Zuid-Korea niet opgewassen tegen de aanrollende De hoofdstad rode vloedgolf Seoel in handen der communisten H' Duvieusart spreekt met Leopold ZONDER GELD EN GOED KEREN DE MILITAIREN VAN HET K.N.I.L. IN HOLLAND TERUG T egenaanval bij Seoel Rond de kweekschoolwet Tot hoofd en hart Overgave van Zuidelijk leger geëist Wacht niet Rode Kruis bereid te bemiddelen Japanse kabinet afgetreden .Het weer. Komt de koning per vliegtuig terug t Geldsanering en prijsstijging beroofden hen van hun spaarduitjes Zeer groot percentage zonder woonruimte Regering zou nog in de hoofdstad zijn Vertegenwoordiger voor Atlantische Raad Ziekenfondsen tegen premieverhoging DINSDAG 27 JUNI 1950 f T' 74ste JAARGANG No. 24803 AMERIKAANSE STAATSLIEDEN ZIEN DE SITUATIE PESSIMISTISCH IN Militaire commissie Kerkvervolging in Hongarije REGERING BEREID BESPREKINGEN MET EPISCOPAAT TE HERVATTEN Byna duizend kloosterlingen tijdens een razzia gearresteerd - -v': MitflSl Éi DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE •-ymtïï MR. DR. S. v. MIAASDIJK Eervol ontslagen Nog geen beslissing genomen Verzet tot laatste moment Nederlandse torpedobootjager over naar de Alris TELEVISIEZENDER BIJ JAARSVELD De pseudo-vogelpest in de aether FA [BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARIEM elefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 {Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 .Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. 'Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cent* per rmftrmeter- hooqte. Inqezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentie^ eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. 1 F missie te leggen en te bepalen, dat alle Tankeenheden van het Noord-Koreaanse rode leger zijn heden in de vroege ochtend de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel binnengerukt, nadat de stad tevo ren door vliegtuigen en artillerie was beschoten. De Zuid-Koreaanse regering heeft de stad verlaten en is naar Suwon, 32 km. ten Zuiden van Seoel, ver trokken. Vanmorgen vroeg troffen alle andere Amerikanen, die zich nog in de stad bevonden, eveneens voorbereidingen om Seoel te verlaten. Een Amerikaanse jager heeft vanmorgen een Noord-Koreaans jachtvliegtuig van Russische makelij, een „Jak", boven het vliegveld Kimpo neergeschoten. Het vliegtuig van de com munisten deed een aanval op het vliegveld, en bracht daardoor de evacuatie van personeel van de Amerikaanse ambassade in gevaar. Hoewel de berichten over het verloop van de strijd in Korea zeer verward zijn, blijkt toch steeds duidelijker,,dat de Zuid-Koreaanse legers niet zijn opgewassen tegen de veel beter uitgeruste rode legers uit het Noorden, die over een hon derdtal tanks van Russische en Japanse makelij en over een vijftigtal gevechts vliegtuigen kunnen beschikken, waartegenover de Zuidelijken slechts enkele lichte vliegtuigen kunnen stellen. Officiële berichten van verschillende zijden zijn dan ook weinig optimistisch over de afloop van de strijd. Zo zouden volgens een Amerikaanse senator de ministers Acheson en Johnson zich gisteren tijdens een zitting van de Senaats commissie voor de toewijzingen „pessimistisch" hebben uitgelaten over de toe stand in Korea. Het Zuid-Koreaanse parlement en president Syngman Rhee hebben gisteren een dringend beroep gedaan op President Truman om militaire hulp te zenden. De perschef van de regering zeidc gisteren in een toespraak voor de radio, dat de Amerikaanse hulp te gering was en te laat kwam. „Wij bezitten niets, dat de Noord-Koreaanse tanks kan tegenhouden", aldus de woordvoerder. Hij toon de zich echter verheugd over het feit, dat generaal MacArthur tien jachtvlieg tuigen ter beschikking heeft gesteld. „Maar zij zouden van meer nut zijn ge weest als zij eerder geleverd waren," zo voegde hij eraan toe. „Nu zullen de Koreaanse piloten de vliegtuigen eerst in Japna moeten halen en er dan mee gaan oefenen." ting. Naar verluidt vormde de toestand aan het front op het schiereiland Ongj|, het onderwerp van bespreking. De Zui delijke troepen schijnen hier geheel gedesorganiseerd te zjjn. Sommige be richten spreken over een verwarde terugtocht der Zuidelijke legers en hoe wel verschillende staaltjes van dapper optreden van z.g. zelfmoordtroepen tegen tanks, waarbij enige tientallen tanks der Noordelijken buiten gevecht werden gesteld, gemeld zijn, schijnt toch meer het zwakke moreel der Zuidelijke legers dan de onvoldoende uitrusting de oorzaak te z|jn van hun ontreddering. Naar bericht wordt is een compagnie guerillastrijders er in geslaagd achter de linies van de Zuidelijke troepen te ko men, waar zij bruggen verwoest hebben en verbindingslijnen verbroken hebben, waardoor de verwarring onder de troe pen nog is'toegenomen. Van betrouwbare zijde verneemt Reu ter, dat de Amerikaanse militaire com missie van advies in Zuid-Korea de ope raties geheel in handen van het Kore aanse opperbevel laat. De uitrustingen van de commissie worden echter aan de Koreaanse autoriteiten overgedragen. De rode legers hebben gisteren per radio de overgave der Zuidelijke legers geëist. Men verwacht, dat het Zuid<- Koreaanse kabinet vandaag nog de op roep zal beantwoorden. Communistische tankeenheden schij nen Seoel reeds gepasseerd te zijn en door te stoten naar Iscom. de ha,ven van Seoel. Zij zouden daarbij de rivier de Han overgestoken zijn, de enige natuurlijke hindernis, die hun opmars naar het Zuiden kon vertragen. Ook het vliegveld Impo zou reeds in handen der Roden zijn. Volgens vertrouwelijke rapporten van de commissie der Verenigde Naties in Korea bestaat de frontstrijdmacht van de Zuid-Koreaanse luchtmacht uit zes jachtvliegtuigen, die bij de eerste lucht aanval der Noordelijken op de grond vernield werden. Deskundigen van de Verenigde Naties vrezen, dat de eerste grote nederlaag een ernstige uitwerking zal hebben op het moreel der Zuid- Koreaanse troepen. De Amerikaanse ambassade heeft haar belangrijke gehei me papieren verbrand. De aanval van de Roden op Seoel werd gistermiddag ingezet, nadat een tegen-offensief van de Zuidelijke legers in de Uijonghu-vallei, die de voornaam ste invalspoort vormt naar het Zuiden, was mislukt. Na een inleidend zwaar artilleriebcmbardement werden toen de steden Tongduchonni, Pochon en Uijonghu veroverd. Twee Zuidelijke divisies van in totaal 20.000 man hadden zich ingegraven bui ten Uijonghu, maar zij moesten wijken voor de aanval van zware tanks. Middernacht waren presidentSyng man Rhee en zijn kabinet in spoedzit- De Noord-Koreaanse reuring heeft, „ten einde de bevolking van het land snel te kunnen mobiliseren voor vernie tiging van de legers van Syngman Rhee welke de burgeroorlog hebben ontke- tend besloten een militaire commissie van zeven personen in te stellen, alle bevoegdheden in handen van die com- Volgens een bericht uit Boedapest iou de Hongaarse regering aanvaard hebben besprekingen met het Episco paat te hervatten, aldus ingaande op het verzoek van de bisschoppen van 20 Juni. De regeringsdelegatie zou onder meer bestaan uit premier Dobi, de plaatsvervangende premier Rakosi en de minister van openbaar onderwijs en erediensten, Darvas. Dobi en Darvas zijn protestant. In Vaticaanse kringen verneemt Reuter dat de Hongaarse politie in de nacht van 9 Juni in geheel Hongarije een inval heeft gedaan in kloosters en 922 geestelijken en kloosterzusters naar afgelegen kloosters heeft overgebracht, die als concentratiekampen zijn inge richt. 600 kloosterzusters en 322 pries ters en monniken zouden meegevoerd r|jn. Zonder voorafgaande waarschu wing was de politie door de ramen naar binnen gekomen, had deuren in getrapt en muren beklommen, aldus deze berichten. De gearresteerden kre gen een half uur t|jd om zich te kleden en 5 kilogram kleding in te pakken. In de afgelopen dagen zou in Honga rije een groot aantal (naar men zegt 300) leden van de sociaal-democrati sche partij, die in 1948 niet instemden met de samensmelting met de commu nisten, zijn gearresteerd. tot het laatste ogenblik met het opgeven van Uw vacantie-adres. Stel ons minstens 5 dagen vóór Uw vertrek op de hoogte met Uw tijdelijke adres, onder vermelding van Uw vaste adres. Slechts dan kunnen wij er voor instaan, dat Uw lijfblad prompt bezorgd zal worden. Weekabonné's gelieven over de periode, dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger van wie zij op hun vaste adres de krant ont vangen. DE ADMINISTRATIE Onder hen zouden zich bevinden: de voormalige minister van Justitie in de bij de bevrijding te Debrecen ge vormds voorlopige regering, Valentin evenals mevr. Anna Ketly, gewezen lid van het bestuur der sociaal-democrati sche partij en oud-voorzitster van het parlement. missie te leggen en te bepalen, dat alle regeringsorganen, politieke partijen, or ganisaties en militaire eenheden de or ders van die commissie hebben op tc volgen. De commissie van de Verenigde Naties in Zuid-Korea meldt, dat de Noord-Ko reaanse autoriteiten de bevolking in het Zuiden hebben opgeroepen tot „massa opstanden en massale sabotage" en heb ben gedreigd iedereen, die weerstand biedt tegen de communistische troepen, als „verraders" te zullen behandelen. De commissie voegt hieraan toe, dat alle bewijsmateriaal aantoont, dat de aanval der Noordelijken in het geheim werd voorbereid. Het internationale comité van het Roode Kruis in Genève heeft zijn diensten als neutraal bemiddelaar tus sen de twee partijen in Korea aange boden. Het Comité heeft telegrammen ge stuurd aan de regeringen van Noord en Zuid-Korea, waarin het aanbod wordt gedaan. De Britse premier, Clement Attlee, heeft gisteren in het Lagerhuis in ant woord op een vraag van oppositieleider Winston Churchill verklaard, dat de Britse regering „er zeer bezorgd over is. dat deze verstoring van de vrede (in Korea) juist moest gebeuren in een land. dat onder de speciale verantwoor delijkheid staat van de V.N. en waar een commissie van de V.N. werkelijk in functie is". „De Britse regering verwelkomt de resolutie, die door de Veiligheidsraad is aangenomen en zij hoopt ernstig dat aile betrokkenen zich naar behoren er aan zullen houden." Het Japanse kabinet is vandaag afge treden teneinde premier Sjigeroe Josji- da in staat te stellen een reorganisatie van het kabinet uit te voeren. Men verwacht dat de samenstelling van het nieuwe kabinet binnen enkele dagen bekend gemaakt zal worden. Verwachting tot Woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noord-Westen van het land plaatselijk wat mot regen. Meest matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 4.22—21.04. Maan: 20.36—2.1X. Door dit onherbergzame gebied loopt de 38ste breedtegraad, de grens tussen Noord- en Zuid-Korea, die door sterke troepeneenheden van de communistische volksdemocratie is overschreden. Na het vertrek van de bezettingstroepen hebben zich reeds verscheidene grensincidenten voorgedaan, zodat de Zuid-Koreaanse grensposten steeds de grootste waakzaamheid aan de dag legden. Drie Zuid-' Koreaanse militairen volgen de bewegingen van de communistische grenswachten. De foto werd genomen enkele dagen voordat de legermacht van de volksdemo cratie de inval in. Zuid-Korea begon. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De Belgische eerste minister, Jean Duvieusart, werd Zondagavond haast onmiddellijk na koning Leopold's ietwat vervroegde terugkeer uit Italië door de vorst in audiëntie ontvangen. In de loop van Maandag bezocht hij de koning nog verschillende malen. Ook 's konings secretaris, professor Pirenne, was te Pregny aanwezig. Over de inhoud van de gesprekken verklaarde Duvieusart, dat zij niet alleen de koningskwestie en de desbetreffende passage van de regerings verklaring tot onderwerp hebben gehad, met inbegrip van het standpunt van de regering en van de partijen, doch ook de overige economische en politieke pro blemen van het land. Hij meende niet dat het debat in de Verenigde Kamers van het Parlement over beëindigd verklaren van de mogelijkheid te regeren vóór het einde van de volgende weck zouden kunnen aanvangen. Er is weinig reden om aan te nemen, dat de heer Duvieusart met nieuwe compromisvoorstellen van de koning zal terugkeren. Na het onverkwikkelijk verloop van de vorige verzoeningspo ging zou het eerder een prestigeverlies voor de koning betekenen en door de SITU A TIE OP KOREA GUERIUTA GEBIEDEN 0 BASES VAM GUERILLA ACTIES MA NOS JOE RUE KAMG JONGDO JAPANSE ZEE KAN6WON hwanghai DO - ONGJIN> VQCHOtf* V SOVJET UNIE K JONG SANGDO MANDSJOERIJE V PELT PA SJANGHAI (Van onze redacteur) Wie de Prins Hendrikkazerne in Nijmegen binnentreedt, begeeft zich op Indone sisch grondgebied! Deze grote kazerne werd kort voor de eerste Wereldoorlog op kosten van het Nederlandse Gouvernement in Indië gebouwd. Op grond van de Ronde-Tafelovereenkomst is deze grote, fraaie kazerne thans eigendom van de Repoeblik Indonesia Serikat. Maar de grond, waar zij hecht op staat gefundeerd, evenals het exercitieterrein, is Nederlands gebleven. Meent echter niet, dat in dit stukje Indonesië, omringd door stoere Hollandse bomen en gelegen aan een onvervalst Hollandse straat, aalvlugge Indonesiërs hun tenten hebben opge slagen! Hier werkt een team rustige, ijverige mensen onder leiding van Kolonel Muller aan de ontvangst en thans ook aan de afvloeiing van de Europese en Indo-Europese manschappen van het K.N.I.L., die nu bij honderden tegelijk met hun gezinnen naar Nederland repatriëren. te veroveren. Allen zijn zij tenmin ste tien jaren weg geweest. Het me rendeel 15 of 20 jaar. Zij hebben in Japanse krijgsgevangenschap geleefd en na de bevrijding hebben zij vijf jaren doorgewerkt, hopend op een nieuw bestaan Een enorme des illusie is hun deel geworden. Zij vooral de ouderen hebben gespaard om na hun diensttijd in Ne derland een huisje te kunnen bouwen, zich nieuw in tc richten en na het op windende, zware leven in de tropen een rustig leven te kunnen gaan leiden. De geldsanering heeft echter eerst de helft van hun spaarduitjes weggeknipt en de overgebleven helft heeft in Holland nog maar een derde van zijn waarde! Be rooid en arm stapten zij op de boot. Voor hun meubilair kregen z\j in Indo nesië slechts een krats en nu staan ze zonder geld of goed in Holland. „Als je dat alles in ogenschouw neemt en weet dat er nog zovele veranderin gen in Indonesië de positie van de K.N.I.L.-mensen hebben aangetast, dan moet je respect hebben voor de wijze, waarop zij zich ondanks dat alles toch Er staat geen schildwacht meer aan de poort van deze forse kazerne. Een oud-gediende fungeert als portier en wijst ons vrijelijk de weg naar boven. De bureaux worden bevolkt door oud- Indië-gangers. Naar dit administratieve ontvangst centrum voert de weg van elke gere patrieerde K.N.I.L.-soldaat. Hier wordt hij getest en geënquêteerd. In het K.N.I.L.-hospitaal wordt hij medisch ge keurd en dan kan hij, met toestemming van Den Haag, overgaan naar de Ko ninklijke Landmacht „voor zover de formatie dit toelaat" of op wachtgeld gaan, vervroegd pensioen ontvangen of na 25 dienstjaren met het volle pond van zijn pensioen afzwaaien. Kolonel Muller vertelt ons over de moed waarmede deze Indië-militai- ren de nieuwe situatie aanvaarden en trachten zich een nieuw bestaan nog weten aan te passen aan de nieuwe omstandigheden en proberen er weer bovenop te komen. Bezield van deze idee gaan zij naar de Koninklijke Land macht over", zegt kolonel Muller. Het is voor deze mensen niet gemak kelijk. „Maar dat kan allemaal nog wel meevallen, als men maar alles doet om de Indië-gangers aan huisvesting te helpen", voegt kol. Muller daar met veel nadruk aan toe. Jarenlang zijn zij van hun gezinnen gescheiden geweest en in Indonesië waren zij beroerd gehuisvest. Van hun verlofsalarissen kunnen zij in Nederland misschien nog wel een duur pension betalen. Maar als zij naar de Koninklijke Landmacht zijn overge gaan kan dat niet meer. Tijdelijk wor den de gerepatrieerden ia ontvangstcen tra o.m. voormalige D.U.W.-kampen ondergebracht; maar op den duur is dat een onhoudbare situatie. Tot voor kort bleek, dat bij aankomst ongeveer 12 procent van de gerepatri eerde K.N.I.L.--mensen niet over eigen huisvesting in ons land beschikte. De rest vond onderdak bij familie of ken nissen (zo lang dat gaat!). Op een van de laatste boten, die\uankwamen, bevond zich 35 procent zonder eigen woonruimte en op den duur kan dit percentage nog wel stijgen van 40 tot 50 procent. Goede huisvesting is de belangrijkste vraag' van alle K.N.I.L.-ers. Eigenlijk van alle Indië-gangers, want een groot deel van de teruggekeerden moet in ons land leven onder erbarmelijke omstandig heden. Het Europese deel van het K.N.I.L. keert terug naar de kazerne, waar het zijn opleiding ontving! Want van 1911 af zijn alle Europeanen in het K.N.I.L.. be néden de rang van officier, in de Prins Hendrikkazeme opgeleid voor de troper,. Hier werden ook alle officieren beëdigd. Zij keren daar echter terug in een gans andere gemoedsstemming dan dat zij vele jaren geleden de kazernepoort ver lieten, het onbekende tegemoet. Ook nu is de toekomst voor hen duister en on zeker. Maar thans heeft zij een wrange smaak en toen kende, zij nog de prikke ling van avontuur! anti-Leopoldislen worden aangeduid als een teken van zwakheid. Anderzijds mag men in de verscherping van de internationale toestand een reden zien voor de socialisten om het binnenlands geschil niet al te sterk op de spits te drijven Overigens heeft Duvieusart te Ge nève ook nog verklaard, dat de rege ring gereed was het hoofd te bieden aan een minderheid, die niet instemt met de terugkeer van de vorst, doch waarvan hij meende, dat zij enkel wettige middelen zal gebruiken om uiting te geven aan haar standpunt. De vorm van de terugkeer was, zo zeide hij, nog niet geregeld, doch deze zou, naar hij meende, geschieden per vliegtuig. „Le Peuple" van zijn kant meent, dat men van plan is het vliegtuig vanaf de grens een escorte van legervliegtuigen te geven, terwijl vanaf het vliegveld een drievoudige reisroute wordt overwogen al naar gelang de laatste inlichtingen van de veiligheidsdienst. Het blad voegt er aan toe. deze drie formules te kennen en te kunnen verzekeren, dat het onthaal overal „warm" zal zijn. De „Volksgazet" van haar kant be weert, dat de socialistische mandata rissen ter gelegenheid van de Troon rede zich om de beurt tot de orde zullen laten roepen. Ook op het socialistisch partijcongres werd Zaterdag een dergelijke toon aan geslagen. Buset, de voorzitter van de partij, riep uit, dat Duvieusart vanwege de socialisten aan de koning kon zeg gen: „Als ge terugkeert is het oorlog". Ook legde hij er nadruk op, dat inzake de koningskwestie tussen Spaak en het partijbestuur geen verschil van me ning bestaat. Tenslotte kondigde hü een huidebe toging aan aan het adres van de prins regent, waarbij de Christelijke Volks partij geweerd zou worden. Deze beto ging zou op 8 Juli moeten plaats vinden en de vorm hebben van een volksop tocht naar het plein voor het koninklijk paleis, waar Spaak en Devèze het woord zouden voeren. Ook loopt het gerucht, dat de gouverneur van de ultra-rode provincie Henegouwen prins Karei een residentie ten geschenke zou willen geven. De socialisten hopen 's konings broeder blijkbaar in reserve te kunnen houden voor het geval zij er binnen en kele jaren in mochten slagen de wettige vorst samen met de C.V.P.-meerderheid omver te werpen. Het is nu af te wach ten of de prins-regent zich een derge lijke demonstratie zal laten welgevallen. Alvorens echter de koningskwestie kan worden aangesneden moet de ho mogene C.V.P.-regering eerst nog het vertrouwensvotum behalen in de beide Kamers. Morgen zal de regeringsverkla ring worden voorgelezen. Bij K.B. is op zijn verzoek met ingang van 15 Juli a.s. eervol ontslag verleend aan mr. dr. I. G. van Maasdijk als waarnemend alge meen secretaris bij het Koninklijk Huis. De „Prins Hendrik Kazerne" te Nijme gen, Indonesisch grondgebied binnen Nederland. Enkele uren nadat het hoofdkwartier van MacArthur had gemeld, dat Noord- Koreaanse pantserwagens de hoofdstad van Zuid-Korea, Seoel, waren binnen getrokken, heeft een woordvoerder van de Zuid-Koreaanse regering te Tokio verklaard, dat de communistische troe pen door een tegenaanval weer uit de stad waren teruggedreven naar Tsjang- tong, zestien kilometer ten Noorden van Seoel. Hij verklaarde eveneens, dat de Zuid-Koreaanse regering zich vanmor gen nog steeds in Seoel bevond. De Zuid-Koreaanse gezant te Tokio, Kim Tong Djoo, deelde mede, dat hij van morgen nog telefonisch met de minister van Handel te Seoel had gesproken. Volgens Reuter hebben journalisten la ter bevestigd, dat de regering zich nog te Seoel bevindt. (Van onze Haagse redactie) In de gisteren gehouden Ministerraad is de benoeming ter sprake gekomen van een Nederlandse vertegenwoordiger in de permanente commissie voor de Atlantische Raad, zo deelde men ons hedenmorgen mede. In deze belangrijke kwestie is echter nog geen enkele be slissing genomen. Berichten, als zouden de secretaris generaal van het ministerie van Finan ciën, mr. H. L. 's Jacob, en de burge meester van Amsterdam, mr. A. d'Ailly, tot de zeer serieuze candidaten behoren, noemt men geheel onjuist. Naar men ons yan de zijde der zieken fondsorganisaties mededeelt, achten zij de premieverhoging voor de vrijwillige verzekering van 0.63 op 0.80 per week in het huidige stadium uit sociaal-eco nomisch oogpunt uiterst bezwaarlijk te aanvaarden, zolang niet eerst de groep vrijwillig verzekerden zodanig is gese lecteerd, dat zij, die voorheen tot het bedrijfsleven hebben behoord en dien tengevolge in de verplichte verzekering thuishoren, uit de vrijwillige verzeke ring zijn afgevoerd. De ziekenfondsorganisaties hebben zich tot het laatste ogenblik met de meeste klem tegen deze drastische pre mieverhoging op dit moment en onder deze omstandigheden verzet. In verband met de situatie, die per 2 Juli ontstaat, moet worden verwacht, dat de ziekenfondsorganisaties op hun wijze en te bevoegder plaatse zullen ken baar maken, dat zij niet zullen kunnen berusten in de wijze waarop thans naar een oplossing is gestreefd. Zij zullen dit protest vergezeld doen gaan van voor stellen tot een regeling, die, naar de mening van de ziekenfondsorganisaties, méér aanvaardbaar is. In October van dit jaar zal de torpedo bootjager Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" van de Kon. Nederlandse Marine worden overgedragen aan de Alris, aldus heeft kolonel Nazir, commandant van de mari nebasis Surabaja, aan Aneta medege deeld. De Alris zal straks de beschikking hebben over vier mijnenvegers, zes pa trouillevaartuigen, twaalf R.P.-boten en twee L.C.T.'s. Van de zes patrouillevaar tuigen, die uit Nederland komen, waar zij gebouwd worden voor rekening van de federale scheepvaartdienst, zijn er reeds drie bij de Alris in gebruik. De anderei worden binnen afzienbare tijd verwacht. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal de centrale te levisiezender opgesteld worden bij Jaarsveld. Het tijdstip, waarop dit zal gebeuren, kon nog niet vastgesteld wor den. Met het bouwen van de zender is men nagenoeg gereed. De communicatie tussen studio en zender zal tot stand gebracht worden door een coactiale kabel en een golf- band, die gericht wordt door straalzen ders. De zendmast voor deze televisiezen der werd besteld bij de Duitse firma Stahlbau AG. te Rheinhausen. Het grote prijsverschil met andere firma's is het motief geweest, waarom de zendmast bij deze Duitse firma werd besteld. Hij zal in de kortst mogelijke tijd geleverd worden. Hedenmorgen is van de nieuwe Fre- derikskazerne in Den Haag een colonne vertrokken van de Dienst van Identifi catie en Berging, welke colonne onder leiding van het hoofd van deze dienst, dienst, de majoor Van Oyen, de stof- schotten van in Duitsland omgekomen Nederlanders identificeren en naar ons land zal overbrengen. (Van een bijzondere medewerker) et is opmerkelijk, hoe groot over al in den lande de belangstelling is voor de door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aangekondigde Kweekschoolwet. die naast de reeds bestaande lager- en mid delbaar onderwijswet, nu als aparte wet, alles wat met de vorming van de onder wijzer samenhangt zal regelen. juist omdat al te haastig gebakerde lezers enkele in deze ontwerpwet voor komende „nieuwigheden" al als feiten willen aannemen, moeten wij. voor we ons aan enkele besprekingen wagen, er de aandacht op vestigen, dat deze kweekschoolwet nog maar een ontwerp is. dat dus de behandeling in de Ka mers nog beginnen moet en er bijge volg nog van alles met die wet gebeuren kan. Het is trouwens algemeen bekend, dat b.v. de afschaffing van het hoofd- acte-examen, om maar één belangrijk punt te noemen, al jaren lang door mi nisters en onderwijsmensen gewenst wordt, maar nog steeds niet de wettelij- le eindstreep kon halen. Alles wat dezer dagen over deze nieu we wet geschreven of gesproken wordt is dus nog maar toekomstmuziek, al wil len we niet ontkennen, dat de tegen woordige minister meer kans krijgen zal om deze wet aangenomen te krijgen dan zijn voorgangers. Waar nu de inte resse van het Nederlandse volk voor ons onderwijs deze dagen weer opnieuw naar voren komt, willen wij onze lezers een korte uiteenzetting van enkele voor name punten in die wet niet onthouden- Grote belangstelling gaat natuurlijk uit naar die veelomstreden hoofdacte. Zoals de toestand nu is kunnen maar weinig onderwijsmensen er vrede mee vinden. Zoals bekend, kan een candidaa*. na drie of vier jaren Ulo-onderwijs en vier jaar kweekschoolbezoek zijn onder- wijzeracte behalen. Hij kan daarmee de'school binnenstappen en zijn taak be ginnen. Voor vele van deze jonge men sen valt de eerste kennismaking met een grote klas onder volledig eigen beheer niet mee. Het wordt een zware en moei- liike arbeid, vele nog bijna onbekende moeilijkheden moeten overwonnen wor den; veel voorbereiding is noodzakelijk. Tegelijkertijd dwingt een hoofdacte-stu- die van twee jaren de jonge leerkracht tot werken voor verbetering van eigen positie. Dat het geven van onderwijs en de zware studie elkander ongunstig be ïnvloeden is wel voor ieder duidelijk. Daar de hoofdactestudie in hoofdzaak bestaat in bet uitbreiden en verdiepen van kennis en er zo goed als geen sprake is van enige oefening in vakbekwaam heid, profiteert het onderwijs als vak al heel weinig van deze hoofdactestudie. Daar komt nog bij, dat de meeste onder wijzers geen kans zien. vóór zij hun mi litaire plichten vervullen de zo begeer de hoofdacte te halen, zodat zij, na een langdurige onderbreking, hun studie weer moeten hervatten. De hele onder wijswereld is dan ook unaniem van me ning, dat aan deze toestand een einde gemaakt moet worden. In de nieuwe wet zal deze verandering dan ook tot stand k°Na vijf jaren kweekschoolstudie, zo stelt de minister zich voor, kan de can- didaat een examen afleggen voor „volle dig bevoegd" onderwijzer. Ais zodanig kan hij aan alle scholen voor lager on derwijs benoemd worden, en kan hij, mits aan enkele voorwaarden van prac- tijk en leeftijd voldaan is, ook als hoofd der school optreden. Een volledig bevoegd onderwijzer staat dus in de Kweekschoolwet gelijk met de huidige hoofdacte-bezitter. Niet alle candidaten zijn echter gedwongen deze volledige bevoegdheid te behalen. Na vier jaar kweekschoolstudie kan ook een „onvolledige" bevoegdheid be haald worden. We noemen dit nu ge woon de onderwijzersacte. Het is mo gelijk, dat veel vrouwelijke leerkrach ten met deze onvolledigheid genoegen nemen en dus na vier jaar haar studie beëindigen. Maar in zijn Memorie van Toelichting veronderstelt de minister al de mogelijkheid, let wel de mogelijkheid, dat later zal blijken, dat er zoveel lief hebbers voor de volledige bevoegdheid zijn, dat er geen vrees voor een tekort aan onderwijzers meer bestaat. Dan, zo zegt de minister, kan door een enkele wetswijziging een einde gemaakt wor den aan de mogelijkheid van de functie van onvolledig bevoegd onderwijzer. De nieuwe wet bie'dt dus gelegenheid om na vier jaar studie de acte van bekwaam heid als onderwijzer en na vijf jaar studie de acte van bekwaamheid als vol ledig bevoegd onderwijzer te behalen. De Kweekschoolwet verdeelt deze studietijd in drie delen, leerkrmgen ge naamd. De eerste leerkring, die twee jaren duurt, is een uitbreiding van het voorafgaande onderwijs. (Ulo of middel baar). Naast de gewone vakken en de drie talen valt het op, dat handen arbeid ook een verplicht vak voor het kweekso'noolonderwijs zal worden. Dit is haast als vanzelfsprekend: nu ver nieuwing van lager onderwijs ook de handenarbeid op de lagere school wil invoeren, zal toch zeker een begin ge maakt moeten worden de leerkrachten de nodige vaardigheid voor dat vak bij te brengen. De eerste twee jaren is dus voortbou wen op het onderwijs dat vooraf ging hoofdzaak. In de tweede leerkring, weer een tijdvak van twee jaren, komt op de eerste plaats de opvoedkunde en jeugd- psychologie aan de orde. Daarnaast neemt de vakstudie een aanvang. Deze vakstudie wordt voortgezet in de derde leerkring, nu een leer tijdvak van één jaar. Juist in dit laatste jaar zal de leerling kennismaken met verschillende scholen en daar ook aan leerlingen les moeten geven. Daarom, zo zegt de minister, is alleen hij, die ook dat derde jaar heeft doorge maakt, een volledig bevoegd onderwijzer te noemen. In deze nieuwe indeling van drie tijd vakken zit een der belangrijkste nieu wigheden van de Kweekschoolwet. Een andere wijziging betreft de voor waarden voor toelating tot de Kweek school. Daarover een volgende keer. De directeur van de Veeartsenijkundige Dienst de heer E. J. A. A. Quaedvlieg, zal in een radiocauserie, welke zal worden uit gezonden op Maandag 3 Juli a.s. van 19 45 19.55 uur over de zender Hilversum I en kele aspecten bespreken van de bestrijding en de ontwikkeling van de pseudo-vogel pest. Zijn stemmingen beheersen is een eis I van de naastenliefde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1