Plesman ontvouwt plan voor internationale samenwerking in de handel In ieder land moet een instituut hiervoor komen 1 1 EEN STAP ACHTERUIT a Frankrijks premier stelt de vertrouwenskwestie Geen nieuwe looneis, nu Met een Directeur-generaal aan het hoofd Mr. Van Maarseveen „de meest irriterende man in Nederland" Opnieuw trein met kinderen in brand geraakt Tot hoofd en hart College onderdeel van United Nations a Directie der N.S. kan geen verklaring geven Sociale verzekering en huurverhoging Wacht niet .Het weer Ziekenfondspremie verhoogd K.N.M.I. voorspelde de buien Amerikaans reuzenfort vermist VRIJDAG 23 JUNI 1950 74ste JAARGANG No. 24800 Het plan-Plesman in punten 99 Na de verklaring over Nieuw-Guinea yM&mm Vrijwillige verzekering Met ingang van 2 Juli Koninklijk Echtpaar op tijd in Groningen binnen Komt kabinet morgen ten vél? Dinsdag vuurproef voor Labour BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run Wnd. hoofdredacteur: VI'. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. (Van onze Haagse redactie) Dr. A. Plesman, President-Directeur van de K.L.M., heeft gisteren voor een zeer groot aantal Nederlandse en buitenlandse journalisten zijn „Plan voor Internationale Samenwerking" uiteengezet. Hij heeft dat gedaan*' op de van hem zo bekende wijze: in rónde, duidelijke taal met verrassende originele woord keuze en een plastische beeldspraak; dit alles onderstrepend met strakke gebaren van zijn stevige handen. De practische zakenman, die een millioenen- bedrijf wist óp te bouwen, was gisteren de vurige idealist, maar dan de idealist, die de realiteit niet uit het oog wilde verlizen en zijn nuchtere en practische kijk op de zaken wilde blijven behouden. „In 1914 is het plan geboren," zo ver telde hij. „Het heeft in de loop der jaren kleine wijzigingen ondergaan. Het bestond dus dl vóór al die andere plannen van na de laatste oorlog. Het heeft met die plannen dan ook niets uit te staan." ..Waarom moet alles in de wereld al tijd verkeerd gaan?" Dat is de eerste vraag, die dr. Plesman zichzelf gesteld heeft. Het antwoord hierop luidt dan: „Het feit, dat iedere minister plechtig zweert, dat hij de belangen van zijn land zal verdedigen, is de eigenlijke oorzaak. Od de instructies n.l., die de landsvertegenwoordigers hebben, lopen steeds de internationale besprekingen vast. Men kan evengoed gewoon brie ven schrijven en dan thuis blijven." „Is er nu niet in elk land een instan tie te maken, die alleen bestaat voor de internationale samenwerking? Ieder meent zijn eigen boontjes te kunnen doppen en daarom dopt men steeds ver keerd." Er zou dus volgens dr. Plesman in elk land een instituut moeten ko men voor internationale samenwerking. De hoofden van deze instituten in de verschillende landen mogen echter geen ministers zijn. Zij mogen n.l. niet af hankelijk zijn van de ups en dows van een bepaald land. Het moet niet kun nen voorkomen, dat ze van besprekin gen worden teruggeroepen, omdat het kabinet valt! Het zou naar de idee van dr. Plesman een Directeur-Generaal moeten zijn, die voor 7 jaren benoemd wordt door het hoofd van de Staat en die in rang gelijk staat met een minis ter. Hij kan dus. wanneer hij dit nodig acht, in de ministerraad komen; omge keerd kan de ministerraad hem verzoe ken een bepaalde zitting bij te wolnen. Alle directeuren-generaal zullen de zelfde instructie krijgen, die ze, vóór ze met het eigenlijke werk beginnen, zelf In onderling overleg zullen vaststellen. „En dat is iets, zegt dr. Plesman, wat nog nooit vertoond is!" Elke directeur-generaal zal natuurlijk geld nodig hebben; „het moet geen kwartjeswerk worden." Hij moet be langrijke fondsen te zijner beschikking hebben. Het college van directeuren- generaal maakt uit wat door ieder land ter beschikking zal moeten worden gesteld. Dr. Plesman noemde als een maximum 7 pet. van het budget van ejk land. Die 7 pet. kan zowel in geld als in werkzaamheden gegeven worden. Uit het grote fonds, dat aldus ontstaat, zal geput kunnen worden voor alles wat op internationaal gebied moet gebeuren. Het is niet de opzet van dit plan om er nog eens een nieuwe organisatie bij te maken. Het College zal een onder deel uitmaken van de United Nations. „Wat die mensen met dat geld zullen gaan doen?" Zij zullen daarmede do weg bereiden voor het zakenleven en voor de ondernemingen. De gelden zullen nml. gebruikt worden voor de uitvoering van grote internationale werken, die door particuliere onder nemingen niet zouden kunnen, worden gedaan, omdat ze te veel orftvattend zijn. De werken zullen dienen om de wereldeconomie te bevorderen en de kostprijzen van de producten te ver- DR. A PLESMAN lagen. Als voorbeelden noemde dr. Plesman het „Canal des deux mers" in Frankrijk; het Kanaal van Antiochië; het bevaarbaar maken van de Congo- rivier en het graven van een tunnel tussen Frankrijk en Engeland. De directeuren-generaal zullen voor al deze „internationale publieke wer ken" een urgentieplan moeten opstellen. Daarover zou dr. Plesman dagen kun nen spreken. Hij volstaat echter met te zeggen, dat er geld en ondernemings geest nodig zijn. Alles wat tot stand ge bracht wordt, komt er voor de gemeen schap. „Deze onderneming is een non- profit-onderneming. Er zal zeker geen geld uit het raam gesmeten worden. Denk dan verder eens aan de kwestie der landverhuizing, maar vooral niet aan de kwestie der gedwongen landver huizing. Wanneer dit plan ten uitvoer zal kunnen worden gebracht, zullen de middelen op een dusdanige wijze ter be schikking staan, dat plannen voor zeer lange duur gemaakt kunnen worden" (Vervolg op pag3) 1. In elk land een instituut voor internationale samenwerking. Het land verbindt zichzelf voor die sa menwerking, voor een tijdsduur van 30 laai. 2. Het hoofd van dit instituut is een Directeur-Generaal met de rang van een minister. Hij wiudt voor 7 jaar gekozen. 3. De Directeuren-Generaal komen bijeen in een Raad van Samenwer king. De stemverdeling wordt gere geld naar gelang de bijdrage van elk Xanib. 4. De raad stelt de instructies op voor de Directeuren-Generaal, Deze instructies moeten geratificeerd wor den door de parlementen van de verschillende landen. 5. Elk land stelt een gedeelte van het nationale budget ter beschikking van de Raad. 6. De Raad beslist voor welk doel en onder welke condities de som der gelden besteed zal worden. 7. Directie en toezicht van inter nationale werken liggen bij een lichaamdat door de Raad wordt aangewezen. 8. De Directeur-Generaal zal ge controleerd worden door een orgaan, dat door ieder land zal worden aan gewezen r De fa. Petit en Fritsen te Aarle Rixtel heeft voor de First United States Inter national Trade Fair, die in Augustus th Chicago wordt gehouden, een carillontoren laten vervaardigen Momenteel is men bezig met het gieten van het carillon, dat zijn plaats zal krijgen in deze toren en op de Fair door alle Amerikaanse beiaar diers zal worden bespeeld. Na de tentoonstelling zal deze toren met klokkenspel worden geplaatst in het stadspark te Quebec, waar deze dan permanent zal blijven. Dezer dagen zal de firma ook een carillon afleveren voor Glendale (Ohio). De firma Petit en Fritsen constateert bij de Amerikanen groeiende belangstelling voor de oude kunst van het beiaardspel, gezien de belangrijke orders, die zij het laatste half jaar uit de Nieuwe Wereld mocht ontvangen, en die een aanzienlijke deviezenwinst voor ons land zullen opleveren. De verklaring van minister Van Maar seveen in de Eerste Kamer ten aanzien van Nieuw-Guinea heeft nogal wat com mentaar uitgelokt, zowel in Indonesische ais in Nederlandse kringen te Djakarta. De „Nieuwsgier" bevat een hoofdartikel onder de titel: „Een stap achteruit". Het blad zegt hierin o.m., dat de verklaring van minister Van Maarseveen zonder enige aanleiding gedaan werd. De com missie heeft nog geen rapport uitge bracht en reeds nu zegt de Nederlandse regering: „Wat ook het advies moge zijn, wij storen ons er niet aan en blijven op ons standpunt staan." Daarbij komt, al dus de „Nieuwsgier" verder, dat de ar gumenten van minister Van Maarseveen hier niet bijzonder indrukwekkend zijn. De vraag kan gesteld worden: Wat heeft Nederland tot heden voor Nieuw- GuinesJ gedaan. Wat is het voornemens te doen? De cijfers, die thans ter be schikking staan, motiveren de theorie van de Nederlandse roeping allerminst. Wij zien overigens geen reden, waarom deze roeping bepaald aan de Nederlan- Hedenmorgen om tien uur is een wa gen van een extra, trein met schoolkin deren bij het station De Klomp tussen Utrecht en Ede in brand gevlogen. De trein, die bestond uit elf wagens van een electrisch treinstel, was met school kinderen van Koog aan de Zaan op weg naar Arnhem. Een van de beide mid delste wagens vatte, door tot nu toe on bekende oorzaak, vlam. Een der geleiders van de schoolkin deren had de rookontwikkeling bemerkt; Nabij Honnef is op weg naar Tsjechoslowdkije een Nederlandse vrachtauto, een truck, in brand gevlogen. De ganse lading, bestaande uit katoen, vatte vlam. Vier en twintig uur stond de auto daar als een laaiende fakkel. inmiddels had ook de wagenvoerder reeds ontdekt, dat er iets gaande was. Hij bracht onmiddellijk de trein tot stil stand. De vlammen sloegen toen reeds de wagen uit, die onmiddellijk afgekop peld werd. De kinderen verlieten direct de trein, zonder dat van enige paniekstemming sprake was. De brandweer uit Ederveen slaagde er na korte tijd in de brand te blussen, de brandweer uit Ede, die even eens aanwezig was, moest door motor storing werkeloos toezien. Ongevallen hebben zich onder de kin deren of het treinpersoneel niet voor gedaan. De trein was om 9.25 uur uit Amsterdam vertrokken. Het schoolreisje naar Arnhem is na het ongeval met een wagen minder voortgezet. Doordat de beschadigde wagen waar van het voorste gedeelte is uitgebrand, nog op het hoofdspoor staat, werd het treinverkeer ter plaatse direct na de brand over één spoor geleid. Het ver keer in beide richtingen ondervond aan vankelijk enige vertraging, doch om 12.25 uur was het weer normaal. De directie van de Nederlandse Spoor wegen kan geen verklaring van deze brand (de tweede in korte tijd) geven- Het materiaal is hetzelfde als dat wat men al jaren lang gebruikt en tot voor kort heeft men er nooit enige moeilijk heden mee ondervonden. De Staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, zal hedenavond te 19.15 uur via Hilversum I (402 M.) in de regeringsuitzending „Verklaring en Toelichting" spreken over „De orga nisatie der sociale verzekering in nieuwe banen?" Bovendien zal in deze rubriek een toe lichting worden gegeven op het wets ontwerp inzake de huurverhoging. tot het laatste ogenblik met het opgeven van Uw vacantie-adreg. Stel ons minstens 5 dagen vóór Uw vertrek op de hoogte met Uw tijdelijke adres, onder vermelding van Uw vaste adres. Slechts dan kunnen wjj er voor instaan, dat Uw lijfblad prompt bezorgd zal worden. Weekabonné's gelieven over de periode, dat re afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger van wie zij op hun vaste adres de krant ont vangen, DE ADMINISTRATIE ders zou toevallen. Het hovaardige be roep op de Nederlandse bekwaamheid om in Nieuw-Guinea te doen, wat Indo nesië niet zou kunnen, is tot dusver noch vóór noch na de oorlog gehonoreerd. Ook de na-oorlogse kans, geboden door de Amerikaanse militaire concentraties in Nieuw-Guinea, is niet gebruikt. Dit is begrijpelijk, aangezien Nederland wel wat anders aan het hoofd had, doch dit is toch bepaald geen argument voor de roeping van Nederland ten aanzien van N.-Guinea. Het blad besluit: ,,De redenering van minister Van Maarseveen is een slag in de lucht en bovendien een bron van wrevel en geprikkeldheid. Het betoog' van minister Van Maar seveen betekent een stap achteruit in de betrekkingen van vriendschap tussen Nederland en Indonesië." Het „Nieuwsblad voor Indonesië" be sprak de verklaring onder de titel: ..On nodig". Het biad schrijft o.m.: „Minister Van Maarseveen zou met glans het grootst aantal stemmen halen bij de prijs vraag naar de meest irriterende man in Nederland. Irriterend voor Indonesië in alle lagen en groepen van de bevolking. De argumenten van minister Van Maar seveen zijn zwak en maken hier geen indruk meer." Het blad refereert dan aan een uit spraak van Had.ii Agus Salim, waarin gezegd werd, dat zolang de commissie voor N.-Guinea geen rapport heeft uit gebracht er geen reden is om officiële debatten hierover te houden en dat er nog tot Januari a.s. tijd is om de kwestie vreedzaam op te lossen tussen Nederland en Indonesië. Het „Nieuwsblad" conclu deert, dat minister Van Maarseveen zich beter aan deze uitspraak kan houden. Ook de Indonesische bladen geven enige commentaren, waarvan de alge mene inhoud is, dat minister Van Maar seveen vergeet, dat Nederland na 350 jaren nog niets voor Nieuw-Guinea deed. Tn kringen van de regering van de V.S.I. vernam de correspondent van het A.N.P.. dat men de positieve uitspraak van minister Van Maarseveen, waarvoor geen aanleiding bestond, ten zeerste be treurt. Vele ministers in het kabinet van de V.S.I. evenals in het kabinet van de republiek Indonesia zijn overigens niet bijzonder enthousiast over de wijze waarop presidentSukarno tijdens zijn' rondreis met de premier van India, Pan dit Nehru, de kwestie-N.-Guinea' be handelde in practisch alle toespraken, die hij hield. Men is namelijk van opvatting, dat de president zich beter buiten deze poli tieke kwestie zou kunnen houden en het hierdoor voor de regering niet gemak kelijk gemaakt heeft óe kwestie binnen het kader van het Nederlands-Indone sisch overleg op te lossen. Drie ministers zijn nu aangewezen om de politiek ten aanzien van N.-Guinea uit te stippelen cn te behandelen, namelijk Suparmo (zonder portefeuille), Anak Agung (Bin nenlandse Zaken) en Leimena (Gezond heid). Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met aanvanke lijk enkele buien, later flinke opkla ringen. Meest matige wind uit Wes telijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. Zon: 4.20—21.04. Maan: 14.33—0.48. De Ziekenfondsraad heeft in zijn gis teren gehouden vergadering besloten geen wijziging te brengen in de mede delingen, door de voorzitter van de Raad aan de algemene ziekenfondsen bij rondschrijven van 17 Juni 1950 ge daan, zodat de algemene ziekenfondsen er rekening mede dienen te houden dat zij voor subsidie over het jaar 1950 in aanmerking kunnen komen, indien zij de premie voor de v r ij w i 11 i g e verzekering met ingang van 2 Juli 1950 tot tachtig cents per week per persoon van zestien jaar en ouder verhogen. Verwacht kan nu worden, dat de zie kenfondsen met ingang van genoemde datum tot bedoelde premieverhoging zuilen overgaan. Dat het Koninklijk Paar tijdens de officiële rijtoer door Groningen een kwartier eerder dan het tijdschema aan gaf de jubeltocht door Groningens stra ten beëindigde en daardoor ter nauwer- nood ontkwam aan een hevige onweers bui, die zich boven Groningen ontlaadde in een enorme stortregen, is te danken geweest aan de activiteit van het K.N. M.I. De waarnemer van de meteorolo gische dienst te Eelde zag het onheil naderen aan de hand van waarnemin gen uit andere plaatsen. Ook wist hij van de rijtoer van het Koninklijk Paar Dus werd de Groningse politie gewaar schuwd, die via de mobilofoon contact opnam met de koninklijke stoet. Mede gedeeld werd. dat er zwaar weer op komst was en direct werden maatrege len genomen om de tocht zoveel moge lijk te versnellen. Om 3 minuten over zes arriveerde de stoet bij het Huis van de Commissaris der Koningin aan de Quintuslaan, een kwartier eerder dan het programma aangaf. Geen halve minuut te vroeg, want nauwelijks waren de hoge gasten binnen of de bui brak los. De.politie meldde aan het K.N.M.I.. dat deze service zeer op prijs werd ge steld en vroeg ook voor de rest van de tocht regelmatige doorgave van de weersverwachtingen. Daarom konden de Vorstelijke Gasten des avonds ook rustig in open calèche door Gruno's straten rijden. Ook in Win schoten zorgde men er voor, da-nk zij deze voorspellingen, dat men juist vóór de bui op het Winthil'terrein aanwezig De Franse premier, Bidault, heeft de vertrouwenskwestie gesteld, nadat de Nationale Vergadering, tegen de wil der regering in, een socialistisch voor stel tot verhoging der ambtenarensala rissen goedgekeurd had. De minister van financiën, Petsche, verklaarde, dat het voorstel strijdig was met de wet van Januari, waarbij de maximum-cijfers der begroting van dit jaar werden vastgesteld. Over de vertrouwenskwestie zal Za terdagochtend gestemd worden. Volgens deskundigen zou de uitvoe ring van het socialistisch voorstel de regering ongeveer drie milliard francs kosten in het lopende begrotingsjaar en in het volgende tien milliard. Bidault, die een krachtig beroep op de Kamer deed, verklaarde, dat de verschillende eisen tot loonsverhoging vaak gerecht vaardigd waren. Het was echter de plicht van de regering te zeggen wat mogelijk was. De socialisten hebben tot nu toe doorgaans met de regering, waarin zij niet vertegenwoordigd zijn, mede- gestemd. Er bestaat echter groot ge vaar, dat. Bidault's regering Zaterdag ten val wordt gebracht. De Gaullisten hebben Donderdag avond verklaard, dat zij de regering Zaterdag om politieke redenen niet zul len steunen. Indien Bidault Zaterdag wil winnen, moet hij practisch alle af gevaardigden der andere partijen, met inbegrip van de vijftig tot zestig Gaul listen verenigen tegenover de socialis ten en communisten. De Britse regering heeft gisteren be sloten het Lagerhuis te verzoeken het door haar ingenomen standpunt ten op zichte van het Plan-Schuman goed te keuren. Dit verzoek staat gelijk aan een vertrouwensvotum. Indien de regering zal worden ver slagen, zal zij bijna zeker moeten aftre den. Het kabinet vertrouwt echter op een overwinning, verzekerd als het is van de bijna volledige steun van de Laboor-fractie in het Lagerhuis, Met belangstelling heb ik het arti kel gelezen, onder bovenstaand opschrift in het nummer van uw blad van Zaterdag 17 Juni j.l. Vooral hierom, omdat lonen en prijzen nu een maal zeer nauw aan elkaar zijn verbon den, zeker niet het minst in die be drijven en ondernemingen, die zich bewegen op het terrein van de eerste levensbehoeften. Dat de 5 pet. loonsverhoging reeds weer met 2.6 tot 3 pet. was overschre den, is reeds enkele maanden bekend en dat de oorzaak hiervan wordt ge zocht in de hogere prijzen van aardap pelen, groenten, fruit, vlees en textiel. Waar dus drie van de gewraakte arti kelen tot onze bedrijfstak behoren, ligt het voor de hand. dat wij met meer dan gewone belangstelling het verloop van de prijzen, maar ook de actie en reac ties, die zich rondom deze artikelen af spelen, volgen. Uit de publicaties van de statistische gegevens blijkt telkens weer dat de cijfers wel iets, maar lang niet alles zeggen. Het zou dan niet juist zijn, wanneer men op deze gegevens uitsluitend zou afgaan om daarop een actie tot loonsverhoging op te bouwen. Het is immers vaak een verhoging van prijs voor een bepaald tijdvak of een seizoen, waarop na verloop van en kele maanden de hogere prijs weer te rugvalt tot de meer normale. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat wanneer voor de drie genoemde artikelen uit ons bedrijf nadere cijfers worden gepu bliceerd, dus over een later tijdvak, deze geheel andere uitkomsten zullen laten zien. Wij zouden dus zeggen, dat het heel verstandig is van de leiding van de K.A.B., dat zij het niet onmid dellijk op een nieuwe looneis anstuurt, maar even rustig het verloop van de prijzen afwacht, ook al doet het altijd wat cru aan, wanneer men daarbij steeds de stok achter de d^ur zet. Dit gebeurt ook thans weer wanneer men zegt: „De prijzen moeten omlaag.... anders is de verantwoording voor de regering", waaraan dan wordt toege voegd, dat men over enkele maanden deze aangelegenheid opnieuw onder het oog zal zien. Ook de heer De Bruijn weet immers dat de regering een verla ging van de prijzen zo maar niet in de hand heeft. dat de prijsstelling van verschillende factoren afhankeliik is, De heer De. Bruijn weet ook, dat de on dernemers het niet in de hand hebben de prijzen onverantwoordelijk te verlagen, omdat aan deze ook steeds hogere lasten worden opgelegd en ook voor hen de stijging van de kosten voor levensonderhoud geldt, evenals voor de arbeiders. Bovendien moeten de loons verhogingen steeds weer uit de onder nemerswinst komen, zodat ook dat zijn invloed op de prijzen laat gelden. Dat de prijzen voor de levensbehoeften die tot ons bedrijf horen, aan sterke fluctuaties onderhevig zijn, moge blij ken uit het volgende: De producten aardappelen, groenten en fruit zijn geheel onderworpen aan de gunsten van moeder Natuur. De export mogelijkheden spelen ook daarbij een belangrijke rol en wanneer er geïmpor teerd moet worden, is er steeds een be langrijk tekort aan deviezen. Ook zijn er vaak handelsovereenkomsten, waar aan de regering aandacht moet schen ken. waardoor zij, noch de handel, op de prijs van het product invloed kan uitoefenen. Wij mogen een en ander met een voorbeeld toelichten. De groente is het gehele voorjaar duur geweest, het weer werkte over het algemeen niet mede. Daar komen echter enkele zeer warme dagen en alles kwam ineens tot volle wasdom en rijpheid, want het stond er als 't ware op te wachten. Op zulk een moment komt er zoveel aan de markt, dat de binnenlandse consump tie het niet kan opnemen. De export moeilijkheden zijn nog steeds groot en zo zien we dan belangrijke hoeveelhe den naar de mestvaalt verdwijnen. Het ergste hierbij is echter dat er hierdoor een vacuum ontstaat. Daar alles geliik- tiidig oogstrijp is geworden en het dus niet over een langer tijdvak kan wor den verdeeld, is de kans zeer groot, dat er na zulk een periode opnieuw kleine In ons blad van Zaterdag j.l. plaat sten wij een artikel van een bijzon dere medewerker onder de kop „Geen nieuwe looneis, nu." Als een constructieve reactie daarop ontvin gen wij een schrijven van de heer J. G. van K ess el, voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Détailhan delaren in Aardappelen, Groenten en Fruit, dat wij hierbij onverkort opnemen. De belichting van het vraagstuk der lonen en prijzen, ge zien vanuit zijn standpunt als voor zitter van genoemde Bond, kan wel licht bijdragen tot de meningsvor ming omtrent dit moeilijke probleem. Uit de opname van dit schrijven moge men echter niet afleiden, dat wij onze mening geheel en al met die van de heer Van Kessel vereenzelvi gen. De in 1854 gebouwde vuurtoren op Schiermonnikoog heeft thans een an dere bestemming gekregen. Hij werd omgebouwd tot watertoren en dezer da gen door de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland in gebruik gesteld. Boven op de toren bevindt zich als dak een halve koperen bol, waarop een levensgrote koperen schiere monnik staat. De schiere (d.i. grijze) monniken vfbonden in vroeger tijden in 't klooster Claerkamp te Rinsumageest en waren de bezitters van het eiland Schiermon nikoog. Het geallieerde hoofdkwartier te To kio heeft vanmorgen bekendgemaakt, dat een Amerikaans vliegend reuzen- fort, type „B-29", met een bemanning van elf koppen aan boord, wordt ver mist. Het toestel, was van het eiland Goeam vertrokken voor oefenings-bom- bardementsvluchten boven het eiland Okinawa. Er worden nasporingen naar het vermiste toestel gedaan. Een viermotorig Amerikaans vliegtuig is hedenmorgen vroeg bij Bedford in de staat Virginia in de lucht in brand ge vlogen en neergestort. Vier of vijf in zittenden zijn om het leven gekomen. Wat wij doen en wensen, moet onder geschikt blijven aan ons eeuwig levensdoel. J hoeveelheden aan de markt komen, waardoor de prijzen aan de veilingen opnieuw met sprongen omhoog gaan. Wat nu de aardappelen betreft, deze zijn, tenzij de consument uitsluitend kleiaardappelen eist, in voldoende mate aanwezig en van zeer goede kwaliteit. Vergelijkt men echter de prijzen in de maanden SeptemberOctober met de prijzen, die aan de nieuwe oogst vooraf gaan. dan treft men jaarlijks een ver schil aan. Dit is ook zeer verklaarbaar. Immers, in de wintermaanden moeten de aardappelen voldoende worden ver zorgd en op tijd omgezet. Dit kost dek materiaal, arbeidskrachten, rentever lies, enz., hetgeen natuurlijk op de prijs invloed heeft. Zachte winters spelen ook hier uiteraard een belangrijke rol, daar zij de levensduur van de vroege soorten bekorten, waardoor het kwan tum belangrijk wordt verminderd. Hetzelfde geldt voor het fruit. Men heeft de laatste jaren op het gebied van de koeltechniek wonderen verricht en men gaat op dit gebied steeds verder met het doel de fruithoeveelheid over een groter tijdvak uit te smeren. Maar ook dit kost veel aan materiaal en ar beidskracht en beïnvloedt dus de prijs. De import kan slechts geschieden te gen dollarprijs en om die reden is ook het fruit in de tijd die achter ons ligt zo duur geweest, waardoor er inder daad vele gezinnen zijn waar het fruit niet op tafel is geweest. Nu kan dit alles veranderen wanneer de regering de weg opgaat die de KAB aangeeft, nl. die van het vaststellen van de prijzen, waarbij echter toch ook re kening gehouden moet worden met een behoorlijke ondernemerswinst, opdat deze categorie niet de dupe wordt ten behoeve van een andere bevolkings groep. Vervolgens kan de regering over gaan tot het geven van subsidies, zoals bv. thans nog bij de koffie geschiedt. Iedereen begrijpt echter dat, bij het kie zen van de laatste weg, daartegenover weer een bron van inkomsten moet staan om daaraan te kunnen voldoen. De meest gebruikelijke weg is het aan halen van de beiastingschroef en een andere vorm zal weer gepaard moeten gaan met veel administratiekosten, die ook moeten worden opgebracht. Eén belangrijke conclusie heb ik echter ge mist in het artikel in „Herstel" en wel deze: Dat van de KAB-leiding er bij die honderdduizenden gezinnen, waarvoor ze zegt verantwoording te hebben, een verantwoordelijkheid. die kennelijk zwaar drukt, niet méér wordt aange drongen op een juiste besteding van het gezinsinkomen. Wordt dit vaak niet zeer onoordeelkundig er. zonder overleg uit gegeven? We weten het maar al te goed, dat ons gehele volk na de oorlog onder het motto: „We mogen ook wel een beter deel van leven hebben" zich op een hoger levensniveeau heeft ge plaatst. Ik wil de voorbeelden hiervan achterwege laten, hoewel ze voor het grijpen liggen. In onze bedrijven onder vinden we dit maar al te goed. Wanneer de sla zoals enkele weken geleden door draait en men voor 10 a 20 cent een hoeveelheid kan kopen, hetgeen toch, zowel gestoofd als rauw. een niet te versmaden groente betekent met een behoorlijke voedingswaarde, dan blijkt deze onverkoopbaar. Inplaats hiervan wordt gevraagd naar bloemkool, die op dat moment 70 a 80 cent per stuk kostte. Toen veertien dagen later de bloemkool zg. in de goot lag, kreeg men te horen, dat men al zo dikwijls bloemkool had gegeten en werd de vraag naar duurdere groente herhaald. Momenteel zijn er volop kersen en aardbeien en net fruit is dus weer veel goedkoper geworden, maar het duurt niet lang of men vraagt weer iets an ders wat veel hoger in prijs ligt. Wij vragen ons af waar de grote massa dure bananen en sinaasappelen blijven, de kaspruimen en dure perziken. Onze be- drijfsgenoten kunnen hierop wel een «ntwoord geven, hetgeen zich zeker niet bepaalt tot de beter gesitueerden. Wanneer men goedkoop wil eten, dan moet men op het juiste moment wach ten en dan is er inderdaad voldoende gelegenheid, men moet dan echter de artikelen verbruiken, die op het moment volop worden aangevoerd en daardoor laag in prijs zijn. Men wil echter zo veel mogelijk variatie ten koste van een hogere prijs. Onder normale om standigheden is dit heel goed, want ook een arbeider heeft recht op zijn deel van de vruchten der aarde, maar laat hij hiervoor dan het juiste moment kie zen. De aansporing tot een juistere be steding van het gezinsinkomen heb ik dus in de boven gesignaleerde conclu sie gemist en ook bij de leiders van de andere vakcentrales blijft dit steeds achterwege. Ook van regeringszijde verzuimt men hierop met klem aan te dringen. Ook dit behoort m.i. tot de so ciale taak van de leiders, daar men ook •in de critiekste momenten daarmede steun zou verlenen aan de producenten, waardoor het kwantum menselijk voed sel dat vernietigd moet worden zou ver minderen. De ondervinding heeft ons geleerd, dat in het gehele land, de han delaren in de volkswijken lang niet altijd de slechtste klanten hebben. Wan neer dus door de verantwoordelijke leiders zou worden aangedrongen op een meer efficiënte besteding van het inkomen, dan zou het huishoudbudget nog wel zoveel kunnen worden inge schroefd, dat de 2.6—3%, die de loons verhoging achter is op de stijging der producten, zou kunnen worden inge lopen. Ik wil hiermede echter volstrekt niet beweren, dat de arbeiders zich nu maar met het minderwaardige tevreden moeten stellen en zich zouden moeten beperken tot de kruimkes van de dis, maar een meer oordeelkundige uitgave van het inkomen zou zeker gewenst zijn. Het lijkt mij daarom gemakkelijk te beweren dat men geen looneis zal stel len, maar dat de prijzen naar beneden moeten, het schijnt echter moeilijker te zijn om de arbeiders in te prenten, het loon dat zij verdienen wat zakelijker en productiever te besteden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1