1 I Revolutie te verwachten in omgeving van Surabaja? Woningtekort wordt geraamd op 250.000 1 Augustus nieuwe regeling financiering woningwetbouw MOEIZAAM OVERLEG TUSSEN DJ0CJA EN V.S.I. Huwelijk tussen Saskia en Rembrandt voltrokken m Zorgwekkende proefballonnetjes .Het weer. Bezorgdheid voor stappen der Nederlandse regering Ook Jan Steen mèt huishouden in de hoofdstad teruggekeerd V0GELER DEZE WEEK IN VRIJHEID? E. J. Voute overleden Tot hoofd en hart Ir Vliegveld Tjililitan overgedragen Overvallers hebben veel op hun kerfstok Djocja voert obstructie" f_l DINSDAG 20 JUNI 1950 74ste JAARGANG No. 24797 RAPPORT VAN SAKIRMAN 20.000 ZWERVENDE GUERILLA'S T .N .1 .-of f icier en naar het buitenland Irrigatie-plan West-Java Na de roofoverval te Haarlem Ook betrokken bij beroving van Haagse Jockey-club DR. CHANG NAAR AMERIKA Ambassade in Den Haag onder politiebewaking ZAL IN 1951 BOUWVOLUME VOOR WEDEROPBOUW VRIJ KOMEN? RENDABELE WONINGEN VOOR VALIDE ARBEIDERS BESPREKINGEN OVER EENHEIDSSTAAT c FEEST IN DAMSTADT Het voldoen aan Hongaarse eisen vormt de losprys ABTSWIJDING VAN DOM ANDRIESSEN Zaterdag a.s. in Haarlems Kathedraal Verdieping in een varkenspootje Burgemeester van Amster dam tijdens de bezetting Kindje verdronken in waterreservoir Derde uit één gezin BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM -ïetefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voof klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. ven Rua> Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHÉ COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Degenen, die Sukarno's aanspraken op Nieuw Guinea louter als een opgeschroefde prestigekwestie wil len zien, moeten toch wel ietwat ver rast zijn geweest over de heftige uit vallen, welke het Australische parlement dezer dagen heeft doen horen. Het be tekent immers dat de Australische re gering Sukarno's bedreigingen wel degelijk als uiterst serieus opvat. Wel licht zullen zij nög meer verrast zijn nu ook Pandit Nehroe, zij het aanvan kelijk in vooral diplomatieke bewoor dingen, zich achter de Indonesische eisen stelt. Uit een oogpunt van diplomatie gezien zou het niet behoeven te be vreemden, dat de Nederlandse regering zich in het openbaar niet in de dis cussies mengt en zich slechts zeer sober uitlaat over deze toch voor Nederland wel brandende kwestie. Wij vrezen alleen dat dit zwijgen niet zo zeer zijn grond vindt in een huidig verkennen van het politieke terrein als wel in een, zoals zo vaak in het verleden, bij voor baat berusten in de dingen, die over ons zullen komen. De mentaliteit van „het zal wel zo'n vaart niet lopen" heeft ons de afgelopen jaren al herhaaldelijk lelijke parten gespeeld. En zo zou het plotseling wel eens kunnen blijken, dat de internationale wereld óver ons, maar zónder ons onaangename be slissingen genomen heeft. Nieuw Guinea moge ogenschijnlijk een onbe langrijk deel in Zuid-Oost-Azië schij nen, de jongste wereldoorlog heeft wel bewezen, dat het strategisch een hoogst belangrijk gebied is. Minister van Maarseveen heeft er on langs nog eens op gewezen dat de status quo van Nieuw Guinea althans dit jaar gehandhaafd zal blijven. Tevens heeft hij de Kamer beloofd, dat zij in alle onderhandelingen gekend zal worden, zodat de Volksvertegenwoordiging niet bevreesd behoeft te zijn op een bepaald moment voor een fait accompli te wor den gesteld. Sukarno laat intussen geen gelegen heid voorbijgaan om in de duidelijkste bewoordingen van de Indonesische aspi raties op dit gebied te getuigen. Het is alsof hij het er bij het Indonesische volk wil inhameren dat de republiek weldra ook Nieuw Guinea aan haar zegekar zal vastbinden. Op dezelfde dag, dat het Australische parlement tegen over de Indonesische annexatieplannen van leer trok. herhaalde Sukarno zijn eisen en overal op Java, waar hij zich met Pandit Nehroe, de leider van India, vertoonde, deed hij hetzelfde. Nu zullen wij de laatsten zijn om te veronderstel len, dat Australië's houding contra de Indonesiërs louter op liefde voor de rechtvaardige zaak van Nederland is ge baseerd. Daarvoor herinneren wij ons nog te goed Australië's houding in het verleden inzake de Indonesische kwestie. Het heeft ons van 1945 af op allerlei wijzen dwars gezeten. Na de souvereiniteits- overdracht is hierin verandering geko men deels door het feit, dat Nederland thans grotendeels is uitgeschakeld, deels ook door het feit, dat een meer conser vatieve regering aan het bewind is ge komen. Australië heeft nu liever een zwakke buur van wie het geen enkel gevaar, noch politiek, noch economisch, te duchten heeft dan de heethoofdige jonge republiek, van wie niemand pre cies kan zeggen of zij op een bepaald ogenblik zich niet in Moskou's armen zal werpen. Sukarno tracht immers minstens twee ijzers in het vuur te houden: Washington en Moskou. Washing ton in de eerste plaats om de dollars, Moskou om eventueel tegen het Westen politiek te kunnen manoeuvreren. Het is dan ook vooral eigenbelang, dat Aus tralië momenteel Nederlands zijde doet kiezen. Merkwaardig zijn ook de geluiden, die zowel in het Australische parlement als in de pers van dat land te beluisteren zijn. Een zekere Arthur Carvel noemde Sukarno onlangs „een gevaarlijk en verraderlijk hoofd van een gammele re publiek". Ofschoon Nederland na de souvereiniteitsoverdracht door Indonesië vrijwel als een buitenlandse mogend heid wordt beschouwd, zouden wij niet gaarne deze qualificaties voor onze rekening nemen. Niettemin suggereert de Australische pers zelfs de mogelijk- .heid, dat Australië Nieuw Guinea van 'Nederland zou kopen. Wij zeiden hierboven reeds dat Pandit Nehroe bij zijn bezoek aan Indonesië zich achter Sukarno's eisen had gesteld. Hulde hij op Java zijn uitspraak in een wat vage terminologie, tijdens een pers conferentie in Singapore Zaterdag j.l. verklaarde hij rondweg, dat de Neder landers uit Nieuw Guinea moesten gaan vanwege hun vroegere koloniale over heersing. Zowel uit geografisch als uit historisch oogpunt, zeide hij verder, hoort dat deel van Nieuw Guinea bij Indonesië. Het spijt ons voor Fandit Nehroe, maar uit zijn woorden blijkt overduidelijk, dat hij noch van de geografie noch van d<_ historie, althans van dit gebied, veel notie heeft. Intussen zullen wij al deze suggesties nog maar als proefballonnen beschou wen, doch wij hopen; dat de Neder- Mevrouw Eleanor Roosevelt met het Koninklijk Gezin op het bordes van het paleis te Soestdijk. (Verslag zie pagina 4) De verwachtingen van velen, dat na de vorming van de V.S.I. alle moeilijk heden van staat en volk van de repu bliek Indonesië geheel tot het verleden zouden behoren, blijken ijdel te zijn, aldus begint ir. Sakirman zijn verslag als voor zitter van de permanente sectie III (fi nanciën, welvaart, verkeer, energie en openbare werken), die van het V.S.I.- parlement de opdracht had gekregen de toestanden in verschillende gebieden in ogenschouw te nemen, ten einde een op lossing te kunnen vinden voor de huidige moeilijkheden op politiek, economisch, financiëel, sociaal en militair gebied. De recente gebeurtenissen in Surabaja zijn, volgens Sakirman, voornamelijk het gevolg van tegenstellingen op velerlei gebied en vooral in militaire kringen zijn ze zodanig, dat ieder ogenblik een niet te stuiten „revolutie" kon worden verwacht. Deze tegenstellingen bestaan niet alleen tussen de Apris- en ex-KNIL- militairen, die intussen reeds in de Apris zijn opgenomen, maar ook tussen de Apris en de Laskars, die gedemobiliseerd zijn en zelfs in de gelederen van de Apris tussen de hoge officieren en min deren. In heel Oost-Java zouden ongeveer 20.000 Laskars (leden van ongeregelde troepen, die naast de Apris meegedaan hebben aan de guerillastrijd) rondzwer ven, die momenteel nog niet door de regering van levensonderhoud worden voorzien. De opname van ex-KNIL-leden in het Apris, waarbij zij dezelfde rang of zelfs een hogere krijgen, is een doorn in het oog voor deze mensen. Pogingen Het Nederlandse militaire vliegveld Tjililitan te Djakarta is hedenmorgen overgedragen aan de luchtmacht der V.S.I., waarmede thans alle militaire vliegvelden in handen van de A.U.R.I.S. (Angkatan Undara R.I.S. luchtmacht der V.S.I.) zijn overgegaan. Binnenkort gaan een aantal officieren van de weermacht der V.S.I. naar Ne derland, teneinde in Breda en Willems oord een militaire opleiding te ontvan gen. Het ligt in de bedoeling, ook in andere landen, b.v. Engeland en Ameri ka. Indonesische militairen te doen op leiden. Majoor Harjono, woordvoerder van het departement van Defensie der V.S.I., zal worden benoemd tot militair attaché bij het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag. van de regering om de Laskars terug te brengen tot het gewone maatschappelijk leven blijven tot nog toe zonder resultaat. Verder leeft ongeveer 'n derde van de stedelingen in armoede, terwijl daarnaast een ander deel van de bevolking in weelde baadt. De regeringsmaatregelen op financieel en economisch gebied dra gen er niet toe bij verbetering in de toe stand te brengen, daar de geldsanering juist de kleine man heeft getroffen. Ir. Sakirman stelt voor, een commissie in het leven te roepen, bestaande uit ver tegenwoordigers van de regering, orga nisaties en partijen, die een diepgaand onderzoek moet instellen naar deze „scheve toestanden". Dit grote plan omvat voor West-Java zeven rayons, namelijk de gebieden van de Tji Udjung, Tji Sadane, Kali Bekasi, Tji Tarum, Tji Punegara, Tji Manuk en Tji Pemali. Als resultaat hiervan zal in de droge tijd 439.873 hectare aan be- plantbaar oppervlak worden gewonnen met een productie-overschot van meer dan 1.022.417 ton rijst, waardoor aan be lastingen van de bevolking een bedrag van 12.750.000 zal kunnen worden ge- vordelll. Voor dit plan zal 500 millioen gulden worden uitgetrokken. Verwachting tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele regenbuien, plaatselijk met onweer. Zwakke tot matige wind, hoofdza kelijk tussen Zuid en West. Iets koe ler. Zon: 4.19—31.04. Maan: 10.24—0.13. Het wordt steeds duidelijker, dat de 21-jarige kellner R. de W„ die enkele dagen geleden door de Haarlemse re cherche werd gearresteerd in verband met de roofoverval op de Herensingel, een buitengewoon „zware jongen" is. Konden wjj Zaterdag reeds melden, dat dc man ook betrokken was bij de twee roofovervallen op taxichauffeurs in Am sterdam, thans is ook kemen vast te staan, dat hij mede schuldig is aan de overval op de Haagse Jockey-club. Op 21 April j.l. drongen vijf ge maskerde mannen omstreeks het mid dernachtelijk uur het gebouw van de ze club binnen, dat gevestigd is aan de Laan van Meerdervoort. Gewa pend met een tommy-gun. drie revol vers en een groot mes zijn de over vallers toen de luxueuze zalen bin nengegaan en maakten zich meester van bijna zevenduizend gulden. De Haagse recherche was van me ning, dat de daders goed op de hoog te moesten zijn met de situatie in de Jockey-club, gezien hun direct en zelfverzekerd optreden tijdens dc overval. Ook hier droegen de over vallers lichte regenjassen, evenals bij de roofoverval op Tinus van 't Hout. Het minderjarige Haarlemse meisje A. v. A, is nog steeds in arrest. De hand langer van de kellner, de ex-matroos „Henk" (alias Wim van der W., oud 24 jaar), die ook bij al deze overvallen betrokken was, is nog steeds voort vluchtig. Dr. Henry Kunghui Chang, de vroe gere Chinese ambassadeur in ons land, zou vandaag met de „Nieuw Amster dam" naar de V.S. vertrekken. Dr. Chang was ambassadeur der Chinese nationalistische regering in ons land van 6 Maart 1947 af. Gedurende enige tijd was hij deken van het corps diplomatique. Toen onze regering met ingang van 27 Maart 1950 overging tot de jure er kenning van de centrale regering van de Chinese Volksrepubliek, werd aan dr. Chang medegedeeld, dat deze er kenning van het regime van Mao Tse Tung impliceert, dat de jure erkenning van de nationalistische regering van China door Nederland is ingetrokken. Dr. Chang, die zich voorlopig in de V.S. zal vestigen, kon over zijn verdere plannen niets mededelen. Nu de gebouwen van de Chinese am bassade in de overgangsperiode onbe woond blijven, zijn door de Haagse po litie bewakingsmaatregelen getroffen. (Van een speciale verslaggever) Dr. Ir. Z. IJ. van der Meer, directeur-generaal van de Volkshuisvesting, hield Maandag te Rotterdam voor het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw een inleiding over enige actuele vraagpunten van woningbeleid. Voor de normale groei van de bevolking zullen in de komende 15 jaren 500.000 woningen moeten worden gebouwd, het thans bestaande woningtekort wordt geraamd op 250.000; in het komende tijdperk van 15 jaren zullen zeker 50 a 100.000 krotwoningen moeten worden opgeruimd, zodat in totaal zullen moeten worden gebouwd 800 a 850.000 woningen of 50 a 60.000 woningen per jaar. Dit is technisch mogelijk. De totale woningvoorraad bedraagt nu 2 millioen, na 15 ja ren zal deze voorraad met 40 pet. zijn toegenomen en dat geeft grote stedebouw- kundige moeilijkheden. den gebouwd in plaatsen waar in de toekomst aan die woningen geen behoef te is. Waarschijnlijk zal men komen tot een regionale verdeling van het bouw volume voor 15 jaren. Het tempo van toewijzing aan gemeenten zal afhangen van bijzondere omstandigheden als in- Voorts zal per 1 Aug. een nieuwe regeling voor de financiering van de woningwetbouw van kracht worden. Zo deze in orde is zal in 1951 het bouw volume voor de wederopbouw vrij ko men. Het woningpeil wordt beheerst door het welvaartspeil der bevolking en de huurpolitiek der regering. Het natio naal inkomen is vergeleken met 1938 gestegen van 5 milliard tot 15 milliard, het indexcijfer van de koopkracht is nu, vergeleken met 1938, 125 en als men de toeneming van de bevolking in aan merking neemt, 110. Deze hogere koop kracht moet evenwel ook dienen om het oorlogsverlies in te halen, waardoor een derde deel van ons nationaal ver mogen verloren ging. De politiek van de te lage huren moet op de duur het woningpeil aantasten. Het indexcijfer van de bouwkosten is 300, dat van de kos ten van levensonderhoud ruim 225; het is dus verklaarbaar dat de bouwkosten van woningen voor een groot deel onrendabel zijn. In 1949 heeft het rijk 500 millioen in de woningbouw geïnvesteerd, waarvan de helft onrendabel was; dat kan zo niet doorgaan. Voor valide arbeiders moeten renda bele woningen worden gebouwd, an ders komt men tot de bouw van slech tere woningen die rendabel zijn of tot een situatie, waarin helemaal niet meer gebouwd zal worden. Spr. vergelijkt de rijksvoorschriften-woningbouw van 1921 en latere jaren met die van thans en komt tot de conclusie, dat deze thans gunstiger zijn, de minimum-inhoud is groter, men houdt rekening met de grootte van het gezin, waardoor het woonpeil wordt verhoogd. Aangaande de differentiatie van de woningbouw zegt spr., dat men niet moet bouwen voor het gemiddelde gezin, men bouwt dan voor de kleine gezinnen te groot en voor de grote gezinnen te klein. Dif ferentiatie is vooral in de steden met „hoogbouw" mogelijk. Over het bouwvolume sprekende, be toogt spr., dat men zo snel mogelijk van de toewijzing van bouwvolume af moet. Nu de productie meer constant is, kan meer vrijheid worden gegeven. Spr. wil komen tot een systeem, waarbij de jaarlijkse verdeling van het bouwvolume wordt losgelaten. Maar zolang het rijk de onrendabele bouwkosten bijpast, is het van belang, dat geen woningen wor- dustrialisatie. Daarom zullen Velsen en Beverwijk bijvoorbeeld in de eerstvol gende jaren een groot contingent wonin gen krijgen toegewezen van hun portie voor de komende 15 jaren. Spr. kondigde aan dat m. i. v. 1 Au gustus a.s. een nieuwe regeling zal in gevoerd worden voor de financiering van de woningwetbouw. Men zal dan afstappen van het systeem, gebaseerd op de M3 inhoud en de jaarlijkse bij drage bepalen naar het woongerief (aan tal bedden dat in de woning geplaatst kan worden), de renteberekening zal van 4 op 3)4 pCt. worden gebracht en het huurpeil zal gesteld worden 30 pCt. boven de huur van 1940. Voor de parti culiere bouw is een premie-in-eens inge voerd, afhankelijk van het woongerief; de verminderde premie (60 pCt. van de normale) heeft de bedoeling een voor rang te geven bij de toewijzing van bouwvolume aan hen, die „zwevend geld" voor de woningbouw beschikbaar stellen. Tenslotte deelde spr. nog mede, dat in 1951 het bouwvolume voor de weder opbouw zal worden vrijgegeven mits de financiering in orde is. In de geheel „vrije" sector (waarin particulieren dus de volle bouwkosten zelf betalen zonder rijksbijdragen) zijn nu plannen voor ruim 4000 woningen goedgekeurd. De besprekingen in de gemengde commissie van de republiek-Indonesia en de V.S.I. over de vorming van de eenheidsstaat duren thans reeds veertien dagen, zonder dat er noemenswaardige vorderingen zijn gemaakt, aldus ver neemt de correspondent van het A.N.P. van zeer goed ingelichte zijde te Djakarta. Hatta beloofde gisteren in het parlement, dat de besprekingen be gin Juli zullen zijn beëindigd, doch waarnemers twijfelen aan de mogelijkheid niervan wanneer de huidige interne moeilijkheden voortduren. In de kringen der V.S.I. kan men een toenemende wrevel waarnemen met betrekking tot de houding van de Djocjase leden dezer commissie De cor respondent van het A.N.P. hoorde deze houding kenschetsen met het woord „obstructie". ofschoon de regering der republiek-In donesia zich aanvankelijk ook tot op heffing van Djocja als deelstaat bereid had verklaard. Wanneer men de politie ke leiders van Djocja wijst op de prac- tische moeilijkheden, verbonden aan de positie van Djocja als hoofdstad, krijgt men ten antwoord: ,,De huisvestings moeilijkheden zijn in Djakarta eveneens groot". Een andere moeilijkheid, waarmede de commissie te kampen heeft, is de kwestie van de samenvoeging van de departementen van de VSI en die van de republiek-Indonesia en het lot van de verschillende ambtenaren In de stad Djokjakarta wordt de groeiende opvatting geconstateerd, dat het kabinet der republiek-Indonesia de kern moet vormen van het eerste een- beidskabinet en dat de wetgeving der republiek-Indonesia als geheel dient te worden gehandhaafd. De leden voor de VSI in de commissie achten zulks in strijd met de overeenkomst, vastgelegd in de acte van overeenstemming tussen de V.S.I. en de republiek-Indonesia. Slechts wil men in Djocja. Djokjakarta op de een of andere manier handhaven als hoofdstad van de nieuwe eenheids staat, zulks vooral, zoals men daar zegt, om psychologische redenen. Wederom rijzen voorts bezwaren te gen het opheffen van alle deelstaten, inclusief, de republiek-Indonesia, bij het tot stand komen van de eenheidsstaat, (Van een speciale verslaggever) Rembrandt van Rijn is Maandagavond tóch in Damstadt met Saskia in de echt verbonden. Oorspronkelijk zou de plechtigheid zich al vorige week voltrokken hebben, maar toen werd zij, zoals bekend, uitgesteld vanwege de regen. En het moet gezegd: er is geen schoner décor voor zó'n luisterrijk gebeuren mogelijk dan een wolkenloos-blauwe zomer-hemel. De beslissende formaliteiten werden afgehandeld op de trappen van het raadhuis; en de Schout zelve was gekomen om het respectievelijk forse en schuchtere „ja" van bruidegom en bruid te regis treren. Hij hield bovendien eer heel mooie toespraak, waarin hij o.m. de ver wachting uitsprak dat Rembrandt „misschien nog wel eens een beroemd schilder zou worden." Wel, voor zover wij het kunnen bekijken heeft deze magistraat van Damstadt een zéér vooruitziende blik. Uit betrouwbare bron werd gister avond door U.P. vernomen, dat de Ver enigde Staten zich bereid hebben ver klaard toe te geven aan de drie Hon gaarse condities, onder welke de Ame rikaanse zakenman, Albert Vogeler in vrijheid zou worden gesteld. Deze zegslieden verklaarden, dat Vo geler, die tot vijftien jaar gevangenis straf veroordeeld werd, wegens spion- nage, spoedig zou vrij komen. In ruil voor de invrijheidstelling zul len de Verenigde Staten: 1. Aan Hon garije permissie geven de consulaten in de Verenigde Staten, die na het proces op Amerikaans bevel gesloten werden, lsndse regering er niet lichtvaardig haar ogen voor zal sluiten. Australië zal met behulp van Engeland, dat Australië als belangrijk lid van de Commonwealth, niet licht voor het hoofd zal stoten, in Lake Success zijn diplomatieke troeven zeker goed uitspelen. Ook aan de Indo nesische leider is het wel toevertrouwd te profiteren van de controverse tussen de twee grote rivalen: Amerika en de Sovjet-Unie. Nederland zal moeten op passen, dat in de felheid van het inter nationale politieke spel hem de bal van Nieuw Guinea niet uit handen wordt geslagen. weer te openen. 2. De herstelbetalingen vrijgeven, die Hongarije van Duitsland heeft geëist, zoals de zich nog steeds in Duitsland bevindende kroonjuwelen, waaronder de historische kroon van de Heilige Stefanus. 3. Opheffing van het verbod van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken voor reizen naar Hongarije. Edgar Sanders, de Britse collega van Vogeler, die tegelijkertijd veroordeeld werd wegens spionnage, zal waarschijn lijk eveneens op vrije voeten worden gesteld, maar naar verluidt zal dit plaats hebben nadat Vogeler is vrijge laten. Er is geen datum voor de invrijheid stellingen bepaald, maar gezegd wordt, dat Vogeler waarschijnlijk deze week vrijgelaten zal worden. De Britse auto riteiten zjjn nog in onderhandeling over de losprijs voor Sanders, die tot dertien jaar veroordeeld werd. Intussen toont men zich in officiële kringen niet erg verheugd, dat het be richt van de onderhandelingen is uit gelekt. In Wenen verklaarden zelfs Brit se en Amerikaanse autoriteiten, dat het zeer schadelijk zou kunnen zijn voor de onderhandelingen. Rembrandt en Saskia zijn Maandag avond in Damstadt in de echt getre den. De verheugende gebeurtenis moest natuurlijk op het Rembrandt- plein worden gevierd, waar een complete feestmaaltijd was aange richt. Het echtpaar en zijn getuigen lieten zich dat maal best smaken. De Sint Adelbertus Abdij van Egmond, die, zoals bekend, duizend jaar bestaat, zal 25 Juni a.s. haar 38ste abt inhalen. De dag tevoren, des morgens om half tien, wordt Dom Paulus Andriessen in de Kathedraal te Haarlem tot abt ge wijd. Na de wijding is er een receptie in de pastorie van de Kathedraal. Zon dag 25 Juni zal de nieuw gewijde abt zijn eerste pontificale H. Mis opdragen op de Adelbertus-akker te Egmond. Des middags wordt de abt door de gemeente ontvangen in het slot op Den Hoef, waar na een rondrit door de kom van Egmond aan den Hoef en door Egmond-Binnen wordt gemaakt. Canada. Canada heeft de Franse president Vincent Auriol gisteren for meel voor een bezoek uitgenodigd. Zoals bekend zal Auriol in de komende lente een reis maken door Noord-Amerika. Na de trouwerij het bruiloftsmaal. Dat was aangericht in de open lucht op het naar de Meester vernoemde Rembrandts- plein, pal aan de voet van een riante molen, die volgens het opschrift stamde uit het jaar Onzes Heren 1623, maar die desalniettemin 'naar eigentijds gebruik van de wieken zij konden écht draaien tot en met de romp geheel was om zoomd met gloeilampjes. „Die mooie molen", zingen wij tegenwoordig. Het prille echtpaar begaf zich per sjees naar de feestelijke plek; drie he rauten kondigden met verdragend trom petsignaal zijn komst aan en kwetteren de bruiloftsgasten, allen even feestelijk uitgedost, volgden in twee vrolijk met groen overhuifde wagentjes. „Welkom, welkom, braeve Vrinden, Welkom aen dit Bruylofsmael. Allen, die hier komen, vinden Hier een ruym en goedt Onthael," zei de gulle Rembrandt, toen allen zich om de dis hadden geschaard. En de Meester overdreef ganselijk niet. Want, mijn hemel, wat werd er door de ijverig aan en af trippelende deerntjes en door de zwierig gemutste koks niet opgediend. Een compleet, licht bruin gebraden speenvarken was er bij en brood, ge bakken in de vorm van hele grote kra kelingen. Om nog maar te zwijgen van de golven bier, die in en üit de stenen pullen stroomden. Er was muziek en zang, die de spijsvertering bevorderde en de dans van niet helemaal toepasse lijke, maar wel joyeuze Veluwse boeren danseressen en ^dansers, die de feest stemming stimuleerden. Er waren toespraken; natuurlijk wa ren er toespraken. Niemand minder dan de illustere Frans Hals vatte het woord om in bloemrijke bewoordingen een dronk uit te brengen op Saskia, de bruid Maar zijn toespraak viel in het niet bij het uitvoerige rhetorische kunststuk, dat Hercules Seeghers ten beste gaf toen het ogenblik was gekomen, dat het stand beeld van de fcojuist gehuwde Meester nogmaals werd onthuld. Jan Steen kwam óók, midden in het feest, opdagen. Met vrouw en kroost, een zeer vrolijk gezelschap met een compleet huisraad onder de arm. Want de ongewisse man van het spreek- woordelijk-cbaotische huishouden was natuurlijk weer net nit zijn woning gezet. Hij trachtte op het gemoed van de bruidegom te werken: „Ach, Rem brandt, hebt Erbarmen met mij en mijn Gezin: ghe hoort de Kinders kar- men." Maar dat was zeer overdreven De kinders „karmden" helemaal niet; integendeel, zjj buitelden vol jolijt over de grond en een van de Steen- spruiten stond zelfs in een ommezien boven op de tafel te dansen. Was het wonder dat Jan zelf toen ook maar alle nare herinneringen aan „de huys- baes" verdreef door zich te verdiepen in het verorberen van een „vette varekenspoot"? Rembrandt zelf sloot het feest met een krachtig woord: „Vrinden op dit grootsch Festijn Laet de laetste Heyldronk zijn Op ons schoone Rembrandtspleyn!" En dat was de talrijke Amsterdam mers, die met kennelijk plezier dat brok herleefd verleden stonden te aanschou wen. uit het hart gegrepen. Waarnemers zijn niet gerust over de houding van Djocja, omdat naar hun mening velen in de hoofdstad der republiek-Indonesia niet besef fen, dat zij hierdoor in de kaart spe len van de communisten en de ui terst links georiënteerde arbeiders organisaties. die de nationale senti menten, misbruiken om een stem ming tegen de V.S.I. aan te wakke ren en om de politieke leiding van Djocja voor de toekomst te verze keren, aangezien deze elementen er van overtuigd zijn, dat zij daardoor grotere kansen hebben. In Nederlandse kringen te Djakarta wordt de vrees geuit, dat de Nederlandse regering naar aanleiding van de jongste Kamerdebatten in Nederland, stappen zal ondernemen in de vorm van een nota of anderszins met betrekking tot het zelfbeschikkingsrecht. Zowel door de particuliere ondernemers en in zaken- kringen als in Nederlandse politieke kringen te Djakarta zou men dit ten zeerste betreuren, aangezien huns inziens deze stappen: ten eerste geen enkel posi tief resultaat zouden opleveren en ten tweede de positie van vooraanstaande personen in de V.SA, onder wie Hatta, die op het stuk van de verhouding tot Nederland een gematigde politiek voor staan, slechts zouden verzwakken. De Nederlandse regering is van deze ziens wijze op de hoogte gebracht. Met enige bezorgdheid vraagt mer. zich in vele Nederlandse kringen te Dja karta af, wat de Nederlandse regering naar aanleiding van de naar voren ge brachte opvatting over de wenselijkheid van eventuele stappen door Den Haag, zal doen. Men verheelt zich niet, als zijn mening uit te spreken, dat in de huidige wankele situatie, dergelijke stappen voor de betrokken bevolkingsgroepen geen enkel voordeel zullen opleveren en de algemene verhouding tussen Nederland en Indonesië slechts nadelig kunnen be- invloeden. Gisteren is op 62-jarige leeftijd te Amsterdam overleden de heer E. J. Voute, die tijdens de bezetting van Maart 1941 tot Mei 1945 burgemeester van Amsterdam is geweeest. Maandagmiddag is het 4-jarig doch tertje van de heer J. J, M., die een wasserij heeft aan de Holthuizerweg te Apeldoorn, bij het spelen op het fa brieksterrein in een waterreservoir ge vallen en verdronken. Dit is de derde maal in dit gezin, dat een meisje door verdrinking om het leven komt. Het gewone eist de grootste aan dacht, Tegenover het buitengewone ^is men vanzelf reeds op zijn hoede^j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1