LIMBURGS WONDERDOKTER STAAT TERECHT Eric de Noorman - Ve.strijd om <2 DE STILLE MAN Tussen neus en dippen In 1949 42.791 woningen gebouwd Oorlogsverliezen nog niet ingehaald Overpeinzingen Enthousiaste getuigenis van genezenen, maar de wet is onverbiddelijk „Ik begrijp niet dat ik strafbaar ben" Prins Bernhard reikt zilveren anjers uit Herdenking Anjerdag Gewapende actie tegen Darul Islam Vrachtauto rijdt twee jongetjes dood Indonesië zal tweede vredes missie naar Ambon zenden DE BIESBOSCH HEEFT TELEFOON van Snorrebor WOENSDAG 28 JUNI 1950 PAGINA 3 Wegens verdiensten in het vrije culturele leven Als tien jaar geleden Nederlander in Surabaja vermoord Zuster M. Siebers onder scheiden DE RADIO-UITZENDING VAN DE R.V.D. Antwoord, aan Weiter Emigranten naar Australië vertrokken Mevrouw Westerling naar Singapore? A VERSLAG OVER MARSHALL-HULP GEPENSIONNEERDEN ZIJN TELEURGESTELD PRINSESSEN MAKEN SCHOOLREISJE Ir. Neher brengt bezoek aan de dankbare bewoners A door PATRICK PURCELL fWordt vervolgd) Postillon d'Amour Niet voor een kleintje vervaard Ieder z'n dag Koninklijke Vakvereniging Niet zuiver N.-Hollands K.N.V.B.-elftal Van 't Hooft onderhandelt met „Le Havre" (Van onze redacteur) Harry Lemmen, vroeger mijnwerker, thans met de gratie van het Limburgse volk „wonderdokter", stond gisteren in hoger beroep voor de rechtbank van Roermond. Tenlastelegging: Het onbevoegd verlenen van geneeskundige hulp en buiten noodzaak verrichten van medische handelingen. Het Roermondse kan tongerecht had hem op 18 April voor hetzelfde feit veroordeeld tot tweemaal honderd gulden boete of tweemaal tien dagen hechtenis. Maar Harry Lemmen vindt dat hfj geen boete verdiend heeft. „Ik begryp niet dat ik gestraft moet worden", had hjj tegen de kantonrechter gezegd. „Omdat ik zo dom ben een kracht, die ik van Onze Lieve Heer heb gekregen, te gebruiken om Zijn schep selen te genezen?" Voor de rechtbank is dit nogmaals herhaald. De publieke tri bune was helemaal gevuld met patiënten van de „wonderdokter" en vele artsen volgden dit proces met grote aandacht. Want hier werd een wet van 1865, die nu bijna 100 jaar later nog steeds van kracht is, in het geding gebracht en kwam de oude strijd tussen de medische wetenschap en de natuurlijke krachten der zogenaamde „magnetiseurs" ter sprake. de balie verschenen. Dr. H. Stapers, in specteur van de volksgezondheid, wilde toegeven dat Harry Lemmen en de zo genaamde magnetiseurs in staat zijn om sommige mensen die geestelijk oneven wichtig zijn, voor een bepaalde tijd te beïnvloeden. Maar het was beslist on mogelijk dat deze organische ziekten konden genezen, Harry Lemmen vroeg hierop of een bepaald lid van de recht bank, dat door bemiddeling van een dokter bij hem was gekomen, ook gees telijk onevenwichtig was. Zij bevonden zich allen in de zaal! Al die Limburgers, die jaren lang hun lijdensweg waren gegaan langs doktoren en ziekenhuizen. Hun kwalen werden echter ongeneeslijk verklaard. Maar Harry Lemmen wist hen er van af te helpen. Hun vreugde daarover staken zij vooral de getuigen a décharge onder hen niet onder stoelen of banken. Daar was de 70-jarige Louis Habets, die nog maar één been heeft, maar daar op niet kon staan totdat Harry Lemmen hem genas. Harry Cox had acht maai in het ziekenhuis gelegen om zijn rheuma- thiek kwijt te raken. Twee en een half jaar had hij niet meer kunnen lopen en na een behandeling door Lemmen kon hij zelfs weer fietsen. Dirk Smorenberg had ischias en leed ondraaglijke pijnen. „Wat de doktoren in zoveel jaren niet. kc-nden, deed Harry Lemmen in tien minuten. Ik ben er nu al bijna een jaar van af!" En de metselaar Hendrik Spran. gen was ook genezen. Mathijs van Mui ken, die aan epilepsi leed en al zeven jaar bij de dokter kwam, verklaarde: „Vanaf de eerste behandeling door Lem men begon ik weer mens te worden. Als alles zo doorgaat kan ik mijn inva- liditeitsrente wel afzeggen!" En Heinrich Knarren uit Wehr in Selfkant tenslotte leed van zijn veertiende jaar af aan val lende ziekte. Zeven jaar lang liep hij naar de doktoren. Toen hij naar Harry Lemmen was geweest, was hij een stuk beter. De „wonderdokter" had hen geen van allen geld gevraagd. Al deze getui gen legden hun verklaringen af met veel vuur en de president, mr. Fran- cuinet, luisterde aandachtig. Deze zaak ging echter veel dieper, doordat verschillende deskundigen voor (Van onze verslaggever) In het gebouw van de Handelmaat schappij te Amsterdam heeft Z.K.H. Prins Bernhard Dinsdag de zilveren an jer uitgereikt aan Nederlanders, die zich in het vrije culturele leven van Neder land bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt. De eenvoud en de intimiteit van de plechtigheid waren symbolisch voot de bescheidenheid, waarmee het Prins Bernhard Fonds zoveel en zo goed werk verricht. De voorzitter van het Fonds prof. mr. R. P. A. Cleveringa, verwel komde Z.K.H. Prins Bernhard en her dacht Thijs Taconis, uit wiens legaat de zilveren anjers werden bekostigd. Z.K.H. Prins Bernhard beschouwde het uitreiken van de anjers in zekere zin als het markeren van een punt in de loop baan van het P.B.F. met als nieuw facet, de samensmelting met het Koningin Juliana Fonds. De Prins zag in elke zil veren anjer het offer, dat Thijs Taconis voor het vaderland bracht. Hij reikte de anjers uit aan de heren J. H. van Heek, wegens het vele werk, dat hij gedaan heeft voor de natuurbescherming en monumentenzorg, aan de heer P. J. de Kander, die als voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, naar alle delen van de wereld litteratuur naar landgenoten heeft verzonden en daarvoor belangrijk heeft bijgedragen tot de culturele verzor ging van Nederlanders buiten het vader land, en aan de ere-voorzitter van de Tegelse passiespelen de heer A. J. Thijs- sen, die als initiatiefnemer van de Tegel- se passiespelen 600 mensen tot een groot enthousiasme heeft weten te brengen en zich daardoor verdiensten van zeer grote sociaal-culturele waarde heeft verworven. Daar de heer Van de Wiele afwezig was, werd de voor hem bestemde zilveren anjer uitgereikt aan mevrouw van de Wiele-Donker. De heer van de Wiele heeft zich in de Zuid-Oost hoek van Friesland verdienstelijk gemaakt door het organiseren van de jeugd in clubs en soortgelijk sociaal-cultureel werk. Ter gelegenheid van het feit, dat het Donderdag tien jaar geleden Is, dat in 1940 op de verjaardag van prins Bern hard bloemen werden gelegd voor het paleis Noordeinde en felicitatieregisters werden getekend, roepen zjj, die zich toen beijverden deze bloemen te rang schikken de burgerfj op, evenals tien jaar geleden bloemen voor het paleis Noordeinde te leggen en de felicitatie registers te tekenen. Evenals toen zul len tussen kwart voor negen en negen uur de oud-burgemeester van de resi dentie mr. S. J. R. de Monchy en de luitenant-generaal J. 3. G. Baron van Voorst tot Voorst, oud-commandant van het veldleger en tussen half twaalf en twaalf uur, de generaal H. G. Winkel man, oud-opperbevelhebber van land en zeemacht en de It.-generaal H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, oud-chef staf van het algemeen hoofdkwartier zich naar het paleis Noordeinde bege ven om daar hun handtekeningen in de registers te zetten. De Indonesische regering heeft, naar A. P. uit Djakarta meldt, besloten over te gaan tot gewapende actie tegen de Darul Islam, aldus wordt officieel be kend gemaakt. Zondagavond is in Surabaja de Ne derlander MacLennan voor zijn woning vermoord. De echtgenote van het slachtoffer hoorde drie schoten en toen een onderzoek werd ingesteld, werd MacLennan dood naast zijn fiets voor het huis gevonden. Blijkbaar is hier geen sprake van roofmoord. Twee schoten uit een revol ver hebben deel getroffen. De fiets was evenwel nog aanwezig en ook uit de zakken van het slachtoffer was niets verdwenen. Dr. Tenhaeff, docent in de para psychologie aan de Utrechtse Univer siteit, moest verklaren dat hij met een groep medici tot de erkenning was gekomen dat er onder de magnetiseurs mensen zijn die iets presteren wat de aandacht der artsen ten volle waard is. Er zijn gevallen geconstateerd waar bij de magnetiseur Gerard Croiset ook organische ziekten heeft genezen. Met een film werd dit aangetoond en hier uit bleek, dat deze Croiset gevallen van kinderverlamming in hoge mate wist te verbeteren. Dr. Tenhaeff had de indruk gekregen dat Harry Lem men een man is die eerlijk is en naar het goede streeft en wel iets pres teert. De wet van 1865 is ernstig verouderd aldus deze deskundige. Men moet de bona-fidc magnetiseurs in de gelegen heid stellen, desnoods onder controle van een arts, te werken. Het moet mogelijk worden, dat een arts zijn pa tiënten naar een magnetiseur kan sturen Ook Gerard Croiset, voorzitter van de „Vereniging tot Practische Beoefening der para-normale begaafdheden", de N.W.P., door welke vereniging Lemmen is erkend, bepleitte erkenning van de Dona-fide magnetiseurs. De officier van justitie, mr. Pluymae- kers, concludeerde in zijn requisitoir dat de tenlastelegging was bewezen en dat Harry Lemmen uit Maasniel medische handelingen heeft verricht waartoe hij niet bevoegd was. De kantonrechter heeft hem hiervoor veroordeeld en de rechtbank moet dit vonnis bevestigen. Onder de zogenaamde magnetiseurs be vindt zich een leger van kwakzalvers en die moeten afgeschrikt worden, aldus de officier. In zijn pleidooi zeide mr. Van Noppen dat ondanks vele pogingen daartoe de wet van 1865 nog steeds niet gewijzigd is, ofschoon zij hopeloos is verouderd. Deze wet mag men overigens niet zien als een bescherming van de medische stand, maar alleen als bescherming van de volksgezondheid. De medici zijn zelf schuld dat magnetiseurs niet onder con trole kunnen werken door het tucht college, dat dit ten strengste verbiedt. Harry Lemmen zei nog: „Ik kan niet begrijpen dat ik strafbaar ben!" Uitspraak os 4 Juli. Zuster M. F. L. Siebers, voorzitster van de Ned. R. K. Bond van Ziekenver- plegenden, is bij het neerleggen van haar werk in dienst van de Provinciale Federatie „Commissie voor Moeder en Kind" gehuldigd en heeft uit handen van Mgr. J. Batenburg, em-Plebaan te Utrecht, de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" ontvangen. Dezer dagen heeft de Nederlandse Aardolie Maatschappij na een ingespannen arbeid van ongeveer zeven maanden bij haar diepboring in Gramsbergen het sta dium van de productieproef bereikt. Op de diepte van ongeveer 2750 meter moet zich volgens de genomen gesteenteproeven gas bevinden met een druk van 300 atmosfeer. Zeer binnenkort verwacht men definitieve resultaten. Hoog steekt de boortoren te Gramsbergen uit boven de twee 30 kubieke meter metende meettanks. Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Welter (K.N.P.), m ver band met bepaalde uitspraken, welke zouden zijn gedaan in een radio-uitzen ding over Nederland en Indonesië in Unieverband op Vrijdagavond 2 Juni, heeft de minister-president o.a. het vol gende geantwoord: De vraag: Is de regering niet van oor deel, dat deze uitzending met betrek king' tot het zelfbeschikkingsrecht in feite geen voorlichting gaf, maar be strijding van de critiek op het Indone sisch beleid, zoals die onlangs werd uit geoefend in de Tweede Kamer?, wordt ontkennend beantwoord. In deze uitzen ding werd in hoofdzaak een positieve uiteenzetting gegeven van de situatie in Indonesië met betrekking tot het zelf beschikkingsrecht en de door de rege ring geveerde politiek. Aan het slot werd met een enkel woord gewezen op het gevaar van de structieve critiek, waarbij geen andere weg wordt aangegeven. Het debat, on langs in de Tweede Kamer gevoerd, werd daarbij niet ter sprake gebracht. Met de „Oranje Nassau" zijn Dinsdag 210 emigranten naar Australië uit Rot terdam vertrokken. Zij gaan eerst naar Tilbury, Engeland en vandaar met net Engelse „Ranahi" naar Australië. In de Van Ostadestraat te Den Haag zijn Dinsdagmiddag twee jongetjes van vier jaar door een vrachtauto met aan hangwagen overreden en gedood. Beide knaapjes, J. de Zoete en A. P. A. Nep- veu, zijn toen de vrachtauto met aan hangwagen wegreed vermoedelijk op het verbindingsstuk gesprongen en er even later afgevallen. De bestuurder, afkomstig uit Breda, treft blijkens een mededeling van de politie, geen schuld. Indonesië zal binnenkort een tweede vredesmissie naar Ambon sturen om de republiek der Zuid-Molukken, die zich onafhankelijk heeft verklaard, te bewe gen zich bij de federale regering aan te sluiten, zo heeft minister van Volksge zondheid van de V.S.I., Leimena, volgens U.P. medegedeeld. Volgens A. P. heeft Westerling een verzoek bii de Indonesische regering ingediend zijn vrouw toe te staan als getuige op te treden in het tegen hem te voexen proces, dat, zoals bekend, 5 Juli begint. Mevrouw Westerling heeft Indonesië tot dusver niet kunnen verlaten. 115. Na Orl's woorden gaat er een verward gemompel door de zaal. Lauri maakt een geschrokken indruk. Maar hij herstelt zich snel. Dat is woordenspelzegt hij schamper. „Dwaasheid om daaraan veel aandacht te schenken. Bekijk de feiten zoals zij zijn, o Vala. Deze man beloofde mij zijn zoon, indien hij niet slaagde mijn opdracht uit te voeren. Niemand anders dan ikzelf kan dus beslissen of die opdracht naar mijn bevrediging is voltooid!" Weer valt de kleine Dvergars-vorst scherp in. „Dwaasheid! Indien wij dat beginsel aannamen zou er nimmer van recht sprake kunnen zijn! Zo stelt ge uzelve boven de wet, heer Lauri! Misschien zonder het zelf te beseffen, hebt ge hiermede uzelf bloot gegeven. Niemand anders dan gijzelf heeft te beslissen, zegt ge. Maar eerst hebt ge toegestemd in een rechtszitting, die zou uitmaken, wie gelijk heeft. Wat ge met de ene hand geeft, neemt ge met de andere. Niemand anders dan een dubbel hartige kan zoiets beproeven. Laat mij de zaak anders inkleden. Wie stelde de voor waarde dat Eric naar Goudland moest gaan om daar een scheepslading van het kostbare metaal te roven!" „Hij!" Eric wijst naar Lauri. O wijze vrouw!" gaat Orl zacht verder. „Zal degene, die anderen tot roof aanzet zelf voor roof terugdeinzen? Zoals wij weten dat de vogel, die wij eenmaal op de kuikens neer zien duiken, een kiekendief is, zo weten wij immers ook dat degene die eenmaal de grote wet van rechtschapenheid overtreedt, altijd weer tot roof, leugen en bedrog zal terugkeren. Is hier dan nog verder bewijs nodig? Heeft het uitwegen van woorden en details nog zin wanneer wij de levensweg van de beide partijen met elkander vergelijken. O Vala?" Peinzend kijkt de wijze vrouw voor zich uit. „Gij legt de beslissing in mijn handen?" vraagt ze dan. Lauri doet driftig een stap vooruit. „Er is geen beslissing nodig. Het recht is aan mij! Erwin komt mij toe." „En gij, heer Eric?" Vast richt zich de blik van de Noorman op haar. „Ik heb altijd in rechtvaardigheid geloofd," zegt zijn heldere stem. „Steeds heb ik daarvoor gastreden! Laat thans dan ook de rechtvaardigheid beslissenDoet uw uitspraak! Ik zal mij daarbij neerleggen... hoe zij ook mag zijn!" Het zevende verslag' van de Nederlandse Regering aangaande de werking van het Europese Herstel Programma heeft thans het licht gezien en heeft betrekking op het eerste kwartaal van 1950. Ofschoon de inhoud van dit geschrift uiteraard niets spectaculairs bevat, heeft het daarom 'n bijzondere betekenis omdat het E.H.P. twee jaar geleden In Werking trad. Het verslag geeft dan ook enige markante cijfers, welke de economische ontwikkeling van Nederland sindsdien weergeven, ontwikkeling, die immers voor het grootste gedeelte te danken is geweest aan deze hulp. Zo steeg het reële nationale inkomen per hoofd der bevolking in de eerste twee jaren van de Marshall-hulp, dus van 1947 tot 1949, met niet minder dan 17 percent en verleden jaar was het reeds 10 percent hoger dan in 1938. Ex clusief de bouwnijverheid steeg de in dustriële productie in hetzelfde tijdvak met 32 percent en deze overschreed in 1949 reeds het niveau van 1938 met 25 percent. Ook andere cijfers stemmen tot optimisme. Werden in 1947 9.243 wonin gen voltooid, in 1949 steeg dit cijfer tot 42.791, dus met 362 percent! De waarde van de export steeg in hetzelfde tijds verloop met 104 percent, waarbij het percentage van de invoer, gedekt door uitvoer, steeg van 44 tot 72 percent. De conclusie mag hieruit echter niet worden getrokken, dat Nederland de door de oorlog geleden verliezen, wel ke op f 25 milliard worden geraamd, reeds zou hebben ingehaald. Er is een prachtig begin gemaakt, maar op deze weg dient te worden voortgegaan en hiertoe zal de inspanning van de ge hele Nederlandse gemeenschap nog nodig zijn. In verband met de exportbevordering constateert men het verheugende feit. dat de Amerikaanse importeurs in toe nemende mate blijk geven van hun be langstelling voor het Nederlandse fabri kaat, zoals o.a. gebleken is op de Utrecht se Jaarbeurs en de „Holland Fair", wel ke door Z. 'K. H. Prins Bernhard te Phi ladelphia werd geopend. De technische hulpverlening blijkt In het eerste kwartaal van 1950 een be langrijke ontwikkeling te hebben onder gaan. Waarschijnlijk voor de laatste maal wordt Indonesië in het E.H.P.-verslag besproken. Intussen heeft dit land tot de datum van de souvereiniteitsover- dracht in tot. ruim 100 mill. Marshall hulp genoten, waarvan 17.2 mill, in de vorm van een lening. Bovendien'ontving het een aandeel van de aan Nederland verleende indirecte hulp (trekkingsrech ten) tot een tegenwaarde van bijna 30 mill. De aan Indonesië toegewezen hulp was per einde Maart nog niet ge heel gerealiseerd. In het eerste kwartaal van 1950 steeg zowel het volume van de invoer als van de uitvoer met 22 percent ten op zichte van het overeenkomstige kwar taal van het vorige jaar. Het percen tage van de invoer, dat wordt gedekt door uitvoer, bedroeg 64.6 percent tegen 63 percent in hetzelfde kwartaal van 1949 en 83.7 percent in het laatste kwar taal van dat jaar. De daling ten op zichte van het voorafgaande kwartaal is in hoofdzaak aan seizoensinvloeden toe te schrijven. Vergeleken met een jaar terug was de uitvoer van bacon practisch verdubbeld, die van boter meer dan ver dubbeld en die van eieren bijna vervier voudigd. De industriële productie geeft even eens een bevredigende ontwikkeling te zien met 'n indexcijfer van 127 (1938:100) tegen 121 in hetzelfde kwartaal van 1949 en 137 in het laatste kwartaal van 1949. Deze daling is ook in hoofdzaak aan seizoensinvloeden toe te schrijven. Het economisch herstel heeft trouwens allengs een stadium bereikt, waarin het tempo van de toeneming der productie minder wordt. De aardolieproductie bereikte in Maart 1950 het recordcijfer van 65.600 ton, meer dan het dubbele van Maart 1949. Ver wacht kan worden dat de steenkool productie over 1950 voor het eerst sinds de oorlog het gemiddelde van 1931 tot 1940 zal overtreffen. De dalende tendenz in de consump tieve uitgaven, die in 1949 is begonnen, zette zich in het eerste kwartaal van 1950 voort. Tezelfder tijd steeg het na tionale inkomen. De omzet van alcohol houdende en alcoholvrije dranken daal de van 119 in December 1949 (1947:100) tot 89 in Maart 1950 en die van choco lade en suikerwerken bleven ook verre ten achter bij de cijfers over het over eenkomstige kwartaal van 1949. Op een vergadering in Utrecht hebben de gepensionneerden, die georganiseerd zijn in de Ned. Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Raphaël" de wetsontwerpen inzake de verhoging van de pensioenen met een bijzondere toe slag en de kinderbijslag voor gepen sionneerden besproken. Er werd een motie aangenomen, waarin de gepensionneer den hun teleurstelling uitspraken over de materiële inhoud van het wetsont werp. Zij protesteren tegen het niet verlengen van verdere terugwerkende kracht voor de toeslag van f 40 en tegen het stellen van een limiet van 10 pet. in het wetsontwerp. Voorts tegen de be paling dat het pensioen, de toekenning ingevolge de wet van 5 November 1948 en de bijzondere toeslag als een eenheid worden beschouwd. De motie is ter kennis gebracht van de Unie Vervoer, de personeelraad van de Ned. Spoorwegen en van de K. A. B. De „Werkplaats" van Kees Boeke heeft Dinsdag met 130 leerlingen, onder wie de Prinsesjes, per bus een school reisje naar Den Haag gemaakt. Hier werden o.a. het planetarium en de ten toonstelling „60 Jaar Koninklijke'' in de Dierentuin bezocht. Voorts maakte een groepje nog een deel van de vergadering der Tweede Kamer mee. (Van onze Brabantse redactie) Zo gemoedelijk en hartelijk of hij een goede huisvriend is, hebben de bewoners van de Zuidelijke Biesbosch gisteren de heer L. Neher directeur-generaal van de P.T.T. ontvangen. Veertien bewoners van dit gebied zijn sedert enige maanden in het bezit van een telefoonverbinding met de gehele wereld, om met de heer Neher te spre ken en men moet dit gebied kennen om de betekenis van deze woorden ten volle te kunnen begrijpen. Voor deze telefoon verbinding tot stand kwam, was de post bode met zijn felrode motorbootje de enige vaste, dagelijkse verbinding met de wal. De postbode nam wel eens een boodschap mee als het hem daags te voren gevraagd werd. Voor spoedgeval len echter was er geen andere oplos sing dan zelf met de boot naar Drim- melen gaan, eventueel doorreizen naar Made. waar toch al op zijn minst een paar uur mee gemoeid waren. Nu is er telefoon en kunnen de boeren bellen naar de smid om een machine, waar ze op wachten, naar de leveran ciers van benzine, petroleum en butagas om de goederen klaar te zetten, zodat men ze kan meenemen als men aan de wal komt, naar de dokter als er soms plotseling medische hulp nodig is. „Wat dat laatste betreft, is het eigen lijk, nog het belangrijkste", zo zei ons de lieer P. Booymans, die optrad als ver tegenwoordiger der Biesboschbewoners, „dat de dokter me nu tenminste direct kan zeggen, wat ik moet doen of laten als er eens iets gebeurt." Het heeft de P.T.T, 12 km. kabel en 50 km. telefoondraad gekost om deze veertien aansluitingen tot stand te bren gen en vijf mannen hebben er zeventig dagen aan gewerkt. Iedereen zal dus begrijpen, dat de heer Neher geen holle frase bezigde, toen hy zeide, dat hier niet gekeken was naar economisch ren dement. De bewoners van deze streek hebben, om hun dankbaarheid te uiten, de di recteur-generaal Neher met een gezel schap andere hooggeplaatste P.T.T.- ambtenaren uitgenodigd voor een bezoek aan de uit haar isolement verloste Bies bosch. Gisteren zijn zij geweest. Op de Ganzenwei, de boerderij van de heer C. Glerum lieten zij zich de koffie met koek goed smaken. Bij de boerderij van Brooymans spraken burgemeester Crul en de heer Brooymans; de laatste dankte voor de bereidwilligheid, waarmee de P.T.T. dit besluit had genomen, maar ook voor de service die de post nu reeds 60 jaar met haar dagelijkse postbestel ling door weer en wind de Biesbosch bewoners heeft geboden. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat hij nu aan deze dankbaarheid uiting kon geven en bood de heer Neher een Delfts blauw bord aan, waarop de totstandkoming van deze telefonische verbinding is weerge geven. De heer Neher aanvaardde dit ge schenk gaarne, en gaf uitdrukking aan zijn bewondering voor het fiere, stoere type Nederlander, dat hier dagelijks zijn strijd om het bestaan voert. Toen het gezelschap na een overvloe dige koffietafel in huize Brooymans weer op de kade te Drimmelen arriveerde, stond daar de bijna 84-jarige eerste postbode uit de Biesbosch. Hij kwam zijn „baas", mijnheer Neher, een hand geven. siim mil mum tuut iiiiiiiiiiiiiti hui iiitiiiiiiiiiiiHiiiiiiiii Hm imriE Snorrebor zat over de potten met geraniums in de vensterbank te' kij ken naar het platje met de volle was lijn. Snorrebor heeft veel van Ger- brandy, dat is te zeggen de snor. Te gen de snor van vader Drees heeft hij iets. Die doet hem denken aan de bijgeknipte knevel van Stalin. Ik heb hem niet van dat idee kunnen afbren gen, want Snorrebor zweert bij zich zelf. „Wat is dat voor een krant de „Daailie Worker?" vroeg hij opeens. „Dat is de Engelse „Waarheid"," zei ik. „Zoveel als de Russische „Waar heid" in het Engels dus," conclu deerde hij. „Heb je gelezen van die staking, die er is geweest?"x lk had het niet gelezen, maar al had ik het wel gelezen, dan zou ik toch gezegd hebben, dat ik het niet had gelezen om Snorrebor niet de kans te ontnemen te vertellen, wat hij op zijn hart had. „Het hele personeel van de expedi tie-afdeling van de „Daailie Worker heeft gestaakt, omdat er een opzich ter werd benoemd, die God betere het communist was. Gek, hè?" Snor rebor keek me aan, of ik het gek vond. Dus vond ik het ook gek. „Hel is eigenlijk niet zo gek, als je denkt en toch ook weer veel gek ker," verklaarde Snorrebor raadsel achtig. „Je moet n.l. weten, dat het hele personeel van de expeditie-afdeling en van het magazijn van die Russi sche krant in het Engels niet commu nist is Ze hadden twee niet-commu- nisten voor dat opzichtersbaantje voorgedragen, maar de directie lapte de voordracht aan haar Moskouse laars en benoemde een communist. Dat namen ze niet, want volgens hen moest vakbekwaamheid en niet poli tieke gezindheid de doorslag geven," legde Snorrebor uit. „Een mooi bericht," zei ik. „Hoe meer de directie naar de politiek en hoe minder ze naar vakbekwaamheid kijkt, hoe eerder de boel in de soep zal lopen." „Ik vind het helemaal geen mooi, maar een triest bericht," wierp Snor rebor tegen en de laatste horizontale zonnestralen legden een roodkoperen gloed over zijn schedel. Het leek bijna een aureool. „Vind je het soms niet treurig, dat zoveel vakbekwame niet-communist en hand- en spandiensten verrichten voor de verspreiding en de propa ganda van Itet communisme in Enge land? Weet je, hoe ik zulke lui noem? Collaborateurs zijn het en niet an ders. En wat dat zeggen wil, hebben we indertijd zelf ondervonden." Toen zette Snorrebor de vooroor logse radio aan, die hij zelfs tegen de wil van z'n vrouw nooit had ingele verd 57 Toch bleven de zorgen en moeilijkhe den ver genoeg van het rustig-voortle- vende Carriglea verwijderd. Geen inval lers kwamen de kleine kring, die zich 's avonds om het haardvuur van de schoolmeester verzamelde, verstoren, en, als Ned Gorman en Packey Regan daar zelden aangetroffen werden, sprak nie mand een woord over hun afwezigheid. Fonsy, ofschoon de jaren hem gro tendeels getemd hadden, en Ritchie Roughane, de wijze koster, en Packey Mc. Keown, de smid, en Jamesy Hearn, de boer, die juist tegenover de gemeen tewei woonde, plachten aan te wippen om een uur of twee bij 's meesters haard zoek te brengen. Zelfs Andy Gorman was een meer regelmatig be zoeker geworden sinds de oorlog zich uitbreidde, en Ned ging steeds vaker en vaker er op uit met de vliegende bri gade in de heuvels, want hoewel Andy het niet eens was met de politieke overtuiging van zijn broer, het bloed kruipt nog steeds waar het niet gaan kan, en bij de O'Dea's in Carriglea kwam meestentijds hét bericht, dat Ned in veiligheid was. Daar, temidden van de ouderen, placht Markie 's avonds op zijn stoeltje te tronen, plechtig en wijs luisterend naar het diepzinnig geredeneer, dat eigenlijk ver boven zijn verstand be- hoorde te gaan. Zodat de tantes Fogarty nog meer het hoofd schudden en nog ijselijker voorspellingen deden over de uiteindelijke toekomst van hun moe derloos neefje. Maar Peter O'Dea kon het geen steek schelen, hij liet de jon gen maar begaan, en als Fonsy Farrell hem opstandige ljedjes leerde, en hem aanmoedigde om ze in Andy Gorman's en Roughane's bijzijn te zingen, om hun sympathie voor de goede zaak op te wekken, dacht Peter: „Mij best, het kind heeft toch al zo weinig vertier en hij kon erger dingen leren dan wat Fonsy de poëet hem bijbrengt". Maar zelfs tot in dat rustige dorp bo ven de rivier, drongen de echo's van het oorlogsrumoer door, ja, het oorlogs geweld zelf ontbrandde er af en toe. Er kwam een rauwe, gure winteravond, toen Peter, aanstalten makend om naar bed te gaan, werd tegengehouden door een klop op de voordeur, weer naar bene den ging, en daar districtsinspecteur Lalor van de Koninklijke Ierse Politie aantrof die, gekleed in een wijde man tel, ongeduldig stond te wachten op de drempel. „Je bent nog laat op pad, inspecteur", zei Peter, met zijn hand de flikkerende kaarsvlam beschermend. „Beter laat op stap, dan niet in staat te zijn, er tussen uit te komen", ant woordde Lalor grimmig. „Het spijt me je op een dergelijk tijdstip te storen. Ik heb een fietspomp nodig. Ik was met een flinke gang op weg naar W» terford en natuurlijk moest mijn ver domde fiets lek worden, nog voor ik hier was". De schoolmeester bukte zich, diepte een pomp op uit het allegaartje, dat in de parapluiestandaard rondslingerde, „Is je auto niet in orde?" vroeg hij. „Loop naar de maan O'Dea", bitste Lalor, „bemoei je met je eigen zaken. Je bent al net zo'n goeie spion en zo'n be moeial als de rest". O'Dea kreeg een rode kleur, maar zijn trage aard reageerde niet fel. „Ik heb niet de bedoeling gehad, mijn neus in je privézaken te steken. Ik be doelde het goed", zei hij bedaard toen zij naar de plaats wandelden, waar de kapotte fiets tegen het hek stond. „Het was maar een vriendelijke vraag ter tijdpassering, om een gesprek aan te knopen". Lalor voelde naar het ventiel aan het achterwiel, pompte een paar minuten en sprak niet voordat hij zich oprichtte, om met zijn duim de hardheid van de band te proberen. „Nu goed," begon hij vergoelijkend, ..ik veronderstel, dat ik een beetje hatelijk ben geweest. Het spijt mij Peter. Mijn zenuwen lijken tegen woordig wel vioolsnaren. Ik word van het kastje naar de muur gestuurd, tussen rebellen en Sinn-Feiners," hij zuchtte diep, „ja, en bankiers en dienders, tot ik niet meer weet waar ik het zoeken moet." Hij hield op met pompen, en ging weer met Peter terug naar het huis. Bij de deur knoopte hij zijn zware, zwarte jas dicht, trok de opzichtige, geruite pet nog verder over zijn ogen. Impulsief stak hij z'n hand uit. „Vaarwel Peter, jij mag nu evengoed weten, wat de rest van het land morgen zal horen, ik knijp er tussen uit, met heel mijn hebben en houden. De bankiers leggen beslag op Moonbawn en ik kan niets anders doen, dan hen hun gang laten gaan." Zij schudden elkaar de hand. Peter zei langzaam: „Het spijt me, zulk slecht nieuws te horen, inspecteur. Maar je verlaat toch zeker de dienst niet?" Lalor draaide zich om. „Jawel Peter, ik trek er bijtijds tussen uit, nu ik me nog in veiligheid kan brengen. Mijn leven lang ben ik een trouw dienaar van de Kroon geweest, mijnheer, maar ik weet zeer goed uit welke hoek de wind waait, en ik denk dat in de komende tijd het leven in dit land niet al te plezierig zal zijn voor een dienaar van de Kroon. Ik zal ongetwijfeld geld verliezen door mij nu terug te trekken, maar een klei ner pensioen, er tijd van leven om er van te genieten, is een beter vooruitzicht dan een kogel in de rug op de een of andere donkere avond van Ned Gorman of Packey Regan." Hij ging het hek uit, toen Peter, nog steeds trachtend medegevoel te tonen, zei: „Ik zal het erg jammer vinden, de kleine Gregory te verliezen. Ik had geen jon gen daarboven in school die meer pien ter was dan hij. Ik vind het even erg, hem te zien gaan, alsof hij er een van mijzelf was." „Voor hem is het beter zo," besliste de politieman. „Hij zou hier niets anders te slikken krijgen dan verwijten en on beschaamdheden van mensen, die er niet voor zouden terugschrikken de zoon aan te doen, wat ze de vader niet durfden te leveren." Plotseling, terwijl hij zijn rijwiel van de dam afreed, lachte Din Lalor hardop. „Kun je je nog al die keren herinneren, Peter, dat de oude Jer Coady binnen voor de haard stond en bij God zwoer, dat hij en zijn rebellen mij uit Moon bawn zouden verdrijven? En niemand van ons had destijds kunnen vermoeden, dat het niet de rebellen, doch de ban kiers waren, die mij in het holst van de nacht uit Moonbawn zouden jagen." Hij liep een pas of twee naast zijn fiets, keerde terug, en zei weer: „Neem een laatste goede raad van mij aan, Peter O'Dea. Blijf uit de buurt van de effec tenbeurs! Als je je geld wilt kwijt raken, zijn er een dozijn prettiger manieren om dat doel te bereiken. En hier is waarschuwing nummer twee. Indien je ooit zo onfortuinlijk bent, land te bezit ten, neem er geen hypotheek op bij de bank! Het zou voordeliger en een aan genamer vooruitzicht zijn, je ziel aan de duivel te verkopen." In Luebeck werd dezer dagen een jon geman gearresteerd, omdat hij aan de postwagen van de nachttrein naar Ham burg had staan prutsen. Hij liet de poli tie zien, dat hij op de achterkant van de postwagen de volgende boodschap had gekalkt: „Hou je nog van me? Ben je Zondag vrij? lk tel de uren. Zend ant woord." De politie vertrouwde het zaakje ech ter niet. Geheime codes munten immers altijd uit door schijnbare onschuldigheid. Ze hield de jongeman tot de volgende morgen vast. En toen kwam de post wagen uit Hamburg terug en stond er het woordje „ja" opgekalkt met een hart eromheen. De jongeman vertelde, dat zijn meisje in Hamburg bij de spoorwegen in dienst was en dat zij op deze ivijze al geruime tijd op de goedkoopste en snelste manier correspondeerden. De politie stelde hem in vrijheid met de beste wensen voor de toekomst. Als nu zijn voorbeeld maar geen na volging vindt, want dan zouden er af schuwelijke misverstanden kunnen ont staan. Er gingen geruchten, dat mevrouw Dionne, de moeder van de vermaarde Canadese vijfling, weer in verwachting zou zijn en de publieke sensatie-zucht meende al te moeten veronderstellen, dat het wel weer een vijfling zou kun nen worden. Mevrouw Dionne heeft ech ter categorisch tegengesproken, dat er iets aan de hand is. „Als het zo was," zei ze, „zou ik het met evenveel trots als iedere andere aanstaande moeder be kendmaken." Bravo! Dachten alle aanstaande moe dersen vaders er maar zo over. Op Zaterdag komen in Londen de meeste verkeersongevallen voor. Vrij dags gaat het grootste aantal voetgangers eraan en voor fietsers is de Maandag een zwarte dag. Alle andere dagen van de week zijn waarschijnlijk voor motor- i voertuigen gereserveerd. Ook in het Verre Oosten zit de klad in de vorstelijkheid. In Birma hebben zelfs personen van koninklijken bloede een vakvereniging moeten stichten om te trachten het hoofd boven het water te houden, dat hun al tot aan de lippen staat. Leden zijn de afstammelingen van de eens zo machtige koning Mindon die vóór de Engelse heerschappij over Birma heerste. De koninklijke vakbond heeft een commissie van zes benoemd om met de regering te onderhandelen over ver hoging van de pensioenen, die op grond van de slechte financiële toestand van het land zodanig werden besnoeid dat ze er niet meer mee rond kunnen komen Machtsmiddelen als staking staan de vorstelijke vakverenigingsleden niet ten dienste, want zij werden al gestaakt. De vleesdistributie in Israël is een week lang stopgezet, omdat het Israëli sche rabbinaat een vleeszending uit Po len ervan verdacht niet „kosher" (zui ver) te zijn. Het Israëlische rabbinaal vertrouwt de Poolse rabbijnen niet hele maal. We kunnen het ons indenken. Sinds Polen achter het IJzeren Gordijn aan het blote oog werd onttrokken, schenken ze er zelfs geen zuivere koffie meer. Het Noord-Hollands K.N.V.B.-elftal, dat Woensdag 5 Juli op het Mosveld te Amsterdam een wedstrijd zal spelen tegen een Volewijckers-DWV-combina- tie. is als volgt samengesteld: doel: Stadt (KFC); achter: Kuiper en Kabel (beiden ZFC); midden: Van der Horst (ZFC), Roggeveen en Kok (beiden KFC); voor; Hillemus (WFC). Stelling (West-Frisia), Simons (West Frisia), Van der Meulen (Helder) en Schmidt (Alcmaria Victrix). Arie van 't Hooft, de midvoor van Maurits, heeft een schrijven van de Franse voetbalclub „Le Havre" ontvan gen met de vraag om in het komenae seizoen voor deze club uit te komen. Onderhandelingen tussen „Le Havre" en Van 't Hooft zijn gaande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3