Omzet van 60 hyacinten in millioen 1949 -L- Foukje Diüema en Wim Slijkhuis in de Haarlemse Sportweek Haarlemse muziekcorpsen hebben wel koper maar geen zilver Dr. Spoelder vertrekt van Gymnasium "TADSBESTELDIENST A.6.C I Na 6 uur 1481014155. Splinters Geslaagd athletiekfestijn van de H.A. V. Haarlem AGENDA Muzikale actie om financiële moeilijkheden te ondervangen Haarlem zal markante figuur echter behouden 3300 SOLDATEN REPATRIEERDEN NAAR HET HAARLEMSE RAYON Burgemeester Cremers: er mag hier geen gedemobiliseerden-probleem komen 1500 jongens worden nog verwacht DONDERDAG 29 JUNI 1950 PAGINA 2 Burgerlijke Stand Zwemmen, honkbal, enz. TER BEDEVAART NAAR HEILOO HOE SCHILDERS ONZE STAD ZIEN Expositie in Waaggebouw EXPOSITIE IN BISSCHOP PELIJK MUSEUM Kerksieraden en Missie R.K. OPENBARE LEES ZAAL EN BIBLIOTHEEK Mevrouw Van EekThiel f Jongen viel door een raam van Sportfondsenbad Jaarvergadering „De Hyacint" te Lisse PIM MULIER EREBURGER VAN WONSERADEEL EXAMENS H.B.S.-A Eindexamen Gem. H.B.S.-A Vakdiploma-aannemer TWEE MAANDEN VOOR GARAGEHOUDER Nazorg-collecte Wandeltocht BILJARTEN ZANDVOORT Circuit toegankelijk voor wielrijders en voetgangers? HEEMSTEDE Inlevering vacantiebonnen bouwvakken WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Geslaagde noodlanding van straaljager Luchtpost voor N.-Guinea Beurs van Amsterdam i Het loopt op rolletjes. De Haarlemse Sportweek trekt dit jaar zeer grote be langstelling omdat de organisatoren er in zijn geslaagd een programma samen te stellen dat klinkt als een klok. We hebben al meer optimistische geluiden kunnen laten horen deze week, maar we zijn blijkbaar nog niet aan het hoog tepunt. Heel Haarlem loopt warm voor de Sportweek en dit bleek Woensdag avond wel zeer duidelijk tijdens het na tionale athletiekfestijn dat door de jubilerende H.A.V. Haarlem was geor ganiseerd en waarvoor men een uitste kend programma had samengesteld. Omdat men zich bovendien van de me dewerkihg van diverse prominente athleten had verzekerd is de opzet, be langstelling trekken voor de nationale athletiek, volledig geslaagd. Ongeveer zeven duizend toeschouwers hebben een prachtige avond beleefd. Die belangstelling ging voorname lijk uit naar onze grote kampioenen in de athletiekwereld, Foukje Dillema. de ster op het sprinten dames en Wim Slykhuis, een van 's werelds beste mid- denafstandlopers, en naast deze beide cracks nog een aantal kampioenen op verschillende nummers. Harting van A.A.C., die met Wim Slijkhuis op de 3000 m. een prachtige strijd leverde, won de sympathie van het talrijke publiek voor de wijze waarop hij Slijkhuis partij gaf. Het is echter al tijd nog maar jammer dat de stad Haarlem niet over een geschikt athle- tiekterrein beschikt. Niet slechts mis sen we hier een sintelbaan, maar op het Haarlem-terrein kan men hoog stens een baanronde van 300 m. uit zetten. Begrijpelijk zullen dan topprestaties achterwege blijven en daarom is de tijd, waarin Slijkhuis na een fraaie race ae 3000 m. voor Harting won, nl. 8 min. 37 sec., zeer goed te noemen, terwijl Har ting met zijn 8 min. 38.4 ook een zeer behoorlijke prestatie leverde. Foukje Dillema noteerde op de 100 m. een tijd van 12.5 sec. Niet zo dende rend, maar zij had geen tegenstandster van formaat, de wind was in het na deel en.... een grasbaan. Maar de Friese crack vormde een klasse op zich en zij had van het sportieve Haarlemse publiek een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Er werden echter nog meer goede resultaten geboekt. Bij het vèrspringen zijn we sedert Hannes de Boer al blij wanneer we de zeven meter-grens kun nen passeren. Wejnu, Naaktgeboren presteerde het en sprong 7.09 m. Ook De Bruyn leverde een knappe prestatie door de discus 46.76 m. weg te slingeren, maar Lamoree bleef met 3.70 beneden zijn kunnen met de polsstok. Jo Zwaan won in fraaie stijl de 100 m. heren in 11.4 sec. Naast de crack-nummers werden de toeschouwers onthaald op diverse wed strijden van mindere goden. Het deed ons genoegen dat enkele athleten van onze R. K. Athletiekvereniging Holland daarbij voor enkele opvallende presta ties zorgden, welke een belofte voor de toekomst inhouden. Ruygrok o.a. plaat ste zich op de 3000 m. als D-klasser bij de C- en D-klasse tweede in de goede tijd van 9 min. 48.2 sec. na Leungen van Lycurgus die er twee seconden minder over deed. De estafette-nummers besloten het rijk gevarieerde programma. De 4x100 m. dames bracht een zege aan Sagitta in de goede tijd van 50.6 seo. en de 3x 1000 m. heren werd een zege voor Haar lem vóór Hellas in 8 min. 14.2 sec. De „In Memoriam Hil v. d. Mey Beker werd uitgereikt aan Wim Slijkhuis voor de beste prestatie op deze avond. De uitslagen luiden: Kogelstoten, klasse A: 1. A. J. de Bruijn (V. en L.) 13.92 m.; 2. H. M. Kluft (Haarlem) 13.11 m.; 3. Van 't Hoff (D.E.M.) 12.78 m. 110 m. horden, klasse B: 1. G. H. van Heezik (A.V. '23) 17.1; 2. P. H. Zoek (Parthenon) 17.3; 3. C. Hoogerwerf (R.K. Holland) 17.3. 110 m. horden, klasse A: 1. G. v. d. Hoeven (Lycurgus) 15.9; 2. T. v. d. Werf (Suomi) 16.7; 3. Chr. Ruseier (Haar lem) 16.7. Vèrspringen, klasse B: 1. J. Symons (A.V. '23) 6.60 >4 m.; 2. Van 't Hoff (D.E.M.) 6.50 m.; 3. Pallassen (D.E.M.) 6.4S m. 1500 m. hardlopen, jun. A: 1. L. Vrijenhoek (A.V. '23) 4.21.6; 2. De Mik (G.A.C.) 4.24.7; 3. K. -Ebbeling (Haar lem) 4.25.4. 800 m. hardlopen heren, klasse B: 1. B. Verwey (Achilles) 2.2.7; 2. H. de Bruijn (Lycurgus) 2.5.8; 3. P. Zoek (Parth.) 2.8.-. 300 m. hardlopen, jun. A: 1. L. Brijs (Haarlem) 37.8; 2. J. v. Gorsel (Haar lem) 39.2; 3. J. Handgraaf (Holland) 39.8. 3000 m. hardlopen, klasse A: 1. W. Slijkhuis (De Trekv.) 8.37; 2. H. Har ting (A.A.C.) 8.38.4; 3. H. Huizinga (Vi tesse) 9.05.4. 3000 m. hardlopen, klasse B: 1. A. Bus Ondertrouwd: A. A. Gigengack en M. L. J. Korstjens, H. G. A. Santbergen en M. G. Alders, S. J. Beekhuijs en W. H. J. Verheijdt, H. P. de Jonge en J. Broester- huizen. A. Gaartman en H. van der Horst, A. H. de Groot en N. de Kuijper, J. den Duik en S. C. Beute, C. Vos en G. J. van den Berg, P. B. J. Sarolea en P. A. M. Christoffels, G. Roosma en H. Jonkhof, P. G. H. Vader en A. Commandeur, J. Kort en C. de Graaf, H. Barmentlo en A. J. Four, B. W. Beukers en P. C. Moer kerk. A. F. Dernison en S. M. van Soest, H. van der Fange en K. K. Bernhard, W. van Slooten en F. A. Hirs, J. H. Vink en T. Weistra, M. de Graaf en M. Bliek, T. H. Nijenhuis en G. W. Schiphout, C. D. Swart en J. van de Steege, A. C. van der Aar en A. J. Wempe, W. J. Kompier en C. H. Jongbloed, J. G. Burger en E. Bruijn, M. van Keijzerswaard en M. G. Kapitein, G. M. N. Verlinden en M. Klapwijk. R. A. Garms en F. Klijzing, M. Kühn en J. C. E. van Gennip, C. Graal en I. P. van Veenhuysen. Gehuwd: J. Reversen en M. J. C. Vosse, H. H. Sondagh en M. M. Moonen, P. K. Schouw en G. Booij, H. R. van Leeuwen en H. H. M. van Strien, F. Philippo en F. J. M. Hilterman, A. Binsma en T. van Til, W. F. de Groot en H. Nes, J. C. Benard en N. Loos, G. J. Drost en H. Bruinenberg, D. T. Spaargaren en W. C E. Stasse, H. F. Visser en M. Boonstra, C. Nieman en J. J. H. Botter, W. van der Maten en A. van der Beek, G. Schouten en M. J. Stiemer, W. Snoek en J. Brussee. Geboren: H. C. de Vos-Steman, z. J. L v. 't Hof-Verdam, z. S. Schuurman-Gosen z. C. M. van den Kerkhof-Hoogland, d. I. M. van Paradijs-Kok, d. E. G. Laarho ven-de Gast, d. E. B. Draaisma-Haije, d. J. Snoeks-van Rumpt, d. P. A. Stam- Hoogland, d. A. van Waard-Móhringer, 2 z. Overleden: O. F. Wiemeyer 58 j. Gast- huisvest. F. J. Heemskerk, 35 j. M. v. Heemskerkstraat. J. G. Boots 82 j. Wes- terhoutpark. K. Bosscher, 71 j. M. v. Heemskerkstraat. M. A. G. Berkhout- Schlepper, 47 j. Hazepaterslaan. T. Bak ker-Kok, 80 j. Gasthuislaan. (Lycurgus); 2. T. Ates (Volew.); 3. Sy- bring (Trekv.). Vèrspringen, klasse A: 1. Naaktgebo ren (D.F^C.) 7.09 m.; 2. A. Leeuwenhoek (V. en L.) 6.87 m.; 3. H. van Egmond (D.E.M.) 6.41 m. 100 m. hardlopen, dames klasse A en B: F. Dillema (Vitesse) 12.5; 2. G. de Jong (Sagitta) 13.4; 3. T. Pol (Sagitta) 13.5. 100 m. hardlopen, heren klasse A en B: 1. Jo Zwaan (AAC) 11.4; 2. Th. Saat (V. en L.) 11.6; 3. A. v. Poorten (K.D. O.) 11.7. 800 m. hardlopen heren klasse A: 1. A. Kist (A.A.C.) 2.06; 2. J. Havenaar (A.V. '23) 2.2.9; 3. H. v. d. Munnik (Parth.) 2.5.2. Discuswerpen heren: 1. A. de Bruijn (V. en L.) 46.76 m.; 2. J. Fikkert (SISU) 40.71 m.; 3. H. M. Kluft (Haarlem) 37.99 m 400 m. hardlopen heren klasse A: 1. Hofmeester (Pro P.) 52.2; 2. J. Bakels (AAC) 52.5; 3. J. Schmidt (AAC) 52.6. 3000 m. hardlopen klasse D: 1. Ruigrok (Holland H.) 9.48.2; 2. E. van Deurssen (H'lem) 10.2.0; 3. S. de Vries (Volew.) gen tijd. 4x100 m. hardlopen dames: 1. Sagitta 50.6; 2. Vitesse 52; 3. Gita 53.5. 3000 m. hardlopen klasse C: 1. R. Leungen (Lyc.) 9.46.2; 2. P. Bakker (Blauw W.) 10.3. H. Buse (Haar lem) 10.5.4. Polsstokhoogspringen: 1. C. Lamoree (Haarlem) 3.70 m.; 2. M. Swart (Haar lem) 3.40 m.; 3. Giesker (Bataven) 3.20 m. 3x1000 m. hardlopen heren: 1. Haar lem 8.14.2; 2. Hellas 8.20.4; 3. Trekvogels 8.21.6. Omdat het athletiekfestijn zoveel be langstelling trok, kwamen de overige takken van sport er deze avond betrek kelijk karig af. In het Sportfondsenbad viel het nog wel mee, want daar werd een Propaganda-zwemfeest georgani seerd, waaraan leden van de Haarlemse Reddingsbrigade hun medewerking ver leenden. Diverse demonstraties werden met belangstelling aanschouwd en het nut van zwemmen kwam hier ongetwij feld sterk tot uitdrukking. De tafeltennissers kregen hun- sport gedemonstreerd in de Führopschool, waar de beste Haarlemse tafeltennissers dit edele spel speelden, en in het ge bouw aan de Kleine Houtweg was het Badminton waarnaar de belangstelling uitging. En tenslotte hebben de Haar lemse honkballers zich voorbereid op de traditionele honkbal-steden-wedstrijd tegen Amsterdam en speelden een A- en een B-negental tegen elkaar, waarbij A met 10 in de meerderheid bleef. We kunnen over de Woensdagavond tevreden zijn. De grote veertigste Broederschaps bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo vertrekt dit jaar op Dinsdag 4 Juli a.s. Het vertrek is bepaald op 9 uur v.m. vanaf station Haarlem. Het bestuur vertrouwt, dat in dit Heilig Jaar een groot aantal pelgrims uit Haarlem en omstreken aan deze bedevaart zal deelnemen. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de biljetten in de kerk portalen. In het kader van het „Bloemenfeest Haarlem 1950" zal van 15 tot 22 Juli in het Waaggebouw aan het Spaarne Zetel van het Genootschap „Kunst Zij Ons Doel" een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen aquarellen en tekeningen. Deze expositie wil aan stadgenoot en vreemdeling tonen hoe Haarlemse kun stenaars van heden in grote verschei denheid van visie de historische schoon heid van hun stad en zijn mooie omstre ken in beeld weten te brengen. Tevens biedt deze tentoonstelling een unieke gelegenheid tot het bezichtigen van de interessante Oud-Hollandse binnen-architectuur van het Waagge bouw, dat velen tot nog toe slechts van buiten kennen. De toegang zal vrij zijn. Ter gelegenheid van haar dertigjarig bestaan organiseerde de athletiekvereniging „Haarlem" gisteravond grote athletiekwedstrijden, waaraan vele prominenten deelnamen. Voor de wedstrijden hadden Foekje Dillema en Wim Slijkhuis een sportief apartje. De Vereniging van de Eeuwigduren de Aanbidding en tot steun aan de ar me kerken afd. Haarlem zal gedurende enige dagen een expositie houden in het Bisschoppelijk Museum in de Jansstraat. Deze tentoonstelling zal zeer interes sant zijn. O.a. worden er verscheidene mooie en waardevolle kerksieraden ge- exposeerd. Maandagavond zal pater M. Mey es, missieprocurator der missio narissen van het H. Hart een lezing met lichtbeelden houden over de missie op de Philippijnen. De toegang tot de tentoonstelling, met inbegrip van toegang tot deze le zing, is kosteloos. De opening geschiedt a.s. Zondag om half vier door mgr. Filbry. De expositie is Zondag geopend tot tien uur 's avonds. Maandag en Dinsdag van tien uur tot half één, twee tot zes, zeven tot tien uur. De R.K. Onenbare Leeszaal en Bi bliotheek. Nieuwe Gracht 70, verwierf een tiental Duitse litteraire werken, waaronder enkele van de allernieuwste: Stefan Andres: Die Hochzeit der Feinde Hans Carossa: Gesammelte Gedichte. Max Dauthendey: Die schönsten Ge- schichten. Karl Josef Hahn: Rainer Maria Rilke. Erich Kastner: Der kleine Grenzver- kehr oder Georg und die Zwischen- falle. Erich Kastner: Drei Manner im Schnee. Eine Erzahlung Alfred Neumann: Es waren ihrer sechs. Kar) Petry: Handbuch zur deutschen Literaturgeschichte. 2 dln. Wilhelm von Scholz: Die Ballade. Ina Seidel: UnseP Freund Peregrin. In de ouderdom van 56 jaar is te Haar lem overleden mevrouw mr. E. van Eek Thiel, die verschillende jaren lid was van de gemeenteraad, eerst voor de Vrij zinnig-Demoraten en later voor de Partij van de Arbeid. Begin van dit jaar stelde zij haar zetel om gezondheidsredenen ter beschikking. Jarenlang oefende zij met haar echtgenoot een advocatenprac- tijk in Haarlem uit. Zaterdagmiddag om twaalf uur wordt zij op de Algemene Begraafplaats te Heemstede ter aarde besteld. Een tienjarige jongen, M C., die gis termiddag om kwart over een op het terras van het Sportfondsenbad wandel de, viel plotseling door een ruit van het tochtscherm en kwam vier meter lager buiten op de grond terecht. Met snij- wonden aan de linkerkant, rug, schou ders en arm werd hij per ziekenauto naar het Grote Gasthuis vervoerd. Woensdagmiddag hield de vereniging „De Hyacint" haar jaarvergadering in „de Nachtegaal" te Lisse. In zijn openingswoord deelde de voorzitter de heer W. M. Driehuizen mede, dat de vooruitzichten voor de hyacintenkwekers gunstig zijn, echter moeten de kwekers de uiterste zorg blijven besteden voor een gezond pro duct. De omzet in 1949 bedroeg 10 mil lioen hyacinten meer dan in 1948; in 1949 was de omzet 60 millioen stuks, het record bedroeg in 1938, in totaal 75 millioen hyacinten. Vervolgens noemde de voorzitter het van groot belang een verstandige prijzenpolitiek te voeren en de kwali teit steeds op een hoog niveau te bren gen, dit zal de omzet belangrijk ver groten. Na de heren Stofmeel van de Plan- tenziektenkundige Dienst en Dr. Beyer van het Laboratorium te Lisse verwel komd te hebben, bracht de waarnemend secretaris de heer H. J. van der Laan het jaarverslag uit waaraan wij o.a. het volgende ontlenen: Het is in de geschiedenis van de vereniging „De Hyacint" nog nooit zo rustig geweest als in 1949. Dit laat zich gemakkelijk verklaren, omdat „De Hyacint" een technische organisatie is, wat niet zeggen wiL dat zij geen economische betekenis heeft. Dit hebben de jaren van vóór 1948 wel bewezen. Doordat sinds 1949 het „Maatregelen" heeft opge houden is nog slechts overgebleven een apparaat voor registratie en toe zicht op de buitenlandse afzet. De strijd om het behoud is weer als vroeger bij de individuele onderne mer komen te liggen. Het aantal aangeslotenen bij de keu ringsdienst, is in 1949 geleidelijk toege nomen en gestegen tot 506 bedrijven. Gekeurd werd met een oogst van 397 H.A. tegen 361 H.A. in het voorgaande jaar; een vermeerdering dus van 36 H.A. Sinds 1945 betekent dit,, dat de controleurs méér te keuren hadden een oogst van 125 H.A. De heer F. Limburg, Directeur van de Keuringsdienst bracht vervolgens het keuringsverslag over 1949 uit, waar in hij de kwekers adviseerde zeer waakzaam te blijven ter bestrijding van de verschillende ziekten. Het is van groot belang dat de kennis steeds opgevoerd wordt en in dit verband wees de heer v. Limburg op het loffelijk streven van de Unie van Landarbeiders bonden te Sassenheim, die met steun van de afdeling van Bloembollencultuur en de keuringsdienst, door een demon stratie in het voorjaar voor ieder toe gankelijk, de kennis van de ziektebeel den levendig houdt en tracht te ver meerderen. Van de selectiekeuring waren van een drietal bedrijven enige soorten on der speciale keuring ter verkrijging van een certificaat voor groene par tijen. Het rapport eindigde met de wens, dat alle kwekers gezamenlijk zullen mede werken om door intensieve arbeid de kwaliteit van het product op te voeren. Hierna deelde de voorzitter mede, dat evenals vorig jaar ook nu weer van iedere 100 R.R. 2 mand krasbodems moet worden ingeleverd. Hieromtrent werd nog geruime tijd gediscussieerd. Al het mogelijke zal in het werk wor den gesteld, om tegen te gaan, dat on deugdelijke bollen in de handel komen; er gingen zelfs enige stemmen op om nog iets meer in te leveren, doch dit vond geen algemene bijval. In een eerst volgende bestuursvergadering zal het bestuur deze zaak nog eens bekijken. Uit het financiële verslag bleek, dat de ontvangsten over 1949 f 25.233.46 en de uitgaven f20.715.70 waren, derhalve een batig saldo van f 4517.76. De be groting over 1950 bedraagt f 25.000. Bij de bestuursverkiezing waren af tredend de voorzitter W. M. Driehuizen en de heer Braam; gekozen werden Jac. Nieuwenhuis, Lisse en Nic. Roozen Mzn„ Heemstede. Op een vraag van de heer J. W. A. Lefeber over het aantal hol- en snijbol- len werd medegedeeld, dat in 1949 20 H.A. hiervan was geregistreerd, in 1948 17 H.A., het aantal dat dit jaar te vel de staat, is nog niet officieel bekend. BIOSCOPEN: Rembrandt: Maria Goretti (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Gentleman-inbreker (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De man op de Eiffeltoren (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: 't Gebeurde op een avond (a l.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Ontsnapt van het duivelseiland (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Smoking guns (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 29 Juni: OpenluchttheaterMidsummernightsdream, half 9. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 2 uur. Vrijdag 30 Juni: OpenluchttheaterMidsummernightsdream, half 9. SPORTWEEK Donderdag 29 Juni: 19.00 Turndemonstraties in het Zaanen- plantsoen en Pladellastraat; 19.30 Turndemonstraties Dietsveld en Schotersingel; 19.30 Tafeltennis in gebouw Kleine Hout weg; 19.30 Roei- en kanowedstrijden op het Zui- der Buiten Spaarne (Zuiderhoutpark); 19.45 Sportavond in het Gemeentelijk Con certgebouw (gewichtheffen en judo). Vrijdag 30 uni 19.00 Voetbal voor junioren-ploegen op het terrein Haarlem; 19.30 Handbal op het terrein Van Oosten de Bruynstraat; 19.30 Nationale zwemwedstrijden in Stoop's bad met candidaten voor de Euro pese zwemkampioenschappen. 20.00 Singelrace voor kanovaarders over een afstand van pl.m. 5 km. Start en fi nish in de Nieuwe Gracht bij geb. Gem. Geneeskundige Dienst. Het staat er slecht voor met de Haar lemse muziekverenigingen. Niet wat be treft de animo of belangstelling van de zijde van het publiek. Het is de schat kist, die aan een chronische kwaal lijdt. Konden n.l. voor de oorlog en vlak daarna de muziekcorpsen zichzelf be druipen door middel van donaties, con tributie, giften van belangstellenden, enz., door de tegenwoordige tijdsom standigheden moeten veel donateurs als zodanig bedanken. Helaas houden de uitgaven geen gelijke tred met de steeds meer slinkende inkomsten. Zaalhuur, kosten van aankoop van muziek, van instrumenten zijn met ongeveer 150% verhoogd. Realiseert men zich wel dat er voor dertigduizend gulden op straat loopt, wanneer een voltallig harmonie corps voorbijmarcheert? In Haarlem zijn de toestanden heel anders dan elders in het land. Negen en negentig procent van de muziekcorpsen hier te lande ontvangen van de zijde van het gemeentebestuur subsidies. Hier ter plaatse is daar echter nog geen sprake van. Daar de overheid evenwel inziet, dat er hoognodig iets gedaan moet worden, wil men voqrkomen, dat enige corpsen geliquideerd worden, heeft de Haarlemse Bond van Muziek verenigingen vergunning gekregen om van 10 tot 15 Juli een inzameling te houden. Daartoe is een comité van aan beveling opgericht, dat onder voorzit terschap van wethouder D. J. A. Geluk staat. De bedoeling is dan om iedere avond van zeven tot tien uur zes a zeven corp sen met collectanten door de stad te laten marcheren. De stad is in veertig wijken verdeeld en de collecte begint bij de buitenwijken. Zo zal men lang zaam aan tot het midden optrekken en Zaterdagavond 15 Juli zullen alle corp sen op de Grote Markt bijeenkomen, waar ze als één corps o.l.v. de oudste dirigent de heer C. Meng enige marsen zullen spelen. Deze collecte is voor het voortbestaan van alle corpsen zeer belangrijk. Als een corps geliquideerd wordt, dan zullen de nationale feestdagen „opgeluisterd" moe ten worden met ingeblikte muziek. Een belangrijk deel van de feestelijke sfeer is voornamelijk te danken aan het „hoempa"-orkest op straat. Niettegen staande deze populaire benaming ver meldt het programma van de harmonie- verenigingen veel semi-klassieke mu ziek, o.a. de bekende ouverture „Or pheus in de Onderwereld" en de „On voltooide" van Schubert. Als deze actie slaagt en als er vol gend jaar een verplaatsbare muziektent zal verrijzen (de bond heeft grootse plannen), dan ligt het in de bedoeling Als de leerlingen van het Gemeen telijk Gymnasium van de grote va- cantie gaan genieten zal hun rector, dr. C. Spoelder, aan een, naar zij en wjj hopen, zeer langdurige vacantie beginnen. Dr. Spoelder wordt name lijk in Augustus 65 jaar en dat wil zeggen, dat hij afscheid moet nemen van het onderwijs. Dat wil echter weer niet zeggen, dat hy niet meer actief kan deelnemen aan activiteiten, die de Haarlemse gemeenschap bloeiend houden. Geenszins want de ze scheidende rector is nog gezond van lijf en leden en zijn geest biykt zqn hoogtepunt nog niet bereikt te hebben. Er zouden over dr. Spoelder kolom men vol te schrijven zijn; over zijn re denaarstalent, zijn humor, zijn geschied kundige kennis der stad, die hij zo lief heeft en zijn belangstelling voor .de brandweer en de oudste voetbalclub van Nederland, H.F.C., die thans weer in de tweede klas gaat spelen. Maar het heeft zo weinig doel bij het formele afscheid van de school daarover uit te weiden. Het nieuws is namelijk alleen maar, dat dr. Spoelder niet meer naar het Prinsenhof zai gaan om aaar ae Grieken en Romeinen te doen herleven en de classici de nodige paedagogische waarden mee te geven. Hoe groot die waarden geweest zijn in meer dan dertig jaar zal blijken op Zaterdag 8 Juli wanneer het gym nasium in de Stadsschouwburg af scheid van zijn rector zai nemen. Toen dr. Spoelder geboren werd, was zijn vader onderwijzer in de stad aan het Spaarne. Hij bezocht na zijn lagere schooljaren het Stedelijk Gymnasium, ging naar Leiden en pro moveerde in 1918 tot doctor in de klassieke letteren op een proefschrift over een papyrusfragment van So phocles. Toen was hij reeds leraar ge weest te Leiden en Zwolle, waarna hij in 1914 naar het Stedelijk Gymna sium in Haarlem ging, om vijf jaar later tot rector van deze school te worden benoemd. Een verzoek in 1924 om rector te worden van het Am- Pim Mulier, de man die zo vele tak ken van sport in ons land heeft ge bracht en wiens naam, als oprichter van de club, voor immer verbonden zal zijn aan de Good Old H.F.C., is bij besluit van het gemeentebestuur van Wonsera- deel tot ereburger van deze gemeenie benoemd. Pim Mulier, geboortig uit Wonseradeel, als zoon van burgemeester Tjepke Mulier, is hiermede een zeldza me onderscheiding ten deel gevallen Het is namelijk voor de eerste maal in de geschiedenis van Wonseradeel, dat men iemand tot ereburger der gemeen te heeft benoemd. Vanwege de onschat bare verdiensten voor de sport heeft men het ereburgerschap aan de heer Mulier toegekend. Aan de HBS-A op de Zijlvest slaag den voor het einddiploma (HBS-A) de dames W. de Jong en R. Breeman en de heren A. van Huissteden, J. van der Net, A. Mudde en L. Dikker. De examens zijn afgelopen. Van de 79 candidaten zijn er 12 afgewezen. Geslaagd de dames: W. de Jong, R. Breeman; de heren: A. v. Huissteden. J. v. d. Net, A. Mudde, L. Dikker. De examens zijn afgelopen. Van de 79 werden 12 candidaten afgewezen. Dezer dagen werd in Haarlem door de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrij ven het vakdiploma uitgereikt aan de beren: E. Th. Boots, Beverwijk; G. van D'jk. Wijk aan Zee; C. H. Klerk, Haar lem: H. J. Nelissen, Haarlem; L. S. Ot- tolini, Haarlem. Dr. C. Spoelder in één van zijn vele kwaliteiten. sterdamse Gymnasium wees hij af omdat Haarlem hem te lief was. Bepalen wij ons tot organisaties en commissies op onderwijsgebied dan die- ne, dat de scheidende rector voorzitter was van het Genootschap van Leraren aan Ned. Gymnasia, lid van de Com missie van het Nederlands Staatsexa men en de Haarlemse Studiebeurzen. De Zaandamse autohandelaar en ga ragehouder F. S., die de voorwaarden had ontdoken, die hem als politiek delin quent door het Bijzonder Gerechtshof waren opgelegd, werd hedenmorgen door de Haarlemse Rechtbank veroordeeld tot twee maanden hechtenis. De officier had tijdens de zitting bovendien nog vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf geëist. De huiscollecte voor Nazorg te Haar lem heeft opgebracht f 2.352,12. Op 21 en 24 Juni werd in de omgeving van het Gemeente Gasthuis respectieve lijk een dames- en een herenrijwiel ont vreemd. De politie heeft de fietsen in middels opgespoord. Zij weet echter niet aan wie deze fietsen toebehoren, want van de diefstal is nog steeds geen aangifte gedaan. In de gisteravond in het Consultatie bureau gehouden algemene ledenverga dering werd het jaarverslag over 1949 van de Haarlemse Vereniging tot be strijding der tuberculose goedgekeurd. Zaterdag zal evenals vorige jaren een wandeltocht worden georganiseerd van ongeveer 10 km. De leiding hiervan is in handen van officials van de Ned. Wandelsport Bond. Gezien de grote be langstelling welke alle sportevenemen ten deze week hebben gehad, wordt ook voor de wandeltocht een nog groter aantal deelnemers verwacht dan vorig jaar. De afstand van 10 km kan voor niemand een bezwaar zijn en is een unieke gelegenheid voor alle sportorga nisaties door hun deelname blijk te geven dat ook zij de liefde voor de natuur bij hun leden animeren. Wij be doelen niet alleen de diverse buiten sporten zoals voetbal, korfbal, handbal, wielrennen e.a., maar ook de schaak- en damliefhebbers evenals de biljarters en klaverjassers en zovele anderen. Gestart wordt vanaf gebouw „Rosehaghe" aan de Hoofmanstraat a.s. Zaterdag vanaf twee uur. Het inschrijfgeld bedraagt 35 cents; elke deelnemer ontvangt na be ëindiging van de tocht een N. W. B.- Bondsspeld. om de Haarlemse burgerij een cyclus van 24 concerten aan te bieden. De Haarlemse Bond van Muziekver enigingen, die na veel strijd op 1 Maart 1946 is op gericht en veertien muziekver enigingen van alle gezindten omvat, o.a. de R.K. harmonieën Sint Caecilia en Euphonia. Euphonia, heeft besloten om de op brengst van de collecte gelijkelijk te verdelen en niet naar- het aantal leden, dat een vereniging telt. Collectanten, die aan deze actie hun medewerking willen verlenen, kunnen zich melden bij de heer L. Franssen, Spaansevaerstraat 109. Zij moeten boven de veertien jaar zijn. Als beloning zal hun een gratis concert worden aange boden. 29 en 30 Juni en 1 en 2 Juli worden in café-rest.. „Hof van Heemstede", Valken burgerlaan 38 Heemstede, de eindwed- strijden gespeeld om het kampioenschap van het gewest „Het Noord-Westen" Hoofdklasse libre klein 1949/1950. Deelnemers zijn: C. Brandjes, Uitgeest, J. Burger, Alkmaar; J. Burger, den Hel der; J. Doves, Haarlem; A. Kalkwarff, Amsterdam; H. Stolp, Zaandam; J. Tyve- leijn, A'dam en Jan Willemse, Haarlem. De wedstrijden vangen aan Donder dagmiddag 2 uur. De nachtelijke debatten in de laatste vergadering van de Zandvoortse raad voor de afsluiting van de Burgemeester van Alphenweg voor wandelaars en wielrijders hebben als ondergrond dat bij het gemeentebestuur steeds de be doeling heeft voorgezeten, dat door deze weg een mooi duingebied zal worden opengelegd voor het publiek, dus zowel voor wandelaars en wielrijders als voor motorrijders en automobilisten. Het be heer van deze weg is later overgedra gen aan het bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" en deze heeft aan vankelijk de weg geheel vrij voor het publiek opengesteld. Al spoedig bleek evenwel, dat de bouw en de ligging van de weg op automobilisten en motorrij ders een onweerstaanbare bekoring uitoefenden tot het opvoeren van de. snelheden. Hierdoor werden hoogst gevaarlijke verkeerssituaties gescha pen, welke gelukkig geen ernstige ge volgen hadden, maar het bestuur van „Touring Zandvoort" noodzaakten om maatregelen te nemen. De weg werd toen tegen betaling van een klein entrée uitsluitend toegankelijk gesteld voor automobilisten en motorrijders; de. voetgangers en wielrijders werden geweerd. De voetgangers kunnen ge bruik maken van de vele paden, welke door het duingebied lopen; voor wiel rijders is dat niet mogelijk, omdat rijwielpaden ontbreken. Dit heeft enige teleurstelling gewekt, omdat de Zand- voorters graag bij een wandeling of fietstocht het circuit willen „nemen". De interpellatie-Sijtsma en de motie- Gosen zullen nu waarschijnlijk tenge volge hebben, dat het circuit op enkele dagen per week uitsluitend voor wan delaars en fietsers toegankelijk zal zijn en voor automobilisten zal worden ge sloten. De heer Weber wees er in de raad op, dat hierdoor protesten zullen komen van automobilisten die naar Zandvoort zijn gekomen om het circuit te berijden en dan teruggewezen wor den, omdat de autobaan op die dag voor wielrijders en voetgangers gere serveerd is. Het is uiterst moeilijk hier een voor alle partijen aanvaard bare oplossing te vinden. Werknemers in de bouwvakbedrijven moeten op Vrijdagavond a.s. in het R.K. Verenigingsgebouw alle in hun bezit zijnde vacantiebonnen van het fondsjaar 1949—1950 inleveren. De georganiseerde werknemers behoren dit te doen des avonds van 7.309 uur; de ongeorgani seerden van 8.309.30. De bonnen moe ten opgeplakt zijn in het daarvoor be stemde boekje, dat voorzien moet zijn van naam en volledig adres. Losse bon nen worden in geen geval aangenomen en belanghebbenden behoren er voor te zorgen, dat links naast iedere vacanüe- bon een vorstverletbon is geplakt. Wan neer deze mankeert, zal verzilvering worden geweigerd. Na inlevering van de bons zal het oude boekje, dat de vorst- verletcoupons bevat, aan belanghebben den weer ter hand worden gesteld, die deze zorgvuldig moeten bewaren. Waar over de week van 26 Juni1 Juli nog een bon zal worden verstrekt van het fondsjaar 19491950 bestaat de mo gelijkheid, dat zij die hun loon op Zater dag ontvangen en dus ook deze bon, deze niet op Vrijdag kunnen inleveren. Daarom zal in dergelijke gevallen deze bon op de dag van uitbetaling 14 Juli in ontvangst worden genomen en met een uitbetaald. Dit geldt echter uitslui tend voor deze ene vacantiebon. Teneinde een vlot verloop van het in ontvangst nemen te kunnen waarborgen, worden allen wie zulks aangaat drin gend verzocht, zich aan bovengenoemde voorschriften te houden. EMPIRE BRENT (R. Lloyd) pass. 29 Juni Gibraltar n. R'dam. GOYA (Nederl.) pass. 29 Juni Gi braltar; 2 Juli 's avonds 12 u. te Amst. verw.; passagiersontscheping 3 Juli 9 u. v.m. KOT A INTEN pass. 29 Juni Malta n. Rotterdam. SIBAJAK pass. 29 Juni Malta n. Rot terdam. Een meteor straaljager van de L. S. K., gestationneerd op het vliegveld Leeuwarden, was hedenmorgen door kerosinegebrek gedwongen een nood landing te maken in de gemeente Wymbrytseradeel bij Sneek. De noodlanding slaagde uitstekend en de piloot bleef ongedeerd. Het vliegtuig wed zeer licht beschadigd. Met het postvliegtuig van de lucht- dienst AmsterdamDjakarta, dat Zater dag 1 Juli vertrekt, kan luchtpost-cor respondentie voor Nieuw-Guinea wor den meegezonden. De correspondentie moet uiterlijk Vrijdag ter post worden bezorgd. (Niet-officiële Koersen Vorig Opening slot 29/6 3% Nederl. 1948 100(4 3% pCt. Ned. 1950 j.00% 3-3y2 Nederland 1947 98 3 Ned. 62-64 bel. fac. 99 ff Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. 97 ij Ned. Handel Mt). eert. 140 AK.U. 169(4 Van Berkels Patent 108(4 Calve-Deift eert. 126 v2 Van Gelder 155(4 Kon. Hoogovens eert. 149 (4 Unilever eert. 199(4 Ned. Kabel 257 Philips 227% Kon. Petroleum 266% Amsterdam" Rubber 119% Holl Amerika L4Jn 140(4 Kon. N. Stoomb. Mi) 120(4 Ned. Scheepv. Unie 128(4 fl.VA 121% Deli Mt1. eert. 116(4 98A 169% 200(4 227 268 120% 120l/a 123 116 Het plan van de Haarlemse Demobi lisatieraad om in een speciale vergade ring persoonlijk contact op te nemen met de werkgevers uit Haarlem en omgeving kreeg vanmorgen zijn uit werking, toen op uitnodiging van de commissie voor werkgelegenheid uit de Demobilisatieraad werkgevers uit ver schillende branches in het Rembrandt Theater acte de présence gaven. Wel iswaar had men mogen verwachten dat ook vele andere werkgevers naar het Rembrandt Theater gekomen zouden zijn, maar burgemeester Cremers, die in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Demobilisatieraad de bijeenkomst opende, sprak er toch zjjn voldoening over uit dat deze werkgevers door hun aanwezigheid biyk van belangstelling gaven. De burgemeester schreef het toe aan de medewerking van de werkgevers, dat de demobilisatie in Haarlem en om geving tot op heden zo goed verlopen was, in die zin tenminste, dat verreweg het grootste aantal demobilisanten te werk kon worden gesteld. En om dit te illustreren noemde de burgemeester enkele cijfers van het rayon Haarlem, begrensd door Uit geest, Zandvoort en Bennebroek. Tot op heden zijn er 3300 soldaten uit Indo nesië naar Haarlem en omgeving ge repatrieerd. Van al deze mensen lopen er thans nog slechts 140 zonder werk. Dit aantal is naar verhouding dus zeer gering, temeer daar de helft van deze 140 nog geschrapt kan worden, omdat ongeveer 70 soldaten nog geen maand in Nederland zijn teruggekeerd. Maar er zijn symptomen, zo zeide spre ker verder, die er op ivijzen, dat de te werkstelling minder gunstig gaat lo pen, vooral waar het de metaalindustrie en de administratie op diverse bedrijven betreft. Dit alles klemt des te dringen der, omdat er nog 1500 soldaten zullen repatriëren en deze moeten toch in ieder geval geholpen worden. Met nadruk wees de burgemeester er dan tenslotte ook op, dat er in het Haarlemse rayon geen gedemobiliseer den-probleem mag komen en hij deed dan ook een beroep op de aanwezigen om dit probleem te ondervangen. Ds. J H. Sillevis Smit, hoofd-vlootpre- dikant, buitte al zijn oratorisch talent uit om zijn gehoor, en via de aanwezigen ook alle andere Haarleme werkgevers, op te wekken alles op alles te zetten om de soldaten, die nog naar Haarlem terugkeren, te helpen. Hij wees op de taak, die iedereen in deze heeft, maar merkte zeer scherp op, dat wij hier in Nederland zo gauw kans zien van een uitgesproken taak een vraagstuk te ma ken. Dan worden er commissies in het leven geroepen en dan begint het ein deloos gepraat. Maar met praten komt men er niet, temeer daar wij „thuisfron- ters" in de schuld staan bij de mensen, die zo lange tijd in Indië voor ons heb ben gewerkt. De laatste loodjes wegen inderdaad het zwaarst, doch wie zich aan zijn taak ont trekt, is zonder meer een deserteur, zo besloot spreker zijn toespraak. Deze geslaagde bijeenkomst werd om lijst met de vertoning van de films „Sol datenleven in de Tropen" en „Soldaten leven over zee", waarin een goed beeld gegeven werd van het leven vbn onze soldaten in Indonesië. De heer A. P. M. van Riel, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, sloot deze bijeenkomst met een welgemeend dank woord. Advertentie Advertentie TEL. 21750 SPECIAAL ADRES VOOR hors d'oeuvres, Russische eieren en salades. Advertentie Barrevoetestraat 2 Tel. 18428. A.B.C. vervoert al Uw goederen, groot of klein, goed en goedkoop, in de stad en door 't gehele land.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2