MARIA GORETTI, MAAGD EN MARTELARES 10 Eric de Noorman - Ve 'tfecAt Muf Waterman*! nks m Enorme belangstelling bij de heiligverklaring Nog geen nieuwe formateur NIEUWE ABT TE EGMOND VERWELKOMD Overpeinzingen DE STILLE MAN Ontroerende plechtigheid te Rome Heft het hart omhoog" M.R.P. niet in nieuwe regering? De bespreking van plan- Schuman gaat door WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ontvangst was landelijk en eenvoudig Afrikaanse priesters bij Kardinaal de Jong Grote hagelschade in Ossendrecht Geregelde controle van het gebit gewenst Japanse agentschappen in Nederland MAANDAG 26 JUNI 1950 PAGINA 3 §4 SLAAT De ct grootste en de beste! KABINET-BIDAULT GEVALLEN Voor 250 a 300 duizend gulden vernield van Snorrebor I door PATRICK PURCELL Anders moet men bijbetcien in het ziekenfonds BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. VAN VELSEN (Van onze Romeinse correspondent) O ROME, 24 Juni p het wijde Sint Pietersplein, ditmaal gewprden tot de tempel der Kerk, zijn honderdduizenden er in diepe ontroering getuige van geweest, dat de H. Vader, hoog op zijn met het rood der martelaren beklede troon, een elfjarig Italiaans meisje, Maria Goretti, heeft opgenomen in de rij der Heiligen en aan haar naam het verpletterend epitheton heeft toegevoegd: „Maagd en Martelares". Nog nooit in de geschiedenis der Kerk, en dit zijn de woorden van de Heilige Vader zelf, is er ooit een plechtigheid geweest als deze. Een Heiligverklaring „op deze weidse en majestueuze plaats zo voi mysterie, waarboven zich het firmament welft, dat de glorie van de Almach tige verkondigt." Zó groot was de toeloop der gelovigen, zei de Paus, als nog nooit bij een Heiligverklaring is voorgekomen. En onder al deze ge lovigen bevond zich een oude vrouw, die lang genoeg heeft mogen leven, om hel kind, dat zij eens onder haar hart droeg, thans te mogen aanroepen als Heilige. „Al straalt in het martelaarschap van Maria Goretti bovenal de zuiverheid, in haar en mét haar zegevieren ook de andere Christelijke deugden. In die zuiverheid werd op de meest elemen taire en zinvolle wijze de triomf van de geest over de stof bevestigd." „Aan jou, die zoveel vermoogt bij het Lam Gods, vertrouwen wij Onze zonen en dochters toe, niet alleen hen die hier zijn, maar allen die in de geest met Ons verenigd zijn. Zij bewonderen je held haftigheid, maar meer nog, ze willen je navolgers zijn, brandend van geloof en in zuivere ongereptheid van zeden. Tot jou nemen de vaders cn moeders hun toevlucht opdat je hen bij zult staan bij hun opvoedingstaak. In jou vindt de jeugd haar toevlucht. Bewaar haar voor elke besmetting en maak dat zij de weg van het leven gaan kan in de rust en de blijdschap van hen die zuiver zijn van harte. Amen." (Uit de „omologia" van de Paus na de Heiligverklaring) »i Vanaf het uur dat het volk zich begon te verzamelen op het Sint Pietersplein en het plein Pius XII in de steeds lan ger wordende schaduwen, tot aan de stilte van hgt avonddonker, toen de meesten al lang op weg naar huis waren, maar toen er nog enkelen stil waren neergeknield op het door de tantaarns verlichte plein om te bidden voor de afbeelding van de „gloria" van de nieu we Heilige, is dit een feest geweest dat alles achter zich liet, wat er ooit aan blijdschap heeft getrild door de hoofd stad der Christenheid. En het begon alles zo simpel en zo echt Italiaans met de verkeersopstop pingen op de toegangswegen naar het Vaticaan, waar de in het wit geklede agenten met hun tropenhelmen bijna geen orde konden houden. Met de eerste Romeinen die hun plaatsen in de nog kleine schaduwplekken jaloers bewaar den zoals de lange smalle rij in de streep schaduw der obelisk, die lang zaam meedraaide met het dalen der zon. Met de luidruchtige venters van levens beschrijvingen en van afbeeldingen van Maria Goretti, met de witte tenten van de eerste-hulpposten der Maltezer Orde, de priesters die temidden van het ge woel rustig hun brevier baden en de moeders die hun kinderen lieten drinken van de overal aangebrachte fonteintjes. Met de stem door de loudspeaker, die aanwijzingen gaf en die vertelde van de aanwezigheid van moeder Goretti ach ter een der vensters van het apostolisch paleis Met 'de liederen van het volk, oude Marialiederen gezongen op de stu wing van meeslepende wijzen, dezelfde liederen die ook Maria Goretti het meisje dat nooit naar school kon, omdat ze thuis niet gemist kon worden, en dat lezen noch schrijven kon gezongen heeft. De stem door de loudspeaker ver telde van de twee „miracoli", de arbei der en het meisje, van wie de eerste tien dagen na de Zaligverklaring gene zen werd. Er wordt afgekondigd dat de pel grims op het plein de gebeden voor de Jubileumaflaat kunnen bidden krach tens een speciaal verleend privilege. Tot ver op de Via della Conciliaziohe en overal rondom op de daken der pa leizen is het volgelopen, wanneer ein delijk de kop van de stoet, uit de bron zen poort komend, zichtbaar wordt tussen de zuilen van de rechterkolon- nade. In een niet eindigende rij van aanroepingen, in steeds maar dezelfde toonbuigingen, zingen de monniken de litanie van Alle Heiligen. De standaards en processiekruisen worden de trappen opgedragen. Dan komt onder luid ap plaus de standaard van de Zalige Maria, gedragen door haar twee broers. Mariano en Angelo, die onlangs uit Amerika terugkwam en die zich na vijftig jaar nog precies herinnert hoe hij als kleine jongen zijn zusje op een brancard het armelijk huisje uit zag dragen en hoe Maria nog even tegen hem glimlachte. Maar dan klinken uit de zilveren trom petten de „Geef acht!"-signalen en, ter wijl de honderdvijftig aartsbisschoppen en bisschoppen hun plaatsen innemen en terwijl de kardinalen in hun meters lange vuurrode mantels heel langzaam de trappen opgaan, wordt de Paus om spoeld door een storm van gejuich op de sedia gestatoria het plein opgedra gen. Rood is het baldakijn dat de kamer heren hem boven het hoofd houden, rood de met goud doorweefde pluviale, rood de zware hemel boven de Paus troon, waar de Paus plaats gaat nemen midden voor de Basiliek en hoog boven de menigte. Rood, de kleur der marte laren, voor de eerste maal in dit Heilig Jaar! In de vallende schemering begiint de Heiligverklaring. De postulator knielt neer aan de voeten van de troon en vraagt de Paus, Maria Goretti Heilig te verklaren. Voor de Paus antwoord geeft, laat hij eerst een ieder en ook hen, die door de radio luisteren, vragen, zich met hem in gebed te verenigen en roerloos knielt de Paus neer temidden van Zijn kardinalen. De Paus zet de hymne in van de Heilige Geest, die door de Six tijnse kapel cn het volk in wisselzang wordt overgenomen. Dan is het grote moment aangebroken. Terwijl alle aan wezigen recht staan met ontbloot hoofd, de president van Italië, de kardinalen, prelaten en de diplomatieke vertegen woordigers, verheft de Paus zich van Zijn troon en als Vicarius van Christus, het hoofd bedekt met de gouden mijter als symbool van zijn onfeilbaar leraars ambt, spreekt hij zangerig met zijn hel dere en steeds zo jongte stem de indruk wekkende formule uit: „Ter ere der Allerheiligste Drieëen- heid, tot luister en verbreiding van het Katholieke geloof op gezag van Onze Heer Jesus Christus, van de Apostelen Petrus en Paulus en op dat van Ons zelf.verklaren en beslui ten Wij, dat de Zalige Maria Goretti Z. H. Paus Pius XII wordt over het geheel met mensen gevilde St. Pie tersplein gedragen om de heiligverkla ring van Maria Goretti af te kondigen. een Heilige is en.stellen vast dat de gehele Kerk haar feestdag van Maagd en Martelares zal vieren op de zesde Juli van ieder jaar. In de naam van de Vader en de Zoon en de Hei lige Geest". Op datzelfde moment, terwijl de me nigte in gejuich losbreekt, valt de sluier weg voor de afbeelding van Maria Go- retti's verheerlijking, die onder de mid denloggia is aangebracht, en diep be wogen zet de Paus het „Te Deum" in. En dan wordt het heel stil en zoals nog nooit gebeurd is bij een Heiligverkla- nng: in het Italiaans spreekt de Paus de „omologia" uit in plaats van in het La tijn. Met een zelfs voor Zijn steeds be- wogien stem ongekende nadruk ver heerlijkt hij in deze „met purper geklede lelie" „de triomf van de geest over de stof" en hij vraagt daarna: „Beminde jongens en meisjes, oogappels van Jesus en van Ons, zegt me, zijt ge bereid u met grote kracht te verzetten tegen elke aanslag die men op uw zuiverheid zou willen doen?" en een juichend „Si!" geeft hem het antwoord. „En gü vaders en moeders", zo vervolgt de Paus, „wan neer ge deze menigte ziet, terwijl ge staat voor de afbeelding van deze op groeiende maagd, die door haar vlekke loze zuiverheid uw harten heeft gesto len, terwijl gffi in de aanwezigheid zijt van haar moeder, die haar opvoedde tot het martelaarschap en die thans diep bewogen haar dochter aanroept, zegt me, zijt ge bereid plechtig de taak op u te nemen, over uw zonen en dochters te waken, hen te beschutten en te verdedi gen tegen alle gevaren die hen om ringen en hen verre te houden van plaatsen waar zij worden doordrenkt met ongodsdienstigheid en zedelijk ver val?" En luider nog klinkt het bevesti gend antwoord van de menigte. „En nu, gij allen die naar Ons luistert, heft het hart omhoog! Boven de onge zonde moerassen en de modder dezer wereld strekt zich een onmetelijke he mel van schoonheid uit. Die hemel is het, waardoor de kleine Maria werd ge fascineerd; de hemel waarheen zij wilde gaan langs de enige weg die er naar toe voert: de godsdienst, de liefde tot Christus en het heldhaftig onderhouden van Zijn geboden." Onmiddellijk na de apostolische zegen beginnen de klokken van de Sint Pieter te luiden en geven het door aan de klok ken van heel Rome, de stad van de hei ligen en martelaren, die de Heiligheid verwierven door hun geleerdheid of door de kracht van hun apostolaat: er is een meisje Heilig verklaard, een arm en on aanzienlijk meisje dat nog niet eens haar catechismus lezen kon, maar dat door een priester vanavond op het plein genoemd werd „Martyre di poche pa role", een martelares van weinig woor den. Advertentie per rol Het Franse coalitie-kabinet van Premier Bidault, dat acht maanden geleden aan de regering kwam, is Zaterdag gevallen. Bij de stemming in de Nationale Vergadering over de motie van vertrouwen, naar aanleiding van het socialis tische voorstel om de salarissen van de ambtenaren te verhogen, werd de regering verslagen met 352 tegen 230 stemmen. President Auriol heeft het ontslag van het Kabinet-Bidault, dat de Franse Premier hem Zaterdagmid dag onmiddellijk na de uitslag van de stemming heeft aangeboden, aanvaard en is hierna ogenblikkelijk besprekingen begonnen met verschillende partij leiders, alvorens een kabinetsformateur aan te wijzen. De communisten, socialisten, de Gaul listen en een aantal rechtse en radicale afgevaardigden stemden tegen de rege ring. De leden van de MRP, de partij van Bidault, een groot aantal radicaal socialisten en enkele gematigden steun den de regering. Zeven gedelegeerden onthielden zich van stemming. President Auriol heeft Bidault ver zocht, met zijn kabinet de lopende zaken te willen blijven behartigen, zolang er geen kabinetsformateur aangezocht is. Als eventuele opvolger van Bidault wordt vooral René Pleven genoemd, minister van Defensie in het kabinet- Bidault en leider van de democratische en socialistische unie van het verzet, de UDSR. Voorts wordt het niet on mogelijk geacht, dat Henri Queuille of René Mayer Bidault zal opvolgen. Bidault verklaarde Zaterdag, voordat de stemming in de Nationale Vergade ring begon, dat het „misschien moeilijk zou zjjn opnieuw een meerderheid in oe Nationale Vergadering te vormen." Men meent uit deze verklaring te moeten op maken, dat de MRP mogelijk zal weige ren deel te nemen aan een nieuwe rege ring om hierdoor algemene verkiezingen te kunnen forceren. Als de MRP inder daad geen zitting in de nieuwe regering zou nemen, dan zou dit o.a. tot gevolg hebben, dat de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Robert Schuman, die lid van de MRP is, in het nieuwe kabinet vervangen zou moeten worden door een ander. Bidault verklaarde Zaterdag in de loop van het debat, dat de zesmogend- lieden-bespreking over het Plan-Schu- man voortgang zou vinden zonder onder breking, wat ook het lot van de regering zou zün. Bidault wees er vervolgens op, dat een langdurige periode zonder regering ern stige gevolgen met zich mee kon bren gen. Hij herinnerde er daarbij aan, dat op het ogenblik twee belangrijke confe renties in Parijs worden gehouden ue zes-landenbesprekingen over het Plan- Schuman en de onderhandelingen met de staatslieden van Indo-China. President Auriol heeft zijn besprekin gen ter oplossing van de Franse rege ringscrisis onderbroken om de voorzit ters van de parlementaire commissies voor buitenlandse aangelegenheden te ontvangen ter bespreking van de toe stand in Korea. Volgens een der voor zitters, Marcel Plaisant (radicaal), is Auriol vastbesloten de regeringscrisis snel te doen eindigen. „Mocht de inter nationale situatie ernstiger worden, dan zou de president overwegen een natio nale unie-regering te vormen," aldus Plaisant. Vandaag zou Auriol zijn bespre kingen hervatten Advertentie D aalt 'a morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke d ng moet uw lever een liter gel la »w ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke jgöjze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverolUeUea. i 113. Als Eric zich bliksemsnel omwendt, stokt hem de adem voor een ogenblik. Daar, uit de poort, komt Lauri gereden. En in zijn armen houdt hij de kleine jongen, die, verlamd van schrik, zijn vader een smekende blik toewerpt. Met een sprong grijpt Eric het ros bij de teugel. Laat mijn'zoon los!" gebiedt hij. Zijn stem is hees van ingehouden dnft. „Ge drijft uw onbeschaamdheid te ver, Lauri! Hoe waagt ge het, verslagen als gij zijt, thans nog de hand aan Erwin te slaan!" Een spottend lachje glijdt over het gelaat van de magiër. „Ik houd mij aan de afspraak welke ik met zijn moeder maakte," antwoordt hij onverschillig. „Het kind zou mij op zijn zevende jaar toekomenindien gij niet binnen, twee jaar met een scheepslading goud terugkeerde. Het schijnt dat ge in de opwinding der gebeur tenissen vergeten zijn welke dag het vandaag is, heer Noorman. Vandaag is uw zoon zeven jaar geworden!" Een ogenblik wankelt Eric achteruit. Een brandende woede maakt zich van hem meester. Het is gelogen! Hij weet dat een dergelijke afspraak nimmer is aangegaan! Maar als hij naar zijn wapen grijpt, herinnert hij zich plotseling, dat de magiër over een onoverwinnelijk zwaard beschikt. Strijden heeft geen zin. Zijn lippen knijpen zich samen, „ik betwijfel uw aanspraken op mijn kind! Die afspraak is nimmer op deze voorwaarden aangegaan." „En wie bewijst dat," vraagt Lauri listig. „Zover ik mij kan herinneren waren er geen getuigen. Het is uw ufoord tegen het mijne, heer Eric. De kansen staan gelijk." ,Laat dan een rechtsgeding beslissen wie van ons beiden gelijk heeft," zegt Eric langzaam. Er is 'n nadenkende uitdrukking in zijn ogen. Hij beseft, dat alleen scherp overleg zijn zoon nog kan redden. Ongemerkt gaat zijn hand naar zijn zak en tast naar de twee kleine stukken grillig gevormd metaal die hij nog steeds met zich heeft meegedragen. „Wie zal mij tot een rechtsgeding dwingen?" grijnst Lauri. „Daar heb ik geen belang bij. Uw zoon is van mij. Wie kan mij mijn recht bestrijden „Ik Plotseling is er een zwarte vorm naast Eric zichtbaar geworden. Lauri deinst achteruit. Angst komt in zijn ogen. „Orl!" hijgt hij. „Orl van de VGij hebt mij opgeroepen met het amulet dat ik u gaf, koning Eric," zegt de Dvergar. „Ik vervul uw wens. Ik betwijfel Lauri's rechten! Laat de waarheid uit spraak doen Advertentie Waterman's gekleurde inkten geven een bizonder persoonlijk karakter aan uw brieven. Kies uit de 9 mooie kleuren uw Waterman vulpeninkt in harmonie met uw briefpapier. In de handige kantelflessen, waardoor de inkt tot de laatste druppel kan worden opgebruikt. Zie de serie Waterman inkten in 9 kleuren. PENS PENCILS (Van onze verslaggever) Op de feestdag van de H. Adelbertus, de Apostel van Kennemerland, die in een verschijning aan een eenvoudige kloosterzuster Wilfsit de opdracht gaf een klooster in Egmond te stichten, aan welk bevel Dirk de Tweede, Graaf van Holland, voldeed, heeft de katholieke be volking van Hollands geestgronden de nieuw gewijde abt van Egmond, Dom Paulus Andriessen, een schone ontvangst bereid. Zij ging met weinig praal ge paard, zy was eenvoudig cn landelijk, geheel eigen aan de aard van de nuch tere Hollanders. Maar zij was hartelijk gemeend. De kom van Egmond-Binnen was levendig versierd cn er was geen huis of er woei de nationale vlag. In vele honderdtallen was men uitgelopen in Egmond a/d Hoef, waar burgemeester M. Niele een kernachtig welkomstwoord uitsprak, en in Egmond-Binnen, waar men in nog groter getal langs de weg stond opgesteld. Er had zich een omvangrijke stoet geformeerd. De landelijke ruiters leidden met vaste hand hun onge durige paarden, fris geboend en ge roskamd en versierd in de manen, de fanfare liet het koper schetteren in een welluidende feestmars, de ge hele jeugd met gidsen en verkenners aan het hoofd was present en de herauten boden in hun Middeleeuw se kledij een bonte en fleurige aan blik. Notabelen, onder wie de bur gemeester en de commissie van ontvangst, hadden zich bij de optocht aangesloten en in een lange rij van auto's volgden de vele gasten, onder wie de negen abten van de Benedic tijnen-congregatie van Solemnes en verschillende uit Frankrijk, die ook de wijding Zaterdag in de Basiliek te Haarlem hadden bijgewoond. Op het voorplein van de abdij heeft de Egmonder jeugd na een toespraak van pastoor A. M. Kok als herdenking van het duizend-jarig jubileum van de stichting van de Abdij enige taferelen uit het leven van Sint Adelbertus ver beeld. Zijn vestiging in Egmond, de vruchtdragende missiearbeid, en ook de wonderen na zijn dood werden achter eenvolgens verteld, becommentarieerd en bezongep. Een eenvoudig geheel, met verve en entrain opgevoerd. Interessant en kleurrijk was tenslotte het optreden van de herauten en hun adjudanten als koeriers van Dirk II met de stichtings oorkonde en van Prins Willem van Oranje met de beschermingsbrief. Ten slotte traden de Zwitserse edelgardisten van Paus Pius XII naar voren met de breve van de her-oprichting van de Abdij. Des morgens had Dom Andriessen in tegenwoordigheid van mgr. J. P. Huibers en de Benedictijner abten die deze dagen de gasten zijn van de Abdij op de Sint Adelbertus-akker, aan de voet der dui nen waar de H. Adelbertus begraven ligt, een Pontificale Mis opgedragen. As sistentie verleenden de paters Lansber- ger en Hessing als troondiakens, Dom Ruys als presbyter assistens en de paters Van Nestelroy en Visser, resp. als diaken en subdiaken. Deze H. Mis werd o.a. bijgewoond door deken Jacobs van Alk maar, archivaris Henneman van het Bis dom, twee Maltezer ridders, Baron van Voorst tot Voorst-en jhr. Von Fisenne, de commissaris van de Koningin in da provincie Noord-Holland, dr. Baron de Vos van Steenwijk, de burgemeester van Egmond, M. Niele, het Tweede-Kamerlid Ruys de Beerenbrouck en het lid der Ge deputeerde Staten, Bouwman. Mgr. G. P. J. van den Burg, deken van Amster dam, heeft in een predikatie gewezen op de geest van de Benedictijnen, die leven in een bovennatuurlijk gezin waarvan <de abt vader is. Tenslotte werd na de H. Mis een staatsie-processie met de reli- quieën van Sint Adelbertus op de akker gehouden. Na zijn wijding tot Abt van de Sint Adelbertus Abdij te Egmond-Binnen heeft de nieuwe Abt Dom Paulus An driessen Zondag op de St. Adelbertus- akker een Pontificale Mis opgedragen. De nieuwe Abt van Egmond reikt tij dens het opdragen van de Pontificale Mis de H. Communie uit. (Van onze correspondent) Vanmorgen zijn de Afrikaanse pries ters en stamhoofden van de Goudkust door Z.Em. Joh. Kardinaal de Jong in audiëntie ontvangen. Omstreeks half elf arriveerden zij met twee missionarissen van Cadier en Keer op de Maliebaan te Utrecht, waar zij door het publiek practisch onopgemerkt in het aartsbis schoppelijk paleis werden ontvangen. De Kardinaal toonde natuurlijk allereerst interesse voor het geestelijk leven aan de Goudkust, de omstandigheden voor scholing en speciaal priesteropleiding en het algemene missiewerk. Daarna informeerde Zijne Eminentie echter ook naar de persoonlijke om standigheden van elk der aanwezigen; bijzonder toonde hij belangstelling voor het feit, wie hunner geboortig was uit katholieke ouders en wie niet. Tenslotte liet de Kardinaal zich nog inlichten over de algemene sociale toestanden ter plaatse, waarbij vooral de wereldlijke gezagsdragers, i.e. de stamhoofden, hun aandeel tot de informatie konden bij dragen. Na ruim een half uur verlieten de Afrikaanse gasten het paleis weer, waar bij zij haast automatisch rondkeken naar een fotograaf. Nu, die was inder daad aanwezig en zo kregen ook enige Utrechters de gelegenheid van het schouwspel van de bonte hoofden- dracht te genieten. „Send a copy to Oosterbeek", waren de eerste woorden, die ooit een vorst tot uw correspondent richtte. Een ogen blik later vertrokken beide auto's weer uit Utrecht. Naar wij eerst thans vernemen is door de hevige slaghagel welke verleden week o.m. Ossendrecht heeft geteisterd zeer veel schade aangericht. Het noodweer heeft het zwaarst gewoed over een strook van acht honderd m. breedte en ongeveer vier km. lengte. De gewassen in de schadestrook geven een troosteloze aanblik. Ofschoon de scha de nog niet precies is te noemen, wordt deze thans globaal op 250 300 duizend gulden geschat. En daar men vrijwel niet tegen hagelschade is verzekerd betekent dit voor de betrokkenen een grote ramp. Ongeveer dertig land- en tuinbouwers uit Ossendrecht zijn ernstig gedupeerd. Het gemeentebestuur heeft stappen gedaan hij de verschillende instanties om voor de ge troffenen schadevergoeding te krijgen. Slim "HIIIIIIIIHIHIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIMIIIIimilllllllllltlllllllllli Ofschoon Snorrebor niet 'oppaald een „bleekneusje" is (hij is op z'n tijd niet afkerig van een stevige bor rel) is hij toch een dagje naar buiten geweest. Met vrouw, gehuwde en on gehuwde kinderen en kleinkinderen had hij als nieuwe haring in een vaatje opeengepakt gezeten in een dichte bestelauto, waarmee een be vriende chauffeur 's Zondags privé- uitstapjes pleegt te maken en waarin een schemer-donker heerste als in een celwagen. Bij een der drukste en gevaarlijkste kruispunten vlakbij het Paleis Soest- dijk had hij tussen een waar kampe ment van parkerende auto's, motor fietsen en rijwielen, laten stoppen om zich met zijn talrijke nazaten te voegen bij de honderden soortgenoten aan de wegrand. Daar trof ik hem aan breeduit zittend in het stoffige gras als op een ongedwongenfami liefoto. Het was smoorheet en Snor rebor glimmend als een uitgeslagen Edammerkaasje had zich als thsiis tot op de bretels uitgekleed, maar het boordeknoopje had hij, ondanks de afwezigheid van een boord, netjes ge sloten gehouden. Men moet altijd „heer" blijven, nietwaar? Een niet al te zindelijke zakdoek met vier kno pen aan de punten bedek te zijn naakte schedel als een kroon die van een Afrikaans stamhoofd. Zielsverge noegd keek hij naar de voorbijrazen- de vehikels, die soms met gillende banden vaart moesten minderen, naar de pruttel- en trapfietsen en naar de de bonte en beweeglijke rangen van de andere snorreborren met fa milie aan de overkant van de weg en in zijn onmiddellijke omgeving. De atmosfeer was als in de zak van een stofzuiger, alleen de stank van slechte benzine gaf er een bijzonder buitenluchtje aan. Op enkele passen afstand achter hem ruiste de koele kathedraal van sparren, beuken en eiken en zongen de vogels met engelenstemmen in de muzikale stilte der vrije natuur. „Waarom ga je niet een eindje verderop het bos in?" vroeg ik ver wonderd. Hij keek me minachtend aan en antwoordde: „Ik zal d'r een Zondag zijn zonder verkeer". 55 Kitty, moedeloos door het falen van haar poging tot vrolijkheid, trok lang zaam af naar de kamer tegenover de keuken, en deed onder het weggfcan haar schort af. Bij de kamerdeur hield zij stil. „Weet je, wat je niet moet ver geten, Peter? De eerstvolgende keer dat Fintan ginds komt of dat je zelf gaat, moet je de rest van Markie's kleren laten meegeven of sturen. Voordat de volgende week voorbij is, heeft hij al les tot op de draad toe verslèten. En wat zijn sokken betreft, wel, hij ziet nog kans er gaten in te maken al wa ren ze van staal gemaakt." De schoolmeester schraapte lang zaam en vastberaden zijn keel. „Het is erg lief van je, Kitty. Maar het zal totaal nutteloos zijn om zijn kleren mee te brengen of te zenden. Fintan komt morgen naar mij toe en ik had1 graag dat hij Markie met zich meenam." „Voor goed?" vroeg Mevr. Fogarty scherp. „Voor goed," antwoordde haar schoonzoon. Een korte tijd heerste er stilte in de keuken, de vrouwen bleven onbeweeg lijk staan, de mannen staarden in het gloeiende vuur, het kind hield nauw keurig zijn oma in het oog en wachtte verlangend op de beloofde appeltaart. De oude man was de eerste, die sprak. „Het is geen gemakkelijke kwestie," zei hij „voor iemand, die nooit enige er varing heeft opgedaan in dat speciale vak, om in zijn eentje oen kind op te gaan voeden. Hij is allesbehalve klaar voor de school. Èn mijn eigen kind opvoeden zal mij niet moeilijker vallen dan het omgaan met kinderen, waar ik mijn dagelijks brood mee verdien. Zou het geen schande zijn, wanneer ik voor mijzelf niet datgene kon doen, wat ik mijn hele leven voor anderen doe?" Weer viel er een stilte in de gloed- verlichte keuken. Markie, enigszins in de war door de ernst van zijn oudere familieleden, overtuigd dat hij er op de een of andere wijze de oorzaak van was, bewoog zich onbehaaglijk tussen zijn vaders knieën. Dan kwam de oude vrouw naar het vuur en boog zich, om een scheut kokend water uit de zwarte ketel in de theepot te gieten. „Het is misschien een zwaardere taak dan je denkt, Peter," zei ze eenvoudig, „te trachten een kind zonder moeder groot te brengen." Haar schoonzoon antwoord de, zonder op te kijken: „Wanneer een zoon opgevoed kan worden met moeite en zorgen, moeder, zal ik noch zorgen, noch moeite sparen bij de opvoeding van de mijne." Mevr. Fogarty slofte naar de deur, en gooide het water, waarmede zij de thee pot uitgespoeld had, naar buiten. Uit de schaduwen van de tegenoverliggende kamer luchtte Kitty haar hart. „Je hoeft nooit angst te hebben, Peter', dat Markie moeite of zorg tekort zal komen als je hem bij ons laat blijven. Als we ons niet zouden uitsloven voor het kind van Tes- sie, waren we een armzalig soort men- sen. Haar vader wond zich op, en zei: ,,Het gaat helemaal niet over een kind van Tessie, jongedame. Dit kind, waar we over? spreken, is een 'kind van Peter O'Dea, en het enigste waar het op aan komt is de vraag of het, zowel voor Pe ter als voor het kind, gemakkelijker zou zijn de jongen hier groot te brengen of ginds in Carriglea. Als Peter vindt, dat het beter zou zijn zelf zijn zoon op te voeden, zie ik geen enkele reden om nog langer te praten." Hij wendde zich naar de zwijgende man naast hem. „Wanneer ik zeg, dat het je vrij staat de jongen mee te ne men, Peter, moet je natuurlijk goed begrijpen, dat we niet minder blij zou den zijn hem voor jou op te voeden. Moeder de vrouw en Kitty daar hun keren er evenzeer naar, dat kind hier te houden als ikzelf. Maar jouw woord, Peter, is het laatste woord Mevr. Fogarty was teruggekomen van de deur en stond, met de theepot in de hand, achter haar man, geduldig haar beurt om te spreken af te wachten. „Ik heb daar erg weinig aan toe te voegen. Peter," zei ze. „De Hemel weef, hoe graag we een kind van ons eigen bloed bij 'ons zouden hebben en dat we liever niet zagen dat je jezelf te veel last bezorgde door hem op te voeden, terwijl hier lege handen genoeg zijn, die naar geen pret tiger werk konden verlangen. Boven dien vermoed ik, dat onze trots het zich niet graag laat zeggen, dat wij een al leenstaande weduwnaar op zijn eentje een wees van een dochter der Fogarty* laten opvoeden. Maar ik weet ook, en God eveneens, hoe eenzaam het voor je is, nu Tess is heengegaan, en wat een groot verschil het zal uitmaken, het kind in huis te hebben rond springen. En ik beloof je dit, jongen, als je Mar kie inderdaad mee naar beneden neemt, zul je nooit iemand van ons tweemaal hoeven te vragen om je een handje te helpen, zolang we de kracht en de energie er toe bezitten." Peter O'Dea keek peinzend naar de oude vrouw. „De dag dat ik trouwde, moeder, op diezelfde morgen kreeg ik een brief van de oude Jer Coady, waar in hij me natuurlijk verweet te gaan trouwen en zo aan zijn principes te ver zaken. Maar aan het slot laste hij deze zin in: „In ieder geval", schreef hij, „als je met alle geweld jezelf wilt verlagen door het huwelijk, ben ik blij, dat je een Fogarty uit Clasmairead trouwt. Zij zijn een fatsoenlijk slag mensen." Hij zweeg, zijn toehoorders wachtten. „Jer Coady," zei Peter langzaam, „stond er altijd voor bekend de waar heid te spreken." Markie, die genoeg had van het ern stig gesprek en de drukkende stilte, fluisterde tegen zijn grootmoeder: „Oma! Is de appeltaart al gekookt, oma?" „Gebakken is hij! Hij is gebakken, ja- ja!" fluisterde ze terug. „Over een mi nuutje heeft Markie zijn appeltaart." Peter sprak opnieuw. „Om twee rede nen wil ik de opvoeding van Markie zelt ter hand nemen. Op de eerste plaats is hij de enigste band, die mij aan Tessie bindt." „Als je nooit een andere reden zou hebben, is die ruim voldoende," zet Flann Fogarty. „En de tweede reden is deze. Mocht hij in de komende jaren goed of slecht blijken te zijn, dan hoef ik niemand an ders dan mijzelf te prijzen of verwijten te doen. want het zal, onverschillig wat hij wordt, mijn ^eigen werk geweest zijn." (Wordt vervolgd) De Ziekenfondsraad heeft enige* be sluiten genomen betreffende de bijbe taling van vrijwillig en verplicht ver zekerden voor tandheelkundige hulp Er wordt onderscheid gemaakt tussen'ge- saneerden, d.w.z. degenen, die hun ge- b:t halfjaarlijks laten controleren en met-gesaneerden. De eersten krijgen een wortelkanaalbehandeling gratis, de met- gesaneerden moeten een dergelijke be- handeling betalen. Niet-gesaneerden vsn dertig jaar en ouder zijn voor een vulling een bijbetaling van f 2.— ver schuldigd inplaats var. het tot dusver geldende bedrag van f 0.50. Niet-gesa neerden beneden 30 jaar blijven f 0 50 per vulling betalen. Gesaneerden krij gen vullingen gratis. Voorts zijn er ver- ,nieuv'® bepalingen gekomen met betrekking tot de verstrekking van kunstgebitten of reparaties er aan. Met verwacht dat van de scheiding gesaneerden zij dus die ge- -elel4 fen tandarts bezoeken en die zich houden aan de aanwijzingen van de fondstandarts, die hun gebit heeft gesaneerd en de niet-gesaneerden er voor de verzekerden een groter prikkel geschapen wordt hun gebit door een ge regelde controle in goede staat te hou den. Ook wordt er een besparing voor verwacht,*1 ""Uioen per jaar van Mgr. N. van Velsen O.P., die onlangs benoemd is tot Apostolisch Vicaris van Kroonstad, zal 25 Juli te Zwolle tot Bisschop worden gewijd. Consecrator is Mgr. J. P. Huibers. De Nederlandse regering overweegt in één of meer plaatsen in Nederland de vestiging toe te staan van Japanse agentschappen. De V.S. hebben reeds op 9 Februari j.l. deze stap genomen en de vestiging van Japanse agentschappen ge autoriseerd te New York, San Francisco. Los Angeles en Honolulu. Daarna hebben Frankrijk, Zweden, Pakistan, Brazilië en Italië dit voorbeeld gevolgd. Het voornaamste motief om genoemde agentschappen, die niet als handelaren optreden, toe te laten, is de bevordering van het handelsverkeer tussen de betrok ken landen. De Japanse agentschappen zullen in formaties verstrekken over handelsmo gelijkheden in Japan en over Japanse wetten en bepalingen inzake de im- en export. Voorts zullen zij zich bezig hou den met marktanalyse en Japan inlich ten over de handelsbepalingen en -proce dures in het land hunner vestiging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3