Belevenissen van de struisvogel Rasmus Of: O Wij luisteren naar Wij scheppen een Europese gemeenschap" ZEEUWS OORLOGSMUSEUM WORDT IN MIDDELBURG HEROPEND Van der Meer leidt Engeland-Chili Ned. ploeg voor Tour de France jmd BAAD VAN EUROPA DRINGT AAN OP SAMEN SMELTING MET RAAD VAN MINISTERS Stichting van informatiecentrum wenselijk Ierland krijgt bijval van Nederland „ONBEKENDEN" IN DE ATLANTISCHE RAAD De parlementsleden zijn niet immuun Arbeider vastgezogen in blauwe klei Weer twaalf jaar geëist tegen arts r Monnet op de Parijse conferentie over de nationale souvereiniteit Maquette over inundatie van Walcheren VRIJDAG 23 JUNI 1950 PAGINA 5 Staking in België geëindigd .Bonn" is boos Wellicht spoedig verloving van Prinses Margaret Door vrienden gered Waterwegenwet in Geanimeerde debatten STATISTIEK VAN HET HUISHOUDBOEKJE Militair verdronken Examens scheepvaartcongres Dagelijks kinder verhaal door Clevin S®llÜSi Miü ÉÉfeK' m V - r m l 4 Protestanten in Italië wensen gelijke rechten Shell-rit gestart STOFZUIGER EM FIETS ALS TECHNISCH HULPMIDDEL Dertigste Kaagweek van 21 t/m 25 Juli Z.-Slavische schakers starten goed te Utrecht Te Zandvoort om „Grote Prijs van Nederland" Draverijen Scheveningse Strandweg Nat. waterpolotournooi BARTALI NIET IN TOUR DE FRANCE KEES DE RUYTER NAAR AMSTERDAM MARKTEN Scheepvaartberichten De Commissie voor Algemene Zaken van de Baad van Europa, die momen teel te Straatsburg in vergadering bijeen is, heeft gisteren aangedrongen op samensmelting van de Baad van Ministers van de Organisatie voor de Euro pese Economische samenwerking en de Europese Baad. De commissie houdt ïicb bezig met het opstellen van een politiek rapport, dat tijdens de plenaire sitting van de Assemblee in Augustus ter tafel zal worden gebracht. Tezelf dertijd besloot de commissie aanbevelingen te doen om het werk van de linesco, de internationale arbeidsorganisatie en de Brussels Pact-organen met dat van de Baad van Europa te coördineren teneinde dubbel werk te voor komen. De fusie van de beide bijna identieke ministeriële raden van de Baad van Europa en de O.E.E.C. moet vóórdat de Marshallhulp in 1952 afloopt tot stand gekomen zijn, zo meent de commissie. Isnden, waaronder de Nederlandse afge vaardigde jhr. mr. M. van der Goes van Waters. hi de resoluties wordt o.a. aangedron gen op de stichting van een informatie centrum, in samenwerking met de OEEC, voor het verstrekken van inlichtingen over de exportmogelijkheden van sur- plus-gocderen en over de importbehoefte van de verschillende landen. Verder wordt voorgesteld de co- mité's van de Assemblée beurtelings in de hoofdsteden van de verschil lende ledenstaten te laten ver gaderen, om de publieke interesse in de werkzaamheden van de Raad van Euro pa te verhogen. Ierland wil voorts de voorstellen van de Assemblee, waarover het Comité van Ministers het niet eens ka,n worden, opnieuw in overweging laten nemen. In een andere resolutie besloot de commissie aan de Raad te verzoeken net statuut te wijzigen in die zin dat in het vervolg discussies betreffende de fensieve, politiek, sociale en economi sche vraagstukken niet meer buiten de competentid van de raad zullen vallen. Strategische en technische defensie- Vraagstukken zullen buiten de jurisdictie Van de raad blijven. Deze voorstellen Werden gedaan in het rapport dat Woensdag door de Franse gedelegeerde Mollet aan de commissie werd voorge legd. Mollet stelde voor over te gaan tot Vorming van een supranationaal li chaam en een Europese uitvoerende Slacht. De commissie heeft als voornaamste taak een plan op te stellen voor de ple naire zitting voor uitbreiding van de fnacht van de Raad van Ministers en van de jurisdictie van de Europese As semblee, zonder hierbij in onmin te ge raken met de Britse delegatie die zich hiertegen verzet. Ierland heeft voorgesteld een aantal resoluties op te nemen in de agenda van de tweede zitting van de Consulta tieve Assemblee van de Raad van Euro- Pa, die op 7 Augustus te Straatsburg Wordt geopend. De Ierse delegatie, die slechts uit vier leden bestaat, heeft zich reeds verzekerd van de steun van ver scheidene gedelegeerden van andere De Atlantisch Pact-landen hebben, naar gisteravond bleek, afstand gedaan van vroegere plannen om van de Raad Voor het Noord-Atlantisch Pact een lichaam te maken, waarin de hoogste vertegenwoordigers van de verschillen de landen zitting hadden. In plaats daarvan werd een groep mannen be noemd die weinig zeggenschap zullen krijgen. President Truman's keuze van een onbekende man uit Missouri kwam als een verrassing voor geheel West- Europa. Truman gaf in dezen de toon aan en de andere landen volgden. Charles M Spofford, een volkomen onbekende grootheid in Europa, is wel het tegendeel van het Europees verlan gen naar een Amerikaan van groot for maat, die de scepter in de raad van af gevaardigden zou kunnen zwaaien. Noen op het Britse, noch op het Amerikaanse, noch op het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken werd de naam Spofford ooit eerder gehoord en zelfs de Ameri kaanse vertegenwoordigers in het bui tenland wisten niet wat zij van deze benoeming moesten zeggen. Ook de Britse vertegenwoordiger is geen inter nationale persoonlijkheid. Benoemd werd Sir Frederick Hoyer Milar, die momen teel diplomaat is te Washington. De drie weken oude staking van 80.000 Belgische textielarbeiders is gisteren ge ëindigd. Volgens een overeenkomst, die gistermiddag in Brussel is gesloten, zul len de arbeiders Maandag weer aan het Werk gaan. De stakers hadden een loons verhoging geëist van 8 procent; gisteren Werd men het eens over een verhoging van 3 tot 5 procent, afhankelijk van het loon. Bovendien werd de productietoe slag verhoogd van 10 tot 15 procent van het salaris. Ongeveer 4000 arbeiders van de Bel gische scheepswerven, die meer dan een maand geleden het werk neerlegden, hebben besloten vandaag eveneens het Werk te hervatten. De staking had ten doel de looneisen te ondersteunen. Naar Verluidt is overeenstemming tussèn Werknemers en werkgevers bereikt. Een geallieerd besluit dat de West- duitse parlementaire afgevaardigden niet immuun zijn voor arrestatie door de geallieerden heeft te Bonn in brede kringen grote verontwaardiging ge- Wekt. Dit besluit, dat nog niet eerder bekend was gemaakt, werd in de loop Van deze week aan Konrad Adenauer gezonden en werd gisteren in de Duit- Se pers kenbaar gemaakt. Engelse hofkringen hebben vandaag medegedeeld, dat Prinses Margaret zich Waarschijnlijk na haar twintigste ver jaardag zal verloven met de schatrijke graaf van Dalkeith, erfgenaam van de hertog van Buccleigh, aldus meldt U.P. Prinses Margaret is thans negentien jaar, 21 Augustus wordt zij twintig. De graaf Van Dalkeith is zes en twintig jaar oud. Tussen de 400 en 500 mensen waren gisteren de machteloze toeschouwers bij een gevecht op leven en dood in de Noord-Zweedse gemeente Ljusne. Bij het leggen van de. fundamenten voor een nieuw flatgebouw raakte een arbeider in een schacht, die gegraven .was, vastgezogen in de blauwe klei. Om twaalf uur des middags werd de man langzaam maar zeker naar beneden getrokken en een uur later stak nog slechts zijn hoofd boven de klei uit. Hij scheen de. hoop op redding opgegeven te hebben en vroeg zijn kameraden zijn laatste groeten over te brengen aan zijn gezin. Maar zijn vrienden wilden niet van opgeven weten. Met hun blote handen groeven zij de klei uit, snel werkend om de zuiging voor te blijven Om twee uur had men de man tot het middel uitgegraven. Een reddings gordel werd hem om het middel ge bonden en vastgemaakt aan de haak van een kraan. Het slachtoffer, de 30-jarige Em:l Larsson, was nog steeds bij bewustzijn. Aan een van de benen had hij een ver wonding opgelopen. - Om ongeveer half zes werd de strijd met succes bekroond. Men was toen bijna zes uur bezig geweest om Lars son uit zijn benarde positie te bevrij- den. Het slachtoffer is overgebracht naar een ziekenhuis. Zijn toestand is ernstig. Hij wordt ook behandeld voor e£n ernstige geestelijke schok. De tweede en laatste dag van dit bin- nenscheepvaartcongres te Rotterdam was wederom gewijd aan een tweetal prae-adviezen, n.l. een van mr. W. A. C. van Dam over de waterwegenwet en een van drs. A. M. de Groot, over efficiency in de beurtvaart. Beide prae-adviezen lokten een geanimeerd debat uit, waarna het congres verschillende conclusies aan nam met betrekking tot het in deze twee dagen besprokene. Ten aanzien van het prae-advies, de betekenis van Rotterdam voor de bin nenscheepvaart en de betekenis var. de binnenscheepvaart voor Rotterdam, kwam het congres tot de conclusie, dat hij met voldoening de voortdurende ac tiviteit van de overheid en het bedrijfs leven constateert om de mogelijkheden, Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft de zaak behandeld tegen de arts T. de J. uit Kollum, die door de Leeuwarder Rechtbank tot- twaalf jaar met aftrek was veroordeeld. Verdachte zei niet meer te weten, of hij het meisje Riem- ke Veenstra een duw had gegeven, waardoor zij in het water van de Zwemmer is gevallen en verdronken. De Procureur-Generaal, mr. Besier, achtte in zijn requisitoir de opzet tot doden aanwezig, maar wilde zich, ge zien het feit, dat het Hof wellicht geen voldoende bewijsmiddelen daarvoor aanwezig acht. beperken tot doodslag. Termen om de strafmaat te Verhogen achtte spr. niet aanwezig. Hij vroeg be vestiging van het vonnis van de recht bank. Het C. B. voor de S. heeft thans voorlo pige prijsindexcijfers van het gezinsver- bruik per 15 Mei 1950 berekend. Het totaal indexcijfer van huishoudrekeningen April 1948—Maart 1949, steeg sinds 15 April met 1 punt, nl. van 214 tot 215. dat van huis houdrekeningen 1935/36 onderging op 237 geen verandering. De indexcijfers voor de voedingsmiddelen stegen met 3 indexpunten. De groenten- prijzen waren gedurende de maand Mei re latief hoog. terwijl ook de fruitprijzen. zoals gebruikelijk in het voorjaar, een stijging vertoonden. Voorts liepen van 15 April op 15 Mei de prijzen van vlees en eieren iets op. Hiertegenover stond een daling van de prijzen van aardappelen, roomboter en vis. Bij de nict-voedingsmiddelen vielen ge ringe prijsstijgingen te noteren voor huis houdelijk linnengoed en kleding. Huishoud zeep onderging een belangrijke, schoeisel een geringe prijsdaling. De daling der brandstoffenprijzen (zo- merprijzen) deed het indexcijfer voor de overige groepen van reeks 2 met 1 punt dalen, dat an reeks 1 bleef echter gelijk. Dc Hagenaar J. van H„ soldaat ln het Bossche garnizoen, is Woensdag tijdens een militaire oefening onder Drunen bij het omslaan van een roeiboot veronge lukt en om het leven gekomen. Hij zal met militaire eer ter aarde worden be steld. AMSTERDAM Doctoraal gesch. H. Zwager (Amsterdam); cand. gesch.: C. v. d. Berg (cum laude) (Amsterdam); cand. kunstgesch. mej. N. Koomen (cum laude) (Amsterdam); doctoraal nat. Lips (Haar lem); doctoraal setaeik. A. Groen (Am sterdam)- cand. wis- en nat.: mej. Galjart (cum laude) (Amsterdam), mej. L. de Vries (Amsterdam) en mej. J. v. Soeren (cum laude) Heemstede). AMSTERDAM Bev. tot arts mevr. A. Groenman—Berkhout (Amsterdam) en de heren H. de Ruiter (Amsterdam), M. Co- hen Stuart (Delft), A. van Luin (Am sterdam), C. v. Wingerden (Ridderkerk) en L. Faber (Amsterdam). Artsex. Ie ged. C. Leering (Haarlem), P. de Weerdt (Vel- sen), K. Bekker (IJmuiden), F. de Jon ge (Amsterdam), mej. I. Koster (Am sterdam), S. Hey (Amsterdam) en mevr. P. de Groot—Mijberg (Amsterdam). 's-GRAVENHAGE 21 Juni. Notarieel examen: E. Herrmann, Amsterdam, le ged. F. Barbe, Philippine, 2e ged. die het technische herstel van de Rot terdamse haven thans biedt, economisch te effectueren. Het voorgestelde amen dement, dat een zodanige indeling en vorm van statistische gegevens aanbe veelt, dat daarir. duidelijker dan thans de verschillende diensten, die de scheep vaart aan de bedrijven verleent, naar voren wordt gebracht, werd eveneens door het congres aangenomen. Ten aanzien van het prae-advies „over heidsbedrijf-particulier bedrijf" conclu deerde het congres, dat bij deze keuze enerzijds de belangrijke waarde van het particulier initiatief en anderzijds de noodzaak van een goed geregeld en ge stabiliseerd vervoersapparaat dient te v/orden in acht genomen. Het laatste prae-advies was het onder werp „efficiency in de beurtvaart". Hierover beveelt het congres overheid en bedrijfsleer aan op het terrein van de binnenscheepvaart de pogingen om tot een zo efficient mogelijke bedrijfs voering te geraken te doen steunen op da resultaten, die efficiency-onderzoek kar. opleveren. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 18.00 amusem.muz.. 18.30 gram., 19.00 nieuws. 19.15 regeringsuitz., 19.35 Brabants pro gramma over Hertog Jan I, 20.00 nieuws. 20.05 gewone man, 20.12 Credo uit Missa v. Loots, Te Deum v. Jaap Vranken, vraaggesprek tussen Oscar van Hemel componist van De Stad en Manus Wil- lemsen, De Stad, tekst van v. Duinker ken, v. Oscar v. Hemel, koor en solis ten, 21.20 actualiteiten, 21.30 suite V. Rameau. cone, in d v. Mozart, symph. in bes v. Schubert, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 dansmuziek. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.30 strijdkr., 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Accor- deola. VPRO: 19.30 Op bezoek bij an deren, De Joden in Ned., 19.45 Joodse liederen, 19.55 nieuws, 20.05 boek, 20.10 fuga v. Mozart, Trois valses v. Chabrier, sonate v. Monster, 20.35 De redding der menselijkheid. VARA: 21.00 gram.-ver- zoekprogr., 21.40 Ducdalf, 22.00 buitenl. overz., 22.00 Swing and Sweet. VPRO: 22.40. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 Danse Macabre, symph. no. 3 v. Saint-Saëns. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 zingende kerk, 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 Weense muz., 9.00 vrouw, 9.35 marsmuz., 10.00 kleuter, 10.15 suite v. Telemann; conc. v. Schu bert, Brandenmurgsconc. v. Bach, 11.00 zieken, 11.45 kamerkoor, 12.00 Angelus, 12.03 amusem.muz., 12.33 amusem.muz., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lichte muz., 14.00 gem. zangver., 14.20 gram., 14.40 fanfare, 15.15 kroniek van letteren en kunsten, 15.50 amusem.muz., 16.30 Schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 jeugd. HILVERSUM n, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.33 gram., 8.00 nieuws. 8.17 orgel, 8.40 Romeo en Julia en symph. Pathétique v. Tschaikowsky. VPRO: 10.00. VARA: 10.20 herh., 11.30 sonate v. Röntgen, Elegie v. Zagwijn le uitv., 12.00 gram., 12.33 Hawaiians, 13.00 nieuws, 13.15 Operafragm. v. Verdi, 14.00 het Ned. lied, 14.20 Ramblers, 14.50 Gro nings progr., 15.15 symph. no. 104 van Haydn, 15.45 Alg. Ned. Metaalbewer- kersbond, 16.00 Van de wieg tot het graf. 16.15 Amateurs, 16.45 sport, 17.00 Voor de vuist weg. muzikale samenspraak, 17.30 Op de disselwagen. 36,s Sim en Sam zagen hoe Rasmus daar maar hoog helicopter, die net over de arena heenvloog. ,J3at door de lucht aan het vliegen bleef. Wat zouden ze was een moeilijke manoeuvre", dacht Rasmus, „maar graag in zijn plaats geweest zijn. Al de toeschouwers ik heb het klaargespeeld. En wat een geluk, dat dat keken, zoals Sim en Sam, naar Rasmus. Hij had zich ding net langs mijn route vloog." Rasmus ging gelukkig kunnen vastgrijpen aan de as van een zich toen met zijn voeten vasthouden, zodat hij zich Gopj;/ioki ^.X ^rTCopenhogen- met zijn handen aan het vliegtuigje omhoog kon werken. Zo kon hij tenminste zien, wie er in zat. O lieve hemel, het was de echte •tierenvechter. Don Amigo Tyro, maar die had Rasmus nog niet gezien. Jean Monnet, het hoofd der Franse delegaf'e bij de zes mogendhedenbe- sprekingen die thans in Parijs worden gevoerd, heeft er gisteren tijdens een persconferentie nog eens op gewezen dat het gedeeltelijk prijsgeven der na tionale souvereiniteit noodzakelijk blijft voor de verwezenlijking van de coördinatie der Europese zware in dustrieën. Hoewel hij te kennen gaf, dat de gis termiddag gehouden conferentie der de- legatiehoofden niet gekenmerkt werd door complicaties van nationalistische aard, merkte hij op: „Wat wij in wer kelijkheid doen is meer het scheppen van een (Europese) gemeenschap dan het praten over steenkool en ijzer als zodanig. Hij legde er nog eens de nadruk op, dat elk land ten bate van het voorge stelde hoge gezag iets van zijn eigen souvereiniteit zou moeten prijsgeven. Op dit punt zijn van Belgische en Ne derlandse zijde bezwaren geopperd. De Belgen en Nederlanders zijn bovendien de mening toegedaan, dat de details van het „pool"-plan volledig uitgewerkt moeten worden voordat men tot onder tekening van een verdrag, waarbij het m Een Katwijker schokker is ten gevolge van de hevige storm op de hoogte van de Scheveningse vuurtoren gestrand. De uit drie leden bestaande bemanning wist de kust te bereiken. Boven: De gestrande schokkerOnder: pe drie leden der bemanning v l. n. r.: P. Kuyt, Huig van Beien en Ciel v. d. Plasdie op het politiebureau te Scheveningen wat op verhaal konden komen. hoge gezag wordt ingesteld overgaan. Blijkbaar om de vrees voor een bui tensporige macht van het hoge gezag weg te nemen, wees Monnet nogmaals op het democratische aspect van het Franse voorstel tot het instellen van een parlement of algemene vergade ring, die de supervisie over het coör dinatieprogram zal moeten uitoefenen De leden van een dergelijk parlement zouden, naar hij verklaarde, langs „de mocratische" weg gekozen dienen te worden uit de volksvertegenwoordigin gen der deelnemende landen. Paul Hoffman heeft gisteren in de Amerikaanse stad Atlantic City op een persconferentie verklaard, dat het plan- Schuman de West-Europese landen on derling zo nauw zou verbinden, dat oorlog tussen hen tot de onmogelijk heden zou gaan behoren. Verder zei hij, dat wanneer men in Europa de Ame rikaanse productie-methoden zou gaan toepassen, de Europese productie met 50 procent zou kunnen worden opge voerd. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 22 Juni. Dr. G. del Pesco, voorzitter van de Italiaanse federatie van protestantse kerken, is Woensdag begonnen met onderhandelingen met de chef van dc afdeling eredienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken betreffende een soort concordaat, waardoor aan de 100.000 Italiaanse protestanten gelijke rechten zouden worden gegeven ais aan de katholieken. De protestanten vragen o.a. afschaffing van de fascistische bepalingen, waar door belediging van protestanten min der strafbaar wordt gesteld dan beledi ging van katholieken. Ook hopen üe protestanten herhaling te voorkomen van incidenten, zoals die in Frascati en omstreken, waarover wij enige maanden geleden uitvoerig berichtten, en als dat in Sciacco bij Agrigento op Sicilië, waar protestanten toestemming gekregen had den tot het openen van een kerk, maar waar de katholieke dorpelingen bij de ingang van het ^kerkgebouw zodanige incidenten verwekten, dat de politie haar permissie introk in het belang der openbare orde. Dr. del Pesco verklaarde zich er van overtuigd, dat de regering godsdienstvrijheid voorstaat, maar hij verlangt, dat de minister er met een rondschrijven ook de plaatselijke over heden nog eens diep van doordringt, dat de Italiaanse grondwet alle godsdiensten gelijk verklaart voor de wet. Vanmorgen om 8 uur startten de wa gens van de Shell-prestatierit uit Den Haag. Oorspronkelijk zouden hier 62 wa gens wegrijden, doch in totaal zijn er maar 54 vertrokken. De eerste wagen werd gestart door de procuratiehouder van de Bataafse, jhr. G. A. Quarles van Ufford. Van de 400 ingeschreven wagens over het gehele land zijn er in totaal 34 uitgevallen op 14 startplaatsen. De Ko ninklijke Marine reed in deze rit mee met een open jeep, waarin drie marine officieren onder leiding van luitenant ter zee der tweede klasse P. C. van Oijen. In Amsterdam startten de deelnemers tijdens hevige slagregens. Hier duurde het ongeveer drie kwartier, voordat alle wagens vertrokken waren. Uit Goes ver trokken vanochtend 98 wagens. Burge meester W. C. ten Kate en de Commis saris van de Koningin in geland woon den het vertrek bij. (Van een speciale verslaggever) Morgenmiddag om twee uur zal de staatssecretaris van oorlog mr. Fockema Andreae in Middelburg het Zeeuws Oorlogsmuseum, dat is ingericht in de Vleeshal van het prachtige Gothische Raadhuis, in tegenwoordigheid van zeer vele autoriteiten openen. Eigenlijk is hier sprake van een heropening, want de Zeeuwse hoofdstad kende al een dergelijk instituut, dat was gevestigd in een school. In 1948 werd het echter wegens plaatsgebrek voorlopig geliquideerd. De glorieuze herrijzenis van het Oorlogsmuseum gaat gepaard met de ingebruik name van een maquette van bijzondere allure, die op zeer plastische wijze de inundatiegeschiedenis van het eiland Walcheren in beeld brengt. Iedere Nederlander herinnert zich het zeer bewogen en zeer dramatisch stuk recente historie. Op 3 October 1944 werd de dijk bij Westkapelle door de geallieerden gebombardeerd; de vol gende dagen vielen bommen op de Nol- ledijk bij Vlissingen, op de dijk tussen Vrouwenpolder en Veere en op de dijk bij het oude fort Rammekens. Van dat ogenblik af stroomden per etmaal 30 millioen kubieke meter water het ei land op en af. Vrijwel alle boerderijen werden door het water zwaar bescha digd en alle beplantingen werden volko men verwoest. Midden 1945 werd be gonnen met de droogmaking van het eiland en eind Februari 1946 werd het laatste dijkgat gesloten. Wat toen van Walcheren was overgebleven bleek niet veel meer dan een troosteloze vaal- bruine modderwoestenij te zijn. Hoe het eiland zich inmiddels bijna weer her stelde tot wat het altijd is geweest „De tuin van Holland", ook dat weet ieder - Heel deze schokkende periode van de Zeeuwse geschiedenis wordt „in a nutshell" op de inundatiemaquette, die gemonteerd is in een bassin van 36 vierkante meter oppervlakte, op zeldzaam levendige wijze plastisch gedemonstreerd. Eén druk op de knop is voldoende om een electrisch mèchanisme in werking te brengen, waardoor het mogelijk is in de mi niatuur-zeeweringen bij Westka pelle, Vlissingen, Veere en Ramme kens, de gaten doen vallen, precies in de volgorde zoals dat zes jaar geleden in werkelijkheid gebeurde. Het water overstroomt het eiland, totdat het geheel geïnundeerd is. Dan valt de ganse oppervlakte weer droog; door middel van een speciaal gecon strueerde lamp bereikt men met licht effecten dat het drooggelegde land de vaalbruine tint aanneemt, die het nog niet zo heel lang geleden werkelijk had. Deze ganse gecomprimeerde oorlogsge schiedenis van Walcheren speelt zich op deze maquette af in de summiere tijd van een kwartier. De korte periode tussen de verschil lende „changements de décors" wor den opgevuld ook dit gebeurt auto matisch! met de vertoning van licht beelden, die betrekking hebben op de desbetreffende geschiedenis van Walche ren. De maquette werd vervaardigd door een firma uit Eindhoven, maar de technische outillage inclusief de belich ting werd op zeer ingenieuze wijze uit gevonden en uitgevoerd door de heer J. J. P. de Blécourt die tot voor kort leraar aan de ambachtsschool in Middelburg was. Hij gebruikte daarvoor zeer voor de hand liggende „ingrediënten" als een gramofoon- en stofzuigermotor en een fietswiel; en hij „sloeg" daarmee tech nische experts van Philips, die ook met deze maquette hadden geëxperi menteerd en die daarvoor wel andere middelen tot hun beschikking hadden. Hoe dit zij, het Zeeuws Oorlogs museum is trouwens tot vrijwel in alle onderdelen een zaak van de Zeeuwen. De oorlogsdocumenten, die ook in het oud„ museum al waren te zien, zijn er uitgestald op en in speciaal vervaar digde tafels en kasten. Achitect van Beveren, onder wiens leiding ook de Vleeshal werd gerestaureerd, ontwierp daarvoor modellen, die geheel in over eenstemming zijn met de prachtige his torische omgeving. Modellen die door leerlingen van de Middelburgse am bachtsschool werden uitgevoerd. Het Zeeuws Oorlogsmuseum dat van morgen af ongetwijfeld een sterke aantrekkingskracht zal uitoefenen ook op buitenlandse touristen is een zaak van de Zeeuwen, die echter ieder in teresseert. Maar met de jongste drama tische geschiedenis van het eiland Wal cheren was het dan ook niet anders gesteld! De Zondag te spelen voetbalwedstrijd EngelandChili in het kader van het tournooi om de wereldtitel te Brazilië, zal geleid worden door de Nederlandse scheidsrechter Karei van der Meer. (Van onze correspondent) Traditiegetrouw organiseert de Koninklij ke Zeil-, Roei- en Motorsportvereniging „De Kaag" ook dit jaar de bekende Kaagweek, waaraan de watersportliefhebbers veel ple zier kunnen beleven. En we zouden nu met een enkele greep uit het programma kun nen volstaan, ware het niet, dat de Kaag week 1950, die van 21 tot en met 25 Juli wordt gehouden, dit jaar een bijzonder fees telijk tintje zal krijgen. Daar is dan ook alle reden toe, want behalve dat de orga niserende vereniging haar veertigjarig be staan herdenkt, zal het tevens de dertigste Kaagweek zijn, die de komende maand Juli wordt gehouden. (Het zilveren jubileum kon in 1942 door oorlogsomstandigheden niet met feestvertoon worden gevierd). Het programma van de vorige jaren is niet belangrijk gewijzigd. De eenmanswed- strijden, behendigheidswedstrijden, dames wedstrijden en de vossenjacht ontbreken natuurlijk niet. terwijl de oudere generatie boven de 45 jaar het nodige plezier kan beleven in de 12 voetsjollenwedstrijden. Van de motorbootwedstrijden noemen wij vooral het ganzenbordspel „Wie wint de pot?" en de attractieve ballonnen jacht. De hoofdschotel wordt dit jaar natuurlijk weer gevormd door de Holland-Friesland wedstrijd, welke op 23, 24 en 25 Juli wordt gehouden. "Verder vermelden wij nog, dat Z. K. H. Prins Bernhard ter gelegenheid van dit Kaag-jubileum een zilveren beker heeft beschikbaar gesteld, die uitgeloofd wordt als extra prijs in de Regenboog klasse. Te Utrecht is de schaakwedstrijd begon nen tussen een Nederlands tiental en dat van Zuid-Slavië. De uitslagen luiden: Dr. Euwe (zwart)Gligoric (wit) Prins (wit)Pirc (zwart) afgebroken, Cort- lever (zwart)—Trifunovic (wit) v. Scheltinga (wit—Rabar (zwart) 01, Kra mer (zwart)—Fiomar «r. (wit) afgebroken Muhring (wit)—Puc, (zwart) Jt—rDon- ner (zwart)Milic (wit) 01: Henneberke (wit)Matanovic (zwart) 01, Van den Berg (zwart)Xvkov (wit) 0—1, Ir. van Steenis wit)— Nedelkovic (zwart) Na de eerste ronde is de stand 62 (plus 2 afgebroken partijen). Door te voldoen aan de internationale af spraken en gebruiken, verkreeg de K.N.A.C het recht, de wedstrijd voor renwagens welke zij 23 Juli a.s. op het circuit van Zandvoort organiseert, -de benaming Grote Prijs van Nederland te geven, en zal zij de eerste race in ons land van hetzelfde formaat als de klassieke en vermaarde Grands Prix van Frankrijk, Italië, Zwitser land, België, enz. kunnen organiseren. Afgezien van de hiermee verband houden de prestige-winst en de gunstige invloed daarvan op de deelneming van de meest pro minente fabrieksrenstallen en onafhankelijke coureurs in Europa, bestaat het voornaam ste verschil met de Grote Prijs van Zand voort 1949 daarin, dat de wedstrijd nu niet meer in twee betrekkelijk korte series en een dito finale, maar als een aaneengeslo ten geheel over circa 375 km. (90 ronden) wordt verreden. Voor de toeschouwers heeft dit o.m. de attractie dat de race-strategie een veel grotere rol gaat spelen doch voor al, dat zij nu getuige zullen zijn van het werk aan de pits als de renwagens daar stoppen voor het haastig innemen van brandstof en het eventueel monteren van wielem met nieuwe banden. Indien de gemeenteraad van Den Haag hiervoor toestemming geeft, zullen Donderdag 13 Juli en Dinsdag 22 Au gustus a.s. op de Strandweg te Scheve ningen, op het gedeelte tussen het par keerterrein en de Palacestraat, korte- baan-draverijen worden gehouden, ge- oiganiseerd door de Ned. Draf. en Ren sport en de exploitatie-maatschappij Scheveningen. Aan deze draverijen waarbij een totalisator zal functionne- ren. nemen de beste dravers van Ne derland deel. Op beide loopbanen zal over een lengte van 425 meter een zand laag worden aangebracht. Zondag 9 Juli zal in het zwembad van het Zuiderpark te Den Haag een natio naal waterpolo-tournooi worden gehou den, waaraan zullen deelnemen de hoofd klassers heren: Zian, Haarlem, GZC en De Robben en verder bonds- en kring zeventallen o. m. uit Leiden, Delft, Rot terdam en Amsterdam. Totaal 24 zeven tallen. Dit tournooi wordt georganiseerd door de Haagse zwem- en polovereni- gingen Vitesse en ZIOS. Aan de internationale wieler-T.T.-wed- strijd, gehouden over 75 mijl op het par cours van de motor-T.T.-races (eiland Man), hebben 110 wielrenners deelge nomen. Winnaar werd de Belg Piret in 3 uur 22 min. 21.6 sec., een nieuw wed strijdrecord. De voetbal-landen wedstrijd Denemarken— Noorwegen is door de Denen met 40 ge wonnen. De ruststand was 20. Advertentie Dat zuurbranden op Uw maag kunt ge blussen in enkele minuten met één of twee Rennies. Laat ze gewoon smelten op de tong, zonder water of wat ook en die brandende pijn wordt sneller gestild dan ze gekomen is. Iedere Rennie is apart verpakt en zo kunt ge ze bij U steken om dadelijk Uw pijn te blussen, bij iedere voorkomende gelegenheid overal en altijd. Vraag Rennies b*j Vhr Apotheker «t Drogist. De Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk is thans definitief als volgt samengesteld: (namen der ren ners in alphabetische volgorde): Jefke Janssen (Elsloo)Henk de Hoog i Borgerhout)Wim de Ruiter (Rotter dam); Gerrit Voorting (Haarlem); Frans Vos (Den Bosch); Wout Wagtmans (Breda). Als reserves zijn aangewezen, even eens in alphabetische volgorde: Gerrit van Beek (Oostzaan); Henk Faanhof (Amsterdam) en J. Schoenmakers (Eind hoven). A]s jongeren zijn dus gekozen Vos, Voorting en Wagtmans. De keuze van Vos was na de ronde van Nederland welhaast opgelegd. Nu hij echter net risico op zich genomen heeft te starten in het criterium van de Auphine, zal zijn prestatie in deze wedstrijd in het oog worden gehouden in verband met een eventueel starten in de Ronde van Frankrijk. Hij is dan ook de enige ren ner dip zijn contract nog niet heeft ondertekend. Zou hij in het vermelde criterium mislukken dan is het niét te verwonderen dat hij niet zal rijden om dat hij anders met een verkeerde gees tesgesteldheid de Tour de France zou beginnen In zijn plaats zal dan een andere jonge renner worden gekozen die niet noodzakelijk tot de aangewezen re serves behoeft te behoren. De heer Rodoni, president van de Italiaanse Wielerbond heeft meegedeeld, dat Gino Bartali dit jaar niet aan de Tour de France zal deelnemen. Hij voegde hieraan toe, dat de Bond niet opnieuw stappen zal doen teneinde Bartali op zijn besluit te doen terugko men. Bartali zelf weigerde elk commen taar. Intussen moet zijn niet-uitkomen in de Tour toegeschreven worden aan het feit, dat hij er op stond zijn eigen mas seur mee te nemen, een eis welke de or ganisatoren van de Tour niet konden inwilligen. In weerwil van de bemoei ingen van de Italiaanse Wielerautoritei- ten heeft Bartali nu besloten verstek te laten gaan. Kees de Ruyter, Europees kampioen libre en 47/2, zal zich medio Juli te Am sterdam vestigen. Hij wordt gérant van café-restaurant Dubois aan de. Ceintuur baan, bij alle biljarters welbekend. KAASMARKT GOUDA, 22 Juni. Aan gevoerd 246 partijen kaas, le kwaliteit met rijksmerk f 1.982.07, 2e kwaliteit met rijksmerk f 1.881.97. Extra zware kwali teit tot f 2 30. Handel kalm. BARNEVELD, Eiermarkt, 22 Juni. Trage handel. Aanvoer ca. 800.000 stuks. De prij zen liepen tijdens de markt terug. Voor tachtig procent der aangevoerde eieren werd f 13.5013.75 per 100 stuks betaald, voor de rest f 13.25 kleinsteen f 14.(grootste) per 100 stuks. TIELSE VEILING SEPTER, 22 Juni Aardbeien le 4478, 2e 2040. Kersen: vroe ge Duitse a 6075, b 2660. c 920, Mei kersen a 45—55; b 3248; c 412, Groene kruisbessen 41, Frambozen 130140, Aard appelen grote 2426, drieling 15—22, kriel 7—10, Landbouwerwten le 1720. Alles in cents per kilo. LANGEDIJKER VEILINGEN, 22 Juni. De aanvoer van nieuwe aardappelen neemt ondanks de afgelopen grote droogte lang zaam toe De dagaanvoer komt juist even boven de 100.000 kg. De prijzen hielden zich best. ondanks het feit. dat er een lichte neiging tot dalen viel waar te nemen. Vooral de vraag voor export staat elke prijsdaling van beteke nis in de weg. De prijzen voor grote eerstelingen be wogen zich meest tussen de 20 en 25 cent. De drielingen waren nog weer zeer ge vraagd met 15 als minimum en 24 cent als max. notering De krielprijs daalde aan zienlijk, doch kon zich rond het dubbeltje toch weer handhaven. Er was nog steeds enige aanvoer van rabarber Tomaten waren weer lager. Bloemkool werd wat meer aangevoerd, meest goede kwaliteit. ALBLASSERDIJK 22 bij Bermuda, ALDE- BARAN 22 v. Brunsbuttel, ALETTA 22 v. Pladju n. P. Swettenham, ALGORAB p. 22 Madeira, ALKAID 22 v. Bahia n Antwer pen, ALNATI 22 v, Santos n. Montevideo, ALPHARD 22 bij K. St. Vincent, AMSTEL- KERK 22 v. Donala n. Lagos, AMSTEL- LAND p. 22 Vitoria, ARMILLA 23 te Plad ju, BANTAM 23 te Makassar, BEVERWIJK p. 22 K. St. Vincent, BLITAR 22 v. Londen n. Rott., BLOMMERSDIJK 22 bij Ouessant, BORNEO 25 te Liverpool, BREDA 24 te Ant werpen, CALTEX LEIDEN 22 v. Bahrein, CALTEX PERNIS p. 22 Aden, CERONIA 22 te St. Vincent, CLAVELLA 22 v. Suez, DALERDIJK p. 22 Fayal, EDAM 22 bij Scil- ly eil, ESSO AMSTERDAM 22 bij Som brero, ETREMA 22 bij Rio Grande, FRIES LAND 22 te P. Sudan. GAROET 23 te Be- lawan, GOOILAND 21 v. Montevideo n. Las Palmas. GOYA 22 te Suez, HERA 22 n. Ham burg v. Rott-, HYDRA 22 te San Juan v. A'dam, INDRAPOERA 22 v. Makassar n Surabaja, JAARSTROOM 22 te Lagos, JA GERSFONTEIN 22 op de Weser, JAVA 22 bij Malta, JOHAN v. OLDENBARNEVELT 22 te Walvisbaai, JOOST v. d. VONDEL 22 v. Rott. n. Narvik, KEILEHAVEN p. 22 K. Blanco. KELBERGEN 22 te A'dam, LIN- DEDERK 22 v. Karachi n. Muscat, LOM BOK p. 22 K. Guardefui, LUNA 23 te Al giers. MAASHAVEN 22 bij Freetown MAASKERK 22 v. Le Havre, MALVINA p! 22 Singapore, MARKEN 22 v. Marseille n Le Havre, MEERKERK 22 v. Genua n. Mar seille, MUIDERKERK p. 22 Ibiza, NIEUW AMSTERDAM p. 22 Scilly, NIGERSTROOM p. 22 Casablanca, NOORDWIJK p 22 Wight, ORANJE p. 22 Malta, PERN A 22 v. Cur.': cao n. Turku. PRINS FRED. HENDRIK 22 bii Scilly, PRINS JOH. WILLEM FRISO 22 bil K. Race. PRINS WILLEM V 22 bij Scilly eil.. RIDDERKERK 22 bij St Helena. SAL- LAND 22 bij Fern. Noronha. SAROENA 22 v. Pladju n. Muntok, SLOTERDIJK 22 v. Suez n. P. Said, STAD ARNHEM p. 22 Ouessant, STAD HAARLEM 22 v. Narvik te Emden, STAL LEIDEN 22 v. Wellington n. Balboa, SUMATRA 22 te Antwerpen v. Stavanger. TABINTA p. 22 Minicoy n. Be- lawan, TAMO 22 bij St. Vincent. TIBIA p. 22 Bhaamos, TOSARI 22 te Alexandrië VEENDAM 22 bij K. Race. WATERLAND 22 v. Montevidoe, WELTEVREDEN p. 22 Gibraltar, WILLEMSTAD 22 v. A'dam n. Cristobal, WOENSDRECHT p. 22 Malta.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5