Huldeblijk van zieke militairen aan de Heilige Vader OMEN FRISKE" VERGAAN Eric de Noorman - Vestrijd omAet TELEGRAMMEN 50 PCT. DUURDER j Tussen n&uó en dipp&H. DAMP0 DE STILLE MAN Electriciteitslevering aan de Hoogovens Vliegtuigbom opgehaald bij Velser Spoorbrug Alle zestien opvarenden om het leven gekomen? Vikingschip niet verzekerd li Reglement van Rijkstelegraaf herzien Paters van de Mission hollandaise zijn goede en hulpvaardige gastheren Overpeinzingen Hollands enthousiasme in de Sint Pieter Intern, folkloristisch congres Malversaties te Zevenbergen i m Aanpassing aan andere landen DIEFSTAL OP DAMSTADT GING NIET DOOR.... van Snorrebor f DINSDAG 27 JUNI 1950 PAGINA 3 Provincie vraagt vijf millioen voor een nieuwe turbine In 1952 in Laren? UNIFICATIE VAN ACCIJNZEN Wetsontwerp ingediend Administrateur knoeit met f 30.000 99 ERE-KANUNNIKEN VAN LOURDES Tracteer de kinderen ...en LEMCO Uw vacantie in Parijs Bemiddelaars voor een plaatsje aan de Franse tafel Een heksendorp door PATRICK PURCELL Gratis reclame Doordraaien Onderzeeër met lichten Het begon in het militaire hospitaal te Arnhem. Een der patiënten, die ver nomen had dat de aalmoezenie» naar Rome zou gaan, vatte het plan op om door middel van een handtekeningen album. alle zieke en gewonde militairen in ons land var, hun trouw en aanhan kelijkheid jegens de H. Vader te doen getuigen. Het plan werd spontaan uitgevoerd en er ontstond een fraai samengesteld en met tekeningen versierd album, dat be halve 600 handtekeningen, de opdracht bevatte: „Aan onze gemeenschappelijke Vader in Christus bieden de gewonde en zieke katholieke militairen van het Nederlandse leger door bemiddeling van hun legeraalmoezeniers dit album aan en vragen voor zich en hun familie Uw Vaderlijke zegen". De aalmoezeniers hébben het album overhandigd. Dit geschiedde tijdens een algemene audiëntie de laatste van het seizoen in de St. Pieterskerk. Be halve de aalmoezeniers, de majoors A. Hulshof, G. Laurent uit Den Haag, G. Veldhuis uit Utrecht, Jennekens uit Den Eosch, Van Gestel uit Grave en A. Vis- scher uit Harskamp, waren hierbij te genwoordig een honderdvijftig Neder landers, die een plaats hadden gekregen op een tribune tegen een der vier hoofd pilaren van- de St. Pieter. Ze waren uit allerlei oorden en langs vele wegen naar Rome gekomen. Er zaten enige verkenners uit Tilburg, die in zes dagen waren gelift; enige Am sterdammers waren juist tevoren per vliegtuig aangekomen. Daarnaast zaten enkele Rotterdammers, onder wie een 50-jarige, die 14 dagen gefietst hadden, terwijl de ruim 50 man van de kader- school uit Weert met twee grote bussen Rome hadden bereikt. Een groep van 30 motorrijders was uit Gouda afkomstig en hun leider bood eveneens een ge schenk aan aan de Paus. De St. Pieter straalde in het licht van talloze kaarsen en de bazuinen schalden toen tenslotte de H. Vader werd bin nengedragen. Voor de Hollanders was het laaiende enthousiasme, dat opsteeg uit de enorme mensenzee in het schip van de kerk, eerst wat vreemd. Zij keken onwennig naar het wilde gezwaai van vlaggetjes en zakdoeken, dat steeds toe nam naarmate de Paus naar voren kwam. Toen Iïij echter met het bekende zegenende gebaar de Hollandse tribune passeerde, toen week eensklaps echter alle nuchterheid en werd er om het hardst „Leve de Paus" geroepen. Na de toespraak en de Zegen konden de aalmoezeniers het geschenk aanbie den. De H. Vader toonde grote belang stelling voor de zieke militairen en in formeerde naar hun toestand. Vervol gens machtigde Hij de zes aalmoezeniers om de zieken Zijn speciale Zegen te geven. Toen eerstgenoemden de vuist ophie ven als teken voor de Hollanders, klonk er een zeer luid en enthousiast hoera op, dat galmde door de kolossale ruimte. Hollands enthousiasme in de Sint Pieter. Nadat enige aalmoezeniers het hand tekeningenalbum namens de Nederlandse zieke en gewonde militairen overhan digd haddenhieven zij een hoera aan, dat door de aanwezige Hollanders luid werd herhaald. Aan de opgeheven arm zijn de aalmoezeniers kenbaar. Nu bij de Hoogovens te Velsen, met deelneming door het R(jk, een breed- band-walserij en een blikfabriek zullen worden gesticht, zal de Provinciale Centrale te Velsen voor de levering van de benodigde stroom moeten zor gen. Naar schatting zal, te beginnen om streeks 1953, worden afgenomen 30 M.W. en 120 millioen K.W. De turbine capaciteit van de centrale is van dien aard, dat, wil aan de voor de Hoog ovens in 1953 benodigde levering wor den voldaan, noodzakelijkerwijze een turbine moet worden bijgeplaatst. De ketelcapaciteit biedt enige armslag. Hoewel Gedeputeerde Staten de voor keur geven aan de plaatsing van een turbine van 50 M.W., kan dit niet ge schieden, omdat de bouwwerken dan dusdanig moeten worden uitgebreid, dat voor het bouwen van het derde ge deelte der centrale ruimte zal ontbre ken. Maar het is nog niet te zeggen, hoe de techniek zich in de eerstvolgende drie jaren zal ontwikkelen, zodat dit laatste gedeelte van de centrale nog niet besteld kan worden. Omstreeks 1958 zal het geheel echter gereed zijn. Het oudste gedeelte der centrale het welk dan 27 jaar mee gaat zal dan door een nieuwe installatie worden vervangen. Een voor de overbruggingsperiode aanvaardbare oplossing is gevonden door de bijplaatsing van een dertig M.W.-turbines en deze aan te sluiten op het beschikbare stroomvermogen op het tweede gedeelte der centrale. De kosten worden op vijf millioen gulden geraamd. Het grote voordeel hiervan is, dat de beslissing over aanzienlijke kapitaal- investaties zo lang mogelijk uitgesteld wordt. Naar wij van officieuze zijde vernemen bestaan er momenteel plannen, in 1952 hier te lande een internationaal folklo ristisch congres te houden. Waar dit congres gehouden zal worden is nog niet bekend, wel vernamen wij uit goed ingelichte bron dat, naar alle waar schijnlijkheid Laren in 't Gooi de uit verkoren plaats zal zijn. Tot op heden was dit door gebrek aan financiële mid delen niet mogelijk doch in 1952 hoopt men dit plan te kunnen verwezenlijken. Reeds heeft men contact gezocht met het buitenland en zijn de besprekingen hier omtrent geopend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van het op 18 Februari 1950 ondertekende Beneiux-verdrag in zake unificatie van ac cijnzen en van het waarborgrecht. Dit wetsontwerp omvat, behalve de goed keuring van het verdrag, de wijzigingen welke ingevolge deze conventie in de Ne derlandse accijnswetgeving moeten worden aangebracht. De belangrijkste daarvan zijn: 1. Afschaffing van de zoutaccijns ad f 9. per 100 kg. 2. Verhoging van de gedistilleerd accijns van f 320 tot f 596.50 per hl. van 50 pet. 3. Verlaging van de bieraccijns van f 3.70 tot gemiddeld f 2.26 per hectolitergraad. 4. Verlaging van de suikeraccijns van t 29.25 tot f 14.— per 100 kg. 5. Omzetting van de waarborgbelasting in een waarborgrecht, dat voortaan ook van platinawerken zal worden geheven. Het waarborgrecht voor gouden en zil veren werken zal resp. f 15.en f 0.70 per 100 gram gaan bedragen, hetgeen on geveer de helft is van de huidige waar borgbelasting. Voor platinawerken zal het f 22.— per 100 gram bedragen. De in het verdrag neergelegde Benelux- tarieven van de tabaksaccijns en de benzi nebelasting zijn inmiddels reeds in Neder land ingevoerd. Omtrent de tijdstippen waarop bovenbe doelde wijzigingen van de accijnsbedragen in werking zullen treden, staat nog niets vast. Het wetsontwerp bepaalt, dat deze tijdstippen nader door de Kroon zuilen worden vastgesteld. Hieromtrent zal uiter aard overleg tussen de drie regeringen nodig zijn. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat bij dit nieuwe verdrag de conventie van 16 December 1948, waarin slechts een gedeelte van de accijnzen werd geünifi ceerd wordt ingetrokken. Het thans aan de Tweede Kamer ter goedkeuring voor gelegde verdrag omvat de gelijkmaking in de Benelux-landen van alle accijnzen en van het waarborgrecht. Tijdens baggerwerkzaamheden, die voor de verbreding van het Noordzeekanaal worden uitgevoerd ter hoogte van de Vel ser spoorbrug, is gisteren een vliegtuigbom opgehaald, die voor de rooster in de stort- goot van de baggermolen bleef liggen. Waarschijnlijk is deze bom van Engelse af komst; in de bezettingstijd zijn op die hoogte enige soortgelijke bommen in het kanaal terecht gekomen. Het baggerwerk werd onmiddellijk ge staakt en de Mijnopruimingsdienst werd gewaarschuwd. Nadat de bom was gede monteerd, konden de werkzaamheden, ra ongeveer twee uur onderbreking, worden voortgezet. In Zevenbergen zijn malversaties bij een waterschap ontdektwaarbij ongeveer f30.000 zijn gemoeid. In verband daarmede bevindt zich de administrateur van dit wa terschap, J. de L., in arrest. Hij heeft zich zelf bij de politie gemeld en wel te Rotter dam, toen hij daar op familiebezoek was. De L. wist dat er controle van zijn boeken werd gehouden en vermoedde derhalve, dat zijn verkeerde handelingen aan hel licht zouden komen. Hij gaf er blijkbaar de voorkeur aan, zich in Rotterdam bij de politie te melden. Deze heeft hem evenwel laten overbrengen naar Zevenbergen, waar het verdere onderzoek in handen der Rijks politie is. Voorzover thans is na te gaan, heeft de man uit de kas van het waterschap bedra gen genomen om daarmee verliesposten te dekken van een aan- en verkoopvereniging van landbouwers in Zevenbergen. Hij oe- hartigde ook de belangen van de vereni ging en wilde een goede beurt maken door goedkoop in te kopen en duur te verkopen. Zijn inkoop- en verkoopcijfers fingeerde hij zodanig, dat de kas van de vereniging er wel bij voer, ten nadele echter van de kas van het waterschap. Hij deed zulks omdat hij op die manier hoopte, dat men hem spoedig tot directeur bij de verenigirg zou benoemen. De L. heeft die manipulaties verschillende jaren volgehouden. Ze lopen waarschijnlijk van 1946 af Het Zweedse Vikingschip „Ormen Friske", dat van Birka bij Stockholm op weg was naar Rotterdam ter opluiste ring van de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy" is naar alle waarschijnlijkheid voor de Westkust van Sleeswijk-Hoi- stein vergaan. Duitse vissers liebhen wrakstukken van het schip, waaronder een gedeelte van de achtersteven, opge vist, terwijl de stoffelijke overschotten van twee inzittenden aan land zijn ge spoeld. In totaal bevonden zich veertien man aan boord van het schip. De nor male bemanningssterkte was zestien man, doch de schipper, die aan wal en kele formaliteiten moest vervullen, en nog een lid van de bemanning hadden kort tevoren het schip verlaten. Ook de Rotterdamse journalist, Giel Bakker, die de reis van Zweden naar Nederland zóu meemaken, was in Kiel van boord gegaan, omdat de reis aanmerkelijk lan ger zou duren dan aanvankelijk werd verwacht. Eén der Duitse vissers, die wrakstuk ken aanbrachten, verklaarde, dat het zeer onwaarschijnlijk geacht moet wor den, dat er overlevenden waren, daar er na Donderdag j.l., toen de „Ormen Fris ke" voor het laatst werd gesignaleerd, hevige stormen op de Noordzee hebben gewoed. De „Ormen Friske" begon de tocht op 4 Juni van Birka uit. Op 20 Juni arriveerde het te Kiel en Woensdag voer het voorbij Cuxhaven. Daar nam het Zweedse schip „Skaraborg" de „Ormen Friske" op sleeptouw op de verklaring van de Viking-bemanning, dat men as sistentie nodig had op ae tocht langs de Nederlandse kust, vanwege de zware zee. Men had geen enkele Zweedse ver zekeringsmaatschap bereid gevonden het schip of zijn bemanning te ver zekeren. De Zweedse vereniging voor openluchtsport, door leden waarvan het schip was gebouwd, oordeelde de reis ook te riskant en weigerde er steun aan te geven of het schip de verenigingsvlag te laten voeren. De reis van de „Ormen Friske" naar Nederland werd op verzoek van het Rotterdamse gemeentebestuur bekos tigd door „Het Vrije Volk" en de ten- Z.H. Exc. Mgr. Theas, Bisschop van Lourdes, heeft benoemd tot chapelains honoraires de Notre Dame de Lourdes Mgr. J. Ingendael, deken van Maas- trioht. als voorzitter van de Nationale Bedevaart, welke dit jaar haar vijftig ste bedevaart naar Lourdes organiseert en de zeereerw. heer Hub. Cuypers, pastoor te Horn, ais geestelijk leider van de Limburgse bedevaart naar Lourdes. Een type van het Vikingschip, dat gis teren is vergaan. toonstelling „Rotterdam Ahoy". In een onderhoud met het A.N.P. ver telde de Rotterdamse journalist Giel Bakker, dat de „Ormen Friske" een open houten schip was, te vergelijken met een platte schaal. Het was 6 meter breed en 20 a 24 meter lang en volko men zeewaardig, zodat aan boord al de opmerking werd gehoord: ,.Dic oude Vi kings wisten toch wel wat schepen bou wen was". Ondanks het feit, dat het schip open was, kwam er toch minder water over dan bijv. op een kustvaar der, want het schip was zó licht, dat het gemakkelijk met de golven op en neer ging. De leider van het gezelschap was een ervaren zeiler en er waren nog wel meer jongens aan boord, die niet bepaald als leek beschouwd behoefden te worden. 114. In de grote zaal van de burcht vindt de volgende dag de rechtszitting plaats. De aanwezigheid van de Dvergar-koning schijnt Lauri een geheime vrees aan te jagen, zodat hij geen bezwaren meer heeft durven maken. Maar zelfs nu nog lijkt hij overtuigd van zijn goed recht. Erwin is van hem. Schamper heeft hij Eric ge vraagd wie als rechter op zal treden. Maar daarop was de Noorman voorbereid. Er is er één, in wier handen hij de beslissing durft leggen. Dezelfde, die hem eens, jaren geleden, bij de aanvang van zijn eindeloze reeks avonturen, zijn lot voorspelde. De Vala de vreemde vrouw uit de wouden, die dc draad van het lot spint op haar spinnewiel, vraagt hij om uitspraak te doen. En als de partijen de volgende dag de zaal binnentreden vinden zij de witte gestalte reeds zittend in de koningszetel. Zwijgend nemen zij hun plaatsen in. Orl, geheel omsloten door een zwarte mantel, om geen zonlicht op zich te laten vallen, schrijdt terzijde. Dan komt de Lynx der wouden, door Eric in zijn waardigheid van edelman hersteld, naar voren. Met vaste stem begint hij de feiten op te sommen. „jaren geleden bewees Lauri Heer Eric een dienst. In ruil daarvoor stelde hij enige eisen. Indien deze eisen onrechtvaardig worden bevonden, staat zijn schuld dan vast, o Vala?" Wellicht. Laat mij eerst weten welke die eisen waren", antwoordt de zachte vrouwenstem. Zij wenkt de magiër nader, die scherp antwoordt: „In ruil voor mijn hulp kwamen wij overeen, dat Heer Eric een scheepslading goud voor mij zou halen uit Goudland. Daarvoor kreeg hij een termijn van twee jaar." „En indien hij deze termijn overschreed?" vraagt de Vala. „Dan zou zijn eerstgeboren zoon mij toekomen." Eric balt zijn vuisten. „Die toezegging heb ik nimmer gedaan", zegt hij grimmig. Maar meteen voelt hij zich machteloos. Wie zal ooit bewijzen, dat hij gelijk heeft? Plotseling ziet hij Orl oprijzen. „Ik zou graag een vraag stellen," wendt de Dvergar zich tot Lauri, die elk van zijn bewegingen met loerende blik volgt. „Hoe luidde die afspraak ook weer precies, heer magiër?" Indien Eric niet binnen twee jaar met het goud terugkeerde zou Erwin mij zeven jaren later toekomen!" „Dus zeven jaren na het vertrek van Eric?" „Ja!" „Die afspraak kan onmogelijk zo gemaakt zijn," zegt de Dvergar scherp. „Althans niet door Eric. Want op het ogenblik dat de Noorman vertrok, was hij onkundig van hét feit, dat hij enige maanden later een zoon zou krijgen. Het was hem dus in ieder geval onmogelijk de termijn zo scherp vast te stellen! Gij liegt, Lauri (Van onze Haagse redactie) Op 1 Juli 1950 zal de herziening van het Rijkstelegraafreglement in werking tre den. Op diezelfde datum zal worden overgegaan tot vereffening van de bedragen, die de P.T T moet vragen ingevolge de devaluatie. Dit houdt op de eerste plaats in, dat het tarief voor de binnenlandse telegrammen met 50 verhoogd zal wor den. De prijs van 40 cents per 10 woorden wordt dus met ingang van 1 Juli 60 cent. Verder wordt het recht voor telegramadressen, dat tot op heden f 12— be- draagt, tot 18.per jaar verhoogd. Ook de tarieven voor telegrammen naar het buitenland zullen per 1 Juli veranderd worden. Zoals bekend werden in Octobei 1949 deze tarieven met 20 verhoogd, een spoedmaatregel van voorlopige aard Het verlies, dat door de P.T.T. geleden wordt bedraagt f2,9 millioen jaarlijks. Door deze tariefswijziging hoopt men dit verlies terug te kunnen brengen tot y2 millioen. Het verlies zal dus nog niet gedekt zijn. De kostprijs voor een bin nenlands telegram zou, indien hij in overeenstemming gebracht werd met de werkelijke kosten op f 1.20 moeten wor den gesteld. De huidige verhoging, al dus verklaarde de heef Neher, Direc teur-Generaal der P.T.T. gistermiddag tijdens een persconferentie, mag men dus wel zeer matig noemen. Verdere wijzigingen bestaan in de verhoging van het bedrag, dat men ver schuldigd is 10 cents voor dade lijke bezorging van een afschrift van per telefoon of per telex aangeboden tele grammen tot 20 cents; een recht van 10 cents voor per post bestelde afschrif ten van per telefoon of telex aangebo den telegrammen; verhogingen van het tarief voor telex-installaties en verho gingen van de tarieven voor telegraaf huur- en uurlijnen. Voor wat de buitenlandse tarieven betreft is sinds enige jaren een toe stand ontstaan, dat in vele gevallen de uitkering, door P.T.T. aan het bui tenland hoger was, dan het tarief, dat van de gebruikers van de telegraaf werd ontvangen. Een sanering, die re kening houdt met een herwaardering van het Nederlandse „taksaandeel" was dan ook alleszins gemotiveerd. De nieuwe buitenlandse tarieven zijn o.a. sterk beïnvloed door het principiële besluit van de Parijse conferentie om het afzonderlijk tarief voor code-tele grammen in het buiten-Europese ver keer te doen vervallen. Dit tarief be droeg 60 van dat voor telegrammen in verstaanbare taal. Daartegenover zijn echter de tarieven der volbetaal- de telegrammen tot 75 der oor spronkelijke bedragen teruggebracht. Dit is dus een unificatie op basis van 75 welke dus voor de tarieven van code-telegrammen in het buiten- Europese verkeer een verhoging, en voor de telegrammen in verstaanbare taal een verlaging van 25 beteke nen. Verschillende landen hebben zich ech ter een unificatie van 100 voorbe houden. In het verkeer met de U.SA. hebben bovendien de verschillende maatschappijen, die aan de behandeling van dit verkeer deelnemen, Nederland verplicht om de naar hun oordeel in Ne derland toegepaste uitzonderlijk lage tarieven naar deze bestemming zelfs enigermate op te voeren. Hierdoor is de vaststelling der nieuwe tarieven onre gelmatig beïnvloed. Er zullen ten aan zien van de thans voor volbetaalde tele grammen geldende tarieven in het al gemeen verlagingen zijn, doch er ko men ook verhogingen voor. Advertentie miming SUIKERWERK- FABRIEK ROTTERDAM Advertentie Het kan zeker weinig verwondering wekken, dat de vitrine met de be roemde ,,Prisma"-horloges op „Dam- stadt" hel: doelwit moest worden van ongure elementen, die getracht heb ben de inhoud van de etalage te bereiken door terzijde van het raam een gat in de muur te maken. Het geval verwerkte 's ochtends vroeg al heel veel bekijks en beoordeling. Een van die beoordelingen (uit de mond van zo'n vierkante Jordaanse) was de spijker recht op de kop: „Waarom legge ze die klokjes daar ook neer, die ,,Prisma"-horloges ben nen immers om te stelen!" Commentaar overbodig. Nu de vacantie in aantocht is, willen wij er de aandacht op vestigen dat de Paters van de Mission Hollandaise te Parjjs, 39 rue du Docteur Heuiin enige kamers beschikbaar hebben voor Ne derlanders (alleen „mannen") die enige tijd in Parijs willen doorbrengen. Tegen een normale vergoeding. Ook kunnen daar de maaltijden gebruikt worden, 't Is noodzakelijk per brief een kamer te reserveren en het is onmogelijk ieder een, die zo maar komt aanlopen, van dienst te zijn. 't Is ook mogelijk voor jonge mannen, die in Parijs een stage maken of studeren, voor langere tijd een kamer te bespreken. De Paters stellen zich ook beschik baar een vertrouwd en goedkoop hotel voor U te zoeken. Sluit bij de aanvrage een internationale antwoordcoupon in, die aan ieder postkantoor verkrijgbaar is. Meisjes, die, om Frans te leren, graag zich geplaatst zagen in een Franse familie, kunnen zich even eens tot de Mission Hollandaise wenden. Ze moeten minstens zes maanden beschikbaar zijn en zich werkelijk verdienstelijk willen ma ken in een Franse familie. De aan vrage moet vergezeld zijn van een brief van vader of moeder, plus in ternationale antwoordcoupon. Nog een raadgeving voor jonge man nen: kom niet zo maar naar Parijs om werk te zoeken, zoals in het verleden zovelen hebben gedaan, 't Is zo goed als zeker dat je niets vindt. Om in Frankrijk te kunnen werken is een werkvergunning noodzakelijk, die heel moeilijk aan vreemdelingen gegeven wordt. Dit geldt niet voor het boerenbe drijf. Dat is gemakkelijker te vinden en ook de werkvergunning wordt gemak kelijker gegeven. Wie 't moeilijke werk van de Mission Hollandaise een beetje wil steunen kan zich abonneren op het maandblad „Con tact", dat U op de hoogte houdt van mogelijkheden en toestanden in Frank rijk. „Contact" kan besteld worden bij J. Thönissen, Gerard de Bondtstraat 2, Tilburg. Abonnementsprijs: drie gulden per jaar. Verder een dringend verzoek van de Mission Hollandaise aan de parochie geestelijkheid en allen die familie of kennissen hebben wonen in Frankrijk. Stuurt ons hun adres, ook van hen die slechts tijdelijk in Frankrijk verblijven. sum r 1mi „Mooie heren, die Italiaanse com munisten", zei Snorrebor, die graag in kranten van een paar dagen oud snuf felt, omdat de tijd hem te snel gaat en zijn geheugen niet meer je-dat is. „Welke bedoel je?" „Nou, die bonzen uit Modena, dis een landelijke inschrijving openden voor de nabestaanden van hvn bij de relletjes ter plaatse gesneuvelde par tij genoten. Maar eventjes achttien millioen lire hebben ze bijeen gekre gen. Dat noem ik nu „liefdadigheid naar onvermogen". Tenminste van de stakkers, die hun portemonnee heb ben omgekeerd voor het goede doel, want doden begraven is een werk van barmhartigheid en je evennaasten in de nood helpen een plicht van naas tenliefde. Je kunt zien, dat de Chris telijke beginselen nog aardig nawer ken in de verblinde harten van de eenvoudige Italiaanse Moskouvjers. Maar met de bonzen van de partij is het er niet zo best gesteld. Moet je maar horen. De politie is eens gaan snuffelen in de kasboeken, waar die IS millioen zijn gebleven. Nov.. 5 mil lioen lire zijn overgemaakt aan de communistische vakcentrale in Rome, één millioen streek de partijkas van Modena op, een half millioen ging naar de kas van de bevriende sociaal- communistische partij, 200.000 lire kwamen terecht in het stakingsfonds, 700.000 lire verdween aan reis- en verblijfkosten van rode Kamerleden, die de slachtoffers hielpen begraven, 300.000 lire werden besteed aan het drukken van communistische pamflet ten en voor 700.000 lire hielden de heren uit Modena een prettige vacan tie en tenslotte was er nog een gloed nieuwe luxe-auto aangeschaft. Van de IS millioen lire zijn er dus amper tien in de lege spaarvarkens van de treu rende families beland. Dat is nu echt liefdadigheid naar vermogen, want om die te kunnen beoefenen, moet je toch eerst vermogen hebben, nietwaar?" Snorrebor blies een vette rookpluim uit als een grimmige Vesuvius. In de Middeleeuwen werden vrou wen, die van hekserij werden verdacht, voör de rechtbank gesleept en vaak op gruwelijke wijze ter dood gebracht. Aan deze verfoeilijke methode danken wij echter de stralende figuur van de held haftige maagd en martelares Jeanne dArc. Tegenwoordig zijn de rollen om gekeerd, nu slepen de van hekserij be schuldigde vrouwen de roddelaars voor het gerecht, om hen ter verantwoording te roepen. Zo hebben onlangs in Turn hout drie vrouwen voor het kantonge recht terechtgestaan, omdat zij hun nog jonge buurvrouw in het dorp Des- sel van hekserij hadden beticht. Deze jonge vrouw, die een boerderijtje be heert, strooide het voer van de kippen steeds in een schuur om te voorkomen, dat de mussen het zouden oppikken. De mussen wisten toch in de schuur binnen te dringen, maar konden dan dikwijls Advertentie Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. 56 Kitty kwam terug in de keuken. „Zou het niet goed zijn ons nog een jaar ot twee voor hem te laten zorgen, voordat je hem begint af te richten?" vroeg ze, terwijl ze de lamp aan ging steken. „Heus, hij is nog pas vier jaar." „Mijn besluit staat 'al lang vast, Kit ty," antwoordde de schoolmeester lang zaam. „Maar ik zou niet graag wi'llen dat je denkt, dat ik niet dankbaar ben voor alles, wat jullie gedaan hebt, sinds Tessie ziek werd, of dat ik jullie niet dankbaar ben voor het aanbod om Mar- kie op te nemen. Venijnige mensen zul len er over kletsen en jullie zullen het meest van hun scherpe tong te lijden hebben. Toch, of ik gelijk of ongelijk heb, kan de tijd slechts uitwijzen, ben ik van plan het kind en de toe komst van het kind stevig in mijn eigen twee handen te houden." „Och, laat de mensen maar rustig praten" riep Mevr. Fogarty, de thee pot vattend. -„Degenen die het willen begrijpen, zullen het begrijpen, en zij. die het niet willen begrijpen, kletsen toch." Zij vulde de theepot uit de gon zende ketel. „En wie heeft er meer recht op om jouw jongen op te voeden. Peter, dan jijzelf?" 1 Het was een negendaags wonder in Carriglea en ver in de omtrek, dat de schoolmeester zijn zoon van de Fogar- ty's thuis bracht om hem, zonder vrouw, onder zijn eigen hoede op te voeden. Echter, negendaagse wonde ren en negentigdaagse wonderen be reiken alle het tijdstip, waarop zij niet langer wonderen zijn. en ook kwam de tijd dat men. als de mensen tenminste nog aan Peter O'Dea of aan zijn Markie dachten, het mannenhuishouden van de weduwnaar als een normaal iets, een alledaags feit in het leven aan vaardde. En als de gedachten en ge voelens van de mensen vaak naar de onderwijzer en zijn zoon uitgingen, kwam dat niet, omdat zij Peter's levens opvatting nog steeds vreemd vonden, maar omdat de hele parochie belang stelde in het welzijn en de vooruitgang van de jonge Markie O'Dea. Want, ter wijl de maanden verstreken en het kind opgroeide, was er geen man of vrouw in die landstreek, van de jonge pater Hahissey daarboven in de pasto rie tot Maggie, de voddenraapster, die bedelend langs de wegen trok, of ze moesten hem staande houden om te informeren hoe Markie het maakte, telkens wanneer zij de meester ont moetten. Evenmin zou iemand, die zelf niet de geringste kijk had op het op voeden van kinderen, ooit nalaten vol ledige bijzonderheden te vragen over Markie's gezondheidstoestand, noch kon men voorkomen, dat zij zijn vader raad gaven, hoe hij Markie het best vrij van wormen kon houden, of hoe hij hem snelle verlichting kon geven, als hij oorpijn had, of hoe hij er zeker van kon zijn dat Markie zich niet dood zou blaffen in een zware kinkhoestaan- val. Peter placht dan even te glimlachen en naar al hun wijze lesen te luisteren op zijn ernstige begrijpende manier. Dan, na hen zeer vriendelijk voor hun welgemeende wenken en aanbevelingen bedankt te hebben, glipte hij weg naar huis, om daar met Markie's opvoeding door te gaan volgens een weldoordacht eigen systeem. Ja. en ondanks de open lijke wijze, waarop alle gezonde advie zen en alle wijze raadgevingen, gene geerd werden, was de knaap nimmer ziek of verdrietig. Rond de haardsteden van Carriglea was men het er over eens, dat nooit een fiinere jongen dan Markie van de mees tér aan de Suir was opgegroeid. Vanaf de eerste dag, dat hij zijn zoon van de Fogarty's thuis had gebracht, nam hij de jongen overal mee naar toe, hetzij naar school of naar de kapel, of naar de tad, en, onverschillig waar het tweetal zich vertoonde, zelfs wildvreemden plachten zich op straat om te draaien, om nog eens naar de sombere man en het knappe kind te kijken. Markie O'Dea had zijn moeders donkere haar en zijn moeders vrolijke lach en alle opgewekte manieren van zijn moeder geërfd, maar het was zijn vader geweest, die hem de vriendelijke ogen en de bedaarde glim lach had geschonken, die hem het zelf vertrouwen bijgebracht had, dat even goed bij hem paste als de zwierige veer kracht in zijn gang, en dat een air van grote mannelijkheid verleende aan de keurige houding van zijn opgeheven hoofdje. De tantes Fogarty, sommigen van hen waren moeders, anderen waren nog ongetrouwd en weer anderen leken be stemd voor de ongehuwde staat, maar allen waren he,t verstandige, helderden kende vrouwen, bekeven Peter altijd en eeuwig over de wijze, waarop hij volgens hen, bezig was het kind te be derven; over het feit, dat hij Markie niets weigerde, wat de jongen verlang de; over de manier, waarop hij aan ie dere wens en gril van zijn zoon toegaf. De tantes Fogarty werden nooit moe Pe ter te voorspellen hoe duur hij zou moe ten boeten voor al zijn verwennerij. Maar de meester schonk niet meer aan dacht aan de tantes dan aan ieder ander. Hij stelde zijn vertrouwen in zijn zoon en in zijn eigen methodes om de jongen te leren en te onderrichten. Ja, en hij moet zich dikwijls trots op die zoon en op dat onderricht gevoeld hebben. Er was geen jongen van zijr. leeftijd zo flink of zo welopgevoed, terwijl, voor zover net kennis betrof, het praatje rond het smidsvuur ging, dat Markie, voor hij zijn zesde verjaardag gevierd had, stevig op weg was geleerder te worden dan zijn vader. Maar men was altijd geneigd, ietwat te overdrijven bij het smidsvuur. Die jaren waarin Markie O'Dea van kleuter tot knaap opgroeide waren ge lukkige en hoopvolle jaren voor Ierland en Suirside, doch het waren tevens zwarte, bittere jaren. In Versailles en elders verkondigden welsprekende ou dere staatslieden de leer van het zelfbe schikkingsrecht. In Ierland trachtten jonge mannen de wijze theorieën van de oudere staatslieden in practijk te bren gen, maar zij ondervonden slechts dat degenen die, rond een conferentie-tafel, zc hoogdravend over vrijheid spraken, aan de Vrijheid geen andere dienst be wezen dan die van hun lippen. En zo dra de Grote Oorlog was geëindigd, be- gor. de Kleine Oorlog. Terwijl geweren kraakten en huizen brandden, stierven jonge mannen, ja zelfs mannen, die niet meer jeugdig waren, blijmoedig voor een oud ideaal achter met bloed besmeurde barricades, op bedauwde hellingen, in drukke straten, op eenzame schavotten, (Wordt vervolgd) de weg niet terugvinden. In hun angst fladderden ze dan rond, tot ze versuft neervielen, zodat de boerin ze maar voor het oprapen had. Uit goedigheid gaf ze de aldus gevangen vogels aan kinderen in de buurt cadeau en daar door ontstond het praatje, dat ze de mussen behekste. Tengevolge van dit praatje werd ze di/u- het bijgelovige volk gemeden als de vogelpest. Toen het haar te bar werd, klaagde zij haar buur vrouwen aan wegens laster. Het gerucht wil, dat er behalve zij nog vijf heksen in Dessel wonen. Het dunkt ons, dat er veel meer zijn. n.l. aan de kant van de lasteraarster*. In Frankrijk voeren de wijnbouwers een felle campagne tegen Coca-Cola, omdat zij de concurrentie van dit ty pisch Amerikaanse product vrezen. De tijdgeest is hun niet gunstig, want men houdt er niet meer van klare wijn te schenken en de limonade-romantiek viert hoogtij. Het Parijse Coca-Cola- kantoor werd dezer dagen overstroomd door honderden brieven van lieden uit alle delen van Frankrijk, die bereid waren een Coca-Cola-reclame op hun nog te kopen Renault-auto te laten schilderen, indien de Coca-Cola-maat- schappij de helft van de prijs van hun nieuwe wagen betaalde. Een Frans blad had n.l. het gerucht rondgestrooid, dat de Coca-Cola-importeurs daartoe bereid waren. Het heet echter slechts een loos gerucht en de maatschappij heeft het dan ook prompt tegengespro ken. Maar niettemin heeft het beter dan menige zwaar betaalde reclame ge- Zouden die Renault-fabrieken mis- werkt. schien de hand in het geruchtmakende spel hebben gehad? De verkeerspolitie in een stadje in Oklahoma deed een uitzonderlijke vangst. Zij bekeurden een chauffeur, die in een auto zat, waarvan het stuurwiel geheel in het rond kon worden ge draaid zonder dat dit enige invloed uit oefende op de stand van de voorwielen. Gezien dit stuurloze stuurwiel en het feit. dat in de auto slangen en wilde dieren werden vervoerd, was het op schrift op de wagen „Dodenkuil" wel heel toepasselijk. Behalve voor een be keuring komt de virtuoze chauffeur, die met dit wonderlijke vehikel het zonder ongelukken zo ver had gebracht, ook een erediploma van kunstautorijder toe. Het nieuwste op het gebied van de vliegende schotels is. dat een piloot van de American Airlines thans een type heeft gezien, dat er uitzag als een onder zeeër met lichten. Hij zag het langs de maan vliegen. Ware dat niet het geval geweest, dan zou men kunnen denken, dat hij een vliegtuig heeft gezien, dat als een onderzeeër in de golven van de 1 oceaan naar de maan is gegaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3