HAARLEMSE NAZORG 25 JAAR Aanrander van agent uit Smedestraat ontvlucht Geslaagde sportmiddag op het EDO-terrein w. ID UNA Secretaris Schuyt benoemd tot Ridder van Oranje-Nassau Zonderling bezoek aan Boerenleenbank Athletiek, turnen, korf- en honkbal Haarlems sportfestijn geopend Burgem. Cremers geeft historisch overzicht AGENDA C Nieuwe geneesheer-directeur De man verbrak zijn boeienforceerde de celdeur en vluchtte over de daken Haarlemse Sportweek Stedelijke olympiade op de Grote Markt HENK DE VRIES HERINGA &WUTHRICH BAND MAANDAG 26 JUNI 1950 PAGINA 2 Koninklijke onderscheiding Burgerlijke Stand In Stadsschouwburg van Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort Orgelbespeling Auto gestolen en overval mislukt FLATWONINGEN IN HAARLEM-NOORD Provincie koopt flat voor f 42.000.— Ernstige aanrijding Examens DE NEGER-PRIESTERS IN HAARLEM De jeugd der Kerk in een oude parochie ASSCHEPOESTER Zangklassen Anny Bonarius ZANDVOORT Canadees concert in Zandvoort HEEMSTEDE GEEN GYMNASIUM TE HEEMSTEDE Stichting is verplicht, maar ontheffing is mogelijk Gemeenteraad De provinciale leges Verkeersongeval Drie wielrijders omver gereden Auto slipte Geen spreekuur Waterstanden Haags elftalHaarlem Haarlem B in actie Dinsdag wielrennen KAMPIOENEN AAN DE START WANDELSPORT H.S.V. „De Kampioen" R.K.S.V. Leonidas WASSERIJ DUYN Uit voorraad leverbaar: In de tuinzaal van het Concertgebouw werd Zaterdagmiddag het zilveren jubi leum van de Nazorg herdacht. De Na zorg-besturen hadden hiertoe een feeste lijke vergadering belegd, waarop burge meester Cremers zou spreken over „Vijf en twintig jaar Nazorg voor verstande lijk misdeelden". De aanwezigen, onder wie bescherm vrouwe Baronesse De Vos van Steen- wijk-Van Koyen, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland dr. J. E. Baron de Vos van Steenwjjk, de Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, M. A. Reinalda, de burge meester van Heemstede mr. A. G. A. Ridder van Rappard, de wethouders W. F. Happé en A. J. M. Angenent en de gemeentesecretaris mr. Th. A. Wesstra, werden welkom geheten door wethouder W. C. Bakker, de voorzitter van Nazorg. De wethouder deelde mede, dat dit ju bileum ook enige bestuursleden betrot en wel in de eerste plaats de heer E. P. Schuyt, de secretaris van Nazorg, mevr. Droog-Deckers en de heer H. Hylkema uit de Verbands-commissie Nazorg ei. de heren Schaap en A. H. Bloem van de Haarlemse Werkinrichting vierden met hem hun zilveren jubileum als bestuurs lid. Spreker richtte zich in het bijzon der tot mevr. Droog-Deckers en de heer Bloem, die hij beiden dankte voor hun toewijding en de opgewektheid, waar mede zij hun werk verrichtten. De echt genote van de heer Schuyt sprak hij vervolgens toe. Hij noemde haar de „stil le medewerkster", daar mevr. Schuyt veel huiselijke gezelligheid had moeten opofferen voor het Nazorgwerk van haar man. De voorzitter onthulde ook enige toekomstplannen. Er worden al sinds geruime tijd besprekingen gevoerd om de Nazorg uit te breiden over Kenne- merland en Amstelland. Ook deelde nij mede, dat er nu 1400 leerlingen bij de Nazorg staan ingeschreven. Na deze opening trad burgemeester P. O. F. M. Cremers naar voren, die een beknopt historisch overzicht gaf van het Nazorg-werk. Als voorbeeld van het idealisme van de leiders en leidsters noemde hij het feit, dat zij in 1933, alhoewel op wachtgeld gezet, toch doorgingen met het avondwerk. In 1922 kreeg de Raad van Haarlem een verzoek om te onderzoeken wat er voor de verstandelijk misdeelden ge daan kon worden. Dit verzoek werd ingewilligd. Onder leiding van de heer Poppe werd een commissie in het leven geroepen, die zou onderzoeken of er inderdaad hulp en verzorging nodig was, of deze gegeven werd en hoe men in de behoeften en noden van zwakzin nigen kon voorzien. Secretaris van de ze commissie was de heer E. P. Schuyt. Men kwam tot de bevinding, dat voor 85 pet. beneden de een en twintig jaar en voor 75 pet. boven deze leeftijd hulp noodzakelijk was. In 1925 kreeg de heer Schuyt de op dracht om de nazorg voor te bereiden. Met veel ijver werd aan deze opdracht voldaan en er werd een orgaan opge richt, waarin vertegenwoordigers van negentien verenigingen plaats namen. Men beperkte zich niet alleen tot de geestelijk invaliden. In 1927 werd de Blindenzorg georganiseerd en in 1928 werden alle minder validen in de Na zorg betrokken. Bij een toenmalig huis onderzoek, geleid door dr. W. Mol, bleek dat 1200 mensen (1 pet. der bevolking) moest geregistreerd worden. De burgemeester gaf dan enige ver gelijkende cijfers. In 1929 bedroeg het aantal lichamelijk gebrekkigen onder de volwassen leeftijd 234, in 1947 was dit aantal, dank zij de goede verzorging van Nazorg en de orthopaedische dienst, teruggebracht op achtentachtig. In 1925 werden tachtig mensen in de avondver zorging betrokken, nu zijn het er hon derd vijf en zestig. In 1925 begon men met een werkinrichting met zes man nen, momenteel zijn er drie voor man nen, twee voor vrouwen en een voor blinden. Spreker roemde ook de bemiddeling sinds jaren door het Gewestelijk Ar beidsbureau verleend. Tot slot van zijn interessant gegeven wees hij op de grote invloed van de heer Schuyt. De groei van Nazorg noemde hij diens le venswerk. Als blijk van waardering had het H.M. Koningin Juliana behaagd de heer Schuyt tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau te benoemen. De burgemeester, die deze onderscheiding ook op mevr. Schuyt van toepassing achtte, speldde hem deze met enige toepasselijke woorden op. Mr. A. Bruch, oud-wethouder van Onderwijs, sprak hierna over het on derwerp: „Een goede zorg (buitenge woon onderwijs) dient aan de Nazorg vooraf te gaan". Ook deze spreker gaf een historisch overzicht. Telde de eerste school, door mr. Thiel aan de Boter markt gesticht, vier klassen van zestien leerlingen, in 1912 waren er reeds hon derd. De jaren 1918/T9 waren belang rijk voor de Nazorg, daar er voor een behoorlijke salarisregeling voor het on derwijzend personeel werd gezorgd. In dit jaar werden er ook twee scholen bij- gesticht. In December 1924 kwam er weer een school en wel een katholieke in de Witte Herenstraat. Was deze eerst ondergebracht in een afgekeurde fa briek, later kwam zij op het Prinsen- bolwerk. Spreker noemde ook enige namen van mensen, die bijzonder veel voor het bui tengewoon onderwijs hadden gedaan en wel mej. S. Houtkooper en de heren Schuyt. Hiemstra en Van Riet. De hoofd-inspecteur van het B:L.O., de de heer N. Y. Vlietstra. wees op het nau we verband tussen schoolzorg en na zorg. Hij roemde eveneens het werk van de heer Schuyt, die iets tot stand had gebracht in Haarlem wat een be grip voor heel Nederland was geworden, daar de Haarlemse Nazorg het voor beeld van het land genoemd werd. De heer Visser sprak namens het per soneel van de Avondverzorging Nazorg en de heer H. J. Kenselaar namens het personeel van de Arbeids-inrichtingen. Beiden richtten zich tot de heer Schuyt, en wezen op diens invloed op het werk van de Nazorg. De heer C. Mooy nam namens de ouders van de Nazorg-leerlingen het woord en de heer G. H. van Dijk als voorzitter van de Nederlandse vereniging Nazorg. Mevr. M. van der WallDuyven- dak weduwe van wethouder van der Wall, overhandigde als presidente van (Van 2224 Juni) Getrouwd: A. H. Hulsebosch en J. van den Puttelaar. Geboren: M M. BaandersMosch, z.; E M HuissenHazenberg, z.; M, J, van Dijk Lambers, z.; W. A. SchoutenCarton, z., A. K. Kuuttel—Jager Gerlings, z.; A. M. H. van der SluisStelloo, z.; H. Middendorp —Van Slooten, z.; E. C. T. Lampers—Van Rootselaar. d M. C. P CasseeVan Zijp, d.: A MarisVan der Vegt, d. Overleden: J. Zuidam—Rietveld, 29 jaar, Thomsonlaan: K. Rommel, 27 j„ Hazepa- terslaan; C. F. Hund, 69 j„ Caninefatenstr. het comité Ledenwerving een spaar bankboekje met een bedrag van f 3200. Dit was de opbrengst van de loterij, die twee duizend gulden had opgeleverd en de contributie van 384 nieuwe leden. De heer Schuyt mocht nog meer gif ten in ontvangst nemen. De voorzitter van het comité „Nazorgcollecte" gaf hem het resultaat van de huis-aan-huis- collecte waarvoor de leerlingen van de huishoudschool zich hadden ingescha keld, in handen. Tot nu toe was de op brengst f 2319,67. Er moet n.l. nog één wijk behandeld worden. De secretaris penningmeester van de Nederlandse Vereniging A.V.O., de heer C. van der Lende, overhandigde een chèque van tweeduizend gulden. Tot slot dankte de heer Schuyt allen die hem hadden toegesproken. Hij ver telde dat hij van plan was in de naaste toekomst de uitbouw van de arbeids- inrichtingen te behartigen. Hij sprak in warme bewoordingen over de steun van de ouders en de hulp van de zijde van zijn echtgenote ondervonden. Hierna bleven allen nog enige tijd bij een. Het strijkje, dat tussen de talrijke sprekers door zich heel verdienstelijk had gemaakt, speelde de Thaïs-médita- tion van J. Massenet. De viering van het Nazorg-jubileum werd 's avonds voortgezet in de Stads schouwburg, waar de letterlievende ver eniging J. J. Cremer het blijspel Delila van de auteur Franz Molnar opvoerde. Wethouder Bakker heette hier de aan wezigen welkom, onder wie Baron en Baronesse de Vos van Steenwijk, Bur gemeester Cremers en echtgenote, de wethouders Happé en Angenent en de burgemeesters van de omliggende ge meenten. Na afloop der voorstelling werd het woord gevoerd door de heren E. P. Schuyt en A. H. Bloem. BIOSCOPEN: Rembrandt: Maria Goretti (18 j 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Gentleman-inbreker (18 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De man op de Eiffeltoren (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: 't Gebeurde op een avond (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Ontsnapt van het duivelseiland (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u Spaarne: Smoking guns (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 26 Juni Op alle openbare pleinen turndemonstra- ties, 7 uur. Planetenplein: Basketball, 7 uur. Terrein achter Kleverparkweg: Motorpolo, 7 uur. Gebouw KI. Houtweg: Schermwedstrij- den, half 8. Dinsdag 27 Juni Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Omgeving Delftlaan: Wielerwedstrijden half 7. Van Oosten de Bruynstraat: Handbalwed strijd, volleyballdemonstratie, kwart over 7. Kleverlaan: Softballwedstrijden, kwart over 7. De voordracht ter benoeming van een eerste geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort in de vacature Dr. G. Kraus, bestaat uit slechts één naam, namelijk van de heer P. van der Esch, thans geneesheer aan dit ziekenhuis. Gedeputeerde Staten stellen' voor hem in deze functie te be noemen. In de Grote Kerk zal op Dinsdag 27 Juni, des avonds van 89 uur, door George Robert het volgende Bach-pro- gramma gespeeld worden: Preludium en fuga A gr. t.; Fughetta super: Christum wir sollen loben schon; Christum wir sollen loben schon; In dich hab'ich gehoffet; Concert G gr. t.; Fuga sopra: Durch Adam's fall; Ich ruf' zu dir, Herr Jesu Christ; Fughetta sopra: Lob sei dem Allmachtigen Gott; Trio Preludium en fuga D gr. t. De Haarlemse politie staat voor een ongekend raadsel, nu vanmorgen de 28- jarige steuntrekker J T. Castricum uit Beverwijk, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag aan de Vergierdeweg te Haarlem een surveillerende politieagent met een breekijzer neersloeg, uit zijn cel aan de Smedestraat aldaar is ontvlucht. Hij zat daar om half negen zwaar geboeid in zijn cel en ontving toen nog zijn ochtendbrood. Een half uur later bleek hij uitgebroken te zijn. De man moet ongelofelijk sterk zijn, want nadat hij zijn boeien ver broken had, heeft hij de twee gren dels van de deur en het slot kun nen forceren en zo kon hij de vrij heid kiezen. Hij is aan de achterkant van het po litiebureau over de daken gevlucht en kwam tenslotte in de Lange Wijngaard straat terecht, waar hij aan een jongen bij de smederij, die daar gevestigd is. vroeg van wie de garage was, waar hij vlakbij stond. „Van de politie", ant woordde de jongen, waarop de man, die er sterk maar nerveus uitzag, ijlings de benen nam. Vanmiddag om 2 uur was hij nog voortvluchtig. Van alle kanten wordt aan zijn hernieuwde arrestatie gewerkt. De man draagt een bruine' manches ter broek, een lichtbruin gescheurd overhemd en bruine lage schoenen Zijn postuur is flink en hij is 1.85 m. lang. Hij heeft blauwe ogen, een dikke neus en een brede mond. Zijn uiterlijk maakt een gezonde indruk; hij is aileen ern stig gewond aan de linkerhand en ver moedelijk ook aan de mond. Vanmiddag spraken wij nog met de jongen uit de smederij en deze vertel de ons, dat de uitbreker om even na 9 uur in de smederij gekomen was. Hij vroeg om een „shaggie", maar hij kon Een actieve en oplettende kassier van de Boerenleenbank te Heemstede heeft Zaterdagmorgen waarschijnlijk een roof overval op deze bank voorkomen. Om streeks tien uur kwamen drie jongelie den kennelijk met minder goede bedoe lingen de bank binnen stappen. De kas sier zag het drietal aankomen en sloot onmiddellijk het loket. De aspirant bankrover waren daardoor kennelijk zo beduusd, dat zij direct het hazenpad kozen en in een buiten wachtende auto wegreden. De auto hadden ze waar schijnlijk gestolen, want even voor de mislukte overval was op de Bronstee- weg, enige honderden meters van de bank, een auto verdwenen, waarin, vol gens ooggetuigen, drie jongemannen gestapt waren. Deze auto werd om streeks half twaalf op de Wagnerkade te Heemstede teruggevonden. De kassier, die het tweetal op de voet volgde, zag dat een derde man de wagen startte, waarna de Ford Sedan met een flinke snelheid verdween. De kassier kon nog juist de twee laatste cijfers van het nummerbord onderscheiden. Dit signalement gaf hij door aan de politie. Na de nieuwsuitzending van 1 uur werd door de radio namens de Heemsteedse politie verzocht om inlichtingen te ge ven over de verdwenen Ford Sedan. Enige tijd daarna deelde iemand de politie mede, dat de wagen bij de Wag nerkade op een weiland stond. Deze getuige had gezien, dat drie mannen de wagen daar parkeerden en daarna ver dwenen op hun fietsen, die zij achter een schuur geplaatst hadden. Deze wagen hadden de mannen ont vreemd van de heer Rijk, die de auto geparkeerd had op de Bronsteeweg nabij de Lanckhorstlaan. De contactsleuteltjes had hij in de wagen achtergelaten. Uit andere getuigenverklaringen bleek, dat de Ford Sedan ook nog gestopt had bij de Twentse Bank, maar daar was het de heren te druk naar hun zin. De Heemsteedse politie beschikt over een nauwkeurig signalement en verzoekt de personen die over deze vermoedelijk mislukte overval inlichtingen kunnen verstrekken, zich te wenden tot het politiebureau te Heemstede. Het signa- jement van de twee bankbezoekers luidt: een manspersoon van 22 a 25 jaar, zwart uiterlijk en zwart haar. Hij droeg een slappe Egyptisch linnen regenhoed en een bruine demi. De man is lang 1.80 m. De tweede „overvaller" was 20 a 25 jaar oud en 11.60 m. lang. Hij was gekleed in een bruin sjofel sportcostuum en droeg een zwarte alpino. De man was breed van gestalte. de sigaret zelf niet draaien, want zijn linkerhand was zwaar gewond. Op de vraag van de jongen hoe hij deze ver wonding had opgelopen, zei hij: „Ik ben net uit de Smedestraat gepiept". Voordat de man verdween vroeg hij nog om een ketelpak en een pet, maar hier kon de smid hem niet aan helpen. Ten slotte pakte hij nog een touwtje om zijn broek vast te binden, want hij had geen riem om zijn middel. Toen de uitbreker ongeveer acht minuten verdwenen was begonnen de motoren van de politie te ronken en werd de achtervolging inge zet. In Haarlem-Noord wordt aan de Ek sterstraat een aantal flatgebouwen ge plaatst. Omdat verkoop van een groot complex te grote financiële bezwaren zou geven, is voor ieder flatgebouw, dat bestaat uit een beneden- en twee boven woningen, een coöperatieve vereniging opgericht. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land stellen thans voor één flat van de coöperatie aan te kopen voor f 42.000. Deze woningen zullen dienen voor het personeel van de Provinciale Water staat. De aankoop is nodig, omdat bij va catures te weinig sollicitanten de gele genheid krijgen zich in Haarlem te ves tigen. De huurprijs der woningen be draagt f 42,50 per woning per maand, met een Rijksbijdrage van f 950 per jaar voor de gehele flat. De jaarlijkse uit gaven voor de drie woningen zullen f 2610 bedragen. Op het Stationsplein werd Zaterdag middag om 1 uur een 37-jarige man P. B. door een autobus aangereden. De bestuurder van de bus veronderstelde, dat de man, die wilde oversteken, wel even stil zou staan. De voetganger liep echter door, werd aangereden en viel achterover op het wegdek. Met een diepe hoofdwonde en een schedelbasis- fractuur werd hij later per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joan, de Deo overgebracht. De toestand van het slachtoffer is nu redelijk wel. Vorige week slaagden te Amsterdam voor het Mulo B-diploma de volgende leerlingen van de school aan de Ged. Oude Gracht: J. M. v. d. Aar, J. A. Baars, J. C. v. d. Berge, M. H. J. Gigengack, J. B. Heems kerk, H. B. J. v. d. Keur, W. P. de Kwant, T. P. v. d. Mark, F. M. v. Pelt, J. J. v. Pelt, A. H. Schulpzand, G. G. J. Spanhoff, F. M. Tollenaar, A. N. Tuyp. Afgewezen 2. De n eg er priesters en notabelen van de Goudkust, die gisteren Haarlem bezoch ten, hebben zich ook laten voorlichten over de wijze, waarop ons blad tot stand komtOnze photo toont het stamhoofd Stephen Owusee en de Head-Christian Alphons Kofi met enige negerpriesters op onze rotatie-pers. De sluiting van het veertig-uren-ge bed in de St. Joseph-parochie werd gis teren wel op zeer bijzondere wijze opgeluisterd door de aanwezigheid van de reeds populair geworden negerpries ters en notabelen uit de missie der pa ters van Cadier en Keer aan de Goud kust, die sinds enkele weken in ons land zijn en de centra van Katholiek leven bezoeken, onder leiding van Rec tor H. J. M. Schrama, Diocesaan direc teur der Pauselijke Missie-genootschap pen en de paters Th. Veldboer SMA en B. Eerden SMA, resp. vice-provinciaal en administrator der Sociëteit voor Afrikaanse Missiën van huize „De Ta felberg" te Oosterbeek. Alle H.H. Misken werden deze dag door de negerpriesters opgedragen; de Hoogmis werd evenals het plechtig Lof gecelebreerd door Father Menya SMA, geassisteerd door zijn Afrikaanse confraters. De ontroering, welke zich in de afge lopen weken overal openbaarde, waar de heilige handelingen door deze kinde ren der Moederkerk werden voltrokken, maakte zich ook in de oude St. Joseph- kerk van velen meester, die daar getui gen waren van de eeuwige jeugd der Kerk, die voortgaat alle natiën en vol ken en stammen en talen te verenigen rond de troon van het Lam. De eerbie dige en gespannen aandacht, waarmede de negerpriesters bij hun H. Misoffer en hun deelname aan de Processie werden gevolgd, ontlaadde zich tenslotte in de stralende blijdschap van de jeugd, welke zich na het Lof naar dé Klopperspoort spoedde, om daar hun kruisje op het voorhoofd te ontvangen van de zwarte priesters, toen deze zich naar de pasto rie begaven, voorafgegaan door Deken J. J. A. Kuilman, wie de vreugde om deze dag op het gelaat te lezen was. Na de grandioze opening van de Haar lemse Sportweek op Zaterdagavond, wer den Zondag op het EDO-terrein de eerste wedstrijden georganiseerd: de traditioneel geworden Sportmiddag. Dank zij de buitengewoon gunstige weers omstandigheden, in de morgen regen waar door vele uitstapjes in het water vielen, klaarde het weer tegen de middag op en zochten talrijke Haarlemmers verstrooiing op het EDO-terrein waar van aardige sport viel te genieten. Onder de algemene leiding van de heer Hut had alles een vlot en prettig verloop. Het hoofdnummer bestond uit een steden- korfbalwedstrijd tussen Haarlem en Am sterdam. De Amsterdammers waren over het algemeen een tikje sterker, maar de Haarlemmers gaven aardig partij. Nadat de rust met 21 voor de hoofdstad was ingegaan, bracht het einde de Amsterdam mers een royale 73 overwinning. De turndemonstratie bestond uit een num mer Hoogbrug door het keurcorps dames van de Kennemer Turnkring en tafelsprin- gen van de heren Bato. Een honkbal wedstrijd tussen de jeugd- ploegen van RCH en HHC bracht een 20 zege aan HHC. Ook de athletieknummers waren het aanzien waard, waarvan hier onder enkele der voornaamste uitslagen volgen. 100 m. Heren C: 1. P. Kievit, Haarlem 12.2; 2. J. Adelaar, Suomi 12.6; 3. M. G. Daane, Haarlem 12.6. 3000 m. Klasse A: 1. U. van Wijngaarden, Suomi 9.16.3; 2. W. van Deursen, Haarlem 9.35.6; 3. J Koopman, idem 9.46.3. Finale 80 m. Jun. B: 1. A. Roubos, Zaan land 10.3; 2. R. Tiehmeyer, Haarlem 10.3; 3. Chr. Nagel, Holland 10.4. Olympische Estafette: 1. Haarlem I 3.45.8; 2. Holland 3.49.5; 3. Haarlem II 3.50.6. 100 m. Heren B: 1. D. in 't Veld, APGS 11.5; 2. C. Wentink, Haarlem 11.6; 3. A. Turkenburg, Holland 11.6. 800 m. Jun. A: 1. K. Ebbeling, Haarlem 2.10.3; 2. J. de Zwager, Holland 2.10.5; 3. K. Nalderman, Haarlem 2.13.2. 3000 m. Klasse B: 1. J. F. Smit, Suomi 9.29.4; 2. G. bij 't Vuur, Edam 9.31.3. 3000 m. Klasse D: 1. C. Zuiderduin, Hol land 10.01.2; 2. P. Ruygrok, idem g. t.; 3. J. Gelissen, idem g. t. Finale 100 m. Jun. A: 1. J. van Gorsel, Haarlem 11.5; 2. L. Lintjes, idem 11.5; 3. L. Brijs, idem 11.6. 80 meter Meisjes B: 1. G. Takken, Gita Op 28 Juni herdenkt de heer Chr. Steffers, Scheeperstr. 12, de dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Casao- en Choc.-fabriek „Droste" te Haarlem. In de Stadsschouwburg werd Zon dagmiddag door de zangklassen van Anny Bonarius de operette „Asschepoes- ter" ten tonele gebracht. Anny Bonarius had niet de gangbare oude muziek ge kozen, maar de moderne bewerking van Saar Bessem. Iedereen die dit soort operettes kent moet toegeven dat Saar Bessem ongetwijfeld in verhouding tot de oudere genres die ërvan bestaan, een belangrijke stap in de goede rich ting heeft gedaan. Hiermede willen we niet beweren dat het stuk „Asschepoes- ter" ons in deze zetting heeft kunnen bevredigen. Men moet altijd rekening houden met het feit dat een operette als deze veelal aanhoord wordt door kinde ren. Voor het jonge volkje is deze mu ziek echter te hoog en pakt niet. Er zit te weinig melodie in de zangstemmen en het recitatief speelt een te grote rol. Toch moet het mogelijk zijn goede me lodietjes voor dit genre te schrijven, die de jeugdige executanten en toeschou wers wel pakken. Het was opmerkelijk dat aan het begin van het derde bedrijf op de tekst: „Wij reizen door het hele land" etc. er ineens een andere sfeer in het spel kwam, toen er een zangerig melodietje aan de orde kwam. Intussen moeten wij respect hebben voor Anny Bonarius, die deze moeilijke opgave met haar zangklassen zó heeft volbracht. Al len die enig begrip hebben van dit soort werk met kinderen, weten wat er aan zulk een uitvoering vast zit. En als er dan eens iets minder goed gelukt, dan kunnen hiertoe allerlei onvoorziene om standigheden een rol spelen. Het was jammer dat de pianopartij wel wat te bescheiden klonk. Misschien is toch de orkestbak de volgende keer een betere oplossing. We zullen natuur lijk niet in details aftreden aangaande de prestaties van ieder afzonderlijk. Wat het vocale betreft noem ik u wel even het pittige koortje der herauten, Assche- poester en de Prins, die allen op uit stekend niveau stonden. Wat de keuze der personen betreft zou men andere wensen gehad kunnen hebben, maar ook hierin weet uiteindelijk de leidster, in dit geval Anny Bonarius, beter de mo gelijkheden dan de oppervlakkige be- oordeler van één keer. In verhouding tot de moeilijkheidsgraad mag een com pliment echter zeker niet achterwege blijven. Hier en daar werd nog niet al les beheerst maar nogmaals, de opgave was groot. Costumes en décors, alles was overi gens prima verzorgd, met uitzondering van de piano die dringend vervangen moet worden. Nog een bijzonder com pliment overigens voor de kleermaker ..Fijnvandraad", die plotseling voor een zieke inviel en zo niet de beste dan toch zeker één der beste actrices van het po dium was. Voegen we aan dit alles toe dat de ba ten ten goede kwamen aan de stille ar men, dan heeft mej. Anny Bonarius, ge zien de zo goed als bezette Schouwburg, ook in dit opzicht een niet te onder schatten succes geboekt. Na afloop werd zij met hartelijk applaus en bloemen voor haar zwaar, maar uitermate dank baar werk beloond. JAN LAARVELD Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen scheikunde de heer H. J. M. Lips te Haarlem. Drie noviteiten werkten Zondagavond te Zandvoort samen om een overigens ver loren Zomerzondag (de hoeveelste al van dit seizoen?) een voor badgasten en inwo ners aantrekkelijk slot te geven. De nog jonge stichting „Touring Zandvoort", welke in dit seizoen een grote activiteit ontplooit, had de nieuwe muziektent laten opstellen op het terras van de kort geleden geopen de „Vijverhut" aan de Vondellaan. In deze aan natuurschoon zo rijke omgeving con certeerde Zondagavond onder gunstige weersomstandigheden de „Vancouver Boys band". Een duizendkoppige menigte ge noot van de unieke muzikale prestaties van de Canadese jongelui. Tijdens de pauze voerde de Zandvoortse brandweer een ..wa tershow" op. De schijnwerpers hadden niet voldoende bracht dit nummer tot zijn recht te doen komen. Ieder jaar weer is de sportoptocht een I dan het miniatuur polo-bad van de zwem- overduidelijke manifestatie van de ruim vereniging H.V.G.B., die dit jaar haar verspreide en rjjk gevarieerde sportbe- vijftig jarig jubileum viert. De tafelten nisverenigingen, speelden al rijdende een lustig partijtje op de groene tafel, de kapotte balletjes ten spijt. De gymnas tiekvereniging „Hercules" had vele leden gemobiliseerd en ook de talrijke deelne mers van „Leonidas", „Holland", „TYBB" en Geel Wit gaven duidelijk blijk van het omvangrijke katholieke sportleven in Haarlem. De pittige marsmuziek van de harmoniecorpsen „Sint Caecilia" en „Kunstkring Spaarndam", alsmede de bazuinstoten en het tromgeroffel- van de verkenners en padvinders-bands hielden er duchtig de pas in. oefening in onze Spaamestad. Meer dan tweeduizend, sportieve Haarlemmers na men Zaterdagavond deel aan deze tradi tionele rondgang door de binnenstad. Het was vooral verheugend, dat ook de katholieke verenigingen dit jaar weer meeliepen. De laatste malen moesten zij zich immers afzijdig houden, omdat zij zich niet konden verenigen met de bepalingen betreffende de kleding. Dank zij onderling overleg was het deze keer echter wederom mogelijk, om deel te nemen. Evenals de gehele sportoptocht maakte ook de kleding een prima in druk. Het viel echter wel op, dat er in de opstelling maar weinig originele vond sten te bewonderen waren, uitgesloten Bij de opening van de Sportweek hielden de verschillende deelnemende verenigingen een vlaggendéfilé op de Grote Markt. Omheind door een talrijk publiek brachten de diverse clubs op de Grote Markt een vlotte stedelijke olympiade. Loutje zal waarschijnlijk niet geweten hebben in welke richting hij moest kijken, want op drie plaatsen werd te gelijkertijd gedemonstreerd. Was men te fijngevoelig, om te kijken naar de „linksen", waarop gespierde en kort- nekkige boksers elkaar tracteerden, dan kon men het oog verlustigen aan de soepele rhythmische gymnastiek van de dames op het middenplein of het beheerste bruggenwerk voor de Vlees hal. Als ware tournooiridders traden de vendeldragers tenslotte naar voren voor de officiële opening van de sportweek. In zijn openingswoord noemde vrz. van het uitvoerend comité, wethouder D. Ge luk, de sportoptocht een zeer geslaagde propaganda voor meer sportbeoefe ning in Haarlem. De sport is een belang rijk deel van onze volkswelvaart zo zei hij want door de beoefening daar van wordt de geestelijke en lichamelijke gezondheid van een volk bevorderd. De sport is bovendien een invloedrijke sti mulans voor de geestkracht en de ar beidzaamheid. De vertegenwoordigers van de Haar lemse sportverenigingen werden na de opening ontvangen in het stadhuis. Wet houder D. Geluk voerde hier wederom het woord, nu in naam van het gemeen tebestuur. Hij wees op de traditie van dit jaarlijkse sportevenement; een tradi tie, die echter niet mag ontaarden in een sleur. De voorzitte» van afd. Haarlem der K.N.V.B. dankte tenslotte het ge meentebestuur en in het bijzonder de politie voor de spontane medewerking. Krachtens de Onderwijswet is bepaald, dat in elke gemeente, waar de bevolking de 20.000 zielen te boven gaat, een ge meentelijk gymnasium moet worden op gericht. De Kroon kan echter vrijstelling van dit voorschrift geven. Heemstede heeft thans 23.755 inwoners, maar is van mening, dat er niet voldoende ge gadigden zullen zijn voor een eigen gymnasium. Integendeel, het aantal gymnastiasten dat het gemeentelijk gym nasium te Haarlem bezoekt, is sinds 1947 teruggelopen van 64 tot 41. Welis waar gaan verschillende Heemsteedse kinderen naar de lycea, maar die kun nen buiten beschouwing gelaten worden, omdat de ouders hier welbewust voor hun kinderen de lyceumopleiding heb ben gekozen boven die op een gym nasium. Ook al om het gymnasium te Haarlem niet in moeilijkheden te brengen stellen B. en W. voor aan de Kroon vrijstelling te vragen van de verplichting tot stich ting van zulk een school binnen de ge meentegrenzen. De raad komt Donderdag 29 Juni om vier uur ten raadhuize bijeen. B. en W. stellen voor een perceel bloembollen grond van 1350 RR tot 1 Januari 1951 te verhuren aan J. Kaptein. Oorspron kelijk geschiedde de verpachting tot 1954, maar daar is bezwaar tegen, om dat dit gronden betreffen van de bui tenplaats „Meer en Berg", die in de toekomst voor school en werktuinen moeten dienen. De thans daarvoor in gebruik zijnde terreinen aan de Heren weg hebben namelijk volgens het uit breidingsplan een andere bestemming. Voorgesteld wordt te verkopen 745 M2 grond voor f 7000 aan de Noordzijde van de Bachlaan voor de bouw van twee woningen en 540 M2 grond voor f 4500 aan de Wagnerkade voor de bouw van een woning. Gedeputeerde Staten van Noordholland delen mede, dat de opbrengst van leges voor 1949 de oorspronkelijke raming van f 186.000 met ruim een derde van dat bedrag heeft overschreden. Aldus heeft de provincie een buitenkansje van f 64.000. Dezer dagen reed een luxe auto, bestuurd door W. J. W. over de Valkenburgerlaan, komend uit de richting Bennebroek en wilde de v. Merlenlaan passeren, juist op het moment dat uit deze laan een auto, be stuurd door A. A. D. naderde. Laatstge noemde verleende aan de eerste geen voor rang, zodat een botsing het gevolg was. De auto werd in het voortuintje van de heer K. gedrukt en bleek, evenals de aanrij dende auto ernstig beschadigd te zijn. De politie maakte proces verbaal op. Vrijdagavond reed een luxe auto, bestuurd door P. ten H. op de Herenweg, komend uit Haarlem. Hij wilde de Koediefslaan in rijden en stak daartoe zijn richtingswijzer uit, doch de motorrijder L. F. die achter hem reed, wilde toch nog passeren. Deze poging had tot resultaat, dat F. de auto aan de linkervoorzijde raakte, de macht over het stuur verloor, drie wielrijders om ver reed en daarna kwam te vallen. Dooi de val liep hij een zware hersenschudding op. Hij moest met een ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis worden vervoerd. De drie wielrijders kwamen met de schrik vrij, doch de rijwielen werden, evenals het motorrijwiel, beschadigd. Zondagmorgen kwart over elf reed ir. K. uit Den Haag op de Cruquiusweg, komend uit de richting Hoofddorp, toen zijn auto plotseling door de gladheid van de weg be gon te slippen. De wagen draaide op de weg, na een scheidingshek te hebben ver nield, een gehele slag om en kwam toen tegen een paal terecht, die gelukkig stand hield. De beide inzittenden bekwamen geen letsel, maar de auto was vrij ernstig be schadigd en moest worden weggesleept. De burgemeester en wethouders van de gemeente Heemstede zijn verhinderd Woensdag 28 Juni spreekuur te hou den. Maandag 26 Juni. Hoog water: 12.19. u. Laag water: 7.40. u. en 20.18 u. Dinsdag 27 Juni. Hoog water: 0.48 u. en 13.23 u Laag water: 8.42 u. en 21.22 u. 11.-; 2. C. v. Rooden, idem 11.2; 3. G. Glandorf, Zaanl. 11.2. 100 m. Dames, Klasse B: 1. E. v. d. Wijst, DEM 13.-; 2. B. Mink—Vleesh., Lycurgu* 13.1; 3. N. de Jager, Gita 13.1. Tijdens het sluitingsfeest van de Haar lemse Sportweek op Zaterdag 1 Juli wordt als hoofdnummer de steden voetbalwed strijd HaarlemDen Haag gespeeld. De samenstelling van het Haarlems Elftal is reeds gepubliceerd. Thans is ook de op-, stelling van de Haagse ploeg bekend: d: Mr. Dankelman (HVV), a: Walhain (HBS) en De Jong (ADO); m: Schwencke (HBS), Bauman (ADO) en de Kubber (VUC); v: Clavan (ADO), v. d.' Vegt (HBS), Van Geen (Scheveningen), Langelaan (HBS) en Röhrig (HBS). Een zeer sterk elftal waaraan de Haar lemmers hun handen vol zullen krijgen. Op 8 Juli vindt tijdens de Haagse Sportweek de returnontmoeting plaats op het HBS- terrein. Dan zal niet Mr. Dankelman maar Kok van ADO het Haagse doel verdedigen. Heden, Maandagavond wordt in het ka der van de Sportweek op het EDO-terrein, aanvang 7 uur, een voetbalwedstrijd ge speeld tussen een Haarlems B-Elftal en het Elftal uit de Zaterdagmiddag-compe titie. Voor heden, met de Motor polo-wed strijd tussen twee ploegen uit Amsterdam het grote evenement van de Maandag. Het grote nummer op Dinsdagavond is de wielerwedstrijd in de omgeving van de Delftlaan waar amateurs en nieuwelingen de strijd zullen aanbinden. Start nieuwelin gen om half zeven, over 20 ronden, start amateurs om kwart voor acht over 45 ron den. De jubileumwedstrijden, die de H.A.V. „Haarlem" Woensdagavond ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan in het kader van de Sportweek op het „Haarlem"-terrein organiseert, zullen wel een zeer bijzonder karakter dragen doordat niet minder dan acht Neder landse kampioenen aan de start zullen verschijnen. Het zijn de 800 m.-kampioen Anton Kist. de kampioen op de 110 m. horden Gerrit v. d. Hoeven, de kam- pioen-vèrspringen Anton Leeuwenhoek, de kampioen hink-stap-sprong Gé van Egmond, de kampioen-discuswerpen en kogelstoten Aad de Bruyn, de kampioen polsstokhoogspringen Cor Lamoree, de kampioen 1500 m. en 5000 m. Wim Slijk huis en de kampioene van Nederland 200 m. dames Foekje Dillema. Daarbij worden de nummers ook verder bezet door Nederlands meest prominente athleten, zodat Woensdagavond wel een zeer bijzondere sportavond belooft te worden. Aan het eind van de wedstrijden zal voor de tweede maal de „In memoriam Hjl v. d. Mey-beker" uitgereikt worden eifc wel aan de athleet, die op deze wedstrijden de beste persoonlijke pres tatie levert. Vorig jaar werd deze beker gewonnen door Wim Slijkhuis, maar de beste lange afstandloper van Ne derland kon met de deelname van zo veel kampioenen, waarbij we vooral aan Foekje Dillema denken, wel eens een hele toer hebben wederom op deze beker beslag te leggen. Ondanks het regenachtige weer hebben toch honderden wandelaars deelgenomen aan de wandeltochten, welke uitgeschre ven waren door de Haarl. Politie Sport vereniging alsmede de bekende wandel sportver. „Onder Door". De jury, belast met het toekennen van de extra prijzen voor de beste algemene indruk, kende op Zaterdag de eerste prijs toe aan de Reserve Politie Haarlem en de tweede prijs aan de Reserve Politie te Amster dam. Op Zondag Jeugdgroepen: le prijs Padvindersafd. Zaandam en de 2e prijs aan de Jeugdver. „Mercator" Amster dam. Burgerverenigingen: le prijs Viri- ous Unitus te Santpoort; 2e prijs „De Zwerm" Amsterdam; 3e prijs DVS Am sterdam; 4e prijs KDT Amsterdam; 5e prijs „Jan Passtoors" Haarlem. Zondagochtend hield de H.S.V. „De Kampioen" haar derde rit voor de Zomercompetitie voor nieuwelingen. De afstand bedroeg ongeveer 40 km. De ren ners Harren en Kramer slaagden er in een 400 m voorsprong te nemen. De totale uitslag luidde: 1. A. Harren 6 punten, tijd 1 uur 7 min. 47 sec.; 2. H. Kramer 5 p.; 3. C. Kroezen 4 p.; 4. D. Bes 3 p.; 5. G. van Roon 2 p.; 6. M. Storkhart 1 p.; 7. J. Mulder 1 p.; 8. J. Borst 1 p. Gedurende de Sportweek is voor opgave van nieuwe leden geen gelegenheid, deze begint weer vanaf 4 Juli, op Dinsdag- en Donderdagavond van zeven tot acht uur. Opgaven bij F. J. A. van Wattingen, Wel tevredenstraat 15. Dinsdagavond half acht houdt de RKS.V T.Y.B.B. in de voorzaal van Café-Rest. Brinkmann aan de Grote Markt haar jaarlijkse algemene leden vergadering. Advertentie AMSTERDAMSEVA ART 20 TEL. 11053 Advertentie De beroemde N.S.U. Fox 100 cc kopklepper f 1295.' N.S.U. Quick 98 cc tweetact met pedalen en stuurscha- keling f 699." RIVIERVISMARKT 7 - TELEF. 17690 Advertentie HAARLEM Eleeirische installaties Luidsprekende Telefoon- installaties Advertentie »f' Kf® DE BAND VOOR UW FIETS BHOENIX.i8IJWIELENF-ABRIEICaIEEUWAROEI*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2