LANDSTITEL NAAR BRONSGROEN Bruisend enthousiasme van Limburgia breekt Ajax-bolwerk tot grond toe af EIKENHOUT 11 D Voetbalkampioenschap om wereldtitel begonnen Eerste verliespunt voor HHC in honkbalcompetitie HAARLEM CAPITULEERT NA 100 MINUTEN PSV VEROVERT KNVB-BEKER Zes doelpunten als kroonjuweelen De Meer verliest van Ripperda IEV puntloos gelijk tegen SEMO Blauw Wit: vier doelpunten in tien minuten Heerenveen met 6-2 verslagen Proficiat Amsterdamse aanval schotloos WESTERKWARTIER IS KORFBALKAMPIOEN 100.000 toeschouwers bij opening Blauw Wit en WGA gelijk spel Enerverendspannend en fraai voetbal MAANDAG 26 JUNI 1950 PAGINA 4 (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM 24 Juni Aan hei gejuich voor de sioere .mhurgse ploeg, kampioen van Nederland, kwam geen einde Piei Bruisi, hoog gezeien op de schouders van zijn vnenden, was op weg naar de kleedkamers door hei dolle iieen Mei een breed armgebaar begroeiie hij de suppor ters. hoog op de eretribune achier de hekken. ..Leve Lim- hekken. „Leve Lim- t gejoel om en een stormachtige bijval klaterde van de iri- hemheen°"k he± zijn luider dan het'gejoel om bunes, een lawine, die enkele honderden Limburgers in de !f s*adlfnjaan hei rollen brachten, duizenden glimlachende Amsterdammers in haar greep omarmde en Zu^f^w10? Sen donderende ovatie van supporters uit aXÏ nV£°^ he± Vamge elf±al' da± he± roemruchte verslagen en hei kampioenschap van J?- veroverd. Hei was een laatste energieke poging, die door bruisend enthousiasme werd geleid en die eik voetbalminnend hart goed deed. Limburgia is kam- pioen en heus, geen toeschouwer in het Olympisch Stadion zal daar ook maar een greintje afbreuk aan willen doen. HeemskerckN.A.S. 22 in promotie-afdelingen Kilo's enthousiasme De Graaf de schutter Politie sterker: 2-0 Junioren van DEM Bisschopsbeker ff ff Driekamp van Tempo voor Brusselse athleten Haarlem 2 x de leiding Van Dam wint door k-o. EngelandChili 20 ItaliëZweden 2-—3 Z.-SIaviëZwitserland 3—0 Spanje—V.S. 3—1 Twisk kampioen libre VOETBALKAMPIOENSCHAP AjaxLimburgia 0—6 Heerenveen- -Blauw Wit 2—6 Limburgia 10 7 1 2 15 39—18 Blauw Wit 10 6 2 2 14 36—23 Maurits 10 4 2 4 10 16—22 Ajax 10 4 0 6 8 21—22 Heerenveen 10 3 2 5 8 22—34 Ensched. B. 10 2 1 7 5 10—25 FINALE KNVB-BEKER Haarlem—PSV 34 14— 7 6— 7 11—10 8—12 6— 9 20— 9 18— 7 8—10 6—15 8—17 Nog altijd is er geen beslissing ge vallen in de strijd tussen RKAFC en Beverwijk om een plaats in de derde klas. De clubs speelden gisteren een beslissingspartij, doch na tweemaal ver lengen was de stand nog steeds 11, zodat men nogmaals zal moeten probe ren. De Meer had een slechte dag. Met een uitstekende kans op behoud in het vooruitzicht verloor het met 3—2 van Ripperda. Uithoorn speelde niet en de wedstrijd AalsmeerSDZ eindigde in ®en 1—1 gelijk spel. Geen vuiltje aan de lucht dus om De Meer, maar oppas sen blijft de boodschap. De Meer 6 4 0 2 8 Uithoorn 6 3 12 7 SDZ 6 2 2 2 6 Ripperda 6 2 13 6 Aalsmeer 6 12 3 4 Donar verloor gisteren voor de eer ste maal in de promotie-competitie. bEC zegevierde met 2—1 over de kop lopers. die nu hun eerste piaats met de overwinnaars, SEC, moeten delen. Pa- tria won met 30 van WY. Donar 7 5 1 1 11 SEC 7 5 1 1 11 PalrjA 6 2 13 5 gWS-V 6 114 3 VVV 6 0 2 4 2 In het begin leek het een aardige wedstrijd te worden. NAS speelde vóór de rust een van zijn beste wedstrijden. Er kwamen heel wat goede combinaties voor de dag, doch ook nu was cje voor hoede niet erg productief. Na 20 minu ten kwam er een goede voorzet van rechts, die door mid voor v. Rooijen in een doelpunt werd omgezet. Na pl.m een half uur spelen kopte de NAS- rechtshalf een bal onhoudbaar voor de keeper in eigen doel 11. Door deze tegenvaller liet NAS zich niet intimi deren en combineerde er lustig op los, zonder echter tot doelpunten te koriien. Met 11 brak de rust aan, nadat de scheidsrechter pl.m. 4 min, te lang had laten spelen, ondanks heftig appeleren van de beide grensrechters. Na de rust pakte NAS direct goed aan, doch onverwacht kwam er een doelpunt voor Heemskerck, toen doel man Bootsma een hoge bal verkeerd be oordeelde 21. Hierna was het mooie er af. De scheidsrechter nam allerlei foutieve beslissingen, waardoor beide partijen gedupeerd werden en waardoor de stemming binnen en buiten de lijnen er niet beter op werd. Herhaaldelijk moest worden gestopt, 'n Zeker doelpunt werd NAS onthouden, toen Buys vrij voor de doelman kwam te staan, doch de heer Roozenboom had gefloten, daar hij meende, dat de bal over de zijlijn was gegaan. Kort nierna kreeg Heems kerck een penalty te nemen, wegens haken, doch de bal werd tegen de paai geschoten. Vijf min. vóór het einde maakte Buys met een goed schot 22. Kort hierop floot de scheidsrechter, die blijkbaar een volkomen off-day had, het einde van deze na rust zeer harde wed strijd. Voor de promotie van de afdelingen naar de KNVB viel ook nu geen enkele beslis sing, daar SEMO zijn eerste nederlaag in deze competitie incasseerde en BPC en NAS beide gelijk speelden. Wilhelmina Vooruit won met 52 van SCA en Zaanlandia zegevierde met niet minder dan 80 over het bezoekende ASVK Zondag a.s. wordt gespeeld Wilhelmina VooruitFokke en HEDWZaanlandia, welke ontmoetingen ook gisteren gespeeld hadden kunnen worden. De KNVB heeft be paald geen haast met deze wedstrijden. De stand is nu: HEDW 8 13 I Fokke 8 9 W. Vooruit 9 13 ASVK 8 2 Zaanlandia 8 11 SCA 7 0 Semo moest tegen de verwachtingen in een 10 nederlaag incasseren tegen het thuisspelende SDC. dat flink van zich af beet en vooral voor rust flink in de aanval was SDC heeft nog een kleine kans zich te redden zodat de komende wedstrijden hier nog zeer belangrijk worden. BPC kwam gelijk met SEMO doordat het tegen IEV 00 speelde en NAS greep zijn kans niet door tegen Heemskerck 22 te spelen. SEMO 8 10 I IEV 8 7 BPC 8 10 SDC 7 6 NAS 7 9 I Heemskerck 8 4 Promotie-afdelingen SCAWilh. Vooruit 25; Zaanlandia ASVK 8—0; SDC—SEMO 1—0; Heemskerck —NAS 2—2; IEV—BPC 0—0. Res. elftallen Stormvogels 3SDZ 2 50; VVZ 2Nau tilus 2 43. Res. 3e klasse WH 2—Rapiditas 2 4—4; HZC 2—Volen- dam 2 2—3. Inderdaad, heerlijk enthousiasme, dat alle zorgen en narigheden even deed ver geten. Bruisende en niet te overstemmen jubeltonen, die de sfeer in de stadion- kuip voor enkele minuten omtoverden in een echte Limburgse Carnavalsstemming. De hoofdstedelingen keken al dat gedoe glimlachend aan, zij deden er niet aan mee, maar ze begrepen de vreugde en klapten de handen warm voor de ploeg, die lak had aan alle grootmeesters in de voetbalsport en met heerlijk fris spel, zo voor het lieve vaderland weg, de kampioenstitel èn de sympathie van het Amsterdamse publiek wegkaapte. Nog een half uur moesten de Limbur gers wachten op het laatste fluitsignaal. De stand was 30. De werkelijke beslis sing was nog niet gevallen. Maar ze kon den zich niet langer inhouden, de sup porters die twee honderd en meer kilo- luiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiimiiiiiiii Juichend en toege juicht verlaten de spelers van Lim burgia het terrein van het Olympisch Stadion, waar zij hun grootse triompf op Ajax behaalden. Rechts doelman Jacobs, die zo'n be langrijk aandeel had in de 60-zege. Limburgia werd af delingskampioen met 12 overwinnin gen en 3 gelijke spelen uit 19 wed strijden. Doelge- middslde 38-22. Het behaalde zijn lands titel met 7 overwin ningen en 1 draw uit 10 ivedstrijden. Doelgemiddelde 39 18Het totale beeld van Limbur- gia's opmars naar de landstitel is dus: 29 gesp., 19 gew., 4 gelijk, 6 verl., 42 p. Doelsaldo 7740. IIIIMItlllllllllllllllllltlllllllll Door een 92-overwinning op PSV heeft de korfbalclub Westerkwartier gisteren het korfbalkampioenschap van Nederland behaald. De andere uitslagen luiden: RigtersbleekZuiden 54, Zui denRigtersbleek 24. meters naar het Noorden waren getrok ken om hun elftal kampioen te zien worden. Nog een half uur moest er wor den gespeeld, maar toen al klonk uit duizenden kelen het Limburgse volkslied, toen al schalden de tonen van het club lied door de ruimte van het Amsterdam se stadion en heus, de volle dertig mi nuten is er in deze uitbundige stemming geen verandering gekomen. Zo leerden de hoofdstedeiingen hoe zij een kampioenschap moesten bejubelen, maar zo ook onderwezen elf Limburgse spelers, hoe Westelijke voetballers een wedstrijd moesten winnen: Geen combi naties tot in het oneindige, geen dribbles over de breedte van het veld, maar tem po, snelheid, ragfijne through-passes in de lengte, keiharde, zuivere schoten en kilo's enthousiamse. Zó wint men een wedstrijd en de 6—0 is er het levende bewijs van. De doelpuntencijfers geven geen juiste kjjk op het spelbeeld. 60, inderdaad, maar Ajax is niet in de verdediging ge drukt, Limburgia heeft geen non-stop offensief nodig gehad, neen, alleen blik semsnelle uitvallen en schoten van het zuiverste water hebben Limburgia een overwinning bezorgd, die wij persoonlijk met een dubbel aantal doelpunten zou den hebben gehonoreerd. Scheidsrechter Schipper heeft al werk genoeg gehad. Neem bijvoorbeeld de al lereerste minuut, toen Bruist op het nippertje in buitenspelpositie doelman Van der Pol verschalkte op een manier, die voor de omstanders boekdelen sprak: of enkele minuten daarna, toen rechts buiten Fischer, die in verband met het spelen van zijn laatste voetbalwedstrijd werd gehuldigd, een uitstekende voorzet lanceerde en Michels een schot inzond, dat doelman Jacobs slechts met inzet van alle capaciteiten onschadelijk kon maken. Ook Ajax was in de aanval, meer dan eens, doch wat kan men uitrichten met spelers, die technisch goed onderlegd zijn, maar het belangrijkste onderdeel van de techniek, namelijk de schotvaar digheid, niet onder de knie hebben? Aan de andere kant waren de dribbles niet zo best uitgevoerd, de passes waren niet op de centimeter berekend, doch als het op schieten aankwam, kon men op alle vijf Limburgia-aanvallers reke nen. Na dertien minuten spelen scoorde Frits Cox voor de eerste maal en nog geen twee minuten later bracht rechts buiten De Graaf het stadion in rep en roer met een kogel van ruim dertig meter afstand, die het tweede doelpunt tot gevolg' had. Tot de rust hield Ajax vooral doelman Van der Pol stand, ondernam zelf aanvallen, die over het algemeen weinig om het lijf hadden, en vermoedde niet wat zijn elftal in de tweede helft boven het hoofd hing. De Amsterdammers volhardden in hun spel, weinig groots en zonder snelheid. De Limburgers holden voort met een enthousiasme en een stootkracht, die het Ajax-bolwerk tot de grond toe afbraken. De vier doelpunten waren van uitsteken- dde kwaliteit (De Graaf (tweemaal), L. Cox, invaller Kobben). Nu was er pas echt vreugde in het kamp van Limbur gia en tot laat in de nacht hoorde men in Damstad. in de Kalverstraat en op het Rokin de luid zingende supporters; Hiep, hiep, hiep hoera Leve Limburgia! Na afloop van de wedstrijd in het Olympisch Stadion gingen de Limbur gianen als voetbalkampioenen van Ne derland naar Damstadt. Hier werd de Limburgers een grootse ontvangst be reid: de burgemeester van Damstadt overhandigt de aanvoerder van Lim burgia, Willy Groen, de bul, waarbij hij ereburger van Dajnstad wordt. HEERENVEEN, 25 Juni. Tot tien minuten voor het einde van de wedstrijd HeerenvecnBlauw Wit, wisten de Frie zen het groot aantal stormlopen van Blauw Wit in zoverre het hoofd te bie den, dat de Amsterdammers slechts twee maal doelman Veenstra konden passeren. Heerenveen had eveneens twee treffers geplaatst en met gelijke kansen kon met de laatste tien minuten worden begon nen, doch die werden Heerenveen noodlottig. Blauw Wit speelde doorgaans beter voetbal en. vooral het positiekiezen was goed verzorgd. Er werd evenwel tot het bittere einde gecombineerd en de Hee- renveense achterhoede kreeg bijna steeds gelegenheid tot ingrijpen, terwijl doel man Veenstra in een prima vorm stak. De grootste fout van de Amsterdammers was het gebrek aan schotvaardigheid want de aanvallen waren zo talrijk, dat er meer doelpunten hadden moeten komen. Toen er tien minuten gespeeld was, had Tjepkema succes, doordat Veenstra de bal niet onder controle kon krijgen bij een schot van Koekebakker. Acht minuten later speelde Altink te zacht op Van Raalte terug, zodat Brandsma iets eerder bij de bal kon komen dan de uit lopende Blauw Wit-doelman (1—1). Na 24 minuten spelen werd Van Raalte nogal fors door Brandsma met bal en al over de doellijn gewerkt, maar /scheidsrechter Nijs kende dit doelpunt toe (21). Toen Van Raalte wat later uit het doe] liep op het moment dat Abe Lenstra de bal in zijn bezit had, plaatste de Fries het leer met een boog over hem heep, regelrecht op het lege doel af. Mesman had zich daar opgesteld en stompte het leer over de lat. De toegestane strafschop werd echter door Jonkman zo slecht ge nomen, dat Van Raalte de bal kon stop pen. Twee minuten voor rust verzuimde de Heerenveense verdediging in te grij pen bij een door Bergman geleide aanval. Een voorzet volgde en Tjepkema bracht de stand in evenwicht (22). De aan vallen van Blauw Wit waren tot dusver veel talrijker dan die van Heerenveen, maar de Amsterdammers schoten slecht. Na de hervatting ging Heerenveen beter spelen en er ontwikkelde zich een mooie, gelijk opgaande strijd. Beide par tijen misten legio kansen en het aantal hoekschoppen was bijzonder groot. In de laatste phase van de strijd ver anderde Blauw Wit van tactiek en onop houdelijk lag nu het Friese doel onder vuur. Eerst had Tjepkema succes (2—3) en drie minuten later was het Koeke bakker, die de stand op 2—4 bracht. De laatste vijf minuten werd het Heeren- veendoel nog tweemaal doorboord. Eerst schoot Lakenberg raak en daarna bracht Bergman de stand op 26. In een te Den Helder gespeelde voetbal wedstrijd heeft het Nederlands politie elf tal een 20-overwinning behaald op het Nederlands militair team. In de twintigste minuut wist linksbuiten Kooien van Vlaardingen, na uitstekend spel van midvoor Weeker van Wilhelmina (Weert) de stand op 10 te brengen. Na de rust veroorzaakte Tooren van Xer.ves hands in het strafschopgebied, waarna Koo ien opnieuw doelpuntte. De voorhoede van het Nederlands militair elftal, waarin o.m. Kolkman van Go Ahead, Clavan en Willem- se, beiden van ADO, stonden opgesteld. speeld%vzeer slordig en leverde geen enKel gevaarmp voor doelman Kok van ADO Het is het juniorenteam van D.C.G. niet gelukt ook dit jaar het bisschoppelijK kleinood te winnen. De finales werden nu gespeeld op de velden van S.J.C. in Noord- wijk, welke niet in zo'n gave toestand ver keerden als vorig jaar in Lisse. In de halve finale kwam D.E.M. tegen St. Lodewijk uit Rotterdam en toonde zich in deze wedstrijd de sterkste, terwijl Graaf Willem V.A.C. uit Den Haag (die de plaats van Spartaan in nam) met 21 zegevierde over D.C.G. Dit zag er aanvankelijk niet naar uit, want vijf minuten voor tijd leidde D.C.G. nog met 10. Het fel op aanval spelend Graaf Wil lem, dat over een stevige ploeg beschikte, slaagde er nog juist op tijd in de balans in zijn voordeel te doen overslaan. Ih de finale tussen het pittige D.E.M. en het stoere Graaf Willem ging de strijd voor rust gelijk op, zodat met 11 werd ge draaid. Na de rust gelukte het D.E.M. met levendig aanvalsspel in het voordeel te komen en een verdiende 31-overwinning te behalen. Ongetwijfeld legde hiermede het pittigste team beslag op de eerste plaats en daarmede op de bisschopsbeker. De strijd om de derde en vierde plaats tus sen St. Lodewijk en D.C.G. gaf als resul taat een 31-overwinning voor de Amster dammers, zodat D.C.G. de derde plaats be zet. De heer Van Turnhout reikte met enkele hartelijke woorden van dank en hulde de prijzen uit, e krant doet dat niet zo gauw. Zij is op dit punt neutraal. Het is haar welbeschouwd om het even moet dat ook zijn waar een kampioen vandaan komt of hoe hij heet. Ze zegt nooit „Hoera, we hebben weer gewonnen" of „lo vivat, we zijn kampioen". Ze stelt alleen maar de fei len vast en geeft, indien dat te pas komt, haar commentaar. Vandaag krijgt die commentaar even een ander tintje, want het kan haar (de krant) niet helemaal onverschillig laten, dat Limburgia tenslotte, en tegen de prognoses in, voetbalkampioen van Neder land is geworden. Limburgia is immers de eerste voetbalclub met het praedicaat R.K., welke de hoogste onderscheiding m de Nederlandse voetbalwereld heeft behaald en het zou een geforceerde on verschilligheid zijn, wanneer de krant, die hetzelfde praedicaat voert, daar niet even met enig enthousiasme op inging. Daarom dus dat proficiatDat Lim burgia erin geslaagd is finaal door de technische suprematie van het Westen heen te breken en met zijn frisse spel de kampioenscompetitie haar karakter van ietwat vermoeide lusteloosheid te ontnemen zoals ook Maurits dat soms deed is zijn eerste verdienste. Zijn tweede is deze, dat het met dit kampioen schap al degenen aan de kaak heeft ge steld, die nu al jaren bewerendat zo iets voor katholieke clubs niet bereik baar is en dat die gedoemd zijn, op een enkele uitzondering na, in de derde en vierde klasse te blijven hangen. Ja, zei men dan, in het Zuiden met zijn grote katholieke meerderheid is dat anders. Maar nu zijn dan twee van die Zuide lijke clubs naar buiten opgetreden en ze hebben het goed gedaan. En een van hen heeft zich niet alleen de meerdere getoond van de Noordelijke en Ooste lijke kampioenen, maar ook van de Westelijke, de topclubs dus van de dis tricten, waar onze clubs gedoemd zou den zijn altijd maar weer die meer derheid. van de andereclubs ie erken nen. Het fabeltje kan daarmee dus ge acht worden uit de wereld te zijn en het is wis en waarachtig een „proficiat" aan het adres van de kranige Limbur gers waard, dat zij dit prachtig succes hebben verwezenlijkt. Cl. Huybregts van BW. Een zwemwedstrijd over 3 km. op het Abcoudermeer werd gewonnen door De Dijk en Geertje Wielema. RIO DE JANEIRO, 24 Januari. Onge veer 100.000 toeschouwers het nieuwe stadion van Rio kan 150.000 personen een zit- of staanplaats bieden woon den op de eerste dag van het tournooi om het wereldkampioenschap de ont moeting tussen Brazilië en Mexico bij, welke in een stevige 40-overwinning van het organiserende land eindigde, nadat de rust met een 10-voorsprong was ingegaan. Voor het begin werden 5000 duiven door Braziliaanse troepen losgelaten als een symbool, dat het vierde wereldkam pioenschap was begonnen. Toen Brazi lië aftrapte werden er 21 saluutschoten gelost. Ademir scoorde voor Brazilië het eerste doelpunt na ruim een half uur spelen. Eerst 25 minuten voor het einde ver hoogde Jair de voorsprong van Brazilië met een afgemeten schot: 20. De derde goal werd gemaakt door midvoor Baltazar Met nog een kwartier te spelen stroomden de tribunes leeg, aangezien er geen twijfel over de uit slag meer bestond. De beste goal van de wedstrijd werd tien minuten voor het einde door Ademir gescoord. Van bijna 2" meter afstand zond hij een keiharde schuiver in, welke voor de Mexicaanse keeper, die zijn doel prachtig heeft ver dedigd, onhoudbaar was: 40. De. gastheren speelden een klasse be ter dan hun tegenstanders, al viel hun teamwerk tegen Westerkwartier PSV Rigtersbleek Het Zuiden WWMD 14 8 6 5 3 64—13 39—27 22—30 27—34 19—67 Te Arnhem werd een nationaal korfbai- tournooi gehouden, tussen de nummers twee van de eerste klasse afdelingen van de K.N.K.B.. De eindstand luidt: 1. HKV 2. Bohda, 3. Deto, 3. Naas, 5. VKC. In het sportpark te Bussum werden Zondag internationale atletiekwedstrij den gehouden in de vorm van een drie kamp tussen Royal White Star uit Brus sel, Marathon uit Vlisssingen en Tempo uit Bussum. Royal White Star behaalde 90 pnt., Tempo 72 pnt. en Vlissingen 51 pnt. Voorts werd een tweekamp gehouden tussen de damesleden van Marathon en die van Tempo over 100 meter hardlo pen, hoogspringen, discuswerpen, kogel stoten en 4x100 meter estafette. De tweekamp werd gewonnen door de da mes van Tempo met 29 pnt. De dames van Marathon behaalden 17 pnt. Het honkbalprogramma vermeldde ditmaal slechts drie wedstrijden, welke alle een zeer spannend verloop had den. Twee er van eindigden in een ge lijk spel, hetgeen voor HHC het eerste verliespunt betekende, terwijl Schoten met miniem verschil EDO klopte. Blauw WitWGA werd een 44 gelijkspel. BI. Wit en WGA hebben in de eer ste helft van de strijd de grondslag ge legd om hun runs te scoren. Dat het spannend was blijkt wel uit het score verloop, want nadat B. Wit in de 1ste innings door een honkslag van Wil- lemse de leiding had genomen, maakten de GA-ers in de 3de innings gelijk. Doch in dezelfde innings nam BI. Wit weder om de leiding toen een run gescoord werd, omdat Willemse en v. Opzeeland raak sloegen. Zo bleef het steeds door gaan, alleen met dit verschil dat WGA in de 5de innings de leiding nam, nadat het met 32 achter stond door honksla- gen van Pronk .en Holewijn, welke de GA-ers 2 runs opleverden. Doch ook nu bleef B. Wit het antwoord niet schul dig. Honkslagen van Nusse en Linke brachten de stand weer gelijk. Fraai en spannend bleef de strijd en de beide werpers Linke en Hoitzing wisten met steun van hun velders verder scoren te beletten. De 44 uitslag gaf de juis te verhouding. SC Haarlem haalde het stoute stukje uit om het sterke HHC een puntje af te snoepen. Had de Mon de steun van zijn velders gekregen, stellig had HHC de eerste nederlaag gehad. Nu liet ech ter het veld deze uitstekende werper enkele malen in de steek met het gevolg dat de HHC-ers goedkoop aan hun runs kwamen. Wel nam HHC in de 3de innings een voorsprong, toen Hogen- bos en Noordhof een honkslag plaatsten, maar de 6de innings dreigde voor de HHC-ers noodlottig te worden, toen enige veldfoutjes, gevolgd door honk slagen van Ferment en Huistede 3 runs opleverden. Doch in dezelfde slagbeurt rammelde het in Haarlemveld, waar door de HHC-ers weer gelijk konden maken. Toch nam Haarlem weer de lei ding in de 7de innings door een honk slag van Ottelander, maar moest deze weer afstaan toen het veld voortging met fouten maken met het gevolg: 3 runs voor HHC, dat nu de leiding over nam. De Haarlem slagploeg zette nog eenmaal de tanden op elkaar en honk slagen van Ferment, Huistede en Zwen- neker gaven de Sportclub weer de lei ding met 76. Maar ook Haarlem wist deze voorsprong niet te houden, want de honkslag van Hogenbos bracht de stand weer gelijk om verder niet meer te veranderen. Schoten en EDO streden een sportie ve strijd, die echter niet op hoog peil stond, maar wel spannend was. Het natte veld en de even natte bal waren hiervan wei in grote mate de oorzaak De beide werpers Vrenegoor en Keu- lemans hadden nu weinig controle over hun worpen en veel vrije lopen werden weggegeven met het gevolg, dat Scho ten in de 2de innings, nadat EDO reeds een run gescoord had, 5 spelers over de thuisplaat kreeg, zonder een honkslag te plaatsen. Maar ook EDO liet zich niet onbe tuigd en honkslagen van De Nieuwe, Vrenegoor en Zwart brachten de stand weer gelijk 5—5. Toch nam Schoten weer de leiding door een foutje in het EDO-veld gevolgd door een honkslag (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 24 Juni. In de hon derdste minuut van de wedstrijd Haar lemPSV gebeurde het! Een wat hard teruggespeelde bal van Groeneveld, Haarlems linksbuiten, die op dat mo ment op de rechtervleugel was beland, kon de uitstekende stopperspil Voogd van Haarlem onmogelijk meer berei ken zodat de naar binnen gezwenkte rechtsbuiten van PSV Beyen het leder in vrije positie kreeg. Een korte dribble en een dodelijk schot.... PSV had de beker-finale tegen Haarlem met 43 gewonnen! Na honderd minuten voet bal omdat de reglementaire speel tijd niet voldoende was gebleken om een beslissing te forceren in de span nende, fraaie strijd die in de annalen van de geschiedenis van Nederlands Voetbalbeker zal worden opgetekend als een der beste wedstrijden, waarin bovendien het „fair play" van Haarlem zowel als van PSV deze finale tot een onvergetelijk evenement hebben ge maakt. Elf dolgelukkige Eindhovenaren ver lieten springend en juichend de arena om de fraaie prijs in ontvangst te ne men, elf lichtelijk teleurgestelde Rood- broeken zagen enigszins bedroefd toe dat de beker, die zij een kwartier voor het officiële einde als 't ware in bezit namen, toich nog in andere handen was overgegaan. Ja, dat was een hard gelach voor Haarlem om de met zoveel moeite ver kregen 32 voorsprong 8 minuten voor het einde te moeten prijsgeven en dan bovendien de wedstrijd nog te moeten verliezen. Maar Kick Smit en zijn man van Nanne, hetgeen de EDO-ers op 2 runs kwam te staan. Het veldspel aan beide zijden werd nu beter en het duurde tot de 8ste inning voordat er weer gescoord werd. Nu was het EDO dat, gebruik makend van een inzinking van Keulemans, met 87 de leiding overnam. Het zag er nu voor Schoten lelijk uit, maar een kostbaar veldfout- je gevolgd door een prachtig honkslag van Keulemans bracht Schoten toch nog een nuttige 98 overwinning. De stand luidt: HHC OVVO WGA BI. Wit Schoten EDO SC Haarlem nen zullen het er met ons over eens zijn, dat de 33 uitslag in alle opzich ten de juiste verhouding weerspiegelde. Was in de eerste helft PSV over het algemeen ëen tikje sterker en konden we dan ook de 21 voorsprong van de Eindhovenaren na hun 10 achterstand volop verdiend noemen, na de pauze gaf Haarlem de toon aan en van 1—2 werd het 32 en toen onmiddellijk na het leidende derde doelpunt Roozen een fraaie kans kreeg om de zege vei lig te stellen, maar deze jammerlijk verknoeide, geloafde niemand meer aan een Haarlemse nederlaag, omdat de Eindhovenaren op dat moment absoluut „groggy" waren. Was het tactiek of vermoeidheid van Kick Smit dat hij met nog een kwar tier speeltijd toen z'n heil in de verde diging ging zoeken? Wij vermoeden het laatste, want de oude rot had tot dat moment uitstekend gespeeld en vooral in de tweede speel- helft mogelijk iets teveel van zijn krachten gevergd en door het hoge tempo was aan het uithoudingsvermo gen geweldig getornd, niet slechts aan Smit alleen! Maar PSV voelde z'n kans! De shysiek sterkere Eindhovenaren wierpen hun stoere body nogmaals in de strijd om de verloren gegane voor sprong alsnog te herwinnen en inder daad gelukte zulks. Acht minuten wa pen er nog te spelen toen de meest spectaculaire speler van het veld, links achter Scholten van PSV de bal tot in het doelgebied opbracht, het leder op tijd afgaf aan Van Elderen en diens voorzet werd fraai door Frbnssen in- gekogeld. Dat was dus weer gelijk en dat daardoor de spanning binnen en rondom de lijnen nog toenam is begrij pelijk. De kleine twintigduizend toe schouwers die het machtige Feyenoord- stadion bevolkten, leefden met de ener verende kamp volop mee, zagen twee minuten voor het einde Kick Smit een opgelegde kans juist langs de paal ko gelen en dat het spel van beide ploegen gewaardeerd werd bleek uit het luide applaus waarmee de spelers bij het eindsignaal beloond werden. Over de eerste speelhelft valt echter nog wel het een en ander te vertellen. FSV was de strijd vol overtuiging be gonnen en het bleek dat PSV-voorhoede over enkele uitstekende schutters be schikte en spoedig snorden de eerste harde schoten van Beyen, Franssen en Van Elderen over of naast het doel van Kokhuis. PSV was een tikje sterker en het leek ons enigszins tegen de ver houding dat Haarlem door toedoen van Smit, die een voorzet van Roozen wist te benutten, de leiding nam, maar PSV bleef het antwoord niet schuldig. Het combineren in de Eindhovense voorhoede stelde hoge eisen aan de Haarlem-verdediging en toen een schot van Van Elderen'van de lat terugstuitte was het de actieve Beyen die de stand in evenwicht bracht en spoedig daarna was het 21 voor PSV, toen een der verre uittrappen van PSV's uitstekende doelman Stijger door middenvoor Franssen werd opgevangen. Voogd en de uitgelopen doelman Kokhuis werden in één beweging omspeeld en de Eind hovense middenvoor kon het leder vrij eenvoudig in het lege doel plaatsen. Spannende ogenblikken voor beider doelen, waarbij op een haar na Haar lem de gelijkmaker ontging toen na een uiterst handige beweging van Roo zen de bal tegen de paal stuitte en de opnieuw ingeschoten bal daarna op de doellijn door Scholten werd wegge werkt, de kogel van Franssen waar Kokhuis niet eens naar keek omdat hij zich reeds geslagen achtte, maar tot zijn vreugde het leder via de lat over het doel vloog, het waren momenten die de toeschouwers warm maakten voor het inderdaad aantrekkelijke schouwspel waarop beide ploegen het publiek vergastten, maar vóór rust on derging de 21 score geen verande ring. Haarlem begreep dat slechts een ver hoging van het tempo tegen de ener gieke Zuidelijke ploeg succes kon heb ben en inderdaad, langzaam maar ze ker ontwikkelde Haarlem een licht veldoverwicht, dat de gelijkmaker in het verschiet bracht. Het begon met een schitterende kopbal van Groeneveld welke doelman Stijger op fantastische wijze uit zijn doel ranselde, maar na vijf en twintig minuten was het dan toch raak. Pastoor beëindigde een goede combinatie met een flink schot, dat Stijger te machtig was en nog geen vijf minuten later bracht Van der Linden in een onweerstaanbare rush de bal in het Eindhovense doelgebied, waar Roo zen slechts voor het intrappen had. rSV begon te wankelen maar vond op tijd de kracht terug om, zoals we hier boven reeds vertelden, de zeker schij nende nederlaag nog in een overwin ning om te zetten. Daarvoor was een verlenging nood zakelijk en in deze periode was PSV onbetwist de sterkste en het resultaat daarvan is bekend. Luc van Dam bokete in het Sparta-stadion te Rotterdam een eclatante zege op de ne gerbokser Bill Jackson uit Jamaica. Na een voorzichtig verkennen probeerde Jack son een linkse hoek, welke zonder effect bleef. Onmiddellijk hierop reageerde Van Dam uiterst snel toen de neger even zijn gezicht ongedekt hield. Een linkse hoek op het gelaat, direct gevolgd door een even zuivere als harde rechtse hoek op de kaak werden Jackson noodlottig. 50.000 toeschouwers woonden de ont moeting tussen Engeland en Chili bij, welke in regenachtig weer werd ge speeld. De Engelse voorhoede combi neerde uitstekend, maar voor doel ge komen miste men de finishing touch, terwijl de Chileense achterhoede vaak snel en handig ingreep. Mortensen scoorde voor net Engelse elftal in de eerste helft, na 38 minuten spelen. In de. tweede helft had Engeland pech, toen schoten van de Engelse aanval tweemaal tegen de lat kwamen. Mortensen was ook de grondlegger van het tweede doelp nt der Engelsen. Hij gaf een zui vere pass naar Finney, die na een korte rush de bal voor de voeten van Man- nion legde. Een scherp laag schot volg de en via de binnenkant van de paal was de Chileense doelverdediger gepas seerd: 20. 80.00'' toeschouwers, onder wie een groot aantal Brazilianen van Italiaanse afk-mst, beleefden de grote verrassing van het tournooi om he.t wereldkam pioenschap, toen Zweden na het eind signaal met een 32-overwinning op de wereldkampioenen Italië het veld ver liet Reeds na zeven minuten had Italië de leiding genomen, toen een schot van Carapellese, de linksbuiten doel trof. De Italianen behielden he.t initiatief, maar Zweden scoorde onverwacht de gelijkmaker, twintig minuten voor de rust, toen de midvoor Jeppson de Ita liaanse doelverdediger met een onhoud baar schot wist te passeren. De Italia nen, ontmoedigd door dit doelpunt, wer den in de verdediging gedrongen en het was de rechtshalf Sune Andersson, die zijn land in de 34ste minuut de lei- d ig gaf. In de tweede helft begonnen de Ita lianen met een groot offensief. Bij een van de weinige uitvallen der Zweden werd gefloten voor hands Het schot van Palmer werd door doelverdediger Sentimenti half gestopt en Jeppson was er snel bij om de bal voor de derde maal in het net te deponeren. Kort daarna verkleinde Italië de achter stand: 23. In de wedstrijd tussen Zuid-Slavië en Zwitserland bleef de score tot aan de. rust blank, dank zij het uitmuntend doelverdedigen van Stuber Hoewei de Zwitsers in de tweede helft hun spel meer wisten te ontplooien, waren de aanvallen der Zuid-Slaviërs gevaarlij ker. Pas na 13 minuten wist Djajitsj het eerste doelpunt te scoren. Tien minuten later was de stand door toedoen van Vukas 20 ten gunste van Zuid-Slavië en acht minuten voor het einde maakte Toachevitsj aan alle onzekerheid een einde. 30. Te Curitiba kwam Spanje tegen de Verenigde Staten uit. Dank zij supe rieur spel in de tweede helft kwam he.t einde met een 31-overwinning der Spanjaarden. Overigens heeft de over winning aan een zijden draadje gehan gen, want tien minuten voor het einde leidden de V S. nog met 10, dank zij een doelpunt van Japgen in de 18de mi nuut. Tien minuten voor het einde forceerde Igoa voor Spanje de gelijk maker, drie minuten later gevolgd door een doelpunt van Eassora. Zarra wist in de laatste seconde van deze ontmoe ting de stand op 31 te brengen. Het afgelopen weekeinde werden te Utrecht de eindwedstrijden gespeeld om het Nederlands kampioenschap bil jarten voor verenigingsteams. De uitslagen luiden: Klasse A driebanden: 1 en kampioen van Nederland HCC Den Haag; 2. Wa tergraafsmeer, Amsterdam; 3. Bristol BC, Arnhem; 4. Breda. Klasse B cadre 38/2: 1 en kampioen van Nederland: de Maasstad, Rotterdam; 2. Limburgia, Maastricht; 3. Noord-Bra bant, Utrecht; 4. ABC, Vlissingen. Klasse C libre: 1 en kampioen van Ne derland: Twisk uit Twisk; 2. Amstel- bron, Lekkerkerk; 3. Het Groene Laken, Bleijerheide; 4. KNK, Tilburg. Klasse D libre: 1 en kampioen van Ne derland: De Bleek, Leeuwarden; 2. Lin- denhoek, Alkmaar; 3. Ons Genoegen, Helmond; 4. N.A.O. Tilburg. Er wordt nu ook een kind van 4 jaar. genaamd „Bubber" Tongay, over Het kanaal gejaagd. Winst! Zijn zuster Kathy van 2'/: jaar zou overigens niets voor hem onderdoen. Méér winst!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4