Meningen over huurverhoging verdeeld r Van Swol en Linck plaatsen zich in volgende ronde Wederom minor nummer één1 "•"Ztssxï» Belevenissen van de struisvogel Rasmus Ik .Voorgestelde 15 procent zou 20 procent moeten worden Wij luisteren naar Op kampioenschappen van Wimbledon J Tweemaal Koblet in Ronde van Zwitserland In stijlvolle kast voor een smaakvol interieurf lE MANS 1950 Dagelijks kinder verhaal door Clevin WOENSDAG 28 JUNI 195Ö PAGINA 4 Wetsontwerp huurprijzen in Tweede Kamer MINISTER IN 'T VELD ACHT 20 PCT. ONAANVAARDBAAR Onvoldoende Node aanvaard Onverantwoordelijk Nog te laag Gemeten met twee maten De juridische zijde Milliarden cadeau, maar Het juiste midden Te vroeg behandeld De minister antwoordt Examens Duitsland en Japan lid van de FIFA Faanhof zeven en vijftigste PHILIPS RADIO BX 493 A N.f. 'Philips- verkoop-maatschappij de kleine wagen voor grote af standen I N.V. H. ENGLEBERT's AUTOMOBIELHANDEL, Theresiastr.145 - Den Haag - Tel.772085 Selectiewedstrijden voor de Eur. zwemkampioenschappen MARKTEN Scheepvaartberichten (Vergadering van Dinsdag, geopend te 13 uur; voorzitter dr. L. G. Kortenhorst). Jhr. mr. VAN DER GOES VAN NATERS (Arb.) verzoekt de voorzitter zo spoedig" mogelijk aan de orde te stellen de laatste deviezennota, die bij de Kamer is ingediend. De VOORZITTER zegt hierover Woensdag uitsluitsel te zullen geven. De heer DE GROOT (Comm.) vraagt of de voorzitter de regering wil ver zoeken inlichtingen te verschaffen over de oorlog in Korea en over het stand punt van de regering tegenover het plan-Schuman. De VOORZITTER verwijst, wat het laatste punt betreft, naar zijn vong ant woord. Wat de oorlog in Korea betreft zegt hij, overleg te zullen plegen met de voorzittet van de commissie voor Buitenlandse Zaken. Aan de orde is het wetsontwerp regelen nopens de huurprijzen van onroe rend goed en de bescherming van de huurders (Huurwet). De heer VAN VLIET (Kath.) merkt op, dat dit ontwerp duidelijk een voort zetting is van de politiek sinds 1940, die gericht was op bescherming van de huurders. De verhuurders hebben een ter steeds reeds tengevolge van het huurprijsbesluit '41 grote nadelen ondervonden. Hierover is meermalen gediscussieerd met de minister, die niet bereid is te erkennen, dat de lasten van de verhuurders overmatig en onbillijk zwaar zijn. Spr. vraagt de minister thans weer, waarom niet eerder maat regelen als deze zijn voorgesteld. Volgt hierop geen antwoord, dan is duidelijk, dat de verhuurders ten onrechte zoveel jaren zijn achtergesteld. Wat nu dit ontwerp aangaat, is spr. van mening, dat het voorgestelde verhogingpercentage van 15 ge toetst moet worden, niet aan een hogere winstmarge, maar aan de kos ten tot dekking van het onderhoud. Zo gezien is duidelijk, dat 15 veel te gering is. De onderhoudskosten be dragen immers veel meer, vooral op het platteland. De minister betwist dit, maar zijn berekening is bepaald onjuist. Spr. voert ter zake een aantal argumenten aan en bepleit een ver hoging van minstens 20 Naast deze vraag, wat de verhuurder toekomt, staat de kwestie of de huur der dit bedrag kan opbrengen; in ver band daarmee moet bezien worden of de gemeenschap zal dienen bij te pas sen, indien de huurder de hogere las ten niet kan dragen. Door middel van de nieuwe belastingontwerpen heeft de regering nu een compensatie voor de huurders geschapen. Maar wat wordt gedaan voor hen, wier inkomen zo laag is, dat ze vrij gesteld zijn van de loon- en inkomstenbelasting? Is het niet mo gelijk een huurtoelage te verstrekken, die gelijk is aan de huurverhoging? Intussen blijft nog de vraag, hoe de regering zich een nivellering denkt van de oude en de nieuwe (na-oorlogse huren). In verband daarmee bepleit spr. deze wet een beperkte geldigheids duur te geven. De Kamer kan dan t.z t. weer over het huurbeleid discussiëren. De minister bestrijdt deze tijdelijkheid van de wet ten onrechte. Bereidheid om het overleg te openen, indien de omstandigheden daartoe aanleiding ge ven, kan de Kamer niet voldoende zijn. Spr. overweegt een amendement in te dienen. De heer STAPELKAMP (A.R.) zegt, dat spr.'s fractie een aandeel heeft ge had in de critiek, die in het voorlopig verslag is geleverd op het na de bevrij ding gevolgde huurbeleid. De minister heeft in de memorie van antwoord ge tracht deze critiek te weerleggen, maar daarin is hij, naar spr.'s inzicht, niet ge slaagd. De huurders zijn zwaar gedu peerd; dit is te erger, omdat de meer derheid der huiseigenaren tot de groep der weinig draagkachtigen behoort. Spr. betoogt voorts, dat deze verho ging niet voldoende is, omdat zij nog lang niet de gestegen kosten van on derhoud dekt. Nu wordt wel zoveel mo gelijk gedaan om de kosten te drukken en ook de bouwprijzen van de nieuw bouw omlaag te brengen, maar ook dit heeft weer vele nadelen. Met de instelling van de figuur van huuradviescommissaris gaat spr. ac- coord. In verband daarmede vraagt spr. of de positie van de onderhuurder wel voldoende is beschermd. De tninister zal verstaan, dat spr. allerminst enthousiast is over het ont werp, dat vrijwel op geen enkel punt bevredigt. Het zal echter aanvaard moeten worden; de regering bedenke echter, dat het laatste woord nog niet is gesproken en geve de Kamer gele genheid de discussie over de huren voort te zetten, indien zich t.z.t. een wijziging in de loon- en prijspolitiek voordoet. Mr. TEN HAGEN.(P. v. d. A.) merkt in verband met de klachten der verhuur ders op, dat 50% der woningen van de vorige eeuw dateeit en dus afgeschreven kan zijn. Spr. bestrijdt vervolgens ook de andere argumenten, die zijn aange voerd om aan te tonen, dat 15% te wei nig is. Vervolgens betoogt spr.. dat bij het verhuren van woningen geen winst mag worden gemaakt. De woningexploi tatie mag geen ondernemingsvorm wor den. Voorts mag niet uit het oog ver loren worden, dat de verarming van ons volk tot uiting komt in de lagere hypotheekrente e.d. Het is dus billijk dat de rente van het kapitaal woning ook minder is dan voorheen. De verhoging kan spr. slechts node aanvaarden. Dit neemt echter niet weg, dat zij voor nieuwe woningen volkomen onvoldoende moet worden geacht. Er zal intussen één huurpeil moeten komen. Dit heeft tot conse quentie, dat de meerdere huurop brengst van oud bezit ten goede moet komen aan de gemeenschap. Spr. bepleit voorts de aanpassing van het loonpeil aan het huurpeil. In dat verband vraagt spr. zich af, of de be lastingwijzigingen voldoende compensa tie voor de huurverhoging opleveren. Spr. juicht het toe, dat de regering tevens tot huurbescherming en de in stelling van huur-adviescommissies is overgegaan. Tenslotte zegt spr. nog wel een aan tal bezwaren te hebben, o.m. omdat de onderhuurder niet voldoende is be schermd, maar hierop zal hij uitvoeriger terugkomen bij de behandeling van de artikelen. De heer GORTZAK (comm.) merkt op, dat er voor het werkende volk wel aanleiding is op de centen te passen, nu de regering beweert, dat de huurver hoging voldoende gecompenseerd wordt door de belastingverlagingen. Voorts brengt hij de „Joekes-gulden" in her innering, waarvan men tenslotte heeft toegegeven, dat er de gestegen kosten niet mee te bestrijden waren. De com munisten krijgen gelijk. Het is dan ook duidelijk dat de huishoudboekjes van de regering niet deugen. Daarom heeft het werkende volk ook thans geen vertrouwen in de regering en het wenst de behandeling van dit ontwerp dan ook op te schorten tot na de behandeling van de belastingontwer pen. Spr. wijst er bovendien op, dat grote groepen van ons volk niet van de belastingverlaging kunnen profiteren, omdat zij geen belasting betalen. Voorts berekent hij, dat verscheidene groepen, die dan wel van de belastingverlaging profiteren, er toch nog slechter van worden. De regering zegt dat een nog gro tere verhoging zou zijn voorgesteld, in dien niet het gevaar bestond, dat de verhouding tussen lonen en prijzen zou worden verstoord. Alsof deze verhou ding niet reeds lang is verstoord en als of dit niet door deze 15% nog erger wordt. Spr. verzoekt de minister gezien dit alles het ontwerp terug te nemen. Is hij daartoe niet bereid, dan zal de Kamer de plicht hebben het te ver wierpen. In het bijzonder vraagt spr. nog, of het de bedoeling is na deze verhoging van huren van oude woningen over te gaan tot huurverhoging van de nieuwe woningen. Intussen is 40% der woningen ouder dan 60 jaar. Het is onverantwoordelijk daar een hogere huur voor toe te staan. Eigenlijk zou een drastische huurverla- ging juister zijn. (Applaus op de tribune. De voorzitter waarschuwt de tribune te laten ontruimen, indien zich dit her haalt). Aan de nieuwe woningen wordt door de particulieren zo min mogelijk gedaan. De regering gaat daarin voor, door te verbieden, dat vloeren geschilderd en muren behangen worden, tenzij op kos ten van de huurder. Spr. herhaalt, dat het ontwerp volko men onaanvaardbaar is. Mr. baron VAN DER FELTZ (C.H.) betoogt, dat een voorname oorzaak van de trage toeneming van de woningvoor raad de lage huurprijs is. Huurverhoging is dan ook niet alleen billijk tegenover de huiseigenaren, maar ook economisch gerechtvaardigd en zelfs noodzakelijk. Vergelijken we de bezitters van staats obligaties met huiseigenaren, dan moet geconstateerd worden, dat de eersten vrijwel geen risico lopen. De huiseigena ren verkeren in de ongunstige positie, dat ze genoegen moeten nemen met de huur, die de regering vaststelt. Spr. is dan ook van mening, dat de huur zodanig moet worden verhoogd, dat de eigenaar zijn huis goed kan onderhouden. Kunnen de huurders dit opbrengen? Als antwoord mag hier dienen de omstandigheid, dat thans minder van het totale inkomen aan huur wordt uitgegeven dan in 1938. Zien wij de zaak in dit licht, dan is duidelijk, dat deze wet volkomen on voldoende is. Niettemin zal spr. s fractie voor het ontwerp stemmen. Spr. is n.l. van mening, dat ieder voor stel tot verhoging gesteund dient te worden. De heer RITMEESTER (V.V.D.) be toogt, dat in het verleden steeds met twee maten is gemeten. De verhuurders waren steeds de dupe. Met de loon- en prijspolitiek en de huren zijn we wel in een ernstige impasse geraakt. De kosten van levensonderhoud stegen in alle sectoren, maar de huren mochten niet stijgen. Waarom heeft de regering nu 15% gekozen? Sinds het ontwerp werd in gediend zijn de kosten weer gestegen. De totale stijging bedraagt minstens 19 pet. Evenais de belastingpolitiek druist de huurpolitiek van de regering in tegen het particulier initiatief. De voorgestelde verhoging is onvoldoen de, onbillijk en onrechtvaardig. De minister voert aan, dat de kosten zullen dalen, maar waarop is toch deze verwachting gebaseerd? Neen, met een verhoging als thans is voorgesteld ko men wij er niet. Spr. wil niet zeggen, dat wij België hadden moeten volgen, maar hij is er van overtuigd, dat de verhoging zeker 20% moet bedragen. De huidige kosten en de compensatie van de geleden verliezen rechtvaardigen dit. Uiteraard zal dit met zich moeten bren- WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. - NCRV: 18.00 fanfare, 18.30 Vrij en blij, 19.00 nieuws 19 15 boekbespr., 19.30 André Kostelar.etz en orkest, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 gram., 20.15 Holland Festival: Re sidentie-orkest en koor, 20.45 Vacantie- lectuur, 21.10 gram., 21.20 Missa Solem- nis, 22.20 koor, 22.40 gram., 22.45 Avond- overdenking. 23.00 nieuws, 23.15 avond concert, 23.40 clavecimbel. HILVERSUM II. 298 m. - VARA: 18.15 varia, 18.20 gram.. 18.30 strijdkr., 19.00 pari.overzicht, 19.15 Elen Dosia. zang. VPRO: 19.30. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 Op de korrel, 20.51 Metropole-ork.. 21.00 luisterspel, 21.50 kwartet Jan Corduwe- ner 22.10 wetenschappelijke causerie, 22.15 Concertgeb. Orkest speelt Ravel, 23.00 nieuws, 23.15 dansmuziek. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 huis vrouw, 9.30 waterstanden, 9.35 Londens Philh. Orkest, 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00. KRO: 11.00 zieken, 11.45 school radio, 12.00 Angelus. 12.03 lunchconcert, 12.30 mededelingen. 12.33 lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Utrechts Stedelijk Orkest. NCRV: 14.00 gram., 14.45 vrouw, 15.30 Amsterdams Vocaal kwartet zingt Bach, 16.00 Bijbel lezing, 16.45 Haydn, 17.00 jeugd, 17.30 gram., 17.50 regeringsuitz. HILVERSUM II, 298 m. - AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gynm.. 7.30 gram. VPRO: 7.50. AVRO: 8.00 nieuws. 8.15 gram., 8.55 vrouw, 9.00 A'dams Strijkkwartet, 9.30 gram., 10.00 Morgenwijding, 10.15 gram., 10.45 kleuters, 11.00 orgel en cariilon, 11.45 causerie, 12.00 operetteconcert, 12.30 mededelingen, 12.33 In 't spion netje, 12.38 piano. 13.00 nieuws, 13.15 Harmonetto, 13.45 U kunt het geloven of niet, 13.50 operafragmenten, 14.15 cau serie over moderne kunst, 14.30 strijk kwartet, 15.00 zieken, 16.00 gram., 16.15 zang, 17.00 jeugd. gen een verdere verlaging van loon- en inkomstenbelasting. Spr. acht het juist, dat de huurbe scherming wordt gehandhaafd. Mr. ROOLVINK (Kath.) merkt op, dat dit ontwerp een civielrechtelijk karak ter heeft. Wat dit aangaat onderscheidt het zich van de woonruimtewet, die een publiekrechtelijk karakter heeft. Niette min zal het toch goed zijn deze wetten zo veel mogelijk met elkaar in overeen stemming te brengen. Onderhuur moet met uitvoering in dit ontwerp geregeld worden. Het is een juridische ketterij om een rechtsband te willen construeren tussen de huurder en de onderhuurder. Het is geenszins zo, dat de positie van de onderhuurder niet beschermd zou zijn. Dr. VAN DIS (St. Ger.) is van mening, dat hetgeen wordt voorgesteld, maar een fractie is van hetgeen de minister zich aanvankelijk kennelijk had gedacht. Het is ook niet verwonderlijk, dat uit kringen van huiseigenaren aangedrongen wordt op een verhoging van 2025 pet. Spr. is ook van mening, dat het on juist is, dat de regering wel geld heeft voor de verenigde naties en milliarden aan Indonesië cadeau heeft gedaan, maar niets voor de huiseigenaren over heeft. De heer KIKKERT (C.H.) is van oor deel, dat de minister wel ongeveer het juiste midden heeft gekozen met deze verhoging. Spr. bepleit een beter toezicht op de pensionprijzen. Er dient een ruimer ge- gebruik gemaakt te worden van de prij- zenbeschikking, die ter zake bestaat. Voorts kan spr. zich verenigen met de instelling van* huur-adviescommissies. Velen zijn van mening, dat de huur verhoging op het platteland meer moet bedragen dan elders. Dit kan spr. niet onderschreven. De heer HOOGCARSPEL (Comm.) maakt er aanmerking op, dat de pers kennelijk eerder is ingelicht over de wijzigingen in de belastingontwerpen dan de Kamer. Intussen zijn aanzienlijke wijzigingen aangebracht. Daarmee is be wezen, dat het onjuist is, dit ontwerp voor de belastingontwerpen te behan delen. Spr. bestrijdt de bepalingen in de wet, volgens welke een ondernemer een ar beider, die elders werk krijgt, uit een huis mag laten zetten. De minister voor Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. IN T VELD, merkt op, dat h(j sinds zijn optreden geijverd heeft voor verhoging van de huur. Laat men echter begrip hebben voor de moeilijkheden, die daaraan verbonden zijn. Spr. vestigt er de aandacht op, dat het bij vorige loonsverhogingen reeds moeilijk was de eindjes aan elkaar te knopen. Het was niet mogelijk, ook nog een huurverhoging op te nemen, tenzij men ertoe was overgegaan zwa re lasten op de schatkist te leggen. In tussen komt het spr. voor een nutte loze zaak te zijn hierover nog lang na te kaarten. De klacht is nu, dat de voorgestelde verhoging niet voldoende zou zijn; an derzijds meent men, dat iedere verho ging onjuist is. De waarheid zal wel in het midden liggen, zodat we met 15 niet ver van het juiste punt zijn. Het staat wel vast, dat een behoor lijke huizenexploitatie bij de huidige huren niet mogelijk is. Met tegemoetko mingen in de belastingsfeer zoals de heer Gortzak bepleitte komen we er niet uit. Verscheidene sprekers hebben menen aan te tonen, dat 15 niët voldoende zou zijn. Zij deden dit o.m. op grond van de zeer hoge materiaalkosten. Maar inderdaad blijven zij stellig verwachten, dat de prijzen zullen dalen. In de hout- 's-GRAVENHAGE (Notarieel examen): M. Korbyn, Numansdorp, le ged A Luijkx, Bussum, 2e ged. LEIDEN Doctoraal Ned. Ind. recht mej J. Brouwer, Leiden, idem K. Doorman, Rhenen, C. v. Norden, Leiden; doctoraal Ned. recht: P. Stolp, Leiden; doctoraal in dologie (econ.) M. v. Till, Den Helder, J. Jager, Oosterwolde, J. du Buy, Overveen, artsex. le ged. mevr. S. CroosButh, Oegst- geest, mevr. B. Pieters—Fransie 's-Graven- hagc, mej. C. Pelsma, 's-Gravenhage, idem H. Katzenstein, Arnhem, O. Quartero Lei den, H, Waller, Hilversum; artsex. 2e ged mej G. Bloem, Breda, idem F. Bolsius 's-Gravenhage, B. Levie, Voorburg, J. Roos dorp, Katwijk a. d. Rijn, W. v. d. Wilde, 's-Gravenhage, Yap Tjok Khoan, Leiden: doctoraal geneesk. mej. M. Borgers, Nijme gen, mevr. W. Lange, Leiden, idem H. Beer- nink, 's-Gravenhage, J. Hofman, Rotter dam en mevr. P. Makkink, Leiden. UTRECHT Op proefschrift: „Action and penetration of growth substances with special to avena coleoptile sections", is ge- prom. J. Rietsema (geb. te Monster) tot doctor in de wis- en nat. Johanna C. So- bels (geb te Lunteren) is geprom. tot doc tor in de wis- en nat. op proefschrift' „Nutrition de quelques myxomycetes en cultures pures et associées et leurs pro- priétés antibiotiques". TILBURG Cand econ. wetensch.: G Wijffels, 's-Hertogenbosch, L. Görtz, Eind hoven; doctoraal econ. wetensch.: J.Snoeys. Zevcnb. Hoek, H. Peeters Weem Leende: cand. soc. wetensch.: J. v. Huygevoort. Til burg, J. Terwindt, Amsterdam, R. de Moor, Roosendaal (met lof); cand. econ. weten schappen: M. v. Dijk, Helmond, W. Vugs, Enschot, H. Hulshof, Lichtenvoorde. sector doen zich de "erste tendenzen reeds voor. Het achterstallig onderhoud kan in derdaad niet bekostigd worden uit deze huurverhoging. Het is echter te ver wachten, dat hier een en ander bereikt kan worden met opschorting van hypo theekaflossing over een aantal jaren, b.v. 5 jaar. Hypotheekbanken zullen daar wel voor te vinden zijn, omdat de huizen daar beter van worden. Spr. betreurt eveneens, dat differen tiatie in de practijk op zo grote moei lijkheden stuit. In sommige gevallen is het bepaald nauwelijks te verantwodf- den, dat nog een verhoging van 15 wordt toegestaan. Spr. is het niet eens met de heer Van der Feltz, waar deze zegt, dat de huurder zal profiteren van een verd-re verhoging, omdat er meer aan de huizen ten koste zal worden gelegd. De verhuurders zullen over het algemeen zoveel mogelijk voor rekening van de huurders doen komen. Wat de compensaties betreft, zegt spr., dat de behandeling van de belastingvoor stellen eerst nog geen oplossing zou hebben gegeven. Het is immers niet te zeggen hoe de verhoudingen aan het ein de van het jaar liggen. Inderdaad zijn de kosten van levensonderhoud blijven stijgen, in de zomer vertonen zij een da lende tendens. Met de vakbeweging is af gesproken in hel najaar deze materie op nieuw te bezien. Voordat een nieuwe loon regeling wordt overwogen, dient eerst on derzocht te worden, of zich wellicht ook verlagingen hebben voorgedaan. Tevens zal dan in het najaar kunnen worden be zien, of speciale maatregelen genomen die nen te worden ten behoeve van hen, die niet van de belastingverlaging profiteren omdat zij geen belasting betalen. Hoewel spreker indertijd niet zo radicaal heeft gezegd, dat een verhoging met 60 pet. noodzakelijk zal zijn, kan hij nu zegggn heel wat optimistischer te zijn dan twee a drie jaar geleden. De bouwkosten zijn ten slotte dalende en wat dat aangaat, zijn wij nog niet aan het einde. De mogelijkheid, dat wij beneden een bouwindex van 200 komen, is niet uitgesloten. Dit heeft betrekking op nieuwe woningen, maar het is niet onge woon, dat het verschil tussen oude en nieuwe woningen 10 pet. bedraagt. Na deze verhoging zal dit verschil plm. 15 pet. zijn. Spr. moet een volstrekt afwijzend stand punt innemen tegenover de aandrang om een verhoging van 20 pet. toe te staan. In derdaad is 15 pet. aan de krappe kant, maar gezien in het licht van de algemene situatie is een ruimere verhoging niet mogelijk. In de eerste plaats zal moeten vaststaan, of men daartegenover wil zetten een verdere compensatie. Beantwoordt men dit bevesti gend, dan moet gezegd worden, dat meer compensaties niet mogelijk zijn. Spr. be grijpt, dat de Kamer dit onbevredigend acht, maar wil in het najaar dit opnieuw be zien. Thans moet het streven gericht blij ven op het sluitend budget. Laat men eens overleggen met hen, die tegenover de mi nister van financiën steeds aandringen op dit sluitend budget. Hier is toch wel een tegenstrijdigheid. Het door de heer Van Vliet ingedien de amendement is dan ook voor de re gering onaannemelijk en indien het zou worden aangenomen, zou spr. schorsing van de beraadslaging over het onderwerp vragen. De vergadering wordt te 23.30 uur ge sloten. LONDEN, 27 Juni. De sensatie van vandaag op de tenniskampioenschappen te Wimbledon was de eliminatie van de „seeded player" Bose in zijn partij tegen Van Swol. Bose stond op 64 en 45 in de tweede set, toen hij wegens maag kramp de strijd moest staken. Bose zakte in elkaar en onmiddellijk ver leende Van Swol, die, zoals bekend arts is, hem de nodige medische hulp. Het duurde geruime tijd voor Bose zich naar de kleedkamer kon begeven. Wilton bood taaie tegenstand in zijn partij tegen de Engelsman Billington, maar hij kon niet verhinderen, dat Bil lington zich met een 61, 75, 119 overwinning in de volgende ronde plaatste. Onze landgenoot Linck had het tegen de Egyptenaar Najar niet lastig. Behalve het voordeel van de jeugd en de grotere lichamelijke kracht demonstreerde Linck een betere techniek dan zijn tegenstan der. vooral met zijn harde service en forehand drives scoorde hij menig punt. Van Meegeren verloor in een lang baseline duel van de 35-jarige Philippijn Carmona. Beide spelers deden weinig voor elkaar onder en de meeste games werden pas na deuce beslist. Mej. Hermsen had tegen mevr. Mot tram geen schijn van kans. Met haar sterke forehand dreef de Nederlandse speelster haar tegenstander menigmaal in het nauw, maar de grotere contöle en ervaring op grasbanen brachten mev. Mottram tenslotte een gemakke lijke overwinning. De belangrijkste uitslagen luiden: Heren enkelspel tweede ronde: Drobny (Egypte) sl. Butier (G.B.) 64, 62, 64; Sturgess (Z.-Afr.) sL Roberts (G B 7—5, 64, 61, Van Swol (Ned.) sl. Bose (India) 4—6, 5—4, hierna trok Bóse zich terug; Linck (Ned.) sl. Najar (Eg.) 64, 6—3, 64. Billington (Gr.Br. i sl. Wilton (Ned.) 6—1, 7—5, 11—9. Dames enkelspel, eerste ronde: mevr. Schmier (Ned.) sl. mej. Carliste (Gr.Br.) 2—6, 6—3, 6—4. Tweede ronde: mevr. Mottram (Gr. Br.) sl mej. Hermsen Ned.) 62, 61; Gussie Moran (Ver. St.) sl. mevr. Lager- borg (Zweden) 64, 86. De F.I.F.A. (Internationale Voetbal bond) heeft bekend gemaakt dat Duits land en Japan met ingang van Dins dag mogen spelen tegen voetbalclubs, die lid zijn van de internationale fede ratie. Het klassement voor de tijdrit, die gisteren over de halve etappe Genève Lausanne (61 km.) in de ronde van Zwitserland werd gereden, luidt als volgt: 1. Koblet (Zwits.) 1.20.51 (gem. snel heid 45.266 km.); 2. Kübler (Zwits.) 1.21.52; 3. J. Goldschmidt (Lux) 1.23.02; 4. Barbatin (Fr.) 1.23.57. Faanhof (Ned.) werd 53e met 1.33.34. De uitslag van de etappe Lausanne— Gstaad (101 km.), de tweede halve etappe van gisteren, luidt: 1. Koblet (Zwits.) 1 uur 17 min. 25 sec.; 2. Kübler (Zwits.) z.t.; 3. Kirchen (Lux.) z.t.; 4. Schaer (Zw.) z.t.; 5. Van den Ende (België) z.t.; 6. Goldsmith (Lux.) z.t. Faanhof werd 60e in 3.40.46. Het algemeen klassement luidt: 1. Goldschmidt (Lux.) 26 57.52; 2. Koblet (Zw.) 26.59.58; 3. Kübler (Zw.) 27.01.09; 4. Hobet (Fr.) 27.05.05; 5. Ronconi (It.) 27.07.28. 57e staat Faanhof met 28.08.51. Voortreffelijke ontvangst en weergave Vier golfbereiken. Bandspreiding op de 25 en 30 m-band. VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN PRIJS f 250. (de zwaarste 24 uurs u tot 750 cc Gemiddelde Haarlem Rll<letS' U. Gatsonides, Bentveld Uurtecord Vorige overwinningen^.^ Zandvoort'1949 24ste lEMANs' ritl949'.no.l,W« c Zandvoort l949:no.l,WaSS= klasse 750 cc II Juni 1950- n d:96>28 km/uui. Gemiddelde snelheid MINOR de goedkoopst» de zuinigste de betrouwbaarst» IMPORTRICE HAARLEM: N.V. G. HOOGEVEEN'S GARAGEBEDRIJF, MR. CORNELISSTRAAT 54 TEL. 16270 BEVERWIJK: H. J. DE REGT- MEERSTRAAT 2—8 TELEFOON 3939 Dank zij de medewerking van de Sportcommissie van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond gelden de voor Vrijdagavond in Stoop's Bad te Overveen te houden wedstrijden als selectie voor de Europese zwemkampioenschappen te Wenen in Augustus. Alle door de Sport commissie uitgenodigde zwemsters en zwemmers zijn verplicht op de wedstrij den te starten, indien zij tenminste straks ons land willen vertegenwoordigen. Om het programma aan te vullen, zijn be kende zwemmers(sters) uitgenodigd als tegenstanders(sters) op te treden. Aan de 100 meter vrije slag dames nemen cltel Irma Schumacher (RDZ), Hannie, Termeulen (HDZ), Wies Vaes- sen (ZCH), Ans Messaer (RDZ), Willy Jaquet (AZC, Arnhem). 200 meter vrije slag heren: J. Tjeb be s (HZC). R. Bollen (ZIAN), H. Wit- termans (ZIAN), O. Rademaker (HZ en PC), A. Boxma (DAW), H. Knapen (Dolfijn). 100 meter rugslag dames: Ria van der Horst (RDZ), Joke de Korte (ODZ), Greet Gaillard (ADZ). 200 meter schoolslag heren: B. Bonte (ZAR), P. Bekkering (Sleutelstad). 200 meter schoolslag dames: Jannie de Groot (ADZ), Nel Garritsen (RDZ), Jennie Welling (HZC), Nettie Leene (ZIAN). 100 meter rugslag heren: K. Kievit (Aegir), T. Bijkerk (HVGB). 400 meter vrije slag dames: Irma Schumacher (RDZ), Ada Scheerder (Neptunus, Amersfoort), Veronica Pe ters, Pietje Tholen (beiden Neptunus, Arnhem) 400 meter vrije slag heren: T. Tjebbes (HPC), R. Bollen (ZIAN), O. Radema ker (HZ en PC), J. Cabout (GZC) en W. Beyderwellen (GZC). Daarna volgen nog estafette-nummers, waaraan ploegen van de kring Haarlem deelnemen en de avond wordt besloten met de waterpolowedstrijd Militair ze ventalHaarlems zevental. Het militair zevental komt uit met: doel: Handgraaf (DWR), achter: Knierem (ZIAN) en ROTTERDAM, Veemarkt, 27 Juni Aan voer in totaal 3834, vette koeien en ossen 675, gebruiksvee 676, graskalveren 288, nuch tere kalveren 798, varkens 191, biggen 565, paarden 232, veulens 44, schapen of lamme ren 133, weide/zuiglammeren 186, bokken of geiten 46. Vette koeien le kw. 2.70—2.80, 2e kw. 2.50—2.70, 3e kw. 2.30—2.30, slachtpaarden le kw. 1.80, 2e kw. 1.70, 3e kw. 1.50, alles per kg. Graskalveren resp. le, 2e en 3e kw. per stukf 320, 220, 150, nuchtere kalveren f 53, f 49, 45, biggen f 45 40, 35, schapen f 90, f 70, 50, Weide/zuiglammeren f 50, 40, 35, melk- cn kalfkoeien f 975, 875, 775, vare koeien f 700, 600, 525, vaarzen f 700, 600, 450, pinken f 550, 450,. 375. Vette koeien, minder aanvoer, kalme han del, prijzen iets hoger, graskalveren stabiele prijzen, nuchtere kalveren willige handel, prijzen iets hoger, melk- en kalfkoeien stil le handel, iets hogere prijzen. VEEMARKT DOETINCHEM, 27 Juni. Op de Dinsdag gehouden veemarkt werden aangevoerd: 564 runderen, waaronder 98 vet te runderen, 225 nuchtere kalveren, 193 vette kalveren, 165 schapen, 2 geiten, 20 paarden, 616 biggen. Totaal aangevoerd: 1765 stuks vee. De notering was als volgt: kalf- en melkkoeien f 500—900, kalfvaarzen f 475— f 775, guste koeien f 400—625, pinken f 275— f 400, graskalveren f 125—240, vette kalve ren f 1.40—1.80, per kg. levend gewicht, nuchtere kalveren f 2545, schapen f 7095, lammeren f 3350, geiten f 3855, biggen f 2838, lopers f 5070, vette koeien eerste kwaliteit f 260—285, vette koeien tweede kwaliteit f 230—210, stieren f 2.10f 2.30 per kg. geslacht. VEEMARKT GRONINGEN, 27 Juni. Kalf- en melkkoeien f 900950, f 775825, f 650750. kalfvaarzen f 750850, f 600700, vroegm. koeien f 750—875, f 650725, vare koeien f 600—675, f 475—550, stieren f 2 10 tot f 2 20 f 1.80—2.— slachtgewicht, slachtvee f 2.40—2 60, f 2.20—2.30, f 1.80—2.— per kg. slachtgewicht, nuchtere kalveren f 2850, weideschapen f 75—80, f 60—70, weidelam- meren f 28—45, vette schapen f 90—110, loop varkens f 48—65, biggen f 3743, f 2832, vette varkens f 1.501.52, f 1.381.48. Aanvoer: 510 runderen, 686 kalveren, 184 schapen, 745 lammeren, 631 varkens, 684 biggen, 33 paarden. 2 bokken en geiten, 3499 totaal. Smael (SVH), midden: Lablans (DWT), voor: Nijenhuis (HVGB), Van Dijk (HZ en PC) en Cabout (GZC). Het Haarlemse zevental is_ als volgt samengesteld: doel: Vrugt (HPC), ach ter Bijlsma en Braasem (beiden Haar lem), midden Swier (VZV), voor Ho- geland. Bol en Hoekstra (allen HVGB). ZIJPENBERG p. 27 K. Palos. ALAMAK 27 bij Kreta, ALBLASSER- DIJK 27 bij Lands End, ALCOR 28 te Rio Grande do Sul, ALHENA 27 bij St. Pauls Rock, ALKAID 27 bij St. Pauls Rock, AL- PHARD 27 bij St. Vincent, ALWAKI 27 bij Bermuda, AMSTELDIEP 27 bij Kreta, AM- STELLAND 27 v. Bahia n. Las Palmas, AN- DIJK 27 bij Flores, ARNEDIJK 27 bij Flo- res, AXELDIJK 27 bij Scilly eil., BALI 27 bij Flores, BANTAM 27 te Suraja v. Pana- ruhan, BENNEKOM 28 te Balboa, BEVER WIJK p. 27 Beachy head, BLOEMFONTEIN 27 bij Teneriffe, BLIJDENDIJK p. 27 K. Finisterre, BORNEO 27 v. Liverpool, BOSCH FONTEIN 27 v. Zanzibar n. Porto America, CASTEL BIANCO 27 bij Pantellaria, CE- RONIA 27 bij K. St. Vincent, CLAVELLA p. 27 Pantellaria, CLEODORA 28 te Bom bay, CONGOSTROOM 29 te B. Pappan, COTTICA 27 bij Finisterre, DALERDIJK 27 bij Sombrero eil., DORSETSHIRE 28 te Am sterdam, EDAM 27 bij New York, EMPI RE BRENT p. 27 K. Carbon, ERINNA 27 v. Miri n. Singapore, ESSO DEN HAAG 27 bij Madeira, ESSO ROTTERDAM 27 bij Flores, ETREMA 27 bij Bahia, GAROET 27 v. Belawan n. Aden, GENERAL HARRY TAYLOR p. 27 K. De Gata, GOYA p. 27 K. Bougaroni, 2 Juli te Amst., HECUBA 27 v. Maracaibo n. Curacao, HELENA 27 bij Barbados, HERA 27 v. Hamburg n. A'dam, HYDRA 27 v. San Juan 28 te Cindad Tru- jillo, INDRAPOERA 27 v. Semarang n. Cheribon, JAPARA 28 te Brahe, KEILEHA- VEN 27 bij Monrovia, KERTOSONO p. 27 St. Vincent n. Marseilïe, LARENBERG 27 bij Ouessant, LF.MSTERKERK p. 27 Gi braltar n. Antwerpen. LINDEKERK 28 te Bahrein. LISSEKERK p. 27 Ouessant, MA- COMA 27 v. Singapore te Miri, MARIE- KERK 27 te Singapore, MEERKERK p. 27 Finisterre, MENTOR 27 v. Malta n. Djid- jelli, MODJOKERTO p. 27 Lissabon, MUI- DF.RKERK p. 27 Elba n. Alexandrië. NOOR- DAM 27 bij Scilly eil., ORANJE 27 Y. Southampton, PARKHAVEN 28 te Ria Gran de, POSEIDON 27 v. Auba te Curagao, PR. ALEXANDER 27 bij Lands End. PRINS MAURITS 27 bij Lewis, PYGMALION 27 v. Cumana n. Pampatar, RIDDERKERK 27 bij K. Blanco, ROTTI 27 te Belawan, RIJN LAND 27 bij St. Pauls Rock, SALAWATI 27 te Aden, SALLAND 27 bij Porto Praya, SAPAROEA 28 te Freetown, SLOTERDIJK 27 bij K. Bougaronie, STAD DORDRECHT 27 bij K St. Vincent, STENTOR p. 27 K. Finisterre, SUNETTA 28 te Tel Aviv, TA- BINTA 27 v. Belawan n. Djakarta, TARA- KAN 28 te Cheribon, TITUS 28 te Oran. TOSARI 27 v. Suez, UTRECHT 27 v. Tri nidad n. Kaapstad, VAN OSTADE 29 te Barranquilla, VEENDAM 27 te Rott. v. N. York, WATERMAN p. 27 Algiers, WES- TERDAM 27 bij K. Race, WILLEMSSTAD 27 bö K. St. Vincent, WOENSDRECHT 27 bij Finisterre, ZUIDERKRUIS 27 te Tjuban. Oo 50. Terwijl Don Amigo Tyro de stal weer uit vloog, een stier bij hen thuis bezorgd werd. u^hpJl^rld ^ove^Juist^toen^'e h7licopter"weer zocht Rasmus een goed plaatsje voor de stier. De stal Nu moest Rasmus toch opschieten, want Don Amigo J <-tHnpn kreea Rasmus weer beet en hij lag vol met heerlijk vers hooi en de stier had het Tyro raas al een eind weg. Daarom begon Rasmus begon inreeg aesTaait er best naar zijn zin. De andere koeien vonden het zo hard te lopen als hij maar kon en omdat hy altijd klom opnieuw achter op natuurlijk wel een beetje gek, dat er op die manier een stevige struisvogel was geweest en altyd zyn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4