werd te klein Indeling nieuwe competitie Geslaagd wielerfestijn op Delftlaan St. Antoniusziekenhuis te IJmuiden YOUNG VIC nam bezit van openluchttheater Amusementscentrum met semi permanent karakter BLIKSEMAFLEIDERS Melkbrood van Franken! Brieven van lezers Duizenden Haarlemmers zagen spectaculaire strijd van amateurs en nieuwelingen AGENDA Noodzakelijke verbouwing en uitbreiding vordert snel Regisseur Devine eet in hemdsmouwen knappende broodjes Belangrijk voorstel van B en W met 7 tegen 5 stemmen aangenomen Commissieleden benoemd L HERINGA WUTHRICH SLOT DEFECT? Conflict Jeurgens-Min. van Oorlog WOENSDAG 28 JUNI 1950 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Softball en handbal vroegen de aandacht Geen boksen in de Sportweek Toch attractief programma JACOBUS VAN LOOY, 'N ECHTE HAARLEMMER Carillonbespeling FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand Softball aan de Kleverlaan p SPAARNDAM Concert H Zandvoortse raad geeft commentaar JAARLIJKS UITSTAPJE OUDEN VAN DAGEN ZIEKENTRIDUUM TE BLOEMENDAAL Nieuwe vleugel Geen nieuwe looneis, nu WASSERIJ DUYN „DE SLEUTELSPECIALIST" Prima gebakken. Kostelijk van smaak. Maakt iedere broodmaaltijd tot een feest! GRATIS DEMONSTRATIE BROSENS Haarlemmer voor Centrale Raad van Beroep Beëdiging als advocaat WAAR ZIJN DE TROEPEN- SCHEPEN? Dr. J. H. van Royen Beurs van Amsterdam Een der meest spectaculaire nummers van de Haarlemse Sportweek is immer het wielerfestijn geweest, dat gehouden wordt op het parcours aan de Delftlaan. En de wielerwedstrijd van gisteravond heeft op deze regel geen uitzondering gemaakt. Duizenden Haarlemmers heb ben van een prachtig geslaagde wieler wedstrijd genoten, terwijl voorts softball en handbal de aandacht vroegen. Inderdaad was de wielerwedstrijd het meest spectaculaire nummer van de Dinsdagavond. Een race voor nieuwe lingen en een strijd voor amteurs. voor welke laatste race de meest be rende Nederlandse amateurs hadden in geschreven. De strijd tussen de nieuwe lingen, welke over 20 ronden ging, had jen interessant verloop. De renners ble ven vrijwel bij elkaar, maar 5 ronden voor het einde wisten P. van Dijk, H. ■iuitwaard, H. Kramer en C. Bakker een voorsprong te nemen, welke zij tot aan le finish wisten te behouden en in deze volgorde vlogen zij over de eindstreep. Dp 200 m. volgde het gehele peleton. De strijd tussen de amateurs was bui- :engewoon spannend. Niet minder dan 14 renners verschenen aan de start en mmiddellijk werd een hoog tempo in gezet. Vooral de Haarlemmer Adri Voorting bracht het nodige leven in ie brouwerij en sleepte heel wat pre mies in de wacht. Renners die een of meer ronden achterstand kregen, (de race ging over 30 ronden) werden uit de strijd genomen en het feit dat van de f4 gestarte renners er slechts 17 de fi nish bereikten, bewees duidelijk dat er in een enorm tempo werd gereden. Voorting, die ondertussen zijn voor sprong had moeten prijsgeven, deed Volgens het officiële programma van de Sportweek zouden er morgenavond in het Concertgebouw o.a. bokswedstrijden worden gehouden. In verband met bet overlijden van de bokser Jan Remie zijn deze nu afgelast. Daarvoor in de plaats heeft men nu een ander programma gesteld, dat toch bijzonder attractief belooft te worden. Het boksen wordt vervangen door wor stelen en in het lichtgewicht zullen H. Stolhs (kampioen* 1950) en E. de Jong (2e prijswinnaar) tegen elkaar uitkomen, fn het middengewicht zijn het de kam pioenen van 1950 en 1949, resp. J. Stik- voort en G. Nagel, die de strijd zullen aanbinden. Enkele Judo-demonstraties zullen het programma completeren. De leden van de vereniging „Haer- lem" waren gisteravond in „Het Huis van Looy" bijeengekomen, om te luiste ren naar een lezing van dr. Spoelder. De genoeglijke lezingen van deze po pulaire Haarlemmer zijn eigenlijk niet te. Kwalificeren met het prozaïsche woord „lezing". Ook gisteravond geleek dr. Spoelder meer een gemoedelijke huisva der, die voorlas uit een dik boek met schone prenten, dan op een formeel redenaar. Hij sprak over Jacobus van Looy en Haarlem", en in de Iood van het ver haal bleek wel. dat de verteller zowel aan de persoon als de stad zeer ver knocht was. Men beweert wel eens zo sprak d- Spoelder dat Haarlemmers def tig, stijf en nors zijn. Als deze eigen schappen werkelijk kenmerkend zijn voor de Haarlemmers, dan heb ben hun voorouders deze verkregen in de 18e eeuw. De lagere standen probeer den toen de hogere in alles na te boot sen. Deze wedijver tussen de verschil lende standen woekerde nog onvermin derd voort, toen Van Loov in de Zoete- straat geboren werd. In zijn trilogie „Jaapje, Jaap, Jacob" is duidelijk te be merken, dat de schilder hevig verbit terd was over deze wantoestanden. Ja renlang zeulde hij van de ene werk plaats naar de andere en bij iedere nieuwe baan nam de knorrigheid van zijn superieuren toe Als schrijver ont brak Van Loov een milde kijk op de loop der dingen en bijna overal sche mert een wrange verbittering door. Dr. Sooelder was er evenwel van over tuigd, dat Van Looy altijd een Haar lemmer was geweest in hart en nieren. Het heeft geen betoog, dat de leden vet de vereniging „Haerlem" deze conclusie zeer op priis stellen. Onze. stadsbeiaardier Reindert Hee- ring zal Donderdagavond van acht tot negen uur de volgende melodieën op het carillon spelen: Preludium, v. d. Gheijn; Die aller- soetste Jesus: Pierlala: Meiplanting, drie oude Nederlandse liederen; Chacone. Handel; Klokke Roeland, Destoop; Het liedje van de smid. Andelhof; De vro lijke jongen, Kallenbach; Andante grazi oso. Mozart; Suite Louis XV. Clément: a. Les Presentations, b. La Pompadour, c. L'élégante et le vieux marquis, d. Scène d'ensemble; De oude speeldoos, De Man; 's Avonds in de mane, Vermeu len; Verborgene liefde. M'n zoet lief, Brandts Buys; Panis Angelicus, Franck; Improvisatie over: „Zie ons ootmoedig tot U naad'ren", Neumark. De rechtbank te Haarlem heeft op Dins dag 27 Juni 1950 failliet verklaard: Wilhelmus Maria Rooyers Jr., vertegen woordiger te Heemstede. Rechter-Commis- saris: mr. C. W. de Visser. Curator: mr. J. W. Rutgers te Haarlem. Andreas Johannes Jacobus Schreuder, koopman te Zaandam. Reehter-Commissa- ris: mr. C. W. de Visser. Curator: mr. W. Boers te Over veen. Wegens het verbindend worden der eni ge uitdelingslijsten zijn geëindigd de fail lissementen van: F. H. J. de Klerk, aannemer te Haarlem- merliede. Rechter-Commissaris: mr. N. Ree ling Brouwer. Curator: mr. Silvain Groen te Haarlem. J. A. Nieuwstraten, timmerman-aannemer te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. C. G Bijleveld. Curator: mr. A. W. Helle- ma Jr., te Haarlem. ONDERTROUWD: T. A. van Excel en H. van den Nouwland; J. M. Tolen en G. Bruijn. GEHUWD: J. P. Oschatz en P. J. van der Valk. GEBOREN: A. C. A. Joosten—Van Dijk z; A. Cozijnsen—Brons z; B. J. M. BeunVan Liemt z; A. SmitKruijs- hoop z; E. O. BruijnBlahyj d; J. I. H. MullerKluck d. OVERLEDEN: A. P. van der Loos, 73 Grote Houtstraat; A. Hoenderdos Kruup, 70 j., Saenredamstraat; P. C. van Hemert, 73 j., Gen. Bothastraat; E. M. M. Glas—Metz, 82 j., Lange Heerenstraat; J. Mol, 81 j.. Kloppersingel; R. H. C. 't Hart. 24 j., Hazepaterslaan; P. Schnei ders, 82 j., M. van Heemskerkstraat. 5 ronden voor het einde wederom een ernstige uitlooppoging, maar de ingezette achtervolging had ook nu weer succes zodat de sprint de strijd moest beslissen. Winnaar werd P. Sievekling uit Am sterdam in 1 uur 38 min. 3 sec., voor P. Duyf Zaandam. L. Kiekens Haar lem, Ed Koeman Krommenie en P. Peters Haarlem. Voorting werd zesde. Bekende rijders als Witteveen, Kleef- stra en Snijders waren uitgevallen. Wethouder Geluk reikte de bloemen aan de winnaar uit die daarop het traditionele ererondje reed, hartelijk toegejuicht door het enthousiaste pu bliek. Nieuwelingen 20 ronden, 45 k.m.: 1. P. van Dijk, Hilversum. 1 uur 2 min. 4 sec.; 2. H. Kuitwaard IJmuiden; 3. H. Kramer, Haarlem; 4. C. Bakker, Half weg, zelfde tijd; op 200 m.: 5. S. de Graaf, Zevenhoven; 6. H. Scheffer, Amsterdam; 7. J. Boellard, Amsterdam; 8. C. Koeman, Amsterdam; 9. W. Rusman, Haarlem; 10. J. Hofland, Beverwijk. Amateurs, 30 ronden, 65 km.: 1. P. Sieveking, Amsterdam, 1 uur 38 min. 3 sec.; 2. P. Duyf. Zaandam; 3. L. Kie kens, Haarlem; 4. Ed. Koeman, Krom menie; 5. P. Peters, Haarlem; 6. A. Voor ting Haarlem; 7. K. Middelbeek, Scha- gen; 8. C. Boersma Haarlem; 9. PI. van Breenen Amsterdam; 10. L. de Booy, Amsterdam, allen zelfde tijd. De steden-softballwedstrijd tussen Haarlem en Amsterdam is een aardige demonstratie geworden. Van een be paalde wedstrijd kon men niet spreken omdat het Amsterdamse negental ver sterkt was met 5 Haarlemse dames. Niettemin werd er aardig gespeeld, waarbij de zgn. Amsterdamse combi natie met 159 winnaar werd. Aan de Van Oosten de Bruynstraat speelde handbal de hoofdrol. De meisjes- ploeg van Concordia en de kampioens- ploeg van de HBSa vlogen elkaar in de haren, waarbij het betere ploegverband van Concordia tenslotte de doorslag gaf. Wel leidde HBSa bij de rust met 21, maar in de tweede helft wist Concordia de achterstand in een 32 voorsprong om te zetten en met deze cijfers te win nen. De herenwedstrijd tussen Rapiditas en de Veteranen van Noord-Holland was een uitstekende partij waarbij de veteranen vooral in de eerste helft flink van leer trokken. Zij hadden dan ook een 64 voorsprong met de pauze, maar na de rust kwam het uithoudings vermogen een woordje meespreken, zo dat Rapiditas de achterstand niet slechts wist weg te werken, maar uiteindelijk zelfs nog met 138 te winnen. De Dinsdagavond mag geslaagd ge noemd worden. BIOSCOPEN: Rembrandt: Maria Goretti (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 p.; Palace: Gentleman-inbreker (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De man op de Éiffeltoren (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: 't Gebeurde op een avond (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Ontsnapt van het duivelseiland (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Smoking guns (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 28 Juni Terrein Haarlem: Atletiekwedstrijden ge organiseerd door H.A.V. Haarlem, 7 uur. Führopschool (Planetenlaan)tafeltennis, 7 uur. Sportfondsenbad Propagandazwemfeest, half 8. Mr. J. Gerritzlaan: Honkbal, half 8. Gebouw KL Houtweg: Badminton, half 8. Donderdag 29 Juni OpenluchttheaterMidsummernightsdream, half 9. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 2 uur. Op alle openbare pleinen turndemon- straties, 7 uur. Zuider Buiten-Spaarne: Roei- en kano- wedstrijden. half 8. Concertgebouw: boksen, half 8. Terrein mr. J. Gerritszlaan: honkbal, 7 uur. Gebouw KI. Houtweg: Tafeltennis, h. 8. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zal het fan farecorps „Crescendo" Donderdagavond van 810 uur een fees'tconcert geven o.l.v. directeur J. de Groot. Zaterdag middag 5 uur wordt een muzikale rondgang gemaakt door het dorp, waar onder zal worden gecollecteerd ten bate van het Prins Bernhard-fonds. De bekende autorijders Maus Gatsonides en Henk Hoogeveen uit Haarlem, die met hun Minor de eerste prijs in de kleine klasse hebben gewonnen, in de 24 uur race te Le Mans, hetgeen nog niet eerder door Nederlandse rijders is gepresteerd, zijn weer in Nederland terug. Aan de grens werden zij door vrienden en bekenden met grote kran sen opgewacht. Foto: De Minor, die in de 24 uur race te Le Mans een gemiddelde van 103.75 km haalde, aan de grens met zijn rijders en verzorgers, v.l.n.r. met kransen: G. Hoogeveen, Maus Gatsonides en Henk Hoogeveen. Arme zieken, die op het ogenblik in het St. Antonius-Ziekenhuis moeten verblijven. Het gebouw dreunt van de hamerslagen. Er wordt gebroken en ge timmerd en het is een feit dat waar is, voor de zieken, speciaal de ernstige zieken, is het een verre van aangenaam gehoor. Maar ja, het moet erger worden wil het beter worden zegt men, al moet er direct bij gezegd worden, dat de werklieden hun uiterste best doen om de patiënten zo min mogelijk last t.e bezorgen. De verbouwing van het St. Antonius- Ziekenhuis in IJmuiden-Oost is in volle gang en verschillende onderdelen van dit object, dat het mogelijk zal maken de capaciteit van het ziekenhuis te brengen van 125 op 155 bedden, zijn reeds klaar. In Januari van dit jaar werd met het werk, dat eigenlijk al voor de oorlog op stapel stond, begonnen. Van de lin kerbinnenplaats werd een stuk af genomen en daar heeft nu de directeur een geriefelijke kamer gekregen, ter wijl ook voor de rector van het huis een behoorlijke kamer kon worden in gericht. Daar bovenop werden twee nieuwe patiëntenkamers gebouwd, ter wijl op de tweede etage enige nieuwe verpleegsterskamers konden worden bijgebouwd. De ziekenkamers op de eerste etage In het kader van de Sportweek werden op de Delftlaan Nationale Wielerwedstrijden gehouden. De start der amateurs. Het was gistermiddag beslist gezellig in het openluchttheater te Bloemendaal, waar de leden van de toneelgroep Young Vic in buitenissige civiele kledij rondliepen en het Engels de voertaal was geworden. De regisseur George De vine zat in een gemakkelijke rietstoel in zijn sporthemd te genieten van het even doorbrekende zonnetje en nam af en toe een hap van een vers kadetje met Hollandse kaas. De acteurs en actrices voelden zich als vacantiegangers, maakten grapjes, die ongetwijfeld de moeite waard waren, maar voor de inheemse aanwezigen met geen mogelijkheid te doorgronden. We spraken bekenden van de vorige zomer en jeugdige nieuwelingen, die maar niet uitgepraat konden raken over dat „lovely open-air theatre". De zes technici van de overkant hadden de in ventaris van de electriciteits-ruimte in de souffleur-ruimte op het grasveld ge zet ais was de grote schoonmaak be gonnen. Maar het toneel was klaar. In één dag had de grasmat een volledige metamorphose ondergaan, terwille van Shakespeare en zijn onsterfelijke Mid- summernightdream. In het consumptie-gebouwtje was nu reeds hoogspanning merkbaar; het is geen kleinigheid om zes avonden ach tereen telkens een paar duizend mensen binnen een kwartier van koffie, limo nade of bier te voorzien. Terwij! de toneelgroep een generale repititie kan houden moet de gérant maar afwach ten of zijn voorbereidingen afdoende zijn geweest. Tussen al deze bedrijvig heid npmen de persbroeders in een cir kel om de heer Devine en de heer v. Geluk plaats om wat nieuws te verne men. Veel kwam er niet uit en overigens vinden wij, dat het spel nu maar eerst moet spelen. Het vorig jaar, vertelde de regisseur, was het alsof onze Young Vic in Bloe mendaal een droom doormaakte. Is het daarom niet heel plezierig nu uitgeno digd te zijn om de grote droom van Shakespeare te vertolken? Het open luchttheater is uitermate geschikt en als het weer dat ook is in uw land is het al even wispelturig als in het onze, zei De Zandvoortse raad vergaderde Dins dagavond onder voorzitterschap van burgemeester van Fenema. By de vast stelling van twee wijzigingen in het uit breidingsplan betoogde de heer Sie gers (KVP) dat men nu wel houten woningen toelaat maar dat men de ei sen van de bouwverordening dan moet verlichten anders komt men niet tot de bouw van houten woningen voor gere duceerde prijs. Een brede discussie ont stond bij het voorstel tot instelling van een studiecommissie voor de wederop bouw. De heer Lindeman (KVP) is er voor dat de mogeiykheden van de wederopbouw onder de ogen worden gezien maar aan de commissie worden verschillende punten ter beoordeling gegeven, die tot de competentie van de raad behoren. Spr. wil het plan Fried- hoff vasthouden, maar de heer Fried- hoff heeft zelf gezegd dat de door hem geprojecteerde gebouwen de eerste 15 jaren niet zullen verryzen. Daarom wil spr. de semi-permanente bouw niet bin den aan het plan-Fricdhoff. Deze zal self-supporting moeten zqn en daarom is spr. tegen het garanderen van geld leningen voor die bouw. Spr. maakt tenslotte enkele opmerkingen over de samenstelling van de commissie. Ir. van Kuijk (PvdA) wil het plan- Friedhoff handhaven als de basis van de wederopbouw. Spreker juicht de instelling van de commissie toe. De semi-permanente bouw wil spr. niet stichten op de belangrijkste punten van het plan-Friedhoff. Spr. vraagt welke invloed de heer Friedhoff in de commissie zal hebben. De heer W e b e r (AZB) zegt dat de middenstand niet kan wachten op de verwezenlijking van het plan-Friedhoff. Spr. wil eerst de raad over de grote plannen laten beslis sen en dan een studie-commissie benoe men. De heer Gosen vertolkte het standpunt van de CH/AR-fractie, welke tegen de instelling van deze commissie is. De strekking van de gebouwen in het plan-Friedhoff acht die fractie onge wenst. Als het een stralende zomerdag is komen de gasten naar het strand en hebben er geen zorg over dat het zo- mercentrum niet is gebouwd. Als de zakenmensen er geen geld in willen ste ken, is dat veelzeggend. Spr. wil de openbare werken uitvoeren en de wo ningbouw, vooral van middenstandswo ningen, stimuleren. De heer T a t e s (VVD) brengt de burgemeester hulde voor zijn initiatief. Het betere publiek blijft uit Zandvoort weg en trekt naar andere badplaatsen. De heer Siegers (KVP) zegt dat de vraag: permanent of semi-perma- nent, van de kosten afhangt. Spr. is voor de instelling van de commissie. Ir. Friedhoff kan door de commissie gehoord worden want tenslotte moet hij toch medewerken aan eventuele wyziging van het w.o.-plan Spr. is er voor, ook een bouwkundige in de commissie op te nemen. Weth. Slagveld (CH) is tegen het voorstel. Men schenkt te weinig aan dacht aan het gebrek aan goed weer en de plannen van de commissie zullen daar ook over struikelen. Bovendien heeft spr. bezwaar dat de commissie aan de gemeente geld kost. De Voorzitter betoogt dat de commissie de raad het nemen van be sluiten gemakkelijker zal maken. Het gemeentebeleid in Zandvoort moet voortdurend vooruit lopen in plannen en gedachten om de badplaats tot ont wikkeling te brengen. De kosten der commissie zullen enkele honderden gul dens bedragen en daarvoor krijgt men een waardevol advies. Men kan deze taak van de commissie niet zien los van het plan-Friedhoff. Het wederopbouw- plan van Zandvoort zal vóór 1 Juli a.s. zijn goedgekeurd door de algemene commissarissen. De exploitatie-mij voor Zandvoort is in oprichting. 90% van alle Zandvoortse Horeca-bedrijven en van de nog gesloopte bedrijven neemt daaraan deel, benevens een tweetal grote brouwerijen. De raad van 's Gra- venhage heeft dezer dagen besloten het herstel van het Grand—Hotel te Sche- veningen financieel te steunen, spr. komt met het voorstel om slechts een studie-commissie in te stellen. Het ongunstig klimaat moet geen be letsel geacht worden voor de bouw van het amusements-centrum. Als men nu niet zeker weet dat het de hele dag mooi weer zal biyven komt men niet naar Zandvoort, omdat men daar byna geen ander amusement vindt dan het strand. Maar als een amusements-cen trum verrust met b.v. een rolschaatsen- baan e.d. zal men zich ook by matig weer te Zandvoort kunnen amuseren. Dezer dagen is een Nederlands architect uit Amerika teruggekeerd met daar op gedane ideeën over moderne badplaats exploitatie. Men moet in Zandvoort din gen stichten die men nergens anders heeft. Bad-Noord byv. heeft het enige strand-zwembassin van Europa. Voor semi-permanente bouw verwijst spr. naar Rotterdam waar heel aantrek- keluke en goed geëxploiteerde tijdelij ke gebouwen zijn opgericht. Het vreem delingenverkeer is Zandvoorts industrie en die moeten we steunen. Als er geen speelgelegenheid komt, zal Zandvoort nooit een luxe badplaats worden. Spr. vraagt zich zelfs af of de grote Neder landse badplaatsen het op de duur wel zullen kunnen houden zonder een goed gereglementeerde speelgelegenheid. Die is altijd nog beter dan de toestand van nu in Den Haag waar het publiek in dertig clandestiene gelegenheden wordt „genept". Later deelde spr. nog mede dat een „roulette" eventueel nooit in bet zomercentrum zal worden toegela ten doch in combinatie met een luxe hotel. Aangaande het Butlin-plan deel de spr. mede dat de oorspronkelijke op zet niet verwezenlijkt zal worden, over een gewijzigde vorm is spr. nog in on derhandeling met de Marshall-instan ties. Na uitvoerige replieken werd het voorstel tenslotte aangenomen met 7 tegen 5 stemmen, die van de AR-CH- fractie en van Alg. Zandv. Belang. De raad benoemde de leden mevr. Mol en de heren Siegers, van der Werff en We ber tot leden der commissie. Hierna in terpelleerde de heer S ij t s m a (PvdA) over de afsluiting van de Burgemeester van Alphenweg voor wandelaars en fietsers. Spr. geeft een historisch over zicht, waaruit blijkt dat het steeds de bedoeling is geweest dat de weg voor een ieder zou worden opengesteld. Spr vraagt wat B en W hebben gedaan te gen deze maatregel van „Touring Zand voort". De Voorzitter wijst er op dat de raad het beheer van deze weg aan de stichting Touring heeft «verge dragen. Het afsluiten is een beheersdaad van het stichtingsbestuur, waartegen B. en W niet kunnen optreden. Het vrij laten van het verkeer op de weg lever de grote gevaren op en daarom besloot het bestuur de weg af te sluiten. An ders had spr. dit gedaan als hoofd der politie. Na een uitvoerige discussie, die tot na middernacht duurde, nam de raad een motie-Gosen aan, waarin B en W werden uitgenodigd met het stich tingsbestuur in overleg te treden over de mogelijkheid om de Burgemeester vap Alphenweg op bepaalde dagen uit sluitend voor wandelaars en fietsers open te stellen. i Devine lacfiend mogen we van ideale omstandigheden spreken. Talrijke acteurs en actrices hebben sinds het vorige bezoek in Bloemen daal een enorme correspondentie met talrijke dorpelingen onderhouden. Er is zelfs een Engels-Nederlandse ver loving uit voortgekomen. Devine vertelde dan, dat zijn gezel schap sinds September j.l. 250 opvoe ringen van het stuk heeft gegeven, maar eerst veertien dagen geleden voor het eerst in de openlucht speelde, in Manchester, waar het succes groot was. De Midzomernachtdroom leent zich bij uitstek voor vertolking buiten, ook al omdat er geen interieurs in voorko men. Zoals wij reeds mededeelden, zal het schemerdonker zijn wanneer de scènes in het bos beginnen. Devine deelde een en ander mede over de verdere plannen van zijn troep, waarna de heer v. Geluk verklapte, dat reeds vijf opvoeringen, op enkele plaat sen na, uitverkocht zijn, terwijl de plaatsen voor de 6e en 7e voor 70% werden besproken. Wie van dit evene ment dus nog wil profiteren moet zich haasten. De voorstellingen zijn ruim kwart over elf afgelopen en de bussen van de NZH zullen bezoekers van buiten Haar lem met spoed naar het station brengen, zodat alle verbindingen gehaald kunnen worden. „In het Noordwesten van het land plaatselijk wat motregen" voor spelde De Bilt gisteravond. Laten we hopen, dat het Bloemendaal niet is; al zal het jeugdig enthousiasme van de acteurs en actrices een eventueel mot regentje wègspeien en de bezoekers een natte jas doen vergeten. Maarhet openluchttheater blijkt onder bijzondere bescherming te staan Gistermiddag kwart over één startten in de Fonteinlaan 69 auto's en een auto bus voor de jaarlijkse tocht van ouden van dagen. In totaal maakten 269 per sonen (de chauffeurs inbegrepen.) deze excursie mede. De oudjes waren uit vijf verschillende inrichtingen afkomstig. Het doel van de reis was ditmaal Schiphol, waar men geruime tijd de ge legenheid had om naar het landen en opstijgen van de vliegtuigen te kijken. Ook werd hier de koffie met gebak ge noten. Om ongeveer kwart over zes waren allen weer in Haarlem teruggekeerd. Behalve dat er twee banden waren ge sprongen is de tocht zonder incidenten verlopen. Nog maar enige dagen en het „zilve ren" Ziekentriduum, in Bloemendaal is begonnen. Reeds zijn de zieken vol ver langen naar de dagen, die komen gaan. U moest eens weten hoe goed het die mensen doet eens in een andere omge ving te zijn en de plechtigheden in de kerk te kunnen meemaken. Voor veel zieken zijn dat „de" dagen van het jaar. Geheel het Triduum is reeds vol geboekt en we moesten zelfs diegenen te leurstellen, die zélf nog naar de kerk kunnen. We hopen, dat we er echt een „feesteiyk" Triduum van kunnen ma ken. Dat zal nog afhangen van de be langstelling en offers van de gezonden. Grote offers vragen we niet, we zijn overtuigd van de moeilijkheid der tij den. Wie de zieken nog eens bedenken wil met enige versnapering, eau-de-cologne, fruit, limonade, koffie e.d., gelieve dit zo mogelijk deze week aan de pastorie te bezorgen. Hartelijk dank aan de goede gevers. We zullen eerstdaags nog een lijstje van gaven publiceren. Kapelaan H. Roosen Pastorie Bloemendaalseweg 70 Bloemendaal Giro 2866U vormen vooral een belangrijke aan winst. Een daarvan is namelijk be doeld als isolatiekamer, zodat ernsti ge zieken, die de drukte van een zaal niet kunnen verdragen, niet langer op de badkamer waar het door de in- en uitlopende zusters, die er hun schorten kwamen brengen of halen, ook verre van rustig was zijn aan gewezen. De rechterbinnenplaats heeft men intact kunnen laten. Alleen zijn er een paar pilaren in komen staan, waarop op de eerste etage een tweetal kamers voor jong emoeders zijn gemaakt met daar boven eveneens enkele kamertjes voor de verpleegsters. De oorspronkelijke kraamzaal aan het einde van de gang op de eerste verdieping kon hierdoor weer worden ingericht als ziekenzaal. Ook voor de pasgeboren babies is er een nieuwigheidje. De kleine babyzaal, waar de hummeltjes nu nog de nacht doorbrengen, wordt verlaten, want vlak bij de verloskamer is een geheel nieu we babyzaal gemaakt, waarin in het midden een groot en handig bad komt met een aangebouwde commode. De gewoonte, dat de babies overdag bij de moeder op de kamer staan, blijft ge handhaafd. zodat de baby-kamer alleen dienst doet om er de kinderen te was sen, terwijl zij er ook 's nachts blijven. Ligt de mpeder eciiter om de een of an dere reden niet op de kraamkamer, maar op een ziekenzaal, dan blijft de baby in zijn eigen belang ook overdag op de baby-kamer. De meest ingrijpende en daardoor ook het meest in het oog lopende verbou wing vindt plaats in de linkervleugel. De mannen zijn daar tydelijk „geëva cueerd", want de plafonds van de zalen komen een klein stukje omlaag, terwijl van de gelegenheid wordt geprofiteerd om de lichtpunten, die voor de zieken zeer ongunstig waren geplaatst, te ver anderen. Boven op deze vleugel was aanvan kelijk een dakterras, maar daarvan 's al niets meer terug te vinden. Er is een reeks geheel nieuwe zalen gebouwd, die nog wel niet klaar zijn, maar waar aan toch al duidelijk is te zien, hoe het worden zal. Hier komt de grootste uit breiding van de capaciteit van het huis tot uiting. En omdat er reeds verschillende zus ters waren, die door een tekort aan cel len in het klooster her en der door het ziekenhuis waren verstrooid, heeft men boven deze vdeugel een geheel nieuwe kloostergang bijgebouwd, zodat binnen kort alle zusters weer in eigen „huis" kunnen slapen. Een tweede voordeel hiervan is, dat in andere delen van het gebouw weer vertrekken vrijkomen, die daar slechts node konden worden ge mist. Teruggaande naar de begane grond, moeten wij nog even een bezoek bren gen aan de andere vleugel van het ge bouw, waar onder meer de röntgen- kamer is gelegen. Tot nu toe was het zo, dat men, om van deze kamer naar de donkere kamer te komen, een flink stuk over de gang moest lopen. Dit was voor de betrokkenen niet alleen tijd verlies, maar bovendien werkte het tel kens overgaan van donker in licht en omgekeerd zeer nadelig op de mensen, die hier moeten werken. Al deze bezwaren worden nu onder vangen door naast de röntgenkamer de donkere kamer te maken. Beide ver trekken worden door een lichtsluis met elkaar verbonden, zodat het er niet al leen economischer, maar ook geriefelij ker werken wordt. Verder komt in dit gedeelte van het gebouw ook nog een nieuwe patiëntenkamer. Tenslotte moet nog vermeld wor den, dat ook aan de voorzijde van het gebouw, aan weerskanten van de hoofdingang, ingrijpende wijzigingen plaats vonden. Aan de ene kant werd het Zusterhuis uitgebreid met een ge riefelijke refter, terwijl het ver pleegstershuis aan de overzijde wordt vergroot, zodat deze belangrijke groep evenals de kloosterzusters meer in eigen huis bijeen gebracht kan wor den. Wanneer menghel gehele complex van verbouwings- en uitbreidingswerkzaam heden overziet, dan komt men tot de conclusie, dat alle hoeken en gaatjes meer en beter benut gaan worden. Het grote doel hierbij is de capaciteit uit te breiden, maar gelukkig wil dit niet zeg" gen, dat na voltooiing van het werk, dat men in September klaar hoopt te krijgen, alle mogelijkheden zyn uitge put. Mocht het in de toekomst noodzake lijk blijken opnieuw tot uitbreiding over te gaan omdat met het toenemen der bevolking de capaciteit opnieuw on voldoende zou worden, dan zijn hier voor nog voldoende mogelijkheden. De gemcentc Velsen en IJmuiden-Oost in het bijzonder kunnen op dit punt vol ledig gerust zyn. Met belangstelling heb ik het artikel ge lezen, onder bovenstaand opschrift, in uw blad van Vrijdag 23 Juni, ingezonden door de heer J. G. v. Kessel, voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Detailhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit. De heer v. Kessel deelt daarin mede, dat door de ar beiders, het weekloon wat meer met overleg moest worden besteed. En ik geef direct toe, dat er inderdaad gezinnen zijn, waar dat ook werkelijk moest geschieden. Er zijn mensen di^ maar raak doen en tot over de oren in de schuld zitten, maar het gaat toch niet aan om dan daarvoor een algemene lijn op te stellen. Onderget. heeft een gezin bestaande uit 6 personen, is van beroep hovenier en heeft een inkomen van f 43.per week. Daarvan kunnen heus geen bokkespron- gen gemaakt worden en ik ben niet in staat de kinderen eens heerlijk op aardbeien of kersen te tracteren. Als ik veel sla ineens tot mijn beschikking heb, denk ik er niet over dure bloemkool te gaan kopen: dan eet ik iedere dag sla. Ik weet wel dat we er met nieuwe loon eisen niet komen, en dat we met elkander de handen ineen moeten slaan, om de hui dige crisis weer te boven te komen, maar dan moet de heer Van Kessel niet zeggen, dat het nog zuiniger kan, want dat is dan niet juist. Wij arbeiders moeten ons nog veel ontzeggen, willen we tenminste uit de schuld blijven, en ons best doen, om de kinderen nog netjes voor de dag te laten komen. Gelukkig, dat er nog kinderbijslag be staat, anders wisten we helemaal niet, hoe onze kinderen te kunnen kleden. Ik hoop, dat de heer Van Kessel door dit schrijven tot een beter inzicht komt. H. v. d. B Heemstede. (Sterk ingekort van redactiewege). NASCHRIFT Wij verleenden plaatsruimte aan boven staande cri de coeur van een arbeider, om dat het inderdaad niet aangaat te beweren, dat iedere arbeider zijn inkomen niet verstandig besteedt. Maar dit heeft de heer Van Kessel o.i. ook helemaal niet beweerd. Hij heeft slechts gesteld, dat blijkens be paalde gegevens zulk een verkeerde beste ding nog wel eens voorkomt en het is hier op, dat hij de aandacht heeft willen vesti gen. Dat velen wèl met overleg te werk gaan en er dan mede dank zij de kin derbijslag net kunnen komen, wordt weer eens bewezen door het gedrag van de in zender van deze brief. Red. Advertentie 'AÏVISTKKDAiViSEy AART 20 TEL. 11053 Advertentie de ruimste wagen fn zijn klasse. Vraagt Inlichtingen. Ha.rl.m, Smede.tr, 22 7.1 11075 Advertentie HAARLEM Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11492 Advertentie Advertentie IEDERE DONDERDAGMIDDAG op alle soorten NAAIMACHINES in onze zaak GEN. CRONJéSTRAAT 148 Schagchelstraat 40 - Gen. Cronjéstraat 142 Telefoon 18558—12921 Naar „De Sportkroniek" meldt, Is de nieuwe indeling van de a.s. competitie als volgt: Klasse 1 A: HSC, Veloicitas, Be Quick, (Gr.), GVAV, Frisia, Leeuwarden, Zwartemeer, Heerenveen, Sneek, Achil les, Zwolse Boys cn Go Ahead. Klasse 1 B: Enschede, Enschedese Boys, Heracles, Hengelo, NEC, Vitesse, W'ageningen, AGOVV, DOS, *t Gooi, Ajax, DWS. Klasse 1 C: KFC, Blauw Wit, Vole- wyekers, DWV, EDO, RCH, Haarlem, VSV, HBS, ADO, Hermes-DVS, SW. Klasse 1 D: Feüenoord, Sparta, Em ma, Xerxes, BBC, NAC, De Baronie, TSC, NO AD, Willem II, LONGA, BW. Klasse 1 E: Brabantia, Eindhoven, PSV, VW, Helmondia, Sittardse Boys, Maurits, MW, Sp. Emma, Limburgia, Bleyerheide, Chèvremont Dinsdag diende voor de Centrale Raad van Beroep de inmiddels reeds welhaast berucht geworden zaak van de heer A. Jeurgens tegen de uitspraak van het Ambtenarengerecht. Jeurgens heeft tijdens en na de be vrijding als kapitein bij een Engels le geronderdeel in Duitsland gediend en :s vervolgens op verschillende plaatsen in Nederland gedetacheerd en op een al of niet gegronde aanklacht van de P.O.D. geïnterneerd geweest en pro cedeert nu reeds lange tyd over een deel van zijn soldij, dat hij nog van net ministerie van Oorlog te goed zou heb ben. Dit departement eist echter van zijn kant terugbetaling van de door Jeurgens reeds ontvangen sommen, daar Jeurgens indertijd slechts bü „vergis sing" als kapitein zou zijn erkend, doen in feite nooit officieel als zodanig zou zijn aangesteld; althans zou deze aan stelling nooit zijn bekrachtigd, van doen heeft. Wat in ieder geval uit de woorden zo wel van Jeurgens' pleitbezorger mr. P J. Prinsen Geerligs, als van de woord voerder van het departement, de heei A. W. Muiderman, blijkt, is dat in de jaren tijdens en na de bevrijding op het ministerie van Oorlog en enige andere hoge militaire organisaties, zoals het M.G., een grote janboel moet hebben ge heerst en blijkens het zoekraken van stukken tot voor kort hier en daar nog heerste. Daardoor zijn een aantal stuk ken ontstaan, waarop Jeurgens zijn be noeming grondt, doch die door het de partement niet als officiële stukken worden erkend. Uitspraak 11 Juli. Beëdigd werd als advocaat enprocureur bij de rechtbank te Haarlem: mr. H. C. v. d. Woerdt, kantoorhoudende te Heemstede, Heemsteedse Dreef 183. „Empire Brent" (R. Lloyd), pass. 28 Juni Kaap de Gata n. R'dam. „Fairsea" (R. Lloyd), pass. 28 Juni Gibraltar n. R'dam. „Goya" (Nederl.), 3 Juli te Am sterdam verwacht. „General C. H. Muir" (Nederl.), pass. 28 Juni de Maladiven n. A'dam. „General W. C. Langfitt" (Nederl.), pass. 28 Juni Kaap Guardefui n. Am sterdam. „General Harry Taylor" (Nederl.) 1 Juli 12 u. v.m. ,te IJmuiden verw. Passagiersontscheping te Amsterdam 3 uur n.m. By K.B. is dr. J. H. van Royen be noemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de Ver enigde Staten van Amerika. H.M. de Koningin heeft mr. dr. van Maasdijk bevorderd tot commandeur in de Huisorde van Oranje-Nassau. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 38/6 3(4 Nederl. 1848 10054 354 PCt. Neo 1950 100* 3-354 Nederland 1947 95% 9854 3 Ned. 82-84 bel. fao. 99% Inschr. Grtbfc. '46 3 pCt. 97 IJ Ned. Handel Mt). eert. 139% A.K.U. 169 16954 Van Berkels Patent 110 Calve-Delft eert. 128 Van Gelder 18854 Kon. Hoogovens eert 151 Unilever eert 199 19954 Ned. Kabel 257 Philips 225'4 22614 Kon Petroleum 266% 266% Amsterdam" Rubber 11854 119 Holt Amerika U)n 141 Kon. n. stoorab. My. 121 1205» Ned. Scheepv. Unie 12754 Vel H vut. 11954 "9% Dell Mij. eert. 116% 11?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2