KONINKLIJK PAAR ZET ZIJN TOCHT DOOR PROV. GRONINGEN VOORT Eric de Noorman - Z>e strijd om TjaAt „Gezagsorgaan moet verantwoording afleggen aan Europees parlement" ZuMet fteuj dippen nTa Kt I In Winschoten een zwarte merrie als cadeau aangeboden Voorstel van Jean Monnet op de Parijse conferentie Nederland wil eerst details uitwerken „Let altijd op de blauwe N bij het kopen van azijn!" Waren de vrouwen vroeger mooier? Overpeinzingen,s DE STILLE AN Plechtigheid te Heiligerlee MIDZOMERNACHTFEEST VERREGEND W. M. Frederiks krijgt Sonnet-prijs V.d. Hoogt-pri js voor Leo Vroman EMIGRATIE NAAR CANADA Grootste schoonheidsontdekking sinds 1863 Zuiverheid ten top gevoerd van Snorrebor f V DONDERDAG 22 JUNI 1950 PAGINA 3 LETTERKUNDE-MIJ. IN NEDERLAND 175 JAAR Nieuwe leden benoemd „WILLEM DE ZWIJGER-PRIJS" Nederland eert Amerikaanse journalisten Willem van Otterloo naar Liverpool DR. J. BARTSTRA BEKROOND Sinds 1947 vertrokken al 25.000 Nederlanders INDONESISCHE LEDEN VAN NIEUW-GUINEA-COMMISSIE op Schiphol apngekomen Naar wettelijke regeling van cadeaustelsel Gokkers Zonderlinge kerseboom Vasten door PATRICK PURCELL Een matras voor Staün Hónds „Ik heb rooie en witte radijs" (Van een speciale verslaggever) De meteorologische omstandigheden, die de tocht van het Koninklijk Paar door een deel van de provincie Groningen Woensdag begeleidden, waren zéér afwisselend: dan stond de zon stralend aan de hemel en het volgend ogenblik hoosde de regen in grijze sluiers over het vlakke land. Van een verbluffende stabiliteit daarentegen getuigde de door geen enkele weerkundige wisselval ligheid te beïnvloeden geestdrift van de gulle Groningers, die overal gereed stonden om Koningin en Prins hartelijk toe te juichen en om op velerlei wijze te tonen hoezeer zjj zich in het Vorstelijk bezoek verheugden. En zij maakten daarmee zeer overtuigend de woorden waar, die de burgemeester van Gro ningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, 's morgens in het stadhuis van de Provinciale hoofdstad had gesproken: „Wij weten hoezeer het Groninger volk in al zijn schakeringen zijn vertrouwen in U heeft gesteld en hoe uit het hart de liefde opwelt bij het aanschouwen van U beiden, die op zeldzame wijze de tradities van eenvoud, plichtsbetrachting en vorstelijke zorg van de Oranjes voortzet. Maar de talloze geschenken, die men op een tafel vóór de tribune had uitge spreid, waren van allemaal; d.w.z. van iedereen uit Oldamt, Westerwolde en Winschoten. Evenals dat cadeau, dat zoals burgemeester mr. dr. A. J. Romijn het uitdrukte, „vanwege zijn dimensies en vanwege physiologische omstandig heden" niet geschikt was om op die Met die plechtigheid op het stadhuis alle leden van het stedelijk bestuur Werden aan het Koninklijk Paar voor gesteld eindigde het feest voor de stad Groningen en begon de tocht door het Oostelijk gedeelte van de provincie. In Foxhol, gemeente Hoogezand, bezoch ten Koningin en Prins de scheepswerf van de gebr. Suurmeyer. Men had daar op het vorstelijk bezoek gewacht met de tewaterlating van- de coaster „Mas cotte". Precies op de vastgestelde tijd gleed het schip, dwars liggend, onder algemeen gejuich, de vaart in. een grote golf water opstuwend. Koningin en Prins Waren kennelijk ingenomen met deze onberispelijke demonstratie van Gro ningse vaardigheid op het gebied van de kleine scheepsbouw. In Veendam brak inmiddels een hevige bui los; maar dat belette de duizenden langs straat en weg niet om geduldig te wachten tot het Ko ninklijk Paar hun gemeente verliet en dat belette ook de bewoners van Meeden, een riant en welvarend landbouwdorp, niet om de vorstelijke personen een joyeuze ontvangst te bereiden; de kinders zongen er in hun doorweekte jurkjes en pakjes met ongekend en ongekunsteld enthousiasme hun Groningse volks lied. En in Winschoten, ja in Winschoten moesten Vorstin en Prins natuurlijk naar de „Winthil", een expositie-in- tenten, waar een mens letterlijk alles kan aanschouwen omtrent het leven in Oost-Groningen in verleden en heden, komen kijken. Want men is daar en terecht zeer trots op dit evenement. Dat bij dit bezoek een ruime plaats was toegewezen aan demonstraties op het gebied van de paardenfokkerij, wie zal het verbazen, die weet dat men daarvan in Oost-Groningen sedert tientallen van jaren bijna een „cultuur" heeft ge maakt? Een voortreffelijke bloemlezing van riante trekpaarden de juist deze morgen tijdens de centrale keuring ge kozen kampioenen van 1950 defileer de op het sportveld voor de eretribune, Waarop de vorstelijke bezoekers hadden plaatsgenomen. En heel Winschoten, verpakt in allerlei regenkleding, was daarbij tegenwoordig. Onder voorzitterschap van mr. P. J. Iden- burg heeft de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde in het academiegebouw te Leiden haar jaarvergadering gehouden, waarin het feit werd herdacht dat 175 jaar geleden de staten van Holland en West- Friesland aan de Maatschappij octrooi ver leenden. Aan dit jubileum herinnerde de voorzitter in zijn openingswoord. Doel van de stichters, aldus spreker, was tevens re Maatschappij tot een „volksmaatschappij te maken, welke gedachte te lang op de achtergrond is gebleven. Juist in de laatste jaren komt zij evenwel weer naar voren. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, woonde een deel der ver gadering bij. Nadat de jaarverslagen waren uitge bracht hield dr. J. C. Brandt Corstius eén voordracht over „letterkundige stromingen en critiek in Nederland tijdens de eerste levensjaren van de maatschappij". Tot nieuwe binnenlandse leden werden benoemd dr. H. H. J. de Leeuwe, ds. W. Barnard, Matthijs Vermeulen, mr. M. F. Hennus, B. Rijdes, Edgar H. Heynen, mej. dr A. W. Vlam. E. Lefebre, prof. dr. R. van Lier, Henri A. Ett, mevr. J. Stulreher— Niènhuis. dr. J. Meyer, Anne S. Wadman, dr. A. W. IJzerman, dr. Ph. de Vries, J. Tersteeg. mej. dr. A. TH. C. Kersbergen, mr. J. J- Fock. dr. F. Ketner, dr. P. Gla- zema G. A. van Oorschot, Max Nord, W. F Hermans. J. van Rijen. J. de Kadt, mevr. R. J. van Baarsel—Van Oven, M. A. Höwe- ler dr H. Enno van Gelder, dr. T. F. J. A 'Dolk, mej. Sien Jensema, prof. dr. H. M J Oldewelt, mr. P. J. Oud, J. Cohen, w' H Schukking, mevr. dr. Elisabeth du Perron—De Roos. W. Glasbergen, prof. dr. G. E. Langemeyer, dr. P. Hoekstra, Gabriël Smit, J. w. Hofstra, dr. -. G. BomhoH, jaaVRts°enijEli*s, H. C^J. A bar^n van Lamsweerde, dr. V. D. W. Schenk en mevr. A. van EuvenVan Tot buitenlandse leden werden benoemd, prof. J. H. Rodrigues (Rio de_Jan'exro), Charles Wilson (Cambridge), dr. S. T. Bin- doff (Londen). Shepard D. Clough (New York), mej. Josepha Mendels (Parijs) en Aprof.rdr.<Harde>Buck hield een voordracht over „De Nederlandse taal en letterkunde tijdens de eerste levensjaren ™n de Maat schappij". waarna de heer G. M. de Gelder sprak óver „Culturele aspecten en perspec tieven in Nederland omstreeks 1775 Hierna werd het huishoudelijk gedeelte van de vergadering afgetverkt. (Van onze Amerikaanse correspondente) NEW YORK, 21 Juni. Aan de Amerikaanse journalist, die in de Verenigde Staten het beste artikel publiceert over een Nederlands pro bleem, zal voortaan jaarlijks een prijs worden uitgereikt, de „Willem de Zwij ger-prijs". Deze prijs bestaat uit een gouden medaille en vijf en twintig hon derd dollar. Hiermee wil men allereerst de nagedachtenis eren van de veertien Amerikaanse journalisten, die op hun terugreis van Indonesië in Juli 1949 het leven verloren door een vliegtuigongeluk bij Bombay. De Willem de Zwijger-prijs beoogt voorts in de Verenigde Staten meer begrip en belangstelling te wekken voor Nederland. Het initiatief is genomen door Albert Balink, de hoofdredacteur van de Knickerbocker. Op 28 September zal te New York de prijs voor de eerste maal Worden uitgereikt. De jury wordt ge vormd door vijf Amerikaanse journa listen. Een aantal Nederlandse bedrijven en enkele particulieren hebben reeds een bedrag in dollars bijeengebracht, dat gedurende de eerste vijf jaren het uit reiken van de Willem de Zwijger-prijs mogelijk maakt. Een bekende en vooraanstaande Ame rikaanse autoriteit zal in September a.s. <ie prijs uitreiken. tafel te worden neergelegd. Een cadeau n.L dat op vier ranke maar stevige poten stond: de vierjarige zwarte merrie van het Groningse warmbloed-type, gefokt in de oude Heerlijkheid Westerwolde en luisterende naar de sierlijke naam „Wen- tila'". Vooral Prins Bernhard, zoals be kend een expert inzake paarden, toon de zich zeer ingenomen met dit waarlijk vorstelijke geschenk. Deze plechtigheid op het „WinthiP'-terrein speelde zich intussen af onder een bijna apocalyp- tisch-schrikaanjagende melange van ge luiden: het doffe gerommel van de don der en het gehinnik via-de-microfoon van een hevig beduusde merrie.... Van Winschoten naar Heiligerlee, waar het gebeier van bronzen klok ken in allerlei toonaarden het ganse dorp in een intense solemnele sfeer dompelde. Dat meervoudige klokgelui was afkomstig van de klokkengieterij van de Gebrs van Bergen, een nobel bedrijf, dat uiteraard de vorstelijke belangstelling trok. De heer A. van Bergen bood de Koninklijke Gasten een luidklok voor het Paleis Soestdijk en voor ieder der vier prinsesjes een tafelbel, allercharmantste miniatuur klokjes, aan. En daarna trokken de padvinders weer met overtuiging aan de vier in de klokkenstoel hangende klokken, dat het weergalmde over héél Groningen. Precies om kwart voor zeven vertrok de Koninklijke trein uit de provinciale hoofdstad naar Baarn, nagewuifd en nagejuicht door honderden dankbare en opgetogen Groningers. Op de tentoonstelling Winthilte Winschoten is aan H. M. de Koningin een vier jarig 'model merrie aangeboden. Het geschenk wordt voorgeleid 110. Na Eric's woorden valt er een dodelijke stilte. Behoedzaam gaat Baldon iets achteruit. Hij voelt dat hij niets meer te verwachten heeft. Maar hij zoekt tijd te winnen. Tijd, die voor hem leven betekent... ,,Ik ben een edelmanzegt hij scherp. „Gij kunt mij niet zonder meer terecht stellen als een verachtelijke horige. Ik. heb een ander voorstel." Snel grist hij zijn zwaard van de grond. „Laat de wapenen tussen ons beslissen*, Eric! Toon je moed!" „Ik zei reeds dat je niet door een eerlijk zwaard gedood zult worden, Baldon" antwoordt de Noorman snijdend. „Ik vecht niet met eerloze verraders! Je weet wat je wacht Langzaam, als totaal ontmoedigd, laat Baldon het hoofd hangen. Maar onder zijn wenkbrauwen schieten zijn ogen over de hem omringende mannenzoekend naar een uitweg; een kans „In dat geval rest mij niets anders dan mij in uw handen te stellenmompelt hij, en wendt zich om, als wil hij zijn zwaard overreiken aan de boer, die achter hem staat. Argeloos wil deze het wapen aannemen. Maar met een felle beweging slaat de roofridder plotseling toe. Dit is de gelegenheid waarop hij gewacht heejt. De boer slaakt een schorre kreet en zakt in elkaar. Nog voor zijn lichaam de grond raakt heeft Baldon z'n uitzwaai voltooid en twee andere mannen vallen neer. Een wild geschreeuw stijgt op onder de mannen. Razend van drift stormen zij vooruit. Ook Eric springt toe. Doch de roofridder heeft zijn kansen berekend. Van de ver warring gebruik makend weet hij, als een waanzinnige om zich heen maaiend, een paard te bereiken, dat niet ver van de slotpoort staat. Hij weet dat hij niets meer te verliezen heeft. Wild slingert hij zich in het zadel, en zijn sporen diep in de zijden van het steigerende dier drukkend stormt hij naar de openstaande poort... Ter gelegenheid van de opening van het Avifauna-paviljoen te Alphen a. el- Rijn zou er een gala-avond gegeven worden in de open lucht, waar o.a. het Ballet der Lage Landen zijn medewer king bij zou verlenen.. Midzomernacht feest in Avifauna, zo stond het op de aanplakbiljetten enondanks dat het weer niets had van wat het pleegt te hebben in een midzomernacht, is het een feest geworden. Terwijl buiten op het podium aan de grote, feëriek verlichte vijver de regen in vlagen neerkletterde en de windvlagen door de bomen gier den, werd binnen in het ruime paviljoen op de eerste etage het feest, door tal rijke genodigden bijgewoond, in de beste stemming verder gevierd. Het ballet kon na enig schikken toch door gang vinden in het paviljoen. Opgevoerd werden „Invitation a la Valse" van Weber en een ballet uit Faust van Gounod. De muziek werd uitgevoerd door Dolf van der Linden en zijn radio orkest. De dirigent van het Residentie-orkest, Willem van Otterloo, is door de Liverpool Philharmonic Society uitgenodigd voor het vervullen van enige gastdirecties in de maand October. Frankrijk heeft gisteren te Parijs, bij monde van Jean Monnet, de Franse eco noom, een Europees parlement voorgesteld om het oppertoezicht uit te oefenen over de werkzaamheid van de kolen- en staalpool. In een verklaring, die Monnet voor de aanvang van de eerste werkzitting van de conferentie aflegde, heeft hij er de nadruk op gelegd, dat het nieuwe orgaan collectief verantwoording moet afleggen aan een gemeenschappelijk parlement. Monnet sprak meer dan twee uur over zijn project, dat door Robert Schuman gebruikt werd als basis voor zijn voorstel. Hij verklaarde tegenover afgevaardigden uit Nederland. België, Luxemburg, Frankrijk, Italië en West-Duitsland, dat zij moeten trachten een formule te vin den voor een democratische controle op het nieuwe overkoepelende orgaan, dat richting zou geven aan de productie van de kolen- en staalindustrieën van West- trfj MonnU sie.lde v(?or' dat het ParIement samengesteld zou worden op een 'v'Jf.a's .^schied is met de samenstelling van de Europese Raadplegende Ver- gaaenng m straatsburg. Hjj stelde verder voor, dat dit parle ment een jaarlijkse zitting zal houden met openbaar debat over de rapporten die door de overkoepelende autoriteit ingediend zullen worden. Monnet sprak tijdens een besloten zitting en door een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken werd een overzicht aan verslag gevers gegeven. Monnet heeft volgens de woordvoer der verklaard, dat het uiteindelijke doel van het Plan-Schuman is de vestiging van een enkele markt in alle deelne mende landen met zo laag mogelijke prijzen en een zo hoog mogelijke levens standaard. Dit is ook altijd het doel van het Marshall-plan geweest. De rede van Monnet. nam de gehele zitting in beslag. Daarna kwam men Aan dr. J. Bartstra te Haarlem, his toricus, is, op voorstel van de commissie voor geschied- en oudheidkunde, de prijs voor meesterschap (f 1.000) van de Mij. der Ned. Letterkunde toegekend. Deze prijs is toegekend voor de periode 1944—1949. Het advies der genoemde commissie zegt o.m.: Bartstra is in Nederland de baanbreker geweest op het terrein van de internationale politieke geschiedenis. In al zijn geschriften toont Bartstra een gelukkige combinatie van geschiedvor sing en geschiedschrijving, waarbij hij critisch en consciëntieus onderzoek paart aan eigen visie en aantrekkelijke voor dracht. Het vierdelige „Handboek tot de staatkundige geschiedenis van onze be schavingskring van 1648 tot heden" waarvan het eerste deel in 1948 en het tweede in 1949 verscheen en waarvan de andere delen nog in bewerking zijn acht de commissie de kroon op zijn werk. Namens het bestuur heeft mr. F. Bordewijk op de jaarvergadering der Maatschappij dér Ned. Letterkunde een toelichting gegeven op de uitslag van de door de Maatschappij uitgeschreven sonnetprijsvraag (er was f 300 uitge loofd). Bekroond werd het gedicht „In memoriam" van W. M. Frederiks, dat door de secretaris der Maatschappij, mr. F. P. Huygens, werd voorgedragen. Het is niet bekend of de naam Frede riks al of niet een pseudoniem is. Het stemt tot blijdschap, aldus mr. Bordewijk, dat de oproep weerklank heeft gevonden in het gehele land en bij onze Zuiderburen, hetgeen al blijkt uit het aantal van 575 inzendingen. Wat de houding jegens het leven be treft ontbreken de accenten van bitter heid en sarcasme niet, maar zij wetti gen geenszins de stelling van een alge meen verscheurd zijn. Niet enkel be rusting, ook vertrouwen en optimisme overheersen. overeen, dat de leiders van de delega ties vandaag in een kleinere, geheime zitting bijeen zouden komen om hun eerste bezwaren tegen de voorstellen van Monnet kenbaar te maken. In een gemeenschappelijk communi qué, aan het einde van de zitting van gisteren uitgegeven, werd verklaard, dat de andere leiders van de delegaties een uiteenzetting zullen geven van de principiële moeilijkheden die de confe rentie zal hebben te overwinnen. Frank rijk beloofde met hun commentaren re kening te houden en een tweede „wor king paper" binnen drie of vier dagen, gebaseerd op deze reacties, te overleg gen. Hoewel de zes-landenconferentie, die mogelijk vijf of zes weken zal duren, nauwelijks begonnen is, zijn reeds teke nen waargenomen, dat sommige deel nemende landen bezwaren tegen het Franse plan koesteren. In het bijzonder schijnt het dat Ne derland weinig ingenomen is niet de Franse gedachte om eerst 'n ontwerp verdrag op te stellen en pas later over de technische details te gaan praten. Gezegd wordt, dat de Nederlanders de voorkeur geven aan het uitwerken van concrete details, voordat men een be gin maakt met het opstellen van een ontwerp-verdrag. Franse functionaris sen stellen hiertegenover dat het daar door tot meningsverschillen in de con ferentie zal komen. Het Franse ontwerp, zo betogen zij, is uitsluitend een „werk-document" en het is geenszins de bedoeling het aan de vijf andere delegaties in deze vorm op te dringen. Van betrouwbare zijde wordt door U.P. vernomen, dat de Franse rege ring gunstig staat tegenover een voorstel van de Franse boerenleiders voor een soortgelijke schikking ten aanzien van de voedselproductie. In regeringskringen werd echter opge merkt, dat alle andere plannen voor coördinatie der Europese industrie nog in hun „beginstadium" verkeren en dat op dit gebied pas iets onder nomen kan worden, wanneer men de „pool" voor de zware industrie heeft kunnen verwezenlijken. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft het Franse kabinet gisteren ingelicht over de laatste ontwikkelingen in het Fran se project. Het kabinet keurde tevens de tekst goed voor een ontwerp-over- eenkomst voor het hoge gezag, dat aan het hoofd van de „pool" zal komen te staan. Advertentie adviseert Mevrouw Lotgering - Htlltbrand Aan Leo Vroman is door de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde, op voorstel der commissie voor schone letteren, toegekend de Lucie B. en C. W. v. d. Hoogtprijs, een aanmoedigings prijs voor de periode 19491950. Deze prijs is Vroman toegekend voor zijn „Gedichten,' vroegere en latere", een bundel die in 1949 verscheen, en die verzen bevat uit de jaren 19351940 „In Holland", 19401941 „In Indië" en 1946 1948 „In Amerika". Bij haar besprekingen heeft de com missie met leedwezen geconstateerd, dat de oogst der beide afgelopen jaren op het gebied der jonge poëzie piet bijzon der rijk is geweest. Weinig oorspronke lijke geluiden deden zich horen. Juist Leo Vroman maakt daarop een uitzon dering in gunstige zin. Zijn werk is origineel omdat zich bij hem een eigen aardige en boeiende combinatie voor doet van aandachtige waarneming van de werkelijkheid en uiterst vrije, wel haast surreële verbeelding. Van 1947 af tot heden zijn niet minder dan 25.000 Nederlanders naar Canada ge- emigreerd. Voor 1951 Is opnieuw een schema opgezet voor de emigratie van 10.000 Nederlandse „settlers". Dit aantal is in 1950 niet bereikt, zo deelt men ons van de zijde der Centrale Stichting Landbouwcmigratie mede. Dit is voorna melijk het gevolg van het feit, dat de meeste gegadigden zich te laat hebben aangemeld. Advertentie Er is altijd een strijdvraag geweest of de vrouwen vroeger mooier waren dan nu. „Mooi" is natuurlijk ook een kwestie van smaak en van tijd. Indien men afbeel dingen ziet van eertijds beroemde schoon heden, vraagt men zich soms af, waaraan deze vrouwen hun faam te danken hadden. Zeker is het. dat de moderne vrouw over schoonheidsmiddelen beschikt, die haar zusters van weleer niet kenden. En één van de beste schoonheidsmiddelen is een goede, doof en door zuivere zeep. Dobbel- man in Nijmegen bezit thans een z.g. „Sharples"-instai:atie. die de zuiverheid van Castella Schoonheidszeep ten top voert met een kracht, 14000 maal werk zamer dan de zwaartekracht. De ze instal latie vormt de grootste vooruitgang in de zeepindustrie sinds 1863 en zet grote kracht bij aan het motto, dat zo sterk verbonden is aan Castella: Iedere vrouw kan mooi zijn. De nieuwe Castella-kwaliteit, onzeg baar zuiver en zacht, bereid met de fijnste huidverjongende oliën, doet zelfs een ver waarloosde huid binnen de zeven dagen duidelijk opleven. De Indonesische leden van de gemengde commissie voor Nieuw-Guinea, de heren Latuharhary, Papare en Makaliwy, zijn gisteravond op Schiphol aangekomen. Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer Latuharhary, te hopen, dat de Neder landers en Indonesiërs er in zullen slagen één gemeenschappelijk rapport uit te bren gen. Hij verklaarde echter, gezien de ver schillende zienswijzen, er niet zeker van te zijn of men hierin zal slagen. De heren begaven zich na aankomst naar Den Haag, waar zij ln de komende dagen hun bevindingen met die der Nederlandse commissieleden, die reeds op 11 Juni in ons land arriveerden, zullen vergelijken. De Staatssecretaris van Marine, schout bij-nacht Moorman, is in Hollandia aange komen, waar hij besprekingen heeft ge voerd met de marine-commandant. jiiiui "iitiiiiiiimiiiRiiiiiimiiitiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiimmimifi „Die nikkers zijn bij jullie geweest, niet?" informeerde Snorrebor belang- stellend. „Welke nikkers?" „Wel, die zwarte priesters en die stamhoofden en zo." „Ja, die hebben we ontmoet en we hebben zelfs met hen gegeten." „Leuk, met dat ei." „Wat voor 'n ei?" „Nou, dat ivoren ei in die ivoren hand op de staf van het stamhoofd als teken, dat je voorzichtig moet zijn met de uitoefening van het gezag. Het stond in de krant, dat het dat bete kende." Snorrebor's ietwat waterige ogen kregen een meewarig peinzende uitdrukking. „Hier in het land is het ei maar een kneusje", zei hij dan. Heus niet hier alleen", merkte zijn zoon Jan op, die kortgeleden uit In donesië is teruggekomen. „Die nikkers zijn benijdenswaardige mensen" peinsde Snorrebor verder. „Ik zeg maar zo, beter zwart van bui ten dan van binnen." „Moet je bij ons in Indië komen" schamperde Jan. „Daar is het maar een bruin geval." „Dat ligt er maar aan, hoe je het bekijkt, zeg ik met de K.V.P." grin nikte Snorrebor. Tijdens het tweedaags congres van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, dat te Arnhem werd gehouden, is een mo tie goedgekeurd, inhoudende een opdracht aan het hoofdbestuur om, bij voorkeur in samenwerking met de andere midden standsbonden, bij de Regering en het Parlement aan te dringen op een spoe dige wettelijke regeling van het z.g. ca deaustelsel, te regelen door de organen van de nieuwe P. B. O. Volgens „Life" is Amerika het land. waar het meest gegokt wordt. Jaarlijks worden daar door 50 millioen personen weddenschappen afgesloten tot een ge zamenlijk bedrag van 30 milliard dollar, waarvan bookmakers en anderen een winst van 6 milliard dollar per jaar op strijken. Ook in de wereldpolitiek gokken de Amerikanen wel eens, maar dan strij ken anderen soms de winst op. Kijk maar naar China In een plaatsje in Italië zagen carabi nieri (politieagenten) op een goede dag een kerseboom vol vruchten staan op een plek, waarvan ze zeker wisten, dat er de dag tevoren nog geen stond. Zij riepen niet „Mirakel", maar stelden een onderzoek in en vonden onder de boom een clandestiene opslagplaats van wa pens. Vier communistische planters wer den gearresteerd. Het is slecht kersen eten met de cara binieri, als je communist bent. Zij, die moeilijkheden en bezwaren hebben gehad tegen het herstel van de vastenvoorschriften in hun vroegere, algemeen aanvaarde en geldende vorm. mogen een voorbeeld nemen aan de Duitse ex-bokser Willi Schmitz, die voor een heel wat geringer belang dan zijn zieleheil 53 dagen ononderbroken in een verzegelde glazen kooi te Frankfort heeft gevast. Schmitz viel 60 pond af en moest onmiddellijk naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Tijdens zijn vasten 52 Hij had de patiënt even, bijna vluch tig, onderzocht. Hij had haar zeer wel willend de hand gedrukt. Zijn zware motorhandschoenen aantrekkend, was hij voorzichtig de nauwe trap afgeko men. Hij was Peter gevolgd naar de vierkante huiskamer, bedaard over koetjes en kalfjes pratend, over de lange, stoffige, kronkelwegen, die tus sen hem en Dublin lagen; over de grote afstand die hij af moest leggen voor hij zijn grote huis op Fitzwilliam Square terug zou zien. Van het gesprek over de wegen dwaalden ze af naar een praatje over de oorlog, vroegen zich af of het al of niet afgelopen zou zijn tegen Kerstmis. Q „Als de oorlog morgen voorbij was, Mreh.... „O'Dea," zei Peter dadelijk. „Als de oorlog morgen voorbij was, Mr. O'Dea, en als de reismogelijkheden de dag daarna hersteld werden zou ik uw vrouw een redelijke kans geven over een jaar, gerekend van vandaag af, er weer geheel bovenop te zijn. Een jaar in de Zwitserse zon, of zes maan den in de droge woestijnen van Cali- fornië, of, zeg op zijn minst, twintig weken in een klein sanatorium, dat ik ken in de Kaapprovincie van Zuid-Afri- ka. Elk van deze plaatsen zou wonde ren voor haar doen. Wonderen!" Hij had het door Peter aangeboden glas met een vriendelijk handgebaar gewei gerd. „Maar, MrerO'Dea, de oorlog is niet afgelopen. De zeewegen zijn nog gesloten. De Zwitserse zon en de Californische woestijnen en mijn klein sanatorium in de Kaapprovincie zijn even. ver van ons ver#ijderd, als lagen ze op een andere planeet". De beroemde man had even gezwegen, gezucht en een ogenblik strak in Peter's door vrees verwilderde ogen gekeken. „Mr. O'Dea", had hij zachtjes gezegd, "ik zou u een verbloemd antwoord kun nen geven en ik zou u valse hoop kun nen geven. Maar dat is niet mijn roeping, zoals ik haar zie. Naar mijn mening zal uw vrouw nooit meer de volgende lente zien. Vanzelfsprekend zijn wij allen in Gods hand, maar de medische wetenschap kan niets meer voor haar doen." Peter O.Dfea had zijn ogen neergesla gen, had de ongeopende whisky-karaf met bevende hand neergezet. „Een recht streeks antwoord is een rechtstreeks ant woord, dokter. In de gegeven omstan digheden is het het vriendelijkste ant woord van allemaal." Hij had diep adem gehaald. „Bestaat er geen enkele hoop?" „Met een Ierse winter in het vooruit zicht? Met beide longen bijna verteerd? Met ieder ziekenhuis en sanatorium overbevolkt? Terwijl de oorlog elke me dische hulp voor burgers belemmert?" De specialist had eindelijk zijn hand schoenen dichtgeknoopt en zich omge draaid naar de gang. „Zo lanu er leven is, Mr. O.Dea, is er nog hoop. Maar hoop komt uit het hart, niet uit het hoofd. U zult zien, denk ik, dat uw eigen dokter het volkomen met mijn oordeel eens is", en hij was de deur uitgelopen naar de gang, waar de kleine huisdokter stond te wachten, terneergeslagen. Peter O'Dea schudde die herinnering van zich af, liep van het fornuis weg en sloeg door het keukenraam de witte lijkwade van de Octobermist gade, die vanuit de rivier het dal inkroop. Vlug keerde hij terug naar het vuur, toen de bleke mistvlagen hem te sterk deden denken aan wapperende lijkkleden. Hij spitste zijn oren om het minste of ge ringste geluid uit de kamer daarboven op te vangen, en de stilte van de keuken overweldigde hem. „God, het huis is al een dodenhuis," zei hij tot zichzelf. Om deze grijze koepel van vrees en zwaar moedigheid uit zijn gedachten te ver jagen, wendde hij zich met een ruk naar Fintan Fogarty, die bij het vuur zijn pijp zat te roken; naar Packy Regan, die zich, lui hangend in de grote stoel, hard op spellende, door de krant worstelde. „Wat voor nieuws is er vandaag over de oorlog, Packey?" „Wat voor nieuws, dan altijd hetzelf de,', antwoordde Packey, „de geallieer den overal in opmars. Iedere duimbreed grond veroverend waar de Duitsers krampachtig stand proberen te houden." „Met Kerstmis is 't afgelopen! Ik heb altijd beweerd, dat het met Kerstmis afgelopen zou zijn," zei Peter schor, zich vastklemmend aan een nieuwe hoop. „Als het...." en zweeg plotseling. „Ik betwijfel het, of het zo is", rede neerde Packey. „En waarom? Omdat het best mogelijk zou kunnen zijn, dat dit alles een voor uit berekend plan is van de kant der Duitsers. Zij zijn in volle terugtocht op de Rijn! Ze trekken terug op de Rijn, om daar stand te houden en te wachten, terwijl zij de rest van hun legers uit het Oosten terugroepen en zich klaar maken om hun laatste veldslag uit te vechten." Maar Peter luisterde niet lan ger. Hij had voetstappen op de trap ge hoord, en was al halfweg naar de keu kendeur. Kitty Fogarty kwam op haar tenen binnen vanuit de gang. „Hoe is het met haar?" fluisterde Pe- ter. Zij slaapt, maar God weet, hoe zwak zij" is En ze vraagt voortdurend naar Markie. Moeder was van plan vanavond zelf naar huis te gaan, maar nu zegt ze, dat Fintan direct met het karretje daar heen moet gaan en het kind mee terug nemen, omdat mijn vader die hem thuis zou brengen, het misschien helemaal niet goed zou vinden hem te brengen. En als Fintan hem onderweg tegen zou komen, kan hij hem des te vlugger hier hebben." Fintan had zijn overjas al aan voor dat zij uitgepraat was. „De merrie staat klaar," zei hij. „Zij is opgetuigd en in gespannen. Zelfs al moet ik de hele weg afleggen, dan heb ik toch niet langer dan een uur nodig." Hij ging vlug naar buiten, rustig, zonder om te kijken. Kitty liep naar de trap, Peter draaide zich om, met de bedoeling haar te vol gen, „Zal ik met je mee naar boven gaan?" vroeg hij. „Och nee," zei ze. „Blijf maar waar je bent. Wat voor nut heeft het, naar boven te komen terwijl zij slaapt? Je zou je maar ongerust maken. Blijf maar bene den. Daar is Packey bij je, om je ge dachten bezig te houden." Ze ging de trap op; haar zwager, gezeglijk als een kind, geestelijk verdoofd door de smart, slenterde terug naar het vuur (Wordt vervolgd) dronk hij alleen soda-water en rookte meer dan 2600 sigaretten. De medici weten nu niet, wat zij merkwaardiger moeten vinden: dat de man zo lang ge vast heeft of dat hij geen nicotine-ver- giftiging heeft gekregen. Een beddenfabriek in Chicago is op het bedenkelijke denkbeeld gekomen aan Stalin een moderne matras toe te zenden, omdat laboratoriumonderzoe- kingen hebben uitgewezen, dat psycho logische spanning en vrees door een ge zonde slaap kunnen worden overwonnen. „Hoewel Stalin's agressieve geest", aldus verklaarde de president van de bedden- briek, „vermoedelijk veroorzaakt wordt door meer ingrijpende factoren dan een ongemakkelijke matras, is het mogelijk, dat een slecht bed hem toch parten speelt." We weten niet, of het hier gaat over de matras, die onder de naam „Sleeping Beauty'' in de handel wordt gebracht, a s maar wij vrezen wel, dat Stalin nog uit- geslapener zal worden dan hij al is en de Amerikanen nog meer slapeloze nachten zal bezorgen. Toen de referee voor de aanvang van een rugby-wedstrijd te Auckland in Nieuw-Zeeland met een „florin" (Engel se munt ter waarde van ongeveer één gulden) tosste om te bepalen hoe de twee clubs zich op het terrein moesten opstellen, kwam een hond aanlopen, ving het muntstuk op, "vóór het de grond had bereikt, en slikte het in. Ofschoon de hond daarna door een speler werd vast gehouden, waagde de referee nog maar een penny aan de toss. De rugby-club heeft de verloren ge- gane florin voor haar rekening genomen, en waarschijnlijk de hond gegijzeld, tot dat hij tol aan de natuur betaalde. In verband met de plannen voor een Europese Unie heeft professor G. Rei- nier, hoogleraar in de Nederlandse ge schiedenis aan de Universiteit van Lon den, in een redevoering in Suffolk de volgende verklaring afgelegd: „Wij zul len afstand doen van souvereine rechten, als u er ons economische werkelijkheden voor teruggeeft. Maar vraag ons niet één land en één parlement te vormen, zolang u niet bereid zijt onze radijsjes vrij jullie land te laten binnenkomen." We hebben altijd wel geweten, dat Henriëtte Davids haar tijd ver vooruit was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3