Moskou per nota van Amerika's besluiten verwittigd HET DOM DER VROUW Geef ons betere maten Waarom niet meer SOEP? Rapporten Invasie werd verwacht Socialisten overleven motie Explosie in Syrië eist 80 doden Beroep op de Sovjet-Unie om Noord-Korea tot staken van de strijd te bewegen Henri Queuille geeft opdracht terug De sterkte van de Amerik. strijdmacht Attlee beschuldigt Churchill Wacht niet DUVIEUSART PLEIT VOOR DISCRETIE WOENSDAG 28 JUNI 1950 PAGINA 5 Nederlandse steun Kabinetsvorming in Ftankrijk Afgeketst op weigering van de socialisten I1 LABOUR EN PLAN-SCHUMAN Dienstplichtwet in Ver. Staten met één jaar verlengd en honderden gewonden Auteur van bekroond sonnet bekend Per jaar wordt in ons land 25 millioen uitgegeven aan het veranderen van gekochte damesconfectie Recepten voor vier personen: Kervelsoep Vissoep Aardappelsoep Messenstcker berecht Eerste H. Mis in crypte van de St. Pieter Dodelijk ongeluk Verzetster voor Corry Vonk Gemeente-secretaris van Geldrop geschorst Benoeming hoofdcommissie voor de industrialisatie 9 (Vervolg van gag. 1) l Het merendeel van de Amerikaanse senatoren is, aldus Reuter, van gevoe len, dat Amerika thans de handschoen heeft opgenomen en Moskou een oorlog met de V.S. niet zal riskeren. Republi keinen en democraten verklaarden be reid te zijn het door Truman ingediende wetsontwerp voor de verstrekking van wapens aan liet buitenland ten bedrage van 1.222.500.000 dollar zo snel mogelijk te behandelen en goed te keuren, ter versterking van de militaire weerstand niet alleen in Azië maar ook in de lan den van het Atlantisch Pact. De democratische senator Scott Lu cas verklaarde na een bijeenkomst van de politieke commissie van zijn party te hopen, dat de Senaat morgen zijn goedkeuring aan het wetsontwerp zou hechten. De algemene opinie onder de senatoren was, dat de president geen andere weg had kunnen kiezen, daar het achterwege blijven van een resolute houding tegenover de communisten op dit ogenblik het uiteindelijk prijsgeven van geheel Azië zou hebben betekend. President Truman lachte tot de corres pondenten toen hij het Witte Huis ver liet, maar hij weigerde iets aan zijn of ficiële verklaring toe te voegen. Alle ambassadeurs en gezanten van niet-communistische landen te Washing ton werden, voordat de verklaring van de president werd uitgegeven, naar het ministerie van buitenlandse zaken ont boden, waar zij van te voren van de in houd der verklaring op de hoogte wer den gesteld. De Amerikaanse minister van Defen sie, Louis Johnson, heeft verklaard, dat er geen orders zijn gegeven tot mobilisa tie of gedeelteiyke mobilisatie binnen de Verenigde Staten zelf. Hij zeide voorts, dat de verklaring van Truman niet inhoudt dat landtroepen in actie zullen gaan. Uit voorzorg machtigde gisteravond het Amerikaanse ministerie van Defensie de commandanten van alle militaire ba ses de onder hun bevelen ressorterende garnizoenen tot „verboden gebied" te verklaren en passen uit te geven voor personen die gerechtigd zijn dat „verbo den gebied" te betreden. De Amerikaanse stafchefs hebben de commandanten van overzeese bases ge machtigd speciale „beperkte" veilig heidsmaatregelen te nemen. Op het vliegveld Sculthorpe, de basis van Amerikaanse superforten in Enge land, zijn alle verloven en uitgaanspas- sen ingetrokken. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland John McCloy gaf het Duitse volk gisteravond, naar aanleiding van de berichten uit Zuid-Korea de verzekering, dat de geallieerde troepen in West- Duitsland zuilen blijven „tootdat de vre de en veiligheid verzekerd zijn". In een korte verklaring zei McCloy, dat de oorlog in Korea de diepe bete kenis van de aanwezigheid van de ge allieerde troepen in Duitsland te sterker doet uitkomen. De V.S. hebben gisteravond een nota aan de Sovjet-Unie gezonden, waarin dit land gevraagd wordt zijn invloed aan te wenden om een terugtrekking van de oorU-Ivor»-.,.,nst' troepen uit Zuid-Korea te bewerkstelligen. Naar verluidt, stelt de Amerikaanse nota Rusland eveneens in kennis van de door president Tru man genomen maatregelen. In de nota w erd verklaard, dat, indien Moskou niet tussenbeide komt. de Russische regering de verantwoordelijkheid voor de gevol gen moet dragen. In Washington acht men het vrijwel zeker, dat Rusland de nota van de hand zal wijzen, maar toch werd gehoopt, dat de Amerikaanse stap Rusland zou kunnen bewegen indirecte maatregelen tot herstel van de vrede te treffen. Tass, het officiële Sovjet-Russische persbureau, maakte eerst hedenochtend melding van president Truman's bevel aan de Amerikaanse strijdkrachten om Zuid-Korea en Formosa te verdedigen. Het persbureau gaf het nieuws zonder commentaar. De grote vraag is nu, wat de reactie van Rusland zal zyn. De Ame rikaanse autoriteiten hopen, dat de Rus sen zullen afzien van rechtstreekse hulp verlening aan de Noord-Koreaanse troe pen en zullen toestaan, dat de gevechten ten einde lopen Op basis van alle beschikbare inlich tingen, aldus werd vernomen, zouden Truman en zijn adviseurs van oordeel zijn, dat Rusland zich waarschijnlijk zal onthouden van enige daad, die tot een openlijke botsing met de Verenigde Sta ten zou kunnen leiden. Zij erkenden openhartig, dat deze taxatie van de Rus sische politiek fout zou kunnen zijn en dat het gevaar van oorlog bestaat. Ad viseurs van de president wogen het oor- logsgevaar af tegen andere factoren, die voor de actie pleitten. De belangrijkste van deze factoren was misschien wel hun mening, dat de communisten onder leiding van het Kremlin de defensieve vastbeslotenheid van de niet-commu nistische landen der wereld hebben willen beproeven. Van bevoegde zjjde wordt door A.P. in Den Haag vernomen, dat Nederland zön volle steun zal geven bij de uitvoe ring van de door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie. De zegsman zei, dat geen bepaalde actie van Nederlandse zyde zal geschie den alvorens bekend is welke bijdragen van de leden der Verenigde Naties wor den verwacht, maar hü voegde er aan toe, dat Nederland bereid is in overwe ging te nemen bepaalde eenheden af te staan van marinestrijdkrachten, die thans in Indonesië zijn gestationneerd. Henri Queuille, die in verband met het aftreden van het kabinet-Bidault een informatieve opdracht had gekregen, heeft aan president Auriol medegedeeld dat zün pogingen om de vier dagen oude politieke crisis ten einde te brengen niet zjjn geslaagd. Als reden voor Queuilie's weigering wordt opgegeven, dat de socialisten niet geneigd zün tot een nieuwe regering onder hem toe te treden. René Pleven, minister van defensie in het afgetreden kabinet, heeft een ver zoek tot vorming van een nieuwe rege ring van de hand gewezen. Tevoren hadden de radicaal-socialisten een be roep gedaan op alle niet-communistische partijen hun geschillen te begraven en een nationaal coalitiekabinet te vormen „in verband met de ernst van de inter nationale situatie". Vernomen wordt nog, dat in Korea geen Nederlandse kolonie en evenmin een Nederlandse vertegenwoordiging aanwezig is. De Britse premier Clement Attlee onderbrak gisteravond het debat in het Lagerhuis over het plan-Schuman om de verklaring van president Truman inzake Korea voor te lezen. Attlee zeide verder dat de Britse ver tegenwoordiger de Amerikaanse reso lutie, waarin de leden der Verenigde Naties wordt aanbevolen zodanige bij stand aan de Koreaanse republiek te verlenen als nodig mocht zijn om de aanval af te slaan, zal steunen. De premier verklaarde, dat na de bittere ervaring van de laatste 35 jaar duidelijk was geworden, dat slechts on middellijke en doeltreffende maatrege len tegen agressie de enig juiste metho de waren om de situatie te redden. Nadat Attlee een ovatie van beide zijden van het Huis had ontvangen, dankte Churchill hem er voor, dat hij .het Huis van de ernstige toestand op de hoogte" had gebracht. Churchill ver- klaarde, dat eenheid „het gehele Lager huis beheerst wanneer vraagstukken van deze ernst raken aan het principe van vrijheid en recht, waarvoor wij allen opkomen". In Londen is men van mening, dat het Amerikaanse besluit ten aanzien van Korea een nieuwe politiek aangaande het Verre Oosten en Zuid-Oost-Azië inluidt. Men meent, dat het besluit om de Amerikaanse militaire steun aan In- do-China te bespoedigen en de mili taire hulp aan de Philippijnen te ver groten, tezamen met de huidige strijd van de Britse troepen op Malakka, be tekent, dat er thans een einde is geko men aan het fragmentarische karakter van de plaatselijke Aziatische campag nes der Westelijke mogendheden, die voortaan in militair opzicht een gecoör dineerde Westeiyke strategie zouden voeren. De Chinese nationalisten hebben van daag gevolg gevend aan het verzoek van Truman hun luchtmacht en ma rine opdracht gegeven de aanvallen op het communistische vasteland van China stop te zetten. De minister van Buitenlandse Zaken der Chinese nationalisten, George Yeh, heeft verklaard, dat het bevel van pre sident Truman aan Amerikaanse oor logsschepen om een communistische aanval op Formosa te beletten „een buitengewoon welkom teken van kame raadschap is in de strijd tegen de com munisten". Hij zei te verwachten, dat generaal Tsjang Kai Sjek later op de verklaring van de president zou antwoorden. Schout-bij-nacht Roscoe Hillenkoet- ter, hoofd van het centrale Amerikaanse bureau van de geheime dienst, heeft aan enige senatoren medegedeeld, dat hij reeds op 9 Juni aan de Amerikaanse militaire autoriteiten en het State De partment berichten heeft verstrekt over concentratie van Noord-Koreaanse troe pen en tanks aan de Zuid-Koreaanse grens. Hillenkoetter deelde journalisten na een onderhoud met president Truman mede, dat de invasie van Zuid-Korea „al een jaar lang" verwacht werd. Volgens de „New York Times" heb ben de „Izwestia", het officiële blad van de Russische regering, en de com munistische partij van Noord-Korea de wereld op 10 Juni reeds kond ge daan van hun plannen om 15 Augus tus geheel Korea onder één parlement te verenigen. In de editie van 10 Juni had de ..Izwestia" het programma van de Noord-Koreaanse communisten voor het houden van algemene verkiezin gen in Noord- en Zuid-Korea tussen 5 en 8 Augustus uiteengezet, aldus de „New York Times". „Tot nog toe is aan de opwekking tot eenheid van het land geen gehoor gegeven en deze toe stand mag niet na de vijfde verjaar dag van de bevrijding blijven voort bestaan", aldus de „Izwestia". De Engelse kinderen uit Leeds en omstreken hebben een kinderdroom zien ver wezenlijken. Tijdens een demonstratie ging de luitenant Peter Rayner aan 80 ballonnen, met waterstofgas gevuld, de lucht in. Hij zat echter aan een lijn vast, zodat hij na een tocht door het luchtruim weer behouden op de aarde landde. Zelden gebeurt het, dat» een vrouw in ons land, die een beetje eisen aan haar kleren stelt, een jurk of j mantelpakje koopt en er, zoals men dat noemt, zó de winkel mee uitwandelt. Een nieuw confectie-kledingstuk past bijna nooit precies, of het is te lang, ofwel te wijd in de schouders, of de taille moet wat uitgelegd, of het lijf moet een paar centimeter worden opge haald. Schrikt U niet, maar het bedrag dat per jaar met dergelijke veranderin gen gemoeid is, komt op vijf en twintig millioen gulden. In de „betere" zaken, zoals ze in de wandeling genoemd wor den, hebben de cliënten haar deel daar van betaald, in de populaire zaken, waar Generaal MacArthur heeft gisteren bekend gemaakt, dat Amerikaanse jagers vier Noord-Koreaanse Yaks, die de eva cuatie van Amerikaanse burgers uit Korea trachtten te bemoeilijken, hebben neergeschoten. De Amerikaanse jagers escorteerden de transportvliegtuigen, waarmee vrouwen en kinderen werden vervoerd. Volgens Amerikaanse burgers, die in Japan ziin aangekomen, zouden minstens zes Yaks ziin neergeschoten. De Amerikaanse jagers onenden pas het vuur, toen de Yaks aanvielen. De Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten bestaat op het ogenblik uit 509 vliegtuigen, te weten: één groep van 30 superforten (B-29), vijf groenen van 75 gevechtsvliegtuigen, waaronder een ongenoemd aantal straalvliegtuigen van het type „Shooting Star" (F-80), één groep van 36 gevechtsvliegtuigen van het tweemotorige type „Mustang" (F-82), twee eskaders bommenwerpers van elk 16 ..Invaders" (B-26) en een groep van 26 transportvliegtuigen van het type C- 54. Het Amerikaanse Iuehtcommando Oost-Azië omvat Japan, Okinawa, Guam en de Philippijnen. Men gelooft, dat de Amerikaanse ma rine minstens vier grote vliegdeksche- nen gereed heeft om in het gebied van de Stille Oceaan in actie te komen en 45 tot 50 toroedobootiagers. alsmede kruisers, onderzeeboten en andere schepen, die onlangs zijn toegevoegd in verband met de toestand in China. Zij staan onder het ODnerbevel van admi raal Arthur W. Radford, opperbevelheb ber van de Amerikaanse vloot in het ge bied van de Stille Oceaan. De grootste trefkracht kan worden ontwikkeld door de eerste vloot, welke onder bevel staat van admiraal Durgin. commandant van een vliegdekschip uit de tweede wereldoorlog. De Amerikaanse zevende vloot onder commando van vice-admiraal Arthur Struble, heeft haar basis op de Philip pijnen en Guam. Zij bestaat uit 16 sche pen, n.l. het 27.000 ton grote vliegdek schip „Valley Forge", de zware kruiser ..Rochester", zes torpedobootjagers, twee fregatten, drie onderzeeërs, een snel varend transportschip, een tankboot en een barkas. De luchtdoclkruiser „Juneau" en vier torpedobootjagers onder commando van vice-admiraal Calvin .Toy hebben hun basis in Japan. Het bevel over de Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten wordt ge voerd door luitenant-generaal George Stratemeyer, die in de oorlog comman dant van de Amerikaanse luchtmacht in China was. Op 30 April werd medegedeeld, dat er 123.000 Amerikaanse militairen in het Verre Oosten waren, van wie de mees ten in Japan. Verder werd bekend gemaakt, dat een tactische strijdgroep, bestaande uit de 27.000 ton metende carrier „Philippine Sea", twee kruisers en een flottielje tor- pedoiagers naar Hawaii gedirigeerd zal worden. Volgens een functionaris van de ma rine zal waarschijnlijk tweederde ge deelte van de Amerikaanse Pacifïc- vloot, die 285 in dienst zijnde schepen omvat, order krijgen om de strijdkrach ten van MacArthur te versterken. De Britse Labourregering heeft gis teren met een meerderheid van 20 stemmen (309 tegen 289) de conserva tief-liberale motie, waarin haar beleid ten opzichte van het plan-Schuman werd veroordeeld, overleefd. Haar eigen motie, waarin haar be leid werd goedgekeurd, verwierf een meerderheid van 13 stemmen (309 te gen 296). Deze cijfers tonen aan, dat ue Labourfractie de regering onwankel baar trouw gebleven is, doch dat zeven conservatieve leden geweigerd hebben voor de motie-Churchill te stemmen. Winston Churchill had tevoren in het debat verklaard, dat hij niet sym pathiseerde met de Franse houding om „deze belangrijke kwestie" zo onver wacht op Engeland los te laten. Hij betwijfelde het echter, of de Fran se regering ooit zo gehandeld zou heb ben tegenover een andere Britse rege- 1 „De Franse ministers zijn ongetwijfeld van mening geweest, dat nadat wij hun economie en hun monetair systeem door onze plotselinge en onaangekon digde devaluatie in de war hadden ge stuurd zij niet gebonden waren re kening te houden met hetgeen ons past, waar het andere belangrijke zaken be treft", aldus Churchill. „De Franse regering was van ge voelen, dat de Britse socialistische mi nister van Buitenlandse Zaken de be- tot het laatste ogenblik met het opgeven van Uw vacantie-adres. Stel ons minstens 5 dagen vóór Uw vertrek op de hoogte van Uw tijdelijk adres, onder vermelding van Uw vaste adres. Slechts dan kunnen wij er voor instaan, dat Uw lijfblad prompt bezorgd zal worden. Weekabonné's gelieven over de periode, dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger van wie zij op hun vaste adres de krant ont vangen. DE ADMINISTRATIE weging voor de Europese eenheid vij andig gezind was en de conferentie over het plan-Schuman slechts zou bijwo nen om het te verijdelen." Fel keerde Churchill zich tegen het manifest van de Labourpartij over de kwestie der Europese eenheid, dat hij mede gezien het tijdstip van pu blicatie „een lage streek" noemde. Het enige goede, dat hij in het manifest zag, was, dat het zich tegen de vor ming van een zogenaamde „derde macht" tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie keerde. Het debat besluitend, beschuldigde premier Attlee Churchill er van, dat hij trachtte kwaad bloed te zetten tus sen Frankrijk en Engeland. Het enige bezwaar tegen deelneming aan de conferentie over het plan-Schu man lag in de voorgenomen instelling van een boven-nationaal orgaan „vol komen ondemocratisch en aan niemand verantwoording schuldig". De kwestie, waarover het parlement had te oorde len, was, volgens Attlee, of de regering juist of onjuist gehandeld had door niet blindelings het beginsel van een boven nationaal gezagsorgaan te aanvaarden, zoals de Fransen hadden geëist. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren met een overwel digende meerderheid 315 stemmen tegen 4 besloten de dienstplichtwet met een jaar te verlengen en president Truman te machtigen de burgerwach ten en alle reserves voor onmiddellijke actieve dienst op te roepen. Als gevolg van de gang van zaken in het Verre Oosten nam het Huis het desbetreffende wetsontwerp twee dagen vroeger aan dan oorspronkelijk beraamd was. Snel werd men het eens over een compromis, waardoor de bestaande wet van kracht blijft en president Truman gemachtigd wordt de burgerwachten en de reserves onder de wapenen te roepen. De Senaat zal vandaag over het wetsontwerp stemmen. Tachtig personen zijn gisteren in Syrië om het leven gekomen en hon derden gewond toen een depot met brandbaar en explosief materiaal van een bedrijf van de Iraakse Petroleum- maatschappij te Homs (130 km. ten Noorden van Damascus) in brand ge raakte en explodeerde. De brandweer lieden, die bezig waren de brand te biussen, kwamen allen om het leven. Ook zes politiemannen kwamen om. Gebouwen in de omtrek werden ver woest Datum van 's konings terug keer nog niet bepaald BRUSSEL, hedenmorgen. Het staat thans wel vast, dat vóór de terugkeer van koning Leopold geen nieuwe verzoeningspoging meer zal worden ondernomen zoals dc socialis ten dat gewild hadden. Eerste minister Duvieusart verklaarde gisteren bij zijn terugkeer uit Pregny dat hij geen bood schap, mededeling of beslissing van de koning by zich had en dat de regering ook niet het initiatief zou nemen tot het indienen van een wetsvoorstel dat de tydelyke machtsoverdracht aan kroon prins Boudewijn mogelijk zou maken. Wel zal de kroonprins mee naar België terugkeren, waaruit men meent te mo gen afleiden, dat toch opnieuw een po ging in die richting zal worden gedaan. Noch over de datum van 's konings terugkeer, noch of deze plaats vindt daags na de opheffing van de onmoge lijkheid om te regeren, kon de eerste minister enig bescheid geven, evenmin trouwens als op de vraag of de terug keer 's nachts dan wel overdag of vóór de nationale feestdag op 21 Juli zal plaats vinden. Wat de datum, betreft verklaarde hij alleen dat de koning on middellijk na de beslissing van de Ka mers zou terugkeren en dat dus alles afhangt van de duur van de debatten in het parlement. Men verwacht, dat hier bij nogmaals heel de koningskwestie door de oppositie bij wijze van obstruc tie zal worden opgehaald. Te Genève had de eerste minister daags tevoren verklaard, dat zij die zich over de terugkeer van de koning verheugen dit zullen moeten doen met de grootste bescheidenheid eri dat die genen die er spijt van hebben hieraan uitdrukking hebben te geven binnen de grenzen van de democratische grond wet. In dit verband zeide hij nog, dat de regering zou optreden met buiten gewone discretie. Inmiddels werd gisteren in de Senaat de katholieke oud-minister van justitie, Struye, tot voorzitter gekozen, terwijl professor de Bruyne de leiding van de katholieke senaatsfractie kreeg toever trouwd. Vandaag wordt de regeringsver klaring voorgelezen in de Kamer van volksvertegenwoordigers. Mr. A. Th. Lamvina. die waarschijnlijk binnenkort naar Indonesië zal vertrek ken als opvolger van de Hoge Commis saris. dr. Hirschfeld. Naar wij vernemen, is het bestuur van de Maatschappij der Ned. Letterkunde te Leiden thans ingelicht omtrent de auteur, die zich achter het pseudoniem W M. Frederiks verscholen heeft, van wie zoals reeds eerder gemeld het onder de r.aam van W. M. Frederiks in gezonden sonnet op 28 Mei j.l. werd be kroond. Het is mej. Wally Holzhaus te Amster dam, een onbekende, die het sonnet heeft opgedragen aan de nagedachtenis van haar vader aan wiens voorletters zij haar pseudoniem heeft ontleend. Mej. Holzhaus heeft zich wel met de litteratuur beziggehouden. Zij schreef enkele verzen, een toneelstuk en werkte met proza aan tijdschriften mede. Zij if dertig jaar oud. omvang onderling nauw met elkaar verband houden en dat deze omvang geleidelijk schommelt met het gewicht. Gewicht en lengte hebben echter, wat het Nederlandse vrouwenfiguur be treft, minder met elkaar te maken Waar men op de duur naar toe wil, is dan ook een maat-normalisatie, waarbij men uitgaat van de taille-omvang in verhouding tot de taille-lengte. En dit is dan vooral om economische redenen, omdat veranderingen aan de taille lengte, wat veelal het „opnemen" van de schouders betekent, tot de meest dure en tijdrovende „pomp" hoort. Zoals gezegd, is men in Amerilja, waar het percentage der te veranderen confectie slechts een tiende bedraagt van wat het bij ons is, op het gebied der maat-verfijning al veel verder. Een volkswarenhuis hier dat op de totale verkoop ongeveer veertig procent ver- anderineen had (naar gelang de stan ding van het modehuis, stijgt met de veeleisendheid der clientèle ook dit percentage) en een Amerikaanse oou- peur importeerde, die volgens zijn maat-methode confectionneerde, had bij de verkoop daarvan nog maar elf procent veranderingen. Het wordt overigens wel de hoogste tijd dat er hier ten behoeve van de confectie-kopende vrouw iets aan de maten-chaos gedaan wordt. Behalve dat de maten zoals ze thans zijn niet deu gen. ontbreekt iedere eenheid. Elke confectiefabrikant heeft zon beetje zijn privé-maten, met het gevolg dat het ge beurt dat één en dezelfde vrouw een mantel maat 36 heeft, een blouse maat 40. een rok 42 en een hemd 46! Vooral na de oorlog heerst er een ontstellende nonchalance bij de maat bepaling. Vóórdat de confectie die nog niet door de eisen van het publiek (het Ne derlandse publiek is weinig eisend) er toe wordt aangespoord om haar maat- systeem te herzien, zal er nog voldoen de gelegenheid zijn om op dit aspect terug te komen, dat eer, der belangrijk ste is van de geconfectionneerde mode. A Bgh „veranderingen niet in rekening wor den gebracht", heeft het bedrijf deze extra belasting. Alleen al uit economisch oogpunt, af gezien dus nog van alle remmen op de koopvreugde, de verbruikte energie en tijd en de complicaties, die het veran deren, de zogenaamde „pomp", geeft, is het ten zeerste toe te juichen, dat een van onze grote vaderlandse magazijnen de knuppel in het hoenderhok heeft gegooid en, in samenwerking met het Adviesbureau voor toegepaste Statistiek en de Bedrijfsgroep Kleding Industrie, de resultaten van een aantal opmetin gen binnenkort in een lijvig rapport gaat uitgeven, en dit nieuwe maatsys- teem aanbiedt aan de confectiefabrikan- ten. In „De juiste maat" wordt namelijk niet alleen het gehele probleem van de maten der damesconfectie gedocumen teerd uit de doeken gedaan, maar ook de nieuwe methode wordt er in gepo neerd. Twee jaar geleden begon het wa renhuis in kwestie, waar jaarlijks bij de confectie-verkoop zeventig procent veranderingen nodig bleken, met de opmetingen. Van vijfduizend vrouwen boven de achttien, die gedurende twee weken de filialen in drie steden be zochten, werden het gewicht plus veertien verschillende lichaamsafme tingen nauwkeurig opgenomen. Na ve rificatie bleek, dat de conclusies wel enigszins klopten met de bevindingen uit Amerika (waar men ons op dit gebied allang verre vooruit is) name lijk dat de horizontale afmetingen van de vrouw, dus heup-, taille- en buste- Dit shantung zomerjurkje met losse cape-kraag van Marcel Rochas lijk zien, dat het verfijnde van ae haute-couture juist de individuele laat duide- pasvorm is. Vroeger moet de soep een belangrijke plaats in he.t openbare leven hebben in genomen. Als men eens kijkt in het kookboek van Escof- fier, de grote Franse kok. dan blijken van de ruim 400 soepen, welke hij beschrijft, er vele de naam te dragen van beroemde personages. Men bewees iemand wel een hele eer door een soep naar hem te noemen! In onze tijd is dit anders. Er zijn nog wel vele soeplief hebbers, voor wie een maal tijd zonder soep niet volle dig is, doch men ontmoet ook tallozen, die niets om soep geven. Stellig ligt dat veelal aan de bereiding. Over het alge meen zijn de huisvrouwen verleerd om hun fantasie en fijne smaak uit te leven bij het koken van soep en dat is jammer. Soep biedt im mers zoveel mogelijkheden: er* zijn honderden manierpn om het tot een geurig, de eetlust opwekkend gerecht te maken! Men kan uitgaan van aller lei soorten bouillon, getrok ken van vlees, vis, wild of gevogelte, groenten, kruiden of vruchten, waaraan melk, peulvruchtennat of ander vocht toegevoegd kan wor den. De soep kan gebonden worden me.t: bloem, vermi- eelli, macaroni, gort, haver mout, aardappelmeel, tapio ca, aardappelen, peulvruch ten. rijst, brood, eieren en andere bindmiddelen. En men kan de soep afmaken met: kaas, kruiden, groen ten, vruchten zoals tomaten, stukjes vlees of vis, padden stoelen. kastanjes, room. wijn. kleingesneden flensjes, eiergelei en nog vele andere toevoegsels Al Is de keuze groot, daar om behoeft het bereiden van n smakelijke soep nog niet ingewikkeld en kostbaar te zijn. Vooral nu het de tijd is van verse, geurige groen ten en kruiden, kan men. al of niet met behulp van wat .-oopbeentjes om de. bouillon van te trokken, eventueel met een onsje gehakt, vele geurige zomersoepen berei den, die rijk ziin aan vita mines en voedingszouten. Meer uitgebreide wenken en recepten zult u aantreffen in het vouwblad: „Er zijn soepen en soepen", te bestel len bij het Voorlichtingsbu reau van de Voedingsraad, Koninginnegracht 42, 's-Gra- venhage, op een briefkaart, waarop aan de adreszijde 5 cent aan postzegels extra geplakt is. 1 liter bouillon of water me.t bouillonblokjes, 14 liter melk, 50 gr. (3 eetlepels) bo ter of margarine, 40 gr. (ruim 4 eetlepels) bloem, zout, pe per, (aroma), een bos kervel De boter of margarine smelten, het bloem toevoegen en de massa goed glad roe ren. De bouillon er bij scheutjes bij doen, onder goed en voortdurend roeren. Pas nieuw vocht toevoegen als de massa glad en gebon den geroerd is. Ook de melk op deze manier toevoegen. De soep enige minuten laten doorkoken en op smaak af maken met zout en aroma. Vlak voor het opdienen voegt men de fijngesneden of ge hakte kervel toe. Deze mag niet meekoken, daar anders dp fijne smaak verloren gaat. 750 gr. vis (verschillende soorten, zoals kabeljauw, schelvis, wijting, poon, tong, schol, tarbot enz. zijn hier voor geschikt), 1 liter vis bouillon, zout. 2 eetlepels tomatenpurée of 250 gr. to maten, 1 ui, wat prei of eni ge sjalotten, 2 pitjes knof look, tijm, wat boter, olie of margarine, gehakte peter selie, peper, geroosterd brood. De boter, margarine of olie verhitten en hierin de ge snipperde ui en de prei of de sjalotjes lichtbruin frui ten. De visbouillon toevoe gen evenals de. tomatenpu rée of de ontvelde, fijnge sneden tomaten (de knof look), enige blaadjes tijm en wat peper. De vis in deze bouillon zachtjes gaar kokeh. Dan de bouillon zeven, de vis ontgraten, in stukjes ver delen en weer in de bouillon overdoen. De soep op smaak afmaken met zout en peter selie. Er geroosterd brood bij geven. liter water, 214 dl melk, 3 bouillonblokjes, 250 gr. (2 a 3) aardappelen. 1 ui. iets wortel, peterselie, selderij, zout, peper, foelie, laurier blad, aroma, boter of marga rine. De ui fijnsnipperen en fruiten in de boter of de margarine. De aardappelen schrappen, in blokjes snijden en in het water, waaraan de melk, de bouillonblokjes, foe lie, laurierblad, peper, zout en geraspte wortel zijn toe gevoegd, gaarkoken. De soep met gehakte peterselie en selderij afmaken. Indien de soep te dun is, haar met aardappelmeel bijbinden. Cj3 tp CJ3 CjD CjD C|3 Cp C£> C|D C|3 Cp Cf> Cj3 C Binnenkort zullen ze weer verschynen, de schoolrapporten. We kennen langzamerhand de reacties van de kinderen wel en meestal is het heus niet nodig, dat we ze inzien om te. weten, hoe in grote lijn het resultaat' is. Een goed rapport wordt ons met het nodige bravour voorgelegd, een slecht wordt stiekum hier of daar wegge stopt, of we moeten ex zelf om vragen Als dit goede rap port altijd een gevolg was van grote ijver en plichtsbe trachting en het slechte van onwil en luihaid, zou dit ge drag volkomen normaal zijn. We weten echter allemaal, dat dit lang niet altijd het geval is. We kennen kinderen in onze omgeving, die er wat het werk betreft de kantjes aflopen en die. dank zij hun heldere, verstand en een flin ke „eindspurt", met behoor lijke cijfers overgaan. Voor hen is het goede rapport een soort triomf tegenover vader en moeder, die natuurlijk zo'n resultaat niet hebben ver wacht. Daartegenover kennen we de zeer toegewijde zwoe gers, die dag na dag zitten te blokken en die toch een zucht van verlichting slaken als ze, met de hakken over de sloot, in de volgende klas belan den. Uit deze twee voorbeel den blijkt eigenlijk al, dat wy onrechtvaardig zijn als we een goed rapport per se enthousiast en een slecht per se met afkeuring ontvangen. Nog ve.el te veel is het rap port voor ons graadmeter. We moeten toch vooral goed in het oog houden, dat de cij fers ons alleen een beeld ge ven van de vorderingen van het kind. Nu kunt u daarte gen aanvoeren, dat er toch ook punten worden gegeven voor gedrag en ijver. De ouders, die. deze punten be langrijker achten dan die der vorderingen, hebben in ze kere zin gelijk Toch moeten we niet uit het oog verliezen, dat ook dit niet altijd een juist beeld geeft Natuurlijk, we kunnen het ex over eens zijn. dat de kinderen op school hun best moeten doen en dat het niet aangaat, dat ze daar zitten te spelen en te babbelen, te minder als ze toch al niet te begaafd zijn. Maar in heel veel gevallen ligt hier juist de kern van de zaak. Hoe kunt u verwach ten, dat een kind zich dag in, dag uit zal inspannen om dingen te. horen waar het steeds minder van begrijpt? Wat is logischer dan dat zo'n kind zijn tijd zoek gaat bren gen met andere dingen? In zo'n geval is het zeer wel mogelijk, dat de slechte cij fers voor gedrag en vlijt ver oorzaakt worden, doordat de stof boven zijn begrip gaat en niet omgekeerd. Natuurlijk is dit ook weer een regel, die niet algemeen opgaat. We zullen ieder geval afzonderlijk moeten bekijken en beoordelen. Eén regel gaat echter altijd op. n.l. dat het verkeerd is bij de waardering van het rapport onze eigen iidelheid te laten meespre ken. Het is prettig een be gaafd kind te hebben, het is onrechtvaardig het te priizerl of te straffen, omdat het deze gave al dan niet bezit Dinsdag stond voor de Arnhemse rechtbank terecht de 2I-jarige laborant A. van L. uit Tiel, die in Geldermalsen op 31 Januari j.l. een kruidenier met 'n mes tweemaal in de rug had gestoken. Van L., die een behoorlijke betrekking had te Tiel, kon een door hem gekochte motorfiets niet betalen en zon op mid delen om aan geld te komen. Hij liet zich insluiten in een kruidenierswinkel te Geldermalsen en wilde 's avonds zijn slag slaan. Maar de kruidenier, Vogel zang. hoorde gerucht en betrapte hem op heterdaad. Er ontstond een handge meen met het gevolg, dat Van L. de kruidenier met zijn mes verwondde. Voor de rechtbank verklaarde hij, dal hij het mes juist in de hand had om te trachten een lade open te breken. De wonden bleken niet van dodelijke aard te zijn. De Officier van Justitie eiste één jaar gevangenisstraf, rekening hou dend met het feit, dat verdachte een blanco strafregister had. De verdediger vroeg om een voor waardelijke veroordeling. Uitspraak 11 Juli- De eerste mis in de crypte onder de St. Pieter te Rome zal vandaag in aan wezigheid van honderd kanunniken van de. St. Pieter worden opgedragen De mis zal worden ongedragen aan het altaar van Christus Koning waar schijnlijk door Frederico kardinaal Te- deschini. Aartspriester van de basiliek. Bij het werken aan de tweede spoor brug over de Waal bij Zaltbommel, kreeg Dinsdag de 39-jarige P. van Brakel een klap van een losgeschoten takel, waardoor hij van de in aanbouw zijnde brug bewuste loos naar beneden stortte. Hij werd met een zware hersenschudding naar 's-Hertogen- bosch vervoerd, waar hij hedennacht is overleden. Hij laat een jonge vrouw met vijf kinderen achter. De Koningin heeft Corry Vonk de onderscheiding „De Oost-Azië-Verzet- ster" verleend. Wim Kan en Corry Vonk zijn het tweede echtpaar (Wim Kan kreeg deze verzetster begin Februari van dit jaar), dat deze onderscheiding ontving. De gemeenteraad van Geldrop is accoord gegaan met het voorstel van B. en W., de op 13 Juni gearresteerde ge meentesecretaris A. C. B., hangende het gerechtelijk onderzoek, te schorsen. Als secretaris-penningmeester van het Bur gerlijk Armbestuur heeft hij, naar zijn eigen bekentenis, sinds 1934 gefraudeerd. Het totale bedrag aan fraude, tot heden vastgesteld, bedraagt ca. f 37.000. De minister van Economische Zaken heeft benoemd tot lid van de hoofdcom missie voor de industrialisatie en tot lid en voorzitter van de vaste commissie voor technisch-wetcnschappelijk speur werk en technische ontwikkeling van voornoemde hoofdcommissie ir. J. T. Duyvis, te Amsterdam, gedelegeerd commissaris van de N.V. Hollandse Draad- en Kabelfabriek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5