STORM HIELD TREIN TEGEN Schade loopt in de tienduizenden Kindertoelage voor de gepensionneerden Tweehonderd kippen de lucht in In Nijmeegse spoorbrug wordt een nieuwe boog geplaatst m Vrijwillige ziekenfondsverzekering Hongaars Episcopaat wil tot een overeenkomst komen met regering Verkeer eist in ons land per jaar negenhonderd doden Veilig(er) verkeer Heiligverklaring Maria Goretti Grote haringvangsten Tot hoofd en hart Draadbreuk bij Hembrug veroorzaakte stagnatie .Het weer. „Zo iets hopen we nooit meer te beleven Kunststukje van Nederlandse ingenieurs Vijf Franciscanen gearresteerd Eenheidsstaat begin Augustus? Rapport over Indonesië geweigerd? DUBBELE LIKEUREN LEVERT CO DONDERDAG 22 JUNI 1950 74ste JAARGANG No. 24799 Wetsontwerp ingediend DE TOESLAG OP PENSIOENEN Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend Donderdag opening „beneden-basiliek" H. Vader verleent alleen nog privé-audiënties De „Katwijk 66" in nood Bemanning in veiligheid CONTACTPOGING MET DARUL ISLAM MISLUKT Voorstel tot nemen van militaire maatregelen Ook vierde verdachte nu in arrest NA DE WINDHOOS IN BRABANT Windhoos teistert W.W.- Veiuwe In October gereed Waarom verhoging van de premie Boerderij door büksem getroffen SociaaIJEconomische Raad „O, o, o, o, dat kan niet langer zo" Indonesië Van generaal Buurman van Vreeden Hollandse nieuwe goedkoper? V" ifi/ne offmsterdamsc cJ BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boertiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: VI'. Severin. NIEUWE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqez4»r»den mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder ooqave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Vanmorgen kwamen heel wat Zaank.anters en treinreizigers ver der uit het Noorden van onze pro vincie te Iaat op hun werk in Am sterdam. De storm had hun deze poets gebakken. Er braken draden van de electrische bovenleiding tussen de Hembrug en Amsterdam en het reizigersverkeer moest over Uitgeest en Haarlem omgelegd worden. Het is geen wonder dat er draden waren die het opgaven. Er was zelfs een stoomtrein, die niet tegen de geweldige storm op kon tornen! De goederentrein die om ongeveer half zes Zaandam moest passeren om naar Purmerend te gaan en daar aard appelen te halen, is door de geweldige dwars wind blijven steken op ongeveer dezelfde plaats waar reeds even tevo ren de draadbreuk geconstateerd was Een machine uit Zaandam kwam de helpende hand bieden en op een gege- Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot toekenning van kinder toelage aan gepensionneerden (kinder- toelagewet voor gepensionneerden). Aan de Memorie van Toelichting hierop is het volgende ontleend: Bij verschillende gelegenheden heeft de regering haar voornemen te kennen gegeven tot het bevorderen van een kindertoelageregeling voor van over heidswege gepensionneerden. Na het tot stand komen voorts van de kinder bijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers moet het te meer redelik worden geacht aan hen, die over het algemeen van de invaliditeits verzekering zijn uitgesloten, omdat zij uit anderen hoofde van overheidswege voor een pensioen in aanmerking ko men, een kindertoelagevoorziening niet te onthouden. In de vóór 1 Juli 1922 geldende pen sioenwetten wordt voor de verzekering van het behoud van uitzicht op gezins pensioen geen onderscheid gemaakt tus sen hen, die wegens opheffing van hun betrekking of reorganisatie van de dienst werden ontslagen, en de overigen. Het is niet mogelijk thans nog een verschil in te voeren. Daarom wordt voorgesteld alle vóór 1 Juli 1922 ontslagen ambte naren uitzicht of recht te geven op de kindertoelage. Bij de Tweede Kamer ïs thans ingediend bet wetsontwerp tot verhoging van pen sioenen met een bijzondere toeslag. Uit de Memorie van Toelichting blijkt, dat de regering ervan overtuigd is dat vele ge pensionneerden, vooral die met lage pen- siocnen, ten gevolge van de prijsstijgin gen in financiële nood verkeren, zodat naar een weg is gezocht, welke het mogelijk maakt aan de gepensionneerden althans enige verlichting van hon zorgen te ge ven. Zij is bereid boven de reeds ver leende toeslag op pensioen tot een bedrag van ca. veertig millioch hiervoor nog een bedrag van zestig millioen beschikbaar te stellen. (Van onze Romeinse correspondent) Volgende week Donderdag, op de feestdag van de Heilige Petrus, zullen de grotten onder de Sint Pieter te Rome plechtig en officieel worden geopend. Deze grotten zullen voortaan „de bene- denbasliiek" genoemd worden. De Hei lige Vader zal in een Pauselijke breve vaststellen, dat de ber.edeubasiliek en de bovenbasiliek in liturgisch en privi- legiair opzicht een geheel vormen. Dage lijks zal in de benedenbasiliek het Hei lig Misoffer worden opgedragen. Meestal zullen dit stille Missen zijn, want Hoog missen zullen doorgaans in de grote ba siliek worden opgedragen. Sinds Dinsdag verleent de Heilige Vader alleen nog privaat-audiënties, teneinde zich niet al te zeer te moeten inspannen en zodoende zijn krachten te kunnen sparen voor de vermoeienissen van Zaterdag en Zondag, als Maria Go retti heilig verklaard wordt. ven mement moest de locomotief van de goederentrein even uitblazen om weer opnieuw stoom op te doen en weer voort te kunnen gaan. Zó vlot ging het echter weer niet met de electrische treinen. De vroegste trein van Amsterdam, om 5.43 uur, moest onverrichterzake terugkeren daar de gebroken draden over de lijn lagen en hem de weg versperden. Wel wer den die spoedig opgeruimd, doch een en ander veroorzaakte zo'n stagnatie dat pas hedenmorgen om ongeveer tien uur gezegd kon worden dat de obstakels verdwenen waren en het treinreizigersverkeer weer normaal over ZaandamAmsterdam voortgang kon vinden. Hedenochtend om half vier geraakte het kustvissersvaartuig „Katwijk 66'* tegenover de vuurtoren van Scheveningen in moei lijkheden. Het scheepje werd n.l. door de harde wind de kust opgedreven. De uit drie koppen twee volwassenen en een scheepsjongen bestaande bemanning is over boord gesprongen en heeft zich wa dende door het water in veiligheid weten te brengen. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Vrij krachtige tot ma tige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.20—21.04. Maan: 13.08—0.36. Wali Alfatah, die een maand geleden naar het gebied is vertrokken, waar de Darul Islam opereert, teneinde te trach ten, onderhandelingen aan te knopen met de leider der Darul Islam, Karto- suwirjo, die een jeugdvriend van Wali Aifatab is, heeft zich Dinsdagochtend gemeld bij een post van de A.P.R.I.S. op een der hellingen van de Gunung Tja- kraboeana, ten Noorden van Tjiawi. Aangezien men gedurende zijn afwe zigheid niets meer van Wali Alfatah had vernomen, was reeds de vrees ontstaan dat hij was gevangen genomen of ver mist werd. Hij werd afgehaald door de regent van Tasikmalaja en diens echtge note en deelde mede, geen onderhoud met Kartosuwirjo te hebben gehad. Hjj is voornemens de regering der repu- bliek-Indonesia te adviseren, tegen de Darul Islam militaire maatregelen te nemen, aangezien deze zijns inziens thans bljjk heeft gegeven, niet te willen onderhandelen. In de afgelopen nacht hebben recher cheurs van de Amsterdamse politie in de Warmoesstraat W H. van der Werf, de matroos uit Den Haag, aangehouden, verdacht van diefstal met geweldple ging, gepleegd te Amsterdam op taxi chauffeurs, te 's Gravenhage in de Jockey club en te Haarlem op een textielhande laar. Hij is opgesloten. Met deze aan houding zijn alle daders, die zich aan genoemde misdrijven hebben schuldig gemaakt, thans ingerekend De windhoos, die over het Westelijk deel van Noord-Brabant trok en er zoveel ravage aanrichtte, loste zich op in het Hollandsch Diep. Een opname van het einde. tt (Van onze Brabantse redactie) De opschudding:, door de windhoos veroorzaakt, welke gisteren over Dinfel- oord, Fijnaart en Willemstad trok om zich tenslotte boven het Hollandsch Diep in een enorme waterkuil op te lossen, is inmiddels wat tot bedaren gre- komen. In de eerste uren na de gebeurtenis heerste er in de dorpen een enorme opwinding:, zodat aanvankelijk de schade moeilijk te ramen was. Nu men van de eerste schrik is bekomen, blijkt de ravage gelukkig niet tegen te vallen, terwijl ook geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. ramp dakloos geworden, gezinnen tijde lijk onderdak te verschaffen, kwamen binnen. De jeugd trok er op uit om in do omtrek te zoeken naar goederen, die door de windhoos waren meegesleurd. Voorwerpen van allerlei aard. lijfgoede ren, huisraad, afgerukte deuren enz. werden op en nabij de wallen terugge vonden. De schade, die in de tienduizenden loopt, tracht men zo goed en zo kwaad als het gaat provisorisch te herstellen. Hoewel iedereen nog steeds de schrik over het gebeurde nabeleeft en men pu en dan nog met angstige blikken naar de hemel tuurt, verheugt men zich toch algemeen, dat althans niemand ge wond is. Desondanks heerst er op het ogenblik in de getroffen plaatsen maar één opvat ting: „Zo iets hopen we nooit meer te beleven." Ten einde de getroffen medebewoners te helpen is reeds gisteren een collecte gehouden onder de niet-getroffenen. Burgemeester C. v. d. Hooft van Willem stad. dat veruit het zwaarst getroffen is. heeft een verzoek om steun ingediend bij de Provinciale Staten van Noord-Bra bant. Ook heeft hij het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd zijn stad uit het rampenfonds te willen helpen. Op de grens van de gemeenten Hoeve laken Terschuur, Zwartebroek en Ach- teveld heeft gistermiddag eveneens een windhoos gewoed, gepaard gaande met een slagregen, die grote schade aan richtte. Van een achttal boerderijen werd de kap afgerukt: één er van kwam zevenhonderd meter verder terecht. De dorpelingen raken echter niet uit gepraat over het angstwekkende natuur verschijnsel. dat zich manifesteerde als een witte streep, die met grote snelheid nader kwam en terwijl zij passeerde de dakpannen als papiersnippers meenam. Houten schuurtjes werden uiteengerukt en versplinterd. De nadering van dé windhoos ging gepaard met een loeiend geluid, dat deed denken aan de angst wekkende fluittoon, waarmee de ge vreesde V I's naderden. Tal van be woners zochten een goed heenkomen m kamers en kelders. Direct na de storm snelden de moeders naar de scholen om te zien of haar kinderen niets was overko men. Dank zij het kordate optreden van het onderwijzend personeel, dat de kinderen had bevolen onder de banken te kruipen, waren echter ook dezen er met de schrik afgekomen. Van Dinteloord raasde de windhoos door naar Willemstad, waar ze al even zeer verwoestingen en schrik om zich heen zaaide. Als een enorme trechter, waarin allerlei voorwerpen in wilde vaart rondtolden, kwam de windhoos op de stad afgestormd, zo vertelde men ons. Ook in Willemstad was het het vreemde, loeiende geluid, dat de bewoners het eerst op het beangstigende natuurver schijnsel attent maakte. De gevolgen waren van soortgelijke aard als in Din teloord. Duizenden dakpannen werden afgerukt en vernield, tal van huizen kregen hierdoor lekkage, een drietal woningen werd totaal verwoest. Nadat de windhoos zich boven het Hollandsch Diep als een enorme, bijna rechtstandige waterkolom had opgelost, kwamen overal hulpploegen in actie. Talrijke aanbiedingen om de, door de (Van onze redacteur) Bij de spoorbrug over de Waal bij Nijmegen zijn Nederlandse ingenieurs in de weer om een soortgelijk kunststukje te verrichten als zij een jaar geleden uit haalden bij de verschuiving van de verkeersbrug over de Rijn bij Arnhem. Hier speelden zij het klaar om, zonder dat het verkeer een ogenblik werd gestremd, een boogbrug met een gewicht van vele duizenden tonnen in de plaats te schuiven van een Bailey-brugdie vier jaar lang voor de oeververbinding had gezorgd. Bij Nijmegen zullen zij op ongeveer dezelfde wijze een nieuwe boog in de plaats schui ven van de noodoverspanning, die de middelste van de drie bogen der Nijmeegse spoorbrug vervangt. Het enige verschil met de verschuiving van de Rijnbrug zal zijn, dat het treinverkeer bij Nijmegen 24 uur gestremd zal zijn. Daar staat echter tegenover dat thans gelijktijdig de nieuwe boog op en de oude van zijn plaats wordt geschoven. In Mei 1940 bliezen de Nederlanders voor de neus van de aanstormende Duit sers de middelste boog van de Nijmeeg se Waalbrug de lucht in, tegelijk met de reuzehoverspanning van de trotse Waal brug. Er werd een noodoverspanning gebouwd en de Waalbrug, die in twee stukken in het water lag, werd opge hesen en aan elkaar gelast. In Septem ber 1944 lieten de Duitsers de nood overspanning van de spoorbrug sprin gen, kort voor de Amerikaanse para chutisten deze konden bezetten. De Waalbrug bleef op wonderlijke wijze voor een tweede vernieling gespaard. Onmiddellijk na de bevrijding herstel den de Spoorwegen de vernielde over spanning. Deze was gereed zodra de t-einenloop weer enigszins normaal werd. Thans echter voldoet de enkelsporige neodoverspanning niet meer door de grote frequentie in de treinenloop op de Ijjn NijmegenArnhem. Bovendien le veren de noodpijlers. die deze boog schragen, een belemmering op voor de scheepvaart. Sinds twee en een halve maand is men daarom druk bezig aan de bouw van een nieuwe, vaste midden overspanning. Hiertoe worden zowel boven, als benedenstroomse hulppijlers gebouwd. Benedenstrooms zal de nieu we boog worden opgelegd en boven- strooms zal de oude boóg worden weg geschoven. De bouw aan de nieuwe overspan ning zal naar verwachting niet langer dan een half jaar in beslag nemen, zo dat het werk in October gereed zal zijn. Dan zal men op een stille Zondagmor gen met de verschuiving beginnen. De Maandagmorgen daarop zal het trein verkeer v/eer normaal doorgang kunnen vinden. Het schuiven zelf zal ongeveer 12 uur duren. Voor het vastklinken van de boog en het aansluiten van de rails denkt men eveneens twaalf uur nodig te hebben. WINDHOOS OVER NOORD-akABML 2 NOODWONINGEN verwoest uLt.fiNQS Fl^NAART NOORO 9'CI> OEN BOSCH UxMSTAD •Tilburg FtABANT Op het ogenblik, dat de windhoos met een vervaarlijk geloei op Wil lemstad afkwasn, was op het dak van het gemeentehuis aldaar een leidek ker aan het werk. De goede man bemerkte het gevaar juist iets te laat, zodat de windhoos eerder bij hem was dan hij bij de ladder, waarlangs hij veilig naar de begane grond, ongeveer tien meter beneden hem, had kunnen komen. Hij sprong toen maar naar beneden en kwam wonder boven wonder goed terecht. Nu was tte man de dag tevoren bij na bij het leidekken verongelukt, zodat de schrik hem flink in de benen zat. Zonder zich verder aan het noodweer te storen, spoedde hij zich dus naar een gelegenheid waar anti-angstmedicijn van Ivooy alco holgehalte geschonken werd. Toen hij eenmaal de schrik te boven was, moest de burgemeester hem voor de rest van de dag het. beklimmen van ladders en daken verbieden. De leidekker zou er toen immers ook zonder windhoos van afgerold zijn. Tientallen hooibergen gingen de lucht in, benevens een kippenhok met twee honderd kippen. Ongeveer 180 bomen werden ontworteld. Over de omgeving van Putten, Ermelo en Harderwijk trok een zware hagelbui, die acht minuten aanhield. Sommige hagelstenen hadden een doorsnee van drie a vier cm. De bui ging hier niet vergezeld van een hevige wind of zwaar onweer. Te Olst nabij Deventer sloeg de blik sem in de kapitale boerderij van de heer W. J. Zwartjens aan de Schoolstraat. In korte tijd stond de boerderij in lichter laaie. De brandweer van Olst, die assistentie had verkregen van die uit Deventer, kon weinig uitrichten, omdat watertoevoer ontbrak. De gehele boer derij brandde af; een deel van de inboe del kon nog worden gered. Alles was verzekerd. Het naastgelegen woonhuis van de heer J. W. van Dijk werd ook een prooi der vlammen. De kapitale landbouwschuur van de heer F. J. Ampt aan de Zuiderdijkweg te Wieringerwerf werd eveneens door de bliksem getroffen. De schuur stond on middellijk in lichter laaie en brandde geheel uit. De gezamenlijke katholieke bisschop pen van Hongarije hebben besloten de regering te vragen onderhandelingen te openen over een overeenkomst tussen Kerk en Staat, aldus werd Woensdag te Boedapest medegedeeld. Intussen heeft gisteren het Hongaarse ministerie van Binnenlandse Zaken de arrestatie bekend gemaakt van vijf Fran ciscaner monniken en zeven dorpelingen uit Heves, in het Noorden van het land, op beschuldiging van het organiseren van een demonstratie tegen de regering voor de dorpskerk. Onder de gearresteerden bevindt zich de plaatselijke Franciscaner klooster overste, die er van wordt beschuldigd dat hij in een preek de mensen heeft aangespoord tegen de regering te de monstreren. Reuter's correspondent merkt hierbij op, dat dit de eerste bekend gemaakte massa-arrestatie is in verband met de Katholieke Kerk. Tot dusver zijn slechts arrestaties gemeld in op zich zelf staande gevallen van priesters, die zich in hnn preken „tegen de staat" hadden verzet. In het bijzonder te Boedapest zijn de laatste tijd verschillende kloosters door de Staat in beslag genomen. De klooster lingen, die in vrachtwagens zijn weg gevoerd, werden niet, zoals sommige be richten meldden, naar interneringskam pen gebracht, maar naar het paleis van de bisschop van Vac. Het paleis telt 186 kamers, die volgens de autoriteiten voor het merendeel ongebruikt zijn en daar om best de verdreven kloosterlingen kunnen herbergen. Schooljongens bij het dak van hun school in Willemstad, waar alle pannen afvlogen, toen de windhoos voorbij trok. Vrijdag 21 Juli om drie uur zal de Sociaal-Economische Raad in het gebouw der Eerste Kamer zijn eerste openbare vergadering houden. Deze vergadering zal onder leiding staan van prof. F. de Vries, voorzitter van die Raad. De minis ter-president, dr. W. Drees, houdt een toespraak. Vrijwillige ziekenfondsverzekerden en Algemene Ziekenfondsen zijn ontstemd over de verhoging van de premie voor de vrijwillige verze kering van f 0.63 tot f 0.80, waartoe de fondsen met ingang van 2 Juli moeten overgaan, indien zij willen voorkomen, dat een subsidie voor de vrijwillige ver zekering over het lopende jaar hun zou ontgaan. Die premieverhoging is inder daad drastisch en plaatst vele gezinnen, die toch al tobben om rond te komen, voor nieuwe moeilijkheden. Dat ge vraagd wordt, waarom een dergelijke maatregel noodzakelijk is, en dat ver zekerden zeer bezorgd zijn, is volkomen begrijpelijk. De premie voor de verplichte verzekering wordt opgebracht half door de werkgever, half door de werknemer. Maar de premie voor de vrijwillige verzekering wordt in haar geheel alleen door de verzekerden betaald. In het jaar 1947 is een aanvang gemaakt met sub sidie uit het Vereveningsfonds, dit is het fonds, waarin de premie voor de ver plichte verzekering wordt gestort, ten behoeve van de vrijwillige verzekering. Bij die gelegenheid zijn de rechten der vrijwillig- aan die der verplicht-verze kerden vrijwel gelijk gemaakt, een maatregel, voor de volksgezondheid van de grootste betekenis. De aanvankelijk toegekende bedragen (van in totaal 29'i millioen over de jaren 1947 tot en met 1949) bleken achteraf nog te laag te zijn. De regering heeft onlangs een wets ontwerp ingediend, waardoor het subsi die uit het Vereveningsfonds voor de vrijwillige verzekering over de genoem de jaren op een totaal bedrag van 34'» millioen gulden wordt gebracht. Voorts wil de regering 4'i millioen op de Rijks begroting uittrekken als bijdrage in de kosten van de vrijwillige verzekering der ambtenaren, die niet onder de ver plichte verzekering vallen. Daarmede geeft de overheid dan als werkgeefster een bijdrage voor de verzekering van haar ambtelijke personeel, omdat de par ticuliere werkgevers dit doen ten aan zien van hun werknemers. In 1947. toen de rechten der vrijwil lig- aan die der verplicht-verzekerden vrijwel werden gelijkgemaakt, is de pre mie voor de vrijwillig-verzekerden ge steld op 50 cent per persoon per week tot een gezin behorende kinderen beneden zestien jaar zijn premievrij. In 1949 is de premie verhoogd tot f 0.63. Door deze maatregelen worden de te korten der vrijwillige verzekering tot en met het jaar 1949 gedekt. Maar nu 1950! Het tekort over het lopende jaar wordt op 17 millioen gulden ge raamd. Men kan zich voorstellen, dat ook voor het jaar 1950 het Rijk en het Ver eveningsfonds bijdragen voor de vrij willige verzekering beschikbaar stellen en dat die beide bijdragen elk 5 millioen gulden groot zijn. Wat zo'n Rijksbijdrage betreft, heeft de regering nog geen defi nitieve toezegging gedaan en de Stich ting van de Arbeid heeft voorlopig tegen een subsidie uit het Vereveningsfonds bezwaar gemaakt, onder meer, omdat zij zekere bezuinigingsmaatregelen door de ziekenfondsen wensen te zien genomen. Ingevoerd is reeds een regeling, waar door verzekerden voor ziekenvervoer per huurauto of taxi bijbetalingen moe ten doen. Voorts kan binnenkort een sanerings- en bezuinigingsmaatregel op het gebied van de tandheelkundige hulp worden verwacht. Zo kan men zich nog enige maatregelen met betrekking tot de verstrekkingen denken. Wat de appara tuur der fondsen aangaat, zijn zij bezig met een concentratie hunner werkzaam heden op het gebied van de medische controle, die doeltreffender werkt, wan neer een aantal fondsen een gemeen schappelijk orgaan daarvoor instelt. Wat dergelijke bezuinigingsmaatregelen pre cies zullen besparen, is niet in alle ge vallen vast te stellen. Stel nu, dat deze bezuinigingsmaatre gelen worden genomen ten genoegen van Regering en Stichting van de Arbeid en dat deze beide dan elk 5 millioen subsidie voor de vrijwillige verzekering beschikbaar stellen, dan moet voor de dekking van het tekort van 17 millioen nog een bedrag van 7 millioen gulden worden gevonden. Hoe kan de vrijwillige verzekering aan dit geld komen? De Regering stelt zich op het standpunt, dat de toestand van 's Rijks schatkist geen hogere bij drage dan van 5 millioen toelaat. Zo ook kan moeilijk worden gedacht aan een hoger subsidie dan 5 millioen uit het Vereveningsfonds, waaruit reeds over de drie afgelopen jaren 34 millioen is beschikbaar gesteld. Tot nu toe heeft niemand, om aan de ontbrekende 7 millioen te komen, een ander middel dan premieverhoging weten aan te geven. En die verhoging zal dan (ondanks be zuinigingen) tot 80 cents per week per persoon van 16 jaar en ouder moeten gaan. Op verzekerden met lage in komens zal een dergelijke verhoging zeer zwaar drukken. (Tot die verzekerden behoren de ouden van dagen, die een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening ge nieten en voor wie een bijzondere voor ziening zal worden getroffen, in af wachting waarvan de premieverhoging voor hen voorlopig niet behaeft te gelden) Mochten ziekenfondsen tot die premie verhoging niet wensen over te gaan, dan krijgen zij uit het hierboven genoemde bedrag van 10 millioen niets uitgekeerd en zullen zij de rechten der vrijwillig- verzekerden belangrijk moeten vermin deren. Maar dan komt een einde aan de gelijkheid der verstrekkingen voor verplicht- en voor vrijwillig-verzeker den. En dit zou, zoals reeds opgemerkt, voor de volksgezondheid zeer bedenke lijk zijn. De aangekondigde wet op het zieken fondswezen zal een definitieve regeling van de financiering der vrijwillige ver zekering moeten bevatten. De voorbe reiding van die wet vordert geruime tijd. Zij zal niet, zoals eerst werd ge hoopt, op 1 Januari 1951 in werking kunnen treden. Ook met betrekking tot het volgende jaar zal dus te zijner tijd een voorlopige maatregel moeten wor den genomen. Tengevolge waarvan de uitgaven der ziekenfondsverzekering zozeer zijn toe genomen? Men denke vooreerst aan de algemene stijging van ziekenhuistarie ven, van kosten van grondstoffen en medicamenten, van lonen van personeel enzovoort. Voorts moet in aanmerking worden genomen de snelle en sterke vooruitgang van de medische weten schap, welke steeds meer mogelijkheden biedt tot herstel van ziekte en verzach ting van lijden maar daardoor het zie kenfondswezen ook steeds voor nieuwe kosten plaats. Moderne middelen als penicilline, streptomycine en para-amino- salicylzuur genezen vele patiënten van ziekten, waarvoor vroeger geen kruid gewassen was. Maar zulke medicamen ten zijn soms zeldzaam en kostbaar en kuren met dergelijke geneesmiddelen kosten bedragen van enige honderden tot zelfs wel duizenden guldens. Ook de chirurgie is zeer vooruitgegaan; men denke aan longoperaties, vroeger onge kend, thans een belangrijk middel in de strijd tegen de tuberculose. Dat door deze vorderingen der wetenschap tal van mensenlevens worden gespaard, is een heerlijke gedachte. Maar de geld middelen, waardoor men van die medi sche vooruitgang kan profiteren, moeten worden gevonden! A. J. LUIKINGA, Administrateur van de Ziekenfondsraad. (Van onze verslaggever) De 50.000 verkeersongevallen in Ne derland per jaar veroorzaken gemid deld negenhonderd doden per jaar (16.000 slachtoffers, de gewonden mee gerekend) en onder hen zijn. drie honderd kinderen in de leerplichtige leeftijdDeskundigen schatten de materiële schade, door verkeersonge vallen veroorzaakt, op negentig a honderd millioen gld. per jaar. Alleen al de gemeente Amsterdam heeft acht millioen gld. aan schadevergoedingen bij verkeersongevallen uit te keren! Deze simpele cijfers bewijzen zonder meer, dat Veilig Verkeer nog steeds vervangen moet worden door „Veiliger Verkeer". En het Verbond voor Veilig. Verkeer gaat dan ook van 26 Juni tot en met 1 Juli weer zijn jaarlijkse actie houden, die ditmaal direct op de mens, de weggebruiker, is gericht. En wel door een theoretisch en practisch zelf onderzoek voor alle groepen weggebrui kers in de vorm van z.g. O-proeven. De campagne wordt n.l. gevoerd onder „auspiciën" van de vier O's: Onwetend heid, Onoplettendheid. Onvoorzichtig heid en Onwellevendheid. En de slagzinnen van de campag ne zijn dan ook: O, o, o, o, dat kan niet langer zo!" en „Grijp nog vandaag de vier O's bij de kraag!" De theoretische O-proevén bestaan -♦"it series foto's van juiste en ver- 'feerde toepassingen van eenvoudige verkeersregels, die door het publiek moeten worden beoordeeld. Voor de scholen zijn speciale correctiebladen ten dienste van het onderwijzend personeel bij de groeven gevoegd. De practische O-proeven zijn z.g. vaardigheidsritten, waaraan zo mogelijk z.g. Veiligheidslanen worden verbonden. Aan bestuurders van voertuigen, die de O-proeven met goed gevolg afleggen, zullen O-attesten worden uitgereikt. En dan zijn er nog O-rebussen met een sleutel voor iedereen. Na de Veiligheids- dagen zal de politie bij lichte overtre- j Gevoel voor humor ii een zegen yrooral in moeilijke omstandigheden.J dingen speciale waarschuwingen uitrei ken. Er wordt reeds heel veel gedaan aan verkeersopvoeding, vooral van de jeugd. In, 1918 namen dertigduizend kinderen deel aan verkeersexamens, in 1949 vijf tigduizend en in dit jaar zullen het er zestigduizend zijn. Voor het beroepsver voer worden cursussen in samenwerking met de rijkspolitie gegeven. Het Verbond wil nog verder gaan en heeft de Rege ring verzocht het verkeersonderwijs op kweekscholen verplicht te stellen. En dit liefst ook op de middelbare scholen. Tegen het najaar is de nieuwe ver keerswet te verwachten, die tal van verbeteringen zal brengen. De eenheidsstaat zal, indien er zich geen bijzondere tegenslagen voordoen, begin Augustus een feit zijn, aldus een mededeling van de voorzitter van de gemengde commissie voor het overleg tussen de V.S.I. en de republiek Indone sia, prof. Supomo. Aan het eind van Juni zal de commissie gereed zijn met het ontwerp voor een grondwet, dat daarna zal worden aangeboden aan de regeringen van de V.S.I. en de R.I. Hierna volgt een behandeling in de parlementen, waarvoor naar verwach ting ongeveer een maand nodig zal zijn. De minister-president van Oost-Indo- nesië, ir. Putuhena, is te Djakarta aan gekomen en had hedenmorgen een be spreking met Moh. Hatta en de minis ter van Voorlichting der V.S.I., Mono- nuto. Van welingelichte zijde vernam Aneta. dat het onderwerp der bespre king de situatie in verband met de Zuid-Molukken is geweest. De berichten, als zou de regering der V.S.I. hebben geweigerd, toestemming te verlenen dat het Internationale Rode Kruis hulp biedt aan Ambon, worden door het hoofd van het Internationale Rode Kruis te Djakarta tegengesproken. Het Internationale Rode Kruis heeft op een desbetreffend verzoek nog geen an* woord ontvangen. Naar Antara meldt, heeft het Indone sische garnizoen te Lowe bij Bandung gisteren een aanval van een gewapende bende afgeslagen. Tien der aanvallers werden gedood en vijf gevangen ge nomen. Radio Vaticana zal Zaterdag de heiligverklaring van Maria Goretti uitzenden. De uitzending, welke be gint om 18.45 uur, zal men kunnen beluisteren op de 31.10, 25.55 en 19.87 m. (korte golf). Zondag zal om 9.45 uur 'n Ponti ficale Mis ter ere van de nieuwe Heilige worden uitgezonden op de 50, 26, 31.10, 25.55, 19.87 en 202 meter. Het Eerste-Kamerlid Reijers (C.H.) heeft aan de minister voor L'niezaken en Overzeese Rijksdelen gevraagd of hij kennis heeft genomen van het be richt in een der dagbladen, volgens hetwelk de regering een rapport van de Legercommandant, luitenant-gene raal Buurman van Vreeden, over de hachelijke toestand van de Nederlandse burgerlijke bevolking in Indonesië zou hebben geweigerd. Indien dit bericht juist is, kan de minister dan mededelen, welke over wegingen de regering hebben genoopt, een rapport van deze hoge deskundige militaire autoriteit ovèr deze ernstige aangelegenheid te weigeren? In de afgelopen nacht heeft de haring vloot, die op het ogenblik op de zg. Fla- dengronden vist, de grootste vangsten gemaakt sinds het begin van de nieuwe teelt. De Katwijkse vloot haalde zelfs gemiddeld 28 kantjes per schip boven water. Verwacht wordt, dat dit niet zal nalaten invloed op de prijs van de Hol landse nieuwe te hebben. Advertentie ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT lS GOED

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1