i Uitgebroken inbreker nog niet gègrepen Kweker schoot naast de roos Eerste sportweek-avond een succes Kreymborg WAARBORG Zwemmen Groenendaal Het was niet de eerste keerdat hij ontsnapte AGENDA Duizend gulden boete geëist Turnenvoetbalbasketball en schermen Waterpoloresultaten MOTORPOLO, KNETTERENDE SENSATIE VAN HAARLEMSE SPORTWEEK Boeree wint Ikm.-wedstrijd te Heemstede DINSDAG 27 JUNI 1950 PAGINA 2 VERGADERING R.K. VAK- VERENIGING VAN KRUIDENIERS EERSTE LUSTRUM Haarlemse Bond van oud- illegale werkers HERINGA WUTHRICH 50 JAAR Burgerlijke Stand 75 ONDERSCHEIDINGEN Zaterdag in Ripperdakazerne Orgelbespeling R.K. Bouwvakarbeidersbond WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? 1 EXAMENS Eindexamens Gymnasium BESOMMINGEN Anjerdag in Haarlem Avondconcert op Anjerdag Turnen op pleinen Basketball Sportveld veranderd in speedway-racebaan Zaterdagse en Zondagse voetballers BEDRIJFSVOETBAL DAMNIEUWS Overzicht uit district Kennemerland Haarlemse Cricket Bond Gatsonides en Hoogeveen winnen autorace Prominente zwemmers(sters) starten te Zandvoort UITZICHTTOREN VOOR DUINBRAND Bridge-drive VAN BUITEN ÈN VAN BINNEN Alle Waarborg-kleding heeft apart gemaakt binnenwerk, Waarborg-binnenwerk! Dat geeft blijvende pasvorm aan de goede coupe en bewerking. WAARBORG-COSTUUMS in diverse prijzen van f 84.— tot f 144. Zomercost. f61.- tot f 84.- Sportcolberts f 35.- tot f65.- Pantalons f 17.50tot f 45.- Eg. kat.reg.j. f 35.- tot f95.- Kat. jongenspakjes v.a. f 9.50 MORGEN SCHIJNT DE ZON WEER! SMIT EN VAN RIJSBERGEN Interpellatie HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF bron van 3 Feestviering ten bate van Unicum Beurs van Amsterdam Beurs van New York De inbreker K. Castricum, die giste ren uit het poiitieDureau aan de üme- aestraat gevlucht is, blijkt een zeer uitzonderlijk type misdadiger te zijn. Zoals wij gisteren reeds schreven, is hij ongeioorlijk sterk. De politie had met aeze oerkrachten rekening gehou den en hem bij wijze van voorzorg de handhoeien aangedaan. Dit is zeker nooit de gewoonte, wanneer een ar restant in de cel is opgesloten. De cellen in het bureau aan de Smede- straat zijn echter met op zulke zware jongens uerekend. Het bureau is oor spronkeiijk niet voor politiebureau, maar voor teleloonkantoor bestemd ge weest. Het gebouw is bij de overname zo goed mogelijk maar niet vol doende aangepast aan de eisen, die aan een dergelijk politiecentrum ge steld moeten worden. Dit is overduidelijk gebleken bij de ontvluchting van gistermorgen. De man heeft eerst zijn boeien verbro ken, vervolgens heeft hij met zijn zware lichaam de deur zo krachtig bewerkt, dat het slot bezweek. Voor dat hij in de buitenlucht kon komen, moest hij nog een gesloten deur for ceren en ook deze sneuvelde bij zo veel uitbrekers-techniek. Via een bin. nenpleintje wist hij op het dak te ko men en zo is hij dan via daken en muren op het achterliggende plein beland. Het is niet de eerste keer, dat hij dit presteert. In de bezettingstijd is hij in Beverwijk uit de cel gebroken en ver moedelijk is hij ook een keer ontsnapt uit het Huis van Bewaring in Utrecht. Zijn straflijst vermeldt een lange rij van inbraken. De Haarlemse politie heeft De buitengewoon goed bezochte ver gadering van de R.K. Vakvereniging van Kruideniers, welke werd geleid door de heer N. v. Beek, werd o.a. bijgewoond door de heer Warmen, voorzitter van de R.K. Middenstandsvereniging, de he ren De Wit en Kroon als afgevaardigden van de Nederlandse Kruideniersbond, de heer Van Es, inspecteur Vakgroep en de heer Hopman als afgevaardigde van de R.K. Kruideniersbond. De spreker, de heer De Jong, direc teur van de Nederlandse Middenstands- bank, besprak duidelijk de credietver- lening aan de middenstand. Met grote belangstelling werd door alle aanwezi gen dit betoog gevolgd. Hierna werd ge bruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen, welke door de heer De Jong werden beantwoord. De heer Hopman vertelde hierna op zijn prettige manier zijn indrukken van het Levensmiddelencongres te Parijs. Om ongeveer tien uur sloot de voor zitter de bijeenkomst. Zaterdagavond herdachten de Oud- Illegale Werkers Haarlem het 5-jarig bestaan van hun bond met een feeste lijke bijeenkomst in Dreefzicht. In zijn openingsrede heette de voor zitter, mr. N. J. G. Sikkel, allen wel kom en in het bijzonder de genodigden, o.w. het bestuur van de zusterorganisa tie van ex-politieke gevangenen in oor logstijd. Nadat hij het doel en de toekomst van de oud-illegaliteit belicht had, maakte hij zijn reeds eerder genomen besluit bekend, dat hij om persoonlijke redenen het voorzitterschap van de bond niet langer kon waarnemen. Toen na hem de conferencier Nico Ackerman met een vlotte en geestige conference het podium betrad, was hiermee het startsein gegeven voor een goed verzorgd cabaret-program. De West-Friese boer van Kees Stet was onbetaalbaar en er is dan ook da verend gelachen om de schetsjes van hem en Nico Ackerman. Het optreden van de humoristische goochelaar Cakie was zo'n succes, dat hij op veler verzoek, in afwijking van het programma, ook na de pauze weer optrad. Jan Davids, accordeonnist, weet wat voor zijn instrument wel en wat niet geëigend is. Daarvoor was zijn optreden niet alleen technisch maar ook muzi kaal van uitstekend gehalte. Tot ieders verbazing was het reeds half twaalf, toen het cabaret ten einde was. Nadat stoelen en tafels aan de kant waren gezet, zwaaide Roel van den Berg, geassisteerd door „The Moon light Serenaders" de scepter over de danslustigen. Met originele attracties en ook dansen voor ouderen hield hij de stemming er in. Het electrotechnisch en verwarmings- bedrijf Heringa Wuthrich heeft dezer dagen zijn 50-jarig bestaan gevierd. De viering van dit jubileum begon Zater dag 24 Juni, toen het cabaret Chiel de Boer optrad voor de 260 man personeel, die in het gebouw St. Bavo bijeen wa ren. In deze feestelijke bijeenkomst werd de Haagse vertegenwoordiger gehuldigd, daar hij 25 jaar aan de firma verbon den was. Ook werd een telegram, aan H. M. de Koningin gezonden. Na af loop werd er een souper-dansant in res taurant Brinkmann gegeven. De heer Brinkmann, die de eerste klant van He ringa Wuthrich was, werd bij deze gelegenheid met een gouden vulpotlood verrast. Maandagmiddag recipieerde de direc tie in de kroonzaal van restaurant Brinkmann. Vele vooraanstaande perso nen uit de verwarmings- en electrotecn- nische industrie, afgevaardigden van de organisaties op dit gebied, van de Raad van Arbeid, de Rijksgebouwendiensten uit Den Haag en de directeuren van de Fordfabriek en de Maatschappij „De Be tuwe" uit Tiel bezochten deze receptie. Uit alle delen van het land waren blij ken van belangstelling gezonden. Zo wa ren er meer dan honderd grote bloem stukken en talrijke geschenken. De re ceptie werd door tweehonderd mensen bezocht. De viering van het jubileum werd besloten met een diner bij Brinkmann. Gehuwd: C. F. van Nispen en G. Mun- tinga. Geboren: A. M. Serné-Cornelissen, z. G. M. van Rijn-Janssen. z. IJ. Bijl-Hee semans, z. A. J. van Zijl-van Roon, z. L. J. H. D. van der Beek-van Kraalingen, z. A. C. van het Kaar-Kat, z. H. S. Bou- man-Oomen, z. C. G. Weerdenburg-Lans, z. T. B. de Rooij-Hatzmann, d. A. Hirs- Schellingerhout, d. J. C. J. Kok- de Rid der, d. A. Kamp-Halderman, d. C. M. v. Loenen-Vellinga, d. M. Heinsbergen- Kuvener, d. W. G. C. Post-Ederveen, d. M. J. van Rossum-Koomen, d. G. J. C. Goode-van Leeuwen, d. Overleden: C. van Nieuwenhuizen, 76 j. T. H. Mulder, 59 j. C. Kuk-Wijnders, 56 j. C. Groeneveld-Boeré, 76 j. R. Hand- graaf, 51 j. M. C. Visser-Groove, 75 j. hem nog niet gearresteerd. De achter, volging wordt nog steeds voortgezet. Deze uitbraak heeft ten eerste bewe zen, dat de politieagent Bultje een bui tengewoon kranige prestatie heeft gele verd. Tijdens een hevige worsteling aan de Vergierdeweg wist hij het breekijzer van de man te bemachtigen. De inbre ker had hem daarvóór al een paar klap pen op het hoofd gegeven, waardoor de agent op twee plaatsen ernstig werd verwond. Ondanks deze zware verwon dingen heeft de agent eerst telefonisch 't bureau gewaarschuwd, waarbij hij niets vertelde van zijn ernstige toestand. La ter belden de buurtbewoners eveneens het bureau om geneeskundige hulp voor de agent, en het bleek, dat hij een zwa re hersenschudding had opgelopen. Tevens is komen vast te staan, dat niet het politiepersoneel voor deze uitbraak verantwoordelijk is. Het is alleen te wij ten aan de onvoldoende soliditeit van de cellen en het bureau. Hier komt nog bij, dat in de gevangenis en het Huis van Bewaring geen logies meer voorhanden is. Het is niet efficiënt nu de cellen in de Smedestraat te restaureren, want zo als men zal weten is de bouw van een nieuw politiebureau in voorbereiding. In de tijd die nog rest voordat dit poli tiebureau gebouwd zal worden heeft men in de Smedestraat bijzondere maat regelen getroffen. Het is niet alleen gewenst, maar hoogst noodzakelijk, dat er spoedig met de bouw van een nieuw politiebureau begonnen wordt. De Haarlemse Garnizoenscomman dant zal Zaterdagochtend tijdens een speciale plechtigheid in de Ripperda kazerne niet minder dan 75 onderschei dingen uitreiken aan oud-militairen, die zich in de oorlogsjaren 19401945 bijzonder hebben gedragen. De plech tigheid begint om kwart over negen. In de St. Bavokerk zal George Ro bert Donderdag 29 Juni van twee tot drie uur het volgende programma spe len: Preludium en Fuga C. gr. t. Jesu, der Du mèine Seele wir Chris- tenleut, J. S. Bach. Meinen Jesum lass Ich nicht, J. G. Walther. Derde Concert, Handel - Dupré. Siciliana, Pastorale, Enrico Bossi. Toccata, Th. Dubois. In afwijking van andere jaren wordt in rayon Haarlem de vacantie gehouden van 17 tot 24 Juli. De vacantiebonnen hiervoor kunnen worden ingeleverd op Zaterdag 1 Juli van 3 t. en m. 6 uur in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, van 3 tot en met 4% uur voor de letter A t/m H en van 4>< uur tot 6 uur voor de overige. Dit alles geldt speciaal voor leden van de R.K. Bouwvakarbeiders bond Sint Joseph afdeling Haarlem. GENERAL HARRY TAYLOR (Ned.), pass. 27 Juni Gibraltar, n. Amst. BIOSCOPEN: Rembrandt: Maria Goretti (18 j.), 2, 415, 7 en 9.15 u.; Palace: Gentleman-inbreker (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De man op de Eiffeltoren (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: 't Gebeurde op een avond (a l.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Ontsnapt van het duivelseiland (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u Spaarne: Smoking guns (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 27 Juni Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Omgeving Delftlaan: Wielerwedstrijden half 7. Van Oosten de Bruynstraat: Handbalwed strijd, volleyballdemonstratie, kwart over 7. Kleverlaan: Softbalwedstrijden, kwart over 7. Woensdag 28 Juni Terrein Haarlem: Athletiekwedstrijden ge organiseerd door H.A.V. Haarlem, 7 uur. Führopschool (Planetenlaan): tafeltennis, 7 uur. SportfondsenbadPropagandazwemfeest, half 8. Mr. J. Gerritszlaan: Honkbal, half 8. Gebouw KI. Houtweg: Badminton, half 8. De volgende leerlingen van het Tri niteitslyceum te Haarlem slaagden voor het diploma HBS-A: Simon Busé, Gerard Diks, Ben Fen- ger, Joop Scheepers, Gerard Appelman, Jhap Berendonk, Arnold Broersma, Piet Germes, Ton Knötschke, Jan Meken- kamp, Joop Scholte en Jaap Wouden berg. Deze leerlingen zijn allen woon' achtig te Haarlem. Voorts slaagden: Cor Nan en Jan Pee- perkorn uit Heemstede, Frans Grosfeld en Frans Hamers uit Beverwijk, Corni van Bemmel (Hillegom), Henri van den Eerenbeemt (Aerdenhout), Ben de Graaf (Overveen), Albert Lucas (Bloemen- daal). Jan Nelis (Haarlemmerliede), Frans Oliemans (Hoofddorp), Hans Schepers (Vogelenzang) en Jaap Bona- rius (Santpoort). Acht candidaten moesten worden afge wezen. Aan de H.B.S.-A slaagden vóór het einddiploma: de dames T. Overbeek, L, Buning, R. Lanzing, L. Pauletta, D. Schrijner, B. Fokker, Th. Coene, R. Jon ker, C. Lanzing, G. v. d. Veen, M. v. Zijderveld, M. v. d. Bos, J. Muller, B. Siegerist, D. Langereis, I. Franck, A. Brandt, H. v. Coevorden, T. Persson, G. Geerling, G. Swart, S. Haaze, S. Kui pers, J. v. Reyen, N. Stringer, H. Valk, E. de Haas, R. Muntjewerff, B. Posthu- ma, en de heren B. Steinkamp, K. Schuyt, H. Jonquière, H. Couwenhoven. J. Moes, G. Herrewijn, J. Rijnders, P. Ankringa, A. Koot, A. Fijnheer, P. Koo- men, R. Bosselaar, R. Beinema, J. Ro bertson, H. Hage, H. Pieters, J. Koper, J. Spoorenberg, R. Sikkema, J. Pater- nostre, J. Vermeer, H. v. Baaren, J. Treffers, M. de Jong, R. Doop, H. IJzer, F. Smit, J. Koomen, L. v. d. Bos, M. Tjaden, E. Hoek en T. Smits. Afgewezen: zeven candidaten. De examens worden voortgezet. Jac. P. Thijsse Montessori-Lyceum, Overveen Geslaagd voor diploma A de dames: D. van Hees, E. Hondius, M. Quint, E. N. Schroder en de heren: P. ter Haar, P. J. J. van Thiel. Afgewezen: geen. Van de in totaal 12 candidaten werd één afgewezen. IJMUIDEN, 26 Juni 1950. Trawlers Ro. 15 f5880, Sch. 93 f21.900; loggers VI. 74 f 6440, Sch. 160 f 7480, IJm. 53 f 1160, Kw. 17 f 2060, Kw. 84 f1530, Kw. 64 f1880, Kw. 28 f945, Kw. 107 f 960, Kw. 48 f2540, Kw. 104 f2050, Kw. 110 f2610, Kw. 24 f 830, Kw. 89 f 1910, Kw. 155 f 2630; kust- vissers IJm. 52 f 1130, IJm. 277 f 1180, Kw. 53 f 1550, Kw. 94 f 653, Kw. 27 f 1425, Bunsch. 33 f 1615. Voor de Haarlemse politierechter dien de een belangrijke zaak, waaraan door de verdediger van de kweker J. M. uit Aalsmeer een principieel tintje werd ge geven. Deze 51-jarige kweker moest te recht staan, omdat hü er van beschul digd werd ten onrechte een roos in het verkeer te hebben gebracht, waardoor h\j artikel 53 van de kwekersverorde ning zou hebben overtreden. Het betrof de z.g. Yellow-roos en de kweker J. S. uit Boskoop kwam als ge tuige de politierechter precies vertellen hoe de zaak in elkaar zat. In Juni van het vorig jaar namelijk had de Aals- meerse kweker op de bloemenveiling een partij Yellow-rozen gekocht. Nadat hij de rozen eraf gehaald had, verkocht hij het z.g. occulatiehout weer door. Dit nam de Boskoopse kweker niet, want zoals hij ter zittiing naar voren bracht hij was de kweker, die alleen het kwekersrecht van de gepatenteerde roos „Yellow" bezat. Deze roos staat in het Centraal Kasregister op zijn naam inge schreven. Met nadruk verklaarde deze getuige, dat de Yellow niet door andere kwekers gekweekt mag worden en dat hij door de handelwijze van de Aals meerder schade geleden had. Mr. J. Hannivoort werd daarna als getuige-deskundige gehoord en ook deze verklaarde, dat de Aals- meerse kweker ten onrechte zo ge handeld had. „Een kweker weet nu eenmaal", zo betoogde hij, „dat het niet in de haak is, wanneer hij oc culatiehout doorverkoopt". En hij onderschreef nog eens, dat alleen degenen, die ingeschreven staan in het Centraal Kasregister, uitsluitend recht hebben op het voortkwekers- materiaal. De Officier van Justitie had geen goed woord voor de Aalsmeerder en gewaag- Ook in Haarlem zal de Anjerdag weer gepaard gaan met de gebruikelijke col lecte, waarvan de organisatie in handen is gelegd van de U.V.V. De collecte wordt Zaterdag a.s. ge houden. Bovendien zal er op de Grote Markt en de Botermarkt die dag een foto van de Koninklijke familie te koop worden aangeboden. In Haarlem- Noord geschiedt zulks op de aanstaan de Donderdagmarkt. Op initiatief van de Oranjebond „Prin ses Juliana", afd. Oost van het Haarlems comité voor Nationale Feesten, zal op de verjaardag van Z. K. H. Prins Bern- hard, Donderdag 29 Juni, om acht uur 's avonds een populair concert worden gegeven in de muziektent van het comi té, welke daarvoor geplaatst zal worden op de Zomervaart nabij de Nagtzaam- brug. Het concert zal worden uitgevoerd door het fanfarecorps „Kunstkring" o.l.v. de directeur Peter Wit. Zaterdag 1 Juli is de heer S. H. de Jong, Rijksstraatweg 195, 25 jaar in dienst bij de firma wed. Oosten, Bar- teljorisstraat. de zelfs van onderkruiperij. Hij ver wachtte in ieder geval, dat de betrokken kweker terdege op de hoogte was met de wettelijke voorschriften. De Officier meende tenslotte dan ook, dat een boete van duizend gulden, sub sidiair dertig dagen, zeker op haar plaats was. In zijn pleidooi zette de verdediger uiteen, dat zijn cliënt niet een roos in het verkeer, maar juist verder in het verkeer had gebracht. Daarbij legde hij de nadruk op het woord „verder". Vol gens hem heeft de fout van zijn cliënt alleen hierin gelegen, dat niet de ogen er uit waren gehaald, voordat de rozen op de veiling waren gebracht. Hij wees er voorts op, dat op de veiling niet dui delijk was komen vast te staan, dat de ze roos afkomstig was van een kweker, die patent had. De verdediger vroeg dan ook tenslot te de zaak zuiver principiëel te zien en zijn verzoek aan de politierechter om schriftelijk vonnis te wijzen werd door deze ingewilligd. De eerste avond van de Haarlemse Sportweek is een succes geworden. Een talrijk publiek heeft van een „elck wat wils" programma kunnen genieten en zulks gedaan ook want overal trokken de wedstrijden en demonstraties flinke belangstelling. Het turnen op pleinen neemt een vas te plaats in op het programma van de Sportweek. Obk nu weer trokken enke le Turnclubs met slaande trom en wap perende vanen naar de diverse pleinen en het deed ons genoegen dat onze R.K. Gymnastiekclub Hercules aan de Pla- dellastraat onder leiding van de heer Thijssen zulk een prachtige demonstra tie gaf. Hercules maakte een uitsteken de indruk. Op het Theemsplein was Concordia in actie, de Van Ostadestraat was in beslag genomen door Kracht en Vriendschap terwijl in het Frederiks- park Turnlust in actie kwam. Basketball is nog niet zo populair in de Nederlandse sportwereld maar het gaat toch de goede kant uit. Heel wat toeschouwers waren op het Planeten- plein getuige van een wedstrijd tussen de damesploegen van HOC en de „Rest van Haarlem" welke door HOC met 15 4 gewonnen werd. De „Rest" toonde geen homogeniteit in tegenstelling met de ploeg van HOC hetgeen het resultaat overigens duidelijk aantoonde. Door een overwinning te behalen in de tweede klasse C hebben de dames van D.W.T. de leiding weten te behou den; gespeeld werd Zaterdagavond te gen H.V.G.B. Direct na de aanvang moest een der D.W.T.-dames wegens een begane overtreding het water ver laten en werd de aan H.V.G.B. toege kende strafworp gemist. Niettegenstaan de de nummerieke meerderheid van H.V.G.B. wist D.W.T. door inschieten van Paula van Bruggen de leiding te nemen, waarna Truus Feringa, met het nemen van een strafworp, en nogmaals Paula van Bruggen de stand op 03 brachten. In de tweede speelhelft maak te Do Turkenburg, met een schot van uit het midden van het veld er 04 van. Nadat Aagje van Apeldoorn een strafworp had benut, eindigde de wed strijd met een 41 overwinning voor D.W.T. In de derde klasse C hebben de dames van D.W.T. 2 een steek laten vallen door met 52 te verliezen van Meeu wen 2; D.W.T. won echter daarna met 80 van Nereus 2. H.V.G.B 2V Z V 2 1—2. In de derde klasse B behaalde Haar lem een overwinning van 81 op Wa terlelie. D.W.R. won in de tweede klasse A met 4—3 van Nereus en H.P.C. moest in de wedstrijd tegen ZIAN het onder spit delven met 51. De wedstrijd V.Z.V.—Meeuwen, eer ste klasse, werd door de Velsense dames met 100 verloren. Bij de heren zijn de resultaten: Voor de hoofdklasse werd te Amsterdam ge speeld de wedstrijd MeeuwenH.V.G B De rust ging in met 3—3; in de tweede speelhelft verkreeg Meeuwen een voor sprong van 6—4, waarna H.V.G.B. gelijk maakte: het was kort voor het einde dat Meeuwen het beslissende doelpunt inschoot; eindstand 76. Een wel zeer overtuigende overwin ning heeft Haarlem behaald in de eer ste klasse B, gewonnen werd met 190 van Nereus en in Dordrecht won Haar lem met 86 van Merwede. In de reserve hoofdklasse speelde H.P.C. 2 thuis tegen IJ 2 en verloor met 101. Met een 91 nederlaag voor Haarlem 3 eindigde de wedstrijd Haar lem 3H.Z.P.C. 2, reserve eerste klasse A. In de reserve eerste klasse B werden door Haarlem 2 twee wedstrijden ge speeld; met 43 werd in Gouda van G.Z.C. verloren en in Amersfoort werd door Haarlem 2 gewonnen met 51 van A.Z.P.C. 2. De wedstrijd D.W.T.—D.J.K. werd Zaterdagavond in het Sportfond senbad gespeeld voor de tweede klasse A. Met 20 voor D.J.K. ging de rust in, na de hervatting voerde D.J.K. deze voorsprong op tot 40, waarna Geukers de achterstand verkleinde en eindigde de wedstrijd met een 61 overwinning voor de Amsterdammers. H.P.C. won in Amsterdam met 60 van Dolfijn. In de reserve tweede klasse A boekte D.W.R. 2 twee overwinningen; gewon nen werd met 50 van de Futen 2 en met 4—0 van H.V.G.B. 3; H.V.G.B. 3 won met 21 van Dolfijn 2. In de reserve derde klasse F speelde D.W.T. gelijk tegen H.Z.P.C. 2; de uit slag is 22. Uitslagen competitie kring Haarlem: dames: H.Z.V.—D.W.T. 3 0—10; heren: Haarlem 5—D.W.T. 3 3—3; V.Z.V. 3— Haarlem 5 4—0; D.W.T. 3—H.V.G.B. 5 13; meisjes: V.Z.V.Haarlem 11; H.V.G.B. b—D.W.T. 0—3; jongens: D.W.R.—H.P.C. 3—3. gende naam „Rode duivel" betiteld werd. Hij maakte practisch alle doel punten en zorgde ervoor, dat zijn ploeg de oranjekielen (Aalsmeer) met 51 versloeg. De bediening van de motor vergde dikwijls zoveel concentratie van de spelers, dat zij de tactiek en techniek verwisselden. Enkele keren zetten bei de partijen een aanval op touw, met de bedoeling, om de bal in eigen doel te werken. Motorpolo is een vermakelijk en Op het sportterrein aan de Kleverlaan moesten de oren van de talrijke toe schouwers een ware vuurproef door staan. De motorpolo-wedstrijd tussen een Aalsmeerse en een Amsterdamse ploeg was een ronkend sportevenement Het voetbalveld leek veel op een Speed way racebaan. De spelers mochten zich gelukkig prijzen, dat het wegdek geen asphalt maar een malse grasmat was. We kregen wel de indruk, dat deze knetterend schouwspel, nieuwe sport nu niet bepaald een zacht zinnige maar wel een sensationele aan winst was voor de sportwereld. Op de eerste plaats moeten de spelers goede coureurs zijn en bovendien is het ver eist, dat zij een speciale vorm van bal- techniek beheersen. Ook aan het publiek worden hier heel wat andere eisen gesteld. Is het bij een voetbalwedstrijd gebruikelijk, dat de bal soms tussen het publick terecht komt, bij deze motorpolo-wedstrijd dienden de omstanders soms als stoot- blok voor een motor met berijder, die zijn remmen niet meer in bedwang kon houden. De scheidsrechter heeft evenwel de meest beklagenswaardige positie. Een eresaluut voor deze man. Hij heeft ette lijke kilometertjes moeten rennen en dikwijls bevond hij zich in hachelijke situaties. De spelers, die meestal op het achter- spatbord zaten, hadden hun voeten geen ogenblik van de grasmat af. Over het algemeen leek het meer op een motor race dan op een voetbalwedstrijd. Als een van de renners de grote bal be machtigd had, zette hij het gas zo wijd mogelijk open, achtervolgd door de te genspelers. Het resultaat van zo'n blik semsnelle uitloop was meestal een ju weel van een verkeersopstopping en soms een doelpunt. De Witte Spelers (Amsterdam) had den een prima schutter onder hun ge lederen. die al spoedig met de veelzeg-. Op het EDO terrein werd een wed strijd gespeeld tussen een elftal uit de Zaterdagmiddagcompetitie en een Haarlems B-elftal, welke laatste ploeg uit derde klas spelers bestond. Dit elf tal maakte een zeer behoorlijke indruk en was vooral in technisch opzicht de Zaterdagse voetballers verre de baas. Wel gaven deze laatsten kranig partij en konden tot aan de rust de score tot 2—1 beperken,, zelfs maakten zij door Wagenaar na de rust nog gelijk, maar de grotere routine en de betere tech niek van de Haarlemse B-ploeg gaf de doorslag. Voormeer van ADO, die het eerste doelpunt had gescoord, maakte nog twee doelpunten, Dreyer en v. d. Mey zorgden er voor dat de overwin ning aan de B-ploeg met 52 de juiste verhouding van het spelbeeld gaf. In het gebouw aan de Kleine Hout weg hoek Badhuisstraat waren de scher mers van de Politie en de Ripperda ka zerne in actie. Ook hier zagen we een flink aantal toeschouwers. De geboden sport stond op een zeer behoorlijk peil. De resultaten waren: Sabel: 1. Jansen, Ripperda; 2. Van Rijswijk, Politie; 3. Endlich, Politie; 4. v. d. Broek, Ripperda; 5. Holtslag, Po litie; 6. Wieldraayer, Politie; 7. Wasse naar, Politie. Degen: 1. Jansen, Ripperda; 2. v. d. Broek, Ripperda; 3. Endlich, Politie; 4: Hospes, Ripperda; 5. Handgraaf, Ripper da, 6. Gulikers, Ripperda. Voor de motorpolo-wedstrijden ver wijzen wij naar het verslag elders. De uitslagen van deze week zijn: Afd. A.: RBK—Holl. Nautic 3—1; 't Wes tenPolygraph 42; FKFSpringbok- ken 07; HAC—Booy 30. Afd. B.: DAMEVA—HSM 1—1; Heere mansFortboys 12; NederlandOVi* 4—3; Haak—MHO uitgesteld. Programma van deze week: Dinsdag 27 Juni: HSMFort Boys, terrein THB, 7 u. Woensdag 28 Juni: MHONederland, terrein Zeeweg, 7 u. Vrijdag 30 Juni: 't Westen—HAC, terrein WH, 7 u. Zater dag 1 Juli: OWDAMEVA, terrein OG, 4 uur. Voor de promotie degradatie wedstrij den eerste klasse moesten G. de la Rie en Th. Weiland een driekamp spelen. Th. Weiland won de eerste en tweede partij, waardoor de derde overbodig werd. Hiermede promoveert Th. Weiland naar de eerste en degradeert G. de la Rie naar de tweede klasse. KWARTETWEDSTRIJDEN VAN DOS Na drie ronden is de stand aldus: Cruquius 3 2 1 0 5 159 Noorden 3 1 2 0 4 168 D.O.S. 3 1113 14—10 Oosterkw. 3 1113 1311 Kijk Uit 3 1113 11—13 V.K.D. 3 0 0 3 0 3—21 KAMPIOENSCHAP VAN DE BOLLENSTREEK. Deze wedstrijden zijn intussen geëin digd met de volgende resultaten: Hoofd klasse: Nic. v. Hal kampioen; 2. J. v. d. Loo; le klasse: 1. Y. de Jong; 2. J. van Horick; 3. A. van Steyn; 2e klasse: 1. J. Klinkenberg; 2. C. Molenaar. Gepromoveerd naar de hoofdklasse zijn Y. de Jong, J. van Horick, A. van Steyn, W. Persoon, W. Leeuwenberg, Th. Seisener en C. v. d. Wolf. Naar de le klasse gaan: J. Klinken berg, C. Molenaar en H. Bekenbrede. KAMPIOENSCHAP VAN HEEMSTEDE Terwijl in de eerste en tweede klasse nog heftig gestreden wordt en er nog vele mogelijkheden zijn. zijn de voor wedstrijden voor de hoofdklasse nu ten einde. Voor de finale hebben zich ge plaatst: J. Drayer, J. B. Sluyter, J. W. van Dartelen en G. W. Zonneveld. Woensdag 28 Juni vangt de finale aan, waarbij vóór de aanvang geloot zal wor- len. Rood en Wit 4Rood en Wit 5. Rood en Wit 4 122 v. 6. Kapteijn den Bouw meester 20, J. de Breuk 25, H. 't Hart 30, H. van Laer 12 n.o., A. H. Hambur ger 1 v. 20, M. Kruijff, 2 v. 25, J. J. Peereboom 2 v. 36, R. de Wijs 1 v. 27. Rood en Wit 5. 110 v. 9, H. J. Pothoff 28, M. Kruijff 11, J. J. Peereboom 10, W. van Liemt 22, J. de Breuk 2 v. 37, Kapt. den Bouwmeester 1 v. 31, Joh. Faber i v. 15, H. Wijkhuijsen 5 v. 16. CVHW 2—Haarlem 4. Haarlem 4 28. W. F. v. d. Lee 11, H. Lokman 7 v 12, O. J. Keijser 8 v. 8, CVHW 64. J. Jacobs 21, N. A. van Loenen 11, D. Wolters 10. F. A. G. Lanting 4 v. 18, Th. Hetem 3 v. 16, G. Goossens 1 v. 13. Haarlem Jun.Rood en wit B. Haar lem 94. Ch. Bosch 27, C. Dekker 53 n.o. H. van Zeeland 4 v. 37, J. P. Ruig 1 v. 41; H. Wijkhuisen 1 v. 5. Rood en Wit b. 139 v. 5. H. van Zee land 24, J. P. de Ruig 96, C. Dekker 3 v. 43, R. Schlatmann 1 v. 49, J. Beijk Jr. 1 v. 5. De heren M. Gatsonides en H. Hooge veen, de bekende Haarlemse coureurs, hebben te Le Mans in Frankrijk een 24-uurs race gewonnen in de 750 cc klasse. De race voor sportwagens in het Franse plaatsje had een zeer sterke be zetting. Veel bekende buitenlandse cou reurs hadden ingeschreven, zodat de prestatie van de beide Haarlemmers nog in waarde steeg. Zaterdagmiddag worden door zwem club „Haarlem" in het verbeterde en herbouwde bad Riche te Zandvoort na tionale zwemwedstrijden georganiseerd. Op de 100 meter vrije slag heren zullen in de laatste serie uitkomen: Geert Jan van Rooy (Aegir); Aad van Boxem (D.A.W.), kampioen van Nederland Joris Tjebbes (H.P.C.); Gerrit Bijlsma (Haarlem) en K. Smits (Meeuwen). Op de 200 meter schoolslag voor dames zullen de gezusters De Groot (A.D.Z.) de strijd aanbinden met de Hilversumse Tonny Hom (Robben) en Jenny Wel ling (H.Z.C.) met als goede vijfde Nel Garritsen van de R.D.Z. uit Rotterdam. Vooral de 100 meter rugslag heren is sterk bezet met Sonneveld (R.Z.C.), Fred Pieters (D.W.R.), Arons (Robben) d'e Nederlandse kampioen Tonny Bij kerk (H.V.G.B.) en de Nederlandse kampioen en recordhouder Kees Kie vit uit Eindhoven. Op de 100 meter vrije slag dames zullen onder meer starten: Hannie Termeulen, Wil Lan gerveld, Wies Vaesen uit Heerlen en Gerda Groenhuizen van de Robben. Voor de 200 meter schoolslag zien we de namen van Kelder en Van Daatse laar van de Robben, Sloeter en Ka- merlingh van de R.Z.C. en Wiering van Het IJ. De spanning op de 100 meter rugslag dames zal wel geleverd worden tussen Dini van Ekris (Robben) en Ria v. d. Horst (R.Z.C. Tenslotte vragen twee goede estafette nummers de aandacht en wel de 4 x 200 meter vrije slag estafette heren met deelname van H.Z.P.C., Den Haag, „Haarlem", H.P.C., Heemstede en G.Z.C., Gouda. De 3 x 100 meter wisselslag dames met de Robben, Hilversum D.W.R. Haarlem, A.D.Z.Amsterdam, R.D.Z.,'Rotterdam en de Meeuwen, Am sterdam. Na dit aantrekkelijke zwem- programma wordt een waterpolo-wed- strijd gespeeld tussen de eerste klasser Haarlem en de hoofdklasser Meeuwen. Hiermede zal dan Zandvoort voor het eerst na de oorlog de bloem van de Ne derlandse zwemmers en zwemsters als gasten ontvangen. Ongeveer 25 jaren geleden heeft de gemeente Zandvoort, op initiatief van oud-burgemeester Van Alphen, dennen geplaatst in het duingebied aan weers- zijden van de Vondellsan. Ondanks de pessimistische verwachtingen van oude Zandvoorters, die meenden dat op de duinen geen houtgewas zou groeien, is deze dennenaanplant een fraai boscom- plex geworden, waarop men in Zianci- voort terecht trots is. Het brandgevaar in deze droge om geving is uiteraard groot en de brand weer nam dan ook verschillende pre- ventieve maatregelen. Op Zondagen woeden de dennenbossen permanent door de brandweer bewaakt. Het hout gewas is in de afgelopen maanden uit gedund. De beveiligingsmaatregelen zijn dezer dagen voltooid door de bouw van een 8 meter hoge uitzichttoren op het hoogste punt van het bosgebied. Van deze post af heeft men een over zicht van de gehele bebossing, zodat een begin van brand onmiddellijk ge constateerd kan worden. De brand- wachts kunnen bovendien genieten van een fraai panorama, dat niet alleen de zee, maar ook het gehele circuit omvat.- de Heden (Dinsdag)-avond organiseert Zandvoortse bridgeclub de eerste zomer-bridge-drive. in hoofd-, eerste en tweede klasse. Aanvang half acht in hotel Keur. Advertentie 25 zaken in Nederland. Advertentie Khaki Linnen Shirts (Sanfor) 14.75 Khaki Linnen Broeken (Sanfor) 17.25 Khaki Linnen Shorts 9.75 Khaki Popeline Shirts15.50 Alléén de betere kwaliteiten. ZIJLSTRAAT (t.o. Twentse Bank) Telef. 16963 In de hedenavond te houden raads vergadering zal het raadslid Sijtsma (P.v.d.A.) B en W. interpelleren over de afsluiting' door de stichting „Touring Zandvoort" van de Burgemeester van Alphenweg. Volgens de heer Sijtsma heeft deze weg daardoor een andere bestemming gekregen dan oorspronke lijk de bedoeling was. De Anje.r-dag ten bate van het Prins Bernhardfonds heeft te Zandvoort f 360.opgebracht. Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van MATRASSEN 's morgens genaaid, s avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM XELEF 11485 Advertentie Op het sportterrein aan de Kleverparkweg werd gisteravond een motorpolowed- strijd tussen twee ploegen uit Amsterdam gehouden. Foto: Een aanval van de witten op het doel van de roden. In Heemstede werd Zaterdagmiddag door HPC de jaarlijkse 1 kilometer zwemwedstrijd georganiseerd, gevolgd door de traditionele 500 meter gekleed zwemmen voor leden van Reddingsbri gades. Voor de wedstrijd 1000 meter schoolzwemmen verschenen 13 deel nemers aan de start; Bleeker, DWT en Donker, HVGB, namen de leiding met als derde gevolg door H. Boeree, tot op 600 meter bleef dat zo en toen nam Boe ree de leiding over om deze niet meer af te staan. De uitslag is: H. Boeree, Haarlem, 19 min. 33,2 sec.; T. Bleeker, DWT, 19 min. 44 sec.; A. Donker, HVGB, 19 min. 58,3 sec. In de wedstrijd 1000 meter vrije slag werd gestart door 34 dames en ging de jeugdige Elly Hölsken direct aan de kop om na 18 min. 53,4 sec. met een voor sprong van ruim 30 sec. op nummer twee als eerste het eindpunt aan te tikken. De uitslag luidt; Elly Hölsken, Haarlem, 18 min. 53,4 sec.; T. Scheerder, DWT, 19 min. 30 sec.; J. Spoor, DWR, die de baan geheel schoolslag zwemmende aflegde, 19 min. 35 sec. De wedstrijd 1000 meter vrije slag heren ging om de Haarlems Dagblad wisselbeker en kwamen voor de pun tentelling de 10 snelste zwemmers in aanmerking; door 30 deelnemers werd gestart en was het Jorris Tjebbes, die geheel onbedreigd met grote voorsprong als eerste de finish bereikte. De uitslag is: J. Tjebbes, H.P.C., 15 min. 37.9 sec.; F. Pieters, D.W.R., 16 min. 3.5 sec.; C. v. Doorenmaalen, Haarlem, 16 min. 32.3 sec.; G. Bijlsma, Haarlem, 16 min. 32.4 sec. Z.C. „Haarlem" won met 28 punten de wisselbeker; H.P.C. 10 punten, D.W.R. 9 punten, H.V.G.B. 5 punten en V.Z.V. 3 punten. 500 meter gekleed zwemmen, alleen voor leden van de Reddingsbrigade, da mes: Do Turkenburg, Haarlem, 11 min. 12 sec.; H. Bontebal, IJmuiden, 11 min. 51 sec.; Thea Timmermans, Haarlem, 12 min. 31 sec. Heren: J. Scheepers, Haar lem, 14 min. 6.2 sec., Th. van Konings- brugge, Haarlem, 14 min. 14 sec., P. Ver- nout, Haarlem, 14 min. 20.1 sec. De buurtvereniging Jan van Goyen organiseert op de verjaardag van Prins Bernhard een groot feest, waarvan de opbrengsten ten goede zullen komen aan het herstellingsoord Unicum. Om vier uur zal er begonnen worden. Er is dan een speciaal kinderfeest, waar clowns en goochelaar de toeschouwertjes aangenaam zullen bezig houden. Om ze ven uur vindt er een muzikale rond wandeling door het dorp plaats. Het fanfarecorps Excelsior zal deze leiden, 's Avonds is er gelegenheid tot dansen en tot kermisvermaak en men kan de non-stop cabaretrevue, die onder leiding staat van Harry Bouman, gaan zien. Burgemeester A. G. A. Ridder van Rappard zal gedurende het feest de lo ten trekken van de loterij welke ten bate van Unicum wordt gehouden. Zondagmiddag werd door de Heem- steedse Poloclub in de zwemvijver „Groenendaal" het tweede gedeelte van de wedstrijden om de zomer-kampioen- schappen kring Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond, ge organiseerd. In de wedstrijd 100 meter vrije slag heren gingen Gerrit Bijlsma, Haarlem en Joris Tjebbes, H.P.C., tot en met de derde baan gelijk op en schoot Tjebbes na het derde keerpunt naar voren om met een verschil van 0.1 sec. voor Bijlsma als eerste aan te tikken. De uitslagen zijn: 100 meter vrije slag heren: J. Tjebbes, H.P.C., 1 min. 2.4 sec.; G. Bijlsma, Haarlem, 1 min. 2.5 sec.; F. Pieters, D.W.R., 1 min. 4.4 sec. 100 meter vrije slag dames: Mar- got Marsman, H.V.G.B., 1 min. 14.9 sec;. Janny van Waard, D.W.R., 1 min. 15.1 sec.; E. Hölsken, Haarlem, 1 min. 15.2 sec. 100 meter schoolslag heren: A. de Vries, H.P.C., 1 min. 16 sec.; J. Stutter- heim, H.V.G.B., 1 min. 17.6 sec.; H. van Doorenmalen, Haarlem, 1 min. 22 sec. 50 meter schoolslag meisjes: E. Höls ken, Haarlem, 40.6 sec.; J. Spoor, D.W.R. 41 sec.; W. van Bilderbeek, Haarlem, 44.9 sec. 50 meter rugslag jongens; F. Meijer, H.V.G.B., 39.6 sec.; Furhop, Haarlem, 40.2 sec.; J. Feliks, H.V.G.B., 43.8 sec. 3 x 50 meter wisselslag dames: D.W.T. X, 1 min. 53.8 sec.; D.W.R. I, 1 min. 55.4 sec.; H.V.G.B. I, 1 min. 59.8. 10 x 50 meter vrije slag heren: Haar lem I, 4 min. 57 sec.; H.V.G.B. I, 5 min. 14.8 sec.; Haarlem II, 5 min. 22.8 sec. (Nlet-officiële 3% Nederl. 1948 3% pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. Ned. Handel MIJ. eert. AK.U. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H VA. Dell Mij. eert koersen) Vorig slot 1004} 100 A 98% 99 (i 93 140 169 125% 137% 152 199% 257 228% 267% 119 144 121% 128% 121% 117% Opening 27/6 98& 169 199% 226% 266% 113% 128 120 117 26/6 23/6 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North Amerikan Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 30% 35 73 46% 90% 14% 53% 56% 19% 19% 33% 39% 51% 33 26% 33% 32% 38 80 49%' 98% 16% 1 65% I 57% 20% s 21% 38% 43% 55% 36%: f 28% 35%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2