HEVIGE STRIJD OP KOREA ONTBRAND Sterke communistische troepeneenheden in opmars McArthur naar het Zuiden 68 doden en 250 gewonden Politieke situatie op Sumatra's Oostkust spitst zich toe N.-K0REA MOET DE .AGRESSIE" STAKEN EN TROEPEN TERUGTREKKEN krijgt opdracht uit Japan wapenhulp te zenden Rusland op de bijeenkomst afwezig Korea test-case? AMERIKAANSE D.C.-4 VRIJWEL ZEKER VERONGELUKT Truman onderbreekt zijn vacantie m Motie van wantrouwen tegen Katta Grootste ramp in Am. burgerluchtvaart Tol hoofd en hart Penetratie der V.S.I. in Nieuw-Guinea? Volkscongres wil heslist opheffing van Negara Sumatera Timur 38ste breedtegraad .Het weer. MAANDAG 26 JUNI 1950 74ste JAARGANG No. 24802 In Korea is gisteren een hevige strijd uitgebroken, nadat sterke troepeneenheden van het communistische Noord- Korea Zondagmorgen, bij hel aanbreken van de dag, de 38ste breedtegraad de grens lussen Noord- en Zuid- Korea - op verschillende punten hebben overschreden. Hoewel de Zuid-Koreaanse troepen heftig tegenstand bie den, zijn de communistische troepen er in geslaagd het gebied ten Westen van de rivier de Imjin, de laatste na tuurlijke verdedigingslinie van de Zuid-Koreaanse hoofd stad Seoul, voor het grootste gedeelte te veroveren. De Zuid-Koreaanse troepen, die hedenochtend een tegen aanval hadden ingezet, trokken zich later op de dag in verwarring onder hevig artillerievuur van de noordelijken terug tot op enkele kilometers van Seoel. De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft Zon dagmorgen de bevelhebber in Japan, generaal McArthur, om snelle hulp verzocht. De V.S. hebben generaal Douglas McArthur opdracht gegeven, alle beschikbare wapenhulp met spoed van Japan naar Zuid-Korea te zenden. Het Rus sische persbureau Tass heeft een verklaring bekend ge maakt van het ministerie van Binnenlandse Zaken van de Nosrd-Koreaanse volksrepubliek, waarin beweerd wordt, dat niet het communistische Noord-Korea de vijandelijk heden begonnen is, maar hef leger van Zuid-Korea, waar na de Noord-Koreaanse strijdkrachten een tegenaanval zou den hebben ingezet. President Truman is gisteren in allerijl per vliegtuig uit Missouri naar Washington teruggekeerd voor besprekingen met de ministers van Buitenlandse Za> ken en Defensie, Acheson en Johnson. OORLOG OP KOREA De aardbeving op Java Aanval op vijf punten Geslaagde tegenaanval? Reactie in het buitenland Haags commentaar VEILIGHEIDSRAAD NEEMT IN SPOEDZITTING RESOLUTIE AAN „Zo nodig sancties" aldus Amerikaanse gedelegeerde fÈe Amerikaanse resolutie, die door enkele leden van de raad enigszins ge wijzigd werd, verzoekt om het onmid dellijk beëindigen der vijandelijk heden, verzoekt de autoriteiten van Noord-Korea hun troepen op de 38ste breedtegraad terug te trekken en vraagt de commissie der V.N. voor Ko rea, haar oordeel over de toestand zo „De (omgekeerde) Waarheid" Japan geeft Nederland twee schepen terug Vertegenwoordiger van Ambon waarschuwt Australië Jouwe naar Nederland BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 ''Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boemgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtWhneter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogle. De administratie beboudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vm redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. 180.000 man sterk en heeft het boven dien de beschikking over divisies, die kortgeleden uit China zijn te ruggekeerd. Gemeld wordt, dat de Noord-Koreaanse strijdkrachten de be schikking hebben over 75 „Stormovik- en 120 „Jak"-gevechtsvliegtuigen en 188 gevechtswagens en dertig pantserwa gens. De Amerikaanse minister van Defen sie Louis Johnson heeft gisteravond verklaard, dat de strijdkrachten van Zuid-Korea waarschijnlijk sterk genoeg zijn om een invasie uit het Noorden af te slaan, „tenzij de aanvallers van bui ten geholpen worden." Vanmorgen zou men beginnen met de evacuatie van de Amerikaanse vrouwen en kinderen uit Zuid-Korea. Volgens U.P. en A. P. zal dit per schip geschie den. Reuter meldt echter, dat brigade generaal J. Crabb, plaatsvervangend chef luchtoperaties van de Amerikaanse bezettingstroepen in Japan, heeft mede gedeeld dat de Amerikaanse luchtmacht vandaag met de evacuatie zou beginnen. De chef van MacArthurs voorlichtings dienst heeft medegedeeld, dat besloten is de evacuatie per vliegtuig uit te stel- len. Er staan echter op de vliegvelden Generaal Douglas MacArthur, de Ante- rondom Tokio vliegtuigen gereed. rikaanse bevelhebber in Japan, die Zuid- jn Vaticaanse kringen gaf men giste- Het hoofdkwartier van gen. MaaAr- thur heeft vandaag bekend gemaakt, dat 10 F 51-Mustangjagers aan Zuid- Korea zullen worden overgedragen. In het communiqué werd gezegd, dat piloten uit Zuid-Korea de vliegtuigen in Japan zouden overnemen en dat dit zou geschieden met toestemming uit Washington. Een woordvoerder van het hoofd kwartier verklaarde, dat wapenzendin gen naar Korea, evenals de evacuatie- schepen „marine-escorte en bescher ming in de lucht" zouden krijgen. Te Inchon aan de West-Kust, gaan evacué's aan boord van twee schepen. Amerikaanse torpedobootjagers zullen deze schepen tegemoet varen en ze naar Japan begeleiden. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat Amerikaanse piloten orders hebben gekregen boven de zone te pa trouilleren en zo nodig zich zelf en de schepen, welke zij escorteren, met de boordwapens te beschermen. Voor deze patrouillegang zijn hoofd zakelijk F-80 straaljagers en twee-mo- torige F-82 Mustangs aangewezen. President Truman is Zondagavond per vliegtuig in Washington aangeko men voor een conferentie met zijn voor naamste adviseurs op het gebied van de buitenlandse politiek en militaire zaken over de crisis in Korea. De pre sident, die zijn vacantie in Missouri heeft onderbroken, was kennelijk ge haast en maakte zich af van de fotogra fen met de mededeling, dat er thans gehandeld moest worden. In Kansas verklaarde Truman: „Het kan een ge vaarlijke situatie zijn, maar ik hoop dat dit niet het geval is." Op het vliegveld waren aanwezig de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, de onder-minister van Bui tenlandse Zaken, James Webb, en de minister van Defensie, Louis Johnson Het gezelschap begaf zich naar Blair House, de tijdelijke ambtswoning van de president. Talrijke andere hoge Amerikaanse functionarissen hadden zich eveneens naar Blair House begeven, o.w. de mi- misters van Marine, het Leger en de Luchtmacht, generaal Bradley, voorzit ter van het comité van de stafchefs, generaal Collins, stafchef van het Leger, generaal Vandenberg, stafchef van de Luchtmacht, admiraal Sherman, chef van Marine-operaties, de reizende am bassadeur Jessup en Hickerson, mede werker van Acheson voor aangelegen heden de V.N. betreffend. Velen van hen hadden tevoren uren lang op het ministerie van Buitenlandse Zaken geconfereerd. Louis Johnson, de Amerikaanse mi nister van Defensie, en generaal Brad ley, voorzitter van het comité van de stafchefs, zijn Zaterdag na een rondreis van 13 dagen te Washington terugge komen. Op deze reis hebben zij alle bases van de V.S. in de Stille Oceaan bezocht. Generaal Omar Bradley, voor zitter van de gecombineerde stafchefs, heeft de Amerikaanse stafchefs voor een vergadering bijeengeroepen. Volgens A.P. is men te Washington kennelijk vastbesloten, het conflict scherp binnen zijn grenzen te houden en te verhinderen, dat het zich uit breidt of de lont wordt voor een gro tere internationale explosie. Deze po litiek wordt echter ontwikkeld, zonder dat er van de zijde van Amerika ook maar in de geringste mate het voor nemen bestaat zijn steun aan de Zuid Koreaanse troepen te verzwakken. Noch openlijk, noch in het geheim is echter ooit te verstaan gegeven, dat deze steun zou inhouden, dat Amerika daadwerkelijk zal deelnemen aan een Koreaans conflict. Deze steun is altijd geweest en is dit nog de toezen ding van economische en militaire Mandsjoerije NOORD KOREA LANOlNG VAN N. KOREAANSE VLOOT ©PYONGYANG r inval COMMUNISTISCHE TROEPEN Volgens te Djokjakarta ontvangen be richten zijn bij de aardbeving, waardoor Oost-Java een week geleden werd ge teisterd, 68 personen gedood en 250 ge wond. Bijna 3000 huizen liepen zware schade op. In een aantal dorpen op Oost-Java ontstonden grote spleten in de aard, waaruit zwaveldamp opstijgt. Men beschouwt deze aardbeving als de hevigste die Java in een halve eeuw ge teisterd heeft, aldus meldt U.P. 2 UID KOREA Mandsjo Buiten Mongolië Korea wapenhulp verstrekt. voorraden en het verstrekken van ad viezen, aldus A.P. Naar te Washington wordt vernomen werd het besluit van Amerika, Zuid Korea zo spoedig mogelijk zo veel mo gelijk wapenhulp te zenden, op een bij eenkomst van de hoogste diplomatieke en militaire autoriteiten in het ministe rie van Buitenlandse Zaken genomen Betrouwbare kringen te Washington hebben medegedeeld dat de eerste voor. raden wapens reeds uit Japan onderweg zijn naar het 100 mijl verwijderde Ko reaanse frontgebied. Zij berichten dat het wapenmateriaal wordt vervoerd met Amerikaanse transportvliegtuigen die worden geëscorteerd door jagers. Zuid-Korea werd bü de aanval der communistische eenheden op vtff ver schillende punten bedreigd. Een gueril- la-bataljon verscheen in het bergachtige gebied 20 mijl ten noordwesten van An- dong, ongeveer 110 mijl ten zuidoosten van Seoul. Men meende dat de parti sanen naar Andong oprukten. Tegelij kertijd werd vernomen, dat communis tische eenheden vanuit zee aan de Oost kust waren geland bjj de haven Ku ryongpo en ook meer naar het noorden bij het plaatsje Kangnoeng. De Noord-Koreanen hebben zich meester gemaakt van de stad Kaesong, 40 mijl ten noordwesten van Seoul, waar het hoofdkwartier van de eerste Zuid- Koreaanse divisie gevestigd was. De gehele Zuid-Koreaanse lucht macht, bestaande uit ongeveer zeven- ttg tot honderd vliegtuigen, heeft gis. teren aanvallen ondernomen op de invasietroepen. De Noord-Koreaanse luchtmacht heeft eveneens grote activiteit aan de dag gelegd. Zij ondersteunde landings operaties. Vier jagers van het Russi sche type „Jak" beschoten het vlieg veld Kimpo van Seoul als gevolg waarvan olie- en benzineopslagplaat sen in vlammen opgingen. Een Ame rikaans transportvliegtuig van het type C. 54 dat uit Tokio in Korea was aangekomen werd doorzeefd. Volgens berichten uit de hoofdstad van Zuid-Korea hebben de Zuid- Koreaanse strijdkrachten een ge slaagde tegenaanval gedaan en daar bij de grens van de 38ste breedtegraad op het schiereiland Ongjin overschre den. Volgens de Zuid-Koreaanse marine is een Noord-Koreaans oorlogsschip voor de oostkust in brand geschoten en ver volgens in de grond geboord en zijn ge vechten tussen Zuid-Koreaanse marine eenheden en acht Noord-Koreaanse oor- ogsschepen gaande. De Amerikaanse militaire missie in Zuid-Korea schat de sterkte der Noord- Koreaanse troepen op ongeveer hon derdduizend man. Het Zuid-Koreaan se leger bestaat uit acht divisies, tot een gezamenlijke sterkte van ongeveer 95.000 man. Het wordt van advies gediend door de Amerikaanse militaire missie, waaronder zich tweehonderd officieren bevinden. Volgens schattingen van Zuid-Koreaan se zijde is het Noord-Koreaanse leger Rhee en de Amerikaanse ambassadeur in Korea. ren uiting aan zijn bezorgdheid over het lot van de bloeiende katholieke missies in Zuid-Korea. Vernomen werd, dat Z.H. de Paus bezorgd het radionieuws over het conflict volgde. In Londen, Parijs en Washington en in vele andere hoofdsteden hebben regeringsfunctionarissen gisteren de situatie in Korea besproken. Overal wacht men met spanning de Ameri kaanse maatregelen af. Onderdelen van het Koreaanse leger en van de Koreaanse kustwacht hielden ter Volgens de politieke correspondent gelegenheid van het éénjarig bestaan van de republiek Zuid-Korea in Januari van de Daily Herald het orgaan van de vorig jaar een parade over de grote Boulevard van de hoojdstad Seoul, die op het Labourpartij, zou het Britse kabinet regeringsgebouw_uitloopt. De parade werd gadegeslagen door president Sygman vandaag de toestand in Korea bespre ken. Londense waarnemers wijzen er op, dat thans zal moeten blijken of de Amerikaanse regering bereid is zich moeite te getroosten, opdat Zuid-Korea, dat een Aziatisch bruggehoofd tegen het communisme is, niet verloren gaat. Indien ook Zuid-Korea zou worden prijsgegeven, zou dit de woede der Amerikaanse republikeinse partij op wekken, die zou verklaren, dat de ge hele Amerikaanse politiek t.a.v. Zuid- Oost-Azië heeft gefaald. Doch indien de V.S. zouden besluiten, dat Zuid-Korea niet mag worden prijs gegeven, zou dit wel eens een kostbare politiek kunnen blijken te zijn, waarbij de V. S. het aangevallen land mogelijk volledige militaire hulp zouden moeten verlenen, zonder dat het tot een oor logsverklaring zou komen, aldus ge looft men te Londen. In het gunstigste geval is wederom een situatie geschapen, zoals die in Grie kenland heeft bestaan en in Zuid-Oost- Azië nog bestaat, waarbij de hulpbron nen der Westerse mogendheden voortdu rend moeten worden aangesproken, om een bolwerk tegen het communisme te kunnen blijven behouden. In Sydney verklaarde de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Spender, dat de aanval op Zuid-Korea het voorspel kan zijn van de invasie van Formosa. Voor de Chinese nationa listische strijdkrachten is gisteren de alarmtoestand afgekondigd, blijkbaar uit vrees dat een communistische inva sie van Formosa zal volgen op de inva sie van Zuid-Korea. De vloot heeft speciale patrouilles uitgezonden en de kustverdediging is gealarmeerd. De Indonesische regering heeft van morgen te kennen gegeven dat zjj zich afzijdig zal houden in het conflict tussen Noord- en Zuid-Korea. Welingelichte kringen in Den Haag zijn van mening, dat men, na deze aan slag op de zelfstandigheid van een on afhankelijke staat, kan constateren, dat men uit het stadium van de koude oor log begint te geraken in een fase, waar in actief wordt gevochten. Indien de V.S. Zuid-Korea aan zijn lot zouden overlaten, zouden de gevolgen voor Zuld-Azie van verstrekkende beteke nis kunnen zijn. In deze kringen ge looft men daarom stellig, dat de V.S. niet zulle»: terugdeinzen voor actieve steun aan de bedreigde staat. De ogen van de wereld zijn nog meer op Wash ington gericht dan op Seoel. De Veiligheidsraad, die gisteravond op verzoek van de V. S. in spoedzitting bijeen is gekomen, heeft een Amerikaanse resolutie aangenomen, waarin de inval in Zuid-Korea een daad van agressie genoemd wordt, verzocht wordt om onmiddellijke beëindiging der gevechten en waarin de Noord-Koreaanse troepen wordt bevolen zich onmiddellijk achter de 38ste breedtegraad terug te trekken. Kusland heeft de vergadering van de Veiligheidsraad niet bijge woond. Zoals bekend boycot de Sovjet-Rusland al sinds geruime tijd alle ver gaderingen van de V. N., waar een gedelegeerde van het nationalistische China aanwezig is Alle andere leden van de Veiligheidsraad waren aanwezig, 9 van de 10 aanwezige leden stemden vóór de resolutie. Joego-Slavië steunde het verzoek, de vijandelijkheden te staken, maar onthield zich van stemming over de andere twee clausules van de resolutie, daar het van mening was, dat eerst Noord-Korea gehoord moest worden. De zitting werd vervolgens tot morgenavond acht uur verdaagd. spoedig mogelijk volledig kenbaar te maken en de Veiligheidsraad op de hoogte te houden van de uitvoering der resolutie. Op alle leden van de Raad wordt in deze resolutie een be roep gedaan de V.N. alle hulp te ver lenen bij de uitvoering dezer resolutie en zich te onthouden van het verlenen van hulp aan de Noord-Koreaanse autoriteiten. Het Joegoslavisch voorstel, een ver tegenwoordiger van Noord-Korea in de Raad te ontbieden, werd met 6 tegen 1 verworpen, terwijl Noorwegen, India en Egypte zich onthielden. Men verwacht, dat morgen nieuwe berichten van de Commissie voor Korea over de situatie aldaar ontvangen zullen zijn. Het schiereiland Korea is bij een tijdens de oorlog tussen Amerika en Rusland gesloten overeenkomst in tweeën verdeeld; de Sovjet-Unie be zette de noordelijke helft tot aan de 38ste breedtegraad en Amerika het zuidelijk deel. Toen pogingen om beide gebieden te verenigen misluk ten, heeft Rusland in het industriële noorden oen1 één-partij-systeem opge zet, terwijl Amerika in het agrarische zuiden de parlementaire democratie steunde. In 1948 hebben de Russische bezettingstroepen zich uit Noord- Korea teruggetrokken en in Juli van het afgelopen jaar verlieten de Ame rikaanse troepen Zuid-Korea. Zij lie ten een militaire adviescommissie van ongeveer vijfhonderd man achter en een groep burgers in diplomatieke dienst. Na het vertrek van de bezet tingstroepen hebben zich reeds ver scheidene grensincidenten voorge daan. Het bevel van de Veiligheidsraad is door de V.N. via alle beschikbare tele graaf- en radiofaciliteiten verzonden. De tekst van de resolutie is aan de regering van Noord-Korea en aan de commissie van de V.N. in Korea gezonden. Aan de Amerikaanse gedelegeerde, Gross, is gevraagd wat er gebeuren gaat, indien de {|foord-Koreaanse rege ring het bevel niet opvolgt. Hjj ant woordde dit niet te verwachten, maar als dat het geval zou zijn, dan dienden de V.N. op te treden in overeenstemming met het handvest. Toen hem - gevraagd werd, of dit betekende het toepassen van sancties, antwoordde hij: Ja, dat bete kent sancties. Hij zei verder de actie van de Raad bevredigend te achten. Het feit, dat de raad zo snel handelde, waarbij hij toonde duidelijk begrip te hebben voor de ernst van de situatie, was op zich zelf een geruststellende factor, aldus Gross. De politieke situatie ter Sumatra's Oostkustontwikkelt zich snel tot een crisis, aldus verneemt het ANP te Dja karta van welingelichte zijde. Zaterdag meldde Aneta uit Medan dat het uitvoe rende orgaan van het onlangs gehouden volkscongres met tien tegen vijf stemmen een motie van wantrouwen heeft aange nomen tegen het beleid van de minister' president der V.S.I. Hatta. Dit congres had enige tijd geleden een motie aangenomen tot aansluiting van de Negara Sumatera Timur bij de republiek Indonesia. Hatta besloot evenwel in overleg met het bestuur der Negara Su matera Timur de toestand ongewijzigd te laten tot de eenheidsstaat zou zijn gevormd. Hatta heeft zelfs tegenover de voor- Verwachting tot Dinsdagavond: Meest matige Zuid-Westelijke wind. Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden. Iets hogere temperaturen. Zon: 4.21—21.04. Maan: 19.11—1.38. Voor 5 cent konden de Amsterdam mers vanmorgen hier en daar een ex tra-editie kopen waarin natuurlijk —verteld werd dat niet Noord-Korea Zuid-Korea maar Zuid Noord had aan gevallen. En de Amerikanen hebben de hele zaak geënsceneerd; want „de grootscheepse provocatie van de Zuid- Koreaanse marionnettenregering", al dus het communistenblad. „is door de Amerikaanse generale staf zorgvuldig voorbereid". Voor de halve prijs, in een extra, editie De (omgekeerde) Waarheid. De Japanse regering zal binnenkort twee schepen aan de Nederlandse rege ring teruggeven, aldus het Japanse nieuwsbureau „Djidji". Het zijn de „Su- mire Maru" en de „Taiwan Maru", res pectievelijk van 5.500 en 1.729 ton. De schepen voeren vroeger tussen Singapore en Java. 1 zitter van het volkscongres met aftreden gedreigd, indien het congres zou vast houden aan de eis om de Negara Suma tera Timur onmiddellijk op te heffen en te doen aansluiten bij de republiek In donesia. De afdeling Oostkust van de Partai Nasional Indonesia staat er echter op, dat de N.S.T. vóór de vorming van de eenheidsstaat zal worden ontbonden. Hieruit blijkt dat de politieke situatie op de Oostkust zich toespitst. Politieke waarnemers zien een mogelijkheid van onlusten, die daarom te gevaarlijker zijn, omdat het wel duidelijk is, dat het volks congres sterk onder communistische in vloeden staat, al is het congres zelf al lerminst communistisch te noemen. Men wijst in dit verband op de voortdurende communistische infiltraties vanuit de Straits, vooral onder de Chinezen ter Oostkust. De T.N.I. is niet bereid, zich op te offeren voor het oplossen van een kwes tie, die niet is gebaseerd op redelijke gronden. Het veiligheidscorps ter Suma tra's Oostkust moet langzamerhand on der discipline van de A.P.R.I.S. worden gebracht. Het A.N.P. verneemt verder nog, dat reeds verschillende vakverenigingen van arbeiders ter Sumatra's Oostkust zich achter de motie van wantrouwen tegen Hatta hebben geschaard. De hevige spanningen, die de na oorlogse jaren tot dusver onaf gebroken hebben gekenmerkt, zo hevig zelfs, dat men deze periode open lijk kenmerkt als die van de koude oorlog, hetgeen wel het duidelijkst demonstreert hoever de wereld van de vrede verwijderd is, zijn gisteren tot explosie gekomen in een gebied, waar de Oosterse en Westerse invloedssferen elkander raken: Korea. In het Noorden overkoepeld door Mandsjoerije, waar de machtige arm van Moskou zich uitstrekt, werd het hierop aansluitende schiereiland na de Japanse capitulatie aanvankelijk bezet door de troepen van de twee grote overwinnaars uit de oorlog. Rusland en de Ver. Sta ten van Amerika. De Russen bezetten het Noordelijke deel van het schier eiland, de Amerikanen het Zuidelijk deel. Er is in de loop der laatste jaren reeds zeer veel over deze bezetting van Korea te doen geweest Het Noordelijk deel werd, zoals te begrijpen valt, onder strenge communistische discipline ge bracht, het Zuidelijke kon zich politiek en economisch in een rustige sfeer ont wikkelen en profiteerde mede van de ge matigde Amerikaanse politiek, die Mac Arthur in het dichtbij liggende Japan voert Als deze explosie inderdaad, zoals men mag veronderstellen door 't Kremlin veroorzaakt is wij moeten er echter alsnog rekening mee houden, dat heet hoofdige Noord-Koreanen de grens naar Zuid-Korea hebben geschonden, het om gekeerde, zoals Moskou beweert, lijkt ons gezien de verhoudingen daar on waarschijnlijk dan kan men niet ont kennen, dat de Russen een voor hen ideaal terrein hebben gekozen, dat als test-case voor een voorzichtige, voor al internationaal politieke, krachtmeting kan dienst doen. Heel dit gebied met daarop aansluitend de Philippijnen, In donesië en Indo-China is immers politiek en militair uiterst labiel en explosief. Uit de aandrang van Amerika om nog op dezelfde dag van het uitbreken van het conflict de Veiligheidsraad bijeen te roepen en het bevel van McArthur de Zuid-Koreanen onmiddellijk met wapens te ondersteunen, blijkt, dat Washington er weinig voor voelt aan Moskou het initiatief te laten. Het is te hopen, dat Amerika samen met de Vei ligheidsraad, in de kortst mogelijke tijd er in zal slagen de strijd op Korea te doen staken. De vonkeh zouden an ders immers wel eens naar nabij gele gen, niet minder brandbare gebieden, kunnen overslaan. Bovendien: na het échec in China, kunnen de Ver. Staten, zonder totaal hun gezicht in Z.O. Azië te verliezen, geen nieuwe politieke ne derlaag riskeren. Dit zou zeker het ge val zijn als de communisten er in zou den slagen Zuid-Korea onder de voet te lopen. Zonder de huidige gebeurtenissen in het Verre Oosten te willen dramatise ren van oorlog is nog geen sprake is hetgeen thans op Korea geschiedt, wel uiterst belangrijk. Politiek: als internationaal test-geval, waarin opnieuw de macht of onmacht van de Veiligheids raad naar buiten zal treden; militair: gaat de strijd nog alleen tussen Noord- en Zuid-Koreanen, óf moeten wij vrezen, dat deze zich ontwikkelt tot een open lijk conflict tussen Moskou en Washing ton. De uitslag kan van belang zijn voor de nabije toekomst. Op de Amsterdamsestraatweg onder het dorp Abcoude geb eurdeZmx dan™ RRLZ, een zeer ernstig auto:ongluk. Een lijndienst van de N.V. Ned. BuurtsToot^a m? kwam m hevige botsing met een luxe auto. De 4 inzittenden, 2 dames en 2 he™?' werden ernstig gewond. Het verkeer naar Utrecht onderv'ond hTeruS? vertraging. ye Twee overlevenden van een Frans legertoestel van het type Junker, dat twaalf dagen geleden op Madagascar werd vermist, zijn 45 km van het dorp Fito, in het Ivandraodal aangetroffen. Zij zeiden, dat zich nog vier zwaar ge wonden bij het wrak bevonden. Tien anderen, allen militairen, waren omge komen. Twee groepen 'parachutisten onder wie een arts, zijn nabij het dorp Fito gedaald, waarna radio-apparaten en geneesmiddelen werden neergela ten. Militaire reddingsploegen en bur gers, geleid door vliegtuigen spoeden zich in allerijl naar de plaats. Amerikaanse vliegtuigen, die deelna men aan een speurtocht naar een DC-4 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij, die Zaterdag met 55 pasagiers en een bemanning van drie personen aan boord werd vermist, hebben in het Mi- chigan-meer een grote olievlek en drij vende wrakstukken ontdekt, die zonder enige twijfel van het Amerikaanse vlieg tuig afkomstig zqn. De „North-West Air lines" hebben verklaard aan te nemen, dat het vliegtuig als verloren moet wor den beschouwd. De maatschappij heeft de familieleden van de passagiers en van de leden van de bemanning op de hoogte gesteld. Indien er geen overlevenden meer worden gevonden, hetgeen als wel bijna zeker kan worden beschouwd, is dit de grootste ramp, die ooit de Ame rikaanse burgerluchtvaart heeft ge- toffen. Vier personen kwamen Zaterdag om het leven toen een sportvliegtuig in En geland neerstortte en in brand vloog. Ook in de kleine dingen van alle dag moet men eerlijk en oprecht zijn. J z^kgëlastigde van de republiek der Zuid-Molukken in Nederland, dr. Nikijuluw, heeft in een telegram aan de minister-president van Australië mede gedeeld, dat tweehonderd man van de T.N.I. 3 Juni j.l. zijn geland op de Dobs- Aru-eilanden en dat de militaire positie van Nederlands Nieuw Guinea en de Zuid-Molukken hierdoor ernstig wordt bedreigd. Volgens dr. Nikijuluw heeft de V.S.I. plannen voor politieke en militaire penetratie in Nieuw Guinea. Hedennacht is na een kort verblijf te Djakarta een van de politieke leiders van N. Guinea, Jouwe, naar Nederland vertrokken. Hij zal als adviseur in de Nederlandse delegatie aan de besprekin gen van de commissie voor N. Guinea deelnemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1