CENTRALE REGELING voor de VERDELING van WOONRUIMTE Radio-wereld conferentie Nederlanders starten goed te Wimbledon Belevenissen van de struisvogel Rasmus Eigenaars zouden het eerste woord krijgen Verpleegsters niet in in Indonesië nood Gedurende acht maanden in Kurhaas Alleen Rinkel uit de baan Dood van Remie gevolg van oude blessure? Stadion in Maastricht? Eenvoudige en leesbare bepalingen gewenst Ver. voor intern, recht achter republiek Zuid-Molukken 1» Geen werkzaamheden voor Apris Overdrijving in de berichtgeving Belangrijkste van na de oorlog Te veel redevoeringen te veel woorden Dagelijks kinder verhaal door Cle O DINSDAG 27 JUNI 1950 PAGINA 4 CRITIEK OP BELEID IN INDONESIË Nederlanders in gevaar Vlaggen voor de Engelse kerk profit;. 1 AtifemÊ i Contract kan verbroken worden Verklaring van Fennema op Intern. Arbeidsconferentie DE HANDEL MET DUITSLAND INBRAAK IN HAAGSE BIOSCOOP Arbeid voor onvolwaardigen Bezoek gemeentebestuur van Parijs Internationale kleermakers tentoonstelling Prins Bernhard voorzitter ere-comité Vierdaagse Ongerustheid over uitblijven van ruimbagage onnodig FAANHOF achtste in Ronde van Zwitserland HOOFDKLASSE K.N.S.B, vin (Van onze Haag-se redactie) Wanneer iemand zou beweren, dat in de wet behoort vastgelegd te zijn een recht op een bepaalde hoeveelheid woonruimte, die afhankelijk is van de grootte der gezinnen en van het door de bewoner uitgeoefende beroep, dan zal er, dunkt ons, wel niemand zijn, die aan de redelijkheid van dit recht zou willen twijfelen. Op het ogenblik komt de woningzoekende nog te veel als een bedelaar bij de ambtelijke instanties, die er toch voor het publiek zijn en het publiek behoren te dienen, omdat ze uit de overheidskas betaald worden. Er bestaat nog te 'veel de mogelijkheid tot het toepassen van vriendjespolitiek. Wordt een dergelijk recht op woongelegenheid in de wet verankerd, weet men dus op welke bepaalde hoeveelheid woonruimte men recht heeft, dan bestaat meteen de mogelijkheid tot controle door de rechter. Bij dit recht op woonruimte zou verder de mogelijkheid moeten bestaan tot differentiatie naar gelang Tie plaatselijke omstandigheden dit zouden vereisen. Het weigeren van een woonvergunning zou in bepaalde omschreven gevallen ook met redenen omkleed moeten zijn en niet gemotiveerd mogen worden met de bekende ambtelijke dooddoeners. Bovenstaande is een van de voorstel len, die de Nederlandse Bond voor Wo ningzoekenden aan de Nederlandse Re gering zou willen doen. In het algemeen gesproken komen zijn andere concrete voorstellen neer op een centrale rege ling met betrekking tot de verdeling van de woonruimte. De wetgeving, zo meent deze bond, die de verdeling van de aan wezige woonruimte op enigerlei wijze beïnvloedt, moet, zoveel doenlijk, in één wet worden samengevat. Het h uur beschermingsbesluit; het huurprijzen- besluit; de premieregeling voor woning splitsing en woningverbetering en de controle op de verdeling van de aan wezige woonruimte door de Overheid de Woonruimtewet 1947 zouden ook inderdaad in één wet ondergebracht kunnen worden. Ideaal zou het natuur lijk zijn, als de Regering de maatrege len, die de nieuwbouw van woningen regelen en stimuleren, aan zou passen aan de maatregelen, die betrekking heb ben op de verdeling van de woonruimte, zodat men op een zo gelijkmatig moge lijke wijze het getal der woninglozen zal kunnen opvangen. De behoefte aan een stelsel van regeringsmaatregelen, die de woningnood op zo efficiënt mo gelijke wijze kunnen bestrijden, klemt Steeds meer. De mazen van deze ene wet, waarin alles zou moeten worden sa mengevat. zullen zo klein mogelijk moeten zijn. De considerans en de daarin op te nemen maatregelen moeten klaar en duidelijk zij»; de wetgever vertrouwt nu, voor de „verfijning" van de wet, op het ge zond verstand van rechter en ad vocatuur. Het rapport van de Com missie Particuliere Woningbouw, die is ingesteld door de Nederland se Katholieke Aannemers- en Pa troonsbond te Amsterdam, geeft er blijk van. dat de Nederlandse Staatsburger en het bedrijfsleven gediend zijn met een eenvoudige, heldere en leesbare regeling, waar in de betrokkene met een eerste oogopslag moet kunnen zien wat hij financieel en ook op ander ge bied van de Staat te verwachten heeft. De ingewikkeldheid van de bestaande regelingen lijkt ingege ven te zijn door de zucht om toch vooral niet te veel te hoeven ge ven. Men zou verder willen voorstellen, dat in die ene wet zou worden vast gelegd een plicht tot het verhuren van overtollige woonruimte en. bij gebreke daarvan, een plicht tot het vorderen van deze woonruimte door de betrok ken gemeente. Een en ander zou zo geformuleerd moeten worden, dat niet de eigenaar van de betreffende wo ning het laatste, maar het eerste woord krijgt. Het principe van verdeling van woonruimte door middel van vrijwillige overeenkomst tussen huiseigenaar en huurder moet bewaard blijven en veel meer op de voorgrond komen, dan dat thans het geval is. In bepaalde geval len zou de gemeente een dergelijke overeenkomst moeten bekrachtigen, met andere woorden: een vergunning moe ten geven. Op het ogenblik is zulk een vergunning niet afdwingbaar. Vervolgens moet de mogelijkheid be- staan om, in bijzondere gevallen, aan vordering te ontkomen door gelden dis ponibel te stellen, waardoor relatief ge lijkwaardige^ woonruimte-vel imen ge bouwd zouden kunnen worden. Een fiscale tegemoetkoming voor hen, die noodgedwongen een te hoog percenta- (Van onze verslaggever) In het gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Den Haag heeft de ge neraal majoor buiten dienst De Fre- mery de landdag geopend, welke werd gehouden onder auspiciën van de N.I.B.E.G.. de Nederlands-Indische Bond van ex-krijgtsgevangenen en geïnter neerden, met medewerking van andere organisaties als de S.V.O., de Samen werkende Vakorganisaties van Over heidspersoneel, de Madjoe, Bond van ge- pensionneerdc onderofficieren van het K.N.I.L. en de Pensioenbond. Deze land dag is, zoals de voorzitter bij de ope ning reeds verklaarde, bedoeld als een dringende poging om openbaarheid te geven aan en verbetering te brengen in de wanhopige toestanden waarin de Nederlanders in Indonesië verkeren, alsmede de toestanden waarin de uit In donesië gerepatrieerde Nederlanders ver keren. De heer W. H. Ligtveld, Indonesisch gedelegeerde van de S.V.O., was de eer ste spreker die het klaaglied begon, dat door de andere spekers, zonder uit zondering, werd voltooid. Hij begon met te verklaren dat de verwachtingen van de souvereiniteitsoverdracht op niets uit gelopen waren. In de afgelopen 5 maan den, zo verklaarde de heer Ligtveld, is in Indonesië alleen een sterk anti-Ne derlandse stemming geboren. Voor de Nederlanders bestaat er woningnood, armoede, ja zelfs daadwerkelijk levens gevaar. De uitlatingen van de regering zijn bepaald optimistisch geweest, aldus de spreker, en bij herhaling in strijd met de werkelijkheid. Het is de hoogste tijd dat het Nederlandse volk bergip bij gebracht wordt van de meer dan ern stige toestanden die heersen aldaar. De heer Th. de Korter vestigde vooral de aandacht op de noodzaak die er bestaat, dat de pensioenen van gerepatrieerde ambtenaren worden gegarandeerd De heer S. Japin oefende zeer scherpe critiek uit op het beleid en de oordeel kunde van minister Götzen. De vergadering werd tenslotte beslo ten met het unaniem aanvaarden van een lange lijst resoluties, die verbetering zullen moeten brengen in de huidige toestand, welke resoluties ter kennis zullen worden gebracht van H.M. de Koningin, de ministers, alsmede de beide kamers der Sta ten-Generaal, ge van hun inkomen aan huur moeten betalen lijkt op zijn minst zeer ge wenst. De revenuen van een zo efficiënt mo gelijke benutting van woningen zouden in principe aan de huiseigenaren moe ten komen. Om dit te bereiken zou er een verbod moeten komen van onder verhuur. waarbij de bonafide pension en kamerverhuurbedrijven uiteraard gehandhaafd zouden kunnen blijven. Verder zou de huiseigenaar een stimu lans moeten hebben om over te gaan tot woningsplitsing. Deze stimulans zou hierin gevonden kunnen worden, dat de kosten van woningsplitsing en verdere kosten van onderhoud in de huur van de gesplitste woning verdisconteerd mogen worden, zó, dat de eigenaar er niet op toe hoeft te leggen. Dit alles zou dus de Nederlandse Bond voor Woningzoekenden aan de regering willen voorstellen. Het zou inderdaad reeds gebeurd zijn, wanneer er geen bepaalde redenen waren geweest, waar door het werk enige tijd werd gestag neerd. Men had n.l. de bedoeling een commissie in het leven te roepen, waar van de kern zou bestaan uit een aantal Kamerleden van uiteenlopende politieke richting. Daaromheen zou een groep van mensen komen, die op sociaal, eco nomisch en fiscaal terrein hun sporen ruimschoots verdiend hebben. De taak van deze commissie zou een adviseren de zijn. De Kamerleden Algera (A.R.), Ritmeester (V.V.D.); Ten Hagen (P.v.d. A.) en v. d. Feltz C.Hhebben reeds lang geleden hun medewerking toege zegd en hun bereidheid te kennen ge geven, om in deze commissie van ad vies zitting te nemen. De K.V.P. heeft ger aan te wijzen. Als reden hiervoor geeft men op, dat de regering reeds de nodige aandacht aan het woningpro bleem besteedt en verder, dat er door middel van de standsorganisaties wel de nodige aandacht aan de woninglozen besteed zal worden. De vertegenwoordiger van de repu bliek Zuid-Molukken heeft de Neder landse vereniging voor internationaal recht verzocht haar oordeel kenbaar te maken betreffende de rechtstoestand der op 24 April uitgeroepen onafhankelijke republiek Zuid-Molukken, met name be treffende de verplichting van de repu bliek der V.S.I. en het Koninkrijk der Nederlanden om deze rechtstoestand te erkennen. Op haar Zaterdag in Rotterdam ge houden vergadering heeft de vereniging als haar mening uitgesproken dat de re publiek Zuid-Molukken het recht had de onafhankelijkheid uit te roepen en ge rechtigd is die onafhankelijkheid tegen over iedereen te handhaven, teneinde haar bevoegdheid krachtens art. 2 der overgangsovereenkomst te verwerkelij ken, om met de V.S.I. en het Koninkrijk der Nederlanden te onderhandelen om trent een speciale verhouding tot die beide staten. De Britse consul-generaal te Amster dam, de heer A. W. Robertson, heeft tijdens een dienst in de Engelse Protes tantse kerk aan het Begijnhof een En gelse vlag en een Schotse vlag onthuld. De consul-generaal heeft deze twee vlag gen aan de kerk geschonken uit erken telijkheid voor de voorrechten, die door het Huis van Oranje en Nederland se dert 1607 aan de Presbyteriaanse kerken van Engeland en Schotland zijn ver leend. Voorts zijn de vlaggen een herin nering aan de hervatting van de Engel se diensten in deze kerk na de bevrij ding. Een groot aantal brandweerlieden moest de strijd aanbinden tegen de enorme brand, die in de Coca-Cola-fabriek te Rockville Centre (N.Y.) was uitgebroken, toen dichtbij gelegen gastanks door het vuur werden bedreigd. Na uren blussings- werkzaamheden werd de brand bedwongen. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Naar aanleiding van berichten uit Nederland, waarin sprake was van een noodtoestand, waarin zich rege ringsverpleegsters in Indonesië zou den bevinden, heeft een redacteur van Aneta zich gewend tot generaai- majoor dr. L. H. Simons, hoofd van de Nederlandse Militair Geneeskun dige Dienst in Indonesië. Het be treft hier een 150-tal verpleegsters van de Militair Geneeskundige Dienst en de Dienst voor Volksgezondheid, die aldus de berichten in Neder land na een verblijf van één a anderhalf jaar in Indonesië op 27 December 1949 aan het Indonesische leger zouden zijn overgegeven en thans afhankelijk zouden zijn van de Apris, die weigert om de kort-ver- band-toelage uit te betalen, terwijl voorts een contract-verbreking on mogelijk zou zijn, daar de Apris de terugreis naar Nederland weigert te betalen, waardoor bedoelde verpleeg sters gedwongen zouden zijn in In donesië te blijven. De feitelijke situatie is aldus dr. Simons dat de bedoelde verpleegsters, in regeringsdienst uitgezonden, krach tens de R.T.C.-overeenkomst na de sou vereiniteitsoverdracht op 27 December 1949, evenals alle burgerfunctionanssen van het voormalige Nederlands-Indische gouvernement, automatisch in V.S.I.- dienst zijn overgegaan. Voor zover bij de Ned. Mil. Geneesk. Dienst tewerk gesteld zouden zij na genoemde datum dus ter beschikking van de Apris-Ge- neeskundige Dienst gekomen moeten zijn. Overleg tussen de Nederlandse en Apris-M.G.D. heeft er echter toe geleid, t >t merengenoemde verpleegsters - hoewel m feite V.S.I.-ambtenaresscn zijnde tot nu toe geheel in Ned. M.G.D.-ver- band zijn blijven doorwerken. Tot op heden heeft dan ook geen enkele Nederlandse M.G.D.-verpleegster werkzaamheden ten behoeve van Apris- militairen en aan het Indonesisch leger overgedragen militaire hospitalen ver richt. Daarop is ook nimmer door de Apris-M.G.D. aangedrongen. Integendeel bestaat bij deze dienst het duidelijke streven, door aantrekking van uitslui tend Indonesisch personeel in eigen be hoefte te voorzien. De afkerigheid van tewerkstelling van uitgezonden Europees personeel naast Indonesische krachten in dezelfde inrichtingen moet niet wor den gezien als uitvloeisel van politiek sentiment, doch als gebaseerd op de practische overweging, dat men moei lijkheden tussen deze beide groepen ver- (Van onze Haagse redactie) Op 25 September zal in Den Haag in het kader van de Union Internationale des Télécommunications de buitengewo ne wereldconferentie worden geopend Conférence Extraordinaire Internatio nale des Radiocommunications waar toe 82 landen ongeveer 420 gedele geerden werden uitgenodigd. De con ferentie, die vermoedelijk 6 a 8 maan den zal duren, zal de belangrijkste ra dio-conferentie worden, die na de oor log gehouden is. De staf der technische en administratieve secretariaten zullen ongeveer 180 man personeel vragen, dat voor een deel speciaal voor deze gele genheid in Nederland wordt gerecruteerd en voor een deel door de delegaties wordt meegebracht. Het hele „Kurhauscomplex" wordt voor de duur van de conferentie ge- tiuurd. Er zullen speciale voorzieningen worden getroffen om deze conferentie ook gedurende de wintermaanden een behoorlijke omgeving te verschaffen. Zo zuilen o.a. verschillende zalen van verwarming voorzien worden. De Rijks gebouwendienst zal een en ander in or de maken. De gedelegeerden zullen in ongeveer 27 hotels in Den Haag en Scheveningen ondergebracht worden. De conferentie zal zich voornamelijk bezighouden met de indeling van dat deel van het radio-spectrum, dat voor het commerciële radio-verkeer tele graaf en telefoon is bestemd en ver- der met het opstellen van een frequen tie-schema voor de radio-omroep in de tropische gebieden. De conferentie kreeg n.l. tot opdracht: „Het vervullen van de taak van de speciale internationale con ferentie, zoals voorgenomen in de reso lutie van de Internationale Radio-confe rentie te Atlantic City in 1947 betref fende het samenstellen van een interna tionale frequentielij st en het complete ren van deze lijst ten aanzien van die gedeelten van het radio-spectrum, waarvoor de problemen tot moeilijkhe den hebben aanleiding gegeven en wel ke niet door de Provisional Frequentie Board, die de laatste jaren in Genève werkzaam is geweest, zijn opgelost." In April j.l. heeft de Nederlandse Re gering laten weten, dat zij gaarne de conferentie in Nederland zal ontvangen. Ieder land is op zijn beurt geroepen als ontvangend land op te treden. Deze ont vangst zal echter, mede gezien de eco nomische omstandigheden, waarin ons land verkeert, sober, doch waardig zijn. Tegenover de noodzakelijke uitgaven, die deze uiterst belangrijke conferentie voor ons land met zich mede zal brengen, staat het feit, dat een zo groot aantal gedelegeerden, die lange tijd hier ver blijven, voor ons land een niet onaan zienlijk bedrag aan deviezen zal binnen brengen. Wanneer men de daggeldver goedingen stelt op f 30 a f 40 dan komt men aan enige millioenen aan deviezen. Overigens draagt ook de U.I.T. een groot deel bij in de te maken kosten. Het goede verloop der conferentie is ook hierom nog een belangrijke zaak daar de gedelegeerden on geregelde tij den deel zullen kunnen nemen aan ex cursies, die te hunner informatie en ont spanning worden georganiseerd. Mede hierdoor zal een goed deel „adverti sing" voor ons land verkregen kunnen worden.! wacht in verband met de zeer differen te betaling. (De Europese verpleegsters genieten namelijk een hogere bezoldi ging dan de Indonesische, terwijl haar werkzaamheden ongeveer gelijk zijn). Een en ander heeft er toe geleid, dat ziekeninrichtingen aan de Am-is-M.G.D. de «aar tewerkgestelde Europese ver pleegsters misbaar werden verklaard en dientengevolge konden worden overge plaatst naar hospitalen, die voorlopig nog onder beheer van de Nederlandse M.G.D. bleven. Zo is momenteel het legerhospitaal Djakarta geleidelijk aan 'n verzamelpunt geworden van van elders afkomstige uitgezonden burgerverpleeg krachten. Hoe men tegenover deze groep zal staan, wanneer straks ook dit hospi taal aan de Apris-M.G.D. moet worden overgegeven, staat nog niet vast. In ieder geval is er mee bereikt, dat zij zich bevinden in een groot centrum met sterk Europese inslag, zodat zij geen reden hebben zich in de steek gelaten te gevoelen. Of men van V.S.I.-zijde op het laatste moment tot definitieve mis baarverklaring van de gehele groep overgaat, en dus haar contract opzegt wat door velen wordt gehoopt is een vraag, die voorshands open moet blijven. In dat geval zouden betrokkenen voor zover zjj in kortverband zijn uit gezonden naar evenredigheid in het bezit blijven van de aan haar contract verbonden kort-verband-emolumenten (bonus, k.v.-toelage, terugtocht op kos ten der V.S.I.)hetgeen onder de gege ven omstandigheden voor de mcesten een goede oplossing zou zijn. Dat, gelijk beweerd is, een verpleeg ster harerzijds het contract niet zou kunnen verbreken, is ten enenmale on juist, evenals de uitlating, dat de Apris zou weigeren de terugreis te bekostigen. Een verpleegster' kan wel degelijk te allen tijde haar contract verbreken, waarbij zij echter, als bij iedere een zijdige contractopzegging, door een werknemer, de voordelen, voortvloeiend uit het contract, i.e. de kortverbandtoe- lage en het recht op vrije overtocht, ver liest. Dit is geen dwangmaatregel van de Indonesische overheid, nog minder van de Apris, doch de noodzakelijke conse quentie van de contractformulering, zo als die destijds door de eigen Ned.-In- dische overheid werd vastgesteld. De moeilijkheden, die voor sommige verpleegsters door de sterk gewijzigde verhoudingen in Indonesië zijn ontstaan en die bij het aangaan van het contract niet waren te voorzien, hebben de volle aandacht der betrokken instanties, waar bij in elk afzonderlijk geval naar een zo bevredigend mogelijke oplossing wordt gestreefd. Ook is er sprake van aanrandingen door ongure elementen, waaraan de ver pleegsters zouden blootstaan, van dief stallen, mishandelingen, ja zelfs van moord. Hier is duidelijke overdrijving in het spel. Hoewei in deze jonge staat de rechtszekerheid nog te wensen overlaat en het leven uitermate moeilijk is, kan worden gezegd, dat, voor zover ons be kend, nog nimmer een M.G.D.-verpleeg ster daadwerkelijk door ongure elemen ten werd aangerand. Misschien is één harer op straat wel eens lastig gevallen, maar het gaat toch waarlijk te ver, zo iets als aanranding te betitelen. Mis handelingen zijn het hoofdkwartier van de Militair Geneeskundige Dienst nooit gerapporteerd, noch is ooit een M.G.D.- verpleegster vermoord. Op de Internationale Arbeidsconfe rentie te Genève heeft de Nederlandse afgevaardigde 'A. G. Fennema ver klaard, dat er te veel redevoeringen gehouden worden en te veel woorden worden gebruikt „Ik ben eigenlijk wat bang, dat wij proberen te veel vraagstukken tegelij kertijd aan te snijden en door de bo men het bos niet zien. Ik kom er open lijk voor uit, dat het mij onmogelijk geweest is de rapporten, die meer dan 2000 bladzijden beslaan, te bestuderen, laat staan mij te vergewissen van de standpunten van de Nederlandse orga nisaties dienaangaande. Indien wij eerst eens proberen de productiviteit van onze conferentie te verhogen, zal het gemakkelijker voor ons zijn om tot conclusies te komen to at de producti viteit van de arbeiders betreft en wat een actie tegen werkeloosheid aangaat. Gisteren heeft de heer mr. dr. J. B'loe- mers voor de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland een rede ge houden waarin hij de economische ver houdingen van Nederland t. o. v. Duits land behandelde. De heer Bïoemers bepleitte o.a. een vol ledige herziening van de economische verhoudingen tussen Nederland en Duits land. Door het feit dat tengevolge van de vrijgave van de Duitse invoer uit West- Europa. Nederland een vordering van f 300 millioen op Duitsland kreeg en daar door in een dwangpositie is geraakt het was o.a. genoodzaakt de export van som mige producten voor Duitsland stop te zet ten is nu de hoop gevestigd, dat de Duit sers meer goederen naar Nederland zullen exporteren. Spr. zag slechts één oplossing om het Nederlands monetair evenwicht te hand haven: hét moet zijn export naar Duits land beperken en een grote import van Duitse goederen toelaten. Hiermede is de toestand van voor 1940 teruggekeerd met het verschil dat Nederland thans zwakker staat. Hedennacht werd de nachtportier van het Métropole Theater in Den Haag on aangenaam verrast door een jongeman, die om half twee, ruim een uur na de laatste voorstelling, uit de zaal naar de hal kwam lopen waar de portier met zen stofzuiger bezig was en hem een klap op het hoofd toebracht. Later bleek dat de man, die meteen op de vlucht sloeg, een tweetal juweliersvitrines in het theater had leeggeroofd. De waarde van de ontvreemde juwelen wordt ge schat op f 2500. De politie die met radio- en andere auto's, met honden en veel per soneel binnen een kwartier de tuin van het Vredespaleis, waarin de man gevlucht was, al had omsingeld, is er niet ge laagd de voortvluchtige in te rekenen. De Stichting „Arbeid voor onvolwaar dige arbeidskrachten" is in Amsterdam een fabriek begonnen van plastic ge bruiksvoorwerpen, zoals portefeuilles, étui's, enz. Er werken nazorg- en t.b.c.- patiënten en lichamelijk invaliden onder leiding van een oud-onderofficier, wiens ene arm door een schotwond is verlamd. Er worden normale uurlonen uitbetaald. De productie heeft een zodanig succes dat uitbreiding overwogenwordt. Het gemeentebestuur van Parijs zal op 15 en 16 Juli a.s. een bezoek aan Amsterdam brengen; het gezelschap zal bestaan uit 6 vertegenwoordigers. Aan het hoofd van de delegatie zal staan de voorzitter van de Parijse gemeenteraad, de heer Pierre De Gaulle (Parijs kent n.l. geen burgemeester!) terwijl twee vice-voorzitters eveneens tot de dele gatie zullen behoren. In de vroege ochtend van Maandag 17 Juli zal het gezelschap naar Den Haag vertrekken, vanwaar het in de morgen van 18 Juli wederom naar Parijs terug keert. Limburgs hoofdstad krijgt binnen kort een eigenaardige primeur. Van 12 tot en met 15 Juli wordt daar ge houden de „Eerste internationale Kleermakers Tentoonstelling annex Beurs". Deze expositie wordt gehou den vanwege de technische kleerma kerskring „St. Martinus" in het wel bekende Staargebouw. Een tentoon stelling van deze aard, zo uitgebreid, werd in ons land nog niet gehouden. Er zijn deelnemers uit alle streken des lands en voorts uit België en Engeland. Het handwerk, door de confectie be dreigd, zal eens laten zien waartoe het in staat is. Men zal hier meteen kunnen aanschouwen, wat de herenmode voor 1950 betekent: matiger belijning en voorts bescheidener breedte der panta- lonpijpen. Niet alleen herencostuums worden uitgestald, ook dameskleren, tot bruidsjaponnen toe. En dan op de hier aan verbonden beurs, stoffen, fournitu ren, enz. Om het hoger vakmanschap te prikkelen zijn wedstrijden met een 60- tal prijzen uitgeschreven; een interna tionale jury beslist. Om de tentoonstelling voor het pu bliek, de gewone opdrachtgever, aantrek kelijker te maken, krijgt dit de gelegen heid zelf prijzen toe te kennen en voorts kan iedere 50e bezoekers zelf een prijs, bestaande uit stoffen e.d., winnen. Mr. W. baron Michiels van Kessenich, burge meester van Maastricht, zal de E.I.K.T. openen. LONDEN. 26 Juni. Vandaag zijn de Wimbledonkampioenschappen be gonnen. Het is traditioneel, dat de win naar heren-enkelspel van vorig jaar de eerste partij speelt. Maar aangezien Ted Schroeder, de kampioen van 1949, dit jaar verstek liet gaan, viel de eer thans te beurt aan Dröbny, runner up van 1949. Hij kwam uit tegen de Frans man Grandét, van wie hij met 64, 63, 61 won. Op de rooster van de eerste dag kwamen vier en zestig enkelspelen voor. Van Meegeren had het tegen de hard- slaande Ford verre van gemakkelijk. Meer dan tw.ee uur duurde het tennis- gevecht, dat tenslotte door de Neder lander werd gewonnen dank zij uitste kend verdedigen op momenten dat hij onder zware druk kwam. De Engelsman speelde veelal onbesuisd en verloor veel. punten door te lange drives, die buiten de lijnen terecht kwamen. Van Meegeren maakte het tot zijn tactiek om zonder veel aanval rustig te wach ten tot zijn tegenstander een fout maak te. De vierde set was beslissend. Wel dra stond onze landgenoot met 41 voor. Ford herstelde zich en bracht de stand op 43. Maar toen was het met hem gedaan en Van Meegeren won met 63. In de vijfde set kreeg Van Mee geren vier matchpoints op 53, maar de Engelsman slaagde er in met riskan te drives langs de lijnen nog een spel te winnen. Toen had Van Meegeren de service, waarmee hij het spel, de set en de wedstrijd won. Rinkel kon tegen de kleine maar ra zendsnelle Philippijn Ampon niet op slag komen. Slechts twee sets merk waardig genoeg op Ampon's service bracht hij op zijn naam. Van Swol vond in Italië nummer twee, Canapele, een lastig te overwinnen te genstander. Onze landgenoot kreeg in de derde set op 54 een matchpunt, maar de Italiaan slaagde er in de stand op 4040 te brengen met een prachtige passeerslag langs de lijn. Van Swol ver slapte even en het slot was dat Canapele de set met 75 won. In de vierde set was de Italiaan dui delijk de sterkste van de twee. Van Swol trachtte de partij met enkele snelle diepe drives te forceren, maar de vlugge Canapele bleek moeilijk te passeren en won de set vrij gemakkelijk met 62. In de vijfde en laatste set herstelde Van Swol zich goed. Het physiek van onze landgenoot bleek beter dan dat van zijn Naar aanleiding van de tragische dood van Jan Remie, die niet alleen in de bokswereld een diepe indruk heeft gemaakt, deelde de heer Berg- stroem, voorzitter Technische Com missie van de Ned. Boksbond mede. dat de maatregelen, welke de bond treft, bij het houden van wedstrijden, van dien aard zijn dat de.kans op een fatale afloop tot een minimum gere duceerd is. Alles is er op gericht te voorkomen dat een bokser in de ring verschijnt die hiervoor eigenlijk niet geschikt is. Van daar de medische keuring vóór de wed strijd, en o.m. ook de door de Bond reeds lang toegepaste maatregel dat een bokser na een k.o. voor een duur van minstens zes weken niet in de ring mag verschijnen. In dit verband zij herinnerd aan de wedstrijd welke Jan Remie in het be gin van het jaar te Parijs gebokst heeft tegen de Marokkaan Ben Milhoud. Kort daarna is meegedeeld dat Remie tijdens deze partij zijn heiligbeen (bij het stuitbeen) bezeerd had, dat daar door een bloeding in de wervelkolom was veroorzaakt en dat hij als verloren voor de bokssport moest worden be schouwd. Latere berichten spraken dit tegen. In hoeverre deze vroegere aan doening van de wervelkolom in ver band moet worden gebracht met de dood van de onfortuinlijke bokser, en kele uren na het incasseren van een stoot die niet overmatig hard mocht he ten. zullen de doktoren moeten uitma ken. Naar wij vernemen heeft Z.K.H. Prins Bernhard het voorzitterschap aanvaard van het ere-comité Vierdaagse Af standsmarsen. welke van 25 t/m 28 Juli a.s. te Nijmegen worden gehouden. Naar aanleiding van klachten over vertraging in' de verzending van de ruimbagage van uit Indonesië gerepa trieerde militairen, deelt het directoraat Verkeerswezen van het ministerie van Oorlog mede, dat verzending van de havens Surabaja, Semarang, Padang. Palembang, Makassar e.a. naar Tand jong Priok meestal met andere schepen moet geschieden, hetgeen vertraging meebrengt. Hierbij kan worden opge merkt, dat ondanks de vertraging, ver missingen tot op heden sporadisch zijn voorgekomen. Dientengevolge behoeven de militairen, die in Indonesië ruim bagage voor vervoer naar Nederland hebben aangeboden, zich niet ongerust te maken over het lange uitblijven van deze bagage. tegenstander, die kennelijk vermoeid begon te worden. Van Swol oefende een zware druk uit en tenslotte won hij met 64. Linqk boekte een onbedreigde zege op de Engelsman Mockridge in een partij waarin de Nederlander menig punt scoorde met zijn harde drives. Wilton had tegen de onbekende En gelsman Fawcus vijf sets nodig. Na drie sets had Fawcus een set voorsprong maar hij bleek al zijn energie reeds te hebben verspeeld en zonder veel moeite won Wilton de vierde en vijfde set. De uitslagen van de. eerste dag luiden: Heren-enkelspel, eerste ronde: Sedgman (Austr.) sl. Walton (Gr. Br.) 6—4 7—5 6—4: G. Brown (Austr.) sl. Shafei (Eg.) 61 62 63; Bromwich (Austr.) sl. Murphy (Ierl.) 60 62 62; Van Meegeren (Ned.) sl. Ford (Gr. Br.) 2—6 64 5—7 6—3 6—4: Ampon (Philipp.) slaat Rinkel (Ned.) 6—1 6—1 6—0; Worthington (Austr.) sl. Oekley (Gr. Br.) 75 62 62; Mulloy (Ver. St.) sl. Pallada (Zuid-Sl. 3—6 6—1 6—1 6—1. Bergelin sl. Kemp (Ierland) 62 63 64; Paish (Gr. Br.) sl. Hackett (Ierland) 26 62 6—3 60; Sturgess (Zr. Afrika) sl. Horn (Gr. Br.) 60 62 60; Larsen (Ver St.) sl. Cernik (Egypte) 8—6 7—5 6—2; Tal- bert (Ver. St.) sl. Kitovitz (Gr. Br.) 62 62 64Sidwell (Austr.) sl. Lister (Gr. Br.) 6—2 6—1 6—3. Van Swol (Ned.) sl. Canapele (It.) 6—2 97 57 26 64; Linck (Ned.) sl. Mockrid ge (Gr. Br.) 64 6—1 63; Wilton (Ned.) sl. Fawcus (Gr. Br.) 6—3 2—6 6—3 6—1 6—3: Quist (Austr.) sl. Mitic (Zuid-Slavië) 60 6—2 6—3; Trabert (V. S.) sl. Reeve (Gr. Br 64 64 62; Kovaleski (V. S.) sl. Reeve (Gr. Br.) 6—2 7—5 9—11 6—2. De derde etappe van de Ronde van Zwitserland, LicsstaiGenève (299 km.) is geëindigd in een overwinning voor de Belg Speekaert. De Nederlander Faan- hof werd achtste. De uitslag luidt: 1. Speekaert (Belg.) 7 uur 51 min. 0.2 sec.; 2. Meier (Zwit.) 7.54.36; 3. Kamber (Zwit.) z.t.; 4. Kuhn (Zwit.) z.t.; 5. Hu- ser (Zwit.) z.t.; 6. Brun (Zwit.) 8.00.10; 7. Ronconi (It.) 8.00.45; 8. Faanhof (Ned.) 8.01.04. De zes vluchtelingen Faanhof, Meier, Speekaert, Kohn, Kamber en Huser, die er onmiddellijk na de start tussenuit waren getrokken, vergrootten langza merhand hun voorsprong. Bij Yverdon (175 km.) waren zij niet minder dan 20 min. op het grote peleton uitgelopen. Bij het bestijgen der berghellingen haalde de hoofdgroep echter weer be langrijk in en vooraan slaagde Spee kaert er in zich van zijn concurrenten los te maken. Op de top van de Molien- druz, die meetelt voor de grote berg prijs was de situatie: op kop Speekaert, op 2 min. 52 sec. gevolgd door Meier, Huser, Kuhn en Kamber. en daarna op 3 min. 14 sec. de Nederlander Faanhof. Speekaert behield de leiding tot de fi nish te Genève, waar Faanhof juist werd gepasseerd door de Italiaan Ron coni, die in het laatste deel van de etappe nog een uitlooppoging uit het peleton had ondernomen. In hèt algemeen klassement leidt de Luxemburger Goldschmidt 22.17.25, ge volgd door G. Weilenmann (Zwit.» 22.20.39, Bobet (Fr,), Koblet en Kubler (Zwit.) allen met 22.21,52: Faanhof staat 51e met 22.34.32. B. en W. van Maastricht hebben voor het gemeentebestuur plannen ontvouwd voor de aanleg van een aantal sport terreinen in het Wittevrouwenveld. het Noordoostelijk deel van de stad, waar de uitbreiding der gemeente in de toekomst voornamelijk geprojecteerd is. Het plan omvat niet alleen de aanleg van zes sportvelden, welke geschikt zijn voor diverse terrein-sporten, een openlucht zwembad, kinderspeeltuinen en plant soenen, maar ook de bouw van een stadion. Dit zou dan eerst als voetbal terrein met staantribunes voor 10.000 personen worden ingericht om later zijn definitieve stadionvorm te krijgen. Aan vankelijk was er sprake van. dat het MVV-terrein tot stadion zou worden verbouwd, maar B. en W. achten hun oplossing beter. Het is niet onmogelijk, dat MVV later het Maastrichtse stadion kan bespelen. De indeling van de hoofdklasse van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond voor het seizoen 1950/1951 ziet er als volgt uit: Hoofdklasse A: A.S.C. (Amsterdam), Max Euwe (Amsterdam,Philidor (Leeuwarden), Eindhoven 1 (Eindhoven), Eindhoven 2 (Eindhoven), Utrecht (Utrecht) V.A.S. (Amsterdam), Spangen (Rotterdam). Hoofdklasse BI: V.V.G.A. (Amster dam), Weenink (Amsterdam), B.S.G. (Büssum), Staunton (Groningen), A.P. S.G. (Apeldoorn), De Dom (Utrecht), D.D. 1 (Den Haag), H.I.S.G. (Hilversum). Hoofdklasse B 2: Philips (Eindho ven), Kralingen (Rotterdam), De Pion (Eindhoven), Heerlen (Heerlen), Mid delburg (Middelburg), N.R.S.V. (Rotter dam), D.D. 2 (Den Haag), H. Chr. S.V. (Den Haag). Hoofdklasse C1: Sneek (Sneek), He renveen (Herenveen), Zutphen (Zut- phen), Staunton 2 (Groningen). Unitas (Groningen), Pallas (Deventer), Hengelo (Hengelo). Hoofdklasse C 2: V.V.V. (Alkmaar) Haarlem (Haarlem), H.S.G. (Heemste de), Philidor (Leiden), Het Westen (Amsterdam), Utile Dulci (Amsterdam), De Pion (Amsterdam). Hoofdklasse C3: R.S.C. (Den Haag), D.S.C. (Delft), H. Chr. S.V. 2 (Den Haag), Zeist (Zeist), Utrecht 2 (Utrecht), B.S.G. 2 (BUssum), L.S.G. (Leiden), Monster (Monster). Hoofdklasse C 4: Kralingen 2 (Rotter dam), Het Centrum (Rotterdam), Wilh Steinitz (Rotterdam), Terneuzen (Ter- neuzen), Kerkrade (Kerkrade), Den Bosch (Den Bosch), Max Euwe (Breda). ^-VfyióT, 49. Don Amigo Tyro verwonderde er zich nog altijd over, dat zijn vliegtuig zo zwaar geworden was. Hij keek eens goed aan alle kanten en zag toen Rasmus daar hangen met de stier. „Ik zal proberen ze vlug kwijt te raken", zei hij tegen zich zelf, maar geluk kig zei hij het hard genoeg, dat Rasmus het kon Rasmus en de stier van zelf wel los" En zo gezegd horen. Rasmus was dus op zijn hoede. zo gedaan. De deuren van de stal stonden wijd open, Don Amigo Tyro kreeg beneden een mooie, grote zn zo was het een peulschilletje voor de piloot om boerderij in de gaten en hij dacht: „Ik zal met de 'iaar binnen te vliegen en te zorgen, dat Rasmus los- helicopter dwars door de stal vliegen, dan laten liet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4