■E Expositie in Rijksmuseum geopend 6 H 82 pet. van de jeugd slaagde voor verkeersexamen Prins Bernhard voor de radio Luchtvaartpionier wordt 60 jaar Rood manteltje leidt tot de opsporing van overvallers ALPHENAAR AGENDA VAN BIJZONDERE SCHOONHEID Feestelijke bijeenkomst in Rembrandt-theater Katholieke voorlichting over emigratie c G. A. Koppen te Bloemendaal held van de „Postduif" Valse namen in hotelregisters bemoeilijkten het politie-onderzoek Revolver te Zandvoort in zee gegooid mwïmmÊmmm f Paus ontvangt 1200 bankemployé's voor GIT AREN DINSDAG 20 JUNI 1950 PAGINA 2 STAD EN OMGEVINC PROVINCIALE SUBSIDIES WEER TWEE INBRAKEN Door de tram meegesleurd Verpleging geesteszieken Zomeravond-voetbal Burgerlijke Stand Niet alleen een kwestie van formulieren en geld SPORTUITWISSELING HAARLEMDERBY Waarschijnlijk ook naar Ostende Eindexamen Rijkskweek school A i J J KAPELAAN A. v. d. BURG Viering van koperen priesterfeest Examens Aanbesteding nieuwe brug Salarissen Provinciaal personeel SANTPOORT Turnvereniging „Santpoort" gaat jubileren ZANDVOORT TUINFEEST TE ZANDVOORT BESOMMINGEN Misleidende tips Uit goed milieu HEEMSTEDE Ongeluk Jaarvergadering H.B.C. yyAan uw beroep kleven van nature geen feilen WAAR ZIJN DE TROEPEN- SCHEPEN? F. Duyn ten grave gedragen Beurs van Amsterdam Beurs van New York bror\ BIJVULLEN en VERNIEUWEN v»n MATRASSEN HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Vanmorgen om half tien verzamelde zich de Haarlemse schooljeugd in het Rembrandt-theaterwaar in aanwezig heid van wethouder D. J. A. Geluk en oud-hoofdcommissaris E. H. Tenckinck de diploma's van het verkeersexamen werden uitgereikt. Nadat de woelende kinderschare wat tot rust was gekomen, sprak de heer A. M. M. van Loon, voor zitter van „Veilig Verkeer" hen toe. Hij uitte zijn vreugde over de gunstige re sultaten van de examens. Hij bracht tevens dank aan de politie, die de kin deren op zo'n deskundige wijze geïn strueerd had. Onder leiding van de heer J. ten Wol- de werd het Veilig Verkeerslied, op muziek van J. Sandt, gezongen, dat de kinderen op de gevaren van het ver keer wijst. Daarna ging men over tot het uitreiken van de diploma's. In totaal hebben 1907 kinderen het examen afgelegd, van wie ruim 18 procent moest worden afgewezen. Dit wil zeggen, dat er 1560 kinderen zijn geslaagd en 347 het diploma niet kon worden uitgereikt. Onder deze 1560 zijn er 1290 kinderen die een volledig examen hebben afgelegd, namelijk als wielrijder en als voetganger, en 270, die aileen als voetganger zijn geëxa mineerd. Bovendien zijn onder die 1560 geslaagden nog 41 kinderen, die wegens hun goed schriftelijk en prac- tisch werk een pluim van de politie ontvingen en vanmorgen met het Vei lig Verkeers-insigne werden gerid derd. De heer H. v. d. Weijer, voorzitter van de Onderwijs Verkeers-Commissie, reikte deze speldjes uit. Jos van Kessel, leerling van de St. Lambertusschool, die 7 Juni als de Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land stellen voor aan de Stichting Volksmuziekschooi voor Haarlem en omstreken voor 1950 een subsidie toe te kennen van 500.mits het Rijk 1.500 bijdraagt en de gemeente Haarlem lo kalen geeft of een subsidie van 2.850; aan de academie voor dramatische kunst „De Toneelschool" te Amsterdam in de kosten van de verbouwing van haar school voor éénmaal een subsidie van ƒ5.000.te verlenen. De verbou wing heeft ƒ65.000.gekost; aan de Stichting Volkshogeschool Noord-Holland te Bergen voor 1950 een bijdrage te verlenen van 5.000. aan de vereniging Het Nederlandse Kankerinstituut te Amsterdam voor 1950 een subsidie te verlenen van 10.000.waarvan reeds 3.500.eer der is beschikbaar gesteld. De onderwereld blijkt in Haarlem actief aan het werk te zijn. Vorige weken werden er in één nacht drie in braken gepleegd. In de nacht van Za terdag op Zondag sloegen inbrekers hun slag in een woning aan de Johan van Oldenbarneveldtlaan; zij namen een fototoestel en een weinig geld mee. In dezelfde nacht opereerden er soort gelijke individuen in de omgeving van de Hout, waar zij bij een inbraak* in een café een som geld buitmaakten. Een 12-jarige jongen, die gisteren op het Plein reed, werd aangereden door de voorzijde van de tram, die juist naar Amsterdam was vertrokken. Bij het oversteken van het Plein merkte hij de tram te laat op, waarna hij met zijn rijwiel door de tram over een lengte van 12 meter werd meegesleurd. De jon gen, die later naar het Grote Gasthuis vervoerd werd, had slechts lichte ver wondingen opgelopen aan armen en be nen. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land stellen voor met het bestuur van de Sint Bavo-stichting te Noordw jker- hout een nieuwe overeenkomst aan te gaan ingaande 1950, betreffende de verpleging van tachtig R. K. mannelijke geesteszieken van zestien jaar en ouder. Het bestuur zou in de overeenkomst, die tot nu toe gold, enkele punten ge- wijzigc willen zien. De vaststelling van de verpleegprijs zal vooraf plaats vito den aan de hand van een exploitatie begroting voor het komende jaar. Hier tegen hebben Ged. Staten geen bezwaar. Verder willen zij bijzonder verleende hulp (dure geneesmiddelen, brillen, ge bitten, vervoer en begraven) afzonder lijk declareren. In beginsel heeft het Provinciaal bestuur ook daar geen be zwaar tegen. De uitslagen van deze week zijn: Afd. A: Holl. Nautic—FKF 5—0, Poly graph—RBK 24, Springbokken—HAC 14, Booy't Westen 04. Afd. B: HSM—Nederland 1—5, Fort BoysDamevo 80, OWHaak 90, MHOHeeremans 31. Programma voor komende week: Woensdag 21 Juni: HaakMHO, Zee weg 7 uur. Vrijdag 23 Juni: 't Westen—Polygraph WH, 7 uur. Zaterdag 24 Juni: FKF—Springbok- ken, O.G., 4 uur. De gemeentewerken van 's-Gravenhage hebben aan het aannemersbedrijf G. Hulse- bos gegund het slopen en opruimen en de bebouwing tussen de Stadhouderslaan en de Willem Lodewijklaan voor een bedrag van f 85.800. Zaterdag 24 Juni wordt door H.P.C. in de Jachthaven te Heemstede de jaarlijkse kilometer-zwemwedstrijd georganiseerd. Na afloop hiervan zal een wedstrijd 500 meter gekleed zwemmen worden gehouden voor leden van Reddingbrigades. GEBOREN: C. J. Habich—Nuijten, z; E. van KroonenburgScherf, z; C. Kla vervan Zalen, z; H. JasZeeman, z; W J. Haamans—Brouwers, z; G. van Drielde Boo, z; H. M. den Oudsten- van Heerden, z; L A. van der Meeren— Bouwmeester, d; E. MoisonGroskamp, d; A. G. Heemskerk—Bart, d; J. C. Ie Noble—van Vliet, d; W. Timmerman— Felix, d; H. KokHeemskerk, d; J. G. Schipper—van Zanen, d; W M J. Hoen derdosNelissen, d; W. M. Hölsken Schrama, d; J. E. Boltjes—van der Toorn, d. OVERLEDEN: J. Ruighaver, 91 j., Gasthuisvest; C, M. H KalbDoden huis, 96 j„ Schouwtjeslaan; J. P. de Gel der, 69 j., Koudenhorn; A. Binsma, 82 j„ ïndischestraat; F J. S Willems, 65 J M van Heemskerkstraat; W. C. ÓfeigssenWijnders, 66 j., Grote Hout straat; J. Haverkamp, 61 j., Wetering straat; J F Kouwenhoven, 63 j„ Alb. Thijmstraat; J. G. C. de Jong—Huijskes. 60 j„ Ted v. Berkhoutstraat; F. van den Hoek—van Nimwegen, 48 j., Oude Raamstraat; V. M. J Hilbrant, 38 j., Nagtzaamstraat. 1 tweeduizendste het examen aflegde, mocht een boek in ontvangst nemen. Om aan de uitreiking een feestelijk ka rakter te geven, volgde een vertoning van de film „Twee jongens en een auto." Deze film, door de fa. Jamin aan de Nederlandse jeugd opgedragen, is onder regie van Joop van Essen naai* een draaiboek van de regisseur opgeno men. Twee jongens maken met hun oom een autotochtje, beleven van alles en en passant worden alle mogelijke ver- keersfouten behandeld. Een rolprent dus met grote paedagogische waarde Bovendien is het gegeven heel fijn en origineel behandeld en de_ film viel bij de jeugd dan ook zeer in de smaak. Een tractatie bleef natuurlijk niet uit. Morgenochtend volgt een tweede bij eenkomst, waar de diploma's uitgereikt zullen worden aan de kinderen die vanmorgen niet aanwezig konden zijn. In ons verslag, dat wij gaven van de voorlichtingsavond over emigratie naar Australië, hebben wij reeeds bijzondere aandacht besteed aan het grote pro bleem, dat er voor katholieke emigran ten bestaat en waar rector Brans in zijn toespraak met grote nadruk op gewezen heeft. Omdat in Australië de godsdienst oefeningen niet zo regelmatig plaats hebben kis hier en de zielzorg daar bo vendien nadelig wordt beïnvloed door de enorm grote afstanden is het zaak, dat de emigrant voor zijn vertrek zo goed mogelijk ook op dit gebied geïn strueerd wordt. Ten behoeve van de katholieke emigranten is er in Scheve- ningen een Katholieke Emigratie Stich ting gevestigd aan de Badhuisweg 91. Emigratie is niet alleen een kwestie van formulieren invullen en geld sparen, men moet zich ook in godsdienstig op zicht hierop voorbereiden. In het bekende boerencentrum „Ons Erf" in De Steeg (Geld.) worden voor belangstellenden cursussen georganiseerd over de emigratie. De KAB zal eerst daags een zelfstandige emigratiedienst oprichten, die is voortgekomen uit de reeds bestaande katholieke stichting. Op de allereerste plaats dienen de toekomstige emigranten zich echter ln verbinding te stellen met de pastoor van de parochie. De geestelijke overheid verwacht van de emigranten, dat zij deze uitgebreide voorlichting zullen waarderen door er gebruik van te maken. De emigrant moet zoals rector Brans het in zijn toespraak kernachtig uitdrukte zijn geloof niet meenemen als een klein pak ketje, dat er bij bungelt, maar als iets wezenlijks van zijn eigen persoon. Want in Australië wacht hem een apostolische taak. Dit jaar is Haarlem aan de beurt een bezoek te brengen aan Derby ter gele genheid van de sportuitwisseling van beide landen. Op Dinsdagavond 15 Au gustus vertrekken de Haarlemmers en zij blijven tot Vrijdagavond 25 Augustus in Engeland. De Haarlemse ploeg bestaat uit ten nisspelersisters), cricketers, roeiers, ath- leten en zwemmers (sters). Bij het comité, dat de sportuitwisse ling voorbereidt, is een verzoek ingeko men ook een uitwisseling met Ostende tot stand te brengen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit jaar een aan tal sportbeoefenaars (sters) een reisje naar de Belgische badplaats zal maken. Voorts beraamt het Haarlemse comité plannen het volgend jaar naar een plaats in de omgeving van Kopenhagen te trekken en Denen uit te nodigen een be zoek aan Haarlem te brengen. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geëxamineerd en geslaagd voor het diploma handenarbeid d'e dames: J. Re- naud F. Roos te Bloemendaal; T. Vau- pell te Haarlem; C. v. Sighem te IJmui- den; E. Vermeulen te Heemstede; en de heren: E. Hutter, P. Nieuwenweg te Be verwijk; A. v. Woensel te Velsen; W. de Vries, R. West, Haarlem. De examens zijn geëindigd. Copyrtghl p. i. B. Bo» 6 BIOSCOPEN: Rembrandt: Bastogne (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Vreemd in eigen huis (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De man op de Eiffeltoren (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Welkom thuis! (14 j.), 2.30, 7 en 9.15; City: Slavenschip (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.: Spaarne: S.O.S. Kustwacht (18 j.). 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 20 Juni Schouwburg: Theater Plezier met Toon Hermans t. g. v. 30-jarig bestaan Thalia, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Met veel luister heeft de parochie van de H. Antonius van Padua te Aerden- hout het koperen priesterfeest gevierd van kapelaan A. v. d. Burg, die 18 De cember 1937 in de kathedraal St. Bavo te Haarlem tot priester werd gewijd. De jubilerende priester droeg 's morgens een plechtige Heilige Mis op, waarbij hij geassisteerd werd door zijn heerbroer, kapelaan F. v. d. Burg, als diaken, en door kapelaan C. Visser uit Dordrecht als sub-diaken. Het parochiële zangkoor onder leiding van O. Koop zong op prachtige wijze een Mis van Perosi en besloot de kerkelijke viering 's morgens met een toepasselijk lied. 's Middags om twee uur hield kapelaan v. d. Burg een receptie, waarvan vele parochianen gebruik maakten om hem geluk te wensen. Bij de aanvang van de receptie sprak pastoor W. Bosch een kort woord, waarin hij zijn grote waar dering uitsprak voor het vele werk, dat kapelaan v. d. Burg ondanks zijn zwak ke gezondheid in de parochie verricht. Als voorzitter van het kerkbestuur over handigde hij hem daarna een geschenk onder couvert. Met dezelfde assistentie als bij de H." Mis celebreerde de jubilaris 's middags om vier uur een plechtig Lof, waaronder hij een kort woord van dank sprak tot de parochianen. Maandag 3 Juli wordt de buitenker kelijke viering voortgezet met een kampvuur van de georganiseerde jeugd op het terrein van de kerk. Aan de Gem. Universiteit te Amster dam slaagde de heer J. A. J. Paulides uit Bloemendaal voor het doctoraal examen geneeskunde. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaag de de heer R. Talsma uit Overveen voor het doctoraal examen Ned. recht. Mej. C v. d. Zwet uit Haarlem be haalde ln Eindhoven het dtpoma lerares cou peuse. r De directeur van Openbare Werken be steedde gistermorgen op het raadhuis te Haarlem aan het bouwen van een gewa pend betonnen brug over de Amster damse vaart ter vervanging van de Leidse brug De brug wordt 20 meter lang en 414 meter breed. De laagste Inschrijf ster was de firma Herwaarden te Haarlem voor f 17.960 Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land vragen machtiging over het eerste kwartaal 1950 5 pet. uit te keren van de bezoldiging of het loon van het pro vinciaal personeel en de rijksmaatrege len inzake verbetering der salarissen toe te passen op het provinciaal perso neel. Hedenavond om 20.05 uur zal over beide Hilversumse zenders een vraag gesprek met Prins Bernhard worden uitgezonden in verband met de naderen de Anjerdag en de dan te houden col lecte ten bate van het Prins Bernhard- fonds (bevordering van en steun aan de Nederlandse cultuur). Morgen wordt de gepensionneerd overste bij het Wapen van de Lucht vaart en leraar bij de Middelbaar Technische School te Haarlem, G. A. Koppen, wonende te Bloemendaal, zes tig jaar. Als leraar in de wiskunde, de che mie en de luchtvaart-navlgatie dienen wij te spreken over de heer Koppen, maar wanneer wij het over de eerste officiële Hoiland-Indië-postvlucht heb- ben, waarover in de hele wereld in 1927 gesproken werd, dan zeggen we „Koppen". In 1911 werd Koppen officier in het Indische leger en in 1914 ging hij over naar het landleger om zijn vliegersdnft te kunnen bevredigen. In Soerabaja bouwde hij al een zweefvliegtuig, dat echter nooit heeft kunnen zweven, om dat men hem geen financiële steun gaf om een aanloopsteiger te kunnen bou wen. In 1914 kreeg hij echter in ons land zijn kans, toen hij met negen man de eerste opleiding tot vlieger mocht meemaken. Op Soesterberg kreeg hij in 1915 zijn militair brevet en op 1 Mei 1918 volgde zijn aanstelling als instruc teur. Dat was nog in de dagen dat een vliegtuig uit latten en doek bestond en dat er uitsluitend op kompas en kaart gevlogen werd. Twee jaar later meende Koppen, dat hij een Holland—Indië- vlucht kon maken, maar om diploma tieke redenen mocht zijn „Albatros" niet de lucht in. Intussen was Thomassen a Thues- sink van der Hoop hem voor, maar onze pionier liet het er niet bij zit ten en toen hij in 1925 vlieger wérd bij Fokker en vernam, dat er sprake was van een postvlucht naar Indië, begon hij met nieuwe plannen. De financiële moeilijkheden waren de grootste, maar dank zij enige geld schieters van naam kon de reis 1 Oc tober 1927 beginnen. Velen zullen zich deze moedige tocht, die Koppen tezamen maakte met Frijns en me- *canicien Elleman, nog wel herinne ren of er over gelezen hebben in boeken of tijdschriften. De heenreis met de bekende „Postduif" geschied de in negen dagen en op de tiende dag van de terugreis heette een grote mensenmassa de luchtpioniers op Schiphol welkom. Luitenant Koppen werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, ontving de zeld zame gouden luchtvaart-medaille en talrijke souvenirs, die hij nog zorg vuldig in' zijn woning bewaart bij de bekers en medailles, die aan evene menten als de Elta herinneren. Van, hem werd ook een postzegel ver vaardigd, een unicum in de philatelie. Koppen bleef vliegert, duizenden kilo meters, werd commandant van de Vlieg en Waarnemersschool, was chef van de vliegdienst van K.N.I.L.M. en van de vliegdienstcartering in Njeuw-Guinea. Toen de tweede wereldorlog uitbrak, werd hij in militaire dienst geroepen, maar afgekeurd wegens zijn ogen. Hij vierde toen zijn zilveren jubileum in dienst van de luchtvaart. In de oorlog werd hij met de andere beroepsofficieren als krijgsgevangene naar verschillende kampen in het bui tenland vervoerd. Ook die tijd werd voor hem vruchtbaar, omdat hij het toe zicht had over de wiskundige studiën van de geïnterneerden. Daar hei met het vliegen gedaan was, nam hij het leraarsvak op, eerst aan de H.B.S. te Scheveningen, daarna aan het Kennemerlyceum en de Vierde H.B.S. te Amsterdam en tenslotte aan de M.T.S. te Haarlem. Op zijn zestigste verjaardag zal de heer Koppen ongetwijfeld nog eens met plezier maar ook met een tikje weemoed terugdenken aan zijn avontuurIjke ja ren, die er toe hebben bijgedragen, dat de Nederlandse Luchtvaart in de we reld zo'n uitstekende naam heeft ver kregen. (Vervolg van pag. 1) De Amsterdamse recherche deelt het volgende mede: Enige weken geleden werd de assisten tie ingeroepen door de Haarlemse politie voor een aldaar op 22 Mei 1950 gepleegde roofoverval op een manufacturier. (Buit ongeveer 900.) Het signalement van één der daders kwam enigszins overeen met dat van één der daders, betrokken bij de beide roofovervallen op de taxichauf feurs in Amsterdam (7 Mei en 13 Mei 1950 Herengracht en Uitweg). Een uit gebreid onderzoek werd ingesteld en aan het licht kwam, dat een persoon, genaamd De W(js, zich vermoedelijk aan de overval op de Jockeyclub te Den Haag op 24 April zou hebben schuldig gemaakt. Deze De Wijs zou omgang hebben met een Haarlems meisje, dat als minderjarige werd gezocht. De Wijs werd ook „ingeschat" voor de overval ln Haarlem en op de beide taxiechauf feurs in Amsterdam, tevens stond De Wijs nog gesignaleerd terzake verdacht van diefstal van geld en juwelen in Amsterdam. Regelmatig werd controle gehouden in de binnenstad en speciaal werd de aandacht besteed aan de logementen en motels. Al spoedig bleek, dat beiden (De Wijs en het Haarlemse meisje) regel matig in hotels vertoefden in de binnen stad en zich daar onder valse namen lieten inschrijven, hetgeen het onderzoek zeer bemoeilijkte. Aan de Haarlemse en Haagse recherche werden de in Amster dam verzamelde gegevens doorgegeven. Bij het onderzoek bleek tevens, dat bij de eerder genoemde roofovervallen (Den Haag, Haarlem, Amsterdam) betrokken zou zijn een persoon genaamd Willem Hendrik van der Werff, geboren te Ban doeng, 16 November 1925. Bij de overval op de taxichauffeur Uitweg gaf de benadeelde een signale ment op van een vrouw, die hij als passagiere zou hebben vervoerd. Vol gens zijn verklaringen was zij gekleed ln een rood manteltje. Het Haarlemse meisje bleek een rood manteltje te be zitten. doch in en logemertt verklaarde men, dat zij het manteltje énige weken voor de overval had verkocht en daar voor in de plaats een grijs mantelpakje zou hebben gekocht. Op 15 Juni 1950 werd in Haarlem een meisje aangehou den. Tijdens het verhoor ontkende zij echter iets van de overvallen af te we ten. Zij werd naar Amsterdam over gebracht en op het hoofdbureau be kende zij na enige uren verhoor bij de overval op de taxichauffeur aan de Uitweg betrokken te zijn geweest. Eveneens wist zij van de roofoverval te Haarlem en Den Haag en dat De Wijs daarbij betrokken zou zijn ge weest. De Wijs werd in de binnenstad aangehouden en hij bekende de over vallen op de taxichauffeurs te Haarlem en te Den Haag, diefstal van juwelen en geld te Amsterdam. Tevoren was reeds contact opgenomen met Den Haag en de ledenlijst van de Jockeyclub ge raadpleegd. en daaruit bleek dat één der reeds in de logementslij sten aange troffen valse namen voorkwam op de lijst. Dezelfde avond arresteerde de re cherche te Amsterdam een kellner, die het pistool voor de overvallen had ge leverd en tevens een vrouw, die zich rvemoedelijk aan heling zou hebben schuldig gemaakt. De volgende avond De turnvereniging „Santpoort" gaat reeds vroegtijdig haar zilveren jubileum vieren. Deze Santpoortse vereniging be staat 25 jaar, al duurt het nog even vóór het 17 December Is. In December is het echter niet mo gelijk iets groots voor buiten te orga niseren en daarom heeft het bestuur de Zaterdagen 1 en 8 Juli gekozen voor het geven van jubileum-uitvoeringen. Deze vinden plaats in het Burgemeester Rijkenspark en beginnen 's avonds om 7 uur. De eerste avond zal het program ma geheel worden verzorgd door leden van de jubilerende vereniging. Zowel de kleuters als de jongens en meisjes en de dames zullen hun verschillende nummers verzorgen. De tweede avond verlenen tevens medewerking de heren van Bato en het heren- en dames-keur corps van K.T.K. De „Vancouver boys band" komt Zon dag 25 Juni a.s. in Zandvoort. De stich ting „Touring Zandvoort" heeft dit Ca nadese gezelschap van keurig geünifor meerde musici geëngageerd voor een tuinfeest in het zo juist geopende pa viljoen „De Vijverhut" aan de Vondel laan. Na aankomst maakt de band een muzikale rondgang door Zandvoort, het geen eveneens zal geschieden na afloop van 't concert bij de Vijverhut". De Zand- voortse brandweer verleent aan het tuinfeest medewerking en wel door een waterfestijn op het in de vijver gelegen eiland. IJMUIDEN, 19 Juni 1950. Trawlers: IJm. 71 f 13000; IJm. 57 f 18000; Loggers: IJm. 53 f 1160; KW 107 f 1330; KW 48 f 2090; KW 65 f 1740; KW 147 f 1890; KW 9 f 1720; KW 104 f 5390; KW 37 f 2900; KW 129 f 3680; KW 110 f 1860; KW 168 f 2240; KW 89 f 3680; Ke 64 f 1190; KW 155 f 2100; IJm. 52 f 1260; IJm. 228 f 1800; IJm. 229 f 2090; IJm. 316 f 11600; IJm. 277 f 1300; Ke 21 f 400; Ke 27 f 1410; KW 210 f 1410; KW 53 f 1330 KW 72 f 970; Bu. 33 f 1850; HD 125 f 1810. IJMUIDEN, 21 Juni. Trawlers: IJm. 6 f 5240.— Loggers: Sch 7 f 6250.—, Kw. 122 f 2710—, H.D. 79 f 4500.—, H.D. ,87 f 4730.—. arresteerde de recherche in samenwer king met de Hoogse Politie twee per sonen, die eveneens bekenden zich aan de roofoverval op de Jockeyclub te hebben schuldig gemaakt. Een van deze verdachten stind nog voor drie en een half jaar gesignaleerd. Bij het onderzoek bleek, dat het Haar lemse meisje tijdens de overval op de taxichauffeur geen rood manteltje had gedragen. De daders va nde roofoverval hebben van de opbrengst goede sier gemaakt met uitzondering van een hunner, die het slechts heeft kunnen brengen tot een verre staat van dronkenschap, waarna hij in Amsterdam prompt werd losge maakt. Het signalement van Van der Werff luidt: lengte 1.80 m., slank postuur, blond Indisch type, gekleed in lichte windjack, kahki overhemd, kahki das, bruine broek, bruine schoenen, even tueel lichte regenjas, model trenchsoat met bolle knopen. Een woordvoerder van de Haagse po litie vertelde nog in een interview met de pers, hoe de politie, zoals gebruike lijk, na de overval overstroomd werd met tips ven alle kanten, waarbij er de ze keer achter enige waren, die wel dus danig klopten met de gegevens die de politie reeds in handen had, dat van loos alarm practisch geen sprake kon zijn; hetgeen achteraf overigens wel het ge val bleek te zijn! Zo kreeg de politie een tip, dat vlak in de nabijheid van de speelclub, zich een warenhuis bevond, dat zeer goed als rendez-vous Ifbn zijn gebruikt en waarvan de eigenaarboven- dien in het bezit bleek te zijn van een machinepistool en twee revolvers. De man had met de zaak echter niet vac doen. Ook werden drie Polen aangehou den te Den Haag, die, naar men meende, zonder twijfel meer van de zaak afwis ten. Ook dit bleek weer onjuist. „Deze zaak", zo werd verklaard, „is dan ook een typisch voorbeeld van hoe misdaden worden opgelost, door het geduldig ach ternalopen van verdachten en goede tips en door nauwe samenwerking van alle politie-apparaten". Dank zij de nauwe samenwerking tussen de recherches van Amsterdam. Den Haag en Haarlem zijn dus drie van de vier daders van de overval op de Jockeyclub in Den Haag gearresteerd. Het zijn de 28-jarige vertegenwoor diger J B.. de 23-jarige vertegenwoor diger E. H J. en de 22-jarige buffet chef R. de W., allen uit Amsterdam. Zij hbben reeds een volledige bekentenis afgelegd. Het meisje, A. M. van der A., is on dertussen naar haar moeder terugge stuurd. Zij schijnt niet schuldig te zijn geweest aan de overval. J. B. is een oud-S.S.-er. Hij heeft nog 3% jaar gevangenisstraf tegoed. Bij Zondagmiddag te ongeveer 6 uur re den op de Molenlaan drie.meisjes in de richting van de Molenbrug; één reed voorop en twee achter haar Een tot nog toe onbekende jongeman pas seerde op de fiets de rijdende meis jes. Hij nam de bocht zo scherp, dat zijn rijwiel met dat van het alleen rij dende meisje, de 14-jarige F. M P. uit Heemstede, in botsing kwam. Hét meis je zwenkte naar links en kwam in aan raking met een haar achterop rijdende luxe auto. Zij kwam te vallen en brak haar rechteronderbeen Later werd zij met een ziekenauto naar de Mariastich- ting te. Haarlem overgebracht. De hoofd inspecteur van politie te Heemstede verzoekt bovenbedoelde jongeman, die deze meisjes per rijwiel passeerde, zich te melden aan het hoofdbureau van po litie. De R.K. Sportvereniging H. B. C. hield Maandagavond de gebruikelijke jaarvergadering in het R.K Vereni gingsgebouw, waarvoor vrij 'veel be langstelling was. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer G. Athmer, een bijzonder woord van welkom aan de nieuwe geestelijke adviseur, kape laan C. Bakker, die reeds elders als zo danig zijn sporen heeft verdiend en van wie de vereniging veel hulp en steun kan verwachten. Uit het jaarverslag van secretaris E. Kerker bleek, dat bij de senioren alle elftallen zich hebben kunnen handha ven en van de adspiranten A kampioen werd. Hulde werd gebracht aan de afd. Tafeltennis, dia in de twee jaren van haar bestaan de naam van H B. C. nieuwe glans en roem heeft gegeven. Uit het verslag van de penningmeester H. J. Kokkelkoren bleek, dat het nade lig saldo van 1949'50 van f 1399.60 is teruggebracht tot f 532.78, zodat finan cieel een enorme vooruitgang kon wor den geboekt. In de begroting voor het komend jaar, welke met een bedrag van f 6100— aan inkomsten en uitgaven sluit, is dit tekort verwerkt, zodat de financiële toekomst van de vereniging hoopvol is. De aftredende bestuursleden, de he ren E. Kerker en L. P Warmerdam, werden als zodanig herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid de heer Th. War merdam aan de bestuurstafel plaats kon nemen. De geestelijk adviseur hield vervol gens een korte toespraak, waarin hij er op wees dat de verrichtingen van het eerste elftal, zoals uit het jaarverslag bleek, nu niet bepaald schitterend wa ren te noemen en hij veronderstelde dat een tekort aan spirit en teamgeest daarvan wel de hoofdoorzaken zouden zijn. Nadrukkelijk wees hij er op, dat slechts daardoor goede prestaties kun nen worden bereikt en hij sprak de ver wachting uit. dat dit in het komend sei zoen zou blijken. Na de verkiezingen van een elftal commissie en een kascommissie werd een zeer grote commissie, voor de vie ring van het 50-jarig bestaan gevormd, die spoedig bij elkaar zal komen. Het fanfarecorps „Excelsior" houdt hedenavond ter propaganda voor zijn 25-jarig bestaan weder een muzikale wandeling, waarvoor ditmaal de wijk rond de Koediefslaan is gekozen. de overval heeft hij een min of meer leidende rol gespeeld. R. de W., E. H. J. cn W. H. van der W. zijn onlangs als burgers uit Indonesië gerepatrieerd. Zij komen uit een goed milieu. Volgens het verhaal van de drie arrestanten is de overval op de Jockey club slechts door vier man gepleegd. De vierde man, W. H. van der W., is nog voortvluchtig. Na de overval zijn zij te voet vertrokken. Onderweg zijn ze op een late tram ge sprongen. Per taxi hebben zij zich ver volgens naar een perceel in de Irisstraat laten brengen, waar Van der W. een ka mer had gehuurd. Van hun wapens is alleen het dolkmes teruggevonden. Het machinepistool, dat E. H. J. volgens zijn zeggen in Port Said heeft gekocht het zou afkomstig zijn van Duitse dumps bij Ei Alamein zou J. na de overval in Amsterdam hebben verkocht. De revol ver zouden zij ergens in Zandvoort in het water hebben gegooid. Een der daders, v. d. W., is toevallig gearresteerd, toen de Amsterdamse rechercheur, nadat zij het Haarlefnse meisje hadden gearresteerd, naar een ge schikt eethuisje zochten en toen Van der W. pardoes tegen het lijf liepen. (Ongecorrigeerd) Vrijdagmiddag is in het Rijksmuseum te Amsterdam de grote zomertentoon- stelling „120 beroemde schilderijen uit het Kaiser-Friedrich-Museum te Berlijn, open gegaan. Zonder officiële toespra ken in alle rust, die de genodigden, voor wie deze eerste uren gereserveerd wa ren, gelegenheid gaf de werken te be zien. Er was veel belangstelling uit binnen- en buitenland, autoriteiten en museum-directies uit België, Duitsland, Nederland, vertegenwoordigers ook van bezettingsautoriteiten in Duitsland. Zoals de meeste tentoonstellingen, die na de oorlog in het Rijksmuseum te zien zijn geweest, is ook deze georganiseerd in samenwerking met België, waar de zelfde tentoonstelling na sluiting hier 17 September in Brussel zal wor den ondergebracht. Er is uit het rijke bezit van het Ber- lijnse museum een keuze gemaakt, be perkt niet alleen door de toestand, waar in vele schilderijen na hun omzwervin gen in en na de oorlog verkeerden, maar ook bijvoorbeeld door de omstan digheid, dat het be zit aan Italiaanse kunst bestemd is voor 'n gelijktijdige tentoonstelling in Wiesbaden, zodat deze afdeling slechts vertegenwoordigt kon worden door een Caravaggio. Niettemin is de b"hengebrachte col lectie er een van zeer bijzondere schoonheid. Wij zullen nog gelegen heid vinden daar nader op in te gaan. zodat wij thans kunnen volstaan met in het alge meen te wijzen op de uitstekende ma nier, waarop voor al de Vlaamse en Hollandse primitie ven, Frans Hals, Rembrandt, Rubens, de Delftse school en „Het glas wijn" van Johannes Vermeer, geschilderd om- de Fransen verte- streeks 1658/60, te zien op de zomertentoonstelling genwoordigd zijn. Paus Pius XII heeft Maandag 120# employé's van de bank van Rome in au diëntie ontvangen. In zijn toespraak noemde de Heilige Vader de banken het hart van de economische structuur. Hij drong er by de internationale ban kiers op aan te handelen overeenkom stig de ware christelijke geest. Het is niet waar, aldus de Paus. dat er aan het bankwezen van nature feilen kleven. Evenmin is het waar, dat uw beroep ou- vermydeiyk voor u het gevaar mee brengt, dat gij uw hart bezoedelt, alsof het voor u in het byzonder moeiiyk zou zijn om uw ziel te bevrijden van de bang naar vluchtige en bedrieglijke goe deren. Zowel de eenvoudige bankemployé als de financier, aldus de Paus, kunnen hun werk verrichten in de ware geest van het Evangelie, met hun hart verre van het geld, dat zij in handen krijgen en de materiële goederen, die zij beheren. De functie van het bankwezen is een verheven functie en een van het groot ste belang, aldus de Paus. Waar het geld zo juist getypeerd wordt als het bloed van het economische lichaam, mogen wij zeggen, dat de ban ken het hart zijn, dat de circulatie moet regelen voor het groter welzijn van de individuen, de gezinnen en de sociale groepen, die tezamen het nationale eco nomische lichaam vormen. Hier ligt de macht, het nut en de verantwoordelijk heid van het bankwezen. De Heilige Vader zei, dat deze ver antwoordelijkheid en deze macht niet vrij zijn van het gevaar van misbruik en risico, zoals uit de gebeurtenissen maar al te vaak blijkt. In het bijzonder om deze reden echter is het, dat de Kerk en de gelovigen de plicht hebben het bankwezen en de bankierswereld te doordringen van de ware christelijke geest. „Fairsea" (R. Lloyd), pass. 19 Juni Perim, n. R'dam. „General Harry Taylor" (Nederl.), 18 Juni van Aden n. Amsterdam. „General A. W. Greely" (R. Lloyd). 18 Juni te Rotterdam. „Groote Béér", 19 Juni te A'dam. „Castelbianco" (Nederl.), pass. 18 Juni Kaap Guardefui n. Amsterdam. Welke vooraanstaande plaats de sym pathieke figuur van de heer F. Duyn. die Vrijdag j.L kwam te overlijden, in het Haarlemse katholieke leven en daar buiten innam, bleek hedenmorgen, toen voor zijn zielerust in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat de plechtige H. Re quiemmis werd opgedragen. Vele ver enigingen en organisaties, waarvoor de heer Duyn tijdens zijn leven al zijn werkkracht had gegeven, waren ver tegenwoordigd. Kapelaan L. A. Braban der droeg de H. Mis op. Het stoffelijk overschot werd vervol gens overgebracht naar het St. Barbara- kerkhof, waar eveneens vele vrienden en bekenden het naar de groeve bege leidden. De absoute op het kerkhof werd eveneens door kapelaan Brabander ver richt. (Nlet-officiële koersen) Vorig Opening slot 20/6 3% Nederl. 1948 31/4 pCt Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 100% 100& 98A 98% 3 Ned. 62-64 bei fac 99,", lnschr. Grtbk. '46 3 pet 98f, Ned Handel Mt). eert. 145 A K.U. 170% 169% Van Berkeis Patent 110 Calve-Delft eert 128 Van Gelder 157y« Kon. Hoogovens eert 157 Unilever cert 198% 198% Ned. Kabel 262 Philips 2321/4 230% Kon Petroleum 268% 269 Amsterdam" Rubbei 119 119 Holl Amerika Lijn 142% Kon. N Stoomb. Mil 123 124 Ned. Scheepv Unie 129% 127 H.V.A. 122% !22 Dell Mi], eert 1193/4 118% Anaconda Coppei Bethlehem Stee) Chrysler Corp Genera) Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Coppei Montgomery Wart North Amerlkan t Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel 19/6 31% 37% 76% 18% 96 15% 55% 57 20% 20 y, 37% 42% 54% 36% 29 35% 16/5 Sl% 37% 77% 18% 96% 13% 56% 56% 20% 20% 37% 43% 54% 36% 29% 35% Advert entte GED OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk RADIO - PHILIPS - ERRES - WALDORP Betaling to overleg Advertentie mmm vox huinana, silvestri, schoemaker e.a. KRUISWEG 49 - TELEF. 11582 Advertentie s morgens gehaaid, s avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 g HAARLEM TELEF. M*8*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2