorde de kleine Markie zuchten van opluchting, nu de dokter, Markie's boeman, veilig en wel vertrokken was. Peter O'Dea hoorde de voordeur dichtslaan, telde de langzame voetstappen van zijn vrouw op de trap en bemerkte, met een knagende vrees in zijn hart, hoe lusteloos zij haar voeten neerzette, hoe bleek en vermoeid haar gezicht was, toen zij de kamer binnen- trad. „O God." dacht Peter, „ze moet wel slecht nieuws hebben gehoord. Zou het mijn hart zijn? Of mijn longen?" Luchtig zei hij hardop: „En? Wat heeft hij je gezegd? Moet ik een harp huren om een beetje te oefenen, om mij niet te blameren, wanneer ik mijn plaats in 't achtste koor der engelen in ga nemen?" Zij lachte, maar er klonk geen opge wektheid in hun lach. „Hij zei, dat hij nooit een groter simulant, noch come- diant, noch oplichter iiad ontmoet. Hij zou best jouw gezondheid wilier, hebben, ze: hij, maar dat het, daar je zo graag vertroeteld wilt worden, beter was je nog een week of twee langer in bed te houden, om je het plezier te gunnen, te geloven, dat je er vreselijk slecht aan toe bent geweest, zodat je over twintig jaar aan iedereen kunt vertellen, hoe je op het kantje af ontsnapt bent aan de grote griep-epidemie." Zij glimlachte, maar de glimlach bereikte haar doffe ogen niet. Zijn angst sloeg snel een andere rich ting in. „Èn heb je bij hem ook geïnfor meerd over jezelf? Heb je hem verteld, dat jij je met goed voelt?" Zij hield zich aan het voeteneinde vast, als wilde zij zichzelf beheersen. Zij wendde haar hoofd af. „Ik heb hem mets gezegd. Je weet hoe bezorgd hij is. Hij zou me alleen maar een drankje voorschrijven en op staande voet naar bed jagen. Hij merkte op, dat ik er een beetje afgemat uitzag en zei, dat ik voor lopig wat kalmer aan moest doen." Peter fronste zijn voorhoofd. „Je bent eigenwijs geweest, hem niet te vertellen hoe gauw je vermoeid raakt en hoe slecht je slaapt. Zelfs al zou hij je naar bed jagen, dan zouden we eenvoudig een plaatsvervangster in de school zetten, en dan kon er iemand uit Clashmairead komen om Mary Kate een handje te helpen, en voor ons en Markie te zor gen." Zij liet het bed los, om tegen de toilet tafel steun te zoeken. „Ik geef er niets om, moe te zijn, Peter. En een slechte rlaapster ben ik altijd geweest. Het is de duizeligheid, die me ongerust maakt. En ik heb vandaag al de hele dag pijn tussen de schouders, telkens als ik ademhaal. Toen de dokter hier was, trok het daar een beetje weg. Maar nu voel ik het weer, Peter. Het schijnt steeds erger en erger te worden." Ze hees zich zelf op, haar handpalmen lagen vlak op tafel, haar ogen schitterden plotseling in de vale bleekheid van haar gezicht „Ik heb.... een beetje moeite... met,... ademhalen." (Wordt vervolgd) dus alle geldswaardige papieren, zoals b.v. ook postzegels. De tweede resolutie, de politioneel-tac tische, wenst de strijd tegen de valse munterij toevertrouwd te zien, in elk land, aan gespecialiseerde ambtenaren. Door hen moet steeds nauwkeurig wor den nagegaan de wijze van handelen van de falsificateurs. Élke zaak moet tot in de finesses worden uitgezocht. Men wenst verder één nationale Centrale. Parijs moet steeds nauwkeurig op de hoogte worden gehouden van alles wat uitgezocht is. De derde resolutie, de technische, spreekt de wens uit, dat de émissie-in- stituten alle nieuwe uitgiften van bank biljetten aan de C.I.P.C. in Parijs zullen doorgeven met een zo volledig mogelijke expertise. De resolutie stelt verder voor het maximum effect te realiseren van de samenwerking tussen de nationale ex perts en de politie. Zij beveelt aan een lijst op te stellen en rond te zenden van termen en van resumé's van de toegepas te technieken van de drukkers der bil jetten. Verder wordt een opgave ge vraagd van de voorwerpen en instru menten, die kunnen dienen tot falsifi ceren. De vierde resolutie, de administratieve beveelt met grote aandrang aan om in die landen, waar zich nog geen centrale bureaux bevinden, deze op te richten. Zij herhaalt verder alles, wat in de vorige resoluties als wenselijk en noodzakelijk aanbevolen wordt, zulks op administra tief terrein. De leiders van de K.A.J. in het Bis dom Haarlem vergaderden Zondag in 't gebouw van de St. Josephsgezellen aan de Stadhouderskade te Amsterdam. George de Vos, voorzitter van de K.A.J., leidde de bijeenkomst in met een over zicht van de beweging sedert het begm van de oprichting, nu vijf jaren geleden. In deze vijf jaren, zo zeide de voorzitter, zijn 12.500 jongemannen uit het Bisdom onder de invloedssfeer van de K.A.J. ge komen en reeds 1000 leiders bijeenge bracht onder de vlag van de organisatie. Voor de komende vijf jaren gaf hij de jongemannen de opdracht mee, te zorgen voor een intensief beïnvloeden van het gemeenschapsleven door voorbeeld en juiste propaganda Hij kondigde voorts de oprichting aan van een nieuw orgaan in de beweging, dat hoofdzakelijk sug gererend, adviserend en controlerend zal werken, met het oog op de onjuiste me ningen, die er op het gebied van de be weging bestaan, n.l. een kajottersparle- ment. Ook zullen er cursussen in levens scholing voor jonge arBeiders georgani. seerd worden. Aalmoezenier A. H. Huyboom deed een beroep op de vergadering om de blikken naar het leven buiten de eigen organisatie te verruimen en om het enthousiasme voor de beweging aan te wakkeren. De aalmoezenier kondigde een actie aan om de financieel zwakkere afdelingen te steunen. Met Zuidelijk enthousiasme sprak Marcel Vandewieie. als oud-nationaal voorzitter van de jor.ge-arbeidersbewe- ging in België over de K.A.J. als wereld beweging. Het gevolg van deze vurige rede was een spontane collecte voor de afdeling Hoogovens, die de som van f 95 opbracht. Deze afdeling heeft n.l. de boüw van een eigen centrum ontworpen, waarvoor nog een bedrag van 15.000 gld. nodig is. De Middeleeuwse Franse klucht „Meester Pieter Patelijn", opgevoerd door Kajotters uit Hoorn, onder regie van Frans 't Hoen, oogstte een daverend succes en vormde tevens het slot van een geslaagde bijeenkomst. De Katholieke Werknemende Middenstand kwam Zondag voor de eerste maal na de bevrijding in 's-Hertogenbosch bijeen voor het houden van een Nationale Landdag. De dag werd begonnen met een Heilige Mis in de Kathedrale Basiliek van St. Jan. In het Casino was er 's middags een grote bij eenkomst belegd, waarop actuele onder werpen werden behandeld, die niet alleen voor de werknemende middenstand doch ook voor vele anderen een belangwekkende boodschap inhielden. Het welkomstwoord werd gesproken door de voorzitter van de Werknemende Middenstand, het Kamerlid de heer Dassen, die speciaal begroette de vertegenwoordigers van K.AB. en K.J.M.V. Spreker belemtoonde in zijn toespraak de noodzaak van trouw aan de standsorgani satie, die naast de vakorganisatie niet ge mist kan worden. De heer Dassen vroeg de medewerking van de K.A.B. voor de belan gen van de Werknemende Middenstand. Vervolgens hield dr. A. J. M Cornelissen een indrukwekkende rede onder de titel: „Massa en standsorganisatie". Het verschijnsel der massificatie vond inleider zeer verontrustend. Er is een ont waarding van de mens als gevolg van de ontkenning van zijn eigenlijke doelstelling. Hij wordt geleefd door de leuze van de dag en hem bedreigt het gevaar van geestelijke ondervoeding. De cultuur is geen massaproduct. De standsorganisatie is één der middelen om gelijkschakeling tegen te houden, omdat zij een eigen ka rakter behoudt en een natuurlijke -ge bondenheid kent van de standgenoten. Het komt erop aan een radicale levenshouding te betrachten en ernst te maken met de christelijke levensstijl öm daardoor de menselijke persoon te redden en te hand haven. Ook de geestelijk adviseur pater Colsen C.M. wees in zijn toespraak op het ge meenschappelijk ideaal, dat de Werknemen de Middenstand tot leidraad moet dienen. landse volk de overtuiging te verster- Te Delft is de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Ons Leger". Generaal-majoor b.d. K. E. Oudendijk herinnerde in zijn openingsrede aan het woord, dat veldmaarschalk Montgomery in 1946 sprak bij de herdenking van de slag bij El Alamein. „In dagen van vrede zijn wij geneigd alles te vergeten, wat voor 1939 is gebeurd. Brittan je was in 1939 volkomen onvoorbereid voor de oorlog. Wanneer Brittanje toen sterk was geweest, was er geen oorlog geweest. Brittanje was zwak en daardoor was er oorlog en deze duurde zes jaren, omdat wij zwak waren toen -hij begon. Wij willen niet, dat dit weer gebeurt." Aanknopend aan de doelstelling der Kon. Ver. ^Ons Leger": by het Neder- ken, dat een deugdelijk weerstelsel, steunend op de sympathie der natie, noodzakelijk is, herinnerde de heer Oudendijk er aan, dat in dit opzicht in 1938 in de volksgeest helaas te laat een kentering ten goede kwam. Onze legerleiding staat thans voor een gewel dige taak ,n.l. de opbouw van een ge heel nieuwe strijdmacht, passend in in ternationaal verband. Er dient voor die opbouw nog zeer veel gedaan te worden en er zullen van de natie nog zware offers worden gevraagd. De legpenning der Prins Maurits- medaille werd met een toepasselijk woord door de voorzitter uitgereikt aan üe generaal-majoor b.d. D. A. van Hilten, hoofd van de sectie krijgsgeschiedenis van de generale staf. Deze onderschei ding wordt door „Ons Leger" toegekend aan hen, die op zeer verdienstelijke wijze hebben bijgedragen tot de kennis der krijgsgeschiedenis hier te lande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3