WATERSTOFBOM, gevaarlijk wapen in mensenhanden Door Gods schepping bedwongen DE WERELD ROND Queuille gaat regering vormen AMERIKA ZAL ZUID-KOREA MET WAPENS EN UITRUSTING HELPEN natuurkrachten worden losgemaakt Engeland wijkt niet af van koers ten opzichte van plan-Schuman Ontwikkeling van het menselijk denken Hervorming van het kiesstelsel Eden wil deelnemen aan onderhandelingen Het manifest van de Labourpartij Meningsverschil tussen socialisten en andere partijen METROPOLIET JOSIF GEARRESTEERD HEDEN BIJEENKOMST VEILIGHEIDSRAAD DINSDAG 27 JUNI 1950 PAGINA 5 TELEVISIE IN BELGIË RUSSISCHE AKEN Over het zenden van troepen schijnen Verzetsleider in Joegoslavië Evenmin als Donald Duck VRIJGEGEVEN Onderhandelingen over het verkeer te water BRITS-AMERIKAANSE BESPREKINGEN KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK Nog geen vrouwen-kiesrecht in Zwitserland de meningen uiteen te lopen Amerika. 4000 Amerikaanse wisselwach ters te Chicago zijn in staking gegaan, waar door het treinverkeer van Chicago naar de kust van de Stille Oceaan onmogelijk ge maakt wordt. De wisselwr.chrs. die aan gesloten zijn bij de A.F.L., willen een 40-urige werkweek met loon voor 48 uur. Duitsland. Professor Theouor Heuss, president van West-r^uitsland, heeft de feesten ter gelegenheid vu het 1900-jarig bestaan van Keulen Zondag geopend. Mr. F. M. A. Schokking en Gigorgio Andreoli, burgemeester resp. van Den Haag en Ro me, brachten de gelukwensen van hun ste den over. Duitsland. In tegenwoordigheid van vele leden der Hongaarse regering heeft de Oost-Duitse delegatie te Boedapest de Oost-Duits-Hongaarse verdragen voor cul turele wetenschappelijke. technische en commerciële aangelegenheden getekend. Nieuw-Zuid-Wales. Tengevolge van de zware regenval in de afgelopen twee we ken, zijn in het noordelijk deel van Nieuw- Zuid-Wales 10.000 personen dakloos gewor den en vijftien om het leven gekomen. Hon derden vierkante kilometers vruchtbare ak kergrond zijn tot een uitgestrekte binnen zee geworden. Voordat Queuille zijn opdracht ont ving, had hij een langdurig onderhoud met de secretaris-generaal der socialis tische partij Guy Mollet. Na afloop van het onderhoud verklaarde Mollet tegen over de pers dat er nog steeds een ern stig meningsverschil bestond tussen de socialisten en de andere partijen over een aantal kwesties van interne aard. waaronder het gegarandeerde minimum loon voor de arbeiders. Als gevolg daarvan konden de socialisten het pre mierschap niet voor zichzelf verlan gen. Een spoedzitting van de partijen zou, naar hij verder verklaarde, nodig zijn om te bepalen of de socialisten ai dan niet aan een coalitieregering kon den deelnemen. Henri Queuille stond van September 1948 tot October 1949 aan het hoofd van een coalitieregering van radicaal socialisten, socialisten, volksrepublikei nen en gematigd rechtsen. Van alle na oorlogse kabinetten is dit het langst aan »t bewind geweest. Queuille zal overeenstemming moe ten bereiken met de voornaamste centrumpartijen over vier belangrijke kwesties: wijzigingen in de kieswet, ho gere wedden voor het overheidsper soneel, hogere pensioenen voor oud- strijders en het plan-Schuman. De radicaal-socialistische partij heeft na aanvankelijk een hervorming van het kiesstelsel als voorwaarde voor een eventuele deelname aan de regering te hebben gesteld, haar houding dienaan gaande gematigd, waardoor zij het haar leider Queuille gemakkelijker heeft ge maakt snel een nieuwe regering te vor men. Zij heeft zich thans bereid verklaard een regering te steunen, die zich ver plicht tot invoering van een vorm van het districtenstelsel in plaats van even redige vertegenwoordiging. Tot dusver had zij strak de hand gehouden aan haar eis tot terugkeer naar het vooroor logse kiesstelsel, dat een tweede stem ming liet beslissen. Het nieuwe standpunt der radicalen maakt een compromis mogelijk met de M.R.P., die evenredige vertegenwoordi ging voorstaat. De omringende natuur, welke zich in zulke bonte verscheidenheid en bedwelmende schoonheid aan ons openbaart, heeft de mens vanaf het prille begin van zijn bestaan doen speuren naar een eerste oorzaak daarvan, naar Een, die dit alles heeft gemaakt, een Schepper, eerlijk, mach tig en schoon in eindeloze mate. Als een a-prioribeginsel, geheimzinnig ver borgen in de diepten van ons wezenlijk besef, doch voor elkeen duidelijk als een evidente waarheid, voelt de mens, dat de gehele natuur in haar oerbegin en haar opzet logisch, duidelijk en eenduidig zal moeten zijn. Dit beginsel, dat de bewuste of onderbewuste reden is voor het bestaan van de philosophie, de logica en de metaphysica, heeft de mens de eeuwen door verlokt te zoeken naar de elementen, de bouwstenen der natuur, de „steen der wijzen". Hij, die deze steen bezat, was de heerser over de levende en de levenloze stof. Dit zoeken, dat aanvankelijk theologisch werd geleid en de eerste verklaring van het natuurlijke gebeuren zocht in de Schepper en Zijn Almacht en trachtte, zonder gebruik te maken van hét experimentele onderzoek, uit de aprioristi- sche kennis van de Schepper, Zijn schepselen en de natuur, alle natuurver schijnselen op metaphysische wijze te verklaren, zocht in later eeuwen een eigen weg, vocht zich vrij van de scholastieke kluisters en vierde grote mate rialistische triomphen. de natuur en die verantwoordelijk zou den zijn voor de grootse en indrukwek kende verscheidenheid der verschijnse len, imponeerde vele natuuronderzoe kers en de aprioristische waarheid daar van heeft vele eeuwen lang deze man nen geïnspireerd. De negentiende eeuw, de glanseéuw van het klassieke natuur wetenschappelijke onderzoek heeft de waarheid dezer grondgedachte dichter tot materiële werkelijkheid gemaakt, doch aan de twintigste eeuw was het twijfelachtige voorrecht voorbehouden dermate diep in de kennis van de con crete atomen door te dringen, dat nooit vermoede, hiiiveringwekkende energieën ter beschikking kwamen van het mens dom. De enorme pad denstoel van rook, water en vuur tijdens de atoomontploffing te Bikini. Ook ons huidige natuurwetenschappe lijk onderzoek stelt zich steeds van de aanvang af op 't standpunt, dat de natuur Zonder meer bestaat, onderhevig is aan wetten, die eenvoudig en intelligibel moeten zijn en door de mens te eigen bate worden opgespoord, doch erkent de Maker daarvan niet meer expliciet in haar onderzoek. God en de weten schap hebben ieder hun terrein toege wezen gekregen, zodat het begrijpelijk is, dat de moraal, welke toch steeds, ook al blijkt dat niet in het gespecialiseer de detailonderzoek, de basis van onze handelingen zal moeten zijn, voor het wetenschappelijk en technisch onderzoek geen betekenis meer heeft. De gevolgen daarvan resulteren dan ook jn twee vreselijke wereldoorlogen en de huidige oorlogstoebereidselen met dermate ver schrikkelijke, aan Gods natuur ontleen de, krachten wij denken daarbij aan de atoom- en waterstofbom dat alleen een uniforme terugkeer naar de in God wortelende moraal een vrijwel totale vernietiging van alle in eeuwenlange worsteling moeizaam verworven waar den nog kan verhinderen. Hoe heeft zich het menselijk denken ever de natuur, haar opbouw en haar grondslagen in de loop der tijden ge wijzigd? Het scheppingsverhaal geeft ons een indruk over deze denkwijze in de vroegste tijden: om in de aanvanke lijke chaos en duisternis te kunnen werken schiep God de eerste dag het licht en scheidde dit van de duister nis. De chaos kan men zich schema tisch voorstellen als een reusachtige watermassa, waarin de aarde als een koek gedompeld was. Toen hét een maal licht was en God dus kon zien, scheidde Hij de tweede dag de wate ren in twee delen: een deel onder het uitspansel en een deel daarboven. Men stelde zich dus voor dat zich boven de hemelkoepel, opgevat als een half bolvormig dak, een water massa bevond als reservoir, waarin de potentiële regen werd bewaard. De derde dag viste God de aarde op uit de wateren onder het uitspansel en liet haar er bovenop drijven. Het wa ter dreef van "de natte aardkoek af en vormde aldus de rivieren en de stro men. Eerst de vierde dag schiep God de zon, de maan en de sterren, op het uitspansel gemonteerd als versiering en ter veraangenaming van het leven op aarde. Uit deze zeer summiere uit eenzetting blijkt duidelijk hoe simpel de voorstelling van de natuur destijds was. In de Griekse tijd onderstelde men dat het heelal ook nu nog beschouwd als een platte koek met een afgeplatte halve bol als uitspansel erboven was opgebouwd uit vier elementen: aarde, water, lucht en vuur; de beide eerste waren de „zware elementen" die om laag streefden, de beide andere de „lichte elementen", die een opwaartse streefkracht hadden. Hierdoor werd een beweeglijk evenwicht geschapen, dat het toenmalige wereldbeeld enigermate redelijk kon verklaren. Een grote moei lijkheid werd evenwel veroorzaakt door een denkproces, dat bekend staat als de paradox van Parmenides. Uitgaande van het axioma, dat tegenover het zijn de het niet-zijnde staat, redeneert Par menides: verandering is „worden". Iets kan slechts „worden" uit datgene wat is, uit het zijnde, nooit uit datgene wat niet is. Evenwel, uit het zijnde kan het ook niet worden, want dat is er al. „Worden" en dus verandering is uitge sloten: de natuur is star, geboorte en dood, dag en nacht, bloeien en verwel ken, beweging is onmogelijk. Uit dit di lemma moest redding zijn, want de na tuur was beweeglijk. Leueippos be dacht daarom de „a tomoi" de on deelbare deeltjes. Parmenides heeft ge lijk, zegt hij, er kan niets „worden" in de natuur, slechts verandering in de rangschikking en de configuratie der atomen is mogelijk en uit deze configu ratiewijziging is de schijnbare verander lijkheid der natuur te verklaren. Aan deze idee van Leueippos kleefden vele philosophische gebreken, zoals Aristoteles en de Peripateten aantoon den, aoch de eenvoud der conceptie: de onveranderlijke, ondeelbare deeltjes, welke de bouwstenen zouden zijn van Dalton en Arrhenius schiepen de mo leculair- en ionentheorieën, Lorentz „schiep" het electron als materieel transportmiddel voor de electriciteit in het raam van de klassieke Maxwell theorie. Niels Bohr „schiep" tenslotte het atoommodel in 1913. Stormachtig voltrok zich nu de ontwikkeling van de idee van Leueippos. Vele onverklaar baarheden werden verklaarbaar: men was aan de wortel van de natuur. Ook deze wortel vzou ontrukt worden aan de geheimzinnige verborgen plaats, wel ke. God haar in de natuur had gegeven: de levenssappen van de stoffelijke we reld wilde men drinken als het sap van de opengeperste vrucht van de boom der wijsheid. Het sap was zoet en bedwelmend, opwekkend en verte rend in zijn vurigheid. Men dronk gre tig en moreel onnadenkend brak men energieën open, zo geweldig en ontem baar, dat de eerste losbarsting van de ze door Gods schepping bedwongen machten in Hiroshima als een duivelse lach van Satan over de aarde is ge galmd en met een verstikkende greep hen, die de moraal uit de wereld had den gebannen, terugtrok in de bezin ning, dat de mens slechts kan beschik ken over de krachten, welke zijn op gehoopt in de natuur, als dit geschiedt in overeenstemming met het doel van de schepping en de bedoeling van de Schepper. Mendelejeff stelde op het einde van de vorige eeuw een lijst op van elementen, die toen ter tijde bekend en geanalyseerd waren, volgens op klimmend atoomgewicht. Deze tabel, die aanvankelijk slechts bedoeld was als een gewone systematiek, bleek later bij de ontwikkeling van de atoomtheorie ontzaglijke voordelen te bieden. Bohr ontwierp een atoom- model, bestaande uit een positief ge laden kern, waarin de massa van het atoom zetelde en waaromheen nega tief geladen deeltjes electronen bewogen, laten wjj zeggen, in cirkel- banen. ongeveer, zoals de aarde en de andere planeten draaien om de zon. De lezers gelieven dit beeld slechts te laten voor wat het is en zij zouden zich vergissen indien zij meenden, dat dit beeld strookt met de werkelijkheid. In elk geval bewijst dit beeld goede dien sten. Daar het atoom zich naar buiten gedraagt als een neutraal deeltje, zal dus de positieve lading van de kern even groot dienen te zijn als de totale negatieve lading der omringende elee- O tronen. Het een voudigste en het lichtste element nu is waterstof. Het is opgebouwd uit een positieve kern: pro ton genaamd, waar omheen één electron loopt. Dit element heeft een atoomge wicht 1 en het be- Waterstof atoom; de zet de eerste plaats kern bestaat uit 1 jn van pr°!°Mendelejeff. Dit be tekent dan respec tievelijk dat het relatieve gewicht van het proton gelijk is aan 1 en dat er slechts één proton is. Het volgende ele ment in de tabel is helium met atoom- gewicht 4. Dit wil dan zeggen, dat het relatieve gewicht van de kern gelijk is aan 4, en wegens zijn 2e plaats in de tabel, dat er 2 protonen in voorkomen. ©Deze 2 protonen geven slechts een relatief gewicht 2, doch daar dit 4 moet bedragen, moe ten deze dus aange vuld worden met 2 neutrale deeltjes, die gelijke massa hebben als het pro ton. Deze deeltjes neutronen ge- Heliumatoom; de kern bestaat uit 2 protonen en z neu- naamd zijn in tronen; schrijf wijze: Hei 1933 door Chadwick ontdekt en van es sentieel belang voor de opbouw van de kern van een atoom. Om deze kern nu lopen 2 electronen, die naar buiten de lading van de kern neutraliseren. Op deze wijze kunnen wij schematisch de atomen van alle in de natuur voor komende 92 elementen opbouwen uit protonen en neutronen, waarbij dan na tuurlijk de vraag open blijft, waarom de reeks na 92 elementen blijkt op te hou den. Op deze wijze is het ook theore- S N. tisch mogelijk en technisch langs vele verschillende wegen <3Y~j uitvoerbaar geble- I ken, elementen te J maken, die in de natuur niet voorko- S men. Beperken wij ons tot de beide be sproken elementen, waterstof en helium, dan is het mogelijk gebleken de water- Deuteriumatoomde kern is opgebouwd uit 1 proton en 1 neutron; schrijf wijze H2 stofkern nog, te voorzien van een extra neutron, waardoor het „zware water stof" ontstond, genaamd „deuterium", terwijl de kern de naam „deuteron" voert. Alsof dit nog niet genoeg ware, is het voorts nog mogelijk gebleken nog een neutroon aan de kern te verbinden, ©waardoor de water stof nog zwaarder werd, tritium wordt genoemd en de kern de naam „triton" draagt. Het deute rium is zeer stabiel gebleken en komt dan ook in zeer ge ringe hoeveelheden voor in de natuur; de tritonkern is evenwel niet sta biel. Teneinde iets van de metastabili- Tritlumatoom; de kern bestaat uit 1 proton en 2 neu tronen; schrijf wijze: H3 teit te kunnen begrijpen is het noodzake lijk te weten, dat 'n neutron kan over gaan in een proton via een intern proces onder uitzending van een electron, en omgekeerd een proton kan overgaan in een neutron, b.v. onder 0 absorptie van een electron. Het triton nu vertoont neigin; onder uitzending van 'n electron een van zijn neutronen te doen overgaan in een proton, waar door een soort van heliumkern ontstaat, Atoom van het he- die wel stabiel lium-isotoop He3Kan op de een oi de kern bestaat uit andere wijze nog 2 protonen en 1 een neutron hieraan neutron worden toegevoegd dan ontstaat de normale heliumkern met 2 potronen en 2 neutronen. Op deze, schematisch weergegeven wijze blijkt het mogelijk te zijn, door langzame op vulling, waterstof te doen overgaan in helium. In de boven kort beschreven opbouw van de heliumkern is een belangrijk ef fect onbesproken gebleven: de beide pro tonen en neutronen houden elkaar blijk baar vast, zodat één stabiele kern wordt gevormd, ondanks de afstotende electrische krachten der protonen. Deze stabiliteit is een gevolg van bepaalde onderlinge kern krachten, die binnen een zekere actie radius de afstoting overtreffen, doch tevens tot gevolg hebben, dat de binding oezer deeltjes resulteert in een massaverlies, qua- litatief vergelijkbaar met de samenvloeiing van enige waterdruppels, die een opper vlaktevermindering ten gevolge heeft. In derdaad, wanneer men de massa van een heliumkern zeer nauwkeurig opmeet, dan blijkt dat deze niett gelijk is aan 4, doch „slechts" aan 3,97, zodat ongeveer 0,7 pCt. van de totale massa van de heliumkern bij de binding ter beschikking is gekomen en omgezet is in energie. Men zal zeggen, dat dit percentage meevalt en dat de daaruit voortvloeiende energie relatief gering zal zijn. U vergist zich evenwel zeer, want het „massadefect" moet vermenigvuldigd wor den met 10 20 dit wil zeggen: 100 X bü- lioen X billfoen om de overeenkomstige hoeveelheid bindingsenergie te krijgen. Om u een indruk te geven van deze energie, moet u bedenken, dat, indien de bindings energie van 1 cm3 heliumgas in 1 seconde vrij zou komen, dit zou betekenen dat een vermogen van ongeveer 100 millioen P.K. ter beschikking zou komen. Deze formi dabele energieën hebben de hebzucht van de onderzoekers wakker gemaakt. Energie nu is onontbeerlijk voor het menselijk be staan, mits deze met mate en met zorg wordt gedistribueerd; evenwel is diezelfde energie verderfelijk, als men pogingen in het werk stelt, deze in korte tijd en buiten matig, dus in de vorm van een ontploffing, te leveren. Dr. L. H. A. BREMMERS Onder de druk van de gebeurtenissen in Korea heeft de Britse regering zich Maandagavond verdedigd tegen de ge zamenlijke aanval van de conservatieve en liberale oppositie op haar beleid in zake het plan-Schuman. Sir Stafford Cripps, de Kanselier van de Schatkist, zei in zijn antwoord op de rede van de plaatsvervangende conser vatieve fractielefidcr, Sir Anthony Eden, die het tweedaagse debat opende, dat de regering niet geneigd is van haar koers af te wijken. Eden, die verrijkende gevolgen voor de West-Europese verdediging tegen het communisme voorzag, had er bü de regering in een liberaal-conservatieve motie op aangedrongen haar houding te herzien, alsnog aan de conferentie over bet plan-Schuman deel te nemen en zich slechts terug te trekken als het plan onuitvoerbaar zou blijken. Cripps antwoordde, dat Engeland de resultaten van de conferentie moest af wachten alvorens enig initiatief te ne men. De regering diende een tegen-motie in, waarin het initiatief van de Franse regering wordt verwelkomd, doch te vens wordt duidelijk gemaakt, dat En- De Engelse cineast Blanchard maakt in opdracht van de E.C.A.-missie een tocht door de „Marshall-landen", waar hij diverse objecten, met Marshall-gelden gefi nancierd, filmt. Op het ogenblik bevindt Blanchard zich in Nederland. Deze foto uit zijn werk toont het voormalige eiland Urk, van de vuurtoren af genomen. Duidelijk is de dam, en daar achter het nieuwe land, te zien. geland niet kan deelnemen aan de be sprekingen, indien het zich bij voorbaat moet verplichten tot aanvaarding van een supra-nationaal gezagsorgaan voor het beheer van de geïntegreerde Europe se steenkool- en staalindustrie. Cripps zeide goed te kunnen begrijpen, dat de Franse regering niet geneigd was te on derhandelen over de beginselen, die reeds door haar en de Duitse regering waren aanvaard. Als Engeland op de conferentie nog de aanvaardbaarheid van deze beginselen in het geding zou moeten brengen, zou dit mogelijk ver nietigende gevolgen kunnen hebben voor de gewichtige Frans-Duitse over eenkomst. Door Eden herinnerd aan het voorbe houd, dat de Nederlandse regering ten opzichte van deze beginselen had ge maakt, verklaaarde Cripps dat het ab soluut niet zeker was, dat de Franse regering met een dergelijk voorbehoud van Groot-Brittannië genoegen had ge nomen. Cripps zeide tevens te kunnen be grijpen dat de Nederlandse regering enig risico had durven nemen gezien het kleine deel van de Nederlandse eco nomie, waarop het plan-Schuman be trekking heeft. De Britse regering zou echter de grondslag van haar gehele economie op het spel zetten. Ten slotte besprak Cripps het mani fest van de Labourpartij, dat zoveel stof had doen opwaaien. Hij zeide het weinig opzienbarend te achten, dat de partij van mening was, dat integratie van de Europese staathuishouding sicchts op socialistische basis kan ge schieden. Doch dit kan men niet kop pelen aan de houding van de regering, die als altijd, met de feitelijke toestand rekening heeft te houden. En het is een feit, dat de verschillende Europese rege ringen niet hetzelfde economische standpunt delen, zo zeide Cripps. De leider van dc liberale fractie, Da- vies, verklaarde het belang van het plan-Schuman vooral te zien in de bete kenis ervan voor de vrede. Het maakt volgens Davies oorlog onmogelijk en is het waard, dat er een grote prijs voor betaald wordt. De Engelse krantenmagnaat Lord Beaverbrook heeft gisteren verklaard, dat het plan-Schuman in de handen van vijanden, die het Gemenebest trachten te vernietigen, „een uiterst gevaarlijk wapen is." Zijn boodschap die per telegram uit Fredericton (New Brunswick) ontvangen was; werd af gedrukt in de Sunday Express en de Daily Express. Het plan-Schuman, „dat door Frank rijk en Duitsland bekokstoofd is en door de Verenigde Staten werd toe gejuicht, is geboren uit de zucht om de markten van ons Gemenebest te controleren", zo schrijft Beaverbrook. De publicatie van een „volledige sa menvatting" van het plan-Schuman, die Zaterdag aan de zes landen van de Pa- rijse conferentie en aan de Engelse re gering is overhandigd, is tot heden uit gesteld. Volgens een woordvoerder van Jean Monnet, de voornaamste Franse afgevaardigde, vindt dit uitstel zijn oor zaak in het feit, dat de samenvatting van het „werkdocument" nog niet klaar is, en heeft dit niets te maken met de Franse kabinetscrisis De Amerikaanse delegatie bij de V.N. is gisteravond bijeengekomen om te be slissen of een verzoek tot het treffen van sancties moet worden ingediend wanneer de Veiligheidsraad vandaag in verband met de Koreaanse kwestie ver gadert. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, ver klaarde gisteren, dat het uitbreken van de oorlog in Korea en de toestand in het Verre Oosten een zaak „van de ern stigste bezorgdheid" was voor de Ame rikaanse regering. De toestand in Korea kwam in de Senaat ter sprake nadat Acheson en zijn ambtgenoot van defensie Louis Johnson onderworpen waren aan een scherp „verhoor" tijdens een besloten zitting van de senatoriale sub-commis sie voor de toewijzingen. De republikeinse senatoren zijn het er op een fractievergadering over eens geworden, dat de Ver. Staten Zuid- Korea met wapens en uitrusting moeten helpen maar niet zover moeten gaan, dat zij daar in een oorlog betrokken zouden worden. De senatoriale commissie voor de buitenlandse betrekkingen heeft een rapport gepubliceerd waaruit blijkt, dat John Muccio, de Amerikaanse ambas sadeur op Korea, een maand geleden medegedeeld had weinig hoop te heb ben op een geslaagde verdediging van Zuid-Korea indien dc Noordelijke troe pen tot de aanval zouden overgaan. Edward Barrett, de Amerikaanse assistent-onderminister van voorlich ting en leider van het bureau voor propaganda in het. buitenland, ver klaarde gisteren: „Er behoeft niet aan te worden getwijfeld dat met Rus- Na twee dagen van overleg met de politieke leiders heeft de Franse president Vincent Auriol zich gisteren tot de 66-jarige radicaal-socialistische oud-pre mier Henri Queuille gewend met het verzoek een regering te vormen. Auriol heeft, naar van betrouwbare zijde wordt gemeld, tegenover Queuille opgemerkt dat de internationale situatie als gevolg van de gevechten in Korea „verontrus tend" wordt. Queuille zeide in zijn antwoord dat het meningsverschil tussen de middenpartijen te groot was om het premierschap te aanvaarden. Hij verklaarde zich echter bereid een „informatieve opdracht" te aanvaarden, hetgeen wil zeg gen dat hij contact zal opnemen met de partijleiders om de kansen van een nieu we coalitie-regering na te gaan. De Britse autoriteiten hebben giste ren de 76 Russische aken, die in de kanalen van West-Berlijn vastgehouden werden, vrijgegeven. Zij maakten ver der bekend, dat vandaag met de Rus sen onderhandelingen zouden worden gevoerd om het geschil over het ver keer te water tot een oplossing te bren gen. De Russische schuiten, die geladen zijn met in totaal 25.000 ton goederen voor de Sovjet-Unie, werden vrijgege ven door de Britse commandant gene- raal-majoor G. K. Bourne, nadat deze „een vriendschappelijk onderhoud" had gehad met de nieuwe Russische com missaris voor Berlijn Sergei A. Dengin. Bourne zeide, dat mondeling overleg naar zijn mening meer succes had dan hel uitwisselen van lange brieven. In officiële Joegoslavische kringen is het bericht bevestigd dat metropoliet Jo- sif, een der hoogwaardigheidsbekleder» van de Servisch-Orthodoxe Kerk, gear resteerd is in verband met een complot, dat ten doel zou hebben de ex-koning Peter weer op de troon te brengen. De directeur van het departement van Voorlichting deelde mee, dat de metro poliet vastgehouden wordt om onder vraagd te worden in verband met de ar restatie van een agent, die tot een mo narchistische groep behoorde. Verdere bijzonderheden werden niet gegeven. Volgens onofficiële berichten echter, i» metropoliet Josif een van de leiders van een groep in de Servisch-Orthodoxe Kerk, die zich verzet tegen de verkie zing van een door de staat gesteunde candidaat voor de functie van patriarch, de hoogste leider van de kerk. De verkiezing van een nieuwe pa triarch opvolger van overleden pa triarch Gavril Dozic werd in het begin van deze maand voor enige tijd uitgesteld. De rang van patriarch van de Ser visch-Orthodoxe Kerk is te vergelijken met de rang van Paus in de Rooms-Ka- tholieke Kerk, de rang van metropoliet met die van kardinaal. Woensdag zullen Engeland en de Verenigde Staten beginnen met bespre kingen over koloniale vraagstukken, zo is in een officieel communiqué gelijk tijdig te Londen en Washington bekend gemaakt. Volgens een gewoonlijk wel ingelichte bron zou ook de kwestie van Amerikaanse kapitaalsinvestering in de Britse koloniën besproken worden. Tot deze besprekingen is in Mei be sloten gedurende de Brits-Amerikaanse conferentie te Londen, waarop ook het besluit genomen is te trachten het Brit se en Amerikaanse beleid in de Ver enigde Naties te coördineren. Link-s: De 85-jarige mevrouw Assunta Goretti ziet de plechtigheden van de heiligverklaring van haar dochter Ma ria, welke in tegenwoordigheid van 400.000 gelovigen op hot St. Pietersplein te Rome plaats vond. In een gouden en glazen kist is het lichaam van Maria Goretti, die dezer dagen heilig werd verklaard, in de St. Pieter te Rome ter bezichtiging van de gelovigen gesteld. Met het gezicht naar de camera haar broer Mariano Goretti. De republikeinen oefenden critiek uit op de militaire leiding en het de partement van Buitenlandse Zaken, omdat, naar zij zeiden, de inlichtingen diensten in gebreke gebleven waren, de Ver. Staten te waarschuwen, dat de door de Russen opgeleide en uitgeruste troepen van Noord-Korea op het punt stonden een aanval te doen. In een bijeenkomst van het Belgisch ka binet heeft de minister van Verkeer, Se- gers, zijn verslag over het vraagstuk van de televisie in België ingediend, waarbij wordt voorgesteld in België het Nederland se systeem in te voeren. De raad heeft een ministeriële commissie belast met het be studeren van de verschillende aspecten van het vraagstuk en met het uitbrengen van verslag op een volgende vergadering. De Zwitserse volksvertegenwoordiging heeft met 88 tegen 41 stemmen een amen dement op de grondwet van een conserva tieve afgevaardigde verworpen, volgens hetwelk aan vrouwen kiesrecht verleend zou worden. De publieke tribune was ge heel gevuld met vrouwelijke belangstellen den. Twee jaar geleden toonde een referen dum aan dat een aanzienlijke meerderheid tegen het vrouwen-kiesrecht gekant was. (Vervolg van pag. 1) President Truman heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat de V.S. krachtig de pogingen van de Veiligheidsraad, om een einde te maken aan de „ernstige verstoring van de vre de" in Korea, zullen steunen. In de officiële verklaring, die op het Witte Huis werd uitgegeven, verklaart Truman verder: „Onze bezorgdheid over het onwettig optreden van de strijd krachten van Noord-Korea en onze sym pathie en steun voor het volk van Korea in deze toestand, blijkt uit de medewer king van het Amerikaanse personeel in Korea, alsmede uit de stappen, die zijn genomen om de hulp, die krachtens het program voor wederzijdse bijstand wordt verleend, te verhaasten en te vergroten." De verklaring vervolgt: „Degenen, die verantwoordelijk zijn voor deze daad van agressie, moeten beseffen, hoe ernstig de regering van de V.S. dergelijke be dreigingen van de wereldvrede opvat. Het opzettelijk niet in acht nemen van de verplichting om de vrede te bewaren kan niet worden geduld door landen, die het Handvest van de V.N. steunen." sisohe wapens uitgeruste Russische soldaten deelnemen san de aanval op de Zuid-Koreaanse republiek. Noord- Korea kan evenmin deze aanval al leen uitvoeren als Donald Duck aan de boemel kan gaan zonder dat Wait Disney er van op de hoogte is.. Ongetwijfeld is deze laffe aanval voorbereid door en uitgevoerd op aandrang van het Kremlin", zo zei hij. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft gisteren in een radio-interview verklaard, dat de Koreaanse crisis een critiek stadium voor de Verenigde Naties was, daar het prestige van de organisatie op het spel staat. Het beroep van de Veiligheidsraad op beide partijen om het vuren te staken, noemde Lie ondanks de afwezigheid van de Sowjet-Unie, volledig geldig. De commissie der Verenigde Naties voor Korea zegt in een telegram aan Lie, dat de order van de Veiligheids raad tot het staken van het vuren „academisch" is. Zij stelt voor, dat de Veiligheidsraad overweegt Noord- en Zuid-Korea te vra gen accoord te gaan met de benoeming van een neutrale bemiddelaar. De commissie zegt dat er gevaar be staat dat de Noord-Koreaanse troepen „binnen enkele dagen" heel Zuid-Korea onder de voet zullen lopen. Te Washington neemt men aan, dat de Verenigde Staten bereid en in staat zijn troepen naar Korea te zenden als de Veiligheidsraad dit nodig oordeelt. Men wijst er hierbij op, dat de Ame rikaanse delegatie in grote jnate zeg genschap zal hebben over de beslis sing, die de Veiligheidsraad neemt als hij vandaag bijeenkomt. Het Handvest van de Verenigde Naties machtigt de Veiligheidsraad om in geval van agressie een beroep te doen op de betrokken partijen. Indien hieraan geen gevolg wordt gegeven, kan de Veilig heidsraad een beroep doen op de Ver enigde Naties om economische sancties tegen de agressor toe te passen. Ten slotte kan de raad de ledenstaten der Verenigde Naties opdragen „met land-, zee- of luchtstrijdkrachten in actie te komen voor zover dit nodig kan zijn om de internationale vrede en veiligheid te bewaren of te herstellen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5