Minister Rutten zegt Eerste Kamer tekort aan onderwijzers niet somber in te zien Indonesische studenten en woordenboeken op het tapijt ZWITSALETTEN Frankrijk wil oorlogstoestand met Duitsland beëindigen SNEEUWWIT 28 Belevenissen van de struisvogel Rasmus mgm/m PIJNEN ONTWIKKELING BENELVXUNIE KAN MET OPTIMISME TEGEMOET WORDEN Meer aandacht voor de Nederlandse taal Inenting van pluimvee Prins Bernhard opent nieuwe fabriek Biedt de Hongaren iets anders aan 3i ifh VRIJDAG 23 JUNI 1950 PAGINA 5 Export van ons intellect Woordenboeken Autonomie van de Universiteiten Oorlogsdoeleinden en fascisme Continuïteit van het beleid Vacantiespreiding Situatie aanzienlijk verbeterd Ergert U niet, wanneer U niet goed geschoren bent, koopt met mesjes, per keer nog geen cent! Herstel van de spoorbruggen over de grote rivieren Boekhouding Beheersinstituut nog steeds niet bevredigend cH/laak wet korte metten! Pseudo-vogelpest Kippen blijven aan de leg Inwerkingtreding economische unie waarschijnlijk vertraagd Jaarverslag van het Benelux-Comité „Unitas" tegen de verhoging van ziekenfondspremie OORLOGSSLACHT OFFERS BIJGEZET Op eret>eld te Medan Identificatie slachtoffers bij vliegtuigongevallen DE SUPER MARGARINE Neem geen namaak. Eis de échte Meppeler Klüit! Voorstel aan V.S. en Engeland W.-DUITSE LEIDERS ZEER TEVREDEN MARSHALL-HULP AAN SURINAME? Besprekingen nog in beginstadium VERZOEK VAN VAT IC AAN Door het overvloedige milde schuim reinigt belangrijk sneller en witter! Let op! Per groot pak maar m U ct. In plaats van de kroon van St. Stephanus „Vredesstrijders" kondigen weer een betoging aan In Amerikaanse sector van Berlijn Scheepvaartberichten Dagelijks kinder verhaal door Clevi n (Vergadering van Woensdag, geopend te 11 uur; voorzitter prof. mr, R. Kra nenburg.) Voortgezet wordt de behandeling van de begroting 1950 van het de partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mr. VAN WALSUM (Arb.) zet zijn Dinsdagavond afgebroken rede voort en bespreekt het tweede door hem genoem de gezichtspunt, dat zich voordoet bij de internationale heroriëntering van ons hoger onderwijs: de export van ons in tellect. Ons land bezit een sterk poten tieel, maar het is de vraag of wij de kracht opbrengen, dit tot ontwikkeling te brengen. Ons verleden kon ons een voorsprong geven, maar het kon ook een rem zijn, omdat wij onze ervaringen op deden in landen, waar wij het politiek voor het zeggen hadden. Wij moeten ons leven aanpassen aan de zich steeds wij zigende internationale verhoudingen. De regering moet daarin voorgaan en een einde maken aan het povere schamele beleid ten deze. Met betrekking tot de verhouding tot Indonesië pleit spr. voor handhaving van de indologische faculteiten, die omgebogen kunnen worden in sociolo gische richtingen, in Utrecht en Leiden. Voorts zal de regering er goed aan doen het studeren van Indonesische studen ten in Nederland zoveel mogelijk aan te moedigen. Spr. vestigt er de aandacht op, dat de richting, die velen op de scholen kiezen, zeer dikwijls niet voert naar die beroe pen, waaraan het maatschappelijk leven behoefte heeft. In het algemeen lopen de inschrijvingen voor de ambachts scholen terug. In vele vakken is een te kort aan geschoolde arbeiders. Verschei dene takken van industrie kunnen een veelvoud opnemen van het aantal, dat beschikbaar is. Ook hier dient de over heid leiding te geven. Ook spr. dringt aan op spoedige ver betering van de onderwijzerssalarissen en op „ontknikking". Spr. vraagt of de minister bereid is de uitbreiding van het Rijksmuseum te bevorderen, opdat meer kunstbezit ge ëxposeerd kan worden. Hetzelfde geldt Voor het Kröller-Müller museum op de Veluwe. Spr.'s fractie zal het beleid van de minister steunen. Prof. dr. DE ZWAAN (C.H.) zegt zich erover te verheugen, dat het wetsont werp op het kweekschoolonderwijs thans is ingediend. Spr. is van mening, dat het gebruik Van woordenboeken op de eindexamens van Gymnasia schadelijk zal zijn. Voorts merkt hij op, dat autonomie van de universiteiten wel practisch is, maar het houdt z.i. een gevaar in bij de uit- stippeling van de hoofdlijnen Spr. bepleit een juiste methodiek bij de opvoeding van de jeugd in het alge meen. Wij moeten waken tegen beperkt heid en er voor zorgen, dat de opvoeding stoelt op een brede basis. Prof. mr. MOLENAAR (V.V.D.) dringt er bij de minister op aan toestemming te verlenen aan de universiteiten om de hun toegestane gelden vry te besteden. Dit is van groot belang voor ons hoger onderwijs. Alleen als de universiteiten wat dit aangaat autonoom zijn, zal men tot een juiste besteding van 't geld kun nen komen. Spr. is ook wat andere pun ten aangaat niet zeer tevreden over de opvatting, die de minister over autono mie der universiteiten schijnt te hebben. Waarom wil de minister de controle toch nog handhaven? De minister be- spreke een en ander eens uitvoerig met de minister van Financiën. Met betrekking tot de coördinatie der leerstoelen merkt spr. op dat het on bevredigend is, dat alle universiteiten, behalve de Rijksuniversiteit kunnen overgaan tot oprichting van nieuwe leerstoelen. De minister vergelijke eens Amsterdam met Leiden. Wat de Indologische studie aangaat, verzoekt spr. de minister niet te licht een beslissing te nemen. Alle kanten van deze kwestie dienen goed onder ogen gezien te worden en dat zijn er Vele. Spr. bepleit een meer evenwichtige Verdeling van de subsidies voor orkes ten en voor uitbreiding van expositie ruimte in het algemeen. De heer VAN SANTEN (Comm.) legt de nadruk op de begrenzing van de uitgaven voor oorlogsdoeleinden. Het centrale probleem van onze cultuur is het probleem van het weer opkomende fascisme. Dit fascisme wordt omgeven met een schijn van democratie. Maar aan de kinderen wordt ultra-fascistische literatuur in handen gegeven, door toe doen van de V.A.R.A. wordt Haakon Stotijn waarvan gezegd wordt, dat hij communist is ontslagen en bij de benoeming van hoogleraren worden po litieke maatstaven gehanteerd. Wat het laatste betreft vraagt spr. een positieve uitspraak van de minister. Spr. acht het kleuteronderwijs van essentiële betekenis voor de vorming van mensen en burgers. Daarom komt hij met klem op tegen het huidige sys teem, dat conflicten voor de kinderen schept. Advertentie Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als die eerste jeugd ach ter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te nemen. De zes minerale zou ten van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuive rende organen. Naarmate die nu weer op Sang komen, krijgen de onzuiverheden in net bloed geen kans meer zich vast te tetten en hun slopende werk te doen. «heumatische pijnen maken chagrijnig, Want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de ^eg. Wordt liever weer de oude Neem Kruschen als een vaste dagelijkse ge woonte. Met betrekking tot de lagere school waarschuwt spr. tegen „veralgemening" van de school. Het hoger onderwijs is niet vrij. Er bestaat nog steeds geen de mocratisering in de zin van een selec tie naar geestelijke bekwaamheid. Prof. dr. WOLTJER (A.R.) zegt en kele beschouwingen te willen houden, over de continuïteit van het beleid. Vooraf wil spr. echter stilstaan bij het internationale aspect en bij het aspect der industrialisatie. De instelling van de commissie-De Vries tot bestudering van het interna tionale aspect in verband met het ho ger onderwijs juicht spr. toe. Men ver- lieze echter het typisch Nederlands ka rakter van het onderwijs niet uit het oog. Met betrekking tot de industrialisatie bepaalt spr. zich hoofdzakelijk tot de opmerking, dat het ambachtsonderwijs gestimuleerd dient te worden. Voorts pleit hij voor confessioneel onderwijs. In verband met de discussie over de Tweede Technische Hogeschool vraagt spr. of hier geen taak ligt voor het particulier initiatief. De overheid zou later steun kunnen verlenen. Wat de continuïteit aangaat, zegt spr., dat ten aanzien van de benoeming van een staatssecretaris weinig conse quent is gehandeld. Tegen de benoe ming van mr. Cals tot staatssecretaris heeft spr. geen bezwaar, maar hij ves tigt er de aandacht op, dat voor het terrein, dat deze in hoofdzaak heeft toegewezen gekregen de vorming buiten schoolverband door minister Van der Leeuw een directeur-generaal werd benoemd; een functie die later weer door minister Gielen werd opge heven. Een ander punt is het gebruik van woordenboeken op de eindexamens Spr. is daar niet enthousiast over en vestigt er de aandacht op, dat de hoog leraren er niet voor zijn. Zij zijn ech ter niet gehoord. De heer ALGRA (A.R.) wil nog eens terugkomen op de kwestie Haakon Stotijn door de heer Van Santen aangeroerd. Hij vraagt, wat er gebeuren zou met een kunste naar, die zich b.v. in Roemenië of Hongarije zou verzetten tegen de be staande .orde. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. RUTTEN. constateert, dat de Kamer voor zaken van onderwijs en beschaving een war me belangstelling heeft. Indien spr. geen steun had gekregen van een staatssecretaris, zou hij zijn taak niet hebben kunnen doen. Naast het aangekondigde terrein heeft de staatssecretaris ook de zorg voor de af deling oudheidkunde en natuurbescher ming op zich genomen. Spr. zegt het van harte met de heer Van Santen eens te zijn, dat voor cultu rele doeleinden meer geld zou worden uit gegeven, indien oorlog minder nodig had. Vanzelfsprekend denkt spr. echter over de noodzakelijkheid van de uitgaven voor het Departement van Oorlog anders dan de heer Van Santen. Spr. weet niets over het hanteren van politieke maatstaven bij de benoeming van hoogleraren en kan daar dus niets over zeggen. De schoolboeken z(in reeds gezuiverd van minder juiste pas sages. Inderdaad is het nog niet voor ieder mogelijk hoger onderwijs te volgen. Toch moet erkend worden, dat reeds een zeer grote vooruitgang is te con stateren. Die lijn moet doorgetrokken worden. Overigens vraagt spr. zich af, of het een eis van democratie is, dat ieder die capaciteiten heeft, wordt ge zogen naar het hoger onderwijs. Spr. is het eens met de heer Wendelaar, dat op de scholen te weinig aandacht wordt besteed aan de Nederlandse taal. Spr. zal alles doen, om het tekort weg te werken. Op het Departement is een aanvang ge maakt met de opstelling van een statuut voor het onderwijs. Dit zal t.z.t. in de Kamer besproken kunnen worden. Spr. stelt zich voor meer systeem te brengen in de gehele onderwijswetgeving. Met betrekking tot de Openbare Schooi zegt spr,, dat de Lager Onderwijswet ge lijkstelling en geen gelijkheid heeft ge bracht. Spr. motiveert een aantal beslis singen, die rdet betrekking tot stichting van scholen zijn genomen. Uitvoerig wil hij er echter niet op ingaan, dat zou te veel tijd kosten. Spr. heeft wat dit alles aangaat een zuiver geweten. Over de onderwijzerssalarissen is lang durig overleg gepleegd. De commissie Wesselings heeft hedenmiddag juist volle dige overeenstemming bereikt. Spr. kan het tekort aan onderwijzers werkelijk niet zo somber zien. Bovendien zijn de kweekscholen goed bezet. De voor uitzichten voor het volgend jaar zijn aan merkelijk gunstiger dan was verwacht. Het ligt niet in het voornemen het aan tal leerlingen per klasse te vergroten. Was het mogelijk de leerlingenschaal te verlag gen, dan zou spr. dat stellig niet nalateiF Een verdergaande verbetering zou thans stellig niet te verantwoorden zijn. Naast financiële offers zou het een groot aantal onderwijzers vergen. De beraadslaging wordt geschorst om Woensdag 28 Juni te 13 uur te worden voortgezet. De vergadering wordt te 16.30 uur ge sloten. Dagelijks worden op de veiling van BovenkarspelGrootebroek, de grootste aardap pelveiling in ons land, niet minder dan 600.000 kg aardappelen aangevoerd. Tal rijke bootjes brengen de nieuwe aardappelen naar de veiling. Na een half jaar werken is het nieuwe spreekgestoelte voor het Engelse Lager huis thans bijna voltooid. De Australi sche regering schonk het Australisch kastanjehout voor deze stoel, welke wordt geplaatst op een verhoging van drie treden. Het houtsnijwerk is ge maakt in het beroemde bedrijf van Sir Giles Gilbert Scott. In de onlangs gehouden zitting van de algemene commissie voor de vacantie spreiding heeft de heer J. Pront van het Centraal Werkcomité Vacantie, dat de actie voor de vacantiespreiding leidt, o.a. medegedeeld, dat van Belgische zijde verzoeken zijn binnengekomen, om met advies en documentatie terzijde te staan bij de bevordering van vacantiespreiding in België. Verder kon worden medege deeld, dat verwacht mag worden, dat de top van het vacantie-verkeer, in plaats van in één week in 1948 en drie in 1949, in 1950, vrijwel gelijkelijk over de zes weken tussen half Juli en eind Augustus gespreid zal zijn. Wat de spreiding in de weken voor half Juli en na Augustus betreft hoe wel bedrijfsleven en overheden hieraan krachtig medewerkten bleken hier o.a. belemmeringen te zijn gelegen ener zijds in de omstandigheid, dat verschei dene vacantie-ontspanningen nog niet voor half Juli in werking zijn, ander zijds in het feit, dat de boven 60-jarigen hun vacantiereizen en bezoeken bij voorkeur in de drukste perioden doen en onverschilligheid van tal van onder nemers. Niettemin kon worden vastgesteld, dat de situatie voor de vacantieganger na de korte actie voor vacantiespreiding In 1950 aanzienlek is verbeterd. Advertentie i' vi Van de een en twintig spoorbruggen over de grote rivieren, die tengevolge van oorlogshandelingen geheel of ge deeltelijk werden vernield, zijn er thans zes weer geheel gereed gekomen en met onbepaalde snelheid berydhaar. Dit zyn de bruggen over de Konings haven en de Nieuwe Maas te Rotter dam, te Buggenum (bij Roermond) en te Ravestein over de Maas, bij Cuiern- borg over de Lek en te Hattemerbrock bij Zwolle over de IJssel. Aan de brug bij Dordrecht over de Oude Maas wordt hard gewerkt; men hoopt in het laatste kwartaal van dit jaar gereed te komen. De brug die daarna voor definitief herstel in aan merking komt, is die over de Waal bij Nijmegen. De bruggen over de Rijn bij Oosterbeek, over de Waal bij Zaltbom- mel en over de IJssel bij Zutphen hoopt men in 1952 te voltooien. Voor definitief herstel blijven dan nog ever de bruggen bij Mook, Maas tricht, Hedel, Venlo en Gennep over de Maas, bij Deventer en Westervoort over de IJssel, te Baanhoek over de Merwede en de Moerdijkbrug over het Hollandsche Diep. Daarmee hebben de Spoorwegen nog een bruggenbouwpro- gramma van circa tien jaar voor de boeg. De boekhouding van het Beheersinsti tuut is schijnbaar niet geheel en al volgens normale boekhoudkundige op vattingen gevoerd. Verleden jaar reeds deelde de Alg. Rekenkamer mede niet in staat te zijn het boekjaar 1946 te verevenen. Thans blijkt de Centrale Accountantsdienst ook de administratie over 1947 en 1948 weinig bevredigend te vinden. Thans is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de begroting justitie, volgens welke maatregelen zijn geno men, er toe leidende, dat een verant woording van ontvangsten en uitgaven uit de administratie wordt samengesteld, voor de eerste maal over de jaren 1946 t/m 1948, daarna voor elk volgend dienstjaar. Advertentie tckuiWoo»* Op grond van het ernstige verloop van de pseudo-vogelpest in enkele gebieden is thans besloten, dat in bepaalde gevallen tot inenting van het pluimvee zal worden overge gaan, zo deelt men ons van de zyde van het ministerie van Landbouw, Visserü en Voedselvoorziening mede. Daar aan deze inenting enkele nadelen zijn verbonden (o.a. duurt het ongeveer tien dagen na de inenting alvorens on vatbaarheid optreedt) wordt de beslis sing over het feit of de pluiqnvcestapel in een bepaalde streek zal worden Inge ënt, ter beoordeling van de betrokken inspecteurs van de Veeartsenijkundige Dienst, die inmiddels door de directeur van de Veeartsenijkundige Dienst zijn geïnstrueerd, overgelaten. Verwacht mag worden, dat binnen enkele dagen met de inenting zal worden begonnen. De in specteurs van de Veeartsenijkundige Dienst beschikken reeds over een vol doende voorraad entstof. De inenting zal geschieden met zgn. dode entstof. Hieruit 'vloeien in het al gemeen geen nadelen voor de ingeënte kippen voort, zoals wel met de levende entstof het geval is. Inenting met dode entstof blijft ook zonder invloed op de eierproductie. De duur van de immuni teit bedraagt evenwel slechts enkele maanden, zodat niet mag worden ver wacht, dat één inenting voldoende is om de immuniteit te waarborgen. Te Uddel is gisteren op een pluimvee- fokbedrijf een aantal ziektegevallen ge- constateert. die aan pseudo-vogelpest doen denken. In verband daarmede heeft de burgemeester van Apeldoorn gelast voor zover het het Westelijk deel der gemeente betreft alle pluimvee, hon den en katten op te hokken. Generaal Charles Mast en generaal Georges Revers hebben gisteren op dracht gekregen zich uit de Franse mi litaire dienst terug te trekken In het jaarverslag van he-t Belgische Comité voor de Belgisch-Ncderiands- Luxcmburgse Samenwerking wordt o.a. verklaard dat de verdere ontwikkeling van de Benelux-Unie met optimisme tegemoet gezien mag worden. Het ver slag stelt vast, dat de inwerkingtreding van de economische unie, die vóór 1 Juli 1950 w-as voorzien, door de poli tieke toestand waarschijnlijk zal wor den vertraagd. In den beginne zal dit nieuwe regiem geen grote verschilpunten vertonen met hetgeen tevoren reeds bestond, o.a. als gevolg van het handhaven van een aan tal beperkingen op financieel en mone tair gebied. Het is evenwel waarschijn lijk, ddt deze laatste beperkingen zeer spoedig zullen verdwijnen. V/at het fiscaal aspect van de Unie betreft, vestigt het verslag de aandacht op de overeenkomst betreffende de een making van de accijnsrechten. Ver scheidene bepalingen hierin werden reeds van kracht, o.a. die, welke be trekking hebben op de rechten op hen- zine in België en de rechten op ben zine en tabak in Nederland. Hetzelfde zal waarschijnlijk binnenkort gelden voor bier en alcohol, hoewel, aldus het verslag, geenszins uit het oog mag wor den verloren, dat er zeer ernstige moeilijkheden bestaan. Deze moeilijk heden vloeien voort zowel uit het ver schil in wetgeving in de Benelux-landen als uit de mate van het verweer tegen het alcoholisme, waardoor de concur rentievoorwaarden tussen de producen ten der drie landen niet dezelfde zijn. Indien de toewijzingen van het plan- iMarshall aanzienlijk zouden verminde ren voordat een oplossing is gevonden voor het moeilijke probleem der be talingen in de Benelux, zouden de thans bestaande vrijmakingen van het handelsverkeer niet gehandhaafd kun nen worden. In dat geval zou het handhaven van een zeker evenwicht het herstel der contingenteringen noodzakelijk maken. Een dergelijke maatregel zou evenwel door de psy chologische weerslag ervan ernstige schade toebrengen aan de gedachte der toenadering tussen de drie landen. De berichten zijn op het ogenblik ech ter geruststellend en het schijnt dat Nederland ook volgend jaar over aan zienlijke trekkingsrechten zal kunnen beschikken. Verder wordt opgemerkt, dat dé economische eenheid Benelux, indien deze levensvatbaar wil zijn, niet voor onbepaalde tijd mag blijven afhangen van buitenlandse hulp. Het gebrek aan evenwicht in de betalingsbalans tussen de Belgisch-Luxemburgse economische Unie en Nederland is traditioneel. Het zou dus volkomen Verkeerd zijn een evenwicht te willen nastreven, dat his torisch niet gerechtvaardigd is. Deze overtuiging sluit nochtans niet uit, dat het noodzakelijk is de totale betalings balans van de drie landen in evenwicht te brengen. De ideale oplossing, aldus het verslag, moet worden gezocht in het herstel van het Europese multi lateralisme. In het jaarverslag wordt er verder op gewezen, dat de massale uitvoer der ijzer- en staalindustrie en der textiel nijverheid naar Nederland niet kan voortduren. Het betreft hier een „boom" die eindigen zal op het ogenblik dat Ne derland verzadigd is. De uitvoer zal zich dan evenwel op een normaal niveau stabiliseren. Volgens het verslag is het waarschijn lijk, dat als gevolg van de verzadiging van de Nederlandse markt, hetzelfde verschijnsel zal optreden als op de Bel gische markt onmiddellijk na de oorlogs jaren, namelijk een vermeerdering van de productiviteit. „Unitas", bond van Assurantie- en Zie kenfondsagenten, heeft, naar men ons van die zijde mededeelt, een telegram gezon den aan de minister van Sociale Zaken en de Ziekenfondsraad, waarin ernstig ge waarschuwd wordt tegen verhoging der ziekenfondspremie van de vrijwijlig-verze- kerden van 63 cent tot 80 cent per week. Als reden wordt o.m. aangevoerd, dat de minstdraagkrachtigen der vrijwillig-verze- kerden, die nu reeds met grote moeite de huidige premie opbrengen, wellicht voor het lidmaatschap van het ziekenfonds zul len bedanken, waardoor zij dan eventueel ten laste zullen komen van de sociale af delingen der gemeenten, hetwelk tot gevolg zal hebben dat dit weer een zwaardere be lasting zal zijn van de overheidsfinanciën. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis deelt mede. dat 5 Juni op het ereveld van Noord-Sumatra te Medan de stoffelijke overschotten zijn bijgezet van onderstaande oorlogsslacht offers: G. Aandewijn, J. Drijvers, N. B. Noosten, S. H. IJsselstein, H. de Haart, J. W. A. Reekers, G. J. Vergoed, N. M. Hasenack, A. Tichler, G. D. Gronert, W. H. Koolhoven, A. d'Angremond, H. C. A. van Deutekom, S. Fraaij, A. Timmer, R. F. van Brussel, A. Plaisier, F. W. Bolstier, H. Twijnstra, C. W. van Blan- kerstein, J. C. Soff, J. N. Kruisinga, A. Jongbloed, H. W. J. A. Schook, J. Adriaanse, F. J. Jansen, J. C. Clous, J. Dutry van Haeften, H. J. te Camp, L. J. M. Tholen, G. J. Lanting, S. Monsma, D. C. Hetterschy, D. M. Verwey, H. B. Steen, L. D. Kolhoff, F. Dekker, H. G. Klaassen, J. Wirtjes, W. Blok, A. C. van Velzen, J. Verton, Th. W. H. van de Papert, T. F. van der Kamp, A. C. Fiorani, J. Pauw; J. van Riemsdijk, W. E. R. van Lynden, W. P. de Jong, J. C. Th.. Groeneveld; A. H. Kramp, H. C. Carpentier, J. C. A. de Bont, H. M. L. ter Horst, A. W. Kouwenaar en J. Rus. De driedaagse bijeenkomst van de in ternationale criminele politie, die in het Vredespaleis te Den Haag is gehouden, is gistermiddag gesloten. Speciale aandacht is o.m. besteed aan de identificatie van slachtoffers bij vliegtuigongevallen. Prof. Sannie van tie dienst identificatie te Parijs wees er in een desbetreffend rapport op, dat vorig jaar bij de luchtramp op de Azoren in dit verband grote moeilijkheden waren ontstaan. Advertentie GEWAARBORGD GEHALTE- VITAMINEN A D Franltryk zal de Verenigde Staten en Engeland in de naaste toekomst voor stellen over te gaan tot een drie mo gendheden verklaring, welke de oor logstoestand met Duitsland zal beëindi gen, zo deelde een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken gisteren mede. Het voorstel zal worden vervat in een Frans memorandum, dat op een op 3 Juli in Londen te houden bijeenkomst van deskundigen der Westelijke mo gendheden ingediend zal worden, aldus deze woordvoerder, die eraan toevoeg de dat het memorandum ook aan de regering van Nederland, België en Lu xemburg zal worden overhandigd. Het Franse memorandum, zo werd onthuld, zal vaststellen dat met een ver deeld Duitsland geen vredesverdrag mag worden gesloten. Daarentegen zal worden voorgesteld, dat de Westelijke mogendheden zullen overgaan tot het publiceren van gemeenschappelijke of indivfiuele verklaringen, welke het einde van de staat van oorlog met Duitsland proclameren op een onder ling vast te stellen datum. De woord voerder zeide, dat de voorgestelde ver klaring betrekking zal hebben op Duitsland in zijn geheel en niet slechts op West-Duitsland. West-Duitse politieke leiders hebben Donderdag is de nieuwe continufa- briek van de Kunstzijdespinnerij Nyma te Nijmegen door Z. K. H. Prins Bern hard officieel geopend. Onder de talrijke autoriteiten, die de opening bijwoonden, bevonden zich o.m. de heren ir. J. van Nijmegen Schonegevel, directeur van industrie en handel, namens de minister van Economische Zaken, jhr. dr. C. Quarles van Ufford, commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, mr. Ch. Hustinx, burgemeester van Nij megen en D. Mayer, Industry Officer, namens de E.C.A. in Nederland. Een woordvoerder van de E.C.A. ver klaarde Woensdag, dat zowel in Wash ington als in Den Haag momenteel besprekingen worden gevoerd over een project tot hulpverlening aan Suriname. Byzonderheden over deze onderhande lingen met Nederland kunnen volgens deze woordvoerder pas bekend worden gemaakt na afloop der besprekingen. Voor de eerstkomende dagen wordt geen officiële mededeling verwacht. De woordvoerder Het niettemin blij ken, dat 't plan in kwestie gefinancierd zou worden met gelden van het aan staande belastingjaar, dat 1 Juli een aanvang neemt. De besprekingen ver keerden, naar hij zeide, nog in beginsta dium. De E.C.A. is gemachtigd projecten in overzeese gebiedsdelen van Europese deelnemers te financieren. Gezaghebbende bronnen zeiden verno men te hebben dat het om een project van landwinning gaat. gisteravond de Franse stap om de staat van oorlog met Duitsland te doen be ëindigen toegejuicht. Dr. Konrad Ade nauer noemde dit een zeer hoopvolle ontwikkeling. Vice-Kanselier Franz Bluecher noemde' het een politieke stap van buitengewone betekenis, die de spoedige terugkeer van een vrede lievend Duits volk in de raad van óe Westelijke democratieën betekend. Bluecher voegde eraan toe dat deze stap een belangrijke economische uit werking zou hebben en dat vele moei lijkheden, die de buitenlandse handel van Duitsland belemmeren, erdoor op gelost zouden worden. Een Amerikaans-Hongaarse overeen komst betreffende de vrijlating van de Amerikaanse zakenman Albert Vogeler komt in gevaar en zal wellicht vertraagd worden doordat het Vaticaan te kennen heeft gegeven dat de kroon van Sint Stefanus niet aan Hongarije terug gege ven moet worden, zolang het commu nistische regiem daar heerst. Het Vaticaan heeft aan de Amerikaan se autoriteiten meegedeeld dat zij zich ernstig be i die door de Hongaren geëist is als een van de drie losprijzen die voor Albert Vogeler betaald moeten worden. Het Vaticaan verzocht al het mo gelijke aan te wenden de Hongaren van de kroon te doen afzien en hun iets an ders daarvoor in de plaats aan te bie den. De kroon is geheel van goud en zil ver vervaardigd en bezet met juwelen en werd in het jaar 1001 door Paus Syl- vcsier do T-.'ccde aan Koning Stefa nus de Eerste van Hongarije geschon ken als teken dat het Vaticaan de Hon gaarse monarchie erkende. Door alle eeuwen heen is de kroon het symbool geweest van de verbonden heid van Hongarije met het Vaticaan. Het communistische Comité van Vre desstrijders heeft gisteren bekend ge maakt, dat het op 28 Juni een betogiqg zal houden in de Amerikaanse sector van Berlijn. Als verzamelplaats is genoemd een bioscoop in de buurt van het Ameri kaanse vliegveld Tempelhof. AARDIJK 21 te Vera Cruz, ABBEDIJK 20 te Buenos Aires, ADINDA 21 v. Piad- ju n. Singapore, ALCYONE 21 te Ham burg v. Antw., ALDEBARAN 21 v. Em- den n. Luiie, ALGENIB 21 bij Guernsey n. Antw., ALGORAB 21 bij Madeira, AL- HENA 21 te San Salvador, ALKAID 18 te Ilheus, ALMDIJK 21 v. Antw. te Rott., ALPHARD 21 bij Oporto. ALWAK1 21 bij Fortaieze, AMSTELLAND 21 v. R. de Ja neiro n. Ilheus, AMSTELVEEN 21 bij Ouessant, ANNENKERK p. 21 Perim, ARENDSDIJK 21 v. Philadelphia te New York, BANTAM 19 v. Hollandia n. Dja karta, BARNSUM 21 v. Djakarta n. Band- jermasin, BEVERWIJK 21 v. Gibraltar, BLOMMERSDIJK 21 bij K. Race, BLIJ- DENDIJK 22 te Barcelona. BOSNEO p. 21 Gibraltar, CALTEX LEIDEN p. 21 Str. Ormoez, CASTEL BIANCO p. 21 Elba Cape, CELEBES 21 te Makassar, CERAM 22 v. Antwerpen te Rott., CERONIA 21 bij K. St. Vincent, CISTULA 21 te Port de Bone n. P. Said. DORSHIRE p. 21 K. Bougaroni, DUIVENDIJK 21 te San Fran cisco, EDAM 21 bij Scilly eil., ERINNA 21 v. Miri te Pladju, ESSO DEN HAAG 22 te Vado, FAIRSEA p. 21 The Brothers, FRIESLAND 21 v. Aden, GAASTERKERK 21 te Barcelona, GAROET 21 v. Singa pore n. P. Swettenham, GOUWE 20 v. Zaandam n. Hanina, HEELSUM 18 te Houston, HILVERSUM 22 v. Casablanca te Rott,. JAGERSFONTEIN 21 v. A'dam n. Bremen, JOHAN v. OLDENBARNE- VELT 21 bij Walvisbaai, KAMERLINGH ONNES 24 v. Pankal Pinang n. Djakar ta, KEILEHAVEN 21 bij K. Blanco, LA- RENBERG 21 te Huelva, LAURENSKERK 21 v. Hamburg n. Antwerpen, LEERDAM 21 v. Philadelphia te Baltimore, MAAS HAVEN 21 te Freetown, MAASLAND p. 21 Oporto, MUIDERKERK p. 21 Gibraltar n. Marseille, NIEUW AMSTERDAM 21 te Southampton, NIGERSTROOM p. 21 Ka narische eil., NOORDWIJK p. 21 Ouessant, ONDINA 21 bij Sombrero eil., PRINS FRED. HENDRIK p. 21 Falmouth, PRINS JOH. WILLEM FRISO 21 bij Scilly, RID DERKERK 21 -bij St. Helena, tSIBAJAK 21 v. Aden, SUMATRA p. 21 Lister, SUNET- TA 21 bij K. De Gata, TABIAN 21 v. Calcutta n. Rangoon, TARIA 21 v. Pladju n. Buhorn, TAWALI 22 te Madras. TERNA- TE 22 te Port Said, TIBIA 21 bij Ba hamas, UTRECHT 21 v. New Orleans n. Trinidad, VEENDAM 21 bij K. Race, WEL TEVREDEN p. 21 Burlings. WILL. RUYS 21 In Rode Zee, ZUIDERKRUIS 21 v Se- marang n. Surabaja, ZWIJNDRECHT 21 te Rotterdam. C veric ght P. I B. Bok 6 CopenTiogen Hi -O Q c _Qi C <T, O f. G Or-, 35. Dat was verschrikkelijk. Rasmus was terecht gekomen boven op die woedende, razende stier. Hij vond dat tamelijk vervelend en hij schold op de fotograaf, die sufferd. Inmiddels was hij alweer van de stier afgegleden, maar die kwam nu op hem afge stormd en of Rasmus hem nu al een gouden ring beloofde om door zijn neus te doen zoals je wel weet dragen stieren graag gouden ringen door hun neus, precies zoals mensen om hun vingers het hielp allemaal niets. De stier liet zich niet vermurwen. Hij nam Rasmus op zijn hoorns en slingerde hem een heel eind de lucht in. Rasmus deed zijn ogen maar dicht, want hij schoot door de lucht als een raket. „Doe ze boven de groeten van ons", riepen Sim en Sam en ze keken hem door hun kijker na en lachten hartelijk. „Er valt hier niets te lachen" zei Rasmus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5