Windhoos teistert Willemstad, Fijnaart en Dinteloord Twee noodwoningen vernield, 25 huizen zwaar beschadigd AMBON DOET NIEUW BEROEP OPZIENBARENDE VINDING VOOR BETER WITBROOD MEVROUW ROOSEVELT TEMIDDEN DER VEERTIG „v. ROSEVELTS' 24 schepen met wapens naar Europa onderweg Tot hoofd en hart De heer Lamping Hoge Commissaris Het weer. Indon. buitenlandse vertegenwoordiging op de KA. en op vele landen Pauselijk afgevaardigde op Unesco-conferentie Twee planters vermoord Grote vreugde over het „weervinden" Geen kunstijsbaan meer in Apoliohal DE SCHEEPSRAMP IN DE RODE ZEE 8 GEZINNEN PLOTSELING DAKLOOS De eerste f 25.000 Rood China in de V eiligheidsr aad HEVIGE AARDBEVING IN OOST-JAVA RADIOREDE VAN H.M. DE KONINGIN Z.H. de Paus dient het aantal audiënties te verminderen Amersfoorts laboratorium nam zeer geslaagde proeven met „reuzelin" Feestelijk welkom in het Zeeuwse dorpje Oud-Vossemeer Verzending zal toenemen tot November Z.-Afrikaanse communisten ontbinden hun partij WOENSDAG 21 JUNI 1950 74ste JAARGANG No. 24798 Onweer met zware hagelbui Dertig millioen gulden uitgetrokken 73 opvarenden omgekomen „Geen opvoeding zonder God" PLAN-SCHUMAN Adviseurs uit vakbeweging aangewezen Eist zestien doden PROCES TEGEN WESTERLING WEER UITGESTELD Op 4 Juli a.s. om 12 uur De moord op Keesje Vermeulen Geen verslechtering in kwaliteit meer mogelijk Controlerende instanties vol lof! NIEUW-GUINEA VRAAGT OM BOUWMATERIAAL Telegram aen Eerste en Tweede Kamer Signaal tot ondergrondse acties? BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H, W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mecedelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. 1 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal Verwachting tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met af en toe regen, hier en daar met onweer. Meest matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Nog iets lagere temperaturen. Zon: 4,20—21.04. Maan: 11.45—0.25. Vanmorgen tegen tien uur is een windhoos over het Westelijk deel van Noord- Brabant getrokken, waarbij hier en daar aanzienlijke schade is aangericht. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn de plaatsen Dinteloord, Fijnaart en Willemstad getroffen. Volgens ooggetuigen bewoog de hoos zich als een witte streep met grote snelheid langs een donkere hemel en trok met veel geraas over het land, tot- dat zij zich boven het Hollandsch Diep in een zuil van opgestuwd water oploste. Het N. W. deel van Dinteloord werd beschadigd. In een ogenblik tijds wer den van een groot aantal huizen de pannen van de daken gerukt en hoog de lucht in geslingerd, terwijl in ver schillende straten de kozijnen uit de huizen werden gedrukt. Vervolgens be woog de hoos zich in N.O. richting met ais volgend slachtoffer Willemstad. Hier was de schade groter dan in Dinteloord. De bewoners van het stadje werden om tien uur opgeschrikt door een gerommel in de verte, dat snel aangroeide tot een enorm lawaai. Schuttingen en dakpannen werden door de lucht geslingerd en honderden meters verder neer gesmeten. Bomen werden ontworteld en kwamen met zware klappen op de grond te recht. Vyf en twintig huizen werden zwaar beschadigd, twee noodwoningen werden geheel vernield en acht gezinnen zjjn door de verwoesting dakloos geworden. Alle ambachtslieden in de gemeente zijn opgeroepen voor herstel- en op ruimingswerkzaamheden. De dakloze gezinnen zijn in andere huizen onder gebracht. Boven het dorp Jutphaas ontlastte zich hedenmorgen omstreeks half twaalf een onweer, dat gepaard ging met zware hagelbuien. Er vielen stenen waarvan enkele een doorsnede van meer dan vijf centimeter hadden. Grote schade werd aangericht aan de te velde staande gewassen. Van de appel- en perenbomen werdén de vruchten afge slagen; de kersenoogst is grotendeels verloren gegaan. De tuinders kregen ernstige glasschade. De straten stonden blank en de rioolputten konden het water niet verzwelgen. De Indonesische regering heeft mede gedeeld, dat zij dertig millioen gulden vóór het eind van dit jaar zal be steden aan ambassades eii de vertegen woordiging overzee. De minister van Voorlichting, Mono- nutu, zei op een persconferentie, dat de volgende ambassade te Canberra zou worden gevestigd. De kwestie van ves tiging van ambassades te Moskou en Peking zou door Indonesische autoritei ten met vertegenwoordigers van resp. de Russische en de Chinese regering worden besproken. De regering zal spoedig een verte genwoordiging in Spanje vestigen. Zij zou voorts een vertegenwoordiging in Zuid-Amerikaanse landen, waar Indo nesië thans door de Nederlandse rege ring vertegenwoordigd wordt, over wegen. De vertegenwoordiger van de „repu bliek Zuid-Molukken" in Nederland, dr. J. P. Nikijuluw, heeft opnieuw een be roep gedaan op de regeringen van de Verenigde Staten van Amerika, Groot- Brittannic, Frankrijk, Australië en Por tugal, op de UNCI en de Verenigde Naties naar aanleiding van het telegram, dat hjj vorige week van dr. Soumokil uit Ambon ontving. Hij heeft de betrokken regeringen en internationale lichamen dringend ver zocht om hulp, teneinde te voorkomen, dat de normale menselijke en demo cratische rechten aan het volk der Zuid- Molukken worden onthouden, welke rechten zijn toegekend bij de Ronde- Tafelconferentie in Den Haag. De Zuid-Molukken staan bloot aan een blokkade van alle oorlogsschepen, die de marine van de VSI ter beschikking kan stellen. Deze blokkade is niet offi cieel en niet meegedeeld aan de andere regeringen, ook niet aan de Nederland se regering. De regering van de Zuid-Molukken beschikt niet over de middelen om deze landen rechtstreeks te bereiken. Daarom wendt zij zich tot de ambas sadeurs, in de hoop, dat hun regerin gen de republiek Zuid-Molukken in staat zullen stellen haar taak op vreedzame wijze te vervullen, op ge lijke wijze als dit is geschied ten aan zien van de republiek-Indonesië. Van verschillende zijden is gepoogd misbruik te maken van de positie der Zuid-Molukken en zelfs om deze onder de macht van anderen te brengen. Als het gebied der Zuid-Molukken zo ge wichtig is als uit deze pogingen valt op te maken, dan is er te meer reden om de fundamentele rechten van dit gebied te eerbiedigen. Er bestaat geen twijfel, dat de Japanners de strategi sche waarde van de eilanden wisten te beseffen. Daarom moet de wereld ter dege begrijpen, hoe groot de politieke en economische waarde is van dat ge bied, hoe klein het ook zij. De regering van de republiek Zuid-Molukken zal de komst van vertegenwoordigers en waar nemers der genoemde regeringen ver welkomen en zal gaarne alle vereiste faciliteiten verlenen om zonder uitzon- Mevrouw Roosevelt heeft Dinsdag een bezoek aan Oud-Vossemeer, de baker mat der Roosevelts, gebracht. Burge rmeester Van Schoonendijke sprak haar op het gemeentehuis toe en bood haar enige geschenken aan. De Stichting door de Eeuwen Trouw heeft dr. Nikijuluw, de vertegenwoordi ger in Nederland van de „Republiek der Zuid-Molukken", officieel ervan in ken nis gesteld dat zjj de eerste 25.000. bijeengebracht door het Nederlandse volk ter leniging van de nood op Am- bon, voor verzending van voedsel en medicamenten, ter beschikking stelt. Dr. Nikijuluw zal de verzending van voedsel en medicamenten in handen leggen van het Nederlandsche Roode Kruis. dering alles te inspecteren wat van waarde kan zijn voor deze regeringen, aldus dr. Nikijuluw. De centrale regering blijft de situatie behartigen totdat de toestand geheel normaal geworden is, aldus hebben autoriteiten van het ministerie van De fensie medegedeeld. De minister van Defensie van de VSI en de staf-chef van de luchtmacht, kolonel Nasoetion, zul len tot de toestand rustig geworden is om de week in Surabaja vertoeven. Het Engelse schip ..Indian Enter prise", dat, zoals wij gisteren gemeld hebben, Maandagnacht tengevolge van een ontploffing in de Rode Zee is ver gaan, had een bemanning van 74 kop pen aan boord. 73 opvarenden zijn bij de ramp omgekomen. De enige over levende is afkomstig uit Pakistan. De slachtoffers waren voor het merendeel Laskaren, alleen de scheepsleiding be stond uit Britten en Indiërs. Het Ne derlandse schip „Ropat" heeft met drie andere schepen nog geruime tijd naar andere overlevenden gezocht, tever geefs echter. Van officiële Britse zijde werd giste ren toegegeven dat de pogingen der Britten om het communistische China in de Veiligheidsraad gekozen te krij gen, geen succes hebben opgeleverd. Een woordvoerder van het Foreign Office maakte bekend, dat geen „defini tief antwoord" was ontvangen van Egypte, Cuba en Ecuador, welke landen Engeland enige tijd geleden gepolst heeft bij het streven naar een verbre king van de impasse over China. „Óverleg met andere landen heeft ons tot de conclusie gebracht dat de zaak op dit ogenblik prematuur moet wor den geacht", zeide de woordvoerder. Hij merkte op dat een volgende gelegenheid om de impasse op te heffen zich zal voordoen bij de bijeenkomst van de Economische en Sociale Raad der Ver enigde Naties. Deze wordt begin Juli gehouden. Hij voegde er echter aan toe, dat Engeland nog niet besloten heeft welke houding het bij die gele genheid zal aannemen. ROME, 19 Juni. In een slotzitting van de UNESCO- conferentie, die enige dagen geleden te Florence gehouden werd, heeft mgr. Borgongini Duca, de Apostolische Ni n- tius in Italië en vertegenwoordiger van de Heilige Stoel bij de conferentie, een rede gehouden, waarin hij zich keerde tegen elk opvoedingssysteem zonder God. „Zonder God", zo zei de officiële waarnemer van de Heilige Stoel, „heb ben onze woorden geen enkele beteke nis, ook al worden ze uitgesproken in de meest vooruitstrevende wetgevende vergaderingen. Vrijheid, moraal, plicht, misdaad, straf, oorlog en vrede zijn al le woorden die men in twee verschil lende betekenissen kan verstaan. In plaats van de eenheid der volkeren zul len we een toren van Babel krijgen. Het is van het allerhoogste belang voor de menselijke samenleving, te weten of de mensen van morgen goede broeders zullen zijn, bereid andere men sen die lijden te helpen ook al gaat dat met offers gepaard; of dat er een ge neratie zal komen van egoïsten en vijanden, die elkaar haten, van schur ken en bandieten. Daarom vraag ik aan de UNESCO in de naam van de opvoe ding, de wetenschap en de cultuur, dat zij die paedagogische systemen zal aan moedigen die gebaseerd zijn op de Gods idee en die daarvan de voornaamste l'actor maken van de meest nobele kunst: de opvoeding der mensheid". Als adviseurs uit de vakbeweging van de delegatie van de Nederlandse rege ring, die deelneemt aan de besprekingen over het plan-Schuman te Parijs, zijn door de regering aangewezen de heren F. P. Fuykschot (CNV), drs. P. Bogaers (KAB) én H. Oosterhuis (NW). (Van onze Haagse redactie* Naar wij vernemen zal de heer A. Th. Lamping, onze ambassadeur in In dia, dr. Hirschfcld als Hoge Commissa ris in Indonesië opvolgen. Ten aanzien van de datum waarop de benoeming in gaat, is nog geen enkele beslissing ge nomen. Wij herinneren er nog aan, dat, zoals wij enige weken geleden reeds mededeelden, dr. Hirschfcld zich bereid verklaard heeft tot 1 Augustus zijn functie van Hoge Commissaris te blij ven vervullen. Maandagavond om 20.10 uur is Oost- Java opgeschrikt door wat vermoedelijk de hevigste aardbeving in de laatste vijftig jaar is geweest. De schokken hielden ongeveer één minuut aan. In de stad Surabaja vielen twee doden en vijf en twintig gewonden; verschillende huizen én een houtzagerij zijn ingestort, met een schade van ruim f 100.000. Vele wijken kwamen zonder electriciteit, honderden telefoonaansluitingen geraak ten defect en de telefoonverbindingen met de omliggende plaatsen werden verbroken. Te Grissee werden vijf schokken ge voeld; daar waren veertien doden en vele gewonden. Sidaju, nabij Grissee, telt vijftig vernielde en tweehonderd be schadigde woningen. Te Pantjeng werd een missigit vernield, waarbij van de vijftig zich in het bedehuis bevindende mensen er 43 werden gewond. Maandagavond zijn twee planters ver moord op de onderneming Tjibuni nabij Bandung in het gebied van Patuha. Vol gens onbevestigde berichten zouden on- dernemingswachten bij de moord be trokken zijn, aangezien 14 van de 24 wachten verdwenen zijn. De behandeling van de zaak tegen Westerling is opnieuw uitgesteld. Dis- trictsrechter TI. E. Kingdom heeft de datum, waarop Westerling voor het ge recht te Singapore moet verschijnen, thans bepaald op 5 Juli. Met ongedacht enthousiasme heeft Groningen Koningin Juliana en Prins Bernhard een feestelijk onthaal bereid. Dui zenden en duizenden stonden langs de route, die de koninklijke calèche door de stad volgde. De foto geeft een beeld van de hartelijke begroeting, die het Koninklijk Paar ten deel viel, toen het de Kijk in 't Jatstraat passeerde op weg naar het Doofstommeninstituut. Voor verslag van de ontvangst zie men pagina 5. Zoals bekend, zal het op 6 Juli a.s. honderd jaar geleden zijn, dat de Pro vinciale Wet in werking trad. H.M. Koningin Juliana zal bij gelegenheid van dit heugelijke feit, zo vernemen wij, een radiorede uitspreken en wel op Dinsdag 4 Juli a.s., de dag waarop de Provinciale Staten overal in den lande ter zitting bijeen zuilen zijn. De Staten leden zullen tijdens de zittingen in de gelegenheid zijn deze radio-rede te be luisteren, daar zij werd vastgesteld des middags om 12 uur. Op advies van zijn arts moet de Heilige Vader het aantal audiënties, dat hjj per dag houdt, verminderen, aldus meldt Reuter. i (Van onze Brabantse redactie) Het Zeeuwse dorpje Oud-Vossemeer heeft gisteren mevrouw Eleanor Roose velt met haar zoon en twee kleinkinderen een feestelijk welkom bereid en zijn sinds jaar en dag levende, maar nog altijd onbewezen overlevering, dat hier de bakermat zou liggen van de Amerikaanse Roosevelts, het aureool van echtheid op de slapen gedrukt. Want geloofde ongeveer een week geleden slechts een klein percentage der inwoners in de familieband tussen Nederlandse Van Rosevelts en Amerikaanse Roosevelts. thans is het getal der „gelovigen" aanzienlijk geste gen. Per slot van rekening zegt het feit, dat mevrouw Roosevelt speciaal de reis naar Oud-Vossemeer komt maken en, dat plaatsje het „thuis* van haar familie noemt, toch wel iets en de meer dan veertig Nederlandse Van Rosevelts waren toch ook maar niet voor niets naar het stamland gekomen voor de begroeting. Misschien zullen zij, na gisteren nog weer eens naargeestiger gaan speuren naar eventuele oude papieren of brie ven, die mogelijk licht kunnen werpen op de legendarische, maar nog altijd in geheimzinnigheid gehulde stamvader, Claes Martenszen van Rosevelt, die op zoek naar wijder horizon Oud-Vossemeer de rug zou hebben toegekeerd om in Amerika fortuin te gaan maken. Hoe dan ook, het ontbreken der bewijzen kon niet beletten, dat gis teren op het eiland Tholen de vlag gen wapperden. Met haar beminne lijkste glimlach begroette mevrouw Roosevelt de in Zeeuwse nationale dracht geklede doktersvrouw, me vrouw Jekel, de huidige bewoonster van Huize Rosevelt en liet zich in dit woonhuis rondleiden. Elliot Jr. was kennelijk meer geïnteresseerd in de aardige klompjes, die hij hier cadeau kreeg en in de Zeeuwse bab belaars dan in zijn hele stamboom. Op het gemeentehuis, het oude Am bachtsherenhuis, waar de beroemde schoorsteen met het wapen van de Van Rosevelts zich bevindt, sprak burge meester mr. J. J. Versluys zijn vreugde over dit bezoek uit. Hij bood mevrouw Roosevelt een album met foto's van Oud- Vossemeer aan en een pop in Tholense dracht, die tot verrassing van de uiter lijk „real American" Chandley Roose velt en van haar grootmoeder, heus kon staan op haar houten klompjes. Toen kwamen de Nederlandse Van Rosevelts, die hun vreugde over deze „weergevonden" familie niet onder stoe len of banken staken. Van haar Neder landse stamgenoten ontving mevrouw Roosevelt hier een kaart van de oude Ambachtsheerlijkheid Oud-Vossemaer uit 1700. Verder was er een wapentegel van het plaatsje en een kristallen bokaal. Nadat de Amerikaanse en de Ne derlandse stamverwanten onder ge juich der bevolking op het bordes van het Ambachtsherenhuis hadden geposeerd, ging het gezelschap naar het prachtige zestiende-eeuwse kerkje, dat de Nederduits hervorm de gemeente in 1789 voor duizend gulden van de katholieken heeft ge kocht. Thans is het, na een aantal zeer geslaagde restauraties, verze kerd voor twee ton. Ds. Van Putten toonde de Amerikaanse gasten de koperen lichtkroon en het zilveren doopbekken, die twee eeuwen geleden geschonken werden door telgen der familie Van Rosevelt. Tot zijn eigen schrik vergat de dominee de hoge gaster te verzoeken hun namen in het dienst boek te schrijven, zodat dit verzuim nog op de markt moest worden goedgemaakt. En toen reden de Amerikaanse Roose velts weer weg in gezelschap van ae Amerikaanse ambassadeur Selden Cha- pin en de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. De Casembroot en Oud- Vossemeer verzonk weer in de sluimer, waaruit het even was opgeschrikt. De speciale gevolmachtigde van de V. S. voor het Marshall-plan Harriman is benoemd tot Truman's speciale adviseur in buitenlandse aangelegenheden. Hier ziet men hem met zijn opvolger Milton Katz. De Hoge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van M. H. K. te Rotter dam, die met bevestiging van een vonnis van de Rotterdamse rechtbank door het Haagse gerechtshof is ver oordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf we gens doodslag op de minderjarige Kees je Vermeulen, gepleegd in de nacht van 3 op 4 October 1947 te Rotterdam. AMERSFOORT, 20 Juni. Na een lange periode van laborato rium-arbeid, zijn „Remia's Bak kerijgrondstoffen Fabrieken" te Amersfoort erin geslaagd een nieuwe bakgrondstof samen te stellen voor wit brood. De diverse proefnemingen zijn thans in een dergelijk, stadium dat tegen openbaarmaking ervan geen bezwaren meer bestaan. De nieuwe vinding welke bekend ge worden is onder de naam „reuzelin" wordt inmiddels al in een honderdtal bakkerijen toegepast en, naar geconsta teerd werd, met buitengewoon veel succes. De grote voordelen van het nieuwe artikel dat een verbinding is van reuzel met lecithine, bestaan hierin dat witbrood samengesteld en gebakken met „reuzelin" beter van kwaliteit en beter van bakaard is; het blijft boven dien aanmerkelijk langer vers dan het ouderwetse witbrood, terwijl de prijs ervan lager komt te liggen dan die van het thans bekende witbrood. Door toe passing van „reuzelin" dus kan witbrood veel meer dan voorheen onder bereik komen van iedereen, terwijl er tevens een einde kan komen aan de ontzag lijke verspilling welke dagelijks nog met brood plaats vindt, doordat er te veel hard geworden brood verloren gaat. Het nieuwe witbrood blijft bij gelijke om standigheden minstens twee dagen lan ger vers dan het witbrood dat wij tot nu toe kenden. De aanleiding voor het zoeken naar een nieuwe bakgrondstof voor witbrood is gelegen in drie richtingen. Op de eerste plaats is het een reactie op de hoge melkprijs. Melkbrood, dat een be paald percentage botervet bevat, moet altijd nog f0.47 per 800 gram kosten. Bovendien wordt de bakaard van het brood door toevoeging van melk be lemmerd, terwijl witbrood met „reuze lin" wèl een bak-percentage bevat (reuzel-vet) doch beter uitbakt. Hier door blijft het ook langer vers dan ge woon melkbrood. Er is nog een derde omstandigheid, welke aanleiding gaf tot het zoeken naar een andere bak grondstof. Het is algemeen bekend, dat de bakkers door de onderlinge concur rentiestrijd vaak werken tegen zeer ge ringe winsten. Hoe aantrekkelijk zulks ook moge schijnen voor de consument, het is en blijft een omstandigheid, welke vaak aanleiding geeft tot aantasting van de kwaliteit. De bakker immers, die met de concurrentie-prijs niet mee kan, komt in de verleiding om een com pensatie te zoeken in de vermindering van de kwaliteit. De onderlinge concurrentie-strijd on der de bakkers, welke niet zelden ont aardt in z.g, broodoorlogen, dwingt de ondernemer meestal tegen zijn zin tot aantasting van de kwaliteit. De Keuringsdiensten houden wel toe zicht, maar uit de jaarverslagen blijkt ieder jaar weer hoevelen nog steeds onder de voorschriften werken. Witbrood Meer dan 100.000 ton Amerikaanse wapens voor West-Europa zullen binnen 30 dagen de Amerikaanse havens verla ten teneinde het tempo van de verster king der verdediging van de landen van het Noord-Atlantische Pact te verhogen. Op het ogenblik zijn 24 schepen onder weg met wapens, variërend van kleine wapenen tot houwitsers. Zij zijn bestemd voor Nederland, Engeland, Frankrijk, Italië, België, Luxemburg, Denemarken en Noorwegen. De verzending van wapens zal toene men tot in November. Dan zullen aan vullende hoeveelheden gereed zijn voor I Een ridderlijk mens strijdt altijd met V ope» vizier. verscheping. Er is reeds 70.123 ton Amerikaanse wapens naar West-Europa verscheept sedert 8 Maart, toen een Frans vliegkampschip de eerste 150 vliegtuigen in Norfolk (Virginia) innam. Half Juli zal deze hoeveelheid toegeno men zijn tot 171.960 ton. Dit betekent dat in vier maanden tijds 62 schepen wapens naar West-Europa vervoerd zullen hebben. Deze wapens worden be taald uit het bedrag van 1.314.010.000 dollar, dat het Congress in 1949 heeft goedgekeurd en de 1.225.000.000 dollar die Maandag door de senaat en de com missie voor de gewapende diensten goedgekeurd werden voor het tweede jaar van het programma voor wapen leveranties aan- het buitenland. Van officiële zijde werd gisteren mee gedeeld, dat het merendeel van de wa pens, dat tot dusverre, verscheept is, be staat uit gemoderniseerd surplus-mate- riaal, maar dat geheime niet-atomi- sche wapenen aangemaakt worden en eveneens naar Europa verzonden zullen worden. met „reuzelin" valt buiten deze on vruchtbare concurrentiestrijd. Het wordt verpakt in keurige vetvrije zakken en in de handel gebracht door de indivi duele bakkers die echter gebonden zijn aan een en dezelfde recepture en aan een en dezelfde prijs, n.l. f 0.42 per 800 gram. Met de kwaliteit van dit brood kan dus niet gemarchandeerd worden. Morden, Donderdag 22 Juni, zal voor een groot aantal genodigden een demonstratie worden gegeven in de bakkerij van de Coöp. „Assump- tio" Bilderdijkkade 4143 te Am sterdam. Het spreekt vanzelf dat de controle rende instanties, o.a. het Stadion voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen, waaronder alle controle op brood res sorteert, hun bevindingen over witbrood met „reuzelin" reeds hebben vastgesteld. In een rapport van bovengenoemde in stantie wordt zeer gunstig over de nieu we bakgrondstof gesproken. Voorts heeft de Ned. Bakkerij-Stichting in Den Haag geconcludeerd dat de consumentenprijs van dit nieuwe brood, welke vastgesteld werd op f 0.42 per 800 gram, redelijk is zowel voor de consument als voor de bakker. Relatief Is de prijs zelfs laag, omdat het veel langer houdbaar is, waardoor minder brood verloren zal gaan. Dit laatste acht men voor ons land van kapitaal belang, omdat tot nu toe min stens 5 pCt. van alle gebakken brood verloren gaat door hard- en znur- worden. (Van onze verslaggever) De directie van de „Apoliohal" te Am sterdam deelt mede, dat zij besloten heeft geen kunstijsbaan meer in de Apoliohal te exploiteren gezien de fi nanciële resultaten tot dusver. Wat er dan wel in de Apoliohal zal worden ge ëxploiteerd kon men ons, bij informatie, nog niet mededelen. Er zijn vele plan nen, maar ze hebben geen van alle nog vaste vorm aangenomen. Voor de ijshockeysport is het bericht buitengewoon teleurstellend. Er is in Nederland alleen in Den Haag een over dekte kunstijsbaan en in Tilburg een onoverdekte. De Amsterdamse ploegen zullen nu in Den Haag moeten gaan spe len, maar uiteraard levert dat moeilijk heden op bij het trainen, dat nu niet meer in Amsterdam kan gebeuren. De Ned. IJshockeybond had echter nog geen gelegenheid gehad nieuwe plannen uit te werken. De vereniging der voortrekkers te Hollandia heeft het volgende telegram gezonden aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer: „Het hoofdbestuur van de vereniging der voortrekkers te Hollandia dringt aan op het zenden van meer bouwmateriaal en prefabricated huizen naar Nieuw- Guinea, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de aanzwellende emigratie- drang van honderdduizenden Nederlan ders in Indonesië naar Nicuw-Guinea." Sam Kahn, het enige communistische lid van het Zuid-Afrikaanse parlement, maakte gisteren te Kaapstad bekend dat de Zuid-Afrikaanse communistische partjj besloten heeft zichzelf te ontbin den. Kahn deelde in de Assemblee me de dat deze liquidatie van de partij on middellijk van kracht werd. Politieke waarnemers zijn van mening dat Kahns aankondiging het signaal is voor de communisten om hun acties ondergronds te gaan voeren, waardoor het de regering moeilijker gemaakt zal worden tegen de partij op te treden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1