R.K. Bureau voor beroepskeuze gereorganiseerd WIE KOMEN ER THUIS E Stadsbcsteldienst A.B.I. ^rx.!!00™0" Eind Juni Jamboree in de V.S. Belangrijke verbetering in het Haarlemse district NACHTELIJKE OVERVAL TE HAARLEM AGENDA i SPORT De Pientere Indiaan Met de Goya, General Harry Taylor, Kota Inten en Empire Brent? CLAUS SLUTER, Bourgondiër en Haarlemmer mm Ontslagen bij Verblifa President Truman bij de opening aanwezig Nederlandse groep bestaat ,n °ostenrijk ^aniseerd uit zes padvinders DONDERDAG 22 JUNI 1950 PAGINA 2 Het retraitewerk in de K.A.B. Autotocht voor „Margriet" Eindexamen Burgerlijke Stand Apothekers-assistente bedreigd SCHENDING VAN GEHEIMEN Officier in hoger beroep SPORTMIDDAG WEEK ONDERSCHEIDING VOOR HAARLEMS LERAAR R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek 1111 Carillonbespeling Voor het vervalsen van een pas veroordeeld Twee jaar voor vijfhonderd gulden Geslaagd Geen spreekuur SANTPOORT Hoogoven Harmonie NOORDWIJKERHOUT E.H.B.O. „Duinklievers" In het kort Geen verontrustend teken IJMUIDEN Arm tussen winch bekneld VOGELENZANG Vacantie-actie K.A.B. Bedrijfsvoetbal Aardbeienmarkt gunstiger INDUSTRIE GEWILLIGE AFNEMER WAAR zfjN DE TROEPEN SCHEPEN? WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Waterstanden Besommingen IETS VASTERE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York U WEET TOCH t WANDGEDIERTE Wü verdelgen alle ongedierte onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Onism.-bedrijf „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telef. 11657 A.B.C. Barrevoetestraal 2, Tel. 18428. Na 6 uur I4810-141S5 Het is ongeveer twee en een half jaar geleden, dat Deken Kuilman tot een aantal Haarlemmers het verzoek richtte om de opening van een Rooms Katholiek Bureau voor Beroepskeuze voor te bereiden, in verband met het grote succes, dat te Amsterdam op dit terrein behaald werd. Spoedig daarna werd aan het Prinsen Bolwerk een bu reau geopend en iedere Donderdag avond begaven velen zich naar dit adres om hun kinderen te laten testen. Het practiache onderzoek geschiedde echter in de Jbeginne te Amsterdam. Het bureau liep niet zoals de initia tiefnemers verwacht hadden en het laatste half jaar waren er verschillende gegronde klachten, die daar op neer kwamen, dat de tijd, die verliep tussen het verzoek om getest te worden en het onderzoek veel te lang was. In de meeste gevallen toch kwamen de ouders met vrij urgente gevallen, waardoor lang uitstel grote moeilijkheden veroor zaakte. Een jaar geleden stichtte de K.A.B. eveneens een beroepskeuze-bureau. Splitsing zou op de duur een kostbare geschiedenis worden. Van de andere kant kon een organisatie als die van de katholieke arbeiders door subsidies veel voordeliger werken. Na beraad werd daarop een stichting in het leven geroepen tot bevordering van het op richten van katholieke bureau's. In de ze stichting hebben vertegenwoordigers van niet minder dan drie en twintig sociale organisaties zitting. Zodoende kunnen leden van K.A.B., L.T.B., Kath. Onderwijzersvereniging, Middenstan ders en Werkgevers tegen gereduceerd tarief van het nieuwe bureau, dat of ficieel heet Katholieke Paedagogische Beroepskeuzebureau's in het bisdom Haarlem, gebruik maken. Om een paar vergelijkende cijfers te noemen. Voor de leden der organisaties wordt een tarief berekend, dat onge veer schommelt tussen acht en zestien gulden, naarmate het inkomen en het kindertal. Niet aangeslotenen moeten een bedrag van twintig tot zestig gul den betalen. De kosten liggen op het laatst ge noemde niveau, maar de organisaties passen bij. Dan is het echter nog niet mogelijk met een sluitende balans te werken en daarom hoopt men straks subsidies van de overheid te ontvan gen. Het nieuwe bureau staat onder leiding van de heer Wagenaar, die het weten schappelijke werk in het bisdom voor zijn rekening heeft genomen, terwijl de administratie, in tegenstelling met vroe ger hieruit kwamen de moeilijkheden voort geheel van het wetenschappe lijke gesplitst is. Ook de werkmethode is geheel gewijzigd. Haarlem is een afdeling van het Cen traal Bureau en zal tevens districts bureau zijn. Zoals vroeger zal er iedere Donderdagavond tussen zeven en acht uur op het Prinsen Bolwerk no. 1 spreekuur gehouden worden. De candidaat, die getest moet wor den, wordt dan ingeschreven, het ta rief wordt bepaald en een advies wordt Het is bekend, dat de Katholieke Ar beidersbeweging niet alleen een cultu rele en sociale beweging is, maar ook mede helpt maatschappelijke misstan den uit de weg te ruimen. Daarom steunt zij krachtig het retraitewerk. Nu de vacantietijd weer is begonnen, is het voor onze katholieke mannen van groot nut, zich in een retraitehuis enige da gen af te zonderen. Hun zorgen zijn ge durende het gehele jaar op het stoffe lijke gericht, het zal daarom voor hen van groot voordeel zijn zich enkele da gen te bezinnen. Hier volgt een rooster van de retrai- ten. speciaal opgesteld voor de leden van de Katholieke Arbeidersbeweging. Te Bergen: 14 en 811 Juli; te Noordwijkerhout: 811 Juli; te Bergen: 2225 Juli; te Noordwijkerhout: 2225 Juli; te Amersfoort: 2730 Juli; te Ber gen: 58 Aug.; te Noordwijkerhout: 58 Aug%te Vught: 58 Aug.; te Ber gen 912 Sept. Voor deelname aan de retraite ver- voege men zich bij de heer B. Reyn- ders, Zomervaart 134, die gaarne alle gewenste inlichtingen verstrekt. De liefhebbers van natuurschoon, die bovendien in het bezit zijn van een auto, krijgen Zaterdag de unieke kans een autotocht door de Kennemerduinen te maken. Ten bate van het kleuterhuis „Margriet" wordt een duinexcursie ge organiseerd, waaraan alleen zij kunnen meedoen die met een auto bij de start een lot kopen. De vertrektijd is bepaald op Zaterdagmorgen half acht. De tocht duurt ongeveer twee uur. Men vertrekt vanaf de Bergweg te Bloemendaal om over Duin en Kruidberg terug te rijden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat alleen zij toegang krijgen, die een lot kopen bij de startplaats. De vroeger ge kochte loten zijn voor deze tocht niet geldig. Aan het Jac. P. Thijsse Montessori- Lyceum te Overveen slaagden voor het eindexamen de dames: L. André de Ia Porte, C. A. C. Anker, H. Bakels, S. J. de Beus, R. T. R. Bootz, A. Budde, E. J. H. Calkoen, W. L. Cnopius, W. W. J. van Dieren, H. A. Gerbrands, P. van Kesteren. L. W. Kloos, J. Krabbe, M. K. Loeb, E. Rahusen, E. Roeters van Len- nep, H. J. Sissingh, A. C. L. Theyse, M. G. J. G. Warnaars. Afgewezen: 2 candidaten. Van 1721 Juni Ondertrouwd: R. Buitenhuis en J. M. Zuidweg; P. Kruijne en H. M. IJff; G Langeratc en W. C. de Vos; C. van Kleef en C. M. van Uden; P. A. Polderman en J. A. C. Crama; A. M. Blei en J. M. Zie ren; T. M. Pordon en G. A. M. Nielen; F. C. P. Lourenburg en H. Tierie; M. van de Water en M. Dammiaans; J. H. J. Dek ker en J. M. Meijer, J. H. Löhr en J. Wanders, C. P. Koek en D. M. van Rijn, J. Wensveen en H. M. van Leerdam, J. Wijkhuizen en H. Spoor; J. G. Haiaerman en V. P. Rozenhart; J. C. van der Hoeff en J. Zack; G. J. van Dijck en L. G. Koe dijker; J Damme on J W. Graal; W. Lan- geraar en W. C. Haenen; A. A. J. Sonne- veld en A. J. G. Nielen; A. G. Witteman en B. G de Vries; Y. Djoewari en J. M. Ballissen. Getrouwd: H. L Bertholee en M. E. Ja cobs; A. J. van Kesteren en J. H. P. Hon- nebier; C Steeman en E. M. van Kuijeren; H. E. van Schie en C. M. J. van der Veldt; W. T. Joosten en J. E. Stolvoort: M. G. Scheepers en P. C. Verzeilberg; H. J. A. Pies en J. Veenstra; A. R. Hijma en A. Meijer; W. Meulenberg en A. E. Poen; J. van Nuijs en C Stegemeijer; C. J. Stevenhaagen en C. van der Heiden; R van Bentem en H. M. Hessling, P. J. van den Berg en H. J. M. Stammeijer; J. H. C. Schnellenberg en F. C. Neusink; A. Olijdam en J. P. Breeuwer; A. Barf en A. M. A. Rooijers; O. van der Pol en M Leunk; H. Grift en J. C. Halewijn. Geboren: M. J. van Roon—Van der Vos sen z.; J A. de Vries—Brander, z.; A. M. Romijn—Mense, z.; J. A. M. Speller—Cle- vers, z.; A. J AkkermansKleinholz, d.; M. PrenenSchwarz, d.; J. A. M. Sehou- ten—Nclis, d.; J. Bosman—Bouck, d. Overleden: M. Derogee—Crombeen, 42 J. Woonwagenkamp; M. C. van Bergenivan Ekkendonk, 80 j„ Jan Haringstr. onmiddellijk gegeven. Men is name lijk van mening, dat een speciaal on derzoek, dat tijdelijk in Den Haag wordt gedaan, eerst dan nodig is, wan neer zich opvallende of ingewikkelde bijzonderheden voordoen. De candidaat wordt op een bepaalde dag opgeroepen en dan zijn in Haarlem aanwezig een paedagogisch adviseur en een psycho loog. Het advies wordt dan, tenzij er tot een nadere test aanleiding is, on middellijk gegeven. Voor de stad Haar lem kunnen op deze wijze en met de organisatie, zoals deze thans is, 240 personen een advies inzake beroeps keuze ontvangen. Het bestuur in Haarlem bestaat uit kapelaan Van Ingen (voorzitter), de heer De Nijs (secretaris-penningmees ter), terwijl elke sociale organisatie een vertegenwoordiger in het bestuur heeft. Het ligt in de bedoeling het volgend jaar een algemene schooltest te houden omstreeks Pinksteren, omdat de over gang van de leerlingen van de vierde naar de vijfde klas van de lagere schooi al bepalend geacht wordt voor bepaalde richtingen. Wij hopen van harte, dat de Haarlemmers er van overtuigd zullen zijn, dat de huidige organisatie, die bij de opzet zeer veel overleg en passen geëist heeft en grote financiële offers vraagt, zal leiden tot een uitstekend katholiek bureau voor beroepskeuze, dat niet al leen snel zal werken, maar de spijker op zijn kop zal slaan. Een nog onbekend manspersoon over viel vannacht om ongeveer twee uur een assistente van de apotheek Van Rijn aan de Kleine Houtweg te Haarlem. De assistente, die vanwege het slechte weer alle ramen had afgesloten, werd omstreeks deze tijd uit haar werk ge haald door een man die medicijnen kwam halen. Op de vraag van de assis tente of hij een recept bij zich had, ant woordde hij ontkennend. Vertrouwend op zijn eerlijke bedoelingen liet zij hem binnen in de zaak. Het is nog niet helemaal duidelijk wat er zich toen heeft afgespeeld, maar zeker is het, dat de man de assistente bedreigd heeft. Bij zijn binnenkomst zou de nachtelijke be zoeker geroepen hebben: „Handen om hoog.'" Luid gillend rende de juffrouw naar boven, waardoor verschillende mensen gewekt werden. De onverlaat, die zo'n tumult waarschijnlijk niet verwacht had, rende naar buiten en verdween in de nacht. Omdat alles nog niet geheel tot klaar heid is gebracht, houdt men rekening met de mogelijkheid, dat het hier een onverkwikkelijke grap betreft. In ver band met de serie overvallen en inbra ken, die de laatste dagen in Haarlem en omgeving gepleegd worden, is ook hier een roofoverval niet üitgesloten. De man droeg een lichte regenjas; schijnbaar de traditionele dracht bij roofovervallen. In een gesprek met de eigenaar van de apotheek wees deze er op. dat het wel zeer lafhartig is, om 's nachts een overval te plegen op een apothekers-as sistente, ook al is dit als grap bedoeld. Deze nachtdienst is tenslotte ingesteld ten behoeve van de noodgevallen, die zich 's nachts kunnen voordoen. 8 Juni heeft de Arrondissementsrecht bank te Haarlem de Haarlemse politie- inspecteur, die wegens schending van geheimen terecht stond, vrijgesproken. Deze inspecteur had duplicaten van pro cessen-verbaal ter inzage gegeven. De rechtbank had er bij de uitspraak na drukkelijk op gewezen, dat zij van me ning was, dat de inspecteur niet opzette lijk geheimen geschonden had. De Officier van Justitie, mr. W. H. Overbeek, die in zijn requisitoir drie maanden gevangenisstraf had geëist, is, naar wij vernemen, in hoger beroep gegaan. BIOSCOPEN: Rembrandt: Bastogne (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Vreemd in eigen huis (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De man op de Eiffeltoren (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Welkom thuis (14 j.), 2.30, 7 en 9.15; City: Slavenschip (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: S.O.S. Kustwacht (18 j.), 2 30, 7 en 9.15 u. Donderdag 22 Juhi Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 2 uur. Vrijdag 23 Juni Schouwburg: Revue „Dit is leven", 8 uur. JUHIKIJUU HAAPLEM Nadat het Haar lemse publiek Zater dagavond in de gele genheid is geweest van enkele demonstraties op de Grote Markt ge tuige te zijn en de sportoptocht te zien passeren, volgt Zondag op het terrein van EDO een sportmid dag, waarbij aan enige takken van sport aan dacht wordt besteed. De athleten openen het programma met een serie loopnummers op zowel korte als lange afstand. De heren be sluiten het gedeelte athletiek met de 3000 meter en de Olympische estafette. Later op de middag komen de dames aan de beurt en nemen deel aan wed strijden over 80 en 100 meter hard lopen. Vertegenwoordigende korfbalploegen uit Haarlem en Amsterdam binden de strijd aan. Haarlem verschijnt met: aanval dames J. Kloos en C. Bakker- Starink en heren D. en J. Starink (al len Oosterkwartier)midden dames G. van Asselt-Nouwen en A. Rip en heren S. Ritburg en H. van Asselt (al len Sport Vereent)verdediging dames A. Schornagel (Oosterkwartier) en H. Tjeertkes (Aurora); heren W. Berghuys (Watervliet) en W. Vink (Sport Vereent). Reserves zijn de da mes T. Jonker (Aurora) en T. Jore (Oosterkwartier) en de heren P. Bak ker (Oosterkwartier) en C. Deen (Au rora). Amsterdam komt met de volgende spelers(sters) uit. dames A. Hamer (DTV), I, Woudhuysen (DTV), A. van Duyn (Allen Weerbaar), H. Jansen tDTV), R. Munniks (Luto, L. van Beek (SVK) en S. Frontzeck (Archipel) en cle heren F. Oerlemans (Swift), T. Veenhoven (Swift), B. Versteeg (Allen Weerbaar), K. Roelofs (Luto), K. van Delden (Allen Weerbaar), S. de Haan (Amstelodamum) en H. van den Broek (DTV). Verenigingen van de Kennemer Turnkring hebben medewerking toe gezegd het gedeelte turnen voor haar rekening te nemen en zullen enkele demonstraties geven. Tot besluit volgt de honkbal wedstrijd tussen twee jeugd- ploegen. RCH, dat vorig jaar kampioen van Nederland is geworden en uit stekend voor de dag kwam, speelt tegen een negental, bestaande uit leden van HHC. Aan het programma van het sport- variété op Zaterdagavond op de Grote Markt zullen ook meewerken leden van de judoclub „Haarlem" onder leiding van de heer J. Nauwelaerts de Agé en leden van de boksclub „De Ring". De commissie voor geschied- en oud heidkunde van de Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde heeft aan dr. J. S. Bartstra te Haarlem toegekend de prijs van Meesterschap, bestaande uit duizend gulden. De commissie noemt deze Haarlemse leraar de baanbreker in Nederland op het terrein van de inter nationale politieke geschiedenis van de jongste tijd en een bekwaam vakman, wat betreft de beschrijving van andere gebieden der geschiedenis. Zij meent, dat het werk, waarmede dr. Bartstra bezig is, namelijk het „Handboek tot de staatkundige geschiedenis der landen yan onze beschavingskring van 1648 tot heden", de kroon op zijn werk is, voor ziet in een leemte in de Nederlandse his toriografie en boeiend beschreven is. De commissie is verder van oordeel, dat deze geschiedschrijver een element van evenwicht vormt te midden van ver schillende stromingen. Aanwinsten van de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, op het gebied van schone kunsten: C. van Berkel. Gioacchino Rossini. (Componisten-serie). Bernard Denvir. Chardin. (Serie: De grote schilders). George Duhamel. De tovertuin der muziek. Euripides. Alcestis. Vert. Eric van der Steen. Geerten Gossaert. Essays. (Over Swinburne, Francis Thompson, Bilderdijk, Lucretius, Ana- tole France). W. Martin. De schil derkunst in de tweede helft van de zeventiende eeuw. (Nederland's kunst bezit in musea bijeengebracht; dl. 1). J. van Melle. Gedichten uit Zuid-Afrika. Op de punt van de pen. (De letter kunde in het buitenland sedert de be vrijding door S. E. van Praag, E. Mor- purgo, G. J. Geers e.a.) Guy de Pour- talès Het leven van Liszt. John Rothenstein. Manet. (Serie: Meester werken der schilderkunst). Jos. Smits van Waesberghe. Melodieleer. Bert Voeten. Twee werelden. (Gedichten). A. C. Willink. De schilderkunst in een kritiek stadium. J. R. uit Heemstede, die 28 Maart een ernstig ongeval had veroorzaakt in Half weg, is vanmorgen veroordeeld tot een straf van drie maanden hechtenis plus intrekking van het rijbewijs gedurende zes maanden. Met de troepenschepen „Goya", General Harry Taylor", „Kota Ii-nen" en „Empire Brent" keren de volgende militairen uit Haarlem en omgeving laar hun vader land terug: „GOYA" Vermoedelijke aankomst A'dam 29 Juni HAARLEM: G. Dillen, Teslastraat 49. C. J. Brouwer, Jansweg 22 rd.; L. C. A. Kater, Zocherstraat 66; Th. A. H. Cree- mers, Prof. v. d. Waalstraat 76; Th. J. van Haaster, Waarderpolder 19; P. C. v. d. Kroft, Perseusstraat 13; L. Spanheim, Noor- mannenstraat 14; J. Sunter, Zaanenlaan 45: J. Kraa, Zijlweg 98 rd.; C. Kruyer, Joh. de Breukstraat 1; J. C. H. v. d. Zwet, Spaarn- wouderstraat 124; F. Hage, Assendelverstraat 59; P. C. Havenaar, Pres. Steynstraat 66; J. C de Jong, Obistraat 7; J. P. Kemper, Oost Indiëstraat 95; J. F. L. Meyer, Olycan- straat 29; J. Ringersma, Saturnusstraat 7; G. J, Engelhard, Hodsonstraat 24; N. van Wirdum, Dr. Leydsstraat 29; J. K. Zwier, Mentawistraat 22. AALSMEER: D. Mans, Dorpsstraat 121. Gedurende deze en de volgende maand wordt er in Museum Boymans te Rotterdam een tentoonstelling ge houden van Bour gondische beeld houwkunst. Deze tentoonstelling gaat onder de naam van „Claus Sluter en de kunst te Dijon". Zij verdient niet zozeer de aandacht vanwege de om vang ze telt on geveer veertig beeldhouwwerken, een tiental schilde rijen en een wand tapijt als wel om haar uitgelezen sa menstelling; ons, Haarlemmers, mag deze tentoonstelling in het bijzonder in teresseren, omdat het belangrijkste deel der geëxpo seerde werken in het begin der I5de eeuw werd vervaar digd door Claus Slu ter, die een Haar lemmer van ge boorte was en door de Hertog van Bour- gondië naar Dijon werd ontboden. Een der fraaiste specimina van zijn kunst, hierbij afge beeld, is de figuur van de treurende bij het graf van Philips de Stoute. De val van de plooi en in de wijde man- tel is uitzonderliiK -■■■- mooi aangebracht: om de smart tot uitdrukking te brengen greep de maker boven een heftige ge laatsexpressie: hij liet het gezicht ge heel bedekt door de kap de rechter hand droogt tranen. Het beeldje van ongeveer 40 cm. hoog maakt in Dijon deel uit van een rouwstoet van 41 per sonen. Er is op deze tentoonstelling nog een tweede „Pleurant" uit de stoet, die haast krampachtig een rozen krans omknelt en wiens smartelijk gelaat wel zichtbaar is. Wanneer men beide beeldjes gezien heeft, kan men met enige aandacht in een groot deel van de overige geëxpo- seerde werken de invloed van Claus Sluter, die reeds een generatie vóór de Van Eycks de betekenis van de Neder landen van de vijftiende eeuw aankon digde, onderkennen. Dank zij de medewerking van musea, kerken, kloosters en particuliere ver zamelaars te Dijon kon een unieke col lectie naar Rotterdam komen. Een ere plaats heeft gekregen Sluter's Christus buste, die tot de verhevenste voorstel, lingen van den Gekruisigde gerekend mag worden. Verder zijn er verschillen de bekoorlijke beelden van Maria met haar kind, een innemende Heileg Nico- laas en een vriendelijke Sint Maarten (jammer genoeg geschonden). BLOEMENDAAL C. H. v. d. Mey, Tette- rodeweg 12, Overveen: J. Backhuys, Vijvei- weg 33. HAARLEMMERMEER: L. W. Bouwman, Draverslaan 42, Hoofddorp; 3. Clay, Spit ringw. 349, Vijfhuizen; J. Bram, Bennebroe- kerdijk 176; G. A. M. van Mil, IJweg 1291, Nieuw Vennep; T. J. de Vlieger, Spiering weg 1212. Nieuw Vennep; A. A. den Bei der, Kruisweg 1859, Vijfhuizen. HEEMSTEDE: R. Bos, Madoerastraat 3; J. M. J. Mok, Postlaan 13; P. J. Oorthuis, J. v. d. Bergstraat 23; A. de Wagt, Utrecht laan 7; A. Klinkenberg, Meerweg 6. LISSE: H. W. van Ruiten, Herenweg 355; J. P. J. v. d. Aart, Prinsessestraat 110; A. P. van Ruiten, 3e Poellaan 87; N. Schoone, Kanaalstraat 203. NOORDWIJK: N. Bedijn, A. v. Rooyen- straat 26; C. M. Beyen, Herenweg 16; A. P. J. de Ridder, Katwijksestraat 5; J. Ouwe hand, Zwarteweg 64; J. P. Steenvoorden, Molenstraat 15. NOORDWIJKERHOUT: H. M. v. d. Berg, Havenstraat 79. SASSENMEIM: J. J. H. Molkenboer, A. v. Leeuwenlaan 5; N. A. F. Bax, Tijloos- straat 3; Z. Limburg, Wamaarlaan 4; G. P Rewiik. Menneweg 157. VELSEN: A. J. Sanders, Van Dalenlaan 41, Santpoort; J. Luit, Alex Bellstraat 19, IJmuiden. „GENERAL HARRY TAYLOR" Vermoedelijke aankomst A'dam 2 Juli. HAARLEM: C. A. Derogee, Patiëntiestraat 9 rdA. N. Akkerman, Hertzogstraat 27; F. Nederkoorn, Allamstraat 81; H. Vergers, Laurierstraat 10; J. H. Beercnhout. Har- mentansstraat 46; C. v. d. Bogaard, Ant. v d. Goesstraat 16; J. Wage, Javastraat 22: A. G Franken. Oudeweg 29; P. Groot, Kor- teweg 27: G. Hol. Archipelstraat 39; K. W. Kaat, Oost Indiëstraat 96; J. H. Kroon, Const. Huygensstraat 18. „KOTA INTEN" Vermoedelijke aankomst R'dam 5 Juli. HAARLEM; M. J. M. A. v. d. Erf, Ban- kastraat 21; H. H. Nuy, Bakenessergracht 34 rd D J. Portegijs, Bakenessergracht 78; J. E. de Gier, Herensingel 113; N. J. Kelderhuis, Vondelweg 452; A. v. d. Kerk hof, Heigerstraat 114; J. W. Kloes, Ted. v Berkhoutstraat 4 zw.; C. H. van Putten, Soerabajastraat 15; J. W. Rodenburg, Ruycnaverstraat 16 rd.; J P. F. Luesken, Kloosterstraat 9; L. prins, Schoterweg 23: P. A. Hetem, Oude Groenmarkt 10 rd.; A W. van Dansik, Roemer Visscherstraat 148: B. D. Schraa. Roosvcidstraat 28; G. P. Bras penning. Brouwersstraat 12 rd.; It. Horc- mau, Wouwermanstraat 66; J. Hagen, Burg wal 107; A. de Wit, Rcgentesselaan 36. AALSMEER: C. W. Buskermolen, Heren- weg 31. BLOEMENDAAL: Ph. J. van Trappe, Midden Duin en Daalscweg 22; H. E. Ro- melingh. Kastanjelaan 37; T A. M. v. d. Vaart, Julianalaan 104, overveen. HAARLEMMERMEER: A. J. van Egmond. Schipholweg 263. Badhoevedorp; P. Spaar garen, Aalsmeerderdijk 540; J. van Kooten, Kruisweg 447, Hoofddorp; P. v. d. Post, Venneperweg 1135, Nieuw Vennep HAARLEMMERLIEDE: J. J. Buys, Zuid- Schalkwijk 12. HEEMSKERK; N. Steeman, Rijksstraat weg 86. HEEMSTEDE: G. T. F. G Kamerbeek, Jozef Israëlsplein 1. HILLEGOM: A L. Otte, Lijsterbeslaan 28. LISSE: B. G. Vijfhuizen, Prins Bernhard- laan 4; W. Vledder, Koningstraat 27. NOORDWIJK: W. J. M. Johannes, Sluis ter Duinstraat 12a SASSENIIEIM: C. Moolenaar, Kerklaan 75; A J. v. d. Poel, BI ij dorpstraat 19; E. Dijk stra. Nieuwe Haven 5 VELSEN; J, A van Geldrop. Hoofdstraat 152, Santpoort; B. v. d. Berg. Alex Bell straat 33. IJmuiden; J. M. P. Peeters, Ken- nemerlaan 104, IJmuiden. ZANDVOORT: A. H. P. v d. Berg, Haar lemmerstraat 3; P. J. Vleeshouwers, Haar lemmerstraat 90a. „EMPIRE BRENT" Vermoedelijke aankomst R'dam 30 Juni. HAARlEM: P. C. Duinker, Pleiadenstr. 2; E. L. P. A. M. Hoogeveen, Ramplaan 64; H. Nelissen, Tempeliersstraat 39; C. C. M. Pielage, Joh. van Vlietstraat 76. BLOEMENDAAL: A. M. van Buchem, Bentveldseweg, Aerdenhout; J. Dekeling, Ramplaan 39, Overveen; H. Schulte-Nord- holt, Zuider Stationsweg 19. HAARLEMMERMEER: A. M. Metselaar, Burgem, Badhoevedorp. VELSEN: F. H. Dolleman, Wüstelaan 59. Santpoort; M. A. Poel, Bloemendaalsestr.- weg 150, Santpoort. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Kon. Ned. Toonkunstenaars Vereniging zal Reinout Heering Vrijdag 23 Juni, 's avonds van negen tot tien uur, op het carillon van de Grote Kerk het volgende programma uitvoeren: 1 AUegro-Kondo; 2 a. Het was een kind; b. De winter is vergangen; c. Ik stond op hoge bergen, J. Wagenaar; 3 Rondo over ,,'t Patertje langs de kant" Jac. Bonset; 4 a. Mooi Anneke; b. Moe- derke alleen; c. Aon de Durskes van de Meyery, J. Wierts; 5 Menuet, F. Tim mermans; 6 Suite voor carillon; gecom poneerd naar aanleiding van het 600 jarig bestaan van de Domtoren te Utrecht, dr. Joh. Wagenaar; 7 Menuet, W. Créman; 8 a. De krekel en het meisje, B. Diamant; b. Echo, H. C. van Oort; c. Als de boer wil danzen gaan, E. Wet- tig-Weissenborn; 9 Kling-Klang, B. de Bruin; 10 Improvisatie over „Guldene Hemelstad", A. Engels. W. R. uit Heemstede stond 14 dagen geleden terecht voor het vervalsen en verduisteren van een paspoort. Deze reispas had hij van zijn vriend geleend teneinde ermee naar het buitenland te trekken. Met dit oogmerk voorzag hij de pas van zijn foto en veranderde enige kleinigheden. Voor de verduiste ring van de pas werd een straf van acht maanden met aftrek geëist.. Hedenmorgen werd verdachte van deze verduistering vrijgesproken. Voor de vervalsing werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden en drie weken met aftrek, gelijk aan de straf. De jeugdige inbreker B. v. M. uit Haarlem, die 29 Maart een geldkistje met f 500 inhoud stal uit de bibliotheek op de Rijksstraatweg, is vanmorgen con form de eis tot twee jaar gevangenis straf met aftrek veroordeeld. Deze straf zal uitgezeten worden in de bijzondere gevangenis. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde voor het candi- daats-cxamen wis- en natuurkunde de heer F. J. Duynstee, te Heemstede. Wethouder Happé houdt Maandag 26 Juni geen spreekuur. Zaterdagavond geeft de Hoogoven Harmonie onder leiding van de dirigent, de heer J. v. d. Peet, een concert in het Burgemeester Rijkenspark. Tijdens dit concert, dat om 8 uur begint, zullen de volgende werken ten gehore worden ge bracht: 1. Mars de Garde, C. J. N. Cori. 2. La Paupée de Nuremberg, A. Adam. 3. Suite Oriëntale (4 delen), F. Popy. 4. La Housarde (Valse Militaire), L. Canr.e. 5. Prinz Eitel Friedrich Marsch, H. L. Blankenberg. 6. Gladiator (cortège de Ballet), A. Adroit. 7. Dans-Suite, G. H. Boedijn. 8. In het land van de Indra, P. Ljncke. 9. Hoogovenmars, W. Schoote- meyer. Het ligt in het voornemen van het corps om zich in mars-formatie van het station Santpoort, naar het Burgemeester Rijkenspark te begeven. Deze week heeft de verbouwing aan de parochiekerk van Santpoort zijn be slag gekregen. Het resultaat hiervan is, dat er een derde biechtstoel bijgebouwd is, terwijl er tevens twee nieuwe zij ingangen zijn gemaakt. Voor het diploma van de Algemene Vereniging voor E.H.B.O. slaagden de dames; Verburg, Hogervorst, Willemse, Meijer. Van Soeren en Bouman, en de heer. J. v. d. Berg. Uitslag van de wedvlucht met oude duiven vanaf Chateauroux op Zondag li; Juni 1950. Afstand 639 k.m. In con cours 8 duiven. Gelost 5 uur 20 met Z.W.-wind. Eerste duif aankomst 15.03.06 uur. Ie. Pav. St. Jan van St. Bavo; 2 en 3 J. Duijndam Mej. Brink, onderwijzeres alhier, is benoemd te Roterdam. Op de algemene vergadering van de Ver. Blikfabrieken deelde de voorzitter desgevraagd mede, dat de recente pers berichten volgens welke verschillende arbeiders ontslagen werden, geenszins als 'n verontrustend teken moeten wor den opgevat. Door de aard der productie is er steeds enige schommeling in het bedrijf, waardoor een enkele keer enige arbeiders ontslagen moeten worden, die voorlopig niet vervangen behoeven te worden. De ontslagen die gegeven moesten worden zijn evenwel, volgens de voorzitter van onbetekenende aard. Hij zeide verder, dat het orderbestand vrij redelijk is. Wel werd toegegeven, dat de concurrentie zich in grotere mate voordoet, welke concurrentie zich mede uit tengevolge van buitenlands aanbod, o.m. van de zijde van Duitsland. Over de stichting van de N.V. Breed band te Velsen liet de voorzitter zich zeer voorzichtig uit. Enerzijds achtte hij het mogelijk, dat door de productie van grondstoffen voor de Verblifa in eigen land, het buitenland zijn prijzen zou verlagen, doch anderzijds achtte hij het evenmin uitgesloten, dat de regering bij de deviezenverstrekking van het stand punt zou uitgaan, dat waar de grond stoffen thans in eigen land vervaardigd worden, deze ook uit eigen land betrok ken moeten worden. Woensdagmiddag omstreeks half vier is de arbeider P. v. S. uit IJmuiden, die werkzaam was bij het vaten haring op slaan in de halkelders, met zijn linker arm tussen een draaiende winch ge raakt. De man kreeg een ontwrichting ven zijn elleboog en werd door de heer A P. Bakker voor verdere behandeling naar het St. Antonius-ziekenhuis over gebracht. De afdeling Vogelenzang van de Kath. Arbeidersbeweging heeft een actie op touw gezet om kinderen uit de grote steden hier een prettige vacantie te ver schaffen. Voor het welslagen daarvan doet zij een beroep op alle ingezetenen om gedurende een of twee weken een kind bij zich te logeren te nemen. Zij die daartoe bereid zijn, worden vriende lijk verzocht, zich bij het bestuur van de KAB op te geven. Gisteravond werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen het personeel van de firma De Wreede en van de firma Hopman, beide uit Hillegom, waarvoor het terrein van de voetbalclub „Voge lenzang" ter beschikking was gesteld. Het resultaat van deze ontmoeting was dat het Wreede-personeel met 54 won. Ook het vorige jaar heeft het perso neel van de winnende firma als eerste dit soort wedstrijden georganiseerd. De aardbeienmarkt was gisteren iets gunstiger gestemd. De binnenlandse markt besteedde voor de Moulin Rouge van f 1.30f 1.90 per mand. Madame Lefeber bracht van f 1.15f 1.30 op. Er draaide minder door. Er was een groot aanbod van aar ibeien zonder dop. Er kwamen enkele fabrie ken aan de markt, die van f 1,30f 1.80 per mand betaalden. Mizzi Schindler bracht van f 2.10f 3.00 per mand op. De aanvoer was kleiner dan voorgaande dagen. EPIRE BRENT (R. Lloyd), 22 Juni te Port Said. FAIRSEA (R. Lloyd), 22 Juni te Suez. GENERAL HARRY TAYLOR (Ned.) Juni te Suez. GOYA (Ned.), pass. 22 Juni te Suez. KOTA INTEN, pass. 22 Juni Perim, n. R'dam. SIBAJAK, pass. 22 Juni Perim n. R'dam. Aan het eind van deze maand wordt in de Verenigde Staten, in Valley For ge, Pennsylvanië, een Jamboree ge houden ter gelegenheid van het veer tig-jarig bestaan van de Amerikaanse Padvindersbeweging. Aan deze Jam boree zuilen, wat Europa betreft, groe pen padvinders en verkenners uit En geland, Nederland, Frankrijk, IJsland, Zweden, Italië, Oostenrijk en Duits land deelnemen. De Nederlandse groep is natuurlijk zeer klein, zij bestaat uit zes padvinders, van verschillende N.P.V.-groepen in ons land, en een leider. In totaal zullen achttien niet- Amerikaanse landen met meer dan vijfhonderd deelnemers vertegenwoor digd zijn. Het Amerikaanse contingent is uiteraard het grootste: 46.000 pad vinders uit de verschillende Staten van Amerika zullen aan de viering van het veertig-jarig bestaan van hun beweging deelnemen. Deze bijeenkomst is niet de officiële wereld-jamboree, die, zoals bekend, om de vier jaar gehouden wordt. De laatste is in 1947 in Moisson in Frankrijk gehou den en de volgende wordt volgend jaar President Truman, de ere-voorzitter van de Amerikaanse Padvindersbewe ging, zal volgende week Vrijdag bü de officiële opening van de Jamboree in Valley Forge aanwezig zijn. De bijeen komst duurt tot 6 Juli. Het advies van deze Jamboree is „ver sterk het wapen der vrijheid". Verschil lende allegorische optochten zullen geor ganiseerd worden, die de ontberingen van het Continentale Leger in Valley Forge tijdens de Amerikaanse Burger oorlog, de ontwikkeling van de gods dienstvrijheid in de Verenigde Staten en het ondertekenen van de Amerikaanse Onafhankelijkheidsverklaring zullen uit beelden. Behalve conferenties en optochten staan er ook nog muziekuitvoeringen, parades, kampvuren, demonstraties, vaardigheidsoefeningen, onderlinge be zoeken en verschillende excursies op het programma. GENERAL C. H. MUIR (R. Lloyd), 20 Juni te Djacarta; verm. 21 Juni van Djakarta; 14 Juli te R'dam verw. GENERAL J. H. MAC RAE (R. Lloyd), 23 Juni ca. 4 u. n.m. te R'dam verw. GENERAL W. C. LONGFITT (Ned.) 17 Juni te Djakarta; verm. 19 Juni van Djakarta; 11 Juli te Amst. verw. HELLENIC PRINCE (Ned.), 21 Juni te Amst. KOTA INTEN, 21 Juni te Aden. SIBAJAK, 21 Juni te Aden. IJMUIDEN. Donderdag 22 Juni Hoog water: 8.08 u. en 20.37 u. Laag water: 3.39 u. en 16.01 u. Vrijdag 23 Juni Hoog water: 9.07 u. en 21.36 u. Laag water; 4.27 u. en 16.55 u. Maanstand: eerste kwartier 6.12 U. IJMUIDEN, 22 Juni. Trawlers: RO 46 f 10.400; Loggers: IJm. 129 f 6860; KW 125 f 2730; Kw 6 f 5600; KW 22 f 2500; Kustvissers: Sch. 142 f 150; Sch. 2 f 750; Sch. 177 f 1060; IJm. 23 f 1550: IJm. 230 f 125; Tx 33 f 15050; KW 21 f 150; KW 72 f 870. AMSTERDAM, 21 Juni 1950. De stemming op de aandelenmarkt was vandaag in verschillende afdelingen we gens het uitblijven van verder aanbod wat vriendelijker geworden. Gisteren was er reeds enige grond in de markt gekomen en vandaag gaven de meeste fondsen kleine verbeteringen te zien. Met de han del wilde het echter niet vlotten en deze verliep uiterst traag bij zeer geringe koers fluctuaties. Tabaksaand. waren merendeels nauwe lijks prijshoudend. Deli Mij. liep na een iets vastere opening tenslotte met 1 pet. in koers terug. Deli Batavia Tabak hand haafde. zich op de pari-koers. Senembah kon daarentegen een 2 pet. hogere koers bedingen. Op de scheepv.markt was de stemming vandaag niet ongunstig. Locale aand. sloten merendeels prijshoudend, met betrekkelijk weinig koersafwijkingen. Bij een theoretische waarde van f 13.kwa men claims Brons werk op f7.in de notering. (Niet-officiële Koersen) 3 «4 Nederl. 1948 314 pet. Nea. 1950 3-3'/, Nederland 1947 3 Ned. 62-64 oei £ac Inscnr. Grtbk 46 3 pCt Ned Handel Mi]. eert A K Van Berkels Patent Calve-Delit eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert L'nilever eert. Nea. Kabel Philips Kon. Petroleum Amsterdam" Rubbei Holl. Amerika Lijn Kon. N Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H V.A. Dell Mb. cert. Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motom Kennecott Coppei Montgomery Waro North Amerlkan Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union OU Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel Vorig Opening slot 22/6 100 v 100A S81', V'; 98% 98 146 16SY4 169% 111 12ö.i/2 157 155 198 V» 199 260 233% 233 270% 270 123 123 144% 12334 123 130% 131 126 Va 125 1131/2 b 118 21/6 20/6 31 <4 30% 37U 38% 78 76 49 48'/, 95 94% 16 15% 56% 55% 57 57 20 20% 21 21% 38 37% 42 42% 54 >,2 54 36 v- 36% 28% 28% 36 35% Advertentie dat onze HEROPENINGS-RECLAiVlfc nog duurt tot en met Zaterdag 24 Juni 7 Bij aankoop voor 100: een overhema Bij aankoop voor 10: een zelfbindei CONFECTIE-EN MODEMAGAZIJN Spaarnwouderstraat 47-80 Tel. 21392 Advertentie Advertentie SPECIAAL ADRES Bami goreng Nasi goreng Loempia's - Saté Ook aan huis te bezorgen Telefoon 21750 Advertentie n. ,.i n p vervoert Uw goederen in de stad en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2