Schip van „British Railways" krijgt Hollandse geschenken Eric de Noorman - Ve strijd omAetTïecte m 1 I Jjusseti neus en êippen 'UU httT)ag.Caek Van Et AAR DE STILLE MAN Per week verhuizen vijf duizend haantjes van het hok naar de braadpan Reünie van oud-strijders Overpeinzingen Mr. Spitzen vriend van Engelse Spoorwegen HET PLAN-PLESMAN Vrachtschepen aan Nederland teruggegeven FELLE BRAND IN MEUBELFABRIEK BIJ EDE Voor f 75.000schade Sa Pluimveehandel hervat Jaarlijks sterven Av2 millioen mensen aan t.b.c. Man tracht zijn vrouw te wurgen van Snorrebor f VRIJDAG 23 JUNI 1950 PAGINA 3 Afscheid N.S.-dïrectielid door PATRICK PURCELL Per jeep van Indonesië naar Rome ONDER INVLOED ACHTER HET STUUR Journalist voor de rechtbank Zestien personen dakloos Spuitinrichting uitgebrand Motorrijder verongelukt Lorelei De Vrolijke Vrouwtjes van Denham Even brood halen Knikkeren Elke zeven seconden één dode H. Don Bosco patroon van Katholieke Uitgevers Alle gedemobiliseerd en uitgenodigd Acht jaar geëist Inbrekers gearresteerd Federatie Katholieke Universiteiten Belgische gezant bij V.S.I. Geniet van de mooie daqen Het s.s. „Amsterdam" van de British Railways, dat tussen twee gewone nachtelijke tochten van Hoek van Hol land naar Harwich, in Hoek van Hol land ligt, kreeg gistermiddag hoog be zoek. De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. D. Spitzen; de President- Directeur van de Nederlandsche Spoor wegen, ir, F. Q. Den Hollander; wet houder De Roos uit Amsterdam en vele andere autoriteiten op het gebied van scheepvaart, verkeer en toerisme hebben er enige uren aan boord ver toefd om een tweetal plechtigheden bij te wonen: twee fraaie kunstvoorwer pen een van de stad Amsterdam en een van de Nederlandsche Spoor wegen die aan het schip, dat sinds 11 Juni in de geregelde vaart is, ge schonken werden, zouden officieel overhandigd worden. Mr. A. de Roos onthulde allereerst een in brons uitgevoerd reliëf, dat het wapen van de stad Amsterdam voorstelt. Het Werd gemaakt door de Amsterdamse kunstenaar W. Reyers. De Amsterdamse wethouder wees er in een korte toe spraak o.a. op, dat men een buitenge woon goed werk gedaan heeft door hier de kunst met de techniek te combineren. Ir. F. Q. Den Hollander, die een mozaïek: aanbood mevr. A. Den Hollander Schotel onthulde het zeide o.a., dat men dit had willen doen, om op echt Hollandse wijze uitdrukking te geven aan wat men voelde. Het mozaïek stelt een oud zeilschip voor, een oude loco motief, een oud stadje en een wind molen. Het werd gemaakt door de Am sterdamse kunstenaar Jan Peeters. Ir. Den Hollander hoopte, dat door dit teken van vriendschap de „Amsterdam een lang leven beschoren zou mogen zijn voor Engeland en voor de Britse Spoor wegen. Minister Spitzen sprak een enkel woord, naar hij zeide, als vriend van de Nederlandsche Spoorwegen en dus ook ais (Vervolg van pag. 1) De stemverdeling in het college van directeuren-gerCeraal zal moeten zijn overeenkomstig de bijdrage van het land De functionaris is afzetbaar wanneer 2/3 van het aantal stemmen van het parlement of 2/3 van het aan tal leden van het college de wens te kennen geven, dat hij af moet treden. Na zijn uiteenzetting heeft dr. Pies- man een kruisvuur van vragen moeten ondergaan: „Tegenover wie zal de Directeur- generaal verantwoording moeten afleg gen?" „Er zullen tal van correctieven zijn. Hij zal heus met met het land op hol gaan, maar noogstens met 7 pet.". „Hebt u dit plan al voorgelegd aan ministers van Buitenlandse Zaken? ,Tal van ministers en vooraanstaande diplomaten hebben er kennis van geno men en de reactie was: Wij kunnen er geen speld tussen krijgen; wij kunnen de fout niet zien. Ik heb het zelfs aar Z. H. de Paus aangeboden" „Houdt u wel voldoende rekening met de politieke tegenstellingen?" ,We zullen moeten komen tot een gro te "vennootschap van naties. Dit plan zal een basis moeten zijn om daarover te denken. De tijd is voorbij, dat we ons zelf moeten laten gevangen houden doo: statuten". „Houdt dit plan een prijsgeven van de nationale souvereiniteit in? „Dat staat als een paal boven water: Als u een huwelijk sluit, geeft u ook een deel van uw souvereiniteit prijs. Daten we de krachten, die in positieve zin kunnen werken toch niet uitsluiten door een of ander wetje van 1703! De geesten moeten bereid zijn. Geestelijke kracht overwint alle materiële kracht' „Brengt u dit plan tot uitvoering door middel van de ministers van Bui tenlandse Zaken?" „Ik zal de dag loven als ik van dit plan af ben! De ministers zullen echter eerst moeten weten hoe de publieke opi nie er tegenover staat. Ik ga straks ge woon weer kruien". „Gesteld, dat de publieke opinie er gunstig tegenover staat; hoe ziet u dan de ontwikkeling van dit plan?" Dan zie ik. dat er een uiting zai komen van politieke en invloedrijke figuren hier. Nederland zal dan in een gezamenlijk initiatief een belangrijke rol gaan spelen. Voor Nederland zijn de voordelen overigens evident", zo besloot dr Plesman. „Onze intelligentie en on dernemingsgeest zullen hier hun grote kansen krijgen". In de commissarissenzaal van Hoofd gebouw III (administratie) der Neder landse Staatsspoor te Utrecht zal op 30 Juni a.s. voor particulieren de gele genheid bestaan afscheid te nemen van de heer G. F. H. Giesberger, die op 1 Juli zal aftreden als directielid der N. S. De heer Giesberger verkreeg vooral grote bekendheid tijdens de oor logsjaren, toen hij als bemiddelaar op trad tussen de Spoorwegen en de De- zetter, doch tevens in voortdurend con tact stond met de vrije wereld. Bijzon dere verdiensten verwierf hij zich spe ciaal als een der leiders van de spoor wegstaking. vriend van de Engelse Spoorwegen! „Ik bezoek veel schepen," aldus de minister. „Ik zou mezelf een expert in het bezoe ken van schepen willen noemen. Ik blijf er dan ook op tot het vertrekt! Dit schip is echter wel een zeer mooi schip." Hij wenste de British Railways daarmede proficiat en hij hoopte, dat dit schip veel vrienden van Holland naar Enge land zou brengen en omgekeerd. Namens de Railway Executive aan vaardde mr. V. Barrington-Ward de ge schenken. Naar U.P., meldt zullen de 8000 ton metende vrachtschepen „Tawan Maru' en „Sumira Maru" aan Nederland worden teruggegeven als gevolg van de verzoeken, die de Nederlandse missie te Tokio gericht heeft tot de S.C.A.P., die het beheer over de beide schepen op zich génomen had aan het einde van de oorlog. De „Tawan Maru" en de „Sumira Maru" onderhielden vroeger de dienst tussen Singapore en Java. Vier onlangs gedemobiliseerde Neder landse soldaten zijn in een jeep van Indonesië uit vertrokken om naar Rome te pelgrimeren. Zij hopen in de loop van September in de Eeuwige Stad aan te komen. In de afgelopen nacht is een gedeelte van de meubelfabriek der firma Huibers en Van Beek, in de buurt van Wekerom, gemeente Ede gelegen, door een felle brand in de as gelegd. De vuurgloed trok de aandacht van een in de buurt wonende landbouwersvrouw, die was opgestaan om een klein kind te helpen. Zü alarmeerde haar huisgenoten, waarna pogingen werden aangewend de brand met emmers water te blussen, hetgeen echter onbegonnen werk was. Ook politie en brandweer waren ge waarschuwd en het gelukte de blussers uiteindelijk het kantoor en een gedeelte van de meubelwerkplaatsen voor het vuur te behoeden. Het middelste ge deelte der fabriek, met de kostbare ma chines, brandde uit. De aangerichte schade beloopt, naar schatting, een be drag van f 75.000. Het bedrijf was op beurspolis, doch laag verzekerd. Tijdens het voorlopig naar de oorzaak van de brand ingestelde onderzoek is gebleken, dat zich Donderdagavond laat nog personeel voor werkzaamheden in het gebouw bevond. Een der firmanten was omstreeks middernacht in het be drijf ter controle van een electromotor, die overdag warm was gelopen. Het De bekende journalist H. L., die enige tijd geleden terecht stond wegens het besturen van een auto, terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde, was tegen dit vonnis in hoger beroep ge gaan. Gistermorgen werd zijn zaak op nieuw door de Haarlemse Rechtbank behandeld. Na een zeer uitvoerig getui genverhoor kwam vast te staan, dat ver dachte op de avond van 29 Maart in zes uur tijds drie borrels, een derde fles champagne, een derde fles rode wijn en een half glaasje cognac had gedronken. Daarna was hij in zijn auto gestapt om de twee dames, met wie hij op Duin en Kruidberg had gedineerd, naar huis te brengen. Aanvankelijk volkomen nor maal, was hij op de Mollaan erg snel gaan rijden en had zodoende de bocht naar de Bloemendaalseweg te groot ge nomen. Hiervoor aangehouden, werd hij naar het politiebureau vervoerd, waar hij weigerde een bloedproef te onder gaan. In zijn conversatie met de Bloe- mendaalse politie was L. tamelijk on welvoeglijk geweest. Voor de politie rechter was hij voor dit feit al eerder veroordeeld tot een boete van vijftig gulden. Hoewel verdediger en L. zelf herhaal delijk wezen op de heftige gemoedstoe stand van verdachte en er zelfs een me disch advies werd overgelegd inzake zijn bestand-zijn tegen alcohol, vond de Officier, mr. Van der Valk-Bouwman, een straf van een maand hechtenis plus intrekking van het rijbewijs gedurende de tijd van een jaar, toch niet te hoog. De verdediger bepleitte vrijspraak op grond van het feit, dat hij openbare dronkenschap niet bewezen achtte. Uitspraak 6 Juli, half tien. wordt mogelijk geacht, dat de brand door kortsluiting is veroorzaakt. Gisteren is brand uitgebroken in de voormalige marechausseekazerne te En schede, welk gebouw sedert geruime tijd werd bewoond door drie gezinnen en een alleenwonende vrouw. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen en wist de brand tot de zolderverdieping te beperken. Deze brandde geheel uit. In totaal zijn zestien personen dakloos ge worden. Hedenmorgen half tien brak brand uit in de fabriek van. stalen meubelen „Etes- mi", gevestigd aan de Heuvel te Tilburg. Terwijl men in de spuiterij bezig was met het vernissen, deed zich een ont ploffing voor, tengevolge waarvan een felle uitslaande brand ontstond. Pogin gen van het personeel om het vuur met schiumblusapparaten te bestrijden, faal den. De gealarmeerde brandweer tastte aanvankelijk het vuur eveneens met schuimblussers aan met het oog op de gassen, die zich ontwikelden. Naderhand bestreed men het vuur met acht stralen en ongeveer een half uur later was men de brand meester. De spuitinrichting brandde totaal uit. De 20-jarige J. v. d. K. uit Stouten- burg reed vanmorgen met zijn motor op de Hessenweg aldaar in de richting Amersfoort, toen uit een zandweg een melkwagen de weg opreed, v. d. K. trachtte uit te wijken en kwam terecht in een greppel naast de weg, tengevolge waarvan hij de macht over het stuur kwijt raakte en in volle vaart tegen een telefoonpaal botste. Hij is aan zijn ver wondingen kort daarop overleden. 111. Schril schreeuwend jaagt Baldon zijn rijdier vooruit. Enkele krijgers springen toe om hem tegen te houden, doch de angst doet de roofridder ieder gevaar vergeten en verleent zijn slagen reuzenkracht. Zij vallen neer eer zij hem enig letsel kunnen toebrengen. Dan daveren de hoeven van zijn paard de slotbrug over. Baldon! Blijf staan!" Het bevel van de Noorman klinkt luide boven het verwarde geschreeuw van zijn mannen uit. Hij is de enige die op dat ogenblik de toestand overziet. Razend snel rukt hij zijn boog te voorschijn en spant de pees. Maar Baldon's verhitte geest onderschat ieder gevaar. Voor hem ligt de vrijheid dat is het enige wat nog voor hem telt. Voor de laatste maal, Baldon! Halt!" Eric's stem is vast. De hand welke de pijl richt trilt niet het minst. De NoatP^rtan weet dat hij zijn verraderlijke doodsvijand thans niet meer zal laten ontkomen. De maat is vol. Als een laatste, zwijgende aanklacht liggen de stille geètalten van zijn getrouwen achter hem geveld onder de onverhoedse slagen van de roofridder. Thans Het liet zich aanzien, dat het verhod om pluimvee te vervoeren spoedig moei lijkheden met zich mede zou hrengen, omdat de pluimveehouders met hun overtollig pluimvee bleven zitten. Van daar dat de kring BameveldScherpen- zeel van de Stichting voor de Landbouw er na de nodige goedkeuringen is toe overgegaan op een mestbedrijf te Stroe een centrale pluimveeslachtplaats in te richten. Gisteren konden de pluimvee houders voor het eerst het pluimvee, dat ze wilden laten slachten, aangeven. De plaatselijke bureauhouder had in één uur tijds voor twee weken voldoende aanmeldingen. Voorlopig komen alleen zwaardere „Ik weet niet, wat moet dat beduiden, dat ik zo treurig ben, een sprookje uit oeroude tijden, dat wil mij niet uit de zin". Zo dichtte eens Heinrich Heine en ge neraties Duitsers en hoempa's hebben het sindsdien met een brok in de keel gezongen en gespeeld, ook toen het Nazi-bewind nog in volle glorie heerste, en dat niettegenstaande Heine geen Ariër was. Want even dierbaar als de onsterfelijke keizer Barbarossa, wiens baard in de Kyffhauser door blijft groei en, is aan het romantische Duitse hart de blonde maagd Lorelei, die op de ge lijknamige rots in de Rijn, haar gouden haar heet te kammen, dierbaar. De communisten bedreven dan ook geen onhandige propaganda, toen zij be weerden, dat de Amerikanen het plan koesterden in geval van een oorlog de Lorelei op te blazen. De Amerikaanse Hoge Commisaris heeft echter catego risch verklaard, dat dit een boos verzin sel is en dat de Lorelei ook in oorlogs tijd ongerept zal blijven. Indien echter ooit de Russen het Rijnland zouden be zetten, zal Lorelei wel als fabrieksar- Adverten tie Bruxelles Kermesse 125 gram 29 ets. 53 Toen hij in de stoel zat met nietszeg gende ogen starend naar de grijs wor dende as, geen acht slaande op Packey's gedwongen geklets, vond Peter O'Dea zichzelf in diep gepeins verzonken over het rode haar, over het witte voorhoofd, over de slanke, lachende hals, die hem in verrukking gebracht hadden op een Julimorgen, lang geleden, toen Tessie Fogarty vrolijk en opgewekt zijn klas lokaal ié Cariglea was komen binnen stappenzij was binnengestapt in zijn klas en in zijn hart, om vanaf die dag voortaan over beide te regeren... Lachën- de hals... lachende stem? Waar had hij die zin vroeger gehoord? O, het was het lied, dat Fonsy over haar gemaakt had, Fonsy's huwelijkscadeau!.... Heldere lachende stem?.... Zachte, lachende stem?.... Rijmde het niet als volgt? Heldere, lachende stem Hart, zo zorgloos blij Ogen als een diamant Haren als de zon in Mei Voorhoofd zo voornaam en blank Lippen, fris en zoet voor mij, Carriglea, en de heldere, lachende stem. Peter zocht in zijn tranen omfloers te herinneringen, om zich af te vragen wat het was geweest, dat Packey Regan gezegd had. Iets over vrede en vredes- geruchten. Iets over dienstplicht of ver kiezingen. Een afgezaagd gezegde over vrijheid van de man in de straat. Hij hoorde vaag, als in een droom, de naam van Jer Coady. Zelfs dat vermocht zijn interesse niet te wekken, en hij keerde terug naar de herinneringen, naar de gedachten aan zijn Tessie, de Tessie, die hij pas vrij korte jaren geleden ge trouwd had Zachte lachende stem Hals van een zwaan Glimlach als een zonnestraal Kuiltjes, die in je wangen staan Wenkbrauwen als een ijle boog Hert, in 't licht vart de maan. Carriglea en de zachte, lachende stem. ....Boven het gefluister van het vuur, boven het gedempte geroezemoes van Packey's stem, boven de voetstap pen van de voortijlende wind daarbui ten uit, kon Peter de plechtige woorden horen van de priester, die hun huwelijk had ingezegend en de echo van hun eigen antwoordende stemmen.... „In rijkdom",in rijkdom"in ar moede"„in armoede"„en in gezondheid"„tot de dood ons scheidt." Hij kon opnieuw de hete stra ten van Dublin zien, besmeurd met mensenbloeden daarna scheen het stof van die straten in de grote stad zich op een vreemde wijze te vermen gen met het stof, dat zo rijkelijk opge worpen was door de auto, die hem na hun wittebroodsweken thuis had ge bracht, met het stof van de wagen, waarin hij Markie ten doop had gedra gen, met het stof van de auto, die de beroemde long-specialist teruggereden had naar het een of ander herenhuis op Fitzwilliam Square, na Tessie's doodvonnis uitgesproken te hebben. Zoete, lachende stem. Dé malse zomerregen, fijn Doet mij steeds gedenken Je zoetheid als de witte wijn, De glimlach van je ogen Doet vergeten alle pijn Carriglea en de zoete, lachende stem. .Peter O'Dea snikte luid, daar waar hij zat in zijn stoel naast het vuur, zo dat Packey Regan snel een eind maak te aan zijn gewauwel, en weer heerste de stilte in de donkerwordende keu ken. Opeens riep Kitty vanaf de overloop boven de trap; door haar anders zo zachte stem klonk nu een vreselijke toon van gejaagdheid. „Peter!" riep ze. „Peter! Vlug. Pe ter! Ik ben bang dat ze sterft! Packey loop hard naar de kapel voor een pries ter!" Hij vloog de trap op, verbaasd over zichzelf, dat hij zich zo koud en kalm voelde. Toch, op het laatst, ont zonk hem de moed, en hij bleef, een ogenblik aarzelend, voor de slaapka merdeur staan. Daarbinnen las de oude Mevr. Fo garty het gebed voor, waarvan Tessie boven alle andere had gehouden. De vermoeide stem strompelde voort on der een vloedgolf van tranen, maar de ouderdom en de smart verhoogde slechts de milde glorie van de litanie van de H. Maagd, zodat Peter, door de beidster in de wapenindustrie te werk worden gesteld. En dan zal zij op haar beurt met een brok in de keel zingen: „Ik weet niet, wat moet dat beduiden, dat ik zo treurig ben". Veertig echtparen werden dezer dagen te Denham in Engeland overgetrouwd. In de Anglicaanse huwelijksformule dient de bruid te verklaren: „Ik wil ge hoorzamen", maar de veertig vrouwtjes hadden de eerste keer alleen maar „Ik wil" gezegd en het „gehoorzamen" arglistig ingeslikt. Begrijpelijkerwijze namen de mannen met dit al te veel zeggend verzwijgen geen genoegen. Daarom werd er overgetrouwd. Nu maar hopen, dat de vrolijke vrouwtjes van Denham zich evenzeer aan haar woord zullen houden als haar echtgeno ten het haar deden. In 1907 zou de 23-jarige Ewald Buchotz in Milwaukee (V.S.) even voor zijn moeder brood halen. Dezer dagen is hij eerst als 66-jarige man teruggekeerd. In plaats van brood te kopen klom Ewald indertijd op een goederentrein om in de graanstreek vy^rk te zoeken, zoals hij vertelde. „Waarom ben je thuis gekomen?" vroeg zijn stokoude moeder. „Och, ik voelde me de laaste dagen een beetje eenzaam en daarom besloot ik maar eens te gaan kijken, hoe ze het thuis maakten", antwoordde Ewald, die nog altijd vrijgezel is, laconiek. Geen jongen, die je om een boodschap kunt sturen! In New Jersey in Amerika wordt jaar lijks een nationaal knikkertournooi ge houden. De Amerikaanse knikkeraars hebben nu besloten de knikkerkampioe- nen van Rusland en de Russische satel lietstaten uit te nodigen om het volgend jaar aan hun tournooi deel te nemen, omdat zij, zoals zij zeggen, in nauwer contact willen komen met de kinderen van andere landen „niettegenstaande de volwassenen in de koude oorlog schijnen te moeten modderen". De knikkerende kinderen in New Jer sey schijnen nog niet te weten, dat het de volwassenen niet om het spel. maar om de knikkers te doen is gewoonte van jaren, zichzelf de ant woorden hoorde herhalen. ..Zetel der Wijsheid.Bid voor ons .Oorzaak van onze blijdschap.Bid voor ons ...Mystieke Roos.. Bid voor ons ...Toren van David.. Bid voor ons Gulden HuisBid voor ons ..Ark des Verbonds.. Bid voor ons ..Poort des Hemels.. Bid voor ons .Morgenster.Bid voor ons. „Peter", zachtjes riep Kitty nogmaals Zich vermannend, stiet hij de deur open, liep onhoorbaar op zijn tenen naar binnen. Hij kon de smart met klamme vingers om zijn hart voelen knellen om zijn keelHij kon zijn vrouw zien in haar laatste doodsstrijd, trachtend naar hem te glimlachen vanaf de plaats waar zij lag, ginds achter de kaarsvlam En hij kon nu geen enkel woord van de litanie meer horen. Zijn hersenen konden niets meer verwerken, niets dan de rondwarrelende regels van het lied, dat Fonsy Farrell geschreven had, om haar bruiloft op te luisteren. Heldere lachende stem Haren als de zon in Mei Glimlach als een zonnestraal Doet vergeten alle pijn, Carriglea en de zoete lachende stem. DERDE DEEL De Kroonprins HOOFDSTUK I Peter O'Dea, toch al teruggetrokken van aard, voordat hij zijn Tessie ver loor, werd, vanaf die dag, een opnieuw aan ernst en zwijgzaamheid overgele verd mens. Wordt vervolgd soort jonge hanen in aanmerking. Per week zullen ongeveer vijfduizend haan tjes geslacht worden, maar de commissie van toezicht van genoemde kring is drukdoende dit aantal op te voeren. De prijzen zijn lager dan de pluimveehou ders wel wensen. Dit is een gevolg van het feit, dat de haantjes niet gemest mogen worden en voor de export wei nig of in het geheel niet gevraagd wor den. Overigens betekent een en ander, dat in zekere zin de handel hervat is. Het geslachte pluimvee wordt normaal door de poeliers gekocht, slechts moeten maatregelen tegen uitbreiding van de pseudo-vogelpest in acht genomen wor den. Deze breidt zich in de gemeente Bar- neveld nog steeds uit, zy het gelukkig langzaam. Het aantal direct besmette bedryven zal thans tegen de dertig lo pen. Juist één procent van het totale aantal. In het dorpje Renswoude bij Bameveld is uit voorzorg ook een op- hokgebod afgekondigd. Te Ottersum is op het bedrijf van de landbouwer K. eveneens vogelpest ge constateerd. Nadat negentig dieren wa ren gestorven heeft men de rest van de kippenstapel verbrand. Volgens een conservatieve schatting sterven er jaarlijks in de gehele we reld vier en een half millioen personen aan tuberculose, dat is één dode in iedere zeven seconden, aldus dr. C. van den Berg, directeur-generaal voor de internationale volksgezondheid, tijdens zijn rede in de congreszaal van de na tionale tentoonstelling „Mijlpaal 1950" te Arnhem. De Wereldgezondheidsorganisatie houdt thans een enquête over de stand van zaken op het gebied van de tubercu lose, teneinde te beoordelen waar de grootste behoeften aan hulpverlening bestaan en hoe daarin het best kan worden voorzien. Medewerking wordt verleend aan de grootscheepse actie, die door het Kin dernoodfonds in samenwerking met een drietal Scandinavische organisaties is ondernomen op het gebied van de vac cinatie tegen tuberculose, n.l. de B.C. G.-vaccinatie. Van de omvang van deze actie en van het karakter der medewer king van de Wereldgezondheidsorgani satie gaf spr. een uitvoerige uiteenzet ting. Bij Apostolische Breve heeft de Hei lige Vader de Heilige Don Bosco uitge roepen tot patroon van de katholieke uitgevers. zal er gerechtigheid gedaan worden. „Hierbij oordeel ik u, Baldon! Ontvang uw straf...!" Eric's woorden worden onmiddellijk gevolgd door èen snijdende kreet. Midden in zijn ren is het of een onzichtbare hand Baldon terzijde werpt. Krampachtig heft hij de armen. En terwijl zijn zwarte mantel wijd uitwaait stort de roofridder zijdelings uit het zadel en tuimelt neer van de slotbrug. Wanneer de Noorman het midden van de brug bereikt is een hevige beweging in de gracht het enige wat hij nog ziet. Zwijgend kijkt hij toe hoé grote kringen zich over het donkere water uitbreiden. Voor altijd sluiten de golven zich boven hel lichaam van de man, die gedurende zijn bestaan een spoor van leed en verraad achter zich heeft gelaten. Even treft Eric de sombere symboliek van dit einde. „Zo sterft een verrader," mompelt hij zacht. „Een pijl in z'n rug en begraven in het zwarte water. Een leven zonder eer; een dood zonder grootheid. De goden kennen rechtvaardigheid De commissie tentoonstelling „Met Inns Bemhard op reis" bericht ons dat voor de reünie van oudstrijders op j 1 a-s- te Utrecht, waarvoor alle gedemobiliseerden uitgenodigd zijn, zich een commissie van aanbeveling gevormd heeft, bestaande uit de gene raal majoor der mariniers De Bruyne en de generaais-majoor der K.L. Van Dürst Britt, Engles en Baay. Inschrij vingen kunnen tot 24 Juni gezonden worden aan kapitein Rietveld, Lucas Bolwerk 12, Utrecht. Het is onmogelijk geweest alle gedemobiliseerde militai ren persoonlek uit te nodigen, zodat de commissie iedereen verzoekt dit bericht te willen doorgeven aan belanghebben den. Voorts organiseert de commissie in samenwerking met de Rijksarbeids- bureaux, de Stichting Landverhuizing Nederland en de verschillende emigra tiecentrales op 28 Juni een emigratie- avond in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht. Aanvragen voor uitnodigingen kunnen gericht worden tot het bu reau tentoonstelling, Jaarbeursgebouw Utrecht. Een uitgave, waarin men alle gegevens over emigratie kan vinden, is tevens in voorbereiding en op de ten toonstelling bij de emigratiestand ver krijgbaar. Voor de rechtbank te Den Haag, ge presideerd door mr. A. Ikman van Burck, heeft J. Z. uit Leiden terecht gestaan, wien poging tot moord door wurging op zijn echtgenote ten laste was gelegd. Verdachte, die reeds meer malen wegens openbare dronkenschap met de politie en justitie in aanraking is geweest, had na zijn daad tegenover de politie verklaard, zijn vrouw van kant te hebben gemaakt. Zodra hy hoorde, dat zijn poging mislukt was, zei hij het wederom te zullen doen. De Officier wees erop, dat verdachte feit en intentie erkend had. Z., die geen berouw vertoont, al zegt hij nu „geen interesse meer in een moord te hebben", geeft blijk van een bedenkelijke mentaliteit. Volgens het uitgebrachte psychiatrische rapport is verdachte, die verminderd toerekeningsvatbaar is, een gevaar voor de samenleving. De Offi cier, die zich met de conclusie van de psychiater kon verenigen, meende toch dat Z. behoorlijk gestraft diende te worden. Hij eiste daarom een gevange nisstraf van acht jaar en terbeschik kingstelling van de regering. De Tilburgse recherche heeft een se rie inbraken tot klaarheid gebracht, die de laatste drie maanden in Tilburg en andere plaatsen van Noord-Brabant werden gepleegd. Een tweetal personen is in verband hiermede aangehouden. Het zijn de 31-jarige scheepskapper A. H. J. H. te Amsterdam, afkomstig uit Tilburg, en de 21-jarige havenventer H. E. L. W. te Haarlem. 1 riiiiiiiiniiiiiiiiiiMiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiniT „Onze Leida is onderlaatst naar de gala-avond in het vogelpark Avifauna te Alphen aan de Rijn geweest ter ge legenheid van de opening van het nieuwe grote paviljoen," vertelde Snorrebor. „Het heeft me een aardige hap centen gekost. Onze Jan, je weet wel. die uit Indië. is met haar meege gaan." Leida, die al zesentwintig is, al geeft ze zich uit voor tweeentwintig, heeft sproeten als een kievitsei, maar bij haar zelfgemaakte grasgroene avondjurk valt dat niet zo op. „Heeft ze pleizier gehad?" infor meerde ik belangstellend. „Dat gaat wel, al is de avond een beetje in het water gevallen. Het stortregende, zodat alles naar binnen moest, ook het Ballet van de Lage Landen en Dolf van der Linden met z'n Metropole-orkest. Het was er zo tjokvol, dat ze geen bliksemheeft kunnen zien, maar gehoord heeft ze genoeg. Het zijn me daar maar slechte onguren in Avifauna." „Onguren?" „Ja, je weet wel die kerels bij de Romeinen die uit de vlucht van de vogels het weer en de toekomst voor* spelden." „O, je bedoelt auguren." „Juist," zei Snorrebor. „Auguren. D'r zijn in Avifauna zeker te veel vogels. Ze kunnen d'r niet meer uit wijs. Rn koud dat ze het er heeft gehad. Het tochtte in die tent als in een pendop- po, zei onze Jan. Maar later hebben ze gedanst en toen had ze het er best naar haar zin." „Durf je je dochter zo maar in zo'n gelegenheid laten dansen?" „D'r waren een paar geestelijken onder de gasten," vertelde ze, „dus het was om zo te zeggen zo goed als in Rooms verband." „En heeft ze er geen jongen opge daan om mee te trouwen?" „Och, onze Leida is een vliegende vogel, die nooit wat vangt, en in Avi fauna had ze concurrentie van te veel vogels, begrijp je?" zuchtte Snorre bor mismoedig. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 21 Juni Bij Apostolische Breve heeft de Hei lige Vader een Federatie gesticht tussen alle katholieke universiteiten der wereld en vastgesteld, dat de statuten van deze federatie zullen worden uitgevaar digd door de Congregatie van de Semi naries en de Universiteiten. De B^eva herinnert aan .de onophoudelijke zorg van de Kerk voor de verschillende stu diecentra door de eeuwen heen. De Belgische consul-generaal te Dja karta, P. van der Stichtelen, is benoemd tot Belgisch gezant bij de regering der Verenigde Staten van Indonesië. Het stond als een paal boven water, dat mijn vriend Piet een artist was, een geniaal artist, op het gebied van kar peren. Mocht ik hem al de baas zijn in het vissen met kunstaas, met karperen was hij mijn meerdere, en leermeester. Wat je noemt een ras-karperaar. Niet alleen bezat hij een engelengeduld, maar ook een soort instinct gepaard aan vernuft en dat alles stelde hem in staat op slechte dagen toch nog altijd één of twee karpers te bemachtigen, terwijl andere hengelaars zonder een enkele keer beet gezien te hebben huis waarts moesten keren. Wanneer het echter zo'n dag was, waarop over het algemeen goed gevangen werd, dan kon aan het einde van zo'n dag Piet toch altijd twee karpers meer vertonen dan één van de anderen. Toch had hij geen geheim recept van een wonderdeegje en evenmin kweekte hij zelf zijn wormen Wei was hij erg secuur op het koken van de aardappelen, waarmee hij viste. Dit was dan ook een werkje, dat hij geen an der zou toevertrouwen. Niet te zacht mochten ze wezen, maar ook nie.t te hard, vooral niet te hard Maar ja, elke hengelaar weet wat een teer punt aardappelen zijn en hij zal er de nodige zorg wel aan besteden. Ook ik wijd mijn bijzondere aandacht aan dit alom bekende vangmiddel. Het vorige jaar is het Jan echter gepas seerd, dat hij, tot zijn eeuwige schande, zijn aardappeltjes had vergeten en hij, bi; de waterkant gekomen, mij moest vragerf er hem een paar af te staan. Niet zonder trots hoorde ik hem zoiets als „net mooi" mompelen. Ook die dag toonde hij zijn meesterschap door een betere vangst. Neen, aan die soort dingen ligt het hem niet: het ligt aan Piet zelf. Het ligt aan de manier, waarop hij zijp ogen ide kost geeft en zijn hersens laat wer ken. Neem bijvoorbeeld de manier, waarop hij vorig jaar op een snikhete zomermorgen twee karpers van om en bij elf pond verschalkte. Wij visten die dag in een druk bezochte veenplas in het Noorden de.s lands. Iedereen vist daar met aardappel en met lijnen en haken variërend van nor maal tot zeer zwaar en altijd zo ver mogelijk van de kant af. De leus daar luidt: „Hoe langer hengel hoe beter". Er groeit ter plaatse geen riet langs de wallekant, die recht en gelijkmatig van hoogte, is, terwijl er ongeveer een me ter water staat. Van donker af hadden we er geze ten en om negen uur had niemand, en er waren naar schatting zeker wel 25 hengelaars, een stootje gezien, zelfs Piet niet. Toen werd het hem te machtig; hij lichtte de haak uit het water en schoof achteruit. Het 35/100 nylonnetje met gesmede haak en lange Rotterdam mer werd op een rekje gewonden en verdween in zijn tas, terwijl de aard appelen eenzelfde lot ondergingen. Van een brasemtuig werd twee meter 18/100 nylon afgesneden en uit Piet's binnen zak kwam een envelopje te voorschijn, dai schijnbaar reserve-haakjes bevatte. Piet liet zijn keus vallen op een goud haakje, zo eentje als de meeste mensen zouden gebruiken om voorn of brasem te vangen. Het haakje kwam aan het dunne nylonlijntje te zitten, vat op zijn beurt bevestigd werd aan de zijden lijn van de reel. Toen werd aan de haak Advertentie een grote pluim gedrukt, totaal verdween. Alles was nu in gereedheid. Tk wacht te om te zien, hoe Piet het wilde aan leggen om zo, zonder pen en zonder lood in te leggen. Dit gebeurde echter niet, althans niet, zoals ik vermoed had. Hij schoof niet terug naar de water kant, maar bleef er integendeel een heel eind vandaan en hij tilde het pluimpje net over de grashalmen heen en liet het nog geen halve meter uit de kant op het water zakken. Daar bleef het even aan de oppervlakte drijven, doch al gauw werd het vochtig en zwaar en begon het langzaam te zinken, totdat het de bodem bereikt had Luchtiger dan op deze manier zal er' wel nooit een aasje op de grond gelegen hebben- Het is dan ook alleen maar mogelijk m stilstaand water bij bladstil weer Maar dit nu tekende Piet ten voeten uit. Hij had begrepen, dat de karper in zo r plas zelfs in eer. overmoedige bui wantrouwend al die zware lijnen en stukken aardappel bekijkt en nu, door de warmte traag en zo mogelijk nog argwanender, helemaal niet te vangen was op de gewone manier. Piet's variant had tot resultaat, dat hij drie keer beet kreeg, waarbij hij twee karpers ving en er één verspeelde, doordat het haakje uitboog. Dit laatste was jammer, doch van geen belang. Driemaal immers had hij zijn lijn zien straklopen en evenzoveel keren had hij eer karper vastgetikt. Hij had de strijd kunnen aanbinden met vissen, die zich vrijuit konden geven in het gevecht door de lichtheid van onderlijn en haak. Dat hij er desondanks toch twee exemplaren in zijn schepnet kreeg en nog wel op een dag, die door andere hengelaars als „hopeloos" werd be schouwd, deed mijn respect voor zijn vindingrijkheid en vakmanschap als hengelaar nog toenemen. D.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3