Amerika laat zijn tanden zien Truman geeft Zuid-Korea te de Amerikaanse steunen Zevende vloot moet aanval op Formosa beletten vloot en luchtmacht opdracht om SITUATIE AAN HET FRONT BIJ SEOEL ZEER ONOVERZICHTELIJK f AANZIENLIJKE VERLAGING SCHOOLGELDEN VEILIGHEIDSRAAD STAAT LEDEN TOE ZUID-KOREA TE HELPEN Vermindering van druk Geen opcenten op personele belasting BELANGRIJKE BELASTJN .Het weer. Tot hoofd en hart AMERIKA NEEMT DE HANDSCHOEN OP Amerikaanse vliegers beschieten aanvallers Rusland zal besluiten als ongeldig beschouwen NIET UITGENODIGD TOCH DEELGENOMEN? WOENSDAG 28 JUNI 1950 74ste JAARGANG No. 24804 HULP AAN PHILIPPIJNEN EN AAN INDO-CHINA WORDT VERSNELD President Truman heefi gisteren in de late namiddag de Amerikaanse luchtmacht en vlooi opdracht gegeven om de Zuid-Koreaanse legers, die weerstand bieden aan de com munistische inval uit hei Noorden, dekking en ondersteu ning te verschaffen. In zijn verklaring zegt de president verder, dat de bezet ting, van hei eiland Formosa voor de Chinese kust onder deze omstandigheden een directe bedreiging zou zijn van de veiligheid in de Pacific en voor de Amerikaanse strijd krachten, die hun wettige en noodzakelijke functies in dat gebied verrichten. Daarom heeft de president opdracht ge geven, dat de Amerikaanse zevende vloot iedere aanval op Formosa moei voorkomen. De president doei een beroep op de regering van Tsjang Kai Sjek, die thans op Formosa het bewind voert, om alle operaties tegen hei Chinese vasteland ie staken. De president heefi verder bevel gegeven, dat de strijdkrach ten op de Philippijnen moeien worden versterkt en dat de militaire hulp aan Indo-China en de Philippijnen moet worden versneld. Senator Scoti Lucas heefi in de Amerikaanse Senaat mede gedeeld, dat er tussen Amerika en andere landen onder handelingen gaande zijn om deze landen ie doen deelne men aan de gewapende hulp aan de Zuid-Koreaanse strijd krachten. De Amerikaanse opperbevelhebber in Japan heeft de alge mene leiding van de operaties op Korea. Reeds is een voor uitgeschoven hoofdkwartier in Zuid-Korea ingericht. Van daag in de vroege ochtenduren kwamen de eerste Ameri kaanse vliegtuigen in actie. Er werden verkenningsvluch ten uitgevoerd, terwijl volgens sommige berichten aanval len werden gedaan op rode panisercolonnes. Amerikaanse vlooteenheden, die zich ten dele in Hongkong bevonden, stomen op naar Korea. Voornaamste Amerikaanse bases Japan in alarmtoestand m (Vervolg op pap. 53 u X X Nieuw stelsel van omzetbelasting Verlaging schoolgelden Geen opcenten pers. belasting Omzetbelasting eenvoudiger Registratierecht lager Rond de R.T.C. Abnormale bedragen uitgegeven Australische bommenwerpers naar Malakka KONINKLIJK BEZOEK AAN FRIESLAND BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boenigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruik Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden meaedelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooote. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zoAder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal Eindelijk is minister Lieftinck met de reeds lang in het uitzicht ge stelde belastingherzieningen voor de draad gekomen. Toen hij indertijd de verhoging van de lasten op de benzine prijs er door wilde drukken, eisten vele Kamerleden, dat hij tegelijkertijd de druk van andere belastingen zou ver minderen; wantrouwend, waren zij van mening, dat anders die belastingverla ging wel eens tot Sint Juttemis zou kunnen worden uitgesteld. Zij hebben toen echter de minister tenslotte toch maar op zijn woord geloofd en thans heeft Z. Excellentie zijn woord gehou den of liever vastgesteld, dat hij in gaande 1 Januari 1951 zijn woord zal gestand doen. Er zijn slechts twee mid delen om het benarde leven van de Nederlandse belastingbetaler draaglij ker te maken, ten eerste bezuiniging op de onkosten van de overheid, ten twee de verlaging van de belastingdruk. Vol gens de minister is op het eerste gebied gedaan, wat er redelijkerwijze gedaan kon worden, maar lang niet iedereen is bereid, dat enkel op zijn woord maar aan te nemen. Op het tweede gebied zijn thans enkele belangrijke maatrege len uit de bus gekomen. Minister Lieftinck zou zichzelf niet zijn, indien hij niet ook een en ander neemt, terwijl hij geeft, maar zijn geven komt de staat in vergelijking met wat hü aanvankelijk van plan was op 60 millioen in totaal te staan, terwijl men slechts kan gissen, hoe groot het bedrag zal blijken te zijn, dat hij met de andere hand weer terug neemt. Het belangrijkste in de nieuwe voor- Stellen wordt gevormd door de verla ging van de inkomsten- en loonbelasting en schoolgelden. Vooral dit laatste is uit het oogpunt van gezinspolitiek van bijzondere betekenis. Tekenend is het, dat in dit verband thans officieel wordt erkend, dat inkomens van f 10.000 tot f 20.000 niet meer als grote, maar als middelgrote inkomens moeten worden beschouwd. Menigeen zal nu wel tot de conclusie moeten komen, hoe matig het met hem zelf gesteld is, indien hij ten minste al niet lang voor zichzelf tot deze conclusie was gekomen. Deze conclusie kan heilzaam werken, want nog steeds is het niet tot iedereen doorgedrongen, dat ons met Marshall-dollars volge pompte land nog steeds een ietwat al te opgeblazen financiële schijngezondheid vertoont. In de in het uitzicht gestelde nieuwe regeling van de personele belasting zul len wel de gevolgen van komende huur verhoging worden gecompenseerd. Zeer toe te juichen is de mogelijkheid, welke geopend wordt om het zuivere prive- gebruik van auto's van het zuiver zake lijke te scheiden, want er wordt heel wat meer benzine en olie verstookt dan zakelijk en gezien de financiële toestand van het land economisch verantwoord is. al moeten wij daar direct aan toe voegen, dat het zuiver zake 1 ijk gebruik van personen-auto's vooral op indirecte wijze nog altijd te zwaar belast is. Het zakelijk gebruik van auto's is in de hui dige tijd dikwijls geen luxe meer, maar een dwingende noodzakelijkheid. We zullen in dit stadium niet verder in détails treden over de thans voorge stelde herzieningen, waaraan de Kamer nog wel het een en ander zal bijschaven Het is nog geen 1 Januari 1951 en vóór dat het zo ver is, kan er nog heel wat gebeuren, dat roet in het thans opge diende fiscale lekkerbeetje kan gooien. Er zijn twee belangrijke dingen ge beurd met betrekking tot de alar merende strijd op Korea. Ten eer ste heeft Amerika besloten zijn tanden te laten zien en, waar nodig, te. bijten; ten tweede is in de Veiligheidsraad een door Amerika voorgestelde resolu tie aanvaard, welke vérstrekkende ge volgen zal kunnen hebben, doch welks waarde niet mag worden overschat. Er zijn ten aanzien van de feitelijke gevol gen dezer resolutie immers nog te veel vraagpunten dan dat een actie als om schreven in hoofdstuk VII van het Handvest der Verenigde Naties zeker kan worden geacht in een juridisch daaraan beantwoordende vorm. De resolutie, welke inhoudt, dat de internationale vrede en veiligheid ern stig gevaar lopen door het losbranden van de strijd op Korea en dat maatre gelen moeten worden genomen om dit gevaar te bezweren, is weliswaar aan genomen met de vereiste meerderheid van 7 stemmen, maar onder de voor stemmers ontbrak enerzijds het perma nent afwezige Rusland en anderzijds behoorde daar wel toe het nog slechts nominaal bestaande nationalistische China welks afvaardiging met door het demonstratief wegbi.Jv-ende Rusland wordt erkend. Nu eist een besluit ais het onderhavige, dat met een interna tionale althans op last van de Vei ligheidsraad handelende stJ«dmacht zal worden opgetreden, een eensgezin vóór-stemmen door de 5 Permanente leden van de Raad, waartoe ook Rus land behoort. Daar Rusland afwezig was en afwezig zal blijven en, ware het aanwezig geweest, in ieder geval zou hebben tegengestemd, zal nooit kunnen worden gesproken van een ac tie voldoend aan de juridische eisen van het Handvest. Dan maar een actie, welke niet aan die juridische eisen vol doet, doch eindelijk ernst maakt met wat niettemin rechtens behoort tie 2 schiec'on, zo zal men zeggen Dit z g- gende en dit doende stelt men immers het recht der gerechtigheid terecht boven het met ieder recht in strijd zijnde politieke gekuip van een tot imperialistische oorlogvoering aansto kende mogendheid, die haar plaats te midden der zwak doch idealistisch op gezette Verenigde Naties al lang ver- SPDaarmee valt echter het wezenlijke ver schil weg tussen de actie, waartoe Ame- rika's president Truman gisteren man moedig besloot, en die, waarop de Vei ligheidsraad aandringt. Zoals de zaken thans staan zal er in ieder geval steun worden verteend aan de overvallen Zuid-Koreanen, niet tengevolge van een mede door de permanente leden van de Veiligheidsraad unaniem genomen be sluit, doch ondanks het feit, dat Rusland zijn stem niet gaf. En hieruit volgen twee dingen: ten eerste zal die actie, als gezegd, onmogelijk kunnen beantwoor den aan de juridische eisen van het Handvest der Verenigde Naties, ander zijds blijken wij thans beland bij het onvermijdbare punt, waarop men zich niet langer daaraan kan storen ter wille van het hoge goed van de internationale vrede, ter wille waarvan de organisatie der Verenigde Volken indertijd werd opgezet. De geste van Amerika, dat dit heeft ingezien en tevens resoluut wil pogen zijn gezicht in Oost-Azië alsnog te red- Het hoofdkwartier van generaal MacArthur heeft hedenmorgen zijn eerste communiqué over de strijd in Korea gepubliceerd. In het communiqué wordt gezegd, dat Amerikaanse zee- en luchtstrijdkrachten in actie zijn gekomen in het gebied ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, welke de grens vormt tussen Zuid en Noord-Korea. Met vliegtuigen en schepen worden munitie en uitrusting naar Korea overgebracht om de Zuid-Koreaanse troepen te helpen. Een kleine vooruitgeschoven échelon van het hoofdkwartier is op Korea gevestigd. Over de situatie aan het front blijven de berichten nog steeds verward. Vol gens een verklaring van het hoofdkwartier van MacArthur zijn de berichten over de val van Seoel, de Zuidelijke hoofdstad, echter voorbarig geweest. Wel waren Dinsdagochtend enkele tanks der roden in de stad doorgedrongen, doch deze werden later verdreven. De Zuid-Koreaanse regering heeft volgens deze verklaring evenmin als de Amerikaanse ambassade en de Amerikaanse mili taire adviescommissie de stad verlaten. Volgens sommige berichten hebben de Zuidelijke legers de Noordelijke in de richting van de grens teruggedreven en de stad Ujongbu, de belangrijkste sleutelstelling voor Seoel, heroverd. Nader wordt gemeld, dat de Noordelijke troepen gisteravond Iaat opnieuw de buitenwijken van Seoel waren binnengedrongen. De Zuidelijken slaagden er echter nogmaals in de rode tanks te verdrijven tot in het gebied van Uijongbu. De voornaamste Amerikaanse luchtbasis in Japan worden bemand, waarbij voorzorgsmaatregelen als in tijd van oorlog genomen worden. De luchtafweer staat gereed om in actie te komen. Piloten, grondpersoneel en alle officieren staan in alarmtoestand, om aan elke mogelijkheid het hoofd te kunnen bieden. Van officiële zijde wordt vandaag te Londen meegedeeld, dat Engeland Ame rika 10 oorlogsschepen heeft aangeboden voor „hulpdiensten" in verband met ope raties op Korea. Het gebruik van de Britse oorlogs schepen voor humanitair werk in het gebied van Korea zou het werk van de Amerikaanse marine eenheden voor an dere operaties vergemakkelijken. De woordvoerder verklaarde dat En geland voor het ogenblik tracht zijn bijdrage te beperken tot de rol van non combattant. De tekst van president Truman's ver klaring inzake Korea luidt als volgt: „Op Korea zijn de regeringstroepen, die bewapend waren om grcnsoverval- len te voorkomen en de binnenlandse veiligheid te bewaren, aangevallen door de binnendringende troepen van Noord- Korea. De Veiligheidsraad van de Ver. Naties heeft een beroep gedaan op de binnendringende troepen om de vijan delijkheden te staken en zich op de 38ste breedtegraad terug te trekken. Dit hebben zij niet gedaan., maar de aan val integendeel verhaast. De Veilig heidsraad heeft een beroep gedaan op alle leden van de Ver. Naties om de Ver. Naties alle hulp te bieden bjj de uitvoering van zijn resolutie. Onder deze omstandigheden heb ik do Amerikaanse lucht- en zeestrijdkrachten opdracht gegeven de Koreaanse rege ringstroepen alle hulp te verlenen. De aanval op Korea maakt het bui ten alle twijfel duidelijk, dat het com munisme niet meer subversieve actie gebruikt om onafhankelijke landen te veroveren, maar thans van gewapende invasie en oorlog gebruik maakt. Het heeft zich niets aangetrokken van de orders van de Veiligheidsraad der Ver. Naties, die uitgegeven zijn tot be houd van de internationale vrede en veiligheid. Onder deze omstandigheden zou de bezetting van Formosa door com munistische troepen een directe bedrei ging vormen van de veiligheid in het gebied van de Stille Oceaan en van de strijdkrachten der Ver. Staten, die in dat gebied hun wettige en noodzakelijke taken ten uitvoer brengen. Dienovereenkomstig heb ik de zeven de vloot opdracht gegeven een aanval op Formosa te beletten. Als gevolg van deze actie doe ik een beroep op de Chinese regering om alle operaties van de zee- en landstrijdkrachten tegen het vasteland te staken. De zevende vloot zal er op toezien, dat dit geschiedt. De den, verdient daarom alle hulde en de steun der ganse vrije wereld. De Ver enigde Staten willen niet op een oorlog aansturen, zij wensen zelfs geen oorlog te riskeren, al zullen zij zelf wel besef fen, dat zij terwille van het behoud der hoogste goederen een hoog spel spe len, dat wereldwijde gevolgen zou kun nen hebben. Het belangrijkste is, dat men thans ondubbelzinnig aan Rusland wil laten zien, dat men niet met zich laat spot ten. Op de jongste uitdaging en kracht proef werd eindelijk het juiste ant woord gegeven. Een antwoord, dat eens komen moest, omdat de uitdagingen zich vermenigvuldigden en in schaam teloosheid toenamen. Amerika wenst ook voor de toekomst geen risico meer te nemen, daarvoor heeft het te veel leergeld betaald. In het licht hiervan dient men de opdracht te zien, gegeven aan de Zevende Vloot, inhoudend dat iedere aanval op Formosa moet wor den verhinderd: eenzelfde voornemen spreekt uit de lastgeving om de mili taire hulp aan de Philippijnen en Zuid- China te bespoedigen. Het einde is nog niet te voorzien, te meer daar een reeds lang bestaande latente crisis in de wereldorganisatie der volken thans openbaar geworden ss in een duidelijk zichtbare breuk. Maar misschien wordt er door het gedwongen spelen van een hoog spel een begin ge maakt met een reële verzekering var, vrede en veiligheid; reëel in die zin, dat een sterke macht zich zal oprichten tegen een onophoudelijk verontrustende agressie. Dit ik voorlopig het enige, dat wij hopen kunnen. vaststelling van de toekomstige status van Formosa moet wachten op het her- stel van de veiligheid in de Stille Oce aan, een vredesverdrag met Japan, of beraadslaging door de Ver. Naties. Verder heb ik opdracht gegeven, de Amerikaanse strijdkrachten op de Phi lippijnen te versterken en de militaire hulpverlening aan de Philippjjnse rege ring te bespoedigen. Tezelfdertijd heb ik een bespoediging gelast van de versterking van militaire hulp aan de strijdkrachten van Frank rijk en de daarmee verbonden staten in Indo-China en de uitzending van een militaire missie, die moet zorgen voor nauwe werkbetrekkingen met die strijd krachten. Ik weet, dat alle leden van de Ver. Naties zorgvuldig de consequenties zul len overwegen van deze laatste agressie in Korea, die in strijd is met het hand vest der Ver. Naties. Een terugkeer van de heerschappij van het geweld in in ternationale aangelegenheden zou ver- Een Zuid-Koreaanse militair, die giste ren bij de gevechten ten Noorden van de hoofdstad Seoel werd gewond, wordt op een brancard van een legerauto ge dragen, waarmee hij uit de frontlinie is vervoerd. Deze foto, een van de eerste van de strijd op Korea, werd driemaal radiografisch overgebracht: van Tokio naar San Francisco, van San Francisco naar New York en tenslotte van New York naar Londen. Militaire zegslieden te Washington schatten de sterkte van de Noord-Ko- reaanse troepen op 95.000 man infanterie en geloven dat die worden gesteund door 40 tot 70 lichte en halfzware tanks Yak-jagers van- Russisch fabrikaat en 1500 vlieger-officieren en -manschappen. Zij geloofden verder, dat zich enkele Russische torpedojagers in het strijd gebied bevinden en dat in Wladiwostok enkele onderzeeërs liggen. Zij wezen er echter op, dat de rest van de Russische Pacific-vloot zeer goed verborgen wordt gehouden. strekkende gevolgen hebben. De Ver Staten zullen de heerschappij van het recht blijven hooghouden. Ik heb ambassadeur Austin als ver tegenwoordiger van de Ver. Staten in de Veiligheidsraad opdracht gegeven over deze maatregelen in de raad ver slag uit te brengen". Truman gaf zijn verklaring uit na een bijeenkomst met zijn militair opperbevel en de hoogste diplomatieke leiders en leiders van het Congress. Met Amerikaans personeel bemande straaljagers en lichte bommenwerpers zjjn begonnen de Noord-Koreaanse troepen te bombarderen en te beschie ten. Verschillende doelen werden aan gevallen met bommen van 225 kilo, ra ketten en machinegeweren. De actie tegen de communisten werd beperkt tot het grondgebied bezuiden de 38ste breedtegraad. Kim Yong Joe, Koreaans gezant in Tokio, heeft medegedeeld, dat de Ame rikaanse luchtmacht Dinsdag om 19.00 uur Koreaanse tijd de aanvallen begon nen is. Kim verklaarde te geloven, dat Amerikaanse marine-eenheden in ook actie zijn. Hierover is bekendmaking geweest. geen officiële PYONGYANG apanse zee NOORD P..OCHOM KONG NOE.NC •TSJOENTSJON .ONGJIN COMMUNISTISCHE TANKCOLONNES DOORGEDRONGEN IN BUITENWIJKEN VLIEGVELD SOEVON G eie zee ZUID KOREA RBLUFPLAA' ZUIDKOREAANSE REG^ MANDSJOE. RUC Noord apansé; ZEE GENOEMD ALS VOLGENDE REG. ZETEL -GELE 2 E E V PELT.Pa De minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer in een Memorie van Antwoord een aantal uiterst belangrijke belastingwijzigingen aangebracht in de thans bij de Kamer aanhangige belastingwetsontwerpen. De voornaamste punten van deze herziening zijn: 1. Een aanzienlijke verlaging van schoolgelden. 2. Een voorstel om het maximum-inkomen te verhogen van f 4000 tot f 5000 heneden hetwelk werknemers kunnen volstaan met de uitsluitende heffing van loonbelasting. 3. Een besluit van de regering om het ontwerp van wet tot heffing van op centen op de personele belasting in te trekken en de aankondiging van een nieu we wet op de personele belasting. 4. Op korte termijn zal naar een nieuwe en eenvoudiger wijze van omzetbe lasting worden gestreefd. 5. Dagbladen en nieuwsbladen zullen worden vrijgesteld van omzetbelasting. 6. Verlaging van registratierecht en zegelrecht. 7. Verminderde opbrengst van totale belastingen met f 60 millioen. De regering komt tot de conclusie, dat zij om budgetaire redenen niet tot een verdere verlaging van de inkomsten- en loonbelasting kan overgaan en evenmin om sociale en economische redenen een verdere verschuiving van directe naar verbruiksbelastingen kan verantwoor den. De regering heeft nagegaan of een verlichting van lasten kan worden be reikt, welke tevens voor wat betreft de opvoeding en intellectuele vorming van de kinderen doeltreffend is. Zij is daar bij tot de conclusie gekomen dat een be langrijke verlaging van de schoolgelden voor alle geledingen van het onderwijs wenselijk is. En wel voor de matige en middel grote inkomens tot op omstreeks de helft van de tegenwoordige bedragen. Voor de gezinnen met een middelgroot inkomen f 10.000 a f 20.000 is met name de verlaging van de schoolgel den voor het voorbereidend hoger en Verwachting tot Donderdagavond: Matige tot krachtige Zuid-Weste lijke wind. Overwegend zwaar be wolkt met plaatselijk enige motregen. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 4.22—21.04. Maan: 21.42—3.02. Met zeven stemmen voor, een tegen en twee onthoudingen heeft de Veilig heidsraad der Verenigde Naties hedennacht het optreden van Noord-Korea be stempeld als een verstoring van de vrede en besloten alle ledenstaten der Ver enigde Naties toe te staan de republiek Zuid-Korea te helpen om de gewapende aanval af te slaan. Tegen stemde Joegoslavië. India en Egypte onthielden zich van stemming. De Sovjet-Unie was niet aanwezig bij de stemming. De gedelegeerden van India en Egypte verklaarden niet aan de stemming te zullen deelnemen wegens het ont breken van instructies van hun regeringen. De raad verwierp vervolgens een Joegoslavisch voorstel tot bemiddeling in de Koreaanse oorlog en tot het uitnodigen van de vertegenwoordiger van de Noord-Koreaanse autoriteiten om voor de raad een uiteenzetting te geven. dienen van de resolutie, dat de Verenig de Naties thans voor „de ernstigste cri sis" in haar bestaan stonden. „De gewapende invasie van Zuid-Ko rea gaat voort", zo zeide hij. „De Noord- Koreaanse autoriteiten hebben zelfs van de gekozen regering van Zuid-Ko rea geëist, dat zij zich zal overgeven. Het is moeilijk zich een voorstelling te vormen van een nog frappanter voor beeld van veronachtzaming der Ver enigde Naties en alle beginselen, die zij vertegenwoordigen. De belangrijkste voorzieningen van het Handvest zijn die, welke de agressie-oorlog buiten de wet stellen. Het zijn juist deze voorzie ningen, die de Noord-Koreaanse auto riteiten hebben geschonden". De zitting van de Veiligheidsraad be gon gistermiddag, kort nadat de leden van de Amerikaanse delegatie van de raad en Trygve Lie hadden aangezeten aan een door de Russische delegatie bij de Verenigde Naties aangeboden lunch ter gelegenheid van het afscheid van de permanente Russische gedelegeerde Jacob Malik, die enkele weken met va- cantie gaat. Even had men nog gehoopt, dat besprekingen tijdens de lunch er toe zouden leiden, dat de Sovjet-dele gatie haar zetel in de Veiligheidsraad weer zou innemen, doch toen de verga dering geopend werd, bleef de Russi sche zetel leeg. Welingelichte woord voerders zeiden, dat de kwestie-Korea tijdens de lunch niet ter sprake geko men was. Onmiddellijk na de opening van de vergadering diende de Amerikaanse ge delegeerde Warren Austin de Ameri kaanse resolutie in waarin het boven vermelde besluit was vervat. Warren Austin verklaarde bij het in- De Sovjet-Unie zal de besluiten van de Veiligheidsraad niet als geldig er kennen. Gistermorgen werd in Moskou reeds verklaard dat de bijeenkomst van de Veiligheidsraad, die 's avonds zou plaats vinden, geen rechtsgeldige kracht had. Het Sovjet-Russische nieuwsbureau Tass verklaart in een commentaar op de vergadering van de Veiligheidsraad 1 van Zondag over de kwestie Korea, dat deze vergadering geen enkele wettig bindende beslissing kon nemen, daar voor een belangrijke beslissing omtrent welke kwestie ook eenstemmigheid van de permanente leden vereist is in over eenstemming met het Handvest van de V.N. Tass voegt er aan toe, dat de Ame rikaanse vertegenwoordiger uitsluitend was uitgegaan van de bewering, dat de troepen van Noord-Korea Zuid-Korea hadden aangevallen. Ook de regering van Noord-Korea heeft de rechtsgeldigheid van de be sluiten van de Veiligheidsraad ontkend .omdat twee der permanente leden, China en de Sovjet-Unie" niet aanwe zig waren. Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., heeft de commissie der V.N. voor Korea verzocht naar Korea terug te ko ren. Alle 27 leden van de commissie had den met de 300 Amerikanen en andere buitenlanders Korea verlaten en zich met Amerikaanse vliegtuigen naar Ja pan begeven. De militaire stafcommissie van de Verenigde Naties is gisteravond te Lake Success in een spoedzitting bijeengeko men ter bespreking van de implicaties, die zouden ontstaan als de Veiligheids raad sancties tegen Noord-Korea zou aanbevelen. De militaire stafcommissie wordt ook door de Sovjet-Unie geboy cot. Zoais men diamanten vat in goud, zo moet men zijn gedachten in woorden vatten. het middelbaar onderwijs, welke schoolgelden thans een zware last be tekenen, van groot belang. Het ligt in het voornemen van de re gering het verlaagde tarief van de in komsten- en loonbelasting per 1 Januari 1951 te doen ingaan. Uit de toelichting op de nota van wij zigingen op dit belastingontwerp blijkt voorts, dat het inkomen, beneden het welk voor werknemers in de regel met de heffing van loonbelasting wordt vol- staan, wordt verhoogd van f 4.000 tot f 5.000. In verband met de klachten over de grote sprongen in het tarief der loon belasting worden de tariefklassen in de loonbelastingtabel tot bij een inkomen van f 5.010 gehalveerd. Ook de bij het oorspronkelijke ontwerp behorende m- komstenbelastingtabel heeft een wijzi ging ondergaan, welke met de loonbe lasting verband houdt. De regering heeft besloten het ont werp van wet tot heffing van opcenten op de personele belasting naar de grondslag huurwaarde en de bijzon dere bepaling inzake deze grondslag voor wat betreft nieuwe woningen in te trekken. Voor de heffing van personele be lasting op nieuwe woningen zullen voorzieningen worden getroffen in een nieuwe wet op de personele belasting. Aan de aandrang van de Tweede Ka mer om het stelsel van heffing van de omzetbelasting thans reeds te wijzigen door de kleinhandel vrij te stellen is om ingrijpende bezwaren van technische aard niet tegemoet gekomen. Opdat de invoering van een vrijstel ling voor de kleinhandel echter niet naar een al te verre toekomst zal wor den verschoven, heeft de minister van Financiën het voornemen op korte ter mijn te trachten met de regeringen van België en Luxemburg tot een overeen komst te geraken, om bij de unificatie van de omzetbelasting te volgen regelen nader vast te leggen. In Nederland zou dan tot invoering van die regelen kun nen worden overgegaan, ook al zouden in België bezwaren van budgetaire aard een directe in-werking-stelling aldaar verhinderen. Het ligt verder in het voornemen van de regering bij verhoging van de gedis tilleerd-accijns in Beneluxverband gedis tilleerde dranken weder naar het gewo ne tarief over te brengen. De opneming van bier in het tussentarief zal pas in werking treden zodra de bieraccijns >n verband met het met België en Luxem burg gesloten verdrag is verlaagd. Alsnog is voorgesteld dagbladen en nieuwsbladen van omzetbelasting vrij te stellen. Bij de nota van wijzigingen is voor gesteld, het registratierecht wegens plaatsing en volstorting van aandelen in ennootschappen, welker kapitaal in aandelen is verdeeld, respectievelijk te verminderen van 214 pCt. tot op 2 pCt. en van 2 y. pCt. tot op U, pCt., teneinae de verstrekking van het risicodragend kapitaal aan lichamen te bevorderen. Er is door de Kamer verzocht vrijstel ling van zegelrecht te verlenen voor be wijzen van ontvangst van vervoerde goederen (recu's) welke thans aan een zegelrecht van 25 ct. zijn onderworpen. Aan dit verzoek is voldaan. Uit het Voorlopig Verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp tot wij ziging van de begroting Overzeese Ge biedsdelen over 1949 blijkt dat ver schillende leden zich niet kunnen ver enigen met de verhoging van het sub sidie aan de stichting ter bevordering van de culturele samenwerking tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Deze stichting springt, aldus deze leden, op de meest royale wijze met 's lands gelden om. Vele andere leden hebben geen be zwaar tegen verhoging van het subsi die, doch wel hebben zij bedenkingen tegen het feit, dat achteraf is gebleken, dat deze stichting driehonderd duizend gulden meer uitgegeven heeft dan haar is toegestaan. Verschillende leden zouden voorts gaarne vernemen hoeveel personen uit Indonesië door de Nederlandse rege ring tot deelneming aan de RTC zijn uit genodigd, dan wel niet genood, toch daaraan hebben deelgenomen. Gewezen wordt o.a. op abnormale bedragen, be steed aan verblijfs- en representatiekos ten, die, wanneer zij geanalyseerd wor den, bepaaldelijk ridicuul aandoen. De Australische premier heeft mede gedeeld, dat na een vergadering van het kabinet over de oorlog in Korea beslo ten is een eskader zware bommenwer pers naar Malakka te zenden. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen eind September een officieel be zoek brengen aan de provincie Fries land. De Amerikaanse minister van Oorlog, Louis Johnson (links), zijn onder-minister Steve Early en de chef staf van het leger, Lawton Collins (rechts) in gesprek voor de conferentie met president Truman, waar besloten werd hulp te verlenen aan de legers van Zuid-Korea. (Radiografisch overgebrachte foto).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1